binnenlanf BUITENLAND isisiëSl Seimchteii. ISlfilMJjeStlS! üSws HENGELEN. Vischcollege 't Baarsje Schoten Ter gelegenheid van haar 5-jarig »estaan hield het Vischcollege ,,'t baarsje" een vischwedstrijd op Baars h de Genievaart te Vijfhuizen, waar- lan ook door de donateurs werd deel genomen. Het weer was zeer gunstig, under alle deelnemers heerschte een rroolijke opgewektheid. Zeer fraaie luxe prijzen waren beschikbaar ge iteld. Er werd 6 maal een half uur gevischt Door de leden werden de volgende prijzen behaald le prijs de grootste P. Cornet2e F. van Thiel 9 stuks 3e. v. 't Hof 6 ie Wildschut 5 5e. H. Haak 5 ie. C. Hogendijk 47e. G. Kuyi 4 Je. E. J. de Geer 29e. Grooter 2 iOe. C. v. Poorten 2; 11e. Zoet 1 12e. Janus 1 13e.. Schutterop 1 14e E. Bouman 1 15e W. v. Sinderen 16e Kruyt. Van de Donateurs le. de grootste Uldcrs 2e. A. v. Dongen 2 3e. Boorsma 1 4e Knies 5e. jonkman. In 't geheel werden dus 51 stuks ge vangen. BOND VAN HAARLEM EN OMSTRE KEN. De hond van Hengelsportliefhebbers /au Haarlem en Omstreken welke Uiim 5 jaar bestaat dreigde te liqui deeren doch is weder op de been ge holpen. Er zijn heden 6 College's adagësïoten. 's Bestuur bestaat uit Voorzitter E. J. de Geer 2e voor zitter P. v. Breugelle secretaris G. Staaf: 2e secretaris J. Robbele penningmeester A. van Aster 2e pen ningmeester A. Gruiterscommissaris E. 'Bonman. De bond heeft een vergadering {chad waar besloten is om een beker wedstrijd te organiseeren. HAARLEMSCHE HENGELAARSBOND. Door dit college was gisteren een auto-tocht georganiseerd voor propa ganda, waaraan tevens eene onder in ge vischwedstrijd was verbonden. De r.uto's brachten een 70-tal deel nemers naar de Ringvaart bij Lisse. Voor den aanvang van den Visch wedstrijd werd een foto genomen. De prijswinners waren de volgende heeren le pr. de heer Venema2e pr. de heer Vork 3e pr. de heer Klumper 4e pr. de heer van Nordea 5e pr. de heer Vermond; 6e pr. de heer C. Vene ma 7c pr' de heer v. Luik 8e pr. de lieer Eikhof 9e pr. de heer Reinevelt 10e pr. de heer Timmermans. Deze propagandatocht mag als goed geslaagd beschouwd worden. Toen de auto's een brug over de Ringvaart wilden passeeren, kwamen van den anderen kant een paar woon wagens. De paarden van de voorste woonwagen werden schuw, met het gevolg dat deze wagen aan den kant van den weg diep in het zand geraakte. De heeren visschers hielpen een handje mee, zoodat na een kwartier, de ontstane belemmering opgeheven was en ieder zijn eigen weg kon gaan. JEUGD- EN ASPIRANT VISCH- CLUB DE VRIJE HENGEL. Zaterdagmiddag 17 Sept. gingen een 80 leden van bovengenoemde afdceüng, onder geleide van een com missie van den Haarlemschen Hen- gelaarsbond, naar de Ringvaart bij den Nieuwen brug om aldaar een wed strijd te houden op Witvisch. Er werd gevischt van 36 uur. De volgende leden konden met een prijs naar huis gaan le prijs de heer J. v. Luik; 2e pr. G. v. Andetz; 3e pr. J. de Geus; 4e pr. Staphorst5e pr. Meijer 6 pr. E. de Geul.. DiOG. HÊAftLElSGÜE V0ETB&LB08D, Oil! den Feyten-beker. r OFFICIEEL NIEUWS. GEEL ZWART. st AdresDive&al, Anthoniusraat 3, Haarlem. Uitslagen van Zondag zijn L. F. C. I—Geel Zwart 1 2—1 Geel Zwart 11—R. K. V. Z. 11 1 —0 Geel Zwart IV—A. D. O. IV 0—2 A. s. Woensdagavond 8 uur belang rijke ledenvergadering in St.-Bavo. AGENDA: Notulen Verslag Penningmeester. Mefieoeeiing Bestuur. Rondvraag. De Engelsdi-Iersche verwikke lingen. De Volkenbond te Genève. De economische sancties. De staking in Noord-Frankrijk. Hulp aan Rusland. noodlottige vergissing van een DOKTER bDE TERUGTOCHT DER GRIEKEN. NAAR AANLEIDING VAN EEN afdeelingsonderzoek. IS B.4T NU ALLEEN TER WILLE VAN DE BUREAUCRATIE? De sluiting van de zitting der Staten-GcneraaL tKle zweminrichting rijk, en al staat zij, *>k buiten de grens der gemeente, toch lag ik hopen, dat vele Haarlemmers zich aarheen zullen begeven om ook in de inter hun krachten op peil te houden. Officieel is de datum van de opening Dg niet bekend, maar wel kan ik mede- eelen, dat ook H. V. O. B. verzocht is, aar medewerking er aan