SPORT EN SPEL VOETBAL. iüsterdMsshëbeürs. KERK EN SCHOOL INGEZONDEN* TELEGRAMMEN. Gemengd Nieuws. Kolen voor de a>s. Winter. Belgische Anhtraciet Garnizoensberichten. TOONEEL. Personalia. VAN ONZE RECHTBANK. Hooger Beroep. Burgerlijke Stand. HEEMSTEDE. Een nieuw post- en telegraaf kantoor. Haarlem-nieuws. Een tribune op het Sportpark. BOERDERIJ De reserve-2e luitenant C. A. van 'Vliet, van het 21e reg. infanterie, is uvergeplaatst bij het 22e bataljon land weerinfante rie. MaraIn de opvoering van Herman Middendorp's „Mara", die de N.V. „Het Schouwtooneel", Directie Adr. van der Horst en Jan Musch mor gen Vrijdagavond in den Haarlemschen Stadsschouwburg geeft, zullen optre den Mevrouw Stine van der Gaag en de heeren Ko van Dijk, Carel Rijken, Frits Bouwmeester, P. Balledux en O. Koch. Regie Adr. van der Horst. Nieuwe décors van J. J. Poutsma hi M. A. van der Lugt Melsert. Nieuwe costumes naar ontwerpen rail Jo Blauwkuip door de firma J. N. Mulder, te Utrecht. Tijdens het spel wordt geen toe gang- tot de zaal verleend. Men zorge Jus tijdig aanwezig te zijn. Ter benoeming van een tijd. leeraar in. den Plant- en Dierkunde aan de 6e H. B. S. m. 3-j. c. bevelen B. en W van Am sterdam aan dr. W. E. de Mol, alhier. Professor Van der Slee. alhier, zal aan de Volksuniversiteit te Delft cursus {even in natuurkunde. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Wij verwijzen naar de advertentie, voor komende in dit nummer, waarin de H. O. V. een beroep doet op hem, die ge negen zijn, met lijsten om steun-aaiivra- fen rond te gaan, zich daartoe bij den secretaris der vereeniging te meiden Verduistering. De reclitbam-k veroordeelde heden den toiTwni ssi on na ir in effecten M. v. d. B. tot 9 maan dien gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De edsch was 1 1/L, jaar. Horlogedief. De 20-jarige E. J. van M. te Be verwijk heeft het gouden horloze srosiolen ven H. 8. en wilde dit voor driegul den verkoopen. De eisch luidde 2 maan den gov. straf met teruggave van het gestolen goed. Ken leugenachtige getuige. In de volgende zaak scheelde het maar een haar, of de getuige B. !8. was werens meineed gevangen gezet. De 28-jarige los-werkman W. H. van van 8. was op 5 Juli met \zijm Txrcer beschonken en in verband met -Oen be staande veete wierp hij eenige bloem potten, die in het raam der woning van juffrouw de P. stonden, door de ruiten. Bekl. wist het zich niet meer te herin neren, maar had voor de politie indertijd bekend. Met zijn broer samen had hij «üeuwe ruilen in laten zetten. Juffrouw de P'. rekte thans, dat zij ook niet gezien had, wie het had gedaan. Toen de president haar op het verhaal wees, en op haar verklaring bij de politie, dat ze het wd had gezien, verklaarde ze gezegd te hebben, dat S., haar bovenbuur bet ge zien had. Deze B. S., die ook tegenover de politie verklaard had, te hebben gezien, dat held. de bloempotten gooide, ontkende dit thans. Hij had wel gezien dat het gebe-unde, maar niet, of bekl. het deed of z"n broer. Mr. Pasteur: Hoe kwam dbt dan, dat je dat niet zag? Gri.: Tk ging net naar boven. Mr. Pasteur: Hoe kon je don sten, dat het gebeurde. Je staat te liegen. Getuige: Ik heb niet gezien, dat bekl. het deed. President: Maar man, dit heb je te gen de politie al verklaard. Je staat hier te Bogen. Ik waarschuw je, hoor. Als me neer de Off. je gevangenneming vraagt f-beurt bet dadelijkJe moet het zeff weten. Getuige: Ik heb niet gezien, wie het &r-d wei, dat het gebeurde. President: Maar dat kan toch niet. Je Staat te liegen. Je weet, wat een zware •iraf daarop staat. De Officier van Justitie vraagt alsnog den verbalisant te hooren. De Mak wordt zoolang geschorst. Nadat een paar onbelangrijke zaakjes zijn behandeld, is de rechercheur C. Band gekomen en wordt de zaak voort gezet De rechercheur verklaart, bekl. en ge tuige te hebben gehoord. Hij herinnerde rich niet precies meer, wat ze hebben gezegd, maar heeft van hun verklaringen aanteekeningen gemaakt in zijn notitie boekje en dat precies in zijn