Amsterd. Beurs. Kunst en Kennis. Uit den Omtrek Leger en Vloot RECHTZAKEN. Gemengd Nieuws. De Winkelsluiting. Onbevoegd uitoefenen der tand heelkunde. Doodelijk ongeluk. De Ned. Week te Madrid. Personalia. Gevonden voorwerpen. BILJARTEN. Burgerlijke Stand. Examen akte M.O. in Lichaams oefeningen. L1SSE. HEEMSTEDE. haarlemmerliede. SCHOTEN. UIT BOEK EN BLAD. Sïeentelijken cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdomderw zeres- ser. den heer M. van 'Warneten, te Lekten, terwijl zij tevens voo> tellen, aan dien cur sus definitief tot leeraar in de aardrijks kunde te benoemen den heer A. C. vaa Meteren, te Haarlen# Worden benoemd. De spitsing van een 8-tal scholen, bij raadsbesluit van 6 Juli 1.1. genomen, heeft tengevolge, dat nog vóór i September a-s., een beslissing moet worden genomen om trent de verdéeling van het onderwijzend personeel over de 16 nieuw te openen scholen; en zoo ook moet nog aanwijzing geschieden van het personeel, dat werik- zaam zal zijn aan de uit de samensmelting van de beide M.U.L.O.-schoIen voortge komen school voor ULO. B en W. bieden nu den lijst vöor de overplaatsing van onderwijzend personeel aan. Het voorstel van B. en W. tot verdee ling en overplaatsing wordt aangenomen. In verband met de, met ingang van 1 Sept. a.s. voor de herhalingsscho len 1 en 2 in de plaats tredende Ver volgcursussen 1 en 2, moet het perso neel van die scholen van eéne nieuwe aanstelling worden voorzien. B. en W. bieden een daartoe strekkende voor dracht den Raad aan. De daartoe strekkende voordracht wordt door den Raad aangenomen. Het eervol ontslag aan den heer Fran ken word* onder dankbetuiging verleend voor de vele bewezen diensten. RONDVRAAG. Wethouder BRUCH vraagt namens B. en W. machtiging in de volgende zaak:' zooveel mogelijk moet gepoogd worden, splitsing te brengen in de scholen in zake gymnastiekonderwijs. Spreker wenscht machtiging te vragen gymnastiek-onder- wijzers voorloopig aan te stellen behou dens nadere goedkeuring van den Raad. Met l September kunnen die leerkrachten dan te werk gesteld worden. De machtiging wordt verleend. De heer MIZERIUS wenscht wat te zeggen over de urinoir op de Groote MaTkt. Hij zou wenschen die urinoir grooter te maken of in te bouwen in de virch markt Verder heetf spreker bezwaar tegen de verkeersregeling. Is het noodzakelijk dat ook handwagens of fietsen geweerd wor den? Wethouder SLINGENBERG zegt, dat hij inzake de urinoirs over 14 dagen zal antwoorden. In zake de verkeersregeling worden faciliteiten voorbereid. De heer POPPE zegt, dat hoe eenvou diger de verkeersregeling is, hoe beter. Als er een regeling is, moet deze uniform blij ven, anders komt er een warboel. De heer v. d. KAMP heeft al 20 jaar ge tamboereerd op de urinoir op de Groote Markt Hij komt op tegen die inrichtingen zooals ze zijn: dat ligt z.i. aan de tegen werking van Openbare Werken. Men ne me eens een voorbeeld aan andere plaat sen. Wethouder SLINGENBERG komt er tegen op, dat hier de schuld wordt gege ven aan Openbare Werken. De heer VAN LIEMT zegt dat men hij Openbare Werken den toestand kent; het is toch geen heksenwerk om ten ge rieve der burgerij verandering er in te brengen. Wethouder SLINGENBERG herhaalt zijn zoo even gemaakte opmerking. Men moet zich in dezen wenden tot-B. en W. De beer POPPE verklaart dat van ver schillende zijden "m den Raad op verbete ring ft aangedrongen bij O. W. Wij kun nen constateeren dat B. en W. toezegging hebben gedaan tot verbeteringen, maar van die verbeteringen hebben wij nieï veel gemerkt. Wethou r SLINGENBERG ant woordt, dat de slechte toestand der uri noirs niet ligt aan de inrichting er van, maar aan de gebruikers. Binnen afzienba- ren tijd zal volgens het bekende besluit van den Raad, een gemakhuisje voor da mes geplaatst worden. De heer GERRITSZ wijst er op, dat de Wethouder de zaak veel te formeel opvat. 