Brieven uit België. BUITENLAND. BINNENLAND FEUILLETON. Onder Valsche Vlag GEfig. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1921 De toestand in Ierland. De toestand in Duitschland. Na den moord op Erzberger. DE ROODE TERREUR. DE PERS EEN GEWETENS- ZAAK. VRIJ NAAR HET DUlISCtt TWEEDE DEEL» Augusta staarde hem eenige 008 blikken sprakeloos aandan richtte zij zich in haar volle lengte op en stak 1 de hand uit naar de schel. ,,lk denk, dat u verstandiger doet geen getuigen te roepen, mevrouw," zei Muller, terwijl hij het eene been over 'het andere sloeg. „Wil u dat echter (toch doen, zoo heb ik er niets tegen. /De gevolgen zijn voor uw rekening." Augusta liet de hand zakken. „Wat (heeft u mij te zeggen?' vraagde zij met benauwde stem. N eemals het u belieft, eerst plaats, hernam Muller op spotachtigen toon. „De mededeeling die ik u te doen heb, zal u vermoedelijk meer of minder (aandoen. Ik weet wel is waar niet, of aanleg heeft om flauw te vallen, maar het is beter op alles bedacht te zijn.'' Een dreigende plooi vertoonde zich tusschen de wenkbrauwen van mevrouw Guthbridge. „Is u krankzinnig of 1 „Of dronken, wil u zeggen. Noch 't een, noch het ander, mevrouw, of schoon ik moet bekennen, datikvoor'n goeden borrel volstrekt niet uit den weg ga. ieder mensch heeft zoo zijn zwakke zijde, gelijk u weet." „Ik moet u nog eens verzoeken, da delijk met de zaak te beginnen," zei Augusta met een blik op de pendule. Zij slaagde er niet geheel in, hare op gewondenheid te verbergen. Goed, u wil dus van de jeugd van uw echtgenoot liever niets hooren. Nu, wij zullen er nog wel eens op terugko- men. Ik verschijn voor u als handelaar, mevrouw. Ik ben namelijk bereid u mijn stilzwijgen te verkoopen, indien u een aannemelijken prijs biedt." Augusta haalde de s;houdeis op. „Of u zwijgt of spreekt is mij volkomen onverschillig.1'' Dat zegt u, omdat u met de zaak niet bekend is. Uw echtgenoot dacht anders over de waarde van mijn aanbod, dat verzeker ik u." „Zijne zienswijze behoefc daarom nog niet de mijne te zijn wellicht had hij redenen, die niet meer bestaan. „Die reden kan ik noemen. Ik ben in 't bezit van een klein geheim dat, indien ik het had bekend gemaakt, hoogstwaarschijnlijk mijnheer uw echt genoot voor de rest zijns levens achter slot had gebracht. Hij toonde zich daarom ook gaarne bereid, eiken ge- vraagden prijs voor mijn stilzwijgen te betalen." Inderdaad Dan is zijn dood voor u een zwaar geldverlies, want ik ben vo - strekt niet van plan zijn voorbeeld te volgen." „Ook niet, wanneer ik u zeg, da slechts van mij afhangt u uit dit kasteel hetgeen u voor uw eigendom o te verdrijven?" vroeg deze rnet een sluwen blik. „aar -Auffusta we'd bleek. --U ^e? wat. Dit kasteel, en over 't algemeen de geheele nalatenschap van mijn over leden man is door een wettig testament op mij overgegaan." „Men kan slechts dan over een zaak beschikken, wanneer zij ons eigendom is, mevrouw." „Natuurlijk. Het recht van mijn man op het vermogen, dat sedert lange jaren in zijn bezit was, staat toch boven twijfel, naar ik meen." „Hij was de eenige erfgenaam van den heer Braunsberg, niet waar Augusta knikte. „Heeft u ooit het testament van den heer Braunsberg gelezen 7' „Neen, waarvoor Het bestaan er van is een bekende en bewezen zaak. „Zeker, het is mij zelf gelukt er een afschrift van te krijgen, en daarom kan ik u over de bepalingen, die er in zijn, de nauwkeurigste Inlichtingen geven. De zin, waar het hie* om te doen is, luidt aldus „Ik laat aan mijn neef William Sidney Guthbridpe mijn geheel ver mogen enz. na. Zou genoemde William Sidney Guthbridge vóór mij "overlijden, dan bepaal ik, dat mijn neef Robert Wallhagen in zijne plaats treedt, en dus mijn geheele nalatenschap op hem of zijn rechtmatige erfgenamen zal over gaan." Ik weet niet of het woordelijk zoo luidt, maar volgens den zin is het, gelijk is zeg." Augusta haalde de schouders op. „Wel, wat zou dat?" „U weigerde zoo even de geschiedenis uws echtgenoots te hooren. „Wat heeft die met het testament te maken 7' „Zeer veel. Zal ik u die geschiedenis nu mededeelen Augusta antwoordde met. Een zeker gevoel van angst trok haar hart te zamen. „Ik wil uw zwijgen voor toestemming