Blad; Koninginnedag. I damiaatjes Uit den Omtrek. se Stadsnieuw. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1921 44ste JAARGANG No. 13925 FPER WEEKf 0 25 RANCtj PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. Met het oog op den verjaardag ran H. M. de Koningin, zal de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Woensdag 31 Augustus reeds om 12 uur verschijnen. De bureaux blijven echter tot 1 uur geopend. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. I De aankomst van H m a ^««matrakade te AmutArH de Koningin en Prinses Juliana aan de rdam, na Haar vacantietocht met de „Merope naar de Noorsche fjorden. AGENDA 31 AUGUSTUS Programma van het vuurwerk voor 'Koninginnedag op 31 Aug. 1921. Rembrandt-Teekeningen. Het gebouw van de Vereeniging „Haerlem." De nieuwe R.-K. Kerk in Schoten. Diaconessenhuis. Personalia. Onderscheidingen LANGS DEN WEG. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL^ BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. „Door Inspanning Uitspanning." Burgerlijke Stand. HEEMSTEDE. Mets Telegrafisch Weerbericht. NIEUW HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHA PPEN: PER KWARTAAL r 3.25 BUREAUX: Morgen, dl Augustus, viert Neder land weder zijn Koninginnedag. H. M Koningin WilhelminS herdenkt Haar 41slen verjaardag en ais van ouds heeft men zich in tal van plaatsen opge maakt om den nationalen feestdag met luister te vieren. De oorlog maakte in Augustus 1914 plotseling een einde aan de zoo algemeen ingeburgerde gewoonte om den laatste van oogstmaand als Oranjedag te vieren. De Koningin Zelf hield in die bange oor logsjaren alle feestbetoon op Haar geboor tedag tegen. Doch toen na het sluiten van den wapenstilstand in November 1918 ook over ons land een golf van revolutie ging jn deze in den stroom van koningsgezin- den geestdrift, weldra geheel was opgelost, verlangde het volk zijn Koninginnedag weer. En nu alweer een paar jaar zien wij het oude, nationale feest herleven, naar wij hopen, spoedig in vroegeren luister. Koninginnedag roept vooral in dezen woelzieken tijd gedachten op aan de be- teekenis van den monarchalen staatsvorm. Met tientallen hebben wij Keizers- en Koningskronen over den grond zien rollen, maar nergens hebben wij achter den ver jaagden of gevluchten vorst het geluk de grenzen zien binnenkomen. Zeker, wij behoeven niet bij den con- stitutioneelen Vorst ais bij den eemg mo- gelijkein bestuurder op het schip van Staat, te zweren. Ons land kent den republikeinschen Staatsvorm zelf uit eigen historie. Maar nu al veel langer dan een eeuw bevinden wij ons wel en veilig onder het Koningschap en hebben de groote voordeden van het hoofd van Staat, krachtens geboorte en erfrecht leeren waardeeren. Het Koning schap is thans bij ons te lande een be proefde staatsvorm. Herhaaldelijk in 't Krpot en in 't klein, heeft ons volk gele genheid gehad van zijn sympathie voor en üeliechtheid aan het regeerende Vorsten huis te getuigen. Hoe belaohclijk waren de Üeheime en openlijke aanvallen van socia- ''steii en communisten tegen den Ncder- ^hdschen troon, toen het buiten onze hhdsgrenzen spookte, belachelijk tegen- |jv<!r de stoere kracht van dat overgroote van Oranjemannen en -vrouwen, die voor hun Vorstin in 't geweer kwamen. Merkwaardig en van groote historische beteekenis mag dan ook die enkele korte passage in het nog pas verschenen Voor- loopig verslag der Tweede Kamer