Wiuilkitrui h biriM m Imkiipi 2)e£eiddcHe ©ciMcuri Amsterdarïische Beurs Landb. en Visscherij. Handel en Nijvfheid. Iyf BERIJDT ~wm 3 Gazelle Mijwie- leit en Banden. Kolen voor de a.s. Winter» INGEZONDEN. VRAGENBUS. TELEGRAMMEN. SCHOTEN. Belgische Anhtracïet Voor den Inhoud dezer rubriek stelt it Redactie zich niet aansprakelijk. JO.MCKBLOEDT's f rasen Sclaoeiawerk b™ J Missii uil door ge makkelijke pas- s: t". vorm ss ssosBB sebbj ESEaia&EseB sasens DE NIET OFHCIEEL BERLI|N Ë&xkjMpier PARIJS. Baakpapier BRUSSEL. Bankpapier Bankpapier LONDEN. «•aakpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIAN IA BAZEL NEW-YORK LATE1»* KOERS 3.67 3.69 3.70 3.73 25 75 25.80 25.85 25.90 23 V6 24.01 24 06 24.11 0 39% 0.411% 037 0.39 11781 11 791% 11.76 11.82 60.10 69.30 54,25 64.50 43.50 44.- 54.20 54.30 3.17 b* 3.18 s voor LEIDEN en OMSTREKEN het aangewezen Dagblad voor verte«itïën P«0EFEXE»PLftAR. AgentenJ. PliRRY ZOGO Gedempte Otsde G**acht 192, Telef. 1961. De Beurs opende heden prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 91 6 pet. Indië 96%. Culturen. Koloniale" Bank 137%; Indische Bank 36; Vorstenlanden 155 II.V.A. 396. ïndesfrieele waarden. Insulinde olie '30. )liewaarden. Koninklijke 4431/> Consols 150; Orion 42. Tabakken. Amsterdam Deli ƒ55; Besoeki 94; Rotterdam Deli 38 KMedan 320 Rubbers. Amsterdam Rubber 90; Deli Batavia 65; Nederl. Rubber 46; Rott. Tapanoeli 36. S-cbe-epvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 212; Holl. Boot 861/,; Kon. Holl. Lloyd 66; Japaniijn 138; Paketvaart ii61/2; Scheepvaart Unie 121%; Marine ill/,. Amerikaansclie waarden. Hide' and Lcather5~; Steel 931/Smelting 41; Anaconda 84: Cigar 69; Atchison Topelc'a 107; Voting Rails 241/,Denver 2; Sout hern Pacific 96; Union Pacific 150I/,. was een succesnummer voor de Man dolineclub, onderafd. van de Harmonie „St Michaël". Het tooneel had als achtergrond het kerkje, waar Pater Luiten de laatsie jaren gewerkt had. Op een .halcon het portret van den Pater, wien een „serenade" gebracht wordt. Den spelers werd een lint aangebo den, met als opschrift: „Ter gedach tenis aan den Missieavond op 28 Au® 1921". Dan zien we den Missionaris te paard. Het paard levensgroot, ook at was het niet levend. Het 10e tooneel stelt voor „Terug naar Holland", en dan tot slot ge zongen wordt „Afscheid der negers". Een negerdans, in tegenwoordigheid van alle medewerkenden, 17 personen, een tooneel vol zwartjes. Het .geheel was bijzonder fraai, en de voldoening der aanwezigen bleek wel uit het applaus, dat opklonk, na verschillende tafereelen, maar vooral aan het einde. Kwam dit applaus vooral toe aan de spelers, voor een groot deel ver dienden dit ook de régisseur, de heer J. Schrama van Hillegom, de kappers, de heer en mevrouw Maas uit de Berkenrodestraat, alhier, die hun roem als kappers in dit zeer moeilijke stuk alleszins handhaafden. Daarnaast of misschien allereerst de N;V. Electro-Technisch Bureau v.h. C. Nijman, te Beverwijk en Hillegom, die geheel belangeloos de verlichtingsin- stallatie had aangelegd, waardoor de groepen met hun schitterende licht effecten zoo eenig tot hun recht kwa men; verder nog aan den heer Hees terheek, uil Hillegom die, eveneens gratis, de décors geschilderd had. Nog voor de pauze hield Pater Lui ten 'n korte rede, die zooals Zijn Eerw. mededeelde, lang had moeten «ijn, maar in verband