Kerk en School Handel en Niiverheid. Gemengd Nieuws Korte Berichten ORDE EN ARBEID. Rechtszaken. T4! 7i hht$72 ii9ti De groote malaise dateert echter van het oogenblik af dat de groote wereld oorlog uitbrak. Onmiddellijk is toen bij de bank van loening een slapte inge treden. Negentienhonderddertien, dat met zijn 1.270.000 panden een record jaar was, werd gevolgd door 1914 met slechts 112-.343, waarvan verreweg het grootste gedeelte in de eerste helft van het jaar wer „gemaakt". N.V. „DE TIJDGEEST'^ Trekking van 400 nummers ten overstaan van Notaris R- G. MULIE. üonöerdag 25 Augustus 1921. t ~~$2'Ï*~ST A A TSL0TE J} IJ. VAN 43,, 12999 16066 18690 13243 16191 18732 13378 16259 18810 14192 16752 19144 14231 16880 19147 14365 17978 19332 14553 18141 19960 14306 18178 20068 14837 18276 20262 16015 18374 20574 16662 18520 20743 15S29 18619 20837 De heer Deter it ing en het personeel der Koninklijke. Naar het „Vad." verneemt heeft de heer Deterding, ingevolge zijn be lofte bij zijn 25-jarig jubileum gedaan, in het ondersteuningsfonds van het personeel fier Koninklijke een bedrag van 50,000 pond gestort. ONZE BEVOLKING. De bevolking van ons land telde 1 Juni j.l. 6,879,129 zielen. Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht samen 1,691,414 of bijna 25 pCt der bevolking. EEN EIGEN BEDRIJF VOOR DE UITGESLOTENEN Naar „Het Volk" verneemt, worden door het hoofdbestuur van den modernen bond krachtige pogingen in het werk ge steld, om de door de Horecaffers ge maakte slachtoffers weer aan een betrek king in liet bedrijf te helpen. Het plan is, om in de vier plaatsen een eigen café-restaurant te openen, waarmee tevens wordt beoogd, prijsregelend op te treden. JONGHES SOCIALE VERZEKERING. Men schrijft ons: Het Congres voor Sociale Verzekering, dal op 11 en 12 October a.s. te Utrecht in het Jaarbeursgebouw zal worden gehou den trekt in breede kringen de aandacht. Reeds lieten zich mer dan 300 deelnemers als lid van het congres inschrijven, waar onder vele kamerleden, hoogleeraren, me dici bestuurders van vakvereenigingen, kiesvercenigingen en Bestuurdersbonóen van alle richtingen. Ook vete bekende figuren uit de politieke t ïel-.uien zich voor het lidmaat schap aan. Het belangrijke vraagstuk over de uit voering der Ziektewet zal op dit congres als eerste onderwerp worden behandeld. Het Kamerlid Duys zal uitvoering door Overheidsorganen bepleiten, waartegen over de heeren Dr. Posthuma, Directeur van „Centraal Beheer" en Mr. Korten- horst uitvoering door niet-overheidsorga- nen zal verdedigen. Daarnevens komen indere voor de komende wetgevende pe riode zeer belangrijke vraagstukken aan de orde, zooals Rijkskinderloeslagfonds en Moederzorg. Omtrent dit laatste onder werp zal mevrouw Posthuis-Smit het pro en Mej. Mr. Fr. Katz het contra bepleiten. Het belooft dus in elk geval voor de So- aale Verzekering een belangrijk congres te worden. Deelname slaat voor ieder belangstellen de epen en kan prospectus aangevraagd worden aan het Bureau van het Congres voor Sociale Verzekering, Heerengracht 337/9- Zooaïs bekend, heeft prof. mr. Aalberse, Minister van Arbeid, het Eere-voorzitter- jchap van dit congres aanvaard en staat het Congres onder leiding van mr. W. H. M. Werker. De nieuwe gouverneur van Curagao. De nieuwbenoemde Gouverneur van Cu racao Mr. Brandtijes van Rijn, zal 23 September a.s. per sto^pscliip „Van Rens selaer" naar Curacao vertrekken. A j schaffing presentiegeld voor Raadsle den.Teneinde iets te kunnen bijdragen Dm de gemeen te-financiën weer in het goede spoor te helpen, heeft de Raad van Weslzaan' gisteren besloten het presentie geld voor Raadsleden af te schaffen. HET STEENKOLEN-POTJE. De Haagschc redacteur van de „Msb." schrijft: Naar aanleiding van het berichct van de „Tel." over het dekken van het tekort der Rijksk olendislribuÜe uit het n. „resti tutie-fonds", wordt van bet legde zijde opgemerkt, dat de zaak --iet zoo eenvou dig is als wordt voorgesteld. Het gaat n.l. om de uitlegging van bepalingen in een schriftelijke overeenkomst, waarop ee mi nister van Landbouw zijn