Doorzetten» UIT DEN OMTREK DAMIAATJES DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1921 44ste JAARGANG Nö. 13939 FPER WEEK f0 25 BANCO PER P03 T* P*ER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57y. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1740. POSTREKENING No. 597a ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bit nummer bestaat uit 2 bladen. HAARLEM. Een vergadering van de Haarlem sche Orkest Vereeniging. Afscheid J. J. Francken. TG0MEEI, Burgerlijke Stand. Garnizoensberichten. VAN ONS KANTONGERECHT. HEEMSTEDE. 000000^ oooooo 000000 00000 De R K. Leeszaal en Bibliotheek. NIEUWE HAARLEMSDHE COURANT de ABONNEMENTSPRUS BEDRAAST VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN' PER KWARTAAL j T 3.25 BUREAUX: Eerste Blad. (TETS OVER DE BELASTINGPOLITIEK De Wethouder van Financiën der ge meente Haarlem ret in enkele artikelen zijn zienswijze en die van het college van R. en W. der gemeente Haarlem uiteen, inzake hot financieel beleid in onze stad. Waar een zoo teer voorwerp als hun por- lemonnaie bij hot gemeentelijk financieel beheer geïnteresseerd is, zullen de Haar lem scJie belastingbetalers ongetwijfeld met belangstelling van het door B. en W. in genomen standpunt kennis nemen. Waar de critiek, ook onzerzijds, op het college van B. en W. niet gespaard werd, is het billijk te achten, dat ook van de verduide lijking van het standpunt van B. en W. •vordt kennis genomen. Voor zooveel noo- dig is, zij hier neg opgemerkt, dat opne ming dezer artikelen niet beteekent dat on ze redactie het met de zienswijze van den sahrijver in alle onderdeelen eens is. I. De oppositie groeit. De machtige lieer- soheres zonder eigen mandaat, maar met giootcn officieusen invloed: de publieke kf8'"* haar stem te verheffen tegen Sitra-t*tK^|en?-SChe bolasbinSpolitiek en vat de 0 de P K?- de heffing op de (Publieke) Vermakelijkheden en 1 oo nee I voo rs te 11 in gen aan, om van haar misnoegen te doen blijken. De wethouder an inancien wordt langzamerhand een monster van ongerechtigheid, een meedoo- genlooze uitzuiger. De termen zijn kras, maar de gevoerde gesprekken kennen nog krasser uitlatingen. Waar zoo de toestand ligt, als een pu blieke zaak, moge m^n het mij vergeven, dat ik enkele regelen schrijf ter inlichting van de Haarlemsche burgerij, meenonde te handelen in het belang der gemeente. Met uit eigenbelang. Ik werk toch door. De woede zal nog wel grooter worden. Tot later de uitkomst mij rechtvaardigen zal. Noch uit partijbelang. Onze partij dient honger ideeën en is groot en sterk genoeg om felle critiek te doorstaan. In tijden van verkiezingen trouwens zullen wij alle hee- ren critici gaarne van antwoord dienen met het geschreven en gesproken woord. Bij voorbaat stel ik mij beschikbaar, alsdan een ernstig debat te voeren over het finan cieel beleid van het Gemeentebestuur. De s^"H>erij heeft recht op het meest uitge breide pi"o en contra. Maar ik meen in gemoede op den goe den weg te zijn. Daarom meen ik eveneens recht te hebben op steun. De warme be langstelling gaat evenwel voorloopig een anderen kant uit. Doch oordeelt ieder wel ni«t kennis der feiten? Zoo er iets aan ontbreekt, mogen dan deze artikelen zijn 'mancieele wetenschap vermeerderen, meer '".Ronder wat aangaat de Haarlemsche be- 'nstingpolitiek. 'hebben er tmantieel gesproken los geleefd in de crisisjaren. Nu zie '"en in deze uitlating geen afkeuring op 1 e handelingen van den vorigen wethouder van financiën. Staat en stad hebben er op - geleefd. Zij vermochten eenvoudig niet miers te doen. De (sociale) maatregelen "aren zóó dringend, riepen, neen schreeuw den vaak zoo klemmend om onmiddellijk "'grijpen der overheid, dat noodwendig de gedachte moest overheersöhen: de fi- antieele regeling volgt later. Natuurlijk, pr zijn ook dan schakeeringen. Onjuist rirnde het zijn zooals op vele plaatsen gebeurd is de crisisuitgaven nog te ver- mcerderen met de tekorten op de bedrij- "chèurd TV Haarlem juist niet (M ^dr.jven vverpen zware win sten af Ook is er matiging in crisis-uilga ven betracht. Er zijn foulien gebeurd? Zonder twijfel. !