BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON Onder Valsche Vlag WOENSDAG 7 SEPTEMBER De toestand in Ierland. De toestand in Duitschland. GEM. BUiTEML, BERICHTEN. DE BANQUE DE FRANCE BESTOLEN. DE GEWIJZIGDE LEGERWET. BINNENLANDSCH NIEUWS. Op zeke en dag sp.ak ik daarover met juffrouw Guthbridge - zoo heette zij en tot mijn verbazing barstte zij plotseling in een stroom van tranen uit. Ik had reeds sedert eenigen tijd bemerkt, dat zij altijd stiller en n®®r" slachtiger werd, ofschoon ik de reden daarvan niet kon ontdekken, daar ik op mijn vragen lechts ontwijkende antwoorden kreeg. Nu vertelde zij het mij. Zij had een rijken halfbroer, die niets van haar wilde weten, omdat zij zich tegen zijn zin in het huwelijk had begeven. De gedachte, dat haar zoon waarschijnlijk binnenkort geheel verlaten zou zijn, had haar eenigen tijd geleden bewogen, zich tot haren halfbroeder, den heer Braunsberg te wenden, maar haar brief was onbeant woord gebleven. Deze teleu stelling scheen haar niet alleen neerslachtig, «naa ook wrevelig gemaakt te hebben want toen ik haar aanraadde nog eens te probeeren, verklaarde zij met fonke lende oogen, dat niets ter wereld haar daartoe zou kunnen bewegen. „Liever sterven," zeide zij, en haar zoon, die bij ons gesprek tegenwoordig was zeide het haar na. Ten lotte deelde zij mij mede, dat zij mij met haren zoon naar Californië wilde vergezellen. Ik had er niets tegen, en een paar dagen later vertrokken wij in alle stilte. Juf frouw Guthbridge had een plan ont worpen dat mij zeer verstandig scheen. J wilde voor de goudzoekers was- schen en trijken haar zoon Bill zou zich bij mij aansluiten om te werken Over t algemeen had zij mij zoo ta melijk de rol van beschermer toege dacht, dien zij beiden, wel is waar, waarschijnlijk hoog noodig zouden heb ben Nu, een geruimen tijd ging alles goed; maar eindelijk waren de krach ten van juffrouw Guthbridge uitgeput Op zekeren dag bezweek bj onder haar werk, en nog denzeifden dag kwam haar einde. Na haren dood aadde k Bill drngend aan, nog eens bij zijn oom Braunsberg aan te kloppen maar was de moeder hardnekkig op dit punt geweest, haar zoon was het ■nog tienmaal meer, en het scheelde niet veel, o wij be den hadden bij die gele genheid e nstige twist gekregen." Muller zweeg een oogenblik en keek zijn toehoorster spotachtig aan. „Vindt u het niet vreemd, dat hij later zoo geheel en al anders deed, mevrouw?' „Hij was," antwoordde Augusta, „intusschen ouder en verstandiger ge worden en wi F de voordee en beter te waardeeren, die een verzoening met zijn oom voor hem zou hebben." „Juist zoo, mevrouw, die zaak was voordeelig voor hem. Maar ik wil voort gaan met mijn verhaalu heeft immers toch niet veel ijd. Bill werkte ook ver der gemeenschappelijk met mij. Veel geluk hadden wij nietwij vonder, nau welijks goud genoeg, om van de hand in den tand te kunnen leven. Een half jaar mocht zoo zijn verloopen, toen wij kennis maakten, met een nieuw aan gekomen goudzoeker, die zich John Holt noemde en wegens zijn zwarte oogen en haren reed spoedig den bij naam „zwarte John" kreeg. Eenigen noemden hem ook den Chinees, wegens zijn bruine kleur.... Wat scheelt u, mevrouw „Niets. Ga voort," uitte Augu.ta mei moeit» „Ziet u, ik dacht, dat mijn verhaal misschien uw zenuwen joch een beetje zou aandoen, en daarom gaf ik u den goeden raad op de canapé plaats te nemen. Wat wordt u bleek „Het komt van de hitte. Let maar niet op mij en ga verder." „Zooals u wil. Nu „zwarte John' sloot weldra vriendschap met Bil!, op wien hij wegens zijn lichaamskracht zijn moed en nog meer door zijn losse beginselen spoedig grooten invloed ver kreeg. Mij beviel de zaak nietwant John had mij van den beginne af wan trouwen ingeboezemd, en hoe beter ik hem leerde kennen, hoe minder ik hem kon uitstaan. Iets slechts, dat wil zeggen, moord of diefstal, kon men hem niet aanwrijven, evenzoomin bedroog hij bij het spel, en buiten die drie din gen was op de goudvelden alles geoor loofd. Bill wilde naar mijn waarschu wing niet luisteren, en ten slotte verliet hij de barak, die hij