Binnenl. Nieuws Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Landh. en Visscherij, Sport en Spel. Keest en Kennis. Orde en Arbeid RECHTZAKEN. ERGERLIJKE POLISVOOR- 1 WAARDEN. Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. NED. R.-K. BONO VAN ZUIVEL- EN MARGARINEBEWERKERS „ST. ANTONIUS VAN PADUA." UIT BOEK EN BLAD. Dezer dagen kwam de „Haagschc Post" in handen een prospectus der N. V. Risicoverzekering-Maatschappij. Deze maatschappij is gevestigd te Rot terdam en neemt tegen genot eener vaste premie de betaling op zich van dokters- en apothekersrekeningen ba rer verzekerden. In het prospectus zijn de polisvoor waarden dezer Maatschappij afgedrukt en de aandacht van het Haagsche blad werd gevestigd op een der voorko mende artikelen, nl. Art. II 3e alinea. Daarin leest men: „In geval van niet betaling wordt de premie over den gebeden Verzeke- ringsduur direct opvorderbaar als boe te. Door betaling dezer boete eindigt het verzekerïngs-eontract. Ook zonder daartoe aangemaand te worden, is de contractant verplicht de premie op tijd te betalen. Alleen door verloop van tijd zonder eenige sommatie wordt de contractant in verzuim gesteld bij niet- betaling der premie. Alle kosten van invordering zoowel in als buiten rech ten, uit nict-betaling der premie voort vloeiende, komen ten laste van den contractant. De contractant is aanspra kelijk voor alle onder zich behoorende verzekerden." Naar aanleiding hiervan merkt de ,H. P." op: „Hoewel natuurlijk iedere Maat schappij vrij is haar poliswaarden in te richten, zooals zij zelf wil en cr-zich op kan beroepen, dat iemand, alvo rens een verzekering te sluiten, ze dan maar moet doorlezen, weten we al len dat in de praktijk van dat door lezen weinig komt. De inspecteur of agent die de verzekering afsluit zaf in het algemeen daarop niet aandrin gen en de candid a at-verzekerde ver trouwt erop, dat de voorwaarden bil lijk zijn opgesteld. Wat echter hier te lezen staat is zoo in strijd met alle billijkheid, dat wij niet kunnen nala ten, de cand'idaat-verzekerden er voor te waarschuwen. Wat gebeurt er namelijk, indien de verzekerde niet op tijd betaalt? Zelfs wanneer hij zonder opzet vergeet de premie op tijd te zenden, daar hij aiet in verzuim wordt gesteld? NietSs meer of minder, dan dat alsdan de premie voor den geheelen duur ineeus opvorderbaar wordt, terwijl tegelijker tijd de verplichtingen der maatschappij vervallen, dus betaling zonder kans op eenige uitkeering. Dat de maatschappij bij weigerachtigen de premie voor den geheelen duur ineens opvordert dat is haar goed recht; maar dat zij daar tegenover van alle verplichtingen ont slagen wordt, is ten hoogste onbillijk, om niet een erger woord te gebruiken. Wanneer de maatschappij de premies heeft ontvangen, kan er voor haar geen enkele reden zijn om de uit keering te weigeren. Misschien zou men denken, dat in de practijk deze bepaling niet wordt gehandhaafd. Maar neen, ons is een voorbeeld bekend van een verzekerde die bij deze maatschappij een contract had afgesloten voor den duur van vier jaar, op welken termijn hij door den vertegenwoordiger niet opmerk zaam was gemaakt, zoodat hij in de meening verkeerde, slechts voor cén jaar verbonden te zijn. Toen genoemde verzekerde niet betaalde, werd hij ge dagvaard en bij gerechtelijk vonnis op grond der polisvoorwaarden veroor deeld, 't geheele bedrag van vier jaar premie ineens te betalen, zonder dat hij aanspraak op een enkele uitkeering gedurende die 4 jaar kon maken.Waar het dezen verzekerde niet schikte, dit bedrag ineens te betalen, was de maat schappij zoo welwillend genoegen te nemen met een maandelijksehe af betaling, zoodat deze verzekerde het genoegen heeft jaren te betalen zonder verzekerd te zijn. liet schijnt ons toe, dat aan derge lijke practijken een eind moet komen. Elke maatschappij kan nakoming van 'n met haar gesloten contract eischen, maar moei dan