NED. TAAL EN STIJL. Uit èm Omtrek. INGEZONDEN. Concertzaal Sociëteit Vereeniging. Het welbekende echtpaar G. J. Zonneveld-v. d. Bunt, te Zandvoort, dat vandaag zijn gouden huwelijksfeest viert. Stadsschouwburg. Burgerlijke Stand. Gevonden voorwerpen. Hoofdprijzen Staatsloten!. SCHOTEN. De St. Lucia-scholen. ZANDVOORT. Voor den inhoud dezer rubriek stelt ét Redactie zich niet aansprakelijk. BIMNENLAK9S6H MSEUWS. Opening Nederlandsche Jaarbeurs. g JONCKBLOEDT's i Schoenwerk Munt uit door B g gemakkelijke pasvorm, g Solled fabrikaat, g NieKwsie modellen, Laagste prezen. ■HBsaaagBaHaBBBSBgatean wenbond. Spr. doet een beroep op alle mannen en vrouwen, om daar te willen gaan spreken, op bet Diocesane Bestuur, om alles in het werk te stellen, dat ook op het platteland vrouwenbonden komen, ■vooral doet spr. hierin een beroep op de geestelijkheid. Die stichting van vrouwen bonden komt ten goede aan die vrouwen zelf, maar voorzeker aan de geheele vrou- ■wenactie. Gezamenlijk zullen we dan strij den voor den Christus. Spr. wijst op het drijven van socialisten en communisten, om het Christelijk leven te verbannen en hoe dit noodzakelijkerwijze tot het hei dendom moeten voeren. Spr. geeft hier een i ge voorbeelden van. Spr. hekelt vooral de handelwijze van het socialisti sche vrouwelijke kamerlid Suze Groenc- weg, die de vrouw rechten wil toegekend zien, lijnrecht met de Christelijke beginse len in strijd. Men wil Staatszorg. Men wil de moeders haar kinderen zelf niet meer doen opvoeden. Wij zouden de kinderen geen kruisje meer mogen laten maken, niet meer den Zoeten Naam van Jezus mo gen leeren, ze niet meer tot de eerste Hei lige Communie mogen opleiden. We zou den ze moeten overleveren aan hen, die geen godsdienst hebben. Zou één Room sche vrouw dat willen? Neen, zonder ge weld zullen we ons nooit de opvoeding on zer kinderen laten ontnemen. Wij wil len geen Overheidszorg voor de kinderen. Daar zijn de ouders voor. En zouden zij bet onverhoopt niet kunnen, dan zijn er nog onze liefdadige instellingen, waarin wij, Roomschen, cms nooit hebben laten overtreffen. Waar we n.u weten, wat het socialisme ons brengt, aldus spr., zouden dan de Roomsche vrouwen niet allen een wapen willen hanteeren tegen het gevaar, dat ons dreigt? Dan was er eenige oogenbiikken pauze, waarin gelegenheid was voor de dames, zich op te geven als lid der R. K- Kiesver- ecniging. Een 80 dames gaven zich als lid op. Dan volgden eenige mededeelingen van de presidente. Dezen winter zullen ver scheidene cursussen gegeven wordenmoe- dercursussen, knip- en naaicursussen, ont- wikkelingavonden .welke parochieel zullen geschieden. De contributie van den Vrou wenbond is tot 1.50 verhoogd moeten worden. A.s. Vrijdagmorgen 8 uur wordt er in de kerk van den H. Joseph aan de Jansstraat een H. Mis gelezen voor de zielerust van mevr. A. M. v. d. Griendt Verhey. De voorzitster hoopte, dat alle leden van den Vrouwenbond daarbij te genwoordig zouden zijn. De feestavond van den Bond wordt in Februari van bet volgend jaar gehouden en zal voorafgegaan worden door een Triduum. Deze maand zal de „Juliana-stichting" geopend worden. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat er eer schrijven was ingekomen van een beer tril de boogere stamden, of de R. K. Vrou wenbond machteloos was en bleef staan tegenover de zodelooze klecding. De voorz. wekte naar aanleiding daar van alle leden op, om in samenwerking met „Maimenadel" dat groote euvel tegen te gaan. Zoodra er te Haarlem een afdee- ling voor „Mannenadel" is opgericht, kan men overleggen, hoe die samenwerking moet zijn, Int-usschen kunnen alle vrouwen en meisjes, die nu reeds hare instemming met. dit doel willen betuigen, baar kaartje inzenden bij mej. F. A. M. Peeters, Huize jDtrinrast", Overveen. Dan vervolgde mevrouw Bronsveld Vitringa baar rede. In het tweede deel harer rede sprak zij baar vrees uit, dat er nog zoo vele Room sche vrouwen zullen zijn, die niet mede