BINNENLAND Binnen!. Nieuws t,S!«JaS'aw—1' SPORT EN SPEL Gemengd Nieuws TELEGRAMMEN. ERGERLIJK GESCHRIJF. WAAR DE FOUT SCHUILT. een kwart van den totalen duitschen export. Indrukken van de laatste Fest- match. Het best valt het verschil tus schen het Engelsche en Holland sche cricket op, als men, voor naar Engeland te gaan een 2e klasse wedstrijd gaat zien op het slechtste veld in Holland tusschen een paar tegenstanders, die elkaar stuk voor stuk niet uit kUllnen staan. Heeft men (jan het beste van het beste cric^ gezien, dan krijgt men eenig idee van het kleingees tige gedoe in onze lage gewesten. Een Festmatch Weken en maan den van te voren spitst iedere Engelschman zich daaropeen half jaar voor de groote strijd wordt de voorverkoop reeds ge houden en vele zitplaatsen worden dan reeds verkocht. Geen wonder dus, dat het een paar dagen voor de wedstrijd vrij wel ondoenlijk is aan een behoor lijke plaats te komen. To^h was ondergeteekende er, dank zij de goede zorgen van een kennis, in geslaagd een plaats voor de over dekte tribune te bekomen. Hij be taalde daarvoor het sommetje van 12 shilling laten wij bij onze inter nationale voetbalmatches dus maar niet van afzetterij spréken Zaterdagmorgen 13 Augustus de regen valt in straaltjes neer uit den loodgrijzen hemel natuurlijk, 't heeft in maanden niet geregend, daarom moe het juist vandaag beginnen. 't Is 10 uur, om half twaalf zal de eerste bal gegooid worden, 't ziet er niet naar uit. Onze hotel houder is van een andere meening. „Binnen een half uur is het droog, ik ga er naar toe" en hij is stom verwonderd als wij nog blij ven wachten. Hij kreeg zoo waar lijk gelijk, na 20 minuten hield de regen plotseling op, de lucht werd zelfs blauw. Bliksemsnel stapten we in de Underground, die ons in een kwartiertje naar de Oval bracht. Aan het loket werd ons verteld, dat over 5 minuten begonnen zou wor den 't was 10 over twaalf. In al lerijl zochten we onze plaatsen op en nauwelijks waren we gezeten of met luid applaus begroet kwa men de 2 umpires naar buiten Dit is de gewoonte, eerst de umpires, dan de fielders, vervolgens de 2 batsmen. Moet je in Holland ko men daar staan de batsmen al te oefenen op de pitch, terwijl de captain alle mogelijke moeite moet doen om zijn fielders naar buiten te krijgen. Is hij zoover en staat het veld uit, dan komt hij meestal tot de ontdekking, dat er geen umpires aanwezig zijn, waarna het geschreeuw „umpire" begint. Be lachelijk in vergelijking hiermee. Blijkbaar was er dus reeds ge- tosst. Dit gebeurt n.l. altijd op het veld voordat de umpires komen, 't Was nu maar de vraag wie zou den gaan fielden. Eang behoefden we niet te wachten. Want nadat de umpires hun plaatsen inge nomen hadden verschenen boven uit het paviljoen door daverend applaus ingehaald, Armstrong en zijn mannen. Armstrong als cap, tain voorop, daarna kwam Mailey blijkbaar uit aardigheid om het verschil tusschen den reusachtigen captain en den kleinen googley- bowler te doen uitkomen. Toen het applaus verstomd was, stond tot mijn groote verbazing het veld al uit. Iedereen wist blijk baar zijn plaats. Aan het bowling wicket stond een lange, slanke fi guur, die zijn aanloop begon uit te meten. Ik telde niet minder dan 20 pas sen, 't was dus waarschijnlijk een van de fastbowlers. Om mij heen hoor ik mompelen „Gregory." Dat was dus de geweldige smijter, de man van de hoog opkomende deli veries. Alles is klaar, de batsman heeft het bekende „block" ge vraagd, dat hij met een van de bails op den grond aanduidt. Gre gory neemt zijn aanloop, een le nige, snelle actie en Russell scoort op den ontzettend harden bal een korte run, luide toegejuicht door de plni. 10.000 toeschouwers. Reeds bij den 2en bal valt het uitstekende keepen van Oldfield op, die wel swaar 10 meter achter het wicket staat, maar toch blijk geeft van een scherpe kijk op den bal. Hij liet trouwens in de heele innings van de Enge'sche, 403 runs, geen enkele bije slippen. Gregory heeft 5 slips, 4 op een rij, terwijl de 5e achter deze 4 aan de boundary staat. Deze 5e man liet het schitterendste fielden zien ofschoon dat van de andere „af" was.