Wegens Uphnffing Wisselkoersen en koersen van Bankpapier Sport en Spel Amsterdamsche Beurs Witte Goederen uitverkocht spotprijzen Kolen voor de a.s. Winter. INGEZONDEN. TELEGRAMMEN. Orde en Arbesd SPAARNDAM. CASTRICUM. OVERVEEN. SPAARNDAM. BEVERWIJK. ZAANDAM. HEEMSKERK. UMl/IDEN. VELSEN. Dames Hemden Nachthemden Combinations Pantalons Ondertailies worden deze totaal WILLEM VAN LIEMT Belgische Anhtraciet Voor Oen Inhoud dezer rubriek etelt ét Redaetie zloh niet aansprakelijk. RECTIFICATIE Htdageiiield door DE SPAARfiEBAHK. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 3.79 3.8H 2 Bankpapier 3.82 3.92 PARIJS 24 88 24.92 Bankpapier 24.93 25.02 BRUSSEL 24 C5 24.10 Bankpapier 25 15 24.20 WEENIN 0 37 0.391 g Bankpapier 0.36 0.41 LONDEN 11.83i/2 11 8414 Bankpapier 11 80 11.88 STOCKHOLM 69.40 69.60 KOPENHAGEN 54.6J 54.85 CHRISTIAN IA 42.75 43.- BAZEL 54.45 54.52 H 3.20H 3.211-4 Gedurende eenige dagen GROOTE UITVERKOOP l van losne^ariikeSen @n Restante Paren. B. JONCKBLOEDT, Barteijorisstraat 27 ^ARKTNIEUWS. K. De Beurs opende heden flauiw. Staatsfondsen. 5 pet Nederland 915-4 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 133%; In* dische Bank 136Vo', Vorstenlanden 158; H.V.A. 402. -v'ustrieele waarden. Insulinde olie 32 Oliewaarden. Koninklijke 446; Con sols 130; Orion 43. "Tabakken Amsterdam Deli 55; Besoeki 98; Rotterdam Deli 38; Medan 3i°- Rubbers. Amsterdam Rubber ƒ93; Deli Batavia 363; Nederl. Rubber 47; Rott. Tapanoeli 39. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 215; Holl. B00J 56I/ÓKon. Holl. Lloyd 63; Japanlijn I39J Paketvaart 117; Scheep vaart Unie 123; Marine 11. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 57%; Steel 92; Smelting 41; Ana conda 82KCigar 67K Atchison Topeka 107; Voting Rails 24I/.,Denver 2; Sout hern Pacific 97K; Union Pacific 150. De Spaamdamsche voetbalclub heeft in drie wedstrijden de zilveren lauwertak veroverd. Onderwijs. Te 's Gravenhage élaaigde voor de Hoofdacte de onder wijzer aan de .R K. Jongensschool, de heer H. A. W. Nijsen We vernemen nader, dat de heer Nijsen bestemd is om eerlang als onderwijzer te wor den uitgezonden naar Ned. West-Indië. Konirtgiiincfdist. A.s. Woensdag is met medewerking van de heereu Hoofden der Scholen en het onder wijzend personeel door de vereeni- ging „Castricum Vooruit" een Konin- ginnefeest georganiseerd. Des morgens te half negen uur zal „Eendracht maakt macht" van den toren het „Wilhelmus" blazen en worden daar door de feestelijkheden geopend. Te negen uur wordt, na onthaal der kinderen van alle scholen, op gesteld en met muziek voorop het dorp doorgetrokken. Na ontbinding van den stoet wor den wederom aan de kinderen ver- verschingen gepresenteerd en des mid dags te twee uur vangen, altijd nog voor diezelfde kinderen, de bioscoop voorstellingen aan, te geven in de zaal van den heer Olgers. Tijdens deze voorstellingen worden wederom ver ve rschin gen aangeboden. Wij noodigen alle inwoners uit het nationaal dundoek te ontplooien, ter wijl het zeer op prijs zal worden ge steld, indien de kinderen tijdens den optocht zijn voorzien van vlaggetjes. Collecte. De bloempjesdag voor de vacantiekolonie heeft in deze ge meente een batig saldo opgeleverd van f 91.461/,. Laf- Wij vernamen dat heden nacht te ongeveer 1 uur door eenige baldadige dronken kerels de groote spiegelruit van den winkel van den heer K. Peijs te Bakkum is vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. De nieuwe school. De nieuwe Ka tholieke school begint