Kimst en Kennis. Landb. en Visscherij Handel en Nijverheid. Em liMwt liMsipliehiwei Luchtverkeer. Gemengd Nieuws, Korte Berichten NATUURSCHOON EN VERNIEL ZUCHT. GEWELDIGE BRAND TE MIERLO. T e Mierlo bij Helmond woedde Za terdag een ontzettende brand, ont staan in een boerderij. Er is geen vol doend bluschwater. Het zijn enkel wo ningen met rieten daken, welke aan het vuur ten offer zijn gevallen. De stoomspuiten van Helmond en Eindhoven zijn naar het terrein vanden brand vertrokken. Deze konden slangen brengen tot het Eindhovensche kanaal en stuitten den verderen voortgang van den brand. Bijna alle inboedels zijn verbrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend De burgerwacht en vrijwillige brand weer verleenen hulp. De brand is uitgebroken in een boerderij aan de Marktstraat de eenige van het dorp, aan beide kanten be bouwd met arbeiderswoningen en boer derijen. Aangewakkerd door den feilen wind breidde het vuur zich uit aan beide zijden der straat en spoedig ston den een 29-tal huizen en boerderijen in brand. Volgens nadere berichten is nage noeg de geheele Marktstraat is plat gebrand. Niet minder dan 30 huis gezinnen zijn dakloos. De brand ont stond om elf uur op den zolder van de woning van Raaymakers. In minder dan geen tijd stond dit huis, toebe- hoorende aan den landbouwer Adri aans, geheel in lichte laaie, doordat bijna alle nabijgelegen woningen met stroo gedekt waren, vond daar het vuur, aangewakkerd door den sterken wind, gretig voedsel en stonden deze woningen spoedig in lichte laaie. In een goed uur tijds zijn zestien com plexen huizen in vlammen opgegaan. De voornaamste zijn de groote boerderij van den landbouwer Van Dijk, twee café's, een rijwielzaak, een manufacturen-magagjn en een bak kerswinkel. De daklóoze gezinnen vin den gelukkig een enderdak in de nog leegstaande, pasgebouwde woningen van de woningbouwvereniging Mier- lodorp waarheen ook hun meubels gebracht werden. Er is echter veel in boedel verbrand. Alles is vrij laag ver zekerd. De brand heeft een ware ruïne aangericht. Het geheel geeft een troosteloozen aanblik en beteekent een ramp voor Mierlo. Wegens gebrek aan water en blusch- materiaal viel aan blusschen niet te denken. Wél was de Eindhovensche brandweer spoedig na de oproeping ter plaatse en had op een afstand van 1500 meter een slang in het Eindho vensche kanaal gekoppeld, maar op dat oogenblik waren de meeste huizen reeds in de asch gelegd. De schade wordt op 300 k 400.000 gulden geschat. Een ernstige zieke kon met groote jmoeite gered worden. 'De burgerwacht heeft onder leiding van den burgemeester J. C. Verhult, zeer goede diensten verricht. EEN GOEDE VANGST. Aan het ,,Limb. Dagbl." meldt men uit Eij gelshoven E>e Duitscher W., die de vorige week gearresteerd is, is bij nader onderzoek gebleken een berucht individu te zijn. Het ingestelde onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat genoemde W. jn Duitschland een gevangen Rus heeft vermoord, en hiervoor tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld Verder wordt hij verdacht van ver schillende groote diefstallen. De Duitsche Justitie had vernomen, dat W. op een der Limburgsche mij nen werkte, vandaar dat de moorde naar spoedig door de ijverige naspo ringen van marechaussee en mijnpoli- tie werd ontdekt in de Laura te Eijgels- hoven. De aangehoudene, die een vreemd uiterlijk had, werd zwaar geboeid naar het Vuis van Bewaring gebracht. Terwijl men op zijn uitlevering wacht, worden nog steeds nasporingen ge daan naar meerdere Duitschers met wien hij op vriendschappelijken voet leefde. BRAND TE-SCHIEDAM. Vrijdag is naar de „N. Schied. Crt." meldt, brand ontstaan in de fabrieks gebouwen van de N. V. Nederl. Iso leer Maatschappij, aan de St.-Anna- zusterstraat nos. 22 en 24 te Schiedam. Het vuur bleek voornamelijk te woeden in het achtergedeelte van het twee verdiepingen hooge pand aan de St.