Tweede Blad. .Feuilleton BUITENLAND BINNENLAND Binnenl Nieuws ontoelaatbaar. De partiMliere vertrekken van Z. H. im Paus. Onder Valsche Vlag VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1921 de vestibule, waa^zifd dokSrV". trof, die waarschijnlijk de zieke had gezocht. 2ekGoeden avond> dokterU komt •ker vanvan juffrouw Guthbridge Wat denkt u van haar toe- de. °kter Linge keek haar aan en draal- deed vf f'^drukking van zijn gelaat p sebng de waarheid ver- "'5 zij-. Vr"van haar hjden verlost. Ja me- Seslo^' heb haar zooeven de oogen XVIII. Marion rustte in het familiegraf 2?-n, het kasteel, naast haar moeder. J had zulk een stil, verborgen leven Dc toestand in Ierland. geleid, dat haar verdwijnen van het tooneél dezer aarde nauwelijks werd ongemerkt. Guthbridge sprak zelden nooit haar naam uitzijn echtge- noote dacht slechts aan haar wanneer haar oog op de zwarte kleeding viel, die zij genoodzaakt was te dragesn, ter wijl de uit Parijs meegebrachte cos- tuums in de kast verkleurden in plaats van den nijd aller dame uitdenomtreK te verwekken het bedienend personeel had ernst en droefheid getoond zoolang het lijk in huis was, maar nu ging het leven weer zijn gewonen gang. Mis schien waren de eenige, oprechte tra nen, die om Ma ion in het kasteel ge weend wérden, die van de oude, nu ge heel aan zich zelf overgelaten Tita De verhouding tusschen Guthbridge en zijn jonge vrouw was langzamerhand weer vriendelijker geworden. Augusta zag duidelijk in, dat zij zich tot een val- schen stap had laten verleiden, en zocht door verdubbelde teederheid het ver lorene weer te herwinnen. Guthbridge kwam haar van zijn kant halverwege te gemoet. Indien ook het gevoel, hetgeen haar schoonheid in zijn hart had verwekt, weinig overeenkomst had met ware, reine liefde, zoo was he GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. EEN AFSCHEID. Pas-visa Nederland-België opgeheven. Een aanraking der groote gele han den van haar echtgenoot had haar steeds een onoverwinnelijken afkeer ingeboezemdmaar geen spoor van dat gevoel was op haar stralend gelaat te ontdekken, toen zij zijn rechterhand vatte en met teederheid drukte. „Wel herhaalde hij, „waaraan hebt gij gedacht „Aan u, William," zeide zij zacht. „Ik dacht, of gij mij ooit mijn dwaze drift van onlangs zoudt kunnen ver geven Ik geloof, dat ik destijds heel wat nonsens heb geuit, maar gij weet wel, dat ik er geen woord van meende." Zij leunde met haar hoofd tegen zijn schouder en wachtte op een antwoord. Dit bleef echter langer uit, dan zij op dit oogenblik kon verdragen. „Ik heb geen recht mij in uw ver trouwen te willen dringen, en ik beloof u, dat ik nooit, nooit weer een vraag over de erfenis en wat daarmede sa menhangt, tot u zal richten. De zaak op zich zelf ging mij ook eigenlijk in 't geheel niet aan ik was slechts ver drietig, dat uw eerste vrouw dingen had geweten, die gij mij niet wildet zeg gen. Jaioezie, zie je. Ik kon niet dulden dat zij u nader stond dan ik." Gij kleine zottin zeide Guthbridge gevleid. „Zij was niet half zoo mcc-i als gij. Is dat voldoende?" „Niet geheel. Gij moet er nog bij voegen, dat gij niet half zooveel van haar hield als van mijen tot bewijs daarvan moet gij voldoen aan een verzoek, dat ik aan u heb." „Welk verzoek vroeg Guthbridge wantrouwend. „Eerst moet gij mij beloven, dat g,j mij niet onbescheidéft zult noemen, anders heb ik den moed niet het te zeggen." Haar blanke arm legde zich om zijn hals en haar oog keek hem smeekend aan. „Nu, wat is het Alweer een nieuw sieraad „Het heeft betrekking op mijn ver jaardag," fluisterde zij. „Gij hebt mij voor dien dag een paar IJsland scha ponies beloofd, en ik ben er zeer blij mee, maarmaar ik zou gaarne nog iets anders willen hebben." „Wat dan „Ik weet niet, of gij.." Zij zweeg stil, sprong op en keek verdrietig naai de deur, waar geklopt werd. „Wat wilt gij vroeg zij op norschen toon den binnentredenden bediende. Wc wreven onze oogen uit, omdat we dachten verkeerd gelezen te hebben en la- ïen toen