BINNENLAND. Binnenl Nieuws Kunst en Kennis. mMSMDF. BUITENL. BEXfORTEK, HET „REGEERINGSPROGRAM DER S. D. A. P. tt EEN SOCIALISTISCH BEDRIJF. «eteïng'W 29'ecnfe per wflfcüf getroosten1. De Ministers betreuren het dan ook dat de leden, kerf deze in het VERKEER EN POSTERIJEN. len raad is overwogen. De sowjefa bo den aan:: alle privileges, die door Hoo ver waren gewaarborgd1, alsook nadere waarborgen, die zelfs van nog grooter be lang zijn voor een gemakkelijke werking van den steun. Hoover zal een andere methode toepassen, omdat bij zich zal bepalen tot de taak van het voeden van kinderen in zekere oentra, terwijl Nan- sen voorziet in de hulp in het algemeen, w.o. valt de toevoer van levensmiddelen, granen en geneesmiddelen. Nansen moet mitsdien grootendeels werken met plaat selijke Russische autoriteiten. De sowjets hebben volledig het principe erkend van bet toezicht door -vertegenwoordigers van Nansen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De handel op de Jangtse is de geheele maand Augustus bemoeilijkt door plaatse lijke gevechten tusschen de strijdkrachten van Hoeman en van Hoepeh. Deze strijd is een ernstige bedreiging voor de buiten- landsche scheepvaart op de Jangtse; en op lal van Britsche, Fransche, Amerikaan- sebe en Japansohe schepen, is door solda ten uit beide kampen geschoten. De bui- lenlandsche kanonneerbooten, die nog druk aan het patrouilleeren zijn, hebben zich herhaaldelijk genoodzaakt gezien, vuur ie geven op de soldaten aan de ri vier-oevers. Intusschen is de ten onder brenging van Kwangsi door Kwantoeng nog niet voltooid. De strijdkrachten van Kwangsi zetten in verscheiden versterkte plaatsen hun verzet nog voort. De Kanton-partij geeft toe, dat de cam pagne haar hulpbronnen aan geld en man schappen ten zeerste heeft uitgeput. Dien tengevolge is de voorgenomen veldtocht tegen het Noorden nog niet veel dichter bij de ter uitvoerlegging. CONCENTRATIE VAN BOLSJEWISTI SCHE TROEPEN. Behalve de gemelde samentrekking van bolsjewistische troepen in de buurt van de Roem-eensche grens, bericht men een belangrijke verzameling van roode strijd krachten in het Oostzee-gebied, met name bij de grens van Esthland. DE ARRESTATIE VAN RAADS LEDEN. In Poplar zijn Zaterdag nieuwe inhech tenisnemingen uitgevoerd in verband met de weigering van den gemeenteraad om belastingen te heffen voor de openbare metropolitaansohe diensten. Behalve ver schillende raadsleden, werd nu ook een alderman weggevoerd. Toen deze uit zijn huis kwam, om in de auto van de politie te stappen, zong de menigte op straat hem de Red Flag toe. ïn heel Poplar worden nu toebereidselen getroffen voor de huurdersstaking als ant woord op de inhechtenisnemingen. Gister avond zou een verdedigingsbond van huur ders opgericht worden. Het plan is, om in elke straat van de wijk te posten. De man nen, die de huur komen ophalen, zullen aangemaand worden om ,/lOor te loopen", ïn het geheel werden Zaterdag in Po plar zes raadsleden in hechtenis genomen. Er zijn nog negentien in vrijheid o.w. Lansbury, de hoofdredacteur van de „Daily Herald", en zijn zoon. Later wordt nog gemeld; Er zijn nog vijf gemeenteraadsleden van Poplar gevangen genomen, w,o. Lansbury, de hoofdredacteur van de „Daily Herald", en zijn zoon. Er zijn thans 18 van de 30 aangehouden. Vijf vrouwelijke leden zul len Maandag worden gearresteerd. De ar restaties hadden in volkomen orde plaats, maar de menigte juichte de gearresteerde gemeenteraadsleden toe, toen zij naar de gevangenis te Brixton werden vervoerd Aan liet ministerie van binnenlandsche za ken is verzocht, aan Lansbury faciliteiten te verleenen, waardoor hij in staat zou zijn, de „Daily Herald" te blijven redigee- ren, terwijl hij in de gevangenis is, maar dit verzoek is geweigerd. Dergelijke faci liteiten zijn toegestaan aan William Stead, den hekenden journalist, die indertijd de „Pali Mall Gazette" redigeerde, en we gens een technisch misdrijf tot gevangenis straf werd veroordeeld. De vijftigjarige herdenking van de doorboring van den Mont-Cénis op 17 September a.s. zal het karakter aannemen van een groote Fransch-Ilaliaanschc ma nifestatie. Te Bardonnèche zal 'n herinne ringsplaat worden ingewijd door den Ita- liaansdhen minister Faota. Herinnerd wordt, d;I eigenlijk ten onrechte de tunne, door