BUITENLAND. FEUILLETON Onder Valsche Vlag DONDERDAG 15 SEPTEMBER De toestand in Duitschland. De Conferentie te Washington. Engeland en Ierland. BEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bestrijding van 't Bioscoopgevaar. VERKEER EN POSTERIJEN. „Hebt gij.... naar den notaris ge zonden vroeg Muller eindelijk, toen de pijn een oogenblik verminderde, en hij weer kon spreken. ,,En waar is mijn heer Wallhagen „Ik ben hier," zeide Max, terwijl hij nader bij het bed trad, „gaat het een beetje beter?" „j a, maar dat is slechts voor een kor ten tijd, ik moet sterven. Maar van te voren moet ik alles zeggen, alles. Komt de notaris „Mijnheer Ostlander hier heeft een zijner knechts naar den dokter, en den anderen naar een notaris gez nden. Beiden zullen, naar ik hoop. spoedig tier zijn." „De dokter kan mij niet meer helpen; het is met mij gedaan. Die eigenaardige 'iniaak had mij moeten waarschuwen, hjaar wie zou het kunnen denken, dat nJ bet zou wagen mijdoor vergif 0lb het leven te brengen „Wie Max t egon bij het zien der ®nnatuurlijk vergroote oogappels van den zieke te vreezen, dat zijn beschul- d'Ringen toch iets meer konden zijn, dan voortbrengselen eener ziekelijk opge wonden verbeeldingskracht. „Zij, de weduwe van dien schurk, van dien Holthernam Muller, terwijl hij zich omkeerde. Max trad achteruit en zette zich naast den boer, die aan de tafel plaats had genomen, en half deelnemend, half verdrietig zijn onverwachten gast gade- sloeg. „Het schijnt erg te zijn met dien man fluisterde hij„Gelooft u aan die vergif- geschiedenis, mijnheer de directeur? Max haalde de schouders op. „Wij zullen moeten afwachten, wat de dok ter zegt." Beiden verzonken in diepe gedachten en zaten zwijgend naast elkander. „Komt de notaris haast „Hij zal spoedig hier zijn, mijnheer Muller," hernam Ostlander. „Stil, daar hoor ik een rijtuig. Het zal de dokter zijn." Max spoedde zich naar builen en trad nu met den dokter, dien hij in haast het noodige had medegedeeld, naar bin nen. „Ik ben vergeven, niet waar, dok ter Deze had na een kort onderzoek het dienstmeisje eenige aanwijzingen gege ven en wendde zich nu weer tot zijn patiënt. „Zeer zeker. En nu zeg ons, wie heeft u den wijn, waarvan u sprak, voorgezet, en hoe is het gebeurd Muller keek hem een oogenblik zwij gend aan en schudde het hoofd. „Dat zal ik zeggen wanneer de notaris hier is en niet eerder." De dokter wendde zich nu tot den boer? Is de notaris geroepen, Ostlan der Deze knikte. „Indien mijn knecht hem heeft getroffen, zal hij spoedig hier zijn." „Goed," zeide de dokter en voegde er zachtjes bij: „Indien de zieke nog mede- deelingen heeft te doen of het een of an der te regelen, is het de hoogste tijd." „Is er geen redding mogelijk vroeg Max getroffen. „Neen, hij kan hoogstens tot den morgen leven. De middelen, die ik heb voorgeschreven, zullen hem eenige ver lichting verschaffen, maar dat is alles." „Misschien zal hij een geestelijke ver langen." „Ja," zeide de zieke, die de laatste woorden had verstaan, „roep een pries ter, alvorens ik sterf. En Een hevige krampaanval belette hem verder te spreken en het duurde lang, voordat weer een betrekkelijke rust kwam. De notaris was intusschen aangeko men en had aan het bed plaats geno men. De zieke lag nog een poos met ge sloten oogen alsof hij zijn gedachten moest verzamelen. „Schrijf nauwkeurig neer." zeide hij dan. „Dokter, ga niet weg.... hoe meer getuigen hoe beter." De dokter deed wat hij verlangde. En nu vertelde Muller aan de eerst on- geloovig, dan met toenemende verba zing luisteren den de geschiedenis van den jongen Guthbridge, gelijk hij ze eenige uren geleden aan de weduwe van den moordenaar had medegedeeld. „Zij wees mij het tuinhuis bij het zij poortje aan als de plaats onzer samen komst," zeide hij eindelijk. „Op de ta fel stond wijn ik had een verre wan deling gedaan en was dorstig. Ik dronk er dan van .ofschoon de eigenaardige bit tere smaak mij vreemd voorkwam Mijnheer Wallhagen" ging