T~ W/ A Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad 1 Stadsnieuws. Aan den zelfkant van Haarlem. DAMIAATJES MAANDAG 5 SEPTEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13930 PtR WcEK f0 25 RA.JCO PER POS T PER KWART. BiJ VOORUITBETALING f 3.57' t'ASSAULAAN 40, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 ER 1743, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEE? BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING^ DE MEDEHLAEfDSirffE JÊARBEURS ÏE UTRECHT. AGENDA 6 SEPTEMBER Gedenkteeken voor Philip Loots. Dë pensioenregeling van ambte naren. Jubileum. Gemeentezaken. Personalia. tooooo OOOOOOOOOOOOOOOO oooó De Botermarkt- Telegrafisch Weerbericht. LANGS DEN WEG. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHA PPEN PER KWARTAAL T 3 05 trnrn ijir-r-ir I ó.£0 BUREAUX: Morgenochtend wordt voor de vijfde maal de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht geopend. Te samen met een veertigtal collega's, uit heel het land opgekomen, hadden wij Zaterdag j.!. een bespreking met den heer Graadt van Roggen, den bekwamen en ijverigen secretaris van den Raad van Be heer van het Nederlandsche Jaarbeurs instituut. Daardoor is het ons mogelijk reeds aan den vooravond der opening de zer vijfde jaarbeurs het een en ander mee te deeien over deze Hollandsche Jaarbeurs 1921, wat te meer gewenscht blijkt, nu er inderdaad veel nieuws en veel interessants te vertellen valt. Waarom, is natuurlijk de eerste^ vraag, welke opkomt, waarom wordt dit jaar de Utreehtsche Beurs in September gehouden, in plaats van in Februari en Maart, zooals de gewoonte was? Daarop zij vooreerst opgemerkt, dat dit jaar nog geen voorjaarsbeurs gehouden is. Er ligt tusschen de 4de en 5de Jaarbeurs een tusschenruimte van anderhalf jaar. De reden hiervan is ten eerste hierin ge legen, dat in den vorigen winter de toe stand van handel en industrie, de „con junctuur" zoo ongunstig was, dat men voor een fiasco vreesde. In het najaar hoopte men op economisch herstel. Die verwachting is wel niet vervuld, ma wat er gebeurd is, is het intreden van een itabielen toestand. Verleden jaar zomer rag men de malaise komen en hoe langer hoe grooter worden. Sinds een half jaar is er nu een toestand van stilstand, van niet voor- of achteruitgaan. En nu kan deze beurs als barometer dienen, om zoo zuiver mogelijk aan te geven, hoe groot de economische druk eigenlijk is. Wij willen opmerken, dat dus evengoed in het voor jaar een beurs had kunnen gehouden wor den, maar willen daarbij in oogenschouw nemen, dat er een lange tijd van voorbe reiding noodig is, en die tijd, met zijn da lende conjunctuur was zeker weinig aan moedigend om een nieuwe beurs uit te schrijven, te meer waar de intemationali- seering van de Nederlandsche Jaarbeurs op het program stond. Voortaan zullen echter zulke overwegin gen niet meer mogen gelden. Want tn dit ziet het jaarbeurs-bestuur terecht jn aan „slagen" of „niet slagen" van een jaarbeurs moet men niet denken, even min als men de instelling van de Amster- damsche Koopmans- en Effectenbeurs misprijst, wanneer er een dag of een week zoo goed als geen zaken worden gedaan. Een andere reden, waarom uu jaar tot September werd gewacht was, omdat men het voor het welslagen van de eerste in ternationale "beurs noodig achtte, dat net nieuwe, vaste jaarbeursgebouw in gebrom kon worden genomen. En dit niet zoozeer voor de buitenlandsche als wel voor de Nederlandsche industrie, welke zoo goe mogelijk tegenover den buitenlandsche concurrent moet kunnen uitkomen, tiet nieuwe, groote jaarbeursgebouw toch waarover straks meer is tot stand »e- komen door de medewerking van de Ne derlandsche industrieelen. Voor de aand e- ilen, welke zij hebben genomen m