Eerste Blad. "t Jè II Uit den Omtrek MAANDAG 12 SEPTEM^mre PER KWARTAAL T 3.25 FPER WEEKI f 0.25 BAMÜO PER POS T PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57'/, KASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 597a ADVERTENTIÊ DIJ CONTRACT I Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HAARLEMMERLÏEDE. VOORHOUT. HSLLEGOM. Hen monument voor PHILIP LOOTS BEVERWIJK. ZAANDAM. NOORDWIJKERHOUT. NOORDWIJK. OVER VEEN. 1i\pxp%.i ^a_/rv\j am ^ja-^a iJL.iinujui\ a^ma NIEUWE HAARLEMSCHE CO DE ASONlfEMENTSPRlJS BEDRAAGT VOOR HAABLEMEKAöENTSCHA PPEN: BUREAUX: St. Jacobus-Harmonie. Vrijdagavond werd door onze plaatselijke Harmonie liet nieuwe repetitie-gebouw, de gym nastiekzaal van de E.K. school, betrok ken. Een. groot-o verbetering was liet. Ho ongemeubelde donkere timmerschuur werd verlaten en men kwam in een ruime, met bloemen versierde zaal. Met een welkomstlied en een schitterende toe spraak werd de Directeur omstreeks 8 uur begroet, waarna hem een leunstoel we.rd aangeboden, waarin de voornaam ste instrumenten, klarinet, piston en trom waren uitgehouwen. Tevens ontving hij een foto in gouden lijst van het ge- heele corps. Ook den Geestelijk Adviseur en den heer N. van Geldorp werd oen. dergelijke foto overhandigd in dank voor bot vele, dat zij voor de jonge veree- niging verricht hadden. Eerstgenoemde spoorde de leden aan, trouw in hun nieuwe zaal te komen repeteeren en cok bet minder aangename woord van den priester gehoorzaam op te volgen. Spoe dig klonken nu de krachtige tonen van hot koper door het gebouw en reeds hot eerste nummer doet de verwachting uitspreken, dat we hier eens ieen mooi korps zullen bezitten. I)e Oranjefeesten. (Tweede dag.) Donderdagmorgen om 10 uur begon men met ringrijden niet paard en til bury voor heer en dame. Eerst had de keuring plaats, waarvan de uilslag was: Th. Ruigrok le, C. Angevare Jz. 2e en B. ïdijsselbloem 3e prijs. Voor ringrijden (dames) behaalden de le prijs: Greta Goedhart, 2e E. Borst en be M. Werkhoven; Heeren: A. Smit lo, P. Warmerdam 2e en M. Warmer dam 3e prijs. Versierde rijwielen le prijs Wim Dijselbloem, 2e Jac. Ivnop- pert en 3e Mina van der Zijden. Ringrijden per fiets voor lieeren als volgt: Chr. van Leeuwen le, P. P. v. d. Berg 2e en Jan van Leeuwen. 3e prijs; idem voor dames: C. Warmer dam le, Keetje Prins 2e en C. Verde- S"al 3e prijs. Beschuit eten: le prijs J. Veria,an, 2e S. Zoet en 3e A. Slobbe. Snelrooken: le' prijs P. van Werkhoven Th,z., 2e C-or van Werkhoven Czn. en 3e P. P. van den Berg. Vervolgens tobbetjesteken: H. Zoet lo, N. Bakker 2e en P. v. d. Berg 3e prijs. Zakluopen le prijs Anna van Schaik, 2e Anna de Groot en 3e Marie van Steijn. Tonknuppelcn le prijs A. van Bcrkei, 2e S. Zoet; 2e ton J. van Kampen le en Bastianus Lans 2e prijs. De prij.zen voor tonknuppeleu waren geldprijzen van f 5 en f 2.50. Mastklimmen: J. v. d. Weijden le en L. van Werkhoven 2e prijs Vogelschie ten: le prijs romp C. Hogervorst; 2e prijs kop Jan van Steijn; 3e prijs rechtervleugel A. v. d. Vlugt; 4e prijs linkervleugel P. J. v. d. Hulst; 5e prijs staart A. de Groot Bzn.; 6e prijs vlag C. Iloogervorst; 7e prijs rechterpoot C. Zonneveld; Se prijs linkerpoot A. Eggen. Voorafgegaan door de Harmonie ging men nu naar de éta'age van B. Schulte, alwaar de prijzen door den Burgemeester met een toepasselijk woord werden .uitgereikt. Daarna nam rlc heer W. v. d. Laan, voorzitter der O.