^buitenland" BiimenL Niéuws, FEUILLÊTC )N Onder Vafsclie Vlag BINNENLAND MAANDAG 29 AUGUSTUS 1921 De moord op Erzberger. De toestand in Ierland. Het oogenblik was niet gunstig, gelijk zij dadelijk bemerkte. Zij had buitengewoon zorgvuldigtoilet gemaakt jjtear Guthbridge wierp geen oogopslag P baar. Zwijgend nam hij zijn plaats C ta-^el in' e"- in plaats van als ge- derzl sPÜzen nauwkeurig te on- haarC:".{en en te Kiezen,' wat het meest l°os plin smaak was, legde hij gedachte- gaf c eri snee brood op zijn bord en güst p de deelnemende vraag van Au- »ers„ "aar zijn toestand een kort en v'.°oid antwoord. Wüi:.Ut niet eën stukje kip nemen, •ij !;:am vroeg zij vriendelijk, nadat gen '"eenige minuten had gadegesla een' V n snede droog brood is toch M te 2uin»g ontbijt." "rw11'.i-1< danku, ik heb weinig trek. ÖaV zie 'K. Zou het niet goed zijn, at dokter eens kwam?" Dwaasheid Ik ben heel wel en heb volstrekt geen dokter noodig." „Zooals gij wilt," zeide Augusta be daard. Zij had nu haar plicht gedaan wilde hij niets van den dokter weten, dan was dat zijn zaak. „Zijt gij het gisteren met den heer Muller eens geworden over den koop -Wat?" riep Guthbridge driftig en Augusta zag met niet geringe verwon dering, dat zijn oog een schuwe, ver schrikte uitdrukking aannam. „Hij kwam toch voor de ponies, nietwaar „Wie? Die Muller? Neen.... Er zijn onder de pachters altijd ontevre den menschen, die meenen, dat men hun ongelijk doet." „O, was het een pachterzeide Augusta teleurgesteld. „Waarom wend de hij zich dan niet tot den rentmees ter Een schouderophalen was het pnt- 'woord. Augusta keek een oogenblik besluite loos voor zich. De stemming van haar echtgenoot was zoo ongunstig moge- .Jifkmaar indien zich nu een andere kooper voor het kasteei-opdeed, terwiil zü. aaide. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. DE A.S. GRONDWETSHER ZIENING. Verkeer en Posterijen. „William, begon zij en keek niet haar beminnelijkstenglimlach in zijn boos gezicht, „gij hebt mij nog in het geheel met gevraagd, waarom wij ons vandaag zelf bedienen." Guthbridge keek verrast op I hij scheen nu pas de afwezigheid van den bediende te bemerken. „Wel „Ik heb Baptist weggezonden, om dat ik met u wilde spreken." "Batist verstaat geen Engelsch-" ,,Ik d^k» dat hij meer verstaat, dan gij meent. „Wel Wat hebt gij mij te zeggen „Ik wilde u slechts vragen, of gij of gij u nog herinnert, dat gij mij gis teren zoo half en half een tweede ver jaarsgeschenk hebt beloofd „Wat belieft u „Als die Muller niet juist was ge- 'komen...." „Zwijg toch om Godswil over dien man i" riep hij opgewonden.,,Kunt gij dan volstrekt geen ander onderwerp voor het gesprek vinden 7" „O zeker," hernam Augusta ont hutst. „Ik wist niet, dat gij u over dien man hadt boos gemaakt." Haar ma» gaf geen ^astweord, «n 'eafttoHnè-ec» iarifite 'tauae. De Heer des huizes at met zenuwachtige ge jaagdheid zijn vrouw speelde met het lepeltje in haar hand, terwijl zij van tijd tot tijd een oogopslag wierp °P haar echtgenoot, om te zien, of zij het wagen kon, een nieuwe poging te doen. ..Lieve William, ik...." Guthbridge schrikte. „Wat nu al weer „O niets, volstrekt niets," hernam Augusta verontrust. „Dan zwijg, als gij niets verstandigs v/eet te zeggen Augusta antwoordde niet en zwij gend werd de maaltijd geëindigd. Van dag tot dag zag de jonge me vrouw Guthbridge duidelijker in, dat er een onverklaarbare verandering met haar man had plaats gehad. Zelden of nooit hoorde zij nu een teeder woord van hem het scheen, dat zij hem plot seling .geheel onverschillig was gewor den. Had hij al genoeg van haar Of drukte hem de een of andere zorg, die hij voor haar wilde yerbergenjhou- den en die in verband stend met' dien MuWe» Va» het'*«»sjén¥ftk af état vreemdeling op Guruguh was versche nen, duurde deze zonderlinge verande ring van haar echtgenoot. Zij zelf voel de zich insgelijks gedrukt en ongelukkig. Zij had een onbeperkte macht van 't goud geloofd, en wat baatte haar