feuiij.rtunt gem. bbstenl. berichten. Brieven uit Frankrijk BUITENLAND BINNENLAND Onder Valsche Vlag VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1921 De toestand in Ierland. De toestand in Duitschland. kansberekening. B!MN£HLANDS6H Nl*t?WS.1 UITVOERRECHTEN OP PETROLEUM. Tweede Blad. „MONTMARTRE." Meer en meer verdwijnt het oude Montmartre, om plaats te maken voor nieuwe gebouwen die niet bijdragen de schoonheid van dit historische Parijs te verhocgen. Ieder huisje had herinnering aan vervlogen tijden, aan beroemde kunstenaars die er gewerkt, aan bekende persoonlijkheden die er gewoond h»-bbsn. Een van die gebou wen, waaraan meer nog dan aan vele andere de geschiedenis is verbonden, gaat verdwijnen. Niets doet thans meer vermoeden dat deze ruine, een tem pel was, waar des Zondags de H. Mis werd gelezen. De tand des tijds, die aan alles knaagt, zeker als het niet onderhouden wordt, heeft hier zijn werk volbracht, en het is begrijpelijk dat sloopershanden de muren omver zullen halen. Ziehier in het kort de geschiedenis van deze kapel, die de laatste jaren, zoo geheel in strijd met het oorspronke lijke doel, diende voor cabaret artis- tique en zelfs een tijdlang als ver- eenigingslokaal voor revolutionnairen jverd gebruikt. Waardiger dan deze beiden was in ieder geval nog de vod denkoopman die er eveneens tijdelijk heeft gehuisd. Deze kapel, waar de pastoor van Montmartre op Zon- en feestdagen geregeld de H. Mis kwam lezen, werd in 1579 gebouwd door Jacques Ligier die heer van Montmartre was en tevens schatbewaarder van den kardinaal de Bourbon. De Bisschop van Parijs had hem deze groote gunst toegestaan, met het oog op zijn slechte gezondheid, die hem belette geregeld in de parochiekerk van Montmartre de H. Mi bij te wonen. Deze gunst gold echter speciaal hem en zijn gezin, want uitdrukkelijk was er bij vermeld dat het bijwonen van de H. Mis in deze kapel van de H. Drievuldigheid de bewoners van Montmartre niet vrij stelde van het verplichte bijwonen der diensten in hun eigen parochiekerk. In 1581 is Jacques Ligier overleden en te Saint-Severin begraven. Zijn zoon, die hem opvolgde, verzocht en ver kreeg dat dagelijks de H. Mis in die ka pel zou worden opgedragen. Gedu rende twee eeuweh gold deze kapel eveneens als rustplaats voor de pro cessie van St. Denis die eens in de zeven jaren Montmartre bezocht. De revo lutie van 1792 maakte een einde aan de daar gehouden godsdienstige plech tigheden en sedert dien tijd ging het oude gebouw een zekeren ondergang tegemoet, al bewees het in die aller eerste jaren nog goede diensten als onderdak van de brandweer. Dit gebouw nu gaat verdwijnen om plaats te maken voor de steeds meer terrein winnende cinema. Deze heilige plek waar eens de heer van Montmartre in stille devotie neerknielde, zal nu ont wijd worden, door een van die smake- looze bioscoop-paleizen, die niet alleen van binnen, maar ook uiterlijk vaak, zoo weinig goeden smaak vertooneri. Het is in ieder geval te wenschen dat de leider van deze nieuwe instelling, niet de grofheid zal hebben, zijn bios coop een naam te geven die aan 't zoo schoone verleden van deze kapel her innert. Het is beter aan de vergetelheid te worden prijs gegeven dan op deze wijze voort te leven bij het tegenwoor dige en komende geslacht. Gelukkig was deze kapel maar een van de ge heiligde plaatsen op Montmartre, ge lukkiger nog is het dat zich thans de basilique van het H. Hart, hoog boven Parijs, op Montmartre verheft. Meer ian de roem der kunstenaars, de oude re herinneringen aan zooveel plekjes verbonden, zal in de toekomst dit grootsche kerkgebouw de roem en de trotsch van dit stadsgedeelte uitma ken. Heerlijk rijst dit Romaansch Byzantijnsche kunstwerk in 1875 be gonnen, voor ons op. Aanschouwen wij het op menige plaats in de beneden stad. Te midden van het gewemel en rumoer der wereldstad, voert ons een blik naar die tempel Gods, omhoog naar de stille rust, waar ter eeuwig durende aanbidding het