LEGER EN VLOOT DE KIESWET. CIKMENUMDSCH NIEUWS. DE GRONDWETSHERZIENING. NEDERLAND EN BELGlë. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL. EEN BEZUINIGINGSORDEk. Aan alle autoriteiten van de land macht wordt bij Legerorder met den meesten nadruk aanbevolen Met het oog op den toestand van 's- rijks schatkist bij het besteden van 's lands gelden de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten met de uiterste zorg te waken tegen overschrijding van de bij de begrooting toegestane gelden, meer in het bijzon der tegen overschrijding van de sommen die, ter bestrijding van bepaalde uitga ven te hunner beschikking werden ge steld zoodra het zich laat aanzien dat, ten gevolge van onvoorziene omstandighe den, verhooging van een aangevraagd of reeds beschikbaar gesteld bedrag noodzakelijk zal zijn, dan wel de be schikking zal moeten worden ver kregen over fondsen ter bestrijding van uitgaven, waarvoor bij de begroo ting geen gelden werden toegestaan, onverwijld een daartoe strekkend, met redenen omkleed, voorstel aan het de partement van oorlog in te dienen. Vorenbedoelde autoriteiten en alle verdere onder het Departement van Oorlog ressorteeren de personen worden voorts uitgenoodigd om, ingeval zij maatregelen mogelijk achten die, al dan niet na wetswijziging, tot vermin dering van 's Rijks uitgaven kunnen lei den, daarvan voor wat laatstbedoel de personen betreft, door tusschen- komst van hun onmiddelijken chef onverwijld schriftelijk mededeeling te doen aan den Minister, hoofd van ge zegd departement- Zoo siaat thans de landbouw voor een leitelijke prijsdaling, die voor velen 'n ramp kan worden. De „Nederlander" bad daar een stuk over, besprekende den loop der zuivel- en veeprijzen en wijzende op de toenemende concurrentie uit Denemar ken. Het blad vreest, dat waar 1921 voor den veehouder een zwarte bladzijde zal vormen, „het weldra eens zwaar kon val len de meestal hooge huurpenningen op te brengen" voor de pachtboeren. „Als de stedeling vermoedelijk niet zpIn—n Tr^v*"^>Tïd de inzicht, hoogc c.» ru;veipn_>zeri betaalt, zegt de „Ned.". dan moet hij er ooi eens aan denken, dat ondanks deze prijzen, de nadeelen voor den boer daarmede nog niet zijn weggenomen. Het moge den schijn hebben alsof de melk- en zuivelboeren dit jaar goede za ken maken in werkelijkheid is dit, naar van vele deskundige zijden wordt gezegd, geenszins het geval." Wat daarvan zij, de gewilde tegenstel ling van de hebzucht der boeren en de onbaatzuchtigheid der stedelingen is even gelachelijk als onrechvtaardcg kanttee- kent het „O. D." In het algemeen neemt in dezen tijd ieder wat hij maar krijgen kan. Zoo is het, helaas. Op initiatief van den sociaal-democraat den heer Albarda, heeft de Tweede Kamer een „reactionnair" besluit genomen. Het stelsel der voorkeurstemmen blijft alleen theoretisch in de Kieswet gehandhaafd. Voorkeurstemmen blijven van nu af zon der practisch resultaat, als zij te zamen niet de helft van den lijstkiesdeeler (de lijstkiesdeeler is gelijk aan het quotiënt, dat verkregen wordt bij deeling van het stemmencijfer der lijst door het aantal plaatsen aan de lijst toegekend) overtref- ien. Met andere woorden, als bijvoorbeeld de lijstkiesdeeler 20,020 is en nummer 9 op de lijst heeft 10,000 voorkeurstemmen tegen nummer 8 slechts 100, dan komt zelfs zonder overdracht van stemmen niet de man (of de vrouw) met de tienduizend stemmen, maar de andere met honderd eerst aan de beurt, om verkozen te worden verklaard! Wij zijn geen onverdeelde bewonderaars van het stelsel der voorkeurstemmen. Im mers dit stelsel hinkt op twee gedachten en was in de toepassing onzer Kieswet onbillijk. Van deze onbillijkheid is er een treffend voorbeeld van recenten datum. De opvol ger van den heer De Wijkerslooth als Ka merlid is nummer 10 van de gelijkluidende eandidatenlijst voor de Rijkskieskringen Arnhem, Nijmegen en Utrecht Van deze lijst zijn in 1918 vijf candidaten gekozen; de vijf overige waren dus reservecandi- daten. Het aantal voorkeurstemmen, door deze candidaten in rangorde op de lijst verkre gen, bedroeg: voor no. zes 62, voor