Uit den Omtrek. Kerkberichten. INGEZONDEN. TELEGRAM MEN. Gemeentezaken. Veor de# inhoud dezer rubriek «telt ét Redactie zlofa eict aansprakelijk. HILLEGOM. CASTRICUM. VOORHOUT VEL.SE N. BEVERWIJK. HILLEGOM. noordwijkerhout. OVERVEEN. ZONDAG. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis te 10 uur. Te 3 uur Vespers. ZATERDAG te half 9 gez. maand stond voor Maria Henrica Kraa^ Te half 8 Lof. Gedurende de week zijn de H-nt Missen te 7 uur en half 9. LLOYD GEORGE ÓVER* IERLAND. perceel aan de Zuidpolderslraat no. 84 A en B, door het vergrooten der wen -ovfSn en het verplaatsen van een electromotor van 2 P.K. en een deeg- bakkerij, het bijbouwen van een rueu- raachine. B. en W. stellen voor, voor den cursus 1921—1922 weder te behoeihen nan de H.B.S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden H. H. S. met £-jarigen cursus: Mevr, J. LT van rSIuijsBarbiers, als tijdelijk leerajes ij in de Spaansche taal: de heer B. Rapt- s chin sky, als tijdelijk leeraar in de jRussische taal en de heer H. Zanen, ^tijdelijk leeraar in de stenografie. B. en .W. bieden ter goedkeuring pan de rekemng en verantwoording •tover 1920 van de gemeentelijke bank van leening, aanwijzende een nadeelig 6a]do van f 5524.09 B.,en W.'hieden ter goedkeuring i aan de rekening en verantwoording over 1920 van den Armenraad, be dragende in ontvangst en uitgaaf f 9492.44. B. en W stellen voor. voor den cursus 1921—1922 aan dé lë H.B.S. met 5-iarigen cursus te benoemen: tot tijdelijke leeraren in de scheikunde-, de herren G. J. Tiessens en A. G. van Breemcn. beiden wonende alhier, en tot tijdelijk leeraar in de Nedcr- landsche taal: den heer P. H. Greiner, te Amsterdam. B. en W. bevelen voor eené tijde lijke benoeming als leerares in de li chamelijke oefening aan de le H.B.S. met 5-jarigen cursus aan mevr. B, SchoenersGeuer, te Bloemendaal B. en W stellen voor, voor den cursus 1921—1922 weder te benoemen aan de le H.B.S. met 5-?arigen cursus lot tijdelijk leeraar in de staatsweten schappen mr. W. .T. C. A. Nijghtot tijdelijk leeraar in de Hcham?B ke oefe ning den heer Th. J. H. van 't Lam en tot tijdelijk leeraar in het tcekenen den heer J. H. Pfersich. B. en W. hebben ter benoeming eener leerares in de wiskunde aan de Meisjesschool voor M.O. de volgende voordracht opgemaakt: 1. mei. A. M. v. d Rijn, te Zwolle; 2. mej. P. E Zuidema. te Amsterdam. B. en W stellen voor. voor den cursus 1921—1922 weder tot tijdelijk leeraar in de Duitsche taal en letter kunde aan de H.B S. met 3-jarigen cur sus en daaraan verbonden H.H.S. met 2-iarigen cursus te benoemen den heer heer J. N. Mazee. B. en W stellen voor, voor den cursus 1921-1922 weder te benoemen tot tijdelijk leeraar in de natuurken nis aan den gemeentelijken cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen tien heer M. v. Wamelen, te Leiden, terwijl zij tevens voorstellen, aan dien jcursus definitief tot leeraar in de aardrijkskunde te benoemen den heer A. C. van Meteren, te Haarlem. B. en W. hieden ter vaststelling aan eene regeling, betreffende hét openbaar vervolgonderwijs der gemeen te Haarlem, bestemd voor leerlingen, die hfcf buitengewoon lager onderwijs hebben genoten. De splitsing van een 8-tal scho len, bij raadsbesluit van 6 Juli genomen, heeft tengevolge, dat nog vóór 1 September a.s., eene beslis sing moet worden genomen omtrent de verdeeling van het onderwijzend personeel over de 16 nieuw te ope nen scholen; en zoo ook moet nog aanwijzing geschieden van het per soneel, dat werkzaam zal zijn aan de uit de samensmelting van de belde m.uj.o.