Eerste SS Stadsnieuws. DAMIAATJES WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13938 FPER WEEKi f 0.25 BANCO PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1740. POSTREKENING NO. 5970. ADVERTENTÏÊN 35 CENTS PER REGEL. BI3 CONTRACT BELANGRIJKE KORTING: JAARBEURS TE UTRECHT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET BIOSCOOP-WETSONT WERP. 77> AGENDA 16 SEPTEMBER Een vergadering van de Haarlem- sche Orkest Vereeniging. JAARBEURS TE UTRECHT. JZ De R R. Leeszaal en Bibliotheek. LANGS DEN WEG. NIEUWE HAARLEMSS! DE ABONHEMENTSPHUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL i t 3.25 BUREAUX: Ingediend is een wetsontwerp ter be strijding der zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. In breede kringen van ons volk zal dit nieuws met vreugde vernomen worden. De kinematografïe heeft in de korte ja ren van haar bestaan zich een ontzaglijk terrein veroverd en mei de vorderingen van de techniek zal dat gebied zich nog belangrijk uitbreiden. Maar hoe bewonderenswaardig de uit vinding van de bioscoop ook is, iict kwaad dat zij geslicht beeft, houdt bijna gelijken ired met de ongelooflijke snelheid, waarmede het aantal bioscopen en bios coopbezoekers over de goheele wereld zich beeft uitgebreid. Veel grooter is het ge vaar dat de jeugd en bet mcnschdom van de zijde der bioscopen bedreigt, dan het kwaad dat door Je slechte lectuur wordt gesticht. De hioscoop, bet geziene beeld, wenkt fascineerend op jeugdige of geeste lijk niet volwassen hersenen. De crimina liteit is daar om het te bewijzen. Dat inmenging van hoogerhand hier ge boden was, werd reeds jaren lang inge zien en in geen gemeente van beteekenis ontbreekt dan ook een z.g. bioscoop-com missie, om films te keuren. In den regel strekt de taak van die commissie zich niet verder uit, dan beoordeeling van films met het doel na te gaan of zij door kinde ren van een bepaalden leeftijd mogen wor den gezien. Men begrijpt, hoe absoluut onvoldoende deze plaatselijke commissies hun laak kunnen vervullen, met hoeveel zorg en boe gewetensvol de dames en heeren, le den dier commissies, zich ook van hun taak tradbtea ie kwijten. Hoe moeilijk is het b.v, een film af e keuren, die in een andere stad reeds werd goedgekeurd, maar waarvan men overtuigd is, dat zij voor de jeugd niet deugt. En bovendien wat 'n arbeidsverspiliing! In elke stad wordt opnieuw weer werk gedaan dat door keuringscommissies in andere steden reeds werd verricht. Bovendien is het van belang dat er een heid van opvatting zij in de filmkeuring. Tee'-enend is dat het Tweede Kamer lid, de heer Ter Hall, den minister van BinnenJandsc.be Zaiken juist dezer dagen verzocht er een einde aan te maken dat plaatselijke biosocop-oonuniissi -s bij het keuren der films zoo verscthillend bij hun beoordeeling optreden. Alles wijst op de behoefte aan een centrale keuring van Rijkswege ingesteld met bindende kracht. Dit denkbeeld is niet nieuw. Volgens de Memorie van Toelichting op het Bioscoopwetsontwerp trad in verschillende Janden de wetgever reeds tus- schonbcide door de filmindustrie aan bij zondere controle van de Regeering te on derwerpen. Noorwegen, Frankrijk, Rus land, Italië, Spanje, Zweden, ngeUmd. Duilschland, de verschillende S en an de V. S. van Noord-Amerika en anderen bezitten reeds bun wellen of verordeningen op de bioscopen, era Duilschland, waar de bestaande wet na de ineenstorting van de monarchie werd ingetrokken, levert door de sindsdien in de filmindustrie opgetreden excessen (vgl. de z.g.n. Aufkliirungs en Sehundfilme) 't voorbeeld, hoe weinig overheidscontrole ten deze kan worden ge mist. Op 15 April 1920 werd dan ook weder een wet op de filmvertooningen door de „Nalioiialversammlung" aangenomen. Algemeen beeft men den waarborg tegen misbruik gezocht in een preventief toezicht op de te vertoonen filmen. Dat