feuilleton arssïrrirJJh— Orde en Arbeid. BUITENLAND Onder Valsche Vlag Trekken uit Kennemerland S3. »ovA, ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1921 6 1 1 1 r"1 1 1 1 t i STEENTJES VOOR OEN BOUW |-l DER OPVOEDING i i I J—I I J_JL PATER FAMILIAS. r Tweede Blad. I erde Steentje van het Derde Tiental. Kwelt uw kinderen niet door valsche vermoedens of argwaan. Zegt hun bijv. nietals ik je niet zie, dan voert ge niet veel goeds uitwie weet wat je weer gedaan hebtik ge loof dat ge wel meer zult liegen enz. Deze en dergelijke beschuldigingen en insinuaties zonder redelijken grond, verbitteren het gemoed uwer kinderen. Dreigt ze niet met straffen die ge niet kunt of moogt voltrekken. Zegt dus nietals ik je weer op liegen betrap, dan sla ik je de armen en beenen stuk de eerste de beste maal, dat je weer snoept, krijgt ge in drie dagen geen eten. Wie soms meent, dat deze en soortge lijke dreigementen niet tegen kinderen worden uitgesproken, heeft het mis. Men kan ze meermalen, ook in z. g. be schaafde gezinnen van stand, te hooren krijgen. Wacht U er voor, de fouten, gebreken en ondeugden uwer kinderen aan hen mee te deelen, die er niets mee te ma ken hebben. Geeft hun ook geen scheld naam. Stelt hen in de gelegenheid om te spelen en om zich op gepaste wijze te vermaken. Het is in tal van gezinnen, gewoonte, dat jonge kinderen op den verjaar dag van vader en moeder, of op Nieuw jaarsdag, een samenspraak of versjes °Pzeggen. Deze gewoonte verdient aanmoedi ging en in eere gehouden te worden. Ze versterkt den band van liefde en ge negenheid tusschen de ouders en hun kroost. Als gij ouders, zelf nog ouders in 't leven hebt, geeft dan aan Uw kinderen een voorbeeld in het vervullen uwer kinderplichten. Daarop rust Gods bij zon derc zegen. Aj/e moeite om de achting en liefde uwe r kinderen te verwerven en te be- ouden, zal schipbreuk lijden, als ge |^en niet voorgaat in een onbe- ispeliiken levenswandel in woorden n daden, in Uw huiselijk en openbaar even. Wanneer ge ruw en twistziek zijt, als ge onder elkander dikwijls oneenig- heid hebt, als ge uw ouders of elkander bits toespreekt of liefdeloos behandelt, hoe kunnen uw kinderen U dan eeren en liefhebben F1 LM PR A AT J E. Ik geef het op en wacht niet langer meer. Er komt toch geen einde aan de benauwenis der temperatuur, ik neem derhalve zonder verdere com mentaren pen en inkt, en schrijf na lange machteloosheid weer eens een trek. Over de warmte, die mijn hersenen gesloten hield, zullen we maar liever geen kik geven, 't Moge mijn wrake zijn. Wat er dan te bespreken over blijft aan deze zijde van het Noordzee kanaal, vorm substantie genoeg voor een boekdeel, dus zeker te over voor een trek. Een film mogen we wel zeggen, een film, zoo vol van bruisend, draaiend leven, met vele miniemigheidjes van groote beteekenis. Laat mijn trek dan voor een keertje een film wezen, bij deze hitte immers de prettigste manier van zich te uiten. Landverraders schrik niet noem de ik bij eerste auditie degenen, die, naar vergiftigde do^h alevel goede bron nen me verleden week te weten deden, geheime plannen uitbroeden of althans uitgebroed hebben om Bevenwijk en omstreken met huid en haar aan het tobbende Velsen over te leveren. Dat Velsenaren, die het goed meenen met de belangen hunner gemeente, zoo iets opperen, a la bonne heure, wie zou het hun kwalijk nemen? Maar zij, de eigen deze heele prachtige contreeenze met een vriendelijken lach vol gulheid den bestuurderen aan gene zijde van het kanaal aanbieden hun zeggend „Neem ons maar ik vind geen woorden om dat te qualificeeren. Treurig is het in ieder geval. Niet om het feit als zoodanig. De annexatie, de fusie van gemeenten is nu eenmaal de cri du jour. Maar zij, die dit gebaar van vrijgevigheid gemaakt hebben, weten, zooals