Allerheiligste Is uitgesteld. Nog niet geheel gereed is dit kerkgebouw, dat- als 't ware, als een waarschuwend teeken boven alles uitstekend en den wereidling ver maant het oog omhoog te richten. Meer dan 30 millioen is reeds aan dit grootsche werk ten koste gelegd, maar nog steeds gaat men voort het in en uit wendig te verfraaien, terrassen aan te leggen en het geheel te voltooien. Een wijdsche koepel, van 80 meter hoogte, kroont het gebouw en de gevel is rijk aan bceldhouw-werk. In 1891 werd voor het eerst dit Godshuis voor den dienst opengesteld en van af dat oogenblik hebben de geloovigen niet opgehouden bij dag en bij nacht hun hulde aan den verborgen God der al taren te brengen. Eere-wachten heb ben zich gevormd om in de stille uren, als het duister over Parijs is gevallen, daar neer te knielen en te waken bij het heilig Sacrament. Geen nacht is voorbijgegaan of minstens een tiental geloovigen offerden de rust op om van hun liefde te doen blijken, maar ook de nachten dat er honderden neer knielden waren niet zeldzaam. Men moet er zelfs in die uren geweest zijn om te weten, welk een diepen indruk zulk,een bezoek teweeg brengt; hoe men er doordrongen wordt van de groot heid Gods en de vreugde dat deze tem pel steeds openstaat om eerbiedige hul de te kunnen betuigen. Zoo dikwijls voert mijn weg naar deze basilique op de meest verschillende uren en tel kens tref ik velen aan die er eenige oogenblikken komen vertoeven, de groote afstand is geen beletsel, de vele treden die zij moeten opklimmen, weerhoudt hen niet, een oefening bij te wonen of in alle stilte gebeden te stor ten. Schooner van architectuur, be langrijker door historisch verleden, zijn vele kerken in het oude Parijs, maar geen die zoo tot ons spreekt als de „Basilique du Sacré Coeur", die op den troon van Montmartre geheel Pa rijs aan haar voeten ziet en tot zich roept. En geheel in overeenstemming met het doorleefde daarbinnen, is het panorama dat zich in alle grootheid aan onze oogen vertoont als wij het kerkgebouw verlaten. Ook in de schep pingen Gods ontwaren wij Zijn groot heid en diep doordrongen van Zijn Ai- macht dalen wij langs de trappen die ons terugvoeren in het rumoer van het dagelijksche leven. Parijs, 31 Augustus 1921. Mr. P. v. S. Sinn Fein tot een conferentie met het Britsche kabinet uil- noodigd. De Engelsche binden melden, dat Sinn Fein is uitger.oodigd vertegenwoordigers te zenden voor een conferentie met leden van het Britsohe kabinet in Inverness, 20 September a.s., op voorwaarde, dat de re- publikeinscbe eisch volledig wordt prijs gegeven, en dat Ierland een deel van het Britsche rijk blijft. De „Daily News" zegt, dat indien de Sinn Feiners het denkbeeld eener republiek prijs geven, de ministers bun vertegen woordigers zullen ontmoeten in de vaste overtuiging dat overeenstemming kan wor den bereikt. Het vredesverlangen in het kabinet is groot, en er is geen oorlogspartij aanwezig. De ontsteltenis onder de vredes- vrienden en het groeiend ongeduld onder de vijanden van den Iersche vrede hebben het kabinet overtuigd, dat de nota-wisse ling, welke nergens toe leidt, vervangen moet worden door een beter middel van onderhandelingen: n.l. „round-table" be sprekingen. De kabinetsraad te Inverness. De „Manchester Guardian", die vertelt dat het rustige stadje Inverness een inva sie van de Londensche Whitehall (de wijk der ministeries) te verduren heeft, herin nert er aan, dat het niet de eerste keer is dat het Britsche kabinet in Schotland over Iersche aangelegenheden beraadslaagt. In 1913 kwamen Asquith, destijds premier, Lloyd George, Churchill en andere leden van hel kabinet in Brodich Castle, op een eilandje nu de Firth of Clyde samen om over Ierland te spreken. Een interview met dr. Wirth. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Mail" heeft den rijkskanselier, dr. Wirth op zijn 42sten verjaardag geinter- viewd. De rijkskanselier verklaarde, op het oogenblik geen monarchistisohen coup d'état te vreezen, maar, zeide hij, wij moe ten steeds op onze hoede zijn. Het Duitsche volk past zich geleidelijk aan de beginse- „Wees gerust, ik zal u in de eerste weken nog niet tot den bedelstaf bren gen," hernam Muller op spottenden toon. „Sedert ik hier op Guruguh die mooie geldbron heb ontdekt, waaruit ik naar gelieven kan scheppen, le;f ik natuurlijk niet meer gelijk een armen drommel, maar een ve kwister ben ik toch niet. Indien u nieuwsgierig is, waarvoor ik het geld noodig heb, zal ik het u zeggen. Mijn zwager, die mij vroe ger, zoo te spreken de deur wees, heeft van de groote erfenis gehoord, die mij ten deel is gevallen ha ha ha en wenscht er natuurlijk ook een beetje van te hebben. Hij kwam gisteren in eigen persoon bij mij en verzocht mij, hem vijftien duizend gulden te leenen. Ik beloofde het hem, waarom zou ik het ook niet doen Ik wist immers, dat u zich zou haasten mij die som uit te be talen." „Ik kan u die som niet geven." „Mijn lieve juffrouw Holt, u gek scheert maar. Ik houd u voor te ver standig om te kunnen veronderstellen, dat u dwaasheden zou begaan." „Ik be it zooveel baar geld niet en, indien ik het bezat.. „Zou u het mii dadelijk ter hand stel len, dat is te begrijpen." „Neen," riep zij hartstochtelijk. „Ik vrees u niet. Wie is er mij borg voor, dat hetgeen gij hebt verteld, waarheid is En zelfs indien het oo ware, geftoft gy. dat uw woord alleen als bewijs zou gelden „De geldige bewijzen kunnen, in dien het noodig is, zonder moeilijkheid worden bijgebracht, mevrouw ik raad u echter als vriend het niet zoover te la ten komen." ..Ik heb op het oogenblik niet zoo veel geld." „Geef mij dan een briefje op uw ban kier, dat is voldoende." „Opdat gij de volgende week weer hier kunt verschijnen om een nog groo- tere som voor een tweeden zwager te eischen." ..Misschien wel," hernam Muller op kalmen toon. „Houdt gij mijn kas voor onuitput telijk Mevrouw Guthbridge bee de van opgewondenheid en drift. „Mijn lieve dame, op deze wijze ko men wij niet verder. Wil u mijn voorwaarden aannemen of niet „Neen gij zijt een bedrieger, een af zetter Muller stond op. „Vaarwel, mevrouw tot wederziens 1" „Wat gaat gij doen Tevergeefs trachtte Augusta eenige vastheid aan haar stem te geven. „O niets bijzonders. Ik denk, dat ik de familie Walhagen eens een bezoek ga brengen." „H is van plan, daar die, onge- loofelijke geschiedenis te vertellen „Waarschijnlijk. U wil mijn zwijgen niet betalen, misschien gelukt het mij, een behoorlijken prijs voor mijn spre ken te krijgen." „Max Wallhagen is er de man niet naar om naar u te luisterendoor een dusdanigen stap zult gij niets winnen." „Laat dat aan mijn zorg over, lieve juffrouw Holt." „Wacht even," riep Augusta, toen Muller zich na een spotachtige buiging naar de deur begaf, „ik wil over uw voor stel nadenken." „Nu goed, ik geef u tijd tot dezen avond, niet langer. Wanneer mag ik terugkomen om uw definitief besluit te vernemen „Niet dezen avond. Het zou te zeer in, t oog loopen bij de bedienden, indien i hier tweemaal op een dag wilde ver schijnen, en wij moeten in ieder geva alles vermijden, wat opzien baren kan.' „Daarin heeft u niet geheel ongelijk Maar ik moet toch heden nog uw ant woord hebben. Wil u liever ergens bui ten het kasteel met mij samen komen, zoo vind ik dat ook goed." „Gij moet mij tijd geven. In den loo| der vlolgende week...." „Vandaag moet ik nog antwoorl hebben," viel Muller haar in de reden „Mijn zwager wil morgen weer vertrek kenkrijg ik het geld niet van u, dat moet ik het mij van de anderen ver schaffen." „De familie Wallhagen is arm." Muller haalde de schouders op „Waar kan ik u dezen avond zien Zaï ik hier komen, of treffen wij ons op di een of andere plaats in het park „Niet hier." „In 't park dan Augusta draalde. „Indien u bang voor mij is, breng dar maar een paar flinke bedienden mee.' Hij lachte. •vordt vervolgd. van Naar HEt DUits tweede deeu Muller schrok. Was zij k-anxzinnig geworden Haar oogen