feuilleton BUITENLAND BINNENLAND Binnenlandsch Nieuws. Carakter en Temperament. Onder Valsche Viag VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1921 De toestand in Ierland. De toestand in Duitschland. HET EINDE VAN DEN OORLOG IN ENGELAND. flfiBËK804 BUITENL, BERKSSfTQI, een uitleverigszaak. PROPAGANDA VOOR DE ANT- WERPSCHE HAVEN. NU REEDS. BEZOEK VAN HET ENGELSEH ES KADER AAN NEDERLAND. haar spoedig geworden. De kamenier keerde na weinige minuten terug en meldde, dat mijnheer Muller mevrouw oneindig dankbaar zou zijn, indien zij te zijner gunste een uitzondering wilde maken, daar hij met haar een zaak had te behandelen, die geen uitstel duldde. Augusta overlegde een oogenblik. Zij kon dien man op den duur toch niet ontwijken, en eigenlijk was het toch n°g het beste, dat zij dadelijk een einde aan de zaak maakte, en hem toonde, dat zij zich door bedreigingen niet bang Het maken. „In welke kamer heeft men mijnheer binnengelaten „In de bibliotheek, mevrouw." Een lichte schrik kwam over de trekken van Augusta. „Ik wil hem ontvangen, maar niet daar, in het witte salon op den hoek," zeide zij, terwijl zij het gelaat afwendde. „Zeg dat aan Baptist." Lorenz Muller stond met het voor komen van iemand, die zich geheel te huis gevoelt, voor een klein rococo- kastje en bekeek het zeldzame snijwerk. Bij het binnentreden der weduwe keer de hij zich om en maakte een diepe „Mevrouw Guthbridge, u zal mij verontschuldigen, dat ik u juist vandaag wenschte te spreken. Het allereerst moet ik u mijn deelneming betuigen met het verlies van mijnheer uw echt genoot. U weet immers, dat hij een mijner oudste vrienden was." „Ik dank u," zeide Augusta hoog moedig. „En de tweede reden van uw bezoek Mijnheer Muller draalde een oogen blik met het antwoord. „De tweede?" herhaalde hij dan langzaam. „Zeker, er is nog iets anders, dat mij hier brengt. Maarhm, wil u niet plaats nemen Ons onderhoud kan mogelijk lang du ren." „Ik heb nog slechts eenige minuten tijd, mijnheer Muller. Begin dus da delijk." „Zooals u wil. Mag ik vragen of u onlangs zoo vriendelijk is geweest, mijnheer uw echtgenoot mijn bezoek aan te kondigen Mevrouw Guthbridge boog het hoofd. „En wat zeide hij „Mijnheer, ik moet u nogmaals ver zoeken, mii niet noodeloos op te hou den riep Augusta verontwaardigd uit. Haar toon scheen mijnheer MullerJ niet te bevallen; zijn oog fonkelde toornig en een nijdige trek kwam om zijn mond. „Mijn vraag was niet eakel nieuws gierigheid," hernam hij op scherpen toon. „Ik wenschte eenvoudig te weten, of uw echtgenoot u iets naders had meegedeeld over zijn betrekking tot mij. Dat zou ons namelijk een lange verklaring hebben bespaard. Daat; hij het echter klaarblijkelijk verstandiger heeft gevonden te zwijgen, zal ik mij de eer geven u de geschiedenis onzer vriendschap te vertellen." „Volstrekt onnoodig die zaak heeft niet het minste belang voor mij. Indien dat de tweede reden uwer komst is, houd mij dan niet langer op.'' „Niet zoo voorbarig, mevrouw!" riep Muller op ruwen toon. „Indien u onbeleefd wordt, zie ik niet in, waarom ik mij nog langer met complimenten zou plagen. Verkiest u te blijven staan, ik heb er vrede meej maar ik ga zitten," voegde hij er bij, tèrwijl hij zonder plicht plegingen een stoel nam en de daad bij het woord veegde. Tweede IV. Het mag oen merkwaardig verschijnsel genoemd worden, dat twee van Europa's natiën Frankrijk en Engeland, het ken merk dragen der twee hoofdtempera- menten, Frankrijk is sanguinisch, En geland flegmatisch. Frankrijk's staatkunde wordt bijwij len doorflitst door don bliksemsraal van het genie, maar in den regel is het blijvend voordeel, dat het daaruit weet te trekken, gering. Na elk decennium verandert Frank ijk in zijn staakundo van richting. Voortdurend haakt het naar verande ring, naar nieuwe en ongekende emo ties, en wanneer de bestuurders der tiende Republiek weigeren o£ t almn dia te verschaften, (jan keert het zich in arren moede tegen hen. Engpeland zichzelf van zijn kracht be wust, is flegmatiek. Wel