aanspraken op het „restitutiefonds" baseert. Als de zaak werkelijk zoo simpel was als wrrtt voor gesteld, zou zij al lang zijn afgedaan. Nu van alle kanten op de Rijksgelden bezuinigd moet worden,- zou 'te regecring zich niet kunnen verantwoord achten, 'wanneer zij zich niet nauwkeurig reken schap gaf van de aanspraken, welke hel rijk op het „restitutie-fonds" kan doen gelden. Deze aanspraken kunnen mis schien betwist worden, maar dan is het gewenscht, dat een bevoegle macht uit spraak doet. De gemeen Ie Den Haag schijnt een rechterlijke uitspraak le wil len; een scheidsgerecht van bevoegde per sonen zou in deze kwesfe ook de oplos sing kunnen brengen, zooals roods vaker jn geschillen omtrent risis-aangelegenlie- den is geschied, merkte men ons op. De bezorging van brieven v or Londen. De Nederlandsohe Kamer vma Koophan del le Londen deelt mede. dal, als resul taat van een door haar ingesfeid onder zoek in verband met de lalc bezorging van dc mails uit Ncdcrkntl, een senrijyen van den directeur-generaal tier Brilschee posterijen is ontvangen waaruit blijkt, dat de vertra-ging in bet bezorgen van de Nc- derlandsehe mail in Lczden, dikwerf ont slaat, doordat de afzender? in Nederland niet altijd liet juh-te distr'claummer op de brieven schrijven. Het bijvoegen van liet juiste ■iislrici- nummcr op de voor Londen bestemde brieven is dus voor een tijdige bezorging van het grootste belang. Vlekziekte. De gevreesde vlok ziek te onder de varkens breidt zich te Eemnes (U.) meer en meer uit. Verscheidene bees ten zijn reeds gestorven. Ook te Loos- drecht hebben zich gevallen met doode- lijken afloop voorgedaan. Over de grens gezet. In den loop dezer maand werden te Kerkrade door gemeente- en mililnire-politie niet minder dan 112 Duitschers aangehouden, die niet in het bezit waren van de vereische pa pieren. Ze werden allen over de grens ge zet. Typhus. Te Maasniel bij Roermond zijn drie gevallen van typhus geconsta teerd. GOEDKOOPE REISGELGENITEID VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Wij lezen in „Het Patronaat", maand blad gewijd aan de belangen van R. K. Patronaten en Jongelingsvereenigiagen in Nederland, het volgende: Door het bestuur van het 0. 0. werd op 20 Juli 1.1. een schrijven gericht tot de directie dor Nederlandeche Spoor wegen, waarin het 0. 0. verzocht, dat do bij dat 0. 0. aangesloten jeugdorgani saties in hot genot mochten worden ge stold derzelfde gunstige bepalingen met betrekking tot den leeftijd dier jcug- digo personen, als welke voor de /Pad vinders. blijkens de desbetreffende diensteder, gemaakt zijn, n.T. leeftijds grens 19 jaar. Het bestuur van het C. 0. ontving daarop een schrijven dier directie van 29 Juli 1921, luidende: „dat wij geen uit zonderingsbepalingen kunnen toestaan ten behoeve van jeugdige personen ge organiseerd in jongenspatronatén." De Maasb. maakt hierbij de rake kant- teekenïng: Het handje-vol neutrale Padvinders, volgens het jaarverslag in „de Neder- landsche Padvinders" over 1920 75 af- deelingen met 4724 leden (dat om de enkele katholieke Padvindersafdeelingen de directie deze gunstige bepaling ge- gemaakt heeft, zal wel niemand aanne men), weegt dus blijkens het oordeel der directie in maatschappelijke betee- kenis en nut niet slechts op tegen de 460 patronaten met plm. 25000 leden, doch overtreft ze zelfs. Of is de directie der Ned. Spoorwegen ook al niet meer onafhankelijk van zekere verbergen machten Welke katholieke aandeelhouder in onze vereenjgde Spoorweg-maatschappijen heeft den moed, dat eens ter sprake te brengen op een eerstvolgende vergade ring van de aandeelhouders? HET KATHOLIEK KOLONIAAL BUREAU. Men schrijft ons: De officieele titel luidt feitelijk: „Secre tariaat van de Vereeniging voor Oost- en West-Indische Katholieken in Nederland", doch de andere, die korter is, heeft reeds burgerrecht gekregen, en de instelling heeft onder dien naam reeds eenige bekendheid verkregen. Toch blijkt het, dat daardoor bij velen een laten we zeggen te groot denk beeld Js gevormd omtrent den voorloopigen opzet van dit bureau. Het Secretariaat