Doorzetten. Stadsnieuws INGEZONDEN, DAMIAATJES (:;:ts over de belastingpolitiek.i AGENDA 20 SEPTEMBER De asphaltbelasting. Een voor stel om niet tot heffing over te gaan. De heer J. Th. N. Castricum, lid van den gemeenteraad, heeft het vol gende voorstel ingediend Ondergeteekende stelt voor te laten vervallen het 2e lid van Art. 5 van het Ontwerp-Besluit Raadsstuk No. 259, luidende Voor gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, welke geheel of gedeeltelijk belenden aan openbare wegen met asfaltbedekking, wordt de belasting volgens het bovenstaande ta rief met 100% verhoogd". Aan dit voorstel is de volgende toe lichting gevolgd In verband met bovenstaand voor stel heb ik de eer Uwe aandacht te vragen voor het volgende In de Raadsvergadering van 27 Juli 1921, was o. m. aan de orde ge steld onder punt 11, Raadsstuk no. 204„Voorstel B. en W. tot heffing rechten gebruik veerpont Noorder- Buitenspaarne". Tegen dit voorstel werden van ver schillende zijden bezwaren aangevoerd De wethouder van Financiën ver klaarde toen, dat hij genoemd voor stel in de vergadering had gebracht, om een eventueele principieele be slissing uit te lokken, welk standpunt de Raad zou innemen, tegenover dit nieuw soort in te voeren belastingen. Als gevolg der gehouden besprekin gen, stelde de wethouder van Finan ciën voor, het vorengenoemde voorstel aan te houden, om, zooals uit de cou rantenberichten is gebleken, het later geheel in te trekken. Het invoeren van vorengenoemde belasting gold een bepaalde groep per sonen, die, omdat er geen goede ge legenheid aanwezig was, wegens het ontbreken van bruggen, gebruik moes ten maken van de veerpont. Principieel was dus beslist, dat de Raad van dit soort belastingen niet was gediend. Het thans ingediende voorstel, Raadsstuk no. 259, is m. i. wat het 2e lid van Art. 5 betreft, geheel gelijk aan het ingetrokken voorstel, Raads stuk no. 204. Ook in dit voorstel wordt aan een bepaalde groep menschen een belas ting *pgelegd, omdat de gemeente, wegens een tekortkoming in het uit voeren van die werken, welke een groo- te gemeente onvermijdelijk moet be schouwen als noodzakelijk, is te kort geschoten. Het is toch niet te ontkennen, dat in elke gemeente van eenige beteeke nis, de hoofdstraten reeds sinds jaren zijn geasfalteerd. Zeer zeker zijn in de laatste jaren belangrijke werken en sociale maat regelen tot stand gekomen, die veel geldelijke offers gevraagd hebben, maarwaardoor een toch zeker ook belangrijke zaak als asfalteering der hoofdstraten, op de lange baan is geschoven. Het is dan ook in de gegeven omstan digheden m. i. geen rechtvaardige zaak, om thans de kosten van uitvoering voor een belangrijk deel te laten betalen door een bepaalde groep van men schen, wier perceelen daardoor mis schien iets in waarde zullen stijgen. Resumeerende kom ik tot de vol gende conclusie le. Principieel is reeds beslist een belasting als de voorgestelde, niet te aanvaarden. 2e. Asphalteering is m. i. een zaak van algemeen belang en dient dus niet voor een groot deel betaald te worde door een bepaalde groep van perso nen die er toevalliger wijze waar schijnlijk iets bij gebaat zijn. 3e. Wegens het karakter der zaken aan de te asphalteeren straten gelegen, zal de hoogere belasting indirect toch voor een groot deel uit de zakken der burgers moeten komen, die niet aan de geasphalteerde straten wonen. 