Orde en Arbeid. Kunst en Kennis. Gemengd Nieuws Korte Berichten INGEZONDEN. Rechtszaken. SPORT EN SPEL Uit onze Oost. TEGEN DEN GROND GESLAGEN. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt Redactie zloh niet aansprakelijk. N.V. „DE TIJDGEEST". Woensdag 24 Augustus 1921. STA A TSTjOTF RIJ. PRIJZEN VAN 45. L ln.de vorige Jijst ste"J. ujtq t» iaaacl",'- auto had dc adjudant kapitein-ter-zee Ten Broccke Hoekstra en een hofdame plaats genomen. Vooraf ging een auto met den inspecteur Staal van de verkeerspoiitie, die den stoet begeleidde tot Ddemen. Mededeelingen over de reis. Het weder is de eerste veertien dagen tamelijk buiig geweest; de laatste week was bet echter heel mooi. De reis heeft Eich niet noordelijker uitgestrekt dan Trondjhem. Van het oorspronkelijke plan om tot den Noordpook-irkel door te gaan (Noordkaap) is afgezien. Het volgend traject is gemaakt: 3 Augustus: vertrek van Amsterdam. 5 Augustus: Aankomst te Skudesnaess, de eerste Noorsche haven; bezoek aan Kobbevie, waar de Koningin o.a. de oud ste kerk van Noorwegen bezichtigde; en waar de loods aan boord kwam, die gedurende de geheelc reis door de Noor sche waleren dienst zou doen; de nacht werd doorgebracht in de haven van Hau- gcsund, zooals 's nachts altijd een haven werd opgezocht. 6. Augustus: Mosteitiaven. 67 Augustus:,Vik. 8 Augustus: Bergen, waar een tweede loods aan boord kwam. Dag en nacht was er, mei het oog op het moeilijke vaarwa ter een loods op de brug. 89 Augustus: Balhoilmen, van waar uit hel eerste tochtje in de fjorden werd gemaakt. 9 Augustus: Gudvangen. 919 Augustus: Ttenig naar Bathoimen. 10 Augustus Mundal. 11 Augustus: Skavingen en Doen. II12 Augustus: Moidö. 1315 Augustus: Trondjhem. 1516' Augustus: Christiansund 16 Augustus: Molde. 1617 Augustus: Aandalmes. 1718 Augustus: Oië, van waar de ko- ïingin met haar reisgezelschap over land oaar KcBesyet ging. 1819 Augustus: Maraak, waar de be roemde Geiranger-fjord bezocht werd. 20 Augustus: MoMö en Lervik. Zondagnacht vertrok de Merope weer naar Nederland. De koningin heeft zich gedurende de reis veel beziggehouden met teekenen en schilderen. De mooiste punten van de Noorsche fjordenkust heeft zij in beeld gebracht. De motorboot heeft goede dien sten gedaan voor het rondvaren in de fjorden, en ook hebben de Koningin en de Prinses verscheidene tochtjes aan land gedaan, per auto maar ook in de typische Noorsche karretjes, de kariolen. Onderscheidingen. Medegedeeld werd bij het van boord gaan, dat aan verschillende hoofden van dienst koninklijke onderscheidingen zijn toegekend. Kapitein ten Klooster is be noemd tot Kidder le klasse in de huis orde van Oranje; de le machinist E. Hunt- ling lot Ridder 2e klasse in die orde. Ver der zijn ook onderscheidingen uitgereikt aan den hofmeester J. Thijssen en deai bootsman G. Molenaar. Aan liet „Hbld." wordt nog uit IJmui- den gemeld: In tegenstelling met het vertrek, toen een paar duizend belangstellenden het oorschotten van het stoomschip „Me rope" gadesloegen, geschiedde de terug keer 1e IJminden bijna onopgemerkt. Waarschijnlijk doordat het juiste uur van aankomst niet bekend was, en veten, mis leid door de mededeeling, dat het hooge gezelschap eerst om 9 uur Woensdag morgen in Amsterdam zou aankomen, het binnenvallen pas in den vroegen morgen hadden verwacht. Woensdagmorgen tus schen 6 en 7 uur zagen wij tenminste zeer velen een vergeefsche reis naar de sluis maken, om daar het teleurstellend bericht te vernemen, dat de „Merope" reeds naar Amsterdam was doorgevaren. Togen middernacht is het stoomschip, begeleid door twee torpedobooten, voor- gaats gekomen. Na het binnenkomen ver trokken de marinevaartuigen onmiddellijk naar Niouwediep. De aankomst in de sluis om kwart over 12 en het doorschutlen geschiedden bij na onopgemerkt. ij zagen H. M. en de gasten op het dek, doch misten de prinses en hare