ook harerzijds haar verplichtingen nakomen. Voorwaarden, die van dat principe afwijken, kun nen wij niet anders dan met den naam „ergerlijk" betitelen." Landbouwongevallen-verzekecir.gsufal en Naamlooze Vennootschappen. Men schrijft ons: Naar aanleiding van verschillende pers berichten, dat indien het ontwerp Land- bouw-Ongevallen verzekering wet wordt, de verschillende Naamlooze Vennoot schappen in het gedrang zullen komen, hebben velen bij diverse Maatschappijen aangesloten verzekerden zich ongerust gemaakt. Wij hebben ons daarom in verbinding gesteld met ter zalke kundige personen en mochten vernemen, dat er bij de vaststel ling van <teze wet wel degelijk rekening zal worden gehouden met den bestaanden toestand. In ieder geval zullen de bestaande Naamlooze Vennootschappen zich, indien deze wet ongewijzigd mocht worden aan genomen, zich onmiddllijk kunnen om zeilen in een onderlinge verzekering. HET R. K. VAKBUREAU EN DE HULP AAN RUSLAND. Do R. K. Vakbeweging deelt mee, dat hot R. K. Vakbureau es het Christ. Vak verbond niet meedoen aan een gezamen lijke steunbeweging voor Rusland, die het N. V. op touw wilde zetten. Vooreerst wenscht het R. K. Vak bureau te handelen in overleg met de Katholieke Sociale Actie en de Fede ratie van Roomsch-Katholieke Volks- on Werkliedenbonden, maar verder meent het Vakbureaubestuur dat het hier een steunbeweging geldt, die op veel brec- dere basis most geplaatst worden, om dat het gaat voor het geheele honge rende Russische volk. Hier zouden wij dus wenschen een steunbeweging van het geheele Neder- landsche volk, minstens van het geheele katholieke volksdeel. Dat schijnt ons absoluut noodzakelijk, om de steunbeweging tot ean eenigszins afdoende hulpverleening op te voeren. De krachten der arbeidersbeweging schieten hier te kort; om deze omvang rijke ellende te lenigen moet het geheele volk medewerken. LOP DER BELGISCHE BLADEN". Wo deelden reeds mede, dat te Vlis- singen een gedenktesken i3 onthuld bij do graven der geallieerde strijders al daar. Over dezo onthulling, die met plechtigheid is geschied, zijn de Belgi sche bladen vol lof. De speciale cor respondent van de „Derniere Heure" schrijft b.v.: De mooie en grootsehe plechtigheid welke Nederland Zondag aan de dooden gewijd heeft, maakt oen einde aan alle misverstand. Door zijn spontaniteit en zijn warme oprechtheid heeft Nederland bewezen, dat al mocht een wolk tusschen beide landen geko men ziju, deze thans geheel verdwenen is. Evenals voor den oorlog zijn Hollan ders en Belgen brooders en het staat al'eoa aan de beide regeeringen de ban den, die een oogenblik verbroken wa ren, weer nauwer aan te ha'en. Dat is de indruk van de plechtigheid te Ylis- singen, waar zooveel duizenden Belgen in de sombe-e dagen van 1914 een zoo ruime gastvrijheid genoten, waar zoove- lon onzer zeelieden en loodsen steeds in de be3te harmonie leefden met de zoo hartelijke Zeeuwsche bereiking, voor wie de nachtmerrie der Wielingen zoo bitter moest zijn. Thans is de echte vriendschap weer teruggekomen. Vlissin- gen telt een belangrijke Belgische ko lonie. Onze loodsen en zeelieden heb ben er Hollandsche vrouwen gehuwd en naast de banden van sympathie zijn ook die van het bloed gekomen. De toe nadering is vooral te danken aan de heeren van Zuyen, burgemeester van Breskens en A. Aemoudts, vice-consul van België to Sluis, Van Boven, Bel gisch consul te Vlissingen, alsmede aan den gemeenteraad van Vlissingen. Aan al dezen onze groote dankbaarheid. VAN BEZUINIGING GESPROKEN. De zestien rijksveldwachters aan de Arr. Rechtbank te Utrecht hebben ieder een eigen rijwiel, omdat zij, in dienst zijnde, daarvan gebruik moeten maken. Daar evenwel slechts twee veldwach ters te gelijk dienst doen, verzochten zij, twee Rijks-rijwielen te mogen ont vangen, ten gebruiko door allen. Dit zou, naar zij meenden, een groot voor deel voor hen opleveren, terwijl het Rijk, wegens