nu het bezit er van In plaats van een voorname rol te spelen, versukkelde zij nu in de eenzaamheid aan de zijde van een ziekelijken man, wiens prik kelbaarheid altijd grooter werd, zoodat zij het nauwelijks meer waagde hem toe te spreken. In den eersten tijd v/as elk harer grillen yoor hem een bevel geweest, en nu, na eenige weken reeds, had hij nauwelijks een woord, een oogopslag voor haar, ja, hare te genwoordigheid scheen hem menigmaal tot last te zijn. Het kasteel te Erzen- bach was zonder twijfel reeds verkocht. Bittere tranen vulden hare oogen, bij de gedachte aan de besliste weigering, die haar wa^te beurt gevallen, toen zij na lang dralen en overleggen eindelijk het had gewaagd, h»m haar wensch kenbaar te maken. Hij bezat geld in overvloed, een woord, een pennestreek maar zou het hem gekest hebber?, haar dit genoegen te deen, eh hii had Wat was het, dat hem zoo had ver anderd Had hij geld gewaagd in ge vaarlijke ondernemingen, en was Mul ler misschien een ongeluksbode Een zijner pachters Dat was in ieder geval een leugen. Met een ongeduldige beweging wierp zij 't handwerk, waarmede zij hare ver veling had willen verdrijven, in der. hoek van de canapé en trad aan 't venster. Haar oog rustte een seconde op de lichte, schitterende wolkjes, die hier en daar in kleine groepjes langzaam aan den donkerblauwen hemel dreven, en zwierf dan over de bloemperken, de hoog-opspringende waterstralen der fontein, de dichte kronen der boomen in het park. Een gevoel van trots deed haar hart luider kloppen. Dat alles behoorde haar nu reeds voor de helft, en zou haar spoedig alleen toebehooren. Niet alleen de dokter, ook hare eigen oogen zeiden het haar, dat het met de kracht en het weerstandsvermógen van haar echtgenoot snel achteruit gb-'g- V-*i- Tweede Blad. Dc opwinding te Berlijn. To Berlijn is de opwinding over den moord op Erzberger buitengewoon groot. Algemeen is daar de opinie, dat deze moord sinds lang is voorbereid en dat liel laf gestook der laatste weken, hetwelk op den nationalistischen frontstrijdersdag in het stadion zijn hoogtepunt bereikte, de ze gruweldaad verhaast heeft. Ook de rechtsche pers poogt haar leed wezen te betuigen bij deze Misdaad. Maar de andere bladen laken scherp dit huiche len en tooncn uitvoerig aan, hoe deze moord logisch aansluit bij de sinds lang door rechts gevoerde campagne. De „Vorwarts" vindt de ware stemming dezer Heden in een telefonisch gesprek, «lat een der „Vorwarts"-lezers ingevolge 'n gekoppelde telefoonverbinding heeft kun nen afluisteren. Het gesprek werd gevoerd tusschen gencraal-majoor Von Behring en een an dere bekende persoonlijkheid. Het ging over den moord. Dc generaal zeide, aldus de „Vorwarts": „Daar kunnen wij ons geluk mee wen- schcn, dat eindelijk dit „Scliwein" den dood vond. Ik heb mijn beste flesch wijn uit den kelder doen halen, om daarop te drinken." De groote massa te Berlijn is vast be sloten, aan het drijven der nationalisten en het uitdagend tarten dezer hoeren nu ■beslist een einde te maken. De arbeiders staan gereed, om bij de eerste gelegenheid de beste in te grijpen en deze lieden tot de orde te roepen. Zondag zou te Potsdam een Tannenberg- feest gevierd worden, natuurlijk ging 't initiatief uit van de Duitsche nationale partij. De „Freiheit" brengt thans een oproep aan de arbeiders: „Massa, in actie!" heet tu t. „Een politieke moord heeft in - ons land plaats gehad. Duldt niet langer, dat fa na lick en hier de wet voorschrijven. Ten einde is ons geduld. Zondag gaat de re- aelionnaire moordenaarstroep in Potsdam Tannenberg-feesten vieren. Op, ook gij, naar Potsdam! Bedwingt daar de macht der reaclionnairen en monarchistent" De regeering heeft zeer wijselijk de Tannenberg-feesten en de tegendemonstra- lie, waartoe de boven-geciteerde oproep uitr.oodigde, verboden. Ia verband met den moord op Erzber ger, hebben de gezamenlijke vakvereeni- gingen bij de regeering stappen gedaan, opdat deze onmiddellijk maatregelen