-V, het woord en bracht aan ieder een woord van dank, vooral aan Burgemeester Bulten, die toestem ming tol het goed geslaagde feest had verleend. Weder nam de Burgemeester liet woord en zeide, dat men op de eerste plaats 'n woord van danks chul- dig was aan v. d. Laan, want deze was volgens spr. de ziel van de 0,,-Y. Zoo deze er niet was, zou men niet zoon grootsch feest kunnen organi- scercn. Het bestuur der Oranjc-Ver- seniging kan met genoegen op deze feesten terugzien. .Nog verdient een woord vau lof deii lieer J. Dijselbloem, die elk jaar zijn weiland voor de feesten dis ponibel stelt en aan ons kranig nog zoo jong muziekkorps, wat zeker ge? tuoud heeft, met haar bekwamen directeur den heer M. Bolderdijk, wat zij kan presteereu. De Voetbalmatch tussehen S.B.C. I en S.J.G. van Noord wijk bracht een overwinning aan S.J.C. van 20. De wedstrijd werd gespeeld om een me daille. I r-imiiroeven. Dezer dagen werden lan dr stoomtram c-en paar wagens aan gehaakt vau de eleclrisehe.. Hiermede werd proef gereden. Benige leden der Di rectie waren er in gezeten. Van elke hin dernis door boom ol struik weid aantee- kening gemaakt. Spoedig hopen we dat de stoomtram zal vervangen worden door een electrische, waaraan in de streek wer kelijk groote behoefte bestaat. Modern vervoer. Wij vernemen, dat de Hillcgomsche Broodbakkerij en ver- bruiksvcreenig'ing ..Onderling Belang" Na het overlijden van onzen bekenden Haarlemschen musneus Plhilip Loots, vormde zich een comité om een gedenkteek'en op te richten ter herinnering aan dezen voortreffelijken Haarlemmer. Dit comité is thans ongeveer aan het einde zijner werkzaamheden. De bedoeling is een bank van zandsteen met granieten voat te plaatsen in Den Hout aan het kruispunt van de Emmalaan en de j'ulian al aan. De gemeenteraad nam Woensdag j.l. het besluit aan het comité vergunning te verlee- nen de bank op te richten en daarna in eigendom en onderhoud voor de gemeente te aanvaarden.. Hierboven een afbeelding van het gedienicteeken. Het ontwerp is van de firma V. H. J. Troupin, alhier. auto's in dienst zal nemen ter bediening van de clientèle. Zoo begint zich diit be drijf meer en meer te moderniseeren. Ook bollenauto's zijn niets nieuws meer. R.K. Vervolgonderwijs. Voor de R. K. Jongelui (zoowel Patronaatsjocngelui als anderen) bestaat aanstonds weder een prachtige gelegenheid om de winteravon den te benutten door het volgen van het Vervolgonderwijs, (herhalingsschool). Men melde zich ten spoedigste aan bij den heer E. A. Janssen, Wieresteinstraat, of bij dien Weleerw. Heer Kap. J. L.Wortel. Reeds 4 October vangen de lessen aan. Wij kun nen deze lessen niet genoeg aanbevelen. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van J. 0. C. Elderbroek—Delekors. z. van W. S. van der KlugtSeijsener. z. van A. O. van der Waltvan der Laan. d. van 0. Pothuizenvan der Aar. z. van J. M. van der Wolff—Jans sen. d. van G. D. van Nassauvan Wetering. d. van. M. A. van Beelen van Maris. z. van 0. Gabel Kornize. Roomsche offervaardigheid. Door eo- nigo zelatricen alhier is den Zeereerw. heer Pastoor van Leeuwen van St. Jo seph eene beduidende som gelds ter hand gesteld ten einde een 2e Altaarkloed te koopen. Dit was een aardige en eerste attentie der parochianen aan hun nieuwe» Herder, eene aangename verrassing en tevens bewijs van de Roomsche offer vaardigheid, die zich nooit onbetuigd laat. Zangkoor uit. De zangers van St. Agatha hebben er Dinsdag 'n dagje van genomen om eerstens den pot te verteeren en tweedens den onderlingen bond nog meer aan te halen. Per trein ging het naar Baarn. Te midden van het natuurschoon werd geluncht en gezongen. Amsterdam werd op de terugreis aan-gedaan ter bezichtiging van eenige historische gebouwen. Toen per E. S. M. naar Haarlem, waar co pieus gedineerd werd om den dag goed te besluiten. Per laatste treingelegen- heid keerde het vroolijke bendetje terug. Tooneelvereeniging Zonder Naam" Het gezelschap van tooneeldilettanten, dat zich gevormd heeft om „De Vrek" van Molière op te voeren, komt daar mede ten tooneele hoogstwaarschijnlijk op 20 October a. s. in het gebouw der K. S. A. Gelet op de omstandigheden, dat le het gezelschap is samengesteld uit de meest beproefde krachten op dat gebied in onze Roomsche kringen, dat 2e het staat onder zeer bekwame regie, dat 3e „de Vrek" van begin tot einde boeit door zijn schitterenden inhoud, kunnen wij verzekerd zijn, dat de too neelvereeniging, die besloten is eerst na de eerste opvoering haar naam te bepalen, ons een schitterenden avond zal brengen. Burgerlijke stand. 29 Sept. On dertrouwd O. v. Veen en J, H. v. Zutphen. Getrouwd: S. J. J. P. Burger er: T. M. Duin, Geboren d. v. C. J. M. Steevens- Verloop. d. v. C. W. v. d. Boogaard- Aardenburg. Overleden Jacob Schoorl 74 jaar; N. A. Vessies 13 cLgen een levenloos. Politienieuws. Bekeurd werden deze week: J. H. Autobestuurder, die geen voldoende nummerbewijs had en in zekeren staat verkeerde T. de V., die een hondenkar onbe heerd liet staan. J. R. die met een vierwieler een kin derwagen aanreed en beschadigde. L. de V. en J. P. S. wegens rijden zonder licht. J. B„ die een 13 jarigen jongen mis handelde. G. v. d. W., wegens zitten op het raamkozijn van een ander. C. J. J. wegens clandestien gebruik van èlectrischen stroom buiten den meter om. WARMOND. De gemeenteraad heeft besloten door te gaan met de onderhandelingen met de gemeente Boskoop, om over Leider dorp water in deze gemeente geleverd te krijgen. De burgemeester, die nadere onderhandelingen wenschte met Leiden over aansluiting van Warmond aan de Leidsche duinwaterleiding, deelde mee, het raadsbesluit niet te zullen uitvoe ren, en in geval de autoriteiten hem.iii het ongelijk mochten stellen, mogelijk als burgemeester te zullen bedanken. Blijkens de toelichting van B. en W. moet om de begrooting van de gemeente voor 1922 sluitend te maken een be drag gevonden worden van 330.000. Hierin is echter opgenomen het tekort over het dienstjaar 1920, groot ƒ210:000 zoodat blijvend f 120.000 moet ge vonden worden. Wat het eerste bedrag aangaat, stelt het dagelijksch bestuur der gemeente voor f 150,000 te vinden uit het reserve fonds der gasfabriek en f 60.000 uit andere fondsen der lichtfabrieken. Over 1920 is door de gasfabriek een winst