no. zeven 42, voor no. acht 88, voor no. negen 16, voor no. tien 90. Daar met de verkie zing der eerste vijf candidaten van de lijst de overdracht-stemmen waren uitgeput, ■werd, overeenkomstig de bepaling der wet, de rangorde der reserve-candidaten be paald door het aantal voorkeurstemmen, dat elk hunner op zich had vereenigd. Zoo geviel het, dat no. 10 de eerste re- serve-candidaat werd en, nu een plaats is opengevallen, straks zijn intrede in de Kamer doel. Dat is onbillijk. Een al te kleine minder heid kon de volgorde der lijst wijzigen. Maar nu vervalt men in 't andere uiterste. Uit den aard der zaak oefent de overgroote meerderheid der kiezers bij het opmaken der lijst geen invloed uit Die duizenden zullen nu ter stembus tijgen bijna zonder eenige kans, verandering te brengen in de volgorde der lijst zooals deze door de Kiesvcrcenigingen wordt voorgezet De macht der Kiesvereenigingen wordt door dit stelsel buitenmate versterkt, en de vrije keus der kiezers meer dan noodig of wen- schelijk aan banden gelegd. Het zal worden uitgelegd, alsof de heeren in Den Haag bij stilzwijgende afspraak een stelsel hebben aangenomen, om elkaar op hun Kamer zetels vast te vijzen. Bij de partijbazen der S. D. A. P., waar de Pruisische partijdiscipline nu zal wor den gesteund door de wet, zal dit conser vatief besluit der Tweede Kamer onge twijfeld met ingenomenheid worden be groet. Het past nu eenmaal in het stelsel der socialistische „democratie", dat een klein comité met dictatoriale macht over wel en wee der volgelingen beslist Maar is het voor onze partij eene verbe tering? Het kiezerscorps heeft, wij weten het, zich in de eerste plaats uit te spreken over beginselen en niet over personen. Doch in elk partij wenscht de gezonde kern, namelijk zij, die het partijleven mee leven, ook eenige zeggenschap bij de keuze der personen, die deze beginselen in onze vertegenwoordigende lichamen moeten in terpreteeren en vasten vorm aan onze prin cipes geven door haar toepassing in de practische staatkunde. Nu de voorkeurstemmen zonder prac tisch nut zullen blijven bij de verkiezing en deze veiligheidsklep wordt gesloten zal het opmaken der lijsten er niet gemakkelijker op worden. Het is dan ook wel jammer, dat de Kamer zóóver is gegaan, zonder een middenweg te zoeken, concludeert „De Tbd." wijziging van de troonopvolging aanbe veelt, is om alle bepalingen uit de Grond wet te verwijderen, welke te eeniger tijd er toe zouden kunnen leiden, dat bij uit- •terven van het regeerend stamhuis, een aan ons land geheel vreemde vorst tot den troon zou worden geroepen. Tot dat doel moet in de eerste plaats de pen gehaald worden door de artikelen 14 en 15. Maar ook art. 13 kan niet ongewijzigd blijven. (Slot). HOOFDSTUK IL Troonopvolging. Het Stelsel, dat zoowel de Staatscom- missie als de Regeering ten aanzien van de" ^nag de Regeering erop wijzen, dat, vol- Hct stelsel van troonopvolging in zijn geheel, gelijk het wordt voorgedragen, is aldus: Zonen en verdere mannelijke nako melingen, die immers, naar met grond ver wacht mag worden, Nederlanders zijn ge bleven, onbeperkt. Daarna de oudste doch ter van den laatstoverleden Koning. Ver volgens de kinderen van vooroverleden kinderen van dien Koning. Waarom de Regeering is afgeweken van de voorstellen der Staatscommissie, voor zooveel deze beoogden, bij het ontbreken van een Troonopvolger, een volksstem ming uit te lokken over den vorm der Staatsinrichting, is reeds in de Memorie van Toelichting gemotiveerd. De bezwaren door het Voorloopig Verslag geopperd, hebben Haar geenszins van ongelijk over tuigd. Voor zoover het voorstel der Re geering een voorkeur huldigt voor het Ko ningschap, volgt het slechts het voetspoor der Grondwet. Wat de bezwaren aangaat, aan een Ko ningskeuze verbonden, zij er op gewezen dat deze natuurlijk niet zijn te ontkennen, maar dat ze minder hoog zijn aan te slaan dan de gevaren, welke de troonsbe klimming door een volkomen vreemden vorst meebrengt. De leden, die zich uit beginsel tegen den monarchalen regeeringsvorm ver klaarden, toonden zich doordrongen van het