komen onder Engeland's groote mannen ook genieën voor, grillig en zon derling getint, maar dezen gelukt het zelden, een plotseling en algemeen op laaiende geestdrift in hun vaderlan wakken. Daarentegen is een verstandig vooruit zien een wikkend en bedachtzaam ba rak énen, het erfdeel van het schrandere (fcgelscho volk en al het grootsche, het geen volharding, noeste vlijt, rustelooze inspanning en scherpzinnigheid in staat zijn tot stand te brengen, vindt in En geland begin en uitvoering. Wilt ge nu een voorbeeld van eenzelfde temperament hij twee volken? Het zijn de Polen en de Franschen. Beide naties zijn in hooge mate san guinisch aangelegd; beide gevoilen zi h door onweerstaanbare sympathie tot el kander getrokken. In de legers, waarmee Napoleon in het begin dar vorige eeuw zegevierend door do landen van Europa trok, stre den tal van Polen, waaronder meer dan één generaal, voor de glorie van Frank rijk, al3 voor hun aangenomen vader land. En in de Poobche opstanden tegen den Russische onderdrukker, kampten honderden Franschen onder de Poolsche legervanen was het Frankrijk, dat her haaldelijk ten gunste van het ongelukkig Polen trachtte in te grijpen. Sommigen beschouwen hot melancho lisch temperament als niet verwant aan het flegmatieke. We zijn geneigd in beide tempera menten onmiskenbare verwantschap te ziea- Gelijk het cholerisch temperament een ontaarding is van het sanguinische en vel dan, wanneer een groote energie op onveranderlijke neigingen inwerkt, maar vooral, wanneer deze neigingen zelfzuchtig zijn, zoo beschouwen we het melancholisch temperament als een ver bastering van het flegmatieke, wanneer gebrek aan energie gepaard gaat met vaste en zelfzuchtige neigingen. De melancholieke mensch is doorgaans ontstemd, omdat hij ontevreden is met zich zelf of met zijn toestand, slechts dan gevoelt hij een zekere bevrediging, als hij mijmeren kan over zijn ongeluk en zich inbeeldt, dat het nu eenmaal zijn lot is, door het ongeluk vervolgd te worden. Van a) lea wat hem en anderen over komt ziet hij alleen de schaduwzijijde. Slechts aan deze schenkt hij zijn onver deelde aandacht, omdat zij voedsel toe voeren aan zijn neigingen. Do melancholicus ia noodzakelijk pes simist. Evenals da flegmatische mensch is hij ongevoelig voor veel wat hem omringt en verdiept zich telkens en telkens in zijn geliefde beschouwingen, die allo daarop neerkomen, dat hij vast meent oen wezen te zijn, dat alleen voor 't on geluk geboren is. Daarom ziet hij elke aangename ont moeting, elk geluk elk buitenkansje, dat hem te beurt valt, aan met vertrouwend oog; want, zoo redeneert hij, daar mocht eens een onheil voor mij achter schuilen. Een belcediging, volstrekt niet op hem gemunt, trekt hij zich aan, alsof ze hem en hem alleen geldt. Om een wissewasje acht hij zich verongelijkt, bij anderen ten achter gesteld, gekrenkt. Dan wordt hij vreesachtig, moedeloos en wanhopig. Maar tegelijkertijd heeft hij in dit alles zoo 'n welgevallen, dat het hem ergert, als men hom zwart op wit bewijst, dat zijn gevoel van achtergesteld of beleedigd to zijn, slechts voorkomt uit zijn eigen zie kelijke verbeelding. Melancholieke me^schen zijn ongeluk kige schepselen. Onze psychologische beschouwingen hadden tot doel om aan te toonen, dat de onderscheiden temperamenten van den mensch tot bepaalde, scherp omlijmde 'klassen kunnen gedetermineerd worden. In deze klassen behooren in elk ge val de twee hoofdtemperamenten: het sanguinische en het flegmatieke. We nemen deze niet slechts waar als het kenmerk van individuen, maar ook van scheele naties. Het cholersch en melancholiek tempe- perament beschouwen wij als een ontaar ding van boven omschreven hoofdtempe- raimenten. De onlusten te Belfast. De „Daily News" schrijft dat het doel van de onlusten te Belfast zou zijn, toe nadering tusschen Noord en Zuid geheel onmogelijk te maken. Het blad bepleit prompte en gemeenschappelijke interven tie van Lloyd George en De Valera, doch zegt dat het er ongelukkigerwijze op het