Sport en Spel. KORTE BERIÖHTIN, KERK EN SCHOOL KUNST EN KENNIS. Wanneer dan omstreeks Kerstmis a. s. de overdracht van St. Adelberts- akker zal plaats vinden, vertrouwen, wij, dat dit niet alleen zal beteekenen dat de zware lasten, welke nog opjde stichting rusten, niet verzwaard zul len zijn, maar dat die integendeel veel verlicht zullen worden.. Als dat geschiedt, dan zal tevens op waardige wijze het jaar 1922 worden ingeluid, waarin wij het duizendjarig feest mogen herdenken van „de Stich ting van het Graafschap van Hol land". Alvorens dit artikel te sluiten, dat uit liefde voor Egmond's glorievol verleden is 'geschreven, past het ons te eindigen met datgene, waarmede dr. Holwerda zijn artikel over Egmond begon, n. 1. „met een woord van wee moedige herinnering te wijden aan de nagedachtenis van den heer G. van Kalcken, aan wiens groote belangstel ling in Egmond's abdij en geschiede nis wij, hetgeen nu bereikt is, danken. Hij toch bracht zijn enthousiasme op Egmond's tegen woordigen Am bachtsheer, den heer C. D. van Vliet, over", zoo schrijft dr. Holwerda, en door zijn bemiddeling ontving deze diens verzoek, om een onderzoek in te stellen, wat hier nog door opgravin gen te bereiken zou zijn". Een woord van hulde mede aan den heer Van Vliet, die op zoo nobele wij ze zijn taak als Ambachtsheer opvatte, is hier zeker ook op zijn plaats, maar niet minder een woord van oprechten dank aan dr. Holwerda, die uit lief de voor de Egmondsche zaak, welwil lend zijn bemiddeling verleende bij den aar koop van het oude, grafelijk leengoed. Ten slotte wordt gaar ne onderschreven, wat in het aller eerste bericht omtrent den aankoop van den St. Adelbertsakker in het dag blad „Ons Blad" werd opgemerkt, n. 1. dat het pleit voor de verdraagzaam heid der kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. van Egmond-Binnen, dat zij de gronden van den St. Adelbertsput aan de nieuwe eigenaresse hebben wil len afstaan. G. TH. M. VAN DEN BOSCH. Alkmaar, 8 September 1921. 1) Zie Oudheidkundige Mededee lingen uit 's-Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, nieuwe reeks, le afl. 1920. LANDBOUW ËN WISSDitERIJ. LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN. PLANTEN, GROENTEN EN FRUIT VOOR ENGELAND. VOETBAL WIELRIJDEN. CRICKET. RECHTSZAKEN. BB STAKING TE HILVERSUM. Naar wij vernemen, blijkt het den stekenden ondernemers van publieke ver makelijkheden (biosccop, tooneel, kunst, voetbal) ernst te zijn met het beweren, dat de inrichtingen zullen gesloten blijven tot de 40 percent gemeente-belasting weer is verminderd tot 20 percent. Van gemeentewege wordt een afwach tende houding aangenomen. Dit voor spelt een staking van langen duur, niet ten voordeele van de gemeente. Het pu bliek zoekt thans óf in het naburige Amsterdam ontspanning óf begunstigt de cafe's met strijkje. Naar verluidt zou van een der bioscoopinrichtingen een om zetting in cabaret zijn te wachten tot het einde der strubbeling. HET 300-JARIG BESTAAN VAN DE PURMER. In 1922 zal de Parmer 300 jaaT be staan. In 1622 is dat meer droog geko men. Alreeds is er een commissie be noemd, welke in September 1922 een schitterend gedenkfeest hoopt voor te bereiden, evenals een eere-comité en eere- voarzitler. De heer Dijkgraaf heeft het eere-voor- zitterschap aanvaard, terwijl in het ecre- comité zitting genomen hebben de heem raden Groot en Molenaar en de heeren H. J. Calkoen, oud-secretaris van de Pur- mer, W. baron van Tuvl van Seroosker- ken, voorzitter van Purmer Belangen en H. J. Meyer, secretaris van de Purmer. Ruim f 6000 is reeds bijeengebracht De commissie heeft besloten een drae- daagsch feest te organiseeren. Een monument zal gesticht worden ter eerc van Jan Adriaan Leegbwater, op •wiens initiatief de Beemster, Purmer en Wormcr zijn drooggelegd, welk monu ment zal geplaatst worden aan de Kerk buurt in de Purmer. Verder zullen er op tochten, een I a n d.b ounvt enf oons t el li ng, liarddraverij, concours hippique, ringrijde- rijen, andere wedstrijden en .kinderfees ten werden gebonden. Van fraude, beschuldigd. Tal van beambten bij de Oldenburgsche spoor Mij. N.