met den langen duur van het tooueelspel, nu zeer be kort moest worden. Allereerst meende spr. zijn dank te moeten brengen aan den heer J. Schrama, die in slechts 2 weken het «tuk gemaakt had en gezorgd dat het «ucoes van dezen avond verzekerd was. Z.Eerw. dankte ook alle medewerkers on. de firma Nijman de heeren Kui pers en \an Tongeren, benevens de Harmonie, die allen belangloos hun krachten aan dit schoone doel gege ven hadden. Z.Eerw. is des te meer verheugd, omdat hij hier staat als Benedictjijn, die door de aanwezigen geholpen wordt zijn werk voort te zetten, en herinnert er dan aan dat Paus Grego- rius ook Benedictijnen zond, zooals de H. Bonifatius en de H. Willibrordus ons vanuit Engeland aan Holland het ware geloof te brengen, en dat die zelfde orde nog steeds in den vreem oe het Zaligmakend Geloof gaat ver kondigen. Maar, zegt Z.Eerw. 't is daar nog Zoo achterlijk, twee- en half jaar ben ik in Trinidat geweest, en anderhalf jaar in St. Vincent, maar als u zag hoe daar les gegeven moet worden, u, die hier juike heerlijke scholen bezit, dan ben ik er zeker van, dat u steeds de Missie zoudt blijven steu nen. De scholen zijn afgedankte win kels, en er is één schoolmeester voor 6 klassen. Als wij geld hadden, riep Z.Eerw. uit, wat zouden wij dan kunnen wer ken voor de glorie Gods. Geeft daar om zoo veel in uw vermogen is, die arme zwartjes zullen er u dankbaar om zijn. Er kan met wat goeden wil wel wat uitgezuinigd worden. Dat hebt u in de oorlogsjaren wel geleerd. Spaart dan wat voor de Missie." Dan vertelt Z.Eerw. nog hoe die menschen daar gesjouwd hebben, om hem te helpen een kerkje te bouwen, hoe zij uren ver planken en pannen haalden, dat dit kerkje nu van buiten klaar was, maar binnen nog afgewerkt moest worden, en hoe heerlijk het zou zijn, als hij zijn opvolger voor zijn goede zwartjes een sommetje geld kon geven om hem daarbij te steu nen. liet een opwekking, steeds de Missie te steunen eindigde Pater Lui ten zijn rede. Paler Lamb. Leusen hield daarna nog een warm pleidooi voor steun en gebed, waama de muziek nog een nummertje gaf, waaronder een collecte gehouden werd, "welke ruim 300 opleverde, wel een be wijs, dat èn spel èn redevoeringen ingang gevonden hadden. Als het doek weder opgaat, na de pauze, is het tooneel veranderd in een reclame plaats, nj. een pr agandabiljetten voor RJC. Levens- en Spaar verzekering, voor R-K. Couranten en lectuur, benevens R.K. Organisaties. De heer Schrama gaf een voordracht getiteld „De Roomsohe klokken beginnen te luiden", betrekking hebbende op onze Roomse he beweging. De muzikale clown Tim-Tom had zeer veel succes. Tot slot de Parodist, waarna nog eenige bedankjes, en 11 allen welvoldaan huiswaarts keerden, met de overtuiging, dat zij, naast de verlee- ning van steun aan een goed 'werk, ook 'n heerlijken en genot vollen avond gehad ■hadden. KONINGINNEDAG. Het programma der feestelijkheden op 31 Augustus bestaat uit: 912 uur Kinderspelen in Groenen- daal. 1 ]431/, uur Volksspelen in Groenen- daal. 3l/o5 uur. Optocht van versierde wa gens en fietsen, waarvoor zich een groot aantal deelnemers hoeft aangemeld. 891/3 uur. Concert van het E. S. M.- fanfaTecorps voor het Raadhuis. 