het De- üoodigde kapitaal, hebben zij een voor- keursrecht bij het kiezen van de stands. Gevolg is dan ook, dat de Nederlandsche inzenders hoofdzakelijk ui he g bouw zijn ondergebracht; enkele laatko mers kwamen met de meeste buitenlanders 00 liet tweede terrein. c Het houden van een jaarbeurs in Sep tember zal echter in de toekomst regel worden. De Nederlandsche Jaarbeurs is n.m. zóó ver gevorderd, dat voortaan te Utrecht, op voorbeeld van het buitenland, een vóór- en najaarsbeurs zal gehouden worden: een in Februari-Maart en een in September. De voorjaarsbeurs zal dan de voornaamste zijn. Want voor verschillen de industrieën heeft het geen zm, om op de Z,rS te komen. Zoo b.v. voor de cacaofabrieken, die haar bestellingen voor St. Niicolaas in het vóórjaar moeen op- nemen, om tijdig gereed te komen. Dm vijfde Nederlandsche jaarbeurs te Utteciu zal dus, zoowel omdat zij voor de eerste maal internationaal is, als ook omdat zij een uitgestelde beurs is, een geflatteerd karakter hebben. Ditmaal zullen er nog verschillende industrieën vertegenwoordigd zijn, die men voortaan alleen op de voor- jaarbeurs zal ontmoeten. De voorbereiding voor deze vijfde jaarbeurs is met groote moeilijkheden ge-, paard gegaan. De ingetreden malaise wij wezen er reeds op lokte niet erg to deelname. De inschrijvingen kwamen dan ook meercndeels op het laatste oogen- blik. Maar het bestuur wanhoopte niet. De practijk in het buitenland (Lyon, Brus sel Bazel) heeft n.m. bewezen, dat de meeste inzenders zich pas op het laatste Li-u onveven. Daarom waagde men oogenblik opgevOT ruim 0p te zetten. f °hP;t groote nieuwe vaste gebouw. straat in gereedheid gebMC b scha:und. En de verwachting werd niet Mtwm^ Op 1 Juli bedroeg het aantal kwam nog maar 1078; lot 1 September kwan daar nog 40 pet. bij, zoodat thans,147 firma's vertegenwoordigd zullen. Z1J"- Wat nu de huisvesting van deze vijtae Jaarbeurs betreft, terecht heeft het bestuur voldaan aan de wenschen van een groo deel belanghebbenden om de stands met meer over zes of zeven plaatsen te ver breiden, maar zooveel mogelijk te con- centreeren. Men stond bier echter voor groote moeilijkheden. Voor een Jaarbeurs in haar eerste levensjaren is het n.m. nood zakelijk, om haar zooveel mogelijk in het centrum van een stad te houden. Is de in stelling echter voldoende hekend, dan kan men desnoods een terrein buiten de stad kiezenDit heeft o.a. Brussel geleerd Het bestuur slaagde er na vele moeilijkheden w „„ie Jaarbeursgebouw op een in, om w druk punt te plaatsen. Een tweede terrein moest echter elders gezocht worden. Aan de Kanaalstraat, een groot stuk grond voor huizenbouw bestemd, heeft men de beken de zwarte houten huisjes opgericht en daar onder toezicht van een architect één dragelijk geheel gemaakt. Op dit terrein zijn de textiel- en confectiefabrikanten on dergebracht, welke dit keer veel beier dan vorige jaren vertegenwoordigd zijn; daar ook vindt men de groepen glas- en aarde werk, leder- en schoenindustrie, automo bielen, papier en kartonnage met de (dit maal zeer kleine) chemische groep, de voedings- en genotmiddelen en bouwmate rialen en houtbewerking. Hier is ook een vergaderlokaal, waar, gedurende de jaar beurs organisaties van fabrikanten enz. bij een zullen komen. Het streven is om de groepen zooveel mogelijk bijeen te houden. Dit is echter thans nog niet gelukt, gevolg van het recht op voorkeur, dat de Nederlandsclie industrieelen, tevens aandeelhouders van het vaste Jaarbeursgebouw met recht van voorkeur op een plaats in dat gebouw, hebben. Wel is in het' hoofdgebouw zelf de groepsindeeling gehandhaafd. Wanneer men er nu in slagen kan nog een tweede gebouw te stichten, zal de groepenindeeling kunnen worden doorge voerd. In