iedereen hét weten kan, dat de gemeenten Velsen en Beverwijk heel en gansch niet bij elkaar passen, verschillend van aard als ze zijn en gescheiden door de natuurlijke grens van het Noordzee-kanaal. Dit durf en kan ik hun op gezag van wat daaromtrent mijn oor bereikte wel vast mededeelen, dat als zij ooit den moed bestaan hun naam te noemen of zij treden met hun aanbieding in het volle licht, ze zullen zien en ondervin den wat het is de inwoners van een ge meente „en masse" op het dak te krij gen. Zoover zullen ze evenwel niet durven gaan met het oog op hun prestige en andere belangetjes. Zij lanceeren hun plannetjes in het geheim, polsen de openbare opinie achter de coulissen en wachten of überhaupt misschien niet het wonder zal gebeuren, dat eenieder roeptEureka We zijn er Neen heusch, niet getracht het on- vereenigbare bij elkaar te duwen, maar gebleven met de fusie-idee binnen de grenzen van het bereikbare. En dan gestreefd naar een Groot-Velsen te eener zijde van het kanaal en een Groot-Beverwijk aan den anderen kant. Amsterdam kan dan voor mijn part van het Noordzee-kanaal een poot maken, dien het in den westelijken plas steekt om zich zeestad te noemen. Ik vergat daar haast dat het te warm is om me zoo dik te maken. Laat ik de zaken vreedzaam behandelen. En om dat te kunnen doen, mij b.v. maar niet wagen aan een diep-indringende be spreking van Beverwijk's gaskwestie, dankbaar onderwerp, maar dat reeds geworden is tot een cercle vicieu. van heb-ik-jou-daar. Het slot van dit relletje tusschen leden van het d-age- lijksch gemeentebestuur heeft zich trou wens reeds zoo duidelijk mogelijk af- geteekend in de jomgste gebeurtenissen: verwerping van den Raad „en bloc" van de aansluiting bij de gasfabriek te Haarlem en consequent aanvaarding van de plannen van wethouder Zwager tot aanschaffing van een kameroven voor de watergas installatie. Dat kost 115.000. Soit. En wat kan ons dat ten slotte schelen, al kostte de onder neming een millioen, nademaals de man, die een menschenleven in het bestuur der bedrijven heeft doorge bracht, ons verzekeren kon, dat wij bij alles zeker meer winst zullen maken en evenzeer goed gas krijgen. Daarbij houden wij dan onze autonomie, wat in onzen democratischen tijd ook wel een beetje mee mag tellen. En ten slotte centraliseeren we toch. Dit om de concentratie voorstanders te ver zoenen. Wil de omtrek gas van ons, men melde zich. Er is te over. En het gas wordt automatisch goedkooper. Vreedzaam zijn, Frits Present, juist dat wilde ik. En juist daarom vraag ik zeer in gemoede aan de obstinate tegenstanders van de fusie Beverwijk- Wijk aan Zee en Duin of hét nu heusch niet eens tijd wordt de bordjes te ver hangen en instee van tegen die goed bedoelde samensmelting, waarvoor ik en anderen reeds zooveel lansen heb ben gebroken, te blijven, haar te begroe ten als Aurora na langen nacht. Wij hebben dien ellendiger. Zeeweg, waarmee men geen raad weet, waarvoor burgemeester en raadslid Eerhart al eens in eikaars haren hebben gezeten, en die toch opgeknapt moet worden, wil Wijk aan Zee niet eerloos omkomen, terwijl werkelijk het baddorp er overi gens zoo schitterend voorstaat. Een gebaar en wat bij elkaar hoort, neen, wat reeds bij elkaar is, zoek de scheidingslijn Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk zijn officieel en administratief aan elkaar verbonden. Ik beloof het u dan komt er een zee weg comme il faut, want dan halen we gezamenlijk gemakkelijk immers een ton bijeen. Nooit is de noodzakelijkheid der fusie urgenter naar voren getreden dan op het moment dat de heer Eerhart geheel ontdaan de raadzaal uitvlucht teen de burgemeester net heusch ook niet helpen konDe film rolt. Komisch wordt de prent, als ze uit beeldt hoe het Heemskerker raadslid de Wildt vinnig