Gemengd Nieuws. Kuist en Kennis. Orde en Arbeid. Luchtverkeer. Korte Berichten Kerk en School Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost DE OUDSTE BEKENDE MELODIE VAN HET WILHELMUS. 1JIT BOEK EK BLAD. - DE STAKING AAN DE DOMA NIALE MIJN. Aan den schout-Lij-naeM Hodges wordt tijdens zijn verblijf in Nederland toege voegd de luitenant ter zee le kl. Bruins- ma. UITSTEL VAN BEHANDELING. Bij schrijven aan den Voorzitter van de Tweede Kamer hebben de ministers van Financiën en Oorlog uitstel ver zocht van de behandeling der burger lijke en militaire pensioenwetten. HET ONDERHOUD VAN KARNEBEEK—JASPAR. Minister Jaspar is heden (1 Septem ber) van zijn verblijf in Zwitserland te Eru sel aangek om n. Ondervraagd over zijn ontmoeting met minister Van Kar- ncbeek, verklaarde Jaspar daarover voorloopig niets le willen zeggen. Naar een blad mededeelt zou er tusschen beide ministers alleen sprake zijn ge weest over de wijze, waarop de Ne- dcrlandschBelgische onderhandelin gen het best zouden kunnen hervat worden. („Msb.") Mr. Loder als arbittr. Mr. B. E« J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, is benoemd tot voorzitter der gemengde arbitrage- rechtbank, ingesteld naar aanleiding van het vredesverdrag met Hongarije. De benoemde zal vooral belast zijn met de kwesties betreffende de schul den. Spoorwegverbinding DuitschlandHol land. Behalve de nu reeds bestaande dag verbinding van Hamburg naar Amsterdam cn terug over Oldenburg en Groningen, zal een rechtstreekscbe nachtverbinding van Hamburg naar Amsterdam en terug met doorgaande treinen over Osnabrück en Bentheim ingesteld worden. De tremen zullen tegen 12 uur 's nachts van Hamburg vertrekken en tegen 1 uur n.m. in Amster dam aankomen. Het vertrek van Amster dam zal tegen 6 uur 's avonds geschieden. De treinen zullen ook de reeds bestaande tusschen Hamburg en Holland loopende slaapwagons medevoeren, die nu in Osna- hriick aan de nachtsneltreinen naar Ham burg cn Holland worden toegevoegd. KE.NTEEKENBN VAN VLIEGTUIGEN. De Minister van Waterstaat brengt ter rigemeene kennis dat voor de Nederland- tchc militaire vliegtuigen van land- en zee macht de volgende kenieekenen zijn vastgesteld: a. op bet uiteinde van eiken vleugel {bij het bovendraagvlaik op de boven zijde, bij het benedendraagvlak op de onderzijde en bij ééndekkers op boven- en beneddenzijde), alsmede op beide zijden van bet lichaam van het vliegtuig, tel kens een in drie gelijke sectoren ver deelde cirkel, waarin een veel kleinere concentrische cirkel; de binnenste cirkel is oranje, de sectoren van de buitenste zijn achtereenvolgens rood en wit en blauw gekleurd; b. het verticale roer is, in drie hori- zonlale banen, rood, wit en blauw ge schilderd. Genoemde kenieekenen moeten uiterlijk 15 October 1921 op alle militaire vlieg tuigen zijn aangebracht. Vóór dien tijd kunnen derhalve nog vliegtuigen mot oude kenieekenen (oranje ballen) wor den aangetroffen, wens-hen aanbieden. NOODLANDING VAN EEN POST VLIEGTUIG. Een telegram uit Brussel meldt dat het postvliegtuig van Bourgei naar Am sterdam gisterenmiddag te EJee hem bij Antwerpen een noodlanding heeft moeten doen tengevolge van een motordefect. Bij de landing sloeg het vliegtuig over den kop. De bestuurder Bobin werd li hi gewend; de d ie passagiers kregen kneuzingen. HET KOELIE-VRAAGSTUK. Uit Saanarang wordt d.d. 29 Aug. het Volgende gemeld: Dc vergadering der revolu-lionnaire vakcentrale alhier werd bijgewoond door 2000 havenkoelies en besloot tot staking ingeval van loonsverlaging. Semaoen arriveerde en verspreide cir culaires onder de slakende koelies, waarin sympathie werd uitgesproken met de aan genomen houding en aangezet werd tot doorstaken. Een gedeelte der koelies uit het binnenland stuit zich aan bij de stakers. De suikeroplossing gaat tamelijk gere geld; de rijstiossing ligt stil. EEN SLUWE MISDADIGER. Twee jaar geleden wist een der gevan genen uit de strafgevangenis te Leeuwar den, een zekere De Bruijn, iemand, die nogal veel op zijn geweten had, te ontsnap pen. Hij was er in geslaagd, zijn spoor uit le wisschen