In en om Haarlem, Dit numnwr fctstaat uit twee bladen. - Eerste blad Stadsnieuws. DAMIAATJES DINSDAG 13 SEPTEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13937 FPES WEEKJ 0 25 RAMGO PER POS T PER KWART. B!J VOORUITBETALING f 3.577, HET LIEFDEWERK DER „BIBLIOTHEKEN" VAN DE HAAR- LEMSCHE ST. VINCENTIUS-VEREENIGING. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1743, POSTREKENINO No. 5970. DE SINT LIDUINA-KERK TE SCHOTEN. A D VERTEN TI ËN 38 CENTS PER REGQ> DIJ CONTRACT BBLANG3IJKE KORTING AGENDA 14 SEPTEMBER Het AHaar. DE ST. LIDUINA-KERK. Het nieuwe postkantoor. De postkantoren in den omtrek. VAN ONZE RECHTBANK. DE sint LIDUINA-KERK TE SCHOTEN. Een aardig kiekje van het intérieu (oooooo O O OOOO OOOOOO O 00 OO oc> De Haarlemsche Bachvereenigmq Telegrafisch Weerbericht. BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHA PPEN PER KWARTAAL i *3.25 BUREAUX» (99 Voorzeker mag dit Liefdewerk een der meest belangrijke onzer Vincen tius-Vereeniging worden genoemd. Het is ook een der oudst beoefende. Wij lezen in de notulen der Vincentius- verendering van 8 Januari 1864: „Mor genavond zal onze Bibliotheek worden geopend, en de bezochte gezinnen zul len alsd ui in de gelegenheid worden gesteld om gratis goede boeken te verkrijgen. Den leden wordt aanbe volen, bij het bezoeken der gezinnen, daarop zooveel mogelijk aan te drin- gen." Aldus op 9 Januari 1864 geopend, beleeft de Bibliotheek thans een ruim 57-jarig bestaan. Welk een groot ge tal boeken zijn in die jaren ter lezing verstrekt, welk een goeds zal hierdoor zijn gesticht. Zij begon in de jaren toen er nog geen sprake was van een Roomsche pers, toen er vooral onder de minst- bedeelden groots behoefte bestond aan goede, aa.i Roomsche lectuur. Dit laat ste vooral was het doel van de op richting der Bibliotheek „zoowel ter ontspanning als ter ontwikkeling goe de lectuur te verschaffen geschoeid op Roomschen leest, die de harten rein houdt vau ongeloof en zedenbe derf." Aan dit verheven beginsel is steeds, en wordt bij voortduring met grooten ernst vastgehouden. De boe ken der St. Vincentius-Vereeniging kunnen en mogen door een ieder wor den gelezen, jong en oud zullen be vrijd blijven van ergernis, al zijn er natuurlijk speciale afdeeliugen en num mers voor kinderen, jongens en meis jes-boeken, en boeken op velerlei ge bied voor ouderen. Oorspronkelijk is het Liefdewerk op gericht voor de bezochte gezinnen, die van den beginne tot nu steeds gratis boeken ter lezing bekomen. A! werd daarvan vooral in de Ia- tere jaren niet het algemeen gebruik jfrgcmjalrt wat zoo gaarne gewenscht ^erd, spoedig bleek echter dat de leeslust onder de andere Katholieken van dien aard was, dat men gaarne en dan tegen eenige vergoeding van de Vincentius-Bibliotheek gebruik maakte. Zoo ontstonden verschillende avon den per week, waarop de Bibliotheek geopend was en men al of niet tegen vergoeding boeken kon bekomen. In den loop der jaren heeft zich het Liefdewerk onder Gods zegen be langrijk uitgebreid, en zijn in de laat ste jaren in verschillende Parochiën afdeelir.gen der Vinccntius-bibliotheek gesticht, zoodat thans op 4 plaatsen n.l. Nieuwe Groenmarkt in het Vin centiusgebouw, Klarenheekstraat in een lokaal der Zustersschool, Paul Kru- ,iaa' bij lokaal der Sacristie en in de Antoniestraat in de Zustersschool t verschalende en meerdere avonden per week, gelegenheid is tot liet be tonden van boeken en zulks gewoon lijk van October tot April, terwijl de Bibliotheek op de Nieuwe