1 1 1 s NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BINNENLAND IEDERE ZAKÉNMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT SSH ER WAS HAAST BIJ. WIE WAS ONBELEEFD? GEEN COALITIE? BINNENLAMDS0H NIEUWS. 'ntornationale vogelbescherming TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROO- TEN. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST II DOOR TE ADVERTEEREN IN DE II Vereenigde Vergadering der beide Kamers. Onder dezen titel schrijft „De Tijd": Men zal zich wellicht de straatreUetjes herinneren, door de communisten een paar maanden geleden vooral in Den Haag ge organiseerd, om van de regeering spoedig een beslissing in zake de prineipieele dienstweigeraars af te dwingen. De on middellijke aanleiding was het gevangen houden van den dienst- en voedselweige- raar Groenendaal. Dadelijk werd door den heer Van Ra- vesleyn het inzicht te kennen gegeven, de tgecring te interpelleeren over die ge- ngenhouding en in 't algemeen over de behandeling van dienstweigeraars. Die interpellatie heette in de hoogste mate urgent, fin de aanvraag kracht bij te zet ten ging een groep anli-militairisten op een ZonJagmidda beloogen voor de par ticuliere woning van den minister van oorlog. Toen deze een deputatie der ma nifestanten niet wilde ontvangen, onder meer omdat de behandeling van het ge val bij het departement van justitie be hoort, maakten de betoogers zoo'n ka baal. dat de politie ietwat hardhandig moest ingrijpen. Een slaking werd afgekondigd. Eiken dag v.crd er opnieuw gemanifesteerd. In Den Haag vlogen de straatkeien door de lucht. Er wc-rd gevuurd. Mannen, belast met het handhaven der openbare orde, werden gekwetst. De politic joeg de aan vallende massa uitean. Met gebruik van wa penen. Er vloeide bloed. En dit alles, omdat enkele jonge recrutcn gemoedsbezwaren hebben legen hetvechten! En ook omdat er zoo'n haast bij was. De jongeheer Groer.endaal werd immers door de regeering.vermoord"....^ Dal was twee maanden geleden en nu zou Vrijdag eindelijk de heer Van Rave- steyn aan het woord komen. Om de „ur- genlie" waji ook deze interpellatie nog op de agenda deze weck vóór de stuiting van het zittingsjaar gebracht. Maar... de heer Van Ravesteyn had nu zelf uitstel verzocht; hij was door om standigheden buiten ziin wi] niet in staat geweest de te stellen vragen tijdig te for- muiecrcn en aan de regeering te zendenl De interpellatie werd van de agenda af gevoerd. En zoo worden de anli-mihtairistische beioogers, die bij de straatreUetjes klap pen hebben opgeloopen. door 'hun leiders nog bij den neus genomen. Tc Arnhem werd een katholieke H.B.S. geopend en de heer L. baron v. Voorst tot Voorst hield er een geestdriftige redevoe ring over he} nut der bijzondere school. Kr waren bij die gelegenheid autoriteiten gcnoodïgd onder wie zich ook bevond de socialistische heer L. M. Hermans, wet houder. Desondanks heeft de heer v. Voorst die zijn beginselen niet onder stoelen en banken steekt zich verstout over het nut der bijzondere school te spreken en daarbij zelfs durven zeggen, dat „de open bare school opvoedt tot socialisme en communisme." Dergelijke glasheldere feiten mag men blijkbaar tegenwoordig niet meer relevee- ren als er socialisten type Hermans bij zijn, want we 'ezen in de .,NArrah. Crt." die meer met de socialisten heult een min of meer woedend artikel legen den heer v. Voorst, die zulke dingen niet had mogen zeggen in tegenwoordigheid van gasten als de heer Hermans, wiens be ginselen immers de heer v. Voorst bekend moeten zijn. Dat is niet beleefd, zegt het blad. De onbeleefdheid schuilt hier natuurlijk aan de ajjderc zij, zegt de Resb. De heer Hermans moe; natuurlijk weten, wat de beginselen der Katholieken eischen. En als hij dat weet