en om naariem Dit nummer bestaat uit vier bladen. - Eerste blad Uit den Omtrek DAMIAATJES ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1931 44ste JAARGANG No. 13929 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN* PER KWARTAAL T 3.25 FPER WEEKf 0.25 RANC3 PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, KASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1740. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL.' BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- iüg. HAARLEM. Personalia. Garnizoensberichten. Serenade. Politie Zwemfeest. Raadhuis te Haarlem. Prof. H. A. Lorentz. Onder valsche vlag. Programma De asialtbelasting. Gevonden voorwerpen. Leer en Practijk. Doodelijk ongeluk. Gebruik Infanterie-Kazerne en VleschhaL BUREAUX: Na de raadsvergadering van 10 Augustus hebben wij reeds in het kort onze mee ning over het plan van B. en W. tot in voering van een asphalt-belasting weerge geven. Min of meer bij verrassing werd dien middag een besluit lot aanhouding van het ontwerp aangenomen, wat ons ge noegen deed, omdat wij tegenstanders van zuik een vreemdsoortige heffing van uitstel afstel verhoopten. De winkeliers toch kregen nu de gele genheid om zicli te beraden en op midde len te zinnen om aan de nieuwe, dreigende lasten te ontkomen. De toen gevolgde ac tie is ons eohter tegengevallen. Wat een groote protestvergadering van middenstanders had moeten zijn, werd een bijeenkomst, waaruit twijfel en moedeloos heid sprak; het aantal deelnemers was veel ie gering en wat daar tot uiting kwam, was voornamelijk de vrees voor nieuwe finan- cieele lasten en de zorg om daaraan te ontkomen, hoe dan ook. Vandaar de aan neming van een 'motie, die visch noch vleesch was en zich zelf op twee belang rijke punten tegensprak. Daarop is gevolgd een adres van de „Groote Houtstraat-Vereeniging" en vijf andere buurtvereenigingen en het zij te harer eere gezegd, dat zij er in geslaagd zijn de zaak op de oenig juiste wijze aan te pakken. De strijd, in dat adres, gaat tegen het karakter van een asphaVtbelasting, welke onder den naam van straatbelasting wordt voorgesteld. In dat juridisch betoog wordt er niet zonder scherpzinnigheid op gewezen, dat B. en W. als motief voor de asplialtbe- lasing aanvoeren, de waardevermeerdering van de aan de nieuwe bestrating belenden de perceelen. Die denkbeeldige waardever meerdering moet echter in de zoogenaam de „betterment-tax" getroffen worden en niet in een straatbelasting, terwijl het zeer aan twijfel onderhevig is, of als grond slag van een straatbelasting de soort aan bestrating kan genomen worden. In den geest van de wet lijkt ons dat niet, ook al verzet er de letter zich niet uitdrukkelijk tegen. Waar het dus nog twijfelachtig is, of deze unieke Haarlemsche belasting wel de goedkeuring van de Kroon zou erlangen, blijft voor ons het voornaamste bezwaar de onbillijkheid, welke in dit soort belas ting gelegen is. Laten wij voorop zetten, -en dat is door de middenstanders aanvankelijk te veel verzuimd, doch door de buurtver eenigingen zeer juist als voornaamste ar gument naar voren geschoven dat de hoofdverkeerswegen in Haarlem geasphal- teerd moeten worden en wel zoo spoedig mogelijk, doch dat deze bestrating be schouwd moet worden als een zaak van al gemeen belang. Dat onze hoofdverkeersweg schreeuwt om een meer moderne bestrating, durft niemand tegenwoordig meer tegen te spreken. Toch spijt het ons telkens te moeien co.nstateeren, dat dit besef niet voortdurend levendig is bij bet stadsbe stuur en bij een groot deel der bevolking. Een Haarlemmer, die van zijn stad houdt cn in haar toekomst gelooft, moet zich voortdurend schamen en