Restanten Sigaren W. V. d. PIGGE, HJurir^Atr 34 VRAGENBUS. Leger en Vloot LISSE. HILLEGOM. BEVER WJK. WIJK-AAN-ZEE. OEGSTGEEST. HEEMSTEDE. VELSEROORD. VOORHOUT. SANTPOORT. WARMOND. fO stuks TO cent. SCHOTEN. NOORDWIJ R. Burgerlijke Stand. Van 26 Augustus lot 2 September. Geboren55 Aug. Johannes, zoon van J. v. d. Niet en J. v. d. Haak. 28 Aug. Wilhelmus Dominicus, zoon van D. Caspers en W.C. Zonneveld. 29 Aug.: Leuntje, dochter van M. v. d. Niet en J. van Rocijen. Ondertrouwd Klem van Roon, 43 jaar wednr. van D. Zwemmer, te Noord- wijk en Maria Johanna Louisa v. d. Berg, 35 jaar, wed. van W. Abcouwer. Lodewijk Petrus Smeltink, 29 jr. en Wilhelmina Petronella de Haas 23 jaar. Getrouwd Mr. J. Roorda, 26 jaar, te Leiden en T. Koers, 24 jaar, te Noord- wijk. W. H. J. Briedé, 48 jaar, en J. C. E gels, 39 jaar H. van den Berg 18 jr., te Noordwijk en M. C. Marcelis, 22 jaar, te Hazerswoude. L. Schaap, 21 jaar, te Katwijken H. J. v. DÜijn, 19 jr., te Noordwijk. Overleden 28 Aug. Maria Johanna Kcelewijn, 52 jaar, gehuwd met N. G. v. d. Berg Arie van Kesteren, 65 jaar, gehuwd met P. M. Hiep 29 Aug. Geertruida van der Voort, 82 jaar, wed van H. Zandbergen. M. VELSEN. Wethoudersverkiezing. Men verzocht crs opname van het volgende Dinsdag a. s. hebben wij vergadering van den gemeenteraad, waarin een derde wethouder zal worden gekozen. Dit kan geschieden door de uitkomst van de volkstelling, waardoor het volgend jaar ook het aantal raadsleden zal worden uitgebreid. Wij vernemen dat er eenstemmigheid onder de raadsleden bestaat om het dagelij ksch bestuur met een ltd uit te breiden. Naar wat wij er van hoorden, moet er lang geen eenstemmigheid bestaan inzake de benoeming De linksche groepen zijn het wel eens en moeten besloten hebben den heer Netscher te stemmen. Waar echter twee leden van het college linksch zijn en ook de tijdelijke wethouder, (de heer Netscher), meenen de rechtsche groepen dat hun dezen zetel toekomt. De leden van den Vrijheidsbond zijn ook deze meening toegedaan en zullen zich van stemming onthouden. Het is te hopen dat ten slotte ook de linksche raadsleden de billijkheid zullen inzien van de verkiezing van 'n derden rechtschen wethouder. Bevolking. Thans zijn bekend ge worden de officiëele cijfers onzer be volking op 1 Januari j. 1. Het aantal inwoners bedroeg 27.968, n. 1. 14032 mannen en J3936 vrouwen. Burgert. Stand. Geboren: z. van C. M. Böhni—Dam. z. van S. E. Kistemaker—v. d. Wint. d. van J. v. d. HarstRctz. z. van A. Hoogen- dijkRos. Ondertrouwd: P. V. E. H. van Breda en F. v. d. Bent. A. Wijker en A. Kalis. J. Vos en J. de Gelder. H. Smit en N. Hille. M. A. v. d* Menlen en A. C. Jansen. H. van. Veek'tl en L. P. Voorburg. Getrouwd: J. F. Koks en M. K. Arisz. H. M. Koning en A. C. v. d. Mcij. G. Spanjaard en M. A. van Geel. K. Chr. v. d. Pijl en Ch. G. Birman. E. van Buuren en N. de Breed. P. J. den Nieuwenboer en G. Brands. H. J. Zorgdrager en G. Schaap. J. Atsma en H. de Groot. J. W. Booy en A. Pronk. D. de Koning en T. Rijke. OverledenC. T. L. Suk, 51 j., echtg van E. Mul Arbeidsbemiddeling. Bij dc Inter communale Arbeidsbemiddeling alhier waren Zaterdag ingeschreven: 2 bank werkers, 3 stokers, 1 machinist, 1 kui per, 1 typograaf, 3 sigarenmakers, 1 electricien, 1 zeilmaker, 1 meubelma ker, 2 kantoorbedienden en 126 losse arbeiders, totaal 142 werkloozen. IJMUIDEN. Niet bedrogen. In ons blad van Woens dag hebben wij vermeld dat de politie een blok toegangsbewijzen voor de vliegdemonstraties in beslag had ge. nomen, die ongeldig waren en die door A v. d. K., caféhouder alhier, werden verkocht. De controleur der gemeentebelastin gen deelt ons mede dat deze inbeslag name niet in orde was, daar de toegangs bewijzen wel degelijk geldig waren. Van oneerlijke handelingen door den heer v.d. K.iz dus niet in't minst sprake Een kind