besef, dat ons volk in zijn groote meerderheid aan het regeerend stamhuis verknocht is. Nu zij uit dezen hoofde van een ontwikkeling hunner denkbeelden af zagen, meent de Regeering ook daartoe het zwijgen te mogen doen, te eerder, om dat in toet Voorloopig Verslag andere le den op afdoende wijze de met onzen volks aard ganschelijk strijdende denkbeelden tot hunne onwaarde terugbrachten. Inkomen der Kroon. Het was der Regeering aangenaam de verklaarbare instemming te vernemen met de voorstellen tot vermeerdering van het inkomen van de leden van het Koninklijk Huis. Ongetwijfeld pleiten niet minder krachtige argumenten voor verhooging van hot inkomen der Koningin. Nu daarop ook in het Voorloopig Verslag wordt aange drongen. meent de Regeering hare for- meele bedenkingen tegen het voorstel der Staatscommissie te moeten prijsgeven en is dit voorstel alsnog overgenomen. (Een jaarlijks inkomen van 1,200,000). Het spreekt vanzelf dat de inkomsten uit de domeinen, welke van oudsher den Koning zelf in eigendom toebehoorden, daartegen over niet kunnen vervallen, zonder grove rechtsschennis te plegen. Buitenlandsche betrekkingen (verdragen). Het buitenlandsch beleid bestaat groo- tendeels in het maken van afspraken van allerlei soort en van allerlei gewicht met andere regeeringen of hunne vertegen woordigers. Zulke afspraken worden, het zij te Den Haag, hetzij ter plaatse, waar onze gezantschappen gevestigd zijn, als het ware dagelijks gemaakt, en zijn veelal be stemd om dadelijk in werking te treden. Een voorschrift dat medewerking eischte van den wetgever aan alle afspraken, zou het buitenlandsch beleid verlammen en het land en Regeering tegenover andere Mogendheden in een onmogelijke positie brengen. De bedoeling van het nieuwe artikel is dan ook geen andere dan om te voorkomen, dat regelingen, welke gewich tige obligo's voor den Staat in het leven roepen, zouden kunnen tot stand komen buiten de Staten-Generaal om. Koloniën. De meening van sommige leden, dat in het Regeeringsvoorstel de grondslagen daarvoor worden vastgelegd in een vorm, die weldra verouderd zal blijken, wordt door den Minister niet gedeeld. Met de meening van sommige leden, dat bit de wetgeving voor de koloniën, naast regeling bij de wet of bij koloniale veror dening, geen plaats zou zijn voor regeling bij algemeenen maatregel van bestuur, kan de Minister zich niet vereenigen. Ten einde aan de toepassing van art. 62 der Grondwet de noodige lenigheid te ver zekeren, komt het den Minister bij nadere overweging wenschelijk voor de woorden „regeling van bepaalde onderwerpen" te vervangen door „regeling van bepaalde on derwerpen of voor bepaalde gevallen"; daartoe wordt in de bij de Memorie be- hoorende Nota van Wijzigingen de redac tie van die bepaling nader aangevuld. Ten aanzien van enkele door den Volks raad geuite wensohen wordt o.m. opge merkt: Afgescheiden van dc vraag, of de onder scheiding tusschen Nederlanders en ande re Nederlandsche onderdanen op den duur zal moeten worden bestendigd, staat het vast, dat zij thans niet kan worden ge mist. Wat betreft het in den Volksraad aange nomen amendement, om aan art. 62 toe te voegen, dat ontwerpen van wet, Ned.-Indië betreffende, niet in stemming worden ge bracht, alvorens het vertegenwoordigende lichaam aldaar in de gelegenheid is gesteld de Staten-Generaal te dienen van raad, de Regeering meent, deze bepaling niet te kunnen overnemen. Ridderorden en adeldom. Ook de regeering kan niet inzien, dat een evident Staatsbelang de afschaffing van ridderorden of van adeldom zou vor deren. Bij behoud van de eerste zijn do financieele belangen van den Staat eer der gebaat dan geschaad, aangezien dik werf de toekenning van een ridderorde ont slaat van de verplichting, om bewezen diensten geldelijk te beloonen. HOOFDSTUK III. Eerste Kamer. Afgezien van historische argumentatie, gens hare voorstellen, zelfs de schijn van anli-democratische tendenzen aan de Eer ste Kamer vreemd »is. Gelijk tot dusver zullen in de Eerste Kamer afgevaardigden zitting nemen, wier hoofdwerkzaamheden elders ligt, en die dus, indagelijksche