haar voltooiing te naderen. Het schilderwerk is onderhan den,t erwijl de metselaar de laatste hand «an zijn werkzaamheden legt. Vermoede lijk zal het gebouw half October in ge bruik kunnen genomen worden. De burgemeester alhier is van zijn ver lof weer teruggekeerd. De nieuwe dirigent van bet fanfarecorps «Ihier is de heer Dekker, onder-directeur van het fanfarecorps van de papierfabriek uit Velsen. Uitbreiding Gasfabriek. B. en W. stellen den raad voor, voor den bouw van eene kameroven in de gasfabriek en de uitvoering van de daarbij behoo- rende werken, een crediet beschikbaar je stellen van f 115.000. Geslaagd. Te 's-Graveahage is ge slaagd voor het examen Fransch L.O. de heer J. H. Bie-ens, alhier. Byksbydrage verleend. Bij Kon. besluit van 20 Juli is aan deze ge meente een rijksbijdrage verleend van ten hoogste f 45.171, ten behoeve van den bouw van 13 noodwoningen. Geslaagd. Te 's-Graveahage is ge slaagd voor het examen Fransch L.O. de heer P. van Tuinen, alhier. Statuten. De „Staatscourant" bevat do statuten van de Centrale Bakkerij, ilhier. Woensdagmorgen is den trein, welke om 10.40 van IJmuiden naar hier ver trekt, een ongeval overkomen, dat goed afliep. Vlak voor de viaduct, nabij het station alhier, sprong de machine door verkeerden wisselstand vooruit en ont spoorde. De koppelstang brak, doch zoo wel de wagens als de machine bleven staan. De reizigers kwamen dus met den schrik vrij. Direct werd begonnen met het weder in het spoor brengen van de machine. Dit geschiedde reeds een uur later, door een van Umuiden komende machine. Om ruim half drie was de lijn weer in orde en kon de eerste goederentrein weer over dén wissel rijden. De reizigers naar en van IJmuiden moesten in dien tusschentijd langs den spoordijk zich naar en van 't station Velsen begeven. Daar er slechts enkel spoor tusschen Velsen en IJmuiden ligt, werden de treinen naar IJmuiden door de machine opgeduwd. Het reizigersverkeer ondervond geen 99 99 van het drtikel Uitsluitend prima kwalitei ten en modellen tegen Anegang h. Warmoesstr. vertraging, wel het goederenvervoer. De vischtrein van IJmuiden vertrok een paar uur later dan gewoonlijk. Naar de oorzaak van den verkeerden wisselstand wordt een onderzoek inge steld. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). HET HOOGOVENBEDRIJF. Hebben wij een vorige maal iets ver teld over het in aanbouw zijnde vrijge- zellenhuis en het casino, thans willen wij een en ander vertellen van den huidigen stand der werkzaamheden van het bedrijf zelf. Wij hebben met den ingenieur Teyinde, die de chef is van het bouw bureau der Hoogovens, een rondgang o er het uitgestrekte terrein gemaakt. Het is daar natuurlijk een en al bedrijvig heid. Overal rijden sporen, die zand vervoeren en allerlei benoodigde mate rialen als ijzer, cement, hout, rivierzand enz. aanbrengen. Wij brengen eerst een bezoek aan de verschillende werkplaateen en maga zijnen. Eerst komen we in een smede rij en constructie-werkplaats, waar mo derne machines staan, alle gedreven door electriciteit. Hier worden spoorstaven be werkt en andere onderdeelen en werk tuigen. Vervolgens komen wij in een groot magazijn, dat echter al weer te klein is. Hier ligt een massa artikelen opge slagen, groote stukken en kleine elec- trische onderdeeltjes, keurig in vakjes, genummerd en gemerkt. In het geresd- sehapmcgTzijn wo-dt alles bewaard, wat de werklieden b'j hun ar leid noodig heb ben. Ieder stuk gereedschap wordt af gegeven tegpn een penning en