damiaatjes indrukken van den dag Tooneel. Uit den Omtrek DINSDAG 6 SEPTEMBER 1921 te JAARGANG No. 13931 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN1 SPER KWARTAAL T 3.25 FPER WEEKf 0.25 BANCO PER POS T PER KWART. BH VOORUITBETALING f 3.571/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÈN 35 CENTS PER REQEL^ BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit numRisr bestaat uit 2 bladen. HAARLEM. Gedenkteeken voor Philip Loots. De pensioenregeling van ambte naren. Jubileum. Gemeentezaken. Personalia. Bouwvoorschotten. Middelbare Technische School te Haarlem. LANGS DEN WEG. Programma Burgerliike Stand. De Botermarkt- CASTRiCUM. egmond-binnen. NE COURANT 210. EEN ONDERSCHEIDING. Een verrassend bericht bracht gisteren avond het nieuwsagentschap te Genève: De Nederlandsche Minister van buiten- (andsche Zaken is gekozen tot voorzitter van de tweede vergadering van den Vol kenhond. Dit bericht is om verschillende redenen verheugend. Een der groote grieven tegen den Volkenbond is in den beginne geweest, dat de organisatie te veel onder invloed zou staan van één partij, de overwinnaars a.m. in den laatsten, grooten wereldoorlog. Alles wat dus gedaan wordt om die ver denking weg te nemen, moet worden toe gejuicht. In het groote geschil tusschen Engeland en Frankrijk over de verdeeling van Opper-Silezië, besloten de twistenden de beslissing te laten aan den Raad van den Volkenbond en deze verwees op zijn beurt het leidende onderzoek in deze nete lige kwestie wederom naar een eommissie, bestaande uit de neutrale leden uit zijn midden. Nu weer kiest de vergadering van den Volkenbond den vertegenwoordiger van een der landen, die in den oc^og strikt neu traal bleven, lot voorzitter. Wat men ook legen den Volkenbond moge hebben, zulke Jingen zijn zeker in staat om ons vertrou wen te versterken. Maar de verkiezing van Jhr. Van Kar nbeek is ook voor ons land een groote inderscheiding, te meer, waar openlijk werd uitgesproken, dat men in onzen Mi nister van Buitenlandsche Zaken Neder land wilde huldigen. De voorzitter van het dagelijksch bestuur, die de vergadering opende, liet dit ondubbelzinnig in zijn ope ningsrede uitkomen. In die keuze wilde de vergadering hulde brengen aan een emi nent rechtsgeleerde en tevens aan het land, waar het eerste groote werk van den Vol kenbond, n.m. het Internationale Hof van lusiitie, zal zijn gevestigd. De candidatuur-Van Karnebeek was voorgelegd aan den Belgischen afgevaar digde, minister Hymans, en deze had er zich mee vereenigd. Ook dit moge nog als yerheugend verschijnsel voor de veldwin nende toenadering tusschen Nederland cn België, met blijdschap worden opgemerkt. Op deze vergadering van den Volken bond komt liet ontwapeningsvraagstuk we der érnstig ter sprake. Het zal zeker niet aan den voorzitter liggen, wanneer dit en andere belangrijke onderwerpen niet met den noodigen ernst behandeld worden. Geen land ter wereld, waar zóó veel oprechte liefde voor den wereldvrede en werkelijke afschuw voor den oorlog be staat als in het onze. Moge de Nederlandsche voorzitter deze hooge vergadering zoo mogelijk nog meer doordringen van het nut en de noodzake lijkheid, om geschillen tusschen de vol keren niet door wapengeweld, maar door middel van het Recht, van scheidsrechter lijke uitspraak, te beslechten. Moge op de ze bijeenkomst onder zijn leiding de vre- desidee nieuwe vorderingen maken, opdat ér langzamerhand in de wereld een meer derheid van beschaafde naties groeie, die de cultuur, de vrijheid en al wat de maat schappij aan geestelijke goederen heeft, niet op een onberaden oogenblik wil prijs