die Alpen ter plaatse Mont-Cénis ge noemd wordt. De tunnel toch ligt juist onder den top van den Mont-Fréjus. Dezer dagen werd uit Berlijn een ge val van vrouwenmoord op groote «schaal gemeld, gelijk aan dat van den Franschen blauwbaard Landru. Het thans ingestelde voorloopig onderzoek brengt steeds grieze liger bijzonderheden aan het licht. Dc man moet met niet minder dan 60 vrouwen en kinderen sadistische handelingen heb ben gepleegd en ten minste 15 vrouwen hebben vermoord. Bovendien heeft het on derzoek uitgewezen, dat G. zijn slachtof fers heeft ontleed, <le beenderen uit het vleesch gehaald en dit ten deele op een blok fijngehakt. Deze omstandigheid maakt het in verband met getuigenverkla ringen waarschijnlijk, dat G. het vleesch heeft verkocht, om als voedsel te dienen. Hij zou het als kalfsvleesch of als worst in den handel hebben gebracht. G., die eerst halsstarrig en hondsch al- leh heette te liegen wat -die getuigen hem voor hielden, geeft de laatste dagen teeke nen, dat zijl: zenuwen hem in den steek gaan laten. Von Hirschfeld, de gwezen vaandrig die in verband met den moord op Erzber- ger opnieuw gevangen is genomen, is uit Offenburg naar Oberkirch in Baden over gebracht. Te Praag is een jonge Zutd-Slaviër gearresteerd, die zich bij de politie onder zen valsche naam had gemeld. Bij zijn verhoor verklaarde hij 45-000 dinaren te hebben ontvangen om daarvoor koning Alexander te vermoorden. Toen hij echter den koning in Agram feestelijk zal inhalen, aws hij voor de gegeven opdracht terug geschrikt, en gevlucht. De aongehoudene bboort lot de revolutionnaire partij. Te Reichenberg is een pak exempla ren van „Das Kapital" van Marx m be slag genomen. De volksboekhandel, aan welke dc zending was geadresseerd, moet de eensuur-beslissing van den dienstdoen- den officier van justitie afwachten, alvor rens tot verkoop kan worden overgegaan. Naar uit Brussel gemeld wordt, heb ben arbeiders -te Wytscliaete, niet ver van den Keminelberg Vrijdag een groote onder- aardsche munitiebergplaats ontdekt, die vermoedelijk bij den aanvang van het be vrijdingsoffensief in allerijl door de Duit- schers werd onlruimd. Dc bergplaats is twee meter hoog bff vijf breed, verschel-, dene honderden meters lang en bevat aan zienlijke hoeveelheden geweren, machine geweren en munitie, welke nu met de noo- dige voorzichtigheid zullen worden wegge haald. De Grieksche krijgsraad te Smyrna heeft den Ita-Iiaanschen koopman Penza ter dood veroordeeld wegens spionnage ten be hoeve van de kemalisten. De autobus, die den dienst tusschen Esch en Duppach doet, is Vrijdagavond bij het station Duppach in botsing geko men met den trein, die van Luxemburg kwam. De conducteur van de autobus is gedood, de chauffeur ernstig gewond. Eenige passagiers zijn licht gewond. Rome wordt bedreigd door een inva sie van wilde katten, die in groote drom men uit de Campagna naar de eeuwige stad trekken. Hun voorhoeden staan reeds „ante portas". De overheid heeft maatregelen van ver weer getroffen en de bevolking moei in angst zitten. De mijnwerkers in Durham hebben besloten, ditmaal hun jaarlijksche feëst, dat op 17 dezer bepaald was, niet te hou den. Het besluit is genomen wegens de malaise in het mijnbouwbedrijf. Er zijn niet minder dan 26.000 volwassen en jeug dige kolendelvers buiten werk. De Saksische Minister van Binnen- Iandsche Zaken heeft Vrijdag zijn verlof, dat tot 15 Sept. liep, plotseling afgebroken. Hij heeft een verordening uitgevaardigd, waarin bij krachtens de verordening van den rijkspresident, alle militaire en natio nalistische betoogingen en met name alle regimentsfeesten biedt. Mr. Troelstra kondigt in „Het Volk aan, dat de 8. D. A. P. bij de begroo- tingsdebatten hare positieve eis;-hen voor de naaste toekomst, „haar program voor een eventueele, op de verschillende ar beiders-organisaties steunende regee ring" zal uiteenzetten. Voor de naaste toekomst maakt de heer Troelstra zich geen illusies. Het lijkt er niet naar, schrijft hij, dat de tijd voor zulk een regeering reeds zou zijn ge komen. Maar men kan noit weten, w.:nt, zoo meent nr. siTroelstra, de anti-these politiek loopt zóódanig vast en een ge meenschappelijk arb ilersverzot tegen de machten van het particuliere groot-ka pitaal zóó dringend en onvermijdelijk