Wisselkoersen en koersen van iankpepier Sport en Spel. Amsterdamsche Bsurs Schoollaarzen en Gymnastiekschoenen i B. JONCKBLOEDT UIT DEN OMTREK Programma. De installatie van den nieuwen president der Rechtbank. LANGS DEN WEG. Personalia. Burgerlijke Stand NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 3.— 3.02 Baskpapier 3.02Ug 3.10 FARIJS 22 67 22.721 a Bankpapier 22.771-2 22.82i f BRUSSEL. 22 30 2235 Bankpapier 22 40 22.45 WEENEN 0 31 ©•32% Bankpapier 0.29 0.30 LONDIN 11.79*/. 11 807. Bankpapier 11.78 11.82 STOCKHOLM 68.— 68.25 KOPENHAGEN 53.75 56.25 CHRÏSTIANIA 41.— 41.50 BAZEL 5435 54.45 NEW-YORK 3.16 3.16*/. IJMUIDEN. fiUdsfQdteM doorDE SPAARHEBAMK. VELSEROORD. Ï0ET3&L. H. V. B.-nieuws. GEMEN6D NIEUWS. RUIME SORTEERING. Barteljorisstraat 27. eeN Kiekje Op de Jaarbeurs. Keuken meubelen Meubelmakerij Lange Poellaan 4 fender deed is niet bekend. Öe juffrotrw jras zeer bedroefd. 't Stinkende water van de bieu-we Gracht lijkt ons echter al zeer ongeschikt om ziele troost te zoeken. Gouden echtpaar. 14 September her denkt het echtpaar Pamper, Teding van Berckhoutstraat lOzwart den dag, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden ver bonden. Een commissie, gekozen uit en door de bewoners van die straat en de Oosterstraat mochten er in slagen, daartoe geholpen door ruime bijdragen van de bewoners, dezen dag voor het echtpaar tot een on- vergetelijken te maken. Allereerst werd hun j.l. Donderdag "n rijtoer in de omstreken aangeboden, waar na zij bij thuiskomst aangenaam werden verrast door in hun hoekje ieder een leun stoel te vinden, bovendien op tafel een pluche tafelkleed. Ook ontvingen zij nog een prachtige bloemenmand. Tot slot zal hun morgen-, Woensdag avond, kwart over zevenen een serenade worden gebracht door Harmonie-Crescen do, welke hiertoe welwillend hare mede werking verleent. De Electr. Spoorweg-Mij. Met ingang van Vrijdag 16 September a.s. zal de ge wijzigde dienstregeling der E. S. M. in werking treden. Deze vermeldt ojn., dat de treinen, die op de geheele uren van Am sterdam en Haarlem vertrekken, wederom met de oude snelheid zullen rijden. De reeds bestaande sneldiensten blijven ge handhaafd. We vermoeden dat velen met genoegen van dit bericht zullen kennisne men! Muziek in den Hout Laatste avond concert te geven door de Haarl. Orkestver. onder leiding van Willem Knikker, op Dinsdag 13 Sept. 1921 om 8 uur. 1. Rubbermarsch, Nico Gerhaxz. 2. Ouvertnre „Egmont", L. v. Beethoven. 3. Les Sirènes, walzer, E. Waldentel. 4. In Holland, Orkestsuite, Ch. Kriens Jr., Mor gen op de Zuiderzee. De molen. Avond- klanken. Klompendans. 5. Coppélia ballet, L. Deübes. 6. Fragment de l'opera „La Traniata", G. Verdi. 7. Ouverture „Gml- laume Tell", G. Rossini, Een bok. Door 2 jongens is Zondag op de Groote Markt een losloopende groote bok gevonden. Zij bobben het dier mee naar huis genomen en bij de politie aan gifte hunner vondst gedaan. Mist niemand zijn viervoeter? Onderzoek betreffende voorgeoefend heid voor de Militie. De Burgemees ter van Haarlem maakt bekend, dat oj> Dinsdag 8 November a-s. zal aanvangen het onderzoek tot het verwerven van het bewijs betreffende bet voldoen aan de eisdhen van voorgeoefendheid, bedoeld in «rt. 70 deT Mlitiewet Het bezit van dat bewijs geeft i geval van toerwijzing aan de lnf^i'i- i>c, 'e Vesting-Artillerie of de Geniet w» e~> uitgezonderd telegrafisten en tdap» ar'sTêh) aanspraaik op een twee maanden korteren eerste-oefeningstijd; voorts geeft het bewijs aanspraak op in- Hjwrng bij bet korps en in bet garnizoen ter keuze van den dienstplichtige, voor zoover bij voor zoodanige inlijving ge schikt is en deze met de belangen van den dienst is avereen te brengen. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Koninklijk ges luit van 17 Juni 1912 (Staatsblad no 188). Inlichtingen om trent deze eisdben zijn te verkrijgen ter secretarie dezer gemeente. Het onderzoek zal, zoo noodig, op twee of meer dagen, volgende op ge noemden datum worden voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoensplaatsen:: Amsterdam. Den Helder, 's-Gravenfliage, Gorinchem, Breda, Venlo, Arnhem, Kantpen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen 2e lotelingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zidh vóór 10 October a.s. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, voor welke «ij hebben geloot Zij moeten bij de aanmelding opgeven |n welke gemeente zij aan bet onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de ge meente, w zij aan het onderzoeik wen schen der! nemen, moeten bovendien te kenr geven, of zij gedurende het onderzoo!; voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de lotelingen, die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zoo veel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht rezonden van de plaats (lokali teit), waar en van bet tijdstip, waarop zij rich aan bet onderzoek moeiten vervoe gen. SrhooDo'cw voor Bijzonder Onderwijs. B. en W. van Haarlem, gelet "op artikel 75, le lid en 76 der Lager Onderwijswet 1929 en op artikel 4 van he' Koninklijk besluit van 31 December 1920 (St.blad No. H53), Ventrem ter openbare kennis, dat de Raad dezer ge meente op 7 dezer afwijzend heeft be schikt op het verzoeks-hrift, ingekomen od 2 Augustus j.l., van het Bestuur dor Yereenigïng instituut Oranje- Nazsau" a'bier, tot verkrijeing, van ge meentewege, van eon schooire'ouw lie'zij door stichting van een nieuw, hetz- door bewhikbaa'SJe1ling van een besteand ge- bonw; o.a. op grond, dat bij bedoeld verzoekschrift niet zijn overgelegd de stukken vermeld in artikel 73, le lid, snb a, b en c der Lager Onderwijswet 1920. Jn herinnering wordt voorts gebracht, dat, ingevolge artikel 76, 2e lid van genoemde wet, ieder ingezetene vóór 74 October lr2t van genoemd besluit hij Gedeouteerde Staten dezer provincie in beroem kan komen. Tot dien datum liggen alle beschei den, op deze beslissing be're'king heb bend, van heden af kosteloos voor een ieder ter inzage on de Secretarie der gemeente (5e Afdeelmg"). Gemeente-archief. Verschenen is het werving van den toestand van het gemeen tearchief te Haarlem over bet jaar 1920. Over den voortgang der inventarisatie wordt gezegd: Het archief van den ar tfarvarrs, aanvangend met het jaar 1857, was woor het grootste itesf in enkele pak ken gebonden. Het geheeie archief is nu geordend. Met de inventarisatie van het familie archief -Fahricius werd voortgegaan. Het overschrijven van den catalogus der portratverzameling, in klad gereed, ging gepaard met het beschrijven van ver scheidene fotografische portretten, die, eerst later voor den Jag gekomen, niet in de verzameling waren opgenomen. Voor het archief werd van mevrouw G. H. van der Vangst-Ie Gilde te Haar lem ontvangen: het archief der opgeheven vereemiging ^Mididenslandsikeuken 1917". Van de vereemiging „Haerlem": het (kasboek van het buurtgild „Het Hof van Coetemburgh" in de Achterstraat, 1776 1828, 4°. Pogingen, aangewend om liet archief van het „Steuncomité' te verkrijgen, had den nog geen gevolg. De archieven werden geraadpleegd door 97 personen. Van dezen brachten 82 een ■persoonlijk bezoek, tezamen 376 bezoeken. Aan verschillende afdeelingen der secreta rie werden 68 maal stulkken afgegeven. Herhaaldelijk werd daarenboven het niemv-aroliief geraadpleegd ten behoeve van den loopenden dienst. Op de leeskamer werden archivalia ge raadpleegd uit het