vriendinnetjes, die vermoedelijk reeds te bed lagen. Even na 1 uur meerde de „Me ropein de Binnenhaven en ging pas om half 6 verder naar Amsterdam, alwaar dan dc .aankomst op het vastgestelde inr zou geschieden. DL SIAKING IN DE DOMANI4LE MIJN. Er is door de besturen der verschillende mijnwerkersbonden besloten, het volgend telegram aan de regeering te zenden, naar aanleiding van het schrijven van den Mi nister van Financiën aan de bonden (zie N. Hrl. Grt. Yan gisteren): Minister Financiën, Den Haag. Naar aanleiding van uw geëerd schrijven dringen we nogmaals met allen ons ge- oorloofden aandrang bij de regeerkig aan zoo spoedig mogelijk te beslissen of ze be reid is een wetsontwerp in te dienen waar door de Staat ook de exploitatie der haar toebchoorende Domaniale mijn tot zich trekt. Is dit, zooals we vertrouwen het ge val, mogen we dan ten Uwent op een audiëntie komen, teneinde een regeling te overleggen, waardoor de arbeiders de scha- de krijgen vergoed, welke zou ontstaan, doordat de loonen op de Domaniale mijn zoolang haar exploitatie nog niet in han den is van den Staat zooveel lager zijn dan op andere mijnen. ONDERSTEUNING AAN AFGEKEURDE MILITAIREN. Dc heer A. P. Staalman heeft aan den minister van oorlog en van marine a.i. on der meer de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mededeeling te doen op welke wijze en naar welke rege len uitvoering wordt gegeven aan de door steller dezes, op 29 Juni 1919, ingediende en door de Tweede Kamer aangenomen motie, strekkende tot ondersteuning van gedurende de mobilisatie afgekeurde mili tairen of hun weduwen, voor zooverre de ze geen aanspraak kunnen maken op pensioen? Welke afgekeurde militairen of wedu wen van dezulken met vermelding van hun woonplaatsen en van de bedragen voor eens of als jaarlijksche ondersteuning hebben tot op heden een uiikcering ont vangen? Hoeveel aanvragen, gedaan op grond der bovengenoemde motie, zijn afgewezen ai op welke gronden? f Hoeveel aanvragen zijn nog onafgedaan en in behandeling? Is het den minister hekend. dat groote ontevredenheid gewekt wordt onder de be trokkenen, door dc dikwijls zeer onvol doende steun verleening of uitkeering? Is het juist, dat, ingeval besloten is tot een uitkeering voor eens, den aanvragers een daartoe strekkende kwitantie ter tee- kening wordt voorgelegd, hij weigering waarvan op grond van de meening, dat een jaarlijksche ondersteuning behoort te worden verleend, dan wel om reden van het bedrag onvoldoende is de zaak als afgedaan wordt beschouwd? Op welke autoriteit hebben de betrokke nen recht van beroep bij afwijzing of on voldoende steunverleening? Rogge voor Rusland. Men meldt, dat in de Noordelijke provinciën pLm. 4000 ton rogge is opgekocht voor Rusland, waarvan de eerste scheepslading nu reeds via Delf zijl wordt verzonden. Mr. P. Graaf van Limburg Slirum. Naar wij vernemen wordt de Oud-Gou verneur-Generaal vaji Ned.-Indië, Graaf van Limburg Stirum, die na zijn aftreden een reis door Australië gemaakt heeft, in de eerste helft der volgende maand hier te lande terug verwacht. DE BEZüINIGINGSCOMMISSIE. Naar „Het Volk" verneemt, zal de staatscommissie inzake bezuiniging, waar van liet Tweede Kamerlid mr. P. Rink voorzitter is, in den loop van September aan de Koningin verslag uitbrengen van haar werkzaamheden Ioopende tot in Juli. SANATORIUM „HERWONNEN LE VENSKRACHT. In het Sanatorium H. L. te Apeldoorn is gisteren het kinderpaviljoen, dat plaats biedt aan 6o patiënten, in gebruik geno men. De Vereeniging H. L. heeft daarin 35 jeugdige patiëntjes doen opnemen, zoodat voor particulieren nog enkele plaatsen be schikbaar zijn. Het geheele paviljoen, waarin slechts kinderen tot 14 jaar kunnen worden opge nomen, is in twee afdeelingen verdeeld de eene voor jongens, de andere voor meisjes. Minister De Geer. Het bericht van de Tel. dat minister de Geer tevens Ka- meilid zou blijven, is onjuist. 