oogenblik uitziet, alsof de Iersche leider voornemens is de onlusten te Belfast te gebruiken om een taktisch voordeel bij de onderhandelingen met Engeland te ver krijgen. De aankomst van troepen te Belfast VVoensdagavond had een heilzame uitwer king. De stad was 's-avonds betrekkelijk rustig, niet medegerekend sporadisch voorkomende schoten. Er werden totaal zeven personen gedood en dertig gewond. Bolsjewistische transportarbeiders. De broodfabrieken van Bruree, te Li merick, weigerden den eisch van het vak verbond van transportarbeiders tot weder- indienststelling van twee man, die waren ontslagen, in te willigen. De vakvereeni- ging nam de molens en bakkerijen in be zit, heesch de roode vlag en plakte een aankondiging aan met de woorden: „Fa brieken der Sovjet-arbeiders. Wij maken brood, geen winst". Het antwoord van het Dfiil Eireann. De „Daily Chronicle" meldt, dat het antwoord van het Dail Eireann vandaag of morgen rechtstreeks per koerier naar Lloyd George in Schotland gebracht wordt. Volgens het blad is Barton reeds met het antwoord vertrokken. Ie -land en de soc. dem. federatie. In een gisteren door den uitvoerenden raad van de „Soc. Dem. Federatie" uit gegeven manifest wordt verklaard, dat de ze in* overeenstemming met de uitspraak der afgevaardigden op verschillende con gressen, den eiscli der Sinn Fciners voor volledige onafhankelijkheid van Ierland ondersteunt, omdat Ierland schromelijk heeft geleden, eeuwen lang, onder Britsche tyrannie, hebzucht en kwade trouw. Het Dominion Home Rule, zooals het aan Ierland wordt aangeboden, staat dit land niet toe, zooals aan alle andere Do minions, zich, zoo het dat mocht wen- schen, van Engeland af te scheiden. De leren, evenals de groote massa der Britsche arbeiders, wantrouwen de huidi ge regeermg en hebben er, na eerst die regeering gedwongen te hebben op te houden met haar moorddadige misdaden, recht op de vruchten van hun strijd ten volle te plukken. Slechts een volkomen vrij Ierland zal een blijvenden vrede met En geland waarborgen. Aangezien Groot Brittannië de oenige be reikbare markt is voor Iersche producten, zouden beide naties spoedig volkomen ver zoend zijn. De door den premier geuite woorden „territoriale nabijheid", is slechts een frase, omdat die even zeer zou gelden voor het gevaar, dat een natie van 42 mil- lioen zielen een aanslag zou kunnen doen op België en Nederland. Groot Brittannië heeft zich voor de wereld uitgegeven als de kampioen van het zelfbeschikkings recht der volken, maar het verkracht zulks dagelijks ten opzichte van Ierland. De betoogingen. De bladen schatten het aantal deelne- osrs aan de demonstralie van Woensdag op tenminste 500.000. Alle bladen zijn hel er over eens, dat het de grootste ueimn- stratie is geweest, die Berlijn ooi' heeft gezien. De „Freiheit" meent zelfs, dat het de grootste demonstratie is, die ooit voor een politieke gedachte in de wereld is ge houden. Te Heidelberg kwam het na afloop der demonstraties tot een onaangenaam inci dent, doordat een deel der demonstranten trachtte de aan de monarchie herinnerende wapens en schilden te verwijderen, die vele Heidelbergsohe winkeliers nog steeds voor of in hun winkels hebben hangen. De demonstranten trokken naar de gevan genis, die door veiligheidspolitie werd be zet. Het gelukte echter door toespraken van bezonnen mannen de menigte te kal- meeren. In de ^evxagenis te Heidelberg zitten twee mannen, die van den moord op Erzberger woruen verdacht. Geen Sedan-herdenking. Verschillende militaire en politieke ver- eenigingen hadden voor gisteren en heden Sedan-herdenkingen op touw gezet, die in de groote feestzalen in de voorsteden zou den worden gehouden. Bovendien zouden in verschillende zalen politieke redevoe ringen worden gehouden. De president van politie heeft deze Sedan-herdenking te Berlijn verboden, en wel op grond van par. 4 van de nieuwe verordening, die plechtigheden, die voor het maken van propaganda voor de monarchie en het in discrediet brengen van de republiek en haar