Uit den Omtrek DAMSAATJES 44ste JAARGANG No. 13924 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1921 FPER WEEK f 0 25 RANCH J PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING1 No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL.; BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VREDESPRIJS VMR~~ HOLLAND. HAARLEM, Rembrandt-Teekeningen. Het gebouw van de Vereeniging „Haerlem." De nieuwe R.-K. Kerk in Schoten. Diaconessenhuis. Personalia. Onderscheidingen „Door Inspanning Uitspanning." Burgerlijke Stand. HEEMSTEDE. Klets- DE ABONHEMENTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN2 PER KWARTAAL i 3.25 BUREAUX; Zooals aan onze lezers en lezeressen be reids bekend is, heeft men in Hongarije een actie op touw gezet, or.i aan onze Koningin den Nobelprijs voor den vrede toegekend te zien. Ten einde de redenen daarvoor toe te lichten, werd ons namens mevrouw Bela von Csitary uil Boedapest, de Hongaarsche, die zich een groote vriendin van ons volk beeft getoond en die op het oogenblik in Den Haag vertoeft, liet volgende, door haar geschreven artikel ter plaatsing aangebo den. We laten het hier volgen: Van oudsher zijn er steeds denkers ge- weest, die hun stem deden weerklinken ten gunste van den Vrede. Zoo zijn er ook altijd landen geweest, die als het ware voorbeschikt waren, om voor de vredes- idee te strijden en te werken. Tot die lan den behoort Holland. De vredes-gedachte is niet maar toeval lig in Nederland onlstaan, zooals zooveel andere ideeën groeien en na een kort be staan in vergetelheid komen en door een andere, modernere gedachte verdron gen worden. Hier is een volk, ja men zou zelfs kun nen zeggen: een land, dat voor de idee wonderlijk gevoelig, en er onscheidbaar mee samengegroeid is. In Holland is de gedachtenwereld der menschen evenzeer als zijn wetten ervan doordrongen, zij ademen haar met de lucht in, zij erven baar over. Bijna in elke ziel is een straal ervan doorgedrongen, sommige bevoor rechten hebben van de Voorzienigheid een stralenbundel toegedeeld gekregen, om daarmee voor de anderen den weg le ver lichten. De bodem, aan altijd dreigend ge vaar blootgesteld, verworven door een nooit eindigenden, gigantischen strijd, is het klassieke land der vredes-idee en van den vredes-arbeid geworden overeenkom stig de mysterieuze wet, dat uit den dood het leven, uit de grootste smart de kost baarste parel geboren wordt. Een zoon van het Nederlandsche volk was het, die reeds in de 17 de eeuw een basis vond, waarop de duurzame vrede kon worden gegrond. Hugo de Groot stelde onomstootelijk vast, dat oorlogen mis schien somtijds verklaarbaar en recht vaardig, maar nooit menschelijk zijn kon den. De Groot heeft zijn ideeën zoo won derlijk klaar gezien en weergegeven, dat 2e nog heden ten dage uitvoerbaar zijn. En tot den huldigen dag is zijn invloed zoowel theoretisch als praktisch belangrijk ge bleven. Hij was „de vader van de weten schap der internationale wetgeving," zoo als Amerikanen en Engelschen hem noe men. Zijn werk „Het Recht van oorlog en vrede" had een buitengewonen invloed op zijn tijd. Het werd op alle hoogescholen van Europa gebruikt en onderwezen, het werd de basis van het volkenrecht. Philo- sophen en denkers, juristen en humanisten namen de Groot's ideeën over. Maar ook het beeld, dat Hollands poli tieke leven, dat van de „Vereenigde Ge- Westen" bood, werd beschouwd als een navolgenswaard voorbeeld voor de strijders voor de yiedesgedachte. William Temple Wijst in zijn „Account of the United Pro- Vinces" op de mogelijkheid van een Euro- Peesche Federatie op grond van de geschie denis der „Vereenigde Gewesten". De vrede van Utrecht inspireerde den Abbé St. Pierre in 1712 tot zijn werk: „Het Plan van den Eeuwigen Vrede". Hij dacht ?ich een „Europceschen