BUITENLAND Blekemolen 3. Sawall4. P. Dickent- man5. Nettelbeek. Wedstrijd over 12 K. M. Punten telling. Elke drie ronden een klassement. Hij die de minste punten heeft is winnaar. 1. Bontekoc, 25 punten, tijd 19 m. 29 sec 2. Didier, 26 punten 3. Scliur- mann, 31 punten. Uurwedstrijd achter groote moto ren. 1. Sawall 77 K. M. 280 M. 2. P. Dickentman, 150 M. achter; 3. Ble kemolen, ver., 4. Nettelbeek, ver., 5. Leon v. d. Stuijft, opgegeven. ATHLETIEK. Zondag werd op het Gemeen telijk speelterrein aan de Leidsche- vaart voor de korfballers der zomer competitie van den Haarlemschen Korfbalbond een ouderlingen athle- tiekdag gehouden. Het mooie weer hielp mede om dezen sportdag een goed verloop te doen hebben alleen ging de wedstrijd van de Korfbalclub „Macbi" tegen het personeel van het Provinciaal Ziekenhuis wegens slecht opkomen van de laatste niet door. De volgende nummers stonden op het programma waarachter we met een de uitslagen laten volgen Hoogspringen. (Dames.) Ie prijs M. Perry (Haarlem). 2e prijs Krelage (Haarlem). 3e prijs Modoo (Haarlem). 4e prijs B. de Vries (Haarlem). 5e prijs. A. v. d. Velden (Haarlem). (Heeren.) 1ste prijs Benjamin (Macbi). 2e prijs Boerhorst (A. J. C.) 3e prijs Pieterse (Haarlem). 4e prijs Wulfhorst (Haarlem). 5e prijs Zwart (A. J. C.) Verspringen. (Dames.) Ie prijs Krelage 2e prijs. N. Riezen (A. J. C.) 3e prijs. N. d. Velde. 4e prijs Modoo. 5e prijs B. de Vries (Macbi). (Heeren.) Ie prijs Benjamin. 2e prijs Boerhorst A. 3e prijs. Pieterse. 4e prijs H. de Vries (Macbi!) 5e prijs. Wulfhorst. Hardloopen 80 Meter voor danes. ^le prijs. Modoo. 2e prijs. Krelage. 3e prijs Perry. 4e prijs N. d. Velden 5e prijs R. de Vries (Macbi) 100 Meter voor Heeren. Ie prijs Benjamin. 2e prijs J. H. de Vries. 3e prijs M. de Vries (Macbi). 4e prijs Dom (A. J. C.) 5e prijs Poppe (A. J. C.) Afstanddoelen. (Dames.) Ie prijs. R. Friedman (Macbi). 2e prijs A. Krelage. 3e prijs B. v. d. Bilderbeek. (A. J. C.) 4e prijs E. v. Riessen. 5e prijs A. Modoo. (Heeren.) le prijs D. Zwart (A. J. C.) 2e prijs Berman (Haarlem). '3e prijs Dom. 4e prijs Wulfhorst' 5e prijs Benjamins. TIjddoelen. (Dames.) le prijs. Modoo. 2c prijs Bruseke. (A. J. C.) 3e prijs M. Riesen 4c prijs H. Krelage. 5c prijs. B. Wolff (Macbi) (Heeren.) le prijs. Wulfhorst. 2e prijs. Pieterse. 3e prijs J. H. de Vries. 4e prijs J. de Vries. (Macbi.) 5e prijs Berman. Balwerpen. (Dames.) Ie prijs. Modoo. 2e prijs. Perry. 3e prijs. Krelage. 4e prijs. Schagen. 5e prijs. B. Wolff M. (Heeren.) le prijs Boerhorst. 2e prijs. Benjamins. 3e prijs. Pieterrse. 4e prijs Berman. 5e prijs. Wulfhorst. 't Laatste punt van het programma •wqs 4 x 100 meter estafette loop, dames en 2 heeren. le prijs. 2e ploeg van A. J. C. 2e prijs, le ploeg van Macbi. 3e prijs Haarlem. Athletiek en Halterclub „Exselsior. Deze club trok Zondag, met een zes tal leden naar Amsterdam, om deel te nemen aan een 5 K. M. loopwedstrijd langs de Kalfjeslaan, aldaar. Van de deelnemers uit Haarlem kwamen als eersten aan. W. L. de Zwager en A. Mulders die bijna gelijk den eindstreep passeerden 3 M. Pielage 4 B. v. Zijl 5 N. M. de Zwager6 P. Beaufort. Voor Exselsior een prachtige presta tie, daar als maximumtijd 20 min. was gesteld. Zij verkregen alle het Diploma dat hiervoor beschikbaar was gesteld. - LAWH-TENNIS. HOLLAND-ENGELAND. De Holland-Engeland. tenniswed strijd is door de Engelschen met 7-4ge wonnen. ZWEMSPORT. DE INTERNATIONALE WED STRIJDEN VAN „HET IJ." Dc uitslagen van de Zondag door „het ij" gehouden