instellingen en beambten gebruikt kunnen worden, en geschikt zijn om den binnenla ndschen vrede in den staat te ver storen, verbiedt. DE WASHINGTONSCHECONFE RENTIE. De Washington,sdlie correspondent van de „New York Herald" meldt dat de voorzitter van de begrootingscommissie van den Jaipanschen Landdag, die thans Washington bezoekt, aan een Inuch, dien hij Dinsdag aan een uitgelezen gezelschap Amerikanen aanbood, heeft verklaard, dat Japan volkomen bereid was zich aan te sluiten bij de Vereenigde Staten tot het nemen van maatregelen ter beperking der bewapeningen, zoowel te land als ter zee, en met vreugde de uitgaven van den slaat zou besnoeien. EEN NIEUWE NEDERLAAG DER SPANJAARDEN? De betrekkelijke rust, welke is gevolgd op de zware nederlaag, die de Spanjaar den in Juli in het Rifgebied hebben ge leden. toen zij onverwachts door de Ka- bvllen-stamimen werden aangevallen en met ernstige verliezen moesten wijken, werd tot dusver telkens onderbrokendooT gevechten van kleineren omvang, die op een voortdurende roe rig hei d der Kabvl- Ien wijzen. Aan Spanische zijde wordt alles in het wenk gesteld om de troepen macht in Marokko te hersteilen van den jongsten slag, en gestadig woTden ver sterkingen naar Marokko gezonden. Er he.erscht bovendien eenige bezorgdheid over de houdirg van Baisoeli, die de Spaansdhe strijdmacht bij Tetoean zou hebben aangevallen. Re vorige maand verluidde dat Raisoeli zich op de voor waarden der Spanjaarden zou hebben overgegeven, en zou hebben toegezegd zich met bet handhaven der orde in Sonans-ch Marokko te zullen belasten, mits men hem tot Kalief over de Spaan- sobe zone zou benoemen. Er is nimmer gemeld of de Spaansche regeeri.ng dezen zonderlingen eisch in overweging heeft genomen. Wel ©chteT heette het dat Raisoeli brieven van de leiders der Rifs zou hebben ontvangen, waarin zii van hem eisch ten eens en voor al de wapenen tegen de Spanjaarden op te nemen, en waarin hij met den dood werd bedreigd, indien hü dit mocht wei geren. Het onverwachte ingrijpen van Raisoeli .zou dus hiermede in verband kunnen staan. Intusscben verzekert de correspondent van het „Journal" te Madrid dat een nieuwe ernstige nederlaag de Spanjaar den getroffen beeft Een bataljon jagers te voet, dat de stellingen van Orlaeelerie en Tof fir bezet hield, beeft deze moeten ontruimen voor de verwoede aanvallen van een steeds in aantal toenemen den vijand. De Spanjaarden, onder aanvoe ring van luitenant-kolonel Vaicarce! stre den heldhaftig en de sfrïfd ontaardde in een gevecht van man tegen man. Alvo rens hun stellingen te verlaten, bliezen de overlevenden de kruitkamer op. Er wordt van duizenden dooden en gewon den gesproken. Ingevolge een telefonisch onderbond tusschen Koning Alfonso, die te Santan der vertoeft, en den minister-presidentes de Koning haastig per auto naar drid vertrokken. Ma- EEN REDE VAN SMOTS'. Smuts, die Woensdag aan een ter gele geniheiid van zijn terugkomst uit Enge an aangericht banket bet woord voer e, zeide over de Iersche quaestie, dat de toe stand op bet oogenblik moeilijk was, doen niet hopeloos. Er was tot nog toe ten minste, een nieuwe atmosfeer en Ieren hadden hem gewaagd van een groote en volkomen verandering in hun gevoelens. Anderen moesten echter nog worden over reed en naar gelang de hartstochten tot bodaren kwamen, zou het volk inzien, da iets zeer wezenlijks was verricht om vat de eenige oplossing voor Ierland kon worden geacht, tot stand te brengen, nJ* Dominion Home Rule. Smuts was n'e' zonder hoop, dat Ierland zich zou verhef fen op dezelfde wijze als Zuid-Afrika zich had verheven. Zich bezig houdende met het Oppcr' Silezisehe vraagstuk, zeide Smuts, dat de Dominions zich achter den Volkenbond schaarden (ToejuichingenDe Dominions wenschen geen militarisme; het waren jonge landen, die de ontwikkeling wensch- ien van hun eigen bronnen. De staatslie den wisten dit. De quaestie-Opper-Siiezië was van zóó groote beteekenis, dat de wereldvrede m de naaste toekomst er even "aTL "lcéc was vei'bonden