Senaat" en wilde G'trecht lol vrije Vredesstad en zetel van dezen Senaat verheffen. Onder invloed van Hugo de Groot werkte Zwitserland de volken-rechtsgeleerde mchard Price; hij verlangde de stichting *4n een „wereldstaat." Kant verdedigt hel ideaal van een ■'Statencongres", dat hij denkt te organi seren overeenkomstig de Haagsche Staten- eiicraal. Reeds uit dit korte overzicht blijkt dui- ,eiijk, hoeveel draden hun oorsprong in ,°'land vonden, die uilgingen naar alle d°elen der wereld; gouden draden, ge- ,veven door het werk dés vredes in alle ""■den. Het is geen toeval, dat Holland gekozen erd tot zetel van de gewichtigste resul- 'den van den vredesarbeid. De naam „Den •aag" beduidt een belangrijk hoofdstuk in ?e geschiedenis der vredesbeweging. Het eSin van de internationale wetgeving is den naam van deze stad onafscheide- 'W verbonden. Onder den invloed van den Fransch- ditschen oorlog werd in 1871 te Amster- de „Nederlandsche Vredesbond" op dicht, die zich in 1901 met den „Vrou wenbond voor Ontwapening en Arbitrage" tot den bond „Vrede doorRecht" ver eenigde en sedert werkten alle Nederland sche vredes-vereenigingen samen. De voor mannen der Hollandsche vredesbeweging Voi'k" he' lum plicht, het Nederlandsche ook '„.l"1. '\ct niet !l"oen meer kén, maar vp„ri'oet doen ^r«dcsconrerenü,.r°r1de bevordering der Een hunner is pr„r dan andere volken. ,1rf.i!Cl|lrijver V;>n h(?|SSOr yan Vollenhoven, 'hel „de Roen;, °Prienbarende Gids- mivermoeide strijd'"8 Van Holland", de nalo politie. Uil v°°,r een internatio- andsche vereeniarheid der Neder- hoe breed cTe iS'!, voor den vrede *s- vereon^ !andsclle gezichts- Recht bemoeide z;cjj ..Vrede door gelsche bonden s!" hn,lct' zooals de En- andere speciale zijde de mel de een of Ieder, die mede wil Werk-F vrodesbeweging. vaan den duurzamen vr.-n Voor ilet ideaal haar gelederen. c' Was welkom in Van den aan va nu „r -o.at, hegreeo „Vrede door Recht" wel'k een macht ten goede dat de N.A.O.R. met enkele scherp gefor muleerde eischen kwam inplaats van de vage wenschen en principes van de toen malige vredesbeweging; ten derde breidde de N.A.O.R. zijn werkkring uit over het geheele, ook het platte land; hij bewerkte de publieke opinie. Lichamen va.i gelijken aard als de N. A. O. R. in de verschillende neutrale landen werden in April 1915 uitgenoodigd tot Oen conferentie, waar toen op initiatief van den N.A.O.R. de „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede' tot stand kwam. Spoedig vormden .zich afdcelingen in De nemarken, Spanje, Noorwegen, Zwitser land, Zweden en de Vereenigde Staten. 2730 April kwam op Hollandschen bo dem nog een ander internationaal congres, in den Haag samen: het internationale vrouwencongres, dat de volgende beginse len aannam: de strijdvragen tusschen sta ten en volken moeten op vreedzame wijze worden beslecht; het Kiesrecht voor de volksvertegenwoordiging moet worden uit gebreid tot de vrouwen. Uit dit korte overzicht, dat onmogelijk volledig kan zijn, blijkt, hoe Holland reeds gedurende den oorlog een zeer waardevolle kracht vertegenwoordigde, die in het be lang van de goede verstandhouding tus schen de volken onafgebroken kon arbei den en nooit moede werd, te gelooven aan de mogelijkheid van een blijvenden vrede. Toen eindelijk de ongelukkigste vrede kwam, waarmede ooit de menscliheid werd bezocht, en de economische nood overwinnaars, zoowel als overwonnenen begon te bedreigen, waren het wederom Hollandsche financiers en nationaal-econo- men, die dit gevaar,dat de overwinnaars kan uitgaan van de opvoeding. De Bond gaf verschillende geschriften uit, schreef prijsvragen voor opstellen uit voor leerlin gen van H. B. Scholen cn Gymnasia over onderwerpen, samenhangend met dc vredes beweging. Ten tijde van de inwijding van het