I Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste it en em 2! DAMiAATJ UIT DEN OMTREK 0C ABONNEMENTSPRIJS BEBSAAST VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN' PER KWARTAAL 3.25 if PER WEEK f 0.25 BAN GO PER POS T PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 7, BUREAUX* ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. RASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1743. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1921 Wi\ d» is: De asfaitbelasting verworpen. Een nieuwe schooigeldheffing. De financiering der gelden voor middenstandswoningbouw. gemeente krijgt de infanteriekazerne weer ier beschikking. I De Infanterie Kazerne HAARLEMMERLIEDE. VOORHOUT. Onze Rechtbank IJMUÏDEN. L1SSE. BEVERWIJK. ZANDVOORT. POSTREKENING No. 5970. Laten wij beginnen met het slot: de be handeling der voordracht tot verhooging van de strha [belasting, inclusief de bepa ling lot invoering van een asfaltbelas- ling. Daarvoor toch waren tientallen naar de raadzaal gekomen, die men anders nim mer op de publieke tribune ziet. i Iet is wel zonderling met deze zaak ge- locpen en ofschoon wij in zóóverre onzen rin hebben gekregen, dat de Raad met grcaite meerderheid een extra heffing van 100 pCt. voer bewoners aan geasfalteerde straten verworpen heeft, voelden wij ons toch na de discussies verre van voldaan. Ken groot deel van het debat toch be stond uit niets dan kleine vechtpartijen over persoonlijke opvattingen. De heer van Lie.nit ging mr. Bomans te lijf, omdat deze in de Nieuwe Haarlemsche Courant al vast zijn meeniug had weergegeven en daarbij schreef: „Ik zal er verder geen woord meer aan vuil maken." De sociaal-democraten moesten zich bij monde van de heeren Pop- pe en Reina'.da verdedigen tegen het ver wijt, dat zij eerst legen, toen vóór eu dan weer tegen een asfaitbelasting waren ge weest. Dit voerde tot een zeer scherpe dis cussie, waarbij de anders zoo hoofschc hoer Loosjcs zich liet verlokken mededee- ling en te doen uit de besloten vergadering der commissie voor de financiën, mede- dcelingen, die op de houding van genoem de roodo raadsleden inderdaad een eigen aar,lig licht wierpen. Kei was mr. Slingenberg in zijn over ijver om de sociaal-democraten nog te ellder ure aan de zijde van B. en W. te krijgen, in een meer vernuftig dan scherpzinnig beloog beweerde deze Wethouder, dat de sociaal-democraten gewoon zijn steeds een bepaald principe te volgen en zich thans doo r opportiinitcitsargumenl-ep. lieten lei den; terwijl omgekeerd mr. Loosjes thans een principieel standpunt volgde, terwijl bij den Vrijheidsbond anders tocli meestal slechts op gelegenheidsargumenten wordt gelet. Wij meenen den heer Slingenberg wel eens anders te hebben booren praten; maar nu gaf ieder rechts en links zijn tegenstan der een veeg uit den pan. Bij al dat gehaspel, raakten de groote lijnen zoek. Het eenige van beteekenis wat wij [e hooren kregen, was de verklaring vaa den lieer Reinalda, dat de sociaal-de mocraten en bloc voor een straatbelasting zouden stemmen waarin het beginsel van Betalen naar draagkracht en naar de gun stige ligging van het perceel volledig was doorgevoerd. Niet enkel asfaltbestrating, blaar ook plantsoenen en parken moesten 'b de verordening worden opgenomen; dan Was op imn stem le rekenen. Zoo was ten slotte de groote meerder heid, welke voor liet amendement-van Castricum stemde om de asfaitbelasting uit de verordening te lichten, zeer verdeeld in hare motiveering. Wat ons speet was, dat over de zaak zelf zoo