ergeren, wanneer hij struikelt in de kuilen van de Groole Houtstraat, wanneer hij met vreemdelingen langs den hoofdverkeers weg wandelt en- op de Groote Markt en in de voornaamste winkelstraten de ouder- wetschc straatbedekking moet toonen, wel ke bij iedere lien passen blijkt geeft niet berekend te ziju op het tegenwoordige drukke verkeer van voetgangers, nog min der op de zware, moderne vervoermidde len. Gold dit reeds voor het Haarlem van tien jaar geleden, veel meer is dit op het oogenbKk het geval en zal dit nog meer zijn in de toekomst. De verwachte uit breiding zal van Haarlem een stad van meer dan 100.000 zielen maken. Het zal maar weinig schelen, of de hoofdstad der provincie en die van het land grenzen met haar grondgebied aan elkaar. Het kan niet lang meer duren of een veel snellere verbinding tusschen Amsterdam en Haar lem langs den electrischen baan komt tot stand. Dan zal nog veel meer dan nu het geval is, het contrast tusschen de gemak kelijke, geasphalteerde wegen der hoofd stad en onze achterlijke bestrating in het oog springen. De voordeden, welke Haarlem door zijn gunstige ligging boven de meeste steden van ons land heeft, gaan voor een aan merkelijk deel verloren, wanneer wij op dit voorname deel van het stadsuiterlijk geen acht slaan. Want de bestrating is als bet vloerkleed van een kamei. Al hebt ge no" zulke mooie tafels, kasten, stoelen en schilderijen, maar blijft de bezoeker met zijn hakken haken in de rafels van het vloerkleed, uw huis zal een armoedige of althans verwaarloosden indruk achterla ten. Het groote nut en de noodzakelijkheid der asphalteering sta dus voorop. Maar uit bovenstaande redeneering volgt tevens, dat een goede, moderne bestrating der hoofdwegen een algemeen stadsbelang is en dat gij de kosten daarvan niet kunt ver balen op hen, die daaraan toevallig woon achtig zijn. Immers, die bijdrage kunt gij wel onder een willekeurig cijfer brengen, maar de. eventueele voordeelen, welke die bewoners daarvan trekken, kunt ge nooit, zelfs niet bij benadering, schatten. Nu is er zeker een bezwaar, dat wij niet willen onderschatten of verzwijgen, n.m. de hooge kosten der asphalteering. Vooral in dezen tijd moeten financieele ar gumenten zwaar wegen. Wat ons echter al lang gehinderd heeft is, dat er in het da- gelijksch bestuur onzer gemeente een stre ven was, om asphalteering als luxe te be schouwen. Wanneer B. en W. er eerst maar eens toe konden komen om de op heffing van een achterstand, welke Haar lem tegenover Amsterdam en den Haag heeft, niet als een zaak van weelde, maar als een noodzakelijkheid te beschouwen, zouden wij al ver gevorderd zijn. Dan kwam nien er misschien toe, om einde lijk eens ernstig te onderzoeken, wat eigen lijk de asphalteering onzer hoofdwegen kost. Het deed tooh pijnlijk aan om zelfs in de raadszitting van 10 Augustus j.l. nog te moeten bemerken, dat op geen tonnen na kon gezegd worden, wat de asphaltee ring Station-Houtpoort kosten moet. Een juiste kostenberekening en erken ning van de noodzakelijkheid en van bet algemeen belang van asphalteering, ga dus vooraf. Zijn wij zóóver, dan eerst komt de vraag: wat moet er gebeuren? Dan zij het besluit: asphalt komt er, zoodra wij het kunnen betalen, maar ook geen dag later. Laten B. en W. zeggen, wanneer dat tijd stip daar is. In 1922 of 1923 of 1924? Regeeren is immers vooruitzien. Deze belofte is dus wel te geven. En daarna eerst komen de "winkeliers aan het woord. Blijkt, dat de gemeentelij ke financiën asphalteering niet eerder dan over twee jaar toelaten, dan kunnen de winkeliers zich nog beraden, wat te doen. Zien zij er belang in, dat de nieuwe be strating er onmiddellijk kome, zij kunnen