1rad. EEN LANGS DEN WEG GESTORVEN TIJGER. Men schrijft aan het Soer. Hol. Op een boschweg in de omgebimg van "Tatar ongeveer drie kilometer zuide lijk van Moenjar aan Je Lang. lang ham, hoorden koelies een 'mnatuuriijk geluid en nieuwsgierig gingen zij op Jat geluid af. Op een zeker punt midden op tien weg zagen ze in de verte een groot geelachtig beest liggen, dat kermde. D.j koelies, kenners van oisrhdieren en geluiden, begonnen le onderscheiden, (1st het hier een sten-end di°r betrof cn durf den dus liet beest te naderen. De koelies besloten 4e in die omgeving wonende mantripolitie te waarschouwen. Deze wist, dat door iemand reeds lang een premie was uitgeloofd voer een tij ger, of een panter, telefoneerde dien ht-er en liet intusschen het doode beest een zeldzaam groote tijger lang met den staart medegerekend 2.80 M. naar een plaats brengen, waar het per auto bereik baar was. Daar het reeds legen den avond liep, werd het rvoehiwerkalvorens het heest in handen kwam van een bekwamen vil der. Bij 't villen vornd men onderhuids acht, reeds lang in het vleesclh ingegroei de loopers, (soort kogel) 't was dus niet zijn eerste ontmoeting met den mensch. Het zeldzame in dit geval is, dot wellicht nog nooit iemand een tijger op deze ma niet heeft zien sterven. MOORDAANSLAG TE CH.ERIBON. Te Cheribon heeft een moordaanslag plaats gehad. De opzichters van de S.S. Laurems en Koem-aads, dic^ muziek weniscliten te hooren, begaven zich naar het huis van den. president van de S. 1. en vroegen muziek te maken, wat ge weigerd werd. Een woordenwisseling volgde-, waarop de president Laurens een messteek in den onderbuik toebracht, die een levensgevaarlijke wonde veroorzaakte. Koenraads nam de vlucht. De dader is gearresteerd. EEN AANBEVELING. In een advertentie in het „Socrab. Han delsblad" biedt zich aan een beschaafde Indische dame voor licht administratief werk. Als aanbeveling voegt zij erbij, dat ze tot dusver nooit gewerkt heeft! Ernstige beschuldiging. Te Plantoen- gan nabij Pekaloengan is een inrichting voor lepra-lijders, waarvan de bediening door het gouvernement is opgedragen aan' het Leger des Heils. „Eenige leprozen" ■hebben aan het „Soerab. Handelsblad" een schrijven gezonden, waarin zulke hartver scheurende klachten over de verzorging der arme zieken worden geslaakt, dat een ernstig onderzoek niet achterwege mag blij ven. Klachten bij den directeur worden be antwoord met een „het hek staat voor ieder open". Van dat openstaand hek kan echter geen melaatsche gebruik maken. De iniandscbe dokter, die er eenigen tijd ge weest is en nogal eens lette op de huise lijke zaken in de keuken, is, na eenige maanden, weggewerkt. DJ klachten gelden n.1. vooral de voeding. DE KAHOLIEKE ILLUSTRATIE bevatte deze week het volgende: PLATEN: De Fontein der vier rivieren. Zoekplaatje. Het gouden jubileum der Canisius-congregatie (2 foto's). Mo terwedstrijden te Tilburg. Tentoonstel ling Hofwijck te Amsterdam. Eerw. Broeder Godfried M. Tentoonstelling vana Limburgsche paarden. Twee- daagsch congres voor geitenteelt. Artis, vier teekeningen van B. v. Vlijmen. Fonteinen te Rome (6 foto's). De Kon. sociteit handboogschutters St. Bastiaan. Wonderbare genezingen te Lourdes (2 foto's). De strijd tegen dierenmishande ling. Concours hippique te Apeldoorn. Een practische scharenslijpersfamilie. Zilveren jubilé van den Noord-Brabant- schen christelijken boerenbond (6 foto's). Een reis om de werekl (2 foto's). TEKST: Het vrouwtje uit Amerika, een vroolijk verhaal door E. H. Uylings. Ode aan een zeker iemand, wiens portret niet goed uitviel. Artis, door Kees Kribbig. Van Romeinsehe fonteinen, door Civis Rombinus. Te hoog gegroeid, door Marie Koopmans. Uit 't Noorden. Wonderbare genezingen te Ixiurdes. Een reis om de wereld in 52 dagen, door Marlin Berden. Wat je. at niet leest. Prijsrebus „Wie is dal?" De mode, door Pint. Nu 't zoo heet is. NA DE KELLNERSSTAKING. Door „Horeeaf" is, naar men aan het „Centrum" meldt, een zwarte lijst aange legd van 783 man hotel- en restaurant- personeel, dat nog niet is aangenomen. De namen zijn gemerkt met een, twee en drie kruisje3. Een kruisje beteekent: wordt niet aangenomen; twee kruisjes wordt streng tegen gewaarschuwd; drie kruisjes: twijfelachtig. Naar het blad verneemt zijn de hoofd besturen der personeel boaden in het be zit van zoo'n lijst. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Een firma op de Wijnhaven te Rotter dam zond Dinsdag haar magazijnknecht, H. P. naar een bank aan de Zuidblaak, om f 1000.te halen. Toen deze het geld had geïnd, werd hij in de omgeving van de Wijnhaven door een, naar hij beweert, onbekend jongmensch aangeke ken die, hem een gouden ketting en een cigarette offreerde. De cigarette be dwelmde hem. zoodat hij bewusteloos in eenzakte. Toen hij na esnigen tijd weer uit zijn verdooving ontwaakte, bemerkte hij, dat zijn portefeuille met de f 1000 verdwenen was, terwijl oak van het jong mensch geen spoor meer te bekennen viel. Naar rank Hing hieivan is b halve H. P. ook diens hospes in bewaring go. steld en de koopman J. H. K., die bij zijn verhoor allerlei tegenstrijdige ver klaringen gaf. EEN SPOOKHUIS. Dinsdagavond omstreeks elf uur werd do politie aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam opgebeld door een zeer zenuwachtig persoon, die verzocht on middellijk een rechercheur te zenden naar zijn woning aan de Passage -7. De politieman, die zich derwaarts begaf, kreeg van den man, een caféhouder en diens echtgenoote een zeer onsamenhan gend verhaal te hooren van hetgeen kort te voren gebeurd zou zijn. Geruimea tijd had een geweldig lawaai het ge heele huis vervuld, deuren gingen open en dicht of bleven hardnekkig gesloten, wanneer men er door moest. De muren waren bezaaid met kleine kruisjes, met krijt geteekend. Daar de rechercheur niets kon ontdekken, gaf hij den echte lieden, alsmede de andere bewoners, een broer van den caféhouder en een den tist, den raad, maar weer stilletjes naar bed te gaan, waaraan zs gevolg gaven. Tegen een uur klonk op het politie bureau voor de tweede maal de tele foonschel en vroeg dezelfde stem weder een rechercheur. Deza ontdekte dat in een der deuren een mes gestoken was, terwijl ook onder de schilderijen kruis jes voorkwamen. Om het mes stond met krijt eon cirkel getsekend. De dader was natuurlijk nergens te vinden, zoodat men zich ook nu, ofschoon met angst in; het hart, ter rusto begaf. Des morgens werd er nog een onderzoek door de politie ingesteld, zonder resultaat .Men vermoedt met het werk van een zenuw lijder te deen te hebben. BOSCÏIBRAND ONDER HIL VAR EN- BEEK. Onder Hilvarenbeek ontstond een zware fcoschbrand op het landgoed „Den nenoord" van de heeren Majoie en de Charro. Boeren, marechaussee en gemeente-po- litie trachtten het felle vuur in zijn loop te stuiten, maar tegen 4 uur liet do brand zich zóó ernstig aanzien, dat militaire hulp moest worden gerequi- reerd. Tot in Tilburg was de zware rook merkbaar. Toen do militaire hulp ter plaatse arriveerde, bleek het gevaar voor uit breiding door verandering van den wind gelukkig geweken en kon men door af graving het gevaar voor de aangren zende bossehen bezweren. Niettemin word een oppervlakte van ruim 7 hectaren met zware mast be plant door het vuur geteisterd. VEENBRAND BIJ ASSEN. De brand in het Witterveld bij Assen is weer uitgebroken, zoodat er gevaar voor eenige woningen bestond. Het ge meentebestuur heeft onmiddellijk krach tig ingegrepen en sterke ploegen ar beiders laten werken om het vuur te beteugelen. Er bestaat thans geen ge vaar meer voor de woningen, toch blij ven de arbeiders aan het werk. ONGELUK BIJ SCHIETOEFE NINGEN. DINSDAG heeft op de Kemperheide bij