Eerste Blad. UIT DEN OMTREK DAMiAATJES 44ste JAARGANG No. 13940 F PER WEEK l 0-25 P,VNC3 PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1740, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL-'. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Oii nummer bestaat uit 3 bladen PARLEMENTAIRE KRONIEK. HAARLEM. Propaganda-club Leo XIII. Commissie van Overleg. Een nasleep der Arasterdamsche Grenswijziging. Schoolgeld Middelbaar Onderwijs en Gymnasium. Het ongeluk bij het nieuwe post kantoor. Dante DE ABONÏJEMENTSPSyS SE92AAQT VOOR HMBLEMENASENTSCHAPPEN® PER KWARTAAL 3.25 De interpellatie-Marchant. Wanneer de heer Merchant gemeend heeft, dat zijn interpellatie over de recon structie van het Kabinet, waarmee twee da gen zijn zoek gemaakt, niet den indruk in den lande heeft gewekt, dat het hem te doen was om de Regeering te plagen en te tergen, dan lijdt hrj aan zelfverblinding. Wet heeft hij het doen voorkomen, alsof alleen hef landsbelang hem lot spreken drong, maar tusschen al zijn mooie woor- oen over vertrouwen en waarheid en zui verheid, kwamen telkens en telkens weer pogingen voor den dag om te stoken tus schen de partijen der Rechterzijde en tus schen. de Regeering en de Rechterzijde, om tel Kabinet zooveel mogelijk te benadee lden. Men kan, zonder vermetelheid in oor deel nu al voorspellen, dat de chagrijnige afgevaardigde, in liet komend' zittingjaar, mi K-her waardig spel zal voortzetten. De opzet van zijn feilen aanval op de Regeering. trachtte de heer Merchant te camoufleeren, door te gewagen van bet wantrouwen dat hij in de Rechtsclie pers ontdekt had inzake de voorwaarden waar op de coalitievrede werd gesloten; de op lossing der crisis was zorgvuldig als een Rechtsch onderonsje behandeld; bij be greep waarlijk niet, de eenvoudige man. waarom Pop heenging, terwijl R'uvs bleef, terwijl toch ook deze het ontwerp-dienst- pliohtwet had onderteekend: hij was zelfs zoo vermetel liet nog minder verklaarbaar te vinden, waarom de heer De Vries heen ging, die toch zoo gesteund werd door de Rechterzijde; hij richtte een feilen aanval op de Ministers van IJsseisteyn en De Graaft', die hij oo-k had willen zien weg gaan, omdat de eerste door gebrek aan waarheid meermalen incidenten veroor zaakte, en de tweede een werktuig zou we zen der exploitanten, een dorre bureau craat; hij noemde reeds nu bet optreden van Minister De Geer een mislukking, om dat de nieuwe Minister van Financiën de regeling der gemeente-financiën zou heb- ■H>n achterop geschoven en de militaire kliek van Oorlog een volledige overwin ning zou hebben behaald; hij repliceerde en dat was wel heel kras met oen tevoren opgeschreven rede, waarin hij meende te mogen beweren, dat Minister De Geer als politiek man in het Kabinet was getreden, in verband met de spanning tnssctven Katholieken en Ghristelijk-Histo- rischen en wel om te acoentueeren dat de katholieken over de geheele linie (van de fensie lot processieverbod) hadden geca pituleerd. Deze politieke ophitsing en stokerij te ia ten voorkomen als geheel in 's-Iands belang, is wel een sterk staaltje van de grenzelooze brutaliteit van den heer Mar- chant, van wien wij op dit punt trouwens heel wat gewoon zijn. De door den in terpellant gestelde con crete vragen luidden: 1. Welke redenen hebben het Kabinet genoopt tot een collectief verzoek om ont slag? -■ Wat is de grond, waarop na de op dracht van H. M. de Koningin aan den iieer Ruys <]e Beerenbrouck om een nieu we voordracht te doen tot handhaving van liet tegenwoordige Kabinet, zij het voor zoover noodig, in gewijzigde samenstel ling, de handhaving van het Kabinet in de zelfde samensielling onmogelijk bleek? Waarom bleef de wijziging beperkt tot de vervanging van de Ministers van Fi nanciën en Oorlog? 4. Op welke gronden bleek de vervan ging noodzakelijk: a. van den Minister van Financiën? b. van den Minister van Oorlog? 