-scholen voortgekomen school voor u.l.o. B. en W. bieden nu de lijst voor de overplaatsing van onderwijzend per soneel den raad aan. DE ASFALTEERING. Geachte Redactie, Uwe „Damiaotjes" ran Vrijdagavond eindigen met dte vraag of dèt nu de waardigste houding was, die de winte liers tegen het asfattbetastingvoonrtet kon den aannemen. Ja, Mijnheer de Redac teur, dat wis de juiste en meest waardige houding. Toen de voorzitter vroeg of men het voorstel van een vrijwillige bijdrage steunde, stond in de vergadering niemand op. Dat was tooh zeker wel een oogen- bBk waarop de Haariemsohe middenstand toonde ruggegraat te bezitten en Bever de kwade kans te loopen Tan een schreeu- wend onbillijke belastingheffing dan door het aanbieden van een bedrag inééns een dwaas en gevaarlijk precedent* te schep pen. JORIS BARTEL. Naschrift der Redactie. De beer Joris Bartel pleegde in bovenstaand ingezonden etuk een klein verzuim, naar onze meenring. De geachte inzender had moeten schrijven: „Ja. M. de Redacteur, dat was, naar mijne (of veler) meening, de juiste en meest waardige houding". De woorden *naar mijne meeiring" of Iets dergelijks vergat inzender. Want zeer vele zijn niet met den heer Joris Bartel van meening, dat de aangenomen houding de meest waardige is. Want de inzender schrijft over bet geval van een bijdrage ineens en de beschouwing, dóe daaraan wordt vast geknoopt, doet hier niet ter zake en gaat langs de kwestie heen. Er is niemand, die beweend heeft, dat het geven van een bijdrage de meest waardige houding zou zijn geweest voor de wmkeHers en dat zij daarmede meer ruggegraat zouden hebben getoond dan rra met alle moeilijk beden te ontwijken. Wij stellen ons voor, tegen den tijd dat het voorstel opnieuw aan de orde komt in den Raad (wat niet ■-S. Woensdag bet geval zal -zijn, blijkens de raadsagenda)dieper op het onderwerp in te gaan. GEOOTSCHE HULDE AAN EN AF SCHEID VAN KAPELAAN H. J. M. Op echt-Roomschc wijze heeft Roomsch Hillegom Donderdagavond afscheid ge nomen van kapelaan Nieuwenhuijzen. Keurig was de concertzaal van hotel Sistermans met planten, groen en bloe men versierd, dank zij den heer H. G. Iloogervorst. Te midden daarvan prijk ten de vaandels" der vakvereenigingen, waarvan de E rw. ka'e'aan Advi e r va;. Te half negen was de zaal tjokvol. De dames Balvers en Lommerse bespeelden de piano. Nadat kap. Nieuwenhui en met een rijtuig van de pastorie was gehaaid en in den daarvoor be-temden ze'el hal plaats ge- omen zong de ganse' e verga !e- ring het lied „Room-che Blijdschap". Hierna nam Moj. G. M. Uilenhoed het woord. Zij zette uiteen, dat haar, uit het ia haas'gevormde comité van hul diging de ee. was opgedragen de lei li g dezer feestbetooging te nemen. S r ek ster heet dan welkom op dezen p'.eh- tigen avond welkom den scheidenden Ad viseur, den zeereerw. Pastoor van Leeu wen, Pastoor Krook, de besturen der organisaties, wethouder Balvers en ale aanwezigen. Dan schetst zij, hoe kap. Nieuwenhuizen de huldiging van heden heeft verdiend. Ofschoon vrouwen meest in de organisatie aan de oppervlak to staren en dus niet. altoos de moeilijkheden van de organi alios en de tegenstrijdige belangen zoo goed inzien als mannen, meent spreekster toch de gevoelens van allen weer te geven in de dankbaarheid voor alles door kap. N. verricht. Als blijk van waardeering van den steeds door U betoonden ijver, bieden wij U een stof elijke hulde overeenkomstig Uwe geestelijke waardigheid: een Kelk, het symbool van het H. Priesterschap. Hier na huldigde Moj. Uilenhoed kap. N. nog bizonder als adviseur van de Ma- riavereeniging. Als eerste spreker na deze inleiding trad op de zeereerw. heer Pastoor J. J. A. M. Krook van Sint Martinus. De gewijde redenaar zegt, niemand heeft meer reden tot dankbaarheid jegens den vertrekkende:! kapalaan dan ik. De zorg voor de jeugd van Kap. N. was voor treffelijk ea o..b atzuchtig. Op meester lijke wijze wist gij 't Patronaat te lei den, bekwaam vaart ge in het vormen van goede harten. Ik stel er prijs op dit openbgk te ge .ui en en U te dmken voor hetgeen ge ook in dezen