dat tweede gebouw zal dan voor namelijk de machineindustrie worden on dergebracht. Parterre moet daar dan een machinehal komen met glas afgedekt, welke tevens als permanente machine- riën-tentoonstelling kan dienen. Een ba lustrade met open balcons geeft dan van boven af een kijk op de expositie beneden. In tegenstelling daarmede is het thans reeds voltooide, vaste gebouw ingericht met af gesloten gangen, waaraan zich de ver schillende monsterkamers bevinden. De vijf verdiepingen van dat gebouw zijn in vijf verschillende kleuren gehouden: rood, blauw, bruin, geel en groen. Zoodoende kan men zich in het gebouw steeds uitne mend oriënteeren. Men kan zich later her inneren: ik heb dit of dat gezien in een bruine of groene kamer in den linker- of rechter hoek. Deze oriëntatie is voor jaarboursbe- zoekers van het grootste belang. Toen dan ook onlangs de burgemeester van Lyon, de stichter van de moderne jaar beurzen, een bezoek bracht aan Utrecht, was hij over de inrichting en indeeling enthousiast. Thans epn enkel woord tww -j..- voornaaansle eigenschappen van deze 5de Utreohtsclie „Messe", n.m. over haar internationaal karakter Men kent den strijd, die hierover in de kringen van be langhebbenden, en belangstellenden is ge voerd; de han.del was natuurlijk vooi- de internationalisatie, de industrie bang voor de buitenlandsche concurrentie, was er togen. De eerste Beurs in 1916 was van zelf sprekend nationaal. Wie dacht er in de zen oorlog aan, om buitenlanders tot zich te trekken? Het Nederlandsche fabri kaat heeft toen een goeden kans gehad. De vraag is maar, of onze industrie daar wel voldoende van heeft geprofiteerd. Bij de tweede Jaarbeurs reeds kwam de idee van internationalisatie op. Bij de opening in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin wierp van Zeijst den knuppel in het hoenderhok met te wijzen op de wen- söhelijkheid van buitenlandsche deelne ming. Ook het bestuur was het daarmee eens, maar het stuwde langzaam en geleidelijk in de gewenscble richting. De Jaarbeurs 1920 was nog nationaal, zij het dan ook, dat men er buitenlanders kon tellen. Toen is de beslissing doorgedreven. De zaak kwam bij den Nijverhedidsraad, bij de maatschappij van Nijverheid (jaarvergade ring Arnhem) welke er zich vóór ver klaarde; tot de ledenvergadering van de Vereeniging lot het houden van Jaarbeur zen in Nederland zich in Mei 1920 met groote meerderheid vóór internatio nalisatie uitsprak. Ook de Regeering werd om advies ge vraagd en zij stemde volmondig met het genomen besluit in. Maar met het nemen van een besluit over bet internationaal kraraikter van een Jaarbeurs is men er niet. Twee vragen dienen dan ook thans be antwoord te worden: lste heeft de Nederlandsche industrie zich na het nemen van dit besluit niet teruggetrokken en 2de: zijn er zóóveel buitenlanders opgekomen, dat men wer kelijk van een internationale Jaarbeurs kan spreken? De eerste vraag kan gelukkig ontken nend beantwoord worden. De Nederland sche industrie, welke beteekenis heeft, is en haar eigen toekomst gelooft, is weer verschenen. Er zijn zelfs op deze Jaarbeurs Nederlandsche namen, diie tot nog toe ont broken hebben, noemen wij b.v. „Werk spoor'. De Nederlandsche industrieelen zijn het thans blijkbaar met den handel eens, dat de Hollandsche Jaarbeurs zon der buitenlandsche inzendingen een mis lukking wordt. En nu de tweede en voornaamste vraag: in hoeverre neemt het buitenland aan deze 5de Utreehtsche Reurs deel? Men heeft gezegd, dat dit zou worden een Duitsche Beurs. Welnu, tegenover 843 Ne derlandsche zijn er 108 Duitsche firma's direct en 150 door buitenlandsche firma's vertegenwoordigd. Van de buitenlandsche deolnemeis zijn de Duitschers uiteraard wel in de meer