moet weer worden ingeleverd. Op vaste tij den wordt controle hierover gehouden. De aanvoer der verschillende materia len op het terrein geschiedt nu nog door de Holl. Spoorweg Mij., maar wordt straks door het Hoog .venledrijf z lf ter hand genomen. Op het emplarcm nt st an twee nieuwe normaalspoor-locomotieven vervaardigd door de bekende firma Oren- stein en Koppel. Ook heeft het bedrijf twee smalspor locomotieven in gebruik, waarvoor een loods bijkans gereed is. Meerdere hout- en ijzer bergplaatsen zijn nog in aanbouw. Alle gebouwen zijn van bliksemafleiders voorzien, vol gens een nieuw systeem. Overal zijn brandkranen, die het water krijgen van een groot reservoir op het terrein. Dit water wordt opgepompt door een met electrieche kracht gelreven oentrifugaal- pomp. In den timmerwinkel, eveneens met de nieuwste electrisehe machines, wordt al les gemaakt, wat voor de verschillen de gebouwen noodig is. Zoo b.v. ook de tafels, banken enz. voor het vrij 5e- zellenhuis en het casino. Ook deze werk plaats moet al weer vergroot worden, terwijl daarnaast nog een g:oote bout- bergplaats komt. Een grootsch werk is het maken van don kademuur, waar straks de zeesche pen met erts zullen meren. Deze kade muur wordt gebouwd door de Duitsche firma Buzer te Dortmund-Rotterdam. Op een groote vlakte zijn de werklieden be zig de betonnen heipalen te gieten, die in den grond moeten worden geslagen. Er liggen er honderden, want iedere paal moet twee maanden hebben gele gen, alvorens in den grond te kunnen gaan. In een diep gegraven geul staan de stoommachines, die de zware betonpalen als veertjes oplichten en in den grond drijven. Op de palen komt een betonnen vloer en tusschen de beide zijden van den muur komen, op geregelde afstan den van elkaar, betonnen dam wanden. De overblijvende ruimten worden met zand opgevuld, straks komt de granieten bedekking er op en de kaaimuur is ge reed. Daarnaast is een groote excavateur be zig het zand weg te malen voor het ka naal, waarin de schepen komen te lig gen. In het kanaal (grootendeels reeds klaar, ligt een groote zuiger, die het kanaal op diepte brengt en een bagger machine zorgt voor de oevers. Aan de Noordelijke zijde van den kaaimuur is ook een diep kanaal gegraven. Hier is men bezig de fundeering te maken voor de geweldige electrische kranen, die het erts uit de schepen zullen lossgn en die het op 60 Meter afstand van de schepen zullen neerstorten. Op de plaat sen, waar het erts komt te liggen, wor den vloeren gemaakt van zware dwars liggers, wat noodig is voor de zuigpers, die het erts in de kip wagentjes zullen storten, daar deze knijpers anders zand zouden medenemen. Wat Noordelijker nog staan de be tonmolens, die nu druk aan het draa'en zijn. Electrische motoren voeren de kip karren met betonspecie omhoog, waar men bezie is de vloeren te leggen voor De N.V. HOENDERDOS' Brandstoffen- handel, Leidsche Plein, beschikt nog over grooten voorraad, door haar geimporteerde van de mijn NOEL-SART-GULPART. Deze Anthraciet wordt thans nog verkocht voor f 3.75 en f 4.05 per H.L., vrij thuis. Wan neer men thans tegen dezen prijs een hoe veelheid koopt, kan desgewenschf met de bezorging nog eenigen tijd gewacht wor den. Ons telefoonnummer is 773. de eerste twee hoogovens. In de' diepte ligt al de zware betonnen fundeermg voor den geweldigen schoorsteen, die een hoogte krijgt van 60 Meter. Ook worden hier betonnen kanalen gemaakt, waarin de gassen uit de hoogovens ko men, welke gassen door windverhitters