Wisselkoersen en koersen ren Bankpapier Kerk en School Orde em Arbeid, Handel en Nijverheid Ons vroolijk hoekje» 22* Binnenlandsch Nieuws. TELEGRAMMEN. NOORDWIJK. BEVERWIJK. WARMOND ZANDVOORT. VELSEN. KROMMENIE. OVERVEEN. Dure Middenstandswoningen NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEENÏN. LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK Bankpapier Bankpapijr Bankpapier Bankpapier opbrengsten gedurende Juli 1921—t». Leiden'NoordwijkKatwijk 1921. K.M. in Expioi talie 18.8. Aantal reizigers buiten de abonnés 339387. Aantal albonné's 656. Bedrag met abonnementsgeld mee 87449.50. Goederenvervoer 4379.34. Totaal 91828,84. Opbrengst pt-r dag K.M. 157.56. Sedert 1 Januari totaal 386029,79. Sedert 1 Januari per dag K.M. 96.86. Leiden, NoordwijkKatwijk. K.M. m Exploitatie 18,8. Aantal reizigers buiten wiia/bonné's 295573, aantal aboomé's 780. Bedrag met abonnementsgelden ƒ72244,295. Goederenvervoer 6212,94)4. Totaal 78456.34. Opbrengst per dag K.M. 134,52. Sedert 1 Jan. totaal 351195,49. Sedert 1 Jan. per dag K.M. 87.70. De Oranje-Vereeniging. Daar B. en W. afwijzend hebben beschikt op het ver zoek van het bestuur der Öranje-Vereeni- ging, om een subsidie te verleenen voor de tractatie der schoolkinderen met de a.s. Oranjefeesten op 1 Sept, doet het «en beroep op de welwillendheid van Noord- -wthkscij ingezetenen, opdal de kinderen niet teleurgesteld behoeven te worden. Gevonden voorwerpen. 1 rood kora len kettinkje, 1 kinderwagen, een rifver dames-armbandhorloge, 1 schaar, 1 portemonnaie, 1 gouden dasspeld, 11 motorsteps, 1 zilveren beugel tasch met in' boud, 1 redicule met inhoud, 1 riem, 1 bond ('Dohbennann Pincher), 1 auto- ventiekknp, 1 zilveren bekertje, 1 porte monnaie met inhoud, 1 sleutel, 1 bril. Inlichtingen te bekomen op het politie bureau Zaterdags tusscben 12-1 uur te Noordwijk. Burgerlijke Stand van 19 tot 26 Augus tus 1921. GeborenGerardus Je roen, z. v. W. G. Vink en A. Leeflang Nelly, d. v. Cl. v. d. Hoonaard en K. v. d. Niet Christiaan Cornelis, z. v. J. Chr. Groenendijk en J. C. West geest; Cornelis, z. v. A. Duijndam en J. A. van Duin Alida Esther Maria, d. v. J. J. Parlevliet en E. Warmerdam; Henrica Martina, d. v. J. Th. v. d. Meer en M. StraathofMathilda, d. v. S. Groenewoud en Cl. v. d. Berg Johannes, z. v. J. v. d. Niet en J. v. d. Haak. Getrouwd C. Post, 24 jaar, te Lei den en M. K, Zonneveld, 22 jaar, te Noordwijk. Overleden: Janna Hendrika Koers, 2 jaar, d. v. N: Koe s en A. N. Scha- gerNelly v. d. Horst, 8 mnd-, d. v. E. y. d. Horst en E. Haster Cornïlis v.d. Ploeg, 66 jaar, wednr. v. G. Bruijs- ten. De agenda voor de morgen te hou den Raadsvergadering luidt: 1. Vaststelling balansen en winst en verliesrekeningen bedrijven, voor- loopige vaststelling gemeenterekening en goedkeuring rekening Burg. Arm bestuur 1920. 2. Crediet bouw kameroven gasfa briek en daarbij behoorende werken. 3. MededeelLagen en ingekomen stukken. Voor de Ned. Herv. Gemeente alhier zal een nieuw vereenigingsge- bouw gezet worden aan de Oosterwijk straat. Het oude gebouw aan den Alk- maarschen Straatweg, dat te klein werd, is verkocht. if. K. Volksbond. Naar wij ver sera en, ligt het in de bedoeling van den heer Steenvoorden, voorzitter van de afd- Beverwijk van den R. K.Volks- bond, met December a.s., als zoodanig te bedanken. Vanaf de oprichting, 18 jaar geleden, heeft de heer Steenvoor den deze functie vervuld. Bij de Zaterdag te Hilversum ge houden solisten- en kwartet-wedstrij den behaalde in de le afd. klarinet de heer H. W. .Wjcherink, alhier, een eersten prijs. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Hoofdacèe mej, G. E. Kampman, alMer. Te Amsterdam is voor het exa men Hoofdacte geslaagd mej, M. C. van der Sande, alhier, Uitkeeringen aan gemobiliseerden. Inlichtingen verstrekkende op het adres van B. en W. van Velsen, betreffende het gedeeltelijk ten laste der gemeente bren gen van de kosten wegens uitkeeringen aan gedemobiliseerden, deelt die minister van oorlog mede, dat de in het adres behandel de steiurmilkeeringen deel uitmaakten van een groep, welke tot de bemoeiing van het Koninklijn Nationaal Steuncomité behoor de. Het is dan ook niet de minister, doch genoemd comité, dat den maatregel nam om de door Velsen bedoelde io procent der uitkeeringen in 't algemeen ten laste te laten van plaatselijke steuncomité's en demobilisaliescommissies, die de uitkeerin gen doen-, c.q. van de gemeentebesturen. Het kan derhalve niet op den weg van den Minister van Oorlog liggen om tot het vergoeden van vernielde io procent over te gaan. Een eventueel besluit tot den teruggaaf van de io pim ent zou slechts kunnen uit gaan van en de kosten deswege zouden moeten worden gedragen door het Kon. Nationaal Steuncomité, dan wel door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, welk Departement zij het niet in rechtstreeks verhand, toch zijdelings bij de steunverleening betrokken was, omdat het aangenoemd comité de gelden ver schafte voor terugbetaling van plaatselijk gedane steunuitkeeringen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft aan een aantal noodlijdende gemeen ten de gedane uitkeeringen ten volle ver goed, doch is niet bereid en ook niet in staat om aan alle gemeenten meer dan 90 pCt. der uitgekeerde steungelden terug te betalen, waarmede een bedrag van onge veer 700.000 a 800.00O gemoeid zou wezen. Ook de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel kan, in verband met het door .het Koninklijk Nationaal Steuncomi té ingenomen standpunt en de motieven voor dit standpunt, geen vrijheid vinden tot teruggaaf van de onderwerpelijike 10 orocent der steun-uitkeeringen. VELSEN. Burgerlijke Sana. On dertrouwd F. Silkens en B. M. Bruijns. J. Kleine en E. Korte. J. Ouden dijk en M. A. Fatels. J. Amnnes en M. v. d. Berg. K. C. Buding en M. de Jong. N. Y. de Ruijter en J. Lodewijks. GetrouwdP. Harsveld en C. M. Bierman. JKleijne en E. Rodenburg Geboren D. v. M. v. d. Bos-Boon. G. Th. Hellrung-Bahr- d. v. G. J. Smits-Noorman. Overleden C. G. de Brüijn, 20 j., z. v. D. de Bruijn en M. Lagerveld.— K. Dekker, 2 j., d. v. M. Dekker en N. de Korte. De gemeerde-fin an cien te Velsen. De gemeenterekening van Velsen over 1920 heeft aan ontvangsten 2.842.037.40 en aan uitgaven 2.725.770.09% en sluit mitsdien met een voordeelig saldo van 116.267.30%. Dit voordeelig saldo is voor een groot deel verkregen door de getroffen be zuinigingsmaatregelen, welke nog steeds, daar waar dit mogelijk is, door het gemeentebestuur worden toe gepast; Hierdoor is het o.a. mogelijk gewor den om het vermenigvuldigingscijfer, dat voor het belastingjaar 19201921 bedroeg 2.45, voor het belastingjaar 19211922 vast te stellen op 2.1. Het heffingspercentage, dat voor 19201921 varieerde van 5.39 tot 13.47%, varieert thans voor 1921 1922 van 4.62 tot 11.55. Zeker een mooie vooruitgang. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Getrouwd: C. Boon, 29 j. en J. M. Stet, 20 jaar. Geboren: d. v. M. J. Wijnkoop- de Wildt. Z. v. C. Veldt-Groot. Overleden W. Hulscher. HALFWEG. Geen volksfeesten met gesloten cafe's. Te Halfweg (N.