en geruimen tijd hoorde men niets meer van hem. Een half jaar na zijn ontsnapping, werd, zoo meldt de „Tel.", te Amsterdam inge broken in de St. Willibrorduskerk aan den Amsteldijk. Het duurde niet lang, of de politie had de hand gelegd op 'n 3-tal in dividuen, waarvan zekere Zandstra de hoofddade/. bleek te zijn. Helaas waren de Je wij zen tegen hem zeer zwak euderech- ier-commissaris stelde hem in vrijheid. Zandstra was hierna spoorloos verdwenen. Bij het vergelijken van de vingerafdruk ken bleek echter, dat Zandstra en De Bruijn dezelfde personen waren. Van dat moment af ontwikkelde zich een geraffi neerde strijd tusschen de politie en den misdadiger. Nu eens werd hier, dan daar gesignaleerd. Tot zijn bekenden placht De Bruijn te zeggen: Ze moeten al héél slim zijn als ze mij te pakken krijgen! Den laatslen tijd was het bekend, dat hij als bouwvakarbeider werkzaam was. Op zekeren dag wilde de politie hem ar- restceren, maar De Bruijn had er de lucht van gekregen en zijn maatregelen geno men. Hij wist een zijner medearbeiders over te balen, zijn kleeren aan te trekken, terwijl hij zelf in het pakje van zijn colle ga het werk verliet. De confrater werd aangehouden en De Bruijn zelf ontsnapte. Dinsdagmiddag ontdekte men hem op een bouwwerk aan het Damrak te Am sterdam. Daar men meende, dat hij via de brandladders van naburige huizen zou ontsnappen, werd gewacht tot hij het werk verliet. Toen hij eenmaal op slraat was. 1 werd hij onverhoeds overvallen en gear resteerd. Zijn medeplichtigen aan dc inbraak in de St. Wiliebrorduskerk hebben drie jaar gekregen. ONGEVAL BIJ VUURWERK. Bij het afsteken van vuurwerk op het Henegouwerplein te Rotterdam mislukten eenige stukken. Een vuurpijl geraakte tusschen de toeschouwers met het gevolg, dat de ii-jarige J. v. d. E. uit de Bloem- straat 48, B. S. uit de Josophlaan 19 en de 14-jarige A. de M„ wonende Gouverne- straat 75 te Rotterdam, ernstige brand wonden respectievelijk aan rug en handen bekwamen. De jongens zijn door den Gen. Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. EEN OPIUM-KIT IN ONS LAND. In het logement van een Chinees in de Delistraat te Rotterdam, is aangehouden een Chineesche kok, terwijl hij bezig was met het bereiden van opium. Een schaal, waarin opiurn aan het koken was, en een emmer gevuld met gedeeltelijk bereide opium, ziin in beslag genomen. (N.R.Ct.) DE BRAND TE MIERLO. De Burgemeester van Mierlo en het Ka merlid Fleskens zijn naar Den Haag ge weest om de hulp der Regeering in te roe pen. De regeering zal naar men meldt dc slachtoffers van de ramp te Mierlo waarschijnlijk te hulp komen door het verlecnen van buitengewone bou wsubsidie. De gemeenteraad van Mierlo besloot ƒ500 te schenken aan de slachtoffer der ramp. te schenken aan de slachtoffers der ramp. De Bossche Padvinders hadden het sym pathieke denkbeeld om op Koninginnedag te 's-Hertogeifbosch in de straten een col lecte te houden voor diegenen, die bij den brand te Mierlo have en goed verloren hebben. Zij trokken er met b-un strijkje, gezeten op een wagen, op uit en hadden veel succes. Niet minder toch dan ruim 660 werd dezen dag <foor hen bijeen gezameld. HET TAPVERBOD. De kasteleins te Delft hebben zich niet gestoord aan bet tapverbod, dat onlangs door den gemeenteraad voor Koningin's verjaardag werd vastgesteld, 't Gevolg is geweest dat enkelen zijn geverbaliseerd wegens het tappen van sterken drank. Naar de „Msb." verneemt, is een en an der op advies van den Bond van Vergun ninghouders geschied, die de gevolgen voor zijn rekening heeft genomen. Men is van oordeel dat de gemeenteraad zijn be voegdheid is te buitengegaan door het vaststellen van dit tapverbod. DE ZWARTE SCHAPEN BIJ DE SPOOR Een Ru ssumsdhe forens, spoorweg- abonné, schrijft aan het N. v. d. D. De abonné's zijn klaarblijkelijk de zwarte schapen bij de Ned. Spoorwc-gen. De spoorwegadministratie oefent ben re gelmatig in den bureaucratischen pa,pe- rassenwi-nke! en dan mogen zo ter beloo ning vooT den geloonden ijver op den laatsten of den eersten dag dier maand zich persen voor het loket, waar de