internationale wedstrijden iuiden volgens de „Crt. Estafette 4 maal 200 Meter vrije deelneming om het kampioenschap van Nederland. Gewennen door de Zwemvereeniging „Het IJ" in 11 min.' 312/5 sec. met de zwemmers B. Kraan, Köhler, F. J. Schutte en J. van ilfhout. De Ploeg van „de Jonge Kampioen" gaf den strijd op na 550 meter gezwommen te hebben. „Het IJ' verbeterde het Nederlandsche record, dat sedert 1920 op eigen naam stond met 12 min 14/5 sec. met 302/5 seconde Rugzwemmen 400 meter vrije deel nemers om het Kampioenschap van Ne deriand le pr. P. F. van Senus. (De Maas) in 6 min. 441/5 sec. Hij verbeter de het Nederlandsche record, dat se dert 1919 op naam van P. Kraan stond in 7 min. 2/5 sec; dus met 161/5 seconde. 2e prijs J. Reynders (Het IJ) in 7 min 102/5 sec. 3e prijs P. Kraan (Het IJ) in 7 min. 131/5 sec. Schoonspringen vrije deelneming, 3 verplichte en 2 vrije sprongen, heer en, le prijs F. Mette (Het IJ) met 139 punten. 2e prijs H. C. Hensing (Het IJ) met 119 punten. 3e prijs J. C. Teten- burg (U. Z. C.) met 109 punten. Da mes le prijs mej J. v. Borselen (Het IJ) inet 103 punten. 2e prijs mevr. Meu lenaar (H. D. Z. met 92 punten. Borstzwemmen 200 meter, vrije deelneming, om het kampioenschap van Nederland, le prijs J. F. Schutte (Het IJ), in 2 min. 46 sec. Deze zwem mer verbeterde het Nederlandsch record staande ten name van G. Blitz (1918), met 2 min. 461/5 sec., tevens met 1/5 seconde. 2e prijs R. Bauwens (Cercle Royal de Nat.. Bruxelles,) in 2 min 544/5 sec. 3e prijs P. J. Jacobs zoon (D. J. K.) in 2 min. 553/5 sec. Gekleed popduiken, vrije deelne ming, diepte ongeveer 3 meter, om het kampioenschap van Nederland, le prijs A. H. C. van Senus (de Maas), in 272/5 sec. 3e prijs D. Schelck (Dolfijn,) in 32 1/5 sec. Estafettezwemmen, 4 maal 50 me ter, vier zwemwijzen, namelijk school slag, rugslag, zijdeslag en vrije slag. Op verzoek der Belgen was dit nummer ingevoegd, le prijs: Belgische ploeg met de zwemmers Courbett, F. van der Slot, J. Pletinckx en R. Bau wens, in 2 min. 40 4/5 sec. Het IJ zwom 2 min. 49 4/5 sec. Waterpolo. Het IJ IBelgium Wa- terpolowanderers4—4. Stand met rust 22. Des avonds werden in het restau rant „Badhuispaviljoen" de prijzen uitgereikt. Aan de Belgische gasten werd een diner aangeboden. ZEILEN. De Amsterdamsche zeilweek. Zondag kwam „Wildzang" van den heer Hin in „Scheldejollcn één aan in 3 uu 37 50 sec. HENGELEN. F. H. C.—„DE KOL BLIEK". Bovengenoemde vereeniging zal op Zondag 23 Oct. a. s. een groot Natio naal Concours houden voor corpsen en alleenstaande hengelaars om het kampioenschap van Nederland 1921, ter gelegenheid van haar 2jarig bestaan, in de Schie bij Rotterdam strekkende van Overschie tot Delft. Niet het aantal, maar het gewicht wint. Als prijzen worden uitgeloofd voor corpsen le prijs gewaarborgd zilveren Beker2e prijs gew. zilveren Lauwer krans 3e prijs gew. verzilverde lau werkrans en voorts vele zilveren me dailles, allen vergezeld gaande van Diploma's. Voor alleen staande hengelaars: le pr. modern schoorsteen garnituur met kleine gouden draagmedailles. Aangiften kunnen geschieden van 16 September tot 18 October bij het Jury-lid E. J. de Gier, Paul Krug er- straat 46, Schoten. Inleggeld bedraagt voor corpsen 5.per 5 personen. Voor persoonlijke deelname 1. de persoon. Verdere inlichtingen verstrekt het Bestuur. Vlaardingsche Hengelaarsvereenl ging. Deze vereeniging stelt zich voor eene Groot Nationaal Hengelconcours te houden in de Zuid- en Noordvliet onder de Gem.ente Maasland op 18 