Algemeen Rijksarchief (7 maal), uit het Krijgsgeschiedkundig an chief van den Generaien Staf en uit bet Gemeente-archief te Amsterdam (2 maal). Van hier werden slukiken in bruikleen gezonden naar bet Algemeen Rijksarchief (9 maal), uit het Rijksarchief te Gronin gen, naar het Rijksarchief te Utrecht (3 maai), naar het Bureau van s Rijks ge schiedkundige publication (2 maal), naar de UuiversiteitsbiWiotlieck te Amstrdam (3' maal) en naar die Secretarie van Til burg. Driemaal weid een tentoonstelling uit den atlas in het Frans Hals-museum ge houden. Achtereenvolgens werden daar uitgestald: teekeningen betreffende Zand- voort, teekeningen van Picter Saemredam en kinderprenten. Ook de leden van de vereemiging „Haerlem werden wedr uit- genoodigd tot een kunstbeschouwing en bij een voordracht over Jan van Wairé lagen portretten van den dichter te be zichtigen. Nieuwbouw. Men is begonnen met het slaan van de palen en het voorbereidende werk voor den bouw van 57 woningen voor de coöperatieve bouwvereeniging „De Voorzorg" mn den Werkmansbond. Deze huizen komen te staan op de terrei nen van de Schreveliusstraat bij de Leid- schevaant. Jubileum. Heden herdacht Mej. M. P. Luijte den dag, waarop zij voor 12% jaar in dienst trad bij de firma P. v. d. Eijk- hoff, Lingerie-atelier, Zijlweg 73, alhier. Vanmorgen werd zij door 3 dames per atax van haar woning gehaald en feeste lijk door een der firmanten ontvangen, die haar toesprak en een schemerlamp overhandigde benevens een bloemenhulde. Tevens werd zij door een der dames collega's namens het personeel toegespro ken en kreg een aardige verrassing in den vorm van een gouden collier, benevens bloemen. Het verdere gedeelte van den dag werd in huisdijken kring doorge bracht. Hedenmorgen te 10 uur is de nieuw benoemde president der Arrondisse- ments Rechtbank alhier, mr. P. J. G. van der Muelen, als zood uiig geïn stalleerd. Bij de plechtigheid waren aanwe zig vele leden der balie en het per soneel der griffie. Ook woonde de kantonrechter mr. W. G. Del Baere de installatie bij. Na de gebruikelijke formaliteiten ge schiedde de installatie door den waar nemend president, mr. W. H. vam Nes van Meerkerk, rechter-commissa- ris, die den nieuwen president met hartelijke woorden gelukwenschte en o.m. zeide dat de Rechtbank met veel genoegen kennis van diens benoeming had genomen. Hierna nam jhr. mr. F. W. van Styrum het woord om zich namens de Balie bij de hulde door den vori- gen spreker geuit, aan te sluiten. Het doet de Balie genoegen iemand be noemd te zien de bij de Rechtbank bekend is en een eervolle loopbaan, achter zich heeft, ook als advocaat. Spr. heeft den n'euwen president in zijn werk hoog ieeren waa. deeren. Te meer genoegen deed deze ben e ning, omdat de Ba'ie iemand nood g heeft, die ziji roep'ng nnar behoo.en zal vervuilen, gelijk zijn voorganger steeds gedaan heeft. In de toespraak die de nieuwe presi- Relletje. Zondagavond elf uur A half twaalf in een der hoofdstraten. Alles is rustig. De menschen hebben zich ai Ier ruste begeven. Plotseling hoort men zingen. Nieuws gierige hoofden uit de ramen zien twee mannen en een hond. De twee redelijke schepselen hebben blijkbaar wel wat te veel aan Bacdhos gcoffebd en een hunner zingt fragmenten van verschillende liedjes. Daar zijn echter maar enkele zinnen van te verstaan. De zanger stelt rich nogal potsierlijk aan. Hij maakt buigingen voor denkbeeldige mensdhen en vindt zichzelf blijkbaar buitengewoon grappig. De hond is een dankbaar abject voor 'smans dironkemansbuimaar het stomme dier is honderd procent verstandiger dan de redelijke schepselen en weet zich tel kens behendig te onttrekken aan de grijp- pogingen van de m/divkhien, die