weinig steekhoudends werd gezegd. De vcrzuchtigen van verschillende raads leden, dat asfalteering dan maar voor on- bepaalden tijd moest worden uitgesteld, Wanneer hel geld er niet voor was, gaf al weer den indruk, dat het vitale belang onzer gemeente, aan ben goede bestrating verbonden, niet wordt gevoeld. Daardoor Blijft ook de zoo zeer gewensclite prikkel voor B. en W. uil, om een betere bestrating bhzer hoofdwegen nu eens als een punt vmi aller voornaamst algemeen stadsbe- 'a"g op hun program te plaatsen. ent immers de zaak van algemeen stand punt bezien, dan zouden wij van deze kleine ruzietjes verschoond blijven en zou ban zoo ieis als een asfaitbelasting nimmer z,iu gedacht. Daar komt de heer Slingénbèrg ;)an (ie ha nil van öppenheim bewijzen, dat zulk COH belasting de meest natuurlijke zaak van Gereld isd Hoe kan zulk een schcrpzin- 11 v,man dal met een ernstig gezicht doen? mineer deze zaak waarlijk zoo doou- ccb\ ondig is, waarom heeft een siad «nc, 'n zoo radicaal Gemeentebestuur als Am- Slcrdi "li, waar men tevens zooveel aanlei- heeft om naar bclaslingobjecten ie 2°cltea ea waar er van het asfalt wat le aaien IS, w vanrom heeft men daar en in Dva Haag en in Botterdam, nooit aan zoo lcls gedacht? Wie denkt er over om de ljc',v mcr., van de Kalvcrstraat 100 pet. bioer slraalbclasting ie laten betalen dan d,e van Heeren- of Keizersgracht? Neen, Wanneer men do realiteit neemt, zooals ze ls> wanneer men jaren lang over den as- ^A',vloer van groote steden gctö'open heeft Cn innige overtuiging heeft, dat een uitmuntende bestrating het karakter van woonstad eener gemeente honderd procent verhoogt, maar dat de bestraling dei- hoofdwegen het stadsbeeld als geheel ver heft eu dus de geheele bevolking ten goede komt, dan kan men als Haarlemmer, die iets voelt voor zijn stad, slechts blijven propageeren in deze richting: maak onze achterlijke bestrating zoo spoedig moge lijk tot meer moderne verkeerweg-en en begrijp, dat daarmee bet belang der ge heele gemeente als woonstad gediend is. 't Is jammer, dat wij die overtuiging nog maar niet stevig in den Raad hooren ver kondigen. Moeten wij nu vreezen, dat B. cn W. na de verklaring der sociaal-democraten spoedig met een nieuwe wijziging der straatbelasting zullen komen, waarin be halve een grootere heffing voor perceelen aan geasfalteerde straten, ook een hoogere belasting voor woningen aan parken, plantsoenen, pleinen enz. zal worden voor gesteld? Wij gelooven het niet. Het zal toch niet zonder reden zijn. dat nu nog niet met geen enkel woord aan onzen toch zoo dringenden en logisclien eisch is voldaan, om eens met een zuivere kostenbereking van een asfaltbestrating te komen. Wij zijn n.m. overtuigd, dar, wanneer wij naast elkander zien gelegd een nieuwe klinkerbestrating en een asfallbedekking onzer hoofdwegen, het verschil al zeer lulled zal blijken; En B. en W. zullen toch bij de tegenwoordige slechte bestrating van Groote Houtstraat enz. niet durven voor stellen om do volle kosten eener asfaltee- ring aan de bewoners der hoofdstraten in rekening te brengen? Het gaat om het verschil tusschen hvee soorten van bestrating. Had men zich eer der een zuivere berekening getroost, hol voorstel ware nooit ter tafel gekomen en zal daarom, naar wij gelooven, nu ook wel voor goed van de baan zijn. Maar daarmee zullen wij en alle goede Haarlemmers, die in de toekomst van hun stad gelooven, met ons naar wij ver trouwen de propaganda voor asfaltee ring nog niet opgeven. Intusschen kunnen wij bet échec van