5. Welke wijzigingen zijn er door de reconstructie gekomen in het program en beleid van het Kabinet, met name wat be treft de departementen van Financiën en van Oorlog? Het was o. i. van Minister Ruys goed gezien, den scherpen aanval van zijn poli ticken vijand, in eerste instantie kort en sober te beantwoorden. Het antwoord van den premier kwam hierop neer, dat het kabinet besloot tot een collectief verzoek om ontslag om de verwerping der legerorganisatie, welke een gewichtig onderdeel was van de taak, v.elke het kabinet zich had gesteld en om dat het parlementair gebruik wil, dat na zulk een votum aan anderen gelegenheid W'ordt gegeven de taak van het kabinet Over te nemen. Minister Pop kon uit den aard der zaak geen deel meeruitmaken van'het kabinet, toen dit zich schikte in de noodzakelijkheid om het bewind te blijven voeren. De legerorganisatie droeg ric onderteekening van Minister Ruys al leen, omdat Binnenlandsche Zaken be trokken is bij de uitvoering van onder- dceien der Militiewet. Minister de Vries kon niet steeds rekenen op voldoende in stemming en daarom was het goed daar- nede rekening te houden, toen men toch jerrmaal aan het reconstrueerden was. Tot eerdere wijziging van de samenstelling van het Kabinet gaven de omstandigheden evenwel geen aanleiding. En wat de plan nen der Regeering betreft, die van den Minister van Oorlog blijken uit de Nota van wijzigingen op de Dienstplichtwet, die van Minister de Geer zullen blijken nit de Millioenennota. Deze laatste ging in op de zeer persoon lijke aanvallen, waarmee de interpellant I hem te lijf was gegaan. Hij verklaarde, dat hel verlangen om de gemeentefinanciën iefinitief te regelen een der voornaamste tedenen was voor het aanvaarden zijner rortefeuille en dat hij 't doet goed zulks te hooren nog altijd van oordeel is, lal de defensie op de eerste plaats in aan merking komt vco het snoeimes en dat de I Minister van Oorlog hem wil helpen j snoeien. Natuurlijk deed ook de heer Troelstra I zijn duit in 't zakje, ook hij viel was er j iets anders van hem te verwachten? de coalitie, die doorn in 't oog der socialisten, scherp aan. Eerlijker kwam de heer Dresselhuys de leider der Vrijheidsbonders, uit den hoek. Hij erkende tenminste dat re constructie de eenig mogelijke crisis- oplossing was, omdat de Linkerzijde niet in staat is tot regeeren. Alleen vond hij, dat de reconstructie uiter lijk wel heel weinig verandering heeft gebracht. Maar hij wilde de Millioenen nota afwachten om te kunnen beoor- deeleri, of dc reconstructie iawend:g iets betcekcnt, vooral in dien zin, dat er groote bezuinigingen zullen komen. Het tegen de Regeering gespeelde spel, zou niet volmaakt geweest zijn als de zoogenaamd rechtsclie heer Van de Laar ook niet zijn gal over de coalitie, die z.i. het clericalism© dient, had uitgestort. In een bezadigd speechje, wees de anti-revolutionnaire heer Rutgers er op, dat het hijeenblijven der coalitie aangewezen is, behalve om de een heid van beginsel welke evenwel niet uitsluit dat verschillen kunnen bestaan en dat samengaan soms moei lijk kan ziju'. ook omdat ons land een Constilulioncele Regeering noodig heeft en geen enkele andere partij- groepeering in staat is tot regeeren en betoogde toen kort, bondig en af doende, dat het aanblijven van liet Kabinet de eenig mogelijke oplossing der 'crisis was, omdat geen ander Ka binet de Regccring zou hebben kun nen overnemen. Het kon wel niet anders, of de repliek van Minister Ruys, was veel uitvoeriger en ook van moer beteekenis dan zijn eerste rede. Het deed ons goed van hem te hoo ren (al was ook kwalijk anders te verwachten), dat het kabinet verze kerd was van de instemming der drie groepen van de Rechterzijde met het nieuwe militaire program. Volgens den Minister, raakt het systeem-Van Dijk niet aan het beginsel: beperking der militaire uitgaven zonder verzwak king dei' weermacht. Het steisel-Van