LUCHTVERKEER. GEMENGD MIEUWS. KORTE OERSSRTEM. Stadsnieuws. In een 20-tal vitrines bevoneen zich in chronologische rangschikking de verschillende uitgaven van port- en postzegels sinds 1852 in Nederland en de Koloniën in gebruik gesteld. Doch 't waren niet alleen de zegels die het oog der postzegelvrienden bekoorden, maar ook de verschillende ontwerpen, en de vele proefdrukken in hunne diverse kleuren, alles zorg- vuldig gerangschikt, die bijzonder de aandacht trekken. Het eerst werden de Nederlandsche zegels bezichtigd. Deze beginnen met de emissie 1852, waarvan het ontwerp is geteekend door den Belgischen graveur Wiener. De zegels zijn gedrukt aan de Rijks munt te Utrecht. De tweede emissie is die van 1864, waarvan valt mede te deelen dat dit zegel gegraveerd werd door den Neder- landschen artist J. W. Kaiser. Tot 1866 werden ook deze zegels aan de munt gedrukt, doch toen bleek, dat het drukken beter was toevertrouwd aan de firma Joh. Enschedé en Zonen, temeer omdat de Rijksmunt ook niet in staat was, de benoodigde hoeveel heden, waar de vraag steeds stijgende bleek, op Hid af te leveren. In het jaar 1867 werden van dez« tweede emissie de eerste boekdruk- proeven vervaardigd. Tot dien tijd waren de zegels in zgn. plaat- of diep druk gemaakt, doch dit procédé bfeek op den duur te kostbaar, en werd naar een goedkooper procédé omgezien. De steeds volmaakter wordende boek druk verschafte dit. Merkwaardig mogen de eerste proeven in deze emis sie genoemd worden. Zij zijn echter niet ingevoerd. Aanwezig was een aardige teekening van Herman ten Kate, vervaardigd in 1870. Gelijk men weet, was Koning Willem III steeds ongeneigd om te poseeren, doch toen Ten Kate in 1870 met den Koning aan de Hunnen schans vertoefde, nam hij de gelegen heid waar om van den vorst een schets te maken. Lachende scheurde deze het uit het zakboekje van den schilder en gaf toen verlof de teekening te ge bruiken. Het kopje heeft dan ook ge diend voor de emissie van 1872, van welks bekend zegel verschillende fraaie proeven aanwezig waren. Wij komen nu tot 1875 en 1888 in welke emissies nieuwe waarden wer den aangemaakt, tot in 1891, toen de beeltenis van H. M. de Koningin op het zegel kwam. Van deze emissie waren interessante foto's en teekenin- gen tentoongesteld, die zeer de aan dacht trokken. De geheele emissie van 1891 was aanwezig. In 1896 werden de 'noogere waar den vervaardigd, tot in 1898 de kro ning van H. M. de Koningin andere zegels noodig maakte. De volgende emissie was van 1899. Hiervan was, behalve de proefdrukken, aanwezig het door Vurtheim gegra veerde-' portret, met een omlijsting geteekend door W. Steelink. De laatste emissie dateert van 1906 toen weer nieuwe waarden werden aangemaakt. Hierna volgden de jubilea-zegels. Ten eertte het Weldadigheidszegel (Tuberculose) van 1906, vervolgens het M. A. de Ruijter-zegel van 1907, gemaakt naar een teekening van Van den Berg, leeraar aan de school voor Kunstnijverheid te Haarlem, en dan nog het bekende Jubileum-zegel van 1813, waarvoor Berlage het ontwerp heeft geleverd. Ten slotte waren ter bezichtiging gesteld de z. g. n. drukwerkzegels 1896 van 1, \y2, 2 en 2% cent, welk zegel door de philathelisten zeer gezocht wordt. Hiermede was de serie Nederland afgeloopen en was Oost-Indië aan de beurt. Begonnen was met de emissie 1870, waarna volgen de emissies 1874, '77, '83, '86, '90, '92, 1900 en 1902. Opmerkenswaard is ook bij de zegels, dat bij de oude emissies zulke mooie kleuren zijn aangebracht, waarvan het geheim ten grave gedaald is. Ook kunnen bij gebrek aan goede grond stoffen, de zegels van tegenwoordig niet meer in die fraaie verf gedrukt worden. Hier komt nog bij, dat de tegenwoordige afstempeling dwingt tot het bezigen van fletse kleuren, waardoor de keuze dus beperkt wordt. En verder moet bedacht worden dat de postzegel in de eerste plaats een practisch artikel moet blijven, daarna wordt het pas een schoonheids-arti kel. Thans volgden de postzegels in tal van emissies, gedrukt op papier van verschillende kleuren, waardoor verrassende