Indrukken van den dag. Stadsnieuws. DAMIAATJES MAANDAG 29 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 13924 PER KWARTAAL T 3.25 FP'*"R WEEK u.^3 BANSfi PER PÖ3 f PÉR KWART. BIJ VÓORUJTBETALING f 3.S7V-S NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOOH 1426, 2741 EH 1748. POSTREKENING Na 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL*; BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VermfftWht in toepassing te brengen, ds in landen met gemengde godsdien- AGENDA 30 AUG. 65 jaar getrouwd. Zwemwedstrijden. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. KONINGINNEDAG. Nationale Schietwedstrijden voor Burgerwachten. LANGS DEN WEG. De toestand der Haarlemsche Orkestvereeniging. Examen Lichaamsoefeningen akte M. O. De H. Mis op 't Kerkhof. Het bestaan der Zangvereenigin- gen bedreigd- Telegrafisch Weerbericht DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRMQT VOOR HAARLEM EN A6ENTSCHAPPEN- BüREAüXi 20S. HET ANTWOORD VAN „DE NEDER LANDER." „De Nederlander", het christelijk-histo- risch hoofdorgaan, heeft eindelijk eens een artikel geschreven, zooals met recht en re den ai veel eerder van het blad verwacht kon worden, n.m. een uiteenzetting over ■haar bonding tegenover ons, Katholieken. In tegenstelling met hetgeen het blad wij nemen gaarne aan geheel te goeder trouw beweert,, als zou de R.-K. Pers en de R.-K. bevolking de laatste jaren de protestanten getart hebben tot een verweer, moeten wij voorop stellen, dat juist de R.-K. pers tegenover de stelselmatig anti- Roomsche campagne van „de Nederlan der", sinds de chrisleljjk-historische leider afscheid nam van het Kamerlidmaatschap om zich geheel aan de taak van het hoofd redacteurschap te wijden, dat juist de R.-K. pers tegenover dat wel niet geheel nieuwe, maar onverwacht openlijke en felle anti papistische geluid van jhr. de Savornin- Lohman een zwijgzaamheid aan den dag heef! gelegd, welke achteraf beschouwd, eerder nalatigheid dan uittarting genoemd moet worden. Maar, ter wille van de ons zoo dierbare christelijke coalitie ©enerzijds, uit respect voor den verdienstelijken christelijk-histo- rischeu leider anderzijds, wiens ware gees tesrichting trouwens aan het jongere ge slacht niet al te goed bekend blijkt, werd gezwegen, maanden en maanden lang, een enkele maal werd een voorzichtige op merking gemaakt tegenover een al te fel- Jen uitval, totdat de maat overliep in het artikel van ds. Van der Brugghen, door de Nederlander uit „Bergopwaarts" over genomen. Wanneer men aan de eer en waardigheid der R.-K. geestelijkheid komt, flikkert Gode zij dank nog het sirijdvuur in de Katholieke gelederen op. Men kan zich toch niet alles laten zeggen! Nu neemt de hoofdredacteur van de Ne derlander in het jongste nummer van Za terdagavond bedoeld artikel in „Bergop waarts" als aanleiding, om eindelijk eens een verklaring voor zijn anti-papistische houding van den Iaatsten tijd at te leggen. Dat artikel zelf neemt hij niet voor zijn re kening. „De algemeene veroordeeling van de R.