gaan en ook weer dienst doen als vóór verwarming van de ovens. De groote ronde betonvloeren moeten nog een heel eind rijzen, alvorens de hoogovens er op geplaatst kunnen worden. Maar er wordt, hier vlug en energiek gewerkt, met October zal men aan den opbouw der hoogovens beginnen. Het erts zal door een hellende lift naar de hoogovens gevoerd worden, na dat de liftwagentjes het langs een elee- trischen kabel omhoog gebracht hebben. Aldus groeit hier dit enorme bedrijf op deze zandvlakte, waar tot voor lort nog niets dan boomen en heesters ston den. En intusschen zijn weer nieuwe sporen gelegd en vervoeren zandtreinen weer zand naar een terrein aan de Tuinderslaan, waar nog ,een zestal wo ningen komt voor ambtenaren, in hout bouw, gelijk daar reeds een aardig huis staat. Aan dezelfde laan is een verband- lokaal voor eerste hulp bij ongelukken gereed gekomen. Behalve het vrijgezellenhuis en het ca sino, zal de directie ook nog een schaft lokaal voor de werklieden bouwen. Geslaagd. Te 's-Graveahage is ge slaagd voor het examen Fransch L.O. de heer J. W. K. de Jager, alhier. DE ZILVEREN BAL WEDSTRIJDEN. Voor de wedstrijden om den Zilve ren Bal, die Zondag 4, 11 en 18 Sep tember op het terrein van „Sparta" te Rotterdam zullen worden gehouden, hebben de navolgende elftallen inge schreven V.O.C., Rotterdam; H.V.V.,Den Haag: Willem II, Tilburg; Feyenoord, Rot terdam; H.B.S., Den Haag; U.D., De venter; Philips Sportvereenigïng, Eind hoven; S.V.V., Schiedam: Sparta, Rot terdam; Stormvogels, IJmuiden; Quick I en II, Den Haag; Excelsior, Rotter dam; A.D.O„ Den Haag. Het program ma luidt als volgt: Zondag 4 September: Vrijgeloot: H.VV„ Den Haag; Willem II, Til burg. A. A.D.O., HaagFeyenoord, Rot terdam (Meerum Terwogt). B. Quick II, HaagH.B.S., Haag" (Grootmeijer). C. Philisp' Sportver., Eindhoven S.V.V., Schiedam (v. Zwietercn). D. V.O.C., Rotterdam—UJ)., Deven ter (Eijmers). E. Spcrta, RotterdamStonnvo.els IJmuiden (Mutters). F. Quick I, HaagExcelsior, Rot terdam (Mr. v. Bisselick). Zoodag 11 Sep temtier: G. Winnaar AWinnaar F (v. Z wieteren). H. H.V.V., .Haag—Winnaar D (prof. Snapper). J. Willem II, TilburgWanneer B (Mr. v. Bisselick). K. Winnaar CWinnaar E (Groot meijer). Zondag 18 September: L. Winnaar GWinnaar K (Eij mers). M. Winnaar HWinnaar J (Mut ters). Eindstrijd: N. Winnaar LWinnaar M (Tromp). Van vacantie terugkomend vond ik een brief, waarin mij van gewaardeerde zijde werd medegedeeld, dat het <toor mij in miijn bijdrage: „Zij, die gekloven.... om trent het Londensch Eucharistisch Con gres gsechirevene niet geheel jiiist was. Bij raadpleging van het officieele ver slag van het congres is mij dan ook ge bleken, dat wel de .poliilie-autorifeiten Londen toestemming hadden verleend tot het houden der processie in vol ornaat en met het Allerheiligste, dat alles voor de processie in gereedheid wasgebracht, docli dat ter elfder wre (daags te voren) de eerste minister bezwaren kwam ma ken. Deze laatste, belangrijke bijzonderheid was mij ontgaan. Uit de EDgelsohe Pers bleek echter dat men met deze houdiing der Engelsche Re geering bitster slecht was ingenomen. Deze rectificatie krijgt een plaats, omdat het gewen scht is, bijzonder in dezen ge heel juist te zijn. Dat eiseht het recht, waarvoor wij op komen! JOS. A. v. SEGGELEN. Den Haag, Augustus 1921. DE TOESTAND IN IERLAND. Het antwoord van Sinn Fein op de Britsche voorstellen. LONDEN, 25 Aug. Het Iersche ant woord op het Britsche voorstel ter rege ling der Iersche kwestie is hedenmiddag in Downingstreet overhandigd. Verwacht wordt dat het kabinet heden avond het antwoord zal overwegen. Naar verluidt is het antwoord van het Dail Eireaim geen definitief en nadrukke lijk „neen", hetwelk na De Valera's rede kon worden verwacht. Van gezaghebben de zijde wordt verklaard dat de deur nog voor verdere onderhandelingen open is. Het wordt waarschijnlijk geacht dat er nog nieuwe bijeenkomsten zullen plaats vinden alvorens een beslissing zal zijn verkregen. 