>o tijden waren er toe aangelegd. Hot Haarlemsche college zal zich gelukkig achten. indien het bewijsbaar ware dat het minder fouten maakte dan menig an der college. De Raad remde de uitgaven met in de crisisjaren, vond integendeel tel kens nieuwe overheidsbemoeiing uit. Mil joenen rijn uitgegeven, zoovee! mogelijk verantwoord op „crisis" en gedekt o.a. door leeningen op korten termijn. De verantwoord el ij kfoedfd rust niet of> wethouder, doch op het college als 7danig en indien ik critiek oefenen zou "P het beleid van den toen maligen wet- 'oiuJer van Financiën, zoude ik ev<*ieens '•hek op mijzelf oefenen, al beheerde Jk «>(jl steolits de Lie lil fab rie'ken en werd ik x ast met sociale en personeelsaan-gelegen- rZ]Z» bo'iKfcing van het Haarlemsche |Vm» cn riiet foiflloos ge- veost, dooli kan relatief gesptoken de critiek doorslaan.' In 1919, en wel in September, aan vaardde Jk Financiën legen vele adviezen in en mij ten volle bewust zijnde van de moeilijke taak. De gestie van B. en W. als zoodanig veranderde van aard. Niet meer was alleenlijk zie aandacht gevestigd op sociale overheidszorg, doch het zwaarte punt was verlegd naar de financiering zoowel van gewoon als buitengewoon. Bij mijn optreden vond ik deze feiten: een reeds voorbereide begroeting 1920, een pas (Mei 1919) gesloten loening, om- V;,ttende buitengewoon en crisis, benevens <en kasgcldloening van f 2.500.000 aan- donds af 1e lossen. De moeilijkheden "aren reeds aanstonds voorhanden, doch 'ouden eiken dag grooter worden. Het 'tl del ijk gcid stceg schrikbarend en bc- IH''kte binnen hel jaar het enorm bedrag bijna f s.000.000. De begroeiing, ""end gemaakt met post 12 a (20 pCt. ,ie larieven langs progressieve heffing) TCI.'<! "('oi nageleefd. Nieuw tekort T02(F "ri'-tgtte. lickend werd (1e verpletterende verrassing van een tekort van ruim één millioen gulden op de gewone inkomsten 1919. De Banken zegden het crediet op, de Ned. Bank immers weigerde onze promessen te verdisconteeren. De woning bouw vroeg massale voorschollen. Men vatte den bouw van Gemeente woningen aan en streefde naar landbezit. Onderwijs en Lichamelijke Opvoeding vroegen steeds meer. Elke tak van dienst verhoogde sterk de eindcijfers. Een loonsverhooging (dra te laag gescholden) was onvermijdelijk in 1920. Ik had ai mijn optimisme noodig om niet wanhopig te worden, te meer wijl de randsmenlaliteit te vaak een vijandige was. Toen heb ik een vaste lijn getrokken en ben er niet van afgeweken. En welke lijn? Mr. BOMANS. Belangrijke besprekingen. De contributie zal worden verhoogd. In de groote zaal va® de „Nijverheid" had Dinsdagavond een belangrijke, enthousiaste vergadering plaats van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging, die zeer druk bezocht was. De voorzitter, Mr. M. van Toulon van der Koog, bracht in zijn openingswoord onder de aandacht dat het bestuur met een zeer belangrijk voorstel kwam. Het betreft de verhooging der contributie. Er werd een belangrijk offeir van de le den gevraagd, en wilde men dat offer niet brengen, dan be toekende dit dat de H.O.V- óp zou houden te bestaan. Het tekort bedraagt bijna io.ooo en dit zal grooter worden, als niet spoedig gcede maatregelen worden getroffen. De inkomsten moeten verhoogd worden en dat kan alleen door verhooging der contributie. Verhoogde subsidie van gemeentewege kan men niet meer verwachten. Al de wet houders hebben zioh hiertegen verklaard. Mocht men echter toch bij den Raad om meerdere subsidie komen, dan dient men er op te kunnen wijzen dat er van de zijde der lodien ook offers gebracht wor den. Hierna bracht de voorzitter