effecten werden verkre- gen- x J Niet minder interessant zijn de eer ste Nederlandsche portzegels, emissie 1870, die niet geteekend doch met de hand gezet werden. Ook waren zij niet geperforeerd. Merkwaardig zijn deze zegels ook cm het feit, dat wan neer een emissie frankeerzegels niet ten volle kon worden uitgegeven, de overgebleven zegels door een opdruk veranderd werden in portzegels. Dit was o. a. ook het geval met de fraaie De Ruijter-zegels. Een vitrine was ingericht voor niet- ingevcerde Indische zegels, naar ont werpen van dr. J. Veth, bestemd voor de emissie 19C9. Ten slotte vermelden we nog de vitrines met de fraaie postzegels voor Cm a £30, emissies 1873, '36, '88, en 89, benevens die van Suriname, emis sies 1873, '79, '83, '88, '90, '92, 1902 en 19C3. In een aangrenzend vertrek waren voorts neg tentoongesteld de laatste emissies Ocst-Indië 1913, met ontwer pen gemaakt door D. Harting en de bekende emissie 1914. Ter opluistering waren aan de ten toonstelling toegevoegd eenige cli chés boekdruk in twee kleuren, ver der cliché's van het 1-kleurige boek druk-zegel en het 1-kleurige plaatdruk zegel Luxemburg, een prachtzegel van Perzië niet boekdrukrand en plaat druk omlijsting. En voor hen die hierin belang stel den, was ten slotte nog ter bezichti ging gesteld een perforeerkam en een perforeerplaat, benevens een zak met Arabische gom, in onopgelosten toe stand. TENTOONSTELLING VAN SCHIL DERIJEN DOOR ALBERT SER- VAES BIJ SMIT. Over de teekeningen van dezen kunstenaar, zijn bekende lijdviista- freelen, schreven we uitvoerig naar aanleiding van de tentoonstelling daarvan die in Augustus in bovenge- noemden kunsthandel werd gehouden. Thans zijn daar ten aantal schilderijen van Servaes geëxposeerd n. 1. de serie „het boerenleven" welke is ingedeeld in vier groepen s. w. de Eerste H. Communie,het Huwelijk, de Geboor te en de Dood. Een serie landschappen bij ondergaande zon en ?eni? sneeuw ge- een cn- lanaschappen vormen verder me: een schilderij ,.de Boodschap aan y ia" de tesiocnetelling. Servaes ais „teekensar" heef: meer indruk op ons gemaakt als ce „schil der" Servaes en het ware misschien beter geweest eerst"«e schilderijen te tocnen. De machtige indruk die de teekeningen teweeg brachten had de verwachtingen misschien te hem spannen. Toch spreekt ook hier persoonlijkheid en wel een por: iijkheid, getuigend van vrornen een voud. Servaes heeft in de techniek iets eigens, hii schildert dik, bree.i en zwaar in een gedegen kieur die soms aan de werken van Van Wijngaards herinnert. Bepaald opgewekt is dit werk maar zelden, doch stemming is er altoos. Een stemming die voor al ook verkregen is door de werking van het licht, hetzij binnenshuis of buiten. Men zie bijv. de „huwelijks plechtigheid", waarbij de Abdis van het kerkgebouw in gouden lichtschijn is gehuld waardoor aan dit tafr^el een gewijde stemming wordt gegeven. Stemming is er ook waar de bruidjes ter kerke gaan naar het bedehuis dat met z'n omgeving een beeid is van vredige rust. Stemming, maai schrijnend somber, is er in „de begra fenis" waar de dragers met hun last als zwarte silhouetten tegen het sneeuw- kleed afsteken. Ook de landschappen zijn stemmingsbeelden. Oogenschijn- lijk bieden ze weinig verschil doch bij ernstige beschouwing ontdekt men wel degelijk „momenten.." Het schilderij „Maria Boodschap" is van een uiterste verfijning, verdroomd haast, zooals Thijs Maris dat deed doch bij Maris bleef ons meer over, Servaes verdoe zelde te veel onder den sluier van lichte tinten. Deze beschouwing wil slechts zijn een „résumé, we moeten voor ditmaal daarmede volstaan en besluiten gaarne met de opwekking tot een bezoek aan deze tentoonstelling, waarvoor het woord „belangrijk" zeker niet te veel is. M. v. d. W. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 21 Sep tember 1921, des namiddags ten 1 y2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift Mej. O. Loreij, om eervol ontslag als onderwijzeres 2e Opleidingsschool voor jongens en meis jes. 2. Voorstel Commissie bedoeld in art. 166 der Gemeentewet tot vast stelling eener Verordening tot herzie ning der strafverordeningen. 