'In t' vervolg zullen dus beslissingen moeten uitgelokt worden over O.W. tus- schen den Raad en het Colljge van B. en W. Wethouder Slingenberg heeft de zaak le scherp gesteld. Wethouder SLINGENBERG replicee- rend, zegt, dat de zaak niet dloor hem, maar door den heer v. d. Kamp scherp gesteld is. Verder geeft de Wethouder eenige in lichtingen aangaande aanbestedipgscij f ers aan den heer v. d. Kamp. Niets meer aan de orde zijnde, wordt 'de vergadering gesloten. Ondier de mededeeilingen en ingekomen (tukken was o.m.: een schrijven van den heer Mieze rus, houdende verzoek om ontslag al's Com missaris der Gemeentelijke Bank van Lee ning; een verzoekschrift van de Woning, bouwvereeniigjr.ig .jBHoementw/"' om de den 16 Maart 1921 ingediende aanvrage om een voorschot en eene bijdrage voor den bouw van 156 m ididens t andswoiün- gen, 2 winkelhuizen en een vergaderlokaal op een terrein aan de Kleverlaan en den Kleverparkweg als niet gedaan te willen beschouwen; een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij hunne beslissing wordt ver daagd omtrent het raadsbesluit van 27 JuK 1921 tot het aangaan eener overeen komst met het bestuur van den Sohoter- veenpolder; Door den Commissaris der Koningin is aan den Burgemeester op zijn daartoe gedaan verzoek verlof verleend om zich van 1 tot en met 30 September e.k. bui len de gemeente op te houden. Wordt gesteld in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies. een verzoekschrift van F. W. J. de Witt Huberts en van A.W. G. J. Hartmaan, van eerstgenoemde om te worden ontheven van de huur van aan hem bij raadsbesluit van 25 Mei 1921 verhuurden grond, ge legen voor perceel Leidische Vaart no. 2 en van laatstgenoemde om dezen grond onder dezelfde voorwaanjen van de ge meente te mogen hürén. een verzoekschrift van A. H. J. Stóte om te worden herbenoemd als gemeen te-vroedvrouw; Wordt gestold in handen van Burge meester en Webhouders ter afdoening; een verzoekschrift van de afdeelingcn Haarlem van: den Ned. R. K. Ta-baksbe- werkersbond, den Christ. Bond van Siga renmakers en Tabaksbewerkers in Ne derland, en den Ned. Sigarenmakers- en Tabak^bewerkeri-bond, om te willen besluiten, dat de steunverleenkig aan de uitgetrokken werkloozen zal worden voortgezet, indien de tijd door den Minis ter van Binnenkandsche Zaken in zijn circulaire van 18 Juni 1921, no. 691 S, bepaald voor de werkloozen zal zijn ver streken en zij nog geen werk hebben kun nen vinden; een schrijven van den Haarlemschen Be stuurdersbond houdende betuiging van in stemming met den inhoud van het adres van de gezamenlijke organisaties uit het Sigarenmakersbedrijf betreffende steun- verleening aan „uitgetrokken" leden. een schrijven van den Christelijken Besturenbond houdende betuiging van in stemming met den inhoud van het adres van de gezamenlijke organisaties uit het Sigaremnaikersbedr-f betreffende steun- verleening aan „uitgetrokken" leden. Wij herinneren er nog eens aan, dat van af hedenavond de winkels weer tot acht uur in plaats van half 8 geopend mogen blijven. De tandfechnicus J. G. Sch. te Haar lem werd door den kantonrechter ver oordeeld tot 2 geldboeten van f 30 subs. 2 maal 10 d. h. op de volgende over wegingen Overwegende dat de raadsman van bekl. in de le plaats heeft gemeend, dat het in de dagvaarding ten laste gelegde niet strafbaar is, daar niet is vermeld dat bekl. niet bevoegd zou .zijn tot uitoefe ning der geneeskunst. Overwegende, dienaangaande, dat nu bekl. is ten laste gelegd dat hij zonder te zijn toegelaten tot do uitoefening der tandheelkunst heeft uitgeoefend het be roep van tandarts hetgeen voldoende is aangeduid met de woorden „dat be roep" in verband met het voorafgaande uitoefening der tandheelkunst 't niet noodzakelijk was afzonderlijk te vermel den de omstandigheid dat bekl. niet was toegelaten tot de uitoefening der genees kunst, daar toch het toegelaten zijn tot de uitoefening der tandheelkunst zoo wel betreft artsen als tandartsen. Overwegende dat de raadsman van be kl. voorts heeft gemeend dat bekl. ge rechtigd zou zijn tot de bewezen ver klaarde handelingen daar deze hem niet bij de wet verboden zijn. Overwegende dat ons dit echter niet juist voorkomt daar deze handelingen behooren tot de toepassing der z.g.n. tandprothese waaronder mede begrepen moet worden het verleenen van tand heelkundigen hijstand ten einde niet meer aanwezige tanden of kiezen te vervangen door een kunstgebit terwijl de toepas sing der tandprothese in art. 7 der wet van 24 Juni 1876 S. 117 L gewijzigd bij de wet van 27 Nov. 1919 8. 