INGEZONDEN. VRAGENBUS. dEEMSTEDE. CASTR1CUM. IJMUIDEN. ASSENDELFT. SASSENHEIM. LEIDEN. EGMOND-BINNEN. KERK EN SCHOOL Voor den Inhoud dezer rubriek «teit Redactie zich niet aansprakelijk. RECHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID. Zondagmiddag hield de R. K. Vrouwen- jond, afd. Heemstede eene algemeene ver tedering, weike ook toegankelijk was ioor mei-leden. Voor het eerst verleende iel dames-zangkoor St. Agnesdirectrice iiej. Elze Wille, hare medewerking. De groole zaal van het R. K. Vereend- jiiigagebouw was vrij goed bezet, terwijl L-t looneet fraai versierd was met plan ter 1:11 7.30 opende de Presidente, mevr. Sciuelter, de verg. met gebed, waarna zij haar groot genoegen uitsprak dat zoo lde dames aan de uituoodiging gehoor aodden gegeven, {alle standen en teef je len waren vertegenwoordigd.) O.m. aeed zij nog de mededecling dat tijdens de vergadering eene collecte zal gthouden worden, in hoofdzaak voor een vaandel, dat, vooral bij gelcgenflieid van kerkelijke feesten, niet mag ontbreken. Daarna had hel eerste optreden plaats van het zangkoor. Het was een alleraar digst gezicht, maar »ls zij „Flink" en „In Mei berden van H. v. Tussdbenbroek, gezongen hebben, breekt een welverdiend applaus los. Dan worden de notulen door mevr. Wi Wring voorgelezen, waaruit blijkt dat er slechts 4!) abonné's zijn op dc „Katho lieke Vrouw" wat zij te weinig vindt. De mededeeiingen over de a.s. Winter en mussen doen zien, dal het bestuur grcotscho plannen beeft. Van 15. Ol. tot Juni zal eenie naai en knipcursus gegeven worden welke op Wcensoag- en Vrijdagavond, terwijl op Ma iadaga-vomt een heel eenvoudige cur sus gegeven wordt. Ook zal de heer de Lobel dezen win ter eene ontwikkelingscursus houden. Na dze mededeelingen tradt hot zang koor weder op, nu met „Herfstsleraniing," van Caèh v. Ronnes, en ..Meilied," van L. A. v. Tetterode. Vooral Meilied werd zeer frari gezongen. Daarna betrad mej. Gielaers, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad den katheder en spratk over het onderwerp: „Welke zijn de plichten der Katholieke vrouw door het stemrecht." Dc spreek ster vindt 't een genoegen ook eens een woord te mogen spreken tol de Heero- steedsche vrouwen en meisjes, juisi op dezen dag dat de socialistische vrouwen zija opgeroepen om iu groo'.e drommen m ie trekken, wij echter, riep s,pr. uit, kunnen gemakkelijk op tegen het rood' vuurwerk der ro-ode zusteren. La ten wij ook iu groole drommen ons ge reed maken, en Sipr. Loopt door haar woerd de vrouwen te bezielen niet een Roonxsch vuur, ipdat in de toekomst gezegd kar. worder dat vanuit Heemstede ce victorie begon. •Spr. herinnerde er dan aan, uat wij het volgende jaar ter stembus zullen gaan, wat eene gebeurtenis zal zijn in den lan de voor de katholieke zaak. De strijd zal zwaar zijn, Rood tegen Zwart. De S.D. A.P.'ers zijn druk in de weer hun troe pen intellectueel te versterken, ook hunne vrouwen. En nu is reeds jaren geleden gezegd-dat. waar de vrouw is, ooik de overwinming behaald wondt, en dat is thans gebleken bij de gein. verkiezingen. De vrouw gaf den doorslag. Zeker, zegt spr. de vrouwen rijn Roomsoh, en in groote getale, maar moe ien we niet voorzicht'g wezen en hen voor dien tijd bewerken? Voor de laatste verkiezingen was de meening bij de lei ding, dat we voor haar niet ongerust be hoefden te zijn, men zei, dat als men de kerken ziet, de meeste plaatsen door vrouwen rijn ingenomen, en hoe was de uitslag? Zeker, ze waren aanwezig, maar hoe hebben zij gestemd? In Amsterdam zeiden zij, dat rij toch wel in den hemel zouden komen. Als ze links stemden kre gen ze goedkoop brood! Dit is voor ons een les geweest. We staan thans op een keerpunt. We hebben geen revolutie gehad, maar er is een geest van verzet merkbaar. Als wij den nieuwen tijd willen bezien, dan moe ten wij terugzien naar hst verleden. Meer dan 100 jaren is er op afschuwelijke wiiee gezondigd tegen de arbeiders, en riihit 30 jaren geleden waarschuwde Z. H. Leo XIII er tegen in zijn Rerum No- varum. Onze maatschap ij heeft om het woord- van den Paus gelachen, dc onge lovigen zouden het sociale vraagstuk cp.cssen, maar de arbeiders konden al ken iets afdingen. Ook thans nog zien wij werkloosheid