nu ook Nederland volgt, verdient toejuiching en een woord van hulde zij bier gebracht aan de mannen, die de zaak het is alweer vele jaren geleden! in de Kamers ter sprake brachten. Het wetsontwerp kent tweeërlei over heidstaak, n.I. een ten opzichte van vol- wasseuen en een ten opzichte van niet- volwassenen. Voor wat de volwassenen betreft heeft de overheid er slechts voor te waken, zegt de M. v. T. op het wetsontwerp, dat geen films aan 't volwassen publiek worden geboden, die in strijd zouden komen met dc openbare orde of die de goede zeden zouden ondermijnen. In het wetsontwerp is voor de iormuleeriug dezer gedachte de terminologie overgenomen van art. 1373 I, Hl Vil»* t.üUO i iwnktö Stand der Kon. Lood- en Zinkpletlerij A. D. llanlenger, Utrecht. Bovenstaande af beelding stelt voor een kamer, geheel van lood opgetrokken. De geheele meubilee ring is uit lood en zink samengesteld. Zelfs de lamp, die op tafel staat, waarvan de franje goed zichtbaar is, bestaat uit looddraderi. De vloer bestaat uit blokken lood in clvorm. Hel geheel is ontworpen door den architect, den heer De Haas, directeur der school voor Kunstnijverheid te Utrecht. hebben aan te leggen of de inhoud dezer films al of niet in strijd is met de goede zeden of de openbare orde. Gaarne zouden wij als criterium een ster kere maatstaf willen zien aangelegd. Wij welen nu wel zoo zoetjesaan boe een deel van ons volk over zedelijkheid en openbare orde denkt en we houden ons hart vast als we straks de producten gaan zien van de controle dezer keuringscom missies. Intusschcn zat men hegrijpen, dat veel zal afhangen van de wijze, waarop die keuringscommissie zal zijn samengesteld. Hel 1 van veel belang zijn, ons daarbij terdege te laten gelden en dan nog zal een voortdurende controle op de conlrole der keuringscommissie geboden zijn. Ten eer ste, opdat de frissche blik van de leden der keuringscommissie op de al of niet toe laatbaarheid van films niet verloren gaat; ten tweede om mogelijke vrijzinnige be grippen omtrent zedelijkheid te breidelen. Met verheffing tot wet van dit wets ontwerp is onze taak geenszins afgeloopen of we moesten ons zeer vergissen. Van meer beteokeuis is nog wat het wetsontwerp beoogt ten opzichte van keu ring van films voor niet-volwasscnen. De Memorie van Toelichting zegt daar omtrent het volgende: „Veel meer moeilijkbeden dan voor de keuring voor volwassenen, biedt het vinden van een behoorlijken maatstaf voor de keu ring van films, bestemd voor vertooning aan niet-volwassenen. Als grenslecftijd is aangenomen achltien jaar, de leeftijd waarop ook bij de Kinder wetten de grens tusscben jeugdige perso nen en anderen is getrokken. In verband met het vroeger betoogde dient de keuringsmaatstaf voor deze jeug dige personen scherper te zijn dan voor de volwassenen. Een enkel kriterium voor de keuring ten aanzien van alle personen beneden den aehttienjarigen leeftijd is echter moeilijk te vinden. Voor een kind van 10 jaren moet anders gekeurd worden, dan voor een per soon. die op den grens der strafrechtelijke meerderjarigheid staat, sommige films zijn voor jonge kinderen onbegrijpelijk, voor ouderen daarentegen zeer geschikt. Ook medische factoren doen zich gelden om een verdere scheiding wensc.helijk te maken bij bet aanwijzen van een maatstaf voor de keuring voor niet volwassenen. Een lange film kan op de oogen van jeugdige kinderen een slechten invloed oefenen, ter wijl die schadelijke invloed zich bij oude ren in veel mindere mate zal doen gevoe len. Zoo werd b.v. te Den Haag de op zich zedf voortreffelijke film „Cabiria voor kinderen op dezen grond afgekeurd. In het wetsontwerp is de grenslecftijd voor de nadere splitsing gesteld op veer tien jaren. Als kriterium voor de keuring voor kin deren beneden dezen leeftijd is aangeno men de „geschiktheid", voor die boven dien