ICHELIN Uit den Omtrek, Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Kolen voor de a<s. Winter. ALGEMEEN BEKEHO ALS DE BESTE! TELEGRAMMEN. Personalia. Schuif omgeslagen. KON1NGINNEFEEST. Belgische Anhtraciet Nieuwe Hoofdinspecteur der Recherche WARMOND. EGMOND-BINNEN. RIJWIEL 1 BANDEN BIJ ALLE R IJ WIELHANDE LAREN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. NOORDWIJK. HH.LEGOM. VELSEROORD. VELSEN. UMI/IDEN, o.-s. EEN NUCHTERE NOORSCHE BESCHOUWING. wc'31 3cor Zl.UUU muran ets liet taste verelerkingsmidcel voor Zenuwen en Lichaam. de Zwaluwen verdienden dat op dezen avond eene openlijke hulde aan hen ge bracht wordt. S rei:er vond het een goed idéé, van de Besturen van veriehiilen- de Voetbalclubs, om, wanneer het speel seizoen is afgeloopen een feestavond te organiseeren. Dan besprak de Eerw. spr. de velschillende goede hoedanigheden der Zwaluwen. Bij het einde van de door applaus dikwijls onderbroken rede, wekte Zijn Eerw. de aanwezigen op, zich zoo veel mogelijk op te geven als donateur of donatrice, aangezien de Voetbalclub „Zwaluwen" een vercenüjmg is, die vu'ks ook ten volle verdient. Na deze redevoering, waarvan aan 1 einde een luid applaus klonk, had er een alleraangenaamste onderbreking van het programma plaats. Toen het doek opging, stond daar ten tooneele het geheele bestuur van „Zwaluwen" (behalve de voorzitter, die door druk ke bezigheden verhinderd was) en voor hen een prachtvolle bloemen mand, met de rwart-witte en zwart blauwe kleuren. De prachtmand werd „Zwaluwen" aangeboden door den heer Hirs, voorzitter van de R. K. Voetbal vereen. „Het Westen". Na de pauze kreeg men de opvoe ring te zien van „.fohan dc Rentenier", kluchtspel in één bedrijf, opgevoerd door de Rederijkerskamer „St. Gene- sius", regie van den heer H. v. Gel dorp, een alleraardigst, vlot gespeeld stukje, waar hartelijk om gelachen is en waarvan de rollen voor 't moeren- ded uitstekend verzorgd waren. Hierna bedankte de heer Blesgraaf alle aanwezigen voor hunne opkomst, het bijzonder hen, die hadden mede gewerkt tot het slagen van dezen feest avond. Hierna trad op de heer K. van Gemert, een onder de R. K. HaarL Voetbalclubs welbekende figuur, die een paar alleraardigste voordrachten ten beste gaf, waarna het „Zwaluwen- Bed" gezongen werd, waarmede de ge zellige avond werd besloten. hu tot Theater. ,.Het geheim van het woud", de film, die heden en morgen in act Luxor-theater als hoofdnummer gaat, is vooral verdienstelijk en pakkend door de talrijke zeer bijzondere tafreelen die zip te zien geeft: een bosch-brand, bet met dynamiet opblazen van een dam, enz. Er komen ook andere sterk sensaüoneele momenten in voor, en 't verhaal is boeiend genoeg, om de minder sterke oogenblik- ken te bezielen. De ontknooping van het drama is wel plotseling, maar bevredigend. Vóór de pauze liet Louis Bouwmeester zijn bnii ewoon vaardig vioolspel toe juichen. Verder bevatte het pfogramma twee „kluchten", waarvan wij alleen zul len zeggen, dat ze, in hun geheel, voopVCol- wassen menschen niet afgekeurd behoeven te worden. 3 September zal het 45 jaar geleden zijn, dat J. H. Staphorst in dienst van het gasbedrijf kwam, waarvan 27 jaar aan de Engeische Imperial Maatschappij en 18 jaar aan de gemeente Haarlem. Door het bereiken van den 65-jarigen leeftijd moet hij den dienst met pensioen verlaten. Voor het examen Handefeweten- schappen M. O. is geslaagd de heer H. J. Bnsé, alhier. De beer Droste, alhier, heeft be dankt als voorzit Ier van de Vereenigïng van Kantenen van vaste goederen „Neer- landla". in de gehouden zitting van den Haagschen Gemeenteraad werd tot tijdelijk leeraar in de Staatsweten schappen aan de H. B. S. voor meisjes benoemd mr. W. J. C. A. Nijgh te Haarlem. Woensdag 31 Augustus herdenkt de heer G. C. van Vlijmen den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als poetser aan de Centrale Werkplaats. Rijwiel gestolen. Voor 't gebouw van de Middenstandsbank aan de Nassan- laan is Dinsdag een heerenrijwiel, toebe- hoorende