3. Voorstel Commissie bedoeld in art. 166 der Gemeentewet tot wijziging der Verordening, regelende het toe zicht op vee en vleesch. 4. Voorstel B. enW. tot beschikbaar stelling gelden voor den bouw van een hulplokaal voor een bijzohdere school. 5. Voorste] B. en W. ïn-zake yerzoek der Vereen, tot stichting en instand houding van scholen met den Bijbel. 6. Voorstel B, en W- tot wijziging der Verordening, regelende jaarwedden van onderwijzend personeel bij het Midd. Onderwijs en aan het Gymna sium. 7. Voorstel B. en W. vaststelling Verordening tot heffing en invordering van schoolgeld voor lager onderwijs. 8. Voorstel B. en W- vaststelling Verordening tot heffing en invorderin van schoolgeld voor middelbaar on derwijs. 9. Voorstel B. en W. verleenen ver gunning toegangssteiger aan den Spaarndamschen weg. 10. Voorstel B. en W. aankoop grond aan den Verspronckweg. 11Voorstel B.en W. verleenen waar borg voor betaling van renten en af lossing van geldleeningen ten behoeve bouw middenstandswoningen. 12 Voorstel B. en W. vaststelling Verordening tot heffing en invordering der Straatbelasting. 13. Benoeming tijd. leeraren en ieera- ressen aan het Gymnasium. 14. Benoeming leeraar aan de H. B' S. met 3 j. c. enz. 15. Herbenoeming gemeente-vrced vrouw. September a.s„ des iaamididag® te half 4. lie Minister ran Staat, oud-Minister van Binnenlanidsdhe Zaiken, Mr. P. W. A. Cort van der Linden, zal daaiibij ©en redevoe ring uitspreken, terwijl de generaal b. d'. C. J. Snijders, oud-eppertbevellhebiber van land- en zeemacht, Ilare Majesteit zal welkom heeten en Haar uitnoodigen tot de onthulling over te gaan. De heer H. M. van B ommelen, voorzit ter van de Koninklijke Ned. Vereenuging „Onze Vloot", zal het monument in ei gendom overdragen aan de gemeente 's-Gravenihage, waarop nomenis deze de Burgemeester het monument zal aanwaar- daarudt zegt het verslag dat eemgien tijd later in een galerij van een der mij nen een ongesloten en onbeheerde sohiet- tkist werd aangetroffen, waarin zich dyjia. mietpafronen bevonden, waarvan dus iedere kwaadwillige zich kon meester maken. Behalve mededeelingen van kachel-ont ploffingen werden door het staatstoezicht ook eenige verdachte voorwerpen ontvan gen, die in verschillende deden van ons ian in de kolen gevonden waren. Bij on derzoek bleken deze voorwerpen gewoon. lijk afgeschoten veiligheid-sontstckers te s zijn, waarin nog een klein stukje afge- schoten lont zat. Na begin September Leger en Vloot en het Nederlandsch- I 1920 zijn dat jaar geen verdachte voor- Indisdhe leger zullen vertegenwoordigd werpen meer gevonden, althans niet meer worden door deputaties. j ontvangen. Wd werden nog op 14 De voorzitter der vereenig-ing „Indië November 1920 in een woonwagen nabij Weerbaar", de lieer K, A. R. Bosscha, zal Hoensbroek tien ongeschonden dynamiet- namens die vereeniging een krans bij hetpatronen aangetroffen en aan de maré- monument neerleggen, j dhaussees aldaar ter hand gesteld. Ver- De ontwerpers van het gedenkteeken, moedelijk waren deze patronen door een de heeren Toon Dupnis en D. Roosenburg j mijnwerker in den wagen verstopt. Een- zullen bij de onthulling tegenwoordig zijn. maal werd ook een man er op betrapt, Federatie van R.K. Vrouwenbonden in dat hij met dynamiet op visoh schoot. Nederland. De Federatie van R.K. Bij verhoor, biedt hij op een der mijnen Vrouwenbonden in Nederland verzoekt te werkzaam te zijn en liet hij doorschcme- melden dat mevr. NoletKreyns niet als vertegenwoordigster der R.K. School van Maal schappelijk werk te Sittard het Con gres der R.K. Int. Arbddsters te Brussel heef! bijgewoond, doch als vertegenwoor digster der Federatie van R.K. Vrouwen bonden in Nederland. Uit de Sigaren-industrie. Het R.K. Verhond van Zuidelijke Sigarenfabrikan ten heeft in zijne Dinsdag te Eindhoven gehouden vergadering besloten, tot op heffing der Vereeniging. (Tel.) MINSTENS VOORBARIG. De „Msh." meldt, dat een in de „Tel." voorkomend bericht, als zouden