abonnementskaarten worden verwisseld, nadat de ambtenaar, die daarmede is be last, uit de omvangrijke stapels de nieu we kaarten heeft gezocht en abonne- mentsboekhouding heeft bijgehouden. Dooreengenomen kost dat een minuut of drie per abonné. Hedenochtend hing een bijenzwerm abonné's voor de loketten van het slation Naarden-Bussum. Gisteravond was de be zending nieuwe abonnementskaarten nog niet aangekomen, zoodat alle abonné's hedenochtend moesten worden geholpen in de enkele uren der forensentreinen. Ondanks den ijver en den goeden wil der loketbeambten kon men natuurlijk niet op tijd geholpen worden. Velen misten bun trein en krijgen dientengevolge wel licht onaangenaamheden in bun betrek kingen: velen kochten een plaatsbewijs. De stationschef van Bussum, die een ver sion-dig en, vooral! een practise!: man is, liet de forensen op de oude abonne menten reizen en gaf van dien maatre gel kennis aan Amsterdam C. S., zoodat de controledienst daar gewaarschuwd kon worden, 't Is te hopen, dat deze ver standige maatregel den chef geen beris ping bezorgt van de hooge bureaucrati sche heeTen te Utrecht. 't Was te Bussum een schandaliger) toe stand en, naar voor de hand ligt, uitslui tend door de schuld der spoorwegadmini- slratie. Nieuwe abonnementen en verlen ging van oude kaarten moeien vóór den 15en der voorgaande maand worden aan gevraagd. De administratie te Utrecht heeft dus twee weken den tijd om de nieuwe abonnementskaarten uit te schrij ven, te boeken en verder bureaucratisch te behandelen. Zij beeft te zorgen, dat nieuwe kaarten uiterlijk op den laat,sten dag der maand in het bezit zijn van het station van afgifte. En als de slaf te Utrecht daartoe niet in staat is, mag van de directie gevergd worden, dat rij den abonné's bet recht geeft een of zoo noo- dig fwee dagen langer op het oude abon nement te reizen cn dat zij daarvan bij tijds mededeeling doet. In Indië heeft de spoorwegabonné drie dagen den tijd voor de inwisseling van zijn oude abonnement. Waarom kan hier te lande niet een soortgelijke regeling worden getroffen? Waarom moeien hier de abonné's op den laatsten of den eer sten dag der maand zich allen tegelijk verdringen voor het loket van uitgifte der nieuwe abonnementskaarten? ONGELUK TE ROOZENDAAL. Op het tentoonstellingsterrein te Roo sendaal had bij de paardenkeuróng een ongeluk plaats, waarbij zekere M„ uit Gestel, een trap kreeg van een paard aan het linkeroog waardoor een flinke gapen de wonde hem werd toegebracht. Dr. van Turnhout verleende geneeskundige hulp en liet den getroffene per auto naar het ziekenhuis overbrengen. De toestand van den man l,s redelijk wel. EX-KEIZER WILHELM. Bij de uitgevers Hodder en Steugh- ton zijn thans verschenen de schetsen van lady Norah Bentinck „De keizer in bal lingschap", indertijd in de Daily Mail opgenomen. Wij lezen dienaangaande in de N. R. Ct.: De schrijfster vertelt van het leven van Wilhelm te Amerongen en Doorn en doorspekt haar schetsen met tal van anekdoten, die het boekje tot een aange name lectuur maken. Of ze alle waar zijn blijve in het midden. Zoo stipt zij aan, dat de ex-keizer en graaf Bentinck, ofschoon verwant, el kaar nog nooit gezien hadden, toen de Nederlandsche regeering te Amerongen gastvrijheid vroeg voor den banneling. De graaf weigerde hem te ontvangen en gaf eerst toe, toen men hem als lok aas „oen wagonlading steenkolen en zoo veel petroleum als hij wilde had beloofd." Toen de keizer boorde dat hij op Ame rongen welkom zou zijn, moet hij heb ben gezegd: „Wie is toch die Bentinck? Ik ken hem in het geheel niet." Dade lijk na zijn aankomst op het kasteel vroeg hij „een kop goede Engelsche thee." Verder vertelt de schrijfster van 's keizers liefhebberij in 't omhakken van boomen, die hij dan netjes in blokjes zaagt, van zijn voorliefde voor lange ge sprokken, waarbij hij onafgebroken rookt, van zijn bewondering voor de En gelsche tommies en zijn oordeel over Engelsche staatslieden. Hij beschouwt lord Ilaldane als den grootsten minis ter van oorlog, dien Engeland ooit heeft gehad en stelt ook Curzon, de Cecils, Balfour