aannemen, mevrouw. U zal mij ver ontschuldigen, dat ik eerst van mijn persoon spreek, omdat dit noodig is om het geheel te kunnnen begrijpen. Ik ging als jonkman naar Amerika, waar ik hoopte eerder fortuin te maken dan hier. Nu het komt er niet op aan hoe het mij in mijn nieuw vaderland- ring genoeg, ik sloot mij, kort na het uitbreken van de zoogenaamde Call- fornische goudkoorts, aan bij een troepje jongelui, die hun geluk m de goudvelden wilden gaan zoeken. Onder leg werd ik ziek. Mijn makkers trokken natuurlijk verder, en ik bleef verlaten in een armoedige, vuile hut achter, waarvan de eigenares, een oude Iersche, mij goed verpleegde zoolang mijn geld reikte. Dan echter handelde zij geheel anders. Misschien zou ik het leven er niet afgebracht hebben, indien met een dame, die met haar zoon. een jonkman van zeventien of achtiten jaren, in de nabijheid woonde, zich over mij had ontfermd. Zij was ze ve- arm en sukkelend, maar het wein.ge dat zij had, deelde nj met imp Ik kwam weer bij krachten e ,g ernstig over mijn vertrek te denken.. (Wordt vervolgd.) Tweede Blad. NEDERLANDERS IN BELGIë. (Van onzen correspondent). BRUSSEL, 1 Sept. Sinds de vijf- en veertiendaagse he goed- koope rondreis-biljetten op de Belgische spoorwegen weer zijn ingevoerd, schijnt half Nederland zoowat leeggeloopen te zijn Het is hier op 't oogenblik al Hol lander wat de klok slaat. Men kan niet op slraat loopen, in den tuin zitten of in de restaurants 'n pint drinken of men hoort of ziet er. Ja, men ziet ze vooral. Want ge moet weten, dat wij, Brusse laars. de Hollanders niet alleen herken nen op 't gehoor, maar ook op het ge zicht. En hier is de bekoring tc sterk om geen revanche te nemen tegen dien ondeagenden Hollander, die tegenwoor dig ia België is en brieven schrijft naar „Oore-hte Haarlemsche Courant". l)e::;: briefschrijver beeft zich door zijn oppervlakkig geschrijf den haat op den hals gehaald van heel de Vlaamsche pers. We zien slraks wel waarom. Wc willen eerst even reageeTen op de manier, waarop die briefschrijver de mentaliteit vaststelt van „de beige" „Geef den man en de vrouw uit bet volk een paar mooie, bruine, liefst gele schoenen, een paar dito kousen, zorg dat haar kap sel er keurig uitziet en offreeT een pint bier en ge hebt de gelukkigste mensch van de wereld1." Aldus de griefsch.ri.jver. Weet ge nu boe wij hier de mentali teit van een Hollander vaststellen en waaraan wij de Hollanders herkennen? Luister naar de volgende diagnose, ze is niet van een Belg. maar van een Hol lander, die reeds 20 jaar in Brussel ver- loeft en dus kan meepraten van de kwestie. „Wanneer men in Brussel dames ziet ■oopen met leelijke schoenen, is het een Engel sche of een Hollaudsche. Wanneer men een dame ziet met een zonderlingen hoed is het bijna zeker een Hollandsche. Maar wanneer men een dame ziet èn met slechte schoenen én met een zon derlingen hoed, dan is het beslist abso luut zeker, een Hollandselie." We hebben dikwijls de proef op de som genomen en haast eiken keer komt ze uit. Voeg daaT- bii een slordig kapsel, slecht zittende Mee ren en rood-verbrande gezichten en 't beeld is compleet. De lezeressen zullen mij hooastwaar- 'schivnlijik uitmaken voor een akeligen ke rel, die een hekel heeft aan Holland en een aanbidder is van de bloole armen- en hnlzenmode, van de bopoeierde ge zichtjes ert de kuil vrije rokjes. Heele- manl niet hoor; 't was zoo kwaad niet bedoeld. Hoewel het onbetwistbaar vast staat, 'dat de éléganee nu eenmaal bij de Nc- 'derlandsche dames geen hoofdkwaliteit 5s. en de meisjes er. niettegenstaande de talriike uitstekende Nedcriandschc mode bladen en moderubrieken in de dagblad pers. weinig verstand van hebben zich met smaak te kleeden, moeten we graag toegeven dat zij er met al hunne -medi sche gebreken heel wat fatsoenlijker, bcei wat degelijker en nelter voorkomen dan onze genommadeerde Brusselsche mode- popjes. Wij Vlamingen weten maar^ al te best welke benijdenswaardige kwaliteiten 'de Hollandsche vrouw bezit en hoeveel hooger zij staat dan onze Brusselsebe da mes, die meestal weinig anders ter be wondering kunnen aanbieden dan wat vleesc.ii en wat klatergoud. Wij Vlamingen, beschouwen Nederland^ als ons geestelijk vaderland. Wij zijn ont zettend jaloersch op de Nedcriandschc cul tuur en trachten deze zooveel mogelijk na bij tc komen. Wij zijn jaloersch op de degelijke inrichting der Nedcriandschc staatsinstellingen, het Nederlandsch on derwijs en de Nederlandscbe sociale bewe ging. Wij zijn ijverzuchtig op het Neder- •landsche huiselijke leven, op de Ncder- •landsehe reinheid en beleefdheid. Wij be nijden het geheele Nederlandsche leven in al zijn nilingen van geleerdheid en zijn sclioone kunsten. Wij bewonderen de Ne derlandsche taal, doen ons best om haar even schoon tc spreken als de Nederlan- I ders en lijden daarom verachting, bespot ting cn verkettering. En daarom stuit het ons zoo geweldig tegen de borst als de hier verblijvende Hollanders, in plaats van ons een beetje tegemoet te komen en in onzen vcrschrikkelijken strijd 1c helpen, ons door hun Fransch koelerwaalsch komen bekampen. We kunnen begrijpen, dat de meeste Hollanders, die herwaarts komen, anet niet veel hooger idealen bezield zijn en dat zij als voornaamste leuze hebben het materialistische „op zoo kort mogelij- iken lijd rijk worden". Van zakenmenschen is nu eenmaal niet veel anders te verwachten. Maar dat ze dan tenminste Nederlandsch spreken in bet openbare leven, zooals in café's en iiolels, op trams en in treinen, wanneer «e het niet willen gebruiken voor hunne zaken. Waarom in 't Fransch bestellingen commandeeren in restaurants, wanneer zc heel den tijd hun gesprekken voeren in 't Nederlandsch; waarom hun kaartjes m de Irams vragen in 't Fransch, wanneer ze onder elkaar Hollandsch zitten te kakelen dat heel het rijtuig ervan davert, waarom op straat en in trein aan medereizigers inlichtingen gevraagd in 't Franscli, wan neer ze goed hebben gehoord dat die me dereizigers uitstekend Vlaamsch spreken. Zooals het mij de vorige week nog over kwam. De Hollanders denken nu eenmaal, dat zc absoluut Fransch moeten spreken, wanneer ze in België komen. Wanneer zullen ze dit vooroordeel toch eens voor goed laten varen? Men kan in Antwer pen en Brussel overal terecht met Neder landsch, als men cr wal moeite voor wil doen. Niet langer dan gister kwam ik bij mijn kleermaker om een nieuwe overjas te be stellen. Aan de toonbank stond een heer Fransch te babbelen; 'n Engelschman naar ik dacht. Ik groette mijn kleermaker op joviale wijze in 't Vlaamsch, de man groette even joviaal in 't Vlaamsch terug en de heer vóór de toonbank keek verbaasd op. Hij kwam als uit de wolken gevallen, dat er in een voornaam kleedingmagazijn Vlaamsch gesproken werd en haastte zich ai gauw zijn belangen in 't Nederlandsch uileen tc doen. Toen hij weg ging zei mijn kleermaker vol fierheid: „Een Rotierdam- mer! Ja, 't is verbazend hoeveel Hollan ders wij tegenwoordig krijgen!" Ik vroeg of ze allemaal Fransch spraken en hij ant woordde: „Ja, allemaal, en 't is me een taaltje, dat ze eruit lappen, zoodanig dat ik zelf hen dikwijls in 't Vlaamsch voort help." Die kleermaker is geen flamingant; toen wij er een paar jaar geleden voor de eersle maal kwamen, sprak de man af schuwelijk plat-Brusselsch, thans spreekt hij zuiver Vlaamsch. Enkel en alleen, om dat hij een drietal Vlamingen tot klant ge kregen heeft. En zoo gaat het overal. In de groote magazijnen zooals „Bon Marché" en „Innovalion" zijn speciale tolken voor de Vlaamsch-sprekenden, hoewel de mees te winkeljuffrouwen Vlaamsch kunnen. De meeste schamen zich echter in plat-Brus selsch te antwoorden, wanneer men hun in fatsoenlijk Nederlandsch toespreekt cn verkiezen daarom in 't Fransch le ant woorden. Waar de Vlamingen systematisch over al en op alle plaatsen met opzet Vlaamsch spreken en waar deze Vlamingen steeds opzien naar Holland, dat hun in de mate van het mogelijke cn geoorloofde toch 'n klein beetje zou helpen in hun zwaren strijd, daar moet het toch wel tergend zijn, dingen te lezen als onderstaande van den briefschrijver van de „Oprechte Haarlem sche Courant". ,,'t Zij voldoende, dat ik den Hollander in België aanraad, geen Hollandsch doch alleen Fransch te spreken. Al voelt ge u in die mooie taal niet sterk genoeg, het went enorm gauw, en voordat ge 't weet hebt ge een routine, waarover ge zelf