te verleenen. Verder bestaat hopenüjk de kans, een aar avonden per maand gereserveerd 1 krijgen voor H. V. G. B. opdat 't wa- (rpoio -spel daardoor haar leden en ook i den winter beoefend kan worden. Wat zal H. V. G. B. de volgende zomer Den Veel kan ik er nog niet van zeggen a gelukkig ligt de tijd nog ver af, zoodat i nog|goed over gedacht kan worden, jaar gunstig zjjn de omstandigheden to- u toe niet om voor goed naar de klevert tan te verhuizen. De springtoren maakt 't onmogelijk r kampioens-wedstrijden te houden, wijl 'e hoogte niet van lengte is, zooals door en Ned. Zwembond voorgeschreven, terloops zij medegedeeld dat springers r gauw grond halen, de plank wel wat al e veerkrachtig is, en het voor hen lastig steeds naar een veraf gelegen, trap te soeten zwemmen. Waarom van uit 't water geen directe erbinding met den toren. Per slot van rekening maken nieuwe Jemeentebelastingen het bijna onmoge- Ijk er een zwemfeest te geven, terwijl ■ëmpetitie-wedstrijden, niet zooals vroe- jer, door ieder belangstellende gratis be- locht kunnen worden. Dit zijn moeilijke toestanden voor een /ereeniging, welke voor haar sport veel iropaganda wenscht. Misschien blijft de Houtvaart voor H. V. G. B. dus wel 't oude home. Maar, zooals reeds gezegd, veel ligt log in de toekomst, en zoo wil ik met den vensch eindigen, dat veel zich nog voor lien tijd ten goede wijzigen kan. J. A. B. B. C.Wilskracht (Amsterdam.) H. B. C. is onvolledig en komt mot do volgende opstelling: H. Neeskens, Jae. Vesler, J. v. d. Vlugt, Too Leuven, L. v. d. Vlugt, -H. Leuven, H. Neeskens. J. v. d. Horst, A. Moeren C. v. Horst, C. Warmerdam. Om 2.45 laat scheidsrechter F. v. Veen tossen, Wilskracht is de gelukkige en laat H. B. C. légen den sdherpen zon in, af trappen. 0 Al spoedig is le zien, dal de H. B. C.'ers met deze combinatie niet aan elkander gewend zijn. Ieder voor zich werkt hard en is voor doel gevaarlijk. Warmerdam geeft oen keihard schot, dat de koepor stopt, terwijl even later Mooren aan Neeskens gelegenheid geeft een schot te lassen, dat rakelings overvliegt. Overigens is de verdediging van Wilskracht zeer goed. Bij een snollen .doorbraak kan Neeskens door uKl-oopen gevaar voorko men. Dé halfs van H. B. C. moeten in de vleugels van Wilskracht vaak hun meer deren erkennen, maar dank zij do II B. C.-keeper, blijven goals uil. C. v. d. Horst schiet een voorzet rake lings naast, terwijl de keeper van Wils kracht fortuinlijk is, als hij juist naast doel slaat, als hij door A. Mooren over den lijn geloopen wordt. De oorn-c-r heeft geen resultaat. Als na een half uur de verdediging van H. B. C. even knoeit, zet -de u. rechts van Wilskracht voor. Neeskens loopt wel uit, maar kan de hal niet bereiiken, zoo- dat de m. voor Zeeman den bal maar in het verlaten doel hoeft Ie plaatsen. 01. Niet ontmoedigd vallen de H. B. C.'ers aan, maar de achterhoede is niet te pas seeren, terwijl verre schoten door den keeper onschadelijk worden gemaakt. De b. reohts van Wilskracht komt al leen voor den keeper, die door ui tl o open redt. De laatste minuten voor rust zijn voor H. B. C., corner op corner weiden ge nomen, welke niets opleveren en na een snellen aanval van Wilskracht, die door Neeskens schitterend onderbroken wordt, breekt rust aan mot 01. Na de thee denken we H. B. C. te zien ophalen, cu de kans kwam al spoedig, als Neestkens voorzet, welke door 2 man gemist wordt, terwijl Mooren op korlen afstand een enorm schot inzendt, dat even fraai gestopt wordt. Sporadisch komt Wilskracht over de helft, maar als de halfs en in hoofdzaak L. v. d. Vlugt, gepasseerd is, is de toestand criliék. 2 maal achter elkander krijgt Wilskracht een goede kans, de eerste gaat rakelings naasl, terwijl de tweede door Neeskens vallende uit het hoekje wordt gehouden. H. B. C. laat het dan zitten. Niet één bal wordt door hen opgevangen. Steeds komt Wilskracht terug, maar hoeft pech, als een laag schot tegen de paal komt. Dan komt onder groote spanning het eindsignaal en heeft Wilskracht zich, alleszins verdiend in de finale geplaatst. ZWALUW EN I—N. V. C. I. De Zwaluwen trappen legen den zeer stenken wand af, maar zitten iorih reeds spoedig voor het N. V. C.