afschrijving en onderhoudskosten, nog geen tweehonderd gulden per jaar zou behoeven te betalen. Hot verzoek werd niet ingewilligd, doch eenigen tijd later kregen de belang hebbenden bericht, dat het Rijk voor taan aan eiken veldwachter, voor het gebruik van zijn eigen rijwiel, eene toe lage van 54 gulden per jaar zou uit- keeren. Dit kost het Rijk het peulschilletje van 864 gulden 's jaars! (Oentr.) UITGEVOERDE AARDAPPELEN DOOR DE ONTVANGERS GEWEIGERD. Men meldt uit Winschoten aan de „Msb.": Groote partijen aardappelen, de vorige week uit de Gron. en Drentsche veen koloniën verzonden naar België, Frank rijk en Engeland, zijn door de ontvan gers geweigerd, vermoedelijk worden ze teruggezonden. MR. W. S. J. WATERSCHOOT VAN DER GRACHT f. In Huize „Regina Coeli" te Scheve- ningen, overleed Maandagnacht de heer mr. W. Si J, Waterschoot van der Gracht, in leven notaris te Amsterdam. De overledene was jaren lang lid der Eerste Kamer, waartoe hij in 1904 ge kozen werd. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote en geheim kamerheer di spada e cappa van Z. H. Paus Leo XIII en Z. H. Paus Pius X. ONDERSCHEIDING-. De heer J. B. Vesters, voorzitter van den Ned. lvath. Journalistenkring te Vucht A. Laudey, hoofdredacteur van de Tijd, zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Tijdelijke vrijstelling van belastingbe taling. De gemeenteraad van Kerk- rade heeft, naar de „Limb. Koerier" meldt, besloten, aan de stakers van de Domaniale mijn, die in Kerkrade wonen, drie maanden verlenging van den ter mijn voor betaling van de plaatselijke direkte belasting toe te staan. CONGRES VAN DE VEREENIGING VOOR INTERNATIONAAL RECHT. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten, onder wie ministers, leden van den Raad van Staten en andere hooge staats colleges, leden van het corps diplomatique, vertegenwoordigers van rechterlijke colle- giën en andere genoodigden, is Dinsdag ochtend 10 uur in de Ridderzaal te Den Haag de plechtige opening gehouden van de XXXste Conferentie van de Internatio nal Law Association. Een zangkoor luisterde de plechtigheid op. De openingsrede werd door Prins Hen drik uitgesproken. Daarna heetle Minis ter Heemskerk al de aanwe/jgen^welkom. Burgemeester Patijn sprak de vergadering namens de Residentie toe. Nadat Mr. B. C. J. Loder, Raadsheer in den Hoogen Raad een rede in de Engelsche taal gehou den had, hield de President der Conferen tie, prof. Mr. D. Josephus Jitta een rede voering over de toekomst van het Int. Pri vaatrecht Daarna word de openingszitting geslotei» De levensverzekeringmij. Kosmos De definitieve overdracht der Duitscho portefeuille aan het filiaal dor Frank- forter Levensverz. Mij. is bepaald op 1 Oct. a.s. De Duitsehe Mij. zal IV2 mill. M. vergoeding aan de Kosmos betalen. Een 7-tal beambten van de boekhou ding en correspondentie gaat van de Kos mos naar Darmstad over. (U. D.) Met opzet ongefrankeerde stukken. Dc directeur-generaal der posterijen en Tele grafie vestigt er de aandacht op, dat geen verzending plaats vindt van stukken voor het buitenland, welke (klaarblijkelijk) met opzet ongefrankeerd of ontoereikend ge frankeerd worden ter post bezorgd. Ter voorkoming van vertraging in de overeenkomst wordt aan belanghebbenden aanbevolen, om zich vóór de ter post be zorging zoo nauwkeurig mogelijk te verge wissen of de naar het buitenland bestemde brieven en andere stukken toereikend zijn gefrankeerd. DE JAVAANSCilE VROUW. „Soemiral" schrijft in do „Deli Cou rant" o.a, over de Javaansche vrouw: „Do Javaansche dessavrouw is eene zeer goede echtgenoote en moeder. Wal niet geheel volgens cn o Wedorsche Kei len, want van opvoedkunde heeft ze zre- wat geen flauw- benul. Wanneer we de vele Europeösche dames hier in Indië in dat opzicht beschouwen, dan behoe ven wo evenwel geen te groot pessimis me daaromtrent aan te kweeken. Over het algemeen is de Javaansche zorgzaam