naast genotzucht, nu wordt de vrouw den heilstaat beloofd. Links belooft moeder- schapsaorg, ontwapening, eu belooft aan de vrouw arbeidsgelegenheid. Het zou spr. te ver voeren iets over moedersehapszorg te zeggen, maar zij dringt er bij het bestuur op aan, dit onderwerp cons to laten benhaudelen. Uc socialisten speculeeren op het zui- nigheidsgevosl der vrouw, eu houden er een kruidenierspolitiek op na Zij willen op een pond een half pond toegeven, en geven de reehtsche partijen do schuld der duurte. Dit is in Amsterdam met succes toe- ge nast. Wij hebben, roept spr., niet om hot stemrecht gevraagd, maar nu wij het hebben, zullen wij er gebruik van maken. Maar zonder strijd geen overwinning. Daarom moeten wij propagandisten wor den. De vrouw heeft veel invloed, ook in het openbaar leven. NA ij moeten lid worden der kiesvereeniging, meer in die besturen plaats nemen. De mannen moe ten zoo nu en dan eens op de kinderen passen, zij behoeven niet bang te zijn, dat wij geheel ver-olitieken, omdat iedere roomsche vrouw haar heiligste plichten niet zal verwaarloozen. Treedt dan op, Toopt spr., als men uw hulp noodig heeft om het openbare leven in Christus te her stellen. Dens is de .maatschappij verlost, met medewerking eener vrouwe, de H. Maagd Maria, als de maatschappij weder verlost zal worden uit het hedendaagsche moe ras dan zal dit ook geschieden door de Christenvrouwen die zich scharen onder de vaan van Christus-Kruis. Ka de glo-cdvolle rede van mej. Grie laars, die onder doodsche stilte werd aangehoord, brak een stormachtig ap- plans los. Onder de pauze was gelegenheid zich op te geven voor den cursus, waarna het zangkoor weder optrad met „Zomero h- tendliedje" en „Een Hollandscli lied bei den van L. A. v. Tetterode, waarna door de presidente bloemen werden aangeboden aan de directrice van Ft. Agnes. Door mej. E. M. v. d. Weiden -werd een zeer duidelijk verslag uitgebracht van den socialen cursus, gehouden te Woerden, welk verslag veel leerzaams be vatte. Nadat de presidente dank had gebracht aan de spreekster, directrice en zangkoor, en aan mej. v. d. Weiden, voor haar ver slag, werd de vergadering onder het zin gen van „Roomsche Blijdschap" gesloten. GEITENKEURING. Zaterdag j.l. te 3 uur werd nabij het café van den heer Burgering te Bakkum door de R. K. Geitenfokver- jeeniging St. Pancratius de aangekon digde geitenkeuring gehouden. Aanwezig w ren hat v 1 r U'g bestuur, ?J. en W„ de Eerw. heeren Huberts, geestelijk adviseur der vereeniging en Leesberg. Aan de keuring werd door een 70- tal geiten deelgenomen. Tijdens de keuring, welke geschiedde door den heer Oiemens van N'euvv-Ven nep Haarlemmermeer, spoelde de fan fare. Eendracht maakt Macht" e enige mooie muzieknummers. In de. eerste keuring waren begrepen alleen de aanwezige ede! geiten. De vol gende prijzen werden toegekend: le prijs (eon geitenlam) J. Veldt; 2e prijs (een karnmolen) Zonneveld Cz.; 3e prijs (een halsband met ketting) Jb. Zonneveld Pz.; 4e prijs 1.B, Ha- geman. In de bonte en gehoornde geiten: le prijs (karnmolen)) P. de Winter; 2e prijs (karnmolen) d ze'fdi; 3e p ijs (halsband met ketting) D. Schermer. Voor de ingeseh even halfjarige lamme ren: le prijs (melkemmer) Jb. Zonne veld, 2e prijs (melkzeef) W. ïwisk. In het stamboek wei-den ingeschreven 33 lammeren. We hebben kunnen zien, dat de gei ten - fokkerij in deze gemeente bloeit. Velen waren opgekomen om de verschillende fraaie exemplaren die door eigen teelt of aankoop waren verkregen te bezichtigen. De vereeniging doet goed werk en zal, zoo voortgaande, vooral voor den kleinen tuinder en arbeider veel goeds tot stand brengen. Op Hol. Maandag te ongeveer 4 J, uur geraak ie een paard van den nwik han- .delaar B. Lute, bespannen voor een melk wagen op hol. Het dier rende den rijksstraatweg in de richting van het dorp op en werd met veel inspanning midden in het dorp tot rtaan gebrach t. Een voerman was niet aanwezig, zoo dat het beest van de gelegenheid dat zijn baas even in huis was, gebruik heeft gemaakt om er tusseihenuil te gaan. Gelukkig is alles zonder ongelukken afgeloopen, wat een wonder mag ge noemd worden, daar om dien lijd steeds vele kleine kinderen op de straat spelen. Hoogheemraadschap. We