betref fende liet voorstel tot Grondwetsherzie ning genoemd worden, waar de socialis ten aan 't woord zijn en ronduit erkennen, dat alle verzet legen den bestaanden mo narchalen staatsvorm Ij cl el is, dat zij er voorloopig niet aan denken om tegen de gezindheid van het overgroote deel van het Nederlandsche Volk in te gaan, dat er in afzienbaren tijd in ons land aan geen republiek kan worden gedacht. Gelukkig Nederland, dat in deze storm achtige tijden wederom ontkomt aan den wervelwind, welke tronen verwoest om land en volk aan stuurloosheid prijs te ge ven. Dat die gehechtheid aan den Oranje- troon hier te lande zoo groot is, mag ze ker voor een niet gering deel worden toe geschreven aan de persoon van Haar, die d: Nederlandsche Kroon nu al bijna een kwart eeuw met zooveel waardigheid draagt. Onze onberispelijke Landsvrouwe weet dat de harten van het meerendeel hnrer onderdanen warm voor Haar klop pen; zelfs onder dat kleine deel, hetwelk het zijn politieke overtuiging noemt om hel Koningschap af te schaffen, heeft zij geen persoonlijke vijanden. Nimmer stelde Zij een daad, welke men Haar met reden euvel kon duiden; wel moest men Haar steeds als de altijd hulpvaardige, met Haar volk meelevende en meevoelende Vorstin prijzen en eeren. Wij, mannen van de courant, die dage tijks de gezindheid van het publiek peilen, wij weten het, dat in onze organen twee rubrieken steeds getrouwe lezers en le zeressen vinden: n.m. de berichten over alles wat den Paus en het Vaticaan en alles wat de Koningin en Haar Huis be treft. De jongste reis van H. M. naar de Noorsche fjorden beeft dat weer eens bewezen. Moge dit zóó tot in lengte van jaren blijven. Zoolang ons volk in gehechtheid leeft aan troon en altaar, zal het gelukkig zijn, welke stormen er ook aan den inter nationalen hemel mogen* opsteken! Koningiimef eesten 8.309 uur: Carillonbespeling. 9 uur; Aubade op de Groote Markt. 1.30 uiur: Orgelconcert in de Gr. Kerk. 4,5.30 uur: Muziek op de Gr. Markt. 79 uur: Gratis Volksconcert dier H. O. V. in de Soc. „Vereeniging". 7.45 uur: Muziikale wandeling vanaf het Stationsplein. 8.3011 uur: Feesten in het Bronge- bouw. 10.30 uur: Vuurwerk. Oud-Holland Verwulft. Strijkorkest. 1. Annonce van hot vuurwerk door aankondiging met twee luchtslangen. 2. Bengaalsclie zon, het gclicole terrein schitterend verlichtend. 3. Zwermfon!ein en vuurpijl met witte sterren. 4. Waaier van brillant vonken vuur met kleuron- cirkel. 5. Fluitende vuurpijl on lucht- kannonade. 6. Caprice van brillant vuur overgaande in magnesium vonken en sterren. 7. Zwermfontein. 8. Boulet van Romcinsche kaarsen, gekleurde lichtko- gols en gouden regen vuur. 9. Lueht- kannonade. 10. Dubhel fluitende pyro- technisehe telegraaf. 11. Vuurpijl, witte sterren uitwerpend, en fluitende vuur pijl. 12. Dubbel draaiende molenwieken guiloches van door elkander draaiende in magnesium brilLint. 13. Bom, een bouquet sterren uitwerpend. 14. Groote Grieksche fontein van paarlen on dia mant vuur. 15. Megnesium tojn'bi'len. 16. Draaiende brillant zon met Wisseling: van kleuren. 17. Lucht:lmg en vuurpijl niet gekleurde sterren. 18. Girandole van bril lant vuur, overgaande in een schitteren de magnesium briilant verlichting. 19. Vuurpijl met gekleurde sterren. 2\ Ster van gekleurd licht eerst stilstaand daar na draaiend in een krans van briilant vuur. 21. Bom, een bouquet gekleurde sterren uitwerpend. 