een nieuw lied beginnen m te zetten. De publieke belangstelling is intusschen toegenomen en een der mannen tracht uit het geval een slaatje te slaan door een collecte te houden! Dan klinkt de waarschuwing: politie, de mannen maken zich uit de voeten, gevolgd door den liond, maar er is geen koperen knoop te bekennen. Ook niet, als zich die waarschuwing nog eens herhaalt. Met dal al was het middernacht, vóór de stille rust was teruggekeerd» dent daarop hield, bracht deze eerst an der de aandacht, hoe bij het ontslag 'van zijn voorganger, mr. J. W. Losecaat Ver meer, automatisch de vraag naar voren kwam wie zijn opvolger zou worden. De vice-president, jhr. mr. de Marees van Swinderen, die sinds 17 jaren als zoo danig aan de Rechtbank verbanden is geweest, wenschte niet in aanmerking te komen. Zijn collega's konden niet an ders dan dit besluit respecteeren. Toen mr. de Marees van Swinderen aldus besloten had, was de verwachting dat mr. Van Nes van Meerkerk de op volger zoude zijn, die na mr. de Marees van Swinderen de oudste in jaren is, een langdurige rechterlijke loopbaan achter den rug heeft en die door zijn uitstekende kennis van het Administra tief en Strafrecht en uitmuntende be kwaamheden de aangewezen man bleek. Het mocht echter niet zoo zijn. Na rijp beraad heeft mr. Van Nes van Meer kerk gemeend zich niet als president beschikbaar te moeten stellen. Dit be sluit was gegrond op redenen van pri vaten aard, die spr. wel bekend waren, maar in de rechtzaal niet zal memo- reeren. Het was spr. bekend, dat dit adviezen van mr. Van Nes van Meer kerk offers heeft gekost. Spr. wenschte hem toe dat hij neg vele jaren in ge zondheid zijn ambt zou mogen vervullen. Deze wensch getuigde ook van eigen belang, omdat hieruit de wensch sprak, dat de Rechtbank nog geruimen tijd de adviezen van mr. Van Nes van Mer- kerk zou kunnen ontvangen. Mr. Pasteur en mr. Dorhout Mees heb ben eveneens gemeend voor een benoeming tot president te moeten bedanken. Toen kwam de beurt aan spr., die wilde con- stateeren, dat het besluit om te worden benoemd 'tot opvolger van mr. Losecaat Vermeer, hem strijd heeft gekost, omdat hij iemand zou moeten opvolgen die een zoo prachtigen staat van dienst bezit. Spr. las dezen staat van dienst voor en ver volgde: Wat hij in ai die betrekkingen heeft gepraesteerd, staaf ver boven mijn lof verheven. De wijze waarop mr. Losecaat Vermeer zijn ambt tegenover de rechters heeft opge vat, herdacht spr. met veel waardoering. Waar hij met ons, aldus besloot de presi dent, in aanraking kwam, nooit beeft hij ons den president laten voelen. Hij was voor ons niets anders dan de hard wer kende, te hard werkende collega en goed vriend. Wij zien hem noode heengaan en wenschen hem toe de rust die hij nog niet begeerd heeft en, zoo mogelijk, herstel van gezondheid. Daarna bedankte de president mr. Van Nes van Meerkerk en mr. Van Styrum voor hun vriendelijke woorden en ook den Officier van Justitie, voor den steun, dien hij mocht ondervinden toen hij zijn besluit nam om zich beschikbaar te stellen. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat wanneer ook voor hem eenmaal het klokje van gehoorzaamheid zal slaan, de Rechtbank en dc Balie tevreden over hem zullen zijn. Hij zal zijn best doen om mr. Losecaat Vermeer zoo goed mogelijk 'ie vervangen. Daarna nam de gewone civiele zitting der Rechtbank een aanvang. Te 's-Gravenhage is voor het Machi nisten-examen geslaagd de heer H. Blei, alhier. Ondertrouwd: 13 Sept. J. Horsmeier en B C. Drupsteen. Getrouwd: 13 Sept. A. J. Mol en M. A. v. d. Vaart. Geboren: 11 Sept. d. van C. M. A. Hon- coop-Stevens. - 12 Sept. z. van G. B. Goeting-Schuak. Overleden: 12 Sept. G. H. W. Sohuch- hard, 