September a. s. waaraan verscheidene Medailles verbonden zullen zijn. De prijzen van personeele wedstrijden zullen bestaan uit luxe voorwerpen. De wedstrijden zullen voor ieder 1 uur duren. Inleggeld Corps 5 per 5 personen. Alleenstaande hengelaars 1 per per soon. Bij geiijk gewicht beslist het lot. De loting zal geschieden op Maandag 12 September. De vrije hengel. Zondag hield de Haarl. Hengelaars- Vereen. „de Vrije Hengel" een wed strijd op den grootsten witvisch. Er werd om half zes van de Lange Brug afgemarcheerd naar den Ringvaart. Er werd aardig gevangen en toen de wedstrijd afgeloopen was werden er 73 stuks geteld. De grootste was 35 c. M. die door den heer Russ gevangen werd, die daardoor den eersten prijs ontving. Den 2en prijs werd gewonnen door den heer J. Wensveen, 3en prijs den heer H. Evers. 4en prijs door den Heer J. de Droog en den 5en prijs door den heer G. Timmermans. DIOC. HAARLEMSGHE VOETBALBOND. Competitie indeeling. Het bestuur van den D. H. V. B. heeft de volgende competitie-indceling vastgesteld 1 A. R. K. A. V.2., V. V. Z. 1, S. D. E. 1, De Meer 1, Zwaluwen 1, Will. Eggert,. 1, D. O. S. S. 1, R. K. H. V. 1, K. D O. 1. 1 B. D. H. L. 1, Celer 1, V. V. S. 1, Gr Willem 2, Olympia 1, (voorw.,) D. O. N. K. 1., Leonidas 2, Excelsior 1. 1 C. Westen 1, Concordia 1, Davttiaten 1, S. D. O. 1, H. B. C. 2, R. K V. Z. 1, V. 1. C. 1. 2 A. R. K. A. V. 3., De Meer 2, K.D.O. 2, The Vicory 1, P. V. C. B. 1. Wils kracht 2. N. E. A. 1. H. B. C. 3. 2 B V. A. F. C. 2. V. V. Z. 2., A. D. O. 1, G. V. A. 1, S. D. E. 2, S. D. O. 2, Zwa luwen 2, D. O. S. S. 2. 2 C. Wilhelm us 2, Gr. Willem 3, D. H. LH 2., Edoh 1, V. V. S. 2, J. S. V. 1, Leoni das 3, D. O. N. K. 2. 2 D. Celer 2, Kolping 1, Tia 2, Duiven 1, Spartaan 3, Olijmpia 2, D. O. S. 1, Excelsior 2. 2 E. H. B. C. 4, Geel Zwart 1, Kinheim 1, Westen 2, R. C. IJ, 1, W. F. C. 1, De Damiaten 2. 2 F. (Voorw.) N. V. C. 1. Zilk 1, L. F' C. I, S, J. C. 1, S. M. C. 1. 3 A. Wilskracht 3, R. K. A. V. 4, V. 1. C. 2, G. V. A. 2, D. O. S. S. 3, N. E. A. 2, K. D. O. 3, P. V. C. B. 2. 3 B R. K. A. V. 5, Zwart Wit 1, D. V. S. 1, Will. Eggert 2, De Meer 3, H. M. S. 1, The Victory 2, Zwaluwen 3. 3 C. V. A. F. C. 3, V. V. z. 3, S. D. E. 3, S. D. O. 3, S. V. A. 1, V. V. A. 1, Unity 1. 3 D. Gr. Willem 4, V. V. S. 3, Edoh 2, J. S. V. 2, D. H. L. 3, Rijswijk 1, Leonidas 4, Wilhelmus 3. 3 E. Geler 3, Excelsior 3, Duiven 2, Spartaan 2, Kolping 2, Tia 3, Olympia 3, Zeemeeuwen 1. 3 F. Geel Zwart 2, N. V. C. 2, Zilk 2, Con cordia 2, L. F. C. 2, S. J. C. 2, S. M. C. 2. 3 O H. B. C. 5, R. K. V. Z. 2, Geel Wit 1, Kinheim 2, R. C. IJ 2, W. F. C. 2. 4. A. V. A. F. C. 4. A. D. O. 2, S. V. A. 2, S. D. O. 3, Heilo 1 (voorw.) S. D. W. 1. 4 B. V. V. Z. 4, S.. D. E. 4, V. V. A. 2, G. V. A. 3, Zwart Wit 2, P. V. C. B. 3. 4. C. Wils,kracht 4, R. K. A. V. 6, V. 1. C. 3. K. D. O. 4, H. M. S. 2, Unity 2. 4 D. Gr. Willem 5, V. V. S. 4, D. H. L. 4, J. S. V. 3, Rijswijk 2, Wilhelmus 4. 4 E. Leonidas 5, Excelsior 4, Respice Finem 1, Laurentio 1, Zeemeeuwen 2, D. O. S. 2, Duiven 3. 4 F. Geler 4, Duiven 4, Spartaan 3, Kol ping 3, Maassluis 1, Kralingen 1. 4. G. R. K. V. Z. 3, Geel Zwart 3, Westen 3, S. D. S. 1, Concordia 3, De Damiaten 3, N. V. C. 3. GRAAF WILLEM 2—R. K. A. V. Zondag begonnen de bekerwed- op 't H. B. C.