leeftijd „de toelaatbaarheid" der film. Ook bij het hanteeren van deze maat staven zal de centrale commissie weder ge- Burgerlijk Welhoek en art. 14 der wet, heel vrij zijn." houdende algemeene bepalingen: de cen trale keuringscommissie zal dus voor de keuring van films, bestemd voor openbare vertooning aan volwassenen den maatstaf Eerlijk gezegd, we zijn het hiermede niet eens. We voelen veel meer voor een geheel verbod van bezoek aan bioscopen door kinderen. Elke film. die zaj worden geschikt verklaard voor kinderen. en die de belangstelling van deze kinderen ook prik kelt, zal in den regel al slecht zijn voor kin deren. We behoeven er hier niet op te wij zen, dat de commissie onmogelijk kan volstaan met voor de kinderen alleen films met natuurtafreelen goed te keuren. Waar zeer veel (misschien wel de meeste) films, die de commissie zal goed keuren voor kinderen, voor hen niet goed dat is nog wat anders dan slecht!) zul len zijn, achten wij het bioscoopbezoek zelf voor kinderen uit den booze. En wat voor bezwaar is aan te voeren tegen een algeheel verbod voor kinderen beneden 18 jaar? Is er tegenwoordig geen gelegenheid genoeg voor goede ont spanning op allerlei gebied buiben de bi oscopen? Ligt daar nog niet een breed arbeidsveld voor menig kinderopvoeder open? We achten het bioscoopbezoek zoo ver derfelijk, dat we deze beperking van de individueele vrij eid er gaarne voor over hebben. We gelooven niet dat in dezen onze wensch in vervulling zal gaan, doch velen zullen het met ons eens zijn, dat bet bios coopgevaar al.een met zeer radicale maat regelen is te keeren. Al het andere, ook de voorgestelde regeling, moge het ergste kwaad voorkomen, afdoende is het niet. Sociëteit St. Bavo. Espera ito, 8 inir Overheidspersoneel 8 uur. Luxo r-thrater, Groote Houtstraat KJ Bioscope- en Ya iété-voors'eYing- Familie Bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Groote Kerk. Van 23 uur. orgelbe speling door den lieer George Robert- Oud-Holland. V- rwulft. Strijkorkest. St. Elisabeth's 7 ereeniging, Jansstraat 49. Vin 12 uur aan vraag om vers4 erkende middelen voor armo zieken der S.E.V. St. M art ha-V ereeir ging. Kleine Hout weg 13. Van 34 uut betreikkingbu- reau. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag ge opend, uitgezonderd Zaterdags en Zon en feestdagen. Belangrijke besprekingen. He contributie cal worden verhoogd- In de groote zaal van de „Nijverheid" lrad Dinsdagavond een belangrijke, enthousiaste vergadering plaaLs van de Haa "etnische Orkest-Vereeniging, die z.eci druk bezocht was. De voorzitter, Mr. MTvan Toulon van dier Koog, bracht in zijn openingswoord onder de aandacht dat het bestuur met een zeer belangrijk' voorstel kwam. Het betreft de ver,hooging der contributie. Er werd een belangrijk, offer van dc le den gevraagd, en wilde inen dat offer niet brengen, dan betcck'ende dit dat de H.O.v op zou houden te bestaan. Het tekort bedraagt bijna io.ooo en dit zal grooter worden, als niet spoedig goede maatregelen worden getroffen. De inkomsten moeien verhoogd worden en dat kan alleen door verbooging der contributie. Verhoogde subsidie van gemeentewege kan men niet meer verwachter. Ai de w et houders hebben zich hiertegen verklaard. Mooint men echter toch bij dien Raad om meerdere subsidie komen, dan dient men er op te kunnen wijzen dat er van de zijde der leden ook' offers gebracht wor den. Hiarna bradht de voorzitter in bespre king het bestuursvoorstel om het vereeni- gingsjaar inpiaats van i Januari voortaan op I October tc laten ingaan. Gevraagd wend door een der leden of zij die zki bijv. dezer dagen als lid hebben laten inschrijven, hun rechten zullen ver liezen indien dit voorstel wordt aangeno men. He voorzitter stelde den vrager gerust. Tegen iedereen zal de 'billijkheid betracht worden. Varder werd gevraagd hoe de schuld zoo