zullen strijden den openbaren strijd. Alle vrouwen moeten baar invloed doen gel den. Men komt er niet mee af, met goed lo stemmen en lid te worden van de R.K. Kiesvereeniging, alle vrouwen moeten haar invloed doen gelden, vooral op haar eehtgenooten, kinderen, ondergeschikten. Om dien invloed te doen gelden, moe ten wij ontwikkeld zijn. Wij moeten voor eerst Roomsch zijn uit overtuiging, uit liefde voor onj geloof, niet omdat wij toe vallig Roomsch geboren zijn. Wij moeten ons geloof brengen aan anderen. Naast de godsdienstige staan politieke en sociale ontwikkeling. De inrichting van het groote huishouden van den Slaat moet alle vrou wen interesseeren. Wij moeten onze poli tieke programs kennen. Spr. spoorde de vrouwen aan, de ontwikke 1 ingsa vonden te bezoeken, een Roomsche courant goed te lezen, d.w.z. niet de feuilleton, advertenties en klei ne nieuwtjes, maar de hoofdartikelen en verslagen van Tweede Kamer, Ge meenteraden en groote vergaderingen- De vrouwen moeten vooral ook huisbezoeken brengen aan vrouwen. Dat is de krachtigste propaganda. Spr. acht het de leiding der Voor- ïienigheid, dat de vrouw met hare heerlijke vrouwelijke eigenschappen, mede gaat werken in het openbare leven. Allen moeten echter vooral blij ven steunen op de Christelijke be^'nse- len. Wij mogen ons noemen de apos telen van de 20e eeuw. Christus zal ons steunen. Wij mogen dan ook niet opzien tegen het werk, dat ons wacht. Naast onze roemrijke beginselen heb ben we onze eminente leiders. Ook op hen mogen we steunen. Spr. spoor de ten slotte allen, aan, propagandisten, te zijn. Deze rede, meermalen door ap plaus onderbroken, werd aan het ein de met een donderend applaus en met zen hartelijk dankwoord van de voor- litster onderstreept. Dan sprak de voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging een hartelijk dankwoord aan het bestuur van den Vrouwenbond voor de uitnoodiging aan het bestuur der Kiesvereeniging ge richt, deze vergadering bij te wonen. Spr. bracht vervolgens ook hulde aan Mej. Peeters voor hare actie voor de goede zaak en riep alle vrouwen tot propagandisten op. Hierna sluiting met den Cliristelijken groet. De omgeslagen schnit. -- Zoals we dezer dagen mededeelden is de omge slagen schuit bij de Langebrug gelicht. Daarna is men bogonnen het acphalt- papier op te vis3chen, waarmee men thans zoover gevorderd ia, dat de vaart vrij is gemaakt. Men schrijft ons: Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Zondag .11 Bcotember a.s. zal de Exploitatie A. Schrijven zonder taalfoutenbegrijpen wat men leest, dit leert U het Weekblad voor Ned. Taal en Stijl. Prijs f0.60 per maand, inhoud van No. 1. Schrijven van d, t of dt. Oefening ter toepassing. Staking (Uit „De gelukkige famillie"). Vragen hierover. Vreemde woorden, die elk dient te kennen. Toelichting daarop. Dit inte ressante, voor elk leerzaam nummer wordt gratis en franco toegezonden, na inzen ding van onderstaande strook. NAAM ADRES- P.S. In open enveloppe, met 2 cents postzegel gefrankeerd, aan Amsteldljk 47. Amsterdam Telef. Z. 4072. A. F. O. LE1DERITZ D. H. SCHENK Hoofdonderwijzers, Benno zijn winter-seizoen openen in de Ccncerfz-al Sod'e't-Vereeniging met een le Rangs groot wereldstad specialiteiten gezelschap, met voor Haarlem gehoel nieuwe attractie's, o.a. Het Technische Wonder, het draadloozo bestuurbare oorlogsschip dat vanuit de zaal alle ge- wensehte wendingen maakt, met zoek lichten werkt en kanonnen afvuurt enz. Dan The 8 Cebeco's, de drie be roemde Acrobaten; Lya en R. Lino, de leukste Exentrieks ter wereld, een half uurtje lachen; The 3 Arnauts, Muzikaal, Dans en Acrobatiek; De raadselachtige Mons. Francois, bijgenaamd de onophef bare, weegt 52 Kilo en niemand is in staat hem op te heffen; Le3 2 Bra«el- le's, die op hun slap koord wielrijden en loopen, zooals wij dat in onze stra ten doen, maar zonder te vallen. „Nero". Een luchtig niemandalletje, waarin vooral mevr. Esther de Boer-v. Rijk