Dijk is bovendien ffoedkooper dan dat van Pop en zal meer geoefenden op leveren. Omtrent de niet-opheffing van het processie-verbod verklaarde de Minister, dat het hij de Regeering reeds vóór het uitbreken der crisis vaststond, dat het Godsdiensthoofdstuk der Grondwet in zijn geheel (dus ook met kapitalisatie der uitkceringen aan de kerkgenootschappen) of niet moest worden herzien. En daar bedoelde ka pitalisatie thans financieel onmogelijk is, moet ook de opheffing van het processieverbod vervallen. De Chris leli jk-Historische heer Schik king wilde thans niet over het militaire vraagstuk spreken, maar wenschte te volstaan met de opmerking, dat de voor stelling van zalken, in deize door den heer Dresselhuys gegeven, niet juist was. Na de tweede redevoering van den mi nister was er voor hem geen reden meer tot vragen stellen. De oplossing der crisis kon geen aindere zijndit weet de Linker zijde oolk heel goed en daarom is haar criliek zoo onoprecht. Tegenover de beweringen van den heer Marohant. dat de crisis reeds was opge lost toen de leiders van de Linkerzijde werden gehoord, constateerde spr., dat zijm groep op dien datum nog geen over leg met het Kabinet over een reconstruc tie had gepleegd. Men verkeere niet in den waan, dat al leen de Rechtsohe pers, de wijze, waarop de heer Marohant zijn interpellatie lan ceerde onomwonden afkeurt. Het liberale ,,Hbld." schrijft er over: We zijn er van overtuigd, dat de heer Ma reliant verblind door de politiek, niet inziet, hoe weinig belang de overgroote meerderheid van het Nederlandsehe volk nog stelt im zulke politieke kwesties en hoezeer hij en de zijinen doo het forcee- ren van een politiek debat, de Tweede Kamer nóg meer vervreemden van het volk dan ze het zichzetve reeds heeft ge daan. Door de uitermate handige ant woorden van den premier, is de politieke voorbarigheid van de intorpetlalic-Mar- ohant, voldoende aan de kaak gesteld." En'het „Vaderland", van dezelfde po- tieke kleur, schrijft niets meer of minder, dat de heer Machant wel tot de conclu sie zal zijn gekomen, dat zijn typisoh-vrij- zinmig-democralische begeerte om alle andere parijen een vlieg af te vangen en de eerste te zijn, die de Regecnng aan den tand voelde over de „reconstructie aan zijn interpellatie geen goed heeft ge daan. Door zijn te groote haast kwam hij onbeslagen ten ijs." En dit wordt gezegd van een man, die anders uitmunt door degelijkheid van redevoering en door het goed gedocumen teerde er van. Inderdaad, veel genoegen beleeft de heer Marchant niet van zijn „te groote haast", om de Regeering te bestoken. Hij heeft niet anders verdiend. Woensdagavond vergaderde de Propa- ganda-club Leo GUI in gebouw „St. Ba- vo". Er waren slechts weinig aanwezigen. Om kwart over 8 opende de voorzitter, de heer J. B. Dijk mans, de vergadering met den Cbrisielijken groet en heette ailen welkom. De notulen werden onver anderd vastgesteld. Medegedeeld werd, dat men inzake de Propaganda-maand nog eenige nadere in lichtingen af moet wachten. Vrijdag 23 September zal weer ©en vergadering ge houden worden, waar pastoor Reijnen- berg zat komen spreken. Dan nam kapelaan Burwimkel het woord. De Eerw. spr. wilde eenige wen/ken geven omtrent het voeren van propagan da. Propaganda komt van een Latijhsch woord, dat verbreiding, verspreiding be- teekent. Propaganda beteekent: wat ver breid moet worden. Wat moet er nu verbreid worden? Alles wat goed is, op elk gebied. Het kwade wordt ook wel verbreid, maar dat moest eigenlijk niet. Wil iemand .goede, propaganda kunnen maken, dan moet hij met het sociale werk ter dege op de hoogte zijn. Men moet ziah niet vergenoegen met cursussen te volgen, men móet auto:did:act zijn: zich zelf onderrichten, vooral door lezing. Er is lectuur genoeg in dit opzicht. Vooral op het punt der Katholieke vakbeweging dient men goed onderleg-d te zijn. Dp dit gebied heersehen nog vele