hoog heeft kunnen oploopen, waarop je voorzitter wees op het slechte bezoek bij de zomerconcerten, de hooge lasten waaronder de vereeniging gebukt gaat en natuurlijk de salarissen der orkestleden. Hierna werd zonder verdere bespreking het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Aan de orde was thans het volgende bestuursvoorstel, nd. de wijziging der con tributie. Het bestuur stelt voor de concerten te splitsen in: a. Zomerconcerten; b. Winter- conccrten. He contributie voor zomerconcerten 'be draagt: Hoofdkaart (beer en dar; 12.50 plus sted. belasting. Heererakaart 8 plus sted. belasting. Dameskaart 6 plus sted. belasting. Kindark'aart (beneden 18 jaar) ƒ2.50 plus stad. belasting. De contributie voor Wintercomccrten bedraagt: Hooidkaart (heer en dame) 15 plus sted. belasting. Heprenkaart 10 plus stel. belasting. Damcskaart 7.50 plus sted. belasting. Kimkrkaart (beneden 18 jaar) 3 plus sted. belasting. De contributie voor Zomer- en Winter- concerten bedraagt: Hoofdkaart (heer en dame) 25 plus sted. belasting. Heeren aart 17.50 plus sted. belas ting- Damcskaart 12.50 plus ting. stod. belas- Kindenkaart (beneden 18 jaar) 5 plus sted. belasting. Alvorens tot de besprekingen over te gaan dienden de heeren J. Hoogland en Joh. W. Hessen het volgende voorstel in: OnÜcrgeleekendien enz., hebben de eer het volgende onder de aandacht van de le den te brengen: 10. dat het hun wil voorkomen, dat een splitsing van het vereenigingsjaar in een winter- en zomerseizoen niet in het vooi- deel zal zijn der H.O.V.; 20. dat het bedrag van een jaarcontri butie a 30 voor het gros der leden een bezwaar zal blijken. Derhalve stollen zij voor: Het verec -igdngsjaar te laten voortbe staan zooals het is. De contributie te bepalen op 30 plus belasting voor het A-abonnement. De contributie bepalen op 15 plus belasting voor het B-abonnement. De abonnementen A zooveel mogelijk geplaatst zien te krijgen bij de beter gesi tueerden en hun hiervoor een gereserveer de plaats te waarborgen. ■Ampel werd over deze voorstellen van gedachten pro en contra gewisseld. Zij vonden van bestuurszijde bestrijding. Tijdens de discussie k\ am uit de verga dering een stem die met aandrang op de verpliohting der leden wees. Deze moeten het tekort zelf dekken en mogen dit niet aan hun nazaten verlaten. Daarom deed- dit lid Let voorstel om bet tekort, dal op 30 Sept. bestaal, hoofdelijk te dekken en de contributie te laten zooals die is. Een ander lid bepleitte warm het voort bestaan der vereeniging en wees er op hoe Let bestuur, w het goede waar voor de contributie geven, den eenheidsprijs moet verdubbelen. Nog een ander lid weesop het gevaar voor. de volksconcerten dezelfde muziek dat volgens hem 9churlt in de splitsing der bestemd als op de leden-concerien wordt concerten en wilde op ieder lid verhaald zien zijn aandeel in het tekort en de con tributie dan laten zooals zij is. Dus het heffen van een hooldelijk'en omslag. De voorzitter wees er op. dat dit slechts voor één keer zal zijn, en mocht voor de zomerconcerten later blijken te weinig be langstelling te zijn, dan gaat het toch weer niet. Èr. moet meer belangstelling en daardoor mieer geld komen. Er is slechts één middel, en -dat is de aanneming van het bestuursvoorstel. Wederom werd uitvoerig over de ter tafel gebrachte denkbeelden gesproken, waaruit ovef' het algemeen 'bleek dat het bestuursvoorstel de sm-pathie der meeste sprekers had. Een der dames-aanwezigen gaf het be stuur in overweging om de beter gesitu eerden te inviteeren op een concert, speci aal voor hen georganiseerd, opdat zij over de prestaties van het orkest kunnen oor- deelen. De spreekster twijfelde niet, of dan zouden velen dier beter gesitueerden zidh als lid opgeven en niet alleen de concerten van Biadh bezoeken. Nu kwam opnieuw een voorstel om voor de zomer- en