de stervende na een korte pauze voort, „ik had u mededeeling moeten doen van het be drog, maar ik had zoolang nood en ar moede geleden, en de bekoring was te groot. Kan en wil u mij vergeven Max greep de hand, die hij hem toe stak, en drukte ze het was hem onmo gelijk te spreken. Guthbridge, of liever Holt, een bedrieger en moordenaar En Augusta zijn vroegere verloofde, wat was zij „Mijnheer Muller," zei de notaris, die intusschenhet door hem geschrevene nog eens had overgezien, „u zeide daar even, dat Hugh M'Adam nog lee t. Kan u ons zijn adres opgeven „Hij is nu-kolonel..hij heeft zich in den burgeroorlog beroemdge maakt. Kolonel Hugh M'Adam, Chicago." „De andere getuigen van den moord? We^t u ook iets van hen „Waar Arrowsmith gebleven is, weet ik niet. Maar dat BillBill Guthbridge destijds vermoord gewor den is, kan het geheele kamp getuigen, hernam Muller met moeite. „In Brook- *,n wonen twee van hen, de eigenaars der firma. „Gebroeders Norman. Vraag maar na, zij zijn genoeg bekend." „Heeft u ons anders nog iets mede te deelen „Neen, dat is alles. Heeft u het opge schreven Goed, geef mij dan het papier ik wil het onderteekenen." „Eerst moet ik het u vooilezen. U kan mij dan oplettend maken, indien ik u in net een of andere punt niet goed mocht hebben verstaan." Muller knikte zijn kr. chten namen zichtbaar af. De notaris las. „Wenscht u er nog iets bij te voegen of te veranderen „Neen geef mij de pen." De notaris gaf - e hem, maar de half verstijfde hand was nauwelijks in staat ze va;t te houden. „Nu is het go.d," fluisterde de er- der„de priesterkomt hij nog niet Bid vo:r mij en zeg ha ru frouw Holt, dat ik'h a- van harte verge f. Ik v/as hard tegen haar en zij wist niet, wat zij deed." Uiteemit zonk de stervende in de TWEfcDE KAMER. „Zal u aangifte doen van de zaak vroeg Ostlander. „Het zai niet anders gaan, maar ik gaf er veel om, als ik er niets mee te maken had." „Waarom vroeg de dokter glim lachend. Een der knechts van den boer stak zijn hoofd door de deur. „Dokter, daar is iemand, die u bij een zieke wil roe pen. Het is die mevrouw van 't kasteel. De bediende staat buiten." De drie mannen keken elkander ver rast en verschrikt aan. „Misschien heeft zijbegon Ostlander, maar hij zweeg, toen hij Of het bieeke gelaat van Max, die tegen over hem zat, dezelfde vreeselijke ver denking las, die in hem was opgeko men. De dokter schudde het hoofd. ..Zij heeft hem zelf den doodelijkert drank niet ingeschonken, en zal zich waar schijnlijk tamelijk veilig gevoelen. Ze nuwtoevallen of iets dergelijks, denk ik. Nu, wij zullen zien. Adieu. In den loop van den dag kom ik nog eens bij u, mijn heer Wallhagen." Tweede De staking te Berlijn. Even plotseling als de staking van het technisch en administratief personeel der ciectriciteitswerken en gasfabrieken Maan dag de Berlijnsche bevolking heeft over vallen, even verrassend snel is zij gelukkig weer bijgelegd. Dinsdagochtend zouden de trams weer gewoon rijden, Ook de elec- triciteits- en gasvoorziening zou weer nor maal zijn. Na de bindende verklaringen van den rijksminister van srbeid, verklaarde de slakingsteiding zich bereid de sUking on middellijk op te he''en en begaven twee employé's zich naar de electrische cen trale te Rummelsbu -g om daar opdracht te geven onmiddellijk Berlijn weer van stroom te voorzien. Maandagavond zijn in de bedrijven stemmingen gehouden over hel al of niet aannemen van de uitspraak van het scheidsgerecht. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat volgens een op pervlakkige telling ongeveer drie vijfden vóór en twee vijfden tegen de aanneming slemden. Met groote waarschijnlijkheid kan men dus verwachten, dat het eindre sultaat een meerderheid voor de aanne ming zal opleveren. Ook in de kringen van de stedelijke ambtelijke kringen meent men zeker te zijn van de aanneming van de uitspraak. De schade, die de gemeente door die sta ling van.