vijand der honden oprecht zijnen broederen in de vroed schap voorstelde om eenieder te mach tigen de honden op zijn terrein aan wezig en niet voorzien van een entree-bewijs (even lachen) in bijzijn van twee getuigen neer te schieten. Mexico is daar niets bij Ik mag dezen trek niet beluiten zon der een woord van bewondering, en waardeering gewijd te hebbem aan de schoone Missie-feesten, die het lieve dorpje Castricum een week geleden gehouden heeft, grootsch, eendrachtig en prachtig, zooals nog ergens werd vertoond. Daar vlagde iedere woning, daar bleef geen mensch van uitvoering en tentoonstelling thuis, daar stelden pastoor, kapelaans, burgemeester en ngezetenen met vereende krachten een fraai Missie-nummer op, alles dat het klonk als een klok en het hart er warm van werd. Heerlijk Castricum, gij zijt als Bethle hem klein tusschen de steden en stede kens, maar groot blinkt gij uit door uwe eenheid en uwe actie tot verbrei ding van Gods rijk op aarde 1FRITS. HET ANTWOORD VAN HET DA1L EIREANN. In zijn antwoord op liet Engelschc aan bod zegt de Valera, dat hij de voorstellen der regeering aan liet Dail Eireaim heeft voorgelegd en dat dit met algemeene stemmen deze worstellen afwees. Het Dail Eireann is echter tooh bereid om te onderhandelen op het door de regie ring aangegeven beginsel, onder toestem ming der geregeerd-en. Voor de onder handelingen over zulk een vrede is het Dail Eireann bereid, gevolmachtigde ver tegenwoordigers te benoemen. DE FRONTSOLDATEN-DAG. BERLIJN, 26 Aug. Alhier is Woensdag de bijeenkomst der „strijders aan het front" gehouden. De Vorwarls schrijft, dat deze druk bezocht was. Officicrsbondenstudenten en on danks liet officieel e verbod vereeni- gingen van oud-strijders waren m volle sterkte gemobiliseerd. En toch was hel een teleurstelling Hindenburg was weggebleven. Blijkbaar - te£t het blad l,ad bij bot toch op t laatste oogen- blik voor 'raadzamer gehouden, zich niet in dit twijfelachtige gezelschap te bege ven, nadat de rijksweermin aster aan de ripksweerbaabheid de deelneming verboden en generaal v. Heiringen zelfs, de voor zitter der vercenigingen van oud-strijders elke deelneming van de hand gewezen had. De eerste rede hield de generaal-majoor buiten dienst von der Goltz. Hij opende schrijft de Vorwarls met een seiheld- kninonade tegen <te „hoogverraders" en „aartsschelmen", die t front met den dolk doorstoken hebben. Hij sprak ook van een ..onbegrijpelifken wapenstilstand1" die naar men weet op dringend verzoek van Hindenbug en Ludendo-rff hals over kop moest wordten gesloten schold op de „Leipziger schande", waarmede hij het rijlksgcreeihtshof bedoelde, enz. enz. Over deze gewone Duitsch-nationale drukte zou men kunnen heemstappei» - vervolgt de Vorwarts. Staatsgevaarlijk en aan landverraad grenzend waren echter de voortdtur-eiide herhalingen in zij.n rede, evenals in die van den anderen redenaar, graaf Waldersee, d'ic hierop neerkwamen, dat liet Duitsoh-e leger in een of anderen vorm weder gevormd moest worden, Von dier Golfz zeide: „Wij veldgrifze oud-soldaten moeten er voor zorgen, dal in een of anderen vorm iets ter vervan ging van den nfgeschaflen algemeenen dienstplicht wordt geschapen.'^ Van een vrijheidsoorlog wilde hij nog niets nc en' omdat men daarvoor vliegers, ton s artillerie noodig heeft, maar hij allen tijde tegen ..Polen en bolsje«,s oprukken. Ten slofte voer hij m -- den rijkswecnirin5stct Gessier. omda aan de rijksweerbaarheid de declne - - aan de bijeenkomst verboden had. Na hem sprak Ludtendorff die zich oen iegerhevel van Hindenburg van 24 her 1918 herinnerde om geen .da-1 F rieden" te sluiten. Aan zijn dringeno smeek-telegram herinnerde hij echter n'e „Het intern. pacifistische denken, vervloekte' onderinijniingswerk licbl'enj hevel van Hindenburg niet