tot dusver met mij had gedeeld, en bewoonde daarna de hut van zijn nieuwen vriend. Verscheiden maanden verliepen ik zag Bill zeer weinig en altijd in gezel schap van „zwarien John". Op zekeren dag verspreidde zich het eeruch", dat Bill en John een rijke goudader hadden ontdekt. Ik bekommerde mijer niet om, want Bill en ik waren in den laat- sten tijd elkander haast vreemd ge worden. Ik was dus niet verwonderd, toen hij eenige maanden later bij mij kv/am en mij van de gelukkige vondst vertelde, die zij hadden gedaan. Nu was echter het terrein uitgeput, en hij was van plan den volgenden dag met zijn aandeel naar San Francisco te vertrekken. Het kwam mi-j vreemd voor, dat hij in plaats van buitensporig blij te zijn, gedrukt en ongerust was en van droevige voorgevoelens en der gelijke sprak. Ik lachte hem uit, maar ik was toch niet zoo lichthartig als ik wilde schijnen. Zooals ik op mijn vragen vernam, wist „zwarte John" dat Bit! zijn goud voorloopig in een gat achter zijn bed hal verstopt, en ik vertrouwde dien man niet. Toen Bill weer ver trokken was, ging ik met twee kamera den uit. Wij troffen verscheiden kennissen aan, en het was reeds lang na midder nacht, toen wij ons op den terugweg begaven. Onderweg dacht ik eensklaps aan de eigenaardige stemming van Bill en, als van zelf, sloeg ik een ande ren weg in, langs de tent van Bill, die, een beetje verwijderd van de andere tenten en barakken, aan den voet van een kleinen heuvel stond. Toen wij in de nabijheid van deze hoogte waren gekomen, zag ik eenen man met een klaarblijkelijk zwaren last op den rug uit de hut van B:ll komen en de richting nemen naar e'ïn klein, misschien honderd -chreden ver wijderd, boschje. Ik maakte mijn mak kers oplettend en wij volgden hem zacht en woorzichtig, om te zien, wat er aan de hand was. De man zag ons niet, want een groote, donkere wolk was voor de maan gekomen, en het was op het oogenblik donkerU zal wel kunnen raden, mevrouw, wat wij vonden." „Neen" hcrnam Augusta op doffen toon. „Juist, toen wij het boschje hadden bereikt, t'ad de maan weer te voor schijn en verlichtte de streek. Voor ontt gaapte een diep gat, en een man ik behoef u niet te zeggen, dat het zwarte John was wilde juis een voorwerp in een grijzen zak in den kuil werpen. Een gebalde menschenharid kwam uit den zak te voorschijn. Wordt vervolgd. Tweede Blad De a.s. kabinetsraad te Inverness. Negen ministers verlieten gisteren Lon den, om zich naar Inverness te begeven, waar het kabinet heden bijeenkomt. Lloyd George zal hedenochtend een onderhoud met den koning (die in Balmoral vertoeft) hebben. De onderkoning van Ierland is eveneens te Inverness aangekomen. De correspondent van de „Times" te Dublin stelt vast, dat het republikeinsche antwoord een groote teleurstelling voor de meerderheid der Ieren is, die een defi nitief antwoord op Lloyd George's drin genden brief hadden verwacht. De vredes- vrienden in Ierland worden ongerust en zien met spanning uit naar het resultaat van de bijeenkomst te Inverness. De Valera's antwoord. De correspondent van de „Daily Ex press" te Dublin merkt op, dat Sinn Fein- kringen verklaren, dat De Valera's brief niet bedoeld was om den dramatischen in druk te maken, welken hij blijkbaar in En- gelschc kringen heeft gemaakt. Het blad schrijft voorts, dat de Britsche regeering de onderhandelingen niet zal afbreken, doch Sinn Fein duidelijk zal maken, dat de Iersche vrede niet kan worden bereikt op den grondslag van afscheiding. De „Daily News" verneemt, dat De Valera's diplomatie ernstige criliek onder bindt, zelfs bij de meest overtuigde Sinn Feiners, die vinden, dat hij te veel waagt. Een raadgevend lichaam. De „Westm. Gaz." verneemt uit Dublin, dat De Valera niet een der onderhande laars zal zijn wanneer de Britsche regee ring mocht besluiten lol een samenspre- king, doch dat hij deel zal uitmaken van een adviseerend lichaam, vertegenwoordi gende de Iersche belangen, tot welk li chaam de gedelegeerden ter conferentie vragen zouden knnnen richten. Dit lichaam zou terzelfder tijd als de conferentie zit ting houden, ter