gevonden. Deze week kreeg men van het politiebureau een klein kind, dat van huis weggeraakt was en niet kon zeggen waar ze woonde. Da politie heeft de kleine toen voor het Taam. gezet met een briefje er bij. Dat hielp, want spoedig werd de kleine ge haald. Niet tegen bestand. De Deensche zeelieden kunnen blijkbaar heel slecht tegen de Holiandsche jenever of vin den die zoo lekker, dat ze er steeds te \cdl van gebruiken. Dezer dagen, mee t de politie nog vier Deensche visschers opbergen en gisternacht vond ze er weer 3, stomdronken. De politie tradit ie ze eerst aan boord van hun schip te brengen. Het ging echter niet, waar om ze werden opgeborgen aan het bu reau visschershaven Loonregeling in het visschcrijbedrijf. Alhier hebben de haven arbeiders en de rischlossers een huishoudelijke vergade ring geho'udeu, ten-einde besprekingen te voeren over een betere loonregeling in het yisscherijbedrijf. Doordien den laatsten tijd zooveel stoomtrawlers met restautladingen uit Engeland over de markt komen, waar door tie losloonen niet meer in even redigheid zijn met de wacht- en arbeids tijden, zullen de arbeidersorganisaties aan de Reedersvereeniging de navolgende loonregeling voorstellen. Een garantieloon van 5b'J summing tot en met f 2000, voorts 10 cents meer voor elke 100 besomming daar boven. De vergadcrxiig nesloot een termijn tot 18 September te stellen voor beantwoor ding en eventueele onderhandeling over dit voorstel. Voorts werd besloten na 18 Septem ber voor arbeid aan de Zuidzijde der Visschershavcn 75 cents per uur te ei- schen. Dit uurloon bedraagt thans 60 cents. Mochten de werkgevers hierop niet ingaan, dan zal voor het oude uur loon niet meer worden gewerkt. Voor het lossen van de Deensche mó- torkotters zal gevraagd worden bij een aanvoer van 100 manden visch of min der een ploeg van 7 menscthen en bij een aanvoer van meer dan 100 manden een pleeg van 9 lossers. Ten opzichte van de lossing van En- gelsche haringdrifters zal een loonrege ling gevraagd worden van f 5 voor de eerste 300 manden en verder f 1 meer voor iedere 100 manden daarboven, on der voorbehoud van een garantieloon van 1 per uur, daar bij de lossing dikwijls la re gewacht moet worden. Verdronken. De logger Pallas IJ. M. 287 van de V.E.M is alhier met onder breking van de reis binnengekomen, daar de stnurman J. Kulk uit Scheve- ningen. op zee overboord geslagen en verdronken is. De stnurman was een zoon van den schipper van den logger en pas sedert een half jaar gehuwd. Bloembollenre'l ng. Op de vanwege de Veilingkring Lisse van het H.B.G. gehouden veiling van leverbare bloem bollen was de aanvoer weer niet onbe langrijk. Wij notee-den voor onderstaan de soorten de volgende prijzen: La Reine f 0.75—1.40; Murello llen' 10.90, 12on f 1.4&, 13en fl.80; Du- ches-e de Parma f 2 50Crammosee Bril- lant fl.70; Prins van Oo tanrijk; f2.50 —f3; Gele Prins f 1.40— 2.40; Prinses Marianne fl.40; Conronne d'Ór III f2.80; Fred. Moore (klein) ïl.30; Rose Gris de Lin fl.702 50; Artus (klein) fl.30; Elt Coledonca I f2.50, II fl.60; Elt Sweet Nancy I f 1.50; Drw. Nimph III f 2; Lucretia f 2.90; Schoonoord f4.70; Grand Dac f 2.20270; Prins v. Waterloo f 3; La Preeieuse f3; Witte Pottebakker f 4 50Drw. Pygmaliea f 2.40 Due do Berlin I fl.60, II fl.30; Mon Trésor f 2 50Drw. Baron de Laton- nage I f2.70; Ing: Camberjellow f3; Vuurbaak f5.70f6; Witte Va'k f4.30; Salvator Rose f2 80; Ophir d'Or f2; Chryselora f2.30 Mr. v. d, Hoeff f4.70; Witte Zwaan f380; Willem III f2.80; Drw. Princes Elisabeth - f 8: Herm. Sle- gel fl.10; Goudvink f2; Narcissen Vic toria f 5610; Emperor f4.70f5; Sir Watkin f4.70; Empres f4.50; Poëticu3 gew. kleine dubb. f 2.70Gele Crocus- sen f0.25; Purperea Grandefiora I fl n f 0.70. L.F.C. I—ZWALUWEN II 7—0. Op het R.K. Sportterrein had gister namiddag to 4 ure een