verbaaJ ge schreven. Hij handhaaft den inhoud van dat verhaal. President: Heeft u het verbaal ook voorgelezen aan de getuigen. Getuige: Neen, meneer de president. Mr. Pasteur: Kijk eens. het is tastbaar, dat getuige S. liegt. Hij zegt nu, dat hij wel gezien heeft, dat er bloempotten werden gegooid, maar niet, wie dat deed. Getuige Jjamd: O, maar dat kan niet, want S. heeft evenzeer verklaard, dat bet niet de broer van bekl. geweest is. Mt. Pasteur: No, dan moet het toch bekl. geweest zijn! De President: Getuige 8. hoort u dat. je dat nu tegen den rechercheur ge zegd. Getuige S.: Neen, weet niet, wie hel heeft gedaan. President: Mam, bedenk toch wat je doet Je maakt je zelf ongelukkig. Hebt je dat mitogen den rechercheur gezegd ja of neen. Geringe S Ja, edelachtbare. President: En heb je nu ook gezien, kit bekl. het deed. Getuige S.: Ja, meneer de President. President: Het is een schande, zooals je hier hebt staan te liegen. Schiet maar gauw op. De Officier eisebte tegen beid. 14 da gen gevangenisstraf. Wraak. Terecht stond nog de 29-jarige dro- gistknecht C. van S., die beschuldigd wordt, bij de firma v. V. terpentijn door bijvoeging van cellusion onbruikbaar te hebben gemaakt. Beikl. doet eeD omstandig verhaal van de redenen zijner daad. Hij »egt, dat de patroon hem „zocht" en had al eens kwestie met hem gehad. Ten slotte is be kl. ontslagen, oorspronkelijk met een week opzegging, later op staanden voet Bekl. vond, dat hij laag behandeld was en daarom had hij zooals hij zeide, de terpentijn verpest. De directeur der onderneming, de heer Kuypers, deelde mede, dat er veel meer verknoeid is. Spiritus is vermengd met azijn, twee vaten levertraan met aether; ook limonade is ver knoeid. Vergif tigkig had van een en an der het gevolg kunmen zijn. Spr. kan niet zeggen, dat bekl. dit ook heeft ge daan. De officier wees er op, dat de gevolgen van deze daad van verstrek kenden aard hadden kunnen zijin en vroeg 8 maan den gev.slraf. De verdediger, mr. Deenilk, zei, dat de officier inconsequent redeneert. Hij gaat uit van de veronderstelling dat bekl. van alles de schuld is, doch hij heeft alleen de terpentijn vermengd, en dat is geen geneesmiddel. Spr. pleit voor beid. die een gunstig verleden heeft. Hij heeft eer lijk bekend, anders zou er nooit een be wijs te geven zijn. PI. vroeg een voor waardelijke straf. Uitspraken in alle zaken 22 September. In staat van faillissement werden ver klaard: I. J. A. van Resteren, slager, wonende te Heemstede, Doodweg 21. R. C. Mr. J. D. Pasteur. Curator Mr. J. H. Monnik te Haarlem. II. M. J. van der Waals, koopman, wonende te Haarlem, Rustenburgerlaan 31. R. C. Mr. J. D. Pasteur. Curator Mr. J. H. Monnik te Haarlem. III. P. F. van Deurzen, wonende te Haarlem, Voorzorgstraat 66. R. C. Mr. J. D. Pasteur. Curator Mr. H. F. Brevée. IV. De Naamlooze Vennootschap Maat schappij tot Exploitatie van Sleep- en Visschersvaartuigen „Narcis", gevestigd te IJmuiden. R. C. Mr. II. v. Loghem de Josse- lin de Jong. Curator Mr. P. Tjeenk Willink. Opgeheven werd het faillissement van E. Davidson, conoertgevcr te Zandvoort, uit gesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 26 April 1921. Hooger beroep werd aangeteekend door L. R. te Haarlem, thans gedetineerd, ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. Serenade. Ter gelegenheid Tan het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Pooger, wonende Teding van Berkhout straat 10 zwart, bracht de „Harmonie Crescendo" gisteravond een goed ge slaagde serenade aan de jubilarissen. Een aantal vroolijke marsohen werden op verdienstelijke wijze uitgevoed. Er was veel belangstelling. Het gasbuizennet HaarlemBloemen- daalZandvoort. Woensdag is men be gonnen met hot laten zinlken van de gasbuis in het Noorder-Spaame, voor de verbinding van het net HaariemBloe- mendaai-Zandvoord. Het sdïeeprva af t - verkeer is hierdoor gedurende 1 Yt dag gestremd. Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 September kwamen in de navolgende gemeenteen gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 gerval van roodvonk en 1 geval van diphtherilis; Haaiiemmenliede en Spaarn- woude X geval van buiktyphus; Heem stede eveneens 1 geval van buiktyphus. Programma. Laatste concert in den Hout, te geven door de Haari. Orkest- veroeneiging onder leiding van Wlillem Knikker op Zondag 18 September 1921, om haif drie. 1. Mat Schwung und Fener, marsoh, R. Eilenberg;; 2. Ouverture „Fra Ddavoio" D. Auber; 3. „Les Patineurs", valse, E. Waldteufel; 4. Fantasie „Mignon", A. Thomas; 5. Marsch urnd Gbor aus Tann- hauscr, R. Wagner; 6. Zwei Uugarische Tanse, J. Brahms; 7. Grande Fantasie „Carmen", G. Bixet. Voorkeur omtrent de inlijoing bij de Militie. De Burgemeester van Haar lem maakt bekend, dat de lotelingen de zer gemeente, lichting 1922, die hun wen- schen met betrekking tot de inlijving niet bij den Keuringsraad of op andere bij de geldende voorschriften bepaalde wijze heb ben kenbaar gemaakt, alsnog vóór 10 Oc tober a.s. van deze wenschen ter secretarie dezer gemeente kunnen doen blijken. Ondertrouwd: 15 Sept. C. Siegerist en B. Blijker. J. N. M. Blesgraaf en N. Lijnzaad. J. T. v. d. Linden en J. T. Hoes. T. F. Hellendoorn en M. C. v. Putten. W. Versteeg en S. Hogendoorn. A. G. Prent en A. Quartel. W. v. Maasdam en G. v. Veldhtiijsen. D. Druk ker en D. Passchier. Getrouwd: 15 Sepl. J. A. W. Hietbrink en W. C. Hirs. J. G. Kotten en C. Hirs. J. F. Luttik en E. J. Hofer. W. M. A. Anten en E. H. Scverijnse. K. Bouma en J. Verwer. J. Smits en Y. H. Bre- gonje. J. G. v. Burren en A. Baars. Geboren: 11 Sept. z. van S. v. Andel-de Vries. 13 Sept. z. van A. Romeijn-v. Bemmelen. z. van M. H. P. Bonfrer- ScbackmaiL 14 Sept. z. van M. v. d. Water-v. Twniver. d. van G. J. Blom- Ter Poorten. d. van W. G. v. d. Wed- den-Bon. d. van E. M. Coule-de Droog. z. van J. Schell-Haven. z. van M. den Oudsten-Akkerman. d. van T. Ransijn- v. d. Tol. 15 Sept. z. v. A. M. Geutskens- 5 lammers. z. van A. C. Viergever-Blei. z. van J. M. Deken-Klein. z. van C. C. J. Veldhuis-Schulpzand. z. van M. W. Buters-Boerée. Overleden: 14 Sept. A. M., 17 d., d. v. J. F. Tuin, Amsterdamstraat. G. Dui ker, 34 j., Bloemersteeg. 15 Sept. M., 6 mud., z. vana M. Leunk, Tulpenstraat. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bijJ. Klein, Teylerstraat 3, arm band; Uitendaai, Buyehaverstraat 6, bankbiljet; W. Spoor, W es tergracht 21 zw., veerenbont; Openbaar Slachthuis, bok; Klumper, Korte Poellaan 31, Cein tuur; G. Hos, 2e Zuid-Polderstraat 7, wollen doekKennel Fauna, Parklaan, herdershond, smoushond, 3 kattenJ. Terhaak, de la Reystraat 10, lorgnetJ. de Bidder, Schotersingel 31, lorgnet in étui; H. Fransen, Duvenvoordestraat 41 rd., kindermnts; F. Hensen, Kinderhuis straat 7zw„ muts; B. Meyer, Heeren singel 87L, notitieboekje; Moorhof, Tuin- laantje 2G., kinderportemonnaie; S. Olie, Schoterweg 98, Schoten, portefeuille; G. v. Brugge, Linschotenstraat 5rd., Damos- portemonnaie; J. Brink, M. Heems- kerkstrast 21rd., HeerenportemonnaieH. Boosem, Harmenjansweg 68, pakje kin dergoed; M. de Vries, Leidschestraat 47, voetbalschoen; G. Broers, Amsterdamstr. 3z. Hofje, kinderzak; P. v. Dam, Ged. Raamgracht 26zw., zakje met eenig geld. Personalia. Tot onderwijzeres aan de B.K. Meisjesschool alhier is benoemd mej. A. J. M. Jansen. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van den Algam. Exploitatie- en Administratie-Maatschappij, alhier, als mede de statuten van de Gentrale Exploi tatie- en Administratie-Mij., alhier. Deze week gaven wij omtrent bet nieuw te bouwen postkantoor in deze gemeente reeds eenige mededeelingen. B. en W. schrijven nu den raad: Zooals U bekend is, wend de huur van het gebouw aan de Raadhuisstraat, bij het Rijk in gebruik als Postkantoor, door ons tegen 31 December ig2o opgezegd, omdat dit gebouw niet meer aan de eischen van een behoorlijken dienst voldoet en door verbouwing geen goede toestand kan wor den verkregen. Met het Rijk zijn intus- sdben onderhandelingen gevoerd over de- stichting