aan H. v. H. te Leiden, ge stolen. Hedenmorgen omstreeks negen uur ia een dekschuit, komende van den Ksm- peraingel, nabij de Lange Brug omge slagen. Een tweetal personen wisten er bij tijds af te springen en zwommen naar den wal. De schipper kwam onder de schuit terecht. Hij worstelde er zich on der vandaan en werd toen door den heer Teral, lid van de Haarlemsche reddings brigade, die toevallig passeerde, en zich te water begaf, gered. De redder zelf bekwam een wonde aan den voet. Hij werd per tram naar Dr. Maurits gebracht, waar hij werd ver bonden. Do Haarlemsche reddingsbrigade, wel ke gerequireerd was, was aanwez g. Door het ha ven wezen is de dc* vaart bij de Lange Brug aan eene z'jde afge sloten. De leiders der Koningiunefeesten hebben er slag van telken jaren op Koninginnedag de feeststemming al vroeg kt den morgen in te brepgen. Dat wordt bereikt door de Kinder aubade op de Groote Markt Wat 'n drukte en feest- en Zondagss lemming brengt dat in de stad. Eerst al dagen te voren bij de voor bereiding van het feest, de repetities snz. en dan de morgen zelf. Hoe vroeg zijn de jeugdige zangers en zan geressen bij de hand! en wat een zenuwachtigheid om klaar te korne» «i hoe vroeg al op stap om toch vooral niet te laat te komen! En de ouders en het heele huisgezin deelt mee in de feestvreugde. En dan de De N.V. HO.ENDERDOS' Brandstoffen- handel, Leidsche Plein, beschikt nog over grooten voorraad, door haar geïmporteerde van de mijn NOEL-SART-GULPART. Deze 'Anthraciet wordt thans nog verkocht voor f 3.75 en f 4.05 per H.L., vrij thuis. Wan neer men thans tegen dezen prijs een hoe veelheid koopt, kan desgewenscht met de bezorging nog eenigen tijd gewacht wor den. Ons telefoonnummer is 773. velen, die zich met kinderen en ken nissen naar de Groote Markt spoeden can tegenwoordig te zijn bij de kin deraubade, wat brengt dit 'n drukte en feestgewoel in de stad! En wanneer dat alles overgoten wordt door 'n vroolijk, niet te warm zomerzonnetje, zooals vandaag, en honderden vlaggen het feestelijk aan zien in de stad verhoogen, dan is de feeststemming op 'n hoogtepunt, dat den heelen dag niet moer daalt. Ook vanmorgen tegen negenen stroom den ze uit alle richtingen naar de Groote Markt. 't Was .me daar een gesnater dat hoo- ren en zien verging. Niet minder dan 3000 kinderen, onder leiding van hun ne onderwijzers, hadden zich te negen uur in keurige orde opgesteld, getooid met oranje en driekleurigs vlaggen. Overal blijde kindergezLhten, r eds ge nietend, in 't vooruitzicht op een go- zelligen feestdag te hebben. De burgemeester met zijn vrouw ver scheen op de versierde trappen van hef stadhuis, gevolgd door de wethouders, de heeren Mr. J. N. J. Heerkens Thijssen en Mr. A. Broch en den gemeente-secretaris, de heer M. J. Wessira. Ook de heer Her- bert Cremer. voorzitter van de vereeniging .Koninginnedag" was op hei bordes tegen woordig. Onder leiding van den heer J. de Nobel klinkt dan om g uur uif 3000 kinderketen geestdriftig het „Wilhelmus", gevolgd door „De Kleinste" van J. Beltjens; Naar Zee van dr. J. "Viotta, een liedje van de zee, van C. A BrandtBruijn; de Zilver vloot van dr. J. Viotta. De stafmtjzick van het 10de regiment- infanterie begeleidde op verdienstelijke wijze. Toen de liederen gezongen waren hieven allen een driewerf hoera aan, waarna een défilé voor het gemeentebestuur begon. Dè blijde jeugd zwaaide met de vlag gen en de burgemeester bad handen te kort om de feestvierenden toe te wuiven. De stoet zette zich dan in beweging voor den ommegang door de stad. Het „Voor Vaderland en Koning" en „Wien Neerland's bloed" was niet van de lucht. De stoet liep zingend langs Groote Houtstraat. Anegang, KL Hout straat, Ged. Oude Gracht, Zijlstraat, waar zij bij het Pand in drie groepen werden verdeeld %n naar de Soc. Vereeniging trokken, waar bioscoop nummers, gooche- chclaar en tractaties elkaar afwisselden. De belangstelling op de Grooie Markt was buitengewoon groot. De politie zorg de voor uitstekende orde en maatregelen De commissaris had daar zelf de leiding. Het kinderfeest in de sociëteit „Veree niging" duurde van 11 tot 4 uur. Voor hedenmiddag luidt bet programma als volgt: 1.303 uur. Feesteoncert in de Groote of St. Bavokerk. 