BUITENLAND. FRIIIIXETOTT Onder Valsche Vlag Standen in den R.-K, Vrouwen bond. GEM. BUITEHL. BERICHTEN. BIMNENUNDSCH NIEUWS. DONDERDAG 15 SEPTEMBER Het Kath. Jeugdcongres te Rome. De moord op Erzberger. De toestand in Ierland. Een Fransch voorstel tot herzie ning van het Verdrag van Versailles. HET VIERDE R.-K. MIDDEN STANDSCONGRES. XXII. Op het terras van het kasteel Guru- guh was een kleine groep van gelukkige menschen vergaderd. Het middelpunt vormde Elfriede met haar jongsten spruit, die zoo even tot groot vermaak zijner moeder en zijner bewonderende grootmoeders lachte wezenlijk lachte. Tita, die evenals mevrouw Rankhorst in 't kasteel woonde, zat eenige schreden verwijderd in haar wagentje en keek met vochtig scheme rende oogen van het vierjarig blondkop je, dat met zijn prentenboek naast haar stond, op het lachende, kleine schepseltje, hetwelk haar ter eere den naam Josephine droeg. „Daar komt visite, Elfriede," riep op dit oogenblik een jeugdige stem, en een elegante dame, waarin men op het eerste gezicht nauwelijks de wilde Greta van voorheen zou herkennen, kwam met een boek in de hand, langzaam de tot het terras leidende trappen op. „Hoe jammer De roode lippen van Elfriede namen een half lachende, half knorrige uitdrukking aan. „Wie is het „Ik weet het niet. Zoo even kwam een rijtuig door de laan dat is alles, wat ik u kan zeggen." „Papa Papa riep plotseling de ,ou"'"te zoon des huizes, terwijl hij zijn k rta beentjes in beweging bracht er. d n omen de te gemoet waggelde. De .3 nam hem op zijn schouder en - roe den van plezier schreeuwenden n spartelenden kleinen jongen naar ijn echtgenoote, die, nadat de eerste beg oeting was afgeloopen, vader wa; verscheidene weken afwezig ge weest natuurlijk niets haastigers had te doen, dan haren man te vertellen hoe ief zijn jongste dochter zoo even gela chen had. Een poging haar deze kunst nog eens te doen vertoonen, mislukte echter en had het tegenovergestelde uitwerksel. „Jammer zeide Elfriede teleurge steld. „Ga zitten Max, gij zult wel ver moeid en hongerig zijn. Hoe komt het, dat gij nu reeds in plaats van met den laatsten trein aankomt.?" „Ik ben vroeger klaar gekomen, dan ik dacht. Hoe gaat het Helena Is het een jongen of een meisje Leo telegra feerde niets dan „Gelukkige vader." „Het is een jongen," hernam me vrouw Wallhagen. „Helena is buiten gewoon wel. Ik ben dezen nacht op Brennerhof gebleven, omdat zij het wenschte." „De moeder van Leo is dus niet geko men vroeg Max. „Neen zij schijnt zich door hare:, val toch erger te hebben bezeerd, dan wij eerst dachten." „A propos," zeide Elfriede, „gisteren was mijnheer Weber hier. Hij vertelde mij, dat mijnheer Gelther een lange reis heeft ondernomen en niet denkt terug te komen vóór het volgend jaar." „Een reis?" riep Max verrast. „Dan is het tusschen hem en Constance tot een verklaring gekomen en zij heeft hem afgewezen." Elfriede keek haar echtgenoot met een beteekenisvollen blik aan. Zij ge loofde te weten, waarom Constance tegenover hare vereerders zoo hard vochtig was. „Wat zegt mijnheer Weber daarvan?' vroeg mevrouw Rankhorst. Ik geloof, dat hij zich te gelijker tijd verlicht en teleurgesteld gevoelt. Hij zou natuurlijk Constance gaarne als de gelukkige echtgenoote van een braven man zien, maar hij vreest ook weer de scheiding van zijn lievelingsdochter. En daar mevrouw Ulmach weer getrouwd is, kan hij haar ook slecht missen." „Ik heb nog iets nieuws voor u, Max," zeide zijn moeder na een kleine pauze. „Gisteren avond is een brief aangeko men van Wanda met het bericht harer verloving. Denk eens, de bruidegom is een man van ruim vijf en veertig jaar, die in den oorlog een arm heeft verloren en buiten zijn pensioen als eerste luite- riant, geen cent bezit. Zij schijnt echter volkomen gelukkig te zijn." Max lachte. „Wanda is een origineel en kon niet anders dan een eigenaardige keuze doen. Zij is meerderjarigdus kon Leo, al wilde hij, er niets aan doen.' „O, Leo vindt hare keuze zeer goed Hij meent, dat graaf Winterfeld juist