aanraking met het be- drijfs-, industrieel-, paedagogisch- of an der leven, ook politieke vraagpunten an ders kunnen belichten dan zij, die de p«- 'iilek nader staan Tweede Kamer. Nu, zoowel het algemeen vrouwenkies recht, als de evenredige vertegenwoordi ging in ons Staatsbestel een plaats hebben gevonden, ware het een terugtred, indien de Grondwet het mogelijk maakte, daarop te reagecren zonder Grondwetsherziening. Verlaging van den kiesgerechtigden leef tijd kan slechts bepleit worden door hen, die de oogen sluiten voor de uiterst ge wichtige en ingewikkelde problemen, wel ke den kiezers worden voorgelegd. Vergrooting van het aantal leden der Tweede Kamer, moet de Regeering blijven ontraden. Inderdaad is het gewenscht. de eisehen van verkiesbaarheid, in zoover te ver scherpen, dat zij, die van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, ook geen zitting mogen nemen in vertegenwoordi gende lichamen. De daartoe noodige wij zigingen zijn aangebracht. Stemplicht. De Regeering moet toegeven, dat de on dervinding met den stemplicht opgedaan, niet bemoedigend mag lieeten. De Regeering kwam nu tot het voorstel om in zooverre terug te komen op de in 1917 genomen beslissing, dat de Grond wet niet meer zal nopen den stemplicht op te leggen. De gewone wetgever kan dan vrijelijk dit vraagstuk onder de oogen zien. Schadeloosstelling en pensioe nen Kamerleden. Kan de Regeering zich geheel aanslui ten bij de leden, die de voorgestelde ver- ivoogingcn verdedigden, van den anderen kant meent zij niet verder te mogen gaan. HOOFDSTUK IV, De Staatscommissie voor de herziening van de Gemeentewet is van meening, dat 't in sommige gevallen van groot gewicht kan zijn het burgemeesterschap te schei den van het voorzitterschap van den raad. Deze gewichtige kwestie moet, naar de meening van de Regeering, geheel vrij on der de oogen worden gezien als herzie ning van de Gemeentewet aan de orde komt. HOOFDSTUK V. Leekenrechtspraak. Ook hier verliezen de leden, die het be ginsel der leekenrechtspraak bestreden, uit het oog, dat zoodanige rechtspraak niet beoogd wordt grondwettelijk in te stellen, doch alleen hare instelling niet onmoge lijk te maken. Om scherp te doen uitkomen, dat bet in art. 153bis slechts geldt de beslissing van geschillen die eene bijzonder karakter dra gen, waarbij vooral aan de scoialc wetge ving is gedacht, is de redactie gewijzigd. Duidelijk komt nu de tegenstelling met art. 155 tot haar recht. HOOFDSTUK VI. Om de redenen, in het Algemeen Gedeel te uiteengezet, acht de Regeering bij na dere overweging het beter, dit hoofdstuk onaangetast te laten. SAMENVATTING. Rcsumeerend betreffen de wijzigingen dc volgende punten: De Regeering heeft teruggenomen de voorgestelde veranderingen in het Hoofd stuk „Van den Godsdienst". De naturalisatie wil zij niet alleen bij kracht van wet, maar ook bij Koninklijk Besluit mogelijk maken. Het inkomen der Kroon wil zij zien ge steld op f 1.200.000. In het hoofdstuk „Van de Koloniën" heeft zij, overeenkomstig het advies van den Volksraad, het 2e en het 3e lid van art. 62 geschrapt, met het doel meer vrij heid te laten aan den gewonen wetgever voor de regeling van de koloniale geldmid delen en het muntstelsel. Andere onderdee- len van het advies van den Volksraad kan zij niet overnemen. De Regeering wil de eisehen voor ver kiesbaarheid in zoover 'versoherpen dat degenen, die van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, ook geen zitting mogen nemen in vertegenwoordigende Li chamen. De Regeering wil ook de mogelijkheid van afschaffing van den stemplicht in de Grondwet openen. SCHEURING IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Een aantal met den gang van zaken on tevreden aangeslotenen bij de Communis tische partij in Nederland, zich noemende hel voorloopig bestuur der Comm. Arbei ders Partij, publiceeren een uitvoerige „verklaring", waarin zij o.m. beweren: „Alleen de bedrijfsorganisaties, die in de plaats komen der vakvereenigingen, die de vakvereenigingen vernietigen, waar de ar beider, elk arbeider in zijn bedrijf zelf strijder is, en daardoor tot