berekenen, of dit belang opweegt tegen de rente van het kapitaal der asphalteering, berekend over twee jaar. Meer toch mag niet van hen gevergd worden. Ziedaar de zuivere oplossing van deze kwestie, zooals wij haar zien. Moge de Raad in dezen geest beslissen: hij zorge er voor, dat nu de asphalteering weer niet voor oiibepaalden tijd van de baan gaat; dal B. en W. klaren wijn schenken; de kos ten noemen en het tijdstip aangeven, waarop deze zaak van groot algemeen be lang uit de gemeenschappelijke geldkist betaald kan worden. Al het /verige moet dan als bijzaak wor den beschouwd. To 's-Gravcnliage is voor het eerste gedeelto van het Notarieel Staatsexa men geslaagd de heer A. J» Hulsebosch, alhier. To Amsterdam is voor het examen Hoofdact© geslaagd de heer A. -F- J- v. d. Broek, alhier. De inspecteur 2e klasse T. Swart, is mot ingang van 1 Sept. geplaatst bij de justitieele dienst (afd. recherche). Bij Kon. besluit van 13 Augustus is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met ingang van 16 Augustus, tot reserve-eerste-luitenant hij hun te genwoordig korps, bij het wapen der infanterie, de reserve-tweede-luitenants A. J. v. Gulik en A. de Groot, beiden van het 10e en E. E. Grooss, van het 21e regiment. Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Augustus kwa men in de navolgende gemeenten geval len van besmettelijke ziekten voor: Bloe- mendaal 1 geval van Diphtheritis, Haar lem 1 _van roodvonk en 1 van diphthe ritis, Haarlemmermeer 1 van roodvonk, Velson 1 van buiktyphus en Zaandam 1 van roodvonk. Commissie van Advies voor de Kolen- distributie. Bij Kon. besluit is deze commissie opgeheven, terwijl aan de leden en plaatsvervangende leden eervol ont slag is verleend, onder dankbetuiging voor de in die functies den lande be wezen diensten. Onder de eervol ont- siagen plaatsver v angende leden is da heer A. B. Micliielsen, eertijds burgemeester van Haarlemmerl i e ie ca, vooizitter der vereeniging van kleine stedelijke en plat telandsgemeenten in Nederland. Het Haarlemscli Politiowuziekkorps heeft Donderdagavond een serenade gebracht aan den jubileerenden politie man de Haan, aan de Potgieterstraab. Om half acht werd de eerste marsch ingezet voor de woning van den ju bilaris. Onder de bekwame leiding van den lieer Reinier van 't Hof gaat t muziek korps met gro-ote schreden voorwaarts en 't gaf dan ook gisterenavond een aantal uitstekend uitgevoerde nummers ten gehoore. Dat er veel belangstelling was in deze volkrijke buurt, spreekt van zelf. Te half negen was de serenade af- geloopen cn werden de uitvoerders er van door het feestvarken onthaald. In de nieuwe zweminrichting aan de Kleverlaan hield de Haarlemsche Poiitie- Stportvere/niging, haar tweede zwemfeest, wat schitterend geslaagd mag heeten. De vorderingen die door de verschil lende leden van ons politiecorps, in een jaar lipds in de zwemkunst gemaakt zijn, zijn zeer wel merkbaar. De commissaris van politie de heer E. H. Tenckink, opende met eenige harte lijke woorden. Spr. wees er op welk groot nut liet voor den politieman heeft ais hij de zwemkunst machtig is. Verder wijst spr. op de vooruitgang welke bij de de zwemmers valt te oonstateeren. Spr. zegt allen dank die de vereeniging in staat hebben gesteld dit feest te orga- niseeren en brengt speciaal da rit aan het gemeentebestuur, aan de heereri die prij zen beschikbaar stelden en aan de hoeren juryleden. Als voorzitter der vereenging sprak vervolgens <Je heer Verschoor nog eeni- gen woorden, waarna de wedstrijden, die een zeer gezellig verloop had-den, een aanvang namen. De uitslagen waren: 50 M. borstzwemmen fGroep A.j 1. A. v. Nieuwpoorl, 1.08 mm. (Baromelerf. 