en desniettegenstaande er niet legen kan, als bij gelegenheid der opening ren er katholieke school de waarheid ge zegd wordt, zooals Katholieken die ver staan, dan moet de heer Hermans zoo wiis ziki thuis te blijven En "als de „N. Arnh. Crt." stroop wil likken bij de S. D. A. P. en in hoogheid artikelen wil schrijven tegen katholieke voormannen, dan zal ze heusch een betere gelegenheid moeten opzoeken. Anders maakt ze zich een beetje erg be lachelijk Het is een notoir feit, dat sinds de in- voering van het nieuwe kiesstelsel de sa menwerking ter rechterzijde een anderen vorm heeft aangenomen dan vóór dien het geval was. Toen had men een vast coord tivsscnen de partijen vóór óe stembus; nu is de samenwerking meer be perkt tot bet gemeenschappelijk steun bieden aan de Rechtsche regeering. De ohristel ijk-historisch c leider, de heer Schokking, heeft dezer dagen in de Twee de Kamer dit verschil nog eens aange stipt en tegenover zijn opponenten nader aangedrongen. De Maasb. gelooft niet, dat het opzet ten van zulk onderscheid in wezen meer is dan het schermen met woorden. Met een zekere verontwaardiging wees d-r. Sflhokking den tenn „unio mystica'" af, die de linksohc coalitie-haters bij voorkeur bezigen als ze op den band, die de partijen van rechts bindt, schamperen. Het Rotierdamsche orgaan meent ten onrechte en beroept zich daarbij op de rede van den christelijk-historischen af gevaardigde zeiven, die zeer juist gewaag de van de „groote gedachte, welke alles ter rechterzijde samenhoudt: ..met betrek king tot de groote levensvragen een ge meenschappelijke erkenning van de wet Gods." Inderdaad is dit hoofdbeginsel de sleu tel der saamhoorigheiid ter rechterzijde, welke daarom, al wijzigt zich ook de vorm der samenwerking, in principe dient nagestreefd en verkozen boven elke andere partijformatie, waarbij met de diepste levensvragen geen voeling gehou den wordt. DE NIEUWE TABAKSWET. Naar het „Vad." verneemt loopt het getal te 's-Gravenhage aange vraagde vergunningen al aardig naai de 1300! MINISTER VAN KARNEBEEK. Minister van Karnebeek heeft be dankt voor de hulde, die men hein wenschte te betuigen. ONZE GRENSBEWAKING. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer van Rappard betref fende handhaving van de grensbewa kingsmaatregelen, heeft de Minister van Justitie geantwoord dat de toe standen in het buitenland, voor zoo ver men kan nagaan, nog uiet in die mate tot rust zijn gekomen, dal maatregelen ter bewaking der grenzen thans reeds zouden kunnen worden gemist. Werden die maatregelen inge trokken en eischte op een gegeven oogenblik de toestand plotseling we der invoering, dan zou deze, ook b.v. in verband met de dan noodzakelijke uitreiking van tienduizendtallen pas sen, zeer groote moeilijkheden met zich brengen. Handhaving wordt der halve voorloopig nog gewcnscht ge acht. VOOR EER EN DEUGD. Overeenkomstig den wenscli der al- gemeene ledenvergadering, gehouden op 13 Juni jl., heeft Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen den WelEerw. heer L. Verhocckx, rector te Helmond, belast met de propaganda voor de vereeni- ging „Voor Eer en Deugd". Mgr. be veelt dit hoognoodige, maar niet altijd even gemakkelijk en dankbaar pro pagandawerk aan in den önmLsbaren steun van allen en vooral van rtc ZeerEerw. heeren Pastoors, opdat vele nieuwe afdeeiingen opgericht en de reeds bestaande tot grooter bloei ge bracht worden. („lluisgez.' 