4 Onmiddellijk 11a ontvangst van het ant woord riep Lloyd George een kabinets raad' bijeen, die door alle ministers, wel ke in de stad waren, werd bijgewoond en twee uren duurde. Naar men gelooft zijn de termen van bet antwood der Britsche regeering opgesteld. Schendingen van den wapenstilstand. De laatste dagen is het herhaaldelijk voogekomen, dat de wapenstilstand in Ierland op een of andere wijze is ge schonden, en dat de oude, gewraakte methoden van ontvoering Wederom zijn toegepast. Een bericht maakte melding van de geheimzinnige verdwijning van een aantal lieden in Belfast. Uit de bla den blijkt, dat er inderdaad Dinsdag avond vier jongelieden uit hun woningen zijn opgelicht en naar een onbekende be stemming zijn weggevoerd. Omstreeks half zeven 's avonds kwamen taxi's met gewapende mannen voor hun woningen aanrijden; de jongelieden werden gedwon gen mede te gaan, waarna de auto's weg reden en er niets meer omtrent hen werd vernomen. Naar verluidt ziin zij door de Sinn Feinpolitie gearresteerd wegens een vergrijp dat zij zouden hebben gepleegd. Zij zullen voor een Sinn Fein-Techtbank terechtstaan. In den nacht van denzelfden dag zijn twee com stabel s van de Roval Irish Con stabulary in Randen (gnafschap Cork) terwiil zij ongeiwaoerrd doch in uniform wandelden, opgelicht en weggevoerd. Van Sinn Feip-zi'de wordt medegedeeld dat beide constabels in hechtenis worden ge houden wegens het wegnemen van een aan het Iersche remiblikeinscbe leger toe- hehoorende auto. De wapenstilstand zou ftu.s hier het oersdoor de Constabulary zön resell o nel-rtTwèr Haren InTpr VieëTt ëen lid van het Iersche reonhÜ'kei.'isehe leger een auto van de Constabulary weg genomen. H>" werrl gearresteerd en stuud voor den krijgsraad ie Cork terecht. De zaak werd verdaagd-, doch de beklaagde wordt ï'u heoMopIs gebonden. OVT.USTP'N TN RRlTSCH-INDTë. LONDON. 25 Aug. De ongeregeldheden in het gebied van Madras, welke het ge volg waren van een fanatieke uiting van een Mabomedannsgben stam. d'e Monla's. duren voort Inlichtingen, welke heden avond bii het denaiftement voot Tudië zün ontvangen, wikten er on. dat de toestand im Caticut ernstig is. Vrouwen en kinde ren zün naar de ka zei-nes overfehraeiht. en de bestuurder van het district Cali ent heeft verzocht een oorlogsschip met tn«W«al te zenden. Het Rritsc.he oorlogsschip ..Oomus'' heeft Colombo 00 weg n.aar Calicut ver laten, en er zal nog een ander oorloes- schiT) worden gezonden inrifon noodig. Fon Rriteeh batulion is naar Podanoer o-ogeooimnvmdeierd en zal door een csca- dron cavalerie en eenige artillerie worden gevolgd. De verhezen der* Monla"s worden op 500 tot 700 man geschat. ER-N AARDRhVTNG. FRANKFORT n. d. M»tn. 25 Aug. De „Framkf. Zta.'" meldt uit Königsste'm: Gis teravond registreerde het Tnunus-O'bser- vat-orium een blijkbaar zeer hevige aard beving. De eeste schok had te 9.22 plaats, de tweede om 9.26 en de zwaarste om 9.30, De haard was op een afstand van ca. 2300 K M. gelegen. DE VREDE TUSSCHEN AMERIKA EN DE CENTRALEN. W'EENEN, 25 Aug. De Oostemrijkseihe Nat- Raad zal begin September het vre desverdrag met de VeT. Staten ratificee- ren. De vrede maakt de opheffing of het uitstel van het pandrecht op de Oosten- rijksche activa door de V. S. ni-ogelijk, alsook het vrijgeven der in beslag geno men Oostenrijksche vermogens in Ameri ka, die een aanzienlijke waarde vertegen woordigen. De politieke bepalingen van het ver drag van St. Germain ziin in het vredes- •vedrag met de V. S. met opgenomen. BERLIJN. 