2. M. J. Heezemans. 1,12 min. fAschbak) 3, Insipc. T. Swart. 1.16 min. ("Tinnen- beker) i 25 M. borst en 25 M. rugzwemmen. 1. B. ten Broek, 2.54 sec. f Barometer). 2. A. v. d. Vlies, 1.02 min. (Aschbalk). 3. H M. Geerts, J,05 min. (Tinnenboker.) 50 M. gekleed zwemmen, t. B. ten Broek, 1,23® min. (medaille aangeb. door boofd-inspect. Kompers. 2. H. M. Geerts, I,23* miin. ("koperen sigarenblaa-dje). _3. J. A. v. Huis, 1.25a min. (portemonnaie). Bordjesduiken: 1 Ph. Smit, 9 bordjes, fportefeuille). 2. B. ten Broeke, 6 bord jes). ("pul.) Inspct. Verschoor buiten me dedinging, 9 bordjes. Kinderen van leden van het politie korps: 1. P. Hunehen, (jfSdviudersmes.) 2. A. v. Weerkom, porlemonnaie.) Hardtoppen in ondiep bad: 1. Hols- apfel. 2. Miedema. In een nota naar aanleiding van het des betreffend onteigenings-wetsontwerp, be antwoordt de Minister van Binnenlandschc Zaken ontkennend de door eenige leden gestelde vraag of de uitbreiding van het raadhuis te Haarlem niet behoort tot die bouwwerken, welke niet strikt noodzake lijk zijn cn hoofdzakelijk uit aesthetische overwegingen worden ondernomen. Met verwijzing naar heigeen in de Me morie van Toelichting ter moliveering van de noodzakelijkheid is meegedeeld, wordt nog opgemerkt, dat, volgens inlichtingen van het gemeentebestuur van Haarlem, het gebrek aan- ruimte een zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat aan verschillende ambtenaren geen geschikte plaats voor bet verrichten van lnin werkzaamheden is aan te wijzen. Aeslhelische overwegingen zijn aan de vorming van het plan om tot uit breiding over te gaan, geheel vreemd, al zal, gelijk van zelf spreekt, bij de uit te voeren verbouwing met aesthtische eischen rekening zijn te houden. Het feit, dat tengevolge van de verbou wing eenige woningen aan den reeds te beperkten woningvoorraad zullen moeten worden onttrokken, wordt ook door den Minister betreurd, doch mag naar zijn oor deel, nu de eischen van den publieken dienst zoo dringend vorderen voor die uit breiding geen beletsel vormen. 1 rot. Lorentz is uitgenoodigd om i11 dezen winter als „lecturer and research associate" op te treden aan de afdeeling vooi mathematische physica aan liet In stitute of Technology in California, waar een nieuw laboratorium onder directie van prof. Michelson is gesticht met een jaar- iijksche subsidie van 95000 dollars, terwijl dr. Nonuan Bridge 250.000 dollars heeft beschikbaar gesteld voor uitbreiding van dat laboratorium en haar bibliotheek. Door de politie te 's-Gravenhage zijn aangehouden M. Z. en A. E. M., die op Koninginnedag een aantal op oranjepapier gedrukte z.g. feestprogramma's te koop aanboden, waarvan de inhoud evenwel bleek te bestaan uit anti-militaristische propaganda. Mede werd een 50-tal exem plaren van bedoeld programma in beslag genomen. Later vervoegde zich aan het politie-bureau zekere If. J. S. uit Haarlem, fa!teerde straten grenzen, aanvoeren, dat die opgaf de samensteller van het pro gramma te zijn. Ook te Haarlem wenden op Koninginne dag deze „feestprogramma's" te koop aan- "eboden, vooral 's-avonds in en om den tuin van het Brongebouw werd ijverig ge colporteerd. De verkoop moet echter danig onder de verwachting gebleven zijn, wat niemand verwonderen zal, die gezien heeft door welke personen het programma te koop werd aangeboden. Dat men echter tot zulke middelen van propaganda zijn toe vlucht neemt, wekt wel een glimlach om de kinderlijkheid der propagandisten en dat zijn dan menschen, kinderen, die zich voor stellen de wereld te hervormen en door ze keren advocaat worden voorgesteld als se- rieuse menschen, jongelui met idealen. van het concert in den Hout, te geven door de Haarlemsche Orkestvereeniging, onder leiding van Willem Knikker, op Zondag 4 September 1921, des namiddags half 3. 