wordt als 't ware over stelpt met brieven van menschen, die vragen om hen aan eene betrekking in Indiê te helpen. Daaraan kan onmogelijk worden voldaan. De werkzoekenden wor den zoo goed mogelijk geholpen door hun den weg te wijzen, die hen in verbinding brengen kan met Indische werkgevers, waaronder ook gerekend wordt het In dische Gouvernement. Voor verschillende personen heefl de directeur van het Bureau persoonlijk moeite gedaan, doch het spreekt vanzelf dat hij niet in staat is om alle aanvragers op die wijze te helpen. Om in de toekomst aan katholieke werkzoekenden van alle mogelijke opleiding bijstand te kunnen ver kenen ten aanzien van Indiê wordt er ge streefd naar innige samenwerking met reeds bestaande instellingen. Dat zal zijn: a. voor academisch gevorm- den met het Inlichtingsbureau van de Unie der R.-K. Studenten Ver. in Nederland p./'a. prof. B. G. Groenen, Warmond. b. voor niet gegradueerden uit de niet- arbeidersklasse het Secretariaat der Ver eeniging „Blijvend Verband" p./a. de Carpentierstraat 153, Den Haag. c. voor arbeiders met bijzondere vak kennis, zooats in Indiê noodig, met hel Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, Drift 10 en 12, Utrecht. De werkzaamheden van het Indische Bureau, gevestigd in de Van Brakelstraal 111, 's-Gravenhage, moeten zich voorloo- pig in hoofdzaak bepalen tot: 1. Katholieken, die naar Indiê vertrek ken, met raad en daad bij te staan. Daar om is in de publicatie, onder den titel: „Katholieken naar Indië" er op aangedron gen dat zij die zich derwaarts begeven, zich vervoegen bij den leider van het Secreta riaat Van Brakelstraat 111, Den Haag. 2. Aan Katholieken, die zich om wel ke reden dan ook gedacht kan worden aan den oproep van paler Van Ginniken S.J. in zijn artikel „Kruisvaarders van on zen tijd" aangetrokken gevoelen tot een Indischen werkkring, inlichtingen te verschaffen omtrent toestanden aldaar. 3. Belangstelling te wekken voor onze koloniën. Uit dien hoofde wordt de aan dacht van besturen van katholieke vereeni- gingen gevestigd op de gelegenheid om door middel van hun Indisch bureau le zingen te doen houden over Indië, al naar gewenscht wordt op te luisteren door ver tooning van lichtbeelden of films. Het Secretariaat vertrouwt, dat deze pu blicatie er toe zal medewerken om in steeds ruimeren kring interesse te wekken voor zijn werk, zooals dat voorloopig is aangevat. Niets zal de Ver. van Oost- en West-Indische Katholieken liever zijn, dan haar eenvoudig begonnen secretariaat met den steun van katholieke personen en or ganisaties te doen uitgroeien tot een volle dig ingericht Katholiek Koloniaal Bureau. Pater Hendrichs S. J. Naar de Msb. van welingelichte zijde verneemt, zal de Ecrw. pater F. Hendrichs op nieuw een operatie moeten ondergaan. NAAR DOORN. Uit Berlijn wordt aan het „Hbld." ge meld: De hertog en hertogin van Brunswijk zijn voornemens met hun kinderen van het kasteel Gmunden naar Huize Doorn te verhuizen, daar Wilhelm II de leegte, die door den dood van de keizerin is ontstaan, te smartelijk gevoelt en het familieleven zeer mist. Naar de „Lok'al Anz." ver neemt ,zal de verhuizing waarschijnlijk met October plaats hebben. Op het oogenblik vertoeven de schoon zuster van den keizer, prinses Hcinrich en prins Oscar met zijn familie op Huize Doorn. ZWERVENDE LOGEERGASTEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag, zijn in de leegstaande villa „Schoon oord" aan de Parklaan te Rotterdam door de politie twee jongens van 16 en 18 jaar aangehouden, die daar slapende werden aangetroffen. De villa dient als plaats van bijeenkomst van een aantal zwervers, die op allerlei wijze aan den kost komen. Soms logeeren er wel acht A tien. Een van de gearresteerde jongens, die eigenlijk op een woonschuit verblijf houdt, doch -voor de verandering en naar hij zeide met toe stemming van zün moeder, tijdelijk zijn intrek op „Schoonoord" had genomen, zorgt dan voor een ontbijt, in casu baring» waarmede bij een „bescheiden boterham" verdient, naar hij beweerde. De gasten hebben in het pand echter danig