de ge meentebesturen van Amsterdam, Rotter dam en Utrecht binnenkort een adres tot den Minister van Arbeid richten naar aan leiding van diens circulaire dd. 1 Juni j.l., op zijn minst genomen voorbarig is. Er heeft over deze aangelegenheid1 wel iswaar een bespreking plaats gehad tus- schen de betrokken wethouders van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht doch de zaalk is vooralsnog in het stadi um van overleg. STAATSCOMMISSIE S ALA STEERING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Do werkzaamheden van bovengenoemde Staatscommissie naderen haar einde. De Commissie heeft zich na het indienen van het voorloopig verslag bezig gehou den met het ontwerpen van een salaris regeling voor afzonderlijke nog niet be handelde groepen als brandweer en ver plegend personeel. Voorts ontwierp zij een regeling voor het onderwijzend per soneel bij het middelbaar en het gym nasiaal onderwijs. Aan de hand van cri- tiek, welke van verschillende zijden was geuit, heeft de Staatscommissie enkele onderdeelen van het voorloopig rapport nador overwogen. In een ontwerp van wet en van een algemeenen maatregel van bestuur heeft de Staatscommissie haar verschillende vensehen neergelegd, terwijl een afzon derlijke, door haar ontworpen algemeene maatregel do regeling bevat van een Rijkscommissie van overleg voor gemeente ambtenaren. In de onlangs gehouden vergadering heeft de Staatscommissie voornamelijk be handeld de vraag, of zij in verhand ïnet veranderde omstandigheden op econo misch gebied wijziging zou moeten bren gen in het peil der door haar voorge stelde salarieering. Thans neemt zij aan het eind harer werkzaamheden, alvorens het eindrapport in definitieve redactie kan worden vast gesteld in behandeling het vraagstuk van de kosten der voorstellen. KACHEL-ONTPLOFFINGEN. 1 Het staatstoezicht op de mijnen: heeft verleden jaar oen uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oorzaiken van de veel vuldig plaats gehad hebbende kadbelont- ploffingen, veroorzaakt door de aanwe zigheid van ontplofbare stoffen in de liuisb randik olen. Het jaarverslag over 1920 van den hoof..!-ingenieur der mijnen bevat daar over uitvoerige bijzonderheden. Zoo moest allereerst worden uitgemaakt, of <i-e huisbramiikolen, waarin de ontplofbare stoffen, die de ontploffingen veroorzaakt zouden hebben, waren aangetroffen, af- komslig waren van de Nederlandsche ko lenmijnen, en zoo ja, van welke. Inder daad bleek, dat de kolen steeds van Ne derlandsche mijnen waren betrokken, dan van de eene en dan weer van de andere mijn. UiL proeven bleek verder ten duidelijk ste, dat alleen gevaarlijk zijn ontplofbare stoffen, voorzien van een slaghoedje, dus zoogenaamde slagpatronen, al of niet voorzien van lont. Bij de mijubesluren werd .in dit verband aangedrongen op het nemen van maatregelen, teneinde zooveel ren, dat hij de dynamiet van een voor- ma n-scthi e tweester der mijn gekocht had. Op grond van het arheidersreglemen't der betreffende mijn, leidde de tegen dezen voorman-sohietmeester ingestelde straf vervolging lot vrijspraak. Naar aanleiding van dit geval, werd aan den officier van justitie te Maastricht, medewerking verzocht, om ter zake stren gere maatregelen ingevoerd le krijgen, ter wijl bij de mijn-directies op herziening van de redactie van het arbeidsreglement op het betrokken punt werd aangedron gen. Deze aangelegenheden weiden mtas- schen nog niet tot oplossing gebracht. Echter mag, volgens het verslag, wor den vastgesteld, dat als. gevolg van de genomen maatregelen, kachelontploffin gen nagenoeg niet meer voorkomen. WIJZIGING KIESWET, PROVINCIA LE WET EN GEMEENTEWET. Door de regeering worden in verband met de tweede lezing van dé wetsontwer pen tot wijziging van de Kieswet, Provin ciale Wet en de Gemeentewet in overleg met de Commissie van Rapporteurs een aantal wijzigingen in deze wetsontwerpen voorgesteld. Mei betrekking lot de Wijziging van de Kieswet wordt medegedeeld, dat bij het overleg tussohen de Regeering en de Com missie van Rapporteurs is gebleken, dat ,het