voor man en kinieren, zindelijk en ar beidzaam in de huishouding De planter alhier leert nooit op vol komen wijze de Javaansche vo kszlel ken nen, omdat hij slech'.s te doen heeft mot eene groote vrouwelijke menigte welke zich niet houdt aan goedo zeden, ge woonten en huiselijk leven, doch zich daart gen over'.e 'ort aaa alle uitspattin gen van een gezoaken vp'.k. De Javaansche vrouw is oorspronkelijk zedig en stil van aard met een zeer lief, openhartig karakter. Het Javaansche meisje huwt gewoon lijk zeer vroeg, reeds op kinderlijken leeftijd. Toch belast zij zich direct met alls' huiselijke bezigheden. Net als in onze groote arbeiderjfamilie3 bemoedert het oudste meisje van haar zesde jaar af haar jongere zusje3 en broertjes, baadt ze iederen morgen, past ze op en kookt de rijst. In de de3sa heerscht vredig, huiselijk, arbeidzaam leven. Ge- meene woorden worden bijna nooit ge hoord, dat leven heeft niets gemeen met het verbasterde gedoe van de Javanen alhier op de ondernemingen. Evenals in Europa hebben deze even als de fabrieken, een degenereeiend'n in vloed op de arbeiders. De goede niet te na gesproken. „Als het werkelijk waar is, dat de Javanen vooruit will n gaan en zich met eigen en onze kracht tot hooger niveau willen verheffen, dan moeten ze zon der twijfel de vrouw meer eeren. Ridderlijkheid tegenover de vrouw is nog niat ecg ie bespeuren. Het zal voor zeker nog den levenstijd van vele ge slachten duren, voordat dre hoogere be grippen zich baanbreken. Voor de Tur ken in Europa is het ook mogelijk, dat die tijd nagenoeg nooit aanbreekt. Men kan doen wat men wil, de Javanen zul len nooit vooruitgaan, zoolang ze de kin derhuwelijken als volkszede niet af schaffen. Élet ia niet waar, dat we he den in Indië alle gelijk voor de wet zijn. Waar de een ongestraft blijft voor het nemen van een onvolgroeide vrouw, een kind nog, kan de andere met zwa re gevangenisstraf zijn wandaad boeten. De Nederlandsche vrouw heeft op zear groote uitzondering n->, geen contact met Javaansche vrouwen, die hare eigen ze den en gewoonten onvermengd hebben bewaard. Europee reho opgevoede Javaan sche meisjes hebben voor den vooruit gang van hare eigen soort geen waar de, omdat ze hare volkszeden en ge woonten verloren hebben en vreemden in de dessa zijn geworden. Evenmin als bijv. een Engelsch opgevoede Kaffer vrouw zich bijzonder thuis zal gevoe len in een Swazidorp. Maar de dageraad begint te gloren." Uit een en ander b/ijkt genoeg wat mooi werk de Ilollandsche katholieke vrouw kan verrichten die naar Indië gaai Het „Molania werk" hier te lande on dersteunt krachtdadig hetgeen enkele vrouwen ginds begonnen zijn. Sociale actie van handelsreizigers. Te Utrecht is onder voorzitterschap van den heer H. Privé Jr., de jaarvergadering ge houden van het Bureau voor Sociale Actie ten dienste van Handelsreizigers en Han delsagenten in Nederland. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het feit, dat in het afgeloopen jaar tusschen de verschillende vakbonden overeenstemming was verkregen ter zake van den minimumlooneisch, en dat het Rijksbureau voor Arbeidsbemiddeling voor de handelsreizigers in Den Haag mede rekening houdt. Spreker betreurde, dat de minister nog geen bepalingen heeft voorgesteld waarbij ook de arbeidstijd voor den handelsreizi ger wettelijk wordt geregeld. Hiervoor zal, wil de handelsreiziger ten opzichte dezer wetgeving ook geen paria worden, krach tig voor opneming geageerd moeten wor den. De secretaris memoreerde in zijn ver slag de achteruitgang van de positie van dei* handelsreiziger, mede als gevolg van den minder gunstigen stand van den han del in het algemeen. Het ledental is van 3748 tot 3780 geste gen. Thans zijn in Nederland 6228 han delsreizigers georganiseerd in diverse vak- vereenigingen. Met de zustervereenïging „St. Christóffel" te Utrecht is voor het voeren van verschillende aclies, samenwer king gezocht. Een poging om ook den Alg. Neder]and•-chen Bond van Handels- en Kantoorbedienden daarvoor te vinden en waarvan het welslagen verzekerd scheen te zijn, mislukte ten slotte toch. Besloten werd tot de uitgave van een eicre orf-.au (maandblad) over te gaan. Zondag vergaderde in liet R.