opnieuw. Maar we hadden niet verkeerd ge lezen. Tusschen <ie cijfers der geboortestalis- liek in ons land lazen we: De geboorte cijfers, blijven hoog en verdere daling is evenzeer waarschijnlijk ah gewcnscht. Dat stond zeker gedrukt in de een of andere brochure van dien Nieuw Malth. Bond, zal misschien een lezer zeggen. Pardon, dat stond zwart op wit tus schen de cijfers van het Centraaï Bureau van de Statistiek in de Ncderlandsche Staatscourant. „Verder daling der geboortecijfers is gewenscht", meent de Directeur van het Centraal Bureau van de Statistiek, die ten voorsla tuier is van gezins/beperking. Do man kan voor zich wen.sehen wat hij wil, maar het is ontoelaatbaar, dat hij als ambtenaar van den Nederlandschen. Staat propaganda voor zijn verderfelijke beginselen tracht te maken in de Neder- landsche Staatscourant, een officieel or gaan. Voor deze onbeschaamdheid verdient hij door de Begeering gekapitteld te worden, wegens liet gebruiken va:n de „Nederlandsche Staatscourant" tot het bevorderen van gezimsbeperking. Wie, zelfs 's avonds heel laat nog, het St. Pietersplein te Rome oversteekt en op ziet naar bet massale Vaticaansche paleis, zal meestal, op <ic -derde verdieping van den Oostflijken vleugel, het tweede ven ster van den rechterhoek nog verlicht zien. -en bewijs, dat de Vader der Christen heid, na de zware inspanning en zorgen van den dag, nog aan zijn schrijftafel ge zeten is, om hem voorgelegde documenten door te lezen en van aanmerkingen te voorzien, of ongestoord aan het ontwerp van een encycliek te werken. De particuliere vertrekken van den Paus zijn slechts voor zeer weinig personen toe gankelijk; zijn naaste verwanten, of soms een gezant, of een andere zeer hoogge plaatste autoriteit. Door bijzondere om standigheden genoot de bijzondere corres pondent van de „Msb." echter het voor recht een bezoek aan die vertrekken te brengen, waarvan d-e beschrijving menig een ongetwijfeld zal interresseeren. Wij laten den bezoeker nu v-er-der aan t woord: Op den Damasushof bestegen wij de prachtige trap van geel marmer, de „scala nobile". Wij kwamen langs de apparte menten van den kardinaal-staatssecretaris en langs de vorstelijke receptiezalen, waar de Zwitsersche garde dag en nacht wacht houdt. Links op het bovenste portaal be vindt zich een altijd gesloten deur, die iaar de derde loggia leidt, daar tegenover is de toegang tot de particuliere vertrek ken van den Paus. Een marmeren plaat boven de massieve eiken deur, waarin het wapen van Pius IX gesneden is, wijst er op, dat de vertrekken door Benedictus XIII (1724t73o) en door Pius VI (17751799) gerestaureerd werden. Tijdens het pontificaat van Leo XIII werden de vertrekken door kardi naal-staatssecretaris Rampolla gebruikt. Pius X, aan licht en lucht gewoon, kon niet wennen in de benauwde, deels kleine vertrekken, waarvan zijn voorganger ge bruik gemaakt had en had de vertrekken op de derde verdieping voor zich laten in richten. Benedictus XV liet ze naar zijn smaak veranderen. Eerst traden wij een ruime voorkamer binnen, welke evenals alle andere vertrek ken, 6 a 7 meter hoog is. Twee groote ven sters op <le loggia uitziende, laten het licht binnenvallen. Er ligt een parketvloer, in tegenstelling met alle andere vertrekken van het Vaticaan, die een steenen vloer nebben. In een prachtige met paarlmoer in gelegde kast. een geschenk van de Basti- •ianen aan Pius X, hangen minstens twaalf wittc toga's voor 's Pausen gebruik. De ■"echtermuur van de kamer wordt ingeno men door een boekenkast, tusschen de ven- °tcts slaat een console met een kruisbeeld. Eenvoudige schilderijen sieren de overige "•■inden. I11 een dei' hoeken staat een le- vensgroot uitgevoerde marmeren buste Vaft kardinaal Rampolla. Wij kwamen daarop in een groote re- jTtiezaal, waarin vroeger de staatssecre- g* van Leo XIII de algemeer.e vergade- van de congregatie voor buitenge- ÏSi? kerkelijke aangelegenheden deed jh-eti cn presideeren. 