staarden hem wezenloos aan. „Stel u gerust, ju frouw Holt, of ik wil iever mevrouw Guthbridge zeggen,' sprak hij op bedaarden toon. „Van die geheele ongelukkige geschiedenis behoeft geen mensch iets te weten indien u niet wil. Het spijt mij wel voor de familie Wallhagen, maar eigen lijk is iede- rich ze f de naaste." „Ja, ja." zeide Augusta, nog altijd als bedwe md. „Wij moeten fyet met elkander eens worden," ging Muller voort. „Ik moet natuurlijk mijn aandeel hebben." „Wat> verlangt gij „Hm," zeide Muller dralend, ,,u ziet, ik zou groote sommen neens kunnen vragen, een half of wel een geheel **»i!lineu maar ik ben bescheiden en lcr. dér democratie aan, iu.de toekomst zal het zichzelf moeten regeeren en de vraag stukken zijner verantwoordelijkheid onder de oogen moeten zien, in plaats van enkel „ja" en „neen" te zeggen, zooals onder de monarchie. Het is mogelijk, zoo vervolgde de rijkskanselier, dat wij steeds een monar chistische agitatie zullen hehben. Zij kan zelfs een nuttige rol spelen in de oppositie door de andere partijen van het republi- keinsche bloc bijeen te brengen. Frankrijk heeft lang na de stichting der derde repu bliek een monarchistische partij gehad. Thans heeft de monarchistisch-milita- ristische beweging haar centrum in Beie ren, maar niet alle Beieren zijn monar chisten en niet alle monarchisten zijn Beie ren. Ik ben vast besloten geen ruzie te ma ken met Beieren. Ilct is ©en land, dal steeds een sterken geest van plaatselijke onafhankelijkheid heeft gehad, maar ik geloof, dat het met ons tot overeenstem ming zal komen, zooals het ten slotte ook deed in zake de ontwapening en de Ein- wohnerwehren. Over de schadevergoeding sprekende, zeide dr. Wirth, dat het heel moeilijk was geweest aan de bepalingen te voldoen. De aankoop van buitenlandsche fondsen de- precieerde de Duitsche Mark nog meer, hetgeen weer salarisverhooging noodig maakte voor het personeel in rijksdienst. Daardoor zijn de landsuitgaven met 10 milliard Mark gestegen. Bovendien werkten speculanten op de effectenbeurs, die wisten dat wij tegen 1 September moesten betalen, ons tegen door fondsen, met het oog op een stijging, ach ter te houden. Als de mark nog meer daalt, zal er ten slotte een tijd komen, dat de we reld erkent, dat de grens onzer betalings-, capaciteit is bereikt. Maar wij zullen doorgaan met betalen lot aan de grenzen van het mogelijke, zelfs al moeten wij daaronder lijden. Wij zullen geen protesten meer indienen in den vom van nola's of memoranda niemand leest ze maar wij zullen door gaan tot ten slotte, als 'het moet, die feiten voor zichzelf zullen Sipreken. Sohier alles, zoo besloot d'r. Wirth, hangt af van de oplossing van het Opper- Silezisdhe vraagstuk. Daaraan en aan de opheffing der strafmaatregelen aan den Rijn hechten wij het hoogste gewicht. Wij kunnen in het geheel niet begrijpen, wat het doel is van het denkbeeld, dat de economische sancties zouden worden op geheven, terwijl de militaire blijven. Stegerwald over den toestand. De Pruisische minister-president Sleger- wald heeft over dc.n politieken toestand in liet rijk en in Pruisen aan oen vertegen woordiger van het ohr. vakvereenigings- blad „Der Deutsche" een belangrijke uit eenzetting gegeven. Hij zeide o.a.: Waarom het op het oogenhlilc gaat is de vraag, of reeds thans in Duitschland het beslissend uur tussehen rechts en links ge komen. is. Stegerwald meent, dat dit uur nog niet is gekomen. Hij verwacht voor de volgende tien jaar ©en sterke midden partij. Duitschland heeft rust en stabiliteit noodig in zijn politiek, die slechts door een compact midden, met inbegrip van een sterken arbeidcrsvleugcl, te bereiken zijn. Dat er binnen afzienbaren lijd in Duitschland niet aan een monarchie ge dacht kan worden, is, zeide Stegerwald, gemeengoed van minstens 80 van het Duitsche volk. Het is op het oogenblik, naar de meening van Stegerwald, niet moeilijk in 't rijk en in Pruisen een sterk coalitieblok te vormen, dat geneigd