- Zijn stoppen aan de boun dary van de keiharde „cuts" en zijn ingooien, alles direct in de han den van den keeper was enorm, j Aan den. anderen kant bowlt. Indien U profifeeren wilt van werkelijke Spotkoopjes in Damesconfectie, bezoekt dan nog onze buitengewone Opruiming van Restanten die deze week eindigt Groote Houtstraat Hoek Nieuwstraat Mac Donald, die minder hoog op komt, maar minstens even hard gooit als Gregory. Zijn eerste over was een maiden, waarvoor geap- plaudiseerd wordt. Dit schijnt eveneens gebruikelijk te zijn. Het batten van de 2 Engelschen. Russell en Brown is keurig, op zekere wijze weten zij de kogels van Mac" en „Greg" te verwerken. Het is aardig om alleen naar den batsman te kijken op het oogenblik, dat de bowler den bal loslaat. Dan kan men goed het gedecideerde verplaatsen van de voeten en het snelle bewegen van de polsen zien. Op 27 wordt Russell achter het wicket gevangen, alleen de keeper appelleert, de umpire geeft uit, tot verwondering van Russell. Zon der een woord van protest gaat hij echter naar het pavilioen terug. Vergelijk daarmee een lieet-geba- kerde Hollandsche batsman ,'s Middags begon het te regenen en toen deed zich het incident voor, dat men in alle groote dag bladen reeds heeft kunnen lezen. Merkwaardig was, dat de pitch door politie bewaakt werd, zoodat niemand hem met schennende voet kon betreden. Dit is trouwens ook het geval tijdens de lunch en na afloop. In dit oponthoud verzochten vele jongens den spelers om hun hand- teekeningen. Den 2en dag van den wedstrijd Maandag, was er naar schatting 20.000 man publiekin dichte hagen stond men naar het schit terende spel van Mead en de Austra liërs te kijken. Om half vier sloot Tennyson de innings. Ik hoorde de opmerking dat dit vrijwel het eenige was, dat precies zoo geschiedt als in Hol land De Australiërs gingen daarna batten. Hun spel is aantrekkelij ker dan dat van de Engelschen, zij scoren vlugger. Het fielden en bowlen was m.i. minder dan dat van de menschen van down-un der." Maar het mocht er toch nog zijn Het veldwerk van Hitch op square-leg b.v. was om nooit te vergeten. Typische staaltjes van de zorg, die aan de pitch besteed wordt heb ik eveneens meegemaakt ik moet hier echter mee volstaan; iederen Hollander, die zich eenigs- zins voor cricket interresseert kan ik aanraden een dergeliiken wed strijd te gaan zien. 't Is heusch de moeite wel waard in het tijdschrift „Ons Leger", orgaan ran de bekende vereenjging van dien naam, bepleit een zekere W. R. de in lijving van geestelijken en aspirant-geeste lijken m bet leger. Waarom worden de geestelijken vrijge steld? zoo vraagt hij: en hij begrijpt van de tedenen, welke daarvoor kunnen gel den, blijkbaar niets. „In dienst!" zoo decreteert hij daarom. „Gij, aspirant-geestelijken, behoort op de eerste plaats in het leger te worden inge lijfd." Lit ergeiijke geschrijf werd zonder ecnig commentaar in bovengenoemd tijd schrift opgenomen. En wij mogen daar in zeker opzicht dankbaar voor zijn. Want nu is wei allerduidelijkst geble ken, van hoe gevaarlijken aard het stre ven van „Ons Leger" is. Wij waren van het gevaarlijk karakter reeds lang overtuigd, maar er zijn altijd katholieken, die eerst eeD klap in 't aan gezicht moeten gekregen hebben, voordat zij de bedoelingen van hun tegenstanders onderkennen. Welnu, het artikel heeft dien klap toe gediend. Men wil dat de Staat op heiligschen- oende wijze