1. Marche de 1 Opera „La Reine de Saba Ch. Gounod. Ouverture „Das Glöckchen des Eri- miten." A. Maitlart. Walzer a. d. Operette „Ein Walzer- traum", O. Strauss. Fantasie „Carmen". G. Bizet. Ouverture „Zampa". F. Hérold. Intermède de l'Opéra „Les contes d'Hoffmann" J. Offenbach. 7. Potpourri a. d. Operette „Die ge- scheidene Frau". L. Fall. Wij ontvingen een toelichting, behooren- de bij het adres d.d. 26 Augustus 1921 van de „Groote Houtstraat-Vereeniging" en vijf" andere vereenigingen inzake het ont werp voor eene verordening op de heffing van eene belasting onder den naam van straatbelasting. In die toelichting wordt hiet volgende betoogd: FIct College van Burgemeester en Wet houders heeft gemeend, in verband met de meerdere kosten ten laste der gemeente komende voor aanleg en onderhoud van de straten met asfaltbedekking, de percee len aan die straten gelegen, hooger te moe ten belasten. In de nadere toelichting tot dit voorstel verklaren B. en W„ dat het steunt vooral op deze overweging, dat asfalteering van olraten, hoewel ongetwijfeld het algemeen der stad verhoogend en als zoo danig Is beschouwen als een zaak van al gemeen belang, in de eerste plaats ten goe de komt aan de perceelen in geasfalteerde straten gelegen, en als zoodanig tot waar devermeerdering van die panden zal lei den en den bloei der aldaar gevestigde winkelzaken bevorderen. Het is vooral deze overweging, zoo ver klaren B. en W. verder, welke het College aan de hand van het nieuwe artikel 242 der Gemeentewet een weg he^ft gewezen, waarlangs het mogelijk wordt de asfaltee ring hier ter stede binnen afzienbaren tijd op behoorlijke wijze ter hand te nemen. De voorgestelde regeling, verhooging van de Straatbelasting met 100 pet. voor gebouwde eigendommen en daarbij be- hoorende erven, welke geheel of gedeelte lijk belenden aan openbare wegen met as faltbedekking, voldoet naar het oordeel van B. en W. niet alleen aan de bepalingen der wet, in zooverre dat hier gesproken kan worden van „een billijke bijdrage in de kosten van door of met medewerking van het gemeentebestuur tot stand ge brachte werken, waardoor deze eigendom men zijn gebaat", maar ook in elk' opzicht aan eischen van rechtvaardigheid. Blijk ens het citaat bedoelen B. en W. ra-t „het nieuwe artikel 242 der Gemeen tewet" art. 242d, bij de wet van 30 Decem ber 1920, S 923, met eenige andere art. in de Gemeentewet gevoegd ter vervanging van artikel 442. Dit artikel 242d luid al dus: Wegens gebouwde of ongebouwde eigendomen en hunne aanhooriglieden, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten der ge meente, kan, gedurende een periode van ten hoogste dertig jaren, eene jaarlijksc'ne belasting geheven worden naar grondsla gen, volgens welke eene billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten van door of met medewerking van het gemeentebestuur lot stand gebrachte werken, waardoor de ze eigendommen zijn gebaat. Adressanten mecnen, dat op dit wetsar- likel de voorgestelde regeling niet kan steunen; artikel 242d geeft de bevoegd- 1 beid tot heffing van zg.n. „betterment-tax". belasting, die blijkens het artikel geduren de een periode van ten hoogste dertig ja ren gevorderd kan worden wegens ge bouwde en ongebouwde eigendommen en i-unne aanhoorigheden, in bepaalde ge- nee, ten der gemeente gelegen, teneinde eene billijke bijdrage te verkrijgen in de bosten van door of met medewerking van bel gemeentebestuur tot stand gebrachte werken, waardoor deze eigendommen zijn gebaat. Gil is echter eene andere belasting dan de z.g.n. „straatbelasting", tot