22. Groote draaiende vulcanische batterij van gekleurde li ht- kogels en gouden regen vuur, eindigen de met kannonades en knal effecten? 23 Luchtkannonade en zwermpot mot vuur- fonteinen. 24. Groote slotdecoratie „Leve onze Koningin" in lettere van diamant vuur, waaronder een cascade van bril lant vuur, overgaande in een waterval van blauwe vonken, geriankeerd door ter weerszijden twee palmboomen en contra batterijen. In Teylers Museum zijn gedurende een maand twee belangrijke Rembrandf-tee- keningen tentoongesteld, welke in liet buitenland voor Holland werden verwor ven, ten eerste de Bembrandt-teekening van 1640, een gewassohen penteekening, welke onlangs door dr. Hofstede de Groot te Parijs werd verkregen en waaraan hij in de lo aflevering van „Oud-TIoI- land" 1921, een belangwekkend artikel wijdt. Als blijk van sympathie voor het ILaar- lemseh museum is vermeldenswaard, dat dr. Hofstede de Groot deze teekening geschonken beeft aan Teyler's kunstver zameling. Het bleek dr. Hofstede de Groot even eens, dat deze teekening voorstelde de Kathedraal van St. Albans bij Londen. Met deze teekening is de getuigenis aan hot licht gekomen, volgens dr. Hof stede de Groot, dat Bembrandt al in 1640 in Engeland geweest is. Reeds eer was bekend, dat onze groote kunstenaar naar alle waarschijnlijkheid omstreeks 1661 in Londen moet zijn geweest. De tweede Rembrandt-teekoning is een aanwinst, welke door aankoop is verkre gen. Zij stelt voor: „De Kruisdragende Christus", on is pen van die forsch schets1- matig uitgevoerde pebteokeningen, een weinig opgewassclien, zooals Rembrandt er meer tusscben 1640—1650 heeft ge maakt (o.a. een „Kruisopname", berus tende in 't prentenkabinet te BerlijnQ. De teekeningen blijven tot einde Sep tember tentoongesteld. Het oude gebouw van de hoofdwacht op dc Groole Markt, zal, zooals onze le zers weten, in gebruik worden genomen door de vereeniging „Haerlem'', dc welbe kende oudheidkundige vereeniging. Het oude gebouw had verschillende herstellin gen dringend noodig, zoodat onder leiding van den aannemer Seays de hamer en troffel Ier hand werd genomen. 't Getouw is nu bijna gereed en zal ver moedelijk half September in gebruik kun nen genomen worden. De schilder is aan zijn taaiste werlk bezig, terwijl in de twee vergaderzalen alleen de eikenhouten vloer nog gelegd moet worden, 't Gebouw heeft veel van zijn oudheid bewaard. De gevel en ingang zijn dezelfde gebleven. Binnen zijn een tweetal allergezelligste vergader zaaltjes aangebracht, die er zeer practisch uitzien. 't Zal een „home" worden, de vereeni ging volkomen waardig. De oon-secralie der nieuwe parochie kerk van de II. Liduina. aan den Scho- terweg, is bepaald op 12 September a.s. Z. D. H. Mgr. A. J. Catlior, Bisschop van Haarlem, zal de plechtigheden, die om half aoht 's morgens aanvangen, ver richten. GEEN WINK ELSLUrriNG. Tex gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin mogen in Schoten, Woensdag alle zalken tot 11 uur des avonds geopend blijven. Tot directrice van het Diaconessenhuis is, inplaats van zuster Loeff, benoemd zuster Greutzherg Ze wordt Donderdag avond in de kapel van het ziekenhuis door Ds. Blaaiuw, predikant-directeur der slichting, ingezegend. Te 'sGravenhage is geslaagd voor het examen Handelswetenschappen M. O. de heer H. J. Budé, alhier. Benoemd in Oranje-Nassau lot officier: J. F. Huiswil, oudste directeur N. V. Haaremisehe Machinefabriek