ge legenheid vindt van mevr. de weduwe ÏTarolien Dijkerpot, geb. Gerke, een pracht-creatie te maken. Ze ia koste lijk in die rol. Maar daarmede en met de mededeeling dat iedereen dat dwaze blijspelletje gerust kan gaan zien, is dan ook het meeste goed van dat stuk ge zegd. Het gegeven is geen tooneel- trouvaille; de geestigheden over 't alge meen geenszins nieuw en niet schok kend, maar de wijze, waarop het ge speeld wordt doet de toeschouwers s hud- den van 't lachen en belooft „Nero" dunkt ons, nog wel eenige succesvolle opvoeringen. In 't kort komt de ge schiedenis hierop neer, dat een zonder ling zijn erfgenamen de verplichting op legde goed te zorgen voor zijn hond „Nero", een mormeldier, dat iedereen aanblaft en bijt. Een gevolg daarvan is dat de erfgenamen in het huis van den erflater komen te wonen en allen, zonder hot voor elkander te laten, blij ken, hun best doen den hond te ver giftigen, met een afloop, dien wij na tuurlijk niet mogen vorklappen. Mien Harms als Emile Dijkerpot geeft verdienstelijk spel; Marie Eaassen als Ottilie zagen we wol oens beter, terwijl Hetty Beck van haar kleine rol maakt wat er van te makem is. Kp{ A.rpcvll i' en Oor Hermu3 waren zeer verdienste ijk resp. nis achterneef en schoolmees.er, maar, zooals wij zeiden, het grootste suc ces is voor mevr. De Boer-v. Rijk. Ondertrouwd: 6 Sept. L. H. Nagel en J. C. M. Ruedisneli. H. N. J. Waalewijn cn J. Brakel. Getrouwd: 6 Sept. O. Kuipers en G. C. Mica. Geboren: 3 Sept. z. van H. M. H. Serné- Walker. 4 Sept. d. van M. Zwaans- wijk-Bovens. d. van C. J. Muller-Engel- biik. 6 Sept. z. van L. Weisz-Huizinga. z. van G. C. Wubbe-Assendelft. Overleden. 4 Sept. G., 17 mnd., z. v. G. v. Doom, H. v. Alplienstraat H. J. J., 1 mnd., z. v. J. v. 1. Veen, Kamperlaan. 5 Sept. A. M. C. v. Daalen-Arends, 68 j., Kamperlaan. Terug te bekomen bij: J. KlianpeT, Korte Poellaan 31, kralen armband. G. v. Rossum, Hooimarkt 8, broche. Rond liep, Antoniestraat 51 c. broche met por tret J B. Mol, Ostadestraat 12, hond. Politiebureau, Smedestraat, pakje patro nen. P. Tiggelaar, Da/mast straat 6, kin derschoen.! je. J. N-oordkamp, Javastraat 26, schort. Café Bellevue, Baan 1, Brum tasciije. 20005126. 1000: 242. 400: 3655. f 200: 8421 9110. 100: 5349 6843 11150 132S2 17914 21535. Zondag zijn deze scholen plechtig in gewijd. Maandag is het schooljaar ge opend met een H. Mis ter cere van den H. Geest, wanin de schooi kinderen te genwoordig waren. Het nieuwe schooljaar is begonnen met ongeveer 1000 kinderen. Toppunt van brutaliteit. Omstreeks 7 uur Maandagmorgen werden de bewoners j der Haarlemmerstraat cn omgeving uit hun slaap gewekl door het gesnor van een vliegtuig-motor. Ondanks alle couranten-geschrijf, ge- j maakle bepalingen en polilie-verordenin- gen der gemeente Zandvoort, was weder j onze bekende luchtacrobaat met zijne ma chine aan het manoeuvreeren en wel op een wijze die duidelijk doet uitkomen, dat hij niet alleen spot met genomen besluiten maar ook met zijn leven en dat van an deren. Hoewol vroeg in den morgen, wa ren er vele toeschouwers, waaronder zelfs zes politiemannen, die deze overtreding momenteel lijdelijk moesten aanzien, hoe wel men het enkelen kon aanzien, dat het hun lang niet naar den zin was. de ASPHALTBELASTING EN NOG IETS. Niet ter verdediging van zijn persoon- hik optreden, doch Ier voorlidhting ver zoekt ondergeteekende opname van het navolgende in uw veelgelezen blad. Men acht de door hem in den Raad verkon digde stelling ongerijmd en in strijd met de billijkheid. Niets is z.i. minder waar. <)o sbaatbelasting voor bet eerst m den Raad weid behandeld., hebben Wv' ^blt en ondergeteekende go.radht de laagste klasse te doen ver sa hen en daardoor de progressie scher per te maken; het lukte niet. De meer derheid dacht er anders over. De laag ste klasse der bevolking Ikon die belas bug wel betalen, meenden de heeren, want het stond immers ais een paal bo ven walcr vast, dat de huisbasen