4e. Is dit heffen van 100% een ge volg, dat in de toekomst de conse- quentie's, aan dit besluit verbonden, niet zijn te overzien, zooals o. areeds duidelijk aan den dag is gekomen in de Raadsvergadering van 10 Augustus j. 1. Vooral wat punt 4 betreft, zou ik er nog eens uitdrukkelijk op willen wijzen, welke consequentie uit dit be sluit zou voortvloeien. Het is Uwen Raad meer dan vol doende bekend, dat de verkeerstoe- stand in de omgeving van de Amster- damsche poort meer dan treurig is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er vandaag of morgen daar ter plaatse een groot ongeluk gebeurd. Indien dit nu het geval mocht zijn, dan moet deze kwestie natuurlijk bin nen den kortst mogelijken tijd een oplos sing krijgen. De consequentie ligt voor de hand. De buitengewoon hooge kosten voor dit omvangrijk werk kunnen weer verhaald worden op de beurzen van de Amsterdamsche-kwartier-bewo- ners, wantdie menschen worden er het meest mee gebaat, en waarom moet iemand, die in een ander gedcel van de stad woont en zoo. goed als nooit in het Amsterdamsche-kwartier komt, daaraan betalen. Met tallooze voorbeelden zou nog aangetoond kunnen worden, dat met het aannemen van het 2e lid van Art. 5 de verkeerde weg wordt ingesla gen. Ik vertrouw dat een en ander U tot overtuiging moge strekken, om- het door mij ingediende voorstel te steunen en dus het 2e lid van Art. 5 te laten vervallen. Een Dante-lezing. ËEN D/UTrÊ-LÉZfNGT: Men schrijft ons Dat is nu waarlijk eens een mooie lezing geweest, die we te hooren kregen Zaterdagavond in de groote zaal van Brinkmann, waar „Deutscher Verein" gewoonlijk om de veertien dagen ver gadert. In kernachtig Duitsch gaf de heer De Rijk daar leden en gasten een korte, klare, eenvoudige uiteenzetting van de groote beteekenis van Dante en zijn werken voor Kuituur en Wetenschap. Ontdaan van haar Duitsch gewaad en haar krachtig en prachtig ingrijpen telkenmale in speciaal Duitsche litera tuur, geschiedenis en toestanden wat hier natuurlijk van groote waarde was en wat aanstonds den geroutineer- den leeraar verried, die het onbekende vastlegt in het reeds bekende, ontdaan van dat alles zou de geheele lezing een hoogst belangrijke studie zijn voor wie hier in Holland slechts Dan5e niet heel veel verder dan bij name kent. Spreker meende, wel een beeld te kun nen geven van Dante als dichter, ge leerde denker, strijder, banneling van Dante als drager eener groote liefde tot de vrouw, in de persoon van Bea trice, maar de voorkeur gaf hij aan een totaalbeeld van den geheelen mensch in Dante, waaruit allengs de dichter enz. groeit. We zouden dan een beeld zien, waarnaar we konden opzien en voelen, dat er in deze materialistische wereld, die Dante thans zoo eert, of schoon onbewust vaak, toch nog altijd waarde wordt gelegd op het innerlijke in den mensch, waarop Sint Paulus' woord betrekking heeft :„We zijn van bovenaardsch, we zijn van goddelijk geslacht. Buitengewoon goed slaagde de spre ker hierin, als hij ons Dante in zijn levensgang voor oogen stelde. Uit het overzicht der Divina Comedia werd duidelijk aangetoond, hoe de dichter Dante door bouw en behandeling daar van goede gelegenheid vond allerhande wetenswaardigheden over theologie en andere wetenschappen, over zich zeiven en Ouden en tijdgenooten medete deelen, zoodat dit werk een Tijdzang werd. Den mentor van Dante op zijn weg door hel en vagevuur, Virgilius, noem de spreker „een zinnebeeld der aard- sche kennis" terwijl Beatrice die hem leidt door het paradijs dat der„go - delijke Openbaring" was Bijzonder schoon was zijn beschou wing over Dante's liefde tot Beatrice, die hem inspireerde en tot symbool werd van vrouwendeugd en van alles wat goed en schoon, wat goddelijk in ons is. Dit zelfde constateerde spreker bij vele dichters van in- en buitenland, evenzoo als hij deed opmerken, hoe de expressie van veel persoonlijks door Dante werd gemaakt tot uiting van algemeen menschelijk ervaren en be leven. Hierdoor is Dante dan ook thans Wg) niet enkel voor den katholiek, maar voor ieder „van onzen tijd". Van eene bovenaardsche, belange- looze liefde als die van Dante tot Beatrice bewees hij, hoe niet „verei- nenmaar „verreinen" beter worden, de natuur en het wezen moest zijn. Vandaar dan ook, meende spreker, dat Dante niet bewogen werd door Bea trices huwelijk, maar wel diep werd aangegrepen door haar dood. Vandaar ook verklaarbaar, hoe na haar dood Dante's „losse periode" begint en Dante belooft van haar te zeggen, wat nog nooit een dichter van een aardsch wezen heeft gezegd. Eene belofte, die