voor myne parochianen hebt ge laan. Ik con doleer Hillegom met uw heengaan, maar feliciteer lierkeroie, waar U a lioht we der als Patronaais-direcieur karakters zult vormen. Zoo dikwijls hebt Gel mij een dienst bewezen, ik vraag er U nu nog éénals ge dezen Kelk zult gebruiken denk dan aan de jeugd van Hillegom (applaus). Als 2e spreker verkreeg het woord de zeereerw. heer Pastoor B. v. Leeuwen van St. Joseph. Spr. kent kap. Nieuw ea- huis slechtg 7 weken en nu reeds kaa hij zeggen, dat hechte vriendschap tus- schen hem en dezen kapelaan is ont staan. Deze was sprekers rechterhand, 't Heengaan eventueel van U was aan staande, ik -wist het en toch is 't nog zoo 'onverwacht Veel hebt ge in dien korten tijd voor mij gedaan ik zeg er u dank voor, maar bij dit afscheid roep ix u een tot weierziens toe: onze vriendschap zal blijven duren! (Applaus). Kapelaan Nieuwenhuizen verkrijgt na het woord. Hij begint met het woord der H. Schrift: „niet aan mij, doch aan God alle eer." Dan schetst Hij zoo innig mooi deze hulde als een triomftocht, dan wijst hij op het prachtcadeau en roept een hartgrondig Goddank het volk van Hillegom, dat zijn Priester eert. Spr. heeft 't Hillegomsche volk leeren waar- deeren als volk van kracht en Boomsche pit Spr. is diep onder den indruk door dit geschenk; hij belooft plechtig iederen dag voor het altaar in het memento der H. Mis allen te gedenken... Verder werd het woord gevoerd door den heer Th. Jonkheer als voorzitter der Patroonsvereeniging, door den heer Copin namens de Hanze. De heer Bal vers huldigt kap. Nieuwenhuizen als een vriend en leidsman, als vóór alles pries ter. De heer Murk schetst den G. A. van den Volksbond, een vader óók voor het stoffelijkede heer van Leeuwen dankt namens het Patronaat den beminden Di recteur; de heer J. O. Groot prijst den kapelaan als vriend der armen en te vens der St Vincentiusvereeniging. Alsnu neemt kap. Nieuwenhuizen nog eenmaal het woord. Nog een oogenblik wil hij Adviseur zijn. Dan wijst hij er op, hoe God hem geholpen heeft bij zijn arbeid en hoe wij allen .Gods hulp noo- dig hebben: aan Gods zegen is alles gelegen. Laat Hillegom blijven katholiek in merg en been, eert uw priesters, ont vangt dikwijls de H. Sacramenten en hiermede een tot weerzien. Hierop spreekt Mej. Uilenhoed het slotwoord. Hartelijk dank zegt zij allen voor hun tegenwoordigheid en ook voor hun offervaardigheid; gij allen hebt Kap. Nieuwenhuizen een afscheid bereid, dat lang in zijn herinnering zal voortleven; dank brengt spreekster aan den heer Sistermans die zijn mooie zaal voor dit schoone doel zoo belangeloos beschik baar stelde, de dames pianisten voor hun schoon spel, waarna door allen gezongen werd „Aan U o koning der eeuwen." Hiermede was deze schitterende be tooging ten einde. Vermelden we nog, dat het B. K. Zangkoor van St. Joseph den scheidenden mededirecteur een prachtigen stoel als aandenken had aangeboden. Zondag is hier op waardige wijze gevierd de eerste der_ Castricumsche 'Missiedagen. Zondagmórgen !n de vroegte bij het naar de kerk gaan, wapperden reeds de vlaggen, rood, wit en blauw met pauselijken wimpel je tegen uit alle huizen. Het feest werd ingezet met een Al gem. H. Commu nie. Voor het welslagen der Missie dagen werd een plechtige Hoogmis op gedragen, onder welke H. Mis onze dorpsgenoot, de W.Eerw. Pater Schut, de feestpredicatie hield, 's Middags 12 uur had de officieele opening plaats der Missielentoonstelliiug, waarbij te genwoordig waren hel Eerecomité, het Uitvoerend Comité, Burgemeester en Wethouders en Secretaris, de Patro- .naatscommissle en de Missie-Zeia'.rieen. De welkomstrede werd met veel gloed en volle overtuiging uitgesproken door den Voorzitter van het Uitvoe-: rend Comité, den WelEerw. Heer A.s J, Leesberg, waarna de Voorzitter van het Eerecomité, de Pastoor der