9E>101/ uur. Bioscoopvoorstelling op het torrein der gemeente aan de Camplaan. V 101/>11 uur Vuurwerk. Wanneer het weer mag medewerken belooft het dus een groote feestdag te wor den.. De deelnemers aan den optocht zul len zich precies te 3 uur opstellen voor het ververschingshuis in Groenendaal. De bedoeling is de navolgende route te volgen: Ververschingshuis, Glipperweg, Voor weg, Camplaan, Raadhuisplein, Raadhuis straat, Binnenweg, Koediefslaan, Heeren- weg, Kerk]aan, Raadhuisstraat, Raadhuis plein. De harmonie „Eensgezindheid"' zal de optocht met muziek opluisteren, terwijl de harmonie „S. Michael" bij de open lucht-bioscoopvoorstelling en het vuur werk hare medewerking zal verleenen. Sluiting Gemeente-bureaux. In ver band met de te houden Kondnginnefees ten op 31 Atigustus, zullen alle gemeente- bureaux dien dag na 12 uur gesloten zijn. Burgerlijke StandGetrouwd: A. J. M. Schmidt met M. A. Perquin. Geboren: z. van P. J. Daniëls-Behage. d. van J. Redekcr-Blansert. d. van M. E. C. Behage-Wagemans. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij mej. Dozy, Wilhelminastraat 26, Haarlem, een grijs vilten hoed. Van Vlodorp, Prinsessekade 26, oen kinder- portemonnaie met inhoud. Th. Cremers, Esschilderstraat 24, Haarlem, een voet plank van een motorrijtuig. L. Huijk- man, Leidschevaartweg 237, een gouden broche. W. Groenland, J. v. den Berg straat 11, een kinderportemonnaie. Biile, Bennebroekerlaan, Bennebroek, een her dershond. H. Hienzelaar, Kruiswêg 202, Haarlemmermeer, een etui met gereed schap. Bureau van politie, Boekenrode- straat 9, een damesportemonnaie, een sleutel en een jongenspet. Bureau van pol. Raadhuis, een zegel. De St. Lucia-school. In verband met de verbouwing van de St. Lucia-school te Schoten, zal deze school niet op Don derdag 1 Sept., dooh op Maandag 5 Sep- tember met de klassen aanvangen. Aangehouden. Door de recherche alhier is aangehouden L. K., stoffeerder alhier, die bij zijn patrones, een behangersfirma te dezer stede, een rol Ieerdoek van 11 M. had ontvreemd. Jubileum. Op Dinsdag 13 September a.s herdenkt mej. Maria P. Luyte den dag, waarop zij voor 12% jaar in dienst trad op het atelier van de firma J. P. v. d. Eykhoff, lingeriefabriki: nten, Zijl weg 73, alhier. DE ST. LÜCIA-SCHOLEN. De belangrijke uitbreiding, welke de St. Lucia-scholen in het S.hoterkwartier na weer ondergaan hebben, is in niet al te langen tijd tot stand gekomen. Do aanbesteding had plaats in December van het vorige jaar; met het grondwerk be gon men in het begin van dit jaan en nu staat daar aan de Gen. De la Rey- straat de nieuwe aanbouw, getuigenis van de zorg der Eerw. Zusters, om het peil van het onderwijs in Schoten zoo hoog mogelijk op te voeren. Toen de Luciashcolen geeticht werden omvatten zij twee vleugels, elk met 6 lokalen voor gewoon lager onderwijs en bewaarschool. Langzamerhand werden deze beide vleugels te klein en moest tot uitbreiding worden overgegaan. Dit gebeurde in 1912, toen er 6 lokalen bijgebouwd werden. Maar deze uitbrei ding bleek niet afdoende te zijn, en een nieuwe bijbouw bleek noodzakelijk. Deze is nu gereed gekomen, of liever gezegd, men is nog ijverig in de weer, om de school a.s. Maandag, wanneer het onderwijs weer begint, geheel in orde te hebben. Er wordt nu geschrobd, geboend, gedweild en meer dergelijke karweitjes door de ijverige Zusters verricht en wanneer men dit gestage werk aan schouwt, dan begrijpt men, dat de Zus ters ,wel op tijd klaar zullen zijn. De tot stand gekomen uiibreiding om vat wederom, evenals