-Annazusterstraat no. 22. Toen de brandweer die terstond ge alarmeerd werd, ter plaatse verscheen, stond het achtergedeelte der fabriek, waarin de teerkokerij is gevestigd en waarin veel materiaal voor de vervaar diging van astbest is opgeslagen, in lichte laaie. Met twee stoombrandspuiten en eenige op de waterleiding geplaatste slangen werd door de brandweer een enorme hoeveelheid water in de vuur zee geworpen. Het achtergedeelte van de vrij diepe fabriekspanden brandde vrijwel ve- houden kon worden. Een groot stuk van den recht er zij gevel stortte in en kwam terecht op het dak van het daarnaast op een plaats uitkomend pakhuis van den heer Treurniet-, waarin hooi, meel en pulp is opgeslagen. - Een groot gedeelte, van het dak van het pakhuis, zoomede van den zolder werd verbrijzeld. De aan dit pand aangerichte schade is enorm. Brand werd er evenwel niet in veroorzaakt. Aangaande de oorzaak van den brand is niets bekend. Naar wij vernemen, zijn de fabrieks gebouwen, inventaris en goederen van de Ned. Isoleer Mij. op beurspolis verzekerd. Het pakhuis van den heer Treur niet op no. 20 in de St.-Annazuster straat is verzekerd voor f 10.000 de daarin aanwezige voorraden voor f 5000.—. NIET NOODIG, CONDUCTEUR. In den Haag op lijn 3. Aan elke lus binnen een menschenkind. Achter- balcon stampvol.. Op de gereserveer de plaats voor den conducteur staat al direct bij het postkantoor een jong- mensch. Doet bij elke halte opvallend beleefd. Stapt even af om passagiers in en uit te laten. Regelt zoo'n beetje het drukke verkeer. Bij den Noordwal hangt hij, hoewel niet heelemaal noodig op de treeplank,- De conducteur worstelt zich langza merhand, al kaartjes verkoopend, naar het balcon. Ziet ten laatste in de Piet Heinstraat ook het jongmensch hangen „Meneer „Niet noodig, conducteur". Conducteur kijkt verwonderd. „Hebt u 'n kaart „Niet noodig". Conducteur dringt naar de tree plank, Jongmensch springt er af, gaat rustig kijken voor een winkel. Tram stopt. Conducteur springt er af en pakt het jongmensch bij zijn klad den. „Laat me los laat me los, zeg ik Er staat een auto met heer en dame. De heer komt naar den condcteur en geeft een dubbeltje „Laatlfhem maar los, conducteur, ik betaal voor 'm". En als de heer weer achter het stuur wil gaan zitten, ziet hij .in zijn wagen het bewuste jongmensch. Maar hij ligt er gauw weer uit. Lijn 3 kan weer verder gaan. „Mooie boel," zegt er een op het achterbalcon. Onze Lieve Heer heeft rare kost gangers, bromt een ander. (Avp.) Het door den nieuwen Minister „van >®riog ingediend gewijzigd Dienstplioht- >Btwcrp, houdt in een verlaging van het contingent W 23.000 lot 19.500 man. Behalve deze 11500 raan zal nog ingelijfd worden een zeker aantal manschappen ter goedmaking v*n het in liet eerste dienstjaar op de Kcbtingsterkte te lijden verlies. Laatstbe doeld getal wordt geschat op 2000, zoodat te rekenen valt op een jaarlijkscho inlij ving van 21.500 jongemannen. Deze lich tingssterkte zal, nu daaraan verbonden wordt de maatregel om de dienstplichtigen gelijkwaardig te oefenen, gelegenheid ge ven bij mobilisatie reeds dadelijk te kun nen beschikken over een paraat veldleger van 72 infanterie-bataljons en daarne vens over eveneens volledig geoefende troe pen voor stelling- en territoriaal gebruik, terwijl daarachter nok reeds dadelijk aan wezig zijn geoefende troepen voor eerste aanvulling en reserve, die nog naar be hoefte uit de aanvullingsreserve en uit de ia oorlogstijd te oefenen dienstplichtigen kunnen worden verstrekt. De verdeeling van de lichtingsterkte over de onderscheidene wapens en korpsen is als volgt gedacht: zeemacht 1000 man; infanterie 13.500 man; wielrijders 500 man cavalerie 800 man; bereden artillerie 2.130 man; vestingartillerie (met inbegrip van kust er. van luchtwcer-artillerie) 1500 man; genietroepen (met inbegrip van ponton niers en torpedisten) 1100 man; hospitaal- personeel 500 man; motordienst 90 man; intendancetroepen 240 man; luchtvaart dienst 140 man; totaal 21.500 man. De eerste oefeningstijd. Voor de infanterie, de wielrijders, de on- beredenen der artillerie, de genietroepen (inbegrepen pontonniers en torpedisten), de ziekendragers, de motorafdeeling en de intendancetroepen zal met een eerste oefe- oingslijd van a% maand kunnen worden volstaan, doordat de oefeningsvoorwaar- den