-.H.) wil de burgemeeester alleen dan de vereischte vergunning tot het houden van volksfeesten geven, indien de café houders geen sterken drank schenken. Deze heeren zijn daartoe niet bereid, waarom de Vereeniging „Halfweg Vooruit" haar feestelijkheden op Ko ninginnedag niet kan laten doorgaan. EGMONDBINNEN. Schoolfeest. Deze week had de commissie het jaarlijksche feest voor de schoolkinde ren georganiseerd. Dinsdag deden een 130-tal een uitstapje naar Bergen, waar enkele uren gespeeld kon worden, vervolgens werd Alkmaar en de bios coop bezocht. Gedurende het verblijf in Bergen en Alkmaar werden de kin deren onthaald op chocola, broodjes,, limonade en melk. Des avonds werd het gezelschap door de fanfare onder een marsch naar het schoolplein gebracht, waar enkele liedjes gezongen werden, en het hoofd der school een dank woord sprak. Ook de burgemeester toonde daar zijn belangstelling. Donderdag ging de hoogste klas naar Amsterdam, waar het eerste be zoek den dierentuin gold. Later werden nog verschillende merkwaardigheden beschouwd. Over beide uitstapjes waren zoowel de leerlingen als de geleiders ten zeer ste voldaan. Afscheid en Huldiging aan en van onzen Z.E. Heer Pastoor L. Holle. Donderdagavond was Boomsch Kromme nie in vol ornaat om zijn scheidenden Herder te huldigen. Maandag 15 Augustus (O.L. Vroiuw Hemelvaart) kwam de tijding dat_ onze Pastoor was benoemd tot Pastoor van Goes (Zeeland). Direct togen de Boomache Kromme- nieërs aan 't werk om den zeer be minden Herder te huldigen vóór zijn vertrek. De K.S.A. heeft in deze de leiding genomen. Onder voorzitterschap van onzen emi- nenten heer W. Boon is alles goed tot zijn rechtg ekomen. Zondag 21 Augustus jJ. werden alle Besturen der bestaande B.K. Organisaties vereeuwigd, om dan dit portret met onze Z.E. Adviseurs in 't midden, als ge dachtenis aan Z.Eerw. aan te bieden. Verder hadden zich direct verschillende mannen disponibel gesteld om bij alle B.K. ingezetenen een lijst tot inteekening aan te bieden, om zoodoende een stof felijk hulde-blijk aan den scheidenden Adviseur aan te kunnen bieden. Het bestuur der K.S.A. werd bierin niet be schaamd. De lijsten brachten op da som van ongeveer f 900, waarvoor werd aan gekocht een prachtig kamer-ameub'ement. Dat Z.E. er nog jaren genot van moge hebben. Donderdag 25 Augustus had de offici- eele huldiging plaats. De3 avonds om 8 uur werd Z.E. door het bestuur der K.S.A. door de zaal van ons heerlijk Bondsgebouw dat een monument is van onzen onvergetelijken scheidendea Herder en Adviseur L. Dolle naar het podium geleid, waar het B.K. Zangkoor den „Veni Creator" inzette. Er waren ongeveer 550 Katholieken verte genwoordigd, dus de zaal en voorzaal waren eivol. De voorzitter Bprak daar na onzen Geestelijken Adviseur toe, en memoreerde al het schoons en goeds, wat Z.E. voor ons in die 7V2 jaar heeft gedaan. Hièrra O er' andigde hij èa por tret èn teekening van het ameublement. Diep ontroerd nam onze beminde Her der het in ontvangst en bedankte alle Parochianen voor deze gave, doch Z.E. bracht den dank en hulde aan hem gebracht over aan God, want, zoo zeida ZIE., hij had niet meer dan zijn plic'ft gedaan. Daarna werd door verschillende mannen hulde gebracht aan den Herder, ieder voor zijne organisatie. De RJC. ge mengde Zangvereeniging gaf ook drie mooie nummers te hooren. Onder het zingen van het „Credo" verliet Z.E. de zaal. Vervolgens deed de voorzitter nog eeni- ge mededeelingen aan de