tot 11 laten komen" zoo verzekerde l-!l- 11 dorff. Prins Eitel Fried-rich woonde de gade-ring bij. Na afloop dier bijeenkomst trov-o.' deelnemers in gesloten gelederen vlaggen door de stad, waarbij het. f° lerlci nationalistische buitenspo'W1<! kiwaan. Joden of personen, die >jh n daarvoor aanzag, werden lastig gevallen- schimpliederen op de republiek werden gezongen, enz. De .jiolitie nam een Ht<ie" lijkc houding aan. Uit Berlijn wordt over de viering van den front sol da ten-dag "Og gemeld, dat slechts 15.000 personen daar aan deelnemen terwijl niet meer 'kin 2800 werkelijke veteranen aan de Paril(k' voor, LAideiwiorff hebben deelgenomen. De Berlijnsche pers maakl vergelijkingen Uts- bet geringe aantal dergen-en, die aan deze beJooging deel namen en de ontelbare subare, die op 31 Juli de groote betoo ging tegen den oorlog bijwoonde. Hierbij moet echter hel verbod in aanmerking worden genomen, van hel ministerie van oorlog, da' soldaten of politiemanen zou den meedoen DIE HULPVERLEENÏNG IN BUSLAND. Volgens bericht uit Moskou heeft de Al-Russische uitvoerende raad zich bezig gehouden met de kwestie, of men de bui tenlandseihe commissie van het centrale •hulpcomité naar het buitenland zal laten vertrekken of niet. Men kwam tot de slot- som, dat dit niet zoo zeer noodzakelijk is, omdat bijv. in bet Wolgagebied reeds levensmiddelen worden aangevoerd. Daarom wordt bet voor beter gehouden, wanneer hel hulpcomité, het grootst mo gelijk aantal van zijn beschikt rare leden naar de bedreigde streken zendt, om daar de distributie en organisatie van noodkeu- ken-s ter hand fe nemen. Op 29 Augustus zal <mui speciaal blad verschijnen vanwege de onzijdige hulp- commissie. Dit blad, dat den titel Te hulp krijgt, zal" als medewerkers hebl>en: Ka linin. Trotsky, Loe-natsjarsky. Lja.sjho, Stakovskv en anderen. De Maden bevallen opnieuw lange lijs ten van groepen en organisaties, die lol directe hulpverleening bereid1 zijn. lvame- nef deelde in de Mo-skousdhc Sovjet me de. dat in dien loop van Augustus waar schijnlijk 20 pel. van de belasting in na- tura zal binnenkomen. In liet district van Petersburg is de 100 pet. bijna bereikt. Acht en dertig duizend poed graan zijn daar icficleverd, terwijl uit Oekrajina en uit verschillende gouvernementen van Gentraal-Rusland- goede tijdingen worden ontvangen. Het uitzaaien van wintergraan rchiint normaal te verloopen. Volgens be richten uit <ïe noodlijdende streken zijn daar reeds groote hoeveelheden levens middelen en zaaigraan ontvangen. Het Russische Persagentschap meldt, dal 40.000 kinderen dezer dagen uil de Russische noodlijdende provincies naar departementen van Wit-Rusland worden overgebracht. VERKLARING VA N TS J ITS JERJiN. Tjilsjeriii, de commissaris voor buiteu- landscJie zaken, heeft lot den correspon dent van de Chicago Tribune gezegd, dat de ovjet - regeering niet voornemens is tiet doel na te slreven van de derde interna tionale om een wereldom wen teling te ver- wokken. De politiek van de regeering en die van de derde internationale zijn volkomen van elkaar verschillend. Het laatste maakt pro paganda voor een wereld-revolutie, ter wijl -de sovjet-regewi-ng niets 1e maken Jieeff met dat doel. Onze missies en onze diplomatie ging hij voort zijn niet in overeenstemming met de dezde internati onale, Zinoviël. het hoofd van deze laat ste, is voorzitter van de sovjet van Peters- burg, maar niet van Ii.et plaatselijk be stuur. Wij willen ons geenszins mengen in de binneninndsclie aangelegenheden van andere landen, Vervolgens zeide Tsjitsjerin, dat de srxvjet-regeerüig bereid is, om de vrijheid (Ier vreemdelingen te verzekeren en hen van belasting te bevrijden, opdat zij hun mduslrieele en handelsdoeleinden kunnen behftrtigen. Wij willen alleen niet be sloot hij do schulden