ontbreken van een overgangsbepaling ten aanzien van enkele bepalingen tot moeilijkheden aanleiding geeft. Daar het invoegen van ©en dergelijke bepaling niet noodzakelijk is geworden door hij de eer ste lezing aangenomen wijzigingen of die verwerping van artikelen, kan die invoe ging niet bij tweede lezing geschieden. Bij de regeering is du overweging hiervoor een afzonderlijk wetsontwerp in te dienen. Met betrekking tot de wijziging van de Provinciale Wet wordt er de aandacht op gevestigd, dat het amendement van den heer Rutgers op de Kieswet om de uitge vallen candidates die daartoe den wensoh te kermen geven, op hunne oorspronkelijke plaats op de lijst tc herplaatsen, in plaats van onder aan de lijst, niet is overgenomen in de Provinciale Wet evenmin als m de Gemeentewet, omdat de argumenten, wel ke voor deze bepaling ten aanzien yan Ka merverkiezingen gelden, niet in dezelfde mate kunnen worden aangevoerd voor verkiezingen voor de Provinciale Sla- ten en de Gemeenteraden, zoodat deze wij zigingen niet geacht kunnen worden nood zakelijk le zijn geworden door het bij eer ste lezing aangenomen amendement. VIERDE R.K. MIDDENSTANDSCONGRES Te Roermond wordt op 26, 27 en 28 Sept. het 4de R.K. Mi'ddcnisttandsoongres gehou den. -I Programma en dagverdeehng zijn als volgt: ,K Maandag 26 S-nt. kwart na 8 uur offt- cieele ontvangst detr besturen en genoo- digden door Burg. en Wethouders van Roermond, ten Stad huize, 9 uur concert op het Munsterplein. Dinsdag 27 Sept. voonm 9 uur H. Mm, op te dragen door Z. D. H. Mgr. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, de Kathedrale Kenk van den Heiligen Chrislophorus. Half 11 uur opening van het Congres. Namiddags half 3 Mtdda„- vcrgadcring, Circa 3 uur zal Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roer mond, het Congres niet een bezoek ver eeren. Half 6 uur gemeenschappelijke maaltijd. Des avonds half 0 feestavond in de groote zaal van 'liet St. Ghristoffel- liuJs. Woensdag 28 Sopt. voorna. 9 uur H. Mis in de O. L. Vr. Munsterkerk (Mm.n- stesrple'm), op te dragen door den Wel- eerw. heer L. Leescns, Adviseur dor af- deel'ing Roermond', 10 uur heropening van het Congres. Namiddag half 2 uur Mid dagvergadering. Circa 4 uur sluiting van het Congres. Na sluiting half 5 uur ge zamenlijk bezoek aan de kapel van O. L. Vrouw in 't Zand en het Kruiswegipark, alwaar plechtig Lof om 5 uur. 's Avonds 9 uur ooncert in den Harmonietnin Ka- mogolijk te voorkomenv dat dynamiet on- pellerlaain, welwillend aangeboden door opzettelijk in de huisbrandkolen terecht nf(ieelijig „Symphonic" der Konink- zou komen. Het bleek echter, dat ook op zettelijk dynamiet in do huisbraudkoloii werd gebracht en dat vermoedelijk ver schillende ontploffingen hieraan le wijten zijn geweest. maand Augustus 1920 werden namelijk, naar het verslag mededeelt, in twee wagens nootjeskolcn, afkomstig van een der Limtmrgsohc mijnen, twaalf ge- heelc, volkomen onbeschadigde gelatine- dynamic t-pa tronen gevonden. Daar deze 2 c M. lan"C patronen niet zonder be schadigd te worden de kofaen'zeven. zou den hebben kunnen passeeren, volgde hieruit, dat ze vermoedelijk opzetten.,.,, na het wassdh-en en zeven, in ne to n werden ingebracht. Om de daders van dergelijke handelingen te vatten, werden in overleg met de mijnbes turen bijzondere maatregelen getroffen bij het verstrekken van de in de ondergrondsohe werken der mijnen benoodigde patronen. Door het staatstoezicht werd bovendien voorge steld: le. om het schieten uitsluitend aan sohic'meesters op te dragen en 2e. om verdachte arbeiders en schietmeesiers op ongeregelde tijden tc laten fouilleeren. Tot dit laatste werd echter door enkele mijnbestuurdcrs om principdeele redenen voorloopig nog niet overgegaan. Ook het aanstellen van bepaalde schiet meesiers, werd door de bestuurders van twee mijnen niet noodig geacht. Dat zulks echter zeer zeker noodig was, bleek lijike Harmonie van Roermond, Directeur <te heer Max Guillatime. EEN NIEUW NEDERLANDSCH VER KEERSVLIEGTUIG. Dat is de geweldige eendekker, een ■niieu tyipe