verbaasd staat: de woorden komen vanzelf, alleen door den zelfdwang Fransch tc spreken. Dit doende zal men u nooit vragen of ge Hollander zijt, doch een enkelen keer of u Engelschman bent, en hebt ge n voor vooroordeclen gevrijwaard, daar elke Belg u verstaat." Dat is de taal van een der ergste vijan den der Vlaamsche Beweging. Een razend franskiljon zou het niet beter kunnen zeg gen. En de mannen van de Fransche pro paganda in Vlaanderen, zouden geen beter werk kunnen verrichten. Misschien is de man buitenlandsch eerelid van het be ruchte „Comité de Politique Nationale". De Vlamingen zijn er steeds op uit ge weest zoo hartelijk mogelijke betrekkingen met Holland aan te knoopen. Zij hebben daarvoor steeds met grooten ijver gewerkt. Die ijver is aan 't verslappen nu men meer dan ooit inziet dat er van het mate- rialische Holland weinig tegemoetkoming in verband met de Vlaamsche Beweging te verkrijgen is. En persartikelen, zooals dat van den Bel gischen briefschrijver van genoemd Haar- lemsch blad dragen cr niet toe bij, om de sympathie der Vlamingen voor Nederland tc versterken. De weigering oan Sinn Fein. Zooals verwacht was ligt het zwaarte punt van Sinn Fein's antwoord in de pas sage in zaïke de Ulster-quaeslie. In dit verband wordt waarde gehecht aan de rede, die Zondag door Collins, de minis ter van financien der Dail Eircann ge houden is. Hij deed een beroep op Ulster om ziol» bij de Iersche natie aan te sluiten zoolang het dil nog kan doen met opge heven liooi'd, om ahlus het tijdperk van welvaart mee le genieten, waaraan Ierland bijna toe is, en hij verklaarde; Wij kun nen méé ré geven dan rechtvaardigheid, wij verkeeren in een posilie van edelmoe dig le kunnen zijn. Persstemmen. De Engel solve ochtendbladen c ommen teerden gisteren in het algemeen behoed zaam Valera's jongsle antwoord. De „Daily Chronicle" zegt, dat cr diepe teleurstelling over het gansohe rijk zal ge voeld worden bij het lezen van Valera's brief. Zulk een ernstige beslissing lijkt de voortzelting der onderhandelingen on mogelijk te maken. Men kan slechts hopen, dal er te elfder ure betere raad gevers van het Dail Eireann hun invloed kunnen doen gelden, opdat de weg nog gevonden wordt om de ra nip van «en heririeiiwden strijd te vermijden. De „Daily Mail" zegt: De Valera klopt aan een open deur, want indien Lloyd Georges' laatste brief geen aanbod tol liet uiterste was, n.i. een regeering met toe stemming der regeerden, dan welen wij niet hoe het aanbod in eenvoudiger woor den te hullen ware geweest. De „Daily Express" meent dat de deur nog open is. De „Times" dringt er bij de regeering op aan Sinn Fein-gevolmaoh- tigden tot beraadslaging uit te noodigen en voegt er aan toe, dat ook al zal de vrede al of niet het onmiddellijk resul taat er van zijn, het vooruitzicht op een blijvende regeling er door wordt verbe terd. De a.s. kabinetsraad. Uit Inverness wordt aan de „Times' gemeld, dat de kabinetsraad, welke naar men weet Woensdag a.s. aldaar zal bijeenkomen, groote belangstelling bij de bevolking wekt. In het stadhuis worden tal van toebereidselen gemaakt om een waardig milieu voor de beraadslagingen der ministers te scheppen. Zoowat alle leden van het kabinet bevinden zich met vacantie >n Schotland, hetgeen Lloyd George, die thans te Gairloch vertoeft, in zijn voornemen heeft gesterkt elders dan te Londen en ministerraad bijeen te roe pen ter bespreking van het Iersche ant woord. Terwijl Churchill, Sir Robert Home, Sir Hamar Greenwood, Sir Eric Geddcs cn Sir Gordon Hcwart zich reeds in Schotland bevinden, zijn de ministers Chamberlain en Shortt van plan zich er speciaal heen te begeven. Inverness is mede als plaats van bijeenkomst gekozen, omdat de Koning zich de volgende week tc Balmoral denkt op te houden, en dus gemakkelijk te bereiken zal zijn. De verordening van den Rijkspresident. He communistische blad de „Tribune te Halle, is op grond van de verorde ning van den rijkspresddent voor veer tien dagen verboden wegens een tweetal artikelen, waarin onjuiste mcdedeelingen werden gedaan over concentratie van Schutzpolizei-lroepen met het doel de re publiek van rechts ten val te brengen en tot d strijd werd aangespoord, ferwfijl