Gemengd Nieuws. Korte Berichten N.V. „DE TIJDGEEST". Willem Broekhuis gearresteerd. Trekkingvan 500 nummers ten overstaan van Notaris fl. G. MULIE. Maandag 22 Angnstns 1921. 5273 7595 30 41 47 72 91 427' STAATSLOTERIJ. weezen pensioen naar boven argerono m {tddens; Het wed uwen pensioen en het weezen- pensioen wordt ten hoogste berekend óver een grondslag van f 3000. Het gezamenlijk bedrag aan weduwen- ui weezenpensioen of aan weezenpensi oen gaat den iiensioengrondslag niet te bo ven en overschrijdt in geen geval het be drag van f 3000. Ingeval de weduwe of de kinderen van den overledene recht hebben op pensioen ten laste van het pensioenfonds en op een rente krachtens de Ongevallenwet 1901 of aen andere wet in zake sociale verzekering of op ouderdomsuitkecring ten laste van den Staat, wordt over den tijd gedurende welken beide gelijktijdig zouden worden genoten, het bedrag der uitkeering in min dering gebracht van het pensioen. Het tijdelijk pensioen voor de vrouw en de kinderen van een militair die in de uitoefening van den dienst vermist is ge raakt, is gelijk aan het bedrag aan pen sioen, dat de belanghebbenden zouden ont vangen, wanneer de echtgenoot of vader bij de dienstverrichting ware overleden. Ingang en einde van het pensioen. Het pensioen gaat in op dag, volgende op dien van overlijden van hem, lian wien het werd verleend. Het pensioen eindigt met het einde van de maand volgende op die van het over lijden, het weezenpensioen tevens met het einde van de maand, waarin de rechtheb bende meerderjarig wordt. Een vervallen of ingetrokken pensioen eindigt met het einde van de maand waar in het besluit tot vervallenverklaring of intrekking werd genomen. Het weduwen-pensioen eindigt voorts bij 'n volgend huwelijk der weduwe en wel met het einde van de maand, waarin het huwelijk plaats had. Wordt dat huwelijk anders, dan door opvolgend huwelijk met rechterlijk verlof, ontbonden, dan wordt aan de vrouw, op haar aanvraag, haar oude pensioen weder toegekend. De pensioenen worden maandelijks zoo veel mogelijk bij vooruitbetaling voldaan. Overgangsbepalingen. Aan de niet hertrouwde weduwen en de weezen beneden den leeftijd van 18 jaar van vóór 23 Januari 1909 gepensionneer- den of vóór 1 Juli 1909 overleden mili tairen van land en zeemacht beneden den rang van officier (dus aan hen, die geen pensioen van rijkswege genieten) wordt ten laste van het pensioenfonds toegekend het met 40 pet. verhoogde pensioen, waar op zij, op grond van de weduwenwet voor de landmacht 1919 (dus waar zij buiten vielen) of van de weduwenwet voor de zeemacht 1909, zooals die wetten geacht worden te luiden op het tijdstip van hunne inwerkingtreding, aanspraak zouden ge had hebben, indien die militairen op of na 23 Januari 1909 waren gepensionneerd, of, op of na na 1 Juli 1909 waren overle den. Het hiermede bedoelde pensioen gaat in op den datum van 't in werking treden van deze wet of op een later tijdstip van over lijden van den echtgenoot, den vader of de moeder. Voor hen, die op het tijdstip van het in werking treden van deze wet een pensioen genieten ten laste van het Weduwen en Weczenfonds voor militairen en gepension- neerde militairen van de landmacht, of van dat fonds voor de zeemacht, de weduwen en weezenkas voor de officierenvan de landmacht, en wier pensioen is ingegaan op of na 1 Januari 1918, wordt dat pen sioen, indien dit met de bij de wet van 29 Mei 1920 voorgeschreven verhooging lager is dan het bedrag, waarop aanspraak zou zijn verkregen indien op dat tijdstip van ingang van het pensioen deze wet van kracht ware geweest, met ingang van het tijdstip van het in werking treden van deze wet tot dat bedrag verhoogd. Een gepensionneerd officier van de land macht of van de zeemacht, gehuwd vóór den datum van ingang van zijn pensioen, wiens echtgenoote of wiens kinderen nog in leven zijn op het tijdstip van het in wer king treden van deze wet, heeft voor zijn na te laten betrekkingen aanspraak óp pensioen volgens deze wet, tenzij hij er de voorkeur aan