vernemen, dat de volgende week een vergadering van de kiesvereeniging zal worden gehou den, voornamelijk om voor de stemge rechtigde ingelanden uileen te zetten de a.s. verkiezing voor Hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap het Noord-Hol la ndsch Noorderkwartier. We verwachten dat de stemgerechtigden daar allen bij tegenwoordig zuilen zijn. Onderzvijs. Wij vernemen dat in plaats van mej. Kleijnen tot onderwijzeres aan de bijzondere meisjesschool is ge plaatst mej. van Sdheviekhoven van Am sterdam en in plaats van mej. Thuring, die met i Augustus vertrdk, mej. Baars, zoodat thans wederom het getal leerkrach ten op peil is. Gemeenterekening. Naar ons is me degedeeld sluit le gemeen te-rekening dienst 19220 met een nadeelig saldo van 7887,00J4. Daarin is verantwoord een bedrag dat de gasfabriek als nadeelig saldo heeft geboekt van 32,00. De Visschersbaven te Schevingen. Aan den minister van Waterstaat is door het bestuur van de Vereeniging ynn Reeders van Visschersvaartuigen te IJmui- den een adres gezonden in verband met de aanhangige plannen tot vergrooting van de werken ten behoeve van de Visschers baven te Scheveningen en wel in het bij zonder, voorzoover deze vergrooting zou geschieden door en voor rekening van het Rijk. Het komt adressanten voor dat, los van vele andere bezwaren, in dezen tijd, waarin bezuiniging geldt ais allereerste eisch voor eene goed beheer, aan dc uitvoering van de voorgenomen uitbreidingsplannen ern stige bezwaren zijn verbonden, die boven dien niet kunnen nalaten andere visschei ij- belangen ongunstig le beïnvloeden, lerwijl het de vaste overtuiging is van het bestuur dat bij eventueele totstandkoming dezer plannen, de toekomst een ernstige teleur stelling zal brengen. Het is, zeggen adressanten o.m., niet on bekend, 'dat de uitbreidingswerken aan de visschersbaven te IJmuiden, met het oog op dc slechte tijden en noodzakelijke be zuiniging, reeds geruimen tijd grootendeels zijn stop gezel, ofschoon aan totstandko ming van onderscheidene dier uitbreidin gen dringende behoefte wordt gevoeld. Zij zou het daarom zeer bejammeren, wanneer de Regeering thans zou overgaan tot het voteeren van een groot aantal mil- lioenen voor den uitbouw van het Seheve- ningschc Visschershavencomplex, waar mede li. i. slechts oen vermeend visscherij- belang zou worden gediend, terwijl het voteeren dezer middelen een beletsel, te meer zou opleveren voor de Regeering om behulpzaam le zijn het visseherbedrijf tot hernieuwden bloei le brengen, in die ge vallen en op die tijden, waarin en waarop Rcgecringshulp niet kan worden gemist, daar dan allicht als motief zou kunnen gelden, dal reeds zoovele miilioenen voor visscherij belangen zijn besteed. Voorts wordt er op gewezen, dat liet Stuatsvisschershaven bedrijf te IJmuiden moest worden gedreven ais een commer cieel bedrijf, dai moest dekken eigen ex ploitatiekosten, alsmede rente en afschrij ving van de in het bedrijf belegde kapi talen en heeft dit bedrijf zelfs aanzienlijke winsten opgeleverd, welke in de Rijkskas werden gestori. Daartegenover staat, dat van dit begin sel bij de Visschersbaven te Scheveningen is afgeweken en dat de havenwerken tc Scheveningen zoowel van hel Rijk als van de gemeente jaarlijks belangrijke uitgaven vorderen, zonder dat daar noemenswaar dige inkomsten tegenover staan. Immers van 19101919 heeft de exploi tatie van de Visschershaven te Schevenin gen opgebracht rond f 280,000 of gemid deld per jaar f 28,000. Daartegenover staan exploitatie-uitgaven, gedaan door de gemeente 's-Gravenhage tot een bedrag van 683,646 en door het Rijk ten bedrage van f 571,893 waarbij nog te voegen is pl.m. f 180,000 per jaar wegens kosten van rente en afschrijving der in het bedrijf gestoken kapitaal, teza men rond f 3,055,500 of gemiddeld per jaar 305,550 voorzoover die kosten konden worden nagegaan, zoodat de balen nog geen 10 pCt. dezer exploitatiekosten bedragen. Maar de rekening is dan nog niet zuiver gesteld, want Den Haag betaalt uit de ge meen leb ui shouding politietoezicht, reini gingsdienst en verlichting, welke kosten in IJmuiden uit het bedrijf worden betaald en bovendien wordt voor Scheveningen niets gerekend voor waarde van inge