aanwezigen* o.a. dat er reproductie van de portret ten te bekomen zijnen wat de lijsten hadden opgebracht. Daarna sloot hij de bijeenkomst met den Ohristelijken groet. Het is een onvergefelijke avond gewor den èn voor den scheidenden Herder èn voor de Parochianen. „liet is een goed volk, dat zijn Pries ters eert". Bij de Zaterdag te Hilversum ge houden solisten- en kwartet-wedstrij den behaalde in de 2e afd. saxophone- sopraan de heer J. W. v. d. Laan, al hier, den eersten prijs. Tentoonstelling.Het bestuur der afd. OverveeqBloemendaal lioudt een ten toonstelling vau bloeiende Bol- en Knol gewassen voor de ledn der afdeeling bi de tweede helft van Februari 1922, mits er voldoende deelname is. Deze tentoonstel ling zal verdeeld worden in drie groepen, terwijl voor elk dezer groepen kunstvoor werpen worden uitgeloofd, benevens di ploma's voor diverse medaillec. Groep 1. Hyacinthen in potten of Pan nen; Groep 2. Tulpen in potten of pannen; Groep 3. Narcissen in potten of pannen en bijgoed. Het bestuur schrijft tevens oen PrlJs- vraag uit, open voor alle leden der Alge- meene Vereeniging voor: 18 pannen of kistjes nieuwe Narcissen, in minstens 9 variëteiten en minstens 6 bollen in iedere pan of kist. Hiervoor worden uitgeloofd een gouden medaille als eerste prijs en een verguld zilveren medaille als tweede prijs. B. K. VOLKSUNIVERSITEITEN. Op uitnoodiging van het Dag. Be stuur der K. S. A. werd Maandag j-1. in Hotel „Terminus" te Utrecht een vergadering gehouden van de besturen van B. K. Volksuniversiteiten. De navolgende B. K. Volksuniversitei ten werden door een of meer bestuurs leden vertegenwoordigd. Amsterdam, Breda, 's-Gravenhage, Haarlem, Hilversum en Botterdam. Van het Bestuur der B. K. Volks universiteit te Nijmegen was bericht van verhindering ontvangen. De vergadering, die onder leiding stond van Mr. A. Tepe, Directeur van het Centraal Bureau en secretaris van het Dag. Bestuur der K. S. A. had een aangenaam verloop. Na het houden van een zser duidelijke uiteenzetting van den heer G. Dierckx, voorzitter der B. K. Volksuniversiteit te Amsterdam over de moeilijkheden, welke de bestaande R-, K. Volksuniversiteiten bij haar werk onder vond en de taak, die een op te richten B. K. Bond van B. K. Volksuniversi teiten zou hebben te verrichten. Met algemeene stemmen werd besloten eene commissie te benoemen tot voor bereiding van de oprichting van een B. K. Bond van B. K. VolksuniversN teiten. Aan deze commissie werd op dracht gegeven vóór 1 Dec. a.s. aan eena nieuwe vergadering van besturen van B. K. Volksuniversiteiten van hare werk zaamheden rapport uit te brengen en zoo mogelijk definitieve voorstellen aan £eze vergadering voor te leggen. In deze commissie werden gekozen: Mep E. A. N. Peeters, Haarlem, Pater P. v. d. Tempel O. P. Botterdam, G. Dierckx, Amsterdam en H. Thunissen, 's-Gravenhage, terwijl een der ambte naren van het Centraal Bureau der K. S. A. als secretaris aan deze commis sie zal worden toegevoegd. Het secreta riaat dezer commissie blijft derhalve voorloopig op 't Centraal Bureau der K. S. A. (adres Oude Singel 78 Leiden) gevestigd. In zijn slotwoord brengt de voorzitter, namens de K. S. A. dank aan de aanwezigen. Het heeft hem en het geheele bestuur der K. S. A. ten zeerste verheugd, dat de B. K. Volks universiteiten dit belangrijke werk in en door d«e K. S. A. willen tot stand brengen. Door zulk e en samenwerking zullen zeker da beste resultaten verkregen worden. DRANKBESTRIJDERS BEDEVAART. Verschenen is het programma van