-doel, wat ge lukkig aan eene doorboring ontkomt. Daarna gaat het spel gelijk op, totdat Verheyde plotseling moet zwidhten voor een keihard schot. (01). Na de thee zijn de Zwaluwen overwe gend sterker, maar kans op kans wordt verknoeid, tot A. de Vries plotseling de keeper geen schijn geeft. (11). De Zwaluwen krijgen nog een vrijen trap te nemen, welke D-elii xsen met een kalm vaartje in keepers handen schiet. Einde 11. L. F. C.—GEEL ZWART. Het eerste elftal van Geel Zwart trok met twee invallers naar Lisse am tegen L. F. C. te spelen. Voor de rost was G. Z. gedeeltelijk in de meerderheid, maar bij een gevaarlij ken aanval van L. F. C. doelpuntte do recti tsbinnen. Na de rust kwam G. Z. flink opzetten en scoorde na een kwartier de geluk ma ker, door een mooi schot van Sdhriet. 3 minuten voor het einde maakte L. F. C. het winnende paaltje, zoadat deze met 21 den wedstrijd had gewonnen. S. d S. IKINHEIM H. Kinheim wint den toss en verkiest eerst tegen den vrij sterken wind in te spelen. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlug «pel van de zöde van S. d. S., roodof, voor er twee minuien verloopen zijn, de stand op 20 is gebracht. De Kinheimers hierdoor wakker ge- sdlmd, komen goed comhineerend voor het S. d. S.-doel. Van een misverstand tusschen de beide backs weet de links-uiterst van de bezoe kers handig gebruik le maken door te scoren. Nog tweemaal weet Kinheim le doel punten, waarna S. d. S. de gelijkmaker in het net deponeert. Met deze stand treedte rust in (33). Nadat weer afgetrapt is, wordt de S. d. S.-verdediging duchtig aan den tand gevoeld, dodh de midden-half zet zijn voorlioede aan bet werk, welke den stand ap 43 brengt. S' minuten voor einde weel Kinheim het S. d. S.doel te doorboren (44). Scheidsrechter Dammers, die zeer ver dienstelijk leidde, laat nogmaals aftrap pen. De S. d. S.-voorhoede brengt de bal keurig op en met een fraai schot be zorgt de midden-voor zijn dub de over winning. Als scheidsrechter tijd blaast, heeft S. d. S. een welverdiende overwin ning behaald. R. K. V..„ ZWALUWEN." Adres. P. J. Blesgraaf. Bakenessergracht 32. a. s. Woensdagavond half 9 begint het tridium der St. Jozefsgezellen Vereen. Het Bestuur verzoekt de Zwaluwen,in groote getale op te komen. Hedenavond ont 8 uur vergadering der Elftal-Commis sie. A. s. Dinsdagavond geen Bestuursver gadering. Hedenavond om kwart over 8 Contri butie betalingin de zaal der st. Jozefs-Ge zellen Vereeniging. Uitslagen Zwaluwen I—N. V. C. I 1—1. Zwaluwen IIGeel-Zwart II 0—1. Zwaluwen IIIDamiaten III 51. Zwaluwen IVDamiaten IV 00. Een uiteenzetting van Iceland's bedoeling. Naar uit Londen gemeld wordt, werd de algemeene verbazing te Dublin, door het telegram van Lloyd George verwekt, toen de voorgestelde conferentie te Inverness werd afgelascht, ook gedeeld in Sinn Fein- kringen. Zaterdagavond heeft De Valera dan ook naar Lloyd George getelegrafeerd en zijn verwondering uitgedrukt over de tegenwer ping van den Britschen premier, als zou het opnieuw vaststellen van de Sinn Fein- aanspraken op algeheele onafhankelijkheid „een officieele erkenning van Ierland's bestaan als een onafhankelijke republiek" beteekenen. De correspondent van de „Daily News" 1e Dublin meent, dat er nog een woord formule gevonden zal worden, welke een conferentie mogelijk zal maken en hij ge looft, dat de uitgestelde bijeenkomst toch nog zal plaats hebben. Het telegram van De Valera aan Lloyd George luidt: „Ik heb uw telegram van gisteravond ontvangen. Ik ben verbaasd, dat gij niet in ziet, dat, indien wij onzerzijds de samen- spreking aanvaarden op den grondslag van uw brief van 7 September zonder duide lijk stelling te nemen, Ierland's vertegen woordigers op de samenspreking zouden verschijnen, terwijl er misverstand heersch te omtrent hun stelling, en de zaa'k van Ierland's recht onherstelbaar zou zijn ge schaad. Tijdens de besprekingen, welke pluals hebben gehad, hebt gij het standpunt van uw regeering bepaald. Wij hebben het onze bepaald. Indien beider standpunt niet zoo volstrekt tegenstrijdig ware, zou er inder daad geen vraagstuk te bespreken zijn. Het moest duidelijk zijn, dat in een geval als het onze de onderhandelaars, indien zij tot eenig resultaat willen komen, moeten bij eenkomen zonder vooroordeel, niet belem merd door eenige voorwaarden, welke ook, behalve die, welke voortvloeien uit de feiten, zooals die zich aan hen voor doen. Het papieren duel tusschen Lloyd George en De Valera gaat zijn gang. Thans heeft, blijkens een V. D.