Arnhem bij de schietoefeningen van het korps Rijdende Artillerie een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij de cadet-vaandrig B. uit Nijmegen ernstig verwond is in het oog door een stuk van een patroon. De gewonde werd onmiddellijk per auto naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Naar de „N. Arnh. Ct." verneemt, zou de oorzaak van het ongeluk gelegen zijn in het feit, dat er gebruik is ge maakt van een karabijn, waarvan de grendel niet van een afsluiter voorzien was. Volgens een telegram uit Doom aan de „Chicago Tribune" is do ex-lko:iz«r bij een wandeling in zijn tuin Zondag door een zwaren talk, «lie van een boom af knapte, op het hoofd getroffen. Hij werd tegen den grond geslagen doch bleef on gedeerd en kon onmiddellijk weer op staan. INBRAAK TE ROTTERDAM. Bij den heer S. A. Vies, in de Mathe nesserlaan le Rolterdamr'blijken 212 stuks zilver, een waarde va-n ongeveer f 10.000 vertegenwoordigende, gestoten te zijn Verder worden vermist twee bedspreien, oen koffertje, waarin het gestotene ver- moedeliik verpakt is en twee spaarpotten van dé kinderen. Gouden en antieke mun ten en andere voorwerpen van waarde, düe voor het grijpen lagen, hoeft men on- aangoroefnd gelaten. Deskundigen schatten dïit die waarde van die dloor die inbrekers opengictbroken en vernield meubelen: met 40 pToöent is verminderd1. De heer Vies is tegen inbraak verze kerd. TOEKOMSTPLANNEN VAIN ARTIS. Aam de „AmsterdamsChe Dameskro niek" vertelde de hoer A. T. J. Portie! je, inspecteur van „Artils", het volgende: „Hebt ge gehoord', dat -wij groote plan nen koesteren om onze roofvogels en de groote noofdfieren aan andere, betere en artistieke woning te helpen? Wij zondien zoo graag oen aanbouw maken voor dé tijgers en leeuwen, opdat diie. om beur ten, in een groote, centrale kooi kunnen wandelen schuilvinkje spelen ach Ier Ja- pamsche bamboe en groote steemien, dom pelen en spartelen in een wijd bassin. Een groote uitbouw moet het worden, waarin jonge panters kimmen stoeien. En dan.... esndelijk, een goed inge richt museum, zooals het South Kensing ton Museum in Londen, zooats ook Ber lijn een bezit; één enkel museum, dat hoe! wat anders is dam die aparte gebou wen, die wij hier hebben, waarin de schatten van Artis zijn omdiergehraehf. „Toekomstmuziek?" vraagt Pord'teljé, als wij venrast hem aankijken. „Ja n,n nog, maar ik hóór ze toch at, in veel belovende, zij 't nog wat verwijderde to nen, in m'n ooren' klonken'. HIET INCIDENT TE ÏSCHL. Omtrent het incident in Isclil (bij Wennen)waarvan reeds melding is ge maakt, berichten! de hlodén te Wéeraen nog. dat toen de arbeiders na hun ver gadering voorbij 't hotel „Etilsabeth" trokken db Nedierlandsohe studënt Van Capelle dén stoet met gefluit ontving en volgents sommrgien er op spuwde. Een opgewonden arbeider diroug het hotel binnen en mishandle!dé dén Nederlander alsmedla diens broeder, die zich wil den verontschuldigen! Ten slotte bracht het hotelperisiomeel hen in veiligheid! De menigte eischte daarop hun uitlevering, tot zij zich na toespraken van verschil lende nriheiderslei«tens er mee tevreden stelden, dlat de hoe-Ie familie onmiddel lijk uit lacht zou vertrekken, na een boete ten bate van de noodlijdende Rus sen betaald! te hebben. Dc bladen voegen er hij. dat de familie v. d. Capelle, Isclil inderdaad verlaten heeft. Vergiftiging door garnalen. Na hef eten van garnalen bij 'n familiefeest van een ingezetene te Edam werden eenige foestgenooten ongesteld en wel in zoo hevige mate, dat 5 hunner per auto naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd moesten worden. Gestoken en beroofd. Bij een hevige vechtpartij te Boxtel liep zekere v. A. een diepe steekwonden in den rug op. Direct was geestelijke en geneeskundige hulp aanwezig en werd de gewonde naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. In verband hiermede