voorts op de regeering gescholden werd en grondwettige organen cn instellingen van den staat werden bespot en belee- (lfigd. De „Rote Fabne", het orgaan der com munisten, concludtert uit dit verbod, dat zijn voorspelling is uitgekomen, dat de bewuste verordening in handen dei reac- tionnaire bestuursambtenaren als uitzon deringswet tegen de arbeiders, met name tegen de communisten, wordt toegepast. De Vereeniging van Dagbladuitgevers der groot steden heeft zich bezig gehou den met de verordening van den njks- president inzake het verbieden van bla den. Zij wenscht zich niet te l>egeven in een bespreking van politieke kwesties en van de kwestie der onvoorwaardelijke handhaving der persvrijheid. De vereeni ging acht rich edhter verplicht er de aandacht van de rijksregcering op te ves tigen, dat liet verbod van bladen cn tijd schriften een economische benadceling kan beteekenen niet alleen van den on dernemer maar ook van zijn rediaclioneelc medewerkers, beambten en arbeiders cn dat dientengevolge de mogelijkheid be staat, d«t in plaats van de politieke rust, die men hoopt le bereiken, het omge keerde effect zal worden verkregen m den vorm eener ernstige economische lteroering. De vereeniging ge schouwt net ook als een krenking van liet algemeene rechtsgevoel, dat een zoo ernstig econo misch ingrijpen kan geschieden, zonder rechterlijke uitspraak, ja zelfs z mogelijkheid van beroep op een ïecn» lijke autoriteit en zonder de 111 1 hcid van een eisch tot schadevergo bij onrechtmatige toepassing der dening. Tevens vermaant de vereenk- hare lesten, er het hunne toe bil le gen, dat de politieke strijd door de i niet op een wijze wordt verscheïp ertoe bijdraagt, de eerlijkheid van meenimg van den tegenstander ver- te maken en aan wcnschen geven tot doelen der tegenstanders. Een rede van dr. Wirtn. Aan het ,.HWd." wordt uit Berlijn K«* meld: De in deze dagen onvermoeide rijkskanselier dr. Wirth sprak Zorulag- mongen in de „Stadtlvalle" le Berlyn een door het Centrum bijeengeroepen vergadering over den toestand in binnen 1and sche politiek. In zpn rede, 0i« meer dan een uur duurde, bespre Wirth de door den moord op Erzbergt ontstane politieke situatie Hij «prak, zoo als hij in zijn Weidend wond uitdrukke lijk verklaarde, vrijuit, zooals hij dat ge woon was. Hij zeide o.n.: wie zoo sterf' als Erzberger gestorven is, sterft niet voor zichzelf, maar voor het vaderland- Nu deze schoten op Erzberger gevallen zijn, mag hel Duitselic volk niet langer zónder bliksemafleider blijven. Wij wil len goed voorbereid zijn en waar de Teactie het hoofd opsteekt zal liet vol* gereed staan. Hét moet de ^zaak van tegenwoordige regeeriug zijn, dc nen van de reactie te verstoppen. menschen. die op 9 November m ee" muizegiaatje gekropen zijn, gebrul*» thans'de tegen hun zin verworven voedsel te "onderdrukking van perspro- tielke vrijheid voor poli tick en laster. Duitschland moet dus een wet hebben en de rijkskanselier zal er persoonlijk voor zorgen dat die spoecfig komt die de eer der medeburgers, die in het po litieke leven slaan, zooals dit in Enge land en in andere parlementair geregel de landen reeds lang hel geval is, be schermt. Komt een dergelijke wet niet tot stand, dan zal in Duitschland nie mand meer te vinden zijn, die onder dergelijke omstandigheden polilieken ar beid wil verrichten. Als voorbeeld noemt de rijkskanselier dr. Walter Ralhenau, die een ongeloofelijk groot inkomen In den steek heeft gelaten en zich in dienst der regeering heeft gesteld om het Duit- sohe volk te dienen. Tegen dezen man is thans een waanzinnige „Hetze" aan den gang, terwijl hij het Duitsehc volk reeds meer heeft gegeven dan het geheele ge zelschap dat in het Stadion demonstreer de voor de monarchie. En zulk een man noemt men een „ver- fluchie Judensau", (geroep: foei! Rathe- nan is heelemaal geen Jood!). Jawel, zei- de de rijkskanselier, Ralhenau is een Jood, hij is zijn geloof trouw gebleven. Wij Ka tholieken moeten voor zulk een man den hoed afnemen. Een dergelijke „Helze" werd ook tegen Erzbergen gevoerd, maar niettegenstaande alle pogingen is het niet gelukt, in de belastingprocessen tegen Erzberger iets te zijnen nadeele te ontdek ken. Het resultaat van het onderzoek was zoo, dat dr. Wirth slechts kon zeggen, dat het mooi zou zijn als in liet Duilsehc va derland alle belastingaangiften zoo nauw keurig waren als die van Erzberger. Dr. Wirth besloot zijn rede met de woorden: Slechts op democratischen grondslag kan Duitschland weer gezond worden. Van dezen weg zal de regeering geen stap afwijken. 