Tweede Blad. BUITENLAND BRIEVEN UIT ROME* DE VIOOL. Weer een kink in de kabel. GEM. BUITENL. BERICHTEN. WOENSDAG 21 SEPTEMBER FEUILLETON. Vertaald uit het Engelsch door Hen. "ëtte v. d. Waarden. 5 Fraulein Kaufmann verliet de kamer "laar hield den vleugel met haar kost baren last in 't vizier. Franz 1 Franz riep ze, kom eens hier Een oogenblik I Zijn stem was diep r*1 muzikaal, en had een zangengen k'ank. In dd gang hadden zij een korte maar scherpe woorden wisseling in ver- °ntwaardigd Duitsch. Ik heb wel in de gaten, dacht Lynn hij zich zelf, dat ik niet met Herr Kauf- mann zal studeeren. Op het zelfe oogenblik kwam deze binnen, wierp een vluggen achterdoch- tigen blik op Lynn, nam de Cremona, en ging weg, Hij bleef zoo lang afwezig, dat Lynn besloot om netjes den aftocht te blazen. Hij pikte zijn hoed op, en was half uit zijn stoel gerezen, toen hij voetstappen hoorde en wachtte. Zoo, zoo, zeide de Meester,wensch- te u mij te spreken Hij had een middelmatige gestalte, doordringende donkere oogen, borsteli- Zijn handen stempelden den violist. Ja, antwoordde Lynn, ik zou graag van u leeren. Wat leeren Herr Kaufmann s stem klonk brusk. Viool, lichtte Irving kleurend toe. Zoo Maakt u violen Neen ik zou graag vioolles van u hebben. O, zeide de ander, hem scherp op nemend is het om te spelen U kunt van mij niets leeren. Hij stond op als om te kennen te ge ven, dat het onderhoud geëindigd was, maar Lynn liet zich niet zoo gemakke- lijk afschepen. Herr Kaufmann, begon hij, ik ben van heel ver gekomen om onder uw lei ding te studeeren. We hebben onze huishouding opge broken en zijn in Oost-Lancaster komen wonen, enkel en alleen voor dat doel. Ik voel me gevleid, merkte de Meester droog op. Mag ik vragen hoe u mijlen ver weg van mij gehoord hebt? Wel, iedereen kent u. Ik herinner me, dat mijn moeder mij als kind al ver telde dat ik eens van den grooten Herr Kaufmann les zou krijgen. Het is haar levensdroom en de mijne. Een verkeerde droom, zei de vio list kort. Mag ik den naam van uw moe der weten ARTHUR TERVOOREN. De toestand in Ierland. Mevrouw Irving, Margaret Ir ving. Margaret, herhaalde de oude man op veranderden toon. Margaret Er viel een lange stilte, toen de jon gen weer U neemt me aan, is 't niet Een oogenblik scheen het alsof dé Meester zonder bedenking toe wilde stemmen, maar hij kwam met een schok tot zich zelf. Een oogenblik, zei hij, hij kuchte een schorheid weg. Waarom hebt u „mein" Cremona aangeraakt De doordringende oogen waren op hem gevestigd en Lynn kleurde tot aan de slapen, maar hij doorstond den blik eerlijk. Ik kan het zelf nauwelijks verkla ren, antwoordde hij. Ik was alleen hier, ik had al een heelen tijd gewacht, en het is voor mij altijd iets van zelf sprekends, violen te bekijken. Ik geloof dat ieder wel eens dingen doet, waar hij geen re kenschap van kan geven. Het lag niet in mijn bedoeling iets verkeerds te doen of iemand te beleedigen. Het spijt me ont zettend. Ach, zuchtte de meester, ik had haar ook weg moeten bergen. Er komen zelden vreemdelingen hier, maar toch deed ik er verkeerd aan. Frederika geeft zich zelf de schuld, ze vindt dat ze niet had moeten gaan schrobben, bij u blijven, doch daar ben ik het niet mee eens. Het is „mein" cremona, ging hij bitter voort, niemand raakt haar aan dan ik. Zijn droefheid was echt, en voor het eerst gevoelde Irving sympathie. Hoe onredelijk het ook was, hoe week en kinderachtig, hij zag toch in dat hij onbewust een teere plek had aange raakt. Al de liefde van het kloeke, oude hart was gecentraliseerd op de houten, onbezielde viool onbezield neen, iets dat geliefde en kind tegelijk is, kan niet onbezield zijn. Herr Kaufmann, zei Lynn, geloof mij, alles zou ik willen doen, op dit zelfde oogenblik, als ik mijn aanraking doen uitwisschen. Nu kan ik alleen ver giffenis vragen. We zullen er niet langer over spre ken, antwoordde de Meester, met rusti ge waardigheid, we zullen trachten te vergeten. Hij keek uit het raam en stond een tijd lang met zijn rug naar Irving. Wat