Groenmarkt het geheele jaar geopend is. Hen steeds toenemend aantal boe ken wordt jaarlijks uitgegeven, de laatste jaren ging dit aantal ver boven de 60.000, hetgeen toch zeer belang rijk mag worden genoemd en een ste vig wapen tegen de slechte lectuur. Naar aanleiding ca van het feit dat het afgeloopen jaar een terug gang van aantal lezers en boeken toon de, heeft het Bestuur dor Bibliotheek dezen zomer eene belangrijke reor ganisatie ter hand genomen. Alle boeken, de Vincentius-Vereeni ging bezit er circa 11000, zijn gerestau reerd, de minderwaardige verwijderd en door nieuwe exemplaren vervan gen, de meeste opnieuw gebonden of van een nieuw uiterlijk voorzien en Wat hoogst belangrijk is meer dan 1000 stuks geheel nieuwe boeken, nieuw zoowel wat exemplaar als schrijver betreft zijn bijgekocht en toegevoegd aan de verschillende afdce- lingen, zoodat zelfs de meest verwoede lezer, geheel nieuwe boeken vindt, en rijn leeslust kan botvieren. Verder is een geheel nieuwe Uniforme Catalo gus ter perse, zoodat alle afdeeliugen dezelfde nummers, zooveel mogelijk dezelfde boeken hebben. Voorzeker mogen wij zeggen een buitengewoon groot werk, hetwelk de zen zomer ten behoeve der Bibliothe ken heeft plaats gehad, en waaraan de Vincentius-Vereeniging een belang rijke som gelds heeft ten koste ge legd. Maar naar wij hopen en verwaeh- km, niej Gods hulp, niet nutteloos wij wenschten deze mededcelingen aan Haarlem's Katholieken te doen, ten Einde de aandacht nog eens op liet Liefdewerk te vestigen, de belangstel ling wederom te verhoogen, opdat na de beschreven reorganisatie, een nieuw tiidperk van verhoogden bloei voor de Vincentius Bibliotheek moge aan breken en opdat onder Gods zegen 't Liefdewerk, zijn devies getrouw moge zijn en blijven „een machtig wapen tegen de slechte lectuur." Na deze mededeelingen, die speciaal de Vinccntius-bibliotheek betreffen, mag nog wel eens met nadruk worden gewezen op het gevaar van neutrale lectuur. „Het doet mij geen kwaad lioort men zoo dikwijls als uitvlucht bezigen. Dit bewijst alleen hoe ver de Room sche fijngevoeligheid bij de lezers en genieters van n:et-Roomsehe lectuur reeds is afgestompt. Ze voelen de waarde niet meer van het Roomsche goud, dat ill Roomsche boeken is weg gelegd, omdat zij zich reeds te veel met metaal van minder gehalte be vredigden. „Het doet mij geen kwaad", 't is het beste bewijs, hoeveel kwaad het lezen van niet-Roomsc.he boeken de-? zen lezers reeds heeft gedaan en ze voe len het genot niet meer, dat steekt in opwekkende katholieke lectuur met de heer ijke kathoPeke mo-a-:-l, die er in geweven is. Het telkens weer lezen van niet- Roomsche boeken en lectuur is een invretende besmetting van 'tRoomsch denken en voelen en het treurigste is dat deze besmetting zich ook mee deelt aan de omgeving van de aange tasten, aan de leden vna het huis gezin, de kameraden op kantoor, de vrienden en vriendinnen. Ook het geheele leven regelt zich ongemerkt en alras naar die zooge naamd breedere opvattingen, die men opdoet in die neutrale boeken en waarvan de getuigenis naar buiten, meent men, gekleed staat! met het gevolg dat het pad. der deugd, dat zoo nauw is en samenloopt met den weg naar den hemel, steeds moei lijker te betreden is. Men komt er toe het gevaar zoo groot niet meer te- schatten; men aast op steeds meer prikkeling; men be zoekt, om daaraan te voldoen, ge vaarlijk tooncel en gevaarlijke bios copen; men komt er ook toe zekere natuurwetten als niet van bindende kracht