geeft, zijne aanspraken te blijven ontleenen aan de statuten van de weduwen- en weezenkas voor de officie ren van de landmacht of aan het regle ment voor het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren van de zeemacht. Een off,eer van de landmacht, in actieven dienst op den datum van het in werking treden van deze wet, kan het recht b<£ houden om, bij huwelijk na pensionneering voor zijne na te laten betrekking pensioen overeenkomstig de bepalingen der statuten v*!" weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht te verkrijgen, nuts. de schriftelijke verklaring van'zijn verlangen binnen zes maanden na boven bedoelden datum bij den pensioenraad is ingekomen. Met het tijdstip van het in werking tre- n van deze wet worden opgeheven het weduwen en weezenfonds voor militiaren en gepensionneerde militairen van de andmaeht, het weduwen- en weezenfonds voor militairen en gepensionneerde mili tairen Van de zeemacht, de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de land macht en het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren van de zeemacht. Het pensioenfonds neemt de haten en de lasten dier fondsen over. De boeken, bescheiden en registers van comptabelen aard dier fondsen worden overgebracht naar den Pensioenraad. DE ZUIDERZEE-INPOLDERJNGKN. In „De Ingenieur'' wijdMr. A. A. Mussert een uitvoerig artikel aan de toekomstige Zuiderzce-inpoldcringen, waarin hij de vraag behandelt, of aanzienlijke besparing mogelijk is. Het besprokene kan in hoofd zaak als volgt geresumeerd worden: Als gevolg van de wel van 2 Jan. 1917 wordt te IJmuiden oen sluis gebouwd van zeer groote afmetingen en zal als logisch gevolg hiervan het Noordzeekanaal in de naaste toekomst aanmerkelijk ver ruimd worden. 2o. Door deze werken zal het water- afvoerend vermogen van het Noordzeeka naal belangrijk vergroot worden en kan de gelegenheid tot natuurlijke loozing te IJmuïcien met slechts weinig kosten 12 a 3 X vergroot worden. 3o. Door hiervan partij te trekken bij de uitvoering van de Zuiderzeewerken, kan het in het plan-Lely ontworpen kanaal tus- schen de beide zuidelijke inpolderingen vervallen, waardoor in plaats van één bin nenmeer en twee zuidelijke inpolderin gen zouden ontstaan twee binnenmeren en één zuidelijke inpoldering. ■nutuur oogpunt geen overwegende be zwaren té bestaan, terwiji 5o. (léze wijziging een besparing van tientallen nvtllioenen met zich zal brengén, zonder dat ook slechts één H.A. vrucht bare bodem minder ingepolderd zal be hoeven te worden. DE KONINGIN NAAR UTRE0HT. De Koningin is van plan half Sep tember een bezoek aan Utrecht te bren gen. O.m. zal dan een bezoek gebracht glzorden aan het nieuwe Centraal Mu seum. Stand. DE REIS DER KONINGIN IN HET NOORDEN. Zaterdag j.i. kwamen de Koningin en Prinses Juliana met de „Merope" te Lervik aan het Hardanger fjord. Maan dagmorgen zouden zij de Noorsche wa teren verlaten om de reis naar Neder land te aanvaarden. Alles is wel. ENCYOLIEKPEEST TE RIJSENBURG Begunstigd door prachtig weer heeft Zondag het district Utrecht der R. K. \V. V. van het Aartsbisdom zijn ency cliekmeeting gehouden te Rijsenburg op het welwillend door mevrouw Vollen hoven be8chibaar gestelde landgoed Spar- rendaal. Deelgenomen werd door de af- deelingen Utrecht, Zeist, Rijsenburg, Wijk bij Duurstede, de Bilt, Bunnik, Werkhoven, Cothen, Culemborg, Ever- dingen, Tiel, Houten, IJselstein, Schalk wijk en Leerdam, terwijl het aantal deel nemers dier afdeelingen veilig op oen vierduizendtal geschat kan worden. Meerdere sprekers voerden het woord. PROTECTIE? De Federatie van Bonden van Con fectie-fabrikanten, omvattende den Bond van Nederl. Confectiefabrikanten, den Landelijken Bond van Confectiefabri kanten, de R.K. Vereeniging van Da- mesconfectiefabrikanten en den Nederl. Bond van Pettenfabrikanten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij wijst op de hoogst moeilijke toestanden, waarin hun bedrijven ver- keeren en op het verzoek reeds aan de Kamer gedaan, het initiatief te willen nemen voor