de hand zal slaan aan de ge wijde personen, die de menscbheid in door dit leven. Christus' naam leiden moeten op den weg Men wil aan de bedienaren van den godsdienst een recht ontrukken, dat eeuwen laug, door heel de geschiedenis heen, door bijna alle staten, aan hen is toegekend. Men wil onze priesters ontrukken aan hun arbeid voor het heil der zielen en ben dwingen zich af te richten in het aio- bele handwerk" van het menschenmoor- den. Met de „Voorhoede" gaan wij geheel accoord, waar dit blad schrijft, dat grie- vender optreden tegenover ons, Katholie ken, moeilijk denkbaar is. „Ons Leger" heeft zich bij ieder, die het waarachtige landsbelang op 't oog beeft, al lang onmogelijk gemaakt Thans zal het wel het laatste grsdntje sympathie, dat het mogelijk bij enkele katholieken nog zou kunnen hebben, ver liezen. In „Handelsbelangen" vertelt mr. Oog enoor, hoe het eenigen Engelschen ver gaan is, die onlangs ons latnd bezochten. Ze hadden wat Engelsch goudgeld te wis selen en begonnen daarmee te Rotterdam. Daar brachten hun gouden souvereigns 11.50 op. Toen zij in den Haag kwamen kregen zij bij een soliede bankinstelling voor hun goudstukken f 13 en toen zij te Amsterdam waren werden zij verrast met f 15. Onlangs deed een reiziger de ervaring op, dat hij in een spijswagen op Duitsch gebied 35 Mark voor een lunch moest be talen en dat, toen de trein op Nederlarvdsch terrein was gekomen, 100 Mark moest be taald worden. Wijn steeg van 21 voor goede lot 80 Mark voor ordinaire kwa liteit. En met dergelijke feiten voor oogen komt 'het ons geloofwaardig voor, wat een reiziger ons vertelde, n.L, dat hij te Am sterdam 15000 kronen kreeg voor een zelfde bedrag, als waarvoor men hem aan een bank te Innsbrück 23000 kronen uit telde. Mr. Oogenoor heeft het over het bekende gezegde, da-t „the fault of the Dutch is gi ving too little and asking too much" (de fout van den Hollander bestaat hierin, dat hij te weinig geeft en te veel vraagt) en hij geeft in bedenking te overwegen, of het uiet verstandig zou zijn, eens een ander recept te volgen. ZUINIGHEID BIJ OORLOG. De nieuwe marechaussee-kazerne aan de Hoof tl aan te Bussum zal met een paar da gen in gebruik worden genomen door een brigade marechauss'e te paard, bestaande in. i opper-wachtmeester en 4 marechaus- sees. Het gebouw kostte ruim 100.000. (Hbld.) OPENING WERELD-PLUIMVEE TENTOONSTELLING. De Wereld-Pluimvee-tentoonstelling wordt op 5 September a.s. of fix ie el ceooend, in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins. KOT 8 DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben over Juü 1921 ƒ4.96 mdllioen minder opgebracht dan over die maand in 1920; de «rste fve" maanden van dit jaar ?£d{ 4-95 millioen meer op dan in die pe Hoe droevig het staat mei.onze han delsbalans kan niet genoeg 'herhaald wor den, zegt „De Rotterdammer Het Diaa deelt mede: Beschamend klein is hetgeen wij aan producten uitvoeren tegenover de reusach tige hoeveelheden, welke wij uit het bui tenland betrekken. Het overschot van den mvoer boven onzen uitvoer is zoo abnormaal groot, dat voortgaan op dezen weg schadelijke ge- V°Hoe sterk rijfde verhoudingen gewij zigd hebben, blijkt uit *nt:merkwiaardige statistiek in bet Drntsch t,jdschritt.,Wirt schaft und Statistik". die ons inf over de koersverandering van den Duitschen e*V66r den oorlog voerde Duitsohland het voor 958.8 millioen mark, vVelk bedrag 14-3 ■>ct. van Duitschland's geheelen export °Voor Nederland was in dat jaar bet be- Irag 462.4 mHlioen en Het percentage .9 *>ct. Hoe zijn echter in 1920 dc rollen omge keerd! Thans overtreft de uitvoer naar Neoer- larid dien van alle landen. Nederland staat ver en ver boven aan ;n lijst met een bedrag van 86450 mark, vormende 21.2 pet. van den ganschen Duit- *t dan Zwitserland, dat ech- 'VeilS Ü&SM5 ^anstbii-het vierde gedeelte van den totalen Waarlijk een tot ernst stemmend feit! besluit het blad. VREEDZAME BIJLEGGING VAN GESCHILLEN OVER ARBEIDSAAN- GELEGENHEDEN. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven te Rotterdam, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanlei ding van het aanhangige wetsontwerp, be helzende bepalingen tot bevordering van vreedzame bijlegging van geschillen over arbeids aangelegenheden en tot het voorko men van zoodanige geschillen. Adressante heeft zich afgevraagd, of de regeering, van oordeel zijnde, dat de be staande regeling van de Kamers van Ar beid een misvatting is geweest en zoo spoedig mogelijk voor een andere regeling moet plaats maken, niet rationeeler hadde gehandeld, door de voorgenomen wettelij ke regeling niet nevens, doch in de plaats van de huidige te stellen en derhalve de Kamers van Arbeid op te heffen. De re geering schijnt de wenschelijikheid daarvan niet te gevoelen, doch veeleer oogmerken te hebben ten aanzien van het behoud der Kamers van Arbeid. Het nieuwe wetsontwerp bindt de Ka mers van Arbeid aan een gedragslijn, die geen steun vindt in de regeling, die haar werken zegt te behcerschen. Volgens de artikelen 6 en 7 worden haar verplichtin gen opgelegd, en wordt zij beperkt in haar optreden. Immers, zij zal zich hebben te onthouden van eenig optreden als de rijks bemiddelaar dit verlangt en kan eerst haar bemiddeling aanbieden als genoemde func tionaris daartoe aanleiding vindt of geest. Als dit ontwerp wet wordt, zal het voor de Kamers van Arbeid dus niat meer vol doende zijn, om haar eigen wettelijke re geling te raadplegen, ten einde te weten, hoe ver zij kan gaan. Integendeel, zij zal zich overigens gedragende naar de duide lijke voorschriften van de wet, die toch geacht moet worden, haar taak te omschrij ven, niet ontkomen aan het gevaar van botsing met de wet, waar deze buiten de wet op de Kamers van Arbeid om, haar vrijheid van handelen gaat begrenzen. Voor de Kamers van Arbeid klemt ech ter in t' bijzonder de vraag: Wat zal in de toekomst de posities der Kamers van Ar beid wezen? En het komt adr. voor, dat de oplossing van deze vraag niet bevorderd kan worden door de belemmering van haar arbeidsfeer ten gevolge van de oprichting van andere instellingen, die zich op hetzelfde terrein bewegen, maar door een onderzoek, in overleg met de bestaande Kamers zelve, waarop in de toekomst een doelmatige werkmethode kan worden 'bevorderd. OPHEFFING PASVISA VOOR Op de vragen van den heer Van Rave- steijn betreffende opheffing van de pas visa bij het wederzijdsche verkeer tus- sehen ons land en België, luidt het ant woord van den heer Van Kar nebeek, Minister van Buitenlandsche Zkken: Het is juist, dat reeds eenigen tijd ge leden van de zijde der Belgische Re geering is te kennen gegeven, dat die Regeering bereid zou worden gevonden, de verplichting van reisvisa voor Ne derlanders, die zich naar België bege ven, op te heffen, indien de Nèder- landsche Regeering denze'fden maatregel ten aanzien van Belgen zou willen ne men, die naar Nederland reizen. De Nederlandsche Regeering heeft zich be reid verklaard een zoodanige regeling te treffen; het is te wachten, dat zij na afloop van het overleg met de Bel gische Regeering en nadat eenige voor bereidende maatregelen zullen zijn ge troffen, binenkort in werking zal kun nen treden. DRIJFT ONS LAND HANDEL MET RUSLAND? Aan de „Tribune" wordt het volgende geschreven ,n „Sovjet Russia" van Augustus no. 2 vinden wij de volgende hoog3t belang rijke mededeeling, ontleend aan het Han delsrapport van het Departement van Handel van de Vereenigde Staten, d.d. 28 Mei 1921. De Hollandsche zakenbelanghebbenden hebben een syndicaat georganiseerd om