brachte terreinen, lerwijl die in IJmuiden zijn aangekocht en in rekening gebracht aan het bedrijf. Daartegenover staat nu, dat IJmuiden in datzelfde decennium niet alleen de volle 100 pCt. van alle exploitatiekosten heeft betaald uit het bedrijf, maar ook over deze periode een netto winst heeft overgehou den van f 859,000 rond per jaar gemiddeld f 85,900. Feitelijk staat het dus nu reeds zoo, dat uit de retributies te IJmuiden opgebracht en die hoofdzakelijk betaald worden door de daar gevestigde reedeiijen, een ver kapte subsidie gegeven wordt aan Scheve ningen. Wanneer aldus het adres de ge meente 's-Gravenhage eenige miilioenen wil besteden aan een kunstwerk, dat ten slotte nooit rendabel kan worden, dan is dit een zaak die alleen Den Haag aangaat, maar wat het Rijk ten deze doet, raakt de geheele Noderiandsche visscherij en het •geheele Nederlandsche volk. Het logische gevolg van een en ander zou dan ook moeten zijn, dat, wanneer de Regeering zoodanige politiek voert voor Schevenin gen, ook ten aanzien van IJmuiden de eisch van commercieel bedrijf rechtvaar digheidshalve zou moeten worden herzien. Verder wordt opgemerkt: Ook uit een algemeen economisch oogpunt moet liet worden afgekeurd, dat naast de havens van Den Helder, IJmuiden en die aan den Nieuwen Waterweg nu nog weer een groot nieuw kostbaar kunstwerk zou worden tot stand gebracht. Dit kan langs onze geheele kust nooit en nergens productief zijn en voor de visscherij is het voldoende in ons land over die havens de beschik king te krijgen, die uit anderen hoofde lach moeten bestaan. Uit de geschiedenis blijkt ook, dal waar een goede haven bestaat met goede verbin ding naar het achterland, de zcevisscherij vanzelf opkomt en waar deze voordeelen niet bestaan, ook de zcevisscherij weer ver dwijnt. Zoo is ook van Den Helder, Zwar- tewaal en Hellevoetsluis de zeevisscherij weer verdwenen. Zoo is IJmuiden niet gemaakt voor de zeevisscherij, maar voor de groote scheep vaart, en de visscherij heeft er aanstonds gebruik van gemaakt om van de daardoor ontstane gunstige gelegenheid mede te proiiteeren, waardoor zij zich aldaar heeft kunnen ontwikkelen, omdat de groote kostbare buitenhavemverken niet op liet bedrijf behoefden te drukken, evenmin als dit aan den Waterweg het geval was. Ten slotte wordt verzocht, dat de minis ter alsnog niet zal overgegaan, op deze wijze een groot bedrag beschikbaar te stel len voor de Scheveningsche havenplannen, maar liever zal willen bevorderen, dat op andere wijze Rijkssteun zal worden gege ven aan pogingen, die worden gedaan om het thans noodlijdende visschersbednjf weder tot nieuwen bloei te brengen. Gelaagd. Te Amsterdam is voor liet examen Hoofdacte geslaagd de heer C. D. Zaal, alhier. Burgert. Stand. Geboren: Aatje, d. v. W. Moolenaar en C. E. Birkboff. OndertrouwdHubrecht Luijk'en Eli sabeth Adrdana Birkhorst; Corn. Jacobus van Zonneveld en Johanna Hollander. Gehuwd: Willem F rede rik van Klave ren en Trijntje van der Spree. Vertrokken uit de gemeente: Mej. G. Havervan der Zwaan, naar Wormer- veer. Bloemendag >rHulp in Nood'In deze gemeente werd jongstleden Zondag een bloemendag gehouden ten bate van „Hulp in Nood", afd. van den Ned. R.K. Volksbond Sassenheim en Omstre ken. Het resultaat heeft de verwachting overtroffen, zij Dracht n.l. de som op van 94-47 K- Voorwaar een mooi succes voor onze dames, welke zich op zoo'n uilsteken- de wijze van hun taak hebben gekweten. Een woord van dank aan de ijverige ver koopsters is hier niet misplaatst. Ook het doel wat „Hulp in Noodi" er mede be oogt is bereikt; er werden 11.I het afgeloo pen jaar .V° L. melk verstrekt aan zieken en behoef tigen. Ned. R. K. Volksbond. De afdeeling Sassenheim van deze vereeniging komt Dinsdag 27 September des avonds half 8 in vergadering bijeen. Als spreker zal op treden de heer A J. M. M. Angenent, se cretaris Centr. Bestuur. HAARLEMMERLI EDE EN SPAARN- WOUDE. Ondertrouwd Jonan v. d. Klauwen C. van Merrienboer. Getrouwd Joh. v, d. Aar met D. H. Biinsdorp. Bevallen M. H. C. Kuipers geb. Kie- viis, z. B. Bunt geb. Doeven, d. G. H. Zwart geb. Van Saase,- z. J. M. Stam geb. Hille, d. C. A. Meegdes geb. Van Velzen, z. H. J. Valent geb. Stuurman, z. H. Schponderbeek geb. Zipmann, u. J. E. Schotanus geb. Van Baaien, z. C. Raateland geb. Poelgeest, z. Overleden(te Haarlem) Berendina Annetje ten Zijthof, 44 j echtgen. van G. van Merrienboer Cornelia van Geest, 62 jaar, echtgen. van J. Gerrit sen. SANTPOORT. Twee jubileum's. Zondag was het 30 jaren geleden dat de boogschutters- vereeniging „Vooruitgang zij ons stre ven" werd opgericht. Het fanfarekorps „Wilhelmina" bracht een serenade aan de vereeniging. Ook neraacht het muziekkorps „b: 11 Dei Gloria" thans harmoniekapel, zijn 12% jarig bestaan. 