in 1912, 6 school lokalen, 3 hoven en 3 beneden, doch tevens zijn nu nog twee pianokamers aangebouwd. In deze heerlijk-frissche gezellige vertrekjes zon men wel voor straf opgesloten willen zijn. De nieuwe lokalen zijn natuurlijk naar de aller strengste eischen van onze modernen tijd ingericht. Helder, frisch, licht, in zachte kleuren geschil ierd, met nieuwe b n ©n schoolborden en wat meer vereiseht wo:dt in eene school, in de kasten alles net jes georderd en gerangschikt door de rappe handen van Zusters en onderwij zeressen, wekken zij on'egenzeggéijk ''en indruk van flinkheid en gezelligheid. De houten gangvloer is zóó schoon, dat men er wel van durft eten, de gestu- cadoorde muren rijn met een fraai ge schilderden rand 'omlijst. Zoowel beneden als boven rijn closets, benevens wasch- fonteintles aangebracht. Kortom, men heeft een school verkregen, zooals onze tijd die vragen mag. De ingang is in de Gen. De la Beystraat aangebracht, waardoor tevens voorkomen is, dat de kinderen door den tuin van de Zusters in de school moeten komen. Do Lucia-scholen omvatten nu drie bewaarscholen en verder scholen vóór uitgebreid lager onderwijs, waar de kin deren opgeleid worden voor het M. U. L. O.-diploma. Ook worden stenografie en typen onderwezen. De architect van het werk is de heer A. Bruning. Aannemer is de heer A. v. Hoften uit Schoten. De N.V. HOENDERDOS' Brandstoffen- handel, Leidsche Plein, beschikt nog over grooten voorraad, door haar geïmporteerde van de mijn NOEL-SART-GULPART. Deze Anthraciet wordt thans nog verkocht voor f 3.75 en f 4.05 per H.L., vrij thuis. Wan neer men thans tegen dezen prijs een hoe veelheid koopt, kan desgewenscht met de bezorging nog eenigen tijd gewacht wor den. Ons telefoonnummer is 773. M. de Redacteur. In uw blad van 27 Aug. 1.1. was o.a. het volgende berichtje te lezen: „Hot perceel Delftstraat 28rood, be woond door A. D. K. is gisteren ge rechtelijk ontruimd. Van gemeentewege werd den heer K. denzelfden dag nog een noodwoning aangeboden, die hij ech ter niet wilde accepteeren. Hij heeft den nacht in de open lucht doorgebracht." Bij het lezen van dit berichtje zou men zoo den indruk krijgen, wat is er hier weder op een uitstekende wijze zorg ge dragen voor die bewoners. De werkelijkheid is evenwel tets an ders. Het betreft hier een net en oppassend gezin, dat wegens verkoop van het door hen bewoonde perceel, gerechtelijk uit de woning is gezet. Hier is dus geen kwestie van huur schuld of iets dergelijks, maar door de bewoners is aan al hun verplichtingen voldaan. Desniettegenstaande worden zij toch op straat gezet, omdat de eigena res het huis wil inrichten voor strijk- inrichting. Hier moet dus een gezin van 5 per sonen op straat gezet worden, om de eigenares die een waning had, er in te brengen. Aan het gezin is, na veel moeite en loopen, een noodwoning aangewezen op het Keizerrijk. En 'n ieder die dien naam hoort noe men in Haarlem weet dan ook wel, dat men al in zeer precaire omstandig heden moet verkeeren, om daar te gaan wonen. Het perceel zelf verkeert in 'n zeer ge- havenden toestand. Dank zij de zorgen der straatjeugd is een deur niet noodig, omdat de verschillende „ramen zonder ruiten" voldoenden toegang bieden. Door de welwillende medewerking van iemand, is het gezin thans zoo lang onder dak gebracht in een koeien stal, om over eenige