Eerste De Millioenennota. Doorzetten. Stadsnieuws DAMIAATJES WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1021 44ste JAARGANG No. 13044 F PER WEEKf 0.25 RANCO PER P03 T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1740, POSTREKENING No. 5970. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 22 SEPTEMBER. Onthulling „Lootsbank." ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Tegen de Straatbelasting. Fraude. LANGS DEN WEG. Onze Rechtbank Verbrpp4itHr P"kswe^ HaarlemDon Haas. VAN ONS KANTONGERECHT. NIEUWE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHA PPEN* PER KWARTAAL T 3.25 BUREAUS! Ter begeleiding van dé gisteren, gelijk net de Troonrede ingediende Staatsbegroo- ting voor 1922, is het gebruikelijke over zicht over de Staatsinkomsten en -uitga- ven van de hand van den Minister van Financiën, verschenen. Dit jaar werd deze millioenennota met ongewone spanning verwacht: de onzeker heid van den economischen toestand doet ons nieuwsgierig vragen in hoeverre de staatsmiddelen tegen de wisselingen der conjunctuur bestand zijn; en ook en vooral, welke leiding de nieuwe Minister van Fi nanciën in dezen hoogst zorgelijken tijd zal nemen. De Troonrede deed al reeds een zeer somheren loon hooren, maar die enkele klanken .zegden nog weinig positiefs. Het verblijdende in de nu verschenen uiteenzet ting is, dat men aanstonds de taal beluis- c van een man, die met bekwame hand le cijfers heeft gegroepeerd, ze beschouwt in hun werkelijke waarde, met koelen blik overziet, wat er gunstigs en vooral ongun stigs in de getallen schuilt, om dan met een vast gebaar naar een zeker doel te wijzen en tevens de middelen aan te geven »r toe te geraken. Over de zienswijze van den heer De Deer kan men denken zooals men wil 'iedere begrooting houdt nu eenmaal een dement van speculatie in dankbaar moet men zijn, dat er nu eindelijk iemand aan de lade van de schatkist zit, die de moeilijkheden van Rijksgeldbeheer in alle Dnderdeelen beheerscht en die een program 'itslippelt, een koers aangeeft, waarnaar te ichten valt. Dat vooral hebben wij in zijn 'oorganger gemist; dat gebrek aan leiding geven is altijd onze grief tegen Minister De Vries geweest. Wij zullen onze lezers niet met de mil- Uoenencyfers der verschillende diensten, do tekorten en overschotten van vroegere dienstjaren enz. vermoeien. Maar wel zeer leerzaam is het kennis te nemen van de toclicni,.,a, welke Minister De Geer bij i 1 tekort op de Staalsbegroo- u, i, omdat daarin tevens zijn linos. urogram is aangegeven, een Program, waarmee heel de Regeering zich ihoet hebben vereenigd. Do Minister dan becijfert aan uitgaven voor 1922 een bedrag van f 854.5 millioen Aan ontvangsten f 606.5 millioen, een te kort derhalve van bijna 247 millioen, waarvan op den gewonen dienst ruim f 48 millioen. Nemen wij dit cijfer van f 48 millioen tekort op de gewone middelen goed in het °og en hooren wij, wat de Minister daar- 0ver te zeggen heeft, 't Is de kern van zijn i>c( oog: Het te! ;ort op den gewonen dienst ad f 48.050.020.31^, hoe aanzienlijk op zich zeil ook, is niet dan na ingrijpende be sparing op tal van aanvankelijk uitgetrok ken, nuttige uitgaven bereikt geworden. Met tientallen millioenen is de oorspronke lijke raming verminderd. Zooals het te kort zich thans vertoont, vindt het dan ook in hoofdzaak niet zijn grond in het voor dragen van betwistbare, niet-verplichte, nieuwe uitgaven. F.r moge, zegt de Minis ter, over de volstrekte noodzakelijkheid van sommige, niet op de wet berustende hicinve