der oude regee- z*g erkennen. In deze kwestie is ecfhler mogelijk een scihMekiiig te treffen. ti t Moskou word) d.d. J6 Aug. gemold: In de gisteren gehouden zitting van de sovjet is het werkplan besproken, dat de Raad van Volkscommissarissen heeft voor gesteld. Deze economische politiek be weerde men, beteekent geenszins, dat men de communssfeohc idealen opgeeft. Men tracht alleen door die nieuwe politiek de productiviteit van den landbouw te ver kregen en <le politieke pacificatie van de boeren, waardoor er tevens een eind zal komen aan de rooverijen op hei platte land. S&SESaDF. BUITENL. SEftlSWTEIfc TOESTANDEN IN SOVJET RUSLAND. Aan t, verhaal van een Engelsehman in de „Pall Mall," die jarenlang te As trakan woonde en na een reis van vele maanden weer in Rusland is weergekeerd, ontleenen we nog belangwekkende bij zonderheden De commissarissen i n Sovjet-Rusland zijn de heerschers; onwetende, wieedo kerelstyrannen, die leven onder de vrees dat het einde voor hen nadert en hun hulpeloos zal doen staan tegen over een woedende massa. Kort voor mijn vertrek had ik oen onderhoud met een in Europa bekend bolsjewistisch lei der, die ronduit sprak over hot hem d reigend gevaar. ..Wij hebben t-lums nog de controle over het voedsel dat er is," zeide hij, ..als dat ophoudt, is het met ons gedaan. De Roode garden verdeolen dat voedsel, doch zij zijn gehaat; kan het ahders." Door heel Rusland fluisteren de vrou wen wat zij de Roode garden moeten oïferen; zij durven niet spreken; overal zijn spionnen en ieder woord dat zij zouden durven spreken zou voor hen het doodvonnis beteekenen. In een plaats aan do Wolga kwam een jonge vrouw om brood te zoeken voor haar man en gezin. Zij kwam terug naar baar man in tranen badende, zonder brood. Een paar dagen lator ging zij weder en kreeg weder niets en de kin deren stierven bijna van honger. Toon ging z.ij op aandringen van haar man weder en kwam 'mot brood oen paar uren lator pleegde zij zelfmoord. Hot lot der intellectncclenis nog vroo- selijker. liet salaris van een professor is door de Sovjet-regoering bepaald op 5000 roebels per woek, maar do man, dio oon kar laadt krijgt er 200.000. Een plaatselijke commissaris geb od een jonge vrouw, die pianolessen gaf, dat dat instrument te bespelen bij open bare vermakelijkhedenzij kreeg er voor oen half brood per dag. Te Pe trograd bidt men eiken dag: waneer komen dn Engefsohen ons bevrij den. „Vraagt men mij wat het einde zal zijn," dus b°8'o?t hij, „dat meen ik dat Loiiin weet dat hij gefaald heeft en dat de taak. die hij op zich nam, onuitvoer baar was. Als hij heen gaat, dan zal hij dat onverwacht en in stilte doen. Mot hem zal het bolsjewisme vallen. Maar er is nog een enkel teeken dat aantoont wat in do plaats van het bolsjewisme zal ko men. Sommigen, die het goe.l met Rns- land meenen, zeggen: „Zendt Rusland geen voedsel, dan zal een nieuwe re geering komen, want de commissarissen zullen verdwijnen." Do aan t lande oogst zal nog ellendiger zijn; behalve Moskou eu Petrograd schijnt Rusland niet meer te redden. De winter van 192122 in bolsjewistisch Rusland zul de grootste tragedie doen zien, die de wereld ooit gekend heeft." UITLEVERING GEWÏUGERD. De Hamburgsche senaat besloot hel ver zoek der Ilongaarsche regeering lot uitle vering van den Homgaarschen kapitein Czerniak tc weigeren en beval tegelijker tijd -hem uit de hechtenis te ontslaan. Czerniak was op 7 Aiuguslus onder be schuldiging in den moord op den vroege - ren Hongaarschen minister-president Tis- za te zijn betrokken, in hechtenis genomen. Hij heeft echter duidelijk kunnen bewij zen, dal hij gedurende den moord op een geheel andere plaats was en ook voor het aanstoken tot den moord geensizins ver antwoordelijk kan worden gesteld. EEN MOOI SCHILDERKARWEI. Wie kent