één dag lijdt, wordt op 114 mil- liocn mark geschat. De toestand in Miinchen. In welingelichte parlementaire kringen te Berlijn neemt men inzake de nog niet opgehelderde situatie in Miiuclien een af wachtende houding aan. Men is in parle mentaire kringen van meening, dat de Tijksrcgeering tot onderhandelen bereid is. Het aftreden van het geheele Beiersche ministerie wordt in toonaangevende par lementaire kringen als een zuiver formeele daad beschouwd, die gebaseerd is op de letter van de Beiersche grondwet. De rijks- regeering heeft zich in den Maandag ge houden ministerraad nog niet met de Beiersche kwestie bezig gehouden; zij wil eerst op verdere berichten uil Beieren wachten. In toonaangevende Beiersche kringen Ie Berlijn worden de geruchten over Putsch-pogingen van kolonel von Xylander met beslistheid tegengesproken. Naar het „Berl. Tag." uit München ver neemt, keert de heer von Kahr ter voort zetting van zijn vacantie naar Berchtes- gaden terug. Het is thans aan het bureau van den Landdag, om het seniorenconvent bijeen te roepen, dat dan over de bijeen komst van den Beicrschen Landdag moet beslissen. Van het opnieuw zenden van een delegatie naar Berlijn liecft men afgezien. De democratische en socialistische pers Doemt het aftreden van het kabinet een succes voor de rechterzijde. Deze heeft er in de laatste dagen met kracht op aange stuurd, een crisis voor het geheele ministe rie te doen ontslaan, indien zij haar te gen Berlijn gerichte politiek niet in de co alitie kon doorzetten. Het aftreden van het geheele kabinet, zou volgens de meening Van de aanstichters, ongetwijfeld de mo gelijkheid openen, om niet alleen minister president von Kahr, maar ook de midden partij (Duitsch-nalionalen) in de regee- ringscoalitie te behouden. Opgemerkt moet worden, dat het afgetreden kabinet de za ken voorloopig verder behandelt; daardoor is tenminste tijd gewonnen. Men meent echter, dat de democraten in geen geval met den terugkeer van Von Kahr en Both genoegen zullen nemen, en dat een nieuwe regeeringscoalitie, bestaan de uit de Middenpartij (Duilscb-Nationa- len), Beiersche Volkspartij (Centrum) en Boerenbond in nog veel hooger mate dan de tot nu toe bestaande coalitie van de scherpe oppositie der linkerzijde verzekerd kan zijn. In een te bonden coalitie-bespre king zal omtrent dit standpunt der demo craten geen twijfel worden gelaten. Uit Washington word't gemeld, dat de Britsche ambassade er het departement van Buitenlandsebe Zaken van heeft ver wittigd,, dat de Britsohe delegatie ter Was hington 5-c.he Conferentie uit ongeveer vijf tig personen zou beslaan, waarvan waar schijnlijk zes leiders. .Senator Underwood heeft Harding's uil- noodiging om diecl uit inalken van de Ame- rikaansohe delegatie ter Ontwapenings conferentie aanvaard. Underwood is de eenige democraat in de delegatie. Hij ver klaarde dat er ter conferentie van partij politiek geen sprake kon zijn. De delegatie was ongetwijfeld voor ontwapening op een schaal, welke wezenlijk effect zou hebben. De correspondent van de ..Associated Press" te Tokio verneemt uit China, dat Japan een verzoenende politiek tegenover China overweegt door de intrekking van de békende eenentwintig eisohen van 1915. Briand zal, naar uit Parijs wordt ge seind, naar Washington worden vergezeld door den minister van koloniën Sarraut, cud-gouverneur-generaal van Indo-China, die daar de kwestie zal ter sprake bren gen van de belangen dezer Framsche be zittingen. De houding van Sinn Fein. De correspondent van de „Times" te Dublin meldt, dat een door Michael Col lins, den leider der republifcein.sche troe pen, te Rathfarnham, in het graafschap Down, gehouden rede, en een door de „Local Government Department" van het Dail Eireann uitgegeven document bij het Icrsche volk en de Britsohe regeering den indruk moeten wekken, dat de Bereid vaardigheid van het Dail om te Inverness te confereeren, niet in zich sluit de ver zwakking van ook maar een van zijn eisclien of pretenties. Collins redevoering was een aanklacht tegen de Brilsche