den handel met sovjet-Rusland te fi nancieren, bekend onder den naam van de firma Vlessing en Co. met haar hoofdkwartier, Javastraat no. 1, Den Volgens een mededeeling van den con sul-generaal te Rotterdam zijn de firma's die zich speciaal voor Rusland interes- seeren, de firma Vlessing en Oo. van Den Haag, Gebr. Lucardie te Leeu warden en K. Smit te Groningen. „Deze zaken" deelt de Amerikaanscho consul mede „drijven eenigen tijd handel met Rusland d. w. z. mot de bolsjewiki. Kort geleden heeft de omvang van den handel zoo'n vlucht genomen, dat niet een van de firma's in staat is hem te financieren.... De zaken die de firma dreef, bestonden hoofdzakelijk in het ver- koopen aan Rusland van oude uniformen, khaki, schoenen, ondergoed en andere kleeding, met medicamenten en andere soorten legerbehoefton, waarvoor terug ontvangen is vlas en goud met versche pingen die tusschen Reval en Rotterdam geregeld waren. Hot saldo voor deze scheepsladingen is met de bolsjewiki ver effend met goud verladen van Reval naar Amsterdam. Deze combinatie controleert momenteel den geheelen handel, sedert het de cre- dieten in handen heeft, die door de Russische autoriteiten gesteld zijn. De Hollandsche zakenwereld is alleen aan- gUezen op dit nieuwe syndicaat, maar het zaken doen is zoo winstgevend dat men geen klacht hoort onder den tos loop van Hollandsche exporteurs. NA DE KELLNERSSTAKING. Het bestuur der afd. 's-Gravenhage van Horecaf heeft naar aanleiding van den brief van den burgemeester, mr. J. A. N. Patijn, inhoudende het verzoeik, zoo weinig mogelijk slachtoffers te maken, geant woord dat de afdeeling reeds in de ge- wenschte richting is werkzaam geweest en dat ook het Donderdag ontvangen advies van het hoofdb. -en gelijke richting voorstaat. Naar het „N.vxLD." verneemt, zal al leen te Amsterdam het aantal „slachtof fers" der kellnersstaking pl.m. 450 zijn. In de vier steden (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht), te zamen bedraagt het aantal kellners, koks en ander perso neel dat gestaakt 'heeft, doch niet meer door de oatroons teruggenomen is. 870. Zii behooren zoowel tol den modernen, als tot den katholieken bond. Van werknemerszijde verluidt, dat de patroons de stakers ontslaan, en bij de Ar beidsbeurs nieuwe krachten vragen. Het Kon. bezoek aan Vlissingen. Tijdens het bezoek van de Koningin naar do Provinciale landbouwtentoonstelling te Vlissingen op 14 September zal door een koor van 600 zangeressen en zangers in Zeeuwsch costuum een uitvoering ge geven worden. Nederland en de Volkenbond. Voor de tweede zitting van de vergadering van den Volkenbond, die op 5 Sept. a.s. te Genève zal bijeenkomen, zijn benoemd tot vertegenwoordigers: 1. 'Jhr. mr. dn. H. A. van Kamebeek, minister van bui tenlandsche zaken; 2. jhr. mr. lü- de Marees van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud- minister van buitenlandsche zaken te Londen; 3. prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van don raad van State, lid van het Permanente Hof van Ar bitrage, te 's-Gravenhage. Als technisch deskundigen zullen den gedelegeerden ter zijde staan prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de afdeeling Volkenbondzaken aan het de partement van buitenlandsche zaken en mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor do Statistiek, deze laatste in het bijzonder met het oog op het door de Nederlandsche regeering aanhangig gemaakte voorstel betreffende do regeling van de internationale statis tiek. He Jaarbeurs en de spoorwegtarieven. De Kamer van KoopliandqJ. en Fa brieken te 's-Gravenhage, heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek de spoorwegtarieven voor de jaarbeurs-bezoekers te willen verminde ren, ten einde handelaren en industriee- *len het bezoek aan