hij heerlijk inlost in zijn jeugdwerk,,La Vita Nuova" „Het nieuwe Leven". De bewering van vele Dante-verklaar- ders, dat zijn huwelijk met Donna Gemma, door adel en rijkdom het ge slacht Dante gelijk, niet gelukkig was, kan spreker niet deelen. Dat toch, meent hij, zijn de gelukkigste volkeren, die geene geschiedenis hebben. En zoo is het ook met het huisgezin. Dat van Dante's vier kinderen geen naam ge maakt heeft, werd heel mooi verklaard door de opmerking dat op het gebied des geestes erfelijkheid een onbekend begrip is. Heel goed werk deed spreker, waar hij wat breeder de beoefening door Dante van de middeleeuwsche weten schappen en den bloei der scholastiek besprak. Een tendentieuse wetenschap toch blijft nog spreken soms van de domme duistere middeleeuwen. „Grundfalsch" zegt spreker. Vooral de Duitschers hebben maar hun oogen te openen, en rond te zien in hun schoon vaderland met zijn tallooze kathedralen en burchten, als voortbrengsel der Gothiek, die in de middeleeuwen op bloeide, toen ze zich ophief van onder den last van het Millennium, de mee ning over het bestaan van een Duizend jarig Rijk, waarna de wereld zou vergaan en welke meening toen bleek een dwaalbegrip te zijn. Zoo was het ook met de opleving der toenmalige wetenschap, ook met de scholastiek en hare methode van bewijsvoeren, het syllogiseeren, waarvan spreker eenige pakkende voorbeelden gaf. Door deze methode toch is door denkende koppen, dier dagen b, v. door Sint Thomas van Aquine, door Al- bertus Magnus van Keulen, door Dante uit hun weten en zinnen een gansch systeem van wetenschap ontstaan, dat heden ten dage nog vele leerstoelen aan de universiteiten, b. v. ook te Amsterdam, bezig houdt. Korter, in zooverre het met de tegen woordige toestanden in Duitschland en met de Du-itsche geschiedenis over eenkomst en verband had slechts, stond spreker stil bij de verdeeldheden op staatkundig gebied en Dante's ver houding hiertoe. Hij toonde, hoe Dante, bij al zijn rijdom in spreken en meenen en han delen, in merg en Deen een Kind der Kerk was, een profeet in Israël, die berispte, maar ook middelen ter ver betering aan de hand deed, een „Licht op den berg" tot wien de lager levenden opblikken moeten, een geheele mensch, waarom bijzonder hij door alle eeuwen geëerd en bewonderd wordt en blijven zal. 't Behoeft wel niet gezegd, hoe dank baar applaus de zaal doorklonk, door Dante's beeld in marmer gesierd, maar meer nog door diens geestelijk beeld thans als verlicht. V. d. H. Gemeentezaken. VAN ONZE RECHTBANK. Programma Gedenkraam Middelb. Techn. SchooL Burgerlijke Stand. Floralia-Tentoonstelling. Hooge prijzen Staatsloterij. LANGS DEN WEG. Voor den Inhoud dezsr rubriek uteit és Redaetiu zieh uist aansprakelijk. Een gouden cijfer Telegrafisch Weerbericht. IV. Ieder Haarlemseh burger diende den gcda-chtengang van een Wethouder van Fi nanciën Ie begrijpen. Het zoude de critiek redelijker doen zijn, het zoude den Baad soepeler maken bij de afgesmeekte mede werking. Wij weten dat de critiek den Wethouder van Financiën treft. Hij heeft het gedaan als hij de zuinigheid predikt door hoogere loonen te bestrijden, subsidiën in te korten, buitenscholen te belachen, schooltandart- sen te weren, zoete wenschen des Raads permanent te weerstreven. Hij heeft het ook gedaan als hij voorstelt geen tarieven te verlagen, andere tarieven te herzien, nieuwe heffingen in te voeren. Hij heeft het nog op zijn ergst misdaan wanneer, niettegenstaande al zijn ver- geefsch pogen, toch het belastingbillet niet meêvalt, hetwelk toch allicht nog hooger zou geweest zijn als hij niet op zuinigheid had aangedrongen, waarover hij de bittere critiek reeds te slikken kreeg. Maar al deze aanvallen zijn kleinigheden, vergeleken bij de zorgen, die zoo'n Wet houder alléén of met enkele ingewijden te dragen heeft, wijl hij geen tijdelijk geld meer krijgen kan, zijn middelen snel naar de laatste cent ziet loopen en last not least niettegenstaande al zijn geploeter