pa rochie, de tentoonstelling officieel opende, onder een hartelijk woordje van welkom aan de Missionarissen, de: genoodigden, enz. Daarna waren de verschillende stands te bezien onder leiding van de Missionarissen, die zich best van hun taak kweten en vlot en vloeiend vertelden van de verre missie, van de bijzonderheden en de eigenaardigheden, die zij te ziep gaven; 's Middags na de Vespers werd de ten toonstelling voor het publiek geopend, waarbij het Fanfarekorps „E. M. M. zich zeer verdienstelijk maakte, om door hare opwekkende tonen de feest stemming te verlioogen. Het volk stroomde toe. Men was nieuwsgierig te vernemen, wat er in de missie alzoo geschiedde. Men werd niet teleurge steld; aan de nieuwsgierigheid werd zeer wel voldaan. De Pater vertelde zeer onderhoudend en bevattelijk. De tentoonstellingsizalen waren te klein om de talrijke bezoekers te bevatten. De theetent, bediend door de dames van het Uitvoerend Comité en de ijve rige Missie-Zelatricen, was 'n gro-ote aantrekkelijkheid; de bediening was uitmuntend en de consumptie billijk en goed. 's Avonds 7 uur was in de zaal de Missie-uitvoering. De avond was ver deeld in vier deeIen: lichtbeelden, ge geven door father Laféber, eenige zang nummers van het dames- en mannen koor, de Japansche dans in oostuum gedanst door de meisjes van het Pa tronaat en ten slotte het tooneel- stuk het „Doopsel van Tomi", uitge voerd door eenige hoeren en jongens van het Patronaat. Allen zonder uit zondering hebben best gespeeld en zich geheel gegeven voor hun spel. Het stuk was mooi en gaf een kijkje in het leven der heidenen in het Missiege bied. Een spontaan applaus was de dank van heet publiek. Het was een heerlijke avond. Er heerschte een vroolijke stemming in de zaal; geen plaatsje bleef onbezet. Dat Castricum goedgeefs is, heeft het dien avond weer getoond. Na het tooneelstuk ging m-en voldaan naar huis, begees terd door de lezing, opgewekt door zang en dans en geboeid door het tooneelstuk. Met dankwoord vooral voor den Voorzittervan het Uitvoe rend Comité, den WelEerw. Heer Leesberg, die geen moeite gespaard heeft om alles zoo schitterend moge lijk te doen slagen. Ook de tweede en derde dag der Castricumsche Missiedag zijn best ge slaagd. Maandagmorgen onder de Hoogmis een prachtige predicate van Pater Panerathis van de Paters der H. Harten, een boeiende, vurige rede, die kwam uit een hart, dat klopte voor de Missie^ Na de H. Mis bezoek aan de ten toonstelling, die even goed bezocht werd als Zondag. Men zag vele vreem de gezichten. De clou van den tweeden Missiedag was de Missrevoetbalwedstrijd. Nau welijks begonnen, maakte Castricum het eerste doelpunt. Een oorverdoo- vend gejuicht 't Was een en al vuur, ze waren niet meer te houden. Dra volgde het tweede doelpunt, dat de middenvoor van Castricum keihard plaatste in het Alkmaarsche doel. De Alkniaarders raakten echter langza merhand thuis op het kleine patro- naatsveld. Door keurig samenspel wis ten ze spoedig het spel gelijk 2—2 te maken. Er waren prachtspelers bij. spelei-s die de techniek begrepen. Aan beide kanten werd hard gewerkt. Het resultaat was dat half time werd ge blazen met 22. Na de rust begon men weer met nieuwen moed. De eer was wcfcr aanCastricum, die den stand bracht op 3—2. Daarna maakte Alkmaar weer een doelpunt; verder ging het over en weer tot de stand was 55. Allen spanden zich in; het Castricumsche doel werd bestormd, de doelverdediger had het hard te verant woorden. Met nog 'n kwartier verlen ging bleef de stand 5—5. Door loting werd de prijs, een medaille, geschon ken door den Eerw. Heer Pastoor, toegewezen aan de gezellen van Cas tricum. Met volle muziek ging het terug naar de zaal van de Erven van Benthem, waar de prijsiatdeeling plaats had. Na een hartelijk speechje van Kapelaan Leesberg, was 't woord aan