huisgehouden. HET SPOOKHUIS TE ROTTERDAM. Het spookhuis aan de Passage te Rot terdam trekt natuurlijk de belangstelling van velen. Donderdagmorgen hadden zich ruim een tweehonderd nieuwsgierigen voor het pand verzameld, zoodat de politie tot doorloopen moest aanmanen. Donderdagnacht heeft een bewaker van de Passage-Maatschappij er dm nacht doorgebracht. En er heeft niets vreeselijks plaats gevonden. Het voorval zal wel, zooals de buiten- landsche, een heel gewone oorzaak hebben, mogelijk zal één der huisgenooten er meer van weten, meent de Msb. CONCURRENTIE TUSSCHEN TWEE POFFERTJESKRAMEN. De gespannen toestand die reeds heersch- le lusschen het bedienend personeel van de twee „établissements de Paris" ofwel poffertjeskramen aan de Groote Markt te Rotterdam is Woensdagavond tot uitbars ting gekomen. Na een heftige woordenwisseling vloog men elkander in de haren met het gevolg dat de 30-jarige A J. uit de Chrispijnlaan zoodanig werd toegetakeld dat de man in het ziekenhuis ter verpleging moest wor den opgenomen. De dader, de 29-jarige wafelbakker C. v. V. is door de politic in gerekend. („Msb.") KORENM1JTEN TE ANNEN VER- VERBRAND. Woensdagnacht brak door een tot nog toe onbekende oorzaak, men vermoedt broei, brand nit in een der talrijke koren- mijten, slaande op de Brink in het Drent- sche dorpje Annen bij Gieten. Zooals mis schien bekend, hebben de Drentsche land bouwers de gewoonte om al hun ^gehaal de ongedorschte granen in mijten bij elkaar le zetten op een gemeenschappelijk plein, zoodat in het najaar met de stoomdorsch- machine vlugger gewerkt kan worden, en de transporten, gezien de slechte wegen, dan niet zoo zwaar en moeilijk zijn. Toen de eene mijt weldra in lichte laaie stond, was er geen houden meer aan en was wel dra de geheele Brink één vlammenzee. Wel trachtte men met ruim 200 personen onder leiding der gemeentelijke autoriteiten den brand te blusschen maar men kon toch niet verhinderen, gezien de weinige bluschmiddelen en het watergebrek, dat ruim 40 mijten, meer dan de helft, in vlammen verteerden. Inderdaad is dit een groote ramp voor de nijvere landbouwende bevolking aldaar, omdat groolendeels het koren zeer laag of in het geheel niet ver zekerd was. Men schat de schade op ruim 60.000 gulden. („Tel.") DE LOMBARD TIERT NIET MEER. In den j are 1658 werd de grijze Joost van den Vondel op voorspraak van eene burgermeestervrouwe tot boekhouder aan de Amsterdamsche Stadsbank van lee ning benoemd. Het was jn de dagen, dat de lombards goede zalven dreven, dat kleine luyden en ook de' middenklasse pandjes kwamen maken en werden ingeschreven door nie mand minder dan 's lands dichtervorst. Vóór do dagen, dat Joost van den Von del in bonarden toestand verkeerde, en lang nadat deze merkwaardige boekhou der in de Amsterdamsche Nieuwe Kerk te ruste werd gelegd, heeft de Amster damsche lombard welig getierd. Thans is de kentering gekomen! con stateert het „Hbld." Als wij de statistieken naslaan van de laatste kwarteeuw, zien wij een langza- men achteruitgang. Gestadig neemt het aantal ingebrachte panden af, en ieder jaar staat iets ten achter hij het voor gaande. - „Waar schrijft gij die plotselinge wij ziging aan toe?" vragen wij den direc teur. Do heer Van der Tak haalde de schou ders op. „Bepaalde redenen heb ik er niet voor kunnen vinden, al speolt het feit, dat duizenden jongelieden gemobiliseerd wer den en voor geruimen tijd de stad ver lieten, natuurlijk wel een rol. Sinds 1914 bleef het stil. Wel kwa men na het sluiten van den wapenBtil- stand wat meer panden binnen, maar toch sloot 1919 met een totaalcijfer van slechts 946.523 partijtjes, in 1920 werden 776.256 panden beleend en gedurende de eerste helft van 1921 kregen wij slechts 369.000 te boeken. De zooveel hooger geworden arbeidslconcn doen hun invloed gelden, maar ook de greotere ontwikkeling van den arbeider. Mén heelt in honderden gezinnen uit de volksklasse gebroken met de traditie om, week na weck, eiken Maandag een pandje te ma ken dat dan des Zaterdags, na het ont vangen van het weekloon, weder werd gelost. Het getij