verkeerde ideeën. Er zijn er nog, die meenen, dat de socialisten meer gedaan hebben dan wij. Maar we moeten niet vergeten, dat we veel meer te doen gehad hebben. We hadden niet alleen de sociale kwestie op te tossen, we hadden den strijd te voeren tegen de liberalen en den schoolstrijd, we moesten kerken bouwen, scholen en nog zoo veel meer moesten we doen. Als we dil alles nagaan, dan zullen we toch moeten erkennen, dat er ontzaglijk veel door en voor de katholieken gedaan is. De Eêrw. spr. herinnerde aan de En cycliek „Rerum Novarum" waarvan zelfs de socialist Marx erken,de, dat.als alles vervuld werd, in die encycliek aangege- veT1 rfgfc csvinltf» rvpgpl/Xit znn rf>n. De Eerw. spreker spoorde aan, zióh toe te leggen op bestudeering der sociale kwestie, opdat men, aldus goed onderlegd, oo-k waarlijk goede propagandisten zou zijn. De maatschappij moet op goede grond slagen opgebouwd worden en die goede grondslagen moeten zijn onze Katholieke beginselen. Wij moeten echter niet te haastig zijn. Een propagandist moet ge duld weten te oefenen. Hij moet „aus dauer" hebben. Als het niel in eens gaat, niet den moed verliezen, doorzetten. Dan zullen we het winnen. Geduld over wint alles. De Eerw. sipr. gaf dan eenige wenken voor het voeren eener nuttige propagan da. Een propagandist moet werken met geduld, tactiek en beleid en hij moet voor al onbaatzuchtig zijn. Dan zal men rijke vruchten van de propaganda plukken. Een luid applaus dankte dien Eerw. spreker voor zijine rede, welken dank de voorzitter met een vriendelijk woordje onderstreepte. Eenige leden gaven zich op als propagandist voor de „Volkskrant*. Uit de vergadering gingen stemmen op, reeds nu actieve propaganda te gaan voeren. Opgewekt werd, met huisbezoek te beginnen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur nog wat had willen wach ten, doch als enkele personen al lot huis bezoek witten overgaan, kunnen zij dat nu reeds doen. Hierna sluiting der vergadering. Op Maandag 12 September j.l. verga derde de Centrale Commissie van Overleg voor de Werklieden, onder leiding van ha ren Voorzitter den heer Mr. J. B. Bomans. Mediedeeling geschiedde o.a. van het besluit van Burgemeester en Wethouders dat n.l. de vacanti-etoeslag en het kinder- suppletieloon worden berekend over het geheele bedrag der inkomsten, krachtens vast aanstelling genoten en van het besluit dat bij 25- of 40-jarige dienstvervulling aan de werklieden respectievelijk 5 en 10 extra verlofdagen zullen worden toege kend, terwijl de v ac an t ie toe st ag over dat jaar met e>en evenredig bedrag wordt ver hoogd. D-e Commissie nam over den wensch van een der organisaties om n.l. voor het per soneel van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis ten aanzien van den arbeid des avonds, des nacht en d-es Zondags ver richt, -dezielfdc loonbepalingen te doen gelden als voor het gemeente-personeel voor dergelijlken arbeid vastgesteld zijn. Een nieuwe dienstregeling voor het per soneel van het Openbaar Slachthuis werd goedgekeurd. Een breede discussie werd gevoerd over de positie van het personeel van het ge- meente-electriciteitsbedriji, voor zoover het thans aan bet stroornopwok'kend ge deelte der Haarlc-msche Centrale verbonden is en naar de P.E.G.E.M. zal overgaan. len slotte sprak de vergadering zich in dezen zin uit, dat Burgemeester en Wet- houders zal worden verzocht, te wiUen be vorderen, dat bedoeld personeel van de- zen overgang geen schade lijdie j het geor- ganiseerd overleg worde ingesteld, mede ter voorbereiding van de arbeidsvoor waarden, waaronder het personeel der P. E. G. E. M. zal aanvangen te arbeiden, terwijl in dezen overgangstoestand het ge heel der arbeidsvoorwaarden gelijk zij aan die van het personeel der verschillende publiekrechtelijke lichamen waaruit dat personeel is overgegaan. Naar aanleiding van een betreffend schrijven van een der organisaties