en Churchill hoog. Lloyd Ge orge vindt hij meer dan de genoemden van het type dat in Frankrijk op den voorgrond komt. Van den Volkenbond heeft de exkei- zer geen groote verwachtingen. „Een werkelijke Volkenbond zou slechts moge lijk zijn als men de menschen tot ideale wezens kan vervormen." En over het verdrag van Versailles oordeelt hij, dat „de mannen die het hebben opgesteld niet ten volle berekend waren voor de reusachtige vraagstukken die zij moesten oplossen." Hij achte het een uitge maakte zaak, dat „vroeg of laat een her steld Duitschland langs de oude wegen naar macht zal streven, dat het rijk Prui- zen weer noodig zal hebben en bovenal een Hohcnzollem om het te leiden hij do pogingen tot herwinning van de positie, die het in 1914 innam." Over het ontslag van Bismarck be vat hot boek de volgende aanteekening Eens vroeg graaf Bentinck hem waarom hij den ijzeren kanselier had wegge stuurd. Do exkeizer antwoordde: „Denk niet dat ik Bismarck niet bewonderde. Ik hen van oordeel dat hij een van de grootste mannen van zijn eeuw was. Maar ik was nog heel jong en ik zag dat Bismarck ongekroond keizer wou zijn. Dat kon ik niet dulden. Hij of ik elioest weg". De geruchten dat Wilhelm een gebro ken man zou zijn, spreekt de schrijfster met nadruk tegen. Hij is nog altijd flink en krachtig, al is hij sterk verouderd en heelemaal grijs geworden. DE PRIJZEN OP SCHiEVENINGEN. Een lezer van een der Tlaagsche dag bladen geeft aan de ondernemers van restaurants, koffiehuizen, enz., op Sche- veningen den goeden raad, wat minder priizig te worden. Voer een kop koffie f 0.60. voor een glas bier 0,75, voor oen portie ijs in den regel f 0,75, zoo-als hij zelf beeft betaald, dat ziin prijzen, die de menschen afschrikken. Ons kwam nog bet volgende ter ooTe: 3 spiegel eieren, twee broodjes en 1 kop koffie: 4.50 zegt het U. D. Men klaagt er over, dat van het jaar landgenoot en vreemdeling zoo weinig talrijk zijn- Dc lezer vindt het geen wonder, nu het op Scheveningen zoo duur en in het buiten land ongelijk veel goedkooper is. De re-; denccring, dat het seizoen zoo kort ïs, de onkosten zoo hoog en de verteringen daarom zoo duur moeten zijn, gaat z.i. niet op, want, zegt bij, bij een grooteren omzet zullen de uitkomsten, zooals ieder zakenman weet veel gunstiger zijn. De algemeene prijsdaling aoht hij ook voor de oafê's o.p SclheveningeB noodzakelijk. Het Haagsche blad teekent hierbij aan: We zijn 't tot op zekere hoogte met den lezer eens. In het algemeen s 't hotel-, restaurant- en koffiehuisleven in ons land nog onnoodig duur, en dat geldt voor een badplaats als Schcvenin- gen, al moet het er om de inderdaad hooge onkosten en de kortheid van het «oizoen duurder zijin dan elders, eveneens In den grooten omzet worde, gelijk de lezer aanbeveelt, de vunst gezocbtl En daartoe moeten d« prijzen naar beneden. Maar de lezer verge te niet, dat er op Sehcveiningen verschelden gelegenheden zijn, waar de verteringen niet zoo duur zijn als bij opgeeft, en waar men 't toch goed heeft. In de duurdere gelegenheden betaalt men ook voor de rijkere inrich ting, de goede muziek en zoo meer. Met dat al, Sdheveningen zoowel als andere badplaatsen want er zijn er nog ettelijke langs onze kust, waar men hooge rekeningen schrijft! zoowel als de hotels en pensions op het land zullen goed doen. de bakens te verzetten. An ders houdt tot hun groote schade de trek nna,r het buitenland aan en weert men den vreemdeling. DE KONINKLIJKE GRAFKELDER TE DELFT. Dezer dagen is het 300 jaar geleden, dat de beroemde architect en beeldhou wer Hendrik de Keyser den koninklijken grafkelder voltooide. Hieraan beeft de Keyser 12 jaar gearbeid. Edhter heeft hij bij het bouwen veel tegenslag gehad. Dc metalen Faam die in vliegende houding aan het hoofd van Willem I staat, viel toen deze klaar was om. De Faam rust slechts op één teen. Men vreest er wel eens voor, dat de zes voet hooge Faam door bet gedreun van langs de kerk rijdende wagens weer zal omvallen. Voor het gehëele werk werd aan Hen drik de Keyser f 28.000 en 1000 daal ders uitgekeerd1. Na het weder