de bedevaart van Kruisverbonden en Maria-Veroenigin gen. in Noord-Holland naar 0. L. Vrouw ter Nood te Heiloo op Donderdag 8 September. We zien daarin, dat de II. Mis te half 11 zal worden opgedragen door den Z.Eerw. Pater Koek, Pastoor van de St. Dominicuskerk te Alkmaar. On der deze H. Mis predicate door den Z. Z.Eerw. Karskens, Pastoor te Rinne- gom. Óm half 2 is er Lof met H. Sacramentsprocessie, waaronder predi- catie door den W.Eerw. Heer Des- sing, Kapelaan te Heerhugowaard. Het programma bevat, behalve een opgave van de verschillende oefenin gen, gezangen en gebeden, de volledige tekst der liederen. Het is voor slechts 15 cent (.ter bestrijding der onkosten) verkrijgbaar bij den secretaris van het Comité, den heer C. Vennekes, Alk maar. Het Comité heeft, naar het ons mededeelde, reeds de toezegging van verschillende drankbes trij dersverceni- gingen ontvangen, zoodat het er niet aan twijfelt, of de bedevaart zal even als voorgaande jaren tal van bezoe kers naar Oesdom trekken. Bovendien is de feestdag van MariaL Geboorte al bijzonder geschikt voor een bezoek aan Haar Genade-Oord. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat ter wille eener goede regeling het gewenscht is, dat de besturen der ver eerd gingen tijdig de noodige program mals aanvragen. ^LOONSVERLAGING AANGENOMEN. 3>e conferentie tusehen de directie van de HoBandsdie StoomftHtot-maa^aPP* en het bestuur van de afdeeling Amster dam v. d. Centralen Tramsport aifcewïeTiS- bond, naar aanleiding van de loonsverla ging der bootwerkers is Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft deze bespreking niet tot een gunstig resul taat voor de bootwerkers geleid. Het nieuwe contract, dat de loonsverlaging in houdt, zal mi door de bootwerkers ondier- teekend woTden. De besturen der Clhr. en Katholieke organisaties hadden ook reeds tot ouderteekening besloten. De loonsver laging geldt alleen voor de Holl. Stoom. boot-Mij. en niet voor de arbeiders van werknemers die in de Scheepvaart-Ver- eeniging „Noord" georganiseerd zijn. DE STAKING BIJ DE DOMAN'IALE MIJ DE STAKING BIJ DE DOMANIALE MIJN. De staking blijft algemeen. Ongeregeld heden doen zich niet voor. Wel zien de stalkers reikhalzend uit naar de resultaten van het onderzoek dat de regeering in stelt over de vraag of de Domanial© mij nen Staatsmijhbedrijf kunnen worden. Van verschillende rijden is men bezig veenderijen te Appe'ga gevaar. De brand de regeering op aan dringen, grooten spoed met dit onderzoek te maken. DE UITVOER VAN AARDAPPELEN. Namens den Nederlandsohen Bond van Handelaren in Aardappelen wordt mede gedeeld: Naar aanleiding der verschillende be richten in de bladen betreffende dén uit voer van aardappelen, is in de Bestuurs vergadering van den Nod. Bond van Han delaren in Aardappelen, waarbij tegen woordig waren de afgevaardigden van de voornaamste vereenigingen op het gebied van den aardappelemhandel deze kwestie ter sprake gebracht. De vergadering was van meening, dat hoewel een flink quantum reeds is uitge voerd, er in het geheel geen reden tot on gerustheid bestaat, dat er een tekort aan aardappelen zai komen. De Bond raadt ieder die aardappelen wil opdoen aan, half de maand October af te wachten. De aardappeloogst valt tegen, terwijl niets verloren is gegaan door de aardappelziekte, welke anders vaak groote hoeveelheden vernietigd. Wel achtte de vergadering het gewensCht dat de Regeering een wakend oog op den uitvoer houdt, doch verkeerde of ontijdige maatregelen zouden 'n groote catastrophe