B. en W. niet erg vinden. Óp de groote be dragen, welke de gemeente noodig heeft, zou de geraamde opbrengst der asfaitbe lasting toch maar een druppel in de zee zijn geweest. Eén goed ding -heeft deze zaak gehad, zooals mr. Bomans terecht in ons blad opgemerkt heeft: de belangstel ling van velen in -het financieel beleid is opgewekt. Waren wij 't op 't kleine on derdeel der asfaitbelasting niet met den Wethouder eens, zijn voorzichtig en wel doordacht^inancieel opereeren heeft onze volle hulde. En het was ons een voorrecht hem de gelegenheid te schenken aan de burgerij van Haarlem de lijn uit te stip pelen, waarlangs de financieele politiek der gemeente zich moet er. kan ontwikke len tot een gezonden evenwichtstoestand, met een belastingpercentage, benijdens waardig voor inwoners van andere ge meenten. Doch daarover bij de a.s. begroolingen meer. Gelukkiger dan met de asfaitbelasting, waren B. en W. met bun voorstellen eener nieuwe schoolgeldheffing. Hoe kan het ook anders? Mr. Bruch, doorkneed in on derwijszaken, li:: 1 de regeling geheel aan de eischen der nieuwe onderwijswetten aangepast. En tegen zijn nauwgezet ont worpen voordracht moest de hoog opge zette oppositie het afleggen. Er waren allerlei bezwaren van sociaal- democralischen en communistischen kant, ten deele gesteund door den heer Boes. Tot onze verbazing hoorden wij mr. Loosjes zeggen, dat hij van de artikelen van mr. Bomans in de Nieuwe Haarlem sche Courant geen kennis had genomen. Het past ons niet om over eigen werk te schrijven, maar wij meenen er tooli wel op te mogen wijzen, dat de N. Haarl. Courant tegenwoordig zoó vaak dc meeningen van leidende persoonlijkheden in stad en streek weergeeft en de spreekbuis is van een zóó groot deel der bevolking, dat een raadslid kwalijk zijn pliöht verslaat, wan neer hij daarop geen acht slaat. Ook ten deze opzichte zal mr. Loosjes het eenzij dige „liberale" standpunt nog dienen prijs to geven. Daar was allereerst de algetnccne stelling, dat het volksonderwijs eigenlijk kosteloos moest wezen. Waar de wet dat niet toeliet, wilde men met het minimum van 5 cent per week in plaats van 10 cent zooals B. en W. voorstelden beginnen. Daarbij kregen wij dan enormiteiten als deze van den lieer Reinalda te hooren: gezinnen zonder -kinderen en gezinnen met volwas sen kinderen, die in de beste conditie ver- keeren, betalen voor hel onderwijs het minst. Dan had vooral het verschil in tarief van het uitgebreid lager onderwijs en dat aan de H. B. S. het gedaan. Men wist enkele gevallen te noemen, waarbij ouders met een inkomen van f 1900 tot 2100 voor de U. L. O.-school f 18 en voor de H. B. S. geen schoolgeld behoefden te be talen; bij een inkomen van f 3000 f 42 voor het U. L. onderwijs en f 20 voor de H. B. S. En dat nog wel, terwijl toch de kinderen aan de H. B. S. uit betere krin gen komen dan die op een U. L. O. school gaan, werd daaraan dan toegevoegd. Daarbij kwam dan nog de met groote verontwaardiging afgewezen regeling van het buitengewoon onderwijs (onderricht aan achterlijke kinderen), waarbij 1% maal meer schoolgeld werd gevraagd dan voor normale leerlingen. De Wethouder heeft op zijn gewone ma nier van streng zakelijk argumenteeren al dat verzet omver geblazen. De tegen standers hebben mooi praten over koste loos onderwijs, over de noodzakelijkheid om op de lagere school evenals op de H. 1!. S. schoolgeld naar draagkracht te heffen; om het schoolgeld voor buitenge woon en gewoon onderricht gelijk te stel len.... maar de mopperende dames en