Vre despaleis in 1913 is Holland het middel punt van het internationale leven. Met de beste verwaohlingen bezield, maakten de Hollandsche pacifisten zich op naar het 20ste Internationale Wereldcongres voor den Vrede, dat in 1914 in Weenen zou plaats hebben. Toen dreunde er een verschrikkelij .e donderslag. De wereldoorlog brak uit. gevaar staalde de krachten en zette de Nederlandsche vredes-vrienden aan tot verhoogde krachtsinspanning. En iedereen wilde deelnemen aan den vredesarbeid in de hoop, dat de ellende nog voorkomen zou worden. Deze hoop werd niet vervuld. Maar men verslapte met. Integendeel. Men begreep, dat een sterkere concen tratie van alle krachten ten gunste van den vrede noodzakelijk was en zoo ont stond in 1914 op initiatief van „Vrede door Recht" de „Nederlandsche Anti-Oor- iog-Raad", die personen uit alle politieke godsdienstige en maatschappelijke kringen in zich sloot. Dat was het eerste verschil mei „Vrede door Recht'.' Het tweede was, zelf niet eens zagen, ontdekten. Het re- sullaat van hun besprekingen met buiten- landsche deskundigen was de Brusselsche Conferentie. Van welk een buitengewone beteekenis deze was, blijkt hieruit, dat te Brussel de vertegenwoordigers der elkaar vijandige staten elkaar voor liet eerst na den oorlog weer ontmoetten. Van het allergrootste belang uit alge- meen-menschelijk oogpunt is echter wat Holland in den eigenlijken zin van het woord deed voor de goede verstandhou ding tusschen dc volkeren. Zooals in vroegere eeuwen zoo dikwijls vonden oo-k tijdens den oorlog en daarna duizenden en nog eens duizenden der on gelukkige volken op Hollands gezegenden bodem rust en bescherming. In Holland vond ook een onderkomen de eens door vorst-englans omringde Vrouw, wier hooi d sinds zich legde ter eeuwige rust. En de omstandigheid, dat de Duitsche ex-keizenn zoo rustig kon heengaan, wekte in dui zenden menschenhart-en het verzoenende gevoel van dankbaarheid. De wetenschap wijst er met trols op, dat het haar gelukt is, de besmettelijke ziekten, die liet noodzakelijk gevolg heetten van eiken oorlog, verre te hou den De wetenschap was echter met m slaat Europa te re lden van die verschrik kelijkste aller epidemieën, de sociale pest, die geheet Europa, ja de geheele wereld bedreigde en Middel- en Oost-Europa reeds bereikt had De wereld-ellende steeg ten toppunt; toen snelde Holland toe met een zee.r eigenaardige, taktvolle wijze van hulpverleening. Het breidde zijn armen uit; nam duizenden en hon derdduizenden kind-eren der n<md yde.ide volkeren tot zich en redde daardoor dc wereld van onuitsprtkelijkennood en e^ en opstand, redde de tof J Midden-Europa in zijn kinderen en <V' 1 ijker tijd opende het nieuwe, grootse c perspectieven voor de vredesbeweging. Het wees zoodoende den weg, wellicht den cenigen weg. die naar betere ver standhouding, beter onderling begrijpen, in één woord: naar den blijvenden vre de voeren zal. Ook gedurende den oorlog kwam het al wel voor, dat de van den oorlog ver schoond gebleven landen, de kinderen der noodlijdende volken tot zich riepen en onder leiding hunner onderwijzers in scholen of leegstaande hotels onder dak brachten. Wanneer we echter zien. hoe in Hol land de kinderen van vreemde naties in de gezinnen als familieleden werden op genomen, verzorgd, opgevoed en geliefd1, als een eigen kind, hoe in het hart van het vreemde kind en in die van de pleegouders en hun kinderen, wederzij,d- sche liefde ontstond, dan is dit alles niet alleen voor de betreffende kinderen en ouders, maar ook van algemeen men schelijk stand-punt van zeer groot be lang. Kinderen van vreemde volken, ge heele generaties groeien hier op in we- derkeerige liefde, waardeering en begrij pen. Het is dan ook niet twijfelachtig, of dit is een van de belangrijkste