dat een parlement: r e disevsde over hare noedzak 1-jkheil geen ac d m' c :h kar k ter meer zal dragen, maar bij uitstek urgent moet worden geacht. Men zou zeggen, zegt de „Tijd" mees muilend: een parlementaire discussie over de „noodzakelijkheid' van iets wat „on vermijdelijk" is, is overbodig, Immers, in rustige zekerheid kan mr. Troelstra wel kalmpjes wachten op de dingen, die naar zijn vaste overtuiging onver mijdelijk komen zullen. Doch da leider der 8. D. A. P. is blijkbaar van het onvermijdelijke nog niet zóó zeker. En daarom zal hij trachten den gang der zaken te beïnvloeden door, los van aca demische beschouwingen, zijn practiseh regeeringsprogram te ontwikkelen. Nadat de heer Schaper als leider der S. D. A. P. ad interim zijne Candida- tuur voor het ministerschap in allen vorm heeft gesteld, zal nu mr. Troel stra den volke kond doen op welke voor waarden hij en zijne partijgenooten bereid zijn ons staatsbestel op Marxistischen grondslag te reorganiseeren. Want dat H. M. Koningin Wilhelmina hem binnen afzienbaren tijd daartoe op dracht zal geven lijkt den impulsieven revolutie-prediker onvermijdelijijk...." Hoop doet leven! En niemand onzer zal zóó wreed kunnen zijn, mr. TTroel- stra met deze naïeve hoop ook het leven te willen benemen In het K. 8. W. troffen wij onder staand stukje aan, waaruit blijkt, dat al het geschreeuw der socialisten maar larie is en dat o phen vooral van toe passing is „luister naar mijne woorden maar zie niet naar mijne werken", want waar een bedrijf onder socialistisch be heer staat, zijn de loonen en arbeids voorwaarden vaak veel treuriger dan in particuliere bedrijven. Het K. 8. W. schrijft: t Het is al jaren geleden, dat wij in dit Weekblad (1905) een beschrijving gaven van de z.g. „arbeids-glasblazerij" te Albi in Frankrijk, waar de arbeiders onder het tiranniek gezag der socialistische be stuurders voor een laag loon alle dagen, ook des Zondags, moesten werken als slaven De eisch van den achturigen arbeids dag was er al maar de daad der socia listen, die aan het hoofd van het fabriek Stonden, was het omgekeerd van hun eisch! Alleen toen de fabriek met haar arti kelen geen raad wist konden de arbei ders halve dagen werken. Tegen half loon natuurlijk. Het volle loon zouden deze socialisten in andere hoedanigheid dan van werkgevers geëischt hebben van., anderen! Benige maanden geleden nu deelde de „Ohronique sociale de Prance" het oen en ander mede over den tegenwoor- digen toestand van dit in ongunstige» zin vermaard geworden socialistisch be- bedrijf. Jaren lang waren de zaken van deze „arbeiders-glasblazerij" slecht gegaan. Maar de oorlog heeft ze er bovenop ge bracht. Het leek wel, of men nu alle moeilijkheden te boven was gekomen. De Humanité gaf zelfs een monographie over deze socialistische inrichting uit. Doch nu is er een ernstige werksta king uitgebroken. De redenen dezer sta king zijn, de woorden der socialisten in aanmerking genomen, voor een socia listisch bedrijf wel zéér merkwaardig. De onmiddellijke reden is een loons verlaging De dieper liggende reden is de eisch van grootera medeaeggttty schap der ar- 1 beiders in de leiding der onderneming! De stakende arbeiders eischen de af zetting van den raad van beheer en „een werkelijk aandeel in de controle en de leiding aangaande de arbeidsvoorwaar den en de technische, commcrccieele en financieele zaken." Het komt dus hierop neer, dat deze stakende arbeiders behoud van hetzelfde loon en echte medezegginschap in de lei ding der onderneming willen hebben. Maar daar wil de socialistische fa- brieksdirectie in haar eigen zaak blijk baar niet van hooren! En nu wil „Het Volk" van 24 Aug. nog al beweren, dat de arbeiders, om medezeggenschap te krijgen, bij de so cialisten moeten zijn! Jawel! EEN WAARSCHUWING AAN HEN, DIE NAAR WEENEN GAAN. Ten einde, den Nederlandschen bezoe kers van de Jaarbeurs le Weenen te vrij waren voor onaangenaamheden, welke zij bij het overschrijden van de Oostenrijk- sche grens zouden kunnen ondervinden, herinnert het Oostenrijksche gezantschap er aan dat de invoer van Oostenrijksch- Hongaarsche bankbiljetten, welke niet afgestmpeld zijn, evenals van roebels, ver boden is. Het bveelt den Nederlandschen bezoekers aan bij hun aankomst in Oos tenrijk het Oostenrijksche