treft, om ?.an de „hetze" der „rechtsche-bolsje- wiki" een einde te maken. Ook de beide socialistische partijen zul len in dien zin bij de regeering ageeren. Algemeen is men in deze kringen van oordcel, dat aan het steeds brutaler op treden der Duitscb-nationalen slechts een aangesloten front der arbeiders paal en perk kan stellen. Het onderzoek. J Uil Karlsruhe wordt gemeld, dat het onderzoek naar de daders van den moord aanslag zeer actief wordt voortgezet. Men li-ecft, heet het, met politiehonden uit Karlsruhe een spoor gevonden. Zaterdag voormiddag heeft op het tri bunaal in Oberkirchen een onderhoud plaats gehad tusschen de politie-autorited- »cn van Stuttgart en den procureur-gene raal van Karlsruhe. Het onderzoek wordt intusschen, zooals gezegd, ijverig voortge zet en men hoopt spoedig oenig tastbaar resultaat te bereiken. De Berlijnsche politie speurt eveneens overal naar alles wat op den moord be trekking zou kunnen hebben. Een'ge weken geleden heeft een onbe kend individu zich te Berlijn uitgelaten over plannen, welke hij ten opzichte van Erzberger had. Hij zou dien kerel opzoe ken en neerschieten. Der politie kwam dit ter oore, maar een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleef vruchteloos. De politie achtte het echter raadzaam, Erzberger zcïf met deze uitlating in kennis te stellen. Tlinr.s speurt de politie naar de verblijf plaats van den 14 dagen geleden ontsla gen gevangene, Von Hirschfeld, die an derhalf jaar was opgesloten geweest, we gens zijn vroegeren aanslag op Erzberger. Dc politie is er nog niet in geslaagd de zen man op te sporen. Hirschfeld is te Berlijn niet te vinden. Dc Berlijnsche re cherche heeft intusschen eenige recher cheurs naar Griesbach gezonden, om bij 'bet onderzoek ter plaatse behulpzaam te zijn. Een der daders moet zich sinds gerui- tijd in Oppenau opgehouden hebben. De rijksregeering heeft een belooning Van 100.000 Mark beschikbaar gesteld voor Vv"' «ten moordenaar of de aanstichters ''brengt. Persstemmen. |L<> „Miinchener Neuesten Naöhrichlcn" "Ut in een zeer waandeerend artikel Ursberger, de volgende mededeeling Ov over de laatste plannen vail den ver- slagene: Hij was voornemens, zoo heet het, een nieuwe coalitie tot stand te brengen, welke de mogelijklieid zou bieden voor de vorming van een kabinet, waarin Erzber ger en Scheidemann zouden zitting heb. ben. Er was een groot beletsel: Beieren. Erzberger wist, dat zijn intree in de re- geering van de zijde der Beiersche regee ring tegenstand zou ontmoeten. De „Germania" bevat een hoofdartikel, getiteld: „De medeplichtigen,"waarin met klem geprotesteerd wordt tegen het feit, dat het „Deutsche TageMalt" een artikel opgenomen heeft, waarin de moord ver heerlijkt en de misdadiger ip bescherming genomen wordt. Het artikel van het „Helz"-blad is ge titeld „Verzachtende omstandigheden" en zegt o.m.: „Waar de rechtspleging in een slaat te kort schiet, daar ontstaat ipso facto het lynch-reoht. Dat is nu eenmaal zoo en zal altijd zoo blijven, zoolang er mensdhen zijn. Geen wet zal dat ooit veranderen kunnen. Deze Erzberger was 'n verrader, oen minderwaardig individu. De rechtspleging van den slaat is ten opzichte van hem in gebreke gebleven, en het is niet te verontschuldigen, maar toch men- sohelijkerwijze gesproken fe begrijpen, dat rechter „Lynch" is opgestaan, om recht te spreken. Voorwaar, wie menschenhloed vergiet, diens bloed zal ook vergoten wor den. Dat zullen degenen, die hun revol vers op Erzberger richtten, wel weten en ze zullen in het hun beschoren lot wel berusten. Maar bij dat alles dlenikl men toch aan het oude gezegde: Er leeft een God om te straffen en te vonnisen." De „Germania" vraagt verontwaardigd, of een dergelijke verheerlijking van den moord ongestraft moet Mijven. De begrafenis. In Oppenau heeft reeds een rouwpleoh- tigheid plaals gehad. Zondag zou het lijk naar Berlijn worden vervoerd en Woens dag a.s. zal 't worden bijgezet in Wilmers- dorf, op het kerkhof, waar