te beschouwen. Men behoeft voor dit alles nog geen slechte boeken te lezen, maar het is nu eenmaal niet mogelijk dat een niet- Roomsche schrijver het leven beziet, zooals een Roomsch-Katholiek dat be zien moet, en toch dient geheel ons leven doordeesemd te zijn van den echt-Roomschen geest. Vooral de ouders mogen in dezen wel eens bedenken, welke groote ver antwoordelijkheid zij op zich laden met aan him kinderen toe te staan genet te zoeken in niet-Roomsche lec tuur of, nog erger, daarbij zelf het voorbeeld te geven. Niemand ontgaat op den duur aan den stilaan indruppe- lenden invloed van neutrale lectuur. Wie krachtig wil medewerken aan den opbouw van onze Maatschappij; wie werkelijk het „Christus vindt, Christus regnat, Christus imperat" wil bevorderen (en tot dezulken richten wij ons vooral), beginne met zijn edgeu leven geheel te doordringen van de Roomsche leer en de Roomsche moraal. Een machtig middel daartoe is met zorg zijn lectuur te kiezen. Al leen hij, die dat doet, kan een Katho liek van de daad zijn; kan medewerken tot de verdieping en verspreiding van de Roomsche levensbeschouwing in onze samenleving. Van hem alleen zal warmte uitgaan tot handhaving en vruchtbaarmaking van de Katholieke moraal in het huisgezin en het open bare leven. We gelooven dat er weinig werken zijn, die den arbeid der Apostelen meer. nabij komen, dan de zorg, dat goede lectuur in zooveel mogelijk han den te brengen en daaruit alle niet- goede lectuur te weren. Daarom dient elke poging, die dat bewerkstelligt, warm te worden aan bevolen. Sociëteit „Sint Bavo" Geloof en Weten schap 8 irur. Hoofdbestuur Volks bond 8 uur. Haarl. Inkoop Combi natie, half 9. Familie Bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkorkest. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag ge opend, uitgezonderd Zaterdags en Zon en feestdagen. Thee-moderevue. Donderdag 2i2, Vrijdag 23 en Zaterdag 24 September zal door de N. Venn. A. v. d. Laan en Co.'s Modema gazijnen een Hhee-moderevue gehouden worden. Vertoond zullen worden: Wan- dolcost.nines en mantels, visile-costumes, nier- en avond,loiHten. Toen men, nu ruim een jaar geleden, be gon met den bouw van de St. Liduina- kerk te Schoten, reproduceerden wij het beeld van de kerk, vanaf den Rijksstraat weg gezien. Hiérbij geven wij een twee tal kiekjes van het inférieur der kerk, waaruit tevens te zien is, hoe druk het gisteren was! Langzaam, maar zeker nadert' ons nieu we postkantoor zijin voltooiing. Door een zestigtal arbeiders wordt dag aan dag hard gewerkt, om het gebou-vv op tijd klaar te hebben. I December moet namelijk de af levering geschieden. Nü, daaraan behoeft niet getwijfeld te worden, zoo venzekerde ons de heer Rei radens, bouwkundig ambte naar bij de Landsgebouwen. De oplevering zal op tijd geschieden. Dan zal er ruim 2% jaar aan gearbeid zijn. I-n April 1919 toch begon mien met de slooping der eersle per ceel-en. Wat de bovenverdieping betreft, be gint men al aardig te vorderen met het werk. Met een dag of veertien hoopt men hier klaar te zijn met het metselwerk. Dan begint men met het leggen der grenen vloeren, waarna de schilder er eenigen lijd komt bee-rsdhen, de ruiten ingezet worden en er nog eenige kleinere zaakjes opge knapt worden. Hoewel het er natuurlijk nog. erg rommelig was. gaven de boven verdiepingen al 'n uitstekenden indruk van de grootte en de gerieflijkheid der zalen. Vooral de groote zaal voor het lokaal-tele foonnet maakt een imposanten indruk. Deze zaal