het op oe huur zond-en venhnl-en. Betoogd werd, dat als'men alles niet op een broodbrief wiM-e zetten or) andere wijze verkregen gelden fooh pro- gressaef moest innen, om zooveel mo- f 'j de belasting naar draagkracht te 'netten. De thans voorgestelde wijzigin gen houden een scherpere progressie in, vandaar dat van arbeidersstandpunt be keken, het voorstel moet aanvaard wor den. Maar de verhooging voor de asphaltee- rmg dan toch onbillijk, wordt vooral van middenstanders zijde opgemerkt. Is dit wel waar? Een fout is het, de gelden voor de as- phalteering benoodigd, per belastingver- ordening te innen, beter is hot, ze afzon derlijk bijeen te garen, al zal dit voor be trokkenen weinig versohal opleveren. Om doze reden tegen de betrekkelijke alinea stemmen, maakt do stemming slechts on zuiver. De asphaltcermg is een gemeentelijke aangelegenheid débiteert de hoer Loosjes en de heer van de Kamp zegt het hem na. De gemeente moet voor de bestrating zorg dragen. Prachtige théorie, maar waarom ontdekt men dat nu pas? In 1916 stelde ondergeteekende voor, de voorwaarden in rake bijdrage in de kosten voor openbare werken in voor straat bestemde gronden te herzien. Ter leniging van den woningnood en voorkoming van werkloosheid wilde hij bet bouwen van arbeiderswoningen mo gelijk maken, omdat men er toen reeds van terugschrikte wegens de hooge 'kosten aan den bouw verbonden. De huren wer den ie lioog. De bestratingskosten droegen daar zeer veel loe bij. Gevraagd weid een deskundige commissie te benoemen, op dat deze zaak in den breede zou worden bekeken en verzachtende voorwaarden zouden worden gesteld. Onder meer werd door hem het volgende opgemerkt. „Wan neer een verceniging dertig jaren geleden huizen wilde bouwen, dan kocht de ge meente de straat van haar a 1 de M2. Op deze wijze zeu oen vereeniging, waar bij spreker nauw betrokken is, voor den voor straat afgeslaneu grond een vijftien duizend gulden ontvangen. Maar zooals de regeling thans is, moet zij beginner, met deu grond te koopen, vragen of de gemeente dien grond wil overnemen en in plaats van 15000 te ontvangen, moet zij een zeer belangrijk bedrag bijleggen." Dit bedrag steeg voor 182 huizen tot ver over de honderdduizend gulden. Al den grond, welke de gemeente vol gens haar uitbreidingsplan noodig heeft, moet men eerst °P hoogte laten brengen en dan laat de gemeente het op kosten van dien „men" bestraten, ook al kan men het zelf goedkooper laten doen Ondergeteekende zijn voorstel verde digende wilde een oplossing vinden, door de vereenigingen 75 van de te maken kosten lo laten bijdragen, omdat hier par ticulier winstbejag was uilgesloten. De asphaltpaladijnen oordeelden toen tegen overgesteld dan nu. De heer van de Kamp wilde het voorstel niet eens in stetmmuip, brengen en vroeg,, of het wel gesteund werd", (pag. 520 verslag 1916). Bestrating werd geen gemeentezaak ge acht; de eigenaren der belendende peroeden hebben te betalen en wel alles, zelfs het onderhoud, docb dit liet men later los. Slechts vier raad.sleden stemden voor her voorstel, de heeren Bomuns, Kuemen, Van Liemt en Klein, de rest was dus er voor, dat niet de gemeente, maar de eigenaren en «erdoor de bewoners de bestrating betaalden. Ook die socia&sten waren tegen, al vonden zij het voorstel sympathiek. Ja, dat kennen we, het moet van hun afkomen zoo iets behoort in den vorm te wezen, begrijpt u. Dit principe aanvaardend en dat deed de Baad, eischf de zg. continuïteit in de wetgeving, dat met de asphaKcering niet anders gehandeld wordt. Evengoed als men door de veranderde tijdsomstandigheden afgesloten contracten ■verbreekt en herziet; dan geldt immers het force majeure; evengoed kan de ge meenteraad op dezelfde gronden een ge nomen besluit herzien. De gemeenteraad zou nu kunnen besluiten wei asphalt in de eenmaal aangewezen straten aan te brengen, doch op voorwaarde, dat de huiseigenaren het geheel of gedeeltelijk bekostigen. Daar hiervoor overleg