autoriteiten wegens de behandeling van geïnterneerde Ieren, die volgens Collins dienden le worden be schouwd óf als politieke gevangenen óf ais krijgsgevangenen en wier klachten 'lenden te worden onderzocht door een gemengd lichaam van „de Engel-sche en Iersohe regeeringen." Het door de „Local Government De partment uitgegeven document spreekt van eisclien wegens moedwillig gepleegd onrecht en waarschuwt de Iersohe solda ten, dat zij niet moeten pogen hun eischen te verhalen op 's lands belastingen, dooh dat uit aangerichte oorlogsschade voort spruitende eischen dienen te worden vast gesteld tusschen de met elkaar in conflict zijnde regeeringen bij het einde van de vijandelijkheden. Het document eindigt met den volgenden zin: „Voor het door de troepen van de Britsche regeering moedwillig gepleegd onrecht is uitsluitend deze regeering, en niet de plaatselijke ge meenschappen, verantwoordelijk, en van ■deze regeering moet voldoening worden gevraagd bij welken vrede ook, die een eind maakt aan deze worsteling. De ver antwoordelijkheid van deze regeering moet worden erkend en billijke schade loosstelling moet aan hen wien onrecht is aangedaan, worden toegekend." Het bericht dat liet antwoord van Sinn Fein een voorwaarde bevat ten aanzien van de Irouw aan de Brische Kroon, wordt volgens de „Daily News" door een vooraanstaand Iersch republikein als een „sleohte voorspelling" verworpen. Het blad legt den nadruk op het veriangen naar vrede aan beide zijden, hetgeen tot succes zal leiden. CONCENTRATIE VAN ROODE LE GERS. De „Daily Tel." verneemt dat de gene rale staven en regeeringen der nieuwe Baltische stalen hoe langer hoe ongeruster worden over de concentratie der roode legers ten noordwesten zuiden en zuidwes ten van Petrograd. Die-concentratie houdt ook, behalve groote troepen infanterie, artillerie en cavalerie, in tanks en zwaar geschut. Hoewel Tjit-sjerin in een nota aan de regeeringen der BaJVische staten deze troepen-concentraties heeft verdedigd als defensieve maatregelen, heeft 't er den schijn van, dat hij beweert dat er amti- sovjet-samenzweringen in die staten plaats ■hebben en hij daarom naar oen reden zoekt om daar een inval te kunnen doen. Dat geschiedde onlangs reeds in Bcssara- bië. Te Londen acht men den toestand niet zoo ernstig. In de sovjet-hoofdkwar tieren is men zenuwachtig en wil men de tioepen verwijderd houden van de onrusti ge centra. Elke aanval der sovjets op dit oogen'blik zou onmiddellijk een einde ma ken aan de hulpactie, georganiseerd door dr. Nansen en den heer Hoover. Personen, in dienst der sovjet-agent schappen en a-ndere instellingen in den vreemde, hebben last gekregen een bewijs te teekenen dat hun is voorgelegd en dat aldus luidt„De commissarissen hebben vernomen dat velen in dienst van het land zonder verlof hun post hebben verlaten en zelfs hebben opgehouden Russische burgers le zijn. Dergelijk gedrag zal wor den aangemerkt als hoogverraad en zal ten gevolge hebben represaille-maatregelen tegen de gezinnen en bloedverwanten dier personen welke in -Rusland le berei ken zijn". DE MAFIA-BENDE. Uit New-York' seint men aan de „Daily Tel." dat de politie aldaar heeft ontdekt het beslaan der Mafia-bende aldaar en in andere steden. De leden dezer bende kun nen voor 50 dollars gehuurd worden om een moord te plegen. De ontdekking werd gedaan, doordat zekedc Joseph Aks, een Italiaan te New-York, die bekend beeft drie moorden te hebben gepleegd voor 50 dollars ieder, de namen der leden der ben de verraden heeft, die in de laatste drie jaren twintig moorden pleegde. Boven dien hebben Ales en anderen sedert langen tijd oplichterijen gepleegd tegen Italianen en degenen onder hen, die niet in den val liepen, hebben vermoord. Den laatsten tijd kregen de leden der bende geschil over verdeeling van hun buit en doodden soms elkander. DE SLACHTOFFERS VAN HET VERONGELUKTE LUCHTSCHIP. Het Britsche slagschip „Dauntless" met de lijken der slachtoffers van de Z. R. 2 aan boord