-Iclcgrafn' uit Londen, de Engelsche eerste-minister weder geantwoord. In dit antwoord schrijft Lloyd George, dal een conferentie onmogelijk is, zoolang dé Iersche afgevaardigden zich het recht aanmatigen, dat zij een onafhankelijken, souvereinen staat vertegenwoordigen. De ontvangst van afgevaardigden zou een of- ficieuse erkenning door de Regeering in- hcuden van de scheiding van Ierland van het Rijk. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is de volledige tekst van deze jongste re pliek nog niet ins ons bezit, doch onge twijfeld geeft het in groote lijnen genoeg houvast voor de onderstelling, dat ook de Engelsche eerste-minister in het openbaar gemaakte telegram geen concessie van Ier land op het voornaamste punt heeft kun nen lezen en zijn eisch, dat de Iersche gedelegeerden, alvorens naar Inverness te komen, afstand moeten doen van aanspra ken op souvereiniteit voor hun eiland, on verminderd handhaaft. Uit Genève wordt gemeld, dat de derde commissie (blokkade cn ontwapening) het voorstel hare sub-commissie heeft ver worpen, hetwelk strekte den Raad te mach tigen aan een lid van den Bond bij het toepassen van de blokkade bepaalde faci liteiten toe te staan, welke onmisbaar zijn voor zijn economische en politieke veilig heid. Daarentegen heeft de commissie de reso- hitie-Poullet (België) aangenomen, waarin wordt gezegd, dat in geval enkele staten het wenschelijk mocht achten de toepassing van de bij art. 16 van het Verdrag vastge stelde economische sancties geheel of ten deele op te schorten, dit slechts kan gc- 1 schieden in het belang eetter algeheele toe passing der sancties, of om de nadeden, welke voor sommige staten uit deze maat regelen voortspruiten, tot een minimum te beperken. De commissie heeft besloten de vraag, of dit voorstel een herziening van art. 16 van het Verdrag met zich brengt, aan de sub commissie voor te leggen om er in de vol gende zitting rapport over uit te brengen. Vervolgens heeft de commissie beslist, dat een vaststelling, thans en in bijzonder heden,. van de maatregelen, welke zullen worden toegepast in elk afzonderlijk géval, ontijdig ware. Een beslissing hieromtrent zal worden genomen op het oogenblik, waarop de blokkade zal zijn afgekondigd. Zij heeft voorts een voorstel der sub commissie aangenomen, volgens hetwelk het stopzetten van de levensmiddelenvoor ziening der burgerlijke bevolking wordt be schouwd als een maatregel van uiterste gestrengheid, welke slechts zal worden toegepast, indien andere maatregelen niet voldoende zijn. Tenslotte heeft zij het voorstel, strekken de tot toelating van persoonlijke betrekkin gen met de bewoners der landen, welke de bepalingen hebben overtreden, daar dit het onderhouden van commercieele en finan- cieele betrekkingen zon toelaten, verwor pen, doch zioh vereenigd met het voorstel om de betrekkingen van menschlievenden aard te handhaven. Volgens een mededeeltng van den Bel gischen minister Jaspar aan een mode- werker van de Soil- is een regeling inzake de onheffine van de economische sancties aanstaande. Jaspar verklaarde dat aan deze sancties een einde behoort te konijn o-m-dat zij het geheele economische leven van het Rijnland, ook dn hot verkeer met België, ten zeerste benadeelen. Uit Londen komt het beridht, dat er gesprekken tusschen Londen, Parijs en Koblembz gaande zijm met betrekking tot handhaving of afschaffing van de econo mische sancties, die aan Duitschland op gelegd