-SchansOldenburg worden van fraude beschuldigd. Enkelen zijn reeds ontslagen. Herten in Groningen. In het z.g.n. Dikbo -:eh hij Ter-Apel zijn Dinsdag drie mooie herten gezien, t Gelukte niet ze te bemachtigen. Een brutale dief. De werkman N. te DeLt stal op klaarlichten dag uit de distilleerderij „De Papegaai" van de fir ma Van Berckel, aan de Westvest een fustje jenever. Hij werd echter gearres- tooerd en in verzekerde bewaring gesteld. Ontsporing. Woensdagavond ont spoorde te Voorburg een wagen van een goederentrein, doordat een wissel te vroeg was omgetrokken. Na korten tijd kon het verkeer weer gewoon plaats hebben. Hief tal. Terwijl de familie L. te Leidsehendam Dinsdagavond naar den brand bij de firma Blonk was gaan kijken, hebben dieven zich toegang tot haar woning verschaft en voor een waar- do van f 1500 aan goud en zilver ge stolen. Scheepvaart hersteld. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Na het maken van den dam te Crève- Coeur is het water in de Dieze weder gaan stijgen; hier ter stede 1.50 meter, nabij Engelen 1.53. Thans is de scheepvaart hersteld. Cabaret verbrand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Scheve ilingen een brand gewoed in de houten cabaret tegenover het circus. Te onge veer twee uur werd daarvoor de brand weer gewaarschuwd. Hei houten gebouw is geheel afge brand. Het gebouw was gesloten en er bevond zich niemand in toen de brand werd ontdekt. De oorzaak is onbekend. Het gebouw was verzekerd. Een begeerd baantje. Voor de be trekking van opzichter bij de gemeente reiniging te Apeldoorn hebben zich niet minder dan 1354 sollicitanten aangemeld. Een ton gewetensgcld. Bij den In specteur der directe belastingen te Am. sterdam heeft X. te Y. f 100.000 gestort wegens te weinig betaalde inkomstenbe lasting over 191718 tot en met 1919 —20 en oorlogswinstbelasting over 1917 m 1918. Ongelukkige val. Te Delft had de heer J. Abrahams in de bakkerij der firma Waterreus het ongeluk met het loofd op een bank te vallen. Hij kreeg tersens budding en overleed enkele uren laarna. In beslag genomen. Op de Duit- sche kust is een motorschip dat van do Hollandsche kust kwam, in beslag genomen. Aan boord van het schip, dat voor meer dan 100.000 mark met spi ritus was geladen, waren 3 man. Naar- beweerd werd, wilde het schip naar Esb- jorg varen. Er waren echter geen pa pieren voor de vracht, terwijl het schip zich ook niet op den weg naar Denemar ken bevond. Geraffineerde leugenaar. Een groen- lenh andelaar uit de ie Jan van der Hey- denstraat te Amsterdam doet aangifte, dat een persoon zich aan zijn woning gevoegd heeft tijdens zijn afwezigheid en aan zijn vrouw 'n stel ondergoed, een costuum en een paar shoenen vroeg, mededeelende, dat haar man in het water was gevallen en van droge kleeren moest worden voor zien, waarom deze kleodingstukken ver strekt waren. Bij onderzoek bleek dit verhaal niet waar te zijn. Motorongeluk. Twee zoons van den landbouwer V. reden Woensdagmorgen op een motorfiets op den Bosschenweg uit liiburg.Ooor de gladheid van den weg slipte de fiets en de jongste, 16 jaar oud, werd van de duozitting afgesliogerd, over den weg voortgesleept en tegen een boom geslagen. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn broer bekwam lichte verwondingen. Valsche kommiesen. Aan dte Pruisl- sclve grenzen bii Dinxperlo maakten in de laatste dagen jongens van 18 lot 20 jaar er werk van om kinderen die voor bun Duitsdie ouders aan de grens levensmid delen kwamen koopen, de door lien ge kochte waren in beslag te nemen. De jongens deden zich voor als Duit sche kommiezen. Men durft de kinderen niet zonder begeleiding meer uit sturen. De boodprijs. Met ingang van heden zullen de bakkers te Leiden den prijs van het wittebrood en het tarwebrood opnieuw met l cent per 8oo gram verlagen, zoadat de prijzen nu wordenvoor wittebrood 27 en voor tarwebrood 23 ets. per 800 gram. Brug over den IJsel bij Katerveer. (Zwolle). De lang voorbereide verbin ding schijnt nu in uitzicht te komen. De minister van Waterstaat benoemde nl. den heer ir. D. Boogerd, thans tijdelijk inge nieur bij de werken voor den aanleg van 't Wiïhelminakanaal, met ingang van 1 October a.s. tot tijdelijk ingenieur bij de voorbereiding van den bouw ©ener brug over den Gelderschen IJsel bij Katerveer. Een liefhebber van haar. De 20-jari- ge M. de K., wonende Mat'henesserdijk te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat men in een kapperszaak aan den Nieuwen Binnenweg een groot ge deelte van heur haar heeft afgeknipt. Het meisje beschikte over een buitengewoon weelderigen baardos. Ziekten onder de eenden. Bij ver schillende eendenhouders le Volendam sterven, plotseling, de beesten. De men- schen laten thans hun eendon inenten, met een serum, wat vroeger een goed middel bleek ter bestrijding der ziekte. („Hbld.") Het ongeluk te Wognum. De mo torrijder, die te Wognum (bij een over weg) in botsing kwam met de tram, en dadelijk gedood word, was de 46-jarige heer L. G. de Graaf, opzichter van den polder „Waard en Groet", te Winkel (N.-H.) Pater M. Vreeswijk. Pater Martialis Vreeswijk uit het klooster te Sittard (Op- hoven) hoopt den 2den October e.k. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 ja ren in de orde der Minderbroeders trad. PROV. KAPITTEL P.P. GAP CTGIJNEN. In het P ovinciaal Kapitte1 der Paters Capuc' nen, dat th ns te 's-Hertog >nbcs h gehouden wordt, werd tot Provinciaal gekozen de Hoogeerwaarde Pater Sta nislaus van Harderwijk; tot Provin-iale Defini'oren de Hoog eerwaarde Paters Bobertus van Kerk- driel, Vitus van Bussum, Albertus van Waalwijk en Mansuetus van Dinther: tot Generale Custoden de Hcogeerwaar- Paters Anastasius van Houten en Vitus van Bussum. Een nieuwe Huishoud- en Industrie school. De Minister vanO. K. en W., dr. J. Th. de Visser, heeft Woensdagmid dag te Heerlen de nieuwgebouwde Huis- ihoud-en Industrieschool geopend met een rede, waarin hij wees op het belang van goed-geregeld huishoud-onderwijs, dat vooral im de mijnstreek zoo nooddg is. Ver scheidene autoriteiten, o.m. de conrmisaris der Koning in in de provincie Limburg, woonden de plechtigheid bij. De school staat onder leiding der zusters Francis canen, DE ST. ADELBERTSPUT TE EG- MOND-BINNEN. De belangrijke mededeelingen van den bekenden archeoloog, dr. J. Hol werda, directeur van 's Rijks Museum van Oudheden, omtrent de opgravin gen, door hem verricht op het terrein van de voormalige abdij van Egmond, meer bijzonder op den St. Adelberts- akker, ongeveer een kilometer afstand van de abdij gelegen, op welken akker zich nog de historische St. Adelberts put bevindt, hebben opnieuw de aan dacht gevestigd op het historisch zoo belangrijke Egmond, waar wij de ba kermat hebben te zoeken van dat be roemde graafschap van Holland, dat in de geschiedenis van ons Vaderland zulk een gewichtige rol heeft gespeeld. Die opgravingen immers brachten aan het licht, dat de oudste geschied schrijvers van Egmond, wier waarheids liefde wel eens betwijfeld was door som mige historieschrijvers, de feiten heb ben weergegeven, zooals ze plaats von den. In de oude oorkonde uit het jaar 922 lezen wij, hoe Karei, der Franken ko ning, „enen edelen Prince onzen ghe- trouwen Dienre Dideric enige goederen te weten die Kerck van Egmont mit datter rechtelic toebehoert" schenkt. Doch waar die „kerck" te Egmond ge zocht moest worden, waar die gelegen was, het was onzeker. De meesten zoch ten haar wel ter plaatse, waar de St. Adelbertsput lag, maar dachten dan slechts aan een onbeduidende duin kapel anderen trokken zelfs het be staan dier kerk in twijfel. En nu brachten dr. Holwerda's op gravingen