geven aan de verwoestende macht van het brute geweld! Zooals men weet, heeft zich hier ter stede een comité gevormd, met -die bedoe ling, een gedenkteeken te stichten ter her innering aan Philip Loots. De keus is ge vallen op een bank van zandsteen met gra nieten treden, versierd met «m harp en de woorden: In Memonam Philip Loots, terwijl men deze bank wilde plaatsen m den Haarlemmerhout Het Comité biedt uu deze bajLk eigen-dom den liaad aan. Biet he ver een plek tot plaatsing aan te wijzen. B. en W. schrijven nu den raad Het plan, waarvan iu het overgelegde adres sprake is, zal, evenals bij ons college het geval is, door Uwen Raad met ingeno menheid worden begroet. De vorm, waarin uiting zal worden ge geven aan de vereering voor den verdien stelijken musicus, brengt mede, dat hel monument worde geplaatst in een omge ving, die door het wandelend publiek veel wordt bezocht De muzikale gedachten, die "de Plout aan den vereerden componist heb ben ingegeven, zijn zooals in het adres te recht wordt medegedeeld, zooveel te meer een aanwijzing dat daar de bank oen plaats moet vinden. Wij hebben de eer U mitsdien voor te stellen aan he-» Comité vergunning te ver kenen de bank ®p te richten op een door ons aan te wijzen plaats in Den Hout en ons te machtigen daarna de bank in eigen dom en onderhoud voor de gemeente te aanvaarden. Het is ons voornemen voor de plaatsing te bestemmen een plek aan het kruispunt van de Juiianalaan en de Emmalaan. Bekroningen. Op de internationale hondenkampioenschap sten toonstelling van Duitsche Herders op Zondag 4 September j.l. te Utrecht gehouden, behaalde de Duitsche* herder Wotan's „Irold" onder groote concurrentie,waaronder de kampi oenen uit Frankrijk. Duitschland en Enge land, in de Openiklasse een zeer eervolle vermelding met kwalificatie zeer goed en in de Nationale fokkersklasse den 4den pr. ook met kwalificatie zeer goed, met ver schillende speciale prijzen. Door dc afdeeling Haarlem van het Natio naal Verbond van Gemeente-ambtenaren is het volgende telegram verzonden aan den Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in verband met het ver zoek van den Minister van Financiën om het wetsontwerp betreffende de pensioe nen van de agenda af te voeren. Afdeeling Haarlem Nationaal Verbond Gemeenteambtenaren in Nederland ver zoekt beleefd doch dringend geen gevolg te geven aan verzoek van Minister van Financiën om wetsontwerp betreffende pensioenen van agenda af te voeren. Reeds sedert jaren zien duizenden ambte naren reikhalzend uit naar gezonde pen sioenregeling. Door nieuwe herziening zal goede ontwerp worden geschaad. Vertrou wen dat met hunne belangen rekening zal worden gehouden. L. A. Roijen -f- Alhier ovrleed in den ouderdorn van 60 jaar de gep. kapt.-Iuit. 'er zee L. A. Roijen, ridder in de orde van Oranje Nassau Donderdag 8 September hoopt de Eerw. Broeder Medardus, vroeger werkzaam in ,,St. Joannes de Deo", alhier, thans te Am sterdam, zijn zilveren feest als broeder van St. Joannes de Deo te herdenken. De „Telegraaf" brengt dit jubileum eveneens in herinnering en voegt er de vol gende waardeerende beschouwing aan toe, die wel getuigt, hoeveel indruk de opoffe rende liefde van menschen als broeder Me- dardus ook in niet-katholieke kringen maken. „Als de schaduwen van den nacht zich gaan spreiden over onze stad, aldus de „Tel.", als het rumoer van tram en auto wegslerft, dan verlaat een aantal in 't zwart gekleede mannen het gebouw van de St. Joannes de Deo. Zij verspreidden zich in verschillende richtingen en gaan zwijgend hun weg, die steeds als eindpunt een ziekbed of stervenssponde heeft. Een