de mogelijkheid van het hef fen van een valutatoeslag ten einde be scherming te verkrijgen tegen eene on gezonde concurrentie. Adressanten weten dat hetgeen zij vra gen met den algemeenen naam van „pro tectie" wordt aangeduid, welk woord voor een groot deel onzer landgenooten een afschrikwekkenden klank heeft; dat ook om die reden eene Regeering er niet licht toe zal overgaan wetsvoorstellen in te dienen, die ook maar een schijn van „protectie" tot grondslag zouden hebben. Doch, zoo vragen zij, is het niet tijd, dat ook hier te lande een verandering in den gedachtengang naar voren trede en onderzocht worde of die „protectie" werkelijk dat afschrikwekkende heeft als door velen wordt aangenomen? Immers men leest dagelijks van slapte in bedrijven, ontslag van werklieden, in krimping van arbeidstijd, stopzetting van bedrijven. De arbeidsgelegenheid vermin dert met den dag. -i-oi - Eene der eerste vereischte daarvoor is, dat de productie in ons eigen land worde gaande gehouden en zooveel mogelijk be vorderd de oorzaken der crisis waarin wij verkeeren moeten zooveel het in ons vermogen is worden weggenomen. Het is toch oneindig veel beter dat de overheid zorgt het werk in het land te doen blijven, dan dat zij zeer ingewik kelde en kostbare steunregelingen ont werpt. Moet niet ernstig pn grondig worden nagegaan of de ongebreidelde vrijheid van internationaal handelsverkeer niet afschrikwekkender is dan „Protectie". Adressanten dringen er op aan, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen om algeheele ontreddering hun ner bedrijven met daaraan gepaard gaan de groote werkloosheid en kostbare steun regelingen te voorkomen. Kantoorhouders bij de Posterijen. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vraag gericht: Is de Minister bereid mede te deelen, wanneer zal ingaan de nieuwe regeling der kiassificatie van de kantoren der kantoor houders bij de posterijen? REGLEMENT VOOR DE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Bij Kon. besl. van den 29sten Juli 1921, tot nadere wijziging van het Re glement voor de Kamers van Koophan del is het volgende bepaald: lo. Artikel 51 van bovenaangehaald reglement wordt gewijzigd als volgt: „Voor de samenstelling der kiezers lijsten en de regeling der verkiezing, welke voor de eerste maal ingevolge artikel 26 der Wet geschiedt door de in dat artikel bedoelde commissio, gel den de bepalingen van dit reglement, mot dien verstande dat de Commissie in de plaats treedt van de Kamer en haar voorzitter en haar secretaris in de plaats treden van den voorzitter en den secretaris der Kamer, en b. dat de tijdstippen, in dat regle ment genoemd, worden vervangen dcor tijdstippen, die telkens drie kalender maanden later vallen." 2o. In den eersten zin van het derde lid van artikel 20 vervalt de zinsnede: „als bedoeld in het laatste lid" 3o. Aan het slot van het eerste lid van artikel 30 wordt toegevoegd de na volgende zin: „De kaart, welke elke kiezer voor de afdeeling- Grootbedrijf" ontvangt, is groen van kleur, terwijl die, welke elke kiezer voor de afdeeling „Kleinbedrijf" ontvangt, wit van kleur is." 4o. Artikel 31 wordt gewijzigd als volgt: „Op de stemming zijn van toepas sing de artikelen 53 en 54, hot eerste en het derde lid van artikel 57 en de 4o. Tegen deze wijziging schijnen uit I artikelen 60 en 61 der Kieswet": Waterstaatkundig, scheepvaartkundig en J 5o. Do eerste zia van artikel 34 wordt vervangen door den navolgenden zin: „De stembiljetten voor de afdeeling „Grootbedrijf zijn groen en die voor de afdeeling „Kleinbedrijf" wit van kleur"; 6o. In de bij bovenaangehaald regle ment behoorende bijlage A vervalt in de eerste alinea het woord „(candida ten)" en in de laatste alinea het woord „(personen)", bovendien vervallen in d-z alinea de haakjes, geplaatst om de let ter „n" van het woord „bovengenoem- den(n)." Het opschrift der derde ko lom van deze bijlage wordt gelezen: „Datum der geboorte." Een adres van St. Michael. Door den Ned. R.K. Politiebond „St. Mi chael" is aan de Commissarissen