46 uur. Concert op de Groote Markt 7.45 uur. Muzikale wandeling der mu- ziekvereeniging „Harmonie Crescendo. 7—9 uur. Gratis feesteoncert in de groo te zaal der Sociëteit Vereeniging. 8Yt11 uur. Groot avondfeest in den verlichten tuin van het Brongebouw, Con cert, Bakbampêtre, Bioscoop, Specialitei ten. 10.30 uur. Vuurwerk in den tuin van het Brongebouw. 11 uur. Bal in de zaal van het Bron- gebouw. Benoemd is tot hoofdinspecteur der recherche in Haarlem de beer C. J. v. d. Bos, thans inspecteur 1ste klasse bij de justitieel politie afd. alhier. De heer v. d. Bos trad ia 1908 alhier in dienst als klerk en is successievelijk opgeklommen tot zijn tegewwoordigen rang. Opgemerkt zij tegenover hen, die in de benoeming een negeeren zouden zien van de wenschen der R. K., die terecht om een R, K. vragen in de hoogere politierangen, dat voor die functie bij de Haarlemsche recherche de heer v. d. Bos als aangewezen was, daar het de vacature gold van den heer Teockinck en de heer v. d. Bos diens on middellijke plaatsvervanger is geweest. De commissaris van politie zou door een andere benoeming zeer gehandicapt zijn geweest Wij mogen echter aannemen dat bij le verwachten vacatures met de wen schen der R.K. zal worden rekening ge houden. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Naseau, de ZeerEerw. ZeerGeL Heer prof. J. IX J. Angenent, hoogleeraar aan het Groot- Seminarie te Warmond. Hoofdelijke Omslag. Dezer dagen zijn de ingezetenen verrast met de aan slagbiljetten voor <te gemeentelijke belas ting. Deze verrassing was juist niet van de aangenaamste. Vrijdag werd te Eg- mond aan den Hoef en'Maandag V Eg- mond-binnen een vergaderig belegd van ontevreden belastngbetalers. Elke bijeen komst werd door over de honderd perso nen bezocht Een commissie werd gekozen, om na inzage der kohieren met voorstel len te komen en besprekingen te houden, ten einde den druk eenïgszïns te doen ver minderen. Op welke wijze eenig resultaat zou te bereiken zijn werd niet aangegeven, dat probleem blijft aan de commissie ter oplossing. We! openbaarden zich twee meeningen: sommigen wilden de beter ge situeerden hooger lasten opleggen, anderen wilden komen tot beperking van de uitga ven. De vergaderingen hadden een kalm ver- !PPEi B. en W. stellen voor, in hun ban den om prae-advies te stellen een ver zoekschrift, d.d. 6 Juli 1921, van de eniging tot stichtdiag oa instandhouding van scholen met den bijbel, te Haarlem, cm een bedrag van f 228,500 beschik baar te stellen voor de stichting van een school. B. en W. stellen voor, ontheffin gen van de Bouwverordening te ver- leeneu aan P. Boxs en A. M. F. van Ingen. B. en W. stellen voor, voor de J emeente te aanvaarden een hypothe cair crediet uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 12740, even^ tueel vermeerderd mei de geschatte waai- de van den grond, ten behoeve van den bouw van twee koningen aan de Schoterböschstfajt, to nummeren 8 en 10, door N. IL Vopgas, te Haarlem en dezen laatste dit bedrag als crediet te verstrekken. B. en W. stellen voor, voor de ge meente te aanvaarden een hypothecair crediet uit 's liijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 38100,eventueel vermeerderd met de geschatte waarde van den grond, ten behoeve van dei* bouw van zes woningen aan de Schoter- boschsiraat, te nummeren 1 tot en met 11 door J. Vink, te Scheten en dezen flit bedrag als crediet te verstrekkem B. en W. stellen voor. voor de ge meente een hypothecair crediet uit 'sRijiks kas tot een bedrag van ten hoog ste 25.200, eventueel vermeerderd met de geschatte waarde van den grond, ten behoeve van den bouw van advt wonin gen aan de Riouwstraat, te nummeren 26 tot en met 40, door J. C. Saeijis en B. van Looy, te Haarlem en dezen dit be drag als crediet te verstrekken. B, en