zoo gunstig mogelijk zijp gemaakt en van den beschikbaren tijd het meest mo gelijke nut wordt getrokken. Voor het verrichten van huishoudelijke diensten, waarvan nadeel zou kunnen uit gaan voor de opleiding, zullen uitsluitend burgercorveeërs en alzoo voortaan geen militaire werkers worden bestemd. Van bedoelde 5J4 maand worden de serste 4 maanden besteed aan individueele opleiding en oefeningen in klein verband. De verdere opleiding die „vervolgoefe- ning" zou kunnen heeten geschiedt voor de infanterie, de wielrijders en de genie troepen in kampementen, voor de vesting artillerie op de forten. De voorgeoefenden, die voorshands wei ta hoofdzaak tot de infanterie zullen be- hooren, zullen alzoo niet in de kazerne be hoeven te verblijven; zij toch zijn, althans voor zoover zij niet in opleiding worden genomen voor kader, alleen gehouden tot het volbrengen van de vervolgoefeningen ia de kampementen. Deze kampementen zullen doelmatig in gericht worden en voorzien van hetgeen noodig is om ze tot een aantrekkelijke verblijfplaats te maken. De dersle oefeningstijd bedraagt: Landmachta. ten hoogste maand voor de onberedenen, behoudens het be paalde onder b en c. b. ten hoogste ne gen maanden voor de onberedenen de ziekenverplegers en de dienstplichtigen van den luchtvaartdienst uitgezonderd die na hun inlijving in opleiding zijn ge nomen tot onderofficier; c. ten hoogste 12 maanden voor de onberedenen, die na hun inlijving in opleiding zijn genomen tot of ficier, voor de ziekenverplegers, voor de dienstplichtigen van den luchtvaartdiensten voor de beredenen der artillerie; d. ten hoogste achttien maanden voor de cavale rie. Zeemacht: e. ten hoogste acht maanden voor de zeemacht. Bij de infanterie, wielrijders cn genie troepen zal de opkomst geschieden in 2 ploegen: ploeg la, bestaande uit de helft van het voor het korps bestemde lich tingsgedeelte en samengesteld uit niel- voorgeoefenden, alsmede alle tot kader op te leiden dienstplichtigen (zoowel uit de voorgeoefenden als de niet voorgeoefenden, behalve hen, die lot kader worden opge leid; ploeg II, bestaande uit de rest van het lichtingsgedeelte. (Indien liet getal voorgeoefenden bij het korps gelijk is aan of grootcr is dan de helft van het aan het korps toegewezen lichlingsgedeelte, vervalt de 2e ploeg). Zij, die moeten worden opgeleid tot ka der, tot mitrailleur-bediende, tot seiner, enz. (de z.g. „specialisten"), worden allen ingedeeld of genomen uit de le ploeg. Het personeel van de vesting- en de kustartillerie, het hospitaal-personeel, als mede zij, «lie bestemd worden voor den motordienst en de intendancetroepen, zul len in 3 ploegen van gelijke sterkte opko men; voor tien zal de vervolgoefening aansluiten aan de eerste periode van vier maanden. Voor de opleiding van deze groepen, toch legt liet seizoen, waarin ge oefend wordt, minder gewicht in de schaal, terwijl anderzijds tocvassing van liet drie- ploegenslelsel hier het meest economisch is. De beredenen en de onberedenen van de veld-artilleric komen evenals de «avalerie in 2 ploegen op. Bij beide wapens wordt de gehwle eerste-oefeningstijd zonder on derbreking volbracht. Ilérhaliwjsoelenentngcn. De duur der herhalingsoefeningen be draagt ten hoogste 40 dagen. Voor zoo veel de landmacht betreft, worden deze oefeningen in «ten regel over twee tijdvak ken verdeeld. Het ligt in liet voornemen de herhalings oefeningen, voor wat de infanterie en de wielrijders betreft, per divisie eenmaal in de twee jaar te doen plaats hebben. Vier Cchtingen kunnen dan tegelijk onder de wapenen konven. waardoor een ook voor het houden van groote oefeningen doel matige sterkte wordt bereikt. De herhalingsoefeningen zullen in den regel gehouden worden in September. In «hè maand zal dan mede gebruik kunnen worden gemaakt van de kampementen*, die, van half Juli tot «nnde Augustus in g<d>ru«k waren. De regeling van de opkomst voor her halingsoefeningen bij de overige wapens en dienstvakken zal in b«^;insel op soortge lijke wijze plaats hebben. Kp deropleiding. De opleiding tot verlofsofficier zal, ge lijk thans, plaats hebben