als met België in 1914. Er zou een vernietigend conflict mt ,e voorschijn gekomen kunnen zijn. Op A RIJ NAAR HET DUITSCH. TWEEDE DEEL. (In 'net feuilletonvervolg van gisteren is een abuis geslopen. De drie eerste alinea's moeten daarin vervallen.) Niet op het indringen van den onbe kenden erfgenaam had zij betrekking, dat was haar duidelijk, maar op de eene of andere gebeurtenis van ouderen datum, Nu, wat de man ock mocht weten, zijn recht was nu vernietigd zijn goudgroeve naar de maan,gelijk hij zich had uitgedrukt. Het rijtuig hield stil, en de weduwe Guthbridge betrad met gebogen hoofd en bedroefd uiterlijk het huis. In hare kamer aangekomen, zette zij zich aan haar sierlijke schrijftafel en schreef haastig een paar regels,diehij aan den notaris adresseerde, die met den ver koop van het kasteel te Erzenbach was Leiast. „En nu willen wij hopen, dat het nog niet te laat is," zeide Augusta zacht, toen haar kamenier zich met den brief had verwijderd, om hem dadelijk naar de post te laten brengen. „Hebben moet ik die bezitting, al .poet ik er den dub belen prijs voor betalen." Zij schoof haar leuningstoel achteruit en begon .peinzend in de kamer heen en weer te loopen. „Wie zou dat hebben gedacht, toen ik weütige maanden ge- eden door tante Lehmann en hare dochters als ss^chepoetser werd be handeld Eigenares van Guruguh en milhoenen Max heeft talent en bekwaamheidhij zal zijn weg wel vinden, indien hij maar op de rechte plaats kemt te staan. Met Elfriede Rankhorst zou hijzijn geheeleleven lang arm en afhankelijk blijven ik, daar entegen, kan hem behulpzaam zijn om aanzien en invloed te verwerven, en zich in een positie te plaatsen,die zijner waardig is." Zij wierp zich op de canapé, leunde met haar hoofd op de hand en overleg de. Duizenden, en als het moest zijn, honderduizenden konde enwilde zijmet milde- hand uitstrooien, om het doei te bereiken, dat haar zoo aanlokkelijk voor ooeen zweefde. Eerst moest Max van Elfriede ge scheiden worden. Maar hoe werd haar somber voor- u j1e ?er'. en ^aar °°g schitterde zij had het middel gevonden. Indien zij ergens een fabriek kocht en Max het toezicht er over gaf, dan had zij gewon- nen spel. En dan wilde zij haar geheelen njkdom aan zijn voeten leggen. Een huwelijk met haar maakte hem met een slag tot een gezien industrieel en groot grondbezitter. „Pardon, mevrouw De kamenier was binnengetreden en bood haar mevrouw een kaartje aan. Nog in gedachten verdiept, nam Augus; ta het aan en las r„Lorenz Muller. De kaart ontglipte aan hare vingers, en zij voelde, dat zij verbleekte. Zij herstelde zich intusschen spoedig. „Zeg dien heer, dat ik vandaag niemand ontvang." Augusta, zoo onzacht uit haar schit- erende droomen tot de werkelijkheid teruggebracht, begon opgewonden in de kamer heen en weer te loopen. Wat zou die man willen Dacht hij bij haar zijn geldafpersingen met goed gevolg te kunnen voortzetten Het antwoord op deze vragen zou grond hiervan hadden de Dominions Brit tannië tot het uiterste gesteund om te voorkomen, dat de Opper-Silezische quaes tie Frankrijk en Duitschland in een nieu wen oorlog zou wikkelen. Europa wist thans, dat het niet met Groot-Brittannië alléén te maken had, doch met tiet ge- heele Britsche rijk. Brittannië deed veel voor den toekomstigen wereldvrede, dank zij de houding, die het aanneemt ten aan zien van de rivaliteit tusschen Amerika en Japan in den Stillen Oceaan. CLEMENCEAU WEER IN HET POLITIEKE LEVEN? Clemenceau wordt het voornemen toe geschreven in het politieke leven terug te keeren, aldus seint men uit Parijs aan liet „Hbi." Hij zal een groote redevoering houden over de gebeurtenissen, welke hebben plaats gehad sedert hij het bewind heeft verlaten, en over de middelen tot oplossing der huidige moeilijkheden. Hij zal deze redevoering houden in de Vendée tijdens een feestmaal in zijn geboortestad, midden September. De plaatselijke bladen geven dit bericht in stellige woorden vervat, doch 'e Parijs twijfelt men er nog aan of Clemenceau inderdaad wenscht