heeren zijn aan een verkeerd adres. De wet schrijft imperatief voor hoe hel moet. Wat geeft dan al dat klagen! Maak een motie, waarin aan B. en W. wordt vei- zocht om zioh tot den Minister te wen den met het verzoek om bij wetswijzi ging met de verlangens van den Raad re kening te houden; dan stem ik daar aan stonds voor, zei mr. Bruch. En zoo wer den dan later ook werkelijk eenige moties voorgesteld en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, welke voorloopig wel bij een grooten stapel soortgelijke wen- sc'hen in den Haag zullen worden opgebor gen. Wat overigens het verschil tusschen het schoolgeld der U. L. O. school en de LI. B. S. betreft," wees dc Wethouder er te recht op, dat de dames en heeren moppe raars bij de H. B. S. het boekengeld niet in rekening hadden gebracht; en dat be draagt toch minstens 60 tot f tb per jaar. Ook was het onjuist om te zeggen: en naar de H. B. S. gaan nog wel de meer gegoede kinderen! Immers, men ver gelijkt in -beide gevallen dezelfde inkomens; dus is van meer gegoed geen sprake. Hoog stens zou men kunnen beweren, (lat door de voorgestelde tarieven de gang naar de H. B. S. voor het arbeiderskind wat ge makkelijker werd gemaakt. Guitig herin nerde mr. Bruch er in 't voorbijgaan ook nog aan dat in Rotterdam een nieuwe schooigeldheffing voor het lager onderwijs werd voorgesteld, met een minimum van 10 cent per week, aanvangende bij een in komen van 1000 en dat onder bet Wet houderschap van den sociaal-democraat de Zeeuiw! B. en W. van Haarlem zijn dus met hun voorstel van 10 cent bij een inko men van f 1100 nog niet zoo erg reactio nair. De voorstanders van kosteloos onderwijs -kregen bovendien nog een welverdiende les: de natuur der dingen eisch! nu een maal, dat ouders zich voor hun eigen kin deren iets ontzeggen. Bovendien zit in het -betalen van een weinig schoolgeld een paedago-g'is-ch element. Wie anders rede neert en wil, dat ongehuwden of kinder- loozen -het schoolgeld voor de kinderen van anderen betalen, zet de dingen op hun kop. Zoo werd na een stevige repliek de voor- draoht goedgekeurd. Alleen over de tabel len wérd stemming gevraagd, omdat de sociaal-democraten met den lieer Peper en den heer Boes hun ontstemming met het minimum van 10 cent wilden te kennen geven. Toch werd het voorstel van B. en W. met 17 tegen 15 stemmen goedgekeurd. Tot onze verbazing stemde ook de heer Castricum tegen. Een zoo voornaam punt als deze voordracht zal toch wel in de christelijke raadsfractie besproken zijn. En het is todh meer dan gewenscht, dat men het daar over zulke dingen eens wordt. Mocht de heer van Castricum toch nog onoverkomelijke bezwaren hebben gehad, dan hadden wij die in openbare zitting moeten vernemen. Als regel moet toch gel den, dat een rechtsch raadslid niet geheel alleen met den communist cn de socialis ten tegen een voorstel van hel college stemt, zeker niet zonder dat hij zijn zeer zwaarwichtige motieven daarvoor mee deelt. Bij de regeling van het schoolgeld van de II. B. S. kwam nog het eigenaardige geval ter sprake, dat buiten-leerlingen, die reeds een paar jaar een Haarlemsche middelbare school -bezoeken, door het ver hoogde schoolgeld gedwongen zouden worden hun lessen le staken. Daar kunnen wij niets aan doen, zei Mr. Bruch. De -besturen der omliggende ge meenten moeten dan maar bij ons komen en een regeling voorstellen. Wij kunnen er toch geen klaploopcrs van maken? En voorzitter Heerk-ens Thijssen zei zeer terecht: een mooie gelegenheid voor de belanghebbenden om bij Gedeputeerden