maanden, wan neer de koeien wederom naar stal moeten, misschien weder op straat te staan. M. de Redacteur bij mij rijst thans de volgende vraag: „Heeft de gemeente in dergelijke gevallen geen zedelijke verplichting om zoo'n gezin aan een goede woning te helpen „Is het Keizerrijk soms een door gangshuis geworden voor een fatsoen lijk burger?" Er zijn hier de laatsie jaren in richtingen tot stand gebracht die dui zenden guldens gekost hebben en wan neer een fatsoenlijk burger, die op alle mogelijke manieren de belasting wordt afgeperst, zonder zift schuld uit een woning wordt gezet, dan durft men zulke menschen nog toevoegen: „Denk je dat de gemeente voor een woning voor jullie moet zorgen." Ziedaar M. de Redacteur zoo is de toestand. In deze omstandigheden kan het ieder onzer eiken dag boven het lioofd hangen. Ik zou het oordeel wel eens willen vernemen van onze Wethouders, welk standpunt zij zouden innemen, wan neer zij met hun gezin en gerieflijken inboedel eens gehuisvest moesten wor den in het Keizerrijk. Of zijn zij mis schien uit een ander hout gesneden? J. PIL II. CASTRICUM. Oosters traaf 16rood. Naschrift. Bovenstaand stuk ga ven we ter inzage aan den Directeur van Bouw- en Woningtoezicht. Deze deelde mede, dat de aangeboden wo ning in *t Keizerrijk niet de school zeil was, doch een woning op de binnenplaats van de school, die wel geen ideaal woning is, maar toch zeer zeker te gebruiken was. Dit was trou wens 't eenige wat men het gezin kon aanbieden, aldus de heer Kruijf. DE NIEUWE ZWEMINRICHTING AAN DE KLEVERLAAN. Als oud-Haarlemmer verheugde het mij te vernemen, toen ik hier voor eenige dagen kwam te logeeree, dat eindelijk een nieuwe zweminrichting gebouwd was. Er was immers al sinds jaren zeer groote behoefté^an een inrichting, waar de zoo bij uitstek gezonde zwemsport beoefend lean wor den onder goede voorwaarden. Maar toen ik de nieuwe zweminrichting be zocht, stond ik verslagen. Bijna geen spoor van „goede voorwaarden". In- plaats van zooals in elke moderne inrichting achteringangen der kleedkamertjes, zoodat niemand het straatvuil, vermengd met uitgespuw de bacteriën van allerlei aard op het plankier kan brengen, waarop de zwemmers op hun bloote voeten loo pen moeten, hebben de kamertjes slechts één deur en moeten de bezoe kers over het natte plankier die ka mertjes bereiken, waardoor een wa re modderpoel ontstaat. Een paar jon gelui, die wat parterregymnastiek de den en daarbij ook wel eens op him rug op 't plankier lagen, zaten dade lijk vol modder. Maar nog erger is het. dat menschen met roetzwarte vuile voeten, zonder voorafgaande deugde lijke wassching met zeep, in het bad worden toegelaten. Wel zijn er een aantal douches, maar voetenwaschbak- ken en zeep mankeeren en toezicht op voorafgaande wassching is er ook niet. Spuwbakjes of -gaten ter hoogte van den waterspiegel langs de wanden van de bassins zijn ook al niet aanwezig, zoodat het water vol is van fluimen, die de zwemmers tegen hun gezicht of zelfs in hun mond kunnen krijgen. Zoodat niettegenstaande het in 1921 gebouwde zwembad, de Haarlemmers mogen zwemmen in het vuil hunner medeburgers. Men vraagt zich ver baasd af, wie is de „deskundig::", die hiervoor verantwoordelijk is? „ZWEMMER". 