van een nieuw postkantoor. Voor dit doei werden bij raadsbesluit van 29 April 1920, twee perceelen grond aange kocht, gelegen tegenover het bestaande postkantoor, terwijl door dan architect Jas. Th. J. Guypers plannen werden inge diend voor den bouw van een postkantoor op dit terrein, welke plannen ook in Uwe vergadering zijn besproken. Sedert dien heeft de gemeente in eigendom verkregen de terreinen, gelegen ten zuiden van de Camplaan, waarvoor een gewijzigd plan van uitbreiding werd vastgesteld. Bij de behandeling van dit plan werd' het denkbeeld geopperd, om het nieuwe postkantoor op die terreinen te plaatsen en wel aan de zuidzijde van het geprojecteer de plein. Wij gevoelden hoe langer hóe meer voor dit denkbeeld, zoodat daarover wij ook de meening vroegen van den heer Cuypers, bij wien het eveneens geen be zwaar ontmoette. In de eerste plaats zal dit plein binnen afzienbaren tijd het snij punt vormen van de meest drukke groote verkeerswegen in deze gemeente. Boven dien zal dit plein zeer gunstig gelegen zijn ten opzichte van de spoedig verwachte en reeds begonnen bebouwing in het midden gedeelte der gemeente, terwijl het ook voor bezoekers van Groenendaal gemakke lijk zal zijn het postkantoor te vinden bij de daar komende tramhalte. Echter zou het noodig zijn, als het postkantoor wordt gesticht aan bedoeld plein, dsat dit een flink, monumentaal gebouw wordt. Hét Rijde zal misschien voorloopig voor den dienst met een kleiner, althans lager ge bouw kunnen volstaan, zoodat mogelijk gedeelte der kosten van het grootere gebouw niet door de huur zou gedekt worden.Wanneer de Raad echter van mee- ntng is, dat het verkrijgen van een monu mentaal gebouw te midden van een uitge breid complex bouwrijpe terreinen van het Grondbedrijf, gelegen in het komende cen trum der gemeente een offer waard is, zouden wij in overweging willen geven, het postkantoor testichten aan de Zuidzij- die van genoemd plein. B. em W. maken de verordeningen bekend, tegen welker overtreding straf is bedreigd. B. on W. stellen voor, afwijzend te beschikken op de verzoeken van Q. Turkenburg, tot het bouwen van 10, en 4 woningen, doch. toe te: staan het ver zoek tot bouwen van een dubbele m plaats van een enkele woning aan de Havenstraat. In verband met een gepleegdlen inbraak' in een tijdelijk onbewoond perceel aan de van Merlenlaan alhier, kan nog worden gemeld, dat J.H. L„ H. W. en H. J. K. wonende alhier, die als verdacht daarvan waren aangehouden, bij dien inbraak niet zijn betrokken, doch deze is gepleegd door W. B„ wonende te Haarlem. Het programma voor de West afd. lsie klasse voor a.s. Zondag luidt: HaarlemV V. A.; AjaxBlauw-WH; U. V. V.D. F. C.; SpartaanR. C. H. De ex-D. F. C,-speler Zwaag, die aan vankelijk voor *t roodbroeiken elftal zou uitkomen, heeft 't voetbalspel voorloopig vaarwel gezegd. Woensdagavond werd een druk be zochte vergadering gehouden in het ge bouw St. Bavo, door de Voetbalvereenigin- gen, spelende in het R.-K. Sportpark. Als punt van bespreking werd door den 'heer Dammers medegedeeld, dat op een laatst gehouden vergadering der R.-K., Com. van Lich. Opvoeding ter sprake werd gebracht, het bouwen vau een nieuwe tribune op het Sportpark. Men stuitte ech ter op bezwaren en wel in hoofdzaak van financieelen aard, totdat het denkbeeld werd geopperd, met eigen krachten, en onder deskundige leiding, den bouw van een tribune aan te pakken. Om nu aan deze werkkrachten te komen, werd deze werfvergadering gehouden en dat de aan melding groot was, behoeft geen betoog. Dus zien we heel spoedig ons Sportpark verrijkt met een tribune, waardig aan de geheele inrichting. Zijn we goed ingelicht, dan zal de lengte der tribune bedragen 25 a 30 M. met 4 rijen oploopende zit plaatsen. De Beurs opende heden flauw. Staatsondsen. 