dingen, die ten behoeve van de onderlinge go-ede verstandhouding der volken geschiedden-. De belangrijke resultaten van dit Hol landsche werk zijn n-og hierdoor ver groot, dat ze lerendigen weerklank von den bij de andore neutrale, ja soms zelfs bij de oorlogvoerende naties. Dat dc bijzonder tactvolle, uit de diep te van een liefdevol hart voortspruitende arbeid van Holland reeds nu zeer veel zijdige resultaten oplevert, daarvan zien wij dagelijks wonderen. Bij het noemen van den naam „Holland" openen zich de meest gesloten harten, het somberste oog verheldert en glimlacht. Dagelijks ziet men door ondraaglijke zorgen gebogen vaders, door den oorlog verweesde kin deren, tot weduwen geworden vrouwen: zij allen vergeten bun zorg en smart, als men Hollands naam noemt. En dan al die andere wonderen! Ik heb kinderen gekend, door de omstan digheden, door den tijdgeest slecht be ïnvloed, bijna op een verkeerden weg geraakt, uit Holland kwamen ze beter, ik zou willen zeggen: genezen naar huns terug. Arbeiders zie ik glimlachen en bidden, die in de laatste jaren slechts vloeken en dreigen konden; ook dat heeft Holland bewerkt. Niet slechts materieele, ook moreele hulp is het die op deze arme verbitterde gemoederen zoo diep en heilzaam in werkt. De geest van begrijpen, van vre de is liet, dien de kind-eren m Holland inademen en met zich naar huis nemen, die al deze wonderen weikt. Allen, die met Holland in aanraking komen, nomen iets van den Hollandschen geest over, bun gezichtskring wordt breeder, hun gemoed-eren .-zachter, meer toegankelijk voor mildere gevoelens, zi.| worden meer m-ens-chlievend, beter en geschikter voor dc gedachte van internationale samen werking. En wat het sociale gevaar aangaat, moet er o-p gewez-en worden, dat niet gemakkelijk te zeggen valt, uit hoeveel harten de Hollandsche arbeid den doorn der vertwijfeling, van het nihilisme heeft uitgetrokken. Wie zou vermogen te be wijzen, hoeveel het Hollandsche kinder werk heeft bijgedragen tot verzachting van de zoo gevaarlijke revolulionnnire stemming en tot bevordering van dé vre- desgeziind'heid? Dat echter dit zegenrijke werk plaats kon inden en zich ontwikkelen kon op Holland's bodem, dat Holland te midden -der oorlogsvlammen neutraal blèef en daardoor een rustpunt, een eiland, van waaruit de vreesgeachte zich over de geheele wereld kon verbreiden, dat dankt Holland en de menscliheid aan de Ko ningin der Nederlanden. De Koningin is het geweest, gelijk ook de Hollanders dankbaar erkennen, die den vrede voor haar land in menig kritiek oogenblik, heeft gered. Volkomen terecht verzoekt daarom Europa aan het Nabel-Comité, om dit maal het Hollandsche volk in de persoon van zijn Koningin" met de hoogste mo reele beloon-img, die op -het oogenblik be staat, te beloonen. Terwijl het om de toe kenning van den Nobelprijs voor den vrede aan de Kóningin der Nederlanden vraagt, verzoekt het -daarmee tevens de waardeering en vereering van den mees onzelfzuclitigen, edelen en in haar resul taten vérstrek-kenden vredesarbeid. In Teylers Museum zijn gedurende een maand twee belangrijke Rembrandt-tee- keningen tentoongesteld, welke in bet buitenland voor Holland werden verwor ven, ten eerste de Bembrandt-teekoning van 1640, een gewassehen penteekening> welke onlangs door dr. Hofstede de Groot te Parijs werd verkregen en waaraan hij in de le aflevering van „Oud-Hol land" 1921, een belangwekkend artikel wijdt. Als blijk van sympathie voor hot Haar- lemsch museum i3 vermeldenswaard, dat dr. Hofstede do Groot deze teekening geschonken heeft aan Teyler's kunstver zameling. Het bleek dr. Hofstede de Groot even eens, dat deze teekening voorstelde de Kathedraal van St. Albans bij Londen. Met deze teekening is de getuigenis aan bet licht gekomen, volgens dr. Hof stede