hooger bewust zijn komt, die de voorloopers zijn der ar beidersraden (sovjets) en dus der revolutie, die de kernen zijn der communistische pro ductie en dus der communistische maat schappij, en die zich zelve organiseeren naar industrieën en tot één Bond van Be drijfsorganisaties vereenigen; alleen deze brengen het zelfbewustzijn der arbeiders, hun wil en kracht tot revolutie omhoog, en kunnen, met de proletarische partij teza men, de revolutie maken. De anti-parlementaire, politieke commu nistische Partij en de Bond van Bedrijfs organisaties, dit zijn de middelen om de arbeidersklasse de dictatuur te geven. Dit zijn dus in West-Europa en Noord-Ame- rika de middelen om het kapitalisme om ver te werpen." „Daar de Communistische Partij in Ne derland en de derde Internationale deze middelen niet willen en de propaganda er voor verstikken," verklaren onderteekena ren, „hun uittreden uit die Partij en uit de derde Internationale en hun bereidheid lot het stichten, op den grondslag van anti- parlementarisme, bedrijfsorganisatie en klasse-dictatuur, eener Nederlandsche Com munistische Arbeiders-Partij, die lid moet worden eener nieuwe, waarlijk communis tische Arbeiders-Internationale." DE UITVOER VAN AARDAPPELEN. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Schaper, betreffende den uitvoer van aardappelen, heeft de Minis ter van L. N. en H. o.m, geantwoord: Het was den ministerniet ontgaan, dat de uitvoer van aardappelen in enkele weken van de maand Augustus grooter dan gewoonlijk was. Ook was hem be kend dat oip verschillende velden aardap pelen werden gerooid, welke behooren tot soorten, die gewoonlijk eerst later worden geoogst. Van de uitgevoerde aardappelen was ongeveer 1/3 deel afkomstig uit de veenkoloniën. Wanneer deze aardappe- ten niet waren uitgevoerd, zouden zij waarschijnlijk bestemd zijn, om tot aard appelmeel te worden vermalen, zoodat deze niet tot vermindering van den voor raad consumptie-aardappelen hebben bij gedragen. De overige uitgevoerde aardappelen wa ren grootendeels afkomstig uit Zeeland en Zuid-Holland. Uit een ingesteld on derzoek is gebleken, dat slechts een be trekkelijk klein deel dezer aardappelen ontijdig gerooid is. De prijzen zijn thans met het oog op de sterk gestegen productiekosten, geens zins buitensporig hoog te noemen. Zijn er in Augustus wel iets meer aard appelen uitgevoerd, dan gewoonlijk, iti vergelijking met een normalen export, die jaarlijks pl.m. 40,000 wagons be draagt, is deze uitvoer geenszins onrust barend te noemen, terwijl in vergelijking met den geheelen aardappeloogst, die in normale jaren omstreeks 270,000 wagons bedraagt. de geëxporteerde hoeveelheid van 6 a 7000 wagons geheel in het niet valt. Wat de grootte van den oogst in dit jaar betreft, word melegedeld, dat de to tale hoeveelheid beschikbare consumptie aardappelen dit jaar waarschijnlijk slechts weinig bij die in normale jaren ten achter zal blijven. De mogelijkheid bestaat, dat de latere soorten, na de ge vallen regens, meer of minder zullen gaan doorgroien, hetgeen èn de op brengst èn de hoedanigheid zou bena- deelen. Geschiedt dit niet. dan is integen deel te verwachten, dat de opbrengst dezer late soorten zeer zal meevallen. Wat te berichten omtrent den oogst in de ons omringende landen betreft, deze luiden nog onzeker, doch over het geheel zijn daar de vooruitzichten minder gun stig dan hier, zoodat gerekend kan wor den, dat gedurende den winter goede vraag naar consumptieaardappelen zal blijven bestaan. Gevaar dat de aardappelen hier tot alle prijzen worden weggehaald, bestaat er echter naar het oordeel van den mi nister niet. Factoren, die dit zullen tegen gaan, zijn niet alleen de verminderde koopkracht van deze landen, doch ook de omstandigheid, dat andere voedings middelen, met name het broodkoren, in ruime mate en tegen redelijke prijzen be schikbaar zijn. De wereld-graanoogst Iaat zich gunstig aanzien, zoo-dat alge meen in plaats van aardppclen meer brood- en meel-spijzen gegeten zullen worden. Voor vrees voor een algemeen voedsel tekort bestaat dus niet de minste reden. Onder deze