-K. geestelijkheid lijkt ons niet juist", schrijft hij. Intussclien werd het schandelijk geschrijf loch maar een week te voren door de Ne derlander overgenomen en zou wanneer de Roomsche Pers er niet op aangevallen was zonder commentaar in de hoofden van duizenden protestanten zijn blijven voortleven. Doch, ais gezegd, dat is maar de aanlei ding. Wij krijgen nu tevens te hooren, wat de hoofdredactie van de Nederlander over 'haar tegenwoordige houding tegenover de Roomsch-Katholieken denkt. „Onze houding tegenover de Katliolie- K"n is altijd dezelfde geweest en is dat ö°g, schrijft de Nederlander. Bij allen elke 3 to echte overtuiging eerbiedigende en be- -Kerende dat allen, van welke overtuiging '>ük, in ons land volkomen gelijkgerechtigd ^"'len zijn, hebben wij steeds ook voor recht gestreden, en daarom in den °olstrijd met hen gemeene zaak ge- akt, Wj. vachtten dat zij hunner- 'Jds "et beproeven zouden, hun eigenaar- 6e bevolking hun Kerk dit toelaat. Er "s tusschen Roomsch en Protestantsch °1> staatkundig gebied een scort van wa penstilstand om niet te zeggen vredestoe- stand ontstaan. „Door het herstel van het pauselijk ge zantschap en de wijze waarop dit ge schied is (eerst verklaren dat van herstel 8««n sprake is, daarna dat men zich maar htosiond had mooten verzetten, met andere g'j hadt ons niet moeten getoo- Wlt.w c!c band hrsschen wereldlijke en het vJfe macht weer aangeknoopt en 8"Sch,,| 'v"n in onze R.-C. medeburgers den «J» 'r»l van liberalen, die toen het 4esl«nte' '©gen de „orthodoxe" Pre ston^ als anti-kerkelijk poseerden, gezin,," hij. Een deel der kerkelijk- hnp Sch in "de stoeiet) revolutionairenmeenende te °f' eenzelfde wortel", kwam niet °ix>t,| te °orl 'jlte 'an Roomsche zijde is eene c" stille campagne legen de Pro- 'Kiof 8eoigamseer<I; alle wettelijk ge werd C' doch vaak unfaire middelen R,.,„ ^e'>ezigd om ons volk weer onder test "«orschapplj te brengen; de Pro- '"-en worden openlijk met de Bolsje- Christenen, Luther en Calvija, worden in Roomsche bladen voorgesteld als menschen van het allerlaagst allooi. „In deze omstandigheden acht „de Ne derlander" het noodig zich krachtiger dan tot dusver tegen den R.-C. aanval te ver weren, en zich niet te laten intiinideeren door het gepraat over „anti-papisme on verschillig of dit komt van de boven het christendom verheven vrijdenkers, en iet wat dommelende Protestanten, dan wel van de R.-C.-en wier geloof de verplich ting meebrengt zelfs met geweld het Pro testantisme te vernietigen, dus anti-protes- tantsch quand-même te zijn. En als de Roomsche pers en anderen dit in strijd achten met de „achtbaarheid" of „eer waardigheid" van onzen hoofdredacteur, dan doet het ons slechts leed dat zij van dezen of van onze redactie ooit iets anders hebben verwacht. Om door menschen ge- eerd te worden is het ons niet te doen. Wij wenschen met de R.-C. gemeene zaak te blijven maken, waar dit niet ingaat te gen onze beginselen evenals tot dusver maar nóóit op voorwaarde van „stille te zijn" tegenover de verwoede aanvallen der R.-C. Kerk. „Ziedaar ons antwoord." Wij kunnen niet zeggen, dat dit ant woord ons erg bevredigt. Het herstel van het pauselijk gezantschap zou de aanlei ding zijn geworden voor de Nederlander om de protestanten hier te lande te wapen te roepen tegen Rome! Och komt Is dat nu aannemelijk? Ter wijl heel de wereld de handen uitstrekt naar den Vredesvorst van het Vaticaan, terwijl een waarlijk protestantsch land als Engeland zijn gezantschap bij den Paus handhaaft en zelfs het anti-olericale Frankrijk tegen zijn radicale elementen in de Vriendschap met Rome doordrijft, ter wijl de Turken Paapsch worden, zou Ne derland alleen afzijdig blijven en een een maal als tijdelijk begonnen gezantschap bij den Paus zonder reden weer verbreken? Laten wij daaraan toch geen woorden meer verspillen. Nemen wij aan, dat de Neder lander over de handhaving van dat ge zantschap verbolgen is