2aa' ligl precies boven de biblio- dap.L.van den JL Vader, waar deze zijn Aa,^ lJksche audiënties pleegt te verleenen. ;»r,ren rechtschcn langen muur hangt kn schilderstuk, den dom van Keu- prstellende, blijkens een inscriptie in rlelt-f DltJ IVvi 13 v vil ltl-zC gouct, een geschenk van de slad Keulen aan Leo XIII. Aan den anderen langen muur hangt tusschen verschillende voor- stellingen van heiligen van minder artis tieke waarde een schilderij van h-el Laatste Avondmaal van een prachtig coloriet en een treffende wijding. Een ronde marmeren tafel en een aantal belde ede stoelen vormen het meubilair. De onlvangsalon van menig particulier huis is intusschen met heel wat meer overdaad ingericht. Een ingelijste foto trekt nog bij zonder de aandacht: een portret van Bene dictus XV, omgeven door al de kardinalen, die het conclaaf van 1914 bijwoonden. De vensters van deze zaal en van al de volgende vertrekken geven uitzicht op het St. Vieterspiin. Van buiten zijn jalouzièn aangebracht en van bin-nen blinden, die overdag gesloten blijven met het oog op üe groote hitte. Op die manier alleen is d-e atmosfeer in de Pauselijke vertrekken dra gelijk te houden. Licht krijgen de vertrek ken, zij het in bescheiden mate, van den corridor, waarop ai de ineenloopende ka mers uitkomen. De overal aangebrachte luchters en staande lampen krijgen stroom uit de eigen Vaticaansche cen'rale. (Slot volgt). Het parlementsc/ebouw te Belfast. Het Ulsterkabinet heeft besloten, na goedkeuring van het parlement, te Belfast aan te koopen het kasteel van Storm mt Castle en dc terreinen daaromheen, om daar te bouwen het nieuwe parlementsge bouw, het gebouw van justitie en de mi- niiterieele depa-rtementsgebouwen. De kosten van aankoop zullen 20.000 pd. st. bedragen. Straatgevechten te Belfast. Maandag hadden er volgens de „Man chester Guardian"' Ie Belfast wederom straatgevechten plaats tusschen Unionisten en Nationalisten. Even voor half tien het tijdstip, dat de „Curfew"-uren ingaan verzamelde zich een groep Unionisten op bepaalde seinen cn deden, gewapend met geweren en revolvers, op drie pun ten aanvallen op de Nationalisten, die zich verdedigden en een half uur in ge vecht gewikkeld bleven wanvbii honder den schoten werden gelost. Ten slotte keerden de Nationalisten naar bun wo ningen terug, doch nauweliiks waren zij binnen, of de Unionisten deden een aan val op deze woningen en wierpen de rui len bij tientallen in. De Nationalisten, die in de veronderstelling leefden, dat de aanval algemeen zon worden, trokken weer- de «traaf op. waar de striid een uur lang werd voortgezet. De Unionisten bad den de straatlantaarns uitgedraaid-, zoo dot het gevecht in donker plaats had. Kort véAr middernacht verscheen een sterke politiemacht ten tooneele. die naar beide kanten schoot en aldus de straten zuiverde. DE VREDE TUSSCHEN AMERIKA EN DE CENTRA EEN. Naar wii vernemen zim d-e onderhan delingen over het Duifsrh-Amerikaansche- vredesverdrag, die tusschen den Duitschen gevolmachtigde. den minister ban bni- tenlandsche zaken dr. Rosen, en den zaakgelastigde der Ver. Stoten gevoerd zijn, thans geëindigd. Het verdrag zou reeds gisteren onderteekend worden, doch dit is om tonhlsche red-enen tot morgen- uitgesteld. Omtrent den inhoud van tiet verdrag wordt voorloopt®, op grond va-n een overeenkomst tusschen de heide rc- geeringen. nog het stilzwiigen bewaard. Wij hebben gisteren medegedeeld, dat de ATede tusschen Oostenrijk cn Amerika geteekend is. Zooals thans uit \A een-en ge meld wordt, bevat dit vredesverdrag als inleiding de alsemeene bepalingen om trent de bescherming van de rechten der Ver. Staten en zijn burgers tegenover Oos tenrijk; daarna bevat bet verdrag dat deel van het vredesverdrag van St. Ger main. dat ook boor Amerika zal gelden Amerika veklnarde zich bii de onderhan delingen principieel bereid het algemeen pandrecht op te heffen.. Het verdrag moet thans nog door de volksvertegenwoordi gingen van belde landen worden gerati ficeerd. Te Washington heerschf verrassing over de persberichten uitWecnen dat