-K. Ver enigingsgebouw te Nijmegen bovenge noemde bond onder leiding van den voor zitter, den heer J. van Éijkeren te Til burg. De vergadering werd ook bijgewoond door den voorzitter van het R.-K. Vak bureau, den heer Jan van Rijzewijk en den heer Kleijs, voorzitter van den Ned. R.-K. Fatorieksarbeidersbond. Het voor naamste punt der agenda was het voorstel van hot hoofdbestuur om het besluit te nemen tot aansluiting bij den Ned. R.-K. F a bri eksa rbei d e rsbond De R.-K. Vakcentrale ried deize samen voeging aan. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch was met den bondsadvi- seur, den ZeerEerw. Heer Bloem te Oss, niet vóór fusie. De heer Jan van Rijzewijk zeide in ver band met deze verklaring, dat die mee ning z.i. nog geen weigering inhield. Hij adviseerde het voorstel in stemming te brengen. Mooht het voorstel aangenomen worden, dan kon men zioh in laatste in stantie nog neerleggen bij het besluit van den Bisschop. De heer Kleijs adviseerde in denzelfden zin en betoogde met den bondsvrijgeslei de, den Iheer J. Verhaar, dat deize fusie voor de werknemers van groot nut kon zijn in verbaind met de eventueele spoedige instel ling van de bedrijfsraden en bun over gangsmaatregelen. Er waren 27 afdeai'Mgien tegenwoordig. Purmerend en VegheJ waren afwezig. Er werd besloten tot fusie, ingaande 'én October a.s. behoudens naluurlijk de Bis schoppelijke goedkeuring. Er werden 28 stammen voor en 14 togen de fusie uitgebracht. De aftredende bestuursleden de hoeren J. van Eykeren, J. van Reen en J. Ver haar werden herkozen. In de vacature Konijnenburg en van der Linden werden gekozen de heeren A. A. Franken te Rot terdam en N. Winter te Oosterhout. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De bond gaat vooruit Besloten werd zuivelcursussen te organi- seeren, de bondsvrijgeslelden tweede klasse te laten reizen en het jaarverslag in boek formaat te laten verschijnen. WORDEN ADVERTENTIES GELEZEN? Een overtuigende proef. De directeur van een der grootste on dernemingen in Berlijn, die aldoor groote bedragen uitgeeft voor advertenties, heeft onlangs een proef genomen, waarvan de uitkomst een leerrijke bijdrage vormt voor de beantwoording van bovengestelde vraag. Hij plaatste n.I., zoo meldt „Handel en Nijverheid", het orgaan van den Rótter- damschen Middenstand, in oen nieuwsblad een advertentie; waarin opzettelijk een aan tal foutieve opgaven over geschiedkundige gebeurtenissen voorkwamen. Nu wachtte hij af of hierop iets volgen zou. In den loop van twee dagen waren bij deze directie uit alle deelen des lands 300 tot 400 brieven ingekomen, waarin de schrijvers er hun verbazing over te kennen gaven, dat zoo'n schaapskop, die van his torie geen begrip had, de advertenties der firma opstelde. En in de volgende dagen duurde de brie venstroom onophoudlijk voort. Er kwamen brieven van schooljongens en schoolmeis jes, van professoren en leeraren, van gees telijken en landbouwers, zelfs van een paar bekende schrijvres. Daarmede was de vraag waar het om ging, beantwoord en de directie der groote zaak verklaarde, dat haar overtuiging over het nut der advertentie nu volkomen ge vestigd was. VERSCHERPT GRENSTOEZICHT. Naar men aan de „N. R. Gt." schrijft, is vooral de laatste weken de pascontrole aan de Duitscli-Nederlandsche grens wederom zeer verscherpt. Het gebeurt, vooral op Zaterdag, dat de grensbewoners bij honderden naar Duitschland trekken, om er de rustdagen gezellig en goedkoop door te brengen. Tot voor korten tijd ging dat heel gemakkelijk met een grenspasje of een bewijs van Nederlandschap en duizenden trokken op deze