in bespre king het bestuursvoorstel om het vereeni- gingsjaar inplaats van I Januari voortaan op I October te laten ingaan. Gevraagd wend door een der leden of zij die ztóh Nb V'. deoor dagen als lid hebben laten inschrijven, hun rechten zullen ver liezen indien dit voorstel wordt aangeno men. De voorzitter stelde den vrager gerust Tegen iedereen zal de billijkheid betracht wonden. Verder werd gevraagd hoe de schuld zoo hoog heeft kunnen oploopen, waarop de voorzitter wees op bet slechte bezoek bij de zomerconcerten. de hooge lasten waaronder de vereeniging gebulkt gaat en natuurlijk de salarissen der orkestleden. Hierna werd zonder verdere bespreking het voorstel met algemeene sterrunen aan genomen. Aan de orde was thans het volgende bestuursvoorstel, nd. de wijziging der con tributie. Het bestuur stelt voor de concerten te splitsen in: a. Zomerconcerten; b. Winter - concerten. De contributie voor zomerconcerten be draagt Hoofdkaart (heer en dame) 12.50 plus sted. belasting. Heerenkaart 8 plus sted. belasting. Dameskaart 6 plus sted. belasting. Kinderkaart (beneden 18 jaar) 2.50 plus sted. belasting. De contributie voor Winterconcerten bedraagt: Hoofdkaart (heer en dame) 15 plus sted. belasting. Hcerenkaart 10 plus stel. belasting. Dameskaart 7.50 plus sted. belasting. Kinderkaart (beneden 18 jaar) 3 plus sted. belasting. De contributie voor Zomer- en Winter- concerten be-draagt 'Hoofdkaart (heer en dame) 25 plus sted. belasting. Hcerenkaart i7-S<> pi"s sted. belas ting. Dameskaart 12.50 plus sted. belas ting. Kinderkaart (beneden 18 jaar) J 5 plus stedv. belasting. Alvorens tot de besprekingen over le gaan dienden de heeren J. Hoogland en Joh. W. Hessen het volgende voorstel in: Ondergeteekendien enz., hebben de eer het volgende onder de aandacht van de le den te brengen: 10. dat het hun wil voorkomen, dat een splitsing van het vftreenigmgsjaar in een winter- en zomerseizoen niet in het vooi- deel zal zijn der H.O.V. 20. dat het bedrag van een jaarcpntri- butie a 30 voor het gros der leden een bezwaar zal blijken. Derhalve stellen zij voor: Het vereenigiingsjaar te laten voortbe staan zooals het is. De contributie te bepalen op 30 plus belasting voor het A-aibonnement. De contributie bepalen op 15 plus belasting voor het B-abonnement. De abonnementen A zooveel mogelijk geplaatst zien te krijgen bij de beter gesi tueerden en hun hiervoor een gereserveer de plaats te waarborgen. Ampel werd over deze voorstellen van gedachten pro en contra gewisseld. Zij vondien van bestuurszijde bestrijding. Tijdens de discussie kwam uit de verga dering een stem die met aandrang op de verplichting der leden wees. Deze moeten het tekort zelf dekken en mogen dit niet aan hun nazaten verlaten. Daarom deed dit lid het voorstel om het tekort, dat op 30 Sept. bestaat, hoofdelijk te dekken en de contributie te laten zcoals die Is. te maken, hetwelk werd ver- aangevraagd orden. Een ander lid bepleitte warm het voort bestaan der vereeniging en wees er op hoe het bestuur, wil het goede waar voor de contributie geven, den eenheidsprijs moet verdubbelen. Nog een ander lid wees op het gevaar dat volgens hem schuilt in de splitsing der concerten en wilde op ieder lid verhaald zien zijn aandeel in het tekort en de con tributie don laten zooals zij is. Dus het heffen van een hoofdelijkfen omslag. De voorzitter wees er op, dat dit slechts voor één keer zal zijn, en mocht voor de zomerconcerten later blijken te weinig be langstelling te zijn, dan gaat het toch weer niet. Er. moet meer belangstelling en daardoor meer geld komen. Er is slechts één middel, en dat is de aanneming van het bestuursvoorstel. Wederom werd uitvoerig over de ter tafel gebrachte denkbeelden gesproken, waaruit over het algemeen bleek dat het •bestuursvoorstel de sanpathie der meeste sprekers had. Een der dames-aanwezigen gaf het be stuur