7.ij is bereid, tegen de reactie van alle haar ten dienste staande machtsmiddelen gebruik te maken. De Berlijnsche gemeenteraads verkiezingen. De moord op Erzberger heeft ook op de constellatie der partijen voor dc aanstaan de gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn, invloed gehad. In een democratische ver gadering deelde het gemeenteraadslid Mor tens mede, dat er besprekingen waren ge voerd met alle burgerlijke partijen over de vorming van een gemeenschappelijk blok, doch dat deze door den moord op Erz berger waren mislukt. Men wil thans blijk baar niet meer met de Duitsch-nalionaien samenwerken. Erzberger en het sluiten van den wapenstilstand. Op een vergadering van het Centrum deelde de afgevaardigde Pfeiffer, volgens de „Berliner Montagerpost" mede, dat ge neraal Hindenburg na het sluiten van den wapenstilstand op 13 Nov. 1918 in tegen woordigheid van generaal Gröner en Pfeiffer den afgevaardigde Erzberger uit drukkelijk voor de diensten had bedankt, die deze aan het Duitsclie vaderland had bewezen door deze ondankbare lunclie op zich te nemen. De nasporingen. De nasporingen naar de moordenaars van Erzberger worden met grooten ijver voorlgezet. Alle resultaten, die het onder zoek tot nu toe heeft opgeleverd, zullen he den vanwege de politie in het openbaar arbeiders (a worden aangeplakt, teneinde het publiek aanknoop in+j.spun ten te geven voor even- tueele medewerking. Er wordt groote waar de aan gehecht te weten te komen, of de moordenaars op eigen initiatief hebben ge handeld, of dat zij door anderen daartoe zijn aangezet, en in de eerste plaats van geldmiddelen zijn voorzien. SPOORWEGONGELUK. Op het station Iserlohn had gisteren een spoorwegongeluk plaats, waardoor 4 per sonen werden gedood, één zwaar en twin tig lichtgewond. Des avonds was bet ver keer weer normaal. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de schuldvraag. Blijkens een bericht in de „Kölnischc Zcitung" liep des middags te twee uur bij liet binnenrijden van het station Iserlohn de uit Letmathe komende personentrein dwars op een uit de richting Schwerte binnenkomenden personentrein. Twee met reizigers dichtbezette wagens werden om vergeworpen, twee andere meer of min der ernstig beschadigd. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan doordat dc trein uit Schwerte door het signaal, dat bij sloppen moest, heenreed. EEN VERSTOORD WELDADIG HEIDSFEEST. Zaterdagavond is te Partkow (Groot- Berlijn) volgens de „Lokal Anzeiger" een weldadigheidsfeest van een verbruiksver- eeniging van vroegere leden van het in- fanterie-regiment-Lehr door communisten met geweld uit elkaar gejaagd. Tal van personen werden door stokslagen en het werpen met bierglazen en andere voor werpen verwond. Aan verschillende aan wezigen werden de mantels, benevens portefeuilles en handtasschen ontnomen. Een ooggetuige deelde aan het blad mede, dat dc vereeniging volkomen onpolitiek is cn dat er aanhangers van alle partijen toe behooren. Er werd een weldadighcidscon- cert gegeven ten bate der nagelaten betrek kingen van gevallen kameraden. De „Po- lizeiprasident" had toestemming tot de bij eenkomst gegeven. Er waren geen vlaggen uitgestoken, die uitdagend hadden kunnen werken en werdén er geen vaoertandschc liederen gezongen. Daar ziel: voor 'l lokaal een groote menigte verzameld had, werd om politiebescherming gevraagd, doch het betrokken bureau verklaarde, dat er voor- loopig geen beambten beschikbaar waren. De menigte drong het lokaal binnen, voorafgegaan door ongeveer dertig jonge lieden met de sovjetster op de borst Met stokken, stoelen en bierglazen werd op de feestgenooten ingeslagen en de muziek werd verjaagd; de instrumenten werden deels vernield. Onder het zingen der „In ternationale" gingen de indringers te keer. Dit tooneel duurde ongeveer drie kwartier, waarop