de Jaarbeurs zoo veel mogelijk te vergemakkelijken. Tweede Kamer-vacature Selsdingen. De opvolger van het overleden lid der Tweede Kamer, de heer W. Helsdin- gen, is de heer P. Hiemstra (S. D. A. P.), voorzitter van den Ned. Land-arbei dersbond. Een socialistisch wethouderi en de be strijding der werkloosheid. Men schrijft aan de „Msb.": Bij de jongste aanbe stedingen voor gemeentelijken woning bouw kwam weer aan het licht welkg middelen de Rotterdamsche wethouder Heijkoop aanwendt om bij den gemeen- te-woningbouw aan zijn dreigend echec te onkomen. In plaats van de trappen voor deze woningen in Rotterdam te laten ver vaardigen en alzoo wat van hem q.q. niet meer dan plicht is medb te helpen tot vermindering der werk loosheid, laat de dilettant-aannemer deze trappen uit Duitschland komen, wat hem voordeeliger uitkomt. Of de gemeente uit hoofde van steun aan werkloozenkassen dan meer moet uit geven, dit laat den wethoudor onver schillig, ais hij kans ziet op zijn schrik-" kelijk-duren woningbouw een paar gul den goedkooper uit te komen. DE R.K. WERKNEMENDE'MIDDEN STAND. Het voorloopig bestuur van deze nieuwe standsorganisatie kwam wederom bijeen in een vergadering te Utrecht op 13 Aug. Aanwezig waren alle leden, behalve de algemèene aviseur, Mgr. Dr. H. Poets, die in verband met de staking in het mijnge- bied verhinderd was. Het hoofddoel dezer vergadering was een plan, de compagnie samen te stellen om zoo spoedig mogelijk te geraken tot dc oprichting van afdeelingen in de vijf Dio cesen. In onderling overleg werden hiertoe aangewezen de heeren: H. Habraken voor de steden Den Bosch en Breda; A. Rohlin voor Groningen en Leeuwarden; J. Hoornberg Jr. voor Arn'hem en Nijmegen; A. Hamersfeld vo:r Amsterdam en Haar lem en J. Verweij voor Utrecht en 't Gooi; terwijl in het bisdom Roermond reeds verschillende afdeelingen zijn opge richt en reeds een diocesaan voorzitter is gekozen namelijk: de heer Th. Stappers te Heerlen. Alvorens met de propaganda te begin- nenwerd besloten, dat de heeren A. Roh- ling en G. Turien resp. als tijdelijk voor zitter en secretaris een conferentie zouden hebben met het Dagclijksch Bestuur der K. S. A. te Leiden om zoo mogelijk tot eendrachtige samenwerking te geraken. Eveneens zal een onderhoud worden aangevraagd aan den Zeereerw. Heer Dr. Hoogveld, als voorzitter der R.K. Univer- siteits-commissie, om opname van één lid dezer nieuwe standsorgamisatie voor elk bisdom, daar het voorlpopig bestuur der W. M. van meening is, dat onze leden, die tot den intellectueelen Middenstand moeten gerekend worden, zeer veel tot een spoedig oprichting eener katholieke hooge- scfhool kunnen bijdragen. Er werd besloten óm het Doorl. Epis copaat uitvoerig in te lichten omtrent W. M. eenerzijds en Federatie en Vakbureau der R.K. Werklieden anderzijds, vooral wat de grensgevallen betreft, opdat zich in de toekomst geen moeilijkheden kunnen voordoen tusschen beide organisaties van werknemers. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat aan alle hoofdbesturen, die tot deze organisatie van intellectueele werknemers kunnen ge rekend worden, een uitvoerig schrijven zal worden gezonden, waarin doel en streven wordt uiteengezet; levens zal een exem plaar der statuten worden ingesloten, met vriendelijk verzoek om aan den wensch van het Doorl. Ned. Episcopaat gevolg te geven door hunne leden aan te sporen om lid te worden van deze nieuwe standsor ganisatie, welke alle hoogere ambtenaren in particulieren en publiekr*chtelijken dienst omvat. In de hoop, dat deze'hoofdbesturen met terzijdestelling van groepsbelangen het groote nut eener krachtige standsorganisa tie voor alle intellectueele werknemers bij hun leden zullen willen propageeren, sloot de voorzitter deze vergadering met den