douanekantoor in run paspoorten te laten certificeeren bet bedrag aan vreemde bankbiljetten dat zij bij zich hbben, ten inde moilijkheden te vermijden, welke zich bij gebreke van de zen voorozrgsmaatrcgel zouden kunnen voordoen, daar in het algemeen de uitvoer van vreemde geldswaarden is onderworpe aan een bijzondere vergunning van de fi ancieele autoriteiten. Wat den uitvoer van Oostenrijksche kro nen betrft, is het egenwoordig toegestaan een maximum van 20.000 kronen en bankbiljetten uit te voeren. INTERPELLATIE IN ZAKE DE KABINETSCRISIS. Naar verluidt zal het kamerlid mr. Mar- chant, op Woensdag 7 dezer, verlof ver zoeken om een intrepdaltie tot de regee ring le mogen richten over het verloop van dc jongste Kabinetscrisis. Congres voor Internationaal Recht De Koningin beeft Zaterdagmiddag ten paleize Het Loo ontvangen PrRf- Josephus Jilla, president en rm G. van Slooten, se- cretaris van het Congres <1er International Law Association, die aan H. M.^ voorstel den 20 heeren uit de landen, oie op het Congres vertegenwoordigd zijn geweest. De congressisten begaven zich per Slaals spoortrein van 12 u. 7 min. naar Het Loo. NEDERLANDSCHE HYPOTHEEK BANKEN IN DUITSCHLAND. Door den voorzitter der Tweede Kamer zijn aan de Regeering medegedecll de vol gende vragen van den heer Engels aan den minister van Builenlandsche Zaken. Is het Uw Excellentie bekend, dat Nc- derlandsche onderdanen, die hypottheken geplaatst hebben in Duitschland, thans bij opzegging dier hypotheken groote schade lijden tengevolge der enorme koersver schillen? Is Uw Excellentie bereid het daarheen te leiden, dat Nederland een overeen komst sluit met het Duitsche Rijk in den geest van de overeenkomst, gesloten tus schen het D-uitsche Rijk en Zwitsreland op 9 December 1920 (Reichs-Gesetzblaft no. 231, Jaihrgang 1920), waardoor Zwitser- sche onderdanen voor schade worden behoed? En zoo ja, is Uw Excellentie dan bereid dergelijke overeenkomst met ccnigen spoed voor te bereiden? De Burgemeester van Arnhem. - Naar men uit Den Haag meldt is zeer binnen kort de benoeming te verwachten van mr. S. J. R. de Monchy, griffier der Provinci ale Staten van Zuid-Holland, tot burge meester van Arnhem. Raad van State. Bij Kon. besluit van 27 Augustus is benoemd met ingang van den dag, waarop door hem zijn betrek king zal worden aanvaard, tot lid van den Raad van Slate, de heer mr. J. B. L. C. L. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn, ud van de Tweede Kamer en lid van de Tweede Kamer en lid van Ged. Staten der provincie Ulrecht. Het verker tusschen Engeland en Ne derland. De redacteur van de „Msb. te Londen meldt: Volgens de „Daily Mail" zullen van Dinsdag a.s. af dc reizigers voor Neder land geen transito visa meer noodig heb ben, indien zij een geldig paspoort bezit ten, waaorp het visum voor bet land, waarin zij reizen, verkregen is. Een ver blijf of oponthoud van niet meer dan acht dagen is in Nederland toegelaten. Het Overzeee-Instituut. De heer O. Kamerlingh Onnes, heeft, naar aanleiding van het adres, dat 18 November j.l. werd gericht tot den gemeenteraad van Amster dam, inhoudende het verzoek' om het vrij gekomen Damterrein te bestemmen, voor het Overzee-Instituut, zichr ook in verbin ding gesteld met de Regeering. Hij heeft dat gedaan, omdat grotoe geldelijke offers van de gemeente gevergd zullen worden en samenwerking van de gemente en het Rijk in dezen vai het grootste belang zal zijn. In hel adres aan de Regeering vestigt adressant er den nadruk op, dat hij van de regeeringen van verschillende groote sla" ten toezgging heeft gekrgen, dal, indien het Overzee-Instituut zoude verrijzen te genover het Dam Paleis, inzendingen en tentoonstellingen van vreemde mogendhe den de belangrijkheid van dit Handelsmu seum nog zullen vergrooten VERVOER VAN DUITSCHE STEEN KOLEN VOOR BELGIë VIA NEDER LAND. De Brusselsche redacteur van de Msb. seitn d.d. 2 September: Aan dc Nation Beige wordt uit Duitsch land geschreven, dat de Duitsche kolen, die volgens hel vredestractaat aan Belgie moeten geleverd worden, over Nederland in België komen. Voor het stukje grond, dat van Nederland voor dit vervoer ge bruikt wordt, zegt de inzender, moeten wij 320 gld. of 15 fres. betalen. Daardoor ma ken de Nederlandsche spoorwegen maan delijks een ontvangst