plaatse waar die confe rentie plaats heeft. Het oproepen der Iersche-ras-conventie in Januari e.k. geeft hoop, dat de wapen stilstand gedurende den geheelen winter zal duren, want zonder dien wapenstil stand zou de conventie onmogelijk zijn, althans te Dublin en de Fransche regee ring zou die conventie zeker niet te Parijs toelaten, bijaldien de vijandelijkheden tus schen Engeland en Ierland zouden zijn hernieuwd. De Dal Eireann heeft aan den graaf- schapsraad van Wexford een crediet van 8000 pond sterling gegeven, nu de Brit sche regeering aan dat graafschap geen subsidie meer geeft, omdat de graafschaps- raad den lerschen „Government Board" niet meer erkent. De verordening van den Bijkspresident. De „Frankfurter Zeitung" vestigt er de aandacht op, dat ofsehoon ieder Duitscber die eens het genoegen heeft gehad, een rechts-radicaal blad in handen te krijgen, weten kan, waarom het bij dc nieuwe rijksverordeningen gaat, de pers der rech terzijde er nog steeds op uit is, de zaak zoo voor te stellen, alsof opgetreden werd te gen een wettige en verstandige oppositie. Als voorbeeld van den zinneloozen haat der radicale pers van rechts tegen de eens ook door haar als eenige redster begroete democratie citeert dc „Frankfurter" een uillaling van Freihcrr Fr. W. von Bissing in de „Miinchen-Augsburger Abendzei- zcitung". „Deze had op 5 Nov. 1918 moeten wor den uitgevaardigd, loen muitend matrozen- gespuis, deserteurs en menscben, die hun eed geschonden hadden, de huidige orde inleidden, toen misdadigers en souteneurs, dagdieven en krankzinnigen aan de over wegende meerderheid van het Duitsche volk, aan de strijders voor Duitschlands eer, geweld aandeden cn aan millioenen zonder tal tegen recht en wet in met ge weld een grondwet opdrongen, die een eeuwige schande in onze geschiedenis zal blijven, een grondwet, tot welker erkenning geen macht in den hemel en op aarde een Duitschcr dwingen kan, omdat zij het re sultaat is van geweld en lafheid, omdat er geen grooter leugen is dan die, dat het Duitsche volk zich uit vrijen wH deze grond wet gegeven heeft. Destijds kwam in ons openbare teven de geest van dc geweldda digiieid, die nieuwe verkeerdheden moet veroorzaken." Iedereen weet, aldus teekent de „Frank- furter-Zeitung" hierbij aan, dat de No- vemiber-revolutie eerst arbeiders- en sol- dalen-raden aan het roer bracht, dat daar na in den strijd tegen dezelfde linkssocia- listische kringen, die de revolutie tot een dictatuur van het proletariaat wilden ma ken, op verlangen der overgroote meerder heid van het Duitsche volk een nationale vergadering werd gekozen, die aan Duitsch land de thans geldende grondwet gaf. Be stond de Nationale Vergadering uit misda digers en souteneurs? Heeft de door het volk juist met het doel om een grondwet te scheppen geko zen Nationale Vergadering aan de over wegende meerderheid de grondwet ..ge welddadig opgedrongen?" 't I's 'n weerzin wekkende onzin, en gewetenloos, dóen te verspreiden, maar helaas lypeerend. De toestand in Opper-Silezië. Een Havns-bericht uit Beu then meldt, dat dc rapporten der politic in de distric ten Beuth-en, Kattowrtz en Piess melden, dat de Poolseh-Sitezische grens volkomen gesloten is en dat de Poolsche leden van de politie der itriergeaEieerde commissie de grens met groote nauwlettendheid be waken. Fransdie en Engelsöhe militairen bewaken de punten, waar men over de grens kan komen. Hams beweert verder, dat Duilsehc benden een ware terreur verspreiden met name op den ünkeroever van den Oder, waar zij 15.000 man zouden tellen, georga niseerd en bewapend. Het heel, dat ver soheiden invloedrijke Poolsche patriotten gedwongen werden het land te verlaten omdat zij met den dood worden bedreigd. Een Orient-berierht uit Benthcn (uit Poolsche bron dus) meldt, dal de inter- geaflieerde commissie ter handhaving der orde gelast heeft dat een detachement Fransche Alpenjagers op oorlogsvoet zal worden gehouden, oan samen met plaat selijke politie het ..banditisme" te bestrij den, dat door „Duitsche militaire organi saties" tegen de Poo+sehe bevolking wordt