vrie-dscha- pe'ijke ontmoeting plaats tu;schen de R.Iv. Voet balclub L.F.O. I alhier en Zwaluwen II Haarlem. Lisse wint den toss en ver kiest met de zon in den rug te spelen. Scheidsrechter is de heer A. Mulder, alhier. Deze wedstrijd wa? als wedstrijd niet spannend, daar al spoedig bleek dat de elftallen niet tegen elkaar opwogen. Zwaluwen had bovendien maar 10 spe lers in 't veld, Al direct na den aftrap plaatste zich het spel voor het Zwaluwen-doel, zoo dat de keeper daar handenvol werk had. Voor de rust weet L.F.O. reeds drie maal te doelpunten. Een penanty werd door Buschman op sportieve wiize naast- geschopt De samenwerking der L.F.O.'ers was uitstekend. Na de rust zag L.E.O. nog viermaal kans te doelpunten, maar zeer zelden wisten de Zwaluwen het leder tot nabij het L.E.G.-doel te bren gen, zoodat de L.F.O.-keeper een zeer gemakkelijke taak had. De wedstrijd eindigde al zoo voor L.F.O. met 70. II te Lisserbroek, waar om een medaille werd gespeeld. L.F.O. wist de medaille te bemachtigen met 42. Opgedracfzn. Aan Gehrs. Rands- dorp, aannemers te Haarlemmermeer en Lisse, is opgedragen de uitbreiding der R. K. Jongensschool „St. Joseph" te Lisse met gymnastiek- en twe1 leer- lökalcn. Gistermiddag geraakte 'n zoontje van de Wed. M., aan den Engel, toen hij op de Esselaan tijdens de Voetbal match uit den kant liep, onder de passeerende auto van den heer v. Til alhier. Alhoewel mank, kon hij toch nog naar huis loopen. Vergadering van den Raad der ge meente Lisse op Dinsdag, 6 September 1921, des namiddags om zes uur, in het Gemeentehuis. De agenda luidt: 1. Voorstel van B. en W. en de Grondeommissie tot verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aan de Ha ven, aan de Directeuren van Hollands- Bollenhuis. 2. Voorstel van B. ©n W., om Heeren Gedeputeerde Staten, ingevolge art. 5 der Drankwet, voor te stellen B. en W. te machtigen boven het vastgestel de maximum eone vergunning te ver- leenen voor loealiteiten van het Hötel- Café-Resfaurant „de Witte Zwaan", als zijnde eene buitengewone inrichting vóór maatschappelijk verkeer. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van art. 15 van het Reglement op het Burgerlek Armbestuur der gemeente Lisse, ingevolge circulaire van den Mi nister van Binnen'andsche Zaken vaa den len Februari 1921. 4. Voorstel van B. en W. en de Fi- nancieele Commissie tot voorloopige vast stelling van de Gemeenterekening, dienst 1820. 5. Voorstel van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen op de Gemeentebegrooting, dienst 1921, tot o n bedrag van f f 2655 80, voor resütutiën plaatselijko belasting. 6. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. UITGEEST. Overdracht. In de gehouden aan deelhoudersvergadering van het St. Jo- zefs-Gezellengebouw is met meerder heid van stemmen besloten, mits de yrouwe-Gastnuis te Amsterdam, mr. AV. goedkeuring der hoogcre Kérkelkije -Westerwoudi, vriend van den overledene, Overheid, dit gebouw over te doen aan het Kerkbestuur der Parochie van O. L. Vr Gebboa-te. Als we n agaan,welke groote sommen besteed zijn voor 't bouwen van een Gezellenhuis in de parochies in onze onmiddellijke om- nabijheid, dan mogen we zeker het Kerkbestuur gelukwenschen met deu aankoop van dit zoo geschikte ge bouw, gelegen in 't centrum van het dorp, nabij de .crk en voor een zacht prijsje. R- KSchool. Van :t aangebouw de gedeelte is deze week één lokaal in gebruik genomen, 't Zal wel No vember worden, eer 't nieuwe aan gebouwde gedeelte geheel voltooid zal zijn. En als er dan voldoende leer krachten zijn, kunnen we ook op dit pimt tevreden zijn. Burgert. Stand. Geboren: <L van J. Bonhof en J. Blokker. z. van E. Winkelman en L. Higersom. Ondertrouwd: Jan Winter en Catka- rina Veldmans. Overleden: Johannes Twaalfhoveu, 7 w. Johannes Deijle, 42 j. WIJK AAN ZEE EN DUIN. jBurgerlijke