de rechte man voor haar is. Hij kent hem namelijk van vroeger en spreekt met de grootste achting van zijn karak ter." „Nu, geld heeft zij immers voor hen beiden. Heeft Hedwig gedurende mijn afwezigheid niets van zich laten hoo- ren „Jawel, zij en haar man hebben bei den geschreven. De brieven zult gij op uw schrijftafel vinden," zeide Elfriede. „Waar zijn zij dan nu „In Genève. Zij willen daar nog een paar weken blijven en dan recht streeks naar huis gaan." „Ik denk, het wordt ook tijd, dat zij de terugreis aanvaarden riep Greta. „Eene huwelijksreis kan toch niet eeuwig duren." „Hoe lang denkt gij uit te blijven, als de beurt eens aan u komt," schertste Max. „De beurt zal in het geheel niet aan mij komen. Mama en ik hebben zoo'n gezellig leven, dat ik volstrekt geen ver andering verlang.' „Misschien zult gij op zekeren dae De Schietwedstrijden van den Landstorm en Burgerwachten. nog eens inzien, dat uw tegenwoordig geluk toch nog voor verhooging vat baar is," zeide Elfriede, terwijl zij haar dochtertje aan het hart drukte. De blikken der echtgenooten ont moetten elkander in de blijdschap hun ner harten.Zij waren vervuld van dank baarheid jegens God, die hen zoo rijke lijk had gezegend. En Augusta In een met hooge mu ren omringden tuin wandelt dag aan dag een, niettegenstaande hare jeugd, reeds neergebogen gedaante met sneeuw witte haren en droevige, meestal in da leege ruimte starende oogen, ru.teloos heen en weer. Zelden spreekt zij een woord, meestal brengt zij hare dagen in stille mijmering door. Van tijd tot tijd echter schijnt een onbepaalde herinnering van het ver leden in haar op te komen dan ver haast zij haar stappen zij wringt d( handen als in radeloozen angst, en hart lippen fluisteren altijd dezelfde woor den „Gods molen maalt langzaam, maar ontzettend fijn." Zou het sluimerend verstand vóór haar dood nog eens in haar ontwaken Zal haar de genade van een waar be rouw geschonken worden, alvorens zij voor den rechterstoel van den eeuwigen God moet verschijnen Wie weet het 1 Zij heeft zwaar gezondigd, maar zij boel ook zwaar enGod is barmhartig. (Einde.) Tweede Blad. Te 's-Heriogenbosch is een vergadering gehouden van den R.-lï. Vrouwenbond, Welke hoofdzakelijk was belegd ter reor ganisatie van den R.-K. Vrouwenbond. Een quaestie, welke al heel wat stof heeft doen opwaaien. Er was actie opgezet tegen de verdeeling Van den bond in groepen. De oppositie was dan ook voornamelijk gericht tegen de twee volgende artikelen Van het concept Huish. reglement: 1. De R.-K. Vrouwenbond, Afd. 's-Her- togenbosch, wordt administratief ingedeeld in zoovele groepen, als voor de vruchtbare werking van dien Bond wordt nuttig ge acht. Een nieuwe groep wordt eerst als dus danig erkend, wanneer de oprichting ervan door K der leden van het Hoofdbestuur is goedgekeurd. 2. Als groepen worden nu erkend: Groep A. de R.-K. Organisatie van vrou wen en meisjes uit den arbeidersstand. Groep B. de groep, waarvan de kern wordt gevormd door vrouwen en meisjes uit den werknemenden middenstand. Groep 0 de groep, waarvan de kern Wordt gevormd door vrouwen en meisjes uit den industrieelen en handeldrijvenden middenstand. Groep D. de overige leden van den R.-K. Vrouwenbond. Tegen deze artikelen werd namens vele leden van den R.-K. Vrouwenbond het volgende amendement ingediend: „Alle artikelen en bepalingen aangaande groepen" en „groepsbesturen" te schrap pen en den R.-K. Vrouwenbond te te- schouwen als één geheel, zooals tot heden dus zonder verdeeling in z.g. „groepen". Eene memorie van toelichting van den volgenden inhoud vergezelde het amende ment: Verdceling van den R.