heb ik toch misdaan, vroeg Lynn zich af. Ik heb haar enkel opgeno men en weer neergelegd. Ik heb haar niet beschadigd. Hij was te jong om in te zien, dat het niet in de eigenlijke aanraking zat maar dat de oude man deze aanvoelde als een minnaar, die zijn geliefde in de armen van een ander ziet. Het frissche blauwachtige waas van de vrucht af, de geur der roos was weggenomen. Meer dan vijf en twintig jaren was de Cremo na behoed geweest voor ontwijding. De gedachten van den Meester wa ren met één sprong een kwart eeuw terug. Weer stond hij in het bosch van Oost-Lancaster, de lucht was -bedekt met dreigende wolken, en dorre blade ren stoven verschrikt uiteen, als de Noordenwind er doorheen joeg. Een meisje van twintig jaar met een bleek gezichtje, stond naast hem en haar lie ven mond trilde. Neem haar," zeide ze. Ze is van mij, en ik kan er mee doen, wat ik wil, niemand hoeft het ooit te weten. Als iemand er naar vraagt, zal ik er wel iets op vinden. Wat ik je geef is een stuk van me zelf, zoodat je, door alle tijden heen, mij niet zult vergeten. Als je haar aanraakt zal het zijn, alsof je mijn hand in de jouwe hield. Als je haar wilt laten zingen, zal het mijn stem zijn, die je zegt, dat ik je liefheb, en je zult de vreugde van dit korte jaar herleven. Het leed zal weggevaagd zijn, alleen het geluk er van zul je voelen het ge luk, dat wij nooit zullen bezitten Haar stem brak in een snik, toen ver dween het visioen in een nevel van verblindende tranen. Dof rommelde de donder in de verte en een oogenblik voelde hij haar lippen op de zijne ge drongen. Toen hij tot zich zelf kwam, hoorde hij de storm woeden, en was alleen. Irving wachtte vol ongeduld, want hij was rusteloos, en hij verlangde er naar om weg te komenmaar hij durfde DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. niet spreken. Eindelijk keerde de ouce man zich van het raam af met een bleek bedroefd gezicht. Neemt u me aan vroeg Lynn met een smeekenden toon in zijn vraag. 'Ja, zuchtte de Meester. Kom dan Dinsdags en Vrijdags om tien uur. Breng uw viool mee en de muziek, cie ge hebt. Ik kan dan oordeelen, hoe ver u bent en wat we doen kunnen. Tot ziens. Hij scheen Lynn's uitgestoken hand niet op te merken en de jongen ging heen met het pijnlijk gevoel, dat hij iets misdaan had,waar hij zelf de draagwijd te niet van begreep. Voor hij naar huis ging, dwaalde hij een uur door het bosch, en in antwoord op de vragen die ze hem thuis stelden, zei hij alleen dat hij een tijd had moe ten wachten, maar dat alles nu in orde was. Vind je hem geen ouwe lieveling vroeg Iris. Ik weet het heusch niet, ai.twooró de Lynn. i Wordt ve 'volgd.) KATHOLIEKE CONGRESSEN. Sedert het einde van Augustus, juist of het heel niet meer warm was in Rome en in Italië, is er een serie van congressen, nationale en internationale begonnen, die haar hoogtepunt vindt in het internationaal congres der Derde Orde van den H. Fran- ciscus en eindigt met dit van de Derde Orde van den H. Dominicus, als men ten minste het politiek congres van de Volks partij te Venetië, hetwelk in de maand Oc tober gehouden wordt, niet wil meereke nen. De lijst begint met het congres der stu denten en studentinnen der Italiaansche Hoogescliolen of van den Italiaanschen tak van de „Pas Romana", de nieuwe inter nationale, eenige maanden geleden te Frei burg gesticht. Het congres werd gehouden te Ravenna, ter gelegenheid van de feesten van den verheven dichter, Dante Alighieri. Het was een nationaal congres, ofschoon de meeste landen vertegenwoordigers had den gezonden en op T einie van het con gres de jaarlijksche bijeenkomst van de „Pp.x Romana" daar plaats had. Moeilijk had de internationale der studenten afwe- cig kunnen blijven van de wereld'nulde, >p dit zesde eeuwfeest van zijn afsterven den grooten dichter van Je Divina Com media gebracht. Spoedig daarna verschenen te Ravenna de katholieke vrouwen van Italië, de mach tige verecniging die honderdduizenden le den telt, verdeeld in huwbare, gehuwde en jonge vrouwen. Gelijktijdig