is de tegenwoordige grondwet met alle machts middelen van den staat naar alle zijden te verdedigen. Een onthulling De „Rote Fahne," het orgaan der com munisten, heeft een brief in handen ge kregen, dien het blad reproduceert, door graaf Moltke begin Augustus uit hot Huis Doorn geschreven aan den Duitsch-natao- nalen hoogleeraar dT. R. Oosterreioh te Berlijn. In dit schrijven aangenomen dat het echt is kondigt graaf Mol'fcke aan, dat hij C September naar Berlijn terugkeert, doch reeds thans „vertrouwelijk" wenscht mede te deelen, dat de labellen van Z. M„ geheel opnieuw opgesteld, verbeterd en aangevuld in den herfst zullen uitkomen. De „oude" zijn dus niet onvoorwaardelijk betrouwbaar meer op alle punten, voegt de briefsohrijver eraan toe, die voorts mededeelt, dat de overbrenger van den brief de „hoogverrader" Nissen is, „mijn uitstekende secretaris en strijdgenoot voor onzen keizer". De briefschrijver spreekt de hoop uit, dat de geadresseerde pens met dezen overbrenger zal spreken ook in politieke richting en vertelt dat bij, Moltke. razend veel te doen heeft. Mag men de „Rote Fahne" geloovcn, dan zouden de „talbellen**, waarover in den brief wordt gesproken, alle belang rijke data en feiten uit het leven vajn den keizer bevatlen. Er blijkt volgens het communistische blad uit het schrijven, welke draden er tussehen het Huis Doom en het politieke centrum van Duitschland loopen. wil daarom voor heden met vijftien duizend gulden tevreden zijn." Het leven scheen langzamerhand in de oogen der jonge weduwe terug te keeren ook haar wangen, die eerst zoo bleek waren, kregen weer iets, dat od een kleur geleek. „Nu vroeg hij, toen zij niet ant woordde. „Gij hebt van mijn man, weinige gehad 8eleden* no8 duizend gulden rieP Muller verrast. „Uw man heeft u dus in het vertrou wen genomen Waarom deed u dan alsof u volstrekt niets van de zaak wist r „Mijn man heeft mij niets gezegd maar ik was bij uw laatste onderhoud met hem tegenwoo dig." „U was tegenwoordig vroeg Mul ler ongeloovig. „Ik zat toevallig in een der venster nissen, toen men u in de bibliotheek bracht. Ik verstond niet alles wat ge sproken werd, maar genoeg om mij te overtuigen, dat mijn man zich van u geld liet afpersen." „Juist, vijfduizend gulden." „Hebt gii dan nu al die som verkwist? De „Oberprasideul" van Hannover, de bekende oud-minister No,ske, heeft binnen de provincie Hannover alle betoogingen, waarbij, zooals de Nederiamdsdhe vakterm luidt, .getrotkken" wordt, van de eene plaats naar de andere, verboden op grond van de verordening van <len rijkspresi- dent, daar ia den laats ten tijd daarbij ge welddaden tegen personen en goederen zijn gepleegd en voor de toekomst moe ten gevreesd worden. Het ministerie van Baden heeft vier re- gimentsfeesten, die te Rastatt zouden ge houden worden, verboden, omdat vol gens de ervaringen bij dergelijke feesten opgedaan, de gegronde vrees bestaat, dat dieze bijeenkomsten kunnen worden mis bruikt voor uitlatingen, waartegen de rijksverordening van 29 Augustus zicli richt. De Duitsche officiersbond, het natio nale verbond van Duitsche officieren en de „Reichsoffiziersbund 1920" hebben bij den ijhsp resident met nadruk geprotes teerd tegen het verbod tot het dragen van uniformen door ontslagen officieren, dat volgens lr«n in strijd is met de grondwet. De arbeiders van alle grootbedrijven in de metaalindustrie te Maagdenburg en eenige andere bedrijven hehben besloten na gehouden referendum den arbeid neer te leggen. Er zijn 30 40.000 arbeiders bij betrokken. Geëischt wordt een looma- verliooging van 2 mark per uur. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De „Times" zegt dat, ondanks de te genovergestelde verwachtingen, de beraad slagingen,, welke aan de conferentie te Washington vooraf gaan, onverwijld in Londen zullen warden gehouden. Het werk van het opstellen der agenda Is nu zoo ver gevorderd, dat het mogelijk ts niet-forrneeie besprekingen aan te van gen tussehen de vertegenwoordigde mo gendheden aangaande de nauwkeurige vaststelling der te bespreken punten. HET VREDESVERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN AMERIKA, De Amerikaanshe regcering heeft stap pen ge<Iann om de geallieerde mogend heden niet-formeel er van in kennis te stellen, dat er onderhandelingen gaande zijn over de uitwerking van het vredes verdrag tussehen Dmtschlamd en de Ver- Stalen. De nadruk wordt gelegd op den niet-fomieelen aard dezer mededeeling, welke als een daad van hoffelijkheid ge daan wordt. Vóór de publicatie van den tekst van bet Duitsche verdrag hadden Amerilkaan- sche ambtenaren reden te gelooven, dat het verdrag bij de geallieerden niet op verzet zou stuiten. ZWENDELARIJ MET „LIEBES- GABEN". Voor de woekerrechtbank te Ber lijn wordt sedert eenige dagen een straf proces gevoerd tegen de Duitsch-Ameri- kaarische Virginia Moll, die indertijd we gens een reusachtige zwendelarij met „Liebesgaben" gearresteerd werd. De be klaagde 'had een „Wirtschaftshilfe, Ame- rikaansche steunverleening te Berlijn" ge sticht, een organisatie, die in werkelijkheid slechts tot dekmantel moet gediend hebben voor een buitengewoon omvangrijke sluik handel, die de beklaagde met hulp van eenige anderen bedreef. Zij moet den in- voerautoriteiten van het rijk hebben voor gespiegeld, dat haar van Amerikaansche zijde reusachtige geldmiddelen ter beschik king waren gesteld om levensmiddelen in het buitenland aan te koopen en ze koste loos aan Duitsche liefdadigheidsinstellin gen en de behoeftige bevolking te ver strekken. De vrij van rechten ingevoerde waren werden intusschen met groote winst verkocht. Via de „Wirtschaftshilfe" van miss Moll moet het aan een koopman te Keulen gelukt zijn, invoervergunning te verkrijgen voor 18 wagons Kentuckytabak, die bestemd zouden zijn voor Opper-Sile- zie, doch in beslag werden genomen. Tot zelfs de rijkspresident schijnt erin geloo- pen te zijn en niet begrepen te hebben, dat de geheele „Wirtschaftshilfe" zwendel was. DE CHEMISCHE WETENSCHAP EN DE OORLOG. Router's bijz. dienst meldt uit New- iork dat de American Chemical Society in haar openingszitting een resolutie heeft aangenomen, waarin er op wordt aange drongen dat op de a.s. ontwapenings-con- f eren tie ernstige overweging zal worden geschonken aan de kwestie der chemische ontwapening. Er werd een brief voorgelezen van pre sident Harding, waarin de hoop wordt uitgesproken dat „de wetenschap, zoo vol goede mogelijkheden, door de wijsheid der naties aangewend zal worden tot heil en vooruitgang der menschheid". /Uit Edinburg meldt Reuter's bijz. dienst^ dat in de vergadering der British Association, die werd bijgewoond door ■neer dan tweeduizend geleerden, in een presidentieel adres werd geprotesteerd te- gen de dreigende voortzetting van het ge bruik' vangifgas In den oorlog als een onteering der wetenschap en een ontken ning der beschaving. De president deed 'n beroep op de vergadering, haar invloed aan te wenden tot verhindering van dit kwaad. EEN GEVAARLIJKE BENDE. De correspondent der „Daily Tel." te New-York meldt, dat de gevreesde ge heime Ku Klux Klan, een organisatie, te gen de negers, met een lidmaatschap van 650.000 leden, en met bezittingen en „Klans" in iedcren staat der Unie, zich weder doet gelden. De „New York World" schetst dit lidhaam als een organisatie, die rassen- en godsdiensthaat predikt tegen Joden, Roomsch-Katholiek'en, negers, vreemdelingen en wier leden zich door een vreeselijken eed binden tot blinde gehoor zaamheid jegens hun „keizer". De Klan, destijds opgericht onder het motto „Blanke opperheerschappij", heeft de neger-kwes tie op zijde geschoven is thans allereerst een anti-Jooasch, anti-Katholieke, anti vreemdelingen-organisatie, die zich steeds naar alle richtingen uitbreidt en verkon digt dat elke vijand bezocht wordt door ge maskerde mannen, gewapend met zweep, teer en veeren. De Klan werkt in het ge heim en verkoopt het lidmaatschap voor tien