daar ter stede tusschen Oostenrijk en Amerika een vredesverdrag getee.k-en-d zou zijn. Naar verluidt zii.n de laatsle weken on derhandelingen gaan-de zoowel te Wee- nen als te Boedapest. Bedoelde ver dragen zullen in beginsel dezelfde ziin als hef verdrag met Duitsehlnnd en zullen gevolgd worden door verdragen van han del on vriendschap. RELLETJES TE BERLIJN. De communisten hebben weeir eens de behoefte gevoeld, de werkloozen de straat op te sturen. Vóór het stadthuis te Berlijn en vóór het bureau ter bestrijding der werkloosheid in Lichtenberg verzamelde zich gisterochtend een groote menschen- m-enigte, en af en toe ontstonden er rel letjes. Van den Olto Wilhelmplatz uit zet te een uit enkele honderden bestaande troop werkloozen zich in beweging naar het stadhuis te Berlijn. HieT moest een afdeeling politie ingrijpen. Er werden ver schillende personen gearresteerd. De knvaai-scèncs In the Kistenen te Lïcch tenberg gehouden déstrictsvergadoring zijn hedenochtend voor het bureau der wer.k- 100 sheidsbes trij ding voortgezet. Een groot aautal werkloozen omingde reeds in de broege morgenuren het gebouw cn viel d-e verschijnende ambtenaren lastig. Er ontstonden stormachtige scènes, tot de politie verscheen en er voor zorgde, dat de beambten de bureaux konden verla ten. In het gebouw bevinden zich oip het oogenblik politiebeambten. Op straat hcerscht groot lawaai. Handerdien werk loozen trachten het gebouw binnen te dringen. VERKLARINGEN VAN HERRIOT. De lieer Herriot, de maire van Lyon, die naar men weet, oen studie- en pro- pagandareis heeft gemaakt naar België, Nederland, Denemarken, Zweden en Noor- wogen. is bij zijn terugkeer door bet lad „Lyon républicain" geïnlervieuwd. Hij had zeer sterk den indruk gekregen, dat er in alle landen, die hij d-oorgereis-d was, nog veel, nog alles voor Frankrijk te doen valt. Sommige dezer landen zijn ons genogen en vereeren ons, zei-de de maire, an-d-eive bc-vinden zich onder den invloed- van het wel geslagen, maar niet over wonnen Duitschland. Bij al die landen, zoowel bij die welke van ons houden als bij die, welke schier vijandig koel te genover ons zijn, moeien wij ons onze ge leerden en onze denkers bekend maken. Overal vinden Frankrijk en de Fran- schen een groote nieuwsgierigheid en be langstelling; nergens is men er onver schillig tegenover. Daarom heeft ieder Franschman, die in het buitenland reist, den plicht zich le beschouwen als een af gezant van zijn land en de waardigheid van die rol te bewaren. Men geeft zic.h niet juist rekenschap van onze positie tegenover o-nze vroegere vijanden; men begrijpt lvet vraagstuk van onze veiligheid niet goed en de legende va-n hef Fransohe imperialisme, behendig verspreid, vindt gemakkelijk geloof. Het feit dat de Engel-sohen zich een beetje te egoistisch van o-ns hebben losgemaakt, draagt er loe bij die fabel geloofwaardig te maken. ®cer Herriot besloot met te zeggen, dat degenen, die niet begrijpen, dat de vrede zelf een strijd is, nuttelooze en ge vaarlijke menschen zijn. Hij had tot zijn voldoening ervaren, dat Lyon een uitste kenden naam had van ernst, arbeid, krachtsinspanning en tucht De maire vroeg zijn medeburgers hem te helpen dien naam le handhaven in het moeilijke overgangstijdperk. Over tien jaar, zoo zei-de hij is het de geduchte ver valtermijn; tot zoolang was er, meende hij, niets te vreozen, maar eerst over 10 jaar zal men welen, wie werkelijk <Je overwinnende volken zijn geweest. HET RUSSISCHE TREURSPEL. De „Pall Mali" heeft aan een Engetséh- man, die jaren lang le Astrakan woonde, en na oen reis van vele maanden juist uit Rusland was teruggekeerd, het bericht •oorgelegid dat de Sovjet-regeeri.ng tolt bestrijding der cholera besloten zou heb- I>en de geheele stad af le branden en de bewoners naar Siberië le zenden. „Misschien is er overdrijving In het be richt". zeide deze Engelschman, „doch on waarschijnlijk is het niet. Toen ik d-e stad verliet was de toestand daar vreeselij-k. Ik spreek nu niet over het bolsjewisme. Ik