784 onder de bevoegdheden van den tanjdarts is gebracht. Overwegende dat de bewezen feiten opleveren niet toegelaten tot de uitoe fening van een beroep waartoe do wet een toelating vordert huiten noodzaak dat beroep uitoefenen, 2 maal gepleegd, verklaart bekl. schuldig enz. Zooals men weet was bekl. ten laste gelegd het afnemen van afdrukken van den kaak en het plaatsen van kunstge bitten. Naar de heer Sch. ons mededeelde gaat hij van dit vonnis in hooger beroep om in hoogste instantie een uitspraak in dezen te krijgen. De assistente mej. J. 8. te Haarlem, wie hetzelfde was ten laste gelegd, werd op dezelfde gronden veroordeeld tot 2 geldboeten vanJ f 20 subs. 2 Msaal 10 d. h. Woensdagavond te ongeveer half ze ven heeft een ernstig ongeluk plaats ge had op 't Stationsplein, dat het leven heeft gèëischt van de 22-jarige mejuff. Aleida Hobma, wonende te Utrecht en gelogeerd te IJmuiden. De tram naar Bloemendaal, die te 6.20 uur van 't Stationsplein vertrekt, passeerde juist den uitgang van 't sta tion, toen van de tegenovergestelde rich ting mej. A. H. aan kwam fietsen. Zij werd zeer zenuwachtig toen de tram voorbijreed en was den motorwagen bijna gepasseerd, toen zij 't stuur kwijt raak te en tegen het achterste gedeelte van den motorwagen aankwam, waardoor zij tusschen motor- en volgwagen kwam te rollen en onder den achtersten wagen geraakte. Haar linkerbeen werd geheel verbrijzeld, terwijl zij verder zware in wendige kneuzingen bekwam. Op 't geschreeuw van de omstanders stopte de wagenvoerder onmiddellijk. Door den portier der firma Beynes werd een voorloopig verband gelegd, waarna de ongelukkige per anto naar het Gasthuis werd vervoerd- Te half tien gisteravond is zij aan de bekomen verwondingen overleden. De heer J. Roes, te Heemstede, schrijft in het Weekblad voor Bloembollencultuur: Eindelijk waren wij dezer dagen in de gelegenheid den heer Koning zelf te spre ken. Wij vernamen, dat de bollen over het al gemeen een prachtigen indruk maakten en zeer bewonderd werden. De Hyacinthen zoowel als de Darwintulpen bloeiden bui tengewoon mooi en de beplanting maakte een goed effect. Natuurlijk was er wel een enkel plekje waar het gewas dit slaat alleen op de tulpen iets minder stond, doch aan het geheel schaadde dit zeer wei nig. Op onze vraag, welke kleuren het meest gewaardeerd werden, antwoordde de heer Koning, dat de schitterende kleuren als die van Iris, Orion en Farneombe Sanders, wel meer bewonderd werden dan de zach tere tinten als van Princess Elisabeth, Ba- ronne de la Toonaye, Clara Butt en Dal Ongaro. Buitengewoon werd bewonderd La Tnlipe Notre en Inglescombe Yellow die, naast elkaar, een zeer goed effect maakten. Ook trok zeer de aandacht EH Siréne, niet zoozeer door de kleur, dan wel door haar eleganlen vorm. Tijdens de tentoonstelling hield de heer Koning een lijst ter teekening, voor allen die omtrent prijzen en andere bijzonderhe den de bolgewassen betreffende, nadere in lichtingen verlangden. Die lijst met een 600-tal adressen werd aan den secretaris- penningmeester der Vereeniging v. Bloem bollencultuur ter hand gesteld. De heer J. Verburg alhier is be noemd tot violist bij het muziekkorps aan boord van oen der schepen der Holl.- Amerik.-lijn. De heer N. 0. Andriessen, alhier, is benoemd tot leeraar in het Bngelsch aan de H.B.S. aan de Hobbemakade te Am sterdam. De heer J. W. Oremus, alhier, is be noemd tot leeraar in het Engelsch aan de R.