instorten der Faam werd hem nog eens een vergoeding van eenige duizenden gegeven. Er is sedert 1621 niet veel aan het vorstelijk praalgraf veranderd. Alleen werden in 1795 een aantal faanlilievti- pens van de in den grafkelder rustende vorsten en vorstinnen verwijderd. „Vad." DE RUSSISCHE DIAMANTEN. De aavoer gaat door. Het schijnt, dat de door de bolsjewis ten in Rusland gestolen diamanten nog steeds, o.a. ook te Amsterdam, worden aangeboden. In een overzicht van de diamantmarkt te Antwerpen leest men o.a.: „Ondanks de verzekering, dat de voor raad Russische diamanten uitgeput was, blijft de aanvoer te Londen, Antwerpen en Amsterdam van bolsjewisten-diaman ten voortduren. Die aanvoer dreigt nog lang de diamantmarkt onzeker tp maken Vroeger namen deze steen-en hun weg over Revai en Stockholm naar Engeland. Sedert eenige maanden hebben z-ich ook Fransohe kooplui met deze zaken ingela ten, ofschoon tal van firma's met een gevestigde reputatie er niet aan mee wil len 'doen. Stellig is het, dot het geheele zaken leven der diamantmarkt door dien voort- durenden invoer van Russische steenen in hooge mate belemmerd wordt. Zoolang de voorraad van in Rusland gestolen diamanten niet geheel is uitge put, heeft men niet veel vertrouwen, dat de zaken in den diamanthandel levendi ger zullen worden. EEN NIEUWE SPAANSCHE SCHAT GRAVER. Een Rotterdamsch geneesheer ontving dezer dagen een in het Duitsch gestelden brief, afkomstig uit Madrid, waarin de schrijver zegt, daar in de gevangenis te zitten ter zake van bankroet. Hierdoor kan bij zijn kapitaal van f 45.000 francs, in Zwitserland belegd niet losmaken. Als de dokter nu f 4500 proceskosten naar Madrid overmaakt, krijgt hij de helft van de Zwitsensche franken, zoodra de bank roetier uit de gevangenis is ontslagen. De brief is slechts onderleekend H. von H., er wordt echter als tusschenpersoon in genoemd Jacinto Valdes Esparti- nas -Segundo Centre, Madrid. Men vermoedt dat de afzender in. het be zit is van een geneeskundig jaarboekje. Allicht zullen dan meerdere doctoren een soortgelijke uitnooding om hun geld kwijt te raken, ontvangen. EEN DOODE GERIDDERD. De heer S. Houthakker, oudMhoofd der school van het Ned. Isr. Weeshuis Me ga dilo Jethomim le Amsterdam, die ter gelegenheid van Koninginnedag de orde van Oranje Nassau heeft gekregen, is reeds ongeveer een jaar geleden gestorven. (Vad.) DE BLOEIENDE- SMOKKEL HANDEL. Van de Duitsch-Nederlandsche grens wordt aan de Tijd bericht: Van belang is het, te onderzoeken, welke schade de smokkelhandel aan de maatschappij en de Staatsfinanciën heeft toegebracht. Aan een douanekantoor bij Aken zijn in 1920 in beslag genomen: over de 4 milliosn sigaretten, meer dan 10.000 K.G. koffie, bijua 3500 pond ta bak, 1000 pond zeep, meer dan 20.000 pond margarine, bijna 500 pond choco lade. Gaat men nu na, hoeveel douane kantoren aan do Nederlandsche grens zijn en hoeveel waren in het binnen land de politie in beslag neemt, dan kan men zich een idee vormen van de hoeveelheid waar, welke langs verbo den weg naar Duitschland wordt ge bracht. Verder ziet men uit die opgaven, hoe veel Duitsch geld in het buitenland in omloop is en hoe daar de Duitsche va luta slechter wordt. Zoo- is bewezen, dat -in eon winkel aan de grens bij Kerk- rado d agelijks een miliioen sigaretten om gezet zijn. Men kan zich aldus gemak kelijk voorstellen, dat vele miliioen mar ken oncontroleerbaar in bet buitenland in omloop zijn. Ook wat de Staat aan invoerrechten verliest, als men weet, dat deze per K.G. koffie 17.50 Mark en per K.G. sigaretten 750 Mark bedragen. Verder gaan voor den Staat ook nog duizenden Marken aan belasting verlo ren, want de smokkelaars zijn nog voor bet grootste deel wilde handelaars, die pelfs nog werkeloosheidsondersteuningi krijgen. Wel is de smokkelhandel in den laat sten tijd afgenomen, doch nog altijd wor den groots hoeveelheden sigaretten, ta bak en koffie in beslag genomen. De groote toegangsweg naar Duitschland leidt over Kerkrade. Inbraak ia Alkmaar. Voor de tweede maal in korten tijd is bij den heer Repko, uurwerkmaker en