zagen we te Rome meer dan twintig duizend jongelie den van de Italiaansche Katholieke Jeugd, die ter gelegenheid van het vijftig jarig beslaan hunner verecniging godvruchtig bedevaarten naar de stad der Pausen en zetel van den H. Stoel. De dagbladen heb ben uitvoerig bericht en vermeld hoe de regeering, nadat het program tevoren was goedgekeurd, en het bestuur der spoor wegen een'vermindering van zestig procent had toegestaan voor de jongelieden die zich naar Rome zouden begeven, op 't laalste oogenblik de feestvreugde trachtte te verstoren, door de katholieken te ver bieden de H. Mis bij te wonen in het groote en eerbiedwaardigste monument der christenheid, het Colosseum, het strijdperk, waar duizenden en duizenden onzer* eerste geloofsgenooten het leven gaven voor Christus en ons H. Geloof. Ook verbood de regeering een optocht der jongelieden met vlaggen en banieren tiaar het Vatikaan om hulde te brengen aan den Stedehouder van Christus. De stoet die zich toch gevormd had werd door politie en ruiterij uitééngedreven, hetgeen ten gevolge had, dat niet één maar honderd kleine optochten plaats hadden, waar onophoudelijk werd geroepen van „Leve de Paus" en protest werd uitge bracht togen de maatregelen eener regee ring, waarvan eenige leden katholiek zijn, maar nog onder het hoog protectoraat der vrijmetselarij schijnt te staan. Op het Sint Pietersplein kon men toen weer te samenkomen. Fluks werd toen een altaar uit de groote Basiliek gehaald en op de trappen van de kerk opgeslagen, en op het grootste plein der wereld, vóór de grootste tempel der christenheid, onder de venters van het Vatikaan, werd toen de H. Mis opgedragen. De meer dan twintig duizend jongelieden trokken alsdan met hun banieren naar het Vatikaan waar de H. Vader hen zegende en toesprak. Onder meer zei de H. Vader, dat de tijd voorbij was voor de jongelieden, gelijk de eerste chistenen, in de Kathokomben te leven. In 't openbaar moeien de katholieke jonge lieden hun Geloof belijden, en nu de wilde beesten van het Colosseum de christenen niet meer bedreigen, moet het wilde dier van het menschelijk opzicht door de jonge lieden bestreden en overwonnen worden. De regeering was ondertusschen door de tusschenkomst van de Volkspartij en de Roman door MYRTLE REED. bedreigingen der katholieke ministers, die ontslag dreigden te nemen, van den geno men vrijmetsClaarsmaalregel teruggeko men en stond den jongelieden toe optoch ten te houden en te roepen van „Leve de Paus." Oogenblikkelijk na dit congres der Italiaansche Katholieke Jeugd, dat ineen .bedevaart bestond, kwam het interna tionaal congres der Kth. Jeugd bijeen en hadden we het genoegen en de voldoening onze sohoone moedertaal met gloed en vuur te hooren spraken in de bijeenkomst der leiders van de Kath. Jeugd der wereld. De ZeerEerw. Heer Jansen, Rector van Sint Barnardus te Amsterdam en Algemeen Ad viseur der katholieke werken van het bis dom Haarlem, sprak over de patronaten en jeugdvereenigingen in Nederland en zooda nig, dat, ofschoon niet verstaan door de meeste congressisten, hij alter aandacht trok. De Nederlandsche vertegenwoordiger vertaalde tater zelf zijn redevoering dn de Fransche taal en deze oplettendheid werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Met luid applaus werd hij voor zijne belangrij ke mededeelingen beloond. Later zei mij oen congressist: „Mais il est symphatique votre compatriote", „uw landgenoot is een beminnelijke persoonlijkheid 1" Gedurende de volgende zitting wist Rector Jansen steeds het goede woord te vinden en trad dikwijls verzoenend op, waar Duitschers, Franschen en Belgen, 't niet eens konden worden. Hij heeft de eer en den goeden naam van ons vaderland hoog weten te houden en het is niet te verwonderen, dat het congres door applaus aannam het vol gend jaar weder te vergaderen in Den Haag. Ook de heer Smulders, afgevaardigde van de R.