3 Octoberuiering. Het bestuur der 3 Octobervereeniging is met de voor bereidende werkzaamheden voor dc feestviering ter gelegenheid van de her denking van Leiden's ontzet gereed gekomen. Het hoofdnummer van het programma zal bestaan uit een grooten romantischen optocht, voorstellende een 20-tal groepen uit meesterwerken der wereld-literatuur, een optocht wel ke,zoover bekend, nog nooit is gehou den. Niet minder dan 700 personen wer ken mede. Als typeerend voorbeeld van hetgeen wordt voorgesteld noemen wij twaalf sprookjes van Andersen, uitge beeld door jeugdige leden van de dames- gymnastiekvereen. „Brunhilde," geze ten in kleine door poney's getrokken wagentjes. In de bibliotheken loopt het storm om deze werken in bruikleen te vragen. Te beginnen Dinsdagavond zal dr. Van Wijk in eenige avonden in het Leidsche Volkshuis de verschillende boeken bespreken. Ook van R. Katho lieke zijde zullen eenige dezer werken worden toegelicht. De koraalmuzie-k, waarmede de feestdag wordt ingezet, zal ditmaal in plaats van 's morgens half negen, te acht ure aanvangen. Als een bijzonder heid zij hier vermeld, dat gedurende het 35-jarig bestaan het slechts een maal onder de koraalmuziek heeft ge regend. De traditioneele haring en brood- uitdeeling zal ook ditmaal weder door een Geuzenvloot geschieden. De avondfeestviering op het Schut tersveld eischt voor het bestuur de meeste zorg. Er moet worden gezorgd dat 20 a 30 duizend menschen in circulatie kunnen blijven, zonder elkaar te veel te hinderen. Een groot vuurwerk zal de avond feestelijkheden besluiten. In den schouwburg komt als Leid sche revue „Kloris en Roosje." Verleden Zaterdag zijn niet minder dan 500 personen als lid der vereeniging toegetreden. Universiteits-Ccmué. Op uitnoodi- ging van den Z. E. Heer Pastoor waren de besturen der Kath. Vereenigingen Maandagavond te Rinnegom te za nten gekomen tot oprichting van een parochiaal comité van actie voor de stichting der R. K. Universiteit. Van de volgende vereenigingen waren be stuursleden aanwezigKerkbestuur, Armbestuur, Vincentius-vereeniging Volksbond, Stille Omgang,L. T. B., Kiesvereeniging, Kruisverbond.en Wo- ningbouwvereeniging. De Eerw. Heer Pastoor leidde de bijeenkomst, zette eerst het doel uit een en vervolgens de taak van het te vormen comité. Nadat een paar heeren verklaard hadden niet in aanmerking te v, 1 n komen, werden 8 aanwezigen bereid gevonden in het comité zitting te nemen, n. 1. de heeren B. Apeldoorn, J. Apeldoorn Cz, P. J. van den Berg, B. Liefting, J. Liefting Gz, C. Ory. A. Tervoort en S. de Wit, terwijl de E. H. Pastoor daarin rechtens zitting heeft. Tot voorzitter van het comité werd aangewezen Pastoor Karskens terwijl als secretaris en als penningmeester respectievelijk zullen fungeeren de heer en S. de Wit en B. Liefting. Het comité zal in de eerste plaats belast zijn met de inzameling van gel den, hetzij giften in eens of jaarlijksche bijdragen. Daartoe zal overeenkomstig dén wensch van het Episcopaat in den loop der volgende maanden in alleKath. gezinnen een lijst ter inteekening wor- dèn aangeboden. De Eerw. Heer Pastoor dankte voor de ondervonden medewerking en sloot met het gebed voor de R. K. Universi teit. DRIEHUIS. Soli DeoGloria. Zondag j.L heeft ons R- K- Fanfarecorps „Soli Deo Gloria"' Op plechtige wijze haar jarig jubi leum gevierd. Des morgens is ik: plechtige Hoogmis met Veni Creator aan God' opge dragen voor de werkende en contribu- eerende leden, waaronder alle werkende léden ter H. Tafel naderden. Na de Hoog mis werd een serenade gebracht aan haar thans afgetreden directeur, den heer C. Oudendijk, waarbij hem namens den leden door den voorzitter een gouden horloge met