W. stellen voor. afwijzend te beschikken op het verzoek van Jac. Nijs- sen, hem een schadevergoeding van 260 uit te betalen, wegens het vol gens hem door menievergiftiging ster ven van een pink in weiland der ge meente, door hem gehuurd tot het laten grazen van vee of paarden. Bij de behandeling der begrooting voor 1921, werden uitgenoodigd van ad vies te dienen op een voorste! van den beer Klein, om over te gaan tot de op richting van een schoolbioscoop. Met het oog op den financieel en toe stand der gemeente komt bet bun voor, dat geen hooger bedrag dan f 500 mag worden aangewezen. Zij stellen daarom voor, een bedrag van 500 le hunner beschikking te- stel len voor het aanschaffen van een licht beeldentoestel en eenge films. B. en W. bieden ter vaststelling aan eene vijfde wijziging van de instructie r «ten Ontvanger, waardoor ten nap* "der gemeente eene rekening 'genome! wordt bij den Postcheque en giro-dienst. B. en W. stellen voor, in het open baar te verhuren tot 1 September 1924 bot recht om te visschen in de Jan Gij- zenvaart, do Oude Delft, Delft, Paul Kriigcrvaart en Heksloot, voor zoover die aan de gemeente toebehooren, onder haar grondgebied zijn gelegen en be houdens de rechten van derden. B. en W. stellen voor hen te mach tigen, de uitbreiding met 6 lokalen van de school aan de Overtonstraai in eigen beheer te doen uitvoeren. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 6 Sep tember 1921, n.m. twee uur. Onderwerpen ter behandeling; Belas tingzaken. 1. Samenstelling der afdeeling van den Raad. 2. Benoeming van leden der commissie van bijstand' voor het gas bedrijf; voor het bedrijf gemeentewerken en reinigingsdienst;* voor het grondbedrijf; voor de bezwaarschriften tegen de belas tingen. 3. Voorstel bereffende verzoek" schriften om ontheffing van de bouwver ordening. 4. Idem. tot het aanvaarden en yerleenen van hypothecaire credieten voor woningbouw. 5. Idem, om zidh te verwe ren tegen ingestelde rechtsvordering. 6. Idem, lot afwijzing van het verzoek »m schadevergoeding voor een rund, ge storven in weiland der gemeente. 7. Idem, tot het toestaan van een crediet voor het aarikoopén van een lichtbeeldentoestel. 8. Idem, tot wijziging van de instructie yoor den gemeente-ontvanger. 9. Idem, tot ver huring van he?t recht om te visscben in ge- meentewaler. 10. Idem, tot uitvoering der uilbrekling van school A in eigen beheer. 11. Idem, tot voorloopige vaststelling van den ligger der wegen. 12. Idem, tot voor loopige vaststelling van de gemeentereke- ning. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Maandagavond werd door den Zeer Eerw. Heer Pastoor H_Fieterse, in bet gebouw van den R.K. Volksbond voor Schoten en O. opgericht, het Parochiaal- eomité der R.K. Universiteit, waartoe een twaalfal heenen ats leden toetraden. Het Bestuur werd nit de volgende bee- ren samengesteld: L. Borst, voorzitter: H. Verbeek, secretaris, R.S.W. 150, (Oud) Schoten; L. Jonckbloedt. Penningra.W. van Schie Sr.; J. Baarda. Paspoorten. Ter secretarie dezer ge meente werden in den tijd van 8 maanden niet minder dan Bi I aanvragen om een buitenlandsch paspoort afgegeven, waar van gedurende de maand Jan. 50; Febr. so: M-rt. 50; April 62; Mei 90; Juni 140; Juli 243; Aug. 126. Plotselinge dood. Op een bouwwerk aan de Zonnelaan overkod gisteren plotse- 1 ling de metselaar Joh. Messinger, afkom stig nit Duilschland. Dc man voelde zich eenïge dagen onwel, doch was evengoed op het werk gebleven. Het lijk is per bran card naar de gemeentelijke bewaarplaats van overledenen overgebradht, terwijl de familie met het ongeval in kennis werd ge steld in Duitschland. Bliksem ingeslagen. Gisteren ïst de bliksem Ingeslagen in het perceel Achter weg 20 alhier. Eenige pannen werden van het dak geslagen, en de schoorsteen werd vernield. In het huis werden toestellen van het electrisch licht beschadigd. Er ont stond geen brand. Aardappeloogst. Als bijzonderheid wordt medegedeeld, dat door den heer B. v. d. tijd den hij in preventieve