de hoogste en hooge inkomens in steeds groo- tcr getale de stad ziet verlaten. Deze cij fers zetten hem tot koortsachtigen spoed aan. Terwille van den Middenstand ook. Oh, gij kortzichtigen, die uw stadsver- fraaiing afwijst om luttele bijdrage en straks datzelfde geld gevonden wilt zien op datzelfde biljet, dat de hoogere inkomens wegjaagt en u daardoor noodwendig zwaarder belast. Ofwel, de hoognoodige stadsverbatering (asphalt) niet wilt, hoezeer toch juist dit duur werk u ten goede komt. Stem af, Haarlemsche Baad, wat u door B. en W. wordt voorgesteld. Ik zal toch de weten schap blijven houden, dat ik een daad stel de. juist in het belang der winkeliers, van heel den kloeken middenstand, al is deze daad onbegrepen gebleven en averechts ge waardeerd. Begrijpt men dan niet, dat het finantieele offer der asphalteering veeleer door de rest der burgerij moest verworpen worden, doch door den winkelstand met beide handen aanvaard? Kortzichtig lijkt hel mij, zich blind te staren op de bijdrage van een f 12.000 door de bewoners van Station tot Houtpoort. Even kortzichtig, dan wanneer ik mij zuiver op finantieel standpunt ging stellen en zeggen: gij doet den Wethouder van Financiën een genoe gen, de asphalteering af te stemmen, want het zal hem toch besparen drie 5 vier ton buitengewoon geld, waarvan een f 20 ft 30.000 rente en aflossing uit .gewoon" is op te brengen. De uittocht is een feit. Deze moet gestuit mede door Haarlem aantrekkelijk te ma ken. Al deze vraagstukken zijn niet zoo een voudig ais zij schijnen. Waarom zijn B. en W. dan zoo uiterst voorzichtig met be snoeiing van „Hout en Plantsoenen"? Haarlem's naam als woonstad hangt er van af. De uittocht van een tiental burgers met elk een Ion inkomen (en hier geef ik geen fictie) geeft een mindere opbrengst, waarmede ik dubbel en dwars heel „Hout en Plantsoenen" betalen kan. Dit verlies moet goedgemaakt worden door zwaardere beffing van de rest der bevolking, die ten slotte uit middenstand en arbeiders zou gaan bestaan. Zou bet niet mogeliik zijn, middenstand, dat van u 'n offertje werd ge vraagd, hetwelk uit belasting- en bedrijfs- oogpunt zeer goede en ruime vruchten in nw belang voorbrengt? Wanneer men de critiek hoort, is het, alsof de Wethouder van Financiën gesponnen heeft op 'n on rechtvaardige, schrijnende belasting, die den Middenstand eens geducht zal treffen, •rèit is echter, dat diezelfde man bij zijn voorstel juist de belangen van den uiter aard hokvasten middenstand in het oog gevat heeft en zich in zijn ziel bewust is een daad gesteld te hebben ten gunste van den neringdoenden, waarvan, bij aanvaar ding, de gunstige beteekenis mogelijk eerst over enkele jaren ten volle begrepen wordt, b.v. wanneer het tijdstip zal aangebroken zijn, de belendende perceelen van de extra heffing te ontslaan, omdat het indirecte, dieper liggende doel bereikt is. Het alsdan liggende asphalt zal evenwel asphalt blij ven. Doch ik hoop aanstonds genoeg zelf bedwang te hebben, om in den Raad mijn kwaad gezegde tegenover een Raadslid ge stand te doen: ik zal over dat asphalt geen woord meer vuil maken. Wij zijn afgedwaald van ons onderwerp, al is het vergefelijk, omdat deze zaak van dadelijke beslissing zoo eigenaardig typeert het verschil van inzicht, naar gelang men een belasting-verordening bekijkt uit tegen- overgestelden gezichtshoek. Tegelijk loeit de storm om de belasting der openbare vermakelijkheden, wijl het woord openbaar geschrapt is. Toch, afge zien van de vormkwestie, waarover na den Raad nog Ged. Staten en de Kroon zullen oordeelen, is deze belastingheffing, gelet op de algemeene lijn, toch zoo logisch en alleszins verdedigbaar en bestrijkt een ge bied van uitgaven, waarin belastingdruk nadert: „vrijwillige bijdrage in de gemeen tekas" en door een matig percentage on mogelijk het geestesleven kan dooden. Doch het is ons om deze uitloopers niet te doen. De algemeene lijn moet begrepen worden en al het andere wordt klaar. Mr. BOMANS. Sint