heffing waarvan de gemeente volgens de thans geldende wet bevoegd is krachtens artikel 242c, Luidende: Wegens gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, die aan openba re land- of waterwegen in de gemeente belenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn, en wegens onge bouwde eigendomen. die aan deze wegen uitgang hebben, kan een belasting geheven worden naar grondslagen volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente komende voor aanleg en onderhoud dier land- of waterwegen, voor hunne verlichting en voor afvoer van water en vuil. Dij vergelijking van de beide artikelen 242c en 242d valt dadelijk' op, dat in art. 242c ontbreekt de zinsnede „waardoor de ze eigendommen zijn gebaat", die in arti kel 242d voorkomt. Daaruit volgt, dat B. en W. ten onrech te als rechtvaardigingsgrond voor de voorgestelde verhooging van de straatbe- lasling voor eigendommen, die aan geas- die eigendommen door de asfalteering in waarde zullen stijgen; op dezen grond kan die verhooging niet steunen. Maar al ware het anders, ook dan nog zou het onbillijk zijn de belasting te ver- hoogen op grond dat de straat met asfalt gedekt is. De opmerking, dat asfalteering in de eerste plaats ten goede komt aan de per ceelen, aan de geasfalteerde straten gele gen, achten adressanten onjuist; door as falteering zijn in de eerste plaats gebaat allen, zonder onderscheid, die van den openbaren weg gebruik maken. Goede straatbedekking is een eisch van algemeen belang; dit' belang beheerscht uitsluitend de vraag, van welke bedekking een weg voorzien zal worden. Indien de Gemeenteraad besluit een bepaalde straat van ijen zeker soort bedekking te voorzien, doet hij dat niet ten gerieve van een be paalde categorie -van ingezetenen al mogen dezen dan ook wellicht in meerde re mate dan anderen daarvan profiteeren maar uitsluitend omdat het algemeen belang die bedekking vordert; de eischen van het verkeer geven daarbij den door slag. Het verkeer in een stad als Haarlem eischt reeds geruimen tijd, dat de hoofd verkeerswegen geasfalteerd zijn. Dat een bepaalde weg hoofdverkeersweg is, komt niet dbordat aan dien weg zekere eigendommen en zaken liggen, maar door de geografische ligging van dien weg. Het is daarom niet billijk om de hooge- re kosten van asfalteering geheel of ge deeltelijk te doen dragen door de eigenaren van de perceelen, die aan de geasfalteerde straten belenden. B. en W. merken terecht op, dat door asfalteering het algemeen aanzien der stad verhoogd wordt, maar deze omstandigheid verzet zich tegen de heffing van een bij zondere belasting van een bepaalde groep van personen. Dat asfalteering ten goede komt aan de perceelen in de geasfalteerde straat gele gen en den groei der aldaar gevestigde winkelzaken zal bevorderen is aange nomen dat het uist is een toevallige omstandigheid, die geen gewicht m de schaal mag leggen. Als wegens de toene ming van het verkeer bijv. een weg van zijn boomen moet worden beroofd of een plantsoen moet vervallen, zal het gevolg daarvan zijn waardevermindering van de aan -dien weg grenzende eigendommen; ditzelfde zal het geval zijn met een woon huis waarvan een uitspringende stoep moet worden opgeofferd terwille van het verkeer. Zoo zal de eene verkeersverbete- ring voordeel bezorgen aan de eigenaren van de aan den weg belendende iffcrceelen, de andere nadeel Maar evenmin als de ge meente vergoeding zal geven voor die na- deelen is het billijk de bevoordeelden te treffen. Hef is fnvnvens no» Ae vraag of inder daad asfalteering tot gevolg heeft, dat de waarde der eigendommen aan de geaafal- teerde straal gelegen, stijgt en dat de win kelzaken in bloei