wijze bij Kal- denkirchen, hetzij met den trein, hetzij per auto of fiets, over den grooten weg Venlo- Kaldenkirchen. De laatste dagen schijnt daaraan echter een einde te ziju gemaakt. In massa's wer den zij, die niet voorzien zijn van een be hoorlijk visum, te Kaldenkirchen naar Venlo tèruggestuurd. Men zeide ons, dat er op een dag op deze wijze meer dan 300 „vacantiereizigers" naar het vaderland werden teruggewezen. Op de groote heir baan zijn het de Duitsehe beambten, ter wijl aan het station in Kaldenkirchen, dat aan alle vier hoeken bezet is, de Belgische militairen onherroepelijk ieder terugsturen, die niet in het bezit is van behoorlijke pa pieren. NIEUWE INBRAAK TE VUGHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men opnieuw getracht in te breken in huize Reeburg, bewoond dreor het Tweede Kamerlid mr. S. A. Swane. Uit de garage werden twee autobanden ont vreemd. De chauffeur, die onraad be merkte, achtervolgde nog de dieven maar kon ze niet meer achterhalen. De gebroeders De Haan en De Hoop uit Zwaag-Westeinde, te Groningen werden aangehouden, als verdacht van de jongste inbraken te Vught en naar Den Bosch getransporteerd, zijn na verhoor en kon- f rontatic weder op vrije voelen gesteld. ONBEWOONDE WONINGEN IN DE MIJNSTREEK. In verband met het onbewoond staan van vele arbeiderswoningen bij de Staats mijnen. heeft, volgens de „Limb. Koer.", de directie een groot aantal arbeiders van het Staalsmijnbcdrijf aangezegd, de leeg staande woningen te betrekken. Zij, die hieraan geen gevolg wenschen te geven, zouden tegen 1 October a.s. hun ontslag kunnen verwachten. Onder de arbeiders, diie deze aanzegging ontvingen, zijn er, die een eigen huisje be wonen. Deze mensöhcn hebben gerecla meerd en moeten nu persoonlijk bij de directie hun bezwaar toelichten. Kleingeestige plaagpartij. Een rei ziger klaagt in hert „Hbld." over de kleingeestige plagen van de Nijmeeg- scb» douane, dia een fleschje eau de cologne opengemaakt en voor driereivat leeg als smokkelwaar beschouwde, den reiziger I 1.37 rechten liet betalen en bovendien als straf hem en de dames van gezelschap aan de lijve liet visiteeren. Er was verder niet hert allerminst op den inhoud van hun koffers, zakken en jassenvoeringen aan te merken. Niet de dood van IJ'peren, maar de dood van iepen. Men meldt uit Kampen: Aan de fraaie iepenlaan langs den Kamper straatweg staan een groot aan tal hoornen kwijnende en reeds geheel bladerloos. Ze zijn aangetast door de heerschende iepenziekte en dus ten doode opgeschreven, daar de oorzaak der kwaal nog niet gevonden en dus ook geen mid del daartegen is kunnen worden aam- gegeven.' Nieuw vlieg.experiment. Te Bristol is begonnen met dern bouw van een reus achtig vliegtuig, op last van de Engelsche regeering. Deze machine krijgt een machi nekamer als van een schip. De luchtscfhroe- ven worden bevestigd aan de vleugels. Het vliegtuig moet geschikt zijn voor troepen vervoer. Hbld. Zakkenrollers aangehouden. Te Leeuwarden zijn gevankelijk binnenge bracht twee jongelieden, die op de jongste kermis te Sneek als zakkenrollers werden aangewezen. Zij hebben thans bekend ook de daders te zijn van de diefstallen van geldbeurzen in Maart en Juli j.l. gepleegd. Het toen ge rolde bedrag beliep eenige honderden gul- lens. Al het geld werd verteerd. Men vermoedt, dat zij ook de daders wan het zakkenrollen zijn, dat in den laat- ten tijd op dorpskermissen in de provin ce Friesland voorkwam. De typhus te Delft. In de week van 20-^27 Augustus hebben zich geen nieuwe •evallen van typhus voorgedaan. Het aan- al patiënten is hierdoor tot $6 beperkt gebleven. In het geheel zijn tot heden 3 sterfgevallen te betreuren. In den loop dezer weck zullen waarschijnlijk enkele lijders het ziekenhuis verlaten. DE BESTRIJDING- VAN MOND- EN KLAUWZEER. Het middel-van den Berg. Het stuk in de „N. R. Ot." over het genezen van mond- en klauwzeer heeft oen