zijn 3 personen gearresteerd. De getroffene is bovendien nog van al zijn geld beroofd: al zijn zakken waren gelicht. Brand. Aan het Westergeest te Uitgeest zijn Maandag twee boerderijen van den heer A. afgebrand. Aan blusschen viel niet te denken. Er is een groote voorraad hooi in de vlammen opgegaan. Oorzaak onbekend. Een dief aangehouden. De militaire politie te Dinxperlo (O.) heeft gearres teerd zekeren B., arbeid er uit Apel doorn, vroeger bij de grenswacht werk zaam, onder sterk vermoeden, «lat hij de «laden- is ban de vele rijiwieldü'efstallen en inbraken, in dén jomgslen tijd in den om trek gepleegd. Reeds eerder was B. bier in hechtenis, onder verdenking bij *den koopman Cohen 25.000 Mk. uit een geld kist te hebben gestolen'. e1 1 HULP AAN HONGARIJE. Een nieuwe oproep om hulp bereikte ons uit het geteisterde Hongarije. Een per soonlijk bezoek lieeft ons opnieuw ver sterkt in ons voornemen om onze propa ganda voor het onderbrengen der Hom- gaarsohe kindéren in ons land met nieu wen ijver te beginnen. Hoe groot de ellende is, laat zich niet beschrijijven. Scholen en barakken zijn opgepropt met ouders en kindéren, die daar een woning en wat voor woning! vimden, maar behalve deze wonen nog duizenden in wagens op de spoorwegem placementen en leven daar bij ijeen vree- selijké hitte, die wij hier niet kennen, en zulten er straks de barre winterkoude moeten dragen. Denk U eens in, verjaagd uit hunne woningen om 't' bezette en van Hongarije afgescheurde gebied, zijn ze in hun va derland teruggekomen, beroofd van hun ne inkom slem. Hun huisraad hebben dé meesten achter moeten laten of moeten ver boo,pen om in hiun loven von deirh o ud te kunnen voorzden. Wanneer men bedenkt, dat meer dan 60 pet. dezer menschen bestaat uit den gegoeden ambtenaar of middenstand, kan men zich indenken wat een leed hiér wordt geleden. Laten wij vcor deze arme kinderen trachten, zooveel mogelijk ook weder voor dézen winter hun een warm plekje te bezorgen aan een Hollandlsdhen haard en een lievè pleegmoeder om hun hon ger te stillen en hun tranen te drogen. Zeker, veel zeer véél is er gedaan. De katholieken van Nederland hebben ge toond. dat zij hébhen begrepen 's Pausen woord om liefde in de wereld tenug te brengen. De Christelijke Ghoirilas blijft echter offers vragen en kent geen gren zen. Wij vragen U daarom in Codes naam opnieuw plaatsen voor de Hcngaarsche noodlijdende kinderen. Wij vragen U kleediing vo-r de arme kinderen, die waf niet naar hier kunnen brengen omdat hup gezondheid reeds te zeer ondermijnd is. Wij vragen U geld om ons liefdetwe-rk te kunnen voortzetten en onze ikrintteirhei- uien ook in dezen winter te kunnen in stand houden. Men zal U zomgen: die tilden rijn ook niet zoo gunstig meer. Zeg danmen geve ondat onder Gods zegen wc der be tere tijden ook voor ons mogen aan breken. Wij durven ook nu wedler rekenen, op Uwe bekende edel moedigheid om onzen oproep te ondersteunen;; helpt ons ter wille dér arme kleinen en weost over tuigd van onze groote dankbaarheid. Wij stellen 00,s voor in September een of twee treinen Hongaarsche kinderen fe laten komen en zien daarom gaarne spoe dig ITwe opgave voor plaatsen tegemoet. N-.tm.'i-w het Ned R.K. Huisvestings comité, Mgr. C. C. PRINSEN, wnd. VoorzilLr. DE BEROOVING IN DE ST. OLOE- STEEG TE AMSTERDAM. Do reshtbank te Amsterdam heeft he den uitspraak gedaan in de geruchtma kende beroovingszaak, waar f au indertijd een banklooper van de Javarche Bank het slachtoffer werd. Deze liet zich op klaarlichten da^, terwijl hij een porte feuille met ruim f30.000 droeg, meelok ken naar het beruchte roofhol in do St. OIofsteeg 9, waar hij beroofd werd. Twee mannen en twee vrouwen, die het roofhol bewoonden, stonden terecht. De rechtbank veroordeelde heden Joh. Duikers, wegéns diefstal tot drie jaar gevangenisstraf; A. van Houten tot twee jaar