M artha-Vereeniging KI. Hout- 34 nur Betrek king- Kleine Houtweg weg 13 bureau. Familie-bioscoop i2 Voorstelling. Sociëteit Vereeniging" Voorstelling. Groote Kerk 23 uur Orgelbe speling door den heer G. Robert. Luxor-theater Groot Houtstraat i39 Bioscoop- en variété-voorsledling. Oud-Holland Vcrwulft Concert. Bisschoppelijk-Museum Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Kinderhuissingel Sloom-caroussel, cake-walk en rutsefhtoopbaan van Antoon Benner. Schouwburg 8 uur „Het Nederl. Tooneel" De Vijf Frankihaten. Brandje. Hedenmorgen omstreeks half elf ontstond een begin van brand in 'fc magazijn van de parfumer, .-rubriek dor firma v. d. Aa, aan de Phoenix, v onken van de kachel waren terecht gekomen tussehen een flinken voorraad ötroo. Dank zij 't vlugge optreden van de brandweer werd een groot onheil voor komen. Met een slang op de waterlei ding werd 't brandje gebluscht. B. en W. stellen voor afwijkend te be schikken op hot verzoek van het Bestuur der „Verecmiging tot stichting en in stand houding van Sobolen met den bijbel", om uit de gemeentekas de benoodigde gelden te verstrekken voor de verandering der in richting van de bijzondere lagere scholen aan de Bakenessergracht en de Andhonie- straat. B. en W. stellen voor, in verhand met door de hiema genoemde Woning- bouwvereenigingen (stichtingen) voor den tijd van 15 jaren bij derden te sluiten geld- leeniingen onder eerste hypothecair ver band van de door dde Vereenigingen (srichtingen) gebouwd wordende, mid- denstandswoningen, hen te machtigen, de gemeente, onder het doen van afstand van de voorrechten, door de wet aan borgen toegeikend, garant te stellen voor de be dragen, welke de geldgevers na executie der voor de gekUeeningenhypotihecair ver bonden eigendommen dier Vereenigingen (stichtingen) nog van d'ie Vereenigingen (stichtingen) ter zake van de gemelde geld- teeningen aan hoofdsom, renle en kosten te vorderen hebben, lot een maximum van a. in hoofdsom f 550,000voor de Wonirrgfoouwvereeniging „Huis ter Gleeff"; b. in hoofdsom 660,000.voor de Haarlemsche Stichting voor Woningverbe tering; c. in hoofdsom 420,000.voor de Woningbouw vereen. „Tuinwijk-Noord1"; d. ip hoofdsom 395,000.voor de Coöperatieve Woningvereeniging „Onder Dak"; en e. in hoofdsom 455,000.— voor de WoniingstiCh ting „Patrdmoni um". B. en W. stellen voor, eenigeu grond, groot 502 M2, aan den Verspronckweg aan te koopen tegien den prijs van 15 per M2. B. en W. bieden ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invorde ring van sdhoolged op het Gymnasium, de H. B. S. met 5- en 3-jar.igeo cursus en de Meisjesschool voor M. O. met 5-jardgen cursus. Oneerlijke moeder. Een juffrouw uit Aalsmeer, moeder van twee jonge kinderen, wist zich niet beter- uit hare geldverlegenheid te redden dan door bij een huurman eerst 100 en daarna nog eens 142 weg te nemen. Snikkend bekende de vrouw. De Officier van Justitie noemde het een zeer ernstige zaak als een vrouw, zij moge dan in armoede verkeeren, geld wegneemt van een buurman, die dat met moeite bijeen heeft weten te vergaren. Het is beter arm maar eerlijk tie blijven, «tan die armoede pogen te verdrijven met oneer lijk verkregen geld. De Officier easchte 2 maanden gevange nisstraf. Bek! snikte maar aldoor en vroeg, of ze toch niet de gevangenis in hoefde, of ze toch astublieft bij haar kinderen mocht blijven. Zal haar smeekbede helpen? Een vechtersbaas. F. K. is een poolige Beemster jongeling van 20 jaar. Hij is zich jammer genoeg van zijn kracht bewust en maakt er gaar ne gebruik, of-te-wel misbruik van. Voch ten is een kolfje naar zijn hand en bij de minst mogelijke aanleiding steekt hij flink de handen uit de mouwen, hetgeen de te genstanders gewoonlijk erg „gevoelig' vin den. Op een keertje had hij weer eens ruzie en gaf zijn doelwit een paar stevige op stoppers. Het slachtoffer wreekte zich door de zaaik aan te geven. K. stond dan ook hedenmorgen in het beklaagdenbankje. De Officier wil