heb in Rusland vele vrienden onder dc bolsjewisten; er zijn mannen en vrouwen onder mot ho-oge idealen, doch de groo-Ie massa wordt slochls be-heerscht door zelf zucht. De toestand in Rusland wordt bij den dag vreeselijker; gij hoort 'hier in Enge land het meest over Moskou, doch Mos kou is een paradijs vergeleken bij andore deelen des lands. Eenige weken geledien bevond ik mij te Moskou; daar was voed sel te krijgen, daar was gol-d beschikbaar en de menschen schenen er nog een le vensdoel te hebben. Maar te Astrakan, Nishni Novgorod en vele and-ere steden slepen zij zich voort met gebogen hoofd, wanhopig. Wij wisten reeds maanden geleden dat dc hongersnood komen moest. De boeren hebben opgehouden den grond te bebou wen, omdat hun vroegere oogsten aan hen werden ontstolen; het gebrek is thans in de graanbouwende districten grooter dan te Moskou. In die stad kon men da* geiijksch een rantsoen brood van een half pond per dag koopen voor 2300 A 2500 roebels per pon-d; te Astrakan kostte het 000 roebels en in de graan-diislxicU® 7000 roebels. Maanden lang leefde mijn gezin op ha ring en ons brood-rantsoen, en gelukkig dat wij te Astrakan althans nog visch hadden. De cholera brak er uit even voor mijn vertrek kon het anders, wanneer de kinderen in de straten naar afval zoch ten en eiken gevonden haringkop grehg verslonden 1 De ohaos is vreesel ijk en als het nog erger zou worden, dan sta de hemel het arme Russische volk bijl Ik was oen hoog betaald expert in mijn vak en kreeg 70,000 roebels per maand, dat bedrag was juist voldoende om elke 14 dagen melk voor één kind te betalen. Voor het overige moesten wij als ieder ander trachten er d-o-or te Komen, meeding is er hcel-emaal niet meer. De commissarissen kunnen geen schoenen meer krijgen en de Roode gardes omwikkelen zich de voeten met een soort rietachtig gras. DE FOUTEN IN MAROKKO. De minister van marine, markies de Cortina, heeft in een interview met de „Voz de Guipuzcoa" zijn meening gezegd over de catastrofe van Melilla. Volgens den minister lag de schuld van deze ramp zoowel bij de burgerlijke als bij de militaire autoriteiten, doordat de achterwaarts gelegen posities niet behoor lijk versterkt waren en geen middelen daartoe beschikbaar gesteld werden. Wij zijn allen schuldig", verklaarde de minister, „hetzij door de daad, hetzij door nalatigheid". De Spaansc-he bewindsman was het met eens met hen, die onmiddellijk al het ver loren terrein willen terugwinnen. Voor het ocen-blik moest men alleen het oog op Nador en Selodan richten. Generaal Beringuer heeft overigens aan de Spaansche regeering een militair en po litiek plan voorgelegd, dat de volkomen goedkeuring der regeering wegdraagt. Men moet intusschen van het land niets veib-reen; het gaat niet om eenvoudige operaties; in Marokko hebben wij oorlog. De minis'cr achtte het beste middel tot een oplossing om aan den oproerigen Abd el Krim een khaiifaat te geven. Zoodoende zou men de gevangenen weer terugkrijgen en zonder veel kleurscheuren zich kunnen herstellen. mevr. PILSOEDSKI f Een Orient-telegram uit Krakau meldt dat' mevrouw Pilsoedski, de vrouw van het staatshoofd van Polen, is overleden. rr-rjT ONTZETTEND ONGELUK IN DE LUCHT. Aan de Engelsche bladen ontleenen wij 'de volgende bijzonderheden betreffen- de°het luchtschip R. 38 dat op zulk een tragische wijze verging. Het luchtschip zou door de Amerikaan- sche regeering gekocht worden voor zoo 000 pond sterling, nadat het een bevre digenden proeftocht zou hebben gedaan. On het oogenblik van de ramp was het dus nog het eigendom van de Britsche re- ^De"5 Amerikaansche bemanning was reeds 18 maanden in Engeland om met de bediening van het luchtschip vertrouwd te worden gemaakt. Verschillenden der Amerikanen hadden Engelsche meisjes gehuwd, d-ie reeds op weg waren naar de Vereenigde Staten. Kapitein VVann voerde het commando en majoor Thomas, een expert inzake het manoeuvreeren met luchtvaartuigen, was 00k aan boord. Commandant Maxfield, die het lucht schip