meet 48 bij 12 meter. De kleine vensterruiten zijn geheel in den stijl, Van buiten bezien, zou men zoo zeggen,^ dat die kleine vensters niet veel licht binnen zullen laten en er steeds een halve duis ternis zal hangen. Doch dan vergist men zich- deerlijk. Er is integendeel een uitste kende lichtinval en zelfs de verste boeken der zaal worden helder verlicht. Die kleine ranuen zijn trouwens met opzet aange bracht. Door groote ruiten valt het helle zonlicht in al zijn felheid binnen en flik kert te veel in de verschillende toestellen. Dit is mi voorkomen. Dit kleine onderdeel bewijst wei, hoe die bouw tot in de kleinste bijzonderheden vastgesteld is geworden en nu afgewerkt wordt. Het is de bedoeling, om, wanneer de te lefoondienst in het nieuwe postkantoor ondergebracht wordt, hot Haarlemsche net automatisch in te richten. Naar men weet, worden de lokalen in de Smedestraat, wel ke nu bij den telefoondienst in gebruik zijn, dan ingericht voor den administratie ven' dienst der politie. Ook de andere afdeelingen boven vorde ren in afwerking uitstekend. E<r zijn er heel wat. Directeurskamer, zaal voor de bestellers, voor het personeel der admini stratie, kleedkamers enz. enz. Frissche toi lets zijn natuurlijk eveneens aangebracht. Beneden is het niet een dhaos, waar oog niet veel uit te onderscheiden is. Balken, planken, tobbes kalk en nog andere bouw materialen zijn er zóóveel en in zóó'n wanorde, dat men onmogelijk een goeden kijk' over bet benedengedeelte kan krijgen. Hier komt o.m. de groote wachtzaal met twaalf loketten voor zegelverkoop, aan bieding van postpakketten, postwissels, aangeteekende brieven. Hier zal men niet zoo gauw behoeiwe-n te wachten als thans in het ouderwetsch-e postkantoortje het geval is. V-oor het personeel worden aparte in gangen gebouwd; voor hel administratief personeel een ingang met trappenhuis en een voor de bs-tellers, beide aan de R-aaks, en een ingang in de Zijlstraat voor bet personeel van het telegraafkantoor. Wanneer met de bij trekking van de te onteigenen perceelen zal kunnen begonnen worden, is nog niet bekend. Sedert de aanneming van het onteigeninigswetje heeft men er niets m-eer van gehoord. De tonen, welke op het gebouw verrijzen zal, moet juist komen te staan boven het gedeelte, dat gebouwd zaal wonden op de plaals, waar nu de te onteigenen buizen slaan. Het gebouw belooft tets gnootsch te worden. Haarlem zal oen postkantoor krij gen, waarop hét recht beeft en waarnaar het reeds lang smacht. Niet al-leep Haarlem, maar ook de om liggende plaatsen vragen reeds lang naar nieuwe postkantoren, of minstens uitbrei ding en verbetering der bestaande, welke niet meer aan onzen modernen tijd voldoen. Er zal echter, ten minste den eersten tijd, neg niets van komen. Alleen het post kantoor te Aordenhout zal een uitbreiding ondergaan. Daar zal een groote zaal aan gebouwd worden voor den technischen dienst Woensdag 28 September heeft de aanbesteding daarvan plaats. Voor nieuwe postkantoren te Overveen en Santpoort zijn wel bestekken en teekeningen ge maakt, maar de plannen vinden geen voortgang. In Heemstede zou de gemeente voor eigen rekening een nieutw postkan toor bouwen. Hieromtrent vernemen wij, dat dit werkelijk zoo is. Er loopen nu on derhandelingen tusschea het Rijk en Heemstede. Indien deze onderhandelingen succes hebben, zou Heemstede het post kantoor bouwen en het rijk het huren. Binnenkort zal den raad een prae-advies bereiken over de plaals, waar het gebouwd zal worden. Twee