ook de in den oorlog gesneuvelde zoon van Erzberger werd bijgezet. De indruk op het Vaticaan. In Vaiieaanscihe kringen, waar de moord op Erzberger diepen indruk heeft gemaakt, betreurt men levendig dit voort duren van den politieleen strijd. Erzberger werd als trouwe zoon der Kerk hoog geschat en men is er van over tuigd, dat hij steeds met de meest op rechte bedoelingen bezield was. Z. H. de Paus heeft, toen Hij van Zijn onderstaatssecretaris, Prelaat Pizzardo de treurige lijding ontving, Zijn oprechte deelneming betuigd. De indruk in Italië. De pers te Rome geeft in uitvoerige artikelen uiting aan haar verontwaardi ging over den misdadigen aanslag op Erz berger. Ten opzichte van de poliHeke persoon lijkheid van den verslngene was men daar niet sympathiek gezind, maar alle bladen verafschuwen den Jaffen moord op dezen man, die meer wellicht dan vele „be roemdheden" voor zijn vaderland gedaan ■heeft Algemeen is de meening, dat de mili taire kaste, de Duitsch-nationalen, dezen schandelijken moord op hun geweten heb ben. De liberale „Popoio Romano" vreest oen periode van nieuwe burgeroorlogen in Duitscliland. De toestand van Diez. De toestand van afgevaardigde Diez, die, zooals bekend, Erzberger op zijn laatste wandeling vergezelde en ook ge wond werd, is ernstiger dan men aanvan kelijk meende. De kogel heeft de long ge- schanddlij'ken moord op hun geweten heb- De Engelsche pers over de brief wisseling tusschen de Valera en Llogd George. Alle kranten schrijven over de briefwis seling tusschen de Valera en Lloyd George. De Times zegt: Als de leiders van Sinn Fein verstandig zijn, zullen zij inzien, dlat het oogenblik waarop een herhaling van de verschillen tusschen het Engelselie en Iersohe standpunt ©enig nut zou hebben, voorbij is en dat de tijd gekomen is waar op, als er vrede wil komen, men die ver schillen moet laten rusten. Dan zullen verdere onderhandelingen beginnen. De Daily Telegraph noemt de Valera's brief een nieuwen aanval op den aange boden dominion status. De Valera vol hardt erin over de geheele kwestie in een geest van onpractische leerstelligheid. Zijn bedenkingen tegen de Engelsche voor waarden komen neer op een herhaling van zijn aanspraken op „volstrekte onaf hankelijkheid'". Aan den anderen kant hoeft Lloyd George een duidelijke uitvoe rige uiteenzetting van die zaak gegeven, die zich niet kenmerkt door rhelorisch idealisme, maar door een vereeniging van gezond politiek verstand en den vurigen wensch om een regeling te bereiken in een geest van welwillendheid en mensche- lijk gevoel. Waar men oo.k de twee brie ven zal lezen buiten dit eiland, besluit de - yR" NAAR het DUITS Lil, tweede deel. Daily Telegraph", men behoeft niet be ducht te zijn voor den invloed «Men zij op de openbare meening zullen hebben. De Daily Chronicle verklaard. dat het geschil nu duidelijk bepaald is tot de vraag: Zijn de Ieren bereid om het deel genootschap binnen het Britschc rijk te aanvaarden of volharden zij in die repu bliek. Het regeeringsaanbod was ontwor pen op den grondslag zelf dien de Va lera bad voorgesteld regeering door toestemming van de geregeerden. Het zou Ierland, zooals Lloyd George zegt, in staat stellen elke zenuw en vezel van zijn nationaal leven te corn troleeren." Maar wat de voorstellen niet inbonden en in geen geval zullen inhoudien is het scheppen van een afzonderlijke souverei- ne macht in Ierland. Het is niet mogelijk om Ierland vol komen van Groot-Britannië af te schei den. De vloot kan geen zeeën om Engeland heen erkennen, tenzij Ierland het gebruik van zijn havens waarborgt. De handel beweegt zich vain nature tussclren de dee- Ien van het Vereenigde Koninkrijk. „Dit zijn geografische feiten waarvan het be lang uitkomt in onze geheele». geschiede nis en het ongeluk van onze betrekkingen is te wijten. Niet aan erkenning van deze noodzakelijkheid, maar aan het ongeluk kige geloof dat wij het gevaaT bet best konden afwenden door politieke overhoor- soiling. Dat