5 pet. Nederland 92 15/16; 6 pet. Ind'ië 987/16. Culturen. Koloniale Bank 120! In dische Bank 120; Vorstenlanden 143; H. V. A. 380. Industrieele waarden. Insulinde olie n>2. Óliewaarden. Koninklijke 468; Con sols 148; Orion 40; Tabakken. Amsterdaf Deli 52.50; BesoHki 95; Rotterdam Deli 35; Medan 312. Rubbers. Amsterdam Rubber 9ol/2; Deli Batavia 34; Nederl. Rubber 44; Rot. Tapanoeli 32%. Scheeuvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 185Holl. Boot 74; Kon. Holl. Lloyd 523,4»Japanlijn 125; Pakclvaart 07 Scheepvaart Unie I13K; Marine 137/16. Amerikaanscbe waarden. Hide and Leather 62; Steel 100; Smelting 47%; Anaconda 95; Cigar 75; Atchison Topeka 108K; Voling Rails 27; Denver 2; Sout hern Pacific 99; Union Pacific 155. De litanie van O. L. Vrouw na de H. Misten. „St. Bavo" bevat die mededee- Kng van Z. D. H. den Bisschop, dat van af 18 September a.s. op Zon- en feest dagen, na de vastgestelde H, H. Missen de Litanie van O. L. Vrouw niet meer be hoeft te worden gebeden. St. Radboudstichting. „St. Bavo" meldt, dat door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot lid van het Diocesaan Comité der St. Radboudistioh- ting, de Wel Ed. Zeer Gel. Heer Dr. L. Decikers te 's-Gravenihaige. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redaetie zioh niet aansprakelijk. Haarlem, 12 Sept. 1921. Geachte Redactie Naar aanleiding van uw onderschrift bij mijn stukje, getiteld „De asphalt- belasting en nog iets" en het ingezon den stuk aan mijn adres in het nummer van Zaterdag 10 dezer, verzoek ik U beleefd het volgende in uw blad een plaatsje in te ruimen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Beiden vinden in mijn stukje iets on logisch, iets wat zich tegenspreekt. Met den besten wil van de wereld kan ik die tegenspraak niet ontdekken, maar dat zal wel aan mij liggen, daar een arbeider de zaken natuurlijk van den eenzijdigen kant bekijkt. De inzender H. B. gaat verder en spreekt van „niet zuiver katholiek" en later van „een onkatholiek stand punt". Het wordt bar; ik voel mij als verpletterd, maar gelukkig, ik voel nog. Ik wil probeeren H. B. tót een an der inzicht te brengen en daarmede tevens aan het verlangen voldoen om het billijke en rechtvaardige van deze belasting aan te toonen. lo. Verkeer ik in goed gezelschap. Twee roomsche wethouders, die nog wei niet tot de Flores sanctorum gere kend mogen worden, doch die dan toch reeds bij de Viris illustribus zijn ingedeeld, deelen mijn meening. 2e. Onze Leiddraad, het R. K. Ge meente-program zegt onder hoofdstuk C. Belastingen o.m. „Voor een zuivere toepassing van 't beginsel „belasting naar draagkracht" worde op ruime schaal progressie toegepast. Waar de taak der gemeente,vooral op maatschap pelijk terrein, zich voortdurend uit breidt, worde gestreefd naar verrui ming van het belastinggebied der ge meenten." Dit ruimere gebied is nu verkregen, dus worde het betreden. Vergeet toch niet, dat wij aan de van hooger hand gegeven wetten gebonden zijri. 3o. Het R. K. Gemeenteprogram voor Utrecht is nog scherper omtrent deze aangelegenheid. Het zegt onder meer het volgende,over de Financiën. ,,De gemeente heffe teneinde de,uit: gaven te> kunnen bestrijden, welke Vóór een b'ehooriijke uitoefening hnrer taak noodig zijn een belasting bij waarde vermeerdering avn parti culier grondbezit, als gevolg van ge meentelijke werken, waardoor een ge deelte dier waardevermeerdering aan de gemeente wordt afgestaan." 4o. Volgens Mr. Dr. Ch. Raaymakers en andere roomsche sociaal-economen moet een belasting, wil zij billijken rechtvaardig zijn, op vier beroemde re gels, welker juistheid volgens pater Raaymakers wel door niemand in twijfel zal worden getrokken, worden of zijn opgebouwd. De eerste regel luidt„De onderdanen van den Staat moeten in de belasting bijdragen over eenkomstig hün draagkracht." Zij moet rechtvaardig zijn, geëuenredigd aan de yoordeelen, welke eén ieder van de so ciale orde geniét, zegt jos. Schrijvers, een roomsche hoogleeraar' in dé wijs begeerte, De voorgestelde belasting voldoet mijns inziens aan. de gestelde voorwaarden. 