uitgaven nog verschil van gevoe- 'en mogelijk zijn, schrapping van deze zou j' het eindcijfer van het tekort slechts ge lagen invloed oefenen. De voornaamste oorzaak van den tegen- vvoordigen toestand is wel het feit, dat het Vol loen aan de wettelijke verplichtingen, in do laatste jaren op den Staat gelegd, Uitgaat boven de capaciteit van de thans voorhanden middelen. Door hei onuitput telijk lijkend middelenaccres der vooraf- jaren, en misschien ook een wei- m§ onder den invloed van den oorlogstijd, r,le aan het angstvallig wegen van finun- C!0pte mogelijkheden weinig bevorderlijk Was- z'jn wij als volk in den toestand ge makt hot van te leven boven onze kracht. Nu '"'ddelenaccres tot staan komt, en in J" tegendeel verkeert, treedt dit aan den 3a heeft ons in de moeilijkheid gebracht Zljrt niet bovenal de crisislasten. Zij "''hen aan het nu ontstane tekort geen De crisisdienst had een naar omstan- 'naeden niet onbevredigend verloop. Van fp ''uim 2100 millioen crisisuitgaven (tot °n "mt 1920) is ongeveer 880 millioen rct'Hstreeks gedekt uit de opbrengst der W.-belasting en uit andere middelen, waaronder aanvankelijk de Verdedigings- kv'ostingen. De overige 1220 millioen zijn te-"' "neten uit leeningen, waarvan de ren te en aflossing thans meer dan gedekt wor den door de inkomsten van het leening- fonds 1914, welke inkomsten bestaan in opcenten op verschillende belastingen en sedert 1920 ook in de opbrengst der Ver dedigingsbelastingen. De inkomsten van het leeningfonds 1914 bedragen op het oogenblik de verdedigingsbelastingen in begrepen een kleine 100 millioen. Wan neer geen crisislasten te dragen waren ge weest en niettemin die extra-heffingen wa ren ingevoerd geworden, een op zich zelf reeds vrij ondenkbaar geval zouden derhalve 100 millioen meer voor den ge wonen dienst beschikbaar zijn geweest. Afdoende bate zou dit waarschijnlijk niet gebracht hebben. Het uitgavenaccres wa re er vlot overheen gespoeld. Men bedenke bijv., dat iu het ééne jaar 1920 de raming der gewone ontvangsten met ruim 184 mil lioen door de uitkomst is overschreden en niettemin de dienst van dat jaar een tekort heeft opgeleverd ingevolge van suppletoire aanvragen. Hoe snel ook de toename der ontvangsten in de laatste jaren was, de uitgaven haalden haar steeds spelend in. Niet de crisislasten als zoodanig hebben ons in de moeilijkheid gebracht. Wel de verschijnselen, die de oorlogscrisis hebben begeleid, en daaruit zijn voortgevloeid, waaronder de waardedaling van het geld en de wisselvalligheid der financieele voor uitzichten. Wij slaan thans, gelijk gemeld, voor het onloochenbare feit, dat wij als volk boven onze kracht leven. Een particulier, die in zoodanige positie is geraakt, gaat „zich be krimpen". Voor den Staat schijnt geen an dere uitweg mogelijk. „Zich bekrimpen" beteekent niet slechts verspilling tegengaan - - wat in alle lijden aanbeveling verdient, maar beteekent afzien van sommige be geerlijke en nuttige zaken, die overigens haar geld ten volle waard zijn. Dat ook voor het gemeene huishouden het oogenblik daartoe kan aanbreken, ligt voor de hand. Wie het nationaal inkomen deelt door het aantal inwoners, of juister door het aantal gezinnen van gemiddelde grootte, komt tot een niet te ruim aandeel voor elk gezin. Hij komt tot een aandeel, dat de voldoening van materieele en ideëele behoeften slechts op bescheiden voet toelaat. Door de individueeie inkomens in één kas te voegen, wordt het gezamenlijk be drag niet grooter. Daarom is onjuist de opvatting, die zich