niet de groote Tower-brug, de eenigste brug over de Theems, die geopend kan worden, om zeeschepen tot binnen de stad Londen te doen komen/f De hooge torens met heel hoog in de lucht de vaste vei'bindingsbrug, kan men spijlen ver zien. De brug zal nu de volgende zes maan den onder handen genomen worden door 'n honderdtal schilders. De beschildering van het bruggengevaartc zal nacht eu dag, in de week en Zondags, zonder op houden worden voortgezet, tot zij vol tooid is. Er wordt berekend, dat moer dan 60 ton loodwit alleen noodig zullen zijn. Met de noodige herstellingen, die gedurende den oorlog achterwege ble ven, zal het heele karwei ongeveer 20.000 pond kosten. ECHO'S VAN HET DRAMA IN DE LUCHT. Het verschrikkelijke nieuws van liet verongelukken en het levend-verbrande» der meeste manschappen van het. groot- sche luchtschip R 38 houdt op het oogen- blik hier eenieder bezig in de clubs, op straat, in de treinen, terwijl de mor gen- en avondbladen vol staan met be richten en foto's. Het is moeilijk voor iemand, die nooit het grootste en meest-volmaakto van alle Engelsehe stijve luchtschepen gezien hoeft, om zjch in te denken, welk een ontzettende ramp er zich gisteren na middag boven de Humberrivier, tusschen Hull en Grimsby, heeft afgespeeld. Eer stens: welk een gevaarte was hot lucht schip niet! Bijna 700 vost lang, was de R 38, veel langer dau de grootste kerk in Nederland. Voider was het luchtschip 85 voet. in doorsnee, had oen inhoud van 2.700.000 kub. voet; energie 2.000 paardekracliten, opgewekt door 6 mach tige Sunbeam-motoren. Het luchtschip had oen draagkracht van 85.000 Kg., oen snelheid van 70 mijlen per uur. Om half negen Woensdagavond, nog geen drie uur na het verschrikkelijke ongeluk, waren de overblijfselen van de twee gedeelten van het luchtschip zóó door den vloed overstroomd, dat er aan verdere hulppc^iijgeu niet meer gedacht kon worden. Het verlias van dit luchtschip zal, zoo- als reeds gemeld, geheel door het mi nisterie van luchtvaart van Engeland moeten gedragen worden. Berichten uit' Amerika melden, dat Denby, de Arne- rikaansche minister van marine hevig ontroerd was, toen hij, in plaats van hel verhoopte bericht van een voor spoedig uitvaren van de ZR 2, zoo als de Amerikaaasche naam zou zijn, de tijding van de verschrikkelijke ramp. ontving. OPROER IN WEST-VIRGINIA. In West-Virginia (N.-Aroerika) zijn ern stige ongeregeldlheden uitgebroken. Het departement van oorlog heeft reeds stap pen gedaan in antwoord op een bericht van den gouverneur, dat een oproerige menigte van verscheidene duizenden op rukt in de richting van Charleston de Menge. De menigte houdt 'treinen en auto's aan en poogt ziel) meeslcr te maken an de lioofdstad. De ongeregeldheden zijn een gevoig van geschillen tusschen mijn werkers en patroons. EX-KEIZER KAREL. olgens een nog niet bevestigd bericht uil Weenen heeft ex-keizer Karei hel plan, met een klein gevolg naar Spanje te ver trekken. Zijn familie zou voorloopig in Zwitserland blijven. DE GRIEKSCH-TURKSCHE OORLOG, Het officieel legerbericht meldt, dat de Turksche troepen de stellingen in het vak van Afioen Karahissar, welke de Grieken verlaten hebben, bezet hebben. De Grieken waren gedwongen terug te trekken op Kara Ars Lanter. NA DE KELLN E RSSTAKI NO. Men meldt uit Utreriit sum de „Tel.": Naar aanleiding van het feit, dat de leden van de Utreehtsche afdeeling van Horocaf slechts een van do 38 uitgesto tenen hebben teruggenomen, niettegen staande zij in de conferentie met de gedelegeerden van den Utre hUc' eu Pe- stuurdersbond toezegden, dat ongeveerde helft der uitgestotenen dadelijk zoude worden teruggenomon, is hedenavond een gecombineerde bestuursvergadering ge houden van het hoofdbestuur en afdee- lingsbestuur van den Bond van Hotel personeel. In deze