2 Mijn tegenstanders kunnen gerust zijn, daar ik naar best vermogen de rechtvaardigheid en billijkheid zal be trachten en mijn verleden is daar óm te bewijzen, dat ik zelfstandig denk, spreek en stem. „Het is gemakkelijk riemen te snij den van een andermans leer" ver klaart H. B. Beste vriend, hoe komt ge daartoe Dat willen wij juist voor komen. Wij willen juist laten betalen hem, die de voordeden geniet. Allen genieten er van verkeers wegen is een stadsbelang, goede bestra ting is hygiënisch, wij kunnen toch niet meer zoo kleinsteeds blijven doen enz. enz. Ik herhaal het, waarom geldt dit alleen voor de binnenstad Waarom moet b.v. een woningbouw vereniging grond koopen, ophoogen en bestraten en het gemeentebestuur aanbieden voor breeder e straten, voor normaliseering van grachten ënz. Nu wordt je weer onlogisch, zegt de re dactie goed, maar men komt er toch niet op terug en de asphaltpaladijnen erkenden nog steeds niet gefaald te hebben. Zij meten met, twee maten, wat terecht ontevredenheid wekt. De Concurrentie zou beletten, dat men de belastingen op de clientèle verhaalt. Een stoute uitdrukking, daar de feiten anders spreken. Uitgaven voor of ten bate van een bedrijf uitgegeven, zijn bedrijfsuitgaven en aldus be schouwt men ook de be'astingen. Vooral als zij op allen drukken, zullen alle zaken men schen er resening mede houden en het uit te geven bedrag in de prijszetting verwerken. Dat de con currentie dit onmogelijk zou maken, blijkt hierom niet uit de feiten, wijl de groothandelprijzen steeds een groo tere daling aangeven dan die van den kleinhandel. De indexcijfers van den groothandel zijn reeds van November af zakkende en de kleinhandel houdt de zaken op den ouden prijs. Wat goedkoop weggaat, is oorlogsgoed. Huismoeders, zegt gerust de waar heid, is het leugen of niet? Wel zijn enkele dingen iets goed- kooper geworden, maar daar staat te genover dat andere zaken duurder werden. Met bovenstaande opmerkingen meen ik te kunnen volstaan. Onder dankzegging voor de verleende plaats ruimte, teeken ik met de meeste hoogachting M. L. A. KLEIN NASCHRIFT DER REDACTIE. J) Dit laatste is een -geringschatting, die door de historie gelogenstraft wordt. 2) Dili 2iu juist wordt den lieer Klein betwist en bij blijft in gebreke aan te Iconen, wa't bij moet aamoomen, n.l. dat in de voorgestelde straatbalaslóng tbnis- beboorl een aparte ósifaMbelaaling voor de winlkeJiers. Hoewel het ingezonden stuk gericht 'is tot den heer B., wifl-en wij toch even de opmerking maken» dat de heer Klein nog steeds onlogisch blijft met alsvoegt te Tedieneeren: „Er is indertijd een fout be gaan door wonhiigboü wvero-entg; ngen voor straalophooging te laten betalen, daarom doe ilk er nu nog een schepje op en maak er een tweede fout bij, met voor de ast al t- belastmg te Sitearmnen. „Dat is onlogisch. Ilij zou moeten voorstellen, om logisch te zijn, die eersite fout ongedaan te maken. Dat moet hij zelf doen en hij moet niet aan anderen verwijten, dat zij het niet doen. DE MOORD OP ERZBKRGZR. BERLIJN, 14 September. De „Ber liner LokaJ Anz." deelt mede, <lat Hein- rich Sc'hulz de zoon van een gestorven medicus is; hij was aanvoerder van een compagnie en balatjons-adjudont tijdens den oorlog. Hein rich Tallessen is die zoou van een gestorven luitenant-generaal. Tij dens den oorlog beeft hij als ie luitenant op veTschjilende oorlogsschepen gediénd. Van Juni 1919 tot April 1920 was hij in Engelsohe gevangenschap. Bij dr. Keim, afgevaardigde der Beier- sche Volkspartij, is heden een buiszoekiing gehouden zonder eenig resultaat Deze huiszoeking zal verband houtólen met het feit, dat dr. Heïm's schoonzoon toevallig oen der moordenaars van Erzberger beeft ontmoet. Dr. Heim zal, naar gezegd wordt, in den Riiksdtag interpelléeren over deze huiszoeking, die. door nieFBedersche ambtenaren geschiedde. Hirsdifeld is wel buiten vervolging ge steld wegens moord op Erzberger, maar hij blijft gevangen voor den aanslag op den ex-minister. De politie te München tradht te weten te komen of de moordenaars van Erzberger reeds tijdens den moord op Gareis in M üiichen waren. Sehulz en Tilessen waren veel op