uitgeoefend. DE GRIEKSCH-TÜRKSCHE OORLOG. De slag bij Sangarios schijnt ten gunste van het Grieksche leger le zullen uitvallen, maar de Kcmatistei» trekken in goede orde terug op hun groote verdedigingslinies, gevormd door de hoogten van Ghardaihar- dideag. Dc overwinning is dus niet beslis send. Een nieuwe slag zal vermoedelijk worden geleverd bij de stellingen ten Zui den van Angora. Beide partijen hebben zware verliezen geleden. Het is dan ook waarschijnlijk dat Papoelo.s zijn troepen rust zal gunnen en zijn strijdkrachten zal hergroepeeren alvo rens zijn ma*ach naar Angora voort te zet ten. Het Grieksdhe slafberieht van 2 Septem ber lnidt: Onze troepen hebben al vech tende Yaban Hamon en den berg Ard'iz bezet. Zij hebben een bataljon roet com mandant en artillerie venneesterd. Een sterke vijandelijke cavaJerie-madht met ar tillerie, die onze vcr bindingslijnen herhaal delijk aangevallen had, werd na een krfieh- tigen aanval op de vlucht gedreven en leed groote verhezen. DE VOLKENBOND. Dit Genèvc word* aan de N. Rt. Cf. ge meld: Onmiddellijk na de vergadering ont ving de nieuwgekozen voorzitter, minister van Kamebeek, alle aanwezige journalis ten, tot wie hij een gemoedelijke causerie hield, die algemeen een sympalhieken in druk maakte. Jhr. van Kamebeek wees op de groote beteekenis dezer tweede Voèken- bondsvergadering. De eerste had de grondslagen gelegd, thans moest blijken of deze grondslagen voor den verderen op bouw van de juridische organisatie der mcnsdilieid deugdelijk zijn. Voorts wees de nieuwe president de pers op baar püoht de volkeren van de groote beteeke nis der Volkenbondisvergadeiing te door dringen. Kritiek is goed en noodig, maar de pers mag den eerlijken ernst van ons streven niet in de oogen der volkeren ver kleinen. Spr. verzekerde dat geen volk met oprechter wensdhen voor het welsla gen dezer Volkenbondsvergadering bezield is dan het Nederlandsche. Uit de geheele rede ldonk, evenals uit de rede in de Vergadering, een diep besef van verantwoordelijkheid, vooral ook om dat hij de hem gebrachte onderscheidin gen tevens als hulde aan Nederland be schouwt. DE JAPANSCHE KROONPRINS TERUG Prins Hicohito is Zaterdag na zijn Ett- ropeesche reis te Tokio teruggekeerd. Een geestdriftige menigte wachtte hem te Yokohama op. In een Boodschap tot «Jen eersten minister Hara, geeft hij uiting van zijn gevoelens van dantkbaarlieid jegens de landen, die hij heeft bezocht. Hij meent, dat Japan van deze landen veel kan keren. EEN ULTIMATUM VAN DE ENTENTE. Naar de „Neue F rice Presse" verneemt hebben de geallieerde mogendheden aan dc Hoog. regeering een ultimatum op korten termijn doen toekomen, waarin de onmiddellijke ontruiming van *t geheele aan Duitsch-Oostenrijk over te dragen ge hóed van West-Hongarije (Buigenland) wordt geëischt. Het ultimatum liep gis terennacht om 12 uur af. DE OPSTAND IN BRITSCH-INDIë. De correspondent van de „Times" te Madras, die de belegering van de Mos kee beschrijft, welke tot de arrestatie van verscheidene Moplah's en hun leider leidde, zegt dat ee belegerden na drie dagen een witte doek uithingen, en bui ten kwamen met de handen op. Geduren de het beleg hadden de Moplah's fana tiek gevochten en uitvallen gedaajn. Tij dens de beschieting werden de dooden der Moplah's van de moskee-muren in de rivier geworpen, zoodat hun aantal niet met juistheid is vast te stellen. Te Parijs word» een buitengewone stoutmoedige oplichter gezocht, dóe de Banque de France oplichtte. Dupoait, bestuurder van een fabriek van scheikundige producten, te Argereteuil, ontmoette Vrijdag, bij toeval, een bedien de van liet bijkanfoor der Société Géné- rale te Argenteuil. Tot zijn groote ver wondering vernam dc industrieel van den bediende, dat de bank, op zijn or- deT, een overschrijving van 206.000 fr. gedaan had op de Barujue de France, te Parijs, en zulks voor rekening van Henri Levasseur te Parijs. Du pont had daartoe geen order gegeven. Hij begaf zich naar de bank, waar men hem een brief voor legde, door hem ondertoekend en ge schreven op papier van zijn firma. Het bleek, dat