plaatsan schijnen er geschikt toe te zijn; de eerste tegenover het bestaande postkantoor, de andere op het Nieuwe Valkenburgerplein, ten zuiden van de Camplaan. De plannen worden ontworpen door den architect Jos Cuypers. Verzet tegen de politie. Gistermiddag hadden zich twee jongens uit Volendam, Th. T., 17 jaar, timmerman, en J. P., 18 jaar, fabrieksarbeider, voor de rechtbank alhier te verantwoorden we gens verzet tegen de politie. Op 18 Mei ging het in Volendam vrij woelig toe. Des avonds te half elf veroor zaakte de 17-jarige G. P. een volksop loopje en werd daarvoor opgepakt door 2 veldwachters. Het volk was het hiermee niet eens en in minder dan geen tijd was het groepje omsingeld en was P. losge rukt. Door het opdringen was het niet moge lijk P. weer te grijpen, die zich met de 2 beklaagden naar huis begaf. De veldwachters, die als getuigen waren opgeroepen, verklaarden, dat P. door de beklaagden was losgerukt. Echter was 't reeds donker en de tweede getuige wist zich niet te herinneren of er lantarens brandden of niet. De verdediger van den eersten beklaag de, inr. T-hijssen, had als getuige de charge opgeroepen G. P., die losgerukt zou zijn door de beklaagden. Deze getuige verklaarde, dat het zoo druk was en donker, dat hij niet kon zeg gen, wie hem losgerukt had. Wel wist hij zeker, dat Th. T. het niet gedaan kon heb ben, daar hij hem, toen hij los was, op eenigen afstand zag staan. De Officier van Justitie achtte de ver klaring van de veldwachters overtuigend en eisohte tegen Th. T. één maand tucht huis en tegen J. P. één week gevangenis straf. Mr. Thijssen was het met deze opvatting niet eens. Hij meende, dat waar de getuige a decharge verklaarde, dat niet na te gaan was, wie hem hadden losgerukt, niets was bewezen. Aannemende dat de veldwach ters geheel te goeder trouw waren, geloof de pleiter toch dat zij zich te veel met den arrestant moesten bezig houden, dat het te donker was en dat er een te groote volksmenigte op de been was, om werke lijk zeker te kunnen zeggen, dat inderdaad deze twee jongens het hun ten laste ge legde begaan hadden. Daarom vroeg verdediger vrijspraak voor Th. T. en wanneer dit niet mogelijk mocht zijn, een voorwaardelijke veroor deeling. Aanvulling. Men ve zoekt ons, het kerkbericht van de parochie van het H. Hart als volgt te willen aanvullen; Donderdag kwart over tien gezangen Huwelijksmis. 11 IQ T2fl De „Haarlemsche Ba hvereeniging" f e- staat weldra vij f tig jaar. In een programma, samengesteld bij «en vorige feestelijke gelegenheid, staat omtrent de oprichting het volgende te lezen: „Het was op den 16en December 1871, dat drie verdienstelijke inwoners van Haarlem, de heeren Jos. Bastiaans, D. L. van der Heide en E. A. Kruseman, te zamen kwamen om, zoo mogelijk, den grondslag te leggen tot een vereeniging, om do edele toonkunst te d'eaon. Kunst beoefening en kunstveredeling tot bevor dering van het schoone en goeie was het oorspronkelijk en loffelijk doel, waar naar de oprichters der Haarlemsche Bachvereeniging streefden en waarvoor aij, zoolang zij dat vermochten, hebben gewerkt en geleefd. Zij hebben daarbij geheel belangeloos een toewijding en werkzaamheid ontwikkeld, die achting en eerbied afdwingen, omdat zij het wa ren, die deze vereeniging niet alleea hebben opgericht, maar haar hebben we ten te verheffen tot een der grootste en belangrijkste muzikae verenigingen, walke hier te lande bestaan en die zoo wel hier als in den vreemde, door kun stenaars en critici met eere