inscriptie en oorkonde werd aangebo den, want onder zijn verdienstelijke lei ding' werd vanaf de 3de afdeeling tot in de iste afdeeling aan 13 concoursen deelgeno men. Daarbij werden 5 eerste, 6 tweede en 4 derde prijzen behaald. Op het 14e con cours, onder leiding van den heer Vles- sing, werd in de afdeeling Uitmuntendheid ook een eerste prijs behaald. Hierna kreeg de Zeereerw. heer Pastoor het woord Deze ielicileerde de leden met dit jubileum en met de schitterende wijze waarop het herdacht wordt. Z.Eerw. sprak den wensch uit, dat dc vereeniging op dezen ingeslagen weg voort moge gaan, dat de leden ijverig in hun studie zouden blijven en trouw in het bezoeken 'der repetities; dan zai het R. K. Fanfarecorps „Soli Deo Gloria" met den steun van de parochianen van Driehuis en omstreken nog vele lou weren verwerven. (Herplaatst wegens misstelling.) die protesten v.n. tegen de straat- lees as- falt-belasting en tegen de 20 pCt. belasting op contributies en donaties van vereeni gingen, die daarvoor kunst of sport aan hunne leden aanbieden? Omdat men voelt de schrijnende on rechtvaardigheid die iu een dergelijke be lastingheffing zit, en dat Mr. Romans zulks niet kan of wil begrijpen, komt mo gelijk omdat ZËd. nu eenmaal Wethouder van Financiën is. De uiteenzetting alsof de voorgestelde belastingheffing en -de lijn, die Mr. Ro mans wil volgen een voordeeiige voor den winkelstand zoude zijn, zal hij anders moeten aantoonen dan door dien wdnikeJ- stamd als belastingbetaler eens extra a faire le nemen, 0111 juist voor hen oen be lasting op een belasting te willen hebben. Voor een bestrijding der cijfers van Mr. Romans inzake asfalteering, 12,000 ex tra belasting per jaar van Slationspioin tot Houtpoort te heffen) ontbreken mij de ge gevens. Dat hel cijfer maar 12,000 juist zoude zijn lijkt echter problematiek, in ieder geval zal die belasting, wordt ze onver hoopt aangenomen, blijvend zijn en stel ik mij er niet van voor, dat, zooals de heer Mr. Romans in z'n laatste artikel ©enigszins Jaat doorschemeren, de asfalt- belasting over eenige jaren mogelijk 114, te trekken ware. Dat lijkt te veel op een lijmstok. Ook zijn er, die in liet zog van den Wethouder van Financiën varen, o.a. het raadslid Klein, die er een Katholiek be- ln stiugprogram bijhaalt, (de raad si—ten v. Castricum en van Lieant, bekende I oren- sJan-ders om de onrechtvaardigheid der AsfalLbelastintf, zijn toch ook Kaihohek) om de reoh t v a a rd'ighe id van de asf. belast, aan te toonen, en bovendien nog met den dooddoener aankomt, dat de winke lier die belasting wel op het publiek z.al verhalen. Och arme wat weinig begrip heeft de heer Klein van de onderlinge concurrentie, die het onmogelijk maakt 0111 voor een dergelijke belasting oen ex tra percentage winst op goederen te kun nen leggen. Neen. de asfaMbetasting is langs^ een anderen weg een belasting op het inko men van den winkelstand en ter wille van eenheid onder de R.K. kiezers hoop en vertrouw ik dat de meerderheid der, zoo niet allen, R.K. raadsleden de 100 pet. extra-heffing .op de straatbelasting zullen afstemmen. Met dank voor de plaatsing. WINKELIER. De ASPHALTRELASTING. Mijnheer de Hoofdredacteur, Als men Mr. Romans' „Doorzetten" in uw blad van Maandagavond aandachtig leest, kan men als eerzaam winkelier tot geen andere conclusie komen dan deze: Dat men van de 100 pCt. asfaltbelasting niets moet hehben. De menschen, die Haarlem verlaten om de liooge inkomsten belasting vinden elders misschien nog een hoogere! Maar de winkeliers zijn „hok vast", zooals Mr. Romans het noemt en daarmede slaat hij nu juist den spijker op den kop. Zij de winkeliers kunnen niet weg en hebben liunne zaken aan de straten, die thans zullen worden geasfal teerd. Maar de onbillijkheid ligt er dan toch dik op om juist die „hokvaste" men schen te treffen, terwijl de geheele ge meente ervan profiteert. Voor mij heb ik liggen een verslag van een asfalt-debat in den Haarlemsch-en Raad in 1912. In die zitting zeide.de toenmalige wethouder Dr. Krusenian, dat hij jeeds voor 20 jaar had aangedrongen op een be tere bestrating der hoofdverkeerswegen. Zou nu een tegemoetkoming aan de Haar- lemsche middenstanditrs, die dus reeds on geveer 30 jaar