sprak de commissie uit, dat ten aanzien van het losse personeel, dat door de reorganisatie van het gasbedrijf binnenkort overcom pleet wordt, te onderscheiden is tusschen ren düe nog betrekkelijk kort in lossen dienst zijn en met in acht neming van een redelijken termjjn kunnen worden ontsla gen en hen, die met het oog op den tiid. gedurende welken zij in lossen dienst wa ren, op een bijzondere regeling aanspraak kunnen maken bijv. door hen op te nemen in de persomeelreserve, welker oprichting in voorbereiding is. Een geanimeerde bespreking over het stukloon, hoofdzakelijk gevoerd door de hoofdbestuursleden der werklieden-organi saties, die met het oog op de behandeling van dit punt in deze vergadering aan wezig waren, leidde tot aanneming van een voorstel om Burgemeester en Wethouders te adviseeren, stuk- of tariefwerk in te voeren in die gevallen, waar de aard van den arbeid zich daartoe leent, met dien verstande, dat de grenzen der belooning zoowel in minimum als maximum worden vastgesteld in overleg met de organisaties, met uitsluiting van alle categorale bonden. Na de behandeling van eenige zaken van meer huishoudelijken aard werd de vergadering gesloten. Woensdag werd in de openbare zitting van Gedeputeerde Staten te Haarlem, het besluit van B. en W. van Amsterdam, tot opi>. ffing der Hunrcommissies in de door Amsterdam geannexeerde gemeenten be handeld. De betrokken Huurcommissies waren tegen dit besluit bij Gedeputeerde Staten in verzet gekomen, aldus lezen we in de „Tel.": Alleen de voorzitter der opgeheven huur commissie te Sloten, mr. Rits, was aanwe zig. Het gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd door zijn gevol machtigde, mr. H. A. van Beusekom. Mr. Rits deelde mede, dat de huurcom- missies te Sloten en Watergraafsmeer met de grootste verwondering kennis hadden genomen van een bericht in „De Telegraaf" dat door B. en W. van Amsterdam de huur- commissies waren opgeheven en de voor zitters en secretarissen zoo maar zonder meer waren ontslagen. B. en W. hadden daarvoor in de plaats huurcommissie No. 9 te Amsterdam opgericht. „Dit bericht", zei spreker, „wekte de grootste verbazing, omdat de autoriteiten der Amsterdamsche Huurcommissie meer malen op desbetreffende vragen hadden geantwoord, dat het voor de hand lag, dat de huurcommissie Ie Sloten zou blijven be staan en dus met haar werk kon voortgaan, alsof er door Amsterdam geen gemeenten geannexeerd waren. Dit was ook de mee- njng van den algemeenen voorzitter der Amsterdamsche Hunrcommissies. Spr. acht het niet bevorderlijk voor den goeden gang van zaken, dat het werk van ae huurcommissie te Sloten nu verricht moet worden door huurcommissie No. 9 te Amsterdam. Spr. deelde voorts mede, vernomen te heblxtn, dat het gemeentebestuur van Am sterdam hem „zocht". Hij was blijkbaar door wien was hem niet bekend bij B. en W. belasterd; hij zou bijvoorbeeld bevorderd hebben, dat veel Roomsch-Ka- tholiek personeel op zijn kantoor werk zaam werd gesteld. Men had toen maar, zei spreker, geïnsinueerd: „Die Roomsche kliek moet er maar uit!" Spr. ontkende evenwel ten sterkste hieraan schuldig te Z1jn en noemde eenige namen van ambte naren op zijn kantoor, die niet Roomsch- Katholiek zijn. TeD slotte verzocht hij, het besluit van B. en W. van Amsterdam te vernietigen. Mr. van Beusekom, namens B. en W. van Amsterdam sprekende, zette de be weegredenen uiteen, die B. en W. ge noopt hadden, de betrokken huurconunis sies op te heffen. Dit college wilde name lijk de verschillende huurcommissies cen- traliseeren; er meer eenheid in brengen, niet het minst uit een zuinigheidsoogpunt. De twee huurcommissies van Sloten en Watergraafsmeer kostten namelijk f 12.000 a f 13.000 per jaar. Nu dit één commissie geworden is, waren de kosten natuurlijk belangrijk minder. Mr. van Beusekom merkte op, dat niet kon aangetoond worden, dat het college van B. en W. als