ge pleegd dient te worden, behoort het vor men van een daartoe strekkend fonds niet in een belastingverordening thuis, doch afzonderlijk geregeld le worden. Komt men niet tot over eens lemming, dan laat men het asiphalt achterwege en doet als naar gewoonte. Verklaart men het ge meentezaak, dan is zulks ook de bestra ting in de nieuwe buurten cn zal de ge meente <ïe kosten daarvan hebben te be talen, daan- helpt geen moedertjelief aan. Misschien komt dan nog het voorstel osn in deze terugwerkende kracht toe te passen, wat de gemeente eenige tonnen kan kosten. Er zat in de belastingverordening, zoo als zij nu is nog een groote' fout, welke niet zal worden gewijzigd, als van uit den Raad daartoe geen voorstel wordt gedaan. Bedoeld wordt het heffen vol gens het huurwaarde-tarief. Dit is abso luut geen belasting naar draagkracht, doch treft den neringdoende onbillijk zwaar. De gevelbreedte heeft men niet voor zijn genoegen, maar voor zijn zaak; zoo ook heeft de ondernemer veel meer gevelhroedite aan de slraat dam hij voor bewoning noodig heeft en alweer niet voor zijn pleizier. Allerminst komt bij een hooge straafhelasting de finantiëele draagkracht tot uiting. Hieraan zou te gemoet gekomen kunnen worden door voor winkel- en werkplaats gevelbreedte aan de straat, b.v. de helft in rekening te brengen. Ondergeteekende zal dus stemmen voor het bekende voorstel, ofschoon hij voor het aanbrengen van verbeteringen natuur lijk te vinden is. Vraagt men hem of het pas geeft, dot het gemeentebestuur voor de dreigementen, want die worden voora achter de schermen geuit, aan den haal gaat, dan verklaart hij dit laf en gevaar iijk te vinden. Middenstanders denkt er nu toch vooral aan, welke offers de ar beiders dikwerf moeten brengen en slik ken ter wille van de éénheid. Moppert een werkman omdat ham een geldelijk voor deel wordt onthouden of omdat hi; boven zijn draagkracht wordt aangeslagen in de belasting, dan moet ook hij het begm.se boven zalkeliike motieven laten gelden. Boven alles moet "hij de eenheid in de beweging eri het beginsel stelten. Een gehuwd werkman zonder kinderen moet bij een wetetijfcseh inkomen san f 20 minstens drie belastingen voldoen. Bü "en inikomen ven 1000 per j-aar wordt men in de Rijks en gemeente «1- ko wisten, pereooeete en sfraatV.nstmf, aangeslagen Er kan geen cent van ar, maar het belt* niet. het moet. Daarenbo ven betaalt bü indirect nog invoerrechten en accijnzen. Wol betealt een middenstan der zooveel moer direct, maar d>o kan het 00 zijn ritentete verbalen, wat dan oolc niH: r-eW-en voorkomt. Ten overvloede zij er nog op g-ev. e,.en, iedere partij, dte aan het hevrtnê is. Ti oef t te zoT^en voor een ruimere loe- vloennt? (ter ink om-sten. daar de u?4ga^en foiritengewo-on verhoogd moesten wor en. Yorsfcwvlége menseden voeren sirursvogrinoli'iek. A KLETN. Naschrift. De heer Klein schrijft zelf, dat de theorie: ,<te Gemeente nie woor de bestrating zorgen" juist is. 100 izal bij vóór de, met die theorie strijdige, asphailhelnsling stemmen, omdat hef be ginsel z.i. ten opzichte van de bouwver- penigingen al reeds vroeger niet goed werd toegepast Er beslaat needs een onbillijk- iheid, dus kan deze er nog wel bij, zegt de beer Klein, terwiMc van de continuïteit in de wetgevingl Dat is toch een arveredht- sobe redenee ring. Wanneer bij uitbreiding van een wet, het verkeerde van den grond®of scherper uitkomt, dnn is men toch verplicht, zoo spoedig mogelijk dat valsChe principe te p'ten varen en gaatmen de zaak toch niet erger maken! Het madden standsbclang blijve hier ckris onbesproken; dat is maar een bij komstigheid. Zoolang geen deugdelijk argument voor de billijkheid pan een fusphaltbelasliug is aangevoerd en wij hebben er nog geen enkel gehoord is elk onipa.tijidig raadslid verplicht dit be- laslingontwcrp te bestrijden, REDACTIE. In de Utrechtsche Schouwburg kwam hedenmorgen een uitgelezen gezelschap bijeen Ier gelegenheid van de opening van