dc annexatie te gaan vragen. Het in een vorige zitting aangehouden voorstel tot het treffen van een overeen komst met particuliere hypotheekbanken, ten einde de gemeente te ontlasten van het uitschieten van gelden voor middenstands woningbouw, scheen aanvankelijk weinig kans op succes te hebben. De oppositie van den -heer Poppe toch was vrij raak. Toen echter mr. Slingenberg uitdruk kelijk beloofd had, dat deze regeling nim mer aanleiding zou geven tot huurverhoo- ging voor de betrokken bouwvereenigingen en dat de gemeente ten allen tij-de zou bij springen, wanneer een hypotheek-bank tot executie zou willen overgaan, kon het verzet veilig worden opgegeven. Wel lijikt ons de opmerking van den heer Wolzak juist, dat bij dc hypotheek-banken op geld- verleening tegen 6 procent en niet tegen een "liooger percentage moet worden aan gedrongen. Wanneer de gemeente zich ga rant stelt is er immers geen risico meer. Uit het begin der zitting moeten wij nog vermelden, dat de voorzitter den heer v. d. Kamp de verblijdende toezegging deed, dat er binnenkort een nieuwe politieverorde ning zal verschijnen. Een ambtenaar is reeds aan bet werk gezet, zoodat het bin nenkort mogelijk zal zijn om na te gaan, welke de verplichtingen van een Haar- lemschen burger tegenover de gemeen schap zijn. iets, wat bij de twintig maal ge wijzigde verordening momenteel niet mo gelijk is. Wethouder Slingenberg deed in geheime raadszitting een aangename mededeeling over de infanteriekazerne, waarvoor wij naar het Stadsnieuws verwijzen. VI. Tot slot onzer beschouwingen de meer practisohe zij-de. Hoewel finantieele artikeltjes heel gauw taai weinig of niet gelezen wor den, vlei ik mij met de hoop dat deze regelen a-oor sommige belastingbetalers zijn begrepen en ilk kan mij voorstellen dat bezitters van hooge inkomsten en vooral zij die met verhuisplan-n-en ro-nd- loopen zich afvragen: Zeer goed. Als enkele millioenen straks minder op bet gezamenlijk belastingbiljet compareeren is Haarlem als woonstad niet te versma den. Verhuizen is ook duur. De toekomst elders i-s ook niet vasf. Niet voor zijn genoegen verlaat men zijn' kring van be kenden, breekt men met gewoonten, zegt men vaarwel aan vele voordeden die Haarlem ontegenzeggelijk biedt. Maar kan de wethouder eenigszins waar ma ken dat al ware hel in 2 jaren het bedrag van circa 3.500.000 „slechts" als hoofdelijke omslag behoeft opgebracht te worden? Op deze practische koopmansvraag kan bevestigend geantwoord worden. Twee methoden zijn mogelijk. Ten eer ste: Gedeputeerde Stalen volgen in hunne beslissing: verdeel het f 1.000.000 tekort 1919 over 2 jaren. Ten tweede: Gedep. Staten volgen in hun redelijken wensch: F-inantieel juist is de dekking van dit te kort op gewoon totaal door de opbrengst 1921. De Raad weet reeds dat naar het laat ste g-e-streefd' wordt hoezeer h-et eersle 0-fficieel van Gedep. Staten als concessie 1-s verkregen. Lang wordt reeds nagedacht over een omwerking der Begrooling 1921 in dezen zi-n d-al geheel het tekort gedekt zal worden door 1921, maar de slap is n-iet te doen zoolang onze belastingver- orde-ning grondslag der cijfers en der verwachtingen nog niet door de Kroon is goedgekeurd. Ook andre heffin gen wachten daarop. Zoo de verhoogde havengelden en de belasting op verma kelijkheden. De goede wil van B. en W. om deze verhoogi-ngen reeds goeddeels in 1921 te laten werken, wordl weer streefd door de sloomheid der Regee- rings-administratie, die b.v. een vermeer dering van schoolgelden middelbaar ad pl.m. 