omstandigheden vindt de minister geen aanleiding om van regee- ringswege regelend ten opzichte van de aardappelvoorziening op te treden. Veeleer zal er in de tegenwoordige om standigheden naar moeten worden ge streefd. dat de afzet van onze produc ten zoo krachtig mogelijk worde bevor derd. En waar ook nu weder gebleken is, dat indien de uitvoer aan geen erikcl toezicht onderworpen is, de goede naam van onze aardappelen in het buitenland zeer kan worden benadeeld, wordt door den minister ernstig overwogen, cf niet de tijd gekomen is om ban regeerings- wege den uitvoerhandel van bepaalde landbouwproducten tegen misbruiken te beschermen. HET VIERDE CONGRES VAN DEN NED. R. K. MIDDENSTAND. Men meldt uit Roermond: De stad Roermond ma"kt grrnte toe bereidselen vnor de on'v-ngst van het congres op 26, 27 en 28 September as.: Z. D. H. Mgr. Schrijnen zal het congres met een persoonlijk bezoek vor eeren. Het g me nt b stuur rec'pi o"t de hoofdbesturen op 26 September on hot Stadhuis. Beh'lre de re-ds gepubliceer de prae-adviezen, te geven door mr. Hellenberg Hubar, H. v. d. Velden en Chris Jansen, resp. over „Doelmatige or ganisatie van don R. K. Middenstand, „de Middenst ni en de hoo'drrijstere' e- ning" en „Versterking van de maat schap lüke en ec n m's he positie v den Middenstand," zal d'zoo keer voor het eerst ook eene inleiding worden gehouden voor de damocb-zoeksters nl ever „de Midden-t nd-vrouw en de R.K. Middenstandsorgan s t o, door den Wel Eerw Pater Damascus 0.0. Terwijl de congresrede dit jaar zal worden uitge sproken door den WerEerw. Heer recto «óffers met bet onderwerp „Katholieke Solidariteit." D- bekende Kn Zongver- eeniging /Roerm nd s Mannenkoor, do Kon Harmonie," enz. enz, benevens verschillende ro-mnbsiën in de stad, ver kenen h ro m d werk ng tot het sch t- terend welslagen van het cong es. HET BAKKERSBEDRIJF. Het hoofdbestuur der Ned. Vereen van werkgevers in het balkkerbedrijf heeft een schema ontworpen met toeliohting, betref fende wijziging van 4 der Arbeidswet 1919 (arbeid in de broodlbakkerijen) Tal van, naar het hoofdbestuur meent, noodzakelijke technische verbeteringen worden daarbij aangegeven. In een Memorie van toelichting, wordt o.m. het vólgende opgemerkt: De algemeene klaoht, dat de Arbeidswet 1919 niet soepel genoeg is. geldt ook zeer zeker ten opziobte van 4 der wet rege lende den arbeid in broodlbakkerijen. In hét voorontwerp, door den Minister aan den Hoogen Raad van Arbeid ter be oordeeling gezonden, zal de daarin opge nomen starre regeling wederom de oor zaak zijn, dat noch werkgevers, nooh ar beiders zich bevredigend gevoelen. Ten einde dit te voorkomen, heeft het hoofdbestuur der Nederl. Vereen, van werkgevers in het bakkersbedrijf getracht zelf eene regeling te ontwerpen. Bij het samenstellen van deze regeling is op den voorgrond gesteld, dat, waar dit voor een bepaalde industrie geen levensvoorwaarde is, niet aan de grondbe ginselen der wet behoort te worden ge tornd. Het is daarom, dat niet wordt aange drongen op verlenging van den wekolijk- sohen arbeidsduur, noch op wederinvoe ring van nachtarbeid in den vroeger be staan hebbenden vorm, omdat bij eene be hoorlijke controle op de naleving der wet door alle ondernemingen, noch het een, noch- het ander de bestaansmogelijkheid van eenige bakkerijandernemmgen in ge vaar brengt. - De voorstellen komen daarop neer, dat voor de grootere-, midden- en luxebakke rijen in de grootere steden wordt ge vraagd per dag arbeid te verrichten van 5 uur des morgens tot half één des mid dags, in welke korte spanne tijds nog een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur wordt genoten. Vanaf half één is de bakkersgezel iederen middag behalve des Zaterdags vrij. In alle overige industrieën heeft de arbeider alleen den Zaterdagmiddag vrij, in hot bakkersbedrijf iederen middag, except den Zaterdag. Kan vraagt het hoofdbestuur de Minister mede in ernst volhouden, dat de arbeider tot een onnatuurlijke levenswijze wordt gedwongen, alleen omdat om vijf in plaats varn om zes uur zegge één uur vroeger met den arbeid wordt aange vangen? Wordt