wintcsrcomcerten één contri butie te heffen en w el van 25 met inbe grip van de sted. belasting, desnoods in tweeën te heffen. Of de contributie te be palen op 20 plus sted belasting. De vergadering werd thans voor een kwartier geschorst, om het bestuur gele genheid te ge^en dit laatste voorstel te be spreken. Na heropening las de secretaris een schrijven voor van den heer J. A. Boom, uilgever, die hierin mededeelde dat hij als extra-bijdrage jaarlijks 100 en zijn zoon jaarlijks 25 bereid is bij te dragen. (Ap plaus). De Voorzitter deelde mede dat heit be stuur het voorstel, eenigszins gewijzigd, als volgt heeft overgenomen. De contributie voor Zomerconcerten be draagt Hoofdkaart (Heer en Dame) 15. Hoerenkaarit 10. Dameshaar t 7-50 Kindonkaart 3- Dc contributie voor Zomer- en Winter- concerten bedraagt: Hoofdkaart (Heer en Dame) 25. He-eren kaart 17-5° Dameskaart 12.50 Kinderkaart ('beneden 18 j.) 5. (alles met inbegrip van Sted. Bei.). Met groote meerderheid werd dit voor- stol aangenomen. Hierna kwam uit die vergadering het voorstel om de 'hoofdkaarten niet meer persoonlijk te maken, hetwelk werd ver worpen. De voorzitter sprak' tlrans den wensch uit en wees op de noodzakelijkheid hiervan dat de populaire concerten zoowel in den winter als in den zomer beter bezocht moeten worden. De prijs van 50 cents met inbegrip van belasting, kan voor niemand een bezwaar zijn. Verder worden twee maal per maand in den winter concerten gegeven volgens overeenkomst met de ge meente, voor 25 cents entree. Mr! nadruk besprak de voorzitter de wenscbelijkfneid dat deze- concerten druk bezocht moeten worden. De wensch is dus dat de meer ge goeden lid worden voor 25, terwijl de minder gegoeden kunnen genieten van de populaire concerten. Bij de rondvraag betuigde een der aan wezigen zich minder tevreden over het feit, dat op de volksconcerten hetzelfde programma ten ge'hoore wordt gebracht als op het voorgaande ledencoucert. Spr. zeide een zoo groot muziekliefhebber te zijn, dat hij gaarne beide concerten zou willen bijwonen, maar dat nu niet doet, omdat hij dan tweemaal hetzelfde zou hoo- ren. De heer Gorharz gaf hierop antwoord. Hij zei-de dat hij in het begin van zijn di recteurschap te Haarlem begon met lichte prograimna-muziek voor die volksconcer ten. Doch spoedig kreeg hij hierop in een der bladen aanmerkingen te hooren. Direct heeft hij toen zijn stelling veranderd en OlCoHil Hit i> IEK DIA &80»rstt geSTit-jOEftS touw. «««Ml» Stand der Vereeniging voor de thee-culluur in Ned.-lndic te Amsterdam. Boven staand is een afbeelding van het thee-salon dezer Vereeniging in het vaste Jaar- bevts-gebouw. Van 2—5 uur n.m. wordt daar gratis een kopje Java-thee gescholden jrcsentcerd. Ven de thee die in 1920 in ons land gebruikt werd. slaat de Java- thee mei SO pCl. een record, dat elk jaar verbetering belooft. O O g RAMI A AT lire lo m VOOOOOC eoeeeOOOOOOOO Het zag er ©enigen tijd geleden naar uit dat Haarlem nog lang op zijn R.-K. lees zaal en bibliotheek zou moeten wachten. Maar thans is het pleit beslecht: ze komt erj Men hoopt 1 October gereed te zijn cn te openen. Het instituut wordt gevestigd in hot gebouw d-er St. EE abeth's Vereeniging aan de Jansstraat, waar ook het R.-K. Be volkingsregister zal worden ^sinslaUeerd. Als directrice zal optreden mej. Tonino, vroeger verbonden aan de R.-K. leeszaal te Nijmegen, thans in Haarlem woonachtig. De commissie va,n voorbereiding heeft de beschikking gekregen over een groot aantal boeken van de R.-K. Propaganda- club Leo XIII, van den R.-K. Kring en van tal van particulieren, maar de grootste hoeveelheid boeken zal natuurlijk verkre gen v/orden door aankoop. Daarmede is men druk bezig. Behalve aan een goede qunntiteit ontspanningslectuur, wordt veel aandacht gewijd aan bet verkrijgen van een mooie collectie wetenschappelijke boeken. Het plan bestaat om naar dc omliggende plaatsen filiaal-bibliotheken te dirigeeren, maar of dat reeds van den begin af zal gebeuren, is nog niet zeker. Aldus mag vertrouwd worden dat geen half werk zal worden gedaan. Met de oprichting' van een R.