-K. Vakbeweging der jonge werk lieden, sprak in gloeiende woorden en be pleitte het stichten van ecne internationale tusschen de jeugdvereenigingen. Ook hier werd, evenals te Freiburg, een band gelegd tusschen de verschillende Kath. Jeugdver eenigingen der wereld, door het stichten van een algemeen secretariaat waar ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn en hog volmaakter eenheid der Kath. Jeugd vereenigingen zal voorbereiden. Terwijl we dit schrijven, heeft bet in ternationaal congres der Derde Orde een aanvang genomen. Duizenden kinderen van den Seraphijnsehcn Vader van Assisië zijn naar Rome getogen om deel te nemen aan deze vergaderingen, welke tot doel hebben den geest van den Arme van As sisië te doen herleven in een wereld, waar de deugden van naastenliefde, van chris telijke zelfopoffering en versterving, van onthechting van aardsche goederen, verre te zoeken zijn. Hoezeer die deugden noo- dig zijn in de maatschappelijke samenle ving van heden, loonde bij de opening van het congres de geleerde Franciscaan, Pater Gemelli aan, die tevens sprak over het nut en de noodzakelijkheid den Franciscaan- schen geest in de tegenwoordige samenle ving weer in te voeren. Heerlijke opdracht, de Derde Orde aangewezen. Ook Neder landsche Derde Ordelingen zijn te Rome aanwezig op dit congres, hetwelk verschil lende vraagstukken betreffende de Derde Orde en de tegenwoordige behandelt Het congres wordt gesloten met een algeimeene audiëntie der congressisten bij den H. Va der en een gezamenlijke bedevaart naar Assisië. Tegelijkertijd wordt te Bologna, ter ge legenheid van de eeuwfeesten van Sint Dominicus, een nationaal congres der Der de Orde van dien orde-stichter gehouden, hetwelk een internationale bijeenkomst van die Derde Orde zal voorbereiden. Men ziet dat dit jaar te Rome en in ge heel Italië een opfleuren, een nieuwen bloei van het katholiek leven, nationaal en internationaal, valt waar te nemen, ter ge legenheid der groote eeuwfeesten, die wij vieren. Zerven eeuwen is het geleden, dat Franciscus zijn Derde Orde stichtte, ze ven eeuwen scheiden ons van .het afsterven van Dominicus Guzman; de wereld viert het zesde eeuwfeest van den dood van Dante Alighierri. Groote datums in de geschiedenis ver dienen feestelijk herdacht te worden. Het Katholieke leven put uit de herdenking dier groote gebeurtenissen nieuwen moed ge wenkbrauwen, een frissche kleur, en een massa grijs haar, dat hij af en toe met een ruk naar achteren wierp. icn geestdrift om de christelijke beginselen te beleijden, ze toe te passen, getrouwheid te bewijzen aan Kerk en Paus. CIVIS ROMANUS. ii. (Van onzen bizonderen correspondent.) LONDEN, 19 Sept. 1921. Zooals de telegrammen u al gemeld heb ben, duurt het gecorrespondeer tussdhen Lloyd George en De Valera nog maar al tijd voort en hier in Londen begint het de menschen aardig te vervelen, dat er nog maar steeds geen eind te zien is aan de geschiedenis. De algemeene mceniing hier is, en ik geloof wel, dat die juist zal blijken, dat het ten slotte toch nog tot een conferentie zal komen; het is maar de kwestie, wie het eerst zal toegeven, wie het eerst zijn hal- starrig vasthouden aan een idee zal laten varen. Maar.De Valera is een Ier en Lloyd George is een Welshman en beide „soor ten" staan hier bekend als uiterst stijf hoofdig. Niettemin is er een verschil, waardoor de partijen in dit opzicht niet gelijk staan. Lloyd George toch kan rekenen op den steun van heel Engeland; iedereen hier keurt zijn houding goed en dat kan van Ierland ten aamzien van De Valera niet ge zegd worden. Wel blijven de Ieren over het algemeen hum leider trouw, maar er gaan toch meer en meer stommen op, die pleiten voor oen meer toegevender houding dan tot nog toe door hem is aam den dag gelegd. De Valera climbs down, drulkt de „Sun day Evening Telegram" met vette letters aan het hoofd van haar jongste nummer, waarin de brief van De Valera is opgeno men, waarin deze zegt; „Wij hebben u niet gevraagd, ook zelfs maar informeel eenig principe te laten va ren, maar u zult toch moeten begrijpen, dat wij onszelf niet anders kunnen beschouwen dan wij zijn. Als