hem een maandje den „bak" in sturen. Dan genezen zijn „jeukende" handen misschien wel. Nieuwe zaak. De heer M. J. Félix heeft zijn zaak aan den Wagenweg een verande ring, die levens een groote verbetering blijkt, doen ondergaan. De winkel is geheel gemoderniseerd en biedt een ruime plaats aan een aantal fraaie kachels en fornuizen. De smederij heeft ook een gedaan tever- lf wisseling ondergaan. Verschillende nieuwe machines zijn aangebracht, terwijl de oude gevel in oen nieuwen is herschapen. Een flinke verbetering I var. <fc orgelbespeling in <ie Groote of SL Bavokcrk te Haarlem op Dinsdag 20 Sep tember 1921, des namiddags van a3 uur door den heer George Robert: 1. Fantasia ggr.t A. Bach. 2. P-reludiutn fiber: „Was Gott thut, das ist woblgethan" L. Krebs. 3. Concert A gr. L G. P. Handel. Largo. Allegro. Menuet. Fuga. 4. Interlude Th. Dubois. 5. Aria G. Dethler. 6. Grosser religiöser, Marsch Fr. Lux. Zaterdagmiddag liad de onthulling plaats van een gedenkraam in de nieuwe Am bachtsschool aan den Kteverparkweg. In de ruime hal van hel gebouw hadden zich bet onderwijzend personeel en bestuur der school vereercigd, teven® was tegenwoordig de heer Boes. De heer Groote Haar herinnerde er aan hoe het raam tot stand was gekomen, ter gelegenheid van 't jubileum der school, 't Raam is zooveel mogelijk door eigen leer lingen vervaardigd. De heer v. d. B-erg is de ontwerper, terwijl de heer van Vliet 't met zijn leerlingen heeft uitgevoerd. De heer Geyl dankte den heer Groote Haar, terwijl verder nog de heer Helst 't woord voerde. Door den -heer Geyt werd tevens een oorkonde overhandigd. 't Volgende staat op 't gedenkraam le lezen 18921917. Dit gedenkraam werd aan het bestuur der Ambachtsschool opgedragen door het personeel bij 't 25-jarig bestaan der school op 14 November 1917 en in 't bijzonder als uiting voor de groote waardeering welke het gevoelt voor den arbeid van dien heer H. J. Geyl, thans voorzitter-pen ningmeester. die met 't 25-jarig bestaan der school tevens zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid en penningmeester her dacht. Toen de plechtigheden waren af geloop en werd het nieuwe gebouw bezichtigd. Geboren: 16 Sept. z. van J. Claus-Visser. z. van T. L. Sproet-Koopmans. d. van M. C. Zedel-Bom. d. van A. C. v. Opijnen-Bloemzaad. 17 Sept. z. van C. G. Sweijen-v. Eekhout. z. van A. Dijkers- Beemsterboer. d. van M. M. v. Steen- Verhoeven, 18 Sept. z. van M. M. E. Cassé-v. d. Eem. d. van C. Putman- Doekcs. 19 Sept. 2 d. van C. v. Welt-v. Gelder. d. van M. M. C. Smit-Cox. Overleden: 16 Sept. E. Wasmus-v. d. Meij, 63 j„ Jan Steenstraat. M. Sijpe- stijn, 21 j„ Kamperlaan. 17 SepL T. D. Nederveen, 71 j., M. v. Heemskerkstraat. B. J. Grotenhuis, 66 j., Schotersingel. S. G. Salomons-Swalué, 65 j„ Schotersin gel. G. Brugman, 82 j., M. v. Heems- kerkslraat. H. H. v. Leeuwen, 64 j., Kamperlaan. 18 SepL J. A. Bourdrez, 65 j., Gaslhuisvesl. N. Poppink-v. Faas- sen, 77 j., Barrevoetestraat, 19 Sept. H. de Koning, 59 j„ Scliolersingcl. De tentoonstelling der Eloralia-vereeni- ging werd Zaterdagmiddag, ruim 2 uur, geopend door mevi\ van Nederliasselt Belir, die wees op het succes der Floral ia- vereeniging. Haar oprichting heeft in een behoefte voorzien meende zij. Helt aantal inzendingen bereikte het cijfer van ruim 600; het aantal leden steeg tot 160. Dank bracht spreekster aan allen, die tot het welslagen der tentoonstelling hadden medegewerkt, o.m. aan het ge meentebestuur. Een aantal belangstellenden woonde de opening hij. ƒ1000 5573; 5687; 2627: 19450. 200 6472; 8082; 17292. 