in overweging om de beter gesitu eerden te inviteeren op een concert, speci aal voor hen georganiseerd, opdat zij over de prestaties van het orkest kunnen oor- deelen. De spreekster twijfelde niet, of dan zoudien velen dier beter gesitueerde® zich als lid opgeven en niet alleen de concerten van Badh bezoeken. Nu kwam opnieuw een voorstel om voor de zomer- en winterconcerten één contri butie te heffen en wel van 25 met inbe grip van de sted. belasting, desnoods in tweeën te beffen. Of de contributie te be palen op 20 plus sted belasting. De vergadering werd thans voor een kwartier geschorst, om het bestuur gele genheid te gepen dit laatste voorstel te he spreken. Na heropening las de secretaris een schrijven voor van den heer J. A. Boom, uitgever, die hierin mededeelde dat hij als extra-bijdrage jaarlijks 100 en zijn zoon jaarlijks 25 bereid is bij te dragen. (Ap plaus). De Voorzitter deelde mede dat het be stuur het voorstel, eenigszins gewijzigd, als volgt heeft overgenomen. De contributie voor Zomerconcerten be draagt: Hoofdkaart (Heer en Dame) 15 Heerenkaart 10. Dameskaart 7.50 Kinderkaart 3. De contributie voor Zomer- en Winter concerten bedraagt: Hoofdkaart (Heer en Dame) 25. Heerenkaart 17.50 Dameskaart 12.50 Kinderkaart ('beneden 18 j.) 5 (alles met inbegrip van Sted. Bel.). Met groote meerderheid werd dit voOi- stet aangenomen. Hierna kwam uit <4e vergadering het voorstel om de hoofdkaarten niet meer persoonlijk worpen. De voorzitter sprak thans den wensch uit en wees op de noodzakelijkheid hiervan dat de populaire concerten zoowel in den winter als in den zomer beter bezocht moeten worden. De prijs van 50 cents met inbegrip van belasting, kan voor niemand een bezwaar zijn. Verder worden twee maal per maand in den winter concerten gegeven volgens overeenkomst met de ge meente, voor 25 cents entree. Met nadruk besprak de voorzitter de wenschelij'ktheid dat deze concerten druk bezocht moeten worden. De wensch is dus dat de meer ge goeden lid worden voor 25, terwijl de minder gegoeden kunnen genieten van de populaire concerten. Bij die rondvraag betuigde een der aan wezigen zicb minder tevreden over het feit. dat op de volksconcerten hetzelfde programma ten gc'hoore wordt gebracht als op het voorgaande ledenconcert. Spr- zeide een zoo groot muziekliefhebber te zijn, dat hij gaarne beide concerten zou willen bijwonen, maar dit nu niet doet, omdat hij dan tweemaal hetzelfde zou hoo- ren. De heer Gerharz gaf hierop antwoord. Hij zeide dat hij in het begin van zijn di recteurschap te Haarlem begon met lichte programma-imiziek voor de volksconcer ten. Doch spoedig kreeg hij hierop in een der bladen aanmerkingen te booren. Direct heeft hij toen zijn stelling veranderd en voor de volksconcerten dezelfde muziek bestemd als op de leden-concerten wordt uitgevoerd Bovendien zou het niet moge- Ij ik zijn op elk dier concerten andere mu ziek' te laten spelen. De heer Gerharz con stateerde dat bij uit het dezen avond aan zijn adres gesprokene, meende te kunne" opmaken dat men over zijn werk in Haar lem tevreden was. (Applaus) Hij deed de belofte op den ingeslagen weg te zulle" voortgaan, uit zijn mannetjes de volle honderd procent te zullen 'halen en uitslui tend goede muziek te geven, niet alleen op de leden-concerten, maar ook op die van het volk. (Wederom luid applaus). Elk m-ensch heeft recht op goede en reine mu ziek. Gelijke monniken, gelijke kappen. Hierna kwam nog ter sprake het voor stel door een dame gedaan, waarop de voorzitter mededeeldie, dat het bestuur voor een invitatie-concert voor de meer gegoeden met 't bestuur van Bacb in on derhandeling is. Ten slotte bracht de voorzitter hulde aan het werken der propaganda-commissie, waarna de zeer geanimeerde vergadering werd gesloten. De propagandia-commissie bestaat uit de heeren J. A. J. Sybrandi, gepens. luitenant ter