zoodanig ooit eenige toe zegging zou hebben gedaan, dat de huur commissie te Sloten zou blijven bestaan, zooals door mr. Rits opgemerkt was. Mis-- schien, zei mr. van Beusekom, heeft een of andere ambtenaar wel eens uitgelaten, dat de huurcommissie te Sloten voorloopig kon blijven doorwerken, maar dit wilde natuurlijk niet zeggen, dat dit voor altijd zou zijn. Spreker acht het voor den goeden gang van zaken in Amsterdam dringend noodig, dat de betrokken huurcommissies worden opgeheven. In het persoonlijk element, dat door mr. Bits in het debat was gebracht, kon spr. niet treden. Hij vroeg tenslotte, of God. Staten zoo spoedig mogelijk een beslissing wilden nemen. Beide partijen voerden nog in tweede in stantie het woord. Zij handhaafden hel in eersten termijn gesprokene. De voorzitter sloot toen de zitting en deelde mede, dat Gedeputeerde Staten wel dra een beslissing zullen nemen. Dezer dagen gaf ons blad een bericht omtrent het schoolgeld voor de Hoogere Burgerscholen en het Gymnasium, hetwelk voor dfe buitenleerlingen op 300 per jaar is bepaald, maar waartegen de Minister bedenkingen heeft geopperd. Wij deelden voorts mede, dat, ofschoon de verordening slechts voor één jaar (d.i. tot 1 September 1921), was goedgekebnd, bij ons Gemeen tebestuur het voornemen bestand, de ver ordening opnieuw, dooh onveranderd, vast te stellen, en ze vervolgens ter goed keuring op te zenden, zoodat ook voor den cursus 1921'22 of langer hetzelfde be drag ad 300 zou worden gevraagd. Een der gemeenten uit den omtrek heeft aan den Minister, vermoedelijk naar aan leiding van ons bericht, inlichtingen ge vraagd, waarna bij het gemeentebestuur informaties zijn ingewonnen. Wij vernemen, dat het antwoord van B. en W. te dezer zake op het navolgende neerkomt: Het ligt in de bedoeling, den Raad der gemeente voor te stellen de verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld, zooals zij thans luiden, onveranderd be houdens enkele wijzigingen van redactio- neelen aard en die, betreffende een andere wijze van invordering opnieuw vast te stellen om daarna, bij de inzending ter verkrijging van dc Koninklijke goedkeu ring, te verzoeken althans voor den cur- fis 1921'22 een schoolgeld te mogen heffen als in die verordening is aang.ge- ven. Wij zijn, zelfs na kennisneming van de brieven van Gedeputeerde Staten van 3 en 17 Augustus j.l., tot dat vooj-nemen ge bracht, eerstens door de omstandigheid, dat de Koninklijke goedkeuring, (slechts voor één jaar, ingegaan op 1 September 1920), verleend werd op 12 Juli j.l., en deze eerst op 11 Augustus d.a.v. te onzer kennis kwam, op een tijdstip dus, dat het jaar bijna geheel verstreken was; het is dan ook zeer de vraag, of die zoo laat verkregen goedkeuring neg eenig resultaat voor de gemeente-kas zal kunnen hebben; de navordering van de eventueel verschul digde meerdere bedragen zal met vele moeilijkheden gepaard gaan. Aan de in ning der schoolgelden zal nog moeten voorafgaan: het opmaken van kohieren; de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal daarop nog moeten worden verkre gen, enz. terwijl de teruggaaf van wat, volgens de progressieve heffing, min der verschuldigd zal zijn dan het (geïnde) bedrag ad 60, vele administra tieve bezwaren met zich zal brengen. Teneinde aan de verleende Koninklijke goedkeuring on de nieuwe schoolgeldhef- fing met zekerheid althans eenig resultaat te waarborgen, komt het ons hoogst ge- wenscht voor, dat zij nog minstens voor dien cursus 1921'22 worde verlengd. In ons (gemeld) voornemen zijn wij versterkt geworden door inlichtingen, aan den Wethouder van Onderwijs, (bij een persoonlijk bezoek aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), door ambtenaren aldaar verstrekt en op grond waarvan de verwachting is gewekt, dat een eventueel verzoek ora verlenging door den Minister in gunstige overweging zal worden genomen. Verschil in