de leiding der opposi tie tegen het tegenwoordige ministerie te nemen. De Engelsche bladen wijzen er op dat in den nacht van Woensdag op Donder dag om twaalf uur de wereldoorlog of ficieel geëindigd is, behalve met Turkije, in zooverre dat het vredesverdrag tus schen Engeland en dien staat nog niet is geteekend. De beteekenis van dien maatregel is dat thans de oorlogsbepalingen vervallen zijn, alhoewel veie er van belichaamd zijn ge worden in afzonderlijke wetgeving. Maar in elk geval zijn de bepalingen, die de reserves onder de wapenen riepen ver vallen en ook de wet, die de buitenge wone politiediensten schiep. Maar het nu in werking zijnde konink lijk besluit brengt mede, dat de vroegere vijanden van het Britsche rijk thans weder in Engeland zaken kunnen doen ais vroeger. Hetgeen gisterennacht gebeurd is, hoeft natuurlijk op het doen en laten der groote meerderheid der burgerij niet den min sten invloed. Dinsiag had voor <1n Londensche politierechter in Bow eet de verdere behandeling plaats van de zaak tegen Kurt jaekel, een 41-jarigen Duitsch scheepsarchitect, wiens uitlevering ge Duitsche regeering had gevraagd, in eerste instantie omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan moord op den kapitein van het Duitsche schip „Anne" en den zich eveneens aan boord bevinden den matroos Semmelbach, in het Duitsche rechtsgebied. Daar de rechter dezen eisch had afgewezen, op grond van de overwe ging dat niet bewezen was, dat Jaekel ge noemde personen had vermoord en de mo gelijkheid bestond, dat zij nog in leven waren, eischte mr. Cassel, de vertegen woordiger de' Duitsche regeering, thans, in tweede instantie, uitlevering wegens diefstal, gepaard gaande met het plegen van geweld, van de „Anne". Jacket verklaarde, dat liet veel eenvou diger voor hem zou zijn geweest, zoo hij had verklaard, dat de beide mannen bij het reven van het zeil overboord waren geslagen en dat hij er niet in was geslaagd ze te redden. Hij betoogde, dat het hem onmogelijk zou zijn geweest de mannen te vermoorden, omdat elk hunner wel drie keer sterker was dan hij zelf. Hij had geen reden om uit Duitschland te vluchten, daar hij groote bezittingen had in Silezië. Jaekel wist niet met welk stoomschip de beide vermoorden" naar Amerika waren ver trokken. Zij waren in de Noordzee over gestapt, doch hij hoopte in staat te zijn, het schip weer te herkennen. Andresen maakte een groot geheim van zijn voorgenomen reis naar Amerika, daar het zijn bedoeling was onder 'n aangenomen naam te reizen hetgeen een inbreuk was op de Duitsche wet Jaekel was aan boord van de „Anne" gekomen met 130.000 Marken in bankbil- lelten, die hij van een patentagent had ont vangen voor een uitvinding, en van deze som had hij 120.000 Mark aan Andresen voor zijn schip betaald. Jaekel ontkende dat hij aan een immigratie-ambtenaar zon hebben verklaard, dat hij Andresen niets had betaald, en dat Andresen hem 120.000 jirk schuldig was. Hij ontkende ook dat hu de „Anne" aan den eersten den besten persoon die hij in Huil ontmoette, voor 200 pond had aangeboden; de prijs, dien hij altijd had gevraagd, was 500 pond, als aequuivalent van 120.000 Mark. magistraat wees den eisch tot uitk ering van Jaekel aan Duitschland op be- sc-hukliginsr van diefstal en roof met ge weldpleging toe. Op het oogenblik is men bezig de Ant- werpsche haven te filmen met het doel in het buitenland propaganda te maken. Men zal verschillende werkzaamheden °P het doek brengen zooals de aankomst en "gt vertrek van schepen, droogdokken, het laden en het lossen, de werking der kranen en der rangeerwagens. De film wordt gemaakt op kosten van het ministe rie van buitcnlandsche zaken en de uitvoe ring is toevertrouwd aan de zorgen van de Belgische economische propagandacom- missie, die den ien November naar de verschillende republieken van Zuid-Ame- rika zal vertrekken. Er zullen conferenties in de voornaamste steden dezer staten ge geven worden, in de taal van die landen en met behulp van de film. EEN TERECHTSTELLING. Woensdag