zijn. De Opperste Raad hoeft er zioh in Augustus over verstaan, den douane-slagboom op den rechter oever van den Rijn op te heffen (mits Duitsch land tegen 31 Augustus een milliard gou den marken betaalde) en ©en geallieerde commissie op te richten, die toezicht zou houden op het verleenen van uitvoer- en invoervergunningen. De Frarische regeering eisolit dat deze commissie veel groolere bevoegdheid zal hebben en een souverein lichaam zal zijn met volledig gezag om aan Duitschland de wet voor fe schrijven ten aanzien van de verleening van alle vergunningen. Men begrijpt te Londen niet, welke voordeden Duitschland zou hebben bij de afschaffing van de sancties, indien de geallieerde commissie zulk een mime bevoegdheid kreeg. Ofschoon Duitschland naar verluidt in beginsel heeft toegestemd in de instelling van de voorgestelde commissie, beweert de Fransdhe regeering dat Duitschland niet bereid is aan het plan mee te wer ken en houdt zij staande dat de econo mische sancties daarom gehandhaafd moeten worden. Wanneer zékere punten opgehelderd zijn door gesprekken, die nu aan den gang zijn, verwacht men vol vertrouwen, dat de hoede kwestie op bevredigende wijze geregeld zal worden. Het optreden der kantonrechters te Tourooing en Roubaix om beide partijen bijeen te brengen, geschiedde op grond van de in onbruik geraakte wetsbepa ling, welke hun opdraagt in geval van ar beidsgeschillen bemiddelend op te treden. In de tegenwoordige omstandigheden hebben ze hun plich! eerst versloft. De staking der texticl-arbeidors duurt name lijk reeds een maand. Op verzoek ren den minister van Arbeid hebben ze eindelijk hun diensten aangeboden. Hun pogingen mislukten wegens onwil der patroons. Daarmee is de interventie der kantonredh- ters afgeloopen. Ze is facultatief. Slechts één werkgever aanvaardde het aanbod. Het toeval wilde dat juist bij hom de ruiten werden ingegooid. De Matin verneemt uit Rijssel, dut enkele groepen stakers weer aan het werk gaan of daartoe neigen, terwijl de staken de werf-arbeiders ongeduldig worden wegens de houding der patroons. De Eclair roept beide partijen op tot een „paix Manche'. De hoop is nu gevestigd op de samenkomst der vertegenwoordi gers van arbeiders en patroons, di'.e de regeering Maandag denkt lot stand te kunnen brengen. De internationale commissie tot bestrij ding van den hongersnood in Rusland hoeft met algemeene stemmen den tekst goedgekeurd van den brief, welken zij zal zenden aan Spanje, de Ver. Staten, R°e- menië, Zuid-Slajvië, Zwitserland, het Vati- kaan, Tsjecho-Slowakijë, Portugal Poten, Duitschland Argentinië, Brazilië, Bul garije, China, Denemarken, Estland, Ma- land, Lïtauen, Letland, Noorwegen, Ne derland en Zweden om hen uit te n-oo 5 gen tot Samenwerking. De brief zet gronden uiteen, vaarom het noodig is een commissie van onderzoek naar 1 land te zenden, welke de toestanden na zal gaan, voordat het programma- werkzaamheden zal worden °''i teneinde een duurzame nulp aan i-a a te verzekeren. De brief herinnert e, aan, dat de commissie er nood overhebt gedacht de hulp van particuliere sa ties uit te sluiten, welke zij deel met ai haar gezag beeft trachten steunen. Do brief eindigt met de aankon diging van de bijeenkomst der c op October le Brussel. Een noodlottige vergissing, die aan drie menschcn het leven kostte, is door een geneesheer van een sanatorium in W oi- cester (Engeland) begaan. De dokter moest aan negen patiënten glycerine toedienen, maar gaf M sing glycerine en belladonna. e patiënten werden ziek en dr:e van ben stierven tengevolge van vergiftiging. Het feit was hieraan toe te schrijven, dat liet flesohje met belladonna tusschen andere fleschjes, die „onschuldige m'"'1" cij,ren bevatten, was neergezet. .De dok ter, die slechts twee dagen aan de in richting verbonden was. verontschuldig- e zich met te zoggen, dat hij niet kon ver moeden, dat een dergelijk gevaarlijk go-e - je tusschen andere ongevaarlijke medica menten zou zijn geplaatst. Echter moest hij toegeven, dal hij e aanduiding „vergif" op het fleschje