zee, Emmastraat 11, Haarlem. M. C. van Zanten, oud-industrieel, Hui ze Bijduin, Zandvaartpad, Ov-erveen. F. F. F. Vries, hoofdcommies der Pos terijen, Kleine Houtweg 4, Haarlem. Zaterdag, 24 September, zal de heer •T, J. Erancken, hoofd der openbare la gere school 8, afscheid nemen van den werkkring, dien hij meer dan 27 jaren hier ter stede heeft vervuld. Met den heer Erancken verdwijnt een even kundig paedagoog als humaan man uit de onderwijswereld en het is dan ook wel te begrijpen, dat dit afscheid niet zal plaats hebben, zonder dat van verschillende kanten uiting wordt gege ven aan de gevoelens, die allerwego den heer Erancken worden toegedragen. Namens het onderwijzend personeel en de leerlingen zal het scheidende lioold der school Zaterdag 24 dezer gehuldigd worden. Ook een aantal oud-leerlingen hebben een comité gevormd, doch zij ondervinden de moeilijkheden, die het kost, hen, die reeds jaren geleden de school verlieten, thans nog te bereiken. Het is mf die overweging, dat men ons verzoekt, te willen mededeelen, dat het comité voor en uit de ond-leerlingen gaarne bewijzen van instemming tot deel noming zal ontvangen en dat zioh met de correspondentie hieromtrent heeft be last de heer E. 0. Derks, p/a. Redactie bureau Stads-Editie 0. H. Grt. Het zenden van een naamkaartje met adres is daartoe voldoende. Eervolle opdracht. Door den gemeen teraad van Deventer is besloten, op het Stationsplein een standbeeld van president Stevn te plaatsen. Er omheen zal een plantsoen aangelegd worden, van welks aanleg de leidmig zal worden opgedragen aan de" heer Leonard A Springer, tuin architect alhier. Concert in Den Hout. Zondag 18 September a.s. geeft de Haarlemsche Or kest-Vereeniging haar laatste middagcon- ert i" Den Hout en 's avonds haar laatste populaire concert van dit seizoen in den tuin van bet Brongebouw, beide onder lei ding van den beer W. Knikker. Hiermede zn 'de buitenconcerten dian afgeloopen voor dit seizoen. Goedkoope voorstellingen. Door die afd. Haarlem en omstreken van het „Ne- derlandsch Tooneelverbond" wordt een circulaire verspreid, waarin gezegd wordt, dat de Rnancieele resultaten van de in het vorige seizoen genomen proef van 12 twee-gu 1 den-s-voorstelIingen niet van dien aard zijn geweest, dat men nu eenzelfde regeling kan treffen. 12 voorstellingen schijnen voor velen te bezarend, om alle bij te wonen. Daarom zal men zich voor loopig tot 6 uitvoeringen bepalen, te be ginnen in November. Om de onkosten dier uitvoeringen te dekken, is een rege ling getroffen, waarbij de leden der afd. ceuponkaarten voot 12 plaatsen kunnen aanvragen tegen den prijs van f 25 (a)les inbegrepen.) Het plan kan echter alleen bij voldoende deelname doorgaan. Cou- I ponkaarten moeten vóór 20 September „Mara". De N.V. Het Sohouwtoo- neel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch zal Vrijdag 16 September in den Haarlemsehen S alss houwburg voor het eerst in dit seizoen opvoeren „Mara", een spel in drie handelingen en een proloog van Herman Middendorp. „Ma ra" is aan het eind van het vorig sei zoen met. zeer groot artistiek succes door Het Schouwtoooeel ten toonee'e geb a ft De speciaal voor dit spel vervaardigde decors en costumes trokken zeer de aan dacht. De regie is van Adr. van der Horst. 1 Ondertrouwd: 14 Sept. C. de Jong en J. v. Aanhout J. P. Lamme en G. v. Eg- mond. C. Hoogendoorn en E. Verburg. G. v. d. Burg en H. Fennis. P. Tjeer- tes en T. de Vries. A. J. Boerrigter en W. E. Rooseboom de Vries. P. B. ter Laag en M. J. Decker. Geboren: 5 Sept. z. van G. H. Boogaard- Slobbé. 11 Sept. d. van H. J. Mast-v. Wienen. 13 Sept. z. van M. E. v. Dijk- Zwart. z. van J. L. Visser-Bakker. z. van C. Breed-v. Diemen. d. van M. ,C Dubbe-Swart. Overleden: 12 Sept. J. Koopman, 66 j., Heerensingel. 