40.000.... een jaar op goedkeu ring heeft laten wachten, zoodat het gan sohe schooljaar waarop de verordening doelde lot h-et verleden behoort. Doch wij moeten een uitgangspunt kie zen. Wij kiezen dan het meest gunstige d-och niet onwaarschijnlijke: 1921 dékt het te kort 1919 Met eenu'g tekort behoeft dus in de begrooling 1922 geen rekening ge houden te worden. Dan valt een bedrag van ruim 250.000 weg uit post 22 (Directe Belasting naar hel Inkomen). Restant 4.573.000. Mils de Rijksuitkeermg, waarmede de Kamer geen haast maakt, ons niet ontvalle. Hiervoor beslaaf o.i. evenwel nog geen gevaar. Ir den loop van dit jaar zijn door den Raad aanvaard: Verhoogde op centen op Personeel en Grondbelasting, 'A0 opcenten op d-e Vermogensbelasting, een Bedrijfsbelasting, vernoogde leges en vermakelijkheden, waarvan de totale op brengst te ramen is op circa 6 Ion, zoo- dait het restant van pest 22 is af te ron den op f 4.000C00. De verwachting der bezuiniging nevens verhoogde tarieven voor haven- en markt- gle-den is uitgedrukt in een bedrag van circa 200.000, zoo-dat overblijft f 3.800.000. Wij naderen reeds. Deze rekensom heeft ondergeleekende reeds lang in het hoofd en het was nu zaak nog een 33 Ion te vinden om het einddoel te bereik-en. Zonder de tiental len kleine beperkingen in aanmerking te nemen, is dit bedrag gevonden door weg- w er king van het belangrijk tekort op bel Slachthuis en verh-ooging der batige saldi der Lichtfabrieken die momenteel in den gelukkigen toestand verkoeren belangrij ke baten af te kunnen werpen zonder tarieven te toonen die onze burgerij in slechter conditie brengen dan Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem of Groningen. Hier wordt geen slag in de lucht ge slagen maar op zekerheid gebouwd. Het doel dat B. en W. zich voorstelden op financieel gebied, wordt bereikt in 1922. De belaistingipolitiek en belasting druk tc Haarlem zal daardoor weer een de.r gezondste worden in den lande. Twee onzekere factoren blijven zwe ven, bijaldien niet drie. Het eerste is genoemd: het te dekken tekort 1919. De tweede ligt in de uitvoering der Lager Onderwijswet. Zoo ooit post 22 een reserve moet kunnen lijden dan juist in deze tijden waarin L. O.-wet (en de nieuwe pensioenwetten met de Rechts- lo-esta-ndwet) gedwongen uitgaven kunnen vorderen die geen jaar vooruit tc bekij ken zijn. En de derde onzekere factor? Voor mij is deze niet onzeker: de me dewerking van den Raad zal er zijn. Bij alle verschil van inzicht vinden wij el kaar door de gezamenlijke liefde voor onze goede stad, het hart van Holland. Als het inzicht en het vertrouwen er maar is. Een wethouder van Financiën die opereert zonder vertrouwen'is vrijwel krachteloos. Zonder Raad kunnen B. en W. op financieel- en-belastinggebied een voudig niets. Maar de grondslag van elk vertrouwen is wetenschap, inzicht, be wustheid van streven en doel. Juisi omdat dit vertrouwen dreigde geschokt te worden door gel)rek aan in zicht zijin deze regelen geschreven op h-o-op van zegen. Dat juist twee minuti euze heffingen van weinig wezenlijke waarde op zioh doch slechts van belang als onderdeel van het geheel, dat der as phalt en tooneelvoorstellingenbelastdng hevige verontwaardiging wekken is verblijdend. Hier .immers dreigt geen verbreking van de groote lijn. De hef fingen zijn daarvoor te gering. Nevens de na te jagen millioenen zeggen deze dui zenden niet veel. Doch de publieke opinie werd daardoor alweder beter bekend. En ook deze moet weten waar het om gaal. Dat mijne conclusie