van 15 millioen fres. Dc Belgische stations Monlzen en Herbe stal slaan bijna geheel ledig. Is dat niet jammer?, vraagt dc inzender. En is het niet treurig om aan te zien, dat zoo mooie inkomsten in handen vallen van onze wei nig interessante Noorderburen? NED. R.K BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. In de te Utrecht gehouden j:t;uvejnga- deriiiig van dezen Rond, die geleid werd ooo'r den voorzitter Dr. P. van der Heij-, den uit den Bosch en waarop aanwezig was de Zeeneerw. Poter De Groot S. J. uit Nijmegen, deelde de Voorzitter mede, dat ondanks een krachtige propaganda, die dit afgeloopen jaar door den secre taris van den Bond1 is gevoerd, dc goede verwachtingen, waarmede na de invoe ring eener reorganisatie van hoofdbe stuur en orgaan het jaar werd ingetre den, niet veel succes ltebben gehad. Nog lijdt de Bond aan een tekort van leden en geld. Slechts met bezuiniging op de reeds vroeger goedgekeurde begrooting over het loopentd jaar en met een nieuwe begrooting, waarop zelfs te zuinig ver schillende posten berekend zijn, kan de Bond in stand gehouden worden. Daar door wondt natuurlijk veel aitie naar buiten onmogelijk gemaakt, ofschoon ■wij toch innig overtuigd zijn, dat juist aan een propaganda voor het doel, dat onze Bond beoogt, in dezen tijd zoo noo dig is. Ook de uitgave van het orgaan bezorgde veel beslommering, daar dit voor de betrokken firma, dordat er in dezen tijd niet genoeg advertenties voor te verkrijgen zijn, een groote schadepost is. Als oorzaken van dezen toestand wer den genoemd de foutieve opzet van den Bond, die met een grooten schadepost van de eerste propaganda gegon; het wei nige leve», dat in enkele afdeelmgen wordt gevonden en het niet of slecht af dragen der bonscontributie door meer dere afdeelingen. Er moet dan ook in de zen toestand noodzakelijk verandering komen, daar er anders oen voorstel lot ontginding van den Bond zou moeten worden gedaan, hetgeen een zeer slech ten invloed naar bui-ten zou hebben voor de door ons voorgestane actie. Een bij den Minister van Arbeid mondeling toe gelicht verzoek om subsidie ko door Z.Exc., die verklaarde natuurlijk zeer sympathiek voor het streven van dezen Bond te slaan, niet direct worden toe gezegd met het oog op do maatregelen, welke onze Regeering om don toestand van 's lands financiën omtrent bet ver leenen van verdere subsidies voor zich heeft vastgesteld-. De beer H. van Allen, uit 's Hertogen bosch, secretaris van den Bond, tevens redacteur van de „R.-K. Familiebode bracht daaria omstandig verslag uit van den bonds-toestand over bet afgeloopen jaar en dat zal worden opgenomen in bet Bondsorgaan. Tegenover de 2 afdce- lingen, Boverikarspel en Tegelen, die wer den opgeheven, staan slechts 3 nieuwe Boxmeer, Gulcmibarg en Kenkrade, of schoon met een 19-tal plaatsen werd on derhandeld over -het oprichten eener nf- deeling. Van de bestaande afdeelmgen bleef een 5-tal (Axel, Delft, P-urm er end, Utrecht en Zwolle) achterstallig in het afdragen der verschuldigde contributie, welke afdeelin- gen zullen worden aangeschreven te beta len, daar zij anders niet langer het orgaan zullen ontvangen. Verder gaf het verslag een overzicht van de verschillende instellingen, die ten bate van de groote gezinnen in de afdee lingen zijn lot stand gekomen, en de actie, die voor deze gezinnen werd gevoerd. Het secretariaat zocht verbinding met enkele vereenigingen hier te lande, welke op centraal standpunt de gezindsbelangen en die dr kinderen hir behartigen, zoowel als met de bonden van groote gezinnen in België, Frankrijk en Duitschland; waarvan met enkele geregeld wordt contact gehou den. Het orgaan „De R.K. Famihebode blijkt eenstemig aan zijn lezers te voldoen, hetgèen van vele zijden op de vergadering tot uiting kwam. Hierna gaf de penningmester, de heer L. Lobach uit 's-Hertogenbosch, een over zicht van de financiën en lichte de begroo ting toe, die ongewijzigd werd aangeno men. Voor het loyale aanbod van den se- cetaris, om dit jaar van het voor hem uit getrokken salaris verder afstand te doen en het volgend jaar er geen te begeeren, bracht de vergadering hem luiden bijval. Na de pauze werd door den beer P. J. Haazevoet, lid der Tweede Kamer, een re de gehouden over het Rijkskinderfonds, waarna bij acclamatie de