toepassing van de nieuwe verordening voor den cursus 1921'22, vergeleken met die voor den cursus 1920 1921, zal zijn, dat zij voor het eerst ook voor de buiten-gemeenten geldt; voor elken leerling zal dus rechtstreeks van den belanghebbende 300 gevorderd worden (in plaats van 200, gelijk tot 1 Septem ber 1921 bet geval was). Met dien datum is vervallen de bef- fitigswijze, waarbij 60, geïnd werd van den belanghebbende, en 100 van het Be stuur zijner woonplaats; (door het bestaan eener overeenkomst werd het verschuldig de bedrag van 200 tot 160 terugge bracht). Het komt ons voor, dat een recht- streeksclie heffing van f 300 niet te kort doet aan het beginsel indien het al voor buitenleerlingen mocht gelden dat slechts „schoolgeld naar draagkracht" verschuldigd is. Is belanghebbende zelf niet in staat om f 300 bij te dragen, dan, zoo meenen -wij, heeft het bestuur zijner woonplaats in geen geval de gemeente Haarlem den plicht om hem daarin tegemoet te komen. Dit gevoelen wordt ook gedeeld door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, blijkens dons voo-ne: en om in de nieuwe middelbaar onderwijs wet een zoodanige regeling der school geldheffing op te nemen, dat „de buiten gemeenten verplicht zullen ziin bij te dragen in de kosten der middelbare scho len (en gymnasia), waarvan de kinde ren harer ingezetenen gebruik maken". Weliswaar bestaat er, zoolang aan dat voornemen geen uitvoering is gegeven, geen wettelijke verplichting voor de be sturen van buiten-gemeenten om bij te dragen, doch zij zullen, naar wij ver trouwen, in hunne zedelijke verplichting te dezen opzichte niet te kort schieten; te minder, indien gelijk in eene na burige gemeente reeds geschiedt door de ingezetenen-zelve gemeenschap pelijk op hun Bestuur (door indiening van verzoekschriften) aandrang wordt uitgeoefend. Hoe het zij, in geen geval kan van Haarlem gevergd worden, dat het zich tot slachtoffer maakt van den onwil der buiten-gemeenten. Zelfs bij een schoolgeld van f 300 bljjft nog een bedrag van ongeveer f ISO per leerling en per jaar ten laste de zer gemeente, wat zeggen wil, dat Haar lem bij een getal van ongevee* 500 buitenleerlingen jaarlijks nog een bedrag van ongeveer f75.000 of 'erf. In dien d an ook tot de voorgenomen heffing niet kon worden overgegaan, zou ernstig in overweging genomen moeten worden, om den toegang tot de Haarlemsehe mid delbare scholen aan buitenleerlingen te weigeren. Omtrent het doodelijk ongeluk aan het nieuwe postkantoor meldt het officieel© politierapport 't volgende: Woensdagmorgen omstreeks 11 uur werd de 36-jarige G. D., opperman, wo nende Bloemertótraat lb door een met selaar dood aangetroffen in een der kelders. G. D. was bezig geweest, water te scheppen uit den kelder en is in aan raking gekomen met oen ongeïsoleerden electrischen draal, waar een draaistroom „Een trouw lezer", dc heer v. d. H.. schrijft ons: *t Is in den nacht van 13 op 14 Sep tember 1321 geschied, dat te Ravenna Dante zieltogend lag en zei: „Ik heb ge werkt voor de eeuwigheid. Na eeuwen zal men mijn werk nog bespreken." Dit is wel een profetie geweest De 600ste herinneringsdag van zijn dod wr-d-t thans in de heele wereld her dacht. In Frankrijk, Italië en Duiitschlanc lagen de étalages der boekwinkels sind: maanden vol mei zijne werken en afbeel dingen. In Holland leest men niet zoo veel. Maar toch wordt de zeshonderdste stervensdag er gevierd. Amsterdam maakt zich op het genie Dante openlijk te huldigen. In Haarlem geschiedt dat binnendeurs. In „Geloof en Wetenschap" zal misschien kapelaan v. Delft dezen winter als spreker optreden. In „Deutscher Verein" treedt a.s. Zater dag de lieer De Rijk, Duitsch leeraar te dezer stede, als DantespTeker op. Zou het echter niet mogelijk zijn, dat ook hier in Haarlem eenige vereenigingen zich ver bonden met het doel eene meer openlijke hulde aan Dante te brengen en zoo den grooten