den Edelachtbaren Heer Burge meester van Castricum, de jongens huldigende voor hun prachtwerk ge daan voor de Missie-Actie onder uit reiking van de medaille aan den Se nior der Gezellen. Zijne Edelacht bare kon het niet oyer zijn hart ver krijgen de Alkmaarders met leege han den weg tV sturen. Hij zegde daarom hen ook een medaille toe. De zaal was infusschen weer vol- geloopen voor de Missie-uitvoering, waar we vergast werden op een lezing met lichtbeelden van Pater Bax. De lezing was interressant en leer rijk. Het verdere gedeelte van het pro gram werd even vïoï uitgevoerd als den vorigen avond. Dinsdag, de laatste dag, verliep weer uitstekend. Talrijk publiek op de tentoonstelling, 's avonds wederom een dichtbezette zaal. Op dezen avond sprak onze dorps genoot Frater v. Velzen. Het viel de zen spreker, die lange jaren de Mis sie in de tropen had gediend, niet moeilijk de toehoorders te boeien. Dui delijk bleek, hoe moeilijk de strijd is, die door onze Missionarissen.! in on ze Oost wordt gestreden. Geen, won der, dat de Voorzitter de WelEerw, Heer Leesberg, Frater van Velzen na diens luid toegejuichte rede, een spe ciaal woord van dank bracht en de hoop uitsprak, dat Frater van Vel zen spoedig de kroon op zijn werk mócht zetten, door de wijding tot het H. Priesterschap. De WelEerw. Heer Leesberg bracht oók een hartelijk dankwoord aan de zeer velen, die hebben medegewerkt aan het welslagen van deze Missie dagen. De heer F. Brom, de ijverige secre taris van het Uitvoerend Comité, hul digde daarna den Voorzitter voor diens schitterende leiding en onver moeide kracht. De 'Burgemeester bracht nog dank en hulde aan den Missionaris uit Cas tricum, den Eerw. Heer van Velzen, dien hij als voorbeeld stelde aan de Castricumsche jeugd. Na een dankwoord van Pater Bax namens de Missionarisen, werd het officieele gedeelte gestolen. Castricum heeft zich groot getoond in deze Castricumsche Missiedagen; het heeft gegeven veel, edelmoedig en van harte. Castricum bemint zijn missionaris sen, het houdt van hen en vergeet hen nooit. Burgerwacht. Zaterdagavond 4.45 uur zal men wederom vertrekken om de schietoefeningen, te houden te Kat wijk bij te wonen. Wij verteouwen dat en een flink getal deelnemers moge zijn. Ook Woensdagavond te 8 uur wordt oefening gehouden met marga-patronen. Deze oefening is in het bizonder voor hen, die niet in het bezit zijn van een rijwiel, of voor wie de reis ter ver is en voor oudere menschen. Vliegdemcnstraties. De vliegdemo- •traties op de terreinen van het Kon. Ned. Hoogovenbedrijf alhier, zullen ver moedelijk doorgaan. Zij zullen echter niet morgen aanvangen, zooals was ge meld. Uitbreiding. Aan de Ver. Kon. Pa pierfabrieken der firma van Gelder en Zonen alhier, is vergunning verleend tot het uitbreiden der fabriek met een ko- lentransportinrichting met kranen, ge dreven door 15 gelijkstroommotoren. Hoogovenbedryf. Het stucadoors- Wörk (2700 M2) van het in aanbouw zijnde vrijgezellenbuis van het Hoogoven- bedrijf, is opgedragen aan de firma De Vries te Haarlem, het schilderwerk aan de firma V. A Ham, te Beverwijk. Te 's-Gravenhage slaagde voor het ex amen Eransch L. O., de heer J. G. Ho- inijn, alhier. Donderdagavond is in het raad huis eene vergadering gehouden, waarbij ook de gemeenteraadsleden en de direc teur! van het gasbedrijf aanwezig waren, op welke vergadering door professor Brender a Brandis het bekende gasrap- port nader toegelicht is. Gouden bruiloft. Donderdag vierde het echtpaar Burggraafde Groot, onder zeer groote belangstelling zijn gouden bruiloft. De Hillegomsche Harmonie kapel bracht den feestelingen des avonds eene serenade. Gemeenteraad. De heer H. A. van WaverenOostd :in, heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aange nomen. HarddraverijDe groote harddra verij alhier, is uitgesteld van