dier mannen is broeder Medardus, die Donderdag aanstaande den dag lioopt te herdenken, waarop hij voor vijf-en-twin- lig jaar in genoemde orde trad. Een kwart eeuw lang zag de nacht hem aan ziekbedden, waarde zijn sombere fi guur door de stad, liefde en hoop zaaien de in het hart van duizenden. Want waar broeder Medardus kwam bij niet-Room- schen of Roomschen, daar kwam een vriend in den waren zin des woords; zijn kalmeerende invloed heeft in menig huis gezin het zoo noodige evenwicht weer her steld. In die vijf-en-twintig jaren heeft hij de oogen toegedrukt van goeden cn slechten; armen en rijken heeft hij gehuld in het laatste aardsche kleed. Hij heeft verpleegd in groote, luchtige ziekenkamers, waar bloemen stonden en waar het getemperde licht scheen; maar ook loefde hij, en met dezelfde toewijding, in krotten, waar de stem van het beschaafde leven slechts fluisterend doordrong. Geen werk was hem te veel of te zwaai en in de huizen, waar de armoede nijple, bestond zijn laak niot alleen in het ver plegen. Daar worden nog heel andere din gen van een ziekenbroeder gevergd, dan verplegen alleen; daar moet hij tevens too- nen, dat hij van wanten weet. Menigen winternacht heeft hij ver kleumd en schier verstijfd van kou doorge bracht in zolderkamertjes waar de storm zich oen weg baande door gebroken rui ten en dakpannen. Eenzame nachtelijke uren, als de caril lons der stadstorens met metalen stem hun memento mori galmden tot de stervenden, op wier gelaat de natuur haar laalslen stempel reeds had gedrukt. En dan bleef broeder Medardus wachten lot de dood hem in de ziekenkamer kwam aflossen, dien hij in zoo velerlei gedaanten heeft zien naderen. Tegen den morgen, als licht en duister kampen om de heerschappij van den nieuwen dag, eerst dan verlaten de in 't zwart gekleede mannen weer de huizen, om een wijle te rusten op de krib van hun solvere cel. Stoffelijke weelde kennen zij niet; het zijn grootere schatten die zij vergaren. Vijf-en-twintig jaren het leed zijner mc- demenscben te mogen verzachten, welk een verheven taakt ui de Vereeniging „de Ambachtsschool" wn «aa 6Tn^r 1915, een crediet van f 100 000 ve,'< CI"h later verhoogd met De f 520.000 zijn door hypotheekstel ling gedekt. B. en W. stellen nu voor, ook die f 100.000 door hypotheekstelling 1e doen dekken. Tevens stellen zij voor, het verzoek, de betaling der annuïteiten half jaarlijks te mogen doen, in te willigen. B. en W. stellen voor, voor den prijs van f 800 de muziektent van de Vereeni- ging „Koninginnedag" aan te koopen. In verband met bet genomen besluit tot reorganisatie van scholen voor lager onderwijs, bieden B. en W. cene lijst aan tot overplaatsing en herbenoeming van het aanwezige personeel. Voor het voorbereidend examen ge meente-administratie is geslaagd de heer J. Smits, adj.-klerk gemeente-secretarie, 2de afdeeling, alhier. Te 's-Gravenhagc is voor het Machi nisten-examen geslaagd de heer J. van Lith, alhier. Othello. In de eerste opvoering te Haarlem van Shakespeare's „Othello", door de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, op Woensdag a.s. zullen optreden de dames: Wilh. van der Horst-van der Lugt Melsert, Hettie van Dijk-Riecker, E. Sanders-Herzberg en <lc heeren: Jan Musch, Ko van Dijk, Co Bal- foort, Pierre Mols, Ca rel Rijken, Ezerman, Theo van Vliet, W. de Vries, P. Balledux, O. Koch, Carpentier Alting, S. Parser, W. Hagen, en M. Dahmen. Regie: Adr. van der Horst. Kortsluiting. Door kortsluiting in de leiding heeft de N. Z. H.