-terrein met bovenge noemde ontmoeting. „Graaf-Willem" die den toss wint, profiteert eerst van wind en zon. Nadat beide ploegen op verkenning uit geweest zijn, ontstaat een zeer vlug spel, en al spoedig blijkt dat Graaf Willem meer wil tot winnen heeft. De keeper, die vaak zeer gevaar lijk doet, krijgt aardig werk, maar weet zijn tegenpartij voorloopig van zich af te houden. Na dc eerste aan vallen daalt het spelpeil, waaraan de warmte voor een groot deel debet is. Pas na 20 min. komt de eer ste goal, als na een langdurige bele gering op het R. K. A. V.-doel v. Rooyen onhoudbaar via den paal scoort 10. Dat wordt R. K. A. V. te erg. De voorhoede valt fraai combineerend aan, en nadat de keeper van Graaf Willem eenige fraaie schoten gestopt heeft, moet hij voor een onverwachts schot van Boddeke zwichten. 11. Met dezen stand wordt gedraaid Na de thee is R. K. A. V. eenigen tijd sterker, vooral de voorhoede is tactischer, maar de verdediging, die den geheelen wedstrijd enorm zwoegt, weet eiken aanval af te slaan. Opeens komt Graaf-Willem los. De keeper redt wel maar Iaat den bal liggen, en R. K. A. V. is dan zeer fortuinlijk als de back nog corner kaB werken. Lap van Graaf Willem heeft zijn handen vol aan Maarssen die snel is, en goede voorzetten geeft. Om beurten wordt rakelings naast geschoten. Opeens geeft Goorssen een hoog schot, dat juist in den hoek on der de lat komt, waar de R. K. A. V.- keeper „naast" grijpt. 2—1, terwijl eenige minuten later Vrijdags een bal, waarvan de back meende dat hij out ging, voorzet. De keeper stopt, doch via den paal belandt de bal in't doel. De laatste oogenblikken zijn voor R. K. A. V., echter zonder suc ces. 't Einde komt met een wat ge flatteerde 31 overwinning- voor Graaf-Willem. OP HET SPORTPARK. „WESTEN I—DE MEER I". „Westen 1" opende haar seizoen met een vriendschappelijken wed strijd tegen „De Meer" uit Amster dam. De eerste aanvallen zijn voor de gasten, maar Pielage die het doel van Westen verdedigde, deed zijn werk naar behooren. Westen komt er dan beter in. en dan kan de Meer- keeper zijn talenten toonen. Nadat de links-buiten van de Meer Pielage eens aan den tand gevoeld had, gaat Westen er goed combineerend van door, en Hirs neemt met een goed schot .de leiding 10. Dan gaat de u.-rechts van Westen er vandoor, passeert alles en scoort onhoudbaar 20. Door een kleine blessure moet de back van de Meer uitvallen, waar door zij enorm verzwakken. Voor rust weten zij echter verder scoren te voorkomen. Na rust is Westen eerst iets ster ker, maar de Meer zet er tenslotte alles op om met 10 man een tamelijk figuur te maken, 't Spel gaat dan ook goed gelijk op. Jammer dat de scheidsrechter het spel voortdurend voor buitenspel moest onderbreken. De Meer krijgt een goede kans om den achterstand te verkleinen, als een corner, fraai genomen, door een paar man gemist wordt, terwijl Pie lage een te goede doelwachter is, om een prachtschot van den midden voor niet te stoppen. v. d. Berg weet met een hard schot tenslotte de leiding nog te vergrooten, waarna „De Meer" het opgeeft, en tenslotte alleen nog verdedigt. Als het eindsignaal klinkt, wint Westen alleszins verdiend met 30. VRIENDSCHAPPELIJK. Westen "VZwaluwen IV. 32. „AMICITIA." Zondag speelde bovengenoemde club een friendly game tegen Concor dia II te Hillegom. Na eerst gezamen lijk gekiekt te zijn nam de wedstrijd een aanvang en reeds spoedig maakte Amicitia de eerste goal. De Bloemen dalers komen in de meerderheid en nemen verscheidene corners, waarvan er één ingezet wordt. Concordia vermindert nu den ach terstand door via keepers handen een tegenpunt te maken. Vlak voor rust scoorde Amicitia's middenvoor nog met een prachtschot. Na rust heeft Concordia haar opstel ling gewijzigd en is meestal in de meer derheid. Deze meerderheid wist ze nog in 2 doelpunten uit te drukken, zoodat 't einde van dezen zeer vriendschappe lijken wadstrijd en gelijk spel bracht (3-3) HERFSTMAAND. September is vaak een schitterende maand, met heerlijk frisch weer. Vooral de ochtenduren, 's Middags kan 't nog lekker warm zijn, hoewel de zomer hitte voorbij is. In 1919 was Septem ber warm, in 1920 koud; we hadden verleden jaar maar 108 uur zon, tegen 131 uren normaal voor September. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg slechts 37 m.M. tegen 64 m.M. normaal, vrij gelijkmatig over de maand verdeeld, Slechts op enkele plaatsen kwam een heldere dag voor. We naderen nu snel het najaar. De avonden vallen al vroeg in en als we geen zomertijd hadden was 't nog een uur vroeger donker. Dat zul len we plotseling merken als in 't laatst van de maand weer de normale tijd wordt ingevoerd. 1 September komt de zon op 6.10 en gaat ze onder 7.48; 30 September (normale tijd) 6 uur op en 5.38 onder. Dat scheelt dan ruim 2 uur, dat het vroeger donker wordt. Zoogdieren. Hazen werpen nog wel eens voor de vierde maal, doch deze jongen komen gewoonlijk om. Vogels. Het wordt nu stiller. Veel trekvogels verlaten onsde ooievaar (als hij niet reeds in Augustus is heen gegaan), de nachtzwaluw, de zwart kop, de grasmusschen, de rietzanger de zanglijster, de hop, de kwartel, de tortelduif, de huiszwaluw, en soms ook al de boerenzwaluw. Groote troepen meezen, spreeuwen, roeken en kieviten zwerven nu al rond. Amphibieën en reptielen. De afne mende temperatuur maakt deze koud bloedige dieren minder levendig. Ze komen 's morgens veel later voor den dag en betrekken 's middags veel vroeger hun nachtverblijf. Slangen en hagedissen vervellen nog. Sala manders en kikkers bergen zich al op; maken er ten minste een begin mede. Insecten. De insectenwereld is thans, evenals in Augustus, nog sterk be volkt, maar als we over de helft zijn, v/ordt 't minder. De wespen- en hom melkolonies worden nu opgebroken er vliegen nu groote massa's van deze insecten. Het is van 't jaar een echt wespenjaar geweest, evenals een bui tengewoon bladluizenjaar. Dat staat in verband met de droogte. September is een echte rupsenmaand. Men vindt nu, evenals in Augustus, de mooiste rupsen, waaruit de prach tigste Vlinders komen. De koninginne- page op schermbloemen, de witjes op koolplanten, de ligusterpijlstaart op liguster, sering, esch, sneeuwbal, spi rea en radijsboompje. De lindepijl staart op linde en iep. De populieren pijlstaart en wilgen pijlstaart op popu lier en wilg. De wapendragers en de mooie berkenspanners op allerlei hoo rnen. Verder verschillende Vanessa's op brandnetels. Er zijn altijd nog veel elzen- en wilgenhaantjes, evenals vele libellen. Wespen- en hommelnesten, die in den grond zitten, kunnen zonder ge vaar worden uitgegraven, als zij ver laten zijn. Het is dan merkwaardig te zien, hoeveel „sloopers," insecten en mijten, bezig zijn de nesten te „ver werken," af te breken. De natuur kent geen blijvende woningen. De groene sabelsorinkhanen kun nen wij op onze avondwandelingen nog steeds hooren. Zij leggen hun eieren in den grond. Soms komt de gevaarlijke winter- vlinder al voor den dag. Tegen boomstammen zitten mooie, gele vlinders, die precies een verdord geel blaadje gelijken. Er vliegen nu nog mooie dagvlinders, maar dan moet het zonnetje schijnen. De schitterende Atalanta is als een wondere verschijning. Allerlei soorten vliegen zitten nog