voor ons land betedkenen. EEN NIEUW STRIJDMIDDEL. Zaterdagavond is te Utrecht een nieuw strijdmiddel door de georgani seerde arbeiders op het Haagsche Kof fiehuis toegepast. Van ongeveer 7 uur af is het café zoo goed als uitsluitend door arbeiders bezet; slechts aan en kele personen werd consumptie ver strekt, doch overigens werd niet be diend. De ongewenschte gasten gedroe gen zich ordelijk, zoodat ingrijpen door de politie niet noodig was. Voor het café was een groote massa men- schen op de been, die door de politie, onder leiding van den hoofdcommis saris en een hoofdinspecteur tot door- loopcn werd aangemaand. De directie van liet Cabaret Modem heeft heden alle stakers wederom in dienst genomen. Zondagochtend werd een zeer druk bezochte algemeene vergadering ge houden, waarin het Soc.-Dem. Raads lid mr. J a. Ilosenveldt de vraag be sprak: „Hoe kunnen wij onze actie tegen de Horecaffers zoo scherp en doelmatig mogelijk voeren, zonder in strijd te komen met Wet of verorde ning?" In het bijzonder behandelde spre ker daarbij huisvredebreuk en weder- spannigheid. Na afloop der bijeen komst gingen de aanwezigen naar. het Haagsche Koffiehuis, doch de gérant had de deuren gesloten en weigerde hun den tpegang. Slechts enkele ge wone bezoekers werden toegelaten. Tn overeenstemming met de wenken van mr. Rosenveldt werden de pogingen om in liet café toegelaten te worden, telkens herhaald, doch zonder resul taat. Natuurlijk lokle een en ander heel wat belangstelling van het pu bliek uit. Een noodlanding. Men meldt uit Middelburg: De vlieger Bhler van de Nociam, met een tweedekker op weg van Goes naar VH s.vingen, heeft bij Middelburg door een defect een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig kwam in een sloot terecht. Ehiler en twee inzittende dames zijn on gedeerd gebleven. Het verschijnsel doet zich voor dat in verschillende gemeenten van ons land, waar mi dd en si a n d s w o n i ngbou w ve r eenigin gen huizen bouwen met steun van Rijk en gemeente, moeite wordt ondervonden een voldoend aantal gegadigden voor de ze woningen te vinden bij geréedkonung daarvan. Men zou daaruit kunnen besluiten dat aan deze woningen geen behoefte is. Toch zal niemand durven beweren, dat het bouwen van middenstandswoninigen geen sociale behoefte was, toen het Rijk en de gemeente indertijd besloten om naast den bouw van arbeiderswoningen ook dien van middenstandswoningen te bevorderen. Er was gebrek aan „arbeiderswoningen, maar ook aan middenstandswoningen en zeer zeker zal liet Rijk niet tot bevorde ring van middenstandswoningbouw zijn overgegaan dan na nauwkeurig onderzoek naar de noodzakelijkheid daarvau. Er moeten dus andere' redenen zijn HatfagtrfMi* door DE SPAAHNEBANK. Baakpapicr 3.61 Dg 3.65 24 76 2486 231*8 24 08 036 0.35 11.80 11.78 69.— 54.55 42.9) 54.25 3.20 voor die weinige liefhebberij voor deze middens tandswoningen. Een daarvan is zeer zeker gelegen in de hooge huren, die deze huizen moeten opbrengen. De steunregeling voor tie meeste hui- eeniging, voor rijne rekening neemt een zen was dat de bouwer, in casu de ver en drie kwart maal de kosten, die het huis zou hebben gekost, indien het ge bouwd ware vóór Augustus 1914. De meerdere bouwkosten nam het Rijk voor zijn rekening voor drie vierde deel, in dien de gemeente, waarin gebouwd wordt het andere kwart voor haar rekening nam Deze steunregeling heeft aan het Rijk en de gemeenten schatten gekost en toch zijn de huurprijzen nog hoog, zoo hoog, dat zij door de menschen, voor wie ze