reis. Tillessen was een tijdlang als officier in Opper-Silezië, maar hij k'wam tuaschen- tijtils een keer naar Münöben. Waaroim Sehulz zooveet reisde is on,bé kend. Te Potsdam kwam gisteravond iemand op liet bureau van <iën JusJizsekretar' Of ferriiahii, en zeide luiteriani Hotter te zijn. Hij beweerde de moordenaar van Erzfeergèr te zijn. Deze tnededeelxng wek te eerst wel verbazing; toen die onbekende echter beweerde, met Offenmann in de wervings-centrale voor Opper-Silezië ge wenkt te hebben eii hij Offenrnann om reisgeld vroeg om te kunnen vluchten, werd hij gearresteerd. Ook 'bij de politie bleef Hutter bij zijn bewering. Hij vertel de, eerst naar Tseriho-Slowakije gevlucht te zijn, maar hij moest wegens geldgebrek naar Berlijn teruggaan. De politie houdt deze medfedeeling voor belangrijk en zal het O. M. er van op de hoogte stelten. DE MINISTER-CRISIS TE MüNCHEN. MüN'CHBN, 14 Sept. Volgens de Münch. Neusten Naehridhten" kamt mor gen het Seniorenconvent van den Land dag bijeen om te beraadslagen over de bij- eenroepiog van den Landdag. De fractie- en partijleiders zullen ook héden bespre- kingieif houden over de aaimeosUiüng van een niéuwe r eg coring. HET NIEUWE ANTWOORD VAN SINN FEIN. LONDEN, 14 Sopt. Of fideel wordt te Dublin medegedeeld diait het Dail Eireann beden met alge meen e stemmen het ant woord aan Lloyd George (op diens aanbod tot het houden eener conferentie te Inver ness), alsmede de benoeming van 5 gede- legeerdlcn 'heeft goedgekeurd. Het antwoord 'is nog niet openbaar ge maakt. DE VLAG TE BELLINGWÖLDE. Gemeld wordt, dat in een protestverga- dcring en vérdere ingezetenen van Bel- lingwoldie besloten is ia het vervolg op de ve 1 j aardagen van ledien van het Koninklijk Ilias de vlag uit te steken. DRINGEND GELD NOODIG. De burgemeester van Wanleooyen heeft dc ingezetenen een circulaire gezonden met de mededeelkig, dat het kohier van dien Hoofdei ijken Omslag op zijn vlugst in het laatst van September gereed kan zijn, maar dat de gemeente dringendgeld noodig heeft. Hij doet daarom een beroep op 't gemeenschapsgevoel der ingezetenen om nu reeds op voorloopige kwitantie één derde van den aanslag van het vorige jaar te betalen, waardoor kan voorkomen wor den, dat er weder een dlure luasgeidleening gesloten moet worden. BRANDSTICHTING? Van Dinsdag op Woensdagnacht om streeks half twee is brand uitgebroken in heit perceel Dirk Hoogeirraadstraat 172 te 's-Hage, een houten gebouw, waarin ge vestigd is een café met danozaal. De brandweer was spoedig ter plaatse m*-ar kon tegen den fel woedendten b and vei- nag uitrichten; eerst tegen half 5 w de brand gebluscht. De b- virlu'rfr ston- on der leiding van haar nieuwen comman dant, den hoofdcommissaris van politic, den heer van 't Sant. Dit is de eerste keer, dat dc heer van 't Sant als brand weer-commandant optrad De N.V. HOENDERDOS' Brandstoffen* handel, Leidsche Plein, beschikt nog over grooten voorraad, door haar geïmporteerde van de mijn NOEL-SART-GULPART. Deze Anthraciet wordt thans nog verkocht voor f 3.75 en f 4.05 per H.L., vrij thuis. Wan* neer men thans tegen dezen prijs een hoe veelheid koopt, kan desgewenscht met d« bezorging nog eenigen tijd gewacht wor den. Ons telefoonnummer is 773. Deze liet den eigenoar van het verbraa. ■ae perceel, S. J., uit de Jan van Riebeek- straat, acresteeren, op grond van het feil, dat de brand van den aanvang af reeds zoo hevig woedde, dat aan brandstichting moest worden gedacht. Dit vermoeden werd nog versterkt, toen men vernam, dat j. op het oogembuk van het •uitbrokn v«u den brawd' zijn alibi niet kon bewijzen en bovendien, dat 'bij meubilair van zijn in. richting ais onderpand had gegeven voor een schuld welke dezer dogon moest wor den afgelost. De pudnlroopen wonden nagezocht naar 'bewijsmateriaal voor brandstichting EEN ANGSTIGE NACHT. Men meldt uit De Lemmer: De stoomboot „Stad Dutphen", kapitein Wh'zetfback, van Speek, was Zaterdag- avtxid op haar reis van Zutphen naar Sneak, geladen met stukgoederen, met nioöa weer