Stand. Gebaren: z. v. 0. Keesen-de Boerz. v. M. M. I'ortogios- van Dijk; z. v. M. P. Boot-van der Kloot; dr. v. A. Meyrau-Ketel; dr. v. B. Tromp-D.ekkerz. v. J. Koning-Coe- terier. Ondertrouwd: Th. Leeuw, 29 j. en J. 0. Eyking 21 j. Getrouwd: D. Brink 27 j. en W. Muys 26 jaar. Overleden: Levensl. geb. kind van. 0. H. Schelleviseh en A. de Vries. ZANDVOORT. Het verlof van dein gemeentesecretaris. Met ingang van 1 September is het ziekterverlof van den heer P. L. de de Vrie-, gemeente-secretaris alhier, met 2 maanden verlengd. LEIDEN. Er blijken te Leiden valsche bankbil jetten van f 35 in omloop te zijn. In het begin der vorige week werd bij) de Nederlandsehe Bank een valsch bank biljet van f 25 in beslag genomen en Zaterdag weer een. Dit draagt het re- Borvenummer BX 083831. Het papier on derscheidt zich van dat van de echte bankbiljetten door soepelheid en vettig heid. Burgerl. Stand. Ge trouwtR. J. W. van Til en A. H. Burger. Geboren: zoon van E. J. Nederstigt La turners; zoon van J. P. H age mande Jong; zoon van M. J. van RoodeSchra- ma. Overleden: A. Rumphorst van der Veld, 78 jaar; J. van der ZonLommerse, 72 j. Loting. Vrijdag had alhier de loting voor de nationale militie plaats. Door 49 jongelieden werd daaraan deelgenomen; de 16 of 17 hoogste nummers zijn vrijge steld van den dienst. De Raadsvacature. Het vertrek van dr. G. H. van Waasbergen uit de ge meente heeft een raadsvacature veroor-, zaakt. De zetel behoorde aan den Econo- misohen Bond (nu Vrijheidsbond). Eerst is daarvoor gekozen verklaard de heer H. A. van Wave ren, die voorheen reeds raadslid was, doch in 1919 niet her kozen werd. Deze bedankte ter elfder ure. Hierna kwam in aanmerking de heer A. van El, winkelier alhier, die 3 voorkeur stemmen meer had dan zijn opvolgster mevrouw KeurWesseting. De heer Van El heeft ook weder bedankt. Om aan het wettelijk voorschrift te voldoen, wordt nu mevrouw KeurWesseling benoemd. Men meent, dat deze haar verhuisbiljet reeds heeft opgevraagd, daar zij met haar gezin zich binnenkort in Noord-Amerika gaat vestigen. In elk geval neemt zij de benoeming niet aan. Dan is dc lijst uitge put en zal de vacature moeten duren tot de volgende verkiezingen, over ongeveer 2 jaar. Op een kleinere plaats zal zoo iets niet vaak voorkomen. Door dit toeval wordt indirect en ongewild de rechtsche fractie in den Raad versterkt. Sehoolbouw. De nieuwe bijzondere school voor Christelijk Volksonderwijs, ge naamd Juliana-school, zal op Woensdag 14 dezer onder Hillegomsóhe aannemers worden aanbesteed. Zij zal bevatten 7 Ieer- lokalen. De Broodprijzen. Nadat „Ons Be lang" het goede voorbeeld gegetven had, hebben alle bakkers in deze gemeente de broodprijs verlaagd. Flink. Zaterdag geraakte een 7-jarig kind spelende in dc Beek. Een 12-jarige jongen, S. geheeten, stond aan den over kant, gooide zijn jas uit en begaf zich te water en redde de kleine. Om den kortsten weg te nemen, zwom hij weer de Beek over naar de plaats waar hij wezen wilde. Het 3-jarig kind had veel water binnen gekregen, doch was door de flinke daad van den 12-jarigen knaap toch behouden. Benoemingen. Aan de R. K. Jon gensschool (nfd. L. O Marl astraat. zijn benoem tot onderwijzers d j heeren Th. H. v. Kempen, van Maastricht, J. A. J. B:erhoom te Wognum, Joh. v. Roode,. te Nibbixwoud en mej. 0. B. H. Ron del, te Etten (G.) Mej. E. Bade, onderwijzeres a n de Mariasehool alhier is benoemd aan de R. K. school te Nieuwendam. Begrafenis van wijlen Mr. W. S. J Waterschoot van der Gracht te Bever wijk. Zaterdag j.l. te een uur nam., arriveerde alhier per anto het stoffe lijk overschot van wijlen mr. W. S. J- Waterschoot v. d. Gracht. Na een korten dienst in de kerk van St. Agatha had de overbrenging plaats naar den familie grafkelder op de R. K. Begraafplaats der parochie van Sfc Agatha. Drie kran sen dekten