25 Aug. Het ..8 Uhr Abend- blatt" verneemt van bevoegde zijde, dat heden te 5 uur het Duitsch-Ameriikaan- sche verdrag is onderteekend. Als vertegenwoordiger der V. S. toeken de de zaakgelastigde Dresel, voor Duitsch land, dr. Rosen. Het bedrag bestaat uit drie artikelen. In art. 1 verbindt Dnitsehland zich aan de V. S. alle rechten, privilegiën, schade vergoedingen of voordeden toe te staan, in de vredesre-solutie vermeld, alsmede in het verdrag van Versailles. Art. 2 houdt in. dat de V. S. afzien van de deelen I, II en Hl van het verdrag van Versailles, van de-el TV met uitzondering van 5 t en van deel VII (Deel I van het Verdrag van Versailles bestaat uit het Pact van den Volkenbonddeel H stelt de Dnitsche grenzen vast; deel UI behelst de politieke bepalingen voor Europa; deel IV regelt de Techten van Dnitsehland, buiten de grenzeji, waarvan 5 1 de Dnit sche koloniën behandelt, waarop de V. S. S9^F* Zie5 de etalage 2 -! SCHOENENMAGAZIJN zich zekere rechten voorbehouden; deel VII houdt de strafbepalingen in.) De V. S. behouden zich het recht voor, zitting te nemen in de commissie van herstel of eenige a-nd-ere commissie, inge steld ingevolge het verdrag van Versail les. Art. 3 behelst de ratifies tie. liet verdrag treedt bij de uitwisseling den* ratificaties in werking. In aansluiting met de onderteekening van het vredesverdag beginnen thans dn onderhandelingen inzake het sluiten van een handelsverdrag en omtrent het Duit sche eigendom. Het vridesverdrag be helst nadere bepalingen nopens het Duit sche eigendom. 1)E TOESTAND IN OPPER-SILtïZlë. RRESLAU, 25 Aug. De „Obe-r-Schlesi- sche Voiksstimmc" meldt met toestem ming van de censuur uit Gleiwitz, dat haar van een zijd*', die met de internatio nale commissie in nauwe relatie staat, wordt medegedeeld, dat de staat van be leg in Oppeir-Silezië binnenkort zal wer den opgeheven. De laatste weken zou de internationale commissie te Oppeln n.I. de overtuiging hebben gekregen dat de ru-st in O. S. in zooverre was terugge keerd, dat de handhaving van den uitzon deringstoestand noodeloos is. I)E VERBODEN BETOOGING IN BRUSSEL. RRUSSFL, 25 Aug. Inzake de op a.s. Zondag voorgenomen betooging der Vla mingen, welke door burgemeester Max is verboden, deelt het organisatie-comité het volgende mede: Nadat wij van den bur gemeester der hoofdstad het schrijven hadden ontvangen, dat reeds in de pers is verschenen, hebben wij besloten de ontworpen betooging te verdagen tot een nog niet vastgestelden datum. Verder zal over het gchcele Vlaamsche land een pro test worden aangeplakt tegen dit anti- Vlaamsch machtsmisbruik De Vlamingen houden zich verder bereid om' bij den eersten oproep in verdubbeld aan! al op te komen. DE RAMP DER R 33. T/ONDF.N, 25 Aug. TT-ct trapteche lot, dat aan het grootste luchtschip ter we reld, de R 38 gisterenavond ov-erkwam, heeft het leven gekost aan 41 man. Onder de vijf overlevenden bevindt zich ook d-e bekende lucht schipper Davis. Deze verklaarde in een onderhoudWij hebben