de aanvallers plotseling verdwe nen. Een uur later kwamen zes politie agenten. „OVERVAL-COM M AN DO'S". De Berlijnsche politie heeft ten dienste van het publiek „overval-commando's" in gesteld. die ten doel hebben rechtstrecksche bedreiging van leven en eigendom af le weren. Zij staan van io uur 's avonds lot 7 uur 's morgens ten dienste van het pu bliek. Deze commando's bestaan uit een leider en verschillende beambten, die met personenauto's, dus zoo snel mogelijk, worden vervoerd. Om hulp te vragen noemt men door de telefoon het woord „Ueberfall", en de centrale verbindt dan dadelijk met het betrokken commando, aan hetwelk men zijn adres en telefoonnum mer opgeeft. Misbruik wordt als „grober Unfug" vervolgd. Overdag moet men zich wenden tot liet naaslbijzijnde politiebu reau. IIET HONORARIUM VOOR DEN ADVOCAAT. De Engel sche advocaat Barrington Ward zal een honorarium krijgen van io.ooo guinjes (een guinje is lz6o), om in Egypte een rijken Albanees te gaan ver dedigen, die beklaagd wordt van een moordaanslag op Lord Allenby, der. En- gelschen gouverneur. Het „Law Journal" herinnert er aan dat de advocaat Ballantine in 1875 een derge lijk honorarium ontving voor de verdedi ging van den Goekwar van Baroda. die beklaagd was van poging tol vergiftiging van kolonel Fhayre, loen resident van Ba roda Die verdediging was eerst aangeboden aan den laleren Lord Brampton, tegen een honorarium van 50.000 guinjes, doch deze had voor het aanbod bedankt, omdat hij niet naar Indië wilde gaan. „Wanneer men advocaten honoraria biedt van 10.000 guinjes", teekent bet Law Journal aan, „dan geeft dit zeker te den ken over bet feit, dat rechters bezoldigd worden met 5000 pond sterling 'sjaars en dus de bekwaamste advocaten cr nog wel eens over denken vóór zij een aangeboden recbterszetel aannemen". Reu ter's bijz. dienst meldt uit Londen dat er voorbereidingen worden getroffen voor de rondreis, welke a.s. zomer door een Britsch tentoonstellingsschip van 20 duizend ton zal worden ondernomen. Het schip gaat de voornaamste havens der we reld, waaronder Indië, Zuid-Afrika, Australië, Japan en Zuid-Amerika bezoe ken. De Engelsche stoomvaart-maatschap pijen hebben op dit oogentblrk zóóveel aan vragen voor passage naar Indië, dat zij slechts met moeite hutruimte kunnen re serveeren voor gou vernemen ts-ambtena- ren en hun gezinnen. „Generaal" Booth, schrijft de „Evening Stand", heeft dc moeilijkheid voor zich op gelost door het charteren van het stoom schip „Calypso" van de Wilson-Iijn. Dil schip zal onder de vlag van hel Heilsleger op 10 October e.k. van Huil uitvaren naar Bombay met 126 zendelingen van bet Le ger aan boord. Het congres van werkloozen te Stockholm hpeft een motie aangenomen, waarin de regeerrng wordt verzocht be paalde maatregelen tegen werkloosheid te nemen. De regeering heeft evenwel verklaard, dat dit verzoek door de regeering niet in overweging kan worden genomen. De re- regeering waarschuwt de werkloozen tegen stakingen, waarvan het eenige gevolg bet verlies van loonen en toenemende werk loosheid zou zijn. Een fabrikant uit Darmstadt is in den D-lrein naar Berlijn tusschen Kassei en Maagdenburg in zijn slaap van een portefeuille met 460.000 mark beroofd. Men weet, dat „Het Volk" zich steeds beijvert, om hot voor te stellen, alsof de socialistische arbeiders zoowel in ons land als daarbuiten zouden liggen onder tyrannic van hetgeen het blad pleegt te noemen „de zwarte terreur." Dat integendeel in ons land de „roode terreur" over de christelijke arbeiders tracht te heerschen, is herhaaldelijk in dc Katholieke pers aangetoond. In het buitenland is liet veelal niet anders, gelijk weer gebleken is op het eerste Internationaal Congres van chris telijke arbeiders in de grafische industrie, o-p 14 cn 15 Augustus te Stuttgart bij eengekomen. Volgens „Het Grafische Or gaan" gaf de vooral ter van het Grafisch Centraal Verbond, de beer A. Hornbaeh van Keulen een referaat, waaruit bleek, welk een strijd door de Christelijse or ganisatie gevoerd moest worden, om als contractanten erkend te worden. Zelfs ,1 deelden de algevaardigden uit België me de, dat zij, die leden van den Christe lijke!) Vakbond in genoemd land