wordt den likten September te Washington verwacht. Het schip zal on middellijk naar de marine-werf in New- York worden opgesleept. Een afdeeling torpedojagers, eonige schepen van het At lantisch eskader en een afdeeling vliegtui gen zullen de „Dauntless" tegemoet gaan. De lijkpleohtigheden zullen den volgenden dag in bijzijn -van den minister van marine plaats hebben .Daarna zullen de lijken worden overgedragen aan de nabestaan den, behalve dat van luitenant Coil, dat volgens zijn wensch in zee zal worden begraven. VRIJMETSELAARSLOF. Dat zelfs van ma?onnieke zijde de wel doende invloed der Katholieke kerk en haar instellingen erkenning vindt, is wel merkwaardig. We meenen daarom de vol gende woorden van lof, door de „Square and Compass", officieel orgaan der vrij metselaars in Denver dus in dit op zicht een onverdachte bron aan de Kerk gebracht, niet onvermeld te mogen laten. „We moeten eere geven aan wie eerc toekomt", zegt het blad, dat door de „Cath. Times" geciteerd wordt. „De Ka tholieke kerk preekt van den kansel en overal elders tegen 'bet ongepast doen uit komen der vrouwelijke vormen. Zij leert, dat kinderen krijgen een zegen is en ver heerlijkt de schoonheid van liet moeder schap. Zij vraagt kuiscbheid en zelfbe dwang en heeft steeds de persoonlijke zui verheid voorgestaan. Voor al deze dingen komt haar groote lof toe". Tot zoo ver het vrijmetselaarsorgaan. We vestigen er de aandacht op, dat in En geland en Amerika de maqonnerie over het geheel genomen niet 200'n fel-strijd- ltietig karakter aanneemt als in de Latijn- sohe landen. Waarmee we echter niet wil len zeggen, dat zij minder gevaarlijk is. TREINDIEVEN IN AMERIKA. Een Reuter-telegram uit Texarkana in Texas wijst er op, dat ook in de Vereenig- de Staten treindieven hun slag plegen te slaan. Zoo hebben 4 bandieten een post wagen aangevallen nabij Bloomsburg. Daar de employé's aan de bevelen der aanvallers weigerden te gehoorzamen, wierp een van hen een tranenwekkende gasbom in den wagon, die ontplofte en de ambtenaren noodzaakten de wijk te ne men Na op alle stukken van waarde be slag te hebben gelegd, deden de misdadi gers den trein stilstaan en namen per automobiel de vlucht. HFT SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. De machinist en dc stoker van press Straatsburg—Lyon, die onlspoo™ is tengevolge van de overmatige sne ici1 waarmee gereden werd, en waardoor groote spoorweg-raimp werd veroorzaa zijn beiden gearresteerd. In de Memorie van Toelichting van het ingediende wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke ge- varen van de bioscopen, wordt er aan herinnerd, dat bij Kon. Besluit van 2 No vember 1918 een Staatscommissie werd ingericht, aan welke werd opgedragen te onderzoeken welke maatregelen van over heidswege behoorden te worden genomen om het zedelijk en maatschappelijk ge vaar te bestrijden, dat aan bioscoopvoor stellingen verbonden is. De denkbeelden, die len grond liggen aan liet rapport, hetwelk de commissie heeft uitgebracht, hebben de instemming van de Regeerfng. Het ingediende wetsont werp en dc Memorie van Toelichting zijn dan ook geheel aan het rapport ont leend. In artikel 1 van hel ontwerp wordt verboden het gen en in het openbaar van bioscoopvoorstellingen, tenzij B. en W. een daartoe strekkende vergunning hebben verleend. Deze vergunning wordt niet vereischf: 1. voor bioscoopvoorstellingen ten dien ste van de door den Minister van Kun sten en Wetenschappen ingestelde inrich tingen van onderwijs. 2. andere bioscoopvoorstellingen, uit sluitend betreffende onderwerpen van wetenschap, nijverheid of handel, telkens met verlof van vege den Burgemeester te geven. De vergunning wordt alleen geweigerd indien: 1. aan ie duiden is dat de aanvrager de bepalingen van deze wet niet zal na komen; 2. de plaats waar de voorstellingen zullen worden gegeven, niet voldoet aan de bij verordening of bij gebreke daar van door B. en W. redelijkerwijze gestelde eisohen van veiligheid, gezondheid en zedelijkheid. 