der Ko ningin in do provinciën eau adres ge zonden, waarin wordt verzocht te wil len bevorderen ten 1ste dat in de gemeenten, waar de voorwaardelijke strafoplegging voor do gemeenteveldwachters nog niet is inge voerd, roeds nu in afwachting van de Rechtstoestandwet tot voorwaardelijke strafoplegging wordt overgegaan; en 2de dat door de burgemeesters aan bestuur ders van Politievakorganisaties of der- zeiver afgevaardigden de dagen die zij noodig hebben voor het bijwonen van bestuurs- of jaarvergaderingen, bóven hot jaarlijkseh verlof worden toegestaan. Een adres van gelijke strekking werd gericht aan de burgemeesters van 3f plaatsen, waar afdeelingen of correspon dentschappen van den R.K. Politiebond gevestigd zijn. 1 Aan de adressen is een memorie van toelichting toegevoegd. Wereld-perscongres. Het uitvoerend Comité van het Wereldperscongre3 dat in October a.s. te Honolulu zal worden gehouden heeft den heer A. A. Humme, hoofdredacteur van „Het Vaderland", als voorzitter van de Vereeniging van Hoofd redacteuren in Nederland uitgenoodigri op het congres een onderworp naar zijn keuze in te leiden. Minister Loucheur. In het „Hotel des Indes" te Den Haag., is afgestapt de heer Louis Loucheur, minister van wederopbouw van Frankrijk. EEN MUISJE MET EEN STAARTJE. Onlangs berichtten wij, dat in de Ge meentelijke Zweminrichting op den Zee- burgerdijk te Amsterdam een zwemmer omgekomen is, wiens verdrinken eerst laat wend opgemerkt. Naar het „N.v.d.D."' be richt, zijn de zwemmeester en de instruc teur der inrichting thans geschorst en tij delijk vervangen. Verschillende personen zijn gehoord en aan B. en W. zal over deze zaak een rapport worden uitgebracht. EEN OUDE MERKWAARIGE STEEN. Bij baggerwerk in den Rijn bij Woerden is gevonden een roode steen van 14 bij 81/9 bij 5 c.M. afmetingen. De. steen ver toont aan den bovenkant eert relief vrtn vierhoekige figuren. In elke daarvan be vindt zich de afbeelding van een slaande-u leeuw. De vakken daartusschen zijn opge vuld met gestyleerde lelies. De steen ver meldt voorts nog het jaartal 1628. De steen is nog gaaf en de figuren zijn vrij scherp. HOOGE HAKKEN EN BERGSPORT. Zondagmiddag werd aan het station te Valkenburg een dame zeer voorzichtig in den trein geleid. Bij 't beklimmen van de omliggende heuvels had zij haar enkel ge broken. De stationschef vertelde dat dit in enke le weken tijds reeds het vierde geval was dat een dame tengevolge van het berg be klimmen, maar nog meer bij het afdalen van steile hoogten, een enkel had gebro ken of verstuikt door het dragen van hoo- ge hakjes. Bergsport en booge hakjes schijnen niet goed samen te gaan. EEN VLIEGONGEVAL. Bij een Zondag te Roosendaal (N.B.) ge houden vliegdemonstratie door de Noci- am-maatschappij is een vliegtuig bij het landen in een greppel terecht gekomen en daarna tegen de omrastering van een wei land aangereden. Een paal drong in den romp van de machine. Deze bleef hierdoor staan en sloeg niet over de kop. De be manning, uit vliegenier en twee passagiers bestaande, waaronder de luchtacrobaat Fritz Scbindler, kwam er zonder letsel af. De materieele schade was niet groot. „DAMES ALLEEN". „De Hotelhouder", het officieel orgaan van Horecaf schrijft: In de Amsterdamsche bladen doet een bericht de ronde, dat in een paar café-res taurants eenige achtenswaardige dames vreemdelingen), die zonder heeren-gelei- de deze inrichting binnen gingen om na een wandeling door de stad aldaar wat uit te rusten onder het gebruiken van een verversching, geweigerd, zijn en wel op grond, dat in die café's dames zonder hee- ren-geleide niet werden toegelaten. De pers betoonde zich, evenals de dames in kwestie over zulk een handelwijze ver ontwaardigd. We begrij-pen volkomen deze veront waardiging en het affront der vreemde lingen in kwestie anders toch hier zoo welkom in deze tijden daardoor aange daan. En wij betreuren dan ook het voor gevallene. Tooh ligt er aan het parool aan de be dienden gegegen om geen „dames-alleen" toe te laten, een goede gedachte ten grond