v.h. Gebr. Figee, Haarlem; Mr. A. Maclaine Pont, ■secr. uiitv. commissie N.O.T. in liquidatie Haarlem; ridder::: S. M. D. Valstar secr uitv commissie NO.T. in liquidatie te Heemstede. Aanbesteding. Do firma J. Bakker en Go., alhier, is laagst inscbrijfster voor den bouw van 94 woonhuizen on 1 win kelhuis voor de bouwvereeniging „Ar beidersbelang" te Rijswijk, en wel voor f 505.000. Begrafenis mej. A. Hobma. In het „Ulr. Dgbld." lezen w_ij dat op de tweede begraafplaats te Utrecht Maandagmiddag de teraardebestelling heeft plaats gehad van de 22-jarige mej. A. Hobma, die de vorige week Woensdagavond in Haarlem op het stationsplein fietsende, plotseling door een tram werd overredien. De tragi sche omstandigheden, waaronder dit doo- deiijk ongeval heeft plaats gehad, had de deernis bij verwanten, vrienden en kennis sen gaande gemaakt, en d-e belangstelling op liet kerkhof was dan ook' buitenmate groot. Bovendien waren de treurende moe- dier vele bloemen en kra'ren toegezonden, die de lijkkist overdekten met een waas van wit en groen. Aan de groeve sprak een oom, de heer J. Hobma, woorden van cbristelijken troost en bemoediging lot de achterblijvende moeder en broer, er op wijzend dat de dood, geen antwoord gaf, bet graf zweeg, maar dat God antwoord geven zou in een eindelijke hereeniging hiernamaals. Lenige vriendinnen zongen 'n lied, terwijl aan 't slot van de aandoenlijke plechtigheid de aanwezigen het bekende psalmvers zongen: „Gelijk 't gras is ons kortstondig fe.ven". Een koopman. Te P urinerend tracht te een diamantbewerker üit Amster dam bordjes aan den man te brengen waarop stond „tabaksvergiunning" en oefende bij de winkeliers pressie uit om van hem een bordje met „Tabaksvergun- nine" te koopm voor den prijs van 2.30. Hij gebruikte daarbij verschillende han digheidjes en zeide ook, dat men volgens den Bond van Sigarenwinkeliers zoo'n bordje van hem moest koopen. Daar een der winkeliers wist, dat de Bond deze bordjes voor minder dan 1 beschikbaar zou stellen, werd de politie in de zaak ge mengd. De koopman werd op liet politie bureau verhoord en zeide van meening te zijn geoorloofd zaken te doen. Hij had al cenige bordjes verkocht en wilde het geld gaarne teruggeven, indien dit werd ge- yvenscht. De politie stelde den officier van justitie te Haarlem telefonisch niet bet ge val in kennis en dieze verzocht, hem den persoan voor te leiden, hetgeen daarop gebeurd is. De officier was na zijn ver hoor en kennisneming van bet proces-ver baal van oordeel.dat hier geen strafbaar feit in den zin der wet gepleegd was, hoe wel de koopman bij het te koop aanbieden der bordjes verkeerde practijken toepaste en een te hoogen prijs bedong. De officier heeft den man weer op vrije voeten ge teld, onder voorwaarde, dat hij bet geld van de reeds verkochte bordjes zou terug geven. Dat is toen gebeurd. Ursus. De Haarl. R. K. Gymmaistiiek- vereeniging „Ursus" hield Maandag avond haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. A. P. Dammers schetste in zijn openingswoord dat eerste levensjaar dezer vereeniging als een volle- dag succes. Dat succes dankt de veroeni- gmg aam die bijzondere liefde welke de leden haar toedragen. Door die liefde toch Stemming. H'r is al een paar- dagen „stemming in de stad. De menschen hebben Koninginnedag in d'r hoofd. Ze zijri vast van plan om morgen, als H. M. verjaart, de bloemetjes buiten te zetten en een oranjefeest te vieren dat