-K. School voor Avondhandelsonder- wijs. De heer J. Verburg alhier, is als vio list benoemd bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holland- Amerika-lijn. Jubileum. 31 Augustus a.s. hoopt de heer O. 0. van Vlijmen den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar als poetser in dienst trad bij de Centrale Werkplaats. Veertig-jarige Aientt. De heer J. J. Vredenburg zal 26 October den dag herdenken waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de afd. drukkerij van de firma Enschedé en Zn. Terug te bekomen bij: G. Fabor, Mag- dalenastraat 19 rd., armband. Ten1 Jam, Adr. Loosjesstraat 17, bal. C. Hak, Wou- wermanstraat 25, fluweel beursje. C. v. Eyken, Zomervaart 20, draagbanden. A. Mulder, Witstraat 39, Engelsche sleutel. f. WiggCTinlk, Kou denhom 3. geld. M. Holderman, Damstraat 10 rd.. gewicht. C. Brake], Breestraat 1, Herdershond.. Frank, v. Eedlenstraat 12, lrinderboedje. Cefor. Holt, Anegang 3537, lorgnet. K. Dijkman, Spaarnwouderstraat 95 rd., mondharmonica. H. v. Gel far, Potgicler- straat 2, groene portemonnaie. P. Punt, Emostraat 7, hondenpennniug. J. Voet, y, Kenlenstraat 13, zwarte portemonnaie. j. Kuijd, Lange Raamstraat 121B rood, sochoen. J. Bierenbroodispot, Plein- 4, tasch. T. Bakker, dia Costaistraat 31, klompen. C. F. v. Wanrooy, L. Boogaard- straat 26nood', boek. Kennel Fauna, Park- laan, herdershond. L. J. v. Nordien, Lelie, straat 27, hamer. Witterman, Kolkstraat 18 zw., medaillon. A. v. <t Heuvel, Jan Steenstmat 29, mand en pakken. Wan. rooy, Wester Bogaairdistraat 12, jomgens- seboênen. N. J. Sipman, Hairmenjansweg 63, sleuteL LAgthart, Schotersingel 29, schoen (wollen)Smit, Gr. v. Wiedstraat 19, sleutels. G. Meyer, Oranjdboom.straat 71, damestaschje. Kennel Fauna, Park- laian. 1 grijs met witte kat en 1 zwart met witte kat, J. v. Dijk, (tusschen 12.3 uur non.) Gierstraat 87rd'„ kwitantie. Plaatsing bij de motorafdeeling. De Burgemeester van Haarlem brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat dienstplich tigen van ale militielichting 1922, die er prijs op stelten te dienen bij de Motoraf- deeliing, het verlangen daartoe vóór 15 September a.s. schriftelijk moeten mede- dóelen aan den Commandant van de Mo- torafdeeling te Delft. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven: geslachts- en voornamen; datum van geboorte; gemeente, waar rij vöor de militie'rijn ingeschreven, en indien ze reeds hebben geloot, ook het lotingsnuimmer. Het is nood'g, bij het schrijven verklarim gen over te leggen, waaruit hun bekwaam-' held in het chauffeursvak of als motor rijder blijkt. Een rijbewijs :kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. Zij, die voor dtetacheerimg bij de Motoraf- deeling zouden kunnen komen, worden in gelijfd bij de infanterie. Eerst na anderhal ve maand van hun eerste oefening te heb ben vervuld, kunnen rij bij de Motorafdee ling worden gedetacheerd. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van hen voor deze detacheering worden bestemd. Kamer van Arbeid. Vandaag heeft de verkiezing plaats van 2 leden-patroons (vacatures) van de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven in Haarlem en Heemstede. Het stembureau was geopend van half ll uur voormiddag tot 3 uur namiddag. Eventueele herstemming zal plaats heb ben op Donderdag 1 September a.s. Vertraging. De electrische spoftr Haar lemAmsterdam ondervond bij verschil lende treinen Dinsdagmiddag vertraging, doordat op dit traject de bovenleiding op verschillende plaatsen door den bliksem was getroffen en o.a. bij Halfweg in brand raakte en afknapte. Begrafenis Helena Johanna Nugten. - Het stoffelijk overschot van Helena Jo hanna Nuyten, die op 5 Aug. nabij TwellO door een steenwagen is overreden en ge» dood, zal op Vrijdag a.s. worden overge bracht naar de R.