is de twintigjarige Albert Philippe op de binnenplaats van de San- té-gevangenis terechtgesteld. De jongen hal den nden November j.l. zijn wel doenster, Mme. Roulleau, waschvrouw van beroep, vermoord om haar te beste len. Den 27sten Mei werd Philippe ter dood veroordeeld, om eerst gisteren te worden onthoofd. Hij werd door den directeur der gevangenis gewekt, en kleedde zich in alle stilte aan. ,,U ziet, dat ik mijn koelbloedigheid be waar", zeide hij tot den directeur. Om half zes 's ochtends werd hij in te genwoordigheid van enkele autoriteiten terechtgesteld. De schoolkinderen te Llangaller in Wales zijn in staking gegaan omdat bun de benoeming van het nieuwe hoofd der school niet aanstaat: Meerden oert No. 104, te 's-Gravenlhage Genoemd bureau heeft tot taak om voor den aankoop der ten behoeve van den Staat benoodig-de artikelen, onderling overleg tusschen en gemeenschappelijk optreden van de Departementen, Staatsbe drijven en Rijksadministraties te bevorde ren, opdat door gecentraliseerden aan koop, de gunstige voorwaarden voor den Staat en derhalve bezuiniging worden ver kregen. Die voordeden wü men beihalen door dat de aankoop van artikelen van een en dezelfde of nagenoeg een en dezelfde soort voor de verschillende openSSTe in stellingen gecentraliseerd plaats heeft en naar normalisatie van de aan die artikelen te stellen eischen wordt gestreefd. EEN ONJUIST GERUCHT. Het „Holt. Nb." zendt een telegram uit Londen van den volgenden inhoud: Het gerucht gaat, dat de Britsche regee ring een nota tot de Nederlandsche zon ■hebben gericht, waarin er op worll ge wezen, dat de gewezen Duitsche keizer c-nilangs oen telegram naar zijn aanhan gers zond, dat volgens het oordeel der Britsche regeering een ophitsende strek king had, heigeen met Lot hem toege staan asylrecht niet is overeen te brengep. Een bevestig mg van dit bericht was in Londen niet te verkrijgen. Zoo voegt het „Hoil. Nb." hieraan toe Bii informatie aan Buifenlandsohe Zaken bieek aan de „N. Crt.", dat daar van een dergelijke nota niets bekend was. De financieële verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De mini-ster van Finan ciën heeft Donderdag de Staatscommissie inzake de regeling van de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten geïn stalleerd. De Haagsche briefschrijver van de „Tijd" oppert het denkbeeld, dat, na de Tweede Kamer op 6 September bij- KONINGIN-VERJAARDAG IN WEEN EN, eenkomt tot behandeling van enkele spoedeischende wetsontwerpen, die ge legenheid zal worden aangegrepen om een bespreking te houden over de cri sis en hare oplossing. Speciaal van den minister van Fi nanciën verlangt hij een gedetailleerde uiteenzetting zijner plannen. Maar ook andere ministers zullen thans reeds de kaarten open op ta fel" moeten leggen, meent hij. Nu gelooven wij niet, zegt het „Ctr.", dat de Regeering daartegen op zichzelf bezwaar zou hebben. Zij verlangt ongetwijfeld niets liever dan open kaart te spelen en zij heeft nimmer getoond iets, wat dan ook te willen verbergen. „Maar een andere vraag is, of het wel noodzalddijk en ook, of het wel wenscltelijk mag heeten, nu reeds een dergelijke bespreking te beginnen. De schrijver in de „Tijd" zegt zelf, dat de Kamer voor de behandeling der" spoedeischende ontwerpen ternauwer nood over vo/doenden tijd beschikt- Hoe zal meu er dan een paar dagen kunnen afnemen voor een crisis-debat? De briefschrijver kent toch wel de overmaat van welsprekendheid, wel ke een zeker aantal afgevaardigden bij zulke gelegenheden pleegt aan den daig te leggen. En vooral nu de verkiezingen in aantocht zijn, zal die welsprekendheid minder nog dan anders zicli een brei del willen aanleggen. Trouwens, indien alles moet ge vraagd en betutteld worden, wat de briefschrijver aanstipt, zullen de dis- cussiën niet binnen enge grenzen zijn te beperken. Met een paar dagen komt men er niet af. En dat, terwijl er zoo weinig tijd is voor de afdoening der spoed eischende wetsontwerpen!" Het afleggen van een korte ver klaring