5 NaschriftTer bevoegder plaatse 1 deelde men ons mede, dat de hygiëni- sche maatregelen, waarvan de geachte inzender spreekt, alleen noodig zijn voor een overdekte zweminrichting, waar zon noch lucht bijkomt. Een overdekte inrichting wordt daarbij niet da,gelijks ververscht, een onoverdekte wel. De maatregelen door den inzender aangegeven, zijn volgens den Inspec teur van lichamelijke opvoeding voor deze inrichting niet noodig, hetgeen 't onderzoek van 't water uitmaakt. Vr. van Nt .0. L. Antw. De nummers zijn, voor zoover ons bekend, nog niet uitgeloot. Vr. Kunt u mij den kortsten en mooi- sten weg opgeven van Haarlem naar den Haag? Hoeveel K.M.? Waar is liet Vredespaleis gelegen. Mag men het be zichtigen Antw. Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgoest, Haagsche Schouw, den Deyl, den Haag, afstand 41.2 K.M. Het Vredespaleis ligt aan het begin van den O. Scheveningschen weg. U kunt dat bezichtigen van 10 tot 3 uur. Vr. Kunt u mij ook meledeelen wie de opvolgers waroi der Notarissen Cou- berg en Brinkman? Antw. Antw. Wat bedoelt u eigenlijk Vraagt u wie de opvolgers waxen van de nota rissen Ooubërg en Brinkman? We neb- hebben er registers op nageslagen vanaf 1550, doch vinden daarin geen namen van notarissen in Haarlem, die dezen naam droegen. Wel is er een notaris Brinkman geweest in Zaandam in 1573 en een andere te 's-Bosch. We kunnen zonder nadere gegevens, uw vraag niet beantwoorden. Vr. Ik heb jonge kippen van 5 m. oud. Eenige van deze kippen hebben het in de pooten. Ze eten wel, maar kunnen, slecht staan en waggelen op de beenen. Welk middel is daar goed voor en waar kan ik het bekomen? Antw. Penoeel de pooten eens per dag met Jodium-tinctuur zoodra vervelling optreedt, ophouden. Voorts zorgen voor krachtig voedsel en voldoende kalkstof- fen. Zwakte in de pooten ontstaat ook wel doordat de kippen op houten of steenen vloer loopen. Aarde is het beste. DE GROOTSTE NEDERLANDSCIIE LANDBOUWTENTOONSTELLING IN 1921. Naar men ons meldt, belooft de groote Zeeuwsche Landbouwtentoon stelling, welke van 1317 September a.s. op het Marine-vliegkamp bij Vlis- singen wordt gehouden, de belangrijk ste te worden van alle landlxmwten- toonstelb'ngen, welke dit jaar in ons land worden georganiseerd. De vóórbereidende werkzaamheden op het prachtig aaneengesloten terrein, dat 13 H.A. groot is, doen te over blijken, dat hier waarlijk tets groots te zien zal zijn. Niet minder dan een 25-tal groote tenten zijn er verrezen, waarin de verschillende afdeclingen zullen wor den ondergebrac.ilt, terwijl voor de paarden zijn opgeslagen de bekende stallen, die op „Houtrust" stonden en bovendien verschillende inzenders in eigen tenten zulten exposecren. Er zijn 15 verschillende afdeelingeu, waarvan zeer belangrijk zullen zijn: paarden (300 stuks), rundvee (275 stuks), gei ten (300 stuks), akkerbouw (hvee zeer groote tenten), wetenschap .(twee idem), vereenigingswezen (1 idem), tuinbouw, pluimvee, werktuigen en machineriën en Landbouwindustrie. Deze laatste afdeeling telt eenige zeer interessante buitenlandscbe inzen dingen, o.a. eeu stand van een der grootste Duitsche bazaltflrma's en de miniatuur-mijn van liet Duitsche Kali- Syndicaat (1200 M2. groot), welke op de groote Wanderausstelhmg in Leip zig slond. Bijzonder interessant wordt ook de afdeeling vlasserij. Het geheele terrein is electrisch ver licht, overal is electrische drijfkracht en waterleiding, terwijl er 4 groote restaurants zijn, een post- en telegraaf kantoor, benevens