klimikt als een klok. Dc kinderen hossen nu al zingend door de stad. Dp weg is gedecoreerd met oranje in de winkels, die lintjes en strikjes en cou pons verkoopen. Dommere menschen uiten hun „stem ming nu al door één borrel meer te ne men dan ze verdragen kunnen. De menschen praten over alles en nog wat, maar steeds komt bet feestpro gramma van morgen er bij te pas. Ieder verheugt zich in het vooruit zicht van den hal ven vrijen dag. En aain dte voorbereiding van het pro gramma van Koninginnedag wordt druk gewerkt. Ik heb al oen boois gezicht gezien van een der leiders der kinderfeesten, die rept eeren moest, maar tevergeefs op de gedrukte liedjes stond te wachten. De drukker had 'm Ie cl ijk in den steek gelaten Dat hoort zoo bij die voorbereiding van een groot feest. Maar morgen hohhen we alternant een 1 lachend gezicht en een goede bui. Dam is de juiste stemming er pas in. Op gepaste en passende wijze. met vroolijike jool en jolijt, willen we <Jen O ra n je-gedemkd ag v ie ren LEVE ONZE KONINGIN 11 worden oefeningen steeds goed beizooht en dat goede bezoek moedigt nieuwelingen aan. Daardoor ook zijn de turners flink getraind en betraten zij op wedstrijden mooie prijzen en dat vooral is het wat bet aantal leden gestadig doet toenemen. Met zulke leden kan een bestuur wer ken. Daarom is thans besloten ook naar buiten flink uit te komen. Dozen winter wordt een groote uitvoe ring gegeven waaraan dames, heeren en adspiranten zullen deelnemen. En om de kosten dezer uitvoering te kunnen bestrij den, zal een propaganda op touw worden gezet met het doel donateurs te werven. Ouder luid applaus stemde de vergadering met deze voorstellen in. De jaarverslagen van den secretaris G. Kruyver en den penningmeester G. Wols, worden onder dankbetuiging aan deze functionarissen, goedgekeurd. Tenslotte werd nog een technische com missie saamges told, bestaande uit de heeren S. Hooy, H. v. Rijn, A. Verheem, J. Preyde, Th. Vreeswijk, B. Langeveld en de dames A. Montauban, Suze v. Korde- laar en C. Vreeswijk. GEVONDEN 'VOORWERPEN. Tenuig te bekomen bij: R. van Haarlem, Harmenjansstraat 81, armbandhorloge; Uylenbroek, Ruysdaelstraat 20 zw., af- standmetor; J. v. Veen, Drossestraat 10, ceintuur; T. v. Duffelen, Amsterdamstraat 3 rood, geboortebewijs; Goederenstation, Westergracht, geiten; K. N. v. Meule- naarsgraf, Vooruitgangstraat 90, hond; Gem. Reiniging, hond; A. v. d. Pol, M. v. Heemskerkstraat 25, portefeuille; H. Lo- dewijk, Kritsingerstraat 43, Schoten, por tefeuille; A. Post, Kerkhofstraat 31 zwart, regenjas; Hensbergén, Anegang 27, ring met sleutels; J. Bol, Prinsesscka/le 64, pakje met schortjes; Star, Jansstraat 47, sleuteltjes; H. Duin, Leidschestraat in, tochtscherm voor auto; Bureau v. Politie, Smedestraat, kist. Bovengenoemde Tooneelvereeniging zal in Juni van 't volgend jaar 50 jaar be staan. 't Ligt in de bedoeling om ter gelegen heid van dit feit een groot buitenfeest te geven in den tuin van het Brongo- bouw. Ook voor kinderen van 6 tot 13 jaar zal men een groot feest organi- ooeren. De feestcommissie bestaat uit de heeren P. G. Bitter, voorzitter; H. IL Mulder, secretaris-penningmeester; J. van Aken en W. van Aken, terwijl ook zitting lieeft het bestuur van „Door In spanning Uitspanning", waarvan voor zitter is de heer P. J. Schruijer. Verplaatsing. Het dames- en mei se seen- fectiemagazijm Groote Houtstraat 142, wordt met ingang van 1 Sept. verplaatst