ten duidelijkste aan het licht, dat die oude historieschrijvers, die in de „Vita S. Adelberti" verhaalden van de bron, welke op zijn graf ontstond, bij de opgraving van diens lichaam, inderdaad waarheid hadden gesproken en dat deze bron, zooals hij vermoedde, te vereenzelvigen was met den St. Adelbertsput. En nu wezen zijne op gravingen aan, hoe die put gelegen was in de absis van een voor die tijdenzeer voorname kerk, welke gelegen was in het midden van een door een gracht en muur omringd Castellum, aangelegd naar gewonen Frankischen trant, zoo als het Castellum van Trecht er een was en dat deze kerk, de „Ecclesia Ekmun- de" inderdaad een kerk was, waardig om als leengoed aan den Graaf Dirk te worden geschonken. 1) In verband met deze mededeelingen kan het den talrijken vrienden van Egmond, onder alle gezindten, slechts aangenaam zijn te vernemen, dat deze zeer bijzondere, historische plek in et bezit zal komen van de S. Adelbert- stichtfng, welke beoefent de Vader- Iandsche Middeleeuwsche geschiedenis, vooral in betrekking tot het voorma lig Graafschap van Holland en van de voormalige abdij van Egmond. Kan men zich voor het oude erfgoed der Hol landsche Graven een betere bescherm ster wenschen Dat di bezit in handen van de St. Adelbertstichting overgaat, is te meer verblijdend, omdat deze Stichting reeds eigenaresse was der gronden, waarop eenmaal de „Regale" Abdij van Egmond stond, wier luister na drie eeuwen van verwoesting nog niet is gedoofd. In de schaduw dier be roemde abdij rustten eens de Holland sche Graven, die hun rustplaats deelden met vele abten en edelen, wier namen onafscheidelijk zijn verbonden met Eg- mond's geschiedenis, dat is met de meest glorievolle tijden der geschiede nis van ons vaderland. Sinds vele, vele, lange jaren zien de besten onder ons volk met verlangen uit naar het herleven van Egmond's ouden roem en glorie, naar de blijde dagen, waarop eerherstel zal worden ge schonken voor de waarlijk heiligschen- nende wijze, waarop zoo gewijde grond- zooals Van Lennep zong, „uit baat, zucht" werd gesconden. Maar wat van de Van Lennepen in het jaar 1841 reeds met zooveel piëteit voor Willem den Hen uit liefde voor Egmond's glorievol verleden bepleit ten, bleef nog steeds onvervuld. Maar in het heuglijk feit, dat wij hier vermelden, met de wetenschap, dat de rustplaats van Holland's Graven en nu ook hun kostbaar leengoed veilig zijn, meenen wij het aanlichten te mo gen schouwen van den glorievollen dag, waarop Nederland zal zien ver rijzen het monument van eerherstel op de rustplaats van de grondleggers van Holland's staatkundige eenheid, de Graven van Holland. En dat de overdracht van den akker van St.- Adelbert zal plaats hebben aan het einde van dit jaar, dat die overdracht dus geschieden zal, als 't ware op den vooravond van het jaar, waarin wij het duizendjarig feest herdenken van de stichting van het Graafschap van Holland, het kan ons slechts te hoopvol ler stemmen en het kan den vrienden van Egmond niet anders dan een aan sporing zijn, om ieder op zijn wijze mede te helpen tot de totstandkoming van zooveel goeds en schoons, wanneer die hulp gevraagd wordt. Daarom dur ven wij met vertrouwen aller hulp vra gen, te meer, omdat de St. Adelberts- stichting op zware lasten zit, en wij twijfelen er niet aan, dan zal het waar zijn, wat wij hierboven schreven, dat de aankoop van den St. Adelbertsput met recht genoemd mag worden „een histo risch gebeuren". En wij houden ons overtuigd, dat dezen zich in hun optimisme niet be drogen zullen zien, dat er velen zullen zijn ,die het den heer Ch. Boissevain in een „Van Dag tot Dag"-artike! zullen nazeggen Nu dit gebeuren gaat, „draag ik mijn penningske bij en ga collecteeren bij vrienden en vrien dinnen". F. Lapidoth. Onder vele blijken van belangstelling, vierde heden de letterkun dige, Frits Lapidoth, zijn zestigsten ver jaardag. Minister de Visser kwam per soonlijk