-K. Begraafplaats te Schoten en aldaar te 1 uur worden ter aar de besteld. Vergadering B. 0. Haarlem. De biljartclub „B. 0. Haarlem" hield Dins dagavond in haar clublokaal van den heer v. d. Hoef, Koningstraat 85, een alge- meene vergadering voor leden en dona teurs Besloten werd tot aanschaffing van een tweetal lste klas biljarts, 2.30 bij- 1.15 M., de aankoop hiervan werd op gedragen aan het bestuur en een com missie uit de vereeniging. Zooals men weet krijgt de B. 0.H. H. binnenkort de beschikking over een eigen locatiteit en wel de bovenzaal van café Neuf, Groote Houtstraat. De inrich ting van localiteit en materiaal zal zeer zeker aanleiding zijn tot vermeerdering van het ledental en dus tot bloei der B. 0. H. As gebroken. Hedenmiddag brak vlak voor het mode-magazijn „Lafa yette" een as van een wagen van de Gemeentereinigin s. De wagen viel om, juist op de rails, doch door hulp vaardige handen werd deze weer spoe dig vrij gemaakt. De vuilnis werd in een anderen, wagen overgeladen. Ondertrouwd: 25 Aug. A. J. Kol en M. A. van der Vaart. P. G. Formanoij en D. Timmers. W. J. Knoop en K. J. Plevier; J. W. Kessens en A. Peperkamp. —7 L. L. Pleijsant en J. de Beer. J. Spier dijk en M. Hoefman. A. de Vries en C. A. Reerner. Getrouwd: J. M. Rens en C. Bais. G. A. van Corstanje en A. P. van Leeuwen, Th. Freriks en F. J. van der Horst. J. M. J. Ammerdorffer en B. M. W. J. Suurendonk. H. H. J. Mertens en H. van Vark. M. van Gulik en S. A. van Bilder- beek. G. Hoorn en H. M. van Acker. P. C. Horsmeijer en M. de Vos. J. H. Baggerman en P. C. J. de Weers. A. A. van Dellen en J. E. MaTees. H. J. Bool en E. A. Beets. Geboren: 21 Aug. d. van C. M. van Or den-Kuiper. 22 Aug. z. van J. G. Schip- pers-van Eeden. 23 Aug. d. van J. van Wijk-Lanting. d. van J. van den Bosch ter Haak. 24 Aug. z. van J. H. Blom- Blom. z. en d. van H. Coblens-de Vos. z. van J. C. Schouten-Brandt. 25 Aug. z. van B. Muller-Van Kessel. Overleden: 24 Aug. Z. Swart-Wilbeknij, 68 j., Kamperlaan. I., 11 j., d. v. J. Hamers, Kamperiaan. A. Hobma, 22 j., Gasthuisvest. 25 Aug. W. J. J. van Marie, 76 j., Baan. Geexamineerd 9 maimel. canddaten. Geslaagd de heeren: W. de Vries, Jou- re; J. Santermans, Rotterdam Dammen. De heer P. J. v. Dartelen uit Haarlem zal a.s. Zondagmiddag te 4 uur in het bonrlggebouw alhier een dam-simultaan-séance geven. Elke dam speler nit Lisse kan hieraan meedoen. Wie echter een dambord heeft zal goed doen dit mede te brengen. Missieavond. Zondagavond geeft de Eerw. Pater W. Luiten in het R.Kj Vereemigingsgeboirw alhier, eene Mis sieavond, ten bate dtïr Missie in Bra zilië, waar Pater Luiten na zijne va cantia zal gaan arbeiden. Volgens het programma zal het een alleszins schitterende avond worden. Nadat de Harmonie „St. Michael" ©enige muzieknummers zal uitgevoerd hébben, wordt opgevoerd „Ramscha- ram, de onbeschaafde neger," Ope rette in 2 bedrijven en 11 tafereelen. In dit stuk treden 2 Ilollandsclie matrozen op, die in Afrika hun schip verlaten hebben en een bezoek aan het binnenland brengen. Daar ontmoe ten zij een neger, die bereid is hun 't land van bruine menschen te laten zien. Zoo bezoeken zij het negerland, komen tenslotte in de Missie, waar rij het vele goede der negers leeren ken nen en alleen bet groote verlangen naar Holland hem beweegt, de negers te verlaten. Pater Luiten houdt dan natuurlijk eene Missierede, waarna de avond aan gevuld wordt met voordrachten en mu ziek, waarbij ook optreden Tim-Tom, de muzikale clowns. Het geheel belooft een schitterende avond te worden, ook voor de Missie van' Brazilië, daar de -kaartenverkoop, wat natuurlijk een dér hoofdzaken is, zeer goed gaat en een ieder, die nog een plaatsje machtig wil worden, zich zal moeten haasten. Wij wenschen Pater Luiten veel succes. HondeCXnennen. Door den heer Schroder, eigenaar der kennel „Bron stee", zal op de a.s. Zondag te hou den groote internationale hondencur sussen, welke gehouden worden op 't landgoed Syral te Aken (Duitsch- land) met 6 honden deelgenomen wor den. De huizen aan de legen en Lin- denlaan. De zestig woningen van de Woningbouwvereeniging St. Joseph' aan de Iepen- en