18 j„ Noorderschoolsteeg. J. Kruger-Brouwer, 65 j., Kamperlaan. W. F. Heiligers, 70 j„ Gierstraat. De aankomst van het Engelsche eskader. Onze correspondent te IJmuiden schrijft nog: Vrijdagmiddag kwamen hier de torpe- dobooten Z 5 en Z 6 aan, d!;e Zaterdag morgen het Engelsche Eskader tegemoet zouden varen. Zij mei rden aan de toeris tensteiger en onze Jantjes gingen 's-avounds in IJmuiden passagieren. Den volgenden morgen waren wij tijdig present, want te half tien was 't varen. Met nog een viertal journalisten staipten wij aan boord, door den commandant, den luit. ter zee le kb de Ridder, vriendelijk ontvangen. Na dagen van schitterend weer, was de lucht nu grauw en joegen de wolken langs bet zwenk, die zoo nn en dan massa's wa ter ontlastten. Er kwam nog een half uurtje bij, maar toen weren de kabels dan ook los gegooid en na eenige minuten waren wij de pie ren uit en schommelden op de woelige Noordzee. Met een vaart van 14 knoopen ging het op de loodsboot af, om deze eenige bevelen te geven. We stoomden verder, er was echter nergens een schip te bekennen. We stoomden rond de brul boei en daarna een paar maal langs IJ muiden. Er was weinig vaart, alleen zagen wij het Spaanscfhe i.room schip Uririola Mendi de haven van IJmuiden verlaten. Boven op de commandobrug van de Z 5 staand, zagen wij vlak achter ons in kiel- linie de Z 6 en dan eerst bemerkten wij goed hoe de lichte torpedo-booten elke schommeling van de golven meemaken. We gingen beneden een heerlijk kop kof fie drinken en toen we boven kwamen cn westelijker stoomden, wees de comman dant ons eenige flauwe rookwolkjes en zeide dat dit het eskader torpedojagers was, dat uit Engeland kwam en dat daar nu wachtte op het andere eskader, dat van Rotterdam moest komen. Wij stoom den er heen en al spoedig zagen wij de schepen duidelijker, reoht achter elkaar in kieliioie liggende. Wij gingen ze begroeten, wat met voile kracht ging, d.w.z. 27 knoop per uur. Aldus voeren we aan bakboord achtereenvolgens voorbij de D 20, D 25, D 33, D 34 en D 37. We zoudien net de nummers gaan noteenen, toen we, of- sahooa we op de brug stonden, een zeetje «verkregen, zoodat ons gericht, onze over jas en ook onze blocnote kletsnat waren. Maar we hadden geen tijd om daar op te letten, want we hadden ail onze aandacht gespannen op de Engelsche schepen, waar op de officieren en matrozen stonden aan getreden aan dek, hetgeen natuurlijk ook op onze schepen het geval was. Nauw waren we om het eskader heen- gestoomd, of in het Zuiden doemde de omtrek van een groot schip op. We zagen het schip lichtseinen geven met de andere Engelsche jagers in onze nabijheid. Het was het eskader, dat van Rotterdam kwam. Wij stevenden er op af en dwars van Zand^iort hadden wij ze te pakken. Het was ruim 12 uur geworden. Ook deze schepen moesten wij begroeten en dus ging het weer full spoed op korten afstand er langs, n.l. langs den kruiser Coventry met den commandant van het eskader, schout bij nacht Hodges, aan boord en vervolgens de D 32, D 26, D 27 en de D 30. De Coventry nam juist een Holland- schen loods aan boord, die door den schout bij nacht zelf wrd verwelkomt. Onze Hallandscihe torpedobooten voeren weer om de schepen heen en toen ging het op IJmuiden aan, onze Z 5 voorop, daarna de Z 6 en direct daarachter het vlaggeschip, de Coventry. Toen de Coven try binnen de pieren was, begon het de gebruikelijke 21 saluutschoten te lossen, welke door het Pantserfort werden beant woord. Half IJmuiden was uitgeloopen om het binnenkomen van het eskader te aanschouwen. Onze Hollandscfhe torpedobooten voeren de kleine schutsluis binnen, de Coventry en nog twee der jagers schutten in de groote sluis. Om