-K. Vrouwenbond in groepen achten wij onchristelijk, niet democratisch en bovendien nadeelig voor den bond. Onchristelijk, omdat door de indeeling van den bond in groepen deze onvermij delijk zal worden: „Een Rijk, dat in rich zelve verdeeld is". Wie trekt de juiste grens tusschen de groepen? IJdelheid, verwaandheid of hoogmoed, valsche schaamte zullen een krachtig woord mee spreken, waardoor afgunst en dergelijke onchristelijke begrippen zullen binnenslui pen, om verwarring te brengen en de Roomsche eenheid te verbreken. Dergelij ke toestanden zouden in strijd zijn met het christelijk solidarisme en indirect een na deel voor onze Roomsche kracht zijn, die toch voornamelijk gelegen is in onze een heid. Niet democratisch; Immers, volgens art. 4 zouden de groepen haar werkzaamheid bepalen tot het houden van vergaderin gen, het geven van cursussen en lezingen, wat met a.w. beteekent: aan de leden ont wikkeling bijbrengen. Het gaat dus niet om vak- of standsbelangen, het gaat alleen om de ontwikkeling der Roomsche vrouw: ergo, mag er niet over standen of groepen gesproken worden. Wanneer in zake ont wikkeling in den Bond behoorlijk „elk wat wils" geboden wordt, dan zullen allen tevreden zijn en ieder voor zich die les sen en lezingen volgen, die voor haar be vattingsvermogen en persoonlijk inzicht de juiste zijn. Het intellect der vrouwen te willen be- palen llaar wat men „stand" noemt, is een foutieve zienswijze. Het verstand, als directe gave Gods den mensch in meerdere of mindere mate toebedeeld, geeft in on zen democratischen tijd den doorslag. Wat stand heet, treedt daarbij op den achter grond. En zoo komt het, dat vrouwen van verschillende „standen" denzelfden aan leg kunnen hebben en dus niet behooren gedrongen te worden in het keurslijf eener „standsgroep". De beste oplossing, om de schakels te vormen, welke in den Bossclien R.-K. Vrouwenbond worden gemist, is o.i. de op richting eener ontwikkelingscommissie. Deze kan doot het doen houden eener breede reeks middag- en avondcursussen alle leden bereiken en aan aller verlangens tegemoet komen. De bewering als zouden de vrouwen uit den industiieelen, handeldrijvenden en werknemenden middenstand de groepvcr- deeling hebben verlangd, houdt geen steek. De kwestie alleen is deze: dat het bewustzijn der vrouwelijke kracht zich pas hedendaags waarneembaar gaat ont plooien, wat zeker mede hel gevolg is van het verkregen kiesrecht. Was dat bewustzijn over de geheele vrouwelijke linie eerder geopenbaard ge worden, dan zou de Bond niet slechts honderden, doch reeds duizenden leden lel len uit alle standen. Nadeelig voor den Bond is die verdee ling in groepen, omdat al het onchriste lijke en niet democratische, wat den Bond door het groepenstelsel aankleeft, de vrou wen met ruimere opvattingen afkeerig zal maken en zoo de uitbouw van den Bond belemmerd wordt. Voorzichtigheidshalve hadden de oppo santen het amendement en de Memorie van Toelichting voorgelegd aan Mgr. J. Pom pen, Vicaris-Generaal van het bisdom Den Bosch, en diens advies ingewonnen. Ondanks de verdediging van den gees telijken adviseur en het bestuur aangaan de het groepenstelsel, dat een unicum is onder de R.-K. Vrouwenbonden, van Ne derland, bleven de opposanten zich verzet ten tegen het van elkaar gescheiden zijn der standen. Vooral de Memorie van Toelichting werd krachtig aangevallen, maar ook met klem verdedigd. Echter het besluit van Z. D. H. Mgr. A. E. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, dat de leden van den R.-K. Werklieden- bond afdeeling Vrouwen een afdeeling moe ten vormen van den R.-K. Vrouwenbond, had reeds den Bond in twee groepen ver deeld en de opposanten wenschten, dat het nu zoo zou blijven. Doch onvermijdelijk volgt er uil, dat nu de arbeidende stand een afzonderlijke groep vormt, ook ande re standen, indien dat gewenscht is, om groepeering kunnen vragen. Doch zoolang Mgr. Diepen nog geen uitspraak gedaan heeft over de stichting van groep B en groep C, wilde de overgroote meerderheid der vergadering die beide groepen vol- slrekt niet inschakelen en viel dan ook het voorstel van het bestuur, oin den bond in 4 groepen te verdeelen. Wel is de mogelijk heid geopend, dat later een aantal leden de vorming eener nieuwe groep kan aan- vragen. De Nederlandsche delegatie bij den Paus. Z- H. de Paus heeft Maandagmorgen de door den correspondent van de „Maasbo de" voorgestelde Hollandsche