op een goede bestrating wachten niet meer te verdedigen zijn dan deze onbillijke dwaze 100 pCt. belasting? J JORIS BARTEL. MGR. THUNNISSEN. Mgr. J. J. Thunnisscn pastoor aait de Vondelstraat te Amsterdam, is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. DF, ASFALTBELASTING. Geachte Redactie. De lieer Mr. J. Romans zet in Uw ge- oerd blad de helastingpoüliek van B. en W. van Haarlem uiteen. Als wélhouder van financien voelt hij zicii teleurgesteld dat men niet geheel en a! met ziin en door B. en W. aan den Raad voorgestelde belastingheffingen kan meegaan. Van waai" en waarom, die tegenstand. een' VREEMDE GESCHIEDENIS. Naar men zich zal herinneren, heeft zich in den nacht van 10 Tuli j.l. aan de Wees- perzijde (onder de vroegere'gemeente Wa tergraafsmeer) een vreemde, tragische ge schiedenis afgespeeld. In het perceel n('- woont de 33-iarÜPte sjouwerman B. A Mö- lenaar Volgens zijn verklaring hooide u des nachts gerommel aan'de deur en, oten- lcen.de, dat er inbrekers waren, ging hij met een met hagel geladen geweer naar builen en toen hij op den Ringdijk een manspersoon zag, sdiioot hij, tengevolge waarvan de man werd gedood. In verband hiermede had hij rich voor de Vijfde Ka mer der rechtbank te verantwoorden. In deze zaak werden gehoord vijftien getuigen, onder wie drie deskundigen.^ De artsen, die de lijkschouwing verpont- ten, als getuigen-de.sktindjgcn gehoord, verklaarden, <iat het slachtoffer aan de linkerzijde van het lichaam is geraakt. 'Een zuster van den versla gene verklaar de, dat de getroffene, Laurens Koot, den laatsten tijd geen vaste betrekking had en 's nachts rondzwierf. De beklaagde, hierop gehoerd, vertelaar de 's nachts te zijn gewekt door zijn vrouw, die gerommel aan de voordeur hoorde. Met zijn ziwager, die bij hem in woonde, ging hij naar buiten en zag een man wc-gloopen, terwijl hij twee anderen met fietsen bij zich bijna boven aan den dijk zag. Toen hij schoot, sprongen de mannen op de fiets. De getroffene liep nog iets door, maar viel spoedig neer. Het lichte jachtgeweer, waarmee dc be klaag''geschoten heeft, ging heel moeilijk over? Beklaagde gaf toe, dat het mogelijk ts, dat de getroffene een schuilplaats tegen den regen in het portiek zocht, en daarbij tegen dc deur terecht is gekomen. Het O.M. waargenomen door nar. Joris- snn, verklaarde thans van meening te. zijn, dat beklaagde opzettelijk op <Jen persoon heeft geschoten. Spreker nam aan, dat he klaagde van meening was, dat er inbreker, waren, noodzaak w.as er echter niet, zoo- als bedoeld in artikel 41 Wetboek van Strafrecht. Spreker reqmreerde tegen be klaagde acht maanden gevangenisstraf. Mej. Mr. Hans Hillesutn, die voor be klaagde als verdedigster optrad, meen e, dat van doodslag geen sprake .-an zijn, noch van zware mishandeling- J'c vraag blijft, meende spr. of er sprake is van dood door schuld. Pleit ster meende v?n wel, evenwel op i andere gronden dan ia de dagvaarding vermeld. Indien de rechtbank hierin zal medegaan, dan zal beklaagde moeten wor. den vrijgesproken. Wordt beklaagde even* wel veroordeeld, dan is de geëischte straf te zwaar. Plcitster vroeg-een voorwaard e* lijke ve-roordocling. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. Een 65-jarig vrouwtje uit IJssclslein verscheen voor den kantonrechter, oaulal zij aan een gezin oen woning luid ver-, 'buurd, die door den gemeenteraad onboi woowbaar was verklaard,. 5 of 3 dagen", zei de ambtenaar. Na haar verscheen de Huurder, een schoenmaker, beklaagd van te zijn ge trok. ken in de onbewoonbaar verklaarde wo ning. Kantonrechter: „Waarom deed je ilalN* Beklaagde: „Ómdat diie woning nog bo ter was d'an de nxijne. Als 't buiten regen, de, regende t binnen ook, zoodal. je onder de tafel moest gaan zitten, totdat 't daar ook nat werd. Want de tafel is ook niet zoo best meer". Eisoh2 of 2 dagen. Beklaagde vraagt hem geen geldboete op' le leggen. Kantonrechter„Ben je don niet veei waard". Gedaagde: Noen meneer". Kantonrechter„Ziekelijk?" Gedaagde: „Neen, ik verdien te weinig". Kantonrechter: „Slaan je handen ver keerd?" Gedaagde Kantonrechter..Ik 'bedoel: slaat je roohterfcant soms Links?" Gedaagde: „Edelachtbare, ik ben wel aan den eetien kant link". De mcdiedeeling van den kantonrechter, dat liet onderzoek gesloten was, stierf weg in een algemeen gelach. Die olijke schoenmaker ook! EEN HUWELIJKSUITZET. Drie groote manden vulden Donderdag j.l. bijna geheel het niet publieke gedeel te van de Tielsche rechtszaal. En elke mand was geheel gevuld met alles, wat de 24-jarige D. A. v. T. te Ophemert in haar aanstaand1 'huwelijk meende te kunnen ge bruiken van den boedel barer mevrouw: zilveren theelepeltjes, lepels en vorken, twee gouden armbanden, hospitaallmnen, luiers, theedoeken, kussensloopen. 