dollars, waarvan 50 procent komt in de kas van den „onzichtbaren keizer". Kolonel William Simmons, tot voor en kele jaren een obscuur professor van zui delijke geschiedenis is de „keizerlijke too- venaar" of „keizer". Edward Clarke, de „kanselier der schatkist", is een doorkneed propagandist. Deze beide mannen met mrs. Elizabeth Tyler, eigenaresse van het or gaan „Searchlight", vormen het „drieman schap", dat het geheime lichaam bestiert. De „New York World" heeft die ontbullin gen van een vroeger „hooge autoriteit", die de geheime eeden afzwoer, op grond dat de Klan bleek te zijn „een onpatriot tische, zich aan geen wetten storende ver- eeniging gericht tegen orde en rust in de Vereenigde Staten". Hij verklaart, dat de Klan niet anders is dan een lichaam uit tijden, toen schrik-verspreiden, in plaats van wet en recht, het leven der burgers beheerschte. Te Berlijn staat thans een oplicnter' terecht, „kapitein" (hij is echter slechts eerste luitenant) von Ketteler, die zich wegens een groot aantal gevallen van be drog heeft te verantwoorden. Hij heeft een zeer bewogen leven achter zich. Als offi cier was hij gehuwd met de dochter van een vermogend Nederlander, die hij in den steek liet door naar Amerika te ver trekken. In het begin van den oorlog werd hij weer officier in actieven dienst en na een lichte verwonding als eerste luite nant gepensioneerd. Kort daarop dook hij als viiegerkapitein met het ijzeren kruis weer op, ofschoon hij noch op den titel noch op de onderscheiding recht had. Van toen af ging 't van kwaad tot erger wegens onbetaalde schulden. Met 'n vrouw-voerde hij allerlei flesschentrekkers-practijken uit als „baron en barones von Ketteler.... De vorderingen tegen het paar loopen in de honderdduizenden. De beklaagde beriep zich voor den rech ter op zijn credietwaardigheid, daar hij 'n erfenis van 680.000 Mark uit Amerika in het vooruitzicht had. Een eigenaardig ongeiwc is maan dagavond in den sneltrein, die 7.30 van Brighton naar Londen was vertrokken, gebeurd. Ter hoogte van het station Hay- wards Heath, vloog opeens een stut ijzer ■ioor het raam van een derde klasserijfuig en verwondde een der passagiers deerlijk aan het hoofd. De trein werd te Haywards Heath tot stilstand gebracht en de ver wonde passagier van daar naar een zieken huis gebracht, waar hij spoedig daarna overleed. H-rst veronderstelde men dat baldadige handen het stuk ijzer naar den voorbij rennenden trein hadden geworpen, doch bij onderzoek bleek dat een stuk steunijzer onder de ijzeren trede van de locomotief was losgeraakt en door de vaart van den trein door het raam van den coupé was ge slingerd. De spoorweg-deskundigen herin neren zich niet dat een dergelijk ongeval ooit heeft plaats gehad. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat 3 Egyptenaren, die ter dood veroordeeld wa ren wegens moord op Europeanen tijdens de Mei-onlusten, Woensdagochtend opge hangen zün. Vier anderen volgden giste- Vier bandieten, die voornemens wa ren het postrijtuig van een trein in Teta- ranka (Ver.-St.) te plunderen, wierpen, toen de beambten hun den toegang belet ten, een gasbommetje naar binnen. Het oersoneel werd bewusteloos, waardoor de bandieten het plan gemakkelijk konden uitvoeren. De volgende week vergadert het be stuur van den Alg. Bond van Kieskring- besturen en vangen de voorbereidende werkzaamheden aan voor de verkiezings actie in 1922. Alsdan zal ook de taotiek ter sprake komen, die gevolgd moet worden om uit onze verkiezingscijfers zooveel te halen, ais cr uit te halen is. In 1918 heb ben we met 402.962 stemmen 30 zetels verkregen. Toen waren alle kieskringen verbonden tot één en hebben we de over schotten gecombineerd. Wij konden toen niet anders, omdat we niet wisten over hoeveel stemmen wij in eiken kieskring konden beschikken. Nu is dat anders. Want al is het aantal mannelijke kiezers weer uitgebreid en zijn er de vrouwen in iets grooter getale bijgekomen, wij kun nen aannemen, dat de