3'. nog geen 5 jaren zijn verstreken, sedert de aan den aanvrager ingevolge de wet verleende vergunning is ingetrokken. De vergunning geldt mede voor hem, die na het overlijden van den houder der ver gunning het bedrijf voortzet gedurende 3 maanden na het overlijden en indien hij binnen deze 3 maanden de vergunning heeft aangevraagd totdat de beschikking op zijn aanvrage onherroepelijk is gewor den. Tegen de weigering kan de belangheb bende binnen 1 maand na de dagteekening van bet besluit bij Ged. Staten in beroep komen. De houder van de vergunning is verplicht te zorgen o.a. dat geen andere afbeeldingen ter reclame worden vertoond dan die vooraf door de Centrale Commis sie zijn toegelaten. Ter bestrijding van de kosten voor ad ministratie en toezicht betaalt de houder ter zake van de hem verleende schrifte lijke vergunning bij de uitreiking daarvan en vervolgens in de eerste maand van elk volgend kalenderjaar een recht, waarvan het bedrag door de Kroon wordt vastge steld. De opbrengst komt voor de hei ft ten bate van het Rijk en voor de helft ten bate van de Gemeente. De vergunningen kunnen door B. en W. worden ingetrokken, indien omstandig heden rich voordoen, op grond waarvan, indien rij vroeger bekend of te duchten waren geweest, de vergunning zou zijn ge weigerd en indien blijkt, dat er binnen 5 jaren na de weigering wegens het niet voldoen aan de voorschriften der wet andermaal termen tot weigering of schor sing zouden zijn. Geen filmen worden in het openbaar vertoond, dan die door de Centrale Com missie voor openbare verlooning zijn toe gelaten. Geen filmen worden door de Cen trale Commissie toegelaten, indien en voor zoover rij naar het oordeel der Com missie in strijd zijin niet de goede zeden of de openbare órde. Bij openbare bios coopvoorstellingen, toegankelijk voor of bijgewoond door kinderen, te wier aan zien niet voldoende aannemelijk is, dat zij <Zeii leeftijd vjim 14 ja ren hebben bereikt, worden uitsluitend filmen vertoond, indien en voor zoover zij door de Centrale Com missie geschikt voor kinderen jonger dan 14 jaren rijn bevonden. Bij openbare bioscoopvoorstellingen, toegankelijk of bijgewoond door kinderen van 14 jaren of daarboven en te wier aanzien niet voldoende aannemelijk is, dat rij den leeftijd van 18 jaren hebben be- worden uitsluitend filmen vertoond, indien en voor zoover die door de Centrale Commissie toelaatbaar re or jeugdige per- sonen tusschen 14 en 18 jaar of geschikt reor kinderen beneden de 14 jaar zijn be vonden. In afwijking van voorgaande bepa-lin- L'en, zijn houders van vergunningen na regelen der Cenlralc Commissie uitsluitend bevoegd in spoedeischende gevallen filmen etreffende onderwerpen van actueel be lang te vertoonen, voordat deze aan het oordeel der Commissie zijn onderworpen. "^ertreding van artikel 1, 1ste lid, vordt gestraft met hebhtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste f 2000. UNIE VAN R.K. STUDENTEN-VER- ELNIGINGEN IN NEDERLAND. De Joorvergadering. Zaterdagmiddag 3 uur in „Lohengrin" 'e s-Herlogenboscii de jaarvergadering gehouden van genoemde organisatie en werd geleid door den voorzitter Ridder v?n der Schueren uit Delft. De Unie-Secretaris Dr .Gerard Brom bracht een uitvoerig jaarverslag uit. Lit het verslag der kascoiwmissie bleek, dat op de nieuwe begrooting een tekort me al worden overgebracht van j 1274.20. 1?? inkomsten en uitgaven van bet Or gaan dor Unie sloten met een batig saldo van 160. De propaganda van bet blad wes niet zoo gunstig gelukt; er werden niet veel advertenties geplaatst. Een 60-tal abonne menten werden opgezegd. Aan <len heer Janssen uit Rotterdam werd het Uniepraesiaat overgedragen. De nieuwbenoenjde hield daarna een korte rede. Door Dr. Brom werden uitvoerige me- dedeelingen gedaan over het Internationa le Secretariaat, dat is opgericht te Frei burg. Dr.B rom bracht het voorstel lot instel ling eener Commissie voor internationale belangen en deze op dc volgende jaarver