een bioscoop, waar voortdurend films op landbouwgebied worden vertoond. Schoon er geen kermisvermakelijk heden zijn toegelaten, zal er toch vol doende afwisseling ziju. Verschillende dagen zullen paarden en vee in eeu ruimen kring worden rondgeleid, een concours hippique wordt georganiseerd, een ringrijderij in Zeeuwsch costuum wordt gehouden, terwijl steeds goede" concerten worden gegeven. Hij gelegenheid van het be zoek van II. M. de Koningin eti H. K. II. Prinses Juliana, dat bepaald is op 15 September a.s., zal een zang koor van 600 personen, waarvan de dames in de verschillende Zeeuwsche kleederdraehten, eenige toepasselijke liederen zingen. Ook de steden MiddelDurg en Vlis- singen zullen al het mogelijke doen, om het den bezoekers 's avonds zoo aangenaam mogelijk te maken. Een bezoek aan deze tentoonstelling kunnen wij ten zeerste aanbevelen. Voor inlichtingen wcr.de ïrcn zich tot hel algemeen secretariaat -Marine vliegterrein Yidss rgczi, Tel. 870. DE TABAXfWETT EN. „Tabaksniauws" ziet de bekomst voor de tabaksindustrie in verband inct dc nieuwe wetten somber in.: „Er"ontwikkelt zich een revolutie in den lande, niet van revolutionnairen, auvan ordelievende burgers, die het gcmassregel beu worden. Wij voorzien staking op staking in han del en nijverheid; niet van de wertcn niers,. maar van de werkgevers. En wat dc tabaksindustrie betreft, dient men te rekenen met de waarschijnlijkheid dat op 'n kwaden dag de geheel - industrie slop zal staan". „Wij zijn er benieuwd naai", sclrijfi het blad verder-, „hoeveel er van der- 'ta baksaccijns in het laadje zai komen, n.- af. trek van hetgeen er vcrarnbiena- v<« wordt. „De voorspelling is niet te gcwaagd.dat Duitschland binnen afzienbaien tijd ons weggeconcurreerd ral hebben". „Artikel 81 van de Tabakswet it den 4en dezer in werking getreden. Zij, die nog verzuimden een bedrijft ver gunning aan te vragen, dienen 't nu niet langer uit le stellen, want over '1 dag of acht is de termijn verstreken. Ingevolge artikel 90 treden aile a.like- len in werking en zit dan dus de be lasting er op! tenminste 2 maanden na artikel 81. Dat kin dus den 4en October zijn. Maar 't kan ook later worden, wanneer H. H. ambtenaren nog niet gere&d zijn. Laten wij veiligheidshalve ons aan den 4en October houden. Dat is dus nog 'n week of vijf, zes. Natuurlijk krmt ge doen, alsof er geen TabaksWet is, en u om niets bekommeren. Maar wij vreezen, dat ge daar later spijt van zoudt hebben. Als wij in uw plaats waren, zouden wij dus zorgen dat wij op den fatalen datum geen pondje tabak meer in huis hadden. En alles zooveel mogelijk afleveren. Want van uw voorraad moet ge op verbeurte van geldboeten van ten minste honderd en ten hoogste duizend gutden op den eerstvolgenden werkdag aangifte doen. E11 er binnen 3 maanden toch accijns van betalen". „Wanneer ge een Redrijfsvergunning hebt, dient, gij boven of naast i ede ren in gang een opschrift aan te brengén, ver meldende bet woord Tabaksvergunning in duidelijke letters, ter hoogte van minstens 2 c.M. 't Moet van den openbaren weg af goed leesbaar zijn. U kunt het er in olieverf op laten schilderen, dan wel een plaatje of bordje aanbrengen, waar 't op staat. Bij verzuim beloopt gij een boete van minstens vijftig, en ten hoogste driehon derd gulden". Uitvoer van eieren. - In de vorige week werden in totaal naar Engeland uitgevoerd 490 kisten, totaal 588.000 stuks eieren. 