geweest. Zijn hoofd redacteur is toch politicus genoeg om te weten, dat er dingen zijn, die, eenmaal feit geworden, moeten worden aanvaard en dat men zich aan verdenking van iets anders te willen dan men voorgeeft, bloot stelt, wanneer men afgedane zaken maar steeds a!s motief voor een felle campagne blijft gebruiken. Zoo staat het ook met dien „Roomschen schimp" op protestanten, op Luther en Calyijn, die dan tot verweer zou gelokt hebben. Wij schreven het reeds: 't is an dersom: slechts een enkele maal heeft de stelselmatige anti-Roomsche campagne van de Nederlander hier en daar tot een woord van verweer gelokt. Er is daarom wat meer noodig dan de nu gegeven verklaring van de Nederlander dat de christelijk-hislorischen in beginsel zaken op blijvende samenwerking met de Roomschen prijs stellen. Noodig is, dat het anti-papistische ge schrijf en gewrijf in het blad ophoude. Eer kunnen wij niet gelooven, dat het er niet om te doen is, geheel onnoodig in ons land opnieuw godsdiensttwisten uit te lok ken. Wij zouden, wanneer het de Nederlander inderdaad ernst is met haar verklaring, dan dezen goeden raad willen geven: neem de bevolkingscijfers van ons land, bestu deer de landkaart en kijk den staatsalma nak eens goed in. Wellicht komt gij dan eindelijk tot de conclusie, dat het begrip Nederland een protestantsche natie een groot waandenkbeeld is. Teti tweede: de geschiedenis van den Roomschen opbloei der laatste halve eeuw beschouwa de Nederlander als een feit, waaraan niet te tornen valt. Die geschiede nis is er niet eene van usurpatie, maar in tegendeel van een voorzichtig voortgaan op den weg, door de Voorzienigheid aan- gegeven. Wat de latere historieschrijver den Ne derlandschen Katholieken van thans ook zal kunnen verwijten, het zal zeker geen al te groote voortvarendheid, geen verove ringszucht kunnen zijn. Integendeel, er zijn er veler., en niet de eerste de besten onder ons, die roepen om meer kracht in een vooruitstrevende leiding. Maar de Katho Iieke Staatspartij heeft het algemeen lan s belang en de christelijke beginselen steeds hooger geacht dan tijdelijk gewin, eer en aanzien voor eigen partij. Wanneer de leidende geesten der chris telijk-hislorischen zich eens van boven genoemde waandenkbeelden kunnen be vrijden. wanneer zij deze historische feiten eens zonder jaloerschheid of spijt, eenvou- di« willen aanvaarden, dan. maar ook dan alleen, kan er kans zijn op een blijvende samenwerking tusschen alle Chnstusbelij- ders in Nederland op Staatkundig terrein. vriki eene lijn gesteld; de uitnemende Luxor-theater. - Groote Houtstraat 139. Bioscoop- en variété-voorstelling. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg Voorstelling. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert van 2-—3 uur. Groote Kerk. Carillon-bespeling van 7 tot 7-45 u«r. Oud-Holland Verwulft. Strijkorkest. St. Martha-vereenigim. Kleine Hout weg 13, 34 uur Betrekikingbureau. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uit gezonderd Zaterdags-, Zon- en feestda gen, toegankelijk. Hedenmorgen hebben wij eenige oogen- blikkcn een bezoek gebracht aan het dia manten echtpaar P. J. de Laat. en H. M. Harte, dat Zaterdag den dag hunner 65- jarige echtvereeniging herdacht. De beide benedenkamers stonden vol met prachtige bloemstukken en andere cadeaux, welke niet den minsten twijfel lieten omtrent de geachtheid, welke men in grooten kring den jubilarissen toedraagt. Dezen kregen we slechts enkele oogenblikken te