dit een rede moet zijn om de conferentie niet te doen doorgaan, dan spijt ons dat." Al geeft hij nu ook aan het slot van dien brief de verzekering, dat bij slechts één doel kent, n.l. om door een conferentie te komen tot het resultaat dat door het volk van beide eilanden zoo vurig verlangd wordt, toch kan ik in dat schrijven nu niet bepaald iets zien wat lijkt op „climb down" op een toontje lager zingen. En dat ziet blijkbaar ook Lloyd George er niet in, waar hij antwoordt, niet in een conferentie te kunnen toestemmen, zoo lang De Valera niet heeft ingelroikken de woorden uit zijn brief van 12 Sept., waarin hij zegt, niet anders te kunnen onderhande len, dan als vertegenwoordiger van een staat, die zich zelf als souverein beschouwt. Intusschen is Lloyd George, die het tij dens zijn vacantie in de Schotsche Hoog landen niet bizonder heef't getroffen maar twee dagen heeft hij er mooi weer gehad te Gairlodh ziek geworden. Wei niet ernstig, maar toch zoo, dat hij rust moet houden. Hij heeft kou gevat en bo vendien is zijn tandvleesoh ontstoken. De lijfarts van den Koning, die ook in Schotland vertoeft en een plaatselijke tand arts hebben hem wel weer op streek ge holpen, maar heclemaal beter is hij tooh nog niet. Uit de jongste berichten blijkt echler wel, dat, hoe de zaken ook loopen, er van een conferentie te Inverness in geen geval iets komt; de Premier is n.l. van plan, zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te koeren. Wanneer dat zal zijn, staat nog niet vast, de berichten daaromtrent loopen uiteen, maar in elk geval spoedig, er wordt zelfs al gesproken van morgen. Hoe dit ook zij, het lijkt mij nutteloos, hier langer te wachten, daar er voorloopig hier toch nog niets gebeurt; hoogstens zal er na den terugkeer van Lloyd George nog een Kabinetszitting gehouden worden, waarin de kwestie ter sprake komt. Die Kabinetszitting kan op zichzelf natuurlijk heel belangrijk zijn, maar over hetgeen daar besloten wordt, zullen de te legrammen u sneller inlichten, dan ik het kan doen. Liever ga ik dus morgenochtend naar Dublin, om daar het verdere verloop der zaak af te wachten. Allicht zijn daar, te midden van een volk, dat met zoo groote volharding voor zijn vrijheid heeft gestreden en nu de be slissing in het verschiet ziet, belangwek kender dingen te zien en te hooren dan hjer. Dreigende spoorwegstaking- De staking der werklieden in de spoor- wegweikplaatsen te Dublin, wegens de loonsverlaging van 6 sh„ dreigt ten gevolge te zullen hebben een staking op de hoofd lijnen der spoorwegen in Ierland. De goe derendienst op het net der Greqt Southern is reeds gestaakt Verwarring in Dublin. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Dublin, heeft de jongste gedach- tenwisseling tusschen De Valera en Lloyd George den toestand verward, moeilijke,r doch niet hopeloos doen worden. Verward, omdat de openbare meening nauwelijks vlug genoeg is om het rappe spel der twee hoofdpersonen te volgen; moeilijker, om dat hun brieven meer en meer van de noodzakelijke werkelijkheid afdwalen; niet hopeloos, omdat de eerste minister en De Valera even begeerig zijn naar vrede. Alles wat de correspondent op het oogen blik kan gewaar worden, is dat Sinn Fein niet wankelt ten opzichte van zijn theore- tisohen eisch, dat Ierland als een souverei- ne en onafhankelijke staat moet worden beschouwd. Elke Ier weet echter dat deze moeilijkheden snel en stellig zouden ver dwijnen indien de beide partijen in een conferentie tot elkaar konden worden ge bracht Geen enkele Ier verwacht inder daad dat Lloyd George of De Va lera hun logisch standpunt zullen prijsge ven, al hopen zij allen ernstig, dat er eeni ge oplossing zal worden gevonden. Een of andere handige formule zou den Gordiaan- schen knoop doorhakken. De hoop van het Iersche volk is thans, dat deze formule zal worden opgesteld tijdens het gelukkige uit stel van enkele dagen, hetwelk het resul taat is van de ongelukkige ziekte van den premier. De „Westminster" over De Valera. De „Wesbm. Gaz." laat