soms schijnt op te dringen, dat door de voorziening van verschillende behoeften over de Staatskas te doen loopen, deze voorziening in onbeperkt ruime mate kan geschieden. In dit verband is het volgens den minis ter van belang er op te wijzen dat van aanzienlijke opvoering der gezamenlijke publieke la-sten in de toekomst we! nauwe lijks meer sprake kan zijn nu reeds onge veer 35 van het nationaal inkomen -be taald wordt aan heffingen voor Rijik. pro vinciën en gemeenten, een percentage, dat voor de hoogste inkomens vanzelf grooter is, maar dat ook in zijn gemiddeld cijfer van 35 doet neigen tot de meening. dat de grens der gezamenlijk o:p te leggen belas tingen welhaast bereikt is. Op grond van een en ander bestaat bij -de Regeering het voornemen, le. van de indiening van nieuwe wetsontwerpen die gele) kosten, an- f ers dan bij uiterste noodzaak af te zien; 2e. den inhoud van reeds bij de Staten- Generaal aanhangige wetsontwerpen, die vermeeidering van uitgaven meebrengen, voor zoover ze daarvoor eenigszins in aan merking komen, aanmerkelijk te be snoeien; 3e door herziening van be staande, ook op wet of koninklijk besluit berustende organisaties en instellingen, alsmede door versobering van den Staats dienst in alle diensttakken, geen enkele uitgezonderd beperking te brengen in de tegenwoordige vaste, waaronder ook op de wet berustende, uitgaven. Wanneer vertrouwd mag worden dat in elk geval de ingevolge le en 2e nog vereischle uit gaven niet hooger zullen loopen dan wat ingevolg-: 3e gewonnen wordt dan is de toestand, zij het allerminst bevredigend, toch ook niet hopeloos. Tot dekking van het bestaande tekort ad f 48,000,000 stelt de minister zich in de eerste plaats voor de extra-aflossingen op de crLsisleeningen voorshands te b- ginnen met 1922, achter wege le laten. Daar de dienst van rente en veiplichte aflossingen een uilgaaf van phn. 84 miilioen vordert, komt hierdoor ruim 151/, millioen beschikbaar voor den gewonen diienst. Deze wensoht hij daar voor te hesleden. De nog aanhangige wijziging der zegetbelasting (opbrengst 5 millioen) en die der grondbelasting (20 millioen) hoopt hij in gemeen overleg met de Slftten-Generaal tot stand te kunnen brengen. De bate der laatste, waaromtrent nog eene wijzigiagsnota zal worden inge diend. zal in geen geval vóór het jaar 1923 kunnen worden genoten. Zij zal dus niet hel tekort over liet komende jaar kunnen verminder,i maar '.vel in aanmerking mo gen worden gebracht, wanneer men zich een lijn uitstippelt voor het toekomstig herstel van -het evenwicht. Naast deze 401/, millioen meerdere ontvangsten, staan rond 5 millioen, diie van het tekort mogen worden afgetrokken, als zijnde het nadee- lig saldo, voor 1922 geraamd op den dienst der Posterijen en dat op den duur uit het bedrijf zelf zal moeten worden goed gemaakt. Op ruim 2% millioen na zou hiermee de evenwichtstoestand voor het jaar 1923 bereikt zijn, wanneer het inderdaad m-ooht gelukken door zelfbe- heersching en beleid nieuwe, onafwijsbaar zich opdringende uitgaven ais hoven sub 1 en 2 bedoeld binnen passende grenzen te beperken en le dekken door besnoei ing van wat thans in den Staatsdienst te weelderig is uitgegroeid (zie boven sub 3e.) Tweede voorwaarde zou daarbij uiter aard zijn, dat de daling der middelen niet nog ver-der om zich heen grijpt dan in de huidige raming, op grond van thans be kende gegevens, tot uiting komt. Of deze laatste voorwaarde vervuld zal worden, is gro o ten de els afhankelijk van het ant woord op de vraag of op het