spreken. Zelfs nu nog was er geregeld visite en dit is al drie weken zoo, de voorafgaande bruidsdagen. Maar in die enkele minuten vonden zij toch nog gelegenheid uiting te geven aan hun dankbaarheid jegens hen, die hun dit feest tot een onvergetelijk heb ben gemaakt, vooral jegens de buren, die op verschillende wijzen van hun belang stelling in dit feest hebben doen blijken. Een dochter van het jubileerenrfe echt paar vertelde ons een en ander. De oude lui hebben dertien kinderen gehad, Waar van nog vijf dochters in leven. Zij mogen nu neerzien op een schaar van 23 klein kinderen en 15 achterkleinkinderen. Zij zijn beiden nog bijzonder kras. De 88-ja- rige bruidegom mag zich nog in eene uit stekende gezondheid verheugen, doch is in de bruidsdagen doof geworden. Zijn ge zicht is nog goed, hij leest en schrijft zon der bril. De 82-jarige bruid is in vorigen winter ernstig ziek geweest, doch is nu weer vrijwel opgeknapt. Zij bestiert nog gedeeltelijk zelf het huishouden. De brui degom geniet na een werkzaam leven, nu ongeveer 20 jaren, een welverdiende rust. Vroeger is hij barbier geweest en daarna heeft hij te zarnen met zijn broer een steenkolenzaak gedreven. Tegenslagen zijn den ouden menschen niet bespaard geble ven. Vele moeilijkheden hebben zij te door worstelen gehad, maar met hun rotsvast vertrouwen op God hebben zij zich overal doorheen welen te slaan. Zaterdag werd het feest geopend met een plechtig gezongen H. Mis in de parochie kerk van den H. Antonius van Padua. De kerk was smaakvol versierd, buiten ver wachting der feestelingen. De eer dezer verrassing komt aan den ZeerEerw. Heer Pastoor J. P. Reynenberg toe. Deze, die zelf de plechtige H. Mis opdroeg, sprak na het Evangelie den jubilarissen toe. Hij her dacht in zijne toespraak, hoe beiden trouw de belofte, eens aan den voet des altaars elkaar gezworen, nagekomen waren en hoe zij de lasten des levens ter liefde Gods gedragen hadden. Hij wenschte hen geluk met hun feest en wenschte hun nog veel geluk op hun verderen levensweg. J" larissen en familieleden waren zeer on roerd door deze schoone toespraak. Een groot aantal belangstellenden was de kerk aanwezig. Geheel den dag door hadden de ec" den gelukwenschen in ontvangst te n Des avonds werden zij en alle den per auto van den heer Van der sen, die hen ook des morgens naar de gebracht had, naar „St. Bavo" gebracn waar de „bruiloft" zou gevierd worde. Ondanks hun hoogen leeftijd hebben - beide oudjes het geheele feest, dat tot vij uur Zondagmorgen duurde, meegevier waarna zij om half 6 de H. Mis So Paterskerk zijn gaan bijwonen. Nu is de drukte voor hen dan achter a rug, doch de levensjaren, welke hen n resten, zullen zij voorzeker dit diamant feest nooit vergeten. De uitslagen van <j.e Zaterdag gehouden zwemwedstrijden voor jongens en m,c!is~ jes, die geregeld het kostelooze zwembad 'bezoeken luiden als volgt: Meisjes. Tandenzweamnen: 1- Verboom. 2. B. Fortgens. 3. A. d« Graaf- 25 M. borstz'wemmen voor meisjes tot en met 10 jaar: 1. G. v. Galen. 2. M. Meiirasma. 50 M. vrije slag voor meisjes van 1?. 16 jaar: 1. B. Fortgens. 2. H. Spel 3- T. v. Putten, 25 M. rugzwemmen voor meisjes t°' en met 15 jaar: 1. B. Forgtens. 2. M- Blom. 3. E. Visser. 25 M. uitdrijven: 1. B. Fortgens. 2. L- Klautlng. 3. T, v. Putten,. Het Dr. Meren s- dipl-omasohoolnum- mer, werd behaald door school L. 0. 5> A. Vocht. R. Meinsma, H. v. Heulen en A. Vrugt. Jongens: 2o M. borst zwem uien voor jongens van 1113 jaar. 1. Tt Hilbrink- 2. B. Huibrs. 