ontzettende oogenbliikken bcWfdi. Alles was in een oogwenk geschied. De benzine-tanks ontploffen, onmiddellijk sloegen rook en vlammen uil het schip. Sommige mannen sprongen overboord, maar ik bleef op het schip en viel roet het gedeelte van - den achtersteven, dat op een zandbank terechtkwam. Sommige van de arme kerels hadden niet de min ste kans om den dood te ontsnappen, vooral niet degenen die in het schuitje met de controle-toestellen zaten. Een ander geredde, een Amerikaan, zeide: Het luchtschip was in uitstekende conditie tot ongeveer 5 uur 35 Mi. 's mid dags. Op dat oogewbiik werden de machi ne?" tot bediening van het schip beproefd bij groote snelheid, en daaraan schrijf ik het toe dat de l»eniziiie-tanks im brand sloegen. Na een paar scherpe ontploffin gen kwamen er twee heel liaTde en be gon Tiet scbip te vallen. Onder de slachtoffers die omkwamen waren eenige der beste Engelsche en Ame rikaansche luchtschip pers, o.a, comman dant Maitland, de officier, dte hei hoogst in rang was om de Britsche luchtvloot, in den oorlog werd hij brigade-generaal. Hij Had^ den toch t van de R 34 over den Al- lamtisohen Oceaan in 1919 meegemaakt; de vlieger-luitenant Tho-mas. kapitein van de R 33; G. A. Campbell, de ont werper van de R 38 en de Amerikaan scha ^commandant Maxfield en zijn eeirste-offi- cier Coil. In het geheel zijn 27 Ferae!h"u r>n l7 Arrvr'Vanen bij de ramp omgekomen. Onder de vier geredden is er maar een Amerikaan. Uit de sigaren-industrie. In de ge houden ledenvergadering van den Neu- ralen Boud van Sigarenfabrikanten te Eindhoven, aangesloten bij het Verbond van Sigarenfabrikanten-Vereeniging in Nederiand, werd naar het „Hbld." meldt, besloten hot hoofdbestuur te berichten, dat de Eindhovensche Yereeniging voor standster is van het systeem om de si- "garen stuk voor stuk van belastjngzegcls te voorzien, met uitzondering van de z.gr „kleine verpakkingen" (5—10 en '20 stuks), waarvan verondersteld mag worden, dat ze per doosje of kistje wor den verkocht, en die dus van een bande- rolle konden worden voorzien. In zake al of niet voortzetting van het collectief arbeidscontract na 16 Maart 3922 werd geen besluit verkregen, daar- „over zal nader van gedachten worden gewisseld; wel werd uit de vergadering voorgesteld, om het contract niet op te zeggen en onderhands wijzigingen met de arbeidersbonden te reJigecren, waar door do meest voor het bedrijf bezwa rende punten zouden worden opgeheven, of veranderd GOUDA, 25 Aug. 1921. Aangevoerd Kaas. 153 partijen, handel flauw le Kwaliteit f 75—80, 2e kwaliteit f 71—74. Rijksmerk f81. Boter, weinig aanvoer, handel vluj Weiboter f 125140. Eierenr ed. aanvoer, handel flauw per 100 stuks f 1314. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer, handel redelijk f 400550; vette var kens weinig aanvoer, handel flauw 58 —00 ct. per half Kg.; magere varkens goede aanvoer, handel flauw 5055 ct per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel flauw f 22.75 per week; nuchtere kalveren red. aanvoer handel flauw f 3624. GOUDA. Veiling van 24 Aug. 1921, Snijboonen le soort f 36—84, dito 2e soort f 1—20; Stokbooncn f 36—82; Trosboonen f 0568; Spekboonen f22 30; Wagenaars f 32; Pronkboonen f20—36; Tomaten A f 12—14.70, dito B f 2.50—8 50; dito C f 4.10—9*10, dito kriel f 0.10—2, dito rijp f 1—6 per 100 Kg.; Komkommers le soort f4.60 7.90; dito 2e soort f 1 50—4.70, dito 3e soort f 0.30—2.10, dito gele f2 —12, dito witte f.i-8; Bloemkool le soort f 17—30, dito 2e soort