tijdstip, waarop de tegenwoordige inzinking zich ook in de opbrengst der directe belastin gen ten volle zal weerspiegelen, de loop der indirecte heffingen zidti min of meer zal hebben hersteld. Het schijnt ge- wenseh t, zich ten d-eze van het uitspreken van bepaalde verwachtingen, in welke richting ook, te onthouden. Wij hebben in dit kernachtig betoog eenige zeer waardevolle zinnen onder streept, die iedereen zich scherp in hot geheugen moest prenten. Kort en goed komt het financieele pro gram hierop neer: geen belastingverhoo- gng meer, maar beperking der staats uitgaven tot het allernoodzakelijkste; in krimping van ons te weelderig publiek teven en opvoering van het nationaal ver mogen door noesten en gestadigen arbeid. Moge parlement en volk deze leuze vol gen opdat de verwachting vorde vervuld: he* evenwicht hersteld d-n 1923! VI. Tot slot onzer beschouwingen de meer praclisohe zijde. Hoewel finantieele artikeltjes heel gauw taai weinig of niet gelezen wor den, vlei ik mij met de hoop dat deze regelen door sommige belastingbetalers zijn begrepen en i'k kan mij voorstellen dat bezitters van hooge inkomsten en vooral zij die met verhuisplannen rond- Ioopsn zich afvragen: Zeer goed. Als enkele millioenen straks minder op het gezamenlijk belastingbiljet compareeren is Haarlem als woonstad niet te versma den. Veriiuizen is ook duur. De toekomst elders is ook niet vast. Niet voor zijn genoegen verlaat men zijn kring van be kenden, breekt men met gewoonten, zegt men vaarwel aan vele voordeelen die Haarlem ontegenzeggelijk bic-dt. Maar kan de wethouder eenigszins waar ma ken dat al ware het in 2 jaren het bedrag van circa 3.500.000 „slechts" als hoofdelijke omslag behoeft opgebracht le worden? Op deze practisch-e koopmansvrang kan bevestigend geantwoord word-cn. Twee methoden zijn mogelijk. Ten eer ste: Gedeputeerde Sla-ten volgen in hunne beslissing: verdeel het f 1 000.000 tekort 1919 over 2 jaren. Ten tweede: Gedep- Staten volgen in hun redelijken wensöh: Finantieel juist is de dekking van dit te kort op gewoon totaal door de opbrengst 1921. De Raad weet reeds dat naar het laat ste gestreefd wordt hoezeer het eerste officieel van Gedop. Staten als concessie is verkregen. Lang wordt reeds nagedacht over een omwerking der Begrooting 1921 in dezen zin dat geheel het tekort gedekt zal worden door 1921, maat de stap is niet te doen zoolang onze belaslingver- ordenitig grondslag der cijfers en der verwachtingen nog niet door de K po on is goedgekeurd. Ook andre heffin gen wachten daarop. Zoo de verhoogde havengelden en de belasting op verma kelijkheden. De goede wil van B. en W- om deze verhoogingen reeds goeddeels in 1921 le laten werken, wordt weer streefd door de sloomheid der Regee- ringsadminislratie, die bv. een vermeer dering van schoolgelden middelbaar ad pl.m. 40.000.... een jaar op goedkeu ring heeft laten wachten, zoodat het gan solie schooljaar waarop do verordening doelde tot het verleden behoort. Doch wij moeten een uitgangspunt kie zen. Wij kiezen dan het meest gunstige doc-h niet onwaarschijnlijke: 1921 dekt het te kort 1919 Met eeniig tekort behoeft dus in de begrooting 1922 ge-en rekening ge houden te worden. Dan valt een bedrag van ruim ƒ250.000 weg uit post 22 (Directe Belasting naar hel Inkomen). Restant f 4.573.000. Mits de Rijksuitkeering, waarmede de Kamer geen haast maakt, ons niet ontvalle- Hiervoor bestaat o.i. evenwel nog geen gevaar. In den loop van dit jaar zijn door den Raad aanvaard: Verhoogde op centen op Personce' en Grondbelasting, 