schijnt aan de bank van iee- ning te verloopen. Dus worden de ba kens verzet ten minste... als men ingaat op de plannen van den directeur. De heer Van der Tak is van meening, dat do dienst geleidelijk moet worden ingekrompen en dat door samentrekking op den duur verschillende banken kun nen verdwijnen. Na verloop van jaren, aldus de direc teur, zal Amsterdam het met een vier tal gemeentelijke banken van leening kunnen stellen, mits men het door mij geopperde denkbeeld toegepast om aan het bedrijf een gemeentelijke voorschot bank, benevens een gemeentelijke spaar bank te verbinden. „Nu werkt de bank van leening met verlies nietwaar?" Een bevestigende hoofdknik is het antwoord. En dan ver telt de heer Van der Tak, dat de eigen aardige toestanden der laatste jaren ook aan zijn bedrijf niet spoorloos zijn voor bijgegaan. Toen sa den korten tijd van opbloei de malaise intrad, hebben vele kleine handelaren de bank van leening als af zetgebied gebruikt. Stukgoederen, wol len en katoenen kleedingstukkeD, schoe nen en laarzen, werden tegen „den koers van den dag" beleend en niet weder in gelost. De bank kreeg op die manier massa's goederen in voorraad, waarop onvoorwaardelijk verlies moest worden geleden. Om den schadepost zoo klein mogelijk te doen zijn, heeft de directeur bepaald, dat hetgeen na de eerste openbare vei ling overblijft, niet meer, gelijk vroe ger, a tout prix bij de tweede veiling van de band mocht worden' gedaan. De bank treedt zelf als kooper op en de partijen goederen, waarop zij de hand legde, worden in den winkel verkocht aan ieder, die de poort in de Nes bin nenwandelt en hij het ten toon gelegde iets van zijn of haar gading vindt. Ongelimiteerd is het aantal artikelen. Van alles en nog wat wordt in de groote zaal te koop geboden. De vorige maand werden onder anderen drie piano's van do hand gedaan en ook verwisselde een compleet slaapkamerameublement van eigenaar om van kleedingstukken, siera den, schoenen en tafellinnen, niet te spreken. ALS EEN MAN MOET KOKEN!' Mevr. T. G.B. schrijft in het „Hbld.": 't Gebeurt wel eens een enkele maal, dat een man voor het feit gesteld wordt om zelf te koken. In de groote steden heeft men in geval van nood altijd wel coöperatieve keukens en koks bij de hand. Maar in de provincie is men zoo geluk kig niet. En gegeten moet er toch wor den. Men mag zich wel eens een enke len dag behelpen met brood, wie druk ke bezigheden heeft, verlangt den twee den dag alweer naar wat beters. Nu is het een feit, dat als een man kookt, hij altijd behoefte heeft, om iets anders klaar te maken dan anders. Zel den zet hij zich gedwee tot het ge bruikelijke aardappelen, vleeseh en groente. Merkwaardig is ook, hoe origineel een man vaak kookt. Dat is niet zoo iets heel bijzonders, 't Is niet moeilijk een of tweemaal in hot leven origineel te koken, als jo 't anders nooit d:et. Geen sterveling kan van een huisvrouw ver langen, dat ze eiken dag rariteiten op dient. En dat is maar goed ook, want de maag is nog maar 't best met een voudig, maar goed toebereid voedsel ge baat. Een tweede eigenschap van den man, die kookt, is, dat hij duur is en ingre diënten niet spaart.. In z ijn keuken vliegt de boteropt leeg, wemelt 't van blikjes en fleschje3 en sausen en zu ren en kruiden. Wat hij aan bekwaam heid te kort schiet, wordt met aller lei duurs en heerlijks ruimschoots aan gevuld. Zijn derde wetenschap idat hij liefst alles tegelijk in één pan gaar en klaar maakt. Zoo zal hij bijvoorbeeld in een groote koekepan vleeseh en aardappelen en groente tegelijk gaar braden. Eens heb ik gesmuld van zoo'n gerecht, dat be stond uit plakjes lever, snippertjes spek, kleine stronkjes bloemkool, gesnipperde uitjes en plakjes rauwe aardappelen, al les met rijkelijk boter in één pan tege lijk gaar gebraden. Ee man, die gekookt had, overgoot zijn maal verder nog rij kelijk met Engebche saus, at er radijs- jos en olij ven bij en beschuitjes met kaas na. In do meeste gevallen is ean groote dosis zelfoverwinning bij do vrouw noo dig om lijdzaam toe to zien en toe to laten, dat de man