christetiiken vroct. AANGENAAM GEZELSCHAP. Te Nijkerk vond een landbouwer een nest met. jonge bunzings in zijnbed. Hij 'had al dikwijls onraad bespeurd, doch in de meening, dat het muizen waren, had 'hij zoo nu en dan maar eens aan zijn 'beddepcrw*4 pp dat» word het weer stil. DE WEG IS GEEN RACE-BAAN. Zaterdagavond omstreeks acht uur re den op den Leidschen straatweg twee mo torrijders, beiden met een passagier op de duozit om het hardst. Nu eens was de een vóór, dan weer de ander. Door de groote vaart kon de voorste rijder de bocht bij de Waalsdorperlaan niet goed nemen, zoodal de achterop zittende dame in volle vaart van de motor werd geslin gerd en bewusteloos bleef liggen. Een pleegzuster verleende de eorste hulp, waarna spoedig de ziekenauto ver scheen en het slachtoffer van deze onver antwoordelijke race-partij op een zoo drukken en gevaarlijken weg naar Den Haag kon worden gebracht. HOLLANDSCHE EN DUITSCIIE PRIJZEN. In de „N.Crt." wordt het volgende staaltje meegedeeld omtrent het groote verschil tusschen Hollandsche en Duitsche prijzen Een zeker middel werd in Duitschland geadverteerd tegen Mik. 30 per busjb, vol doende voor een maand; in Den Haag is die prijs voor dezelfde hoeveelheid ƒ7.50. Een vriend van mij in Duitsohland ver zocht ik' om een busje voor mij te kco- pen en het mij franco en aangeteekend te zenden, waaraan hij voldeed; de prijs was in Duitschland verhoogd (misschien alleen voor het buitenland), bij bracht mij ten minste Mk. 50 in rekening, terwijl de frankeerings- en aanteekenkosten bedroe gen Mk. 5,20, samen Mk. 55.20 of nog geen 2.25. Hoeveel procent winst maakt nu de alleen-vertegemvoordiger voor den verkoop van dat middel? Is het dan niet veel eenvoudiger voor fabrikanten om de fabrikaten kant en klaar uit he* buiten land te bestellen? Ligt het niet op den weg van de vereeniging Nederlandsch Fa brikaat op zulke misstanden te wijzen? Wat is natuurlijker dan dat ieder, die er toe in de gelegenheid is, zelf allerlei in hef buitenland bestelt". MASSALE HUUROPZEGGING. Aan dc bewoners van ongeveer 250 ge meentewoningen, zoo wordt uil Rotterdam gemeld, werd den 16 Aug. een schrijven gezonden, afkomstig van den '.administra teur van Plaatselijke Werken, luidende als volgt .Ten behoeve van den houw "an een nieuw electrisclu'onderstation i* het nood. zakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over de bij u in gebruik zijnde van het parvdi Dientengevolge wordt u namen* Burge meester en Wethouder» de huur van ge noemd peroeelsgedeclte tegen den 24s'.<11 September as. opgezegd. U gelieve er voor te zorgen dat uiterlijk op dien datum het gehuurde behoorlijk ontruimd en de sleutel bezorgd is aan het Bureau voor de Plaatselijke Wenken, Ha ringvliet Z. Z. no. 4". Het gevolg van dit schrijven Is, dat 250 gezinnen gelijktijdig in zeer groote onrust worden gebracht. De menschen weten na tuurlijk niet waar een andere woning ie vinden. DE TOESTAND IN IERLAND. LONDEN, 20 Aug. Het korte debatdat volgde op de verklaring in hel Lagerhuis van LIuyd George over lerla, 'reeft aan de leiders der oppositie de tg- ---"id ge schonken, zich bij de woorden an den eersten minister aan te sluiten. Asquith merkte op dat de regeerings- voorstellen uitgingen van een beginsel, waarmee hij zich ten volle kon vereenigen. Hij meende dat ook de openbare mecning overal in het Britsche rijk en de Ameri- kaansche openbare meening er zich mee konden verecnigen. Men vroeg de Ieren niet een blindelingscihe aanvaarding van een ultimatum, doch men streefde naar een vrede tusschen volk en volk. Thomas, die het woord voerde uit naam in de Arbeiderspartij, sprak de hoop uit, •.'