Lindenlaan zijn thans ge reed en reeds in gebruik genomen. De huizen zien er stuk voor stuk keurig uit, en vormen een fraai geheel. Voor de uitvoerders van 't werk is H werkelijk een mooi succes. Volksfeest. Woensdag gaf de ver eeniging Volksfeest „Wilhelmina" haar jaarlijkseh feest nabij den ilompetoron. Om half elf trok een stoet van paartjes in prachtig opgepoetste tilbury's met mu ziek van Haarlemmerliede naar het feest terrein. Door het gouden Augustuszon netje bood dit met z'n vlaggen, draai molen, tenten en spellen een vroolijken aanblik. Dadelijk werd met ringrijden begon nen. Na eenige ronden wonnen J. de Raad, le prijs; J. v. d. Peet, 2e prijs en R. Nelis, 3e prijs; 's Middags wonnen de dames A. y. Steijn, le prijs; J. Nelis, 2e prijs; en J. Wempe, 3e prijs ring rijden. Inmiddels hadden eenige com missie-leden enkele kinderspelen laten uitvoeren, zooals mastklimmen en schor- tenbinden, waarna met rozenknippem de volgende dames een prijs woUnen: Mej. J. Buys le prijs en A. Bergkamp 2e prijs. Veel attractie had tegen den avond het kuipsteken en „rookritrijden"; le prijs G. v. Geldorp 2e prijs E. v. Helm. le pr. A. v. d. Peet, 2e pr. A. Velthuyzen. De dames M. v. Gel dorp en 0. v. Schagen wonnen le en 2© prijs met „langzaam fietsrijden". On- dertusschen was hot avond geworden en vol draaiorgelzangen met een zilveren maantje in het hooge blauw des hemels trokken de meeste feestgangers huis waarts. Koninginnedag. De feestviering heeft 31 Augustus op het terrein H. F.C. „Haarlem" aan den Sohoierweg plaats. Het programma bevat: Kinderfeest 8V2 uur: "Optocht met muziek naar het terrein. 91/2 uur: Aubade op het terrein. IO1/2 uur: Begin der spelen. 2 uur: Verloting der horloges. 3 uur: Prijsuitdeeling. 4 irurOptocht met muziek naar .het kwartier. (Zang onder leiding van den heer J. H. de Jong.) Etalage-wedstrij a Elk meerderjarig persoon wordt uit- genoodigd mede te werken om den pu blieksprijs vast te stellen. Stembriefjes verkrijgbaar in de billardzaal van den heer De Wilde, Soondaplein, van voorm. IO1/21 uur nam. Te li/» uur: Openbare vaststelling van den Publieksprijs. Muziek: van 12i/2—2 uur Concert Soendaplein, muzikale wandeling door 't kwartier. Groot Avondfeest: Welwillende medewerking van de Gymnastiekvereeniging Bato, to Haarlem, en de Voethalveroeniging S.V.V. te Scho ten. 6 uur: Ommegang door-het kwartier met muziek; 6.45 uur: aankomst terrein H.F.C. „Haarlem". 7 uur: Aanvang van het feest: a. gym- nastieknummersb. gecostumeerde voet balwedstrijd c. muziek. Tot slot: IO1/2' uur: Schitterend Vuur werk, 23 nummers. De Beuirs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 02; 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 133V9.In dische Bank 136; Vorstenlanden 156)4 H.V.A. 399. Indiustrieele waarden. Insulinde oli 1 3ï. Oliewaardien. Koninklijke 446; Con sols 145; Orion 43. Tabakken. Amsterdam Deli ƒ55; Resoeki 100; Rottrdam Deli 35; Medan 320. Rubbers. Amsterdam Rubber 94; Deli Batavia 71VGNederi. Rubber 47; Rott. Tapanoeli 39. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 215; Holl. Boot 86%; Kon. Holl. Lloyd 68; Japanlijn 139; Paketvaart 116%; Scheepvaart Unie 123; Marine 12)4. Amerikaansc'he waarden. Hide and Leather 5714; Steel 92)4; Smelting 44% Anaconda 88; Cigar 68; Atchison Topeka 107; Voting Rails 24%; Denver 2; Sout hern Pacific 97)4; Union Pacific 150. 