oorspronkelijk bestemd waren, bijna niet te betalen zijn. Want behalve dat de huizen rente en aflossing moeten opbren gen van 1.75 maal de bouwkosten, die het huis zou gekost hebben in 1914, moet natuurlijk ook nog rente en aflossing worden betaald van den grond, waarop ze gebouwd zijn ofwel moet daarvoor erfpacht worden betaald. Huren van f 8001200 per jaar voor deze huizen zijn dan ook niet zeldzaam, ja zelfs bij na regel. Daar komt dan nog bij dat de huurder voor dat geld nog geen huis krijgt dat tip-top in orde is.Want met schroom valligheid is in den regel door gemeente lijke en landelijke bouwinspectie geweerd alles wat zweemt naar comfort, laat staan naar luxe. Zoo U bet ons bekend dat in huizen met drie verdiepingen bet aanbrengen van een closet op een der verdiepingen als een ongeoorloofde luxe werd afgewezen en dat het aanbrengen van vaste wasch- tafels op de slaapkamers, wat door zeer vele menschen bijzonder op prijs wordt gesteld, als een belachelijke eisoh van comfort van de hand werd gewezen. Men moet daarbij nog in acht nemen, dat middenstanders, die huurprijzen van over de 1000 krachtens hen inkomen, gemakkelijk zouden kunnen betalen, door den langen duur van den woningnood overgegaan zijn tot het koopen van een huis en dat deze woningen worden be trokken door personen, die niet in staat zijn een eigen huis te koopen of door personen, die geweigerd hebben en te recht in de afgeloopen jaren een huis te koopen tegen abnormale topprijzen, zooals wij die gekend hebben. De gangbare opinie is dat de met steun van Rijk en gemeente gebouwde midden- standswoningen uilzonderingen daar gelaten! - niet de hooge huren waard zijn, dne betaald moeten worden om de ploitatierekemng te dekken. liet gevaar is dan ook groot dat zij leeg blijven staan of leeg komen te staan zoodra er maar ©en weinig aanbod van huurhuizen komt. Verlaging der huurprijzen is dus zeer gewenscht. Er is nu een streven merkbaar om voor deze middenstandswoningen ongeveer een zelfde regeing te verkrijgen als thans geldt voor vele met steun van rijk en gemeente gebouwde arbeiderswoningen, nJ. een jaarlijksche bijdrage op de exploitatie-re kening. De buren zouden dan bepaald worden naar de inkomens der bewoners en het tekort zou gedragen worden voor een deel door het rijk en voor eien deel door de gemeente. Men zal begrijpen dat dit voor rijk en gemeente een kostbare geschiedenis kan worden.' Maar misschien ij er nog een andere weg te bewandelen. Voor de geiden, die de bouwveroeni- ging zelf moet foureeren, o.m. een be drag gelijk aan 1,75 maal de bouwkos ten van 1914, moet de vereeniging trach ten hypotheek te krijgen. De rentevoet van deze hypothecaire gelden is op dit oogenblik hoog 11J. 6,25 tot 6,50 procent en er zijn vereenigingen die hypotheken legen nog hoogeren rentevoet moeten af sluiten. Wanneer deze rentevoet een paar pro- oenten zou kunnen verlaagd worden, zou dit een aanzienlijke verlaging der huur- ex- 3.67ifc 3.75 24.80 24.90 2401 24.11 0.33 0.36 11 81 11.85 69.25 54.80 43.15 54.35 REIZEN IN DUITSCHLANH Wie reizen in Duitschland vierde klas? l>e .burgers. Wie reizen er derde? De arbeiders. Wie tweede? 