derheid, maar de deelneming van de zijde van Engeland. Frankrijk, België en Zwit serland mag toch ook verblijdend worden genoemd. Ziehier don stand op 1 September: buitenl. firma's airecte door Nederl. agenten deelneming S3 3> O Nederland 843 Duitschland 109 150 Engeland 48 57 België 53 27 Frankrijk 29 43 Zwitserland 13 19 Amerika 4 *1 Tsjeoho Slowakije 8 8 Italië 6 6 Oostenrijk 5 5 Zweden 1 1 Finland 2 0 Oostr-Afrika 1 0 Denemarken 1 2 Portugal 0 2 Griekenland 0 1 Kroatië 0 1 Spanje 0 4 Hongarije 1 0 1124 352 Samen 1476. Hef bestuur is over dit resultaat zeer tevreden. Wij durven niet zeggen, of hiermee over het internationaal karakter van de Jaar beurs is beslist. Wel i's de verhouding van 352 buitenlandsche tegenover 1124 Neder landsche deelnemers niet onbevredigend, vooral, wanneer men op de Jaarbeurzen van Leipzig en Lyon let, die nog altijd Duitsche en Fransclie beurzen moeten worden genoemd en ook, wanneer men bedenkt, dat voor het eerst eens getracht is van Utrecht een middenpunt van inter nationale industrie en handel te maken. Toch willen wij voorzichtig zijn met ce beantwoording onzer tweede vraag in be vestigenden zin. De toekomst zal moeten leeren, of de buitenlandsche belangstelling in toenemende mate blijvend is en ook zal niet alleen het getal, maar ook de om vang en het gehalte der buitenlandsche deelneming aan deze Jaarbeurs in de komende dagen geweten moeten worden. Het bestuur heeft zich overigens w^l veel moeite gegeven um buitenlanders tje trekken. Er is een groote propaganda o touw gezet, waarbij men het geluk ha.j dat de werkgeversorganisaties in groote buitenlandsche steden zeer sjmp thiek tegenover deze Utreehtsche beur; stonden en haar leden tot deelname aa: spoorden. Ook de Nederlandsche Kamer va Koophandel le New-York deed belangrij propagandistisch werk. Van de zijde der koopers schijnt de be langstelling ditmaal ook veel grooter dan jaar"v8Sr"dé"o pêntng itfïc-Waipftïte entréekaarten verkocht, t'ans bedraagt dit cijfer reed'S 25.000. De heer Graadt van Roggen constateer de, dat deze geheele maand voor de 5de Jaarbeurs een beslist willige stemming, bestond. Wij zouden nu kunnen overgaan tot een beschrijving van het nieuwe jaarbeurs gebouw op Vredenburg, waar wij Z1FJ rondgeleid. Maar wij meenen dit beter tot na de opening der tentoonstelling te kun nen bewaren, wanneer dan tevens bet een en ander over de inzendingen kan worden gezegd. Laten wij thans alleen vermelden, dat rechts van den hoofdingang van dl imposante, vijf verdiepingen liooge Se~ bouw, een restaurant is ingericht door de Zui'd-Hollandsclie Bierbrouwerij, welke ook „Central" in Den Haag exploiteer!. Hier vindt men een luxe, welke in de eerbiedwaardige Bisschopslad verbaast, een luxe en verfijning, zooals maar weinig restaurants in Amsterdam of den Haag bieden. In de groote eetzaal werd aan de journalisten door de directie een keurige lunch aangeboden, waarbij de heer C. R- Th. baron Krayenhoff, chef an de af deeling publiciteit der Nederlandsche spoorwegen en lid van den Raad van be heer der Jaarbeurs, voorzat. Sociëteit „Sint Bavo". 8.30 uur R- K- Bureau Rechtkundig Advies 8 uur Bestuur Graf. Bond. Bestuur Me taalbewerkers 8 uur Reddingsbrigade Ledenvergadering Tram en Spoor. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. Oud-Holland. Verwulft Strijkorkest. Luxor-theater. Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. St. Martha-verëeniging. Kleine Hout weg 13, 3—4 uur Betrekkingbureau. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag, uit gezonderd Zaterdags-, Zon- en feestda gen, toegankelijk. Zooals men weet, heeft zich hier ter stede een comité gevormd, met de bedoe ling, een gedenkteeken te stichten ter her innering aan Philip Loots. De keus is 8e" vallen op een bank van* zandsteen met gra nieten treden, versierd met een harp en de woorden: In Memoriam Philip Loots, terwijl men deze bank wilde plaatsen m den Haarlemmerhout. Het Comité biedt nu deze bank m eigendom den uaad aan, met het verzoe- een plek tot plaatsing aan te wijzen. B. en W. schrijven nu den raad: Het plan, waarvan in het overgelegde adres sprake is, zal, evenals bij ons college het geval is, door Uwen Raad met in gen menheid worden begroet. De vorm, waarin uiting zal worden g geven aan de vereering voor den vei ie" stelijken musicus, brengt mede, dat monument worde geplaatst in een omge ving, die door het wandelend publiek veel wordt bezocht. De muzikale gedachten, die de Hout aan den vereerden componist heb ben ingegeven, zijn zooals in het adres te recht wordt medegedeeld, zooveel tc meer een aanwijzing dat daar de bank een plaats moet vinden. Wij hebben de eer U mitsdien voor te stellen aan 'het Comité vergunning te ver- leenen de bank op te richten op een door ons aan te wijzen plaats in Den Hout en ons te machtigen daarna de bank in eigen dom en onderhoud voor de gemeente te aanvaarden. Het is ons voornemen voor de plaatsing te bestemmen een plek aan het kruispunt van de Julianalaan en de Emmalaan. Bekroningen. Op de internationale hondenkampioenschapstentoonstelling van Duitsche Herders op Zondag 4 September j.l. te Utrecht gehouden, behaalde de Duitsche herder Wotan's „Irold" onder groote concurrentie,waaronder de kampi oenen uit Frankrijk, Duitschland en Enge land, in de Operuklasse een zeer eervolle vermelding met kwalificatie zeer goed en in de Nationale fokkersklasse den 4den pr. ook met kwalificatie zeer goed;, met ver schillende speciale prijzen. Door de afdeeling Haarlem van het Natio naal Verhond van Gemeente-ambtenaren is het volgende telegram verzonden aan den Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in verband met het ver zoek van den Minister van Financiën om het wetsontwerp betreffende de pensioe nen van de agenda af te voeren. Afdeeling Haarlem Nationaal Verbond Gemeenteambtenaren in Nederland ver zoekt beleefd doch dringend geen gevolg te geven aan verzoek van Minister van Financiën om wetsontwerp betreffende pensioenen van agenda af te voeren. Reeds sedert jaren zien duizenden ambte naren reikhalzend uit naar gezonde pen sioenregeling. Door -nieuwe herziening zal goeide ontwerp worden- geschaad. Vertrou wen dat met hunne belangen rekening zal worden gehouden. L. A. Roijen f Alhier ovrleed in den ouderdom van 60 jaar de gep. kapt.-luit. ter zee L. A. Roijen, ridder in de orde van Oranje Nassau. Donderdag 8 September hoopt de Eerw. Broeder Medardus, vroeger werkzaam in „St. Joannes de Deo", alhier, thans te Am sterdam, zijn zilveren feest als broeder van St. Joannes de Deo te herdenken. De „Telegraaf" brengt dit jubileum eveneens in herinnering en voegt er de vol gende waardeerende beschouwing aan toe, die wel getuigt, hoeveel indruk de opoffe rende liefde van menschen als broeder Me dardus ook in niet-katholieke kringen maken. „Als de schaduwen van den nacht zich gaan spreiden oyer onze stad, aldus de wegsterft, dan verlaat een aantal in 't zwart gekleede mannen het gebouw van de St. Joannes de Deo. Zij verspreidden zich in verschillende richtingen en gaan zwijgend hun wog, die steeds als eindpunt een ziekbed of stervenssponde heeft. Een dier mannen is broeder Medardus, die Donderdag aanslaande den dag hoopt te herdenken, waarop hij voor vijf-en-twin- lig jaar in genoemde orde trad. Eén kwart eeuw lang zag de nacht hem aan ziekbedden, waarde zijn sombere fi guur door de stad, liefde en hoop zaaien de in het hart van duizenden. Want waar broeder Medardus kwam bij niet-Room- schen