1 Zuiderveeraad. Op hun daartoe gedaan verzoek in eervol ontslag ver leend aan jhr. mr. B. C. de Jonge, te 's Gravenhage als lid en onder-voor zitter en aan Th. M. Th. van Wei deren baron Rengers, te Oenkerk als lid van den Zudierzeeraad. Benoemd zijn tot lid en onder-voor zitter van den Zuiderzeeraad dr. F. E. Postliuma, oud-minister van landbouw, nijverheid eu handel, te 's Gravenhage en tot lid de heeren B. W. Okma, lid van Gedep. Staten van Friesland, tc Leeuwarden, en W. de Vlugt, burge meester van Amsterdam. HET SANTOSEONDS. De Ned. R. K. Middenstandsbond, die voor eenige jaren het initiatief nam tot het stichten van ceil fonds ter bestrijding van de tuberculose on der den middenstand, heeft thans een affiche laten ontwerpen, welke on getwijfeld een goede reclame zal bc- teekencn voor dit z.g Santosfotnds. (Santos is „Steun Aan Nederlandsehe Vervolg. We willen nu overgaan tot ors eigen lijk doelhet bespreken van de inter nationale vogelbescherming, die in ons land op 't oogenblik gepropageerd wordt door den^heer Rinke Tolman. Artikelen erover van zijn hand zijn verschenen in de „Nieuwe Rotterdam - sche Courant" van 24 Juni 1921 (Avondblad A), „De Levende Natuur" van September 1921, „Dierenbescher ming" van Augustus 1921 en „Vragen van den Dag" van September 1921. Met welwillende toestemming van den auteur nemen we eenige stukken hieruit over. „Bij de waardeering van het dier in het algemeen den vogel inzonder heid treedt, wellicht als reactie op de kille waardebepaling, gebaseerd op 't nut der faunaleden, den laatsten tijd bovenal bij de appreciatie het aesthetisch en ethisch element op den voorgrond, terwijl vele boud-geponeerde stellingen van een eenzijdige (en daar door fiasco lijdende) landbouwweten schap in het licht van een dieper peilend en ruimer gebied overschou- wend onderzoek, niet langer als een evangelie kunnen worden gehandhaafd. Het besef begint hoe langer hoe meer door te dringen, dat de buitensporig heid van 't dier hier en daar, haar oor zaak hééft in 't schenden der natuur- harmenie door het willekeurig en bruut ingrijpen van den 'domwijzen mensch en dat het ook voor den tuinder, den boer, den nuttige over 't algemeen profijtelijker is, wanneer hij de natuur zoovee! mogelijk haar gang iaat gaan, omdat zij, wordt zij niet ruwhandig aangerand,door het dood en van bepaal de vogels en zoogdieren, in evenwicht blijft, d.w.z. in gezonden staat. Hieruit volgt, dat wij gebroken wenschen te zien met de onverbiddelijke verdelging der „schadelijk vogels en in be[ ins l de bescherming voorstaan van eiker, vogel zonder onderscheid. Tegen 't locale exces mag slechts door bevoeg den op bescheiden wijze te keer worden gegaan en dan nog slechts, wanneer alle anderen middelen zijn uitgeput. De evenwichtsregeling in de natuur brenge men liever tot stand door den voornamen roofvogels een redelijke leef- en ontwikkelingskans te geven. Dit is, ten overvloede, voor den mensch minder on tee rend tevens." „De verheugende resultaten eener natinale vogelbescherming kunnen ech ter, in verband met den trekdrang van 't meerendeel der vogels, op deerlijke wijze te niet worden gedaan, wanneer elders slachtingen worden aangericht onder de exemplaren, die men hier met genegenheid heeft beschermd. Den vogelstand kan het pas dan naar den vleeze gaan, wanneer deze aangelegen heid internationaal wordt geregeld en de landen der wereld met elkaar over eenkomen, de vertegenwoordigers der avifauna onder hun hoede te nemen door het uitvaardigen van een unifor me vogelbeschermingswet. De omstandigheid, dat de oorlogs toestand zoetjesaan, al is 't nog lang niet ten allen kant pais en vrêe, wo-rdt geliquideerd, heeft er ens toe gebracht ons te wenden tot een groot aantal Europeesche vogelkundigen en natuur beschermers om eens te polsen, of de mentaliteit in de onderscheidene lan Tuberculose Onbemiddelde Sfandge- nooten".) De bekende kunstenaar, Pater Ber- tliokl, Carm., ontwierp de affiche, voorstellende een bedelnon, die hulpe loos de handen uitstrekt om aalmoe zen in te zamelen. De affiche, welke streng decoratief is opgevat en in gedekte kleuren werd gehouden,werkt suggestief door frisch- lieid van idee en soberheid van uit voering. De firma van Roessel te Amster dam, die de teekening op steen bracht, zorgde voor afdrukken, welke het origineel op verrassende wijze bena deren. terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, de troon rede, waarvan wij den tekst gisteren heb ben medegedeeld. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergader zaal. De VOORZITTER sluit, nadat de Oom- missie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. De commissie uit de vereenigde ver gadering der beide Kamers der Staten- Gcneraal, welke de Koningin heden in die vergadering in cn uitleidde, bestond uit leden Dojes (voorzitter), Van Basten A. N. Patijn, opgemerkt werd voorla de commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holtand, jhr. mr. dr. A. Röell. Een incident. Nauwelijks was H. M. de troon ge naderd, of nog voor dat Zij had plaats genomen, klonken van de tribune eenige uitroepen: „Herman Groenendaal moet vrij! Wij eischen de vrijheid van Her man Groenendaal!" De vrouwen, die dit riepen, werden dadelijk door aanwezige rechercheurs van de tribune verwijderd. Ongeveer tegelijkertijd klonk ook be- beneden geroep: „Herman Groenendaal moet vrij DE NEDERLANDSCHE VLAG NIET INGEHAALD. Op do vragen van het Tweede Kamer lid den heer Rink over een betooging tegen het Nederlandsehe consulaat te Chemnitz heeft de Minister van Buiten- landsche Zaken geantwoord: Inderdaad zijn op 31 Augustus jl. in het getouw, in welks localiteiten het vice- consulaat der Nederlanden te Chemnitz is gevestigd, betoogers binnengedrongen, die geeischt hebben dat de ter gelegen heid van den geboortedag van Hare Ma jesteit de Koningin uitgestoken Neder landsehe vlag, welke door de betoogers werd gehouden voor een „reactïonnair symbool", onmiddellijk zou worden inge haald. Den betoogers werd toen duide lijk gemaakt, dat het hier de Nederland- echo vlag betrof, die ter gelegenheid van den verjaardag van Ilare Majesteit ge- heschen was en dat aan him verlangen om do vlag in te halen niet voldaan zoude worden. Daarop zijn de betoogers vertrokken en de vlag is blijven hangen tot het slui tingsuur van het vice-consulaatt C uren namiddags). De waarnemende vice-consul, die toen den met verlof zijnden vice-consul ver ving, is Duitscher. De Duitsche Regeering heeft den tijde lijk zaakgelastigde te Berlijn haar leed wezen over het gebeurde uitgeproken. De Duitsche Staatssecretaris heeft de toezeg ging gedaan, dat de politieautoriteiten to Chemnitz er op zouden worden ge wezen, dat zij in hun plichten zijn te kort geschoten, aangezien zij hadden moe ten verhinderen, dat een menigte het gebouw, waarin het viee-eonsulaat der Nederlanden gevestigd ie/ binnendrong. Alle maatregelen zouden worden getrof fen om een herhaling van een dergelijke gebeurtenis te voorkomen. op Dinsdag 20 September 1921 tot opening van de gewone zitting der Staten--Generaal. De heer VAN VOORST TOT VOORST, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden van de beide Kamers zich naar de Ridderzaal op hst Binnenhof hebben begeven, des middags te 12 ure de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen het Ko- tot voorzitter van de Eerste Kamer ge durende da zitting, die heden zal aan vangen. De VOORZITTER benoemt een oom missie, die H. M. de Koningin in hst gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van ministeriëe'e departementen en de leden van den Raad van State vereenigen z'.ch, te één uur des namiddags, mede in de vergader zaal. De Koningin, vergezeld van Prins Hen drik, komt daarna ia de vergaderzaal, neemt plaats op den troon en houdt, den al dan niet een beletsel vormt