een oplihter zijn schrift en haudteekening vervalscht had. Levasseur inde den 29en Augustus het bedrag en is sedert dien spoorloos ver dwenen. HET TENTOONSTELL1NGSSGHIP. Het schip, dat, naar wij gisteren meld den, als drijvend tentoonstellingsgebouw voor de Britsche industrie dienst zal doen, zal in den zomer van 1923 de Theems verlaten met bestemming naar de voornaamste havens der wereld. De reus zal 18 maanden duren, en er zullen 34 belangrijke handelscentra worden ver toefd. Elk onderdeel van het schip, van de machines tot de mcubileering, zal Brdsch maaksel zijn. Het schip, dat 20.000 ton meet, zal een groote zaal bevatten, waar- m zich dc tmtoonstellmtfsburea'nx, een bank, telegraaf en postkantoren bevinden Voorts zal een groot restaurant worden ingericht, en een bioscoop aanwezig zijn. Het schip wordt beheerd door de Bri tish Trade Ship Ltd., onder voorzitter schap vain Lord Grey. Ete Echo de Paris verneemt uit Ro me, dat de politie op het laatste cogen- blik <]ten leden vam bet congres d«er ka- tholicke jeugd, die naar het Vatikaan wilden trekken in een stoet met vaandels en muziek, belet lieeft dit plan uit te voerenEr hadden incidenten plaats, waarbij priester® door nationalisten en amticlericalen geslagen en leden van het congres mishandeld werden. Ook werden beleedigingen tegen den paus ge rot. De „Gaulots" zegt, uit zeer goede bron te hebben vernomen, dat dc diploma tieke vertegenwoordigers van bet Vatikaan voortaan uit Rome zullen vertrekken met passen, afgeleverd door den Heiligen Stoel en geviseerd door den Minister van Buitenlandsché Zaken van het Quirinaal. Tot dusverre had het pauselijk paspoort feitelijk geen waarde. De diplomaten van den II. Stoel moesten, gelijk elk ander Italiaansch onderdaan, in het bezit zijn van een Italiaansch paspoort. Onlangs heeft de Heilige Stoel het Italiaansch Gou vernement langs een omweg doen vragen, of het berckl zon wezen, zich voortaan met het viseeren van 't buitenlaadsch pas poort, afgeleverd aan de vertegenwoordi gers van den H. Stoel tevreden te stellen, waarop een gunstig antwoord kwam. Rctbert Smillie sprak Zondagavond in een meeting tc Cardiff en zeide dat een der meest belangrijke kwesties voor 'iet volk was de land-exploitatie. Er mocht geen duimbreed lands onbebouwd liggen> zoolang er nog één werklooze was, die hel zou willen bewerken. Hij zou zelfs willen zeggen, dat geen werklooze van honger mocht sterven, indien hij op het land wilde werken en zij dit moesten gaan doen zon der te vragen wie de eigenaar van het land was. Het was een misdaad, dat man nen htm vrouwen en kinderen zouden zien sterven, terwijl God hun de kracht en gezondheid had gegeven om voedsel 'c produceeren. Voor de tweede maal hebben oud- strijders te Brighton beproefd een kame raad, die het slachtoffer is van den wo ningnood. in een leegstaand huis tc instal- leeren. Gedurende de laatste zes weken had de man met zijn vrouw en drie kinde ren in een tent in de nabijheid der stad ge woond. Daar was zijn jongste kind ziek geworden tengevolge van den tocht en de koude. Vandaar dal de oud-strijders van oordeel waren dat deze toestand niet lan ger kon voortduren. Er werden eenige ge heime vergaderingen gebonden, en een leegstaand huis werd als woning voor den kameraal bestemd. Zaterdagavond werden het gezin en zijn meubelen in optocht naar het buis gebracht. De geschiedenis meldt niet of zij er nog zijn. De Berlijnsche politie is voornemens bijzonder krachtig op te treden tegen de zich steeds uitbreidende speelwoede. De ondernemers en de spelers kwamen er tot dusver bijzonder gemakkelijk af. Veelal bepaalde men zich ertoe hun identiteit vast te stelten. Van nu af aan zal het heele gezelschap, dat men bij het verboden spel aantreft, benevens de eigenaar, die zijn lo kaliteiten voor het spel beschikbaar stelt, naar het naastbijzijnde bureau gebracht worden en eventueel vandaar dadelijk naar het parket m Moabit. De voor het spel gebezigde vertrekken worden verzegeld en dan dadelijk ter beschikking gesteld van het woningbureau. Bovendien zullen de huiseigenaars zich