gadering te formeeren. Voorts deed hij mededeeling. dat ver schillende Puitsche sprekers bereid w aren een tournee te maken nooi Nederland ten dienste der Unie. Ook Fransche sprekers werden ge vraagd. D, N. S. U. krijgt ook een boekhandel. Een der leden nam in een treffende rede afscheid van de Unie, om zich terug te trekken in bet klooster. Het woord werd ook gevoerd door prof. Groenen, Unie-moderator, die mede dank bracht aan den afgetreden Unie-praeses Ridder de van der Schueren. Mr. Frans Teulings uit Den Bosch sprak den wensch uit, dat nu, de internationale aan het werk is, ook in Nederland eens een internationaal Congres zal mogen ge houden worden. Voorts vroeg spreker me dewerking in de politieke actie tegen de a.s. verkiezingen. Daarna werd de geanimeerde vergade ring met een dankwoord van den voorzit ter gesloten GEEN NEDERLANDSGH FABRIKAAT. Men meldt aan de Msb.: De nieuwe locomotieven der stoomtram Oostelijk- Groningen worden niet hier te lande, waar veel werkloosheid lieorscht vervaar digd, doch in Duitschland. waar ze per machine 113.000 goedkooper zijn. En Rijk, provincie en gemeenten su«i dieeren. Oud-gouverneur-generaal Fan Lim burg Stirum. De ond-Zandvoogd van Ned.-Indië, graaf van Limburg Stirum en zijn echtgenoot© zijn Maandagnacht te Rotterdam met de „Rotterdam" van de Holland-Amerikalijn in het moeder land teruggekeerd. Baron de Wykerslooth. Naar de „Stiehtsche Post" verneemt, zal de heer mr. J. B. L. 0. 0. baron de Wijker- slooth de Woerdeöteijn, benoemd tot lid van den Raad van State, zijn functies in de verschillende landbouwersver eeni- gingen in de provincie Utrecht blijven waarnemen en zich voor adviezen be schikbaar blijven stellen. Reeds 20 j„ar heeft de heer de Wijkerslooth in Utrecht mede ten behoeve van den boerenstand gearbeid en daarbij zooveel vriendschap ontvangen, dat hij niet kan besluiten, dit alles af te snijden. De contingentsvermindering. Het „Utrechtsch Dagblad" vestigt er de aan dacht op, dat de Minister van Oorlog fei telijk een contingentsvermindering van 3500 man voorstelt en niet van 1500, zooals men uit de memorie van toelich ting ton onrechte heeft opgemaakt. Do contingenteterkte is verminderd van 25000 op 19500 man 's jaars. We schrij ven hier let wel negentien duizend vijf honderd man en geen 21.500! De M. v. T. toch doett het voorkomen, alsof jaarlijks te rokenen valt op 21.500. Dit is onjuist. Wanneer in 1G22 worden ingelijfd 19500 man, dan zal blijken, dat, door allerlei vrijstellingen, in 1922 in wezen slechts 17500 man worden in gelijfd, dus in 1923 2000 man dienen te worden ingelijfd ter goedmaking van het in 1922 op de lichtingseterkte ge leden verlies. Van die 21500 worden in 1923 wederom, door allerlei redenon, 2000 man vrijgesteld; mitsiien beschikt men jaarlijks niet over eene lichtingssterkte van 21500 man, maar over 19500 man." SNELLERE BEHANDELING VAN EX PRESSE-BRIEVEN. Het „Hbld." deelt mede, dat het hoofd bestuur der posterijen een sellere behan deling van expresse-brieven overweegt, speciaal de invoering van de aanbevolen trambussen. Esperanto by de post. Aan post ambtenaren, die het Esperanto machtig zijn en die daartoe het verlangen te kennen geven, kan door de betrokken, directoire:- worden toegestaan, dat zij, gedurende den tijd, waarin zij loketdienst verrichten, bij hun loket een bordje op hangen met de woorden: Oni parolas E6peranton; met de bepaling, dat deze j VRIJ NAAR HET DUITSCH. TWEEDE DEEL. ambtenaren er voor verantwooraeujK ge steld worden, dat de bedoelde bordjes worden weggenomen zoodra hun diens eindigt, Zitting von 13 September. I De interpellatie-W ij n k 00 p over steunverleenmg aan Sovjet-Rusland wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Aan de orde is de interpellatie-M a r chant aangaande de laatste reconstructie van het Kabinet. De heer MARCHANT, V.D., ontdekte in de rechtsche pers wantrouwen in dr -voorwaarden waarop in de coalitie weei vrede werd gesloten en de naleving daar van. Hij