goud smid aan de Langestraat te Alkmaar, ingebroken. Den eersten keer werd een ruit gedeeltelijk vernield en werden enkele voorwerpen uit de étalage ge stolen; thans werd het gat in die ruit, die voorloopig was gerepareerd, grootor gemaakt en de ruit van de tweede étalage eveneens vernield. We der worden verschillende kostbaarhe den vermist. Verhooging van den Melkprijs. Naar wij vernamen, heeft de 's-Gravenhaag- sciie Melkhandel met 1 September, zoowel den in- als den verkoopprijs der melk met 2 cent per liter verhoogd. De hooge boter- en kaasprijzen, ge paard met de prijsstijging der export producten, maken dezen maatregel nood zakelijk. Brand. Te Klazienaveen (Drenthe) is de woning, toebeheorende aan den heer H. Drent, welke door twee gezinnen werd bewoond, lot den grond toe afge brand. Ook is daar de woning, toebehoo rende aan den heer S. Posthuma geheel afgebrand. Oorzaak waarschijnlijk een lek in den schoorsteen. Brug ingezakt. Terwijl er een vracht auto Woensdagmorgen over de noodbrug over dc Noorderhaven te Groningen reed, zakte deze brug in elkaar. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De auto woog 25Ó0 K.G. en vervoerde 4000 K.G. Over deze brug mocht geen zwaarder last dan 3000 K.G. vervoerd worden. Dinsdagochtend is tijdens een hevig onweer, dat met zware hagelbuien ge paard ging, de bliksem geslagen in het huis van de wed. v. Z., aan den weg tusschen Monster en 's-Gravenzande. Het dak werd van het huis gerukt; brand werd echter niet veroorzaakt. Over boord. Tegenover Rossum is een 7-jarig zoontje van schipper T., uit Avereest, over boord iu de Waal ge vallen en verdronken. De brand te Mierlo. Onder den vloer van een der afgebrande huizen te Mierlo (N.-Br.) had een kostganger 80 rijksdaalders en 10 gouden tientjes geborgen. Deze geldstukken zijn vrijwel ongeschonden te voorschijn gebracht. Zo waren alle zwart gev,■orden. Het onweer. Te Diever (Dr.) is tij dens oen hevig onwee1- de bliksem ge slagen in de boerderij bewoond door den landbouwer Hielkema. Zij is geheel af gebrand. Een aanhouding. De commiezen heb ben in de tweede linie bij Roermond een met takkenbossen: beladen kar aange houden, welke 11 kisten birkenwasser hield verborgen, ongeveer 800 flescbjes of 160 Liter, waarvan de voerman geen geleidebiljet kon toonen, zoodat alles in beslag is genomen. Naar de Duitsche venen. In Aug. zijn vele passen afgegeven aan losse veen arbeiders uit onze Oostelijke veenderijen, die in de Duitsche venen zijn gaan werken, 't Veemverk wordt daar gewoonlijk wat langer voortgezet dan bij ons. Leiden's ontzet. Voor de uildeeling van haring en wittebrood vanwege de 3 Octobervereenigiing ter gelegenheid van de viering van Leiden's Ontzet, hebben zich ruim 2300 personen aangemeld. Door een auto gedood. In de Bajo netstraat te Rotterdam heeft een auto een meisje overreden dat achteruit van het trottoir de straat was opgeloopen. Het kind overleed bij de overbrenging naar het zie kenhuis. Bij de halte Werken onder Warnsveld is Woensdagmiddag E. G. uit Gelselaar, die aan het fietsen was, door de auto van den heer B. uit Rotterdam aangereden en gedood. Verdronken. Te Kerk-Driel is de 19- jarige G. van B. bij het zwemmen in de Maas verdronken. Staking. Te Odoorn (Dr.) is een sla king van aardappel krabbers uitgebroken. De stakers dwongen het personeel van de dorschmachine ook het werk neer te leg gen. Ze trekken nu dagelijks per fiets rond om nog meer arbeiders over te halen tot staken. Donderdagnacht zijn bij enkele landbouwers dc ruiten verbrijzeld. Branden. Donderdagmorgen is te Eindhoven brand uilgebroken in de wo ning waarin de linnenwinkel der wed. Van Kampen aan de Bleekstraat gedreven wordt. Ook liet naast liggende huis van II. Gcraerts, autogaragehoudcr, werd aan getast. Belde panden brandden uit. Het grootste deel der inboedels kon worden gered, terwijl de brandweer het belenden de gebouw van het electroteebnasch bureau Groeneveld Rnempo! en Co. wist te behou den. Te Wedderheide is afgebrand de be huizing bewoond door de gezinnen Lame, Van der Tuuk cn Zwarts. De inboedels zijn mede