13 Sept. H. P. Dieven- bacli, 87 j., Twijnderslaan. J. Droste- Smeding, 60 j., Ged. Oude Gracht. De militaire apotheker le kl. dr. J. P. van dor Mazel wordt 2L dezer over geplaatst van Haarlem naar Amsterdam. Lvxrr-theater. Wij zagen al heel wat steden-panorama's, in den loop onzer bioscoop-verslaggevers-jaren; maar zoo'n pakkend als dat van Oud-Amsterdam, eerste nummer van 't nieuwe program in 't Luxor-theater, zagen wij in langen tijd niet. Dit nummer pakt den bezoeker al aanstonds, en de volgende nummers houden die aandacht kranig op peil. Eerst volgt een detectieve-drama, geti teld: „Onzichtbare handen," dat wel niet overduidelijk van ontknooping is, maar toch volle intéresse wekt. Dan volgt t inderdaad komieke „Een-twee-drie-kla- veraas," een klucht van pantoffelhelden- moed en vrouwenangst. De gebroeders Chanson, over wie in de courant van Zaterdag geschreven is, brengen ons dan tot de pauze. Daarna krijgen we een drama: „Hye na's der woestijn," zeer bioscoop-acli- tig, maar dat iis in den bioscoop te ver wachten. We beginnen daar met een cir cus ,en gaan dan naar de goudvelden van Oalifomië, waar de heldin, wier le ven vroeger door een held gered werd, gelegenheid vindt leven en fortuin van haar beminde uit de handen der struik- roovers vrij te vechten. Eenige zeer sensationeele momenten (de kermiswa gen die van 'n opengedraaide brug in 't water rijdt. de afdaling van den toren der woes'tijnroovers) doen de toe schouwers, vooral de dames, nu en dan even schrikken en griezelen. Woest rijden. De vorige week heeft de békende vlie genier Fokker tereoht gestaan, ter zake woest rijden op den Zeeweg. Hij reed met zijn auto zóó dicht langs de fietsers dat dezen geraakt moesten worden en na tuurlijk een tuimeling maakten. Er waren gelukkig geen ernstige ongelukken bij voorgevallen. De ambtenaar had 3 dagen hecten» ge- ei sellt, doch de kantonrechter veroordeel de onzen vliegenier bedien tot 150 boete of 10 dagen hechtenis, terwijl zijn rijbe wijs voor 6 maanden werd ingetrokken. J. v. d. B., tegen wien eveneens 3 da gen geëischt was wegens woest rijden, (liefst 115 K.M op dien Zeeweg), werd tot 100 boete of 10 dogenbechfenis veroordeeld, terwijl zijn rijbewijs voor 3 maanden wordt ingetrokken. Woest rijden. Ook nn weer moest er een woest-rijder terecht slaan. C. W. O. uit de Haarlem mermeer reed 29 Juni met z'n motor fiets in de Mofflaan te Bioemendaal met veel te groote snelheid. ToeraJtig reed daar ook mr. T. A M. A. Löben Seis. de substituut-officier van Justitie, en deze be keurde ons manneke. Mr. Van Löben Seis verklaarde, dat hij dit anders nooit doet, maar in dit geval aclhte hij *t zioh tot een plicht. Bekt. reed zeer woest en diit was in de MoHaan dubbel gevaarlijk, omdat er veel boschpaadjes in urftomen, waar veel door kinderen gespeeld wordt. De ambtenaar gaf den bekd. een geduch te schrobbeering. Den eerstuotaenden keer, dat hij weer voor te hard rijden terecht moet staan, wordt 'hij tot 14 dagen hech tenis veroordeeld en wordt het rijbewijs een jaar ingetrokken, beloofde de ambte naar. En belofte maakt sehoid! Nu was de eisch 75 boete of 25 dagen hechte nis. Het auto-ongeluk op den Rijks straatweg. 24 Augustus beeft H. R. uit Amster dam terecht gestaan wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. 13' Juni 1.1. zou hii veel te snel gereden hebben op den Rijksstraatweg. Tusschen Laebrug en Rot- temolen heeft hij den fietser Van W. aangereden, waardoor deze gedood is ge worden. De zaak was uitgesteld, omdat de kan tonrechter nog een getuige wilde "booren, n.l. J, C. M die 18 Juni aan het hoofd der politie te Haalemmerliede een brief kaart geschreven had waan® hij mede deelde, dat auto G 8148 op 13 Juni, des avonds omstreeks 6 uur, ontzettend bard gereden had en nabij Sloterdijk een an dere auto gepasseerd had. Die auto behoorde aan bekj. De getui gen k décharge verklaarden, dat juist de andere auto de G 8148 gepasseerd had en dat deze