naar Groote Houtstraat 19. Ter gelegenheid van deze opening zal tevens een expositie plaats hebben van die laalst uitgekomen modellen der meest toonaangevende Parijsclie huizen. ZEDENMISDRIJF. De Haartenische Rechtbank veroordeel de heden L. R. le Haarlem, beschuldigd van overtreding van art. 48bis, het ple gen van ontuchtige handelingen met min derjarigen van hetzelfde geslacht, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd diien hij in preventieve hectenis door bracht. Getrouwd: 30 Aug. W. Verdonk en C. J. Norjé. P. D. Rempt en E. A. Jacobson. Geboren: 28 Aug. z. van M. v. Meerveld- Bontekoe. z. van D. Bergman-v. Duijn. 29 Aug. z. van M. Punt-v. Sidderen. z. van C. v. Bennik-Ostermoijer. 30 Aug. z. van J. Beer-Da§berg. z. van A. S. de Kruif-Hofstee. T. Kamp-de Nijs. Overleden: 29 Aug. II., 6 j., z. v. Jansen, Hazepaterslaan. H. Hcykoop-Oosier- vval, 49 j., Kamperlaan. F. W. Lokerse- Gerbehij, 26 j., Jan Steenstraat. 30 Aug. F., 4 innd., z. v. J. Hagedorn, Kamperlaan. o« Missicavond 1' t r LriÈM- In den regel is het R. K. Vereenigingsgebouw te groot of liever de belangstelling in Heemstede is zelden zoo groot, dat bet fraaie gebouw met belangstellen den gevuld is. Zondagavond evenwel was bet an ders. De toeloop voor dezen Missie- avond was zóó groot, dat niet alleen de gewone plaatsen bezet waren, maar alle stoelen uit de overige zalen bij gezet moesten worden, zoodat vanaf het "Tooneel tol acliIer in de zaal alles tjokvol was, ja zelfs de nissen der ramen waren bezet. Ongeveer 500 toe schouwers waren aanwezig. Om ruim 8 uur opende" Dr. E. A. M. Droog met een grappig speech je den feestavond cn verzocht aller mede werking, opdat deze avond een suc ces voor Pater Luiten zou worden. Nadat de Harmonie „St. Michael" zeer verdienstelijk, eenige nummers had gegeven, werd aangevangen met „Ramcharam", operette in 2 bedrij ven of 11 taferéelen. Als het scherm opgaat, zien we twee Hollandsche matrozen, van hun schip afgestapt en bet binnenland van Afrika ingereasd. Daar maken zij kennis met „Ram charam", den onbeschaafden neger, die veel lust heeft de „blanken" op te peuzelen. Dezen beloven hein ech ter Hollandsche gelden, waarop zij vriendschap sluiten en de neger hen belooft, hen de binnenlanden te laten zien. In het 2e tooneel zien we een aan tal negers in het kamp, terwijl in het We hebben nog niet lang geleden ge schreven over den onsmakelijken toestand aan het^ Bloemendaalsche strand, die tiet ™"r rV<7 bez«ökers en heusoh niet al leen R.-K. ongenietbaar maakt I ot ons genoegen vernemen wij, dat het volgend seizoen maatregelen zullen geno men worden, die .het baden in een be paalde strook van het strand verbiedt zoodat iedereen van de Bloemendaalsche Zee kan genieten. Zoo hoort het ook en het is alleen maar jammer dat het Ge meentebestuur van Bloemendaal verzuimd had dezen maatregel te treffen vóórdat de Zeeweg geopend was. Maar nu bespreekt een geregelde mede werker van een onzer plaatselijke bladen in zijn courant oolk tien toestand en 't feit dat bij het gemeentebestuur van Blocm -n- daal werd aangedrongen op meer toe zicht. Hij besluit zijn beschouwing aldus: „Nu, eerlijk gezegd, vind ik dit alles klets.' Een strand is nu eenmaal geen marktplein en als men zich ergert aan deze dingen is "'erkelijk het einde zoek!" „Klets" dus. Hiermede zijn de duizenden en duizenden in Haarlem en verre omge ving, die zich ergeren aan den ongewensch- len