op zijn trans-Atlantischen tocht on der zij" bevelen zou hebben, en andere Amerikaansche officieren maakten slechts als waarnemers, den tocht med-e. Een groep van 250 man had het lucht schip uit de loods gehaald en toen het be vel los" werd gegeven, steeg het sierlijk lot "een hoogte van 2000 voet, cirkelde tweemalen rond het aerodroom alvorens naar Huil le Stevenen. Men kon het luchtschip nog d-rie mijlen ver met de oogen volgen, maar daarna verdween hel Ln den mist. Draadlooze berichten meldden later, dat het Zuidwaarts naar Norfolk koers zelte, over de Noordzee en dat men d-en volgen den morgen vroeg te I-'ulhaim hoopte te arriveeren. Den 28sten Augustus zou het dan mt Pulham den grooten tocht over den Oce aan ondernemen. Amerikaansche oorlogs schepen hadden reeds instructie gekregen om op dien dag op verschillende punten der door het luchtschip te volgen route te palrouilleeren en het draadloos op de hoogte te houden van de weersgesteldheid. Plet plan was om het luchtschip, als het in Amerika was aangekomen, een tocht over het heele Amerikaansche continent le laten maken. Er bevond zich een officier aan boord, d-ie speciaal belast was met het opstellen van een officieel relaas over den tocht. DE BERLTJNSCHE LANDP.U. Het Landru-versohijnsel, do blaes?- baard van Kamerijk, is niet specifiek Eransch. Carl Qrossmann is zijn Bor- lijnsehe concurrent; en al legt deze het af in het aantal slachtoffers de Duit- scher heeft er slechts (waarschijnlijk) 203 op zijn rekening, tegen Landru twaalf of dn tien, in g riff'neerde wreed heid wint de Berlijns he moordenaar het misschien van zijn Eranschen collega. Nadat wekenlang reeds herhaaldelijk deelen van vrouwelijken in de Spree waren gevonden, welker wijze van am putatie wees op de waarschijnlijkheid van een bepaald stelsel van één bepaald per soon, die de moorden beging, heeft de politie dezer dagen op heeterdaad een man, Qrossmann, betrapt, terwijl hij in zijn vertrek meer een hol op de zooveelste verdieping van een achter buurt bezig was een aan handen en voeten gebonden vrouw den schedel in te slaan. In da kaas: va-i dan woeste ling zijn allerlei met blood doorweekte vrouwekleeren gevonden, beuevens een vrij belangrijke som gelds. Qrossmann ontkent intusschen hardnekkig iet3 -uit staande te hebben met den dood der ver schillende vrouwen, wier verminkte lijken in do Sprea gevonden zijn. Deze Ber- lijnsche Landru schijnt ook het procédé van zijn Eranschen voorganger, het ver branden van lijken, toegepast te hebben. De woede van de bevolking uit de buurt van do wconp'aits van den vrou wenmoordenaar is zoo groot, dat toen hij nog eens geconfronteerd moest worden met het lijk van zijn laatste slachtof fer, de toegestroomde manen en vrou wen hem op straat te lijf wiidpn om hem to lynchen, zoodat de begeleidende po litiebeambten de sabel moestei» trekken cpx zich ruim baan te verschaffen en Qrossmann te beschermen. TEQEN DE STIEREN GEVECHTEN. Er worden in het Zuiden van Erank- rij'.c st erengeve h ea aangekon ligd. Vol gens „Bonsoir" zal do v reen: ging voor dierenbescherming dc ve.volging eischen van da ondernemers op grond van do wet-Grammont, die de mishandeling van huisdieren strafbaar stelt. Het Hof van Cassatie heeft uitgemaakt, dat do stier een huisdier is. WONDERBARE GENEZING TE LOUR DES. Een nieuwe, schitterende genczin-g wordt uit Lourdes gemeld. Sinds jaren leed Ju, lictte Nancey, uit Chaumont (Boven-Mar- ne) aan tuberculose; daarbij -kwam nog een buitengemeen ernstige hersenvliesont steking, welke somwijlen zoo hevig was, dal de patiënte dagen bewusteloos lag. Juliette Nancey merkte eerst dat zij in Maria's genadeoord vertoefde, toen zij den 20sten Augustus in de piscine was neergelaten. Toen gevoelde zij zich plotse ling zeer wel. Veertien maanden lang was ze bedlegerig gewejst, nu wandelde ze al len en zonder steun naar de grot, om Ma ria te danken. Zondag verscheen ze op het „Bureau des constations", waar algeheele genezing werd vastgesteld. Meer dan 20 doctoren