was onze oude fout. die men nu geheel heeft afgezworen. Aan de Ie ren bieden wij nu politieke vrijheid aan ondergeschikt aan de voorwaard^} zonder welke onze vriendschapin gevaar zou worden gebracht. i Do Daily News, die altijd welwillend is geweest voor de Iersclie aspiraties, geeft den volgenden, opmerkelIjken commen taar: „Ierland heeft zijn gebaar gemaakt. Maar als men aanneemt dat een onaf hankelijkheidsverklaring moest afgekon digd worden, is het niet gemakkelijk denkbaar een minder tartende of minder uitdagende te vimden dam het antwoord van de Dail. „Het zwakke punt van het antwoord van de Dail is de vergelijking met Neder land, Denemarken en België. De Dail zegt, dat de „souvereiniteit" van die sta ten verkort zou woTden, wanneer haar be staan bleek in te dmïscben tegen «Je vei ligheid of belangen van hun grooten ten buurmam. Maar indien zij daar tegen indruisclite, zou die uitdaging stellig plaats vinden. De voorwaarde^ voor hun onaf hankelijkheid is, dat zij geen bedreiging boor hun buren zijn. Alles wat de aan Ierland voorgestelde voorwaarden eigenlijk meebrengen is, «Jat zijn onafhankelijkheid niet gebruikt zal worden om het Rritsclie rijk te deren. Het is niet onredelijk, dat eeniige van «jie waarborgen in zokore gevallen Vereischt worden. De onafhankelijkheid, die daar voor in ruil teruggegeven wordt, is wer kelijk even groot als alle kleine moderne staten genieten. Haar te weigeren, omdat de mate van onafhankelijkheid wordt onthouden die naar de leiders van Sinn Fein bekennen nooit zal uitgeoefend worden, welke nooit in eenig geval uitgeoefend zou kunnen worden zonder dat het onmiddellijk tot een ramp kwam, en welke in de tegen woordige wereld van groote rijken wer kelijk onuitvoerbaar en onbereikbaar is, zou een zinledige zelfmoord zijn, besluit de Daily News. De Manchester Guardian is overtuigd dat de Valera en zijn collega's de kwes tie van de formeele onafhankelijkheid in een valsch perspectief zien. „Iedeercn dde de omstandigheden van de nieuwe klei ne naties op het contingent kent, de mate waarin zij overschaduwd worden door buitenlandisch economische en poli tieke belangen, moet inzien dat het mo gelijk is volledige souvereime onafhanke lijkheid te hebben en toch bij lange na niet zijn eigen leven in de band te heb ben". Het blad geeft dengenen die uit naam van Ierland onderhandelen, te verstaan, dat zij zich moeten herinneren dat de voorstellen in het belang vam Engeland s veiligheid niet ten doel hebben dingen mee te brengen, die men er in wil lezen. FAICAL'S TROONSBESTIJGING. Uit Bagdad wordt aan het Britsch de partement van koloniën gemeld, dat de troonsbestijging van emir Faical op schit terende wijze heeft plaats gehad. Toen de emir zijn voet op de eerste tre de van den troon zette, stonden alle aan wezigen op, terwijl de B-ritsche cerewaent het saluut bracht. De hooge Britsche commissaris nam plaats aan de rechterzijde van den emir en de algemeene bevelvoerende officier aan zijn linker. Na het voorlezen der proclamatie, waar bij Faical tot koning van Irak wordt uit geroepen-, ging een luid gejuioh op. De ©erewacht en de koninklijke garde brach ten daarop een saluut van 21 geweerscho ten en de koninklijke standaard werd op het gebouw geheschen, terwijl dc vlag op alle gouvernementsgebouwen werd uitge stoken. SPRINKHANENPLAAG IN FRANK RIJK. Een srinkhanenplaag, welke wordt toe geschreven aan de langdurige droogte, teistert de Zuidelijke districten van het Seine- en Marne-departement. De boerde rijen dreigen geruïneerd te worden. In de districten Mondreville, Chenon en vooral Tremainville maken de landerijen een desolaten indruk. De aardappelen- en beetwortelvelden zijn geheel verwoest. Naar geschat wordt, is reeds ongeveer 7500 H.A. oogstland vernield. Nooit heeft in Frankrijk' zulk. een plaag gewoed en naar de minister van landbouw verklaar de, was de ramp zoo onverwacht geko men, dat geen maatregelen ter bestrijding konden genomen worden. DE