-at wanneer het parlement weer bijeen zou komen, het zou wezen om de regeling te bekrachtigen, HET JAPANSCH-BRITSCHE VER DRAG. LONDEN, 20 Aug. Gisteren werd te Sheffield het ecrc-burgersohap verleend aan den eersten minister van Nieuw-Zee- land, Massey. Deze 'hiekl een rede en sprak daarbij ook over het Britsoh-Ja- pansch verdrag. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de juiste weg was bewan deld door liet verdrag te 'bestendigen. Dat was, meende hij, in het belang ge weest van den wereldvrede. Japan, dat niet tot helpen verplicht was geweest, was in den oorlog Engeland te hulp gekomen, vooral in den Stillen Oceaan. Het zou niet in overeenstemming zijn met den Brit- sohen aard1, den rug toe te keeren aan de genen, die zich trouw hadden betoond je gens Engeland in het uur van 'het grootste gevaar. Hij zou gaarne zien, dat het tus schen Engeland, de Vereenigde Staten en Japan tot een overeenstemming kwam, want hij geloofde dat dit den vrede zou bevorderen. DE OVERDRACHT VAN WEST- HONGARIJE. WEENEN, 20 Aug. Naar de „Pol, Körr." verneemt, is hier de officieeie me dedeeling ingekomen, dat d« Entente-verte genwoordigers te Boedapest wegens de ver traging in de overdracht van Baranya aan Hongarije een uitstel van 48 uur hebben toegestaan voor de overdracht van West- Hongarije aan Oostenrijk. VRIJGESPROKEN. LONDEN, 20 Aug. De twaalf perso nen, die men voor Sinn Feiners hield en te Edinburgh terechtstonden, beschuldigd een aanval te hebben gedaan op een ge vangeniswagen te Glasgow, waarbij een poiltie-agent werd gedood zijn heden vrij gesproken. BARANYA. ■BELGRADO, 20 Aug. De 'commissie voor de republiek Baranya heeft tot <re vertegenwoordigers der groote mogendhe den en van de kleine entente een mededee ling gericht, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat de ontruiming van het land door de Z.-Slavische troepen het aller grootste gevaar voor de bewoners zou op leveren, die, zooals in de mededeeling wondt gezegd, weigeren zich stilzwijgend over te leveren aan Je macht der autori teiten van de Horthy-regeering. De mede deeling verlangt erkenning der Tepublick Baranya. EEN GELUKWENSCH VAN DEN EX-KEIZER WILHELM. GENèVE. 20 Aug. De te Genève ver schijnende „Tribuna" verneemt uit gezag hebbende bron, dat ex-keizer Wilhelm aan zijn zwager, Constantijn, den koning van Griekenland, een brief met een geluk- wensch heeft gezonden wegens het wapen succes "der Grieken in Klein-Azië. De ex- keizer herinnert eraan, hoezeer hij zelf heeft gestreefd naar den aanleg van een spoorwegnet in An-atolië, waarvan hel voornaamste knooppunt thans in handen der Grieken is. Ver van de macht eit van zijn vaderland, vindt Wilhelm in het suc ces van Constantijn troost en verheugenis. In een tweeden brief aan 'koningin So phie te Smyrna zegt Wilhelm, dal hij hij de gedachte aan de wonden der G-ieksche soldaten, tevens denkt aan de wonden van Duitschland. EEN BEDREIGING? Volgens een bericht uipRiga, meege- deld in een draadloos N.T.A.-bericfht uil Berlijn beschuldigt de Russische minister van buitenlandsche zaken Tsjitsjerin in n nieuwe nota aan Roemenië van ondersleu ning der Oekraiiensche benden van Petljoera en dreigt hij met overschrijding der Roemeensche grenzen. TYPHUS. PEST EN CHOLERA IN GEORGIë. LONDEN, 20 Aug. Het Georgische in formatiebureau te Londen deelt mede, dal typhus en pest, en in het bijzonder d< cholera. Georgië teisteren. Eiken dag wor den in Tiflis alteen al dertig tot veertij docden als gexvolg van de cholera geteld. De geneeskundige hulp, die wordt gebo der:, is ontoereikend, terwijl geneesmidde len niet verkrijgbaar zijn. Het is geen zeldzaamheid, dat men in di straten ster venden en lijken vind!. Tengevolge va» ge-brek aan andere voedingsmiddelen, voédt dc lKivolking zich' met vruchten, liet. geen bijdraagt tot uitbreiding van de epi. dcmic.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6