om samen te komen op een internationaal congres en van gedachten te wisselen over internationale vogelbescherming." Om de meeningen van de buiten- landsche vogel beschermers te leeren kennen, verzond de heer Tolman de volgende rondvraag I. Is het ook uw vaste overtuiging, dat een algemeene, in principe alle vogels omvattende, bescherming vol strekt noodzakelijk is II. Op welke wijze wordt in uw land^ de vogelbescherming ges'.emd door particuliere personen en door instel lingen? Welke resultaten bereikten ze? III. Welke wettelijke maatregelen hebben uwe regeeringen genomen ter bescherming van de vogels? Is u in staat mij medetedeelen in welken om vang de onderwijsinrichtingen de vo gelbescherming gunstig hebben beïn vloed IV. Beschouwt u de op 19 Maart 1902 ter Parijsche conferentie tusschen verschillende staten gesloten overeen komst nopens de bescherming der, uit landbouwkundig oogpuntbeschouv d nuttige vogels voldoende V. Hebben de betrokken staten hun verplichtingen vervuld, d.w.z. zijn hun wetten in overeenstemming gebracht met de overeenkomst van Parijs VI.Wat is naar uw meening sinds 1902 gedaan ter uitbreiding van de in ternationale vogelbescherming Acht u het houden van een congres te dezen einde urgent, opdat over de belang rijke aangelegenheid van gedachten wordt gewisseld en een uniforme vogel-, wet in het leven wordt geroepen VU. Acht u het dringend ncodip Batenburg, Van der Maesen de Som- breff, de Boer en Diepenhorst van de Eerste Kamer, en Marchant, Schokking, Van der Voorst van Zijp, De Kanter, Scheurer, Drion, De Groot, Swane, Win- termans en Revmer van de Tweede Ka- Elk jaar weer valt het op, welk een prachtige zaal, van schoone architectuur wij bezitten in de Ridderzaal. Vooral, wanneer er een zoo voornaam gezelschap, waarbij velen in goud, of zilver, gega lonneerd ambtsg.w. al bijen zijn. En nu te mear, omdat de zon in stralen over vloed door de r uiten scheen. Hoog uit de vensters in de prachtige houten be kapping gleden de stralen neer en door de vensters met glas en looi, in de wan den, schenen de stralen met speelscho kleurmengelingen. Warm tintellen tapij ten langs den wand en op den achter grond, rijst als van zelf op de groote schouw. Rechts staat de troon, onder het gehemelte van donker-gloeiend wijnrood fluweel. Daartegenover is het gestoelte van de i voorzitter van het bureau, koel, in 't blanke hout. Er is een voortdurende mengeling van uniformen en ambtecostuum in de zaal; eenige rokken doen er heel deftig tus schen en enkele costuurns trekken bij zonder de aandacht, zio, die van oud- ministers, die van lerlen van Hooge Col leges van Staat, van kamerheeren en anderen. Bij de Kamerleden was ditmaal ook voor het eerst een dame, mevrouw Wes terman. Het ministercostuum, met witte panta lon, droegen de Kamerleden De Waal Ma-lef yt, Kir au s. Lely en Ri-nlkook het lid van den Hcogqn Raad, mr. Ort. In liet ambtscostuum van de rechterlijke macht waren de Kamerleden Binnerts en Van Slingenberg, mr. Dresselhuys droeg het costuum van secretaris-gene raal, in het burgemees'. erIijk ambtsgewaad verschenen de heeren Bergsma, v. d. Berg en Van Beresteyn. Het Eerste Kaïnerlid Verhey was in het costuum van opperjagermeester van H. M. de Koningin en het Tweede Kamerlid Duy- maer van Twist in de uniform van zijn titiriairen overste-rang, mgr. Nolen3 droeg het gewaad, met den breed uitstaanden purperen mantel van huisprelaat van den Paus. Baron Do Vos van Steenwijk droog costuum van kamerheer. Enkele léden hadden over hun costuum het breede lint eener orde. In rok of zwarte jas waren de Kamer leden Teenstra, Zylstra, Oud, Byleveld, Colijn, H. Hermans, Bakker, Wijk, Kete laar, Poels Stulemcyer, Van Rijzewijk, Ilaazevoet, Weitkamp, S.neenk, A. Staal