of Roomsclien, daar kwam een vriend in den waren zin des woords; zijn kalmeerende invloed heeft in menig huis gezin het zoo noodige evenwicht weer her steld. In die vijf-en-twintig jaren heeft hij de oogen toegedrukt van goeden en slechten; armen en rijken heeft hij gehuld in het laatste aardsche kleed. Hij heeft verpleegd in groote, luchtige ziekenkamers, waar bloemen stonden en waar het getemperde licht scheen; maar ook toefde hij, en met dezelfde toewijding, in krotten, waar de stem van het beschaafde leven slechts fluisterend doordrong. Geen werk was hem te veel of te zwaar en in de huizen, waar de armoede nijpte bestond zijn taak niet alleen in bet ver plegen. Daar worden nog heel andere din gen van een ziekenbroeder gevergd, dan verplegen alleen; daar moet hij tevens too- nen, dat hij van wanten weet. Menigen winternacht heeft hij ver kleumd en schier verstijfd van kou doorge bracht in zolderkamertjes waar de storm zich een weg baande, door gebroken rui ten en dakpannen. Eenzame nachtelijke uren, als de caril lons der stadstorens met metalen stem hun memento mori galmden tot de stervenden, op wier gelaat de natuur haar laatsten stempel reeds had gedrukt. En dan bleef broeder Medardus wachten tot de dood hem in de ziekenkamer kwam aflossen, dien hij in zoo velerlei gedaanten heeft zien naderen. Tegen den morgen, als licht en duister kampen 0111 de heerschappij van den nieuwen dag, eerst dan verlaten de in 't zwart gekleede mannen weer de huizen, om een wijle te rusten op de krib van hun sobere oei. Stoffelijke weelde kennen zij niet; het zijn grootere schatten die zij vergaren. Vijf-en-twintig jaren hét leed zijner me- demenschen te mogen verzachten, welk een verheven taak! Aan de Vereeniging „de Ambachtsschool" is 17 November 1915, een crediet van f 520.000 verleend, later verhoogd met f 100.000. De f 520.000 zijn door hypotheekstel ling gedekt. B. en W. stellen nu voor, ook die f 100.000 door hypotheekstelling te doen dekken. Tevens stellen zij voor, het verzoek, de betaling der annuïteiten half jaarlijks te mogen doen, in te willigen. B. en W. stellen voor, voor den prijs van f 800 de muziektent van de Vereeni ging „Koninginnedag" aan te koopen, In verband met het genomen besluit tot reorganisatie van scholen voor lager onderwijs, bieden B. en W. eene lijst aan tot overplaatsing en herbenoeming van het aanwezige personeel. Voor het voorbereidend examen ge meente-administratie is geslaagd de heer J. Smits, adj.-klerk gemeente-secretarie, ade afdeeling, alhier. Te 's-Gravenhage is voor het Machi nisten-examen geslaagd de heer J. van Lith, alhier. Onlangs wezen wij in een artikeltje op de groote ui threading, die Haarlem aan den zelfkant ondergaat. Nevenstaan de situalie-teekeningen geven aan, waar de verschillende bouwvereenigingen bon huizen gereed hebben, aan 't bouwen zijn o-f den bouw voorbereiden. JifthlAlrWiï, r\t> h V»ru»r# vrin. gereed kwamen en bewoond zijn, de in een vierkant gesloten cijfers duiden wo ningen aan van arbeiderabouwvereeni- gitngen; de in een cirkel gesloten cijfers, wo ningen van m i d denst an dsJbouwvereenigi n_ gen. De eerste plattegrond brengt de Noord zijde der stad in beeld (Kleverpark en omgeving) met de terreömen langs den Kloppersingel; de tweede plattegrond, de oostzijde van de stad', omgeving van den Hannenjaas- weg en het Amsteramsche kwartier; de derde den westkant van de stad, tusschen de Leidsohe Vaart en den spoor weg Haarlemden Haag. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOrt O O O O O O Zoo zijn dan eindelijk de hagepreeken op onze Botermarkt uitgedraaid op een heftige beschimping van onze Moe Ier da H. Kerk en van onzen Roomschen Gois» dienst. Daarop draaien die dingen trou' wens altijd uit en, eerlijk gezegd, \vo hadden het al eerder verwacht. De vrije-socialisten, de 'communisten, de anarchisten, de anti-militairisten, al deze luidjes hebben, naar wij meenen te weten, nu al het woord op de Boter» markt gevoerd, en zijn nu vervangen door de Dageraad-mannen, door god loochenaars in optima forma dus. Wat niet te verwonderen is, want al deze sprieten stoelen op eenzelfdn wor tel. - En wie anders dan de R.K. Godsdienst zou de felste vlagen van al deze hoeren moeten verduren? Het is niet erg; de Kerk kan er tegen, maar een ied-A overwege toch eens goed de groote les, die zit in het feit, dat het altijd en altijd maar weer de R.K. Kerk is, die het eerst wordt aangevallen, wat den aanval ook geldt of wie den aanval o ik doet. We hebben dezen gang van zaken op de Botermarkt zien aankomen en lieten niet ten onrechte ons protest hooren. Intusschen zijn de beleedigingen die de R.K. op de Botermarkt naar het hoofd worden geslingerd van 'dien aard, dat we mogen eischen dat Br nu een eind aan komt. De dragondermanier waarop daar over de priesters, over de Biecht, over God en over alles wat ons heilig en dier baar is, gesproken wordt, is voor RIK. ooran hemeltergend en godslasterend. We sparen ze onzen lezers, maar we kennen personen, die Zaterdagavond op de Botermarkt een wijle luisterden nart wat er verteld werd en er den gehee- len nacht en Zondag onpasselijk van zijn geweest. Maar dat boteekent voor ons dan ook het einde van het relletje. Geen Katholiek, geen Protestant zeifi, die dat gebral nog lang rustig aaa- hooren kan. Ttear/km o cl An. CQTAAnifl A full" ffi Medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 September 1921. Hoogste barometerstand 766.2 Maas tricht. Laagste barometerstand 753.1 Thors- havn. Verwachting van den avond van 5 Sep tember tot den avond van 6 Sept.; Zwakke tot matige Westelijke tot Zui delijke wind. Licht tot halfbewolkl. Wei nig of geen regen. Wanner. Trammen Trams zijn gevaarlijke dingen langs den weg. Elk oogenblik hoor je van groote of kleine ongelukken, die tot nieuwe vei ligheidsmaatregelen den stoot geven. Maar trainmen is een noodzakelijke bezigheid geworden voor den komenden en den gaanden man. Stelt u zich Haarlem eens voor zonder E. N. E. T. en N. Z. H. T. M Den eenvoudige onmogelijkheid, niet waar. We zijn zoo aan de Iram gewend, dat we ook door dit voertuig prompt be diend willen worden en nijdig zijn» als de diiens'trgcling soms eens een keer iin de war wordt geschopt, wat natuurlijk de beste tram wel eens ka)n oVr.kom.en. Maar liet is den laatsten tijd soms wel eens wat je noemt „grijs." Loop je van lie! Slation naar de Markt dan ontmoet je den eenen keer geen en kele tram. een ander maal rilden er 4 met korte lussehenpoozen achter elkaar je achterop. Het „is dubbel of niet enkel. Je kan soms haast hebben, en denkt gauw een trammel je le pakken, maar als ie een paar minuten hebl gewaehl. wal je een eeuw toeschijnt, wordt ie terecht onge duldig en ie neemt de beenen. Vaak gebeurt hel dan da! er pas een tram in ie huurt komt. als ie je plaats van bestemming a! hebt bereikt. Waarmee ik maar zeggen wil. dat bet geen overbodige luxe 7011 zrn. als aan de dteusteeeeling eens aandacht werd ge schonken WESTKANT. Op deze teekeriing zijn afgebeeld: (12) de 139 arbeiderswoningen van „Rosehagi e" aan den Zijlweg (in aanbouw); (10) 74 arbeiderswoningen van „Patrimonium" reed); (24) 26 arbeiderswoningen van de Gemeente Haarlem, ten behoeie 1 groolc gezinnen; (21) 62 arbeiderswoningen van de „Voorzorg in uitvoering 1. de Kathedraal; (23) 24 woningen voor groote gezinnen, door de g^nte lem gebouwd, nabij de Kathedraal; een aantal woningen lan^ e 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1