volgende motie werd aangenomen: De Ned. R.K. Bond voor Groote Gezin nen draagt het hoofdbestuur op er bij de Regeering op ana te dringen, dat deze haar steun zal verleenen, dat met bekwa men spoed in ons land het instit-uut van kinderfondsen tot stand komt. Hiera had de bestursverkiezing plaats, waarbij de voorzitter, dr. P. v. d. Heijden, uil Den Bosch, en de heer A. Hensink, uit F.nschede, Werden herkozen en de heer I- Cornelissen, voorzitter der afdeeling Nijmegen, gekozen werd. Hierop volgde de behandeling der ver schillende afd-eelingsvoorstellen, die na eenige discussie alle volgens de praeadvie- zen werden goedgekeurd of verworpen. Na levendige -deelneming aan de rond vraag-, waarbij allerlei wenken voor het belang van den Bond in het licht werden gesteld, sloot de voorzitter deze zeer ge- animerde jaarvergadering. DE NEDERLANDSCHE VLAG TE CHEMNITZ INGEHAALD. He Berlijnsche berichtgever van ,t >3bld." meldt: Hij de demonstratie voor de republiek en tegen de reactie te Chemnitz heeft zich een pijnlijk incident voorgedaan. Naar aanleiding van den verjaardag van Koningin Wilhelmina had het Neder landsche consulaat de rood-wit-blauwe vlag uitgestoken. Deze werd door de be- toogers voor een reactionnair symbol aangezien. Zij drongen daarom het con sulaat binnen en eischten, dat de vlag onmiddellijk zou worden ingehaald. Mot het oog op de dreigende houding der menigte gaf de consul toe en haalde de vlag in. Hat het incident voor Duitschland juist tegenover Nederland zeer pijnlijk is, behoeft niet te worden gezegd. Men veronderstelt dat het een diplomatiek na spel zal hebben. DE PENSIOENWETTEN. Na een bespreking met- den Minis ter van Financiën heeft hot bestuur der „Centrale van Hoogere Rijksamb tenaren" zich telegrafie h gewend tot de Tweede Kamer dor Stalen Generaal, roet verzoek te bevorderen, dat do afdoening der Pensioenwetten zoo spoedig moge lijk zal geschieden en er bij de R-e- geeriing op aan te dringen, de Kamer in de gelegenheid te stellen, de open bare behandeling in elk geval te doen houdon voor die der begrooting voort'21. Het sollicitatie-recht. Het bestuur van de Yereeniging van Directeuren;en Commiezen der P. en T. deelt t het volgende mede. Het heeft onlangs een onderhoud gehad met den Directeur-Ge neraal over diens beschikking waarbij'aan do commiezen het sollicitatierecht naar de directie van kantoren der 4e klasse wordt ontnomen. JDe directeur-generaal heeft toen verklaard, dat hij te goeder trouw in de veronderstelling heeft ver keerd, dat de Yereeniging togen den maatregel geen bezwaar bad, zoodat hij zich door vroegere toezeggingen niet langer gebonden achtte. De beschikking berust dus op een misverstand. Hoewel niet twijfelend aan deze ver klaring van den directeur-generaal, ont kent het bestuur beslist, aanleiding tot dat misverstand te hebben gegevon. Het acht het dus niet moer dan billijk, dat lige gevolgen ervan worden weggenomen de voor het hccger pertoneel zeer nadee- De directeur-generaal wenscht evenwel niet op zijne beslissing terug te komen. Aangezien verschillende Ministers van Waterstaat o a. de heeren Lely en Re- gout, indertijd hebben verklaard, dat het ontnemen aan de commiezen, van liet sollisitatierecht naar de kantoren onre ht- matig zou zijn, heeft liet bestuur van genoemde vereeniging zich tot den Mi nister van Waterstaat- gewend. In een adres heeft het op intrekking der be schikking van den directeur-generaal aangedrongen. Onder het hoogere P. en T.-personeel heerscht over deze en andere maatre gelen van den directeur-generaal groo te verbittering. RAKE SPOT. Met veel ophef is het verschijnen aange kondigd van een „leugenmiinmer" van de Notenkraker, het minderwaardige geillus" treerde spotblad van „Het Volk". Dit geeft dn schrijver van „Uit mijn dagboek" in de „Tel." een rake spot in de pen. Het idee, zoo schrijft hij, is niet nieuw, maar aantrekkelijk'. Ziehier eenige van d voornaamste leugens, die het bevat ten zal:- S. D. A. P. beteeikent sociaaldemocra tische arbeiderspartij. en— De S. D. A. P. is één en ondeelbaar. Meeningsverschillen in de S. D. A. P. bestaan niet. De baantjes zijn niets. De beweging is alles. Het einddoel der S. D. A. P. is de vernietiging van het Kapitalisme. De eindwensch der S. A. P. is: Excellentie Troelstra, Excellentie