de Groot, dat Rembrandt al in 1640 in Engeland geweest is. Reeds eer was bekend, dat onze groote kunstenaar naar alle waarschijnlijkheid omstreeks 1661 in Londen moet zijn geweest. He tweede Rembrandt-teekening is een aanwinst, welke door aankoop is verkre gen. 7iij stelt voor: „De Kruisdragende Christus", en is een van die forr-ch schets- matig- uitgevoerde penteekeningen, een weinig opgewasschen, zooals Rembrandt er meer tusschen 1640—1650 heeft ge maakt (o.a. een „Kruisopname", berus tende in 't prentenkabinet te Berlijn). De teekeningen blijven tot einde Sep tember tentoongesteld. Het oude gebouw van de hoofdwacht op de Groote Markt, zal, zooals onze le zers weten, in gebruik worden genomen door de vereeniging „Haerlem", dc we' c" kende oudheidkundige vereeniging- e oude gebouw had verschillende hers ei gen dringend noodig. zoodat on f* en van den aannemer Seays dc troffel ter hand werd genomen. 't Gebouw is nu bima gereed en zal ver moed-fclijk half September in gebruik kun nen denomen worden. De schilder is aan zijn laatste werlk bezig, terwijl in de twee vergaderzalen alleen de eikenhouten vloer nog gelegd moet worden, 't Gebouw heeft veel van zijn oudth-eid bewaard. De gevel en ingang zijn dezelfde gebleven. Binnen zijn een tweetal allergezelligste vergader zaaltjes aangebracht, die er zeer practisch uitzien. 't Zal een „home" worden, de vereeni ging volkomen waardig. De consecratie der nieuwe parochie kerk van de H. Lidui-na, aan den Scho- terweg, is bepaald op 12 September a.s. Z. D. H. Mgr. A. J. Ca Hier, Bisschop van Haarlem, zal de plechtigheden, die om half acht 's morgens aanvangen, ver richten. GEEN WINKELSLUITING. Ter gelegenheid van d-en verjaardag van H. M. de Koningin m-ogen in Scholen, Woensdag alle zaken tot 11 uur des avonds geopend blijven. Tot directrice van het Diaconessenhuis is, inplaats van zuster Loeff, benoemd zuster Creutzberg Ze wordt Donderdag avond in de kapel van het ziekenhuis door Ds. Blaauw, predikant-directeur der stichting, ingezegend^ Te 'sGrayenhagc is geslaagd voor het examen Handelswetenschappen M. O. de heer H. J. B-udé, alhier. Benoemd in Oranje-Nassau tot officier: J. F. Hulswit, oudste d,Toetenr N. V. Haaremsche Machinefabriek vjh. Gebr. Figee, Haarlem; Mr. A. Maclaine Point, seer, uiitv. commissie N.O.T. in liquidatie Haarlem; ridder::: S. M. D. Valstar secr ui tv commissie NO.T. in liquidatie te Heemstede. Aanbesteding. De firma J. Bakker en Co., alhier, is laagst inschrijf ster voor den bouw van 94 woonhuizen en 1 wim- kelhuis voor de bouwvereeniging „Ar beidersbelang" te Rijswijk, enwel voor f 505.000. Begrafenis mej. A. Hobma. In het „Utr. Dgbld." lezen wij dat op de tweede begraafplaats te Utrecht Maandagmiddag de teraardebestelling heeft plaats gehad van de 22-jarige mej. A. Hobma, die de vorige week Woensdagavond in Haarlem op het stationsplein fietsende, plotseling door een tram werd overreden. De tragi sche omstandigheden, waaronder dit doo- detijk ongeval heeft plaats gehad, had dé deernis bij verwanten, vrienden en kennis sen gaande gemaakt, en de belangstelling op het kerkhof was dan ook' buitenmate groot. Bovendien waren de treurende moe der vele bloemen en kragen toegezonden, die de lijkkist overdekten met een waas van wit en groen. Aan de groeve sprak een oom, de heer J. Hobma, woorden van christelijken troost en bemoediging tot de achterblijvende moeder en broer, er op wijzend dat de dood, geen antwoord gaf, bet graf zweeg, maar dat God antwoord seven zou in een eindelijke hereeniging hiernamaals. Eenige vriendinnen zongen 'n lied, terwijl aan 't slot van de aandoenlijke plechtigheid de aanwezigen het bekende psalmvers zongen: „Gelijk 't gras is ons kortstondig leven". Een koopman. Te Furmerend tracht te een diamantbewerker uit Amster