RAMP MET DE R 38. Te Hull is het onderzoek begonnen naar de oorzaak die tot de catastrophe van de R 38 geleid heeft. Aan de pers is mede gedeeld, dat geen enkele verklaring of me- dedeeling vanwege het comité van onder zoek zal verstrekt worden. Het onderzoek zal geruinien tijd in be slag nemen en de uitkomsten daarvan zul len voorloopig geheim gehouden worden. Van Amerikaansche zijde is comman dant Diver van de Amerikaansche marine aangewezen om als speciale vertegenwoor diger van Amerika in de commissie zitting te°nemen. Het onderzoek zal geleid wor den door vice-admiraal John Salmond, be velhebber officier van het luchtcorps in dat district. Hij zal worden bijgestaan door verschillende officieren van het ko ninklijk luchtvaartcorps en door eenige experten uit Londen. Uit Washington wordt gemeld: Het departement van staat heeft het hoffelijk aanbod van Engeland aanvaard om de lijken der Amerikanen, die gedood zijn bij het ongeluk van de R. 38, naar Amerika te zenden aan boord van een oor logsschip. PE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIë. Uit Madras wordt gemeld: Een bericht uit Palghat d.d. 27 Augus tus zegt, dat het district Malabar tot mi litair gebied is verklaard. Batfy, de resident, is den 22sten met Strijdkrachten vertrokken naar Pattambi, waar hij uit den trein stapte en te voet een menigte Moplah's tegemoet ging, die naar hem toe kwamen. Batty waarschuwde, dat er bij de minste bedreiging zou worden geschoten. De menigte maakte geen aan stalten om uiteen te gaan maar snelde toe. Toen gaf hij last om tc vuren. De verlie zen moeten zwaar zijn geweest, maar zij zijn niet bekend. Daarna keerden de strijd krachten terug naar Shovance. Zij worden vervangen door cavalerie uit Bangalore. Later in den avond kwam het bericht, dat een bende Moplah's oprukte naar Co- taparani, met het doel om den assistent-re sident aan te vallen, en de thesaurie Batty kwam bijtijds met een kapitein en dertig mar. van het Dorwit-regiment, en twee machinegeweren te Cotaparam, en pa trouilleerde door de stad. De politiepost te Cherapatchery is giste ren aangevallen. Alle bescheiden zijn ver brand. De sub-thesaurie te Periatalamanna is geplunderd. 8000 robijnen zijn gestolen, en het munsifs-hof en alle bescheiden zijn vernietigd. De inwoners van die plaatsen zijn niet lastig gevallen, maar de veront rusting blijft. DE TOESTAND IN OFTER-SILEZIë. Volgens berichten uit Moravisch Ostrau aan Tsjechisch bladen zijn Poolsche op standelingen uit Opper-Silezië op militaire wijze als reserven georganiseerd langs de Tsjeoho-SIowaksche grens. Het heeft den indruk, dat zij d«x>r beroepsmilitairen aan gevoerd worden. LOUCHEUR EN RATHENAU. De ochtend'bespreking van Zaterdag tusschen beide heeren heeft twee en een half uur geduurd. Men werd het eens over het voornaamste ontwerp, de „memorie over het herstel" met bijlagen. Zaterdagmiddag zouden nog aanvullen de kwesties bespraken worden, die betrek king hebben op het teruggeven van den veestapel en het rollend materiaal. Óp dit laalste pur.t, dat ook reeds onderzocht is, was men het reeds bijna eens. Zondagsrust voor 'de dagbladen. De federatie van dagbladverkoopers te Brus sel heeft een verzoekschrift aan de kamers gericht, om de Zondagsrust in het dag bladbedrijf in te voeren. Rookende vrouwen. Een medewerk ster van de „Times" protesteert tegen het rook en van dames in winkels te Londen. De winkeliers durven het niet verbieden klanten, maar zien het ongaarne. Heeren, die dames vergezellen, bij het boodschappen doen, werpen hun sigaar eK, maar dames rooken in de winkels. Het is ver gekomen! dat er andere redenen <lan dc processjc- kwestie kunnen beslaan, om bij «ie a.s. Grondwetsherziening het hoofdstuk van den godsdienst buiten behandeling te la ten. „Van goed ingelichte zijde vernemen wij thans, dat het voornemen daartoe inder daad niets heeft uit te staan met de anti- processierelletjes, maar verband houdt met de moeilijkheden in zake de financieele