Schaper, Excellentie Kleerekoper. De eindleuze der S. D. A. F. »s: Veel over de revolutie spreken, en nooit aan denken. Lees „Het Volk" en gij blijft wakker. De wethouderszetels van Wibaut en De Miranda kunnen hun gestolen worden. Het woord „compromis", in het Hol- landsch vertaald als „politieke kronke ling", staat niet in ons woordenboek. Als wij geen socialisten waren, zou den wij Roomseh wenschen te zijn. Eén woord van de Bisschoppen en wij drinken hun rooden wijn. Eén glimlach van Nolens en wij zit ten op zijn schoot. Als Wijnkoop er nier was, zou-ie door ons uitgevonden moeien worden. Hij is ons grootste succes. Voor een goed sociaal-democraat is het nog zoo beroerd nite in de kapitalisti sche samenwerking. Hoe slechter 't het proletariaat gaal, hoe beter gaat 'l ons. Hoe beter het ons gaat, hoe slechter gaat 't bet proletariaat November '18 was onze grootste leu- gen. Marx was de laatste sociaal-deroo- craat. Al het bovenstaande is gelogen. INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET. Naar aanleiding van hef verslag oyer de wetsontwerpen, houdende wijziging der Invaliditeitswet en wijziging der Ouderdomswet 1919, hebben dc Minis ters van Arbeid, van Financiën en van Justitie een nota ingezonden, waarin zij erkennen, dat het achteraf gezien beter ware geweest, indien zij de thans voorgestelde verhooging van de loon en in komstengrens van f 2000 tot f 3000 reeds aanstonds hadden losgemaakt van hun verdere eventueele wetsvoor- stellene in verband met de aanneming der in het verslag bedoelde motie. Aanvankelijk kwam het hun echter juister voor 0111 in één wetsontwerp alle wijzigingen samen te vatten, welke in de Invaliditeitswet zouden moeten worden aangebracht, indien niet slechts de loongrenzen, doch ook de loonklassen en de premiën zouden worden gewijzigd. De aanzienlijke ver hooging der Staatsbijdrage, bedoeld in art. 20 der Invaliditeitswet, welke hij een niet al te onbeteekenende wijziging der loonklassen en der premién nood zakelijk bleek, gevoegd bij den zorge- lijken toestand van 's Rijks schatkist, leidde echter tot uiteraard tijdroovend overleg tusschen den Minister van Ar beid en den ambtsvoorganger van den Minister van Financiën. Dit overleg bleek echter de zaak veel langer op te houden, dan aan vankelijk gemeend werd. Toen dit duidelijk was geworden, werd besloten tot het doen van voor stellen, betreffende een aantal punlen, ten aanzien waarvan nadere regeling het meest drong. Hoewel een spoediger voorziening ongetwijfeld meer in het belang der betrokken groepen van arbeiders zou zijn geweest, wijzen de Ministers er echter op, dat, voor zoover nadeel is geleden door arbeiders en de betrek kingen van arbeiders, die de verzeke ring hebben laten vervallen, toen zij f 2000 en meer per jaar gingen verdie nen, dat nadeel toch goeddeels aan die arbeiders zelf moet worden ge weten. Van ernstige mannen, met liart voor dc belangen van hunne gezinnen, die f 40 en meer verdienen, mag wor den verwacht, dat zij zich een tijdelijke opoffering van 60 cents per week, zij hadden zelfs kunnen volstaan met de verslag aan het woord, door hun ver wijt aan de Regeering over een' naar hun inzien te langzame werkwijze, stel lig tegen hun bedoeling in het hunne hebben bijgedragen om het bewustzijn van verantwoordelijkheid voor de be langen van hun gezin bij die arbeiders zeker niet te versterken. De voorgestelde uitbreiding van de loongrens van f 2000 tot f 3000 houdt verband met de sedert de totstandko ming der Invaliditeitswet ingetreden stijging der loonen en heeft dan ook geen andere strekking dan le voor komen, dat arbeiders, die naar de be doeling van den wetgever verplicht' verzekerd behooren te zijn, buiten de verzekering vallen. Een loon van f 2000 in 1913 ltetoekent zeggen dc Mi nistère stellig niet nicer dan thans een loon van f 3000, zoodat het thans ingediende voorstel om in het over gangstijdperk nog in de verzekering op te nemen arbeiders die meer dan f 2000 doch minder dan f 3000 per. jaar verdienen, cn voorts de bevoegd heid om dc verzebering op grond van het verdienen van oen bepaald loon te doen vervallen, te binden aan den grens van f 3000, geacht kan wordent geheel in dc lijn te liggen van den wet gever van 1912, toen deze voreube- doelde grenzen naar