-tram Zaterdag kwart over twaalf, 20 minuten vertraging gehad. Inbraak. Zaterdagavond tusschen 8 uur en half 10 is ingebroken ia het woon schip van W. v. Z., liggende aan het Zui- der Buiten Spaarne. De dieven hebben zich door een luchtkoker toegang tot het schip verschaft. Vermist worden eenige gouden horloges en een bedrag aan geld. Eene aanhouding met hindernissen. Zondagavond omstreeks half 12 wilde een agent van politie den 23-jarigén los werk man P. v. B„ die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, en met verschil lende personen ruzie trachtte te maken, arresteeren, doch deze verzette zich heftig daartegen. Hij wilde zelfs den agent met oen mes in rug en hals steken, doch een andere man der wet wist dit gelukkig nog te voorkomen, door den dronkaard een klap met zijn sabel te geven. Men wist. den woesteling daarna te overmannen en hem in verzekerde bewaring te stellen. J. A., waarschijnlijk een vriend van v. B., had hem een handje geholpen in het ver zet en daarbij een der agenten met een scherp voorwerp een lichte verwonding in den hals toegebracht. Daarna had hij de beenen genomen, doch half iwec s nachts is hij eveneens gearresteerd en opgebor gen. Brood p rijs ver/ a gi ng. Met ingang van heden lieeft de Coöperatieve ver eeniging ,,De Eendracht" de brood prijzen verlaagd. Het wittebrood, daal de van 32 op 30 cent per K.G. en brood van 28 op 23 cent per K.G. Mr. I.'isrcaat'X'êrmeci-. Aan Air. J. W. Losecaat-Vermeer, die om gezond heidsredenen aftrad als president der Haarlemsche Rechtbank, is door de Haarlemsche balie met '11 zeer waar deerende toespraak van den heer Jhr. Mr. F. W. van Styrum, deken der balie, een fauteuil aangeboden. Bescherming van Dieren. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Uittreksel uit het verslag van den Inspecteur der Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken, over de maand Aug. 21 Met medewerking van de politie werd een einde gemaakt aan mishan deling van een paard, waaraan een aantal jongens zich schuldig maak ten. Tegen drie hunner werd proces verbaal vpgemaakt. Een voennan werd belet gebruik te maken van de ounoodige hulp van een jeugdigen knaap, die gestadig mis bruik maakte van de zweep. Anderen voerlieden, rijdende met kreupele paarden, werd aangezegd deze dieren buiten dienst te stellen. Versleten hoefbeslag bleek oorzaak te zijn van kreupelheid bij het paard van een bierhandelaar. Daarin werd voorzien. Gewaakt werd legen misbruik van een paard, dat gebrekkig was in de voorbeencn. De i nspecteur was tegenwoordig bij de oefeningen met gedresseerde dieren van het Ciocus Hagenbeek, dat van 11 —17 Augustus nabij Haarlem voorstel lingen gegeven heeft. Hoewel gelukkig geen zware mishandeling werd waar genomen, waren die oefeningen voor de dieren een voortdurende bron van kwelling. Vele slachtoffers droegen de kenteekenen van de wreedheid,welke .zij voor hunne dressuur vroeger had den moeten ondergaan. Herhaaldelijk moesten wederom trekhonden, wier tuig niet in orde was, worden uitgespannen en de voerlieden over hunne nalatigheid on derhouden. Telkens moest op voor de dieren hinderlijke gebreken aan de karren gewezen worden. Wij telden deze maand niet minder dan 51 houden en 111 katten, die pijnloos moesten gedood worden. Ook nu weder bevonden zich onder de .zwervers" vele. zuigelingen. De vereeniging doet een beroep °P. alle dierenvrienden, om haar behulp" zaam te zijn. Menigeen, die getuige is van dierenmishandeling, verzuimt daartegen op te treden, hetzij doordien geen politieagent in de buurt is, bcU'I uit vrees voor onaangenaamheden. <- vereeniging is ten alien lijde beuu haar inspecteur met een 0,1 j2*.'",! te beiasten. Men wende zich Secretariaat Ilccrenweg (le met 