Woensdag 14 tot Woensdag 28 September, we gens de feestelijkheden op 14 Septem ber te Bennebroek. - Belasting-navordering. Voor —den Hoofdelijken Omslag zullen 143 perso nen alhier eenea navordering hebben te voldoen. Totaal moet nog betaald wor den f 14695.02. Veiling. Donderdag werd ten over staan van notaris J. A. Overmeer, te Nieuw-Vennep in café „Flora" alhier bij opbod geveild: een winkelhuis met schuur en tuin,- gelegen aan de Weere- steinstraat no. 99 te Hillegom, in eigen gebruik bij den heer J. Ohr. van Hens- bergen. Het pand werd in hoogste bod ge bracht door den heer H. J. Spilker op f 7400 en mek f 100 door denzelfden ver hoogd. Toeslag over eene week. HULDIGING KAPELAAN v. d. EEM. Donderdagavond had in het Café Van den Berg de huldiging plaats van den WelEerw. Heer M. M. v. d. Eem, Kapelaan der St Victor-parochie, al hier. In verband met zijn benoeming tot kapelaan te Amsterdam had zieh een comité gevormd, bestaande uit be stuursleden'der verschillende vereeni- gingen, waarvan Z.Eerw. Geest. Advi seur was, om hem bij dit vertrek een blijvend aandfenken aan te bieden, voor alles wat door Z.Eerw. voor deze ver eenigingen was gedaan. Te ongeveer 9 uur werd Z.Eerw. per rijtuig van de pastorie afgehaald en bij zijn aan komst door den heer E. Oostdam Jacz., voorzitter der R. K. Bouwvereeniglng „St Antonius van Padua", in de zaal binnengeleid. Een luid applaus be groette Z.Eerw. bij zijn binnentreden. Z.Eerw. nam plaats in den mooi met groen en vlaggedpek versierden stoel. Daarna werd de bijeenkomst door den heer E. Oostdam, die de leiding had, met den Christelijken groet geopend. Spr. verwelkomde Z.Eerw. en zeide dat deze vergadering speciaal belegd was ,om uiting te geven aan de gevoe lens van dankbaarheid, voor alles wat door Z.Eerw. voor de parochie van „St. Victor", maar vooral ook voor de verschillende vereenigingen was ge daan. Vooral legde spr. den nadruk op hetgeen door Z.Eerw. gedaan was vóór de jongelingschap, door het op richten van de voetbalclub N. V. C. Hierna bracht de Harmonie „leanne d'Arc" een mooi nummer ten gehoore, waarna de aanbieding van het hulde blijk, bestaande uit een mooie collectie tafelzilver, plaats had. Het zou ons tc ver voeren, wanneer wij de gc- heele speech, welke hierbij door den heer E. Oostdam werd gehouden, zou den moeten vermelden. Genoeg zij ge zegd, dat door hem de vele verdien sten van kapelaan V. d. Eem werden naar voren- gebracht, meer speciaal zijn verdiensten als bestuurslid der R. K Bouwvereeniglng „St. Antonius van Padua". Zichtbaar geroerd nam Zijn Eerw. het mooie cadeau in ont vangst. f •- Hierna verkreeg het woord de heer P. van Emmerik, voorzitter der Hanze, die ook Z.Eerw. dank bracht voor alles wat door hem gedaan is voor de ontwikkeling der jeugd, o. m. door liet geven van den cursus in den af- geloopen winter. De voorzitter van den R. IV Volksbond, de heer A. H. van van Noort, bracht Z.Eerw. dank ook namens de onderafdeelingen, voor al les wat door hem was gedaan, om deze tot grooter bloei te brengen. Nog werd het woord gevoerd door den voorzitter van N.V C„ den heer P. Meijer, den voorzitter van het R. K. Zangkoor van „St. Victor", den heer Hoogensteaten, den voorzitter van de R. K Zangvereeniging, den heer J. v. d. Berg, den voorzitter van de R. K. Harmonie „Jeanne d'Arc", den heer Joh. Schouten. Allen spraken er hun spijt over uit, dat Z.Eerw. moest gaan vertrekken en dankten, hem voor alles, wat door hem voor de resp. vereenigingen was gedaan. Hierna werd door de Harmonie een „Lang zal hij leven" aangeheven, waar na Z.Eerw. liet woord nam. Spr. sprak er zijn voldoening over uit, dat de leden der verschillende vereenigingen in zoo grooten getale waren opgeko men, niet alleen om hem te huldigen als adviseur, maar ook om naar hem te komen luisteren als priester, daar