100 opcenten op de Vermogensbelasting, een Bedrijfsbelasting, verhoogde, leges en vermakelijkheden, waarvan de totale -op brengst te ramen is oo circa 6 ton. mo dal het restant van post 22 is af te ron den op f 4.000 000. De verwachting der bezuiniging nevens verhoogde tarieven voor haven- en markt- gleden is uitgedrukt in een bedrag van circa 200.000. zoo-dat overblijft f 3.800.000. Wij naderen reeds. Deze rekensom heeft ondergeteciken.de recd-s lang i'n het hoofd en het was nu zaak nog een 33 ton te vinden om het einddoel te bereiken. Zonder de tiental len kleine beperkingen in aanmerking te nemen, is dit bedrag gevonden door weg- werkii.g van het belangrijk tekort op het Slachthuis en verhooging der batige saldi der Lichtfabrieken die momenteel in den gelukkigen toestand verkeeren belangrij ke baten af te kunnen werpen zonder tarieven te toonen die onze burgerij in slechter conditie brengen dan Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem of Groningen. Hier wordt geen slag in de lucht ge slagen maar op zekerheid gebouwd. Het doel dat B. on W. zich voorstelden op financieel gebied, wordt bereikt in 1922. De belaistiragpolitiek en belasting druk te Haarlem zal daardoor weer een der gezondste worden in den lande. Twee onzekere factoren blijven zwe ven, bijaldien niet drie. Het eerste is genoemd: het te dekken tekort 1919. De tweede ligt in de uitvoering der Lager Onderwijswet. Zoo ooit po-st 22 een reserve moet kunnen lijden dan juist in deze tijden waarin L. O.-wet (en de nieuwe pensioenwetten met de Rechts- toestandwet) gedwongen uitgaven kunnen vorderen die geen jaar vooruit te bekij ken zijn. En de derde onzekere facto-r? Voor mij is deze niet onzeker: de me dewerking van den Raad zal er zijn. Bij alle verschil van inzicht vinden wij el kaar door de gezamenlijke liefde voor onze goede stad, het hart van Holland. Als het inzicht en het vertrouwen er maar is. Een wethouder van Financiën die opereert zonder vertrouwen is vrijwel krachteloos. Zonder Raad kunnen B. en W. op financieel- en belastinggebied een voudig niets. Maar de grondslag ren elk vertrouwen is wetenschap, inzicht, be wustheid van streven en doel. Juist omdat dit vertrouwen dreigde geschokt te worden door gebrek aan in zicht zijn deze regelen geschreven op hoop van zegen. Dat juist twee minuti euze heffingen van weinig wezenlijke Tttaarde op zioh doóh sitedhts van belang ais onderdeel van het geheel, dat der as phalt en tooneelvooretellingenbelastfag hevige verontwaardiging wekken iS' verblijdend. Hier immers dreigt geen verbreking van de groote lijn. De hef fingen zijn daarvoor te gering. Nevens de na fe jagen millioenen zeggen deze dui zenden niet veel. Doch de publieke opinie werd daardoor alweder beter bekend. En ook deze moet weten waar'het om gaat. Dat mijne conclusie in het belang ren Haarlem vast staat, niettegenstaande alle crit.iek, is duidelijk. Deze heet: doorzetten. Doorzetten in de goede richting, ho pend op steun van Raad en burgerij. Mr. BOMANS. Familie-bioscoop Kleine Houtweg 12 Voorstelling; Sociëteit „V ere erasing," Bioscoop voorstelling „De zwarte Tulp". Kinderhuissingel Sloom-caroussel, cake-walk en rutschloophaan van Antoon Benner. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert van 2 tot 3 uur. Oud-Holland Verwulft Concert. St. Elisabethsgebouw Jansstraat 49, Van 12 uur aanvrage om verst, mid delen voor arme zieken der S. E. V. St. Martha Vereeniging Kleine Hout weg 13, 34 uur betrekkingbureau. Bisschoppelijk-Muscum Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Maandag 28 dezer, des morgens te 11 uur, zal in Den Hout onthuld en aan de gemeente overgedragen worden, de bank gewijd aan de nagedachtenis van den componist en musicus Philip Loots. Daar de voorzitter van het comité, de heer J. W. A„ Beynes, wegens zijn a.s. vertrek naar 't buitenland daartoe geen gelegenheid heeft, zal daarbij het woord gevoerd worden door den secre taris, den heer J. Peereboom. Mr. J. N. J. E. ILeerkens Thijssen zal voor de gemeente de bank aanvaar den. 't Mannenkoor „Philip Loots", direc teur de heer Henri Piel are z 1 een twee tal composities van Loots ten gehoore brengen: „Mijn Hof", „Onzo Duinen". De bank is o' ntworpen en geleverd, zooals wij reeds eerder meldden, door de firma Troupin. Zij i3 van zandsteen met een hardsteenen voet en draagt de inscriptie: „In memoriam Philip Loots", met ter versiering een harp in de leu ning. Een dezer dagen gaven wij oen afbeelding van het monument op de voorpagina dezer courant. Prof J. A. G. v.. d. Steur. Maan dagmiddag heeft prof. J. Nelomans c.i. in een buitengewone vergadering van den Senaat der Teelm. Hoogeschool te Delft, die werd bijgewoond door een groot auditorium, hot rectoraat der T. H. overgedragen aan zijn ambtsopvolger, onzen oud-stadgenoot prof. J. A. G. van der Steur, b.i. mot een rede handelen de over de geschiedenis der T. H. ge durende het studiejaar 1921-1321. Het Hmircommissie-geschil te Am sterdam. Gcd. Staten van Nooi\l-lIol- - o land hebben een beslissing genomen in zake het geschil tusschen het gemeente bestuur van Amsterdam en de opgeheven huurcommissies der door Amsterdam ge annexeerde gemeenten. Ged. Staten heb ben het be;l lit van B. en W. van Am sterdam goedgekeurd. Weer vlot. De boeier „Het Wa terhoentje", die Zaterdag j.L bij Wes- terschouwen was gestrand, is weer vlot gekomen en ligt thans in de haven Burghsluis. Hooge Ha d. De Procureur-generaal bij den Hoogen Baad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van 0. 0., door het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep van een vonnis der Bechtbank te Haarlem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens diefstal van 1/2 K.G. cacao. Er trekken een tweetal reclamebor den rond, tegen de straatbelasting. Vanmiddag tusschen 122 uur stond een bord bij 't Stadhuis en bij die poort, op de plaats waar de raads leden moeten passeeren. 't Gaat uit van de verschillende Straatvereenigin- gen als Groote Houtstraat-Ver., Bar- teljorisslraat-Ver., Kruisstraat-Ver. enz. en van de drie Haarlemsche Midden- standsvereenigingen. Op den voorkant van 't bord staal: „H.H. Raadsleden, stemt tegen de as phaltbelasting, zijnde onrechtvaardig! De Straatvereenigingen, Haarl. Han dels-Ver., Ver. „De Hanze", Clirièt, M id denst ands-Ver Op de achterzijde staat: „Stemt tegen de asphaltbelasting1 Men deelt ons mede, dat zich in de laatste dagen bij enkele personen, die een Vrijwillige Verzekering bij den Raad van Arbeid, alhier, hebben ge sloten, aan hunne woning iemand heeft vervoegd, voorgevende Agent van den Raad van Arbeid te zijn en als zoo danig te zijn belast met het incas- seeren der premiën, terwijl de be trokken persoon geenerlei opdracht daartoe bezit en zich bedriegelijk als ambtenaar van den Raad van. Arbeid uitgeeft. Hij vraagt de premiekaart ter in zage, doet alsof hij die afstempelt, terwijl zulks in werkelijkheid niet het geval is en de verzekerden, die de zaak volkomen vertrouwen, verzuimen te controleeren of de afstempeling in derdaad heeft plaats gehad. Naderhand