laatste de eerste weer ingehaald had nabij Halfweg. De heer M. verklaarde pertinent, zich niet te kunnen vergissen. Nummers van woeslrijdende auto's neemt hij altijd op, voor 't geval later mocht blijken, dat er een ongeluk met de beteffende auto zou gebeurd zijn. Get. reed in de richting Amsterdam, de auto reed ontzettend hard en passeerde hem op een deel van den weg, waar een wagen stond en nog een auto reed. De weg was dus feitelijk ver- ®pend. maar bek!, bleef hardrijden en passeerde de andere auto. Getuige had de briefkaart geschreven, omdat hij va® het ongeluk gelezen had en omdat kort daarna weer een auto-ongeluk had plaats gehad. Da' had zijn verontwaardiging ge wekt. De ambtenaar van het O. M persis teerde bij zijn eisdh: 3 dagen hechtenis en 6 maanden intrekking van het riibe- wijs. De verdediger, mr. B. Cohen uit Am sterdam meende, dat de verklaring van den heer M. niets te beteékenen had in dat geval. Bekl. was ten laste gelegd, hard rijden tusschen Halfweg en Haarlem,niet tusschen Amsterdam en Halfweg Pi noemde de houding van den heer' die een briefkaart naar het hoofd der 'poli tie schrijft, atiermisselijkst. Dat durft pl. m het publiek te zeggen. Getuige is on derwijzer, dus paedagoog, maar pl. hoopt, dat wat get. nu gedaan heeft, hij niet zijn leerlingen zal inprenten. Verder meent pl. dat de heer M, zich wel ver gissen kan. Hij heeft het nummer van de hard rijdende auto vijf dagen lang onthou den en eerst toen bericht gestuurd aan de politie. Heeft hij het nummer welgoed onthouden en is het niet mogelijk, dat juist de andere auto gepaseerd is? Ver der zegt bekl., dat dit passeeren om streeks kwart over zes geschied is, ter wijl alle andere getuigen zeggen, dat bekj. om 6 uur tussdhen Rottemolen en Lie- brug gereden heeft. P. vraagt ten slotte vrijspraak of opleving van een lichte geldboete. Uitspraak 21 September. B. en W. bieden ter vaststelling aan, verordeningen op de heffing en invorde ring der belasting op toorveelvertooni n- gen en andere vermakelijkheden. De vermakelijkheden van meer huis- houdelijken aard orden dus voorshands niet door de belasting getroffen. B. en W. stellen voor met het geven van vervolgonderwijs te belasten de on derwijzersfes) de heeren J. de Jong en J. v. d. Berg en mevr. A. M. Bonman- Klots en als plaasvervangend onderwijze res mej. H. Ritman. B. en W. stellen voor, gratis een stuk rgond, giroot ongeveer 56 M2. over te dragen aan de N.V. Mij. lot Exploita tie van onroerende goederen „Heem stede." Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, van het R.K. Kerkbestuur een Het zag er oenigen lijd geleden naar uit da.t Haarlem nog lang op zijn R.-K. lees zaal en bibliotheek zou moeten wachten. Maar thans is het pleit beslecht: ze komt er! Men hoopt 1 October gereed te zijn en te openen. Het instituut wordt gevestigd in het gebouw der St. Elisabeth's Vereeniging aan de Jansstraat, waar ook het R.-K. Be volkingsregister zal worden geïnstalleerd. Als directrice zal optreden inoj. Tonino, vroeger verbonden aan de R.-K. leeszaal te Nijmegen, thans in Haarlem woonachtig. De commissie van voorbereiding hee.'t de beschikking gekregen over een groet aantal boeken van de R.-K. Propaganda- club Leo XIII, van den R.-K. Kring en van tal van particulieren, maar de grootste hoeveelheid boeken zal natuurlijk verkre gen worden door aankoop. Daarmede is men druk bezig. Behalve aan een goede cjuantiteit ontspanningslectuur, wordt veel aandacht gewijd aan liet verkrijgen van een mooie collectie wetenschappelijke boeken. Het plan bestaat om naar de omliggende plaatsen filiaal-bibliotheken te dirigeeren, maar of dat reeds van den begin af zal gebeuren, is nog niet zeker. Aldus mag vertrouwd worden dat geen half werk zal worden gedaan. Met de oprichting nn een R.-K. lees zaal en bitiotheek wordt de wensch van vele Haarlemmers verwezenlijkt. Dat zij nog niet in onze overigens goed geoutilleer de Haarlemsche R.