delegatie op het jeugdcongres in de kleine troonzaal in particuliere audiëntie ontvangen. De leider, de ZeerEerw. Rector Jansen, gaf den H. Vader een uiteenzetting van de schitterend georganiseerde jeugdbeweging in Holland, waarover de Paus Zijn groote voldoening te kennen gaf. De H. Vader herinnerde eraan, dat on langs de Hollandsche spoorwegmannen, die een uitstekenden indruk achtergelaten hadden, door Hem ontvangen waren en gaf bereidwillig den Apostolischen zegen aan alle aanwezigen, hun familieleden en de jeugdorganisaties. Verder gaf de H. Va der den ZeerEerw. Rector Jansen de mach tiging in het vaderland eenmaal den plech- tigen Pauselijken zegen te geven. Daarna werden de overige heeren, Stnul- ders en Kuyper, vader en zoon, die Hij bij zonder zegende, tot de handkus toegelaten. De audiëntie droeg een bijzonder harte lijk karakter. Door het ingrijpen van de Badenscbe, Wurlembergsche en Beiersche polilie-be- ambten, is het thans gelukt, in München nog zeven personen te arresteeren, die volgens het resultaat van het ingestelde on derzoek in betrekking staan tot den moord op Erzberger. Het zijn allen deels actieve, deels reserve-officieren, voor het grootste deel van de marine. Zij wordtn beschul digd. vóór het begaan van den moord op Erzberger. de daad met de beide moorde naars besproken te hebben en na het ple gen van de daad de moordenaars geholpen te hebben om te ontvluchten. Hel volgen van hot spoor der beide moordenaars van Erzberger heeft reeds tot verdere stappen van de politie te München aanleiding gegeven. Dinsdagnacht hebben weer eenige arrestaties plaats gehad, om trent de bijzonderheden waarvan tot nu toe bij de politie geen nauwkeurige inlichtin gen waren te krijgen. Men acht het blijk baar gewenscht in het belang van de ont dekking der daders een strenge geheim houding in acht te nemen. Het schijnt thans vast te staan, dat dc gearresteerde personen met de reclits-radicale kringen betrekkingen hebben onderhouden of daar toe behooren. Het is in het geheel niet uitgesloten, dat bij hel voorzetten van het onderzook ont hullingen van politieken aard aan den dag zullen komen, die wellicht zelfs op de ver dere ontwikkeling van de bestaande cri sis van invloed zullen zijn. Of deze arrestaties ook met den moord op Gareis verband houden, of dat het om ongeoorloofd vervoer van wapens ais voor bereiding van een monarchistische» mili tairen Putsch van rechts in Zuid-Beieren gaat, kan op het oogenblik, zonder authen tieke mededcelingen, nog niet worden uit gemaakt. Ook in Frankfort a.M. zijn Dins dagnacht reeds in studentenkringen ver schillende personen gearresteerd. Ook hier is het resultaat van de arrestaties door de politie streng geheim gehouden. Naar het heet moeten de aaiiknoopingspunten zijn gevonden voor het bestaan van een formeel complot. De te Berlijn gearresteerde familie, bij welke de moordenaars van Erzberger ge woond hebben, is weer vrijgelaten. Een verklaring van de Valera. In een interview met den correspondent der ,4'Oeuvre", heeft De Valera gezegd: „De Engelsohe regeering zegt dat zij voor goed den twist tussohen de twee lan den wenscht te beëindigen. Wij wenschen dat ook, doch missen wij gezond verstand, als wij weten, zooals iedereen in Ierland weet, dot geen vrede mogelijk is, die niet rust op de beginselen van reoht? Als men in Engeland weigert te erkennen dat Ier land rechten heeft, die voor dit land be slist vast staan, kan men er ons dan van beschuldigen, een onbuigzame houding aan te nemen, omdat wij er op wijzen dat die rechten aan ons land worden onthou den?" Gevraagd of hij niet van meening was dat de huidige toestand een blijvende» haat zou kweeken, antwoordde De Valera: „Wij haten de Engelschen niet. Natuur lijk, het is onmogelijk geen verbolgenheid jegens hen te toonen. maar dat beteekent geen onoverwinnelijke antipathie, die om zen tegenstand bezielt. Zoodra zij hun troepen zullen hebben teruggetrokken, zul len wij niets liever doen dan de nauwste vriendschapsbanden met ben aanknoopen. Wij