100 753; 848; 4678; 6336; 7915; 9346; 12781; 17391; 20195; 21803. Een mijlpaal. Gisteren was het 't laatste concert in Den Hout Een mijlpaal in ons leven, in verschil lende opzichten. Vooreerst beteelkeint het 't einde van de buiten-nvuziek in de Stadstent. Maar in het zomer-muz.i k-seizoen, dat afgesloten werd, is voorluitgang te be speuren geweest. De belangstelling was immer zeer groot. Ze nam week aan week toe, jvat bewees, hoe populair de concerten zijn. Die populariteit is sterk gegroeid, dank zij de verbeteringen, die werden aange bracht. De plaatsing der banken om de tent, de afzetting met touwen, de verbeteringen aan de tent zelf, het droeg er alles toe bij, om de muziek in Den Hout meer ge nietbaar te maken, de geheele omgeving rustiger. Klachten over joelende jongens en mei den, en schreeuwende kinderen, bleven vrijwel achterwege. Rustig konden honderden genieten van de waardevolle muzikale uitvoeringen, die ander Gerharz en later onder Knikker, zelfs in diens bruidsdagen, werden gege ven. Het publiek waardeerde het zoo, dat het den waarnemenden dirigent spontaan met bloemen huldigde, toen deze in de huwelijksboot stapte. Maar het einde van de Houtconcerten beteekent ook het einde van den zomer. Reeds vallen de bladeren af, en doet de herfst zijn k'omst gevoelen. En toch, zoo lang de zon nog maar schijnt, mogen we niet klagen 1 Haarlem, 11 Sept. 192f. EEN TEEREN DES TI .IDS? Mijnheer de Redacteur. Als trouw lezer van uw blad, /uit u uij en velen met mij, zeer verplichten, naar aanleiding van bovenstaand onder werp in uw blad van 10 September 1921, het v-olgende op te willen nemen. Bij voorbaat mijn dank. Alhoewel „een teeken des tijde" afkom stig is uit hef dagblad ,J>e Tijd1," is het toch jammer, dal uwe Redactie, dit arti kel meende over fe moeien nemen. Jam mer, zeg ik, daar iik toch niet mag veronderstellen, dat ruik ongerijmd ge schrijf, koren op den molen is, van onze „N. II. Courant." Ongerijmd, want voelt u niel. Mijnheer de Red dat de overdrij ving er duwnendik op ligtt? Ik geloof, dat uw gezond versland daarin niet te kort zal schieten. Maar waartoe del, vooral voor oirs onhelders, steeds zulk hatelijk en ver nederend geschrijf! Moet dat doen ui! ko men dal de arbeiders nu toch van het goede te veel krijgen? Of is dit een be wijs dat de door ons met moeiite verkre gen rechten, met Ieede oogen worden aangezien en efke gelegenheid wordt aan gegrepen, de wereld kond 1e doen: „de arbeider werkt veel te kort. ver dient te veel geld en is een vekwister." Een bewijs te meer, dat wij ons steeds hechter aaneen moeten sluiten om, als straks de reactie zich baan wil breken, deze met kans op succes te kunnen tegen werken. Dat er verkwister-s onder zijn. geef ik toe, zeker, maar wordt door dit voortdu rend sarcastisch geschrijf, de geheele ar beidersstand niet gehoond? Het door mij gewraakte artikel wil ik niet nader beschouwen, het zou te ver voeren. Bovendien, de nonsens daarin ge uit, spTeken voor zich zelf. Maai waar aan het slot van dat art. de katth. arbei ders worden verzocht zich aan aal voor beeld te spiegelen, zou ik den schrijver willen verzoeken, zijn oor eens te luisteren te leggen bij een vergadering van kath. arbeiders. Hij zou dan kunnen hooren, 9 *000000 OOÖÖOA O O OOOOO De consecratie van de Sint Liduiöa- kerk te Schoten was voor Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Haarlem's bemin den Kerkvorst, tevens een jubileums- daad als we ze zoo mogen noemen. Het was de vijftigste kerk, die Mgr. consacreerde. Met dankbaarheid en ontzag zien we op tegen dat cijfer een gouden cijfer inderdaad van vijftig nieuwe kerken in ons Bisdom in achttien jaren tijds. Hoe demonstreert ook dit cijfer Mgr.'s rusteloozen geloofsijver, die zich op zoo velerlei gebied, ja op alle gebied te weer stelde legen ongeloof en geloofsonverschilligheid in ona bisdom. Vcreenigingsleven, onderwijs, Room- sche pers, bedevaarten, reIraite-oefe ningen, liturgie, katholiekendagen, ja wat al niet had de belangstelling van. Mgr. en wel op zoo'n wijze dat elk dezer uitingen terecht aanleiding zou kunnen vinden te betoogeu dat voor haar Mgr. in Zijn hart de ruimste plaats heeft ingeruimd. Spreek met een vereenigingsman en hij zal u vertellen dat Mgr.'s belang stelling voor de R. K. organisaties grooter is dan welke andere ook; een onderwijzer zal u voorhouden dat Mgr. aan de R. K. school Zijn