den jarigen te diens huize ge luk wenschen en overhandigde Lapidoth, dien hij huldigde als journalist, literator en kunst-criticus, het officierskruis der O rajije-Nassau-orde. DE KAHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: A. v. Rijen. Zoekplaatjc. Vervolg van onze fotoreeks uit Zuid- Afrika (2 foto's). Dr. Knebel Niklós. Jlir, Mr. van Kamebeek. Prachtige illu minatie. De hongersnood in Rusland. Wandelen (3 foto's). Vader in de herberg. Vader thuis. Mgr. Ariëns en reetor Simonis. De wereld-pluimvee- tentoonstelling. Internationale roeiwed- strijden op den Amstel te Amsterdam. Het nieuwe raadhuis te Oss. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam (3 foto's). De ramp aan de keersluis te Crevecoeur (2 foto's). De vijfde Neder- landschc Jaarbeurs. Jaarbeurs (3 teeke- ningen van Is v. Mens). De vliegen plaag. Examen-huisjes in China. Z.-rebus. TEKST: Het vrouwtje uit Amerika, een vroolijk verhaal door E. H. Uylings. Ode aan mijn salaris, door Maks. A. van Rijen. Wandelen, door Louis Kuitenbrouwer. De klokken van St. Curicra, door J. A. Wijk-van Hees. Aan alle lezers. Jan, door A. J. v. Wessel. Jaarbeurs, door Kees Kribbig. Bij do platen. Stotteren. 't Kan verkeeren, door Punt. De plantemziekte tikund.ige dienst meld): In het begin van October moeten, de lijm banden, die dienen ter bestrijding van de rups van den kleinen winteivlinder (<ie z g 11 trekmade)om de stammen der vruchtboomen worden aangelegd. Bezitters van vruchtboomen moeten dus nu reedis de daarvoor benoodigde hoeveelheden rupslijm en geolied of .perkament papier bestellen. Zooals reeds meermalen is meedege- deeld, zijn de lijmbanden liet meest aan gewezen middel ter bestrijding vam de rupsen der z.g.n. wintel-vlinders, omdat de vrouwelijke vlinders van deze soor ten vrijwel geheel zonder vleugels zijn en zij dus loopende den weg naar de takken moeten afleggen, waar zij haar eieren zullen afleggen. Als men nu een goed klevenden lijmband om den stam legt, werken de vlinders zich daarop vast en worden zij dus onschadelijk gemaakt. Alleen legen vlindersoorten, waarvan de wijfjes geen vleugels bezitten, kuunen de lijmbanden dus met goed gevolg wor den aangelegd. De meest voorkomende van deze is de z.g.n. kleine wintervlinder, waarvan de groene rups als trekmade bekend is. Waar in het voorjaar deze trekmade aanwezig was in de vruchtboo men, moeten dus lijmbanden worden aan gelegd. Dit nu is wel in zeer vele boom gaarden bet geval, maar men moet zich daarom toch wel rekenschap geven om geen overbodig werk te verrichten De trekmade is een kleine 3 tot 2 c.M. lange rups die in het voorjaar aam de bloemknoppen van appels en andere vruchtboomen vreet en die later gaten im het blad vreet, zoodat het lijkt of dit verhageld is. Jonge vruchten, vooral van kersen, worden ook aangevreten, waar deze afvallen. In vele gevallen, waar trekmade vreterij opgetreden is, moeten lijmbanden am de stammen der hoornen worden aangelegd. Men bindt daarloe een strook geolied of perkament papier ter breedte van on geveer 10 c.M., met twee touwtjes om den stam en bestrijkt dezen band met rupsenlijm (daarvoor speciaal vervaar digd), zoodat men een kleveniden ring om den stam maakt van ongeveer 8 c.M. breedte. Het uitstrijken geschiedt met een houten spatel of beter nog met de hand. Toezicht moet worden uitgeoefend om na te gaa.n, of de lijm werkelijk klevend blijft, daar de vlinders over een opge- d roogden lijm ring heen loopen en het bestrijdingsmiddel dan dus zonder gevolg blüft. Verder kunnen er soms zooveel vlinders gevangen worden (in sterk aan getaste boomgaarden)dat de band geheel ermede bedekt is en kunnen blaadjes een brug vormen, waarover de vlinders heen loopen. In deze gevallen moet opnieuw eenig lijm worden uitgesmeerd of de blaadjes worden verwijderd. Daar de vlinders meestal verschijnen, zeer spoedig na de eerste nachtvorsten, die soms reeds aan het einde van de maand September kunnen optreden, moe ten de lijmbanden omstreeks dien tijd worden aangelegd. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den PIa111 enwiok tenkumd gen dienst le Wageningcn en door de techni sche ambtenaren en oontroleurs bij dien diens I. Sub si dien aan land- en tninboiiw-cur- sussen. Op de vragen van bet Tweede Kamerlid den heer Bulten, betreffende de uitbetaling van de subsidies aan land- en tuinhouw-cursussen heeft de minister van Landbouw o.m. geantwoord dat aan de besturen der in den afgeloopen winter ge houden land- en luinbouw-cursuxsen dat jaar eerst in het begin van Augustus liet 2/3 gedeelte der in uitzicht gestelde Rijks- subsidiën len behoeve van die cursussen kon worden uitbetaald.' Er zal echter steeds naar worden ge streefd de uitbetaling van bedoelde sub si dien op een zoodanig tijdstip te doen plaats hebben, dat de besturen der land en tuinbouw-cursussen in de gelegenheid zijn de salarissen van de daaraan verbon den leerkrachten tijdig uit te betalen. Ei" wordt nogmaals de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat na 1 October a.s. de invoer van levende planten, bloembollen, aardappelen, kruisbessen en uien- en preizaad in Engeland en Wales alleen is toege staan, als de zendingen vergezeld zijn van een gezondheidscertificaat. Inlich tingen over de inspecties, die aan bet afgeven van zulk een certificaat moe ten voorafgaan en over de certifica ten en copie-eerlificaten, worden op aanvraag gratis verstrekt door den in specteur, hoofd van den Plantenziek ten kondigen Dienst, den lieer N. van Poeteren, le Wageningen. De uitvoer van aardappelen. De in voer van Hollandsche aardappelen in Antwerpen neemt met den dag toe. Ge durende de laatste acht dagen werden er niet minder dan 2000 ton ingevoerd langs do Schelde. De helft van de inge voerde- aardappelen werden te Antwerpen verbruikt; do andere werden verder door gezonden naar het binnenland en Frank rijk. (Msb.) GEEN DWANGMAATREGELEN MEER. Dc Minister van Landbouw heeft ver klaard, dat van hem geen dwangmaatre gelen tegen den landbouw meer te wadi- ten zijn. HOLL. MARINE—ENG. ESKADER. Ter gelegenheid 'van het 'bezoek van het Engelsch eskader te Amsterdam, werd pp het A.F.C.-.terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussdben een Engelsch Marine- elftal en de Hollandsche jantjes. Onze Jantjes lieten zich van hun beste zijde zien en klopten de Enge. "hen met niet minder dan 7I. Men meldt uit Amsterdam aan de Msb.": De Oude Piot heeft bet yvat zijn eere avond betreft, niet bijzonder getroffen. Het water viel den geheelen dag hij stroo men neer. Ondanks dat waren nog een 3000 enthousiasten te zamen gekomen in het Stadion om Dickentman te compli menteeren bij zijn 25-jarig rennersfeest. De eerste nummers van het keurig saamgestelde programma werden verreden en brachten in sprintseries voor amateurs dc overwinning aan: ie. S. Willems, 2e se rie P. Dol; 3e serie F. Eimans, 4e serie P. Kassen, 5e serie C. Spier. Daarna verscheen onder langdurig en hartelijk applaus de jubilaris ten tooneele. De heer J. J. v. d. Berg, directeur van 'het Stadion, trad bet eerst naar voren en bij huldigde „Oome Piet" als een voor beeld voor de jongere renners zoo op als om de baan, en stelde den 45-jarige als een toonbeeld, wat een ernstig leven en serieuse training vermag te bereiken. On der langdurig applaus werd den jubilaris een fraaie krans omhangen. Hierop nu volgde een reeks van sprekers en een rijk dom van bloemen. Namens d'en N.W.B. sprak de heer van Wissen; de heer Qkkeman bood namens Olympia, waarvan Piet eerelid is, een bloemenhulde aan; D. Nijland voerde na mens den Nederlandschen Rennersbond het woord, terwijl van particuliere zijde veel bloemen werden aangeboden. Ondier bloemen bedolven reed de jubi laris hartelijk toegejuicht zijn eereronde. Daarna zou Piet, een demonstratie rij den achter zijn bekende niolortandam, de regen