de baar, twee van familie en vrienden en een van regenten, ge- neesheeren en liefdezusters van het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam,, waar van de overledene stichter was. Achter de baar gingen Jlir. v. d. Does de Wille- bois, oud-burgemeester van 's-Heitogen- bosch, en mevr. v. d. Aa, resp. zwager en dochter van den overledene, de Wel- Edelgeb. heer v. Ogtrop, de Zeer Eerw. Pater Stegen, de WelEd.Gestr. heer Bverhard. president van het O. L. de familie Richardson, de WelEd. heer v. Engelen, de Zeer Eerw. lieer Geylon, pastoor te Wijk aan Zee, notaris Don ker, van Beverwijk, eenige oud-collega's van den ontslapene en een groote schare belangstellenden van Beverwijk en Wijk aan Zee, oud-personeel enz. enz. Na de kerkelijke verrichtingen door den Zeer Eerw. heer A. Waare, deken van Beverwijk, geassisteerd doer zijn beide kapelaans, nam Jhr. v. d. Does de Wiliebois het woord om namens zijne zuster, mevr. de wed. Waterschoot van der Gracht, den overledene het laatste afscheid te brengen. Met geroerde stem memoreerde hij de vele diensten door den overledene aan Staat, Kerk en Maat schappij bewezen. Dat wijlen mr, Waterschoot van der Gracht in hoog aanzien stond, bewees wel het hoogsteigenhandig schrijven door Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden den Aartsbisschop van Utrecht en den Bisschop van Haarlem tot de familie ge richt, waarbij H. H. D. D. Hoogwaar digheden deelneming bij dit heengaan uitspraken. Mogen, aldus spr., de vele stichtingen van den overledene voor de nageslachten een baken zijn, hun wijzend de richting, waarin de Maatschappij zich moet voort bewegen., Spr. brengt namens de familie dank, inzonderheid aan de Paters Jezuieten, die altijd vrienden van den overledene geweest zijn en tot het einde hem tot steun en troost warendank ook aan allen, die met hem geleefd hebben en die zoo goed zijn aan dit graf een laatste adieu te komen zeggen. Spr. betreurt het dat de zonen van wijlen mr. Waterschoot zoo wijd en zijd over de aarde verstrooid zijn, dat zij hun vader deze laatste eer niet bewijzen kunnen, en spr. uit bij het verlaten der groeve de bede, dat het voorbeeld van den heengegane tot in de verre geslach ten moge nawerken voor het heil van Kerk en Staat. Dat God zijne ziel het welverdiende loon en de eeuwige rust geve Tot. leerares aan de Technische Hooge- school te Delft is benoemd mevr. L. P. J. de Jager-Meezenhroek, alfiier. Tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier is benoemd de heer F. C. G. Duvergé, thans tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Venlo. Burgerlijke Stand van 26 Augustus tot 2 September 1921. Ondertrouwd: J. W. Pauptit en B. Schaafsma. J. D. W. Krijns en G. Middelkoop. P. Nollen en A. Burger. J. H. Zwitser en J. Kluft. EP. Broek en A. Boogaard. Getrouwd: P. G. Veens en J. G. Webbe. Maarten Smit en M. Gerritse. Geboren: dochter van H. M. Böbm Duiker. zoon van G. E AlesLangen- dijk. dochter van C. VisserBoot. Overleden: M. Metselaar, 27 jaar. H. Sallé, 53 jaar. A. M. M. Groot, 59 jaar. Arbeidsbemiddeling. Nu de aard beiencampagne weer lang achter den rug is en de tuinen geen handen meer vra gen, neemt 'hand over hand de werkloos heid weer toe. Zoo stonden op 2 Sept. j.l. ten bureele van dc arbeidsbemiddeling in geschreven voor Beverwijk 27 en voor Wijk en Duin 8 werkloozen. Morgen, Dinsdag, komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Afgehan deld zal worden de volgende agenda: Ingakomen stukken en meded-eelingen. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1920. Goedkeuring rekening Levensmiddelen- bedrijf, Burgerlijk Armbestuur en Gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dienst 1920. Verordening tot regeling van het ver volg onderwijs. Aanwijzing Personeel Vervolgonderwijs. De heer J. de Wildt hoopt 1 October a.s. zijn 25-jarig jtibileum als wethouder dezer gemeente te herdenken. Te Amsterdam is geslaagd voor het ex amen Hoofdakte de heer W. Hoekendijk, alhier. Ondertrouwd: A. A. Leuven en J. M. van der Linden. Geboren: dochter van H. Brouwer Planting. zoon van A. M. de Kievit Vogel. dochter van J. NeeskensKlin kenberg. Overleden: J. Messinger, 49 jaar. II. G. van Eerde, 4 maanden. Een kranige vrouw. Gistermorgen geraakte het 3-jarig zoontje van den heer H. alhier, spelender wijze te wa ter. Gelukkig werd dit nog intijds op gemerkt door Mej. 8., die aan den wa terkant komende, nog alleen de klomp jes boven water zag. Zonder zich een oogenblik te bedenken begaf zij zich in de vrij diepe en breede sloot en mocht het genoegen smaken het kind op het droge te brengen. Het jongetje, dat bij na bewusteloos was, werd door de oor deelkundige behandeling, van den inmid dels toegesnelden heer S., voor verder gevaar behoed. Als de juffrouw niet zoo snel had ingegrepen, dan was het kind zeer zeker verdronken. Voorwaar een kranige taak. Oprichting Patronaat. Oris is ter oore gekomen dat binnenkort in de pa rochie van St. Ba.vo een patronaat zal worden opgericht. De vrees voor de ge varen, die in den tegetvwoovdigen lijd overal, maar bijeonder in de dorpen, ge legen in de nabuur!schap van de steden, opkomen voor de jeugd, doet de gees telijkheid van deze parochie besluiten, nogmaals bet zoo nultige werk van de oprichting van een Patronaat ter hand te nemen. Vriendelijke afleiding en vroolijke ont spanning naast nuttige lessen aan de kinderen aan te bieden, ziedaar het «foei. Het Patronaat stelt zich voor: lo. om des Zondagsmiddags (van 5 tot 71,4, uur) de schoolvrije jeugd bijeen te verzamelen in het prochie gebouw en hen daar aan genaam bezig te houden. 2o. om hen in de week eenige avonden door herhaling,s- onderwijs of anderszins de zoo noodige kennis voor hun toekomst aan te bren gen. Op hartelijke zorg en aangename bijeenkomsten zal op de eerste plaats ge le! worden, zoodat de 'kinderen er niet tegen behoeven op te* Ben, «Isof zij op-! nieuw ter school moeten gaan! Ouders, toont dat gij het belang ran uw kinderen begrijpt, en zendt uw zoon of dochter naar deze »oo nuttige instel ling. In aanmerking komen thans kinderen die den Catechismus hebben afgemaakt hun vijftiende jaar nog niet of pas zijn ingetreden. Het h erh a 1 iugso ndcrw ijs wordt zooveel mogelijk verplichtend ge steld. Gelegenheid voor inschrijving voor de jongens is Vrijdag 16 Sopt. s avonds 8 uur, voor de meisjes dien avond otn 7 uiur in de Catechismniskamer. Collecte. Door B. en W. is aau de Haarlemsche OrkestVereenïging vergun ning verleend tot het rondgaan met in- teekehlijsten voor steunaanvraag bij de burgerij tot dekking van het tekort der Exploitatie dier Vereeniging. Nijverheidsavondschool. Gisteravond heeft in het gebouw dèr Nijverheids avondschool de opening plaats gehad van do tentoonstelling van werkstukken der leerlingen. Van de commissie van toe lacht waron aanwezig de heeren K. H. Tusenuis en C. Heere. In een der bovenzalen heette de di recteur de heer G. ten Kapel, de aan wezigen welkom en wees er op dat er maar weinig ruimte voor ontvangst is, er is dan ook noodig behoefte aan ruimte. Spr. is verheugd, dat er veel belangstel lenden zijn, deze is wel noodig in deze tijd van verwisseling van Burgeravond school naar Nijverheidsavondschool. Het is wel van belang kennis te nemen van hetgeen de leerlingen hebben vervaar digd. Spr. noodigde de aanwezigen uit met de leeraren een rondgang door de zalen te maken. Allen gaven daaraan gevolg. Het is een mooie verzameling van werkstukken en er blijkt uitnemend uit welke vor deringen de leerlingen hebben gemaakt. De tentoonstelling is ook heden en morgenavond en Zondagmorgen en mid dag gratis te bezichtigen. Concert. Ter gelegenheid van Ko