verhouding weinig gewijzigd is, al zullen de kleurlooze mid- denstemmers, die in 1918 ons bijvielen, thans onze partij wel den rug toekeeren. Onder deze omstandigheden, zegt dé „Residentiebode", kan het van belang zijn, dat er een andere tactiek gevolgd wordt bij het eombineeren. Als voorbeeld geeft het blad het volgende lijstje, waarbij, gerekend met de cijfers van 1918, de katholieke par tij 33 in plaats van 30 zetels zou hebben gekregen. Kiesdee- Ze- Kieskringen. Stemmen, ier. Rest tela HaarL-Helder 37244 2X13418+10408 3 A'dam-Leiden 37003 2X13418+ 9187 3 Tilburg-Utrecht- Drente 76298 5X13418+ 9208 6 Arnhem 10667 10667 1 Jijmegen35175 2X13418+ 8338 3 R'dam-D»n Haag Dordrcuit 38211 2X13418+11375 3 Zeeland 9554 9554 I Friesl.-Gron. 9°S9 9°59 1 Limburg 63782 4X13418+10110 5 Den Bosch 68506 4X13418+ 9834 S Overijsel 23464 1X13418+10046 1 33 Bij deze becijfering zegt het Katholie ke Haagsche orgaan, is er geen rekening mee gehouden, dat zulk een indeeling eeni ge wijziging zou gebracht hebben in dé restenrekening, zoodat 5567 stemmen wel licht geen zetel meer gekregen zouden hebben. We kunnen dat echter verwaar- loozen, omdat de laagste rest in onze be cijfering daar nog bijna 3000 stemmen boven is. Zoodat we maar zeggen willen, dat deze becijfering ons niet minder dan 3 zetels belooft. „Deze groepeering wil niet meer zijn dan ze is: een proeve, een voorbeeld. Wel licht kon een statisticus er nog een betere samenstellen. Men ziet er in elk geval uit, dat er kans is op wrnst, als we com binaties van Kieskringen maken, die hun lijst eenvoudig verhinden". Een gelijkluidende lijst Is daarbij niet noodig. De ambtenaarssalarissen. De R.-K. Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel besloot inzake salarisherzienIng niet mei andere centrales samen te werken. Standbeeld van Stadhouder Willem II Het standbeeld van den Stadhouder Ko rring Willem III, dat op 8 October U Breda onthuld zal worden, is aldaai Woensdagmiddag uit BrusseS aangekomen Het èid der Tweede Kamer Dresselhnyi heeft den Minister van Landbouw vragen gesteld n. a. v. het door de Bataefsche Petroleum Mij., in verband met het staken van alle voorgenomen uitbreidingen in Ned.-Indië, zooveel mogelijk aanideeren van bestellingen van materialen in Ne derland, bij welke bestellingen, naar ver luidt, tot ©en bedrag van meer dan 15 mathoen gulden, ©en veertigtal Noderiand- sche fabrieken en handelaars zonden ziin betrokken. Is het aldus vraagt de heer Drcssel- huys den Minister bekend, dat dit be sluit der genoemde maatschappij steunt op haar inzicht van de omnogetHjfcheid eener loonende concurrentie op de wereld markt ten gevolge van de in Ned.-Indri op haar product geheven uitvoerrechten, waarbij geen rekening wordt gehouden met de uitkomsten van het bedrijf? Kan de Minister in de groote schade, die voor den Nederiandsdhen handel, nijverheid en scheepvaart in dezen tijd van goote depressie uit het genoemde feil voortvloeit, aanleiding vinden, met rijn ambtgenoot van Koloniën overieg t« plegen of bedoelde heffingen zondel dadelijke söhade voor de Ned. Indische schatkist, niet waren te vervangen dooi een meer rationeele belasting en is de Minister bereid eventueel de uitkomsten van dit overleg mede te deelen? Verkiezing leden Tweede Kamer. In de Woensdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor da v r- kiezing van Le ien van da Tweeda Ka mer der Staten-Generaal zijn tot leden van die Kamer, ter voorziening ia d< vacatures, ontstaan door het ovoilijdei van den heer W. P, G. Uelsdingen en door het bedanken van den heel D. J. de Geer, banoemd verklaard resp de hoeren P. Hie ras tra ta Leeuwardei en mr. J. Ankerman te 's-Gravenhage WIJZIGING KIESWET. De Tweeda Kamer hoeft hedenmiddag met 89 tegen 41 stommen verworppl het amendement-Snoeck Henkemans on het maximum-aantal namen, dat mat xvoorkomen op de candidatenüjsten bi de Tweede Kamerverkiezingen, van li op 20 te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5