zullen ons dan herinneren dal een goede verstandhouding lusschen de twee naties noodig is, omdat hun hoedanig heden de onze aanvullen." Uit Londen wordt aan het „Hbld." het volgende belangrijke bericht geseind: Ik verneem uit goede bron. maar deel het met alle voorbehoud mede, dat Doumer Vrijdag hier kwam ten einde de Britsdhe regeering over te halen tot toe stemming in de herziening van zekere punten van 't Verdrag van Versailles. De kanselier van de schatkist. Horne, ant woordde, dat hiervan geen sprake kon zijn, tenzij de andere geallieerden eveneens den wensch tot zulk een heziening te ken nen gaven. De Italiaansohe ambassadeur deelde Zaterdag mode, dat zijn regeering het voorstel niet in overweging wensefht te nemen. De kanselier van de Belgische ambas sade ging Zaterdag naar Brussel en bracht Maandag de medodeöimg, dat België wei gert Frankrijk te steunen. Het „Hbld. maakt hierop de volgende kantlcekening: Indien onze correspondent goed is in gelicht, zal men dit voorstal vam Frankrijk om het verdrag van Versailles op zekere punten te herzien, wel aldus moeten op vatten, dat Frankrijk heeft aangedrongen op een verscherping van 't Verdrag. Er is in den laatsten tijd in Frankrijk al een campagne gevoerd legende Versailleshepa- Ling, welke de ontruiming van het Rijn land na vijftien jaren voorschrijft. Het vredesverdrag bepaalt dat. indien Duitsohland zijn verplichtingen nakomt, die ontruiming geleidelijk zal geschieden. De eerste ontruimingstermijn gaat in na verloop van vijf jaren, de tweede na ver loop van tien jaren, de derde eindelijk na vijftien jaren. Als de geallieerde en geas socieerde regeeringen de veiligheid tegen een niet geprovoceerden aanval van Durtschiand met voldoende verzekerd ach ten, kan de terugtrekking der bezettings troepen in de mate als voor dc verzekering dier veiligheid noodiig is worden uitge steld. Deze bepalingen zijn den Frauschen niet voldoende. Zij hadden voor hun veiligheid de Rijngrens gewild en nu deze hun is ontgaan, willen zij een verlenging van den bezettingstermijn, wat de geallieerden hun te Versailles «.iet wilden toestaan. Het is niet onmogelijk, dat de heer Doumer speciaal op dit punt op een wij- zéging van het verdrag van Versailles heeft aangedrongen. Het is zelfs waarschijnlijk, nu wijkt, dat de andere geallieerden wei- gereen het Fransche voorstel te ondersteu nen. FRANKRIJK EN SPANJE. De Spaansche hooge commissaris in Marokko, generaal Berenguer, heeft zich onlangs in een interview met het blad „El Sol" zeer ongunstig over Frankrijk uitge laten en als het ware te verstaan gegeven, dat er een groep in Frankrijk was, die den opstand der Marokkanen tegen de Spanjaarden bevorderde. Naar aanleiding hiervan heeft de Fransche afgevaardigde Brousse 'n interpellatie aangekondigd ave' de gevaren die Frankrijk en den Fran- schen burgers in Spanje en Marokko be dreigen door het drijven der pro-Duitsche Spaansche militaire partij, welk drijven onlangs tot uiting kwam in de bedoelde uitlatingen van generaal Berenguer, waar aan noch door een demeni noch door een bestraffing door de Spaansche regeering kracht is ontnomen. EEN REUZENBOM. Te Havay, een dorpje bij Bergen (Bel gië) hadden de Duitschers naar „Dc Stan daard" verhaalt, tijdens den oorlog uit een vliegtuig van een hoogte van 2000 meter een bom geworpen, midden op het dorp dat zij als oefenterrein gebruikten. De bom ontplofte evenwel niet en zij bleef diep in den grond zilten tot groolen schrik van de bevolging. Maandenlang hebben geniesoldaten ge werkt om het gevaarlijke ding te verwij deren. Aanvankelijk had men het plan om de bom onder een dikke laag beton te be graven doch het was moeilijk dc juiste plaats te vinden. Thans is men er einde lijk in geslaagd deze te ontdekken. De bom die ruim 2000 K.G. weegt is 5 M. 80 hoog en heeft oen diameter van 45 c.M. In haar val is zij door een laag kiezel gedrongen van 2 meter dikte en pas 13 meter onder de oppervlakte van den bodem blijven vastzitten. De genie zal trachten het gevaarlijke speelgoed