7.00 voilcd'g mogelijke g«8--v- Bnitënkansje. Zaterdagmiddag bail een werkman het buitenkansje, met den hen ged in de Hontvaart een snoek te vangen van ongeveer 5 pond. Vliegmachines. Hedenmorgen ongeveer 7 uur vlogen een 6-tal vliegmachines over onize stad, waarvan 5 in geveihtsvorm. Zij kwamen uit het noorden en verdwenen in het zuiden. Gemeentelijke Dienst Lichamelijke Op voeding. Gedurende het tijdvak 15 t/m 31 Augustus werden in de gem. zwem- en badinrichting aan de Houtvaartl 13414 baden genomen verdeeld als volgt: Aantal heeren 8290; aantal dames 5124, waarvan abonné's, heeren 3335, dames 2090 35 ets.-baden, heeren 144, dames 106; 10 cts.baden, heeren 670, dames 298; kosteloos, heeren 4151, dames 2630. Gedurende het tijdvak 13 tm. 31 Aug. (v. d. opening) werden in de gem. zwem en badinrichting aan de Delft 6618 ba den genomen, verdeeld als volgt: Aantal heeren 3487, aantal dames 3131, waarvan: abonné's, heeren 2019, dames 1956 35 ets.-baden, heeren 356, diames 284; 10 cts.-baden, heeren 1112, dames 891. Vereeniging .Weldadigheid naar Ver mogen". Maandelijksdh overzicht. Iu Juli is uitgegeven: Brood 84.56; We ke! ijksche ondersteuning 560,65; Losse giften f 14; Diversen f 8,75. Totaal 667,96. Ongeluk. Zondagavond te 7 uur ongeveer reden 5 fietsende personen langs de Heeren vest in de richting van de Am- sterdamsohe Poort. Toen zij de Romo- lenstraat wilden passeerem, werd een dame van het gezelschap aangereden door den melkrijder Buis uit Zuid-SchaJkwijk, die juist met zijn wagen genoemde straat kwam uitrijden en den verkeerden kant uitweek. De dame kreeg een trap van het paard in den rug en moest haar weg naar Amsterdam per tram vervolgen. Dit is het tweede ongeval in korten tijd, waarbij dezelfde melkrijder betrokken is. Bij beschikking van den Minister van Arbeid en den Minister van Financiën zijn legen 5 pCt. rente voorschotten uit 's Rijks kas verleend aan de gemeen ten Haarlem tot ten hoogste 750,651,67, alsmede een bijdrage van ten hoogste 10,017,6114, ten behoeve van den bouw en de exploitatie van arbeiderswoningen door de vereeniging „Eigen Woning" al daar- aan dezelfde gemeente: tot ten hoogste 488,380, alsmede een bijdrage van "ten hoogste 6863,08 Jé ten behoeve van den bouw en de exploitatie van 57 arbeiderswoningen en 5 winkels door de vereeniging „De Voorzork aldaar en aan Bloemendaal tot ten hoogste f 334.338 alsmede eene bijdrage van ten hoogste 6395.34 te behoeve van den bouw en de exploitatie van 47 arbeiders woningen, waaronder 1 winkelhuis, door de wonangbouwvereeniging Bloemendaal dl>cl 32T. 6 September e.k. nemen dc lessen aan de M. T. S. weder een aanvang in het nieuwe Gebouw. Voor den nieuwen cursus hebben zich aangemeld 92 candidaat-leerlingen. Hier van zijn toegelaten 72 leerlingen, afgewezen 10 candidaten; 10 candidaten trokken zich terug. Sinds de vorige opgave zijn nog toege laten: Tot de afd. Bouw- en Waterbouwkunde, le studiejaar: F. J. Gouwetor, Amsterdam; J. L. van Houwelingen, Amsterdam; J. W. Jong bloed, Enkhuizen; A. Wildeboer, Beni- veld en Johanna van Unnik, Haarlem. Tol de afd. Werktuigbouwkunde en Electrotechniekle studiejaar: G. A. Bot, Rotterdam; J. C. Busauet, Haarlem; G. J. Dingshoff, Schoten; J. A. Gijbeis, Leiden; J- J. Guldemond, Lisse; W. J. Hassel- bttch, Leiden; Jhr. E. C. A. de Jonge, Apeldoorn; C. M. F. van Rossum, Haar lem; F. A. Schuurink, Enschede; A. F. Simonis, Den Haag; P- M. Smits, Snip- pcling bij Deventer; M. J. Veelo, Den Haag, C. Visser, Alkmaar; J. F. W. Wessels, Den Haag; J. van Wijk, Haarlem. Tot de afd. Werktuigbouwkunde, 2e Trammen.