in een hoofdar tikel sterk nilkomen, dat De Valera zich op een veel te hoog voetstuk plaatst „Laten wij den heer De Valera onder het oog brengen," zegt dit blad, „dat hij beter zou doen, zich tevreden te stellen met „een eenvoudige zwarte jas" en zijn „hoeden en pluimen achterliet in Ierland". Zelfs de hoogstgeplaatsten doen dat wel eens en zien daar niets vernederends in. Wij begrijpen volkomen de moeilijkheid van zijn positie en weten dat zijn gebazuin en teergevoeligheden bestemd zijn voor zijn volgelingen en niet voor ons.. Hij heeft de laatste jaren hooge eischen gesteld en hij moet toonen dat hij zich niet eenvoudig overgeeft door toe te stemmen in een con ferentie met de Britsche regeering. Maar hij moet niet vergeten dat ook de Britsche regeering heeft te bewijzen dat zij het Britsche rijk niet verraadt door met hem te confereeren en dat zij van haar standpunt een buitengewone concessie heeft gedaan door voorstellen te doen aan personen, die verklaard hadden dat zij opstandelingen waren. Dat wordt erkend door de geheele wereld en dat moet Sinn Fein ook erken nen als het in Ierland vrede verlangd. Aan dat verlangen twijfelen wij niet Het blijkt uit De Valera's telegrammen en het wordt bevestigd door alle berichten uit Ierland. Het verwerpen der aangeboden voorwaarden om een vormelijkheid zou zeker de eenheid der Iersche beweging in Amerika en de Dominions, en vermoedelijk in Ierland zelf, verbreken. Ieren en Brit ten, beiden hebben genoeg van dien wrec- den oorlog, die beiden leed bracht en geen jingo in Engeland, noch één fanatiek in Ierland wil dien oorlog hernieuwen. Doch het verlengen van verdachtmaking, haat en wederzijdsch boycot heeft geen enkel doel. Ierland kan niet méér krij gen dan hetgeen het nu is aangeboden en het zou minder kunnen krijgen. De Sinn Feiner dient te begrijpen, dat de nationalistische beweging, die sedert het einde van den oorlog door de wereld ging, vermoedelijk aan het tanen is. De wereld krijgt een beetje genoeg van al die eischen van nationaliteiten, die op zich zeiven wil len leven en voor zich zeiven alléén. Zij ziet dat al die eischen, verder gedreven dan redelijkheid en gezond verstand willen, schadelijk zijn voor het beschaafde leven cn zij zoekt naar nieuwe economische groe peeringen en federale relaties, die de vol ken in staat zullen stellen samen te leven met hun buren en de geheele menscliheid." „Het is niet de quaestie," besluit het blad, „hoe Ierland naar de conferentie géét, doch hoe het er vandaan komt, en elke conferentie moet beginnen zonder vooroor- deelen in dien zin dat geen der beide par tijen kan of zal aannemen een vooraf klaargemaakte oplossing." BEIEREN EN HET RIJK. De afgetreden Beiersche minister-presi dent, dr. Von Kabr, heeft in een brief aan de Landdagcommissie der Beiersche Volkspartij verklaard, dat hij zijn heibe noeming als minister-president niet kan aannemen. In dit schrijven zegt hij, dat hij als her.ko.zen minister-president ge dwongen zou zijn geweest, zich te stelten op de basis van het besluit van de per manente Landdagcommissie van 11 Sep tember, dat indertijd aanleiding heeft ge geven lot zijn ontslag. Hij kan ook thans echter niet van zijn principieel standpunt in zake de verhouding tuscShen het rijk en de bondsstaten afwijken, en om deze reden was hij niet in staat de aanbieding van de B.V.P. aan te nemen. Het schrijven eindigt met warme zegenwensöhen voor het Duitsche vo'lk en voor een gezond rijk. Hiermede is het eerste gedeelte van de Beiersche minister-crisis voorloopig geëin- digdl. Of de heer Voa Kahr voor don nieuwen post van staatspresident zal wor den voorgedragen en of hij de vereischte twee derde meerderheid zal krijgen, kan als Biet-actueel voorloopig buiten beschou wing blijven. Voor minister-president zal de Beiersche Volkspartij thans waar schijnlijk staatssecretaris Stingl van het rijksministeric van posterijen voorstellen. Het aftreden van den heer Von Kaïhr heeft reeds van het oogenblik af, dat het zeker was, een gunstige uitwerking