ningin no verjaardag gaf de Harmonie „St Cecilia" een welgeslaagd concert. Het mooie weer en het talrijke publiek, gaf aanleiding tot gezelligheid, zooals men dien in ons dorp kent. Prachtig was de muziek die ten ge- hoore werd gebracht. Vooral het „Wil helmus" en „Wien Neerlandsch bloed" werd prachtig uitgevoerd. Doordat lie directeur elders moest dirigeeren, werd dit concert gedirigeerd door den wm. directeur, den hoer N. v. d. Berg. Moge „St. Cecilia" nog vele malen haar opgewekte tonen laten hooren, tot nut van het algemeen maar voor hun vereeniging in het bijzonder. Pastorie. Melden wij vroeger dat men spoedig met den bouw zou begin nen, thans is men zoover gevorderd, dat de teekening gemaakt is en het werk uit gevoerd zal worden door den heer P. N. Vestór, alhier. Het buitenverblijf „Zorgvrij". al hier, eigendom van Mevr. de Wed. W. de ClercqTcding van Berkhout, is uit de hand verkocht aan den heer Ch. Blanckenhagen. Huldiging va'.'t Prof. Aenrf'jient. Dinsdag werden alhier de volksfeesten, met ringrijderij in den voormiddag ge houden inet groote deelname en veel belangstellend publiek, waarbij de R.Iv. Harmonie, die Zondag te Hilversum in de 2e afdeeling den hoogsten prijs gewonnen heeft, voor opwekkende mu ziek zorgde. Woensdagmorgen was de muziek weer in actie, om de kinder stoet le begeleiden die in optocht met oranje en vlaggen de straten doortrok om daarna zich naar het Seminarie te begeven, waar professor Aengeuent een aubade werd gebracht, naar aan leiding van zijn benoeming tot offi cier in de Oranje-Nassau-orde. Nadat de muziek eenige nummers geblazen had, verschenen de profes soren aan den hoofdingang, waar prof. Aengenent namens de feestcommissie door den voorzitter gefeliciteerd werd met de onderscheiding hem te beurt gevallen. De voorzitter van de Har monie, de heer de Vos, feliciteerde hem daarna eveneens en hoopte dat hij steeds de sociale werker zou blij ven. Prof. Aengenent dankte voor de spontane hulde hem gebracht, die hij aan vaa dde als :n zijn persoon aan H.M. de Kon ngin gebracht, die wij erkennen als de draagster van het Godsgezag. Zij die met ons meeleeft in rampen en te genspoed, ook in de moeilijke jaren die achter ons liggen, die ons land uit liét Europeesch bloedbad hield; aan wie door het volk getoond is dat, toen andere tronen stonden te wan kelen, Haar troon hechter had ge staan dan ooit en ergens, Haar onze hulde; en spr. hoopte dat men zou bidden dat wij onder Haar rcgecren en wijs beleid nog vele iareu die voor spoed moge brengen, zouden mogen leven. Na een korte pauze, waarin iets ge offreerd werd, was deze bijzonderheid op dezen bijzonderen dag afgeloopeu. Burgerlijke Stand. Geboren, d. van J. M. L. Borst-ïhdsma. d. van M 3D. Vinkvan Alphen. d. van D. Nix van de Watering. d. van M. A. La- gerweijBoeree. z. van H. M. Mathot Naehtegoller. d. van M C. la Dak flensen. Overleden. Johanna Maria van Gor- kum, 1 jaar. Getrouwd. M. L. van dón brmk en 0. E. Heijerman. H. S holte eu W. B. Druiven. Ondertrouwd. A. H. F. d n B\&s en C. C. J. Stoops. S Gaus en T. Sukkel Aanvuliingsagenda, behoarande bij de raadsvergadering van 6 September edi., nam. 2 uur: 13. Voorstel tot vasttelling eener ver ordening tot regeling van het Vervolg onderwijs. 14. Benoeming van personeol voor het Vervolgonderwijs. VELSEN. De uitkeering uil de Oorlogswinstbelas ting. Zooals bekend is zal de gemeente v eisen van de derdeuitkeering uk de op brengst der Ooriogswinetbelasting ontvan gen 85.363. B. en W. komen in een uit voerig schrijven aan de Regeering daar tegenop en meenen dat aan deze gemeente zou behooreo te worden uitgekeerd 165.473. Voegt men daarbij de bij de tweede uitkeering te weinig ontvangen som van ƒ88315, dan zon het totaal be drag moeten worden 253.788. Vr. Weet u misschien een middel om lakschoenen voor barsten te