man, v. d. Bilt, Ter Hall, Schouten, En- gets. Het aantal aanwezige autoriteiten was niet zou' tririjk. Tegenwoordig was de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. dat ten spoedigste voorbereidselen worden getroffen ter bijeenroeping van een wereldcongres, opdat zeer eerlang de discussies kunnen worden ingeleid Welke methode vindt u te dezen aanzien wenschelijk Aan de hand van de artikelen van Rinke Tolman zullen we nu de op deze vragen ingekomen antwoorden be spreken. Tot dusver zijn antwoorden ontvangen uit Duitschland, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, Zwitserland en Hongarije. De eerste die de rondvraag beantwoordde, was Dr. Kurt Floericke, leider van het Zuid-Duitsche Vogel station (Süddeutsche Vogelwarte) te Stuttgart, redacteur van het tijdschrift „Mitteilungen iiber die Vogelwelt", schrijver van een groot aantal natuur historische werken, waarvan op 't oogenblik twee en een half millioen exemplaren in Duitschland zijn ver spreid. „In zijn brief deelt de leider van 't Zuid-Duitsche vogelstation mee, dat hij van den beginne af aan op het standpunt heeft gestaan alle vogels om aesthetische redenen te sparen, tot een zekeren graad ook de schijnbaar schadelijke en wel in het bijzonder de reeds zeldzamer wordende roofvogels. Voor dit standpunt is ar. Floericke ook steeds in zijn publicaties opgeko men. Eveneens is hij de meening toe gedaan, dat meer nut wordt gesticht, wanneer net volk wordt voorgelicht omtrent vogelbescherming dan wanneer politioneele voorschriften worden gege ven, waaraan toch veeltijds de hand niet wordt gehouden Zal, aldus oor deelt Floericke, „etwas Wirksames'- bereikt worden, dan is internationale samenwerkinf volstrekt noodzake- En even later riepen een aantal vrou wen op de tribune nogmaals „Herman Groenendaal moet vrij! Wij èischen de vrijheid van Herman Groenendaal!" Ook deze vrouwen werden door rechercheurs van de tribune verwijderd. Reeds vóór den aanvang der openings plechtigheid, werd vernomen dat men eenige demonstratie van anti-miütairis- tische zijde vermoedde. De politie was dan ook voorbereid en had bijzondere maatregelen getroffen. Rondom den weg welke de stoet zou volgen was als t ware een cordon getrokken, om te be letten, dat betoogers zich met borden langs den weg zouden vertoonen. Eenige anti-militairisten, die speciaal voor Her man Groenendaal wilden demonstreeren, hadden er echter iets anders op gevon den. Langs den weg staande, haalden zij eensklaps rolletjes smal papier uit hun jas te voorschijn, die vlug ontrold werden en den naam van Groenendaal te lezen gaven. Eenige van deze rol letjes zijn door de politie in beslag ge nomen. Ook hadden enkele arrestaties plaats. Toen mevrouw Kolthek zich met een toegangskaart aan de Ridderzaal ver voegde, werd zij door de politie aange houden. De hoofdcommissaris, de heer Van 't Sant, wenschte eerst het oordeel van den voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst, te vernemen, of zij al dan niet kon worden toegelaten. De voor zitter meende, dat haar den toegang niet geweigerd moest worden. Op ue vraag, haar gedaan, of zij verklaren wilde gee nerlei demonstratie te zullen houden, weigerde mevrouw Ivolthek echter haar woord hiervoor te govon. Toen zij na de binnenkomst van II. M. de Koningin uitriep: Herman Groe nendaal moet vrij, werd zij, onmiddellijk door de rechercheurs, die zich in haar nabijheid bevonden, uit het gebouw ver wijderd. Ook op de tribune bevonden zich ver scheidene rechercheurs, doch het spreekt haast vanzelf, dat aan het uiterlijk der bezoekers moeilijk te zien viel, wio er nu zou gaan demonstreeren! Maar toen de manifestatie eenmaal plaats had, wa ren de delinquenten een vijftal vrou wen en meisjes in zeer