de vijfde Nederlandsche Jaarbeurs. Aller eerst was er als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, Haar gemaal Prins Hendrik, De Rcgeering was vertegenwoordigd door den minister van L. N. en H. Dr. H. A. van Tssdstsijn. De meeste gezanten in Den Haag, waren aanwezig. Verder een groot aantal leden van Provinciale Staten en den getne< nteraad. Overigens merkten we tal van personen uit den han del en nijverheid op. Allereerst trad naar voren de burge meester van Ulrecht, voorzitter van den Raad van Beheer, Mr. J. P. Fockema An- drae. Deze heet de aanwezigen welköm, in het bijzonder Prins PIcndrik. „Het is ons een levendige voldoening, zegt spreker, dat een groote uilgelezen schare ge.tuige wil zijn bij de opening van deze Jaarbeurs, de se Nederlandsche, de ie Internationale, de eerste met een vast jaarbeursgebouw als centrum, de eerste met een belangrijke koloniale afdceling. In deze korte opsomming is bet bijzon der gewichtige vair deze jaarbeurs samen gevat en ligt tevens de verklaring opge sloten, waarom wij U nog eenmaal tot een officieele openingsplechtigheid hebben dur ven uitnoodigen. Grootsche plannen verschenen, nog in de dagen van Van Zijsl; menigeen schud de bedenkelijk of meewarig het hoofd een horizontale beweging, die hie>r en daar nog wel eens wordt waargenomen! maar velen vielen gelukkig verticaal knik kend, de ontwerpers bij, en van de meest gezaghebbende, invloedrijke zijden kwam de onmisbare krachtige steun. Het plan van de vaste gebouwen is geen fata morgana gebleken, zegt spreker, het eerste dier gebouwen, waarvoor tijdens de 4de Jaarbeurs Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana op dien zomerschen dag in Februari den eerslen steen heeft gelegd schoone herinnering! het staat gereed om U te ontvangen. De Raad van Bestuur der Naamlooze Vennootschap tot exploitatie van Jaar- beosgebouwen en haar bouwmeester de heer De Bie Leuveling Tjeenk verdienen bijzonderen dank en hulde voor hun voor treffelijk volbrachten moeilijken arbeid. Spr. vergeel daarbij echter allerminst, dat zij niet hadden bunnen slagen, zonder den kraohtigen steun van het Rijk, de gemeen te Utrecht en de industrie zelve. Meer vaste gebouwen slechts vaste gebouwen blijft ons ideaal, zegt spr., maar zoo het in afwachting daar-an mo gelijk wordt, voor de lijdelijke getimme»- ten een bepaald terrein te verkrijgen, waar zij kunnen blijven slaan, zal dit aan de rendabiliteit van de onderneming reeds in hooge mate bevorderlijk zijn Het gebouw noodt tot samenkomen, het biedt daartoe het gansahe jaar de ge legenheid en opent hierdoor uitzichten op nieuwe banen in den ontwikkelingsgang van het instituut. De gedachte van de voorjaars- en najaarsbeurs als hoofdmo menten is deugdelijk gebleken, doch daar naast zal in het gebou w veel in het belang der zaak kunnen worden ondernomen, b.v. op hel gebied van bijeenkomsten, con ferenties, groepsbeurzen, ter bezichtiging stellen van nienwe vindingen en zoo meer. Wij zullen aan wat zich aan wenschen en behoeften daaromtrent openbaart lei ding trachten te geven en rekenen hierbij o.a. op de voorlichting van de eerlang te vormen .organisatie van bel a rghebbendien bij de Nederlandsche Jaarbeurs" welk lichaam volgens een nieuw artikel in ons Huishoudelijk Reglement den Raad van Beheer van advies dient in zaken de Jaarbeurs betreffende en samengesteld is uit afgevaardigden dier vereenigingen op het gebied van handel en industrie, die lid of donateur zijn. Een eerste even ge lukkige als belangrijke proeve om te la ten zien, hoe het gebouw het voortdu rende vereenigingspumt zal kunnen en moeten worden voor indnstrieelcn en kooplieden, levert de koloniale afdceling, die doorloopend geopend zal zijn en een telkens voor zooveel noodig vernieuwden bijgewerkt duidelijk beeld zal vertoonen van wat onze koloniën voortbrengen. De internationale jaarbeurs. Na rijp beraad heeft, ruim een jaar geleden de ledenvergadering op voorstel van het