op de bloemensommige op lagere bladplanten. Veel darren en hommels op de zon nebloemen die verorberen hun „gal- genmaal," want ze zijn allen ten doode opgeschreven. Zie vooral de koolplanten nadie zitten in de rups. Men moet nu wat O. L. Heersbeestjes verzamelen, en die in den rozentuin zetten. Ze ruimen bladluizen op en helpen ons ook het volgende jaar, want zij overwinteren in den tuin. De verzamelde O. L. Heersbeestjes doet men in een flesch met eenige verdroogde blaadjes en zet dit op een koude plaats op zolder of in een schuurtje. In huis hebben we nog voortdurend last van muggen en vliegen maak ze dood. Ze zullen trachten in huis te overwinteren, wat haar belet moet worden. Andere dieren. Slakken leggen nu nog eieren, die overwinteren. Daarom moeten wij zooveel mogelijk de slak ken nu dooden. De regenwormen halen de winterprovisie bij elkaar. Zij be staat uit afgevallen bladeren, die zij naar hun hol trekken. Men ziet overal de bladeren rechtop in den grond staan. In de vrije natuur en in de parken. De klimop bloeitdeze heester of boom is de laatste, die druk door de insecten wordt bezocht. Nu bloeien nog de herfsttijloos, eenige veelknoopen, de melde, de koekoeksbloem, de stin kende kamille en eenige andere. Vele herfstbloemen, zooals dahlia's, herfst- chrysanten in de parken. Vruchten zijn nu in te zamelen van esch, eschdoorn, berberis, asperge, vlier, kastanje, eik, lijsterbes en Mei doorn. De vogels zitten nu druk aan sommige vruchten te smullen. Van veel planten kunnen wij nu de zaden inzamelen. Paddestoelen treden in grooten ge tale op. In de huiskamer. In deze maand (ge woonlijk half Sept.) worden weer veel planten naar binnen gehaald. Men maakt de potten en kuipen eerst goed schoon. Wie knol- en bolgewassen wil forceeren, moet ze nu gaan op potten. De Volkenbond. Ierland. De korfballers in Haarlem hebben hier •wel getoond nog iets meer te kunnen als korfbalten door zich bij deze athletiek- -wedstrijden danig te weren. De ontwapeningskwestie. De commissie voor de beperking van bewapening heeft onder leiding van Schanzer, Italië, vergaderd en zich met name bezig gehouden met dc rapporten van de tweede subcommissie over de antwoorden, gegeven op den door de Alg. Verg. van den Volkenbond geuiten wenisch tot beperking van wapening te land, ter zee en in de lucht. De meeste antwoorden spretken zich weliswaar uit ten gunste van het beginsel van ontwa pening, maar dragen niettemin het ken merk van de onzekerheid die den poli- tieken toestand thans karakteriseert. Vervolgens heeft de commissie enkele voorstellen overwogen, oj. dat van Frank rijk, door Bourgeois namens zijn regee ring ingediend. De Fransche afgevaardig de Noblemaire lichtte het voorstel toe en betoogde dat de Fransche regeering in de ontwapeningskwestie hetzelfde stand punt is blijven innemen; zij heeft inder tijd de Vredesconferentie voorstellen van dezelfde strekking als bet onderhavige gedaan. Daaruit blijkt, aldus seint het corres pondentiebureau, de onjuistheid van het vaak tegen Frankrijk geuite verwijt van militairisme. Als Frankrijk in het belang van den algemoenen vrede en ter verzekering van het verdrag dat alle geallieerden hebben onderteebend verplicht is zijn zonen on der de wapenen te honden, dan vervult hot niet voor zijn genoegen de rol van gendarme, die de omstandigheden het opleggen. Frankrijk heeft steeds betuigd dat het den weg naar ontwapening zal betreden, zoodra zekere voorwaarden, onontbeerlijk voor zijn veiligheid, zijn vervuld. De commissie