1 ^r"STclKn' dic en mïch verwisse len (De Hollanders). Wie eerste? Demensohen, die Mein en Dein verwis selen WIE BRENGT HET GELUK AAN? Advertentie in een der Haagsche bladen r Huwelpk. Jongmetiscb, bezitt. een obli- vvaar°P kwart mil- Iioen kan vallen .zoekt daarvoor degelijke TfJ Wfdnwe of gescheiden vrouw, die -deze weckte zou kunnen verdragen. Brieven onder no. 6444 bureau van dit blad. verschaffen uit de gelden, die bet in depo sito heeft op Rijkspostspaarbank en post- chèque- en girodienst? Van geld er op toeleggen, kan in dit geval geen sprake zijn. want het Rijk vergoedt aan de in leggers ter Rijkspostspaarbank en aan de deposito-houders bij den girodienst een lagere rente dan 4)4 Hoogstens zou ez sprake kunnen zijn van winstderving, om dat het Rijk wellicht maar wij meenen te weten, dat dit niet zoo is 0p andere wijze hoogere rente dan 4 K kweeken kan. Wanneer de bouwvereenigüigen hypo thecaire gelden konden krijgen tegen 4)4, inplaats van tegen GK dan zou dit reeds enorm schelen in den huurprijs. Een huis, waarop f 15.000 hypotheek is ge nomen tegen 6)4 moet aan rente alleen reeds opbrengen f 975 "per jaar. Dit be drag van f 975 zou verminderen tot f 775, indien het Rijk die gelden verstrek te tegen 4)4 Wanneer voor die -«onin- gen de huurprijs met 200 zou verlaagd worden, zouden de huren op een dragelijk peil komen. Naar onze meening is het een vraag die vooral door de gemeentebesturen, die aan bouwvereenigingen tot het volle bedrag hypotheek verleenden, ernstig onder de oogen mag worden gezien. Immers deze gemeentebesturen verleen den geld tegen denzelfden rentevoet als waarop zij zelf gelden moesten leenen. Dat was in den laatsten tijd weinig min der dan 7 Moeten de bovenbedoelde middenstandfi- woningen echter deze rente blijven op brengen, dan is het te voorzien dat de eene bewoner 11a den andere de huizen verlaat om de hooge huren, met het gevolg dat vele huizen onbewoond blijven en de ge meente de verschuldigde rente en aflos sing niet binnen krijgt. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN LOUCHiEUR EN RATH EN AU. WIESBADEN, 28 Augustus. De be sprekingen, gevoerd tusschen den Fran- schen minister voor de bevrijde gebieden, Louch-euir, en den Duitschen minister voor den wederopbouw, dr. Rathenau, hebben tot overeenstemming geleid. De twee do cumenten waaruit deze overeenkomst be staat, zijn 's avonds onderteekend. Zij zul len dadelijk aan de Fransche en Duitsche regeeringen worden voorgelegd. Het eerste document bevat de algemee ne voorwaarden van de overeenkomst. Het voorziet in de stichting van twee particu liere Fransche en Duitsche maatschappij en, die als bemiddelaar zullen optreden tusschen de Duitsche industrieelcn en de Fransche slachtoffers in het verwoeste ge bied. Het tweede document is het contract, dat tusschen de bovengenoemde maatschap pijen zal Ioopen en waarin dc levering van het materaal wordt geregeld. De pro tocollen in zake de restituties in natura zijn nog aangehouden, totdat een nader onderzoek zal hebben plaats gehad. DE IERSCHE KWESTIE. LONDEN, 28 Augustus. In de ge heime zitting van dc Dail Eireann werd gisteren het snhrijven van Lloyd George gedurende eenigc uren besproken. De kwestie werd geheel aan het Sinn-Fein- kabinct overgelaten. Voorloopig zal bet bijeenkomen van de Dail Eirann niet meer noodig zijn. Naar verluidt beeft het Sinn Fein kabi net de uitnoodiging van Lloyd George om dc onderhandelingen voort te zetten aan genomen. Deze onderhandelingen zullen te Londen plaats vinden. EEN SPOORWEGRAMP TN ITALIë. 30 do oden, 100 gewonden. ROME, 28 Augustus. Te Mogliano bij Rome heeft een ernstig spoowegonge- luk plaats gehad. Tot dusver weiden reeds 30 dooden onder de verbrijzelde wagons zZ g-Wn .eg» l.g, ernstig zijn gekwetst. prijzen veroorloven. een gelden rente, bijvoorbeeld tegen 4)4 kunnen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2