kookt. Want vaak maakt hij er een pnbeschrijfiijken rom mel bij. Wie niet in staat is veel door de vingers te zien, moet dan maar zelf koken, want aardappelen, waarvan de helft is weggehakt (dat heet dan schil len), en groente, waarvan alleen het al lerbeste wordt gebruikt en het .goede weggegooid, zijn daarbij aan de orde. Ook moet men niet vie3 zijn van. aard appelen, die in de werkemmer werden gowassehen en vleeseh, dat zóó van den slager de pan ingaat. Maar wie dat alles als een groote en bittere pil, met één hap naar binnen kan werken, wel, die bezorgt zichzelf een rustigen dag, als manlief (of zoon lief) kookt. Ik noemde al één gerecht, dat een succes kan zijn en waaraan een man werkelijk niet veel werk heeft. Hij mag gerust vergeten vleeseh en bloemkool af fe wasschen. In de heete boter gaan al le bacillen dood. En de slakken ook. Dio afkeer van water uit zich bij voorbeeld ook bij het koken van rijst en het zetten van koffie. Een halve pan rauwe rijst met een scheutje water 't is een mop, maar een periodiek hi storische. En lekkerder koffie dan een xiian zet bestaat er niet, want 't duurt een uur voordat er een druppel uit den boordevollen liter komt, maar dan is 't ook heus.h extract. Tenzij ze koffie ma ken op de manier, zooals ik het bij een Schotsche familie zag doen: gemalen koffie met melk in een geëmailleerde pan, twee minuien doorkoken, filtreeren door een doek en klaar is kees. OP AUDIËNTIE BIJ B. EN W. VAN WORMERVEER. Het „Hbld." vertelt Voor het hoogheemraadschap van Noord-Holland's Noorderkwartier moes ten de Karnemelkspolder, waarvan bur gemeester De Goede van Wijdene3 voor zitter en de heer Groot secretaris is, te samen met de gemeente Wormerveer één stemgerechtigde aanwjjzen. B. en W. van Wocmcrveer hadden het polderbestuur vo r. ci'eld dei wethouder Schrijver af te vaardigen. Toen dit denkbeeld in een vergadering van het polderbestuur ier sprake kwam, verklaarde een der leden den heer Schrijver niet te kennen en hem dus geen volmacht te kunnen ve: leenen. Een ander lid was van oordeel dat iemand, op de hoogte van de verschillende wa- torschapsbelangen moest worden afge vaardigd. Besloten werd, dat de secretaris eens met het dagelijks h bestuur der gemeen te Wormerveer zou gaan praten. Dat is geschied. Ee heer Grooiiwerd door het college van B. en W. ontvan gen en zette de bezwaren van het pol derbestuur uiteen. Wethouder S.hrijver maakte zich daar over zeer kwaad, maar zei ten slotte ,,'t Kan mij niets schelen, ik zal wel voor de grootste koei uit den weggaan." De heer Groot vond deze kwalificatie al zeer zonderling, maar zijn Veront waardiging Steeg ten top, toen de wet houder er aan toevoegder „Het bestuur Karnemelkspolder doet ncoit anders dan knoeien, het heeft ook geknoeid met den Westzaner polder." Die aantijging, a'dus onze zegsman, is absoluut uit do lacht geg'e en. Wij heb ben met den We dzancrpoldcr steeds in de meest vriendschappelijke relatie» ge staan. Ik was dan ook van plan de zaak voor de rechtbank te brengen, maar men heeft mij gezegd, dat het weinig zon ba ten, omdat de woorden in bec.oten kring gebezigd zijn. Intussehen h eft ons pokte.bes'.uur Ge deputeerde Staten van een en ander op de hoogte gebracht. En natuurlijk kun nen wij onder de gegeven omstandighe den niet met den lieer S.hrijver samen werken. Wij hebben het gemeentebestuur van Wormerveer daarvan in kennis gesteld. In antwoord daaroa ontvingen wpj een schrijven, houdende de mededeeling, dat B. en W. van Wormcr.eer n et de nood zakelijkheid inz'en om den door hun aan gewezene door een ander te vervangen met het gevolg, dat van den Karne melkspolder en de gemeente Wormer veer geen stemgerechtigde in het hoog heemraadschap zitting zal heb en. Het geld terecht. Betreffende den geheimzin ragen diefstal van 1000 te Rot terdami kan medegedeeld worden, dat het verhaal van de bedwelmende cigarette door <len magazijn knecht geheel verzon»- nen is. Het geld heeft men o-p aanwijzing van oen dier verdachten op den zolder van een pand aan dé Almondestraat te- ruggevondten. Vort schrik gestorven. De