27 Barteljorkstraat 27 - Soiled fabrikaat - nieuwste modellen - laagste prijzen. - DE OPPER-SILEZISCHE QUAESTIE IN DEN RAAD VAN DEN VOLKEN BOND. GENEVE, 29 Aug. De Raad van den Volkenbond kwam te kwart over vieren bijeen. Alle leden waren aan wezig. Bij den aanvang der zitting las burg graaf lsjii zijn rapport in liet Fransch voor. In dit rapport herinnert hij er in de eerste plaats aan, welke bepalin gen de positie van den Raad van den Volkenbond beheerschen. Daarna gaf lsjii een uitvoerige uit eenzetting van den stand der Opper- Silezisclie kwestie. Aan het slot zeide lsjii: „De Raad van den Volkenbond is van de zaak gesatsisseerd. Hij dient zich eerst uit le spreken over de aanvaarding van de laak, die de Opperste Raad hem waagt, op zich te nemen en, indien hij die taak aanvaardt, over de procedure, welke hij het meest geschikt acht om lot het voorgestelde doel te komen, dat wil zeggen, in den geest van het t act mede te helpen aan een bevre digende regeling der samen ges lelde quaes ties, waarvan de oplossing niet lunger kan worden uitgesteld zonder ernstige bezwaren voor den algemee- nen vrede". De voorlezing der verklaring duurde nog geen kwartier. De raad besloot met algemeen© stemmen, overeenkomstig het advies van den voorzitter, de taak te aan vaarden, m. a.w. hij verklaarde zich bevoegd. LONDEN, 29 Aug- De geallieerden hebben een gemeenschappelijke nota lot Duitschland gericht, waarin zij mededeclen dat Frankrijk, Engeland <n Italië elk twee bataljons naar Opper-Silezië zullen zenden ter hand having van de orde. De Fransclicn. zulten bovendien een afdeeling cava lerie zenden. TEGEN DE COMMUNISTEN. BERLIJN, 29 Aug. In een verorde ning van den rijkspresident wordt be paald, dat tot herstel der openbare veiligheid en orde in het Rijksgebied: lo. Periodieke drukwerken, welker inhoud uitnoodigt of ophitst tot ge welddadige wijziging of terzijdestelling der grondwet door gewelddaden tegen vertegenwoordigers van den republi- keinsch-democratischen staatsvorm en. tot ongehoorzaamheid aan de wet, of eeu goedkeuring of verheerlijking van dergsLjke handelingen vormt of min achting voor grondwettige organen kweekt, gedurende een maximum van veertien dagen verboden kunne - wor den. 3o. Vereeiiigingen, optochten en be toogingen kunnen worden verboden, als gegronde vrees bestaat, dat in ver gaderingen besprekingen plaats vinden, die de bovengenoemde handelingen tot onderwerp hebben. De rijksregeering doet aan deze ver ordening een oproep voorafgaan, die eindigt met de woorden: „De rijlesrrgeertr* is overtuigd, dat alle rechtgeaarde Duitschers rich ach ter haar scharen en met haar zullen samen verken ter bescherming van de gron«?w«es en de» wetten. Zij zal met onverbiddtJ*pke gestrengheid tegen iedere oproerige beweging optreden en noodigt alle organen van het rijk en van de afzonderlijke landen uit met volkomen onpartijdigheid en zonder aanzien des persoons dc verordening zonder voorbehoud te doen naleven" EEN KATHOLIEKE UNIE IN EELGIE. BRUSSEL, 29 Aug.Vanmorgen ver gaderden de vier federaties der Katho lieke partij, namelijk de federatie der associaties en vereenigiugeo, de boe renbonden, dc middenstand en de oenioc^ tische boud, ca besloten tot de irrirJfiat. vvn de Belgische Katho- t a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2