warmste lief de verpand heeft; de Roomsche pers eischt Mgr. evenzeer voor zich op...., „In fide nihil haesitams (in het Gelooi' geen aarzeling), de werkzaam heid van Mgr. op alle gebied is eer biedwekkend; niets inderdaad bleek hem te doen aarzelen. Maar een der grootse eerettitels van Mgr. A. J. Callier xal wel blijven die van Kerkenbouwer! Vijftig kerken in achttien jaar tijd: de geschiedenisboeken van dit mooie bisdom zullen tot in lengte van dagen van dit tijdperk gewagen. En daarbij komt nog dal de naam van Mgr. Callier on a f se 1 ïeiden 1 ij k zal verbonden blijven aan onze mooie kathedrale kerk Sint Bavo. En wat voor ons, Haarlemmers, dit jubileum nog aantrekkelijker maakt ia wel het feit dat de eerste kerk, welke Mgr. consacreerde, ook een Haarlem sche kerk was, nl. de parochiekerk aan de Amsterdamstraat. Alzoo: de eerste en vijftigste kerk staat in Haar lem. Voor Mgr. moet het tevens een groote voldoening zijn; dat die jubi leumkerk in Schoten is toegewijd aan dc H. Liduina, de Heilige van Schie dam, een Heilige uit dit Bisdom. Het is de eerste aan die Heilige toegewijde parochiekerk in dit bisdom. Medegedeeld door 't Kon. Ned. MeleoroL Instituut te De BHdt. Naar waarnemingen >n den morgen van 19 September 1921. Hoogste Barometerstand 777.5 m.M. Kojvenfhagien. Laagste Barometerstand 758.5 m.M. Vestmauocr. Verwachting van den avond van 19 September tot den avond van 20 Sept.: Meest matige wind uit oostelijke rich lingen, zwaarbewolkt, weinig of geen re gen, neerslag, in het noorden, des och tends zadbter, overigens zelfde tempera, tuur. dat met allesbehalve sympathie gesproken wordt over dergelijke artikelen in oen ka tholieke courant. U, Mijnheer de Redaceur, vriendelijk dankend. B. BOERRIGTER. Naschrift. Bij uitstedigheid van o. g. bleef -diit ingezonden stuk een week liggen. Wij sletten er nicltonnin prijs op (hel nog fe plaatsen. Terecht veronderstelt de geachte in zender, dat het schrijven in „de Tijd" geen koren draagt op onzen moten. Onze redactie nam het over, gelijk verschillen de ander bladen deden, als een slem uit höt publiek, die haar verontwaardiging hicbt over de misbruiken van onzen tijd Wij gewen o-iazen inzender eveneens toe, dal liet stukje in „de Tijd" niet gelukkig was gesteld, en hier en daar den indruk gaf waarheid en verlichting door elkaar te hebben gehaspeld. K-enigen blaam te werpen óp dien werk mansstand speciaal, lag zeker niet in onze be-doeEng. Wij zijn er van overtuigd, dat verkwisting van te gemakkelijk verworven geld een euvel is, waaraan alle standen, vopral in dezen tijd, mank gaan. De vo rige we-elc maakten wij in het buitenland nog ergerlijke sbultjes van overdreven gekl-stukslaau mee door Brabantsehe fa brikanten. Ieder, die ;n oigeu kring deze kwaal bestrijdt, doei een goed werk. Hoo/drodacfcie N. Hanri. Ot. Haarlem, 13 September 1921 Zeer geachte Redactie, Toen ik zooeven uw nummer san dezen avond in handen kreeg, en daar op de voorpagina las, uw artikel over „..et Lief dewerk der Bibliotheken van de Haarlem sche Sint Vincentius Vereeniging", kon ik mijn oogen niet gelooven en vol verbazing vroeg ik mij af. is dat nu dezelfde redactie, welke meer cian eens de stichting onzer R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek zoo warm bij hare lezers heeft aanbevolen? Is dat nu dezelfde redactie, welke bij her haling toonde te staan op de hoogte van den modernen Katholieken tijd? Neen. ik erken het gaarne, dat was mij te machtig en u zult mij dan ook ongetwijfeld willen veroorlooven, dat ik van mijn ernstige te leurstelling bij deze doe blijken. Ik wensch u dan meite te deelen. dal ik met alle deferentie - let hierop wel "oor het vele goed, dat dit liefdewerk in den loop der jaren wrochtte, over haar huidig nuttig bestaan geheel anders denk dan uwe redactie. Ik ben namelijk van oordeel, dat hef werk der bibliotheken, de zorg voor goodo lectuur en het weren van slechte, de bc-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2