boven op f 2000 vaststelde. Door de voorgestelde ver hooging van de loongrens wordt der halve de grondslag der nlvaliditeits- wet niet aangetast, veeleer hersteld. De Ministers kunnen voorts niet toe geven, dat deze verhooging tot onge- wcnschte gevolgen zal leiden. Theoretisch zoo gaat de nota voort zou zeker te verdedigen zijn een bepaling, dat verzekerde arbeiders, wier loon f 2000 te boven gaat, in de premie hebben bij te dragen, maar da Miniter eeijen het tssratishe nut am zoodanige regeling, aangezien immers de wettelijke regeling nopens de be taling der premie geenszins beslissend is voor de vraag wie, werkgever ol arbeider, feitelijk den last der premie betaling zal dragen. In dit verband wordt nog mode ge deeld, dat blijkens ingewonnen wis kundige voorlichting, de voorgestelde verhooging der loongrens geen ver- hoog'ng der staatsbijdrage aan liet I11— vaKditeitsfonds noodig maakt. Op de in het verslag gestelde vraag, of liet wel noodzakelijk zou zijn het premiebedrag voor loon trek kenden met inkomens tusschen f 2000 en f 3000 be langrijk te verhoogen, meenen de Mi nisters, als vallende buiten het kader van het onderliavige ontwerp, thans niet le moeten ingaan. Met het oog op de beperkte strekking van dit ont werp, is daarin evenmin een verhoo ging van de loongrens, als in de arti kelen 4 en volgende bedoeld, op haar plaats. De Regeering is zich voorst bijzon der bewust van het belang der ver zekerden, in het bijzonder van de ver zekerden, die den 65-jarigen leeftijd beginnen te naderen, bij de toepas- baarheid van art 193 der Invaliditeit®^ wet. OÜD-MINI8TTER DE VRIES. Naar de (Chr.) „Amsterdammer" ver neemt, blijft de oud-Minister mr. S. de Vries, te 's-Gravenhage of omstreken wonen en zal hij zich wederom vestigen als advocaat-procureur. VERMINDERING AANTAL VROUWELIJKE AMBTENAREN. v Naar het Orgaan van den 0. B. P. T. T. meldt, ligt het in het voornemen der postadministratie, om het aantal vrouwelijke ambtenaren geleidelijk terug te brengen tot op 1/5 van het tegenwoor dig (inderdaad te groet) aantal. D ANTE-GEDENK BOEK. Dank zij den steun, dien de Commissi® van Uitvoering van het Nederlandsche Daide-huldeblijk heeft mogen ontvangen van de Nederlandsche leden der yereeni ging „Dante Alighieri" en van eenige be langstellenden, is het haar gelukt uitvoe ring te geven aan hare plannen om bij de aanstaande herdenkingsfeesten van Dante in Italië ook door ons land een bewijs van bewondering van den grooten dichter tc kunnen geven. Zoodoende is een prach tig geslaagd gedenkboek ontstaan, dat ge tracht heeft weer tc geven wat Dante ook voor ons land heeft beteckend en waaraan vele onzer kunstenaars en geleerden heb ben meegewerkt Exemplaren Yan dit boek zijn aangeboden aan H. M. Koningin Wilhelmina, Z. M. den Koning van Ita lië en Z. H. den Paus, terwijl het verder op ruime schaal in Nederland en Italië ver spreid zal worden. O.a. ontvangen alle universiteits- en andere belangrijke biblio theken in beide landen een exemplaar er van, terwijl een speciaal gebonden exem plaar ter gelegenheid van de a.s.^ Dante- herdenking in de maand Sejitember aan de beroemde Bibüothoca Classence te Raven na aangeboden wordt. Iegelijk mei eene zoo volledig mogelijke verzameling der uit gaven van en over Dante'» werken, die in ons land in vertaling verschenen zijn. Na een inleiding over Dante en Holland ontwerpt prof. J. fluixinga een beeld van de Erasmiaansche opvattingen over Dan te en onze groote Danle- en Vondelkenner Pater B. H. Molkcnboer O. P., een ook' zielkundig diepe vergelijking tusschen de. berde vorstelijke dichters van Italië en Ne derland, benevens een poëtische verwant schapping enz. Prof. dr. J. J. Salverda de Grave, dr. D. C, Hesseling, dr. H. W. Bij- va nek, dr. C. J. Hoogewerff, prof. J. t«> Dijk, prof. dr. H. Ooit, prof. G. Kalff en' C. Schorten wijden belangrijke artikelen aan Danle, bezien onder verschillende ge zichtspunten. Van een diepe studie en een ongenvoeneu kijk op de wijsbegeerte Dante's dagen, getuigd een artikel van prof. dr. Ferdinand Sassen, terwijl Paten P. J. Ter-Maat O. P. «*n f-nzinnige com mentaar schreef oTcr Inferno III 1 9. Ook de heer M. A. P. C Poelhekke leverde to» het Dante-gedenkboek 'n kostelijke bijdra-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7