verder het gezinsleven uit zijn verband gerukt, indien de arbeider één uur vroeger met den arbeid begint of zal niet veeleer het gezinsleven worden bevor derd, wanneer de bakkersgezel, iederen middag om één uur thuis zijnde, tegelijk met vrouw en kinderen het middagmaal kan gebruiken, hetgeen bij de door den Minister voorgestelde regeling uitgesloten is, omdat als vader nu 's middags twee uur thuis kswtt, de kinderen juist naar school zijn? JHR. VAN KARNEBEEK. De „Tribune de Genè-e" geeft de vol gende karakteristiek van den nieuwen voorzitter Een oude kennis. De nieuwe presi dent heeft reels verleien jaar een be langrijke rol gespeeld bij de delibera ties, tijdens welke hij meermalen het woord nam. In het Fransch; en in een Fransch, dat stellig veel van onze staats lieden hem zullen benijden. Een onbe rispelijk gekuischte taa], academisch en precies. Twee qualiteiten die lang niet altijd samengaan. De heer Van Karne- beek hanteert zijn Fransch met zooveel gemak, met een zoo volmaakte elegance, dat men zich afvraagt of men zich niet vergist door hem als Hollander te quali- ficeeren. Hij heeft niets van den flegmatie- ken, blonden bewoner der polders. Van die vreedzame „mijnheeren", onverstoor baar en zwijgzaam, die men ziet wande len langs de grachten van de oude Am- stelstad. Klein, bewegelijk, met zwart haar en scherp oog, doet de jonkheer eerder den ken aan een zuiderling, aan 'n Fransch- man. Maar wij haasten ons er aan toe te voegen, dat hij niets heeft van de uitbundigheid van den Marseillaan. Ju rist en diplomaat, bewaart de nieuwe president altijd een zekere reserve. Be scheiden en subtiel als spreker, is hij ook bescheiden in zijn elegance. De pan den van zijn jaquet, dat van een goede kleermaker komt, wapperen geenszins la waaiig en revolutionnair zooals die van de gekleed© jas van Branting. De mi nister van buitenlandstee zaken heeft het type.-, van den volmaakten diplomaat. Hoo Hollandsch hij moge zijn, ik kan mij hem niet voorstellen op een doek van Frans Hals of Ruysdael (sic!), rood en luidruchtig. Voor Van Dijek is hij eer der een sujet. Na zijn Belgischen buurman, gaat Van Kamebeek nu de hamer hanteeren. Nog maals moet het licht van de oevers der Schelde komen. En om president van den Volkenbond te zijn, moot men, schijnt het, buitenlandsche zaken bestuurd heb ben. Dat is het wat de Vergadering gun stig onderscheidt van sommige parlemen ten, waar men, om in den voorzitterszetel te kunnen plaats nemen, oerst een leer tijd in de dressuur doorgemaakt moet hebben. VACANTIE-TOESLAG DOOR DE KROON VERWORPEN. Naar het U. D. uit goede bron verneemt, heeft de Kroon haar goedkeuring gehecht aan het besfluit van Gedep. Staten van Utrecht, waarbij de vacan/tieboasiag aan bet Gemeenitepersoneei te Utrecht niet werd goedgekeurd. De beslissing der Kroon is alléén geba seerd op financieele ovewegingen DE WIJZIGING VAN DE ARBEIDSWET. Bijna overeenstemming tnsschen patroons en gezellen. Woensdag IJ. waren de organisaties van werkgevers zoowel als van werknemers in de gelegenheid gesteld tegenover commis sie 3 uit den Hoogen Raad van Arbeid hunne bezwaren tegen de voorgestelde wij zigingen in de Arbeidswet te bespreken en toe te lichten, zoo lezen we in de „Msbd." Daarbij bleek, dat de werkgevers met de wensdhen en verlangens der drie organisa ties rekening hadden gehouden; het essen- tieele punt van versohil nog bleek te zijn het aaiwangsuur. Op voorstel van een der leden van den Hoogen Raad zullen dan ook de verschillende organisaties van pa troons en gezellen nogmaals te zamen komen om te trachten tot een eensluidend voorstel te komen. DE PERSCONFERENTIE TE BRUSSEL. De Ned. Journalistenkring zal een de legatie naar do Persconferentie te Brus sel op 9 October zenden en zal een voorstel indienen om ook Duitschland toe te laten. Verlaging van den broodprijs. De bakkerspatroons-vereeniging te Bussum, hoeft den broodprijs mdt 4 ets. per 16 ons verlaagd. Met ingang van beden is te Delft do prijs van het brood met 1 et. per 8 H.G. verlaagd, en bedraagt dan voor wit melkbrood 34 ct. en voor wit wa terbrood 27 ct. per 8 H.G. Nederland en Servië. Volgens een be richt in de „Tritouna" zou de heer Rappo- port Ncderlandsch consul te Weenen z'jn geworden. Hot „HM.", 't welk mededeelt, dat genoemde heer slechts bij dat consu laat is werkzaam gesteld, vind hierin aan leiding om aan te dringen op het herstel der relaties mot Servië, llr. P. C. 7 ,7oo,7. ITol Eerste Kamer lid mr. P. C. 