aan de oppervlakte te halen. DE STAKING IN NOORD-FRANK RIJK. Er zijn afdeeüngen infanterie en cava lerie in het slakingsgebied aangekomen. Verwacht werd, dat gisteren de gashou ders van Roubaix en Tourcoing geheel leeg zouden zijn. DE PRESIDENT DER SOVJET REPUBLIEK. Niet Lenin is. zooals men wellicht zou meenen, president dier sovjet-republiek, maar Kalinin. Aldus vertelt AndTé Mori- zet in de „Humanité". Lenin is nj. voor zitter van het college van •volkscommissa rissen, te vergelijken met minister-presi dent, doch hij wordt evenals zijn collega's, benoemd door den centralen uitvoerenden raad der sovjets, welks 200 leden om de twee maanden bijeenkomen en die weer uitgaat van bet al-Russische congres der sovjets, welks 2Soo leden eens per jaar vergaieren. De voorzitter van den centra len raad, Kalinin, vertegenwoordigt dus het hoogste gezag en heeft o. a. evenals de president der Fransche republiek, het recht van gratie. Hij heeft echter de macht, die hem van rechtswege toekomt, aan Lenin overgelaten en stelt zich tcvre- len met de taak van vrederechter voor het onmetelijke Rusland, waarvoor hij met -en propagandatrein, die uitgerust is met een bioscoop, een drukkerij en een biblio theek, rondreist. Op het 4e Congres van den Ned. R. K. Middenstand, dat den 26. 27 en 28 Sept. te Roermond wordt gehouden, zal dc heer Chris M. Jansen de volgende stel lingen verdedigen over het onderwerp: „Versterking van de maatschappelijke en economische positie van den midden stand". 1. De middenstand verricht als aan- vuller, vervolle'liger of verdeeler der productie nuttigen en noodzakelijken ar beid en ontleent daaraan een moreel reoht op een plaats in de samenleving. De eenvoudige middenslandsfunctie. gebaseerd op persoonlijk risico, is maat schappelijk-verkieslijker en eoonomisch- doelmatiger dan distributie-vormen, die zwaardere moreele en materieele risico's en minder persoonlijke aansprakelijkheid opleggen. H- De maatschappelijke toestanden worden zeer belangrijk beinvloed door stelselmatig gekweekte meeningen bij het publiek. Indien derhalve invloedverschui vingen ontslaan zijn, welke de midden- standsposilie verzwakken en de doelma tigheid zijner functie aan twijfel onder hevig stellen, is onder den middenstand massa-belangstelling voor de sociale YRU NAAR HET DU1TSC1L TWEEDE DEEL. ,Wat scheelt mevrouw Guthbridge dan eigenlijk vroeg de okter onder weg. ,,Die ziekte moet zeer plotseling Zijn gekomen." De bediende aarzelde. „Nu „Ja, u moet het toch weten," hernam de gevraagde, eenigszins verlegen. „Sommigen van ons hebben gisteren middag reeds bemerkt, dat dat me vrouw er zoo onderling uitzag en al lerhande vreemdsoortige dingen deed. Des avonds laat ontdekte juffrouw Jeannette de kamenier, weet u, dat mev ouw was verdwenen. Eerst werd in 't eheele huis naa haar gezocht, en toen zij nergens was te vinden, in het park en de belendende gebouwen. Te gen één uur dezen nacht hebben wij haar eindelijk gevonden;zij lag bewuste loos buiten in het natte gras. De huis houdster en juffrouw Jeannette hebben haar met veel moeite tot bewustzijn ge bracht, maar sedert dien tijd „N11 vroeg de dokter weder, toen de bediende zweeg. ..Sedert dien tijd moet zij krankiznnig zijn, en n emand kan .haar beda en." Mui was in 't kasteel aangekomen. Bleek en afg tobd kwam Baptist hen in de vestibule tegen. „God zij dank, dokter, dat u hier is. Kom maar gauw bij mevrouw. Zij is, naar het schijnt, krankzinnig geworden. vraags tukken geboden en hoogere waar- deeritig en beleving van midclemstands- orgar-isatie een dringende eisch. IJl. Middelen daartoe zijn: samenstel ling van kringvereenigingen, in-deeling in kringen, vorming van bestuursraden, pe riodiek vergaderen, actualiteit en eenheid in de op eenig tijdstip door de onder scheidene vereenigingen te behandelen onderwerpen, aantrekkelijk samengestel de convocaties en agenda's, tijdige sa menstelling van een winterprogram, pas sende contributie-regelingen, vervanging van onbekwame bestuurders. centrale voorlichting