toestand op liet Bloemendaalsche strand, dus finaal uitgepraat, afgemaakt, morsdood. Die meneer decreteeert, dat het ge zwam daarover klets is en daarmede is de klacht be- en veroordeelt. Het is een van die geliefde krachttermen als: „dein Reine ist alles rein". Welja, het varken vindt de modder en de drek, aarin het zich rondwentelt, ook buiten? gewoon rein, anders zou het zich wel schamen. Klets is het, als men durft beweren, dat het gemis aan toezicht op het Bloemendaal- sche strand niet bevorderlijk is aan de zedelijkheid; klets is het als men durft Beweren, dat de schaamteloosheid van velen de begrippen van reinheid en zedelijkheid en fatsoen, ook bij de strandbezockers, die er zelf niet aan meedoen, doen vervagen en ver warren klets is het als de liberale hoofdredac teur van het „Utrechtsch Dagblad", schrij- vende over eenzelfde aangelegenheid, spreekt van de „verploerting van het le ven"; klets is het, als het liberale „Vaderland" tekeer gaat tegen hel reproduceeren van foto's, die de toestanden van het zooge naamde o zoo reine stille strand, illustree- ren: klets is hetmaar laat ons een vraag stellen aan bedoelden medewerker: Zou hij in zijn huiskamer fooneelen dulden, die blijkbaar zijn goedkeuring weg dragen, nu zij plaats vinden in het publiek, le midden van duizenden toeschouwers, aan het Bloemendaalsche strand? Medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Augustus 1921. Hoogste barometerstand 767.3 Valentia. Laagste barometerstand 742.9 Karlsta it V erwachting van den avond van 30 Aug, tot den avond van 31 Augustus: Zwakke tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Licht tot halfbc- wolkt. Aanvankelijk nog eenige regen. De zelfde temperatuur. 3e tooneel .Onbeschavintj" op pak kende wijze verteld wordt, hoe de negers te lijden hebben onder den druk der blanken, hoe zij zelf onder elkander „liefde" prediken, hoe zij hun ouders eeren, naar priesters vragen, terwijl de blanken hun priesters en liefdezusters verjagen, zoodat dozen bij hen komen vragen, voor hen te bidden. Het 4e tooneel Het Negerland", is een aansporing aan ons, blanken, de Missionarissen met onze giften te steu nen. ,,'t Is om ons, menschen te be schaven, die leven in het wild", klinkt het refrein. Het 2e bedrijf begint met een heel i van verschillende rassen en schildert den nood der Javanen cn dc verdruk king der blanken. In tooneel G ,.In de canoboot". zien we een prachtig Indisch landschap, waar in een rivier een echte canoboot vaart. Tooneel 7, „Het 'arme negerhart". laat ons zien, hoe de arme negers zich moeten behelpen met godsdienst en ander onderwijs en hoe wij hier met onze prachtige kerken en scholen zooveel beter af zijn dan zij. Het snïee- ken van den „arme neger" 0111'steun en gebed is zeer pakkend. Hdt 8ste tooneel is het meest pak kende. In een kleine hut, waarop in lichtletters staal: „Vader Willibrord. kom tot ons", zilteu 4 kleine kinde ren. Dezen zingen, onder doods?he ren. Dezen zingen, onder doodsehe stilte van het vele publick eenige cou pletten, waarvan het eerste luidt: „Vader Willibrord, kom naar hier Kom tót ons en leer 011s bidden. Ach, aanhoor ons allen vier, Ivom toch spoedig in ons m'dd.-a. Koop ons, arme slaafjes, vrij, Van die treurige slavernij." Bij het zingen dezer verzen zag me:i menig traantje in stille wegpinken. Het 9e tooneel. ..De Missionaris".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1