hechtenis door voor de tweede maal eigenheimers ge teeld zijn. De tweede oogst staat nog te veld en is thans nog te bezichtigen, Koninginnedag. Ook Noordwijk zal deze week den verjaardag van onze ge ëerbiedigde koningin feestelijk herden ken. De prachtige uitstallingen van de manufactnriers trekken de aandacht al een week lang en het rood-wit-blauw en oranje, zegt ons dat een nationale feestdag op banden is. Reeds meerdere malen hoorden wo, terwijl we ons tusschen de toeschouwers plaatsten, kleine Jan aan zijn moedeT vleiend vragend: „moeder, krijg ik ook aoo'n sjerp, ik moet met den optocht mee", of Mientje vroeg om een oranje- muts, want haar buurmeisje kreeg er ook een. Ja, bet is een goede gedachte van de O. V. om dezen dag ook voor de kinderen tot een feestdag te maken. Wij zien reeds de kinderen met, blijde gezichten door Noordwijksche straten trekken, zin gende: Oranje boven of Piet Hein. En hoe zwaaien zij met hun vlaggen als zij in het voorbijgaan de aandacht van vader en moeder op zich willen trekken, die mede verheugd zijn door de vreugde hunner kinderen. Eu na de wandeling wacht hun nog een tractatïe op de sehooL In staat gesteld door de milde giften van de burgerij; groot en klein, rijk en- arm, wordt den kinderen deze versna pering aangeboden. Voor de grooteren zijn de volksspelen met bet ringrijden op de Voorstraat. Boegspri etloopen, Dric- beenloopen, Ringsteken voor meisjes op de fiets, alles o-Msluïsterd door muziek. Voor de regeüng der verschillende spelen werden comité's en sub-comité's benoemd en deze zijn al weken aan het werk. Verschillende winkeliers stelden hun etalages gratis beschikbaar om de prijzen voor de deelnemers aan de volks spelen te efaleeren en wij kunnen ieder een kijkje in die etalages aanbevelen. Smaakvol wisten zij die prijzen tus schen hun gewone artikelen ten toon te stellen. Ook werd benoemd een commis sie van versiering en verlichting. Deze zijn hard aan 't work en alles wijst er dan ook op, dat zij vóór Woensdag klaar willen zijn. Woensdag toch is de eigen lijke Koninginnedag, dan zal ook Noord- wijk in feestdos zijn, hoewel door plaat selijke omstandigheden dit op 1 Sept. pas wordt gevierd. Dus allen Woensdagmorgen vroeg do vlaggen uit, ze zijn er voor. Evenals men Zondags zijn beste pak aantrekt, evenzoo moeten allen die een vlag heb ben, haar niet op zolder of in een kast laten liggen, maar vroolijk buiten in de wind laten wapperen om Noordwijk een feestelijk aanzien te geven. Kerhbericktrn. Vanaf a.s. Zondag zullen de H.H. Mis en wederom zijn te 7 uur, half negen en tien nnr, enz. Zondag heeft S. J. O. II te War mond gespeel! tegen W. V. V. nit Was-' senaar, in de renewedafrijden van S. ML 0. Daar er een gelijk sp 1 werd ge speeld, werd er verlengd, waarna nog geen resultaat. Men ging over tot lo ting en hiermede won S J.C. den len prijs van de tweede afdeeling; een zil veren lauwerkrans. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is de e ere-medaüle in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Na-san, toegekend aan N. Passckïer, rentmee. ter lij de fir ma G overs, -alhier. Onderscheiding. Rij Kon. k0dn.it is de eere-medaille in zilver, verbonden ran do orde van Oranïe-Nas:aa, toegekend aan O. van Bemme'en, meeserknori t lij de firma G. F'entrop en Zonen, alhier, '(bij bevordering). Mannenkoor. Naast het R.K. Mannen koor St. Gaccilia, dat hier pas weer her leefd is, is hier thans opgericht een neu- we maimemangvereeniging, genaamd Veisen's Mannenkoor, met aanvankelijk 30 leden. Bij Kon. besluit is de eere-medaijle, in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan H. IL Keijzer, huisbediende, voorheen chauf feur bij jhr. mr. J. W. G. Boreél van Ho gelanden te Velsen; J. IL Ruben, huisknecht hij mevr. de wed. Wiiste-Von Götsch, te Santpoort Burg. Stand. Geboren: <1. van E. van KeulenSpits d. van C. M. Jabroer Warmerdam. d. van J. J. de Lege Weda. van N. van WavereoBijl. <1. van A. M. BlcinBöbm z. van Scheepsongevai. Het meer dan 19.090 Ion groote