3. J. Wapstra. 50 M. vrije slag voor jongens van 14 tot en met 16 .jaar: 1. H. Hart. 2. P- Ha 11 se. 50 M. vrille slag voor jongens boven 10 jaar: 1. H, Fortgens. 25 M. rugzwemmen voor jongens tot cti met 13 jaar: t. B, Hiitbrimks. 2. J Wapstra. 25 M. rugzwemmen voor jongens van 14 tot en met 16 jaar: 1. A. Vrugt 2, A. Kooij. Afval wedstrijd voor jongens tot on met 15 jaar: 1. A. Vrugt. 2. H. Bonouf. R. Mei n sma,. 25 M. uitdrijven voor jongens: I. J. Wapstra. 2. B. Hilbrink. Na afloop reikte de heer Warnier de prijzen uif. Hot bestuur der afdeeling Haarlem zendt een gedrukte circulaire, rond aan do leden en donateurs, waarin mede gedeeld wordt, dat het bestuur er in geslaagd is, den heer Evert Oomelis be reid te vinden als directeur der zang- vereeniging op te treden, terwijl tevens voor de beide aanstaande concerten de medewerking van het Residentie-orkest verkregen is. Hit garandeert, dat ook dezen winter de uitvoeringen op een zeer hoog peil zullen staan. Een eminent dirigent met een van de beste orkesten van Nederland, dat hoofd zakelijk bestaat uit artisten van groote reputatie, de keuze had niet gelukkiger kunnen zijn- Evenwel eischen de ge- gevolgen van de tijdsomstandigheden offers, welke uit de thans vloeien de inkomsten onmogelijk kunnen wor den bestreden, waardoor het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de oomtributie te wijzigen, zooals in de meeste afdee- lin<*an thans is geregeld, in een per- goonlijk lidmaatschap met recht tot ver- krijging van één onpersoonlijke bijkaart voor ©en heer of dame. De nieuwe regeling gaat 1 Septem ber 1921 in en zal dan zijn als Volgt: Voor leden is de oontributie voor het persoonlijke lidmaatschap f 6, plus ste delijke belasting, terwijl de onpersoon lijke bijkaart f 4 plus stedelijke be lasting kost. Voor donateurs is de minimum contri butie voor het persoonlijk lidmaatschap f 15, met gratis één onpersoonlijke bij kaart. Entreegeld voor nieuwe leden or dona teurs voor het eerste jaar blijft als voorheen. Velen nu zullen misschien terugschrik ken voor deze verhoogingen en er over denken dezen winter maar geen lid te worden. Ons inziens is dat een onjuist principe, want laten We in de eerste plaats stellen; is goede kunst ooit te duur betaald? En dan is goed beschouwt! de verhooging niet zoo heel erg wanneer men het over een heelen winter rekent. Wanneer men dan bedenkt, hoe hoog de kosten zijn die een dergelijk concert meebrengt, de veelvuldige repetities die te 's-Gravenhage gehouden moeten wor den, daar zich aldaar het orkest be vindt, dan het engageeren van eerste klas solisten, dikwijls 5 of 6 of moor, dan moeten wij toch toegeven, dat het niet meer dan billijk is, dat een ieder door een kleine opoffering tracht hier aan mede te helpen. Hit het feestprogramma voor 31 Au gustus vermelden wij nog, dat voor het concert dooir de Haarlemscbe Orkestver- eenigiing onder leiding van Willem Knik ker des avonds 7 uur kostelo-os kaarten .kunnen worden afgehaald op morgen (Dinsdag) tusschen 12 en 2 uur aan de Sociëteit „Vereenigfag." Het bestuur van Koninginnedag lieeft een gedeelte der zaal gereserveerd voor de verpleegden in oudelieden- en weeshuizen. Voor bet solisten kestkeoncert bedraagt de entree 40 cent met inbegrip van plaat selijke belasting. Voor het avondfeest met vuurwerk in bet park van het Brongebouw f 1 en. voor het bal in de zaal van het Bronge- bouiw f 50 exclusief de plaatselijke be lasting. He Haarlemse1 