omtrent deze aangelegen heden. Voor den handeldrijvenden midden stand zal bovendien op den duur in het bedrijfsradenstelsel eene plaats moeten worden ingeruimd, die juister aan zijn functie aanpast dan door zijne tegen woordige plaats als werkgever tot uit drukking komt. IV. De middenstandsipropaganda be hoeft grooteren invloed op dc andere standen en strove derhalve naar bree- dere aanraking met de K. S. A. en de Katholieke Kiesvereenigingen, systemati sche samenwerking met de katholieke ar beidersbeweging, ruimere voorlichting in de pers, kernvorming en uitbreiding van het aantal dergenen, die in staat zijn de middenslandspositie naar buiten te verde digen. Bijdragen van winstafwerpende midden stand ve-rec n igingen znij ten behoeve van deze propaganda ten volle gerechtvaardigd. V. Dit tijdsgewricht vraagt de meest mogelijke levensvereenrvoudiging. De mid denstander heeft die tendenz toe te passen in tweeërlei opzicht Eerstens door eigen soberheid en voor al door afwijzing van ieder weeldevertoon en vervolgens door zulke vereenvoudiging in de aanbieding zijner artikelen als mogelijk is om den eindprijs daarvan te verlagen zonder de bediening hinderlijk te schaden. VI. Deze vereenvoudiging zal over het algemeen niet behoeven te leiden tot be perking van het aantal middenstanders. Zulke beperking is uit maatschappelijk oogpunt ongewenscht en economisch on- noodig. Naar behoorlijke verdeeling van onder nemingen van denzelfden aard moet ech ter worden gestreefd en opeenhooping van gelijksoortige zaken kan en moet verme den worden. VII. Vrijheid en zelfstandigheid hebben alleen waarde voor het inrichten, beheeren en tvpeeren van ondernemingen, waar door elk daarvan een bijzonder karakter erlangt en een gezondo mededinging op den noodzakelijken grondslag van juiste kostprijsberekening wordt bevorderd. Alle ruimere vrijheid is willekeur en derhalve anti-sociaal en onduldbaar. VIII. Pogingen om het bijzonder ka rakter en de eigenaardige voordeelen der middenstands-onderneming te verzwak ken zijn reeds daarom ondoelmatig. Concentratie van middenstandsbedrij- vc.i vordert dan ook de meest mogelijke voorzichtigheid. Het gemeenschappelijke beperkte zich voornamelijk tot gecombi neerde inkoopen, gezamenlijke reclame en georganiseerde uitverkoopen. Nabootsing van het grootbedrijf zoo wel als exploitatie van ondernemingen, die niet overeenkomen met de doorsnee kennis en ervaring der middenstanders verdienen geen aanbeveling. IX. Georganiseerde voorlichting om den persoonlijken middenstander het hoogste rendement van zijne onderneming te ver zekeren en georganiseerde afschaffing van onncodig toegekende kortingen e.d. verdienen verre de voorkeur. Die voorlichting houdo zich vooral be zig met kostprijsberekening, kennis van materialen en dezer eigenschappen, krachts- en arbeidewerktuigen en ge reedschappen, arboidsmethode en axbeids- verdteüng. verstrekking handelsadressen, statistiek en prijsbeweging. X. Het is een algemeen middenstands- belang, de kleine vakbekwame collega's in stand te houden. Kortzichtige selectie in de vakorga- satie is derhalve af te keuren. Naast en met behulp der Hanzebanken kome men aan de credietbehoefte der klei nere, o:m: door eenvoudig ingerichte voorschotbanken, tegemoet. XI. Bij de publieke overheid dient op maatregelen te worden aangedrongen ter voorkoming van onevenwichtige concur rentie. zulks ter bescherming zoowel van hel middenstands- en het consumentenbe lang als van die der publieke kassen zelf. De overheid behoort het voorbeeld te geven door niet dan in geval van nood zaak en dan nog op volkomen gelijk waardige voorwaarden op het terrein van den middenstand te opereeren. Herziening der marktgelden, opening van fle mogenpctieic tot r.ct ociasten van de z.g. vliegende winkels, evenredige ver zwaring van de lasten voor den straat verkoop en billijke belasting der midden- standsbedrijven treden daarbij mede op den voorgrond, XII. De roiddenslandsvrou w is meer dan in eemigen anderen stand medehelpster in het