voor den strafrechter te verantwoorden hebben wegens medeplich tigheid. Reeds heeft een club tc Charlot- tenburg op deze wijze met de politie ken nis gemaakt. Te New-Y'ork zetelt de National As sociation for the Advancement of Oslo- red People. Deze komt Op voor de belan gen der negers en stelt zich voor dezen op de bres indien er lynch-schandalen hebben plaats gehad of zulke schandalen dreigen te zulten voorvallen. Begin Augus tus publiceerde deze National Association uitvoerige bijzonderheden uit Memphis over de manier waarop soms de vreeselijke rassenconflicten in het Zuiden der Unie kunnen worden aan den gang gebracht. Ditmaal liep liet nog goed af, maar dat is niet altijd het geval. Een weduwe kwam bij de politie niet het verhaal, dat zij door een neger was aangerand. De man had haar peper in het gezicht gegooid; nadat zij zich vijf minu ten woedend had verweerd, was de kleur ling door een achterraam ontsnapt. Een kleine jongen had zijn moeder helpen ver dedigen en bevestigde haar verhaal. Een en ander was 's avonds kwart voor elf ge schied. Een buurman van de juffrouw had den neger zien vluchten en nóg ge poogd bem te pakken. Dezlfde neger was al ia den vooravond aan het huis ge weest en had de twee zoons van juffrouw Morris ondervraagd, of hun vader nog leefde enz. Anderen hadden den bewusten neger ge zien in gezelschap van een anderen neger met een houten been. De aanrander was heel lang en zwart. fijf-en-twintig notabelen uit de buuri kwamen, gewapend, toezicht houden op de nasporingen van de politie. Zij gaven te verstaan, dat, zoodra de man gepakt was, zij zelf er wel verder voor zouden zorgen. „De politie moest dan maar even 'n ande ren ka: I uitkijken". Den volgenden dag werd de jufrouw nogmaals ondervraagd, ditmaal wat langer en scherper dan de eerste maal. En nu bleek, dal de aanranding wel had plaats gevonden, maar niet door 'n neger, doch door een blanken man, dien zij kende, en die nu ook door dc politie isrgepakt en op geborgen. De Amerikaansche bladen hebben een ietwat luguber bericht Een man le Chicago was Ier dood veroordeeld en zou worden opgehangen. Op het laatste oogen- blik werd de terechtstelling opgeschort en werd een nieuwe behandeling der zaak ge last. Ditmaal werd de man vrijgesproken. Bij zijn invrijheklsstelling verzocht hij het louw waaraan hij had moeten worden Op geknoopt ten geschenke te mogen ontvan gen. Hij kreeg het ook en zal er nu een schommel van maken voor de kinderen in de buurt waar hij woont. Dc proeken met telefonie zonder draad van uit een vliegtuig, die gisteren van uit een Fraasch vliegtuig genomen zijn, zijn volkomen geslaagd. De Goliath, die van Bourget (bij Parijs) naar Londen vertrok, heeft tot haar aankomst verbin ding met de Engelsche kust gehad, en al vliegende kon de Goliath verbinding krij gen met een Engelsch vliegtuig. In de „Nieuwe Venloeche Courant," treffen wc het volgende artikel aan, blijk baar van de hand van den voorzitter der Katholieke Kamerclub, mgr. Nolens Het gewijzigde wetsontwerp tot rege ling van den dienstplicht heeft veel cri- tiek gewekt, welwillende en onwelwil lende. Een enkelen keer ook onhebbelijke cri- tiok. Wij bedoelen hier wat een „militaire specialiteit" aan bet „Utreehtseh Dag blad" «chreef. De vermindering van den oefenings- duur ie eenvoudig onverantwoordelijk. Ieder deskundige, niet verblind door de politiek, weet, dat er van de geoefend heid van de soldaten des heeren van Dijk na korten tijd als het vluchtige vernisje vervlogen zal zijn, niets meer overblijft en in een toekomstigen oorlog onze mannen ongeoefend als slachtvee in den oorlog zullen worden gejaagd. Hoe men dat met zijn zoogenaamde christelijkheid kan overeen brengen is mij een raadsel. Maar de zaak is uitgemaakt; het po litiek gekonkel heeft zijn beslag gekre gen, de coalitie is geredde bodem voor de verkiezingen daardoor behoorlijk voor bereid voor ©en nieuwen zegen in den naam des Ileeren! Wat er dan ver der van de waarde der krijgsmacht te recht komt, is bijzaak; de schijn is ge red; het leger hervormd! Dat is allerminst fraaie