al gemeen bestuur besloten tot de interna tionalisatie zoodat ook niet-Nederland- sChe producten ter beurze worden toege laten. Het verheugt ons alvast te "kwmen cou- slateeren, dat de doel neming Van de bui tenlanders zoo good als van onze land- genooten de jeer rnoeieüijke en inge wikkelde economische verhoudingen in aanmerking genomen zoer bevredigend is te noemen. De heer Fockema Andreae sprak diaar- nia de vertegenwoordigers der woemde mogendheden in de Fransclie taal toe. Hij heette hen welkom, wees daarna op het vaste jaarbeursgebouw en de positie, die ons land inneemt onder de volken. Verder herinnerde hij er aan. dat jaar beurzen reeds eeuwen oud zijn. De spreker besoot met den wensch dat het de jaarbeurs zal gaan als den Domtoren, waarvan men het zesde eeuw- fees onlangs heeft gevierd, in zoover althans, diat men haar nog na vele eeu wen zal beschouwen als eene bron van welvaart voor stad en land en wereld, en van haar zal zeggen:: het is niet de Jaarlieurs van Utrecht alleen, het is de Jaarlieurs van Nederland, en zij wondt alom in de wereld erkend en geroemd 1 Het woord was vervolgens aan Prof. mr. G. W. J. Bruins, hoogleeraar te Rot terdam en algemeen lid van het Dage- lijksch Bestuur die de volgende rede hield: Het besef, dat met het tot stand ko men van het eerste va,te gebouw de Jaarbeurs eene nieuwe periode van haar bestaan ingaat, doet ons heden onwille keurig een oogenblik stilstaan en terug zien op bet tijdpers, dat achter ons ligt. Velerlei herinneringen zjjn bet, dia al dus bij de vrienden der Jaarbeurs op doemen. Uit haar kader treedt echter één herinnering naar voren: de persoon lijkheid van hem die met vaste hand het ranke scheepte de eerste drie jaren hoeft geleid, de eerste voorzitter der Véreeniging, Mr. Dr. Wouter Adriaan van Zijst. Mot warme bewoordingen schetste prof. Bruins hetgeen deze eerste voorzitter voor de onderneming is geweest. Reeds bij de opening der tweede Jaarbeura word door mr. van Zijst gewezen op een vast gebouw aan de internationali satie. Omtrent beide punten ii nog voor rijn dood eene beslissing genomen. Geen wonder, dat al spoedig het denk beeld ojkwam, dat in het yaste gebouw eene blijvende herinnering aan den eer eten voorzitter niet mo ht ontbreken. Zoo oordeelde eene commissie, dia rith tot dit doel constitueerde, zoo is bet ver staan door de 99 in«te!lingon en perso nen uit den kring der jaarbeurs vrienden, die rich tot deze hulde hebben verco- nigd en uit wier naam bet mij ccn voorrecht is, hier bet woord te mogsu voeren. Het huldeblijk bestaat uit ceno b? on zen plaquette op marmeren ondergror welke plaquette en rel'of de buste \e toont van mr. van Zijst. ,De pit ucri< vervaardigd door den d mstc rdamsckeu beeld-houwer A. Hexe'dnk, is aange bt tegen een der kolommen in de vet.'do van het nieuwe Jaarbeursgebouw. In het Frans.h vertolkte prof. Bruins do verdiensten van mr. van Zij t. Ten slotte overhandigde hij een al- bum met naman der deelnemers aan 't Bestuur. Als derde spr. trad naar voren de heer J. W. Sehuyl, die namens handel en nijverheid van Utrecht hulde en dank bracht aan den Raad van Belieor voor hetgeen dit college heeft gedaan voor Utrecht. In het kort memoreerde hij de •geschiedenis der jaarbeurs, waarna hij aldus eindigde En het resultaat van zooveel arbeid en zooveel inspanning is, dat s'ra'ss offi cieel zal worden geopend het eersto vas te Jaarbeursgebouw, een ongetwijfold na tionaal monument, doch dat in den kring van handel en nijverheid van Utrecht in het bijzonder wordt gewaardeerd. Dank daarom, mijne heeren, namens Utrecht's handel en industrie, dank voor al ook hiervoor, dat mede door uw ar beid op onze stad, op haren handel on SuAostrie, speciale aandacht wordt ge vestigd, dat gij aan haren bloei zod kracht^ madewerkt en dat ook door uwe bemoeiingen Utrecht een worridnwMr heeft verkregen. Ik verzoek u dan ook uit naam van de Utrechtsche Handelsveroeniging,Het departement Utrecht der