verhouding tussclren de verschillende Ker ken en den Staat, waaromtrent niet de gewenschte overeenstemming verkregen werd. Daarom was reeds, vóór de relletjes begonnen, het plan gemaakt dit hoofdstuk" onveranderd te laten en terug te nenren hetgeen tot wijziging daarvan was voorge steld". Wij lezen in „Het Centrum" «Wij zinspeelden er deze week reeds op, MIDDENSTANDSBOND. Ue voortgezette vergadering van den Middenstandbond zal in de maand Sep tember te Utrecht gehouden worden. HET ENGELSCHE ESKADER IN ONS LAND. In aansluiting bij hot bericht uit de „Times" omtrent het aanstaand bezoek van een aantal Engelsche oorlogsbodems onder commando van vice-admiraal Hod ges aan Rotterdam en Amsterdam, kan worden gemeld dat de Regeering be richt heeft ontvangen van dit van 5 tot 14 September te houden bezoek. Het voorloopig programma hiervoor luidt als volgt: 6 September aankomst te Rotterdam van Z. Ms. „Coventry", het vlaggeschip van den vioe-admiraal met de 2de divi sie van de lste torpedobootjagerflotiltje (de Versatile, Walker, Watehman, Whirlwind). 10 September vertrekt van Rotterdam van 'dit smaldeel. Dienzelfden dag ontmoetten de „Co ventry" en de eerste divisie der eerste torpedobootjagor-flotilje, bestaande uit de „Wallace", „Warwick", „Vancouver" „Veloc" en „Vortigem" elkaar vóór IJmuiden en varen naar Amsterdam waar zij in den namiddag aankomen. De tweede flottilje vaart dien dag naar IJ muiden en komt dan daar in den namid dag aan. Op 14' September vertrekt het geheele eskader uit Amsterdam ea van IJmuiden om zich te bewegen naai Port Edgar. EEN NIEUWE PAS-EACILITEIT. Tot dusver waren vreemdelingen van Engelsche, Belgische, Eransche, Ameri kaansche, Zwitsersche of Italiaansche na tionaliteit, indien zij niet langer dan oen maand hier te lande vertoefden, vrij gesteld van het aanvragen van een iden titeitskaart. Met ingang van 15 September a.s. zal, meldt het „Hbl.", deze bepaling gelden voor de onderdanen van alle door Ne derland erkende Staten. Niet vrijgesteld van het aanvragen eener identiteitskaart zijn de bewoners van Sovjet-Rusland, alsmede die van de Oekraine, van Litauen, Georgië, Azer, Beidjan en Armenië. Ook geldt de bepa ling niet voor buitenlandscho arbeiders, werkzaam bij het mijnbedrijf hier te lande. Vrouwelijk personeel hij spoorwegen en posterijen. Vrijdag is te 's-Gravenhago op initiatief van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel een gecombineerde be stuursvergadering gehouden van neutrale organisaties van overheidspersoneel en semi-overheidspersoneel, ter bespreking van de door de directies der Ncderland- sche Spoorwegen en der Posterijen, Tele grafie en Telefonie voorgenomen maat regelen, ten aanzien van het vrouwelijk personeel. De besturen waren eenstemmig van meening, dat krachtig stelling moet wor den genomen tegen elk verdringen der vrouw, van de plaats welke zij zich thans hééft verworven. Aan het comité van Neutraal Over- heids-Personeel zal worden verzocht bin nenkort een nitnoodiging te verzenden aan de overige Oentrales van Overheids personeel om te komen tot een geza menlijke actie. VERPLAATSING VISITATIE OL DEN ZAAL. Volgens het „Ilbld." zal de visitatie van binnenkomende en uitgaande treinen in de eerste helft van '22 van Oldenzaal worden overgebracht naar Bentheim. ANTI-MILITAIRE ACTIE IN 'T ZICHT. Het N.A.S. maakt bekend dat er weder om besprekingen plaats gehad hebben tus schen de besturen van het N.A.S. en de I.A.M.V. over de zaak-Groenendaal en de dienstweigeraars. Besloten werd üe actie krachtig voorï te feilen, terwiil er op Zondag 25 Septem ber in de verschillende plaatsen van ons land demonstratieve meetings zullen wor< den gehouden. Gemeld werd dat de gezondhck!sto6« stand van Groenendaal ongewijzigd was gebleven. AFKEURING EENER PUBLICATIE; Op de vragen van den heer Snoeck Hen-i kemans, betreffende het openbaar maken in dagbladen van gedeelten van het ad vies van <ten Hoogen Raad van Arbeid over een proeve van een