half drie voeren deze op naar Am sterdam. met de Z 5 voorop, later succes sievelijk gevolgd door de andere Engel sche jagers en de Z 6. De vier jagers, die van Rotterdam kwamen, blijven echter in IJmuiden liggen. Ze lagen er nog maar nauwelijks, of een paar uur later werd al een voetbalwed strijd aangekondigd tusscben een Engelsch marine-elftal en de Velseroordsche Sport- vereeniging. Priesterjubileum. De ZeerEerw. Pa ter Alxander (in de wereld P. J. de Waard) in het klooster der Paters Ca- pucijnen alhier, hoopt 3 October a.s. zijn 25-jarig priester-jubileum te her denken. Het zal Pater Alexander, die een voor aanstaande plaats inneemt in de sociale actie en in de drankbestrijding, dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Mannenkoren. Tot directeur van het dezer dagen opgerichte Velseris Mannen koor is benoemd de heer N. J. Arisz alhier en tot directeur van het R. K. Mannenkoor, St. Caecilia. alhier de heer Anton Smit te IJmuiden. Bewaarschool. De nieuwe R. K. Bewaarschool alhier is heden, voorloo- pig in een tijdelijk gebouw aan dien Zee weg, geopend Do competitie-indeeling van den Haarl. Voetb.-bond is als volgt: la: Schoten II, T. H. B., Stormvo gels II, H. F. 0. III, Haarlem III, Bloemcndaal II, V. V. H., H. S. V. II, R. 0. H. HI, E. D. 01 III en Ken- nemers. lb: Haarlem lila, Schoten ïla, D. 0. A., Haarlem IV, R. 0. H. IV, H. F .0. IV, I. V. O., Stormvogels III, V. S. V. II en Zandvoort II. 2a: D. I. O., Haarlem V, E. D. O. IV, 11. 0. H. V., H. 0. C. 5, H. S. V. Ill, Vogelenzang en Kennemers II. 2b: Hillegom, D. I. O. II, E. D. O. V., Kinheim, O. V. A., T. Hl B. II, Schoten III en V. V. H. II. 2c: Bloemendaal III, Haarlem VI, T. H. B. III, Schoten IV, E. D. O. VI, R. 0. H. VI, Kennemers III en Hille gom II. 2d: O. W., O. V. V., Halfweg Vooruit, Spaarndam, Bennebroek, Hillinen, E. H. S. en Victoria. 3a: I. D. 0., H. (J. SS. O., Victoria II, Spoor vogels, Halfweg Vooruit II, A. J. O., Kipperda, Spaarndam EL. 3b: V. V. H. IH, Haarlem VII, H. E. 0. VI, T. H. B. IV, EL D. 0. VH, R. 0. H. Vn, Schoten V. 3c: H. S. 0. IV, Bloemendaal IV, R. 0. H. VIH, E. D. a VIH, T. H. B. V., Hillegom IV. 3d: O. W. II, O. V. V. II, I. V. 0. II, Kennemers IV, D. 0. A. II en V. S. V. IEL 3o. I. V. O. IEL, A. J. 0. II, D. O. A. III, Vogelenzang III, Benne broek III en O. V. A. II. 3f. E. H. S. Ill, V. S. V. nia, D. O. A. 11a, Kennemers V, Storm vogels IV, Kinheim II. 3g. Halfweg Vooruit III, Hillinen II, Vogelenzang H, Bennebroek II, Hil legom III, Zandvoort Hl. 3h. D.I.O. Ill, B. Hl S. II, Zwaluwen Zandvoort IV, Spaarndam EEL en Hil linen IEL. De competitie zal 25 September aan vangen. De Beurs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5 pct. Nederland 92%; 6 pet. Jndië 97 15/16. Guituren. Koloniale Bank 131I4; In dische Bank 30%; Vorstenlanden lSc'- h V. A. 402%. Industrdeele wamden. In&ulinde olie 15. Oliowaarden. Koninklijke 462; Con sols 154; Orion 44. Tabakken. Amsterdam Deli 52.50; Besoeki 96; Rotterdam Deli 38%; Medan 16. Rubbers. Amsterdam Rubber 93; Deli Batavia 66; Nederl. Rubber 46; Rot. Tapanoeli 34. Sdheepvaartwaarden. Hioll. Am. Lijn 200; Holl. Boot 71; Kon. HolL Lloyd 53; Japanlija 130; Paketvaart 1x1%; Scheep vaart Unie 118; Marine I3. Amarikaanische waanden. Ebde and Leather 62; Steel 98; Smelting 48; Ana- oomda 94%Cigar 74; Atchison. Topeka 104%; Voting Rails 26; Denver 2; Sout hern Pacific 99; Union Pacific 152. WAAGHALZERIJ. Nauwelijks was het kruis geplaatst op de in aanbouw zijnde 2e R.K. kerk aan de Brinklaan te Bussum, of een 3-tal 12- jarige jongens waagden bet Vrijdagavond den nog niet afgedekten koepel te beklim men en zoo het kruis, 53 M. boven den be- ganen grond te bereiken, en waar