- Trams zijn gevaarlijke dingen langs den weg. Elk oogenblik hoor je van groote of kleine ongelukken, die lot nieuwe vei ligheidsmaatregelen den stoot geven. Maar trammen is een nootzakelijke bezigheid geworden voor den komenden cn den gaanden man. Stelt u zicli Haarlem eens voor zonder E. N. E. T. en N. Z. H. T. M Een eenvoudige onmogelijkheid, niet waar. We zijn zoo aan de tram gewend, dat we ook door dit voertuig prompt be diend willen worden en nijdig zijn, als dc dienstrgeling soms eens een keer iin de war wordt geschopt, wat natuurlijk de beste tram wel eens kam ovrkomen. Maar het is den laatsten tijd soms wel eens wat je noemt „grijs." Loop je van het Station naar de Markt dan ontmoet je den oenen keer geen en kele [ram, een ander maal riid-en er 4 met korte tussohenpoozen achter elkaar je achterop. Het is dubbel of niet enkel. Je kan soms haast hebben, en denkt gauw een trammetje te pakken, maar als je een paar minuten hebt gewacht, wat je een eeuw ioesc.hïjnt, wordt ie terecht on-,e duldig en ie neem? de beenen. Vaak gebeurt het dan dat er pas een tram in je buurt kom», als ie je plaats van bestemming al hebt bereikt. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het geen overbodige luxe zou zijn. als aan de dienstregeling eens aandacht werd ge- schonket: studiejaar: S. J. Geerlings, Wiinterswijk; M. J. ten Houte de Lange, Haarlem. Tot de afd. Scheepsbouwkunde, 2e studiejaar: H. J. Timmer, Heemstede. Alsnog zijn bevorderd: Tot het 2e studie jaar, afd. Werktuigbouwk. en Electrotech niek: A. Beukenhorst, Sluis; F. van Heu- men, Bloemendaal; Chr. v. d. Kwast, Haarlem; T. van Waveren, Vlissingen. Tot het 2e studiejaar, afd. Scheepsbouw kunde: J. D. van der Wal, Meppel. Tot het practische leerjaar, afd. Bouw kunde: A. P. Romeijn, Haarlem. Tot het practische leerjaar, afd. Electro techniek: J. Nikkels, Schoten. Het le studiejaar telt 77 leerlingen; het 2e studiejaar 39 leerlingen; het practische leerjaar 27 leerlingen, zoodat de M. T. S. thans 143 leerlingen hoeft. Nieuwe Zaak. Door den heer Vol- kert Bierenbroodspot is Zaterdag eene zaak in visoh en aanverwante artikelen geopend in perceel Warmoesstraat 12. Maandenlang heeft de bouw geduurd, in Februari was men er al mee begonnen, maar er is dan oolk nu iets tot stand geko men, waarop de eigenaar trotsch kan zijn. De winkel is zoo hygiënisch mogelijk in gericht, waarvan voorzeker getuigen de •granieten vloer, de wanden van lichtgroe ne tegels, de étalage van marmerglas en de toonbank, eveneens van tegels met mar- merglasbedekking Het houtwerk is licht grijs^ geschilderd. Op een stellage staan keurig geordend verschillende potjes en fleschjes met ingrdiënten, voor vischbe- reiding benoodigd. Achter den winkel is een geriefelijk ingericht kantoortje aange bracht. Achter in het perceel heetf de heer Bier enbroodspot een flinke ruimte, om visch schoon te maken, enz. Hier zijn ook mo derne ijskisten, voor 't bewaren van visch aanwezig. De winkel lijkt op het oogenblik meer eene bloemenzaak dan een vischwinkel. Niet minder dan 36 bloemstukken ontving de heer Bierenbroodspot bij de opening. Begrafenis Dr. Westervcld. Op de algemeene begraafplapats aan de Klever laan, had in allo stilte de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Dr. H. W. Westerveld. Vele doctoren waren op den doodenakker aan- wezig om hun collega den laafteten eer te bewijzen. Een broeder van den overledene be dankte voor de betoonde belangstelling, terwijl er verder op verzoek van den af gestorvene niet gesproken werd. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 6 September 1G21, des namiddags van 2-3 uur, door den heer George Robert Entrée, Th. Dubois Variation op Ps. 107, 0. P. Hendriks Jr. Choral: „Was Gott thut, da3 ist wohlgothan", Alex. Guilmant Pour ]a Tonssaint, G. Dupont Rh a p =ol ie I sur des Oan- tiques bretons, 0. Saint-Saëns Grand Choen, Arthur Marchant. VAN ONZE RECHTBANK. Verduistering. Mej. M. J. D. was bij ©en kloerbloe- ker in Heemstede in betrekking. Ze be kleedde daar eene goede functie, had het toezicht over het bedrijf in de beneden- afdeehng en over de zoogenaamde kast van verloren goederen". Zij verdiende 105 per maand. Toch was haar dit schijnbaar niet genoeg. Het verloren goed in de kast lokte haar aan en nu en dan nam zij een en ander weg.totdat ze ge snapt werd. Ondertusschen was het „verloren" goed werkelijk verloren. De waarde van het gestoiene werd op f 400 geschat. In totaal had zij 269 stuks goed veduistend. Geen klein beetje! De Officier eischte 3 maanden ge vangenisstraf. Nog eene verduistering. Dezelfde kleerbleeker heeft nog meer dieveggen in zijn dienst gebad. M. K. was als waschsler bij hem in dienst. Zij vond het schijnbaar prettiger (makkelij ker?) het goed mee te nemen dan te wasschen. Tamelijk gauw echter werd zij gesnapt. Zij had pas 5 of 6 stuks ge gapt. De Officier releveerde, dal de dienstbare geen Manco strafregister had en vroeg daarom 6 weken gevangenis straf. Verzet. J. F., W. v. S. en F. v. K. vormen sa men een vroolijk stelletje brooders te Zandivoort. Na een lolligen dag waren zij 's avonds wat te vroolijk en zouden daarom door de politie meegenomen worden. Als stoe re kustbewoners pleegden zij hevig ver zet, sloegen zelfs een Zandvoortsoh rust bewaarder eenige tanden uit den mond. Nu moesten zij wegens verzet terecht staan. De Officier noemde verzet tegen de po litie een zeer ernstig feit en wilde daar om eene flinke straf opleggen. Hij eisch te daarom tegen T. en v. S. 6 wéken en tegen K. 3 weken heohtenis. Een fiets. N. G. T. te Aalsmeer bad een fiets gehuurd, doch nauwelijks iu het gelukkig bezit er van, ging hij het rijwiel ver panden, stak de centjes op cn lie den eigenaar naar zijn eigendom fluatem Déze ontdekte al spoedig wmirom z.jn zwijntje" niet meer terugkecKle ^f de ik aan en nu stond 1te nune te snikken in het beklaagdenbankje-..De cisch van den Officier, - mnd. g genisstraf, viel hem niet mee maanms- sdhten gaat er nog wel wat af, der getuigen vertelde, dat T. tegen- woordiii goed oppast. Die verklaring legt nog wel gewicht in de schaal. Geboren: 30 Aug. z. van C. Scheffer- Heere. 2 Sept. z. van C. C. Brouwer- Antonisse. J z. van J. M. Röbken-Schou- ten. d. van J. M. v. Beek-v. Schie. z. van E. M. A. v. Emmerik-Scholten. 3 Sept. z. van C. Plevier-Habekothé. O O O O O O Zoo zijn dan eindelijk de hagepreeken op onze Botermarkt uitgedraaid op een heftige besc-himping van onze Moeier de H. Kerk en van onzen Roomschen Gods dienst- Daarop draaien die dingen trou wens altijd uit en, eerlijk gezegd, we hadden het al eerder verwacht. De vrije-socialisten, de communisten, de anarchisten, de anti-militairisten, al deze luidjes hebben, naar wij meenen te weten, nu al het woord op de Boter markt gevoerd, en zijn nu vervangen door de Dageraad-mannen, door god loochenaars in optima forma dus. Wat niet te verwonderen is, want al deze sprieten stoeien op eenzelfdn wor tel. En wie anders dan de R.K. Godsdienst zou de felste vlagen van al deze heeren moeten verduren? Het is niet erg; de Kerk kan er tegen, maar een iedeti overwege toch eens goed de groote le-:, die zit in het feit, dat het altijd en altijd maar weer de R.K. Kerk is, dia het eerst wordt aangevallen, wat den aanval ook geldt of wie den aanval ook