gemaakt van 11,535, benevens een bedrag van 28,304, wat B. en W. voorstellen te storten in het reserve fonds. Ter dekking van het bedrag van f 120,000 stellen B. en W. zich voor, dat gevonden moet worden uita. de invoering van een progressieve straat belasting f 50,000 b. verhooging der recognitiën f 42,000 c. be aling va; een deel der kosten van algemeen be stuur door de gasfabriek f 22,500 d. verhooging van de begraferiisrechte' f 4000, terwijl B. en W. meenen, dat 3000 kan bepaard worden door ver mindering van het rentebedrag van gelden a deposito. De inkomstenbelasting wordt met het oog op de heerschende malaise voorzichtigheidshalve f 50,000 lager geraamd, echter deelen B. en W. mede, dat in de naaste toekomst aan belas tingverlaging nog niet kan gedacht worden. Zij schrijven dit toe aan de gevolgde taktiek om tijdens de oorlogs jaren de belastingen niet te verhoogen. Voor de kasgeldrekening achten B. en W. het niet zonder beteekenis, dat de particuliere banken vrijwel unaniem de leeningen op korten tijd hebben opgezegd, blijkbaar met de be doeling naar het oordeel van B. en W. om dit soort relatiën met de gemeente niet meer aan te knoopen. Gelukkig staan daar tegenover de voor deden, verbonden aan de rijksinning der belastingen, waardoor de gemeente gedurende 9 maanden elke maand 1/10 van het bedrag van het belastingkohier als voirschot van het rijk krijgt. Voor het alhier Zaterdagavond in café „De Toekomst" gehouden prijsbiljarten, bestond zeer veel animo. Er waren 32 doeindtoers. De prijzen bestaande in gedd- Prijzen werden gewonnen als votgt: 1ste prijs P. v. Dam; 2e prijs P. Busohman: 3e prijs C. Guldenmond; 4e prijs L. Mijer. Er werden mooie partijen gespeeld en er was veel belangstelling. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. C. de Kan, 29 i. met S. E. Zwarter, 28 j. van Haarlem Getrouwd: J. Timmermans, 31 j. van Lisse met N. M. v. d. Wiel. 27 j. Geboren: d. van C. H v. d. Slot-Her mans. z. van A. B. v. d. Werf-v. d. Meij. d. van P J. DamenBak'ker. d. van D. C. van Eeden-Weijers. z. van M. J. v. d. Bcrg-Lampe. d. van A. v. d. Niet-Aazelaar. d. van C. Nul- kos-Plomp. d. van A. M. Duivenvoor den-van Huffel. Overleden: Hendricus van Poorten. Petrus W. v. d. Harst, 54 j., van 's-Gra- vemhagen. Voetbal. Op het terrein van de Com- grega tic voetbalclubhad Zondagmiddag een medaille-wedstrijd plaats tnssdhen het 2e elftal van C. V. C. en Conoordia HII van Hidcgam, Na heel goed spel en mooie samenwerking der verschillende spelers mocht het den Congreganisfcen gelukken de medaille te veroveren met 1—0 over winning. Het mooie weer. Als gevolg van het mooie en warme weer der laatste dagen der afgeloopen week kan hier als een bij zonderheid woiden vermeld, dat bij den tuinder P A. Warmerdam voor den twee den keer rijpe aarbeien zijn geplukt. NOORD WIJK. Burgerlijke Stand van 2 tot 9 Sep tember 1921. Geboren: 1 SeptJo- hSnna, dochter van C. Duindam en N. de Jong. 1 Sept. Johannes Nicolaas, zoon van N. Glasbergen en A. v. d. Berg. 31 Aug.Margaretha Maria Wilhel mina, dochter v. A. P. en A. A. Y^ar- merdam. 4 Sept.Cornelia, dochter van A. D. v. Duijn en C. Hoek. 5 Sept.: Jacobus Johannes Hendri cus, zoon van J. Koelewijn en H. A. 3urger. 