e Burgerwa"ht Kampioen. Na een achtdaagsche wedstrijd, waar aan niet minder dar 80 Burgerwachten, uit alle doelen des lands hebben deel genomen, is de Haarlemscbe Burger wacht in den Korpswedstrijd A als No. 1 uit de match gekomen. Wij mogen constateeren dat dit voor de leden, die Haarlem vertegenwoordigd hebben, een schitterend suoce; is. Haarlem wordt hierdoor houdster van den zilveren wisselbeker, terwijl de korps leden M. A. Hoeben, -T. A. Rijkens, H. E. Stap Jr., H. P. Sooor en 0.. van Zalen, resp. met 55-53-52-49 en 46 het totaal van 255 punten gevormd hebben. Als belooning voor- bun prestatie ont- z-ij ieder een gouden draagme- vangen daille. Het spreekt vanzelf, dat nog geen vol- ledigen uitslag bekend is, gezien do enorme deelname, waarop de Amsior-i damsche Burgerwacht kan terugzien, doch enkele uitkomsten laten wij hier onder volgen: Korpewedstrijd A: 1 Burgerwacht Haarlem 2(55 punten. 2 Burgerw. Bloemendaal ÏSO p. 3 Burgerw. Utrecht 247 p. Korpswedstrijd B: 1 Burgerwacht Doorn 239 punten. Vrije baan 1 H. P. Spoor, Haarlem, 3 keoi- 59 p. 2. J. Schulting, Arnhem, 2 keer 59 p. 3 J. A. Rijkens, Haarlem, 2 keer 59 p. 4 D. Posthumus, Heemstede, 2 keer 59 p. Hoogste korps schutters: 1. M. A. Hoeben, Haarlem, 55 punten. 2 J. Lindeman, Bloemendaal B5 p. 3 L. do Raad, Heemstede, 55 p. Een vollodige uitslag, alsmede datum der prijsuitreiking worden nader bekend gemaakt. Plotseling dood geblêuëH. De 67- janige H. G., wonende in de Zuid- polderstraat, is Zaterdagmorgen op weg naar de Zomervaart om melk te halen, plotseling dood gebleven. Op 't erf van den veehouder D. aan de Zomervaart zakte hij plotseling ineen. Dr. Tervooreu, die spoedig ter plaatse was, constateerde hartverlam- De weddenschap. Een eigenaardige weddenschap is er Zaterdagmiddag in onze goede stad ver speeld. Het trok in den middag om 12 uur al spoedig de aandacht, dat fich een dame op de Groote Markt nestelde, in de 'scha duw van Leuren® Coster's steenen nage dachtenis. Onbewegelijk als 'n standbeeld ging ze daar staan, in dezelfde houding als de uitvinder der boekdrukkunst. Alleen hield ze geen drukletter in de hand, maar een.... flesch slaolie! Merkwaardig schouwspel! Nieuwerwetsche reclame? Het is niet gebleken, dat het dit was. Een half uur had het levende stand beeld daar gestaan, toen een vrouwelijke koerier op de fiets kwam waarschuwen, dat het standbeeld. naar huis mocht gaan. Zc had de weddenschap gewonnen en vijftig pop verdiend, door op deze wijze liet menscheUik opzicht en de publieke nieuwsgierigheid te IrotsearenH Per brancard Mathot werd het hjk naar de woning overgebracht DoodcJijk ongeval. Vrijdagmiddag wilde de 51-jarige N. v. d. V., wo nende Parklaan alhier, die met twee dochters per motorboot een pleizier- toehtje naar Rotterdam maakte, on der de Proveniersbrug over de Schie bij de Teilingerstraat aldaar doorvaren. Hij stond rechtop en niet meer in staat zijnde te bukken, sloeg hij met het hoofd tegen de ijzeren binten. De ongelukkige werd onmiddellijk naar t St. Franciscusgasthuis overgebracht, waai- hij kort daarna tengevolge van schedelbreuk overleed. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplaag. De kerk aan cfe Ged. Oude Gracht. De nieuwe gereformeerde kerk aan de Ged. Oude Gracht zal Dinsdagavond in gebruik worden genomen. De uitzetting acf.t de Delftstraat. De inboedel werd Zaterdag onderge bracht bij een boer aan den Zijlweg- Zijweg. Er wordt op gelet! Zaterdag zijn op de Hoeren vest weer een zevental automobilisten bekeurd terzake het overschrijden van de maximumsnel heid. Dinsdag jl. deelden wij in een uit voerig stuk mede, dat het tekort der Haarlemsche Orkestvereeniging pl. m. f 9000 bedraagt. Wij wekken nogmaals gaarne op het bestuur krachtig te steunen en het tekort te helpen dekken. Daartoe be slaat gelegenheid door bijdragen te zenden aan den heer M. Scheer, Raarn- Jngel 22zwart, penningmeester of aan den heer H. K. Junge, Ampzingstraat 81, secretaris. Op 25, 26 en 27 Aug. zijn alhier geëxamineerd 11 vrouwelijke candida- ten. Geslaagd de dames J. Schermer, te Amsterdam; J. I. C. Bergman, te Apeldoorn; S. Barklo, te Amsterdam en D. Zuiderbaan, te Leeuwarden. De H. Mis op 't Kerkhof, die Don derdag a-s. zou plaatshebben, zal lot Donderdag 8 September warden uit gesteld. Statuten. De „Staatscourant" bevat de wijziging van de statuten van de Ver- eeniging tot steun aan Priester-Studenten, onder bescherming van den Heiligen La- rolus Borromeus, in de Parochie van On ze Lieve Vrouw van den Heiligen Rozen krans en van den Heiligen Dominicus en eveneensvan de Loge „De Schakel' no. 95 van de International Order of Good' Tem plars (Internationale Orde van Goede Tempelieren) te Haarlem. Gevonden voorwerpen: A. Broek huizen, Goltziusstraat 14, armband; Krü- ger, Goltziusstraat 12, foto met kinderen; D, v. Rooden, Leidscheplein 22, ijzeren hoepel; H. Niesten, H. v. Alphenstraat 6, horloge; K. Brunt, Roosveldstraat 72, broodmes; Annie Visser, Tefcterodestraat 108, popje; 0 Schouten., Soutmanstraat 44, portemonnaie; Bosse Bartel joris- straat 12, damesportemonnaieS. Heu- gens, Oosterstraat 22, 2 kinderschopjes. Jaar/ijksch onderzoek. De Bur gemeester van Haarlem brengt ter al gemeene kennis, dat de bijzondere vrij willigers van den landstorm, die ver plicht zijn te verschijnen bij het jaar- lijksch onderzoek van mililie of land weer, daarbij behalve de hun verstrek te voorwerpen van kleeding en uitrus ting ook moeten medebrengen de hun uitgereikte wapens. Redden van drenkelingen. Men schrijft ons: Dezer dagen hield de heer A. J. Meye- i rink in „Den IJzeren Man" bij 's-Bosoh o <to Niemand zal ontkennen, zoo schrijft een onzer abonné's, dat de beoefening van den zang te Haarlem op hoog peil staat. Haarlem telt verscheidene zangvereenigin- gen en er kan geen concours in den om trek zijn, of een of meer Haarlemsche ko ren komen gelauwerd uit den strijd te rug. Evenmin zal iemand beweren, dat die koren een voor de stad gevaarlijk doel najagen, integendeel, ze werken krachtig mede tot de geestelijke verheffing van hare leden. Terecht zegt de dichter „Böse Men schen haben keine Lieder". Waarom, vraag ik me af, staan ze dan nu bloot aan zoo'n gevaarlijken aanslag op hun bestaan, als vervat in het raadsbe sluit van 10 Augustus 1.1.? Ik citeer: „Er zal geen verschil meer gemaakt worden tusschen openbare en be sloten bijeenkomsten". Derhalve zal van elk gezellig samenzijn der leden belasting moeten betaald wor den? ,Van de bijdragen der donateurs en kunstlievende leden zal 20 belasting ge heven worden". Ieder, die weet, hoe moeilijk tegenwoor dig het bestaan der zangkoren is, hoeveel moeite het kost donateurs of begunsti gers aan te werven, zal toegeven, dat op die manier het bestaan der zangkoren ernstig bedreigd wordt. Aan de eene zijde wen sch t men verhef fing van het geestelijk peil van ons volk' in de beoefening van den zang ligt een machtig tegenwicht tegen het teveel van bioscoop en sport en aan de andere zij de wendt men krachtdadige pogingen aan om die verheffing onmogelijk te maken. 