slag. De bedoeling daarvan is natuurlijk om. demi-mondaine dames te weren ten einde de renommee der inrichting hoog te houden. De fout, die hier begaan werd, is deze, dal de gegeven order naar de letter werd opgevat, waardoor hij een ave- rechtsche uitwerking had. Waaruit volgt, dat een dergelijke order verkeerd is, om dat hij, door niet altijd menschkundig per soneel uitgevoerd, tegenover velen van be- leedigenden aard kan worden. Wij leven immers in een tijd van vrouwen-emanicipatie, die ook haar het recht geeft, zelfstandig zich in café of res taurant te bewegen en zonder dat zulks aanstoot en waarom ook behoeft te geven. Op grond daagvan achten wij het ontoelaatbaar in het algemeen vrouwen alléén den toegang tot café of restaurant te ontzeggen. Alleen dan, wanneer zij door haar gedragingen of door onmiskenbare leckencn, welke -tiaar tot een minderwaar dig, niet nader aan te duiden type van vrouwen stempel, blijk geven van niet in de betreffende inrichting thuis te behoo- ren, zou men baar te kennen kunnen ge ven, dat zij onwelkome gasten zijn. „Dames-alléén" zóó maar te weren is een maatregel, die in den tegenwoordigen tijd niet meer ongestraft kan en mag wor den toegepast. RONDDOBBERENDE WAAGHALZEN. Zondag hebben de 29-jarige student F. S. en A. S. v. d. H., opzichter, een zeil tochtje gemaakt te Scheveningen langs de kust. Zij maakten daarbij gebruik van een zelf vervaardigd bootje. Weldra waren zij zoover van het strand verwijderd, dat zij geen kans zagen terug te keeren. Om op het ergste voorbereid te zijn ontkleedden de beide waaghalzen zich en wachtten in hun notedopje den verderen gang van zaken af. Een hemd, dat aan de mast be vestigd werd deed dienst als noodvlag. In 't begin sloeg men vanaf het strand geen acht op hen, doch langzamerhand begonnen eenige nieuwsgierigen zich met bet geval te bemoeien en de strandbezoe- kers te wijzen op het vaartuigje met het wonderlijke witte vlaggetje. Het eind van de geschiedenis was, dat de Mij. Zeebad, een vlet met 4 knechts bemand als red dingsboot uitzond, die de reeds eenige uren ronddobberende waaghalzen oppikte en in veilige haven bracht. ONTPIX3FFING TE ZWOLLE. In de Korte Kamperstraat te Zwolle werd reeds langen tijd geklaagd over gas dat uit den grond kwam. Een onderzoek vanwege de gasfabriek ingesteld, leverde geen resultaat op. Zaterdagavond half elf waarschuwde P- N„ oud-agent van politie, zijn buren dat bij -hem in huis weer een sterke gas- lucht hing; hij opende een luik in de gang om met een kaars de kelder te onderzoe ken; een 'hevige ontploffing volgde. Uit 2 ramen werden de ruiten geslagen, terwijl van het dak de pannen werden weggesla gen. N. stond plotseling in vlam. De buren die buiten gebleven waren en den slag hoorden liepen toe, sleurde beun naar buiten, waar, door middel van paardedeken-s uit een naburigen stal, de vlammen gedoofd werden. Hevig verbrand werd N. naar het Sophiaziekenhuis over gebracht. En onderzoek, onmiddellijk door den directeur van de gasfabriek ingesteld, leverde het resultaat dat het een ontplof fing was van grond- of rioolgas. HOLBEWONERS. Bij "de zandopspuiting ten zuiden van de Laakhaven te 's-Hage liep Vrijdag een juffrouw met haar kinderen te wandelen, toen plotseling uit een hol twee half- ontkleedc mannen te voorschijn kwamen. Zij liepen op de juffrouw toe met de duidelijke bedoeling haar en de kinderen lastig te vallen. Hevig verschrikt zette deze het op een loopen en vertelde het ge beurde aan een agent van politie, die on middellijk assistentie haalde en er met 4 andere agenten op uittrok. Het hol werd omsingeld en voorgelicht door een lantaarn drong de politie het hol binnen. Hier werden drie mannen aangetroffen, die gearresteerd en in verzekerde bewa ring werden genomen. INBRAKEN TE HILVERSUM. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Hilversum op drie plaatsen ingebroken Of gepoogd in te breken. Aan den Utrecht- schen weg heeft men zich door opschui ving van een raam toegang tot een villa versohaft. De bewoner, die de inbraak be merkte, ging naar beneden, waarop de dief de vlucht nam. De politie werd direct op de -hpogte gesteld en uit het onderzoek, dat werd ingesteld, bleek, dat vermist wa ren een portefeuille met f 60, eenige sie raden en wat chocolade. De portefeuille niet het geld en de chocolade werden later op de heide door een politiehond opge spoord. Verder werd nog ingebroken in een andere woning aan dienzelfden weg; hier wordt echter niets vermist. En ten slotte werden de serre-ruiten van een vil la in de Emmastraat ingedrukt. De in brekers stuitten hier echter op dusdanige belemmeringen, «at zij ran verder pogen afzagen. Omtrent de arrestatie van Broe-khuijs, den bekenden directeur van de Rotter- damsohe Handels- en Landbouwbank, ver nemen wij de nadere volgende bijzonder heden Toevalligerwijze was het de recherche te Rotterdam ter oore gekomen dat Broek- buijs met vrouw en kind in een hotel te Zeddam bij 's Heeréniberg logeerde. Dade lijk begaven zich twee rechercheurs de heeren J. van Maastrigt en L. de Levie op weg en Zaterdag arriveerden ze ter plaatse: Bij omwonenden kregen ze aldra na vertoonen van het portret van hun man de zekerheid, den lang gezochte eindelijk gevonden te hebben. Bij navraag bleek dat de rechercheurs niet in het .hotel zouden worden toegelaten, waarom ze de hulp van de marechaussee te 'sHeerenberg inriepen, 's Avonds tegen tien uur werd het omsingeld en aan de drie uitgangen een post geplaatst. De twee rechercheurs verschaften zich toegang en vonden Broekhuijs reeds te bed. Op diens vraag wie hij was, antwoordde van Maas trigt nuchter: „Ik ben de rechercheur,dien je zooveel mooie ansichtkaarten gestuurd hebt". Zooals bekend heeft Broekhuijs tij dens zij-n omzwervingen aan verschillende personen kaarten gezonden en ook de heer van Maastrigt had tot die gelukkigen behoord. Broekhuijs koos spoedig de wijste partij liet zich gewillig meevoeren, zijn aan houders zelfs filiciteerend. Op zijn verzoek vertrok men nog denzelMen avond per auto naar Rotterdam, waar men Maandag ochtend tegen zes uur aankwam. Van 'het Centraal Bureau werd hij naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zooals te begrijpen is, heersoht er thans in politiekringen een opgewekte en voldane stemming, nu men den „gladden vogel" eindelijk te pakken gekregen heeft. Zijn zaak werd indertijd bij beschikking van de Arrondissements-Rechtbank d.d. 12 November 1920 ter Openbare terechtzitting verwezen, met bevel tot zijn gevangenne ming wegens verduistering en oplichting. Al dien tijd heeft hij zich echter buiten de machtige armen van „Justitia" weten te houden. DB VEENBRAND IN DE PEEL. De veenbrand in de Peel is in zoo verre gebluscht, dat bet vuur alleen ïiog doorvreet in het veen. De schade wordt geschat op 3 a 400.000 gulden. In to taal zijn, naar thans bekend is geworden, vijf huizon een prooi der vlammen ge worden. Toeneming van zedenmisdrijven. Te Deventer zijn in één week niet minder dan 7 misdrijven tegen de zeden, gepleegd met minderjarigen, meest kinderen, geconsta- teeni. Veenbranden in 't Noorden. Zaterdag is een hevige veen- en heidebrand tusschen Oosterwolde en Veenbuizen uitgebroken. Eenige huizen worden bedreigd. Brand spuiten uit Oosterwolde, Veenhuizen en Haulerwijk trachten het vuur te keeren. Te Weerdinger Erfocheidenveen en Emmen Erfscheidenveen is wederom een veenbrand uitgebroken. De 'hevige wind jaagt bet vuur snel voort. Gelukkig zit het vuur niet tussoben de turf, maar bij eenigszins draaien van den wind is het ge vaar groot. Ook te Willemsoord zit het vuur in bet veen, ongeveer I meter. Droge bolster maakt blussdhing bijna onmogelijk. Er gaat weef een groote waarde veen ver loren. i Bij Selfingen (Gron.) is een veen brand uitgebroken in een groot oppervlak hoogveen. Gestikt. Te Munsterscbeveld (Dr.) kreeg het IVb-jarig kind van den heer G. Dort, bij bet spelen een touw om de keel, met het gevolg, dat het kind reeds gestikt 's avonds overleed. was, toen <ie moeder Kwam. Bedreigd. Te Gasselto (Dr.) heeft Vrijdagnacht een