'een karpetschuier, dameshemden, messen, nootmuskaat, een doosje krijtwit, spijkers, een gouden daspekl, een vulpenhouder, witte oudeigoederenweckflessohen. kin- derlateentjes en dito mutsen, een vlag met oranjewimpel, pakjes puddingpoeder, enz. Eisch 6 maanden voorwaardelijk. EEN GEVAARLIJK INDIVIDU. Voor de Rotterdaansobe rerfbtbarak heeft terechtgestaan d'e 37jarige los werkman J. v. d. M„ uat Wadd'inxveen. d'io in den nacht van 16 op 17 November 1920 een sdhot hagel zou gelost hebben 00 den rijksveldwachter Z. Minne c. Bovendien werd hem ten laste gelegd op een an deren nacht geschoten te hebben op den ai-beider C. 'Hofman, dien hij uit de verte voor oen politieman had gdhouden. Verder «prak de dagvaarding van een diefstal van kazen tem nadeele van een be woner van Hazerswonde, diefstal van een haan en een tóp ten nadeele van een be woner van liet gehucht Bloemem-Hal o"<.er Wawninxvoen, van diefstaldoor nw'dol van ink'liunmkvg van lappen manufac turen en ondergoederen ten nadeele van eêif inrivooiisici- v-.»i» Moordrecht. In I«U^- heeft v. d M. zes maanden gevangenltsstrat gehad van diefstal. Beklaagde, wien de president voor mew, dot de rust in Waddinrveen verdwenen is sedert hij daar woont, gaf toe strooper te zijn, wel eens met dien lichtbak te werken en in '1 liezit van een geweer te zijn. Het hem ten laste gelegde ontkende hii echte pertinent. Een getuige, neef van beid., deelde me de dat bakl hem ook wei eens had voor gesteld bij de oude bewoonster van Moor, dreeht, wam het goed gestolen was in te breken, het oude mensch te vermoorden en dan tiaar buisje in brand te steken. „Dan kraaide er geen haan naar. De ambtenaar van het O. M., alle fe.ten bewezen achtenidc, deeld'e mode, dal it* Wadd'inxveen nog velerlei diefstallen zijn gepleegd, welke de burgerij uit angst voor v d M. niet békend durfde te maken. Spr. kernle 'liekl. uit zijn jeugd' toen hij herhaaldelijk voor het kantongerecht te S'ominelïdijik moest verschijnen. De e rob was 6 teren gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN IN NBDEKLVND. Volgens nïededeeling van In-I HnmM.s- in.fonuaIidbu 10au van Van dor Graaf A Go's Bureaux voor den Handel zijn ovoi de afgeloopen week, eindigende 16 Sopt in Nederland uitgesproken 64 rarlhsci i.en» ten togen 13 faillissementen rn nore-tv vrodk an hel vorige jaar. Van I Januari tot en met 116 Sent. LM 1465 fjii-lissom-enten iog-erwwer 926 ove hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. NOVEMBER-PROPAGANDA. Dezer dagen vergaderde het Propaganda Bureau van het Vakbureau en de Federatie Door het Bestuur van dil Bureau wal ontworpen een plaatsenplan waar de pro- paganda zal orden gevoerd, alsmede een handleiding voor plaatselijke propagan disten. verschillende soorten formulieren eu een ontwerp-circulaire. Uit een vijf-tal ontworpen aanplakplaten werd er één voor het gebruik gekozen De heer Louis de Leeuw, de bekende mede- werker van „De Roskam", is de vervaan diner Er zullen voorloopig 15000 stuk' van gemaakt worden. Eenige andere ont werpen zullen eveneens ten dienste va" propaganda worden gebruikt. „r0D Nu de voorbereiding voor de «pa gnnda-maand z6óver werk in e F ',lïVlirC is reeds verzoivdea KtSÏÏrt oi& -f f September een eerste werk-ergadenng te homten. Vr. Kunt u mij ook zeggen of ei op Java en Sumatra in de grootst* dorpen en steden Katholieke ken ken zijn? Antw. Niet in alle, maar Ln vel» wel. Vr. 1. Kimt u mij ook zeggen hoe ik een waterproof gele regenmantel kan reinigen? 2. en hoe ik uit een bronzen gummi regenmantel de ink! uit kan krijgen? Antw. 1. Met zwavelkoolstof ol mei aeflier; 2. Probeer hel met citroen»'*®1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2