11© JAARBOEK VAN DE NED. R. K. VAKBEWEGING. Evenals zijn voorgangers, is ook dit jaarboek keurig verzorgd. Het is ge schreven in een prettigen, vlotten stijl, zoodat het lezen ervan weinig inspan ning kost, hetgeen dit voordeel oplevert, dat de leden en zij, wien dé Roomsche vakbeweging na aan 't hart ligt, er al vanzelf toe komen het verslag ter hand te nemen, om het te lezen en te herlezen. Al is de verwachting in het vorig jaarverslag uitgesproken niet in ver vulling gegaan, dat 1920 het R. K. Vak bureau tot ©en ledental van 200.000 zou brengen, hetgeen te wijten is aan de niet zóó voorziene economische omsfan- .digheden, mag men gezien deze omstan digheden en rekening houdend, dat an dere centralen met 10.000en terug zijn géloopen toch zeer tevreden zijn. On danks alle moeilijkheden toch is het le dental van het vakbureau nog vooruit gegaan met 9002. Telde het bureau op 31 December 1919, 149.050 leden, op 31 December 1920 be droeg dit aantal 158.052 verdeeld over 28 vakbonden. Deze groei is mede ver oorzaakt door aansluiting van den Chris telijken Mijnwerkersbond, doch buiten dien ging het ledental toch nog met circa 5000 vooruit. Het corps gesalarieerden steeg van 139 tot 164. Het kantoorpersoneel werd ook dit jaar nog een weinig uitgebreid. Het aantal werd gebracht van 119 op 142 personen. De totale inkomsten van de bij het bureau aangesloten' bonden, 'die gege vens verstrekten bedroegen met inbegrip van de werkloozenkas f 5.654,617,64, do totale uitgaven f 5.256.588,87V». Het gezamenlijk vermogen van do aangesloten organisaties bedroeg op 31 December 1920 het niet onbelangrijke bedrag van f 1.375.013,0414. D© werkloozenkassen hadden een gezamenlijk inkomen van f 2.925.990,72, terwijl werd uitgekeerd een bedrag groot f 3.086.169.44. Aan staking en uitsluiting werd geofferd f 435.190.57. Gememoreerd werd de opening van 't sanatorium „Berg en Bosch" te Apel doorn. Do totale opbrengst van den speld jesverkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht bedroeg in 1920 f 52.254.20. Betreffende de vak-jeugdorganisatie wordt o.m. meegedeeld, dat het aantal adspiranten is gestegen tot 12878. Ver volgens worden enkele mededeélingen ge daan over het Centraal zielkundig be- boroepskantoor. Als vanzelf sprekend is in het verslag ook de aandacht aan het bedrijfsradenstelsel gewijd, de samen werking in eigen kringen met andere bonden wordt besproken, terwijl aan de propaganda-bespïeking een ruime plaats is afgestaan. Voorts is het verslag ver duidelijkt door vcrsoliillendo opzichten. Een drietal foto's laten zien resp. de deelnemers .aan. de eerste hoofdbestuurs retraite, de opening van het sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn en het laboratorium van het centraal zielkun dig beroepskantoor. Specialistische behandeling. Bij spe cialistische b handeling van n i i ai óri en huisgenooten i s bepaald dat de betrokken personen worden vervoerd in de klassen der openbire vervoermiddelen, voor ie er hunner in de bestaande voorschriften voor reizen in het belang van 's Rijks dienst aangegeven, terwijl hunne gezins leden in de naasti lagereklasse van het vervoermiddel reizen. Hoi vervoer' van militairen geschiedt tegen afgifte van voi'voerbewïjren. övol- gens worden de reiskosten betaald en; onder overlegging van de veroischle be scheiden ten laste van het Rijk verant woord. I Vergoeding voor verblijfkosten of ver- blijftoelage wordt voor deze reizen niet genoten. POGING TOT DOODSLAG. In den middag van 3 Juli j.L had op den Amsterdamschen straatweg tus schen Ede en De Ginkol een brutale aanranding plaats. Dr. Woyer uit Ede, die per rijwiel dit gedeelte van den weg passeerde word onverhoeds aange vallen door een 19-jarigen jongeman, die hem van zijn fiots trok en hem met een stuk ijzer zoodanig in het gezicht en op het hoofd sloeg, dat hij bewuste loos neerviel De dader van den aan slag maakte zich daarna mot het rijwiel uit de voeten. Hij stond Dinsdag voor de Arnheiradbo rechtbank terecht wegens poging tot doodslag. Het is de 19-jarige Karei Robertson, ar Wrier te Ede. Hij bekende het ten laste gelegde feit. Tooi» tde president hem vroeg hoe hij tot ♦rijn daad gekomen was. barstte hij iiu snikken uit en verkl ei "b> dat het niet rijn bedoeling was om dr. Weyer t» dooden. Toen hij den dokter, dien hp zeer goed kende zag, werd hij plotse» ling zenuwachtig en handelde als ondd zekeren dwang. Uit de verklaring van dr. Weyer bleek, dat hij vijf ernstige hoofdwonden had bekomen, een 8 c.M. diepe snede dwars over het gelaat en twee vingers gebro