aan de scholen voor verlof sofficie ren. De schoten voor de cavalerie en voor de bereden artillerie zul len worden overgebracht naar Breda, het geen voordeelen oplevert" ten aanzien van het gebruik van leerkrachten en leernudde- I len van de Kon. Militaire Academie. Van I de scholen voor verlofsofficieren der in fanterie "worden alleen gehandhaafd die te Breda en té 'Amersfoort; concentratie tot één school is, met het oog op het groote aantal leerlingen, bij dit wapen niet moge lijk. Zoo.wel voor de Kon. Militaire Academie als voor do beide scholen voor verlofsof ficieren der infanterie zal een afzonder lijk oefeningsdetachement worden aange wezen. v- Voor de hier niet genoemde wapens en korpsen heeft de opleiding bij de regimen ten plaats. Nevens de herhalingsoefeningen zullen de vervolgoefeningen een goede gelegen heid bieden voor de verdere militaire ont wikkeling van den verlofsofficier. De opleiding tot onderofficier zal bij de korpsen met 5 'A -maandschen eerste-oefe ningstijd 9 maanden duren. Deze oplei ding zal zoodanig geschieden, dat in het eerste dienstjaar 7% maand wordt ge diend en in het tweede maand, waar door het voordeel wordt verkregen, dat twee periodes van vervolgoefeningen wor den medegemaakt Bezuiniging. Bezuiniging zal in hoofdzaak worden verkregen door: a. Beperking van het aantal mandagen: Het vroegere en het thans voorgedragen stelsel wijzen, geheel doorgevoerd, een totaal verschil aan van 980.000 mandagen in het voordeel van het nieuwe voorstel, vertegenwoordigende een geldelijk Ixïdrag van bijna twee milUoen gulden. Voor het dienstjaar 1922 zal het voordeelig verschil iels minder zijn, omstreeks 850.000 man dagen, in geldswaarde uitgedrukt IX mil- lioon gulden. b. Inkrimping van het beroepspersoneel. Eenmaal doorgevoerd, zal de hierdoor te verkrijgen bezuiniging een jaarlijksche be sparing van ten minste 5 millioen gulden geven. c. Vermindering der cavalerie, waardoor jaarlijks circa 3X millioen kan worden bespaard. d. Inkrimping van het aantal paarden bij de artillerie. c. Inperking van het aantal garnizoenen (bijzondere belangen van sommige ge meenten bij behoud van garnizoen zullen moeten achterstaan bij het algemeen be lang). f. Vereenvoudigd legerbeheer door op heffing van niet strikt onmisbare deelen. Een bewapeningsfonds. Het ligt in het voornemen weldra de instelling van een bewapeningsfonds voor te stellen ter verzekering van een behoor lijke en spoedige bewapening van het le ger. De 24 reserve-regimenten infanterie worden deels bestemd voor stelling- en territorialen dienst en blijven deels be schikbaar als algemcene reserve. ■DE VEILIGHEID VAN HET LUCHT- VERKEEB. Naar aanleiding van de twee achter eenvolgend plaats gehad hebbende lucht- rampen, eerst van het brandend naar beneden stortende luchtschip de R 38 en daarna van het in zee stortende post vliegtuig LondonBrussel, deelt de di rectie van de K. L. M. het volgende mede. Rampen, als «leze zijn in staat liet ver trouwen van het publiek in het luchtver keer te schokken en daairom mag er wel eens op gewezen worden d'at bij luchtver- keermaatsohappijen dn het algemeen en bij de Koninklijke Luchtvaart-Maatschap pij in het bijzonder strenge voorzorgs maatregelen gelden, weike de kans op on gelukken tot 'n minimum l>eperkten. Ter gelegenheid van de opening van het ho- tel-café-rostaurant Schiphol, heeft men nog eens kunnen aantoonen welk een groote veiligheidsfneior de in gebruik d:er maat schappij zijnde vliegtuigen, bezitten. Hij vloog den Fokker F III die gemeenlijk met slechts 4 passagiers vliegt, met 9 pas sagiers voor. Het toestel kwma even ge makkelijk los van den grond als andere cn behield in de lucht en bij het landen de volle lenigheid. Dat echter de maat schappij haar toestellen slechts ten halve belast, is reeds een bewijs van de groote veiligheidsmaatregelen die zij neemt. Brand bij de F Ill-toestellen is uitge sloten. De motor is zóó gebouwd, dat te rugslaan van de ontploffing in den car burator met het onvermijdelijke in den brand geraken van den carburator, on mogelijk is. Het henzinereservoir is zoo aangebracht, dat