critiek. Ze bevat niets zakelijks; alleen een onheb belijkheid ten opzichte van de christe lijke geloofsovertuiging en oen politieke domheid over de „coalitie". Wat het laatste betreft, moest deze politiseerende „militai-e spe:ia]i'eil" we ten, dat de „coalitie" niet „gered" kan worden, omdat ze niet meer bestaat. Wat deze militaire specialiteit met „coalitie" bedoelt, is enkel een na over- personeel op den voorgrond werd ge steld. Dit beginsel as juist maar moet dan ook over de geheele lijn in eosn op het stuik van pensioenbepalingen worden toegepast. Wat betreft de meerdere kosten, uit de amendementen too rt vloeiende, wordt opgemerkt, dat deze niet groot kunnen zijn, daar. ondanks de "noogcre fractie van den pensioengrondslag, die voor vol pensioen zal gelden, dit pensioen toch nimmer boven 4000 zal kunnen stijgen. Wetsontwerp wijziging Kieswet. Op het wetsontwerp tot wijziging sin, de Kieswet heeft de heer Oud amendemen ten voorgesteld om de mogelijkheid te openen dat de vrouwelijke candid a ten op de lijsten kunnen worden gebracht onder den naam, dien rij gewoon zijn te voeren Het stelsel van het ontwerp, dat de ge huwde vrouw of weduwe, die liaar eigen ream is blijven voeren, aangeduid wil zien met den jjaam van haar man of overleden man, zal, zegt de voorsteller. leg verkregen overeenstemming in zake lot verwarring kunnen leiden, de legerkwestie tnss?hen de partijen der 1 pgr HEER KLEERtvKOPER OP HET regeeringsmeerderheid. Die overeenstemming bestend tamers niet ten opzichte van het ontwerp-Pop. De formeele coalitie is reeds door de evenredige vertegenwoordiging van relf ontbonden. Er kan slechts sprake zijn van samen werking der regeeringspartijen in 't al gemeen waar deze mogelijk is; en van een compromis voor bepaalde gevallen als dit, waar het noodig blijkl De „zoogenaamde christelijkheid" waar over deze „militaire specialiteit" sma lend schrijft, heeft met deze legerwet niet het minste verband. Wat blijkt echter? Dat deze „militaire specialiteit" zijn meening over legerorganisatie en woer- maeht als de eenig juiste beschouwt, en geen andere naast de zijne duldt. 't Eerste is begrijpelijk; 't tweede dwaas. Maar hij zal vroeg of laat toch tot het voor zijn eigenliefde vernietigend in zicht komen, dat de laatste wereldoor log de algemeene opinie omtrent de waarde der apodictische uitspraken van „militaire specialiteiten" radicaal gewij zigd heeft. Beweringen, dat de krijgsmacht van ons land eenvoudig zus ot zoo zijn moet, warden nog met een glimlach aange hoord. De „militaire specialiteit" heeft nog alleen gezag in zuiver technische en in sommige organisatorische kwesties van militairen aard. 't Is pijnlijk en hard voor den krijgs man van 't oude regiem maar de werke lijkheid is nu eenmaal niet anders. Daarenboven is de beleodigende ma nier, waarop de „militaire specialiteit" van 't „Utreehts:h Dagblad" zijn persoon lijk oordeel over het gewijzigd leger- wet-omtwerp meent te mogen publieee- ren, bij uitstek geschikt cm voor over leg, bier juist zoo noodig waar het een definitieve regeling schijnt te warden en voor mogelijke verbetering, als ge volg van kalme bespreking en overleg, den pas voor goed af te snijden. Het Nederlandsche volk en zijn wet gevende vertegenwoordigers zijn nu een maal geen troep recruten, die zich door 'n grooten mond laten imponeeren. Ook wij geven toe, dat het ontwerp- Van Dijk allerminst een ideale oplos sing van de leger- en weermachtskwes tie voor ons kleine vaderland brengt, maar wij verwachten mogelijke verbete ringen wèl van bezonnen overleg en in geen geval van lawaaierige onhebbelijk heden, tegenover anderer godsdienstige en politieke overtuiging, l'nstar van de militaire specialiteit van het „Utreehtseh Dagblad". PENSIOENWET VOOR DIE LAND MACHT. De commissie van rapporteurs over bet wetsontwerp Pensioenwet voor de larodmadht heeft amendementen voorge steld, dienende om bet volle pensioen voor de militairen op dezelfde fractie (n.l. 70 pet.) van den pensioensgrondslag te stellen ais in het bij de Tweede Kamer aanhangige omwerp-Pensioenwet too de burgerlijke