bestrij der gevonden in Dr. Ubbels, die zegt, dat de koeien in kwestie heelemaal niet genezen zijn. Een redacteur van de „N. R. Ot." is uit pure belangstelling ook eens naar Overschie gaan kijken. De eerste hoer, waar hij kwam, zeide, dat zijn koe geheel beter was en de re dacteur vertelt dan: „Ik heb het dier toen bekeken. Het lag (volgens overheidsvoorschrift) op stal, lag rustig te herkauwen, maakte een gezonden indruk, wat haarglans, dikte van buik en houding betrof. Ik liet het dier opstaan, en ook staande maakt© hot een gezonden indruk. Het rekte zich daarbij uit, wat een ziek dier niet doet. Dat weet ieder boer. „Ik heb toen ook bek en klauwen he keken. Een veearts zou het dier zeker nogniet als „genezen" beschouwd heb ben. De bek zat nog vol wonden, en tusschen een der klauwen was ook nog een etterende wond. Blaren waren er echter niet meer. „Het was dus formeel sterke over drijving, dat het dier „geheel beter" was. Voor den boer komt het er echter prac- tisch op aan, dat zijn vee weer vreten kan, en niet lijdt. Dat was met die vaars stellig het geval. Als het dier stond of liep, vertoonde het niet meer de ha bitus van een dier, dat zich ziek voelt. Dit is vooral bij mond- en klauwzeer onmiskenbaar." Vervolgens ging het naar den kleinen veehouder Quant. „Daarna ben ik naar Suiker (een buur man) gegaan. Die had drie zieke beesten gehad, die, volgens zijn zeggen, geheel genezen waren. Een had een kwade uier overgehouden. Het bleek mij daar, dat de boereu veel last hebben, om hun koeien gezond verklaard te krijgen, omdat zij dan weer in het land mogen. „ïlij Lagrouw had ik een agent van v. d. Berg aangetroffen. Die bracht mij per motorfiets naar Kethel, naar den kleinen veehouder Quant. Zaterdag voor een week waren van hem vier koeien ziek geworden en later ook een zeug. Een van de koeien was heel hard ziek geweest, de anderen niet. Quant had ze zelf heel vlijtig met het middel van v. d. B. behandeld. Een week na de eerste verschijnselen, dus Zaterdag LI., zijn de koeien door den rijksopzichter Sar weer voor gezond verklaard. Ik heb ze gezien. De koe, die hard ziek was geweest, was weer volmaakt gezond, en vertoonde, evenmin als twee andere koeien en de zeug, sporen van de ziekte. Eén koe, een oud beest, graasde nog traag en lus teloos, maar vertoonde geen uiterlijke teekenen of sporen van de ziekte. Een der koeien had nog last gehad van een kwade uier, maar dit was nu over. „Dit geval was heel frappant." Ook is de redacteur nog bij de boeren Lcenen en Willems geweest. Ook die zeiden dat hun vee geheel genezen was. De sohrijver trekt de volgende con- clussie: Als ik een conclnssie zou kunnen trekken, zou het deze zijn, dat de mid delen of misschien juister: de behan deling van v. d. B. op zijn minst als middel tot beperking van de schade, die door mond- en klauwzeer wordt aan gericht, een onderzoek verdient. Als men er werkelijk maar mee bereikt, dat de zieke dieren blijven vreten, is reeds een groot ongeluk afgewend." De „N. R. Ot." dringt daarom nog eens met klem aan op een grondig on derzoek, dat de officieele wetenschap nog altiid niet heeft ingesteld. v CONCORDIA—DAMIATEN Om 2 uur wondt onder leiding van L. J. Floris opgesteld. Concordia is volledig. Damiaten .heeft twee invallers. Damiaten, dat eerst tegen wind in speelt, valt direct goed aan, doch de Concordia-verdediging weet de eerste aanvallen af te slaan. Dan. komt ook Concordia er goed in, en er komt een mooi vlug spel. De linksbuiten van Concordia bsceit .hoog in, doch de Damiaten-keeper redt. Als een Damiaten-speler hands maakt, benut Mathot den strafschop, 10. Er karnen veel corners; uit een ervan weet J. Smit onhoudbaar te scoren. 