ken. Dr. Weyer kwam reeds jaren lang met het gezin van beklaagde in aan raking. Robertson lijdt niet aan toe vallen maar is reeds van kindsbeen af zeer zenuwachtig. I'lr is geen reden om aan te nemen, dr.f beklaagde de be doeling had hem. is vermoorden. Ver moedelijk bevfft «eKraagde zich in dep persoonvergist en wa3 het zijn bedoe ling een ander aan te vallen. Uit het rapport van den deskundige dr. J. G. Drossaer? bleek dat beklaagle on toerekenbaar moet worden geacht In tellectueel is bekl. niet meer ontwikkeld dan een kind van 11 jaar. Zijn familie lijdt aan epilepsie. Beklaagde was juist den dag voor het gebeurde uit de gevangenis ontsla gen; de overgang naar de vrije wereld heeft hem waarschijnlijk van streek ge bracht. Het O. M. vorderde ontslag van rechts vervolging en plaatsing in een krank zinnigengesticht met een proeftijd van een jaar. Uitspraak 1 SSeptember. DE NIEUWE DIRECTEUREN GEAR- RESTEER D. Woepsdag Beeft het parket uit Breda met den commissaris van politie een on derzoek ingesteld ten kantore van de Til- burgsche Crediet- en Effectenbanlv Na af loop van dit onderzoek werden de tegen woordige directeuren B. en Z. gearres teerd. Tel. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Dinsdag woedde boven Vrooms'hoop (O.) een zwaar onweer, vergezeld van een hevi ge regen- en hagelbui. De hagelsteenen, zoo groot als duiveneieren, brachten veel schade aan de gewassen en bedreigden de ruiten. R. Roskamp werd doodelijk door den bliksem getroffen, terwijl drie man nen, die naast hem liepen, ongedeerd ble ven. De getroffene laat een vrouw met vier kinderen achter. DE BLIKSEM SLAAT IN EEN SCHOOL. Bij 'het zware onweder, dat Dinsdagmid dag boven Den Haag heeft gewoed, is Je bliksem geslagen in den achtergevel der openbare lagere school aan de Kerkstraat, waar in een der bovenlokalen de venstor; ruiten vernield zijn. De kinderen, die jteor de donderslagen toch al bevreesd war n. stormden op het oogenblik, dat de ruiten rinkelend stuksloegen, ontsteld de trap al naar buiten, spoedig gevolgd door de zich in de beneden schoollokalen bevindende leerlingen, die eveneens bevangen waren door de algen!eene paniek, welke het in slaan van den bliksem veroorzaakte. Het onderwijzend personeel trachtte zoo goed en kwaad het ging, de luid schrei ende-kinderen, van wie gelukkig niet één gekwetst was, op straat tot bedaren te brengen, wat echter niet al te best ge lukte, zegt de „Tel." Een deel der kinderen durfde de school niet meer binnengaan, waarop zij maar naar buis zijn gezonden DE OVERSTROOMDE BLEEKMEER- POLDER. Omtrent de overstrooming van Oud- Karspel wordt nog aan de „Tijd" gemeldi Per vaartuig gingen wij den omvang van den ramp in oogenschouw nemen ei al spoedig hadden we een vrij gericht op den ramp, die deze polder van ongeveei 80 H. A. groot getroffen heeft De gelieele polder, die niet bewoond is staat blank, op sommige plaatsen staa! wel 1 meter water, op andere meer hoo ger gelegen g&deèlten 2 5 3 voet Er is in de geheele oppervlakte echte weinig of niets meer te redden. Het vee i in veiligheid gebracht, doch de koolakker die er prachtig voorstonden, alsook di aardappelakkers, die men juist zou begin nen te rooien, zijn reddeloos verloren. De molenaar Koster was het, die Maan dagavond omstreeks 10 uur de aanvanl van den ramp gewaar werd, leis later pas seerdè scthippcr Kant met zijn motor ei beiden hebben in het dorp de noodige aai knoopingspunten gezocht, waar door spo© dig vooral omdat bet kermis is he dreigende onheil voldoende bekend was om de noodige maalregelen te nemen. Een heeft nog getracht het onheil 1 keeren, door een plat schuitje voor h< zwakke punt te plaatsen, doch doze bra als oen rietje door midden, waarmee tl vens de doorbraak oen feit was geworstel Echter werd ook de daartegenover ué gende Koogpolder bedreigd en bet daar nog niet te laat, om maatregelen nemen. Met vereende .kracht is men

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2