hebben de patiënte onderzocht en de ver klaring der experten bevestigd. „Alle morbide verschijnselen zijn ver- - dwenen bij deze vrouw van 30 jaar, die zoo ernstig was aangetast, verklaarde dr. Marchand aan een vertegenwoordiger van de „Croix". Het is onmogelijk deze gene zing door de werking van natuurkrachten te verklaren". DE ONTVOLKING VAN FRANKRIJK „Tenzij spoedig zeer krachtige maatre gelen getroffen worden, aldus in een schrijven van de Aliance nationale pour l'accroissement de la population frangaise, zulen we in Frankrijk binnen 3 A 4 jaar nog slechts 550.000 A 600.000 geboorten hebben, gelet op de streftecijfers ten on zent, zal de Fransche bevolking dan met 150.000 A 200.000 zielen jaarlijks achteruit gaan". en De bond doet een beroep op -de conseils gênéraux, opdat men, naar het voorbeeld van de departementen van Seine, Rhone en ander, overal in het land zijn toevlucht neme tot de z.g. „geboorte-premies", om hel ontvolkingsgevaar alsnog te keeren. PRIJSDALING IN BEIEREN. De correspondent van de „Lok. Anz." Ie Miinchen meldt: Uit verschillende dis tricten van Beieren komt <le verblijdende tijding, dat de boeren beginnen de prijzen voorn oodzakelijke levensbehoeften zooals melk, graan en aardappelen, uit eigen be weging te verminderen. Met de betrokken commissies komen zij lot overeenstem ming. De melkprijs is reeds van 3 lot 2 Mark verlaagd. DE SPOORWEGSTAKING IN POLEN. Het Poolsche gezantschap te Berlijn verstrekt het volgende communiqué: De spoorwegstaking is Maandag j.I. be gonnen. De aanleiding dezer actie was van zuiver economischen aard. De staking verloopt tot dusverre kalm. Algemeen is de staking in het Posener- district. In het gebied van Danzig wordt 't treinverkeer gedeeltelijk gehandhaafd. Op de voornaamste lijnen wordt het verkeer door militairen gaande gehouden. In het overige gebied van Polen is het treinverkeer normaal. Te bevoegder plaat se is men van meening, dat de stakers eerstdaags den arbeid wel weer zullen hervatten. Zondag j.I. heeft de vrijzinnige pre dikant der Ned. Hervormde Gemeen te te Pu mie rend, ds. J. B. Th* Hu- genholtz, afscheid van zijn gemeente genomen, wegens het verlaten van het predikantambt, door verandering van werkzaamheden. Dit afscheid was niet, zooals gewoonlijk, vooraf bekend ge maakt en droeg ook geen officieel karakter, een en ander volgens den wensch ven den scheidenden predi kant. Ook de afschetidsprediking was an ders ingericht dan te doen gebrui kelijk is. Toen ds. Hugemholtz zijn preek aan ving, begon hij al dadelijk over zijn afscheid te spreken. Het was zijn wensch, dat het geen officieel af scheid zou zijn, omdat naar zijn oor deel de omstandigheden daarvoor te droevig zijn. Spreker kon niet langer hier blijven. En hij mocht ook niet langer blijven, voor hem en voor de gemeente niet. Hij had gemeend zijn materieelen toestand te moeten, ver beteren, door er met andere werk zaamheden wat bij te verdienen. Doch dit ging hem boven zij a krach ten en ook moest het werk er onder lijden. En daarom lieert hij tof zijn leedwezen moeten besluiten, om als predikant heen le gaan. Slechts ruim drie jaar is hij te Purinerend geweest. En waarschijn lijk heeft hij in dien tijd niet veel gedaan naar het oordcel van hen, die het werk van een dominee afmeten, naar het aantal theevisilies dat hij maakt. Want aan huisbezoek heeft hij niet veel gedaan. Toen hij in den be ginne wel huisbezoek deed, moest hij ondervinden, dat de menschen wel over het weer wilden pralen, maar liefst niet over belangrijker dingen* En men zal toch moeten toegeven, dat zooiiets niet veel geeft En voor al niet als het systematisch gaat Daar om kwam spreker later hoofdzakft- lijk als hij geroepen werd en deed het dan gaarne. De predikant sprak daarna nog over den slechten toestand, waarin thans de gemeen le verkeert De ge meente maakt een crisis door, welke van de bestuurderen bijzonder beleid vraagt Vooral de Kerkvoogden heb ben liet niet gemakkelijk. Zij vonden hier een erfenis van him