het nimmer voor een vlam, waar deze ook ontstaan mocht, toe gankelijk is. Daar de vlieger naast en niet achter den motor zit, kan hij voortdurend toezicht op de werking daarvan uitoefe nen en mogelijke kleine storingen, als het lostrilten van de benzine- of oltietedding, het kraken van de waterleiding enz. bij tijds herstellen. Tenslotte mag er wel eens op gewezen worden, «lat de vliegtuigen der K. L. M. een vaste route volgen op welke zich ter reinen bevinden, welke voor noodlandin gen geschikt zijn. Mocht de motor onder weg weigeren, dan kan de vlieger in glij vlucht steeds een dier terreinen bereiken. De overtocht over het Kanaal heeft plaats op het punt, waar «fit het smalst is cn duwt daar gemiddeld slechts 7 minuten. De toestellen klimmen vooraf tot zulk een hoogte, dat zij steeds in glijvlucht een dér beide, aan weerszijden gelegen vlieg velden kunnen bereiken Alvorens 't Ka naal over te steken, lezen de vliegers op de kust groote leekens, die hun mededeelen, welik weer er op het kanaal heerscht. Ten slolle krijgt de vlieger voor hij vertrekt, de laatste draadl. weerberichten betreffende de route, welke hij moet volge. Hoe veilig door al dene maatregelen het luchtver keer wordt, blijkt dan ook uit het feit, dat de toestellen «kir K L. M. te zamen tot op hoden 550.000 K.M. hebben afge legd zosidr een «uikd ongeval. MET VEEL KOSTBAARHEDEN AANGE HOUDEN. Een inspecteur van politie heeft Vrijdagmiddag in de Gcrrit Jan Mulder straat te Rotterdam op straat aangehou den oen verdarfit man, die op weg was naar een bij de politic minder gunstig bekend staand persoon. De aangehou dene was in het bezit van een doos, on der meer inhoudende oen gouden das speld met groene camé, oen medal jon ge merkt V., oen driestreng gitten armband met gouden slot, een gebrand zilveren armband, bezet met robijnen, ©en imitatie paarlen halssnoer, een dunne gouden halsketting, een gouden ring met rooden steen met den datum 17 Mei 1906, een gouden damesring waarin gegraveerd H. Muller, 's H., L b f. H. Weve, S 1911, een gouden damesring met Klasteen waarin gegraveerd souventer F. E C. U„ en horlogeketting van Russisch zilver, een bloedkoralen halssnoer met gouden slot, ©en bloedkoralen armband van 5 strengen met gouden slot, een gouden ket- tingje en andere kleine voorwerpen. Een en ander is vermoedelijk van diefstal af komstig. De aangehoudene is op het poli tiebureau in de Witte de Withstraat in bewaring gesteld. Over dezen diefstal lezen we nader in de „Msb.": Do dienstbode van Dr. H. Weve van den Nieuwen Binnenweg, dit lezend, en tevens de overeenkomst van de initialen, welke op sommige sieraden gegraveerd waren, met die van haar patroon opmer kend, bedacht, dat een en ander wel bij dén dokter, <fie met zijn familie uit de stad is, kan gestolen zijn. Ze begaf zich naar de politie die in de woning een on derzoek instelde waarbij bleek, dat daar werkelijk ingebroken was. Langs een brandgang hebben de «lieven zich toegang verschaft tot de achterzijde van het huis, waar ze door een kelderraam zijn binnen gekomen. Alle verdiepingen werden met een bezoek vereerd en «Je kasten nage snuffeld. Volgens opgave van den eige naar is behalve de reods vermelde kost baarheden een groote hoeveelheid tafel zilver gestolen.. De man die aangehouden werd is een zekere P. S., zonder beroep en 24 jaar oud. PRIJSWIN'NER TEGEN WIL EN DANK. In een der grootste dorpen van de Veluwe zou de Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd houden, ten eirrde uit te maken, wie er wellicht in de termen zou vallen, aan het groote concours te 's-Gra- venhage deel te mogen nemen; ook wa ren prijzen uitgeloofd. Daar de wedstrijd echter op een ge heel gerestaureerde baan gehouden zou worden, was de burgemeester uitgenoo- digd, den langen tijd aan het gebruik ont trokken baan te heropenen. Zooals te doen gebruikelijk is, werd ook nu stellig verwacht, dat Z.Ed. Achtb. de eerste schoten zou lossen, waarom den markeur gelast werd, voor bedoelde serie, waar de kogels ook terecht mochten ko men, de hoogst mogelijke cijfers aan te wijzen, van welke taak deze beambte zich