behoeden. Antw. Het barsten zit in den regel in de qualiteif van het leer. In den handel zijn middelen om het leer soepel te hou den, en die voor barsten te behalen. Insmeeren met slaolie Is col- goed. Vr. Ben ik verplicht mijn huisbaas de huishuur te brengen? Hij heeft ze altijd zelf gehaald en nu zegt hij dat ik de huur moet brengen. Antw. Dat wordt geregeld door het plaatselijk gebruik. Weekhoren worden door den huisbaas in den regel opge haald. Vr. van B. N. te H. Antw, Uw vraag kunnen wïi niet vol ledig beantwoorden. Een tweetal adressen zullen we u opgeven: de heeren A. H. Gtmttier, leeraar H. B. S. 5-jar. cursus, Zijlvest 27 en P. F. de Haan, idem. Deri heeren zijn we'lteht bereid u andere adressen op te geven. Vraa&g: Esn kuiken heeft een gi zwel op den snavel. Wat is daaraan te doen F Antw.Het gezwel aanstipren met hhelsche steen, daarna insmeeren met boorvaseline, wat af en toe moet w rden herhaald. Vraag: Ik heb jonge kuikens en na zijn er kuikens bij die oprijde van hun snavel vleesch uitgroe'vn<r Het gelijkt veel op wratten. Kunt u mij ook zeggen wat ik daaraan dos Antw. Penseel de puisten dag-n.jxs met gezuiverde bruine teer, da oog leden bestrijken met een mangse! van een deel Perubalsem eu vijf deelen aankvaeeline. Da ziekte is waarschijnlijk een afwijkende vorm van diphtheritis en is zeer besmettelijk. Zieke di ren apart houden. Hok na afloop der zi 'k'e ontsmetten. Vr. Welke is de mooiste weg per rijwiel van Haarlem maar Arnhem? En hoeveel K. M. is dat? Antw. Haarlem, Zomervaart, langs de Ringvaart, tot den dwarsweg ro:hts, Haarlemmermeer, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Het Gein langs, Nichtevecht, Loenen, Breukelen, Maaxs- sen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsen- burg, Driebergen, Doorn, Leersum, Ame- rongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wa- geningen, Renkum, Heelsum, Oo te b ek, Arnhem. Afstand 116 K.M. Vr. Bij wien moet ik mij vervoegen om in den a.s. winter les te nemen of te ontvangen in electriciteitsleer Antw. Wendt u eens tot den direc teur der Ambachtsschool. Vr. Mijn dochter is voor dagmeisje in betrekking. Haar mevrouw is voor haar gezondheid den heelen zomer naar buiten en mijn dochter heeft vrijheid te verdienen als zij wil en wat zij kan, maar dan geen loon. Dat is goed gevonden. Mijnheer geeft geen kostgeld. Heeft hij recht dat niet te doen? Antw. Dagmeisjes ontvangen geen kostgeld, tenzij voeding uitdrukkelijk bo ven het loon is bedongen. Vr. 1. Kan mijnheer het dagmeisje dwingen dat zij bij een familielid van mevrouw gaat helpen 2. Kan daar mesr loan voor geëischt worden 3. Waar kan ik mij vervoegen? Antw. 1. Neen. 2. Ja. 3. Wendt u tot het R. K. Bureau van Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdag avond zitting houdt in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat van half ne gen tot half tien. In antwoord op eeen vraag in ons blad gedaan deelt een abonné cn m xle, dat de Amsterdamsche processie naar Noordwijk' zal gehouden worden Oen 17en October 1921 van uit Anis'erdtm. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Zeereerwaarde Heer pastoor de Eooy te Amsterdam (Willebrorduskerk). De rijdende artellerie. Blijkens de voorgestelde oorlogs- en vredesorgani satie van de landmacht, zal het korps worden opgeheven. De Nederlandsehe rijdende arlellorie is het oudste korps van hot Nederlandsehe leger. Den 21en Februari 1793 weid het decreet der oprichting door Prins Wil lem V op het ter reede van Texel ge ankerde admiraalschip van den luitenant admiraal graal' van Kinsbergon van Dog- gersbank, geteekend. Het bestaat thans uit twee rijdende batterijen en eon instruetiobatterij, in garnizoen te Arnhem. Commandant is thans majoor G. W. A. baron van Ilaor- sol te van den Dooru,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2