Fokker-verkeersvliegtuigdat Voorzien is van een 400 P.K. Liberly-mo- lor heeft een vlucht van 3 M. en is 16 M. lang. De 450 L. brandstof voldoen de voor zes vlieguren is geborgen in een tank die, boven den romp gelegen, geheel door den vleugel omsloten wordt. In den romp zelf zit de bestuurder links van den motor. De rest is voor de pas sagiers: lien kunnen er zeer gemakkelijk en genoeglijk in reizen. En iu een spe ciaal daarvoor gebouwde inrichting kan nog elk een 25 K.G. bagage bergen Zoo op den gromd maakte de machinie een zeer prettigen, comfortabelen indruk: portieren, die toegang tot de passagiers ruimte geven en de groote ramen „doen" het zeer goed. In de lucht is de machine comfortabeler nog dan de F 3. Het toe- slel ligt uiterst vast en maakt een buiten gewoon zekeren indruk. kokker vloog de „kist" met veel vaardigheid; nog steeds is hij een der beste, meest geroutineerde en gevoelige vliegers van o-nzen lijd. De crod» aan elke beweging. Heit landen vooral was voor treffelijk: de landingissnelhedd uiterst ge ring. Deze nieuwe F 4. die bestemd is Voor Aimerjika, wordt geacht een snelheid van 170 4 180 K.M. per uur te kunnen ontwikkelen. Om eenigen indruk te krijgen omtrent de capaciteiten van dit nieuwe product van Nederl. nijtverheid de machine is geheel in de fafriok te Veere gebouwd kan orden meegedeeld, dat er reeds vluchten mee zijn gemaakt met 10 en eens met 12 personen en dat de vlieg - vaardigheid der machine eenvoudig bui tengewoon was. Zwaarder belast is het vliegtuig nog niet, omdat de juiste schroef die voor dat toestel bij den 400 paards Liberty past, nog niet voorhanden i«. Dan echter zal het toestel, dat zelf 2000 K.G. weegt, nog eenmaal dat aantal K.G. ais nuttigen last kunnen vervoeren. DIEFSTAL AAN EEN POST KANTOOR. Als verdacht van diefstal van den blikken geldtrommel, inhoudende een be drag van ongeveer f 5500 uit het kan- ttoor der Posterijen aan de Platutage Middenlaan te Amsterdam, heeft de po litie gearresteerd een 22-jarigen post ambtenaar terwijl wegem bo m in d ze zaak een 21-jarige loodgieter werd a n- gehouden. De verdachte, die aan het bureau een bezoek bracht had de gele genheid, dat de aldaar werkzaam zijnde telegrafist aan het seintoestel geroepen werd, aangegrepen om zich meester te maken van den geldtrommel. Van het ga stolen geld is slechts f 1500 terugge vonden. ERNSTIG ONGELUK. Zondagmorgen tegen acht uur was de lijnwerker der gameentetelefoon van Duurling op de Scharnderweg te Maas tricht bazig met het maken van le.d ngen Toen hij in den te'efo ,npaal geklommen, den laatsten draad daaraan doorknipte, viel de paal om en werd van D. daar onder geslagen. Zwaar g kwet t werd d: ongelukkige na voorz n te z ;n van de laaatste Heilige Sacramenten door den geneeskundigen dienst overgebracht naar Calvarienberg. Zijn toestand is hoogst ernstig. De man is gehuwd en vader van een kind. DRINGENDE WAARSCHUWING. Dr. E. Ba'ot te Elirioum schrijft in „De Kampioen" Automobilisten worden dringend go- waar ohuwd voir het d >rp Huizen. „In boorlingen" had len Zondagmorgen 4 September herl netjes en d b el aan eengesloten rij vuistdikke glasstukken (meest bodems van flesschen) dwars over den weg golegi, en wel precies om den boek, waar de weg van Blaricum naar tNaardon afdraait, dus midlen in het dorp, vlak bij den wegwijzer van d n A. N. W. B. VERGIFTIGING DOOR VLEESCH. Te Wageningen hebben zich bij een tiental personen na h t eten v n vleo cu hevige vergiftigingsverschijnselen voor gedaan. Twee patiënten zijn er ernstig aan toe. Het vboseh is gekocht bij drie slagers, maar afkomstig van eenzelfde rund, dat na do slachting goedgekeurd was. Op last van den gemeen te veearts- keurmeester is Vrijdag ivonl bij bedoeld slagers alle vleesch in beslag genomsn en verzegeld. VERGIFTIGING DOOR ANILINE- POTLOOD. In een artikel in de „Journal of tho America Med. Association," wordt or op aangedrongen, om toah. vooral' en zoo' grondig mogelijk afgebroken punten van aniline-inktpotlood, die in de huid of de weefsels zijn achtergebleven to ver wijderen. Als dat