komt dan de werkelijke agent en dan moet men voor de tweede maal betalen. letter zij dus op zijn hoede. Concerten in het seizoen 19211922. Men schrijft ons: De Hollamdsche Conoertdirectie Dr. G. de Koos te Scheveningen, welke het af- geloopen seizoen met zeer groot succes in verschillende steden van ons land se ries abonnements-oonoerlen heeft inge steld, heeft, aangemoedigd door het be haalde succes besloten ook dit jaaT in het a.s. seizoen onze stad een abonnement van vijf concerten te openen, waarbij de inschrijving kan geschieden bij de firma A. Vernout, Warmoesstraat 10. alhier. De concerfen zijn vastgesteld op de na volgende da la met ne N avolgende solis ten: 18 October, onze beroemde tenor Jac. Urlus. 25 November, Sonatenavond; Carl Flesoh, de bekende violist en Carl Fricdberg. de gevierde pianist. 9 December, de geliefde Hongaarsche violoncelliste Judith Bokor.' 2 Februari, Itona Kabos, Hongarije s grootste pianiste, welke het afgeloopen seizoen met enorm succes is opgetreden met het Concertgebouw-oTkest, onder lei ding van Willem Mengelberg. 25 Februari, het alom gevierde Capet Kwartet, hetwelk sinds jaren niet meer in Holland concerteerde. Met zeer v-e'fl moeite en opofferingen is het de H oil and- sche concert-darcctie mogen gelukken (lat kwartet, hetwelk boven elk ander kwartet uitblinkt, voor een toumée door Holland le engageeren, en kunnen wij het niet anders dan op prijs stellen, da oo. de gelegenheid wordt geboden n Kamt muziekavond van zoo zeldzaam genot bij te wonen. Onder de- Floralia-tentoonstclling. nn deze ten to on steil id# ,een genen die op -deze vermeld: ri}s gewonnen hadden. School Van Zompelstraat). Dit laatje is niet juist. Zij is leerlinge van de Ma- riaschool (Jacobijnestraat). Het nieuwste. Het nieuwste op het Sebiod van jmh; tieke dwingelandij hebben wij heden ont Het is raadszitting. Het voorstel inzake de asphaltbelasting komt aan de orde. Veel is daar al over gereven en ge praat en gepolemiseerd en fiwti'imnl. Een intensieve actie ging er uit betrokken winkeliers. En gelijk men dat bij verkiezingen pleegt te 'doen, spant men zich tot tve laatsje oogenblik in, om succes te be halen. Zoo ook de anti-asfaltwuikelicrs, die vandaag de buurt van het Raadhuis vóór de zitting onveilig deden maken door een man met een bord, waarop ©en dringende aanmaning tot de raadsleden, om tegen de asfaltbelasting te stemmen. Zeker de nieuwste wijze om. raftd/eden ie „bewerken"! O Door de ontslagname van den heer Mr. Losecaat Vermeer als president van o* Rechtbank en de voorziening in die vaca-< hire door de benoeming van den heer v d. Muelen is er in de Haarlemsche Rechtbank een vacature van rechter ont staan. Een bij uitstak schoone gelegenheid om daarin nu een R- K. rechter te benoemen, waarnaar reeds jaren lang door de Ka thol idken wordt uitgezien. Of we dan nooit ophouden met dit baant jesjagerij? Het is waar, het wordt bijna vervelend telkens en telkens, wanneer er in 'n iet wat belangrijke vacature te voorzien is, op de vervulling daarvan door een R.K< aan te dringen. Maar is dat onze schoi&d? Denkt men dat we ook niet veel liever rustig afwachten wie de gelukkige zal' zijn, die in een of a na ere functie be noemd wordt, dan dat we altijd maar weer op een jammerlijk en schreeuwen1! tekort wijzen in benoemingen van R. K. en daardoor een zeker odium van hebbe righeid op ons laden? Heit ware ons veel liever een air van royale verdraagzaamheid aan te nemen en met groot gebaar te verzoeken -voor bepaalde functies geen R. K. in aanmer