door de Regeering. zou zin hebben, en misschien aanbeve ling verdienen; maar van een groot politiek debat vooruitloopende op de begrootingsdebatten zal menig een het nut niet kunnen inzien. Te minder, daar op de meest drin gende vragen over enkele weken de Troonrede reeds het antwoord kan geven. De trek naar Zwitserland. Gaf het Zwit- sersche consulaat te Amsterdam van 1 Januari tot 31 Juli 1920 7845 visa af, in dezelfde maanden van dit jaar is de 10.800 al bereikt. Van 1 Aug. tot 31 Dec. 1920 zijn er nog 3797 bijgekomen. (Hbld.) DE NED. JAARBEURS. Geen verlaagde spoorwegtarieven. Op de verzoekschriften tot verminde ring van het redzigerstarief voor de be zoekers van de Jaarbeurs te Utrecht, heeft, volgens het „Volk," de directie der Ned. Spoorwegen afwijzend beschikt EEN RIJKSINKOOPBUREAU. Gecentraliseerde aankoop. Van Rijkswege is opgericht het „Rifks- inkoopbureau", gevestigd in de Laan van ven jagers. Uit Woenen wordt 31 Aug. gemeld: Naar aanleiding van den geboortedag der Koningin werd de Hoilan-dsohe gezant jhr. van Weede gelukgewcnscht door den bondspresident Hainisch. De Bondskanse lier bracht een lang felicitatie-bezoek aan jhr. van Weede en verzooht hem. den dan.k van Oostenrijk voor de hulp van Holland over te brengen. Verder kwamen ook vele officiëele personen hunne geluk- Omtrent het binnen enkele hagen Ie verwachten b cv ook aan Rotterdam en Amsterdam van een eskader torpedoja gers van de Britsche vloot, onJer oom- mande van schout-bij-nacht Hodges, worden de volgende bijzonderheden ver nomen: Het eerste gedeelte van het eskader, bestaande uit den kruiser „Coventry", waaTOp zich de schout-bij-nacht voor noemd bevindt, en vier torpedojagers, wordt Maandag 5 September, des namid dags ten 8 u. 30 min. bij het lichtschip Maas verwacht. De vreemde schepen worden lot aan de grens der Nederlandsche territoriale wa teren tegonoet gevaren door de Neder landsche lorpedobooten Z 2 en Z 7, res pectievelijk onder commando van luite nants ter zee le klasse Verloop en Sta- verman. Dan stoomen de Engel sche en de Nc- derland-sohe schepen op naar Rotterdam, ■waar Hr. Ms. pantserdeksohiip „Gelder land," onder commando van kapitein zee H. J. Albarda, ter ontvangst der Britsche schepen gereed ligt. De „Gelder land" voert de vlag van den eersten vicc- admiraal Van Bleijswiis Ris, comman dant in de Stelling van de Monden der Maas en der Schelde, in verband met het te verwachten bezoek van den Engel- sdh-en schout-bij-nacht, aan boord van dit Nederland,sche admiraalsschip. De Engelsche schepen blijven tot den lOden September te Rotterdam. Alsdan vertrekt scho-ut-bij-nacht Hodges met zijn torpedo-jagers en begeleid- door de Ne derlandsche torpedo-booten Z 2 en Z 7, naar IJmuiden. Aldaar voegt zich hel tweede gedeelte van het Britsche eska der, bestaande nit een flottilie-leider en vier torpedo-jagers van hetzelfde type als de reeds aanwezige jagers, bij het eerste gedeelte, en wordt van Nederlandsche zij de de begeleiding overgenomen door de torpedobooten Z 5 en Z 6, onder com mando onderscheidenlijk van de luite nants ter zee le klasse De Ridder en Ma-dkay uit Nwauwediep. De Z 2 en Z 7 keeren na de overname, naar Vlissingen terug. Het geheele Britsche eskader loopt te IJmuiden binnen. Aldaar blijven dan de Engelsche jagers, die een bezoek oan Rotterdam hebben gebracht, terwijl bet nieuw aangekomen deel van het eskader, dus de flottilje-leider en de vier torpedo jagers vorengenoemd, benevens het admi raalsschip de „Coventry," met schout-bij- nacht Hodges, doorvaren naar Amster dam. Te Amsterdam ligt ter verwelkoming gereed Mr. kis. „Zeeland", onder bevel vam kapitein ter zee D. E. Keus, en wel ke bodem de vlag voert van vioe-a-' ni •raai J. Sou ten dam. commandant van de Stelling van Den Helder. De Engelsche schepen blijven tot den 15en September te Amsterdam, waarna het vertrek plaats heeft van het eskader dat onderweg weer compleet gemaakt wordt met de te IJmuiden achlergeble- (Vordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5