heer H. W„ hoofd dorr school te Tcrapelkonaal, (Gron.) is Maandagavond, tijdens een vrij lievig onwee, door een zworen slag die oen nabij gelegen huis trof en In de a-sch legde, zoo geschrokken, dat hij spoe-dic daarna overkuxf. Botsing tusscchen auto en tram. Toen WoeDfSxJaigimoirgien d<e .auto van. het Model- huis te Coevordlen op weg was naar Hec- renveen, moest zij bij Slagharen over de tramrails uitwijken voor een doirschma- dhine. Op dlat oogenblik weigeirde de motor, zoodat de auto bleef slaan. Juist kwam de Dedemsvaartsche stoomtram uit de richting Coervorden met een flinke vaart aanzetten, zoodlat een botsing 011- vermijdélijk was. De auto word tegen een boom geslingerd en geheel vernield. De chauffeur kwam -er met eenige kneuzin gen af. Doode zalm. In de rivier de Waal worden veel doode zalmen aangetroffen, hetgeen men toeschrijft san verontreini ging door lagen waterstand. N EDERLANDSGH FABRIKAAT. In de aflevering van 20 Augustus tref fen wij o.a. aan: Het afscheidswoord van den aftredenden voorzitter: Jhr. C. W. F. C. van Lidth de Jeude. Naar aanleiding van het onlslagnemen van den voorzitter, wijdt de Redactie een artikel aan dten heer Van Lidth d"e Jende, •waaraan wij het volgende ontleenen: „Thans treed! onze eerste voorzitter af, daar hij zich wegens gezondheidsredenen in het Zuiden gaat vestigen. Bij velen is d-oor rijm werken een ge zond nationaJiteitsbewnstzijn opgewekt,, en thans is het oogenib)i.k aangebroken dlat een woord van waardeering in het open baar moet worden gesproken voor al het geen de heer Van Lidth de Joudte heeft gedaan in het belang van Nederland". Een uitstekend portret van den aftre denden Voorzitter is bij dit artikel opge nomen. In de bijdrage „Langs onze rivieren" wordt o.a. een overzicht gegeven van de zoo belangrijke steenbakkerij industrie. De fruitteelt zooals deze bestaat langs de boorden van de Waal geeft den schrijver aanleiding op de zoo belangrijke jamnij verheid de aandacht te vestigen, terwijl in gedachten de Rijn stroomafwaarts varen de, de verschillende industrieën welke in de voorbijgaande streken worden aange troffen ter sprake wordlen gebracht. Groningen'.? industrie geeft een belang wekkend overzicht van de nijverheid wel ke men in deze provincie aantreft. De rubrieken „Van en voor dc Vrouw" en „Van alles wat" zijn als steeds ook in deze aflevering zeer goed venzougd, terwijl wij tenslotte wol het officieele ge deelte betreft <fe aandacht vestigen op d. „Export rubriek" en de „Arbeidsbemidde ling". Jaarbeurs Triest. Het Bureau voor Hon. d-elsinliohtingen te Amsterdam, heeft gis teren telegrafisch bericht ontvangen van de Jaarbeurs te Triest, dat tengevolge van de slechte omstandigheden, de Jaarbeurs op verzoek van de deelnemers zal worden uitgesteld tot in het voorjaar van 1922. DE „BATAAFSCHE" EN HET EXPORT- RECHT OP PETROLEUM UIT NED.-INDJE. De directie der Balaafsdhe Peiroleunt- Maalsohappij heeft in een schrijven aan den Minister van Koloniën verzocht het daarheen te willen leiden, dat liet be staande exportrecht op petroleumproduc- ten wordt afgeschaft en voorts geen ande re belastingen worden ingevoerd, welke uil slui tend op de petroteum-producten uit NedcrJandsch-Iodië zullen drukken. Do Bataafsche hoopt verder, dat betastingen, welke eventueel noodig mochten zijn, slechts gelieven worden van de bedrijfs winsten en dan van alle bedrijven en op gelijken voet. Zeel.iaen-Gages. Dinsdag It wam d« Looitraad in dc vervoerbedrijven te 's-Gra venhage bijeen ter bespreking van gage» der zeelieden. Een breedvoerige discussie over een door een vertegenwoordiging der va-kgrocp-reeders in de verdcring gedaan voorstel tot verdaging op Scandinavische gages (ongeveer 20 procent verlaging der Hollandsohe gages), bradhl geen overeen stemming. De werknemers-leden konden zich niet vereenigen met oen nieuw voor stel. Zij wachten slechts voortzetting van de vorige diisoussic over dit punt mogelijk. Ten slotte werd een voorstel van den voorzitter, den heer Hudig, aangenomen om de status quo le handhaven tot einde September. (Voorw.) Stopzetting. De