dam bordjes aan den man te brengen waarop stond „labaksvergunning" en ocrende bij de winkeliers pressie uit om van hem een bordje met „Tabaksvergun- n7?.. K koopen voor den prijs van ƒ2.50. V"1^. Sebruilcte daarbij verschillende han digheidjes en zeide ook, dat men volgens den Bond van Sigarenwinkeliers zoo'n bordje van hem moest koopen. Daar een der winkeliers wist, dat de Bond deze bordjes voor minder dan 1 beschikbaar zou stellen, werd de politie in de zaak ge mengd. De koopman werd op het politie bureau verhoord en zeide van meening te zijn geoorloofd zaken te doen. Hij had al eenige bordjes verkocht en wilde het geld gaarne teruggeven, indien dit werd ge- wenscht. De politie stelde den officier van justitie te Haarlem telefonisch met het ge val in kennis en deze verzocht, hem den persoan voor te Ieideft, hetgeen daarop gebeurd is. De officier was na zijn ver boor en kennisneming van hot proces-ver- haal van oordeel.dat hier geen strafbaar feit in den zin der wet gepleegd was, hoe wel de koopman bij het te koop aanbieden der bordjes verkeerde practijken toepaste worden oefeningen steeds goed bezooht en dat goede bezoek moedigt nieuwelingen aan. Daardoor ook zijn de turners flink getramd en belhalen zij op wedstrijden mooie prijzen en dat vooral is het wat 'het aantal leden gestadig doet toenemen. Met zulke leden kan een bestuur wer ken. Daarom is thans besloten ook naar buiten flink uit te komen. Dezen winter wordt een groote uitvoe ring gegeven waaraan dames, heenen en aidspiranten zullen deelnemen. En cwn de kosten dezer uitvoering te kunnen bestrij den, zal een propaganda op touw wouden gezet niet het doel donateurs le werven. Onder luid applaus stemde de vergadering met deze voorstellen in. Do jaarverslagen van den secretaris G. Kruyver en den penningmeester G. Wols, worden onder dankbetuiging aan deze functionarissen, goedgekeurd. Tenslotte werd nog een teohnisohe com missie saamgesteld, bestaande uit de heeren S. Hooy, H. v. Rijn, A. Verheeim, J. Preyde, Th. Vreeswijk, B. Langcveld en de dainés A. Montauban, Suze v. Korde- laar en C. Vreeswijk. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: R. van Haarlem, Harmenjansstraal 81, armbandhorloge; Uvlenbroek, Ruysdaelstraat 20 zw„ af standmeter; J. v. Veen, Drossestraat 10, ceintuur; T. v. Duffelen, Amsterdamstraat 3 rood, geboortebewijs; Goederenstation Westergracht, geiten; K. N. v. Meule- naarsgraf, Vooruitgangstraat 90, hond; Gcm. Reiniging, hond; A v. d. Pol, M. v. Heemskerkstraat 25, portefeuille; H. Lo- dewijk, Kritsingerstraat 43. Schoten, por tefeuille; A. Post, Kerkhof straat 31 zwart, regenjas; Hensbergen, Anegang 27, ring met sleutels; J. Bol, Prinsessekade 64, pakje met schortjes; Star, Jansstraat 47, sleuteltjes; H. Duin, Leidschestraat 111, tochtscherm voor auto; Bureau v. Politie, Smedestraat, kist Bovengenoemde Toon eel vereeniging zal in Juni van 't volgend jaar 50 jaar be staan. 't Ligt in de bedoeling om ter gelegen heid van dit feit een groot buitenfeest te goven in den tuin van het Brongo- bouw. Ook voor kinderen van 6 tot 13 jaar zal men een groot feest organi- oeoren. De feestcommissie bestaat uit de heeren P. Bitter, voorzitterH H. Mulder, secretaris-penningmeester; J. van Aken en W. van Aken, terwijl ook zitting heeft het bestuur van „Door In spanning Uitspanning", waarvan voor zitter is de heer P. J. Schruijer. Verplaatsing. Het domes- en meiseseon- fectiemagazijn Groote Houtstraat 142, wordt met ingang van 1 Sept. verplaatst naar Groote Houtstraat 19. Ter gelegenheid van deze opening zal tevens een exposiitie plaats hebben van de laatst uitgekomen modellen der meest toonaangevende Parijsc.be huizen. ZEDENMISDRIJF. De Haarlo.msche Rechtbank veroordeel de gister L. R. te Haarlem, beschuldigd van overtreding van art. 48bis, het ple gen van ontuchtige handelingen met min derjarigen van hetzelfde geslacht, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd dien hij in preventieve hectenis door bracht. Getrouwd: 30 Aug. W. Verdonk en C. J. Norjé. P. D. Renipt en E. A. Jacobson. Geboren: 28 Aug. z. van M. v. Meerveld- Bontekoe. z. van D. Bergman-v. Duijn. 