korten tijd van de tribune verwijderd. Een leugenachtig bulletin. Dadelijk na afloop van de plechtige opening der Staten-Generaal is in de stad het volgende bulletin verspreid: BULLETIN. Een verstoorde Troonrede. Hevig tumult in de ridderzaal. Dinsdag 24 September. Bij de opening der Kamers had^ heden middag een betreurenswaardig incident plaats. Even vóór H. M. de Koningin Haar- rede aanving, riepen eenige vrou wen op de tribune uit: „Herman Groe nendaal most vrij", „Leve de revolutie" lijk. Juist in de tegenwoordige moei-1 lijke tijden zou het z.i. een dubbeie reden tot verheugenis zijn, wanneer op „esn dergelijk mooi gebied, dat alle goede menschen gelijkelijk dient te interesseeren, de volkeren elkander weer mochten ontmoeten." Dr. Kurt Floericke beantwoordt blijkbaar de eerste vraag bevestigend. Prof. Dr. Konras Günther, hc-og- leeraar aan de Universiteit te Freiburg, stelt zich eveneens op" het standpunt dat in principe alle vogels verdienen beschermd te worden en met name die vogels, waarvan vermindering valt vast te stellen of met welker algeheele verdwijning rekening dient te worden gehouden. Geen bezwaar heeft hij nochtanstegen eenigszins paal en perk stellen aan een al te sterke toe neming der z.g. schadelijke vogels en ook is hij er voor anderzijds te streven naar een vermeerdering der z.g. nuttige vogels. Eventueel optreden mag echter nooit leiden tot totale uit roeiing. Günther komt tot deze uit spraak, omdat hij van 't beginsel uit gaat, dat de natuur een organisme is, welks deelen alle in wederzijdsche betrekking tot elkander staan. Hij huldigt evenzeer de opvatting, dat ook de roofvogels er toe bijdragen het na- tuurgeheel in gezonden staat te hou den, doordat zij opruiming houden onder de zieke en zwakke De mensch moet toch niet de"*en' dat hij beter weet, wat Plant®" c.n dieren goeddoet dan de macht, oie de roofvogels heeft gescnapen. Oberstudienrat Prof. Dr Bernnard Hoffmann, voorzitter van de Ornitho logische Vereenigïng te Dresden, is ook van oordeel dat de eenzijdige vraag en andere militairistiscKe leuzen. Tijdens de pogingen om de ordever- storende elementen te verwijderen, ont stond een hevig tumult, waarin tal van klappen vielen en voortdurend de naam van Groenendaal werd vernomen, die ein delijk overstemd werd door een spontaan „Leve de Koningin". Toen de rust was weergekeerd, las onze Hooge Lands vrouwe, nog wat bleek en ontdaan, met bevende stem de Troonrede. Reeds langs den weg, dien de Konin gin volgde, was door de anti-militairisten gedemonstreerd dooi' overal, waar H. ML passeerde, borden omhoog te heffen met den naam van Herman Groenendaal. Tal van demonstranten zijn reeds gearres teerd. Men zal begrijpen, dat oen bulletin, zóo dadelijk na do openingsplechtigheid verspreid, natuurlijk van te voren werd opgesteld. ïtaaruit blijkt, dat de mani festatie in de Ridderzaal vooruit be raamd was. Of men werkelijk het „hevig tumult" waarin tal van klappen vielen en de ordeverstoring verwacht had, blijft de vraag. In elk geval, or ia iets van dien aard gebeurd. Het bulletin geeft dus oen onware voorstelling van het gebeurde. BETONUZERBOND. Op 15 September vergaderde de Beton, ij verbond in de Industrieele Club te Am- sterdam. Als spreker trad op de lieer Ir. J. Gouoriaan Jr. secretaris van de Enquête- Commissie in de Bouwbedrijven over het onderwerp: Het rapport der Enquête commissie in de Bouwbedrijven. De spreker ging de oorzaken na, die tot de instelling van de Enquête-Commis sie aardeding hadden gegeven en sprak de meening uit, dat deze Commissie wel iswaar niet in staat is geweest de pro blemen, die ziöh in de bouwbedrijven voordoen, geheel tot oplossing te bren gen, maar dat zij wel erin geslaagd is eenige perspectieven te openen, die uit-- ziclrt geven op 'n geleidelijke verbetering. Ziicih beperkend tot twee belangrijke on derdeden van het reeds gepubliceerde rapport der Commissie, besprak de lieer Gouidriaan de kwesties, die samenhangen met de loonhepaling en die, welke ver bonden zijn aan de bedrijfsleiding. Wat de loontechniek betreft kwam spr. tot de conclusie, dat het stelsel der gomid- delde uurin-komens, gelijk in de Metaal nijverheid bestaat, lot navolging moet opwekken, nu wel gebleken is, dat liet stelsel van het minimumloon en van het maximum tari.