het de laatste maal is, dat Z.Eerw. hier tot alten zal spreken. Volgens de ge hoorzaamheid, welke door hem is be loofd, is hij toch verplicht van het duindorp, dat hem lief is geworden, te vertrekken naar het groote Amster dam. Maar Z.Eerw. is toch verheugd, dat voor hem ook daar weer een ruim arbeidsveld open ligt, daar hij gaarne hard werkt in den dienst van God. Dit zul in de parochie, waarnaar hij vertrekt, oók voor hem mogelijk zijn. Daarna werden door spr. alle vereenigingen afzonderlijk besproken en allen een bemoedigend woord toe gevoegd voor de toekomst. Vooral wer den door hem de jongelieden, leden van N.V C., vermaand om steeds trouw te blijven aan hun plichten als goede R. K., en de sport te beoefenen als iets veredélends, en steeds indachtig te blijven de lessen, welke hij hun altijd gegeven had. Nadat Z.Eerw. al len bedankt haft voor de prachtige stoffelijke blijken van waardeering, hem aangeboden, e indigde hij zijn gloedvolle rede met de b^te wen- schen uit te spreken voor den bloei der R. K. vereenigingen van Noord wijkerhout. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer N. H. de Klerk, als lid van de Hanzr?. Vervolgens werden door het R. K. Zangkoor op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht het meerstem mige „Ave Verum" en „Ave Maria", terwijl ook de Zangvereeniging nog een mooi nuninietje ten beste gaf. Dan werd door den heer P. van Emmerik een woord van dank ge bracht aan den heer E. Oostdam Jacz., voor de uitstekende wijze,waarop deze de vergadering had geleid, waarna de vergadering onder dank aan de aan wezigen voor hun groote opkomst en aan de verschillende vereenigingen voor hun bijdragen, met den Christel, groet gesloten werd. Nu bldsf men nog eenigen tijd ge zellig bijeen, waarbij ieder gelegenheid had, om persoonlijk afsch'riö te nemen van den Eerw. Geest. Adviseur. Het was een in alle opzichten goed geslaagde avond, waarop het comité met trots kan terugzien en ieder keer de dan ook voldaan huiswaarts met de voldoening dat den beminden Kape laan een waardig afscheid bereid was. Ook de WelEerw. Heer H. J. M. Peperkorn, kapelaan der St. Jozef parochie alhier, is door Z. D. H. den Bisschop benoemd tot kapelaan te Am sterdam en wel in de parochie „St. Willibrordus" (binnen de Veste). Daar Z.Eerw zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt bij het oprichten der R. K. Harmonie „Jeanne d'Arc", meende het bestuur dezer vereeniging, hem een klein bewijs van sympathie te moeten aanbieden bij zijn vertrek. Toen dan ook Z.Eerw. gisterenavond de repetitie der vereeniging bezocht, werd hem bij monde van den voorzitter een cadeau overhandigd, in den vorm van een étui met 12 tapioca llieelepeltjes. Z. Eerw. was zeer verrast door dit blijk van waardeering en dankte dan ook hartelijk voor de hem bewezen at tentie, waarbij hij tevens de beste wen- schen uitsprak voor den verderen bloei der vereeniging Oran/0-VKreeniging. A s. Maandag 's avonds 8 uur, zal er eeu algemeen® vergadering gehouden worden van bo vengenoemde vereeniging in café V. d* Berg. De vergadering zal geleid wor den door den Burgemeester. De agenda luidt: Bespreking feest viering op 15 Sept. a s. cn wat vertier ter tafel zal worden gebracht. Het bestuur verwacht een tüiw»- j- komst der leden. LONDEN, 19 Aug. Lloyd George Hoeft in het Lagerhuis bij het voorstel tot ver daging van het Huis tot 18 October oen korte verklaring afgelegd over de Iersche quaestie. Hij zeide dat al wat de regeering te zeggen had vervat was in zijn twee brieven aan de Valera. D« regeering had de politiek toegepast van al haar kaarten op tafel te leggen (Toe juichingen) JDe regeering was tot de uiterste grens gegaan van de conces sies, die zij kon dóen. Zij deed geen voorstellen, waarop te beknibbelen viel, zij bood alles aan wat zij kon geven, ten