't Is dan ook te hopen, dat er van de besturen dier koren eenige actie moge uit gaan, om intrekking of herziening van die. verordening te krijgen. Het zou toch te erg zijn, als de liefheb bers en beoefenaars van den zang van hunne tqph al niet te royale contribuliën, nog een vijfde deel aan den fiscus moesten opofferen. We vonden de zaak van genoeg gewicht om haar eens ernstig te onderzoeken, vooral waar. niet alleen de zangvereeni- gingen, maar ook vele andere vereenigin- gen door deze verordening zullen getroffen worden. Bij informatie bleek ons, dat, wat inzender in boven staand te berde brengt, in het algemeen juist is. De vraag is echter, wat hij be doelt met „gezellig' samenzijn". Van een repetitie, welke ook zeer zeker een „ge zellig samenzijn" kan zijn, wordt natuur lijk geen belasting geheven. Men heef! den maatregel, 20 belasting te heffen van de bijdragen der donateurs en kunstlievende leden, genomen, om zoodoende eeni ge gelijkheid in betalen te brengen. Een donateur of lid behoefde alleen zijn bij drage te betalen en had dan toegang tot alle uitvoeringen, wedstrijden, e.d. terwijl een gewoon bezoeker der uitvoeringen tel kens entréeprijs plus belasting moet beta len. Door den nieuwen maatregel moeten nu ook de donateurs en leden in dc be lasting bijdragen, maar daartegenover blijft staan, dat zij door hunne donatie of oontributie het voordeel behouden, vrijen toegang te hebben tot alle uitvoeringen, e.d. Intussclien, zoo deelde men ons mede, moet de actie van inzender zich niet koe ren tot de gemeente, maar tot het rijk. De nieuwe wijziging toch in de gemeentelijke verordening op de heffing van belasting op de openbare vermakelijkheden, was noodzakelijk geworden door de bepalingen der nieuwe rijkswet. Alles goed en wel, maar voor de ver- eenigingen is het een kwestie, die ernst,g onder de oogen mag worden gezien. Medegedeeld door hel Kon. Meteor. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in don morgen van 29 Augustus 1921. Hoogste barometerstand 762.6 Biarritz. Laagste barometerstand 751-2 Haparan- da. Verwachting van den avond van 29 Aug. tot den avond van 30 Augustus Zwakke lot matige Westelijke tot Zuide lijke wind. Aanvankelijk opklarend. Later weer kans op regen of onweer. Zelfde temperatuur. voor autoriteiten cn een groot aantal pad vinders uit Nederland een voordraeat over het redden van drenkelingen. De voordracht werd met groote aandacht ge spreker zeer voor den leerzamen avond. Bij den wedstrijd 1000 M. (14 deelnemers) ibehaalde de Haarlemsche padvinder G. Timmermans den 2en prijs. Uit handen van Z. K. H. Prins Hendrik ontving ge noemde padvinder zijn welverdiende prijs. Zondag werd in de Zweminrichting aan de Houtvaart door den Ned. Bond to! het Redden van Drenkelingen examen ge houden tot het verkrijgen van een diploma als geoefend redder of redster. Het diplama A van den bond werd be haald door de hoeren: A. H. de Bruijn Jr. en A. Wapstra Jr.; het diploma B door de dames S. van Baren, C. H. v. d. Boeren en C. J. F. van Esob en de heeren A. Schreuder en J. Witkamp, allen leden der Haarl. Reddingsbrigade en door den beer A. H. Bosch Uit den Haag. Het diploma C (tnslructeursdiptoma) werd met lof ioegeken-d aan den hom S. Schreuder. Aan drie candidalen kon, wegem on voldoende medische kennis het dip. om a niet worden uitgereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1