maar binnen een uur gebeurt, kan hot geen kwaad. Na ver loop van dien tijd last hot iniline-violot langzamerhand op en d ingt de weefsels binnen, waar het aanleiding geeft tot prikkeling en ten slotte tot het on'staan van ziokcl kj vr ancle ingon n don vo m van woekeringen (gian lomeri). Inktpot lood is gemaakt van een mongsel van graphiot, aluin, kaolins en een basisohe alinekleurstof van de triphsnyl-methncn- groep, meestal metkyl-v'o et. Dezo ki m stof oefent ais al.e koo.teorprcducten een hevig irrit erenlen invlool op de vesf eL uit. Daarom komen er in de alil'no- en koolteerindustrie zooveel lij Iers aan ec zemen. papiilomen en ook aan kanker voor. Ten overvloede heeft men dezo uitwerking door proeven op konijnen en ratten kunnen aantoonen. EEN BUITENGEWONE VANGST. Drie rechercheurs te Amsterdam de den Zaterdagmiddag een buitengewone vangst. Zij hadden er lucht van gekre gen, dat iemand in de oude stad zil- vorwork trachtte te verkoopen, dat af komstig was van een inbraak in hot hotel Jan Tabak te Bussum. Het spoor voorde ben naar de eerste verdieping van perceel Oudezijd j Ach terburgwal 15. Daar troffen zij, behal ve de bewoonster, ook den man aan, die van den inbraak verdacht werd. In dezelfde kamer vond het drietal een greo- te zak, als vorken, lepels, vischmesjos, vischvorken en ander eetgerei. De zak was zoo zwaar, dat het optillen moei lijk was. De man werd gearresteerd. Op het bureau Warmoesstraat viel hij al dadelijk door de mand. Hij bekende in gebroken te hebben in Jan Tabak en had daar een rooftocht ondernomen. Het gestolene nam hij mee in een zak- Hij had deze braak verricht, in gezelschap van een medeplichtige. Daar hij liet zil ver niet mee naar huis durfde nemen, bracht hij het naar het bewuste perceel aan den Achterburgwal, waar een juf frouw woonde, met wie hij vroeger ker mis te Zaandam had gevierd. Vandaar uit wilde hij de partij stuk voor stuk verkoopen. De man moet geen beroepsinbreker zijn. Tgphus te Amerongen. Öp telegrafi sche aanvraag van den burgemeester van Amerongen verzond het Nederlandsche Roode Kruis uit zijn kringmagazijn te Utrecht en het magazijn van het hoofdbe stuur te 's-Gravenhage, bedfoumituren en hospitaal-goederen ten dienste van de ty- phuslijders aldaar. De burgemeester ver klaarde zich zeer erkentelijk voor deze spoedige hulp. Gearresteerd. Te LntteradeGeleen zijn aangehouden, de 16-jarige Duitschers S. en K. uit Düsseldorf, verdacht van vele diefstallen in Tegelen; daar ontvreemdden zij kleedingstukken, machine-onderdeelen, geld, enz. S. .werd opgesloten in het huis van bewaring te Roermond en K., die ver dacht wordt, nog tal van diefstallen in Zuid-Limburg te hebben gepleegd, werd naar Maastricht overgebracht. Niet pluis. Op de studenten-sociëteit Phoenix te Delft is het tegenwoordig niet pluis. Gedurende de laatste week zijn er toch niet minder dan vijf rijwielen uit de oewaarplaats ontvreemd. Hoewel vergissing hierbij mogelijk is, mag daarvan geen sprake zijn hij de vermissing van porte- leuilles uit de in de kleedkamer hangende overjassen. Kwaadwilligheid1 Om en bij de ge meente Delfzijl komen in den laatsten tijd zeer vele branden voor, die óf op Zater dag- óf op Zondagavond plaats hebben. Juist dat feit geeft aanleiding aan kwaadwilligheid te denken. Het onderzoek naar den laatsten brand wordt reeds in die richting door de politie, die enkele aan- wijzigingen heeft, geleid. Onder de dorschmachine. Te SL Oe- denrode is de 12-jarige v. d. L. onder een dorschmachine geraakt en aan de gevolgen overleden. Geschorste gasdirecteur. Te Oude Pe- kela is de directeur van de gemeentelijke gasfabriek, J. W. A„ geschorst. Koeien uitbesteed. Bij den veehouder S., te Weesperkarspel, zijn veertig koeien uit de omgeving van Kuilenburg uitbe steed, om daar gedurende den kwaden tijd te weiden. Onder een wagen. Een ongeveer 7- jarig zoontje van H. Boonstra te Steenwijk was Donderdag, na middagschooltijd op •de koppeling tusschen een paar met steen kool beladen wagens gaan zitten om een eindje mee te rijden, teneinde naar zijn