zorgvuldig kweet. De burgemeester wensohte echter op het laatste moment van dit voorrecht geen gebruik te maken, waarvan helaas den markeur geen kennis werd gegeven, zoo dat <_e eerste deelnemer aan den wed strijd een serie maakte, zooals maar zel den voorkomt. Hij werd dan ook de prijs- w inner. Toen deze evenwel eenige dagen later te weten kwam, aan welke omstan digheden hij zijn geluk te danken had, wensahte hij van zijn rechten afstand te doen, aangezien hij met onrechtmatig ver kregen veeren niet wilde pronken. Uit den mond zijner superieuren vernam hij ech ter, dat de lijst met cijfers reeds naar Den Haag was opgezonden, zoodat er van eenige wijziging geen sprake meer ken zijn. EEN DIEVENBENDE. Dezer dagen zijn door de politie aange houden de pakhuisknecht H. M. en W. G. van M. en de magazijnbediende A. g! v. J* T* (1. S., allen in dienst bij den groothandel in rijwielonderdeelen E. A. h„ aan de Boompjes te Rotterdam. Gedurende de laatste maanden hebben (leze personen zjch schuldig gemaakt aan dieistal van onderdeelen uit de magazijnen tim u°°nls riJwielkeRingen, (een stuks) bagagedragers, bellen, pompen enz., waarvan hel aantal en de waarde nog met bij benadering is op te geven. Wegens heling zijn mede eenige per sonen in bewaring gesteld, onder wie de rijwielhersteller J. de J. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort. DE IN BRUSSEL GEARRESTEERDE NEDERLANDERS. De twee Nederlanders, die in Brussel gearresteerd zijn en in het bezit waren van verscheidene Engelsche chèques, zijn Jan Bertram, 43 jaar en Willem Klauwers, 3a jaar, beiden geboren en woonacliti" te s-Gravenhage. a De Brusselsehe politie meent thans het overtuigend bewijs te bezitten, dat belden tot een internationale dievenbende be- hooren. ,M Kampioen", orgaan van den A. N W. B., schrijft: De bosschen van Zeegse (Dr.) (aan den noordelijken Bondswandelweg) zijn voor het publiek gesloten, tengevolge van het vandalisme, waaraan sommigen zich schuldig maakten. Thans worden ook de Appellxagen, ten gevolge van de onhebbelijkheid van som mige bezoekers om <Iit aardige stukje natuui; op alle mogelijke manieren te ver- dreigcl. De militaire autoriteit, die er over te zegen heeft, heeft zich met een ernstige waars«3huwing tot het publiek gericht. Men heeft het dus zelf in de hand om van dit brokje natuurschoon te blijven genieten. Het zijn vooral de jongeren, die zich aan verontreiniging en vernieling van de Appelbergen schuldig maken. Laten de ouderen het voorbeeld geven en geen papieren'en andere ongerechtigheden adi- terlaten en bovenal een wakend oog hou den op de handelingen der jeugd. DE ONDERGELOOPÉN BLEEK- MEER POLDER. Uit Oud-Karspel wordt gemeld: Met het leegmalen van den polder is een aanvang gemaakt, zij het dan ook nog op beperkten schaal. Vrijdagavond is men met de afdam ming gereed gekomen en inmiddels was de eigen bemaling, een watermachine met een capaciteit van P. K. in gereedheid gebracht, welke 's avonds om half elf met het uitmalen is begon nen. Als deze allean het werk zou moe toen doen, zou er ongeveer 14 dagen mee gemoeid zijn, doch er zullen een viertal oortifugaalpompen komen. De electrische motoren daarvoor zijn genlaatst, alsmede de voorstukken, zoo dat re dadelijk na aankomst in werking heel Utt, terwijl het voorste stuk be- kunen worden gesteld. Bovendien is men in de weer om enkele z.g.n. hevels to leggen. Deze zullen dan hot water in leggen. Deze zullen dan hot water in den Koogpolder brengen, waaruit de Koog molen hot dan weer zal wegmaten. Door do werkzaamheden van het stoomgemaal is het water nu ongevoor 3 c.M. ge zakt. Nu de dammen gereed zijn, wordt in de Ringvaart weer langzaam water in gelaten, zoodat de scheepvaart spoedig weer normaal haar gang kan gaan. Ge durende drio dagen, kon de Ringvaart (Raakmaatshoszem) met niet meer dan 10 ton worden bevaren. Ook dan nog liepen de schuiten op sommiga plaatsen aan den grond. VEENBRAND IN OOSTERWÖLDEt In Noohtelo gem. Oosterwolde (Fr.) woedt sinds Zaterdag een ernstige veen brand. Veen huizen wordt bedreigd. Er zijn hon derd-en menschen bezig, om den 'brand te kee-ren in Veenhuizen. Wan-neeT de wind iets Noordelijker draait, dan Ioopen de veenderijen te Appelscha gevaar. De brand spuiten uit d gemeente Ooslstellinge ver leenen assistentie. Er1 is watergebrek en de brand is alleen te keetren -door bet gra ven van greppels. Inbraken. Te Pijnacker (Z.