werd echter spelbreker zoodat de feestwedstrijden tot nader ord'e moesten worden uitgesteld. DE NEDERLANDERS IN KEULEN. De Nederlanders hebben een innings nederlaag geleden. De scores van de beide Nederlandsohe innings zijn: Eerste innings: Kessler, c. Campbell b. Foster 13; Vuylsteke, b. Byles 5; Feith c. Byles b. Foster 6; Neuerburg run out 29; SÓlinieink c. Campbell b. Foster 6; Sobill st. Campbell b. Maxwell 54; Beutb c. Macik b. Maxwell 12: De Beus b, Jones 17; Fokker b. Maxwell o; Van der Fot run out 0; Davidson niet uit 10. De bowlingcijfers waren: Byles 1 voor 44; Foster 3 voor 63; Knudison O voor 11; Maok o voor 13; Piggott o voor 9; Max- wel 3 voor 8 en Jones 1 voor 4. Tweede innings: Kessler c. Piggott b. Maxwell 12; Neuerburg b. Mack 21; Feith c. Piggott b. Byles 18, Schill lbw. Maxwell 34; Schmeimk c. Hamer b. Jones 14; Vuylsteke b. Jones o; Fokker b. Max well 3; De Bens run out 11; Beuth c. Maxwell b. Byles 29; Davidson b. Piggott o; Van der Pot niet uit 1. Bowlingcijfers: Jones 2 voor 23; Max- wel 3 voor 20; Byles 2 voor 44; Foster o voor 9; Mack 1 voor 13; Clowes o voor 3; Hamer 1 voor 7; Piggott 1 voor 13; Knudson o voor 11. DAMMEN. Wedstrijd om het kampioenschap van Nederland te Amsterdam. De vierde ronde van dezen wedstrijd op Zaterdag jl. had hef volgend ver loop: J. II. Vos wint van Haye. J. W. van Dartelen wint van L. Prijs. Henri J. v. d. Broek wint van A. Visser. A ,K. W. Damme remise met 0. J. Lochtenberg. De partij J. W. van Dartelen—L. Prijs werd door Prijs Hollandsch geopend en door v an Dartelen theoretisch beantwoord Bij den 12den zet speelde Prijs schijf 28 op 22, waardoor de partij zeer on regelmatig werd. De door Prijs gekozen voortzetting gaf weliswaar kansrijk spel, doch in dergelijke wedstrijden is dit slag- spel-systeem niet de aangewezen weg. Van Dartelen behandelde dan ook de partij zeer serieus, zonder Prijs gelegen heid te geven een slagcombinafie uit te voeren. In het eerste uur kwam Prijs in tijd nood, ook al doordat hij zich door het hem gevolgde systeem moeilijk spel be zorgd had. Hierdoor koos hij een verkeerde voort- zeting en verloor een schijf. Wel trachtte hij daarna nog zijn te genstander in een slagzet te krijgen, doch dit gelukte hem niet en zonder kans op remise werd de partij na 60 zetten door van Dartelen gewonnen. Hiermede boekte van Dartelen zijn eer ste winstpartij tegen den Nederlandschen kampioen. Het systeem door Visser toegepast in partij tegen Henri J. v. d. Broek werd door laatstgenoemde op afdoende wijze weerlegd. Visser liet zich aan beide vleugels op sluiten, welk systeem in een dergelijk tournooi veel te riskant is. Het gevolg bleef dan ook niet uit!! v. d. Broek ontweek behendig alle slag- zetten cn behandelde de partij uit een zuiver positie-oogpunt. Visser kwam niet meer uit de opslui ting en verloor de partij door dit ver keerd systeem van spelen. Damme en Lochtenberg speelden een fraaie partij, waarin Damme, niettegen- wordt door 21.000 artsen erkend •Is het beste verstorkingsnudoe;. voor Zenuwen en Lichaam. staande deze in het eindspel een klein voordeel had, niet kon winnen. Haye en V03 speelden een positiepartij, waarin V'w door zijn solied spel een stuk winst behaalde, echter met doorgang voor beide spelers naar dam. Dit" kleine voordeel was voor Vos echter nog net voldoende om te winnen. De vijfde ronde op Zondagmorgen ver liep als volgt,: A. K. W. Damme wint van v. Dar- - telen. A. Visser wint van J. H. Vos. L. Prijs wint van O. J. Lochtenberg. M. A. Haye wint van Henri J. v. d. Broek. De partij Dammevan Dartelen ging tot in een stand van 9 om! '9 gelijk op. Beide spelers kwamen toen in tijdnood, waarop van Dartelen in den volgenden stand: A. K. W. Damme (zwart) 9 schij ven op: 4 9 10 11 13 22 27 en 28, van Dartelen (wit) 9 schijven op: 20, 29. 