-K. samenleving niet bestond, verwekte weinig minder de i verwondering in den lande. Maar ze komt nog op het goede moment, precies voordat de openbare leeszaal zijn werk in Haarlem gaat verrichten. Laat ons hopen, dat het werk der com missie, die met veel doortastendheid dit resultaat bereikte, tot zegen van ve!e Haar lemmers strekke. Een ieder zal hier de gelegenheid vinden zijn vrije uren kostelijk te besteden. Niemand is te oud om te te ren en iedereen kan nog leeren. Wie een maal zal geproefd hebben hoe heerlijk het is nieuwe wetenschap te verzamelen, zal een hartstochtelijk bezoeker van de lees zaal worden. Zoover moeten we komen, dat taJloozen trouwe bezoekers van de R.-K. leeszaal worden. Die talloozen zulten dan ec.11 Roomschen kern gaan vonnen, waar© en waarmede gebonwd kan worden. Het zal ons prestige versterken. Immers*, kennis is macht strook grond ter grootte van 210 vierk M. aan de Kerklaan aan te koop en tegen deu prijs van J.50 per vierk meter. B. en W. stellen voor een crediet van ten hoogste 32.500 uit 's Rijks kas aan te vragen en dit bedrag als hypothec.". T crediet aan C. E. de Vries te verschaffen, ten behoeve van den bouw van 4 wonin gen. B. en VV. bieden ter goedkeuring ar.:r de begrooting van het Burgerlijk Armb - stuur te Heemstede voor den dienst 1922, sluitende in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 19.400. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 15 Septem ber 1921, des avonds om acht uur. De agenda vermeldt 1. Notulen van 18 Augustus j.l. 2. Ver ordening tot regeling van het vervolgon derwijs. 3. Aanwijzing onderwijzers voor het vervolgonderwijs. 4. Instructie voer den doodgraver. 5. Verordening inzake de belasting op tooneel vertooningen en an dere openbare vermakelijkheden. 6. Aan koop strookje grond langs de Kerklaan. 7. Verkoop stukje grond bij die Camplaan. 8. Aanbieding herziening XXIV Uitbrei dingsplan betreffende het terrein begrensd door Heerenweg, Koediefslaa®, Bronst: weg en Emauslaa®. 9. Vaststelling 7* suppletoire begrooting, dienst 1921. ir. Aanwijzing terrein voor de stichting van een postkantoor, n. Hypothecair creéi. t voor middenstandsbou-w door C. E. de Vries. 12. Wijziging bebouwing Haven straat. 13. Herziening strafverordeningen. 14. Ingekomen stukken en mededeel ine n. 15. Verzoek betreffende Hoofdelijken Om- slag. Voo diploma A van het macèTTtiistcn- examen is te 's Gravenhage geslar.gi xde heer F. J. Seket, alhier. Een belasting op vcrmakelijheden. B. en W. doen den Raad een voorstel om in deze gemeente eene belasting o; toon-eelvertooningen en andere openbar' vermakelijkheden te heffen. Onder vermakelijkheden worden in staan: tooneel-, bioscoop- en anderi soortgelijke vertooningen, zang- en nn - ziékuitvoeringen, voordrachten, teniioo: - stellingen, gymnastiekuitvoeringen. speler, feesten, wedstrijden, café-chanlants, cab - concerts, bals- en danspartijen, het heb ben van muziekautomaten, vertooningen dor paardrijders, koorddansers, acroba ten en goochelaars, draaimolens, carou sels, hippo droom s, luchtsohommeis, schiettenten en dergelijke tot vermaak strekkende inrichtingen of toestellen en alle andere voorstellingen, uitvoeringen, vertooningen en vermaak welke naar hun aard met genoemde kunnen worden gelijkgesteld. OpenibaaT zijn de vermakelijkheden, waartoe, hetzij tegen betaling van entree- of abonnementsgelden, hetzij om niet. toegang wordt gegeven of waartoe perso nen tegen introductie worden toegeloten. De belasting bedraagt: a. voot openbars vermakelijkheden andere, dan die ver meld onder b van dit artikel, tot welke toegang wo-rdt verleend op vertoon van toegangsbewijzen of tegen betaling, twin tig pet. van de zuivere opbrengst^ b voor openbare verma k el ijk h eden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1