-H.), is ingebroken ten huize van den heer B. Duyvendak in de Stationsstraat. Behalve de voor de hand liggende contanten heb ben de dieven een groot aantal gouden en zilveren sieraden medegenomen. Onder Rijswijk (Z.-H.) is ingebroken in villa Johanna op den Haagweg- nabij Delft. De diefstal is met veel overleg en met zorg uitgii'oerd. De telefoondraden waren buiten de villa afgesneden. Een uit kijk heeft in een der boomen voor de villa gezeten. De kastsloten zijn vakkundig uit geboord. Er wordt o.m. voor f 7000 aan contanten vermist De bewoners waren thuis. Varkensziekte. In Oost-Drenthe cn Groningen heersclit in hooge mate de vlekziekte, en ook, volgens „Vaz Dias" pest onder de varkens. Die aan de vlek ziekte lijden genezen, als zij tijdig door den veearts behandeld worden en niel ernstig aangetast zijn. De pestzieke dieren sterven alle zooals reeds op vete stallen is geconstateerd. De inbraak te Vught. De politie te Groningen heeft in verband met de inbra ken te Vught aangehouden de gebroeders S. L. en M. de M. en een vriend S. de H„ wonende in Z waag westeinde. In hun bezit werd een belangrijke som gelds ge- vomlen. Ze zijn naar 's-Hertögenbosch overgebracht. Winkelsluiting. - Uit Amersfoort wordt gemeld: Na het fiasco dat de Raad heeft gehad met het tapverbod, dat niet werd nage leefd, stellen B. en W. thans voor ook de verordening op de winkelsluiting te wij zigen, omdat ook daaraan niet «Je hand wordt gehou«Ien. De veranderingen komen hierop neer, dat 's-avonds de winkels in- plaats van om 7, in het vervolg om 8 uur gesloten moeten zijn, terwijl de sluiting in de middaguren komt te vervallen. Valsche bankbiljetten. Aan het kan toor van de Nederlandsche Bank te Leiden werd een valsch bankbiljet van f 25 in ontvangst genomen, dat alleen door een donkerder tint van een echt biljet is te onderscheiden. Het werd door de politie in beslag genomen. Het biljet was gemerkt C. G. 091685. Uit den trein gevallen. Kort na het vertrek Vrijdagmorgen van den trein uit Wcesp naar Amsterdam, viel een jongetje doordat hij tegen het portier leunde en dit zoodoende opendrukte, uit den trein. Hij werd niet ernstig aan het hoofd ge wond en is te A'dam aan «Jen trein door den Geneeskundigen Dienst afgehaald. IN NEDERLAND NEDERLANDSCH. Aan het eind van een beschouwing over de ontwerpen voor het gebouw der Tweede Kamer, schrijft de heer Jan Oosterman in „De Tiid" het vol gende, waarmede de „Bouwwereld" volkomen instemt: „De cultuur is nog niet zoover en God geve, dat zij er niet toe komt, alle rassenverschil weg te doezelen, zoodat het typeerende van een volk ook niet meer uit zijn kunst spreekt Wij moeten ons nationaal karakter be waren, temeer, daar in ons volk en in onrze kunst nog zulke heerlijke eigenschappen voortleven. „Laten wij toch ook in zake de kunst niet te veel kijken naar onzen grooten hum* Duitschland, maai* onze zelfstandigheid behouden. Wij zijn al 'n heel eind op weg, deze te ver liezen. De meeste hier tentoongestelde ontwerpen vertoonen een gevaarlijke overeenkomst met de moderne Duit sche architectuur en ik hoop niet, dat het zoover zal komen, dat ons parle mentsgebouw een Duitsch aspect zal krijgen. Als er één gebouw moet zijn, waar uit ons nationaal karakter op den voorgrond moet treden, dan is dit 'toch wel ons Hollandsche Parlements gebouw, de zetel onzer Regeering". Wij behoeven wel niet de verzeke ring af te leggen, dat deze meening ook ons uit het hart gegrepen is. (RED.) DE ARBEIDSWET EN DE HARINGVISSCHERIJ, Het Hoofdbestuur «Ier Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherij heeft zich opnieuw tot den Minister van Arbeid gericht ter zake van de Arbeidswet, met een schrijven waarin wordt opgemerkt dat de ervaring, sedert het in-werking- lreden der Wet opgedaan, bevestigt, dat de bedrijfshoofden telkens op