-K. lees zaal en bilSotheek wordt de wensch van vele Haarlemmers verwezenlijkt. Dat zij nog niet in onze overigens goed geoutilleer de Haarlemsche R.-K. sonren'evir.g niet bestond, verwekte weinig minder dan verwondering in den lande. Maar ze komt nog op het goede moment, precies voordat de openbare leeszaal zyn werk in Haarlem gaat verrichten. Laat ons hopen, dat het werk der com missie, die met veel doortastendheid dit resultaat bereikte, tof zegen van vele Haar lemmers strekke. Een ieder zal hier de gelegenheid vinden zijn vrije uren kostelijk te besteden. Niemand is tc oud om te lee- ren en iedereen kan nog leeren. Wie een maal zal geproefd hebben hoe heerlijk het is nieuwe wetenschap te verzamelen, zal een hartstochtelijk bezoeker van de lees zaal worden. Zoover moeten we komen, dat talkiezen trouwe bc «kers van de R.-K. leeszaal worden. to ie talloozen zulien dan een Roomschen kern gaan vormen, waarop en waarmede gebouwd kan worden. Het zal ons prestige versterken. Immers: kennis is macht. uitgevoerd Bovendien zou het niet moge lijk zijn op elk dier concerten andere #1, ziek te laten spelen. De heer G-rbarv>„i>^to sitateerde dat hij uit het diezen avond aan zijn adres gesprokene, meende te kunnen opmaken dat men over zijn werk in Haar lem tevreden was. (Applaus) Hij deed tin belofte op den ingeslagen weg te zullen voortgaan, uit zijn mannetjes de volle honderd procent te zuilen holen en uitslui tend' goede rmtziak te geven, niet alleen op de leden-concerten, maar ook op die van het volk. (Wederom luid applaus). Elk mensch heeft recht op goede en reine mu ziek. Gelijke monniken, gelijke kappen. Hierna kwam nog ter sprake het voor stel door een dame gedaan, waarop de voorzitter mededeelde, dat het bestuur voor een invitatie-concert voor de meer gegoeden met 't 'bestuur van Bach in on- derhaivdeling is. Ten siotta bracht de voorzitter hulde aan het werken der propaganda-commissie, waarna de zeer geanimeerde vergadering werd gesloten. De propaganda-commissie 'bestaat uit de heeren: J. A. J. SybrancW, gepens. luitenant ter zee, Emm astraal li, Haarlem. M. C. van Zanten, oud-industrieel, Hui ze Bijduïn, Zandvaartpad, Overveen. F. F. F. Vries, hoofdcommies der Pos terijen, Kleine Houtweg 4. Haarlem. en gepr „Circuskinderen." In den bioscoop en in den roman kent men de tragiek der circuskinderen, die onder zweepslagen en allerlei mishande ling worden „opgeleid" voor de acroba- tenkunst en clownerie. Ze treden op, om geld te verdienen voor vader of moeder! In dezen geest van bioscoop en roman, maar een beetje meer alledaags, ziet men tegenwoordig in onze groote steden en dus ook in ons oude Haarlem, kinderacn»- baterij langs den weg. Voornamelijk wordt daarvoor uitgeko zen de straat voor het terras van een café of restaurant. De jongens van de straat, straat-pi ncher- itjes van de echte soort, met gescheurde kielen en bloote voeten of beschimmelde schoenen, voeren dan hun kunsten uit. Waarlijk, het is niet altijd onverdienste lijk. Ze buitelen over d'r kop, staar en loo- pen op handen en voeten: ze k ipen en' stoeien over de griezelige, ongevoegde straat Ze voeren samengestelde loopoefe ningen uil, waanbij handen en voeten in eengestrengeld zijn. Dat duurt soms zoo een half uur. Dan wordt er gebedeld en de Ine» bou wers zijn gul en medelijdend genoeg, om, wat te geven. Medelijdend ook. Want als je de jongens mag geloovcn, en dat is blijkbaar niet ge waagd, dan geven ze de centen aan d; moeder, die het zoo arm be* Zc zijn de circuskindcrcn van de Haar lemsche straat!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1