doet. We hebben dezen gang van zaken op de Botermarkt zien aankomen en. lte'ea niet ten onrechte ons protest hooren. Intusschen zijn de beleedigingen die de R.K. op de Botermarkt naar het hoofd worden geslingerd van dien aard, dat we mogen eischen dat Br nu een eind aan komt. De dragondermanier waarop daar over de priesters, over de Biecht, over God en over alles wat ons heilig en dier baar is, gesproken wordt, is voor H.K; ooren hemeltergend en godslasterend. We sparen ze onzen lezers, maar wa kinnen personen, die Zaterdagavond op de Botermarkt een wijle luisterden naar wat er verteld werd en er den gehee- len nacht en Zondag onpasselijk van z;jn geweest. Maar dat beteekent voor ons dan ook het einde van het relletje. Geen Katholiek, geen Pro '.es iaat ze'f die dat gebral nog lang rustig aan- hooren kan. Daarom na'.e ons ge ean'e e tuu e: een eind aan. d. van J. de Vries-Schellevis. z. van D. Botenblom-Meerveld. 4 Sept. z. van A. v. d. Bogaard-Janssen. z. van A. v. Loenen-v. d. Tuin. d. van A. Brinkman- Geesink. z. van A. G. Rijswijk-v. Val kenburg. 5 Sept. 1. van M. E. Ruurda- Keesen. z. van G. H. Boogaard-Slobbe. Overleden; 1 Sept L. A. Roijen, 60 j., M. v. Heemskerkstraat 2 Sept. J. Swen- neker, 71 j., Spaamdamscheweg. 3 Sept. J., 3 j., z. v. H. Oosterveen, L. Laken straat. J. Bom-Heijmans, 37 j., Klein Heiligland. 4 SepL H. F. E. Matthesius» Hast, 70 j., Schotersingel. Boting. We herinneren er nog eens *an dat de ingeschrevenen voor de militie der lichting 1922, die goedgekeurd zijn en die niet zijn vrijgesteld aan de lo ting moeten deelnemen, welke voor de gemeente Castócum wordt gehouden te Beverwijk op 9 September a.s. des na middags te kwartier na een uur in de gymnastiekzaal der openbare school. Tapverbod. De verleden jaar door den raad dezer gemeente vastgestel de verordening op het tapverbod tij dens den lotingsdag treedt a_s. Vrijdag 9 September in werking. Dien dag mogen dus de caféhouders in geen geval en aan niemand sterken drank tappen. Bescherming Meisjes. Naar wij vernemen is bij Kon. Besluit goedge keurd de statuten der onlangs opge richte R- K. vereeniging tot bescher ming van meisjes te Gastricum, die aan gesloten is bij de diocesane vereeniging in dit Bisdom. Tot adviseur is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem be noemd de Welesrw. Heer Hubers, kape laan dezer parochie. Badhuis. Naar we vernemen is het Badhuis ten gerieve van het per soneel van Duin en Bosch, opgericht op het gezichtsterrein bijna gereed. Er zijn zes badkamers in aangebracht elk voorzien van een doche bad. Drankbestrijding. De vergadering van het K V. was niet best bezocht Na de opening en de notulen deelde de voorzitter intde, dat binnerikort een aanplakbord voor de afdeeling zal geplaatst worden. De heer P. v. d. Berg bracht verslag uit over de algemeene vergadering te Haarlem. In gekomen was een schrijven van het ge meentebestuur. als antwoord op een re quest, dat bij lotingsdagen en derg lijke er op zal worden gelet, dat aan lotelingen geen sterken dran-k worde geschonken. De leden werden aangespoord de bede vaart van het K. V. en de M. V. op 8 Sep tember naar Heiloo mede te maken en ook anderen op te wekken, daaraan deel te nemen. Tot penningmeester werd gekozen in plaats van denbeer W. Zandberg die vertrokken was, de heer F. v. d. Berg. Verschillende ingekomen stukken v r- den besproken, O-a. over de wijziging der drankwet, over de zwarte lij*»- over de kermissen etc. Sommige biervan zullen nader aan de orde worden gesteld. M t den secretaris van het IJ. B. zal over ..et

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1