't Hooft is. naar dc N. Arnih. Crt. meldt ernstig ziek. Hij heeft een ope ratie ondergaan en wordt Ie Leiden ver pleegd. Rechtstreeksche aanneming. In de „Ana- lecta" voor het bisdom Roermond wordt onder de besluiten der vergadering van liet Episcopaat o.a. medegedeeld: „Het aan den dag tredend streven der vakorganisaties tot het doen opheffen van algemoene aanbestedingen van bouwwer ken en het verkrijgen van reohtslrcetcsdho aanbesteding en aanneming van de onder deden, acht het Episcopaat ongezond en verderfelijk en besluit dit bij het uitvoeren van bouwwerken der rokenpticlitige Bestu ren niet toe te staan." Een staatsgreep 1 Naar het An'twerpsch blad „Neptune" uit goedo bron meent te weten, zouden naar Holland uitgeweken activisten een staatsgreep hebben beraamd tegen Baer- le-Hertog. Zij zouden Vrijdag j.l. in het „Zuid-Hollandsche Koffiehuis" in den Haag hebben beslist, eerstdaags de staats gebouwen en het station voor draad- looze telegrafie te Baerle-Hertog te ver meesteren. Zij zouden deze beslissing hebben ge nomen na het rapport te hebben geboord van een rechtskundige, besluitend, dat hieruit geen conflict met Nederland kon volgen. Wij laten dit bericht, dat er vrij fan tastisch uitziet, geheel voor rekening van de „Neptune". (Red.) MONUMENT PASTOOR VERBRAAK. In den loop dozer week zal, naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, naar Indië verzonden worden het monument, dat ter eere van wijlen pastoor Verbraak te Bandoeng zal worden opgericht. Het in brons gegoten beeld stelt den in het leger zoo hooggeschatten aalmoe zenier, die gedurende 30 jaren op Abjek zijn menschtievend werk verrichtte, ten voeten uit voor. Het monument, dat met het in Beiersch graniet uitgevoerde voet stuk 5 meter hoog is, werd vervaardigd door de beeldhouweres O. J. W. Rueb te 's-Gravenhage en draagt het karakter van strengen eenvoud, in overeenstem ming met het wezen van den priester, dien het uitbeeldt. KARDINAAL VAN ROSSUM. In de „Tijd" lezen we nader over het bezoek van Kardinaal van Ross urn, dat Z.E. in gezelschap van den Hoog Eerw. pater Jos. Drehmanns O.ss.R., den 23en Augustus jj. via Aken in Wittem aankwam. Reis en aankomst geschied den gestreng incognito, zoodat buiten de confraters van den hoogen gast niemand over diens bezoek was ingelicht. Een en ander geschiedde, om Z-Em. gedu rende zijn verbljjf, dat als een vol strekte rusttijd was bedoeld, alle ver moeienissen en welgemeende, maar ge durende zijn verblijf ongewenschte, be langstelling te besparen. Dank zij bet incognito, waar gestreng de hand aan werd gehouden, evenals aan andere genomen voorzorgsmaatregelen, zijn de dagen door de Nederlandsche Kardinaal in het stille Wittem door gebracht, voor hem tot de verkwikking geworden, die hij ervan had gehoopt. Fraai weder begunstigde over het al gemeen de wandelingen, welke hij zich rondom Wittem in het heuvelland van Zuid-Limburg kon veroorloven, zonder herkend te worden. De milde lucht, wel ke hij in het zachte klimaat gedurende een week kon inademen, de kloosterstil te, welke hij mocht genieten in het dier bare convent, waar hem zooveel herin neringen omgaven, het verkeer met me debroeders, wier genegenheden in Chris tus hem steeds bleven toegedaan, en de stichtende vreugden, welke voor den hoo gen Kerkelijken gezagdrager gelegen wa ren in het volgen van den alouden kloos terregel, ver van de vermceienis van de belangrijke kerkelijko zaken, welke in Rome zijn dagelijkscho beslommeringen uitmaken, hebben den Nedorlandschen Kardinaal ongemeen goed gedaan. Pater Erman S.J. Heden, 13 Sept. is de om zijn zegenrijk werk op velerlei gebied bekende Pater Ermaittn S.J. te Rot terdam, 70 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6