toenemen. B. en VV. ge ven geen bewijzen voor die stelling. En al zou men een tijdelijke stijging, een tijdelij- ken opbloei, als vaststaand mogen aanne men, het is nog geenszins zeker, dat die blijvend zullen zijn; de belasting zal dat echter wel zijn. Verhooging van huurprijzen van percee len in de Bartelorisstraat en d-en Anegang als gevolg van de asfalteering van die beide straten heeft niet plaats gehad; dit geeft een vermoeden tegen de juistheid van de stelling van B. en W. Wel zijn waardevermeerdering en huurprijsverhoo- ging gevolgen geweest van de wijziging in de gansche conjunctuur en als gevolg daarvan, mede door de progressie die bij de heffing vn de Straatbelasting wordt toegepast en ook volgens de ontworpen verordening in de toekomst zal worden toegepast, wordt reeds wegens de eigen dommen, aan hoofdverkeerswegen gele gen, een in verhouding grooter bedrag aan straatbelasting betaald dan wegens eigen dommen, aan andere openbare wegen ge legen. Asfalteering van hoofdverkcerswegen is ongetwijfeld een algemeen belang en heeft zeer zeker groote voordeelen. Maar als eenmaal zulk een weg geasfalteerd is, neemt het verkeer nog weer grooteren omvang aan en dit geeft dan weer aanlei ding tot het maken van beperkende ver- keersbepaiingen, die voor winkelzaken na- dcelig kunnen werken. Waarom de belasting met 100 pet. ver hoogd moet worden, wordt door B. en W. niet gezegd; dit bedrag schijnt geheel wil lekeurig te zijn; de wet spreekt echter van een .billijke bijdrage". Tenslotte wenschen adressanten te wij zen op een onbillijkheid, die het gevolg zal zijn van toepassing der voorgestelde bepa ling. Eigenaren van hoekhuizen en andere perceelen waarvan de voorgevel grenst aan een riet-geasfalteerde straat, doch een zij gevel of een aanzienlijk gedeelte aan een geasfalteerde straat, zullen naar de gcheele belastbare opbrengst de verhooging van 100 pet. moeten betalen. Het is op deze greinden, dat adressanten Uw College verzoeken het tweede lid van artikel 5 der ontwerp-verordening niet aan te nemen. Terug Ie bekomen bijJ. Kloosterman. Sohneevooglstraal I. armband; M. v. d. Meuïen. Oranjeboorhstraat f>9, ceintuur; B. Wit, Rippcrdastraat 15 B. honjenhalsband; Verwr-i', Oranjeboomstraat 1*5 e. honden hafsband; K Polgieter, "ange Boom gaardstraat 20, horloge;' H. de Vries KI. Houtstraat 4. halsketting: Lei-sing, Kogel straat 6. Heemstede, lorgnet; J. Vog-es, Ro- molenslraat 8', mutsje; J. Smit, Leid'so.he vaart 118, Heemstede, porlemonnaie; G. v. d. Peet, N. Beetstraat 9, idem; A. Duyts Tenhaarstraat 19, idem; A. Kasteel, Park- laan 42rd.; idem; H. Bom, Drossestraat 14c., pantalon; J. Groenevel'd, Koudehorn 62a rd. rijwiel; C. P. J. Bonnet, Bake- nessergracht 2b, sleutel; E. v. d. Vossen, Heerenweg 89, Heemstede, taschje; C. Vcrburg. L. Begijnestraat 8. wandelstok; VoooooooooooAooooooooeocco De Bond van Nederlandsche Onder wijzers, de „rooie bond", heeft altijd een zekere vermaardheid bezeten om zijn viinnigen strijd tegen de hoofden der scholen en de Haarlemsche afdeeling van dien Bond was niet de minste onder de genooten. Het bestaande stelsel van schoolhoofden deugde niet; 't was ver derfelijk, on.teerend, mid-deleounvsch, tv- rannïek, ja wat al niet meer. De vocabulai re der heeren werd steeds rijker omdat t voor iederen onderwijzer als een wed strijd was, wie de fraaiste, meest tecke- nende epitheta kon uitvinden om heel zijn walging voor het stelsel der school hoofden uit te drukken. In Haarlem werd deze strijd op niet onverdienstelijke wijze geleid door den voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond, den heer D. Peerebcnm. Totdat er na de reorganisatie der open bare scholen een