ambtenaren wordt aangeno men; voorts oan het diensttijd-pensioen te berekenen naar hetzelfde percentage per dienstjaar (n.l. 2 pet.) als in bedoeld ontwerp geschiedt. Hel wordt toch niet meer dan billijk geacht op dit punt de burgerlijke «n mi litaire staatsdiensten op gelijke wijxe te behandelenzeggen de voorstellers. De amendementen gaan bovendien geheel in de lijn, vreJke de regeering zelf herhaal de! ijk verklaard heeft te willen volgen bij dc positieverbetering barer ambtenaren en waarbij door haar steeds het beginsel van overeenstemming tusschen de rege- liegen voor het burgerlijke en militaire ontvangen OORLOGSPAD. De beer A. B. Kieerkoper beeft Zon dagmiddag in re* openlucht-meeting der S. D. A P- te Apeldoorn niet alleen me degedeeld. dat wanneer de Kamer weer bijeenkomt, er harde noten zullen ge kraakt worden over de Kabinetscrisis, haar verloop en haar oplossing, maar dot ook de Regeering aan den tand zal wor den gevoeld over de dure bewaking van den Duitschen er-Keizer te Doorn, omdat zij blijkbaar niet verhinderen kon, dat deee „deserteur van eigen volk" van uit zijn veilige verblijfplaats in Duitschland onrast stookt, door het zmden van tele grammen aan prins Eitel Fried rich, als deze een parade ter eore van Ludendorff- commandeert, in welk telegram iuist in deren tijd van reactionuaire beroering, gesproken wordt van „de schoone toe komst van Duitschland. welke nog in het duister ligt." De heer Kteerekoper noem de dit een dore grap, welke ons volk in moeiliSkheden kan brengen, waarvoor z.i. onze Regeering aansprakelijk moet wor den gesteld. Dat kan een interessante Kamerzitting worden. Koninklijk bezoek aan Zeeland. 1 Nar-r gemeld wondt, zuilen H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana hi; naar be zoek aan de Provinciale Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling, welke van 13 Va 17 September te Vlissingen wordt ge houden, öotk Zeeuw sch-Vin anderen be zoeken. DE ONDERHANDELINGEN LAND-BELGfë. NEDER- Volgen-S den Parijsehen correspondent von de Temps wordt aldaar in verba rel met het onderhoud van de minise» "Jas- par en Van Kamebeek gehoopt op de mogelijkheid om de onderhandelingen le hervatten. Onze gezant te Washington. H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag e half een ter beëedsging ontvangen Hr. Ms. nieuvrgenoemden buitengewonen ge-, zat en gevolmachtigd minister le kl. te Washington, mr. J. G, A. Everwijn. DE YOLKSKRANTT" DAGBLAD. Naar het „Centr." verneemt, heeft de Baad van Commissarissen von de N.V. „De Volkskrant" besloten met 1 Oct. a.s. van het anderdaagsch verschijnend blad een dagblad te maken. DE STAKING IN DE DOMANIALE MIJN. Het antwoord van de Minister van L. N. en H. en van Financiiën op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Boogaerts over de staking in de domaniale mijn, komt hierop neer, dat de Regeering nader overweegt, of er voor haar aanleiding en mogelijkheid bestaat om te pogen het loon- conflict bij de domaniale mijn tot een einde te brengen. De veenbranden in Emmen. Op de vragen van den lieer van Ravesleijn be treffende bet nemen van maatregelen door hel gemeentebestuur van Emmen ter be strijding van de veenbranden in die ge meente heeft Miiirister Ruys geantwoord, dat het gemeentebestuur van Emmen niet besloten heeft wegens den onwil der par ticuliere eigenaars van gronden om mee te werken aan de bestrijding van deze voortwoekerende ramp, zijnerzijds de veenbranden niet verder 1e bestrijden. Hel onthoudt zich echter van maatregelen tot blussching van brand op de gronden van verveners, die medewerking tot die maat regelen weigeren. Z. i. kan het blus* schingswerk aan bet beleid van het be trokken gemeentebestuur overgelaten wor den. Belangen op Curasao. De nieuw be noemde Gouverneur van Curacao, mr. N. J. J. Brantjes, is bereid om hen, die hem over Curacaosche aangelegenheden wen- scben te spreken, aan het Departement van Koloniën op 18 of 14 September a.s. tel kens tusschen 2 en 4 uur namiddags te yBM NAAR HET DU1TSC11 TWEEDE DEEL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5