gevangenisstraf, wegens heling en de beide vrouwen J. Willemse ert Ali Kloosterman, wegens het voordeel trek ken uit, door misdrijf verkregen goed, ook tot twee jaren gevangenisstraf. De eisch was respectievelijk 4 en 3 jaren. BRANDSTICHTING. In den nacht van 15 op 16 Juni werd de Amsterdamsche brandweer ge waarschuwd voor een zwaren brand aan de Oudeschans 83, te Amsterdam, nabij den Houtkoopersburgwal. De brand was uitgebroken in een betrekkelijk groot pand, dat bij een paar firma's in gebruik was. D© brandweer had heet wat moeite het. vuur meester te worden, ja, in 4© ochtenduren bleek zelfs, dat het vuur nog brand had veroorzaakt in een na burig pakhuis aan den Houtkoopers burgwal Eenigen tijd na het ontdekken van! den brand, trof men op het dak den jeugdigen Isaac Polak aan, een jongen man, wiens vader met een ander aldaar ©en lompenhandel drijft onder de firma naam Polak ©n Troostwijk. Direct na zijn arrestatie op het dak, bekende hij den brand gesticht te hebben. Beklaagde Polak, thans 18 jaar oud, wien ten laste wordt gelegd brandstich ting, waardoor gemeen gevaar ontstond voor de bekende perceelen, bekende onder tranen zijn misdrijf. Hij verklaarde dat.de firma van zijn vader en van 'rijn oom, Polak en Troostwijk, van genoemd perceel de geheele eerste en gedeelte lijk de tweede verdieping in gebruik had. Bekl. had wel eens conferenties bij gewoond, die tusschen zijn vader en den boekhouder gehouden werden. Ilij had bij dio gelegenheden meermalen vernomen, dat de lompenhandel er allesbehalve rooskleurig voorstond. Op 11 Juni kwam ©r een brief van de Twentsche Bank, waarin medegedeeld werd, dat er vóór den 19den Juni een bedrag van f 5000 betaald moest worden. Dit feit was tor- zaak, dat het plan in zijn brein rijpte, brand te stichten. Hij wist, dat voor raad lompen van Polak en Troostwijk voor f 25.000 verzekerd was. Des mid dags trof hij zijn voorbereidende raaat- regslen. Zoo kocht hij in dc Kalver- straat een doosje waslucifers; op het Waterloopje;n toonde hij aan een koop man den sleutel van de zijdeur van het pakhuis en kocht ©en dergelijke sleutel. De eisch is 9 maanden gevangenisstraf. DE KWESTIE V.U.C.—H1LVERSOM. De Commissie van beroep van den N. V. B., heeft inzake de kwesties over de beide ontmoetingen tusschen de vereemi- g in gen Hilversum en V.U.C., betreffende 'den wedstrijd V.U.C.—Hilversum laatst genoemde vereeniging in het gelijk gesteld. Dientengevolge is op a.s. Zondag <lc wedstrijd V.U.C.Hilversum opnieuw vastgesteld. Reeds bij een gelijk spel pro moveert Hilversum (inplaals van V.U.C.) naar de Overgangscompetitie 22 E4 93 95 211 Trekkirtgvan 500 nummers ten overslaan van Notaris fl. G. MULIE. ■Prils van 25."00 18166 1500 3321 10931 400 4.56 20263 - 200 7919 ICO 336 4510 4798 8589 10713 11693 16456 17 13 Prijzen van f 90.eigen geld 35 2373 4795 7201 9353 11642 14026 16212 18642 44 77 4S75 99 9403 (".3 78 16368 69 69 2345 78 7311 87 77 14106 81 71 74 2612 86 19 98 93 33 «i terra 108 14 4929 77 95Ï8 96 1 It \o 742^ 2711726 14238 16402 18800 22 70 43 37 54 43 17 82 57 5004 59 9649 75 45 72 18915 6o 11 68 6611875 79 16518 26 -4 onïl 31 7518 74 11920 14343 25 29 50 65 9710 39 14429 91 86 S4 20 65 78 49 68 38 ie:35 19162 80 74 98 99 72 12003 54 56 76 373 5130 7651 76 13 14574 92 19243 94 2857 91 80 9834 62 93 16751 69 422 69 5402 7762 9904 70 14614 16870 19304 34 78 32 68 38 12116 14715 95 79 86 86 5545 7817 46 60 99 16939 19436 518 87 65 19 75 87 14979 45 39 j 44 2960 76 88 10018 12200 15012 17062 19526 i lï -JÏZ 5610 7922 58 9 1711'J 60 1 95 3039 CO 62 10160 45 15136 28 76 614 3121 5738 78 10435 51 81 34 19677 63 95 47 91 68 54 15207 17228 82 69 3324 96 8017 97 12408 37 59 84 774 26 5830 8161 10501 37 97 96 19763 84 3431 5924 74 80 88 15316 17331 19874 968 54 55 8271 85 12508 15-104 83 79 1065 87 6073 87 10601 64 7 17407 19930 69 3541 95 89 48 77 42 48 78 1207 51 6103 8313 10702 96 50 6 88 '318 3628 53. 