-.floon schipbreuk heeft ge leden. Naar spr.'s oordeel heeft de uit sluiting in de bouwbedrijven geen enkel gunstig resultaat opgeleverd. Wel zijn lijdelijk de loonen terug geloopen, doobi thans stijgen dde loonen weer voortdu rend, gelijk met grafieken werd aange toond. De hoogte van het loon besprekend, wees de heer Go-udriaan erop, dat ook na den oorlog van 1870 de loonen der bouwvakarbeiders wel driemaal hoogei waren dan die der andere arbeiders. De groote moeilijkheid om een billijke l-oonshoogte vast te stellen, was voor de Commissie hierin gelegen, dat de patroons en de arbeiders er belang bij hadden, dat de tonnen liooger werden. Van sociaal standpunt bc$8HSttxv<i on aldus tw-Ko-rtr de Enquête-Commissie de zaaik was de leuze: „de arbeiders mogen profileevcn van de conjunctuur" verwerpelijk. De Commissie heeft n.l. berekend, dat in de kosten van een arbeiderswoning ongeveer 2060 loon zit en dal een ar beidersgezin wanneer dat huur be taalt een som van f 2.70 per week moet betalen alleen om de rente van dat kapitaal aan arbeidsloon te kunnen op brengen. Spr. meende, dat dit getal van 2.70 op alle hoeken der straten aangeplakt moest worden, om aan do arireiiders uit andere bedrijven duidelijk te maken, dat de hooge loonen aan de bouwvakarbei ders op slot van zaken worden opge bracht dioor de arbeiders in minde* winstgevende bedrijven. Spr. toonde met grafieken aan, dat in diverse bedrijven de levensomstandighe den der arbeiders, vergeleken bij den tijd voor den oorlog, niet veel waren verbe terd, terwijl de bouwvakarbeiders enorm vooruit zijn gegaan ten koste van hun collega's *ii andere bedrijven. De Commissie was van oordeel dal in Amsterdam hel gemiddelde loon voor' een vakarbeider 335 a 10 is en dat ge zien de werkloosheidsrisico cu de vraag naar dit soort arbeiders, de bouwvak- naar nut en schade weer op den achter grond moet worden gedrongen en men het ethische standpunt weer meer recht moet laten wedervaren. In „De Levende Natuur" bespreekt Rinke Tolman de opvattingen van Dr. Hugo Weigold, eerste assistent van de „Staatliche Preussische Biolo gische Anstalt" op Helgoland, leider van de welbekende afdeeling „Vogel warte Helgoland" en van het Noord- zee-museum aldaar. Dr. Weigold is al dezelfde meening toegedaan als de andere vogelbescher mers. Men is 't er op 't oogenblik over eens dat in principe dus alle vogels dienen te worden beschermd. Minstens moeten de z.g. schadelijke vogels in den broedtijd gespaard blijven. Echter, in geval van nood, moet door de (over heid zoo spoedig mogelijk uitzonderin gen worden toegestaan. Verder is het noodig dat een nauw- keurig politie-toezicht wordt uiige- oefend op de werkplaatsen der prae- parateurs en dat de daar aangetroffec beschermde vogels in beslag worde? genomen en aan Musea en Scholei worden toegewezen. Echter aan de ornithologen moet ten allen tijde vergunningen tot schie ten worden uitgereikt. De wetenschap- pelijke ornitholoog moet zoo min mo- gelijk in zijn studie gehinderd worden „Sentimenteele" overwegingen mogei aan de wetenschap niet in den wei staan. De Secretaris van d. G. O. C. „Hirur.no" A. SCHEI JGRCND (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6