vergadering werd met veront waardiging keunis genomen van de hou ding dezer leden van Horecaf, alsmede van die van den heer Yan der Bilt, eigenaar van het Haagsche Koffiehuis, die oen poging van den burgemeester om hem van houding te doen veran deren, heeft afgewezen. Na uitvoerige bespreking werd met algemcene stemmen bestoten tegen die j léden van Horecaf een scherpe a.tie te voeren en daarvoor de goheele Utrecht- sche arbeidersbewering in 't geweer fe roepen. Zaterdagavond wordt de actie inge zet met het nieuwe strijdmiddel, n.l. bezoek van de georganiseerde arbeiders aan het Ilaagsche Koffiehuis. Daarna komen de andere zaken aan de beurt. De bedoeling is, nu de actie in han den van den Bestuurdersband is over gegaan, de leden van Horocaf ieder af zonderlijk aan te pakkon. Naar wij vernemen zal het bestuur van het N.Y.V. Zaterdag een vergade ring houden met de besturen van de Bestuurdersbonden uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht teneinde besprekingen te houden over het voe ren van een actie tegen de leden van Horecaf in die plaatsen. UIT DE TEXTIEL-1NDUSTR1E. De gecombineerde Hoofdbesturen de) textielarbeiders-vereenigingen ontvinger van de Directie der Leidsche Katoenmaat- schappij het volgende schrijven: Wij zijn zoo vrij uw aandacht te ves- tigen op de volgende feilen en zullen gaarne vernemen of u meent, dat van uw kant aan onze bezwaren kan wor den tegemoet gekomen door eer conferentie te hebben met onze -drukkers omtrent de na te noemen feiten of wel aar ons over tc laten met onze drukkers zelv» de zaken te bespreken. Wij ondervinden, dat wij veelkleurige genres, die met d< liand worden gedrukt, niet meer kunnet maken, omdat klaarblijkelijk onze druk- prijzen te hoog zijn. Als voorbeeld mog< dienen, dat de zoogenaamde „Grisec Sa rongs" in langen tijd niet meer bij ons gemaakt wonden, terwijl ook het zooge naamde „Bakerwerk" niet meer voorkomt. Nu is ons bij onderzoek gebleken, dat die genres in Helmond wel gemaakt worden en een verdere beschouwing heeft ons doen zien, dat wij per stuk veel hooger drukloon en betalen dan de firma Van Wissingen te Helmond. Wij zijn dus hierin niet unvr concur- rentiefkrachtig, hetgeen voor onze druk- >HU NAAR het DUITSfH- tweede deel „Er is een man, die mijnheer wenscht te spreken." „Een man Welke man Hoe heet hij Wat wil hij riep Guthbridge ongeduldig. „Hij heet Muller, en zegt, dat hij k^01t ®en gewichtige aangelegenheid „Muller Ik ken geen Muller. Vraag neni maar even wat hij wil." De bediende verwijderde zich en *v.'am spoedig daarna terug met de toededeeling dat de bezoeker dat alleen ann mijnheer kon eggen. „Ah riep Augusta, „ik weet, waar het om te doen is. Heet die koopman, tot v/ien ge u gewend hebt voor de Ponies, niet Muller „Waarom zou die hier komen bromde Guthbridge, terwijl hij niet zonder moeite opstond. .Misschien wenscht hij een nauwkeu r f?e opgave. Mogelijk wel. Wilt gij meegaan en hem persoonlijk uwe wenschen te ken- nenNgee'nendank u, liever niet," zeide Augustadralend^ ;jgi verder wil lezen. stond Augusta neuriede een hedjee^s^ gatHet eene kwartier na het andere 3 Augusta bemerkte het met. Sellk was het laatste hoofdstuk ten einde. Zij deed haar boek met een zucht van bevrediging dicht en keek op Waar zou Guthbridge zoo lang blij ven Hij moest toch lang met dien Muller klaar zijn. Over veertien dagen was het haar verjaardag, die haar een nieuw ponywagentje zou brenger. - en het kasteel te Erzenbach.