29 Aug. z. van M. Punt-v. Sinderen. z. van C. v. Bennik-Ostermeijer. 30 Aug. z. van J. Beer-Dasberg. z. van A. S. de Kruif-Hofsfee. T. Kamp-de Nijs. Overleden: 29 Aug. H., 6 j., z. v. Jansen, Ilazepalerslaan. H. Heykoop-Ooster- wal, 49 j., Kamperlaan. F. W. Lokerse- Gerbehij, 26 j., Jan Steenstraat. 30 Aug. F., 4 mnd., z. v. J. Hagedorn, Kamperlaan. Missicavond Pi t r Li iiAt. In dijn regel is het R. K. Vereenigitigsgebouw te groot of liever de belangstelling in Heemstede is zelden zoo groot, dat het fraaie gebouw met belangstellen den gevuld is. Zondagavond evenwel was het an ders. De toeloop voo-r dezen Missie- avond was zóó groot, dat niet alleen de gewone plaatsen bezet waren, maar alle stoelen uit de overige zalen bij gezet moesten worden, zoodat vanaf het tooneel tot achter in de zaal alles tjokvol was, ja zelfs de nissen der ramen waren bezet. Ongeveer 500 toe schouwers waren aanwezig. Om ruim 8 uur opende Dr. E. A. M. Droog met een grappig speechje den feestavond en verzocht aller mede werking, opdat deze avond een suc ces voor Patel' Luiten zou worden. Nadat de Harmonie ,,St. Michael" zeer verdienstelijk eenige nummers had gegeven, werd aangevangen met ,-,Ramcharam", operette in 2 bedrij ven of 11 tafereelen. Als het scherm opgaat, zien we twree Hollandsche matrozen, van hun schip afgestapt en het binnenland van Afrika ingeredsd. Daar maken zij kennis met „Ram- charam", den onheschaafden neger, die veel lust heeft de „blanken" op te peuzelen. Dezen beloven hem ech ter Hollandsche gelden, waarop zij vriendschap sluiten en de neger hen belooft, hen de binnenlanden te laten zien. In het 2e tooneel zien we een aan tal negers in het kamp, terwijl in het 3e tooneel „Onbescliaving" op pak kende wijze verteld wordt, hoe de negers te lijden hebben onder den druk der blanken, hoe zij zelf onder elkander „liefde" prediken, hoe zij htm ouders eeren, naar priesters vragen, terwijl de blanken hun. priesters en liefdezusters verjagen, zoodat dezen bij hen komen vragen, voor hen te bidden. Het 4e tóonecl „Het Negevland", is een aansporing aaii ons, blanken, de Missionarissen met onze giften te steu nen. ,,'t Is om ons, menschen te be schaven, die leven in het wild", klinkt het refrein. Het 2e bedrijf begint met een beeld van verschillende rassen en schildert den nood der Javanen en de verdruk king der blanken. lil tooneel 6 „In de canoboot", zien we een prachtig Indisch landschap, waar in een rivier oen echte canoboot vaart. Tooneel 7, „Het arme negerhart". laat ons zien, hoe de arme negers zicli moeten behelpen met godsdienst en ander onderwijs en hoe wij hier met onze prachtige kerken en scholen zooveel heter af zijn dan zii Het smee- IV e hebben nog niet lang geleden ge schreven over den onsmakelijken toestand aan het Bloemendaalsche strand, die het voor vele bezoekers en heusoh niet ai- leen R.-K. ongenietbaar maakt. Tot ons genoegen vernem.en wij, dat het volgend seizoen maatregelen zullen geko men -worden, die het baden in een be paalde strook van het strand verbiedt zoodat iedereen van de Bloemendaalsche Zee kan genieten. Zoo hoort het ook en het is alleen maar jammer dat het Ge meentebestuur van Bloemen daal verzuimd had dezen maatregel te treffen vóórdat de Zeeweg geopend was. Maar nu bespreekt een geregelde mede werker van een onzer plaatselijke bladen in zijn courant ook den toestand en '1 feit dat bij het gemeentebestuur van Bloemen- daal werd