zijn, een voudig als ongeorganiseerden worden be schouwd, zoodat de besyndiceerden wei-" gerden met de christelijk-georganiseerd le werken. I11 Oostenrijk is het nóg er-j ger. Daar mag met recht worden gespro ken van een roode terreur! Ieder moet lid zijn van den r00den bond. Komt een gezel in een inrichting arbeid verrichten, die niet rood-georgani- seerd is, onmiddellijk komt de fahrieks- raad bijeen, het werk wordt neergelegd en niet hervat, eer de Christelijk georga niseerde verwijderd is. Maar het is niet voldoende om in den rooden vakbond te zijn. leder Kd moet lid zijn van de ar beiderspartij. Dat wH dus zeggen van de socialistische politieke partij. Hoe dan] mogelijk is nog een Christelijken Bond op de been te houden? Enkel door het dubbel-lidmaatschap. De leden moeten', óók lid zijn van den socialistischen vak- I bond, van de socialistische politieke par- tij en dus bovendien lid van den Christe lijken vakbond. Heerlijk land, waar de geestelijke vrijheid aldus in den kerker gedreven ist Op den Duitschen katholiekendag» heeft, in de laatste bijeenkomst, dr. Jo sef Eberle, de bekende Wecnsche jour nalist, het woord gevoerd over „De Katholieke pers van den tegenwoor- digen tijd". Het onderwerp was dezen geleer den publicist, die in zijn „Groszmacht der Presse" reeds zoo goed de vinger op de wonde heeft gelegd, bijzonder goei toevertrouwd. Hij wees er op, dat de pers van de; katholieken een veel te kkrne macht* is tegenover de be teekenis van het ka tholicisme. Wij geven onszelf daarvan niet altijd rekenschap. Voor den oorlog verschenen bij voorbeeld in Duitschland 446 katho lieke bladen met een gezamenlijke op laag van 2.625.000 exemplaren, ter wijl alleen het Berliner Tageblatt" een oplage had grooter dan alle lei dende katholieke bladen van Berlijn, Keulen, Augsburg, Mirnclien, Dresden. Karlsruhe en Mainz te zamen. En te genover die 446 katholieke organen' stonden 3500 niet-katholieke. Eberle, die het zeggen mag omdat hij een der katholieke intellectueelen' van groote be toeken is is, die het werk der pers niet beneden zich vinden, én er dus offers voor brengen, be toogde, dat de katholieken ten aanzien, der pers 'n „scherper geweten" krij gen. De pers moet een „gewetenszaak" worden, want „de perskwestie is het zwakste punt van onze ontwikkeling." Het „O.D." kantleekent hierbij, dat dit nóg altijd waar is, ook in ons land en zegt dan verder: „Al staan wij er iets beter voor, toch hebben wij in onze pers niet dien. invloed op de publieke opinie, die ons toekomt. Dat zal alleen dan geheel en al veranderen, wanneer alle katho lieken begrijpen, dat de perskwestie een „gewetenszaak" is en dat, wie ia de kerk voortaan zit en toch de ka tholieke pers verwaarloost, soms te genwerkt, om welke redenen dan ook, er zeker neven doet." DE VERLAGING DER MIJNWERKERS- LOONEN. De voorgestelde regeling. Woensdag vergadert de Contact-commis sie voor de mijnindustrie en dan zullen, naar de „Tel" meldt, dc loonsverlagings- voorslellen door de mijndirecties worden ingediend. I)e directeuren van de staats- en parti culiere mijnen willen ingaande 1 October de persoonlijke duurte-toeslagen van f 5 per maand doen vervallen, zoodat de on- gehuwden geen duurtetoeslag en de ge huwden f 5 per maand minder duurtetoe slag ontvangen. Voor hel ondergrondsche personeel willen de directies de loonen te ruggebracht zien van 7.50 op f 7.20 per dag voor houwers en de andere func ties percentsgewijze eveneens verlagen. Wat het bovengrondsche personeel aan gaat, wordt voorgesteld, de mimmum-loo- nen van de arbeiders boven 23 jaar le blij ven handhaven. De directies kunnen even wel niet de verzekering geven, dat de loo- nen ran h<?t bovengrondsche personeel bo* ven 23 jaar, voor zoover deze boven de minima staan, niet verlaagd zullen worden. De loouen van de bovengrondsche ar beiders onder 23 jaar worden in elk geval niet 3 cent per uur verminderd. Tweede Kamer-vacature. Als plaats vervanger voor baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn, die door zijn benoeming tol Staatsraad aftreedt als lid der Tweede Ka mer, is aangewezen de lieer I- F. J. M. bRron van Voorst tol Voorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5