ontvvcrp-Ziek'te- wet; publicatie van den juislen tekst van dit advies en toezending aan de leden den K«snier wan een afdruk van tusschen den Minister en dien Raad gewisselde, niet geheime,, stukken over dat ontwerp, heeft Minister Aalberse geantwoord, dat de pu blicatie van gedeelten van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over de proeve van een ontwerp-Zieklewct in dag bladen, geenszins zijn goedkeuring weg- draagt. Hij heeft reeds meermalen zijn leedwezen en zijn afkeuring er over uit gesproken, dat stukken van vertrouwelij ke!! aard worden openhaar gemaakt. De vraag, of het geen aanbeveling ver dient thans den juisten tekst van het be doelde advtes te pubiicocren, overweegt de Minister. Het ligt in zijn voornemen oin, alvorens tot publicatie van adviezen van den Hoogen Raad van Arbeid over te gaan, met dit college daaromtrent overleg te plegen. 10 Exemplaren van de gewisselde niet geheime stukken zijn ter griffie van de Kamer gedeponeerd. NACHTARBEID IN BAKKERIJEN. In de Memorie van toelichting op hel thans verschenen wetsontwerp tot wijzi ging der Arbeidswet 1919, zegt de Minis ter van Arbeid, dat daar niet te verwach ten is, dat de in het wetsontwerp gedane voorstellen vóór 24 October 1921 tot wet zullen zijn verheven, aan artikel 39 het tijdelijk karakter moet worden ontnomen- Krachtens dit artikel kan de Minister tol 240ctober 1921 onder bepaalde voorwaar den toestaan, dat in broodbakker jen nachtarbeid wordt verricht. Spoedig na de invoering der wet bleek, dat om verschillende redenen in verschil lende gevallen nachtarbeid behoorde te worden toegestaan en wel in het belang van de broodvoorziening der bevolking bij dubbele feestdagen alsmede bij ovendefec ten, ziekte van personeel enz. Artikel 39 is ook nog voor een ander doeleinde gebruikt en wel om aan bedrij ven, met 6 of meer bakkersgezellen enkele uren vóór-arbeid, zijnde arbeid, beslaande in het gereedmaken van deeg en ovens, toe te staan. Daardoor was het mogelijk om het vervoer en den verkoop van brood van een vroeger uur af toe te staan dan met toepassing van artikel 37 had kunnen ge schieden. Zulks bleek in verschillende gevallen noodzakelijk om te voorkomen, dat «ie betrokken broodbakkerüen tegenover het kleinbedrijf, dat sneller met zijn product gereed kan zijn, in een ongunstige positie zouden worden gebracht. Ook hier is, in verband met den in artikel 39 gestelden termijn, voorziening noodig. Het tarief ontwerp. Door tninder ter zake kundigen is de opmerking ge maakt zoo meldt het Haagsche Oor- respondentiebureau dat de defenitieve intrekking van hot tariefontworp niet vaststaat, nu de minister van financiën! „terugzending" van het ontwerp aan den voorzitter der "Tweede Kamer heeft ge vraagd. Naar aanleiding hiervan kan worden gemeld, dat de gewone vorm is gebezigd en dat de intrekking even zeker is als die van alle tot dusver ingetrokken wets ontwerpen. Vrachtprjjsverlaging op de Indiscjif lijnen. Met ingang van 29 Augustus a.s. zal een vrachtprijsverlaging intreden voor het vervoer van enkele artikelen 'voor ouzo kolonieën. De stoomvaart Mij. .Nederland", de „Rotterdamsche Lloyd" en de Stoomv. Mij. „Oceaan" zullen de vrachten voor cement, rails, pijpen en diverse soorten onbewerkt ijzer, bestemd voor Ned. Indië, verlagen, terwijl ook de vrachten voor kunstmeststoffen ge wijzigd zullen worden. De prijsverlaging zal zijn als volgt: het transport van oement wordt van, f 124 tot f 21 verlaagd, van kunstmeststoffen van f 25 teft f 21 (Bolawain; f 124), rails van f 29 t-'<t f 22, pijpen van f 31 tot f 23 en voor T. en ruwijzer vari f 38 tot f 29. Do vrachttarieven voor Belawan, Dell, zijn gelijk aan die voor Java, belialv© voor enkele irtikelen, waarvoor de vrachtprijs f 3 hooger is. Dit is een ge volg van het feit, dat de groote schepen Belawan niet kunnen aanloopen terwijl de exploitatiekosten der kleinere sche pen hooger zijn. Ti WorA vervolgd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5