30 31 34 37 38 en 48, verzuimde den minstens remise-gevenden slagzet: Wit: 29—23, 38—32, 48—42, 31—26', 34—29 en 36:16 te nemen. Hij koos een verkeerde voortzetting en verloor een stuk. Damme speelde verder het eindspel schitterend, waardoor van Dartelen geen gelegenheid kreeg remise te behalen. De partij VisserVos was zeker wel de merkwaardigste van dezen wedstrijd. Het systeem waardoor hij tegen Henri J. v. d. Broek verloren had, paste hij thans ook tegen Vos toe. De gevolgen bleven niet uit! In een stand waarin Vos nog slechts enkele tempo's had te maken om Visser tot offeren van meerdere stukken te noodzaken, meende Vos de partij nog krachtiger te kunnen uitmaken. Deze voortzetting verborg echter een slagzet, waardoor Visser de partij finaal in z'n' voordeel besliste. Voor Vos een geduchte tegenslag, waar door hij zijn kans op den kampioens titel vrijwel verspeelde. De zesde ronde had het volgend re sultaat: i A., K. W. Damme remise met J. H. Vos. J. W. van Dartelen remise met L'. Prijs. j M. A. Haye wint van 0. J. Lochten berg. Vooral de partij DammeVos was een! schitterende positie-partij. Deze twee candidafen voor de eerstel plaats betwistten elkander elk voordeeltje. Toch wist Vos op t einde nog een klein voordeel te behalen en meende men dat Vos ging winnen. Echter Damme speel de zijn sterkste zetten en wist nog juist op tijd remise te maken. Visser en van Dartelen speelden een' taaie positie-partij, welke bijna 5 uren duurde, waarin het echter geen vau bei de gelukte te winnen. De stand in dezen wedstrijd is thans; A. K. W. Damme 8 punten; J. H'. Vos en M. A. Haye elk 7 puntenA', Visser 6 punten; Henri J. v. d. Broek' van Dartelen, L. Prijs en 0. J. Lochten berg elk 5 punten. EEN LIEVE BUURVROUW. Te Winschoten is voor de rechtbank opnieuw behandeld de strafzaak tegen' de 51-jarige weduwe H. J.. indertijd bij verstek veroordeeld lot een half jaar gevangenisstraf, om-dut zij een uitgehol de en met buskruit gevulde turf op het erf van haar buurvrouw te Wedde neer legde in dc verwachting dat deze dc turf in de kachel zou werpen, waardoor een! ontploffing zou kunnen ontstaan zijn. Onlder het getuigenverhoor zeide bcikT. nu, dat haar intu-sschnen overleden mart het fei-t gepleegd heeft. Toen de polit-ie bij haar kwam, heeft zij toegegeven do schuldige te zijn, omdat dc politic haar diredgde geboeid te zullen meenemen. De ■wachtmeester der marechaussee ontken de echter, dat er van boeien gesproken' is en achtte het bovendien absoluut on mogelijk dat bekl.'s man, die toen Kina' stervende was. het frit zon gepxepd hebben. Een broeder en zuster van liekt. ver klaarden, dat bekl.'s man hun heeft ver teld de turf te hebben klaargemaakt. Het O. M. eischic bekrachtiging van het vonnis met verzwaring der straf tot twee jaren gevangenisstraf en met last tot on middellijke inhechtenisneming. DE VERDUISTERING BIJ DE MPIJ. „R.4 ADPEN SIONNARIS JOH AN DE WITT". Voor de Haagsche Rechtbank heeft Woensdag terechtgestaan de 53-jarige J. P. do J., titans zonder beroep cn ge detineerd, te 's-Gravenhage, vrcogev di recteur van de Levensverzekering-Maat schappij „Raadspensionnaris Johan de Witt", gevestigd te 's-Gravenhage, ter zake vaa ve duistering in dienstbetrek king van gelden tot oen totaal bedrag van ongeveer f 36.000. Beklaagde bekende alle.-. Als getuige werd gehoord de tegen woordige directeur der Maatschappij. Het O. M., waargenomen door Mr, Brants, wees er op, dat de beklaagde hel de justitie niet lastig gemaakt heeft door van het begin af allo? te beken nen. Hier nog bijgevoegd de straf, die beklaagde reeds krijgt, dooT den val Jd maatschappelijke positie, meende l et O M. te kunnen volstaan met het oisrhen van een gevangenisstraf van één jaar Mr. Spaargaren, beklaagde* rua's'tian wee3 erop, dat bekl. reeds veel geleden heeft door zijn vlucht en het verblij'. in de gevangenis in Frankrijk, waar hy als een hond behandeld word. De verdediger riep daarom de dementi' tic van de Rechtbank in V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 8