en onder scheiding worden genoemd." In de Haarlemsche muziekwereld is dit jubileum een gebeurtenis des te be langwekkender, omdat „Each" zoon voor name plaats in het Haarlems Ae muziek leven inneemt en omdat zij zooveel heeft gedaan tot verheffing en veredeling der muziekkunst in Haarlem. In het geheele land, in geheel Euro pa, ja in de geheele wereld zelfs, be zit „Bach" uit Haarlem een goede re putatie, daar zij er naar streeft de gevierde artisten uit welk land ook, hier te doen optreden en zij daar wonderwel in slaagt en den artisten hier immer een schitterend onthaal ten deel valt. Met genoegen mag de Haarlemsche Bachvereeniging op de afgelegde baan terug zien, want haar rusteloos stre ven naar deugdelijkheid en oor=Twooke- lijkheid der uitvoeringen heeft haar een een benijdenswaardige leienliefde en le- dentrouw bezorgd. Ze mag heeten de hoogst aanges h-even muz:ekvereeniging! in Haarlem, waarvan lid te zijn een eer en lid te worden voor vele muziek liefhebbers een ideaal is. Want het is bekend, dat het ledental immer compleet is en het aantal aspirant-leden in den regel zeer gr ot. Met een enkel woord mogen wij hier ook wel wijzen op het groote aandeel dat de Haarlemsche Ba-hvereeniging onge twijfeld gehad heeft in de ontwikkeling van het Haa-lemsche muz ekle-en, waar door Haarlem een groote steun voor vele artisten en de muziekkunst is kunnen blijven. Medegedeeld door hel Kon. Ned. MeL Instituut te De Bil-dt. Naar waarnemingen verricht in det morgen van 13 September 1921. Hoogste barometerstand: 768.5 m. M. Toulouse. Laagste barometerstand: 749.2 m. M. Hernosand. Verwachting, van den avond van 13 tel den avond van 14 September 1921: aan vankelijk nog krachtige, later wellicht af nemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind; zwaarbewolkt tot betrokken met kans op regen; iets warmer. Een wereldreiziger. Gisteren heb ben wij een Hollandscthen wereldreiziger gezien, A Krijnfoerg, geheeten. Deze reist al sinds Maart 1914 de wereld rond. Door verkoop van ansichtkaarten tracht hij in zijn levensonderhoud te voorzien. Hij is reeds geweest in België. Polen. Rusland. Siberië. Mantsijocrije, China. Java, Engeisch-Indië, Australië en Tas man ië. Dat hij heel wat ondervonden heeft, spreekt wel haast van zelf. Zoo is hij b.v. „maar" 33 maal gearresteerd ge worden, verdacht van spionnage. Maar telkens lieip het ook weer goed voor hem af. Van zijn twee vrienden, die met hesr. de wereldreis begonnen, is er een in Engeisch-Indië aan malaria gestorven, terwijl de ander in West-Australië achter gebleven is. Krijn berg's reisboek bevat natuurlijk een zeer groote verschekLeniheid van bandteeker.'ragen, postzegels, stempels en dergelijke uit alle oorden der wereld. Te zamen vormen zij een fraaie collectie. Krijmsberg hoopt nu nog Amerika en Afrika te bezoeken. Dit Man moest hij, wegens den oorlog, in 1917 opgeven. Tn ongeveer 1M jaar denkt hij met deze nieuwe reis klaaT te zijn. Een rare snijboon. Een juffrouw- van rond 20 jaar kwam gisterenavond omstreeks half negen uit de richting v*n het Station den Jansweg af en liep met een sneltreinvaartje van den hc-o-.u walkant in 't water van de Nieuwe Gracht. Voorbijgangers merkten dit al spoedig. Door een politie-agent en eenige voorbijgangers werd zij op 't droge ge bracht en bij Dr. v. Breggen aan dei) Jansweg binnengedragen. Daar weigerco zij iets meer op te geven dan haar naam eii leeftijd. De reden waarom zij een r»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1