stoomschip Amslelland van de Kon. HolL Lloyd, van Buenos Ayres hier aangekomen, heeft bij het binnenko men op eigen anker geslooten ca maakt water. Het groote schip rit in Het bin- nentoeleidingslianaa! aan den grond en kan niet ops to omen. Er wordt lading ge lost om te lichten. De uitgaande Lira- bnrgki k<oa gistermiddag evenwel pas- seeren. Bij Ken. besluit is de eere-medaille ia zilver, verbonden aan de órde van Oranje-Nassau, toegekend aan J. Kolle, commies le klasse der dir. bel,, invoer rechten en accijnzen, alh-er; in broaa aan R. M. v. d. Harst, lichtwachter bij 's Rijks kustverlichting, alhier. J. FloorVrèeken. t. van A Doderex Ouwel Overleden: H. M. Hamers, 1 j,. -d. van J. Hamers tcn H. M. van Zon. De heer H. W. Wichefmk, lid der Harmonie „de Eendracht" van de Ko ninklijke Papierfabriek te Velsen, be haalde op liet solisten-concours, ge houden te Hilversum, in de eerste afd. clarinetten den eersten prijs met een fantasie voor clarinet en piano van Aug. Hohnés een met den prix de exceience bekroonde compositie. DE VOLKENBONDSRAAD EN OPPER-SILEZIë. GENèVE, 30 Augustus. De algemee- ne opinie te Genèv-e is, -dat de Raad van den Volkenbond in staat zal zijn, in de eerste week van October zijn advies te kunnen uitbrengen over de .kwestie van IERLAND. LONDEN, 30 Augustus. Uit gezag hebbende bron verluidt, dat hel antwoord van de Dail Eireann op Lloyd George's brief niet binnen -enkele dagen te Londen zal aankomen. Er hebben gisternacht te Belfast ernsti ge onlusten plaats gehad tusschen unionis ten en Siun Feiners. Verscheiden personen zijn gedood en velen gewond. De politie patrouilleerde door -de straten in gepant serde automobielen en herstelde omstreeks middernacht de orde. De relletjes zijn vandaag hervat, toen de biim Kelners unionisten aanvielen, die naar hun werk gingen, waarbij verschei den ongevallen plaats hadden. LONDEN, 30 Augustus. De vecht partijen te Belfast waren van een uiterst ernstig-en aard, en waren te vergelijken met die van enkele maanden geleden. Vol gens één lezing werd er een voorafbe- raamde actie ondernomen -door Oranj e- klanten tegen -de districten, die voorname lijk door katholieken zijn bewoond, welke laatsten zich op hum beurt •w-apenden, waardoor een heftig gevecht aan den gang was, dat eenige uren duurde. Een heilloos teeken van dit gevocht in de nauwe stra ten was het toenemende gebruik van bom men, en wanhopige pogingen -om de buizen met braudgranaten in brand te steken. Het gevecht was vanochtend afgeloopen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. LONDEN, 3-0 Augustus.Men meldt uit Dublin: Twintig Siun F-einer-s, die geïnterneerd w-aren te Spike Island, hebben sedert Zon dag een hongerstaking begonnen. Zij eiscben bet recht op, invrijheM te worden gesteld, omdat zij door -een militair bof zijn veroordeeld. Dergelijke veroordeelin gen zijn in den laatsten tijd van onwaarde verklaard. Tenzij zij onvoorwaardelijk in vrijheid word-en gesteld, zouden er van avond nog 400 -een hongerstaking begin- VEROORDEELÏNG VAN DEN MOORDEN AAR VAN MAJOOR MONT ALèGRE. .BERLIJN, 30 Augustus. In het pro- cesj wegens, den moord, op majoor M-on- talègre is, na-dat uit -de lijlvscltouwing ge bleken was, dat -het schot door een kogel van eeit revolver van 8 milimeter-kaliber toegebracht was, de beklaagde Josehke tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De rechtbank nam aan, dat Josehke een beloo ning had willen ver-di-enen voor 'het ver moorden van oen Fransch officier, al was zulk een belooning volstrekt niet uitge loofd. BEPERKINGEN INZAKE HET DRA GEN VAN UNIFORMEN. BERLIJN, 30 Augustus. Bij veror dening van den rijkspresident wordt het onbeperkte dragen der militaire uniform slechte toegestaan aan hen, die tot de weermacht behooren. .Zij. -die vroeger tot de gewapende macht hebben behoord, mo gen van het recht tot het dragen der mili taire uniform tot nader order slechts in bijzondere gevallen gebruik maken, die door den rijkskanselier zullen worden*' bepaald. Overtreding