nieuw voor de keus worden geplaatst, om de voorschriften i. z. de arbeids tijden te overtreden, erf te kampen te krijgen met bijkans onoverkomenlijke moeilijkheden en schaden in het be drijf. i j Het Nederlandsche Haringbedrijf werkt hierdoor stroef en uitermate kostbaar, geraakt onder zwaren druk, en komt in concurrentievermogen ach ter te staan bij het buitenland (Enge land, Schotland, Noorwegen, Duitsch land), waar een minder scherpe rant soeneering en reglementeering der ar beidstijden bestaat, en de bestaande voorschriften milder worden toegepast. Dat het Noordzoeharingvisscherij be drijf niet thuisbehoort in'een algiapcfi ne arbeidstijdenregeling als de Arbeids- wet-1919, blijkt meer en meer, en zoo lang er geen speciale wet is voor het visscherijbedrijf in zijn vollen omvang, waarbij in voldoende mate met de natuurlijke geaardheid van het bedrijf rekening wordt gehouden, is een stel sel van jle meest uitgebreide dispen saties in den boven,gesclietstea zin vol strekt noodig. Daarom wordt dan ook mei klem, verzocht. Het instituut voor sier- en nijverheids-! kunst op de Jaarbeurs. Het Instituut: voor Sier- en Nijverheidskunst, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de 5de Jaarbeurs te Utrecht, te houden in Septem ber a.s., is voornemens tijdens die Jaar beurs in het nieuwe Jaarbeurs-gebouw een bureau voor inlichtingen met daarbij be. hoorende kleine tentoonstelling, te vestigen* Het doel daarvan is niet ongelijk aan wat te Leipzig de aan gindschè Jaarbeurs ver bonden Entworfs- und Modell-Messe deed: tot stand' komen: n.l. de gowenschte sa menwerking van industrieel of handels man en kunstenaar te bevorderen. Het Instituut wil den bedrijfslieden de gelegenheid geven, kennis te nemen van wat hier te lande reeds door geslaagde sa menwerking van kunst en industrie ont stond, en van de talenten die zich ten on zent in deze richting ontwikkelen. Denge nen die voor hun bedrijf den arbeid van een daartoe geschikt kunstenaar wenschcn ten nutte te maken, zal inzage van afbeel dingen, stalen, modellen gegeven worden en zullen adressen worden verstrekt. Het kan niemand ontgaan zijn, hoe ook in het buitenland in deze richting wordt gewerkt en hoe daar het belag der 'bedoekte samen werking meer en meer, zoowel door kun stenaars als industrieelen wordt erkend en begrepen; en hoe met name de laatsten inzien dat de plaats, welke de industrie van een land inneemt of zal blijven innemen, voor een niet gering deel afhankelijk zal blijken van 't aandeel dat de vernieuwende kracht eener zich speciaal tot dit doel-einde ontwikkelende kunst er in heeft gehad. Geen land zal daarin, dan tot zijn groote schade kunnen achter blijven. Voor industrieelen en Kunstenaars be staat nog gelegenheid aan het Instituut voor Sier- en Nijverheidskunst, (Westeinde 9, Den Haag) een specimen, een model, staal of proeve op te zenden van dezulfe hunner producten als ontslaan zijn naar ontwerp van en in samenwerking met een Nedierlandsch kunstenaar, voorbeelden dus van op de industrie toegepaste kunst en «iaarbij te verstrekken zoodanige ge gevens als noodig kunnen blijken voor in lichting als bovenbedoeld. Gewenscht zijn die voorwerpen en producten, welke ma chinaal worden vervaardigd en in groote hoeveel verspreid, en dus kunnen worden beschouwd als massa-product; (niet ech ter die producten van artistiek bedrijf, wetke in één of enkele exemplaren ver vaardigd, meer tot „kunstnijverheid" in engeren zin zijn te rekenen). Daarnaast die voorwerpen en publicaties, welke in het bijzonder uit samenwerking van den handel en de kunst zijn ontstaan, als bijv. aesthetisch verzorgde verpakkin gen, affiches, bedrijfs-prospectusr kalen ders, handelsmerken, briefhoofden, recla me- en andere handelsdrukwerken. Het bestuur van het I. S. N. zal een kleine commissie aanwijzen, die, mede in veband met de beperkte ruimte, de keuze vaststelt van de voorwerpen en afbeeldin gen, die gedurende de Jaarbeurs, op de toontafels en aan de wanden van zïjhe af- dëeling zullen worden geëxposeerd en in de portefeuilles opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6