verbrand. Te Tiel is Woensdagnamiddag de manden- (demyohn) fabriek en flesschen- bergplaals der firma A. Strijkers, in de Papesleeg, afgebrand. De groote voorraad demyohns, flesschen en manden, alsmede een partij hout ging mede verloren. Door nagenoeg geheel gebrek aan water, viel aan bhisschen niet te denken. Oorzaak nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Lijken opgehaald. Donderdagmorgen omstreeks half acht werd door dé rivier politie van den Schiemond het lijkje opge haald van den 7-jarigen Tommy Brunston uit Liverpool en anderhalf uur later dat van zijn vader. Beiden zijn zooals men weet Zaterdagavond bij het aan boord gaan van het stoomschip „Capac" aan boei 17 te water geraakt en verdronken. De lijken zijn naar de Algemeene Begraaf plaats Crooswijk overgebracht. ROMEINSOHE BEDEVAART VAN TERTIARISSEN. Naar de „Msb." verneemt, vertrekt Donderdag 8 September een groep Hol- landsche tertiarissen naar Eomo onder leiding van den ZeerEerw. Pater S jra- phinus uit Tilburg. Deze groep zil zich aansluiten bij de Belgische leden der Derde Orde, die deelnemen aan het In ternationaal D.rdc Orde-congres. Dc reis is georganiseerd door het reisbureau öaes te Antwerpen. Te Romo is een afzonderlijke kerk aangewezen aan de Belgisch-Hollandsche tgroep, waar oen groepvergadering wordt gehouden. In deze vergadering zullen als sprekers optreden de ZecrEerw. Pa ters Benignns uit Meohelen en Sera- phinus, uit Tilburg. Ook zullen de Hollanders door den H. Vader afzonderlijk in audiëntie wor den on'.vaDg n. Brz cht worden Lugano, Milaan, Venetië, Padua, Florence (2 da gen), Assisië (2 dagen), Fluelen, Lu- zera. Verblijf te Rome 5 dagen. NIJ VERHEIDS- EN HANDELS ONDERWIJS. Een wet van 22 Dee. 1919 geeft mach tiging tot bet van rijkswege garandee ren van de geldleeningen ten behoeve van de stichting en inrichting van ge bouwen van gesubsidieerde bijzondere schoten voor nijverheids- en handelson derwijs. In die wet wordt een bedrag van 10 miliioen genoemd. Het is echter noo dig, dat dit 20 millioon wordt wegens do groote aanvragen. Daartoe is eon wetsontwerp ingediend. Het „oude" Wilhelmus, dat er in de laatste jaren zoo mooi „ingekomenis, is bet oudste Wilhelmus niet. Da me lodie is aan den Nederlandscken Ge- denck-clanck van Valerius (1626) ont leend, maar de oudste, levendiger toon zetting is van veel vroege?'. De heer Tr. Kossmann doolt nu in let „Vaderl." mede, dat bij in een zeldzaam dichtbundeltje, dat in 1574 te Antwerpen versoheen, dus dertig 3 aar ouder is dan de tot nog toe oudste maar zeer gekunstelde Duitsche over levering van 1603, tusschen allerlei stichtelijke liedekens er een gevonden heeft „op de wijze van Condé" met de melodie, welko hij in genoemd b'al over drukt. Dit „op do wijze van Condé" znoet doelen op hetzelfde lied als de aanduiding nuo do wijse van Ghartre-," die wij in het Geuzen-liedboek boven den tekst van hot Wilhelmus aantref fen, namelijk eon Fransch spotlied op een aanslag der Hugenoten onder den Prins van Condé tegen de stad Char- tres, die in den aanvang van 1598 be- or ofd en mislukt was. Do Antwerp mbo rederijker kende, naar do heer Ko snvir'tt' opmerkt, blijkbaar dit lie 1 on dez: me lodie, toen hij in 1574 zijn vroom liedje! ter eere der oude katholieke kerk deed' hooren. „Dezelfde wijs das dia in 1,0(19. of 1570 door den dichter van het Wil-: helmus gekozen werd, vinden wij hier, terug." De melodie mist volgens deni schrijver een zekere smakelijkheid en! elegantie, die aan den vorm van Vale-] rius eigen is, maar zij is eenvoudig,) krachtig en statig in do hoogste mate.",. Wij achten de vondst van den lieerj K. bijzonder belangrijk schrijft het „Nu v. d. D." Zijn mededeelingon bevesti'3 gen do stelling, die de hear J. W. En»j schodé reed3 30 jaren verdedigd heeft) dat de Valerius-me'lodïo foutief, die van 1606 do goede is, en hij vervroegt deza melodie tot 1569 of '70, dus een paai; jaren voor zij in Zooiand in gebruik' kwam. 05EN HOLLLAND-NTJMMER) heeft de alleszins gunstig takend staand*" fHlustrirte Zcitung" in Leipzig zooevon' laten verschijnen. Het is een groet