wordt met 'n boete van 500 tot iooooo M. en het verliezen van bet recht tot bet dragen der uniform ge straft. HET DROOGMAKEN "VAN DEN BLEEKMEERPOLDER. Dit droogmaken gaat niet voorspoedig. Donderdagavond zou een groote centrifu- gaalpomp aankomen, wat pas Vrijdag avond geschiedde. Vooraf was alles gereed gemaakt, opdat Zaterdag met pompen zon kunnen worden begonnen, doch eerst Zon dagavond was men zoover, dat na enkele minuten werking verwacht kon worden. Bijna was de buis luchtledig, toen de luchtpomp door -de sterke trilling afknapte, zoodat niet voor Maandagavond begonnen kon worden, waara men in 3 dagen den poMer droog hoopt te hebben. Het kleine stoomgemaal, dat den polder op peil hield» nompt dag en nacht door en heeft Vt van het water weggehaald. A-ran de te velde «taande producten kan niets moer bchoiv en zijn gebleven. Een comité zamelt gel- ten in voor de slachtoffers. EF.N BTilTENK ANS.TE. De landbouwer S. 'te Baarle-Nassau stootte bij bet uitgraven van een oude sloot op vensebiitende harde voorwerpen welke scherven bleken te zijn van een ouden aarden pot. Rij nauw-keurig onder zoeik kwaan hij tot de aangename ontdek king, meldt -het ,.D_ v. N. R- dat daar een pot begraven was geweest, bevatten de een groot aantal gouden en zilveren munten, alle in gaven toestand, daleereo- de uit bet beate der reslLpdc eeuw. EEN BOO VER. Zondag is 'snamiddogs ara 4 uur. Joen in bet dorpje Bedkberaen. bij Apéldoor» volmaakte Zoivd-ag.sn»st heerscble, een onbekend persoon, eer klein dan groot, maar van gezet postuur, bamengedron- gen in dc woning mn den onderwijzer J H. ran Ipgen. Hij vpnd de vr-onw «des ternes alleen. Na baar eerst -met -een stuk ijzer op bet ivooffl te hcWben ge slagen -wierp bij haar op den grondDaar op bond bij de weerlooze vrouw de ar men v-ast roet een kind-erlakentj-e nit de wieg van baar kind en werd hnaT een prop In den mwiid geduwd. De indringer heeft toen nit een kast een bankbiljet van f 60 uit een jrortefpuille sestoJen_en is na het wi-eggekleed in branid te heb'+ ben gestoken, in. -de richting van Arnhem,* verdwenen. De mtodadig-er had lidht blond haar en oen knevel tje. Hij droeg ©en grijs eolbertcostumm, met dito deuk hoed en een roade das of zakdoek om den hals. De commissaris van politie te Apel-i doom verzoekt opsporing en voorgeler- cling van den dader. ZEDEINS-OHAND-AAL TE DEVENTER. De politie tc Deventer hóeft de hand gelegd op een zestal personen van bei derlei sekse, die in een tijdelijk onbe woond ihiuis alhier zich - schuldig maak ten aan misdrijven tegen de zeden, waar toe een hunner, zohare V., zoon van den, bewoner, de gelegenheid had opengsteld. Bij deze zaak zfjn ook personen uit Apeldoorn en Arnhem betrokken. De zaatk lekte uit, toen de omwonenden aanstoot «amen aan de ergerlijke too- r.eelen, die blijkbaar in de woning plaats vonden. <\.N. Rct. EEN GEVAARLIJK INDIVIDU. Te Uden (N. B.) loste de beruchte Ant v. B. een revolverschot op den landbouwer M. v. Enijk. De kogel ging door het been. De dader werd onmid dellijk door eenige personen neergeslagen en de revolver ontnomen en door de politie gearresteerd. De gewonde v. K. moest zidh onder geneeskundige behan deling stellen, Dze aaislag geschiedde in het volle publiek zonder ©enige aanlei ding. Er bestond echter nog een veete tusschen beide personen De aankomst van H. M. Koningin Wil- bebnrna, Prinses Juliana en gevolg in Aandalsnes, op hun Noorsche reis, heeft het Noorsche blad „Romsdal" geinspireerd tot eenige beschouwingen, welke we hier curiositeitshalve weergeven. Het blad schrijft: „Het Is juist niet onze koningsgezind heid, die ons ertoe drijft iets te schrijven over Nederland, in haar land zoo hoogge acht staatshoofd, Koningin Wilhelmina. If. M. landde met haar dochtertje en ge volg, Dinsdag te Aandalsnes en de geheele stoet maakte in rijtuigen een tocht door het dal. Men is er hier niet zeker van, of de Prins, er ook bij was. Er waren verschei dene heeren in het gevolg. De heer, die de leiding had, noemde zich