dichter, geleerde en wat niet al meer bekend te maken? Het doel reeds moet de moeite looncn. van 220 volt op etaat. De man had den draad nog krampachtig vast. Onthulling gedenkplaat P. H. d. d. Leg. Bij zijn afscheid werd den directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers na mens het personeel, de leerlingen en oud- teerlingen een marmeren gedenkplaat aan geboden, die echter toen nog niet gereed was. De beeltenis van den oud-directeur der school is thans gereed gekomen en werd gisteren op offioieele wijze opgedragen aan den heer v. d. Ley en overgedragen aan de regeering. In de hal van de school is 't fraai stukje werk, vervaardigd door den Haarlemschen beeldhouwer Vh. A. Vos, geplaatst. Het geheele personeel, cn alle leerlingen hadden zich verzameld om bij de onthul ling tegenwoordig te zijn. Als afgevaardigde van den Minister van Onderwijs was tegenwoordig de Hoofd inspecteur voor 't lager onderwijs, de heet Wielinga. De heer P. v. d. Ent sprak den heer v. d. Lev 't eerst toe. Spr. herinnerde aan de huldiging van 6 maanden geleden. Men had gemeend een blijvend aandenken te moeien aanbieden aan den oud-directeur der Haarl. Kweek school. Hiervoor was echter de medewer king noodig van den heer v. d. Ley en van den uitvoerder van 't werk, die ge lukkig den noodigen tijd voor de uitvoe ring ervali heeft genomen en zijn taak tot aller genoegen heeft vervuld. Op de derde plaats had men noodig de medewerking van 't Rijk. Het Rijk moest toestemming geven, de beeltenis in de school te plaatsen en zorg voor het ge denk teeken te dragen. Toestemming was spoedig verkregen. Spr. draagt vervolgens het beeld aan dé zorg van bet Rijk over. De beeltenis zal eer. herinnering zijn voor allen die de school bezoeken. Daarop had de onthulling plaats. Dan nam de heer v. d. Ley het woord. Spr. dankte zichtbaar aangedaan voor de hem bewezen hulde. Spr. richtte vervolgens eenige woorden tot den heer Wielinga en wees op de goe de samenwerking die tusschen beiden steeds bestaan had. Spr. hoopt dat de heer Wielinga nog veel ten dienste van het on derwijs zal doen en vraagt in het bijzonder zijn belangstelling voor deze inrichting. De heer Wielinga hield ten slotte nog een rede. Spr. wees op den verdienstelijken weg dien de lieer v. d. Lev achter zich heeft en wat hij voor het Nederlandsehe volk gedaan heeft. Spr. beloofde tenslotte er voor te zu'.len zorgdragen, dat de beel tenis van deii man, die zooveel schoonen arbeid voor ons goede vaderland heeft verricht, zal blijven bestaan. Een langdrig applaus brak los, toen de heer v. d. Ley zich tusschen zijn vroegere leerlingen begaf. Hij sprak de leerlingen nog met eenige hartelijke woorden toe, waarna de heer Wielinga nog eenige woor den richtte tot den nieuwen directeur, de heer Mijk. Hiermede was de plechtigheid afgeloo- pen. De tentoonstelling van „Floralia". Het twee-jarig kindje „Floralia" <'at voor zijn doen al aaxdig uit de kluiten is gewassen, hoeft nog een steuntje noodig om flink te kunnen loopen, Gaarne willen wij het helpen en tot dat doel een opwekking pl a en voor - e tentoonstelling doir „17 Tal ia" ge rgani- joerd, t en einde deze een zoo druk mo gelijk bezoek te verschaffen. Deze tentoonstelling omvat inzendin gen van kleine planten door kinderen van alle scholen gekweekt. In Juni heo- ben de kinderen, die daartoe hun ver langen te kennen gaven, van de ver- eeniging ontvangen een stekje om dit zorgvuldig op te kweeken. De re-u'ta en dier verzorging zijn thans te zien. De tentoonstelling is bepaald op Za terdag van 2 tot 5 en Zondag van 17 tot 5 uur. Zij wordt gehouden in het daartoe bij uitstek geschikte gymnas tieklokaal der school in de Tempeliers straat. Verder wordt de tentoonstelling aan gevuld door inzendingen Kamerplanten van particulieren, waarvan zij, die fraaie exemplaren in hun bezit hebben, ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1