gehad op de verhouding tusschen Beieren en het rijk. De vooruitzichten voor de overeen stemming zijn, zooals wij uit parlemen taire kringen vernemen, zeer snel en zeer ver gevorderd, schrijft de Berlijnsche correspondent van het „Hbl." Zij wordt alleen nog verhinderd door het gemis van een Beiersdh kabinet. Het rijk acht de Beiersche tegenvoorstelten aannemelijk, met uitzondering van twee punten. In poli tieke kringen te München verwacht men met zekerheid, dat de conservatieven in het nieuwe kabinet niet vertegenwoordigd zullen zijn, zoodat de samenstelling der Beiersche regeering het gemakkelijker zal maken, met de rijksregeering tot overeen stemming te komen. De vorming van het Beiersche kabinet zal, naar men verwacht nog wel eenigen tijd op rich laten wach ten. In parlementaire kringen zijn in de laat ste dagen meer dan eens berichten uit Beieren ontvangen, die van een onmid dellijk voor de deur staanden Putsch in München spraken. Alle socialistische bladen publiceerden dergelijke berichten. Bij een onderzoek bleek echter, dat al deze berichten sterk overdreven waren, doch tevens bleek opnieuw, dat ex in Beieren rechts-radicale groepen bestaan, die met verschillende ontoelaatbare for maties in Noord- en Midden-Silezië in verbinding staan. Deze bonden vormen naar de meening van deze politieke krin gen een ernstig gevaar. Gistermiddag is reeds in de rijkskanselarij een uitvoerige bespreking gehouden tusschen den rijks kanselier, den rijksminister van binnen- landsche zaken, den minister van weder opbouw en den Pruisischen minister van binnenlandsdhe zaken, benevens vertegen woordigers van andere regeeringshcha- men, waarbij deze toestanden in Beieren en Silezië werden besproken. De bespre kingen gingen in hoofdzaak over de methode van bestrijding van deze ontoe laatbare bonden. De genomen besluiten waren van vertrouwelijken aard. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, komt in parlementaire kringen de meening tot uiting, dat met het oog op de ernstige nadeelen in de binnen- en buitenlandsohe politiek, die een voortduren van de tegen woordige verhouding met Beieren tenge- voge zou hebben, eenige verdere tegemoet koming van het rijk tegenover Beieren aanbevolen moet worden. Naar het blad verneemt, wordt voorgesteld, bij geschil len, in de eerste plaats over de couran ten-verboden, die vaak zullen voorkomen, de beslissing aan een rijksinstantie, het „Reichsgerioht" of den economischen rijksraad over te dragen. Over een voor stel, dat in deze richting ging, werd gis termiddag een bespreking gehouden tus schen Tijksminister dr. Gradtiauer en Tijks president Ebert. Definitieve besluiten wer den nog niet genomen, daar men eerst de kabinetsvorming in Beieren wil afwach ten. DE WASHINGTONSCHE CONFERENTIE Reuter verneemt dat de Japansche re geering, evenals de ar dere geallieerden een korte nota uit Washington heeft ontvangen, waarin in breede, algemeene termen de voorgestelde agenda voor de conferentie wordt aangegeven. Tot nu is geen antwoord gezonden, daar de Japan sche ministers bezig zijn de Amerikaan- sche nota te be studeeren, terwijl het in middels niet vastgesteld is of het Japan sche antwoord niet een verzoek om ver dere inlichtingen zal bevatten. Tot nu toe zijn geen Japansche gedelegeerden voor Washington aangewezen. Naar Reuter tevens verneemt zal uit de overeenkomst inzake Yap blijken dat Tokio er in toegestemd heeft dat Ame rika den vrijen toegang tot het eiland zal hebben met het oog op de kabels. Op deze uilzondering na is het geheele bestuur van Yap in handen gelaten van Japan, overeenkomstig het verdrag van Versailles. Japan's gezag als mandaat- mogendheid blijft onaangetast. GRENSOVERSCHRIJDING DOOR DE SERVIëRS. Volgens inlichtingen van het Hongaar- sohe Gorr. Bureau zouden Sorvisdhe sol daten de grenslijn, door het verdrag van Trianon vastgesteld, hebben overschre den in het oomitaat Baranya en zouden zij op het Hongaarsche territoir zijn door gedrongen nabij Sik-los, waar een Hon gaarsche patrouille