zij ook nog kunsten trachtten te verkoopen. Door de politie werden de waaghalzen van bun verhevenheid afgehaald. PRIJSVERSCHIL TÜSS'CHi wwt LANDSCHE EN DUITSCHE VER LICHTING. De gemeenteraad van Gendringen (Geld.) besloot voor eenige weken tot aan leg van een electrische centrale, te leveren door de Rheinisch Westfalische Electrizi- tatswerke te Wezel, waarvan de kosten op c.a. 130.000 rijn begroot. Ged. Staten hebben <len Raad bericht tegen dit besluit bezwaar te hebben en dat ook de regee ring hiertegen bezwaar zal hebben, omdat op aansluiting met de Geklerscht Centrale Electriciteitswerken wordt gerekend. Daar deze aansluiting aan de gemeente het dub bele zou kosten besloot de Raad zijn ge nomen besluit te handhaven. HET POPULAIRE SPEL. Het voetballen wordt wel populair te genwoordig. Zelfs de rijtuigen stellen er al belang in. We vonden namelijk in het „M-aasbode"-verslag van het bezoek der Koningin aan Rotterdam het volgende zinnetje „Na gedurende twintig minuten met de grootste belangstelling den wedstrijd ge volgd te 'hebben, kwamen de rijtuigen weer voor". ENGELSCHE OFFICIEREN IN ACTIE. Toen Zaterdagmiddag die stoomboot van den havendienst te Amsterdam terugkeer de van de motonbootwed'strijden op het Noordzeekanaal, welke wedstrijden wer den bijgewoond door enkele Engelsche of ficieren daartoe uitgenoodigd door den Havenmeester van Amsterdam, den heer W. N. van de Poll, was het gezelschap ge tuige van een ernstig ongeval, dat door bet kranig optreden van de Engelsche gasten zonder verlies van menschenlevens is af- geloopen. Voor de stad, ter hoogte van Tolhuis, sloeg namelijk een zeilboot om door onoordeelkundig manoeuvreeren van de bemanning. De vier opvarenden ge raakten te water en ongetwijfeld zoudien er slachtoffers te betreuren zijn geweest, als niet aan boord der Havenpolitie zooveel handen uit de mouivven werden gestoken om hulp te bieden. Speciaal de comman dant van den torpedojager „Warwick", mr, M. Lecky maakte zidh daarbij ver dienstelijk. EEN TRAGISCH GEVAL. De 32-jarige J. v. d. M. uit de Vliet- straat te Rotterdam bezocht Zondagavond zijn moeder, die in de Poors-traat aldaar woont. Ze was evenwel niet thuis, doch de deur van Gaar kamer stond open. V. d. M. kreeg hierover twist met den 67 jarigen H. de R. in hetzelfde pand wonend. In zijn drift gaf liij den man een klap, waardoor déze achterover sloeg. De man bekwam een hoofdwonde en een hersenschudding en overleed Maandagmorgen in het zieken huis aan den Bergweg, v. d. M. die voor- loopig in bewaring gestebl werd, is zeer onder den indruk van het tragische geval. BRAND TE LEIDEN. Zondagmiddag omstreeks 2 uur is cem zware braind uitgebroken in -ie stoei-fa briek van de gebroeders J. en 0. Je Koning aan Jen Morschweg. Le brand weer was spoedig ter plaatse cn tastte het vuur met kracht aan, doch de sterke wind werkte het hlussöhingswerk tegen. Te on geveer 5 uur stortte onder donderend ge raas een gr^pt deel yan lvet dak in en ■MiBBBSBBBSBSBBBBBSSBSBSB SCHOENKI AG AZIJN 9 O «MBaSBSiaBBBMflBBflBBBB BBBB toen bleek datt de brandweer hot vuur meester zou kunnen warden. Slechts een klein deol van de fabriek is behouden; o*?eveer een millioen steenen weèke in een oven lagen te bakken zijn ■door het waler vrijwel waardeloos gewor den. Ook een groote hoeveelheid turf is verbrand. D* schade wordt op 76 a 100,000 geraaaod doöh word door verzekering ge dekt. De oarzaalk is onbekend dooh is ver moedelijk ie zoeken in het ontsnappen van een vonk uiit de vmang van dcc oven. Den gebeden avond moesten die massa's turf waarvan de vlammen, somtijds hoog oplaaiden worden natgohoudien. SLIUITING DER VERMAKELIJK HEDEN. Uit Hilversum wordt daarover nader geseind: De