aangedrongen op meer toe zicht Hij besluit zijn beschouwing aldus: „Nu, eerlijk gezegd, vind ik dit alles klets. Een strand is nu eenmaal geen marktplein en als men zich ergert aan deze dingen is werkelijk hel einde zoek!" „Klets" dus. Hiermede'zijn de duizenden en duizenden in Haarlem en verre omge ving, die zich ergeren aan den ongewensch- ten toestand op het Bloemendaalsche strand, dus finaal uitgepraat, afgemaakt., morsdood. Die meneer decreteeert, dat het ge zwam daarover klets is en daarmede is de klacht be- en veroordeelt Het is een van die geliefde krachttermen als: „dein Reine ist alles rein". Welja, hel varken vindt de modder en de 'drek, waarin het zich rondwentelt, ook buiten gewoon rein, anders zou het zich wel schamen. Klets is het, als men durft beweren, dat het gemis aan toezicht op het Bloemendaal sche strand niet bevorderlijk is aan de zedelijkheid; klets is het als men durft beweren, dal de schaamteloosheid van veten de begrippen van reinheid en zedelijkheid en fatsoen, ook bij de strand bezoekers, die er zelf niet aan meedoen, doen vervagen en ver warren; klets is het als de liberale hoofdredac teur van het „Utrechtsch Dagblad", schrij vende over eenzelfde aangelegenheid, spreekt van de „verploerting van het le ven"; klets is hot, ais het liberale „Vaderland" tekeer gaat tegen het reproduceeren sar foto's, die de toestanden van het zooge naamde o zoo reine stille strand, illustre ren: klets is hetmaar laat ons een vraag stellen aan bedoelden medewerker: Zou hij in zijn huiskamer tooneelen dulden, die blijkbaar zijn goedkeuring weg dragen, nu zij plaats vinden in het publiek, te midden van duizenden toeschouwers, aan het Bloemendaalsche strand? ken van den. „arme neger" om steim en gebed is zeer pakkend. Het 8ste tooneel is het meest pak kende. In een kleine hut, waarop in lichtletters staat: „Vader Willibrrrd. kom tot ons", zitten 4 kleine kinde ren. Dezen zingen, onder doodsche ren. Dezen zingen, onder doodsche stilte van het vele publiek eenige cou pletten, waarvan het eerste luidt: „Vader Willibrord, kom naar hier! Kom tot ons en leer ons bidden. Ach, aanhoor ons allen vier, Kom toch spoedig in ons midden. Koop ons, arme slaafjes, vrij, Van die treurige slavernij." Bij het zingen dezer verzen zag men menig traantje in stilte wegpinken. Het 9e tooneel, ,.De Mission.iris", was een suocesnummer voor de Man dolineclub, onderafd. van dc Harmonie „St. Michaël". Het tooneel had als achtergrond het kerkje, waar Pa Ier Luiten de laatste jaren gewerkt had Op een Jialcon het portret van den Pater, wien een „serenade" gebracht wordt. Den spelers werd een lint aangebo den, met als opschrift: „Ter gedach tenis aan dem Missieavond op 28 Au;'. 1921". Dan zien we den Missionaris te paard. Hel 1 --ensuroot. was het niet levend. Het 10e looi.O., >.elt voor „terug naar Holland", en dan tot slol ge zongen wordt „Afscheid der negers". Een negerdans, in tegenwoordiglic.'d van alle medewerkenden, 17 personen, een tooneel vol zwartjes. Het geheel was bijzonder frkai, cn de voldoening der aanwezigen bleek wel uit het applaus, dat opklonk, na verschillende tafereelen, maar veora aan het einde. Kwam dit applaus vooral toe aan de spelers, voor een groot deel ver dienden dit ook de regisseur, de lieer J. Schrama van Hillegom, de kappers, de heer en mevrouw Maas uit de Berkenrodestraa Ialhier, die hun roem als kappers in dit zeer moeilijke stuk alleszins handhaafden. Daarnaast of misschien allereerst de N.V. Electro-Technisch Bureau v.h. C. Nijman, te Beverwijk en Hillegom, die geheel belangeloos de verlichtingsiu- stallatie had aangelegd, waardoor d« groepen ipet hun schitterende licht effecten zoo eenig tot hun recht kwa men; verder nog aan den heer Hees-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1