heeft daarop het Fransche voorstel om advies verwezen naar dc raadgevende militaire commissie. De Matin wijst er op, dat de moreele positie van Frankrijk in den Volken bond in de meening der wereld gisteren zooveel duidelijker geworden is, dat er nu van onduidelijkheid geen sprake meer kan zijn. In de commissie betreffende de bewapening heeft Noblemaire, die bij afwezigheid van Viviani de conferentie voorzat, gelegenheid gekregen de hou ding van Frankrijk i n hst ontwapenings- vraagstuk uiteon te zetten. Noblemaire zeide, dat Frankrijk, door het amende ment in te dienen, dat strekt om een permanent toezicht m het leven te roe pen op den staat van bewapening der naties, vooreerst heeft willen bevestigen, dat het de algemeene ontwapening wiL Het bedoelde toezicht moet een vol strekt nauwkeurig toezicht zijn, dat zich over allo landen «onder onderscheid moet uitstrekken. Maar het spreekt van «elf, dat het Fransche argument eerst ten volle uitgevoerd zal kunnen worden van het oogenblik af, waarop de be langhebbende regeeringen van oorde zullen zijn, dat het mogelijk is, dat dit stelsel van kracht wordt.. Frankrijk wenscht even oprecht als w ik under land ook verlichting van de militate lasten, dio op de volken drukken. Maarschalk Fayolle rloot zich bij de verklaringen van Noblemaire aan. Het Oyper-Sihzische vraagstuk. Fe Engelsche bladen uiten hun voT-: doening over het besluit van den raad! van den Volkenbond om de Opper-Sile- zische kwestie te verwijzen naar de vor-j tegonwoordigers van vier „neutr.-ile" na-j ties: Brazilië, Spanje, China en België.! Het besluit wordt beschouwd ah ccnj heolo vooruitgang in de behandeling van; internationale aangelegenheden. De Daily Telegraph ziet er e:n trof-4 fend bewijs in van de erkenning vanj zedelijke boven materieels kracht ah overheerschendo factor bij het regeleij van internationalo betrokkingen, gelijk die oak in dan Volkenbond l>e! leb una? is. De Icrsche hongerstakers die u Spike Island geïnterneerd zijn, beginnen neca te eten. In Shm-Feinkringen verwachtte iner* dat dc Valera's antwoord gisteren, Zoiöj dag, te Londen en Dublin bekend zou gei< maakt worden. Het bericht dat Lloyd George een kabinetsraad bijeen heeft roepen, woTdt als een aanwijzing bei sohou-wd, dat de dingen nu hun climaj bereikt hebben en dat een definitieve beJ slissing binnenkort zal genomen wordent' Het katholieke weekblad Univcrs.e| merkt op, dat, zoodra de dominion-sta» tus aan Ieriand verleend zal zijn, alle loer komstige kwesties lussohen Engeland ent Ierland door de rijksconferenfie geregeld zullen moeten worden. Maar als dit zoo' is, vraagt het blad, waarom niet dadelijk een begin gemaakt en de rijksconferen» tie laten oordeelen en lxislissen over <M vraagstukken, die nu hangende zijn! Waarom zou niet zulk een conferentie 1e Kaapstad, ver buiten den invloed van' de Engelsche partijpolitiek bijeengeroepen worden, om een oordeel te vellen ovet de punten, die nu nog den voortgang be- Temmeren? Ierland zou daar even goed als Engeland vertegenwoordigd moeten zijp en beiden zicb moeten verbinden <M beslissing te aanvaarden. Het parlement zou haar moeten bekrachtigen, maar da regeering zou daar geen ernstige belem mering van hebben le verwachten. Merit mag van de Britsche dominions, die hunt zonen voor het rij:k ten offer hebben ge* bracht, niet vreezen dat zij niet voor dei veiligheid van het moederland zouden! waken. Gelijk gemeld is, is hel te Belfast nu. rustig. In den nacht van Donderdag op' Vrijdag zijn in het