king te doen komen, omdat anders eer* schijn van eenzijdigheid In benoemin gen zou gewekt worden. In Haarlem valt echter ten allen kant nog veel op het situlk van benoemingen aan de R. K. goed te maken. Niet bel minst aan onze Redhtlbank. Dat is we! het hechtste bolwerk in Haarlem waar geen Katholiek een schijn van kans ooit had benoemd te worden, terzii in ondergeschikte functie. Welke betreurenswaardige uitwerking' dat heeft op den gedachtengang van de massa, blijkt wel hieruit dat iif R. Kath. kringen geen gangbare opinie deze is: dat voor R. K. aan de Haariem- sdhe Rechtbank moeilijk recht is te ver kregen. Wij spreken geen oordeel nit over de al of niet juistheid deizer opvatting. Zij bestaat en wij signalocren ze. o<m aan te toonen dat zelfs bet vertrouwen iin onze Haarlemsche Rechtbank onider de R. K. wankelt. Dat is zeer ernstig. Behalve dat door de benoeming vati een R. K. in de bestaande vacature, eenl achterstand voor de R K wordt inee- ha a ld, zal daarvan ook een wel dad Ve in vloed uitgaan op de psyche ren de R.-K., wat van veel belang is. want bun aantal in Haarlem en vooral in de dorpen, die ondeT dit arrondissement behooren is bui'ergewoon groot. Moge de Minister ren Justitie daaraan bij de benoeming eens denkent Ten einde 700 mogeli«k in der minne eenieen eigendom te kunnen aanVoo^-n aanstonds na het lot stand kom-n der betrekkeliike onteigen/meiwei, wordt teit behoeve van de voomtmomen verbete ring van den weg van de Hnacsche Schouw naar de grens me! Noord-Hol land ©en bedrag van f 25.000 op de Stantsbesrooting uitgetrokken. Subsidie. Voor het Museum van Kunst nijverheid alhier wordt op de St&atsbe- grooting 1000 meer subsidie aange vraagd. Programma voor de orgelbespeling ia de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 22 September a.s.. des na middags van 23 uut, door den he r George Robert. 1. Fantasia c kl. t., J. S. Bach; 2. Tweede Sonate, F. Men lelssohn-Bartbc!- dy, Grave, Adagio. Allegro maestoso. Fuga; 3. Prière, Jos Jon een; 4. Andanic grazioso, G. Dethier; 5 Bénédiction nup tiale. C. Saint-Saëns; 6. Grand Ghoeur, A. Hollins. Het auto-ongeluk op den Rijksstraatweg. De kantonrechter deed heden uitspraak in de zaak tegen den Amsterdammer 11. R„ beschuldigd van overtreding der Mo tor- en Rijwielwet 13 Juni 1.1. heeft bij tusschen Halfweg en Haarlem bijzonder woest gereden. Daarbij had hij den Am sterdammer Van W. aangereden, die ge dood werd. Bekl. werd veroordeeld tot 109 boele of 10 dagen hechtenis, terwijl zijn rijbewijs 6 nvnd. wordt ingetrokken. De eisch was 3 dagen hechtenis met 0 mnd. intrekking van het rijbewijs. Gewoonlijk heerscht er aan het Kanton gerecht een prettige, gemoedelijke stem ming. Maar van ochtend was het juist omgekeerd. Men was bijzonder prikkelbaar gestemd en telkenmale ontlastle zich een donderbui boven de hoofden der beklaag den, en van de aanwezigen op de tribune en eenmaal kreeg zelfs de pers er van langs. Zat die akelige stemming misschien in de eentonigheid der zaken, weike be handeld werden, of in liet liegen van be klaagden en getuigen, of in het rumoer op de tribune? Als dit laatste het geval is, hadde deurwaarder Glaser de levenmake; dan maar wat eerder weggejaagd dan hij nu deed. De Arbeidswet. Heel wat overtredingen der Arbeidswet werden eerst berecht. Varieerende geldboe tes werden geëiseht. De hoogste boete was 25. Dit den trein springen. 29 Juni 1.1. moest F. II. P. met den treni var. Amsterdam naar Ilaarleai. Hij stapte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1