moet zijn ontwapend. Het onderzoek in zake den moord op Exzberger is voorloopig gesloten. De Badensche commissie van onderzoek is uit München vertrokken. Er bestaat niet meer de geringste twijfe' aan de sdhul-d van Sohulz en Tiili-sen. Tot nu toe ont breekt van hen echter nog elk spoor. DE DUITSCHE BANKBILJETTEN IN BELGIë. Over de zes milliard Duitsche bank biljetten, die zich tijdens den oorlog in Duit9cMaiid zelf en later in België hebben opgehoopt, was reeds tusschen den gewezen minister van financiën Erzberger en de Belgische re geering een overeenkomst getroffen, die echter niet is geratificeerd. Sedert eeni gen tijd wordv«n opnieuw besprekingen gevoerd, die thans weldra zullen wo-rden afgesloten. Deze besprekingen gingen om de volgende grondslagen: 4 milliard Duit sche marken zullen tot een koers van 1.25 frames door Duitschland worden overgenomen. Duitschland verplicht zidh dit bedrag in 30 tenmijnea met een rente van 3 pet te betalen. De verdere 2 mil liard zullen tegen een koers van 25 cen times per mark worden overgenomen. België ziet in ruil daarvoor af vam het eesecu es teerde Duitsche eigendom. „Hbld." VERHOOGING SPOORWEGTARIEVEN IN DUITSCHLAND. De Duitsche regeering beeft thans be paald, dat de spoorwegtarieven voor pas sagiersvervoer met ingang vam 1 Decem ber met 30 pot. verhoogd zullen worden. DE KU KLUX KLAN. De „Daily Mail" verneemt uit Montreal dat de Kr. Klux Klan, de anti-neger-ver- eenigtmg, zich ook in Canada uitbreidt Gemeld wordt dat een afdeeling der orde zich gevormd heeft te Londen in Ontario. De leden zullen een optocht in auto's houden in „spookachtige" witte gewaden, waarop het roode St George Kruis. Te Montreal wordt de volgende week een katholieke conventie gehouden met bet doel de orde te doen verbieden, daar deze niet alleen is gekant tegen de ne gers, doch ook tegen katholieken, joden en vreemdelingen. CHARLIE CHAPLIN. Charlie heeft Louden verlaten om zich voot een/xgen tijd naar Parijs te begeven. Vóór zijn vertrek heeft hij met een Duit sche filmmaatschappij een oontraot af gestolen. waarbij deze maatschappij het vertooningsrecht voor Engeland beeft ge kocht van Charlie's jongste oomedie „The Idle Class", waarvoor de filmfheH een che que van 50.000 pd. st. ontving. Een groep van 50 jonge meisje en jongens hebben Charlie in zijn hotel op gezocht om hem te bedanken voor „de vreugde en den lach, die hij im hun leven heeft gebracht". De j-ongens schonken hem een kistje sigaren, de meisjes een bouquet. Charlie was zeer gevoelig voor de hul de en liet zich temidden van de groep fotografeeren. Te Aberdeen hebben Maandagavond de werkloozen-betoogingen geleid tot een aanval van. 600 personen op de woning van den voorzitter van het plaatselijke steuncomité. De politie deed een charge en joeg de betoogers uiteen. De schade is tot eenige gebroken ruiten beperkt. De militaire autoriteiten hebben Ali bei Kamal, vice-voorzitter der nationalisti sche partij, verzocht Egypte te verlaten, wegens het door hem aan den voormaligen Khedive gezonden telegram, waarin de rechten van sultan Ahmed Foead worden bestreden. Het Engelsclie parlementslid Thomas heeft te New Abbat gezegd, dat hij den komenden winter hoogst ernstig inzag en de regeering 't werkloozenvraagstuk da delijk flink aan dient te vatten. Giften al leen kunnen geen oplossing zijm. De regee ring gaf zich zelf in den oorlog het recht van alle burgers arbeid te vragen en moet nu het recht hebben aan allen werk te geven. Dat een algemeene werkstaking werk zou brengen, noemde hij even dwaas als het denkbeeld, dat een revolutie zulks zou kunnen doen. De oplossing moest ge zocht worden in het geven van nuttigen arbeid, maar het ergste was wel het bank roet dergenen, die vroeger Engelsche klan ten waren. De oplossing was dus niet al leen nationaal, doch ook internationaal te zoeken. Miss Sylvia Pankhurst spreekt in den „Manchester Guardian" het bericht tegen dat haar blad zou ophouden te verschij nen. St

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5