ziekenhuis nog tveet jongens van zestien jaar aan hun won den bezweken. Het getal der dooden bij de jongste onlusten is daardoor tol 18 gestegen. Men beweert dat verscheidene gelkwetsien door uitzethaTe kogels ge troffen zijn. NADF.R WORDT GEMELD, DAT DE BRTTSCHF. VOORSTELLEN DOOR HET TERSCHE PARLEMENT VERWORPEN ZIJN. (Zie verder telegrammen.) OPPER-SILEZIE. SldpSey, een ©ritsdh ambtenaar, die fid- hoort tod dc inlergeaUiecnde commissie, en de Fransche chauffeur Fangèrc, die in een automobiel in Oppesln terugkeerden, werden opgelicht en. naar DuisdManwl ge voerd, waar [rij gedurende 24 uur dicht bij de grens waren gevangen gehouden int een kasteel. Dit geschiedde door een Duitsche gewapende bende. Zij zijn wceit in vrijheid gestcfld en in Oppétn terugge keerd. De vermetele zoovers pochten er op, dat zij behoorden tol een „zwarte hand"-organisatie. Het was bun bedoeling den Engetech- man en den Franschman als gijzelaars let houden voor bet geval dat Joohtkc, tp> moordenaar van kapitein Monlalègre, zout worden veroordeeld om te worden dood geschoten. J DANTZIG EN POLEN. De Engelsche opperooanmisxaris -var» Dantzig heeft een belangrijke besfosing genomen in de paskwestie. iDc Poo-lsche regeering eischle van ieder die het ge bied van den vrijen staat Dan tzig bet reedt, oen pas met Poolsob visum. De opper- commaissaiis heeft zich thans tegen -tiert eisoh uitgesproken en beslist dat slechts bij doorreis door Poolsch gebied naait Dan trig een Poolsdh visum verplicht is. DE GRIEKSGH-TURiKSCHE OORLOG. De Daily Express verneemt uk Kon- stamtiinopel: De Grieksche troepen staar* voor de poorten van Angora. Volgens dep zelfden correspondent zou Kemai'a re geering naar Kaitseria verplaatst zijn. Het bericht voegt Jrderaan toe, dat het Fransch-Tunksobe verdrag op punt staat geteekend te worden, 50 Fransdhe ge vangenen rijn vrijgelaten. DE OPSTAND DHR MOPLAH'S. ■Reuter meldt uit Madras, dat de ort- lusten voortduren. Palrouilleercnde troe pen politie ontdekten Hindoe-huizen, die in brand stonden. Hevige gevechten waren aan den gang tusiscCien Hindoes en Dravidas. De politie werd met steenen ontvangen, verspreidde de vechtende, e» arresteerde eenigen. Ah Mulaiiar, het rebetlenhoofd is met 30 andere Moptahs gevangen genomen. Men bericht dat 300 Hindoes van Meimuri en Anshon met geweld tot den Islam nijp Ito Ik e-erd DE HULP AAN RUSLAND. Robert Gyllenboegel, dc Vrijdag te Hel- simgfors aangekomen Finsohe gezant tg Moskou, heeft als oorzaak van de apt- binding van het al-Russische hulp-comité genoemd de meendng, dat de sowjel-re- geering meent den toestand in het 1 i OII- gergebied thans zelf meester te ktinnes worden. Volgens d Pravvda beschikt dg sowjet-regeering thans over 9 mil tin ent poed zaad koren en ziet den toestand niej zoo donker in. De politieke toestand i<( nog onveranderd. De kleine communistic sche groop blijft heerschen door energW( en schrikbewind. Het landbezit is weeë hersteld. Iedereen kan ook ondernemink gen pachten en ze voor eigen rekeninfjr expkntceren. Nansen heeft in een redevoering 101 vertegenwoordigers van de Russischs steuncommissie in Engeland de bijzonders beden uiteen gezet van zijn overeen komst met dc sowjet-regeering, alsook'' de plannen, die hij heeft gevormd als dW reeteur van de Russische slenncomnvis&ie', die ingesteld is door bel Roode Kruis te Ge-nève. De tekst van dc overeenkomst zal binnen enkele dagen worden open baar gemaakt, jnadat dit dooi den geliee-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6