Maatschappij! van Nijverheid, de Loe-vereeniging, de Afdeeïing Utrecht van den Metaalband en de Afdeeling Utrecht van de Vereeni- ging „Nederlandsch Fabricaat" benevens van vele particulieren en instellingen, vertegenwoordigend den gehee'en haniel en industrie van Utrecht, wel te willen aanvaarden een dortigtal rennen glaa in lood, vervaardigd door de firma de Vos en van Straa'en alhier, naar het ontwerp van den architect, den heer M. J. v. d. Vegt, aangebracht in de hal van het vaste jaarbeursgebouw, waarvan ik u de oorkonde van schenking overhandig. Het woord was ten slotte aan mr. dr, F. A. 0. graaf van Lijnden van San- denburg, Commissaris der Koningin, tot het openen der jaarbeurs, dia de vol gende rede hield: Toen de Minister van Buitenlandsche Zaken, die ditmaal daartoe aangewezen scheen, zeer tot zijn leedwezen uit hoofde van landsbelangen, die heat elders riopen, verhinderd was, de :e 5e jaar' e.rs te openen, beeft de Raad van Beheer mij verzocht die plaats in te nomen. Met genoegen voldoe ik hieraan, niet omdat ik van oordeel ben, dat ook in de toekomst, wannoer, naar de Raad van Beheer hoopt, zelfs meer dan éénmaal in het jaar een jaarbeurs zal worden gehouden, die opening steeds met een zekeren luister zal behooren te geschie den, maar omdat al is het thans reeds de 5e maal, da< de meeste hier aanwezigen deze plechtigheid bijwonen - ditmaal daartoe wel zeer bijzondere re<te nen aanwezig rijn. In tweeërlei opzicht toch onderscheidt zich de Jaarbeurs dit maal van hare voorgangsters; de inge bruikstelling voor bet eerst van oen vast gebouw en de 'internationalisatie in de deelneming. Graaf van Lijnden bracht hulde aan de geestdrift van het Bestuur der jaar beurs en net vertrouwen, dat het in de toekomst heeft. Voor dat vertrouwen mag ieder Neder lander, ja, mag ieder, die overtuigd ia, dat de huidige crisis slechts is te boven te komen door krachtige an zoo econo misch mogelijk verdeelde productie, dankbaar zijn. Immers bij de ontwrich ting der vroegere economische verhou dingen, bij het rich vormen van som tijds min of meer kunrtmatig in het leven geroepen gemeenschappen met afzonder lijke tolgebieden zal de beoordeeling van do moest economische productie en goe deren verdeel ing, zoo zij niet uitsluitend mogelijk zal zijn door voortdurende per soonlijke aanraking van producent en con sument, dan toch in alle gevalle daar door in hoogo mate worden bevorderd, ook zelfs, wanneer na de tegenwoordige, naar wij Lopen, tijdelijke valuta bezwa ren en verkeersmoeilijkheden zullen zijn opgoheven. Ook do Nederlandsche industrie en handel maakt thans een tijdperk van crisis door; de ervaring leert tot dusver, dat op een periode van crisis ook weder na kort.'ren of langeren tijd een tijdperk van opleving volgt. De Raad van Beheer heeft door hot doozevtten van de totstandkoming vaa het eerste vaste Jaarbeursgebouw (naar hij hoopt lalter door andere gevolgd) ge toond het vertrouwen te hebben behou den in do kracht en in het vermogen van de Nederlandsche Industrie, om den kwa den tijd te boven te komen en de mid delen om wegen tot nieuwen opbloei te Vi&Jes, tevens ook het vertrouwen in het instituut van d« Jaarbeurs, om haai daaibij krachtig behulpzaam to zijn. Moge dit vertrouwen niet worden be- scht f.md en mogo dit eerste vaste ge bouw in zijne krachtige en frisscho lij nen Lei symbool rijn van de steeds groei ende economische kracht van ons volk in hot heden en in do toekomst. In de tweede plarts wees graaf van Lijnden op do internationalisatie in de deelnoming cp de Jaarbeurs en stelde het standpunt en den breeden blik van den Raad vaa, j Deneer in het licht. 1 Niet to outkeunsu valt de mogelijk heid, dat voor sommige industriöon de toelating van vreemdelingen nadoelen kan medebrengen ton opzichte van ha- ro plaats niet alleen op do wereld maar ook zelfs op do binnenlandsche markt- Het vraagstuk mag ec' niot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2