-V/at zou men in Erzenbach begeerig zijn naar een uitnoodiging tot de feesten, die zii dacht te geven. Wat zou Max nu van haar denken Sedert dat zij van Parijs was teruggekomen, had zij hem nog geen enkelen keer gezien, ofschoon zij herhaaldelijk hare wandelritten opzettelijk in de richting van het witte huis had ondernomen. Zijn verloving scheen er nog niet door te zijn, zij was tenminste niet bekend gemaakt. Mis schien had hij haar slechts willen p'a' gen of verschrikken. Maar neen, dat lag niet in zijn karakter. Zij moest trachten de zaak nader te onderzoeken. Waar zou Guthbridge toch blijven Augusta keek naar de pendule en was verbaasd te zien, dat reeds zooveel tijd verloopen was. Verdrietig en ve ont rust over het onbegrijpelijk dralen van haar echtgenoot, trok zij'hevig aan de schel. „Is de man, die zooeven gekomen is, nog bij mijnheer Die Muller meen ik." „Neen mevrouw hij heeft het kas teel reeds een half uur geleden verlaten. Niet langer dan een half uur Dan moest het onderhoud zeer lang geduurd hebben. „Waar is mijnheer „Ik zag mijnheer zooeven de trap ODgaan." „Vraag Tom eens." Baptist bracht eenige minuten later de boodschap, dat mijnheer niet wel was en naar zijn kamer was gegaan, v/aar hij wenschte niet gestoord te worden. „Niet wel dacht Augusta half on- geloovig, terwijl zij achterover in haar stoel ging zitten en haar oogen sloot. Hoe was dat mogelijk Zooeven scheel de hem nietshij had met goeden eetlust gedineerd en scheen ook in een bijzonder goede luim. De diepe stilte om haar heen, die door geen enkel geluid werd onder broken, begon haar langzamerhand neerslachtig te maken. Een onbe stemde ongerustheid maakte zich van haar meester. Had Guthbridge slechte tijdingen ontvangen of was er wat ge beurd Niet in staat zijnde om die on zekerheid langer te verdragen, stond zij op om haar echtgenoot te gaan op zoeken. Haar kloppen bleef onbeantwoord zij legde daarom de hand aan den knop van de deur, vond echter tot hare verbazing, dat de deur van binnen was gesloten. Nog eens klopte zij, en nu werd binnen eindeliik een beweging hoorbaar. Slepende schreden kwamen naderbij en een heesche stem, waarin zij slechts.met moeite die van haar man herkende, vroeg ongeduldig wie daar was. „Ik ben 't, William, zijt gij ziek?" „Dwaasheid, ik ben vermoeid en wensch alleen te zijn. Goeden nacht „Goeden nacht en van hart - beter schap, lieve William," hernam Augusta zachtmoedig. Zij kreeg geen antwoord meer. De schreden verwijderden zich weder voor de deur en een diepe stilte trad in. Augusta bleef nog eenige seconden luisterend staan. Had zij goed gehoord, toen zij meende, dat de gang van haar man wankelend was Dokter Linge had 'nem eenige dagen geleden opnieuw voor iedere inspanning gewaarschuwd en op het gevaar eener beroerte gewezen zou iets dergelijks kunnen gebeu ren Peinzend begaf zij zich naar de bi bliotheek om een nieuw boek te halen dan keerde zij naar het salon terug en nam de plaats weer in, die zij zooeven verlaten had. Ma^r haar plezier in 't lezen was voorbij, haar oog gleed over de regels, maar haar gedachten waren elders. Zij wenschte immers niet den dood van haar echtgenoot, integendeel, zij was voor hem bezorgd zij was juist nog naar hem toegegaan om hem te verzekeren van haar deelneming. Neen, zij wenschte volstrekt niet, dat hij zou stervenmaar, indien hij stierf Dan was zij vrij, vrij en rijk En wan neer zij dan voor Max zou treden Het boek ontviel haar voor de tweede maal zij vlijde zich in de kussens van haar leuningstoel en droomde. Het ontbijt, dat vroeger op Guruguh door een ieder naar believen op zijn kamer gebruikt werd, was reeds sedert de eerste weken na de komst van Au gusta tot den rang van een gemeen- schappelijken maaltijd verheveii. waar bij Guthbridge nooit ontbrak. Ook op den morgen, die op het bezoek van den heer Muller volgde, verscheen hij op den bepaalden tijd in de eetkamer, waar zijn vrouw hem reeds wachtte, vast besloten, haren nieuwen verjaar- dagwensch, indien het mogelijk was, dadeliik ter sprake te brengen. e Wordt vervolgd..] O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5