8 Sept.Leendert, zoon van L. Haaspoot en C. Scholman. 7 Sept.: Krijn Johannes, zoon van H. va Duij.. en P. v. d. Meij. Ond ertrouwd Adrianus Petrus West geest, 43 j„ te Noordwijk, wednr. van M. G. de Groot, en Juliana Catharina Verbist, 37 jaar, te Noordwijk, or.la-gs te Haarlem. Overleden 1 Sept. Peter Hubert Massa, 75 jaar, wednr. van A. C. Lin- denhoff. 5 Sept.Jan Spaanderman, 6 m„ z. van J. Spaanderman en J. Hoek. IJMUIDEN. Verkooping. Ten overstaan van No taris Dolleman is Vrijdag alhier ver kocht een pakhuis met bovenwoning, Oranjestraat 35. Kooper de heer K. Dekker alhier voor f 7550. Een perceel bouwterrein aan de Kenaemerlaan werd opgehouden. VELSEN. Holl. Mij. van Landbouw. Onder voorzitterschap van Jonkh. W. van Tuijl van Serooskerke vergaderde de Holl. Maatschappij van Landbouw afd. Velsen in hotel de Prins den 7 Septem ber j. 1. De vergadering was goed be zocht. Tot Vice-Voorzitter werd ge kozen de heer C. Prins te Velsen, in plaats van den heer J. J. Mulder. Als bestuurslid werd herkozen de heer N. Brandjes te Beverwijk en in de vaca ture ontstaan door het bedanken van den heer Jc. Vessies werd gekozen de heer J. J. Bisschop. Voor de algemeene. vergadering op 13 September te houden te SoetermeerZegwaard werden als afgevaardigden benoemd de heeren P. Boekei te Santpoort en D. Zwart te Heemskerk. Het Sportpark van het U.K. Jongens- petfronaat „St. Jeroen". Zooals we bereids berichtten, heeft men genadeor den Maandag, 5 Sept., de eerste spade in den grond gezet om bovengenoemd R.K. Sportpark in orde te brengen. Het park komt bij Thomasbrug aan den La- genweg naar „Peterhof". Het heeft een oppervlakte van 1.75 H.A. Sinds het Jongenspatronaat „den voet hal" onder zijn bescherming en leiding nam, stond het bij de actisehe Patro- naats-Oommissie vast, dat een sportpark moest komen, om niet alleen voetbal, maar ook andere sport te beoefenen. Wie den Directeur van het Patronaat kont den WelEerw. Heer kapelaan Braakman weet meteen, dat hij een eenmaal genomenidéé niet weer los laat, dat hij met takt en beleid zijn doel steeds meer benadert. De Patro- naats-commissie benoemde in haar ver gadering van 6 October IC 23, een stu die-commissie met blanco opdracht om alle8 te doen wat noodig en nuttig is, om te komen tot een sportterrein met Rijkssubsidie. Deze studie-oommissie be stond uit de Heeren: Eerw. Directeur H. G. de Boer en 0. Verweij (Patro- ««ats-secretaris). De commissie verzocht den heer P. J. do Groot, ook deel uit te maken, wat deze aannam. Van toen af werd er gecorrespondeerd en ge onfereerd eo gereisd naar andere Parochie5, waar men al een sportterrein had, met het re sultaat, dat in de laatste dagen van December 1 2 1 een aanvraae vre d gezon den aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om suVs'dlo overeenkomstig de voorwaa-den, vermeld in de „Staatscourant" van 14 Mei 191 no. 112. Het gevolg was, dat bij Kon. besluit van 18 April 1921, no. 76, aan de Patronaats-Commissie de benoodigde subsidie werd toegekend, uit te be;alen, nadat het terrein is goedgekeurd door den Inspecteur van de Lichamelijke Op voeding in de tweede Inspectie Het ter rein was inmiddels door de Patronaats- Oommissie aangekocht. Men ging onver moeid verder met de werkzaamheden.! heer