in het belang van Haarlem vast staat, niettegenstaande alle criti-ek, i-s duidelijk. Deze heet: doorzetten. D-0-orz-elten in de goede richting, ho pend op steun van Raad en burgerij. M-r. BOMANS. ft Naar we vernemen moet de Minister' van Oorlog officieus aan een onzer wet houders van Haarlem hebben medege deeld dat als de nieuwe legerwetten wor den aangenomen, hij verder geen prijs meer zal stellen op het -bezit der Infanle- rie-kazerne te Haarlem en die dus weer ter beschikking kan komen van de recht matige eigenares, de gemeente Haarlem. Landstorm. De ledien, die het dis trict op 15 Sopt. in Den Haag vertegen- w-oordiig-d hebben, behaalden dien 2den prijs. R.-K. Kiesvereeniging. Op Woensdag verga-derden de R.-K. ki-ezens in het café van den ih-eer N. van Geidorp. De opkomst was flink, wat om de belangrijkheid van d-e vergadering een gekukikig teek-en was. Zij was namelijk belegd om ©en bestuurs voorstel te bespreken, dat van zeer groo ten invloed was voor de toekomst, name lijk de bestaande kiesvereeniging in zoo veel doelen -te splitsen, als er buurtschap pen in de gemeente zijn- De voor- en na deel-en werden breed uitgemeten en over wogen, waarna de heer Stokman nog met een voorstel kwam,,een spreker uit Vekscr- oord. Eerw. Pater Alexander, de splitsing n-og eens le laten toelichten en uiteenzet ten. Mot staking van stemmen werd het verworpen, waarna ook het bestuursvoor stel kelderde met 26 tegen 20 stemmen. Daarna werd ©en Commissie ingesteld, die de gebreken van de bestaande vereenii-ging zal onderzoeken en ©en adviseerend rap port ter verbetering zal in/dienen. Met den Christel ij ken groet weid de vergadering gesloten Vrijdag 23 Sopt., 's avonds half acht, zal de R.-K. Kiesvereeniging een vergade ring houden in 't Patronaat. Punten van behandeling zijn: Opening. Notulen. Ver kiezing bestuur wegens aftreding van den heer Th. C. Mens en 't bedanken van mej. M. Roozen- M-ooyman. Verkiezing afge vaardigde R.-K. Kamer-Centrale, Leiden. Behandeling agenda vergadering K"K- Kamer-Centrale. Rondvraag en Sluiting. Ook de vrouwelijke leden worden dringend uitgenoodig-d deze vergadering bij te wonen. Burgerwacht. Op de schietbanen te Katwijk is Zaterdag door onze Burger wacht ouder Leiding van -den commandant Dooi4 de ontslagname van den heer Mr. Losecaait Vermeer als president van de Rechtbank en de voorziening in die vaca ture door de benoeming van den lieer v. d. Muelen is er in de Haarlemsche Rechtbank een vacature van rechter ont staan. Een bij uitstek sohoone gelegenheid om daarin nu een R. K. rechter te benoemen, waarnaar reeds jaren lang door de Ka tholieken wordt uitgezien. Of we dan nooit ophouden met die baantjesjagerij? Het is waar, -het wordt bijna vervelend telkens en telkens, wanneer er in 'n iet wat belangrijk© vacature te voorzien is, op de vervulling daarvan door een R.K. aan te dringen. Maar is dat onze schuld? Denkt men dot we ook niet veel liever nustig afwachten wie de gelukkige zal zijn, die in een of andere functie be noemd wordt, dan dat we altijd maar weer op een jammerlijk en schreeuwend tekort wijzen in benoemingen van R. K. en daardoor een zeker odium van hebbe righeid op ons laden? Het ware ons veel 1 iever een air van royale verdraagzaanvlieid aan te nemen en met groot gebaar te verzoeken voor bepaalde functies geen R. K. in aanmer king te doen komen, omdat anders een •schijn van eenzijdAgbetd in benoemin gen zou gewekt worden. In Haarlem valt echter ten allen kar! nog veel op het stuik van benoemingen a*« de R. K