betoogt dat de crisis geheel he' (karakter van een onderonsje heeft gdira- gen, het verwondert hem, dat minister Ruys bleef en minister Pop werd losgela ten, terwijl de voorstellen van den minis ter van oorlog, die van be* geheele Kabi net waren. Nog minder verklaarbaar is waarom minister De Vries heenging, dk met de legerwet niets had te maken en Idoor óe rechterzijde werd gesteund. Spreker vraagt waarom ook niet de on duidelijke figuren van Minister De Graaf f werktuig der exploitatie, en den Minister van Landbouw roede rite heengegaan. Interpellant vraagt welke redenen liet Kabinet genoodzaakt hebben tot een col lectief verzoek om ontslag; waarom hand having van het Kabinet in dezelide samen stelling onmogelijk bleek; waarom de wij ziging beperkt bleef tot de vervanging van de ministers van financiën en van oorlog; op weike gronden de vervanging noodza kelijk bleek van den min. van financiën en van oorlog; welke wijzigingen door re constructie zijn gekomen in 't program en beleid van het kabinet; met name wat be treft de departementen van financiën en oorlog. Min, RUYS DE BEERBNBROUCK ant woordt dat het Isdunel om collectief ont slag verzocht wegens de verwenping van het legerwi.-tverp, een gewichtig onderdeel van dc taak van het kabinet, en het par lementair gebruik meebrengt, dat na zulk een votum anderen in de gelegenheid wor den gesteld, de taak van bet kabinet over te nemen. De beer Pop kon uit dien aard der zaak geen deel Mijven uitmaken van het kabinet toen dit zich schikte in de noodzakelijkheid om het bewind te Mij- ven voeren en minister De Vries kon niet steeds op voldoenden steun der Kamer re kenen. Tot verre wijziging in de samen stelling van het kabinet gaven de omstan digheden geen aanleiding. De plannen van den minister van oor log blijken uit de nota van wtjriging op bet ontwerp dtenstpRdhtwet, die van den Minister van Financiën zullen blijken uit de miilioenennota. MINISTER DE GEER merkt op, dat hij bet ministerschap aanvaardde, ook omdat hij een definitieve regeting van de kwestie der gemeente-financiën wil. Op de defensie zal hij sterk bezuinigen. Minister Van Dijk heeft hem daarbij motie- werking beloofd. Dc heer MARCHANT repliceert. Het antwoord der regeering, beeft hem niet be vredigd. De oorzaak der crisis is de ver- doddbeid in dc ooaHtie, welker grondslag niet deugt. De heer TROELSTRA, S. D. A. P., ■vraagt naar de adviezen gegeven door de leiders der partijen recSits en links en naar de afspraaik tusschen de rechtsahe partijen. De heer DRESSELHUIS V. B. be toogt dat reconstructie de eenig moge lijke oplossing van de crisis was, ook al acht hij ©en uiterlijke reconstructie wel wat zter eenvoudig. Hij wacht de troonrede af om te zien of de inwendige reconstructie bevredigend is, vooral ii dien zin dat bezuinigd zal worden. D« legervoorstellen noemt hij evenwel nu we der duur en slecht De heer VAN DE LAAR C. D. P. betreurt dat de coalitiepolitiek moest voe ren tot een politieke cplossing der cri sis on hij bestrijdt ooztitie, die het cle- ricalismo dient De heer VAN DEN TEMPEL 8. D. A. P. betoogt dat minister De Geer het gosde standpunt inzake de gemeen te financiën prijs gaf. Do hoer RUTGERS A. R. betoogt dat do coalitie behalve om de eenheid van beginsel bijeen moet blijven omdat ons land ©en oonstitutioneele regeering moet hebben en geen andere paitijgroe- peering kan rcgeere.11 ,en dat aanblijven van het kabinet geraden was omdat een ander kabinet niét kan optreden. Minister RUUS DE BEEREN- BROUOK verklaart zich bereid, nu blijkt dat op uitvoerige mededoelingen wordt prijsgeetelddeze te verstrekken. Do beraadslagingen worden verdaagd tot morgen 1 uur. kus6ens achterover en sloot de oogen. Spoedig daarna kwam de vurig ver langde geestelijke binnen en Max en de dokter volgden den boer in de be lendende huiskamer. De notaris had zich, nadat de getuigen allen ondertee kend hadden met het stuk verwijderd. (Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5