drietal personen ingebro ken bij den logementhouder H. Thalen. Deze en ddens vrouw werden met een re volver bedreigd. Het kabinet werd open gebroken en een bedrag van 800 mede genomen. i Oplichting van f 40.000. De Neder- landsche regeering beeft aan de Brussel- sohe justitie aanhouding en uitlevering ver zocht van den Rotterdammer J. V. wegens oplichting van ƒ40.000 ten nadeele van eert Rotterdamsche Bank. Fietsongeluk. De rijksveldwachter Helmond uit Laren, die Donderdag van Naarden naar Laren fietste, was halfweg de Laarschehoogte toen 'het frame van het rijwiel brak, tengevolge waarvan de man over den weg werd geslingerd en bewus teloos bleef liggen. De geneesheer consta teerde herschenschudding. Men vreest het ergste. Diefstal aan boord. In verband met een diefstal van een paarlen collier en een groot aantal voorwerpen van waarde, ge pleegd aan boord van het s.s. Limburgia van de Kon. Holl. Lloyd na bet vertrek uit Santos, heeft een inspecteur van politie met eenige rechercheurs tusschen IJmuiden en Amsterdam, een onderzoek aan boord van het schip ingesteld, echter zonder re sultaat. Uit bet onderzoek is gebleken, dat het gestolene vermoedelijk reeds te San tos aan wal is gebracht. In een modderput gestikt. Bon 2- jarig meisje van zekeren H. [uit d» Noteboomlaan ie Utrecht, dat stilletje* was weggeloopen, is in een modderput achter een bloemisterij geraakt, waaruit het levenloos werd opgehaald. Het motorongeluk bij Heerde. M<m meldt uit Zwolle. Een onjuiste ïnededee- ling isf oorzaak, dat gemeld Werd het overlijden van het tweede slachtoffer vaa het motorongeluk nabij Heerde. Naar wij vernemen, is de toestand vaa mevr. P„ hoewel hoogst ernstig, ieta vooruitgaande. j Onder de tram geraakt. Vrijdag avond omstreeks kwart over acht wilda ©en 19-jarig meisje" op den Middenweg van het voormalig Watergraafsmeer evea voorbij den Hoogeweg de rails bver- steken, terwijl de stoomtram uit de rich ting Diemen naderde. Terzelfdertijd pro beerde ook een dame op een rijwiel ge zeten den anderen kant van den weg te bereiken. Het tweetal botste tegen el kander, met het noodlottig gevolg, dat het meisje viel en door de tram werd aangereden. Hevig bloedend droeg mea haar de apotheek van den heer Snuif binnen, waar dr. Veldhof de eerste hulp verleende. Hij meende een arm- en been breuk te kunnen constateeren. Het tneis- je is naar een der ziekenhuizen vervoerd. Ernstig ongeval.. Te Rijswijk Z.1L is Zondagavond op den Haagweg nabij do Wielerbaan, mej. Smits, wonende Van don Boschstraat te Delft, die in gezel schap van haar man en onkele familie leden een fietstocht maakte, onder de locomotief van den Haagschen Stoom tram geraakt en gedood. De vrouw was moeder van drie nog! zeer jeugdige kinderen. De overleden® is naar het lijkenhuis te Rijswijk ver voerd. Door den trein gedood. Zondag is de wed. Penders uit Maastricht, bij het uitstappen aan de halte VaalsHartelt, onder den trein geraakt en overdeden. Ernstig gekwetst werd zij naar het ge sticht Calvariënberg gebracht, waar zij Prijs van 5000 902 2000 16392 1C00 7653 162i2 400 2696 200 19518 100 2425 15446 19562 Prijzen van f 90.-eigen geld. I(*> 2636 499° 7244 9866 12102 13650 15813 18329 V OT nJL 76 5 55 49 18405 S oa?? 44 7308 83 69 66 63 19 281 14 9911 93 13708 15944 40 307 81 5156 58 99 12213 29 73 76 S 90 97 7497 10125 25 40 16052 18573 413 80 5315 7632 71 53 13834 16155 18665 84 88 5439 7806 10205 75 13910 88 74 «8 3004 49 61 82 84 11 97 18716' ®7 36 64 67 10300 91 17 16222 18861 TOO 3164 5547 72 14 12383 39 96 94 29 3212 54 8004 27 88 72 16460 19015 873 83 96 68 89 97 14146 16531 69 90 3300 5679 8102 10412 99 95 59 19127 988 37 5710 20 56 12491 14216 16603 67 1001 83 71 47 57 12515 99 47 19267 16 3439 5843 55 10515 16 14392 99 19364 97 91 45 97 61 1112 3516 70 8328 82 17 95 77 41 90 59 10610 60 33 127 2780 5094 139 2782 f5003 149 '2836 6029 156 2864 6031 159 2904 6040 218 3003 6043 243 3010 6114 250 3063 6125 -262 3199 6139 315 3287 8173 325 3366 6175 346 3370 6194 352 3393 6204 404 3421 6225 451 3450 6303 '476 3456 6466 23 97 16700 19446: 28 14417 34 77 33 21 16827 19507 79 14539 16915 27 92 94 25 19634 68 71 12658 14705 53 38 80 10725 12764 17 17030 86 86 10806 90 29 40 19734 51 12810 51 64 19933 67 15 67 73 81 i 37 14826 17116 20026! 