kansje kwam voor de heeren om zelf hoofd eener school te wor den. Er moesten acht nieuwe hoofden van scholen benoemd worden, waarvoor zich niet minder dan een zestigtal „leden van den Bond" aanmeldden! De practijk en de leer dus! En onder de benoemden zijn niet min der dan vijf of zes „leden van den Bond" ook de heer D. Peerehoom. voor zitter der afdeeling Haarlem, de „strijder voor zooveel violen." We weten niet hoe de heeren die ges tie zullen goedpraten. Toch zeker niet door te wijzen op de wijziging van de Lager Onderwijswet. Maar ns dunkt dat de Bond van Onderwijzers na zoo'n trap van de leden zelf, zijn matten wel kan opTollen. En wat te zeggen van strijders uoot 'n .goede" zaak, die voor de minste verlei ding bezwijken? A. Gelaudi, L. Wijngaardstraat 30, zak doek. StatutenDe „Staats-Crt." bevat de Statuten van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz". te Haarlem. Chr. Meijer', Hier ter stede is in den ouderdom van 43 jaar overleden de heer Christiaan Meyer. De heer Mever is gedurende geruimen tijd be stuurslid geweest van de Protestant- Christ. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel. Sclo lgcld S.B.S. Op de schoolgeid- verordening, waarbjj met ingang reeds van 1 Sept. 1920 voor de Hoogore Bur gerscholen en het Gymnasium het maxi mum-bedrag op f300.werd vasige te'd is voor den tijd van éón jaar de Ko ninklijke goedkeuring verkregen. De verordening zal, met ©enige wij ziging van adminlstrisven aard, aan den Baad der gemeente opnieuw ter vast stelling worden aangeboden, en er zal getracht worden, al-dan daarop ander maal de Koninklijke bewilliging doch dan voor onbepaalden tijd te ver krijgen. Burgemeester en Wethouders hebben in die richting reeds eenige stappen ge daan, en daarbij ervaren, dat er grond is voor het vermoeden van goedkeuring der verordening voor langer dan <féa jaar. De heer H. v. d. K. stond Donderdag morgen te Oegstgeest op de tram te wachten, toen hij door een motorfietsrij der werd aangereden. De heer v. d. K. scheen aanvankelijk niet ernstig gekwetst en begaf zich loopend naar zijn patroon, die in de buut woont. Daar werd hij onwei en stierf korten tijd daarna. De man was 49 jaar en gehuwd. Ons wordt het volgende medege deeld: In verband met liet ernstig gebrek aan lokaalruimte, wendde hel Ge meentebestuur ten vorigen jare zich tot den Minister van Oorlog nut de vraag of het mogelijk zou zijn do Infanterie-Kazerne, sedert 1 Januari 1861 kosteloos bij het Rijk in gebruik, weder ter bcschikk'ng van di ge ene te stellen. Déze vraag werd door den Minister ontkennend beantwoord, ter wijl tevens werd te kennen gegeven, dat het niet te voorzien was, d it die beschikbaarstelling in de naaste tor- komst zou kunnen geschieden. De huur van de Vleeschhai':n ge bruik bij het Rijk als bergplaats van 's Rijks oude archieven in de provincie Noord-Hoiland, eindigt 31 Dec. 1921. Daar de gemeente de ruimte zelf dringend noodig heeft, weid aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op diens verzoek om verlenging van huur bericht, dat aan zijn verzoek niet kon worden vo'dain. Genoemde Minister, die de onmogelijk heid te kenïien gaf om in zoo'n korten tijd een andere geschikte bergplaats voor bedoelde archieven te vinden, is daarna medegedeeld, dat 'tGemeen e- bestuur bereid zou zijn te bevorderen, dat „de Vleeschhai" voorloopig nog ter beschikking van het Rijk wordt ge laten, mits de Minister van Oorlog alsnog de toezegging zou doen, dat de gemeente in den loop van het jaar 1922 de vrije beschikking over dj In fanterie-Kazerne zou krijgen. Op d:t laatste schrijven werd non geen nn'V woord ontyaneen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1