directie van de F lor a- bioscoop beeft ook gesloten in verband met de actie tegen de 40 pet. belasting op de openbare verma- kehjkheden. In „De Harmonie" zou Zon dagavond een specialiteiten gezelschap op treden. Een afvaardiging van het comité van aotie tegen de belasting heeft de spe lenden bewogen niet op te treden. Het pu bliek is daarop heengegaan en heeft de en treegelden terug ontvangen. EEN INDRUKWEKKENDE PLECH TIGHEID. In het sohoolgebou w der Zeevaart school „dn De Ruijterschool" te Vlissingen werd Zaterdag een gedenkplaat onthuld voor de oud-leerlingen der school, die ge durende den oorlog hun leven lieten bij het torpedeeren of op een mijn loop en van hun schip. De plaat vermeldt de volgende 21 nar menH. L. van der Weijde, P. C. de Kos ter, P. C. Hillebrands, G. Smit, J. W. Pieters, A. Mocimaas, J. P. A Sorel, J. C. R. van der Schaft, K. F. J. H. S. Lo- fèvre, K. F. W. Minderhoud; D. Huis- soon, W. Romijn, L. J. Verswijveren, P. F. H. Harsveld, L. J. F Benckhuizen, A. Roos, J A. van Dierendonck, A. Beeke, C. L. E. Mahien, J. Hendriks en W. A. L Wijens. Bij ieder der namen staat het schip ver meld, waarmee de gevallenen het leven lieten en ook de datum, waarop dit plaats vond. Een opdractbt en enkele juiste voorstel lingen van wat op zee is afgespeeld vol maken het geheel. Bij de onthulling werd door verschillen de sprekers het woord gevoerd, die alle wezen oip dien heldenmoed der gevallenen, die onverschrokken hun plicht deden om bun landgenooten van levensmiddelen en andere zaken te voorzien. „Meneer". Meneer". „Heeft u interesse voor ons artikel P" „Ik ben van de pers meneer. Wij stellen overal belang in". ,Js u van de pers? U wilt zeker een advertentie. Ja kijk eens, dan zult u bij ons hoofdkantoor moeten zijn, wij doen daar op 't oogenblik niet aan" Hardon meneer't is mij niet om een advertentie te doen. Ik bon bezig aan een beschrijving van de jaarbeurs." „Prachtig, meneer, prachtig, kijkt u dan maar rond." De verslaggever sthai, ziét, vet zich tusschen deze artikelen als eei boerin uit Zeddam tusschen de primi '.e e „Wacht even, meneer. Laat ik u e en helpen." Ha denkt de verslaggever. Er komt iets los. Hij omklemt zijn potlood wat vaster. De andere meneer loopt naar een kist haalt er iets uit, dat eenrecl&iue- liniaal blijkt te wezen. „Steekt u dat bij u, meneer. Dat kunt u altijd wel gebruiken." „Ja maar"stottert de beteuterde verslaggever. „Wacht, ik heb nóg iets. Dat inter- reeseert n steilig óók." En de stand houder draaft met drie velletjes vloeipa pier aan. „Ja maar".... stottert de beteuter de. „Wacht, meneer, u wilt zeker nog wat prooven ook." De verkooper stopt den verslaggever een monstertje in z'n zak. Het monster tje valt. De heele stand schiet toe, om het op'te rapen. „Kijk eens, zegt Je beteuterde, ,„ik wou heel graag iets weten van uw be drijf, den gang van zaken, den afzet." „0 meneer, ja, dan raad ik u aan een bezoek te brengen aan onze fabriek. Die staat, zooals u misschien weet, in Dan komt u alios wat u wilt te weten." „Dank u", zegt droogjes de beteu terde. „Dan weet ik het wel." Hij neemt zijn taach en stapt het drempeltje af. „Bedankt voor uw bezoek, meneer. TJ maakt acker wel een beetje reclame voer ons, nietwaar P" De verslagg' r bromt binnensmond» een Oud-Holte h woord, dat niet in een woordenboek is opgenomen. Soortgelijke voorvallen beleeft men op de beurs nog altijd. Wanneer zullen za kenman on pers mekaar volledig lee en verstaan?" („UD.") Taf eis 5.strijkplank 6. Trap f 5.Keukenstoel 3.25. Vuilnisbak f 5.Droogrekken, Mangelbakken, Wasöhk rukken, D rttipboickenDienfoalkken, Mouw- pienken, ene. enz. bü de KAMPERSINGEL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2