van Kampen vertrokken, toen zii '«nachts omstreeks twee uur op de Zuiderzee op een haif uur afstand van de Leinsterhaven, door een «ware donderbui werd overvallen, waardoor de boot hevig begon te slingeren, de machinekamer vol water liep, de vuren werden gedoofd en de boot spoedig zonk. De opvarenden hebben een angstige» nacht doorgebracht, daar zij op het hoog ste pent van het dek der boot staande, telkens door de golven werden over spoeld en daaidoor in gevaar verkeerden van te verdrinken. Eerst 's morgens om streeks 7 uur, werd zulks in de Lemmer opgemerkt, waarop onmiidellijlk de vis- scher J. TijsSBng met de. aak „Lemmer I" ter Im3p saeldt, de opvarenden der boot redde en omstreeks 8 uur alhier binnen bracht Door onzen burgemeester, den hc-er E. A. Pollama, werden,, zij liefderijk ontvan gen en van droge ldeenen voorzien. De kapitein had een meer zeewaardige boot gekocht en deed met deze boot de laatste reis. De boot zit ten oosten van onze haven, wordt overdag bewaakt en is 's nadhts van waaischuv'dngsliöhten voorzien. De boot was niet verzekerd; de lading echter wel. HET BIOSCOOPGEVAAR. Dezer dogen is door de politie te Rot terdam aangehouden 'n 17-jarige jongen uit Mecheten, toen hij een rijwiel trachtte te verkoopen. Bij zijn verhoor door de politie deed hij een omstandig verhaal van zijn levcratoop. Tijdens den oorlog had hij met zijn fa milie België verlaten en zich in één der dorpen van Noord-Brabant gevestigd. Tloor het ven vnp crimlncele f"Ums en tiet lezen Yan detective-romannetjes waa in hem dg zucht naar het k-waad wakker gvrtxaïcnwaartegen hij rach vtr^cefs :zCLte. n v In de jaren na 1914 maakte hij zich aan talrijke oplichtingen en diefstallen tn Brabant en Limburg schuldig, met bet re- softaat, dat hij te Roermond een gevange nisstraf van zes maanden moest onder gaan. Daarna is hij naar zijn familie, die in middels naar Mcohelen was teruggekeerd gegaan, doch spoedig ontvluchtte hij het ouderlijk huis weder, omdat men hem op söhool steeds verweet, dat hij in de gevangenis gezeten had. De jongen war er lid van de R.K. Padvindersorganisatie, doch ook deze kon hem niet van zijn voornemen afhouden, om zich niet mee. in België te vertonnen. Hier te lande verviel hij echter dra in zijn Vorig leren. Zich uitgevend voor den zoon van wel gestelde ingezetenen, hetgeen hem door zijn net voorkomen en beschaafde manie ren zeer wel gelukte, heeft hij in ver schillende steden rijwielen gehuurd en go- kocht en deee verduisterd. Tevens wist hij aan enkele R.K. pasto rieën geld lés te krijgen onder voorwend, sel, dat hij hier 'n fietstochtje maakte en zijn rijwiel beschadigd was, zoodat hij pei trein moest terugkceren, dodh hiervoor geen geld meer bezat. Bij zijin verboor gaf bij aanvankelijk 2 maal een valschen naam op. Gebleken is, dat hij zich in den laatsten tijd te Maastricht, Valkenburg cn Eind hoven aan rijwieldiefstallen heeft schul dig gemaakt. De fiets, die 'hij hier te koop aanbood, was in Delft gebuurd. De beklagenswaardige jongen zal hteir terecht moeten staan en waarschijnlijk tot zijn meerderjarigheid in een tuchthui» werden Ordc-gebracht. ZE ZIJN DAAR WEL OP DE HOOGTE! Een Wolff-bericht meldt dat volgens de .Berliner Lokalanzeiger" de Ko ningin der Nederlanden en de Prins- Gemaal voor een. lang oponthoud te Villingen, in het Schwarzwald, zijn aangekomen! Er wordt nog hij ge meld dat dit het eerste bezoek sedert den oorlog van buiteenlandsche vorsten aan Duitschland is. POT EN KETEL. Het gemeentebestuur van Hilver-ura heeft van de Alg. Rekenkamer een kwi tantie terug ontvangen met de mededee- ling dat de haudteekening, daarop voor komende, is verv o.-pen, omdat ze onlee» baar is. KUIKENS. Te koop jonge Hennen, 4 maanden oud, bij F. v. RIXEL, Noordertum- dorptoan No. 1, Overveen. N'ETTE LOOPJONGEN gevraagd, kunnende fietsen. Adres: Ged. Oude Gracht 7i. 4144 te KOOP of te HUUR GEVRAAGD door Ad'tn. kantoor. Brieven onder i, No. 4125, Bureau van dit blad,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2