moeder te gaan, die op het land aan liet aardappelrooien was. Het ventje viel van zijn gevaarlijke zitplaats en werd door den achtersten wagen overreden. De borstkas werd hem daarbij geheel ingedrukt. In ho- peloozen toestand werd het kereltje hij dr. Koster binnengedragen. Inbraak. Te Bussum is Vrijdagnacht ingebroken in een huis op den Amersfoort- schen straatweg. Er wordt voor bijna f 2000 aan zilver, enz. vermist. Onderweg verdwenen. De firma Ge broeders van E., te Rotterdam, heeft bij de politie aldaar, naar de „N. Roti. Crt." meldt, aangifte gcAaan, dat met het motor schip „Avontuur" voor de firma van Rot terdam naar Arnhem, 50.000 kilogram mais is vervoerd en dat men bij aankomst te Arnhem bij de uitlading 2000 kilogram te kort is gekomen. Overreden. Te Nijega zoo meldt de „Leeuw. Crt." wilde de hulpconducteur K. Visser van de goederenlram uit Drach ten een paar wagens afhaken, die met hout geladen waren, terwijl de tram nog in be weging was. Hij struikelde en kwam on- dei de tram terecht. De dood trad onmid dellijk in. Een paar wagens ontspoorden, doch konden door eenige arbeiders weer op de rails geplaatst worden. Ontvreemding. De Leïdsche re cherche Ijcelt te Rotterdam gearresteerd A. A. L., die bij do firma Vroom en I) rees man to Leiden, waar hij in dienst betrekking was, f 25G0 heeft ontvreemd. Vit den trein gevallen. Tusschen Biockerhaven en Enkhuizen is Zaterdag een 5-jarige wees van Terschelling, die onder de hoede van zijn grootmoeder het reisje maakte, motie door zijn eigen schuld uit den snellrein gevallen. Het kind kreeg ecri bloedende wond aan het hoofd en en kele kneuzingen, maar overigens is het er goed afgekomen. Inbraak te Amsterdam. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is aan het Itokin 63, te Amsterdam, een bruta le inbraak gepleegd. De daders bracli en een bezoek aan twee lokalen, en namen daar voor een groot bodrag circa 15C-0 gulden, a.n rran.e'.s, borstrokken cn wol len ondergoed mee. Op 'n andere ver dieping ma k en ze een brandkast open, waarvan de sleutel zich in de lade van een lessenaar bevond. Het geld, ten bo drage van van f 100, werd gestolen. DE BEZICHTIGING VAN DE POSTZEGELTENTOONSTELLING. Zaterdag werd te Haarlem de twaalfde Nederl. Philateliistemdag gehouden in de groote bovenzaal van de Sociëteit „Ver eeniging". Om half elf werd de 12e alge meene vergadering van den Ned. Bond van Vereenigingen van Postzegelverzame laars gehouden. Daarna was er gonieen- schap]x4ijke lunch in café Brinkmann. Vervolgens werd in groepen een tentoon stelling op het gebied van paslzegcld rink- kunst bezorgd, in ge richt bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. Wij waren in de gelegenheid, even eens de tentoonstelling le liczichtigen. Bedden rati drenkelingen. Donder dagavond had in de Overdekte Zwem- en Badinrichting te Utrecht oen examen plaats, uitgeschreven door den Ned. Bond tot het Bedien van Drenkelingen voor de leden van dien Bond. Uit den Ilaag, Noordwijk aan Zee ett Utrecht waren candidates opgekomen, .terwijl uit Haarlem deelnam de hoer J. Noordeloos, Instructeur der Gemeente lijk© Zweminrichting. De heer Noodelote slasgde voowel voor het Medisch als Technisch doel van Diploma B.; het was jammer, dat genoemde heer, die hoopte gelijk ook het diploma O. to behalen, bij de plaat ste oefening voor B. door giadheidvan de bassinwsnd kwam te vallen op een stalen kabel, waardoor een pas gesloten wond openging en nu sseker do kans verkeken was het examen O. af te leggen. Statuten. De „Staatscourant" be vat de statuien van „Het Schoterkwar tier", gevestigd le Schoten, thans ge naamd: Vereeniging „Het Eigendom", afdeeling van den Nedcrlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren cn Bouwkundigen, gevestigd tc Haar lem. Oppassen. Het kaslanjegooien is weer in vollen gang cn wel in die mate dat de projectielen overal heenvliegen. Zelfs werd gistermiddag een juffrouw op de Dreef met een steen 7.00 getroffen, dat zij een bloedende wonde opliep aan bet hoofd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7