vaa hot Duitsdie volk aan de stam verwan te naburen en een sprekend bewijs voor da goede betrekkingen, die taide landen ver»' binden, waar sedert eeuwen reeds tus schen hen eone wisselwerking op geeste lijk en maatschappelijk gebied bestond. De Duitsche lezer ontvangt uit liet nam- mor een overzicht over hetgeen Hol land in de wereld beteekeut, maar ook! de Hollander zelf kan er menigerlei uit leeren wat voor hem van groote tatee- kenis is. Opstallen als „Die Grosse des klei nen Hollands" (De grootheid van het kleine Holland) van Jan Feitli, „Eiwaa über hollar.disclie Kultur" (Iets over Hol- landsche cultuur) van Prof. Dr. J. G. Sleeswijk en ,,Die Bedeutung der Haager, Malerschule" (Do tateekenis der Haag sche schilderschool) van Prof. Dr. Au- dré Jolles hebben blijvende waarde, maar: ook „Deutschland und Holland" (Duitschland en Holland) door Dr. Frana Dültarg, „Das niederlandischo Wirt- schaftsletan seit dem Kriege" (Het Ne derlandsche maatschappelijke leven seler< den oorlog) door Dr. Th. Metz en. „Niederlandisch Ostindien" (Neder- landsch Oost-lndië) door Max Blokzijl! zijn veelomvattende, invloedrijke bijdra gen, Het ferme plaatwerk van het num mer vertoont Hollandsch land en volk, stad en dorp, alsook de schoonheden van het Nederlandsche koloniaalbezit: Een' bijzonder mooi stuk is de reproductie van de schilderij van Max Lietarmann, „Twee Hollandsche vrouwen naaiend voor het huis", voor de eerste maal in vier kleurendruk weergegeven. De Holland sche kunst van het laatste decennium is met belangrijke voorbeelden vertegen woordigd. s De „Illustrirte Zeitung" deed met de uitgave van dit Hollandnummer- een goed werk. BEMIDDELINGSVOORTEL VER- WORPEN. Bij de audiëntie die Dinsdag de Minis ter van Financiën aan de leiders van de staking op de Domaniale mijn te Kerkrade verleende, heeft de Minister een voorstel der directie overgebracht, strekkende om de voorgenomen loonsvermindering, waar over het conflict loopt, met vijftig procent te verminderen. Overeenkomstig hel advies der stakings leiding is echter dit bemiddelingsvoorstel in een Woensdagmiddag gehouden stakers- bijeenkomst met algemeene stemmen ver worpen. I11 het onderhoud dat de voorzit ters der mijnwerkersbondeu met mi nister van IJsselsteyn hebben gehad, heeft deze gevraagd hoe het zou gaan met de overige mijnen in verband met een eventucele loonsverlaging. Da voorzitter van den Ned. Bond heeft daarop als zijn persoonlijk inzicht te kennen gegeven, dat dit een zeer on verstandige loonpolitiek van de direc ties zou zijn en buitengewoon ern stige gevolgen hiervan verwacht zou den kunnen worden. Het is in de mijn streek een vulkaan gelijk en van dö inkomsten kan niets meer af. Daar om zou het onverstandig zijn, de ver bittering nog meer te doen toenemen- Buitendien hebben de mijnbedrijven absoluut niet te klagen, al is er mis schien tijdelijk eenig verlies geleden, Op de tweede vraag van den mi nister, of de arbeiders van de Doma niale ntijn voorloopig genoegen zouden nemen met het alleen onder staats beheer brengen van de mijuen, gaf dezelfde voorzitter opnieuw als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de arbeiders hiermede geen genoegen zonden nemen, omreden zij al te veel uitgeput waren geworden door de feierschichten en dc uitzonderingspo sitie, waarin zij zouden women ge steld. In de eerste plaats waren zij in staking gegaan om de loonsverla ging te keeren. Er hccrschle verder, ook een uitstekende geest onder de arbeiders. Stins verklaarde de voor stellen van de directie aan de sta- kingsleidiiig te zullen voorleggen, al hoewel hij persoonlijk weinig resultaat van de voorstellen verwachtte. Ook hij drong ernstig aan de oplossing van het conflict te zoeken in de door de organisaties aangegeven richting. De minister heeft, aldus het „Volk", verklaard, momentcel geen nadere mcaedeclingen te kunnen doen als de gene, welke hij reeds gedaan had, n). dat ernstig de mogelijkheid wordt on derzocht of door middel van een wet, de mijnen weder onder staatsbeliaet kunnen worden gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6