bedrijf van haar man. Het is daar. om van belang, ook de middenstandsvrou- wen vertrouwd te maken met de noodza kelijkheid en de moderne eischen van mid denstands-actie en de beteekenis, welke deze heeft voor de positie van het bedriji en de toekomst harer kinderen. XIII. Meer nog dan tot dusver geschiedde, behoort de middenstands jeugd te worden gewonnen voor een hoogere appreciatie van de belangrijke middenstandspositie en toegerust met kennis en ontwikkeling, die het middenstandspeil kunnen ver'ioogen. Voorlichting bij beroepskeuze heeft ook voor de middenstandsj eugd groote waarde. XIV. Bij de veel belangrijker taak der organisatie is ook naar evenrdigheid de beteekenis van de volledige beleving der katholieke middenstandsorganisaties toege nomen en voor de toekomst van de gehee le middenstandsbeweging voordeelig. De heer H. v. d. Velden, accountant, afd. directeur der Gredietvereeniging „De Han20bank". Centrale Bank te 's-Herto genbosch, heeft prae-advies uitgebracht over 't onderwerp „De Middenstand en de Kostprij sberekening". Aan de hand van de in zijn prae-ad vies ontvouwde gedachten, draagt hij dé volgende conclusies voor: I. Hoewel niet ontkend mag worden, dat in de latere jaren eenige verbetering is in getreden, laat het administratieve beheer van de bedrijven der Middenstanders over 't algemeen nog veel te wenschen over. Afgezien van de door de wet in deze op gelegde verplichtingen, is het voor het voortbestaan en den bloei van dien mid denstand beslist noodzakelijk, dat zijn le den een deugdelijk administratief beheer hunner zaken nastreven, zoo noodig onder deskundige voorlichting. H. Dit adminiAratjef beheer moet ook omvatten een behoorlijke berekening van den kostprijs, vooral omdat een juiste prijspolitiek door den middenstander al leen gevoerd kan worden, wanneer hij te allen tijde met den kostprijs zijner artikelen bekend is. In bijzondere mate geldt dit voor den middenstander-in dustrieel. EU. Het statistisch opstellen der ge maakte berekeningen en der door de boekhouding verschafte gegevens is op zichzelf een waardevol en noodzakelijk middel om het economisch voor- of na deel der verrichtte of voorgenomen werk zaamheden en den invloed van ingetre den veranderingen nauwkeurig na te gaan en te juister tijd wenschelijk blij kende maatregelen te treffen. IV. De jonge middenstander dient zich niet alleen te bekwamen in het technische gedeelte van zijn bedrijf, maar zich tevens op de hoogte te stellen van de practische toepassing van boekhouden en kostprijs berekening, opdat het klare inzicht in 't groote nut en de noodzakelijkheid daar van, hem tot beoefening in eigen onder neming bewege. --V. Het is noodzakelijk, om aan Han delsdagscholen en Handelscursussen bij het onderwijs in boekhouden, een belang rijke plaats in te ruimen voor de be handeling van de kostprijsberekening. VT. Het is zeer gewenscht, dat de ver schillende vakbladen regelmatig beschou wingen opnemen over boekhouden en. kostprijsberekening, teneinde de belang stelling daarvoor op te wekken en de leden der betrokken organisaties omtrent deze onderwerpen van voorlichting te dienen. De opening der wedstrijden. Te 's-Gravenhage zijn Maandag de schietwedstrijden begonnen van den Vrij- willigen Landstorm en Burgerwachten. Aan dezen wedstrijd namen deel de win naars van de vele wedstrijden die op ver schillende tijdstippen dit jaar in tal van plaatsen van ons land gehouden zijn. Bij den aanvang had men met cenigen tegen spoed te kampen. Men kwam n.1. 's och tends tot de ontdekking dat door een windhoos de meeste tenten tegen den grond geslagen waren De landslormcrj konden derhalve niet ka rupee een en kre gen later onderdak in het tentoonstel lingsgebouw te Schevendngen. Bij de opening van de wedstrijden. Maandagochtend om 10 u.ur. waren ver scheidene autoriteiten aanwezig, o.a. dé minister van oorlog, de heer Van Dijk, vergezeld van zijn ad-judant kapitein jhr. W. Röell, de voorzitter van de Nationale

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5