voorgangers: lage predikantstractemenïen, lagen hoofdelijken omslag, veel schuld op de gebouwen, enz. Dit alles brengt hen in groote moeilijkheden- En zij dienen daarom de handen ineen te slaan, want anders zal hier gewis het kerkelijk leven teniet gaan. De laatste toespraak werd gericht tot de geheele gemeente. Al heeft spreker naar het oordeel van sommigen tekort gedaan, toch durft hij zeggen, dat hij weimg rust heeft gehad en altijd de belangen van de gemeente voor oogen hield. Toen de nood drong, is hij ten behoeve van zijn gezin in anderen werkkring bij verdiensten gaan zoeken. Aan hen die dachten, dat des tijds de dominee dien zwaren handen arbeid (aanleg van electrische instal laties) voor zijn plezier deed, zij dus gezegd, dat dit niet het geval was.. Het was voor brood. Echter elk hand werk wordt door God gezegend, als het maar met plichtsbesef wordt ge daan. Vervoiguns hield de predikant een ems lire p: edik'ng naar aanle diag v; n den tekst uit CorinUien l, HooldsUak 2, het tweede vers: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u dan Jezus Christus en dien gekruisigd." Overeenkomstig zijn wensch werd ds. Hugenholtz aan het einde der godsdienstoefening niet door zijn ge meente toegezongen. We zullen van dit droevig afscheid van Ds. Hugenholtz, die. om met zijn gezin in 't leven te kunnen blijven, electrische installaties moest maken bij de ingezetenen van- Purmerend, niet veel zeggen. Wij voelen het zelf als een schrij nend leed voor dien man, den geeste lijken voorganger zijner gemeente. Hier zou de „Nederlander" stof tot schrijven en wrijven in overvloed heb ben. Dien stof te gebruiken en te ver werken, de hand in eigen boezem 1e steken, zou vruchtbaarder werk voor het christelijk-historisch blad opleve ren, dan het zich uitputten in een anti-papistische actie, nog wel van zoo'n min allooi. Uit Brussel wordt geseind aan het „N. v. d. D.": Van 15 September af zijn de pas-visa voor Nederlandsche en Belgische onder danen afgeschaft toch machtig genoeg om hem de ver wijdering, die had plaats gevonden, smartelijk te doen gevoelen. En dan haar stoutmoedig optreden, zoo geheel dan..de beschroomde angst- val. ïgheid zijner eerste vrouw, had m<Ta k trUk °P hem gemaakt, dan hij wilde bekennen, en deed het hem min der raadzaam voorkomen, met haar op vijan„ehjken voet te staan. Een eigenlijke verzoening had intusschen tot nu toe nog niet plaats gehad. Beiden vermeden het op het destijds zoo plotseling afgebroken gesprek terug te komen. Het was de zesde dag na do begra fenis van Marion. Guthbridge lag in zijn schomme- stoel en sloeg heimelijk zijn echtge- noote gade, die in zijn nabijheid zitten de haar borduurwerk liet rusten en peinzend door het raam keek. Zal ik of zal ik niet Deze vraag hield haar reeds een geruimen tijd bezig. Een advertentie in de courant had eenige uren geleden haar oplettend heid getrokken en haar het besluit doen nemen onmiddellijk een verzoe-1 nmg met haar echtgenoot tot stand te brengen. Hoe dikwijls had zij vroeger op haar wandelingen het bekoorlijk kasteeltje gezien, dat nu te koop werd aangeboden Het lag ontrent tien minuten van Erzenbach verwijderd, in een prachtigen, ouderwetochen tuin met allerhande kunstige grotten, tem peltjes en prieelen, die menigmaal den destijds dwazen wensch in haar deden ontstaan, daar te mogen wande len en rusten. Dat kasteel meest naa eigendom worden Hoe zouden haar vroegere vriendinnen verbaasd zijn en haar benijden Zijn stemming scheen gunstig voor haar doel. „Waaraan denkt gij, Augusta Deze plotselinge vraag deed haar opschrikken, een een seconde draalde rij met haar antwoord. Het was toch moeilijk zich te vernederen en indien hij nu ten slotte haar verzoek nog wei gerde Maar probeeren wilde zij het toch. Glimlachend sprong zij op. „Mag ik op de armleuning van uw stoel gaan zitten, dan zal ik het u zeggen." „Wel?" vroeg hij nieuwsgierig, toen zij de begeerde plaats had ingenomen. Wordt vervolsrd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5