C. G. J. Alkemade, lid van de Patronaats-Commissie, maakte bestek en teekeningen- Verlof werd aangevraagd aan Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, om het Sportpark te mogen oprichten en om een leening te mogen aangaan; voor dit deel der kosten (en dit is het groot ste deel)dat niet door het Rijk wordt gedragen. Tot op den ien September de aanbesteding plaats had in het Juve naatsgebouw. De heer W. P. de Vree- de was de laagste inschrijver; bean werd opgedragen een en ander te maken. Het terrein moet nu tonrond worden gelegd, en bezaaid met graszaad. Bovendien komt aan de wegzijde een schutting met monumentale inganspoort. Voorts worden de andere zijden afgezet met harmonicagaas, alles overeenkomstig de voorschriften van het Rijk. Op het terrein komen een tribune met 150 zitplaatsen, een k.eed .amer enz. Ah het park eenmaal klaar is, zal men) de gunstige ligging kunnen beoordeelen. Op het tegenwoordige (gehuurde) voet balveld kan de wind soms een geduchte vijand zijn. Op het nieuwe terrein zal het bosch van „Offem" veel wind koe ren. Bovendien ligt het vlak bij het dorp. Het was wel noodig, dat er een flink terrein kwam. Eerstens omdat de Pa- tronaats-voefbaldub S.J.C. reeds bezig is haar zevende elftal te formeeren, en tweedens omdat bij al dat voetballen an dere takken vein sport ,en voo.al gymna stiek, vergeten zouden kunnen worden en de lichamelijke opvoeding mag niet culmineeren in „een voetbal". 't Is te hopen doch ook te verwachten dat de S.J.C.-iledea, die den laatsten tijd zoo kranig gaan spelen en reeds zoo vele overwinningen behaalden, het op prijs weten te stellen, dat de Patronaatscomnvis- sic zich diep in de zorgen steekt, om een sportpark in te richten. Die Parochianen die direct of indirect met de sport te ma ken hebben, zullen moeten erkennen dat de Patronaatscommissie haar tijd begrijpt, en tracht te leiden in goede banen, wat zoo gemakkelijk langs verkeerde paden kan afzakken. De Patronaatscommissie benoemde in haar vergadering van 6 Sept. jJ. tot leden der Commissie van Toezicht over het nieuwe sportpark: de Eerw. Di recteur van het Patronaat en de heeren P. J. de Groot, J. W. Roodenrijs, (voetbal- commissaris van de commissie) en C. Ver- wey. Deze laatste zal optreden als secre taris-administrateur. Laten we hopen, dat onder Gods ziegen het R.K. Noordtwijk'sche Sportpark veel goeds tot stand brenge voor het Patronaatswerk, voor de Paro chie van St. Jeroen en voor de gansche ge meente. De gevonden schat. Gistermid dag (Vrijdag) 2 uur werden de inder tijd bij den Zeeweg opgegraven munten op 't gemeentehuis aan de rechtheb benden overgedragen. De heer D., in wiens grond de verzameling gevon den werd, ontving de helft; de beide gemeentewerklieden, die de munten vonden, ontvingen samen de rest. Over den pot moet men 't nog eens worden. Goede oogst. De heer F., huur der van een volkstuintje, roöide dezer dagen van een aardappelakkertje pl.m. een mud van de roe. Het proefje, dat we er van zagen, is werkelijk ten- toonstellingswaardig. Als er overal zoo gerooid werd, dan zou men zich niet ongerust behoeven te maken over de aardappelvoonziening in den aanstaan den whiter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1