kapitein. De Prins kon ook wel kapitein in het Hollandsche leger zijn. Deze kapitein reed alleen voor op ïa ©en rijtuig, daarachter de Koningin met dochter in een tweede, vervolgens het ■overige gevolg in drie rijtuigen. Natuurlijk iiad ioder paard zijn voerman. Bij bet vertrek waren slechts weinig mensehen aanwezig. Maar bij de terugkomst was er een massa volk bijeengekomen om de Ko ningin te bekijken. En ze kregen een ta melijk groote, niet oude, gezette dame te zien, met een gevuld en tamelijk ger- maansch uiterlijk. De dochter leek op de moeder. De Koningin maakte den indruk van gezond en krachtig te zijn. Hetgeen ons trof bij bet beschouwen van deze zeer hoogstaande* dame, waren haar eenvoudige, natuurlijke bewegingen en kleeding, zij leed niet aan grootdoene rij. Zij scheen ook geheel vrij en gelukkig 1e zijn. Zij was geen modedame. Haar kleeding was eenvoudig: gewone zijde zon der kunstige plooitjes en tierlantijntjes. Zij had onder haar schoenen lage, breetle hakken. Haar hoed was kaal, zonder yee- ren. En geina>k;kel ij k stap te zij in clen wn- gen. Zij was 'kortweg een voorbeela ter navolging voor onze Noorsche dames van heel wat mindere afkomst. Het zon werke lijk nuttig voor Noorwegens dames zijn, als ons land bezoek had gehad van veel zulke koninginnen. Om dezen redenen waren wij zoo vrij deze hooggeplaatste personen nader te bespreken. En dat is de vrouw, die van Europa de opdracht ge kregen heeft om de bewakingspapieren te onderteekenen betreffende Keizer Wilhelm en «den gewezen Duitschen Kroonprins, die zich beiden op HoUandsch grondgebied ophouden." Gearresteerd. Te Delft is gearres teerd'«5e 24-jarige kantoorbediende H., we gens verduistering van 5000 ten nadeele der firma G-. aMaar.. Van bei onrechtmatig verkregen geld had Wj een motorfiets gekocht, voor zijn verloofde «een piano, enz. Hoenders. Te Enschede heeft zich een comité gevormd, -dat zich ten doe! stelt •door bet zenden van hoenders van prima legstam naar Noder-Oostenrijk den hoen. der stap el aldaar weder op de been te hel pen. Reeds rijn een aantal dieren ter beschik king van het comité gesteld. Prijsverschillen. Aan de Oostgrens van Groningen kost té Bourtange een hoenderei 14 ets., te Neu Rhede 1 Mark is 455 ets.; een liter melk te Bourtange 18 cent, te Non Rhedfc 2,2 Mark is 9 ets.; te Bourtange een 'kip 3-50, te Neu Rhede 3 kippen ro marken is 40 5 50 ets. Noodlottig schot. De 17-jarige zoon van den heer S. te Veenendaal, heeft bij bet Tsnssdhen schieten de dienstbode ge troffen. Zij keeg het volle schot in de horst. Per auto werd rij naar het zieken huis vervoerd, daar -de verwondingen van ernsligen aard Dieken te zijn. Omveer.Te Wageniugen is Dinsdag nacht de boerderij, bewoond door J P>roek- velt, door het inslaan van den bliksem totaal afgebrand. Van «den inboedel werd «iels gered. Een paar kippen en een hond kwamen in de vlammen. Een hooiberg naast het huis ging mede m de vlammen op. Het verbrande is laag verzekerd. Tgphns te Bellen. Te Reilen (Dren te 5s tvphws geconstateerd. Ptemd gevonden. Sedert Zaterdagavond hadden de bewoners van ©en pan te "Wost-SioubuTg, waarin ©en aantal geriai- Ti,en gelniiwest zifn, de wed'. B. niet meer gezien, terwijl haar VaTnevdeuT was ge sloten. Een smid werd gehaakt; draever- terrfk het slot en toen werd de wade vroirw dood gevonden achter de dear. Dmrrdere -melk.. "Uit Amsterdam wordt gemeld, dat bet dageüpcsch be stuur van den Bond ran Melkveehouders besloot, den melkprijs van 1 .September tot 17 neut per liter ie verhoogen. Inbraak. Maandagnacht is bij den winkaiier K. te Boven - Wel sunigemeente Qlst, een dief bnmeagedrongeB door een kelderraam. Uit de Heeren van de vrouw des huizes ïd. de "slaapkamer van bet oehtpaar, werd een bos sleutels bemach tigd, waarmede verschillend 0 kistjes en kasten geopend werden. Bij haar ont waken miste da Jamil je verschillende be dragen geld, benevens zilveren en gouden artikelen, ter waarde ra eenige _hou-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2