18 10 12703 69 17538 20015 i 30 3763 6242 38 11 6 80 17629 20137 42 3893 6307 8483 47 12828 89 58 89 1410 3981 23 8513 62 57 15517 64 90 35 90 6446 16 80 12910 25 93 20236 48 4004 87 64 10886 23 65 17756 57 1526 44 9i 8616 11105 13040 76 70 72 1645 4115 6508 72 30 13112 81 80 20342 82 4212 11 92 71 17 15638 17815 20438 1754 57 37 8727 89 13258 53 38 54 j 70 58 91 9311203 79 60 17954 86 l 83 4349 6648 8828 92 13307 80 80 20617 93 77 6721 94 11308 45 94 18064 44 1816 87 41 96 17 67 15704 18154 54 69 4504 54 8927 34 13453 46 79 89 2006 20 81 42 75 13509 15838 18239 99 l 58 91 6814 9080 11403 60 48 81 20732 6 64 4606 6941 9103 17 64 62 18334 88 94 99 51 5 70 13651 15926 40 20817 2174 4738 55 3011541 13731 16013 83 21 2239 57 62 9219 54 13854 67 18432 92 65 91 7110 65 95 66 70 54 20903 2308 93 80 935011626 14000 16173 18553 85 \Vorige liist slapt 16853 m.z 16351 Derde Klasse. Derde Lijst. Trekking van 24 Augustus. 2000, No. 372. 1500, No. 11453. 'i 1 ÜÜ0, No. 12922. 400, No. 21832. If 100, No. 773, 6702,7691,10565,11869, 14298, 16482. 143 3282 7119 9984 12679 15564 18274 20ó*u 313 3385 7265 10023 12740 15612 18362 20504 383 34,55 7404 10081 12747 15724 18Jou -0576 553 34S8 7455 10138 12780 15782 18492 20647 "612 3511 7488 10150 12S0S 15878 18529 20689 682 3673 7632 10211 12S28 15960 18535 20693 7639 10329 12843 16011 18652 20/37 dl idl 10301 12860 16077 18655 20780 814 3832 7581 10374 12y34 1634G 18722 20796 834 3S64 7C83 10405 13044 16348 1S758 20825 1016 4210 76S5 10453 13101 16300 18838 20836 1132 4231 7689 10479 13154 16361 18866 20873 11140 4284 7707 10490 13204 16476 18879 20892 1156 4302 7742 10512 13205 16543 18886 21022 1232 4332 774S 10517 13231 16556 18911 21044 1234 4339 7792 10523 13263 16616 18960 21053 1272 1397 7802 10578 13479 16630 19007 21058 1289 4413 7833 10S27 13606 16648 19024 21177 1295 4445 7874 10878 13720 16751 19027 21259 1333 4472 7977 10903 '13768 16787 19033 21265 1395 4490 7992 10921 13797 16901 19073 21267 1401 4653 8001 10947 13818 16921 19077 21291 '1431 4730 8020 10954 13844 16941 19127 21340 1475 4822 8021 10994 13907 16959 19135 21342 T489 5251 8083 11004 13908 17055 19137 21344 •1517 5366 8181 11013 13936 17073 19139 21401 1535 5392 S310 11030 14013 17132 19167 21507 1585 5502 8344 11037 14017 17232 19170 21598 1661 5550 8339 11128 14063 17272 19288 21604 •1757 5557 8166 11209 140S8 17349 19292 21612 1759 5591 8546 11245 14120 17350 19330 21694 1«99 5651 8602 11329 14178 17394 19337 21705 1907 5659 8704 11416 14253 17467 79351 21737 19u9 5721 8707 11444 14371 17481 19368 21773 1962 576S 8715 11474 14429 17493 19393 21846 1981 5792 8718 11523 14447 17497 19429 21905 1996 5815 8743 11540 14518 17505 19466 22019 2008 5911 8820 11568 14529 17530 19502 220S4 2059 5939 8849 11578 14536 17569 19528 22100 2001 5974 8876 11586 14609 17603 19630 22141 2233 5976 8908 11715 14642 17687 19659 221711 2321 5984 8935 11813 14644 17692 19717 22182 2368 5991 8947 11848 14684 17722 19776 22187! 2369 5993 9065 11873 14695 17740 19781 22241 2399 6028 9080 11878 14732 17781 19788 22301' 2450 6159 9085 11SS3 14S67 17802 19797 22331 2477 6217 9118 12016 14914 17846 19799 22383 |2492 6257 9147 12065 14967 17933 19822 22396 ,2505 6269 9183 12087 14980 17942 19854 224341 2556 6504 9245 12088 15055 17946 19855 22464 '2785 6588 9372 12125 15065 17958'19950 22469 (2953 6606 8380 "12196 15070 17964 20915 22502 2982 6622 9476 12265 15072 17992 20ffl8 S, 'nnuft «Ion qcoq 15114 18039 20098 22554 8026 6690 ^9 12309 15158 18044 20099 22644 ^057 6S6S orfv ïool6 15210 18098 20131 226721 (3076 6897 o-«( ÏHS 15280 18105 20172 22728 'ir10 S 12399 15350 18118 20313 22771 I 3145 7650 offu iot75 15410 l8180 20347 22822 '8149 7007 foto ïouïl 15457 18214 20430 22850 {3197 55 5 18231 20436 22887,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6