f 10— 16. dito 3e soort f 48, dito uitschot f 0.40—2; Andijvie le soort f 4 90—7.90, dito 2e soort f 0.70—3.30; Kropsla le soort f8.60—10.80, 2e soort f2.80— 5.70; Groene Savoyekool f7—12; Gele ."dito f7—18 per 100 stuks, dito 6.70 —7.30 per 100 Kg.; Roode kool f3.70 —5.10 per 100 Kg., dito f7—12 per 100 stuks; Witte kool f8 per 100 stuks, dito f4—4.80 per 100 Kg.; Poen f9— 19.30; Selderie 2.103.iÓ; Peterselie 0,40—2; Rabarber f2 30—4.70: Kroten f3.90—5.40 per 100 bos, dilo f5.80 6T0 per 100 Ivg.; Uien le soort f9.60—12.70, dito 2e soort fO.SO—8 90- Postelein f 7.10-15.10; Spinazie 126 28 per 100 Kg.; Zuring'f 0.25 per kist; Augurken, fijn f 1.02—131 per mandje, dito f 0.21-0.35 per Kg., dito fijn basterd f 0.55-0.58 per mandje, one per K""' dit0 basterd 0.06—0.11, dito grof f 0.01—0 06, dito bommen f 0.02-0.03 per Kg.; Aardap pelen f5; Heereperen f 15: Vijger pe ren f2841; Diaman tperen f 18— 39: Beurre d'Amanlis f26; William f 30' f 47~48; Julteperen f3240, dito 20 soort f 18; Zurè scttii- vers f 1318; Zure streepappelen f20; Keswick f 2° per 100 Kg.; Meloenen fO.lS 1.03; Perziken f 0.19 per stuk: Eieren f 13.70—14 per 100 stuks. OUDEWAïElt. Veiling .bericht Coöp. Veilingsvoreeniging, d.d. 23 Aug. 1921. Eieren f 12-13; Rö'er f 14"—1.50 y- p'. Kaas f 0 65-0.70 p.p. S'oksnike boon f58 —60; Snijboonen f 30—35Kiavi' boonen 146—50; Juttenpeer le soort f38—55; 2° soort f 2027; Hoerenpeer f 12 1C.50; Dirkjespeer f 23 -25; Diamant f 22—25; Stoofpeer f 10.50—15; Clap's favorite f 5560; Williams f 2035; róes f 2735; N. H. Suikerpeer f 24 26, "Wijnrank f in48; Sroepers fi 17.50—19; Koxnomone f 14 5015; Kandijzoet f 13-14 50; Gla-a- pri f 2)-' 25; Trosjeszoet f 13-15; Pe'i en 18 —19; Blankzoet f 14-15; Ti lpappel f16 - z0; fe Lijvers f2125.Perpe i' g f32 18; Pruimen f 3840. AMSTERDAM, 25 Aug. (Bericht van karof Koene-> ¥c'7-er Alexander 1513—34; Transparant de Cronsel f 18 —36; The Qucen f22—42; Peasgcod honchuts f2836; Tulpappelen 116 26; zoc'e appelen f 1628; Keswick Codlin f 1222; stoofappelen f8—14; Clapp's favoriet f3251; Dirkjesperen f 14—20; Prinsenperen f 14—24; Dia mantperen f 1424 Jutte peren f26—64 Trosperen f 10—18; Betirré de MérotU f20—32; Sinjeur d'Esperen f28—10: Beurré d'Amalie f2442; Souvenir de Congres f20 30;. Bon Crélien Willi ams f3438; Zomcrvijgen f2630: Triumph de Viennè f3054; Hceren- pcre i f 15-17: Pci-zikpercn f 20-24: Advcn caatpcrcn f 1822; Anauasperen f 16 20; Dr. Julcn Guvot f26-32; Beurré Diel f 1822; Williams Duchesne f28 34; Consciller de la Cour f 20—26: Beurré Lindauer f2430, alles pet 100 'Kg.; Bon Louis f912; Duran- deau 1622; Perziken I f 18-30: Meloenen f5272 per 100 stuks: Ilaze- 1 on ten f 34—38; Druiven f 72—90; Pruimen geel f 6076; Tomaten f 20 —28; Spercieboonen dun f 56—72, dito dik f 52—62; Snijboonen f 50—74; Pronksnijbooncn f 1421; Augurken fijn f40—48, dilo boslerd f 16—24; Duinzand Eigenheimers f9.5012.30 p. 100 Kg.; Bloemkool f2028: Kom kommers f613 per 100 stuks; Uier f 1113 per 100 Kg. SCHAGEN, 25 Aug. 1921. 17 stieren f 150650; 34 magere geldekoeien f 350 500; 57 vette geldekoeien f 550750; 41 kalfkoeien; 46 nuchtere kalveren 18 32; 302 vette schapen f 4864; 143 lam meren f 2438; 7 bokken en geiten f 2 14; 12 magere varkens f 2040 54 vet te varkens per K.G. f 1.161.22; 118 big gen f 1629; 224 kippen f 0.503; 27 eenden f 0.504; 150 K.G. boter f 2.80 —3; 9210 stuks kipeieren f 11-13 per 100; 184 eendoieren f 11.50 per 100. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2