einde den vrede en de welwilleadhe«J van het Iersche volk te koopen. In Ier land bestond twijfel, niet zoozeer *an de voorstellen zelf, doch of het ons wer kelijk meenens is. Dit is een zaak van toelichting, opheldering en uitwerking zonder dat de voorwaarden zelve woeuen gewijzigd. De groote lijnen tbr len kunnen niet worden veranderd; V»- grondslag kan niet worden gewijzigd. Met het oog op de omstandigheid dat het Huis op het punt staat te worden verdaagd, aldus ging Lloyd George voort, kunnen wij ons niet verhelen dat er verontrustende verklaringen zijn afge legd en dat er zelfs een paar verontrus tende feiten zijn aan te wijzen. De mogelijkheid van een overeenkomst besprekend, zeide Lloyd George, dat hot de plicht der regeering zou zijn, het vergelijk aan het parlement voor te leg gen en daaraan "Zonder verwijl wettelijke kracht te verleenen, daar uitstel gevaar zou opleveren. Zich bezig houdende met wat hij noemde de „onaangename ge beurlijkheid" van verwerping van de voorstellen, zeide hij dat in dit geval het land zou komen te staan tegenover de ernstige gebeurtenis, waarvoor het ooit was geplaatst. Verwerping zou een on loochenbare uitdaging zijn van het ge zag der Kroon en de eenheid des rijks Indien deze verwerping definitief is, zo. het uitvoerend bewind stappen doen, die niet zouden kunnen gedaan zonder raadpleging van kc lement De regeering, aldus ging Lloyd Ge orge voort, wenschte oprechtelijk den vrede en beëindiging van de misver standen tusschen twee volken, die met elkaar in vrede, eensgezindheid en ge negenheid dienden te leven. In weerwi van de verontrustende feiten hoopte liij, dat he tverstand de overhand zou be houden en de Iersche leiders niet de grootste mate van vrijheid, die ooit aan hun land was aangeboden, zouden af wijzen en niet de verantwoordelijkheid op zich zouden laden van hernieuwing van een conflict, dat ontbloot zou zijp van alle glorie door de afgrijselijkheid, die het zou overschaduwen. Asquith gaf uitdrukking aan ue al- gemeene instemming met de voorstellen der regeering. Het Huis is tot 18 October verdaagd, doch kan (zooals mon reeds weet) eerder worden bijeengeroepen zoo de ge beurtenissen in Ierland dit noodig maakt DE OPFER-SILEZISCHE KWES TIE. .PARIJS, 19 Aug, De fungeerende pre sident van den Raad van den Volkenbond heeft Quniones Deleon, vertegenwoordiger van Spanje, nitgenoodigd de functie aai te nemen van rapporteur der buitengewone zitting, die tot taak zal hebben aan den Raad een objectief overzicht te geven van. de feiten, teneinde den Raad op de hoogte te brengen van de moeilijkheden waarmede de Opperste Raad te kanjpen had bij het nem envan een besluit ten aanzien van Opper-Silezië OVERSTROOM INGEN BARCELONA, 19 Aug. In de voor naamste steden aan de kust zijn stortre-. gens gevallen, die groote schade hebben aangericht en tattooze schepen dwongen, een noodhaven binnen te loopen. Melding wordt gemaakt van overstroomingen »e Valencia, Tortoza. Barcelona en Gerone, waar de spoorweg over grooten afstand werd weggeslagen. Verder werden brug gen weggeslagen en de oogst hier en daar vernield. OPSTAND IN BOMBAY. BOMBAY, 17 Aug. De arbeiders m de werkplaatsen van den „Peninsular*- spoorweg legden den trbeid neer. Zij stee- nigden eerst het kantoor wan den opzichter en staken daarna de werkplaatsen in brand, die zoo goed als vernield zijn. De autoriteiten joegen de rebellen uileen en bluschten den brand, doch het zal niet mo gelijk zijn, de werkplanthans weer te openen. BARANYA. BELGRADO, 18 Aug. De ministerraad besloot tot de onmiddellijke ontruiming van Rarymya. WEENEN, 18 Aug. Met het oog op een eventueel verzet der bevolking van Bara- nva tegen het binnenrukken der Hongaren, houdt de regeering te Boedapest een sterke troepenmacht gereed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2