51 41 98 37 76 4517324 20112: 85 84 55 26 i 90 86 81 58 48 85 36 12902 14939 88 20301 94 87 43 26 86 17404 47 77 3601 5980 1208 16 6040 52 64 42 87 78 6113 1306 84 42 15 3805 56 8510 47 72 6218 25 96 3900 24 49 10961 1484 12 26 58 87 1521 68 55 887711043 28 4062 85 8948 86 59 4210 6316 6911207 1697 72 1717 92 74 94 6500 9007 70 13022 15003 12 20436! 1860 4301 4 34 11349 24 87 43 20523 1975 5 18 64 98 75 15127 17628 44 88 52 57 9100 11426 82 47 31 20652 2074 65 72 50 39 13131 97 81 68 92 4450 6608 80 40 72 15211 82 207241 3108 4564 65 85 61 82 22 86 20808 32 70 6795 9205 63 13253 46 17811 56 40 77 6837 2311516 57 15355 13 20901' 91 89 97 34 18 64 93 71 13; 2212 4727 6960 84 40 13303 15415 17948 23 I 29 35 63 9401 76 43 56 18000 46 46 50 67 4611617 63 15521 66 50 82 59 7098 9528 23 72 55 18134 58 2444 69 99 41 46 13485 15605 88 71 46 4837 7113 55 91 91 27 18203 21000 71 81 33 9211822 13528 66 5 2506 4902 46 9676 69 52 78 66 37 32 62 9701 71 79 92 87 66 63 82 9820 12034 13633 15803 98 Derdb Klasse. Eerste Lijs»-.. Trekking van 22 Augustus. ƒ5000, No. 16831. - 1000, Iso. 11019, 15580. f 400, No. 18896. f 200, No. 8122, 17549, 17714, 22224. f 100, No. 7113, 16245. PRIJZEN VAN f45. 11 2715 5971 8914 11806 14336 16774 19645 8917 11932 1443? 16796 19664! 8946 11949 14442 16884 196831 9021 11981 14546 16915 197U» 9297 11987 14561 11935 19805 9332 12027 14600 16955 19879 9440 12050 14726 16987 19886 9457 12146 14760 16988 20030 9465 12249 14831 17036 20110 9487 12268 14858 17086 10124 9516 1*2271 14869 17118 10161 9695 12301 14896 17171 20278 9705 12313 14923 17184 20303 9799 12353 14988 17211 203-59 9818 12354 14991 17236 20418 9827 12386 15093 17246 20558 9840 12502 15189 17273 20767 '588 3725 6624 10075 12507 15213 17324 20855 600 3750 6685 10076 12535 15217 17368 20917 674 3760 6805 10084 12561 15229 17612 20964 '692 3862 6872 10089 12564 15238 17619 20979 '772 4026 6881 10151 12708 15253 17666 20990' 812 4060 6914 10160 12777 15258 17668 21033 1038 4062 6980 10218 12920 15277 17672 210.54 1039 4111 6994 10230 12933 15357 17697 21080, 1068 4139 7054 10272 12956 15362 17706 21192 1080 4146 7114 10280 13011 15394 17754 212531 1087 4179 7225 10296 13086 1-5510 17796 2128? 1095 4326 7409 10331 13171 15551 17810 21387 1122 4363 7444 10345 13195 15567 17888 21432 1182 4385 7462 10411 13201 15616 17907 21440 1216 4454 7493 10514 13133 15694 17919 21557 1294 4474 7555 10532 13134 15735 1795*2 21680 1371 4570 7793 1C572 13170 15739 18130 21802 1400 4636 7796 10623 13187 15793 18145 21809 1414 4640 7859 10654 13191 15800 18152 21852 1450 4666 7930 10657 13302 15803 18153 21947 1490 4699 7969 10721 13349 15858 18349 22065 -1562 4710 7978 10901 13392 15895 18381 22072 1575 4800 7991 10971 13418 15909 18450 22091 1582 4892 8024 11024 13461 16931 18606 22207 1597 4912 SI28 13076 13471 15934 18578 22216 1620 4963 8158 11082 13516 16035 18675 22223 ,1730 5187 8176 11124 13622 16128 18779 22237 1790 5198 8185 11129 13659 16161 18793 22245 1839 5229 8233 11158 13765 163.64 18812 22246 1889 5303 8273 11173 13460 16165 18835 22247s •1976 5347 8283 11270 13843 16168 18847 222941 2026 5361 8849 11275 13852 16252 18873 22324 !2108 5422 8350 11306 13895 16306 18898 22373 2146 5433 8355 11335 13944 16397 18906 22533 2204 5469 8477 11362 14048 16418 18983 22621 2266 5504 8483 11414 14072 16459 19051 22630 2302 5596 8511 11421 14163 16616 19095 22671/ 2323 5609 8546 11437 14175 16607 19119 22687, 2388 5616 8553 11455 14238 16609 19175 22699 12414 5634 8644 11488 14246 16672 19183 22791 •2445 6636 8651 11563 14249 16675 19222 22826 ,'2472 5700 8666 11600 14269 16679 19249 22886 12631 5726 8746 11604 14284 16709 19306 22929 2659 5770 8899 11648 14315 16713 19564 22051 >2699 6800

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6