2o. Dan vatten de Damiaten goed aan, doch hun schieten is slecht. Een zekere k'ms gaat door talmen verloren. Aan beide kan ten wordt voor doel geknoeid, en geen enkele kans wondt benut. Rust komt met 2o. Na de thee is Damiaten in het veld veel sterker, maar stuit op de verdediging. Vooral de keeper toont hier goed voor zijn taak berekend te zijn. Bij een der vele Damiaten-aainvallen wordt hands gemaakt. De penalty wordt door Pielage onhoudbaar ingezet, 21. Dan gaat bet spel weer gelijk op, totdat even voor het einde Concordia de leiding door een penalty vergroot, 31, Nog eenige aanvallen van Damiaten en 't eindsignaal klinkt.Concordia wint met 31 de uitgeloofde medaille. WIELRIJDEN. H.S.V. „DE KAMPIOEN". „De Kampioen" hield Zondag een clubwedstrijd rond de Haarlemmermeer, over een afstand van 60 K.M. De uitslag was le prijs zilveren Eiketak „De Ga in aan", tijd 1 uur 41 min. 18 sec. 2e prijs H.S.V. „De Kampioen", tjd 1 uur 46 min. 45 sec. 1 3e prijs A.S.V. „Ulysses", tijd 1 f oir 46 min. 50 sec. 4e prijs A.S.CJ. „Olympia", tijd 1 uur' 51 min. 32 sec. 5e L.R, en T.V. „Swift", tijd x Uur 51 min. 44 sec. Na afloop overhandigde de voorzitter de heer N. B. Slegt met een hartelijke toespraak aan de renners van Germaan elk een fraai bloemstuk en feliciteerden den voorzitter van Germaan met de schitterende prestatie. „P0STALIA". De atletiekwedstrijden vau „rootaua"", welke Zondag op 't gemeentelijk speel terrein aan de Kleverlaan gehouden wer den, zijn uitstekend geslaagd. Er werden zeer goederesultaten be- Teikt, terwijl de belangstelling vrij groot was. De Postharrnonie zorgde voor go- zellige muziek. Na afloop reikte de chef der afd. bestellingen, de heer Leen- ders, de prijzen uit en dankte allen, die tot 't welslagen van dezen dag hadden medegewerkt. ZILK 2—R. K. V. Z. 3. De strijd gaat goed gelijk op. Voor rust weet Zilk de leiding te nemen. Na rust bijten de R.K.V.Z.'ers flink vare zich af en spoedig is de stand gelijk. Ten slotte weten de bezoekers het winnende punt te maken. Einde komt met 2—1 voor R.K.V.Z, H.F.C.FEIJENOORD. Op Koninginnedag, Woensdag si Augustus a.s., speelt H.F.C. I 's mid dags om 2 uur tegen Feijenoord, op het terrein aan de Spanj aards 1 aan DOOR DE ZWITSERSCHE BERGEN door J. Stamperius. OUDE WIJTKE, door H. Bru- ning. Uitgaven van E. J. Bosch, Uitgeversmaatschappij, Baarn. Jongens, die graag willen weten, wat er in Noord-Italië en Zwitserland alzoo ge beurt en te zien is, kunnen we „Door de Zwitsersche bergen" aanraden. Het is een boeiend geschreven verbaai van een jongen, die met zijn oom en tante een reis naar Genua met de Rembrandt maakt en daarna Noond-Italië en het land der 'bergen bezoekt. Het andere boek, van geheel verschillen de soort, geeft het verbaal eener oude vrouiw, die ofschoon zij zeer arm is, tooh nog een door ongelukken bezicht gezin in zijn nood bijstaat. Verder komt er in voor een beschrijving van het ijsvermaak en een hardrijderij in Friesland. Mooie lectuur voor onze jongens. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: De Koningin en de Prinses te rug in ons land. Zoekplaatjo. Dc ontwapening in voorbereiding. De hangbrug over den Rijn bij Keulen. Conferentie der Katholieke Intemationel te Graz (Oostenrijk.) Hongersnood in Rus land (2 foto's.) Artis (3 teckeningen van B. v. Vlijmen.) Jaloezie. Door den bliksem getroffen. Op de land bouwtentoonstelling te Assen. Uit het rijke Roomsche leven (7 foto's) Verval len oud-Hollandsche fortificatie bij Kaap stad (3 foto's.) -Mathias Erzberger J" De Duitsehe frontstijders. De ramp met de R 38. De hoed der toekomst. Onze rebussen. TEKST: Het vrouwtje uit Amerika, door E. H. Uylings. Ode aan een bedelaar, door. Maks. Bij de platen. Enorm II Inderdaad, door Sabina Maria. Te leurstelling, door Henrietta. Wat je al niet leest. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Aug. in Nederland uitgesproken 53 faillissementen tegen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot cn met 26 Aug. 1921 1316 faillissementen tegenover 861 over hetzelfde tijdperk van het vorige iaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6