brikelfabriek „Limburg" 1e Simpel veld, waar t-en hoogste 15 man werken, is stopgezet wegensgebrek aan steenkool. Dc stakingsleiding had ver zocht, aan dc andere mijnen "om geen steenkool te leveren. Dus geschiedde, en de werklui konden gaan „rusten." Ee moet hier echter een groot misverstand bestaan; want de brikelfabriek „Limburg" heeft niets met de Doman-iate mijn uit le staan. Het is een aparte vennootschap, die niets te maken heeft met de Dom. mijn. Alleen is de lieer Hulsman, directeur der. Bo-m. mijn, ook directeur van de Briket- fabriek. Wie zal den werk loo zen van dc „Limburg," het loon uitbetalen? (Tijd.) IS DE MAGNETISEUR STRAFBAAR? De „Nedi."" metift, dlat Donderdag t September voor het kantongerecht te 's-Gravenhage zal worden behandeld een rechtzaak tegen een aldaar werkzaam magnetiseur, ter zake 'van overtreding der wet. In de dagvaarding wordt als volgt de overted'ing omschreven, <101 de mog- netecur „terw-ijl hij niet was toegelaten tot dte uitoefening van de «cttoXii-»., buiten noodzaak de geneeskunst als be roep heeft uitgeoefend." Onlangs werd ia een der.medische vak bladen op gewezen, dlat het uitoefenen van het beroep van m gnetiseur volgens de wet niet strafbaar is. Het iis dus geens zins te verwandéren, als thans in hoog ste instantie deze kwestie zal mordéi» uit gemaakt. HAD-JE-ME-MAAR IN HOOGER BEROEP. Donderdag diende in hooger beroep voor de Amsterdamsche rechtbank de zaak van C. de Gelder (Had-je-me-maar), die door dén kan ton cellier wegens dron kenschap was veroordeeld lot drie wéken hechtenfis en een jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. De Gelder was niet verschenen. De rechtbank liet verstek gaan en hoo-rde den adjunct-directeur, van het consul talie-bureau voor alcoho listen, dén heer Verekn-mp. Het bureau had zich het lot van De Gelder aange trokken. Op dé vraag of er mog-eUjktveid zon kunnen beslaan om den man weer op dén Roeden weg te brengen, meende dc hecr Vairckaimp, dht Amsterdam fataal voor hem is. De Gel dér hoeft meermalen zijn drgernis uitgespoken over de behande ling bij zijn verkiezing voor den Gemeen teraad. Op het oogenblik maakt hij het goed en heeft het naar zijn zin. Het is het plan van het Burcan om. wamieor hij uit de werkinrichting wordt ontslagen, hem onder tc brengen in een airiehling buiten de stad. r De Officier van Justitie wees in zijn requisitoir op de onhebbelijke houding der Amsterdammers, die dézen man ook buiten niet met rost hebben gelaten. Hel is noodig gebleken, om de plaats waai De Gelder thans vertoeft, af te zetten door bordjes te plaatsen met verboden toegang. Van het voornemen van «en voorwaardelijke straf te vragen is dc of ficier van justitie teruggekomen, omdat men de déliquent dan mindéir goed onder den duim heeft. De toestand blijft overi gens dezelfde. Alleen wal betreft de hech lenisstraf vraagt het O. M. geen drie we ken, maar drie dügen hechtenis. De (tri' dagen bedoelen alleen cfe administratie maa tregelen, die noodig zijn voor -opzeni ding naar oen werkinrichting. I Do rechtbank zal later uitspraak doen Prija van 1000 17464 Prilxca van f 90.— ciyen geld. 9fi 9117 ^217 64T3 8635 10578 13t97 14738 1^668 TM 97fil 88 6849 8989 11335 13232 15552 18012 63OT ^3 9052 1430 69 15696 18199 esq 7158 9186 11599 80 15818 18496 1004 3919 51 7268 9243 11745 13308 16266 18770 1417 4765 5923 7774 66 12852 14269 17031 20187 1507 79 6004 7954 9977 12984 14326 7344 20273 68 4918 6159 8384 10299 13069 14461 80 _0db 2009 5210 6253 8585 10510 13152 14538 17692 20887 Vorige lijst stond 7.375 m.z. 2372 Trekking ran 26 Auc-nstus. Debde Kxassb. V HADE Lijst- ƒ400, No. 12184-t 200, No. 18341. 100, No. 10319. PRIJZEN '21 3676 6726 9367 341 3970 6809 9985 608 4232 6013 1U254 I 842 4242 6147 11641 1266 42-54 6322 11669 1777 4282 0976 11764 1886 4292 6988 11787 2191 4658 7848 11831 2293 4851 7987 12214 2296 4988 8333 12314 |2908 5256 8794 12428 3077 5332 9171 12819 32oG 21124 21149 21150 21392 21579 21906 21983 22358' 22410' 22492 22510; 22803

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6