over het hoofd had gezien. Niettemin werd e. geen strafvervolging wegens liet veroor zaken van dood door nalatigheid te„r-n hem ingesteld, zooals men allicht ver wacht zou hebben DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. De correspondent van de „Lok. Anz." te Stockholm geeft een interview weer, dat de „Helsing Sanomat" gehad heeft met den juist uit Rusland teruggekeerden schrijver Amfileatrof. Deze verklaart, rlat Namen een geheel onjuiste opvulling van den hongersnood jp Rusland heeft. Hij overziet niet hoe omvangrijk deze is en wat hij beteekent. Het is beia.kJijk te spreken van levcnsmiddetenvoorraden in Rusland, die de Radeu-regeering ontarde horgerlijdenden wil verdeden. Zulke 'vormden bestaan niet. De Noord-Russi sche oogst was in normale tijden nooit toereikend voor het plaatselijk gebruik. Omtrent d>en toestand m de hongerge- bieden deelt Amfiteairof nog mede: De bevolking bedraagt 140 millioen, waarvan minsten 25 mi!Hoen in den meest vol strekten zin van liet woord honger lijden. In het. beste geval moet minstens 1/3 sterven. Steeds vaker komt hei voor, dat de hongerlijdenden hun kinderen verkoo- pen, vooral meisjes, die naar Azië worden gestuurd. De Duilschc kolonies aan de Wolga zijn geheel ontvolkt. TERRORISME in NOORjd-AUSTRA- Llë. De federale regeering van Australië heeft rapporten ontvangen omtrent een .stelselmatige tyrannie te Port Darwin in •het Noordelijk gebied. De voornaamste uitingen van dit terro risme zijn controle van volk, georgani seerde onlusten, aanvallen op de autoritei ten, het lastig vallen var. getuigen en ge zworenen bij de rechtbanken en het wei geren om belasting te betalen. De regeering heeft thans besloten, om de behandeling der processen bij de recht banken op te schorten, uitgezonderd in gevallen van ernstige delicten, voorts per sonen, die weigeren belasting te betalen naar andere gedeelten van het land te de- porteeren en directe controle uit te oefe nen op de publieke bedrijven. De blanke bevolking van Port Darwin en van het geheele gebied daar is klein, terwijl de stad beheersoht wordt door agressieve labourorganisaties, die een groot aantal buitenlandsohe leden tellen. DREIGENDE KELLNERSSTAKING IN BERLIJN. Volgens de „B. Z." zijn de onderhan delingen tussohen werkgevers en werkne mers in 't hotel-café-en restaurantbedrijf te Berlijn over de salarissen, afgebroken. De werkgevers hebben zich aaneengesloten tot een kartel, en bedreigen leden, die zich aan de besluiten van het kartel niet hou den, met strenge straffen. De patroons hebben voorgesteld, dat het personeel een gegarandeerd minimum-salaris zal ontvan gen met io prooent in den omzet. De kell- n-ers daarentegen verlangen een vast week loon. Op de (toch zeer belangrijke) -kwes tie van de vrijwillig gegeven fooien wei gerden zij in te gaan. 900.000 BELASTINGAMBTENAREN. Officieel wordt medegedeeld, dat thans in Duitschland niet minder dan 600.000 belasting-ambtenaren werkzaam zijn. De nieuwe belastingen zullen nog 300.000 ambtenaren vereischen, zoodat het Duit- sche volk niet minder dan 900.000 belas tingambtenaren moet onderhouden, d.w.z. op elke 600700 inwoners één ambtenaar. DE VROUWEN-MOORDENAAR GROSSMANN. Dc vrouwen-moordenaar Grossmann te Berlijn heeft thans, 11a wekenlang ontken nen de hem ten laste gelegde vier moorden bekend. De justitie is thans bezig, -liet be wijs voor een vijfden moord te constru- eeren. Grossmann's buurvrouw, Itzig genaamd, wordt van medeplichtigheid beschuldigd. Tot dusver heeft men van haar kunnen bewijzen, dat zij als maitresse van Gross mann herhaaldelijk geld van den moorde naar in ontvangst heeft genomen. DE OPSTAND IN ENGELSCH- INDIë. Telegrammen aan de „Times" uil Ma dias (Britsch-Indië) melden, dat na de re bellie van de 'Moplkh nog geenszins de normale toestanden teruggekeerd zijn. De regeering v-an Madras heeft een lang rapport aan de centrale regecring van Britsch-Indië te Simla'h gezonden, waarin zij erkent, dat de toestand veel ernstiger is. dan eerst gedacht werd. Wegens de groote beweeglijkheid der bevolking van Aiahibar mei hen, ondervinden de militai ren de grootste mo-eiliikhcil-en en horaden de moorden op poüiie-agenten en op de Britsche Ambtenaren nog voortdurend aan. Den I4den September, bij het pan-lsla- miüsche oproer, werd Mohamed^Ali in Noord-Madras gearresteerd, terwijl zijn voornaamste medewerker ,dr. Kitohlew •dien volgenden dag te Simlafli in liecntcnis wed genomen. Ook de oudste broeder der Ali's Shaukad All, is achter s-lot en gren del gezet, wegens -het opruien van troepen en het ophitsen van rebellen tegen loyale Naar Belga uit Athene meldt, bevestigt het Grieksche iagerbericht van 13 Septem ber dat het Crieksohe leger zich neeft te- rwreetroklcen op den linkeroever van de Sakaria. De overtocht had zonder onge lukken plaats. ONTEVREDENHEID BIJ POOLSCHE OFFICIEREN. De Poolsche generaal Haller heeft ont slag verzocht uit den krijgsdienst, aange zien de Fransche generaal Niessel be noemd werd tot chef van den Poolschen generalen staf. Een groot aantal Poohrfie officieren zal het voorbeeld van Haller volgen. Men zal zich nog liet misbaar herinne ren, door de socialistische vakbeweging en pers gemaakt na het verschijnen van Minister Aalberse's wetsontwerp tot wijzi ging der Arbeidswet 1919. Bij de verschijning van dit wetsontwerp, dat niet anders bedoelde dan in deze tijden van malaise onze industrie wat meer vrij heid van beweging te geven, werd onmid dellijk een felle campagne geopend tegen Minister Aalberse, waarvan zelfs het libe rale „Vaderland" moest verklaren, dal de socuilistiche demagogie er duimen dik op lag, wijl een stopzetting der induslrie juist voor de arheiders de allerergste gevolgen had. De demagogie van dit optreden wordt nu nog eens treffend bewezen door het af- declingsoiKierzoek van dit wetsontwerp in de Tv.-ecde Kamer. Wanneer dit ontwerp van Minister Aal berse werkelijk zoo reactionair was, wan neer het inderdaad een castreering betec- kende der Arbeidswet-Aalberse (de uit drukking is van „Het Volk"), dan had men toch mogen verwachten, dat de socia listische Kamerleden in de afdeelingen trouw waren opgekomen, om althans in de commissie van rapporteurs, die zooveel invloed heeft op de samenstelling van een wetsontwerp, goed vertegenwoordigd te zijn. Dc „Rcsb." wijst er op, dat in de com missie van rapporteurs over dit ontwerp gekozen zijn dc heeren Heemskerk (A.R.), Fleskens (R.K), Van Sohaik (R-K-K Ron" gaerts (R.K.) en Wintermans (R.K). Van de socialistische Kamerleden is dus niemand iri de afdeelingen aanwezig ge weest, de belangstelling der heeren voor dit voor de arbeiders zoo uiterst belang rijke wetsontwerp was blijkbaar nihil, "liet was de heeren nog niet eens de moeite waard even naar het Bianeahol le gaan. Maar als straks het wetsontwerp in open bare behandeling komt, dan wordt crjep- nieuw heftig geschetterd pm de kicf.ers weer wat zand in de oogett re Minuien. Zoo zijn de manieren der heer» en lal van arbeiders laten zich maar Ms op nieuw op die wijze beetnemen. Men schrijft uit werkgeverskringen aan het „U. D.": De invaliditeitswet schrijft nadrukkelijk voor, dat wanneer een weritman in eenig bedrijf méér dan ƒ2000 per jaar verdie nen gaal, de werkgever in dat bedrijf niet meer verplicht is de zegels te plakken voor de verzekering van dezen werkman. Zeke re werkgever te Utrecht Ilccft op grond van de betrekkelijke bepaling in voor noemde wet dc zcgclpiakking geslaakt voor die leden or.der zijn personeel, d;ie met hun loon de 2000 overschreden. Dc Arbeidsraad meende dat dc werkgever ten onrechte ophield met zegejSplakkcn en wilde hem noodzaken tot het nakomen de zer verplichting; de Raad van Beroep, bij welk college gereclameerd werd, hand haafde het inzicht van den Raad van Ar beid, maar de Centrale Raad van Beroep besliste bij hoogste uitspraak dat de werk gever inderdaad niet meer verplicht was tot zegelplakken. Deswege restitueer de de Raad van Arbeid te Utrecht het door den werkgever aan zegels teveel be taalde. Inmiddels heeft deze zelfde werk gever ook werklieden in dienst die in aan grenzende gemeenten wonen en eveneens met bun loon boven de 2000 gaan; de Raad van Arbeid te Zeist doet kalm, alsof er geen beslissing van den Centralen Raad van Beroep bestaat en vordert van den Utrechtsclien werkgever zegelplakking ook voor dé werklieden boven de 2000 inkomen. Gebeurt dat nu alleen ter wille van de bureaucratie en zal men nu töoh heuseh den werkgever nopen opnieuw een uitspraak' van den Centralen Raad uit te lokken thans voor de elders wonende werklieden? Dat zou toch wel het toppunt worden van dwaasheid. Inmiddels kost deze gang van zaken het Rijk onnoodige uitgaven aan administratie en den werkge vers absoluut onnoodige 'last. Alleen om dat men wenscht te doen als of er geen Centrale Raad van Beroep beslaat? Of weet men elders niet wat dit college be slist?" V er eenig de vergadering van Zaterdag 17 Se-ptember, 's nam. 3.45. Do heer VAN VOORST TOT VOORST neemt het voorzitterschap waar. De VOORZITTER doet door den grif fier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 12 September 1921 no. 35, waarhij de Minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd heden te drie uren, dos namiddags zioh te be geven naar do Vergadering der Rtaten- G ener aal, teneinde in een vereenigde ver gadering der beide Kamera de zitting in naam der Koningin te sluiten. Do VOOE.ZITTJER benoemt oeno com»—- missie, die den Minister in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, voor afgegaan do'jr da leden der commissie, do vergaderzaal binnen. Do heer RUYS DE BEERENBROUÖK, Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich achter de Ministerstafel en houdt de volgende rede: Har o Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen, do zitting der Staten-Gene- raal in haren naam te sluiten. Dank zij Uwe medewerking, kwamen verschillende wetten tot stand. In het bijzonder zijii to vermeiden de maatre gelen, welke beoogen, verbetering te brengen in de strafrechtpleging en in de ongevallen-verzekering, de regelen, welke het algomeen vormend lager onderwijs beheerscken en de wetten, die nieuwe middelen aanwijzen tot dekking van de tekorten op de Staatsbegrooting. Do Koningin heeft mij opgedragen, U haren dank te betuigen voor uwen ijver cn uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik daze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commissie uitgeleid. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de VOORZITTER do vereenigde vergadering. Onze verhouding tot Amerika. Na mens de besturen van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel (departement Amsterdam) en „De In«dus- trieele Cluib" wordt Maandag 19 Sep I. 'savonds 8 uur, in het gebouw „In-du.i- tria" een bijeenkomst gehouden, waarin inr. D. H. Andreae, handels-attaché bj hot Nederlandsah Gezantschap te Was liinsIon een causerie zal houden over „Onze verhouding lot Amerika"'. DE BEGROETING VAN Il.M. DE KO NINGIN NAMENS DEN BELGISCHEN KONING. De Gouverneur van de Belgische pro vincie Oost-Vlaanderen, baron de Kerck- hove de Deatéffighem, die Vrijdag lc Tf- neuzen onze Koningin namens Koning Albert van Beigic begroet heeft- is geen ombekende voor Nederland vooral niet in den Haag, daar hm vóór de aan vaarding van zijn tegenwoordig ambt, le secrelarïs is geweest van het Belgische gezantschap i" 'j'; Residentie. Graaf de Kcrokhove werd voor hij zich van zijn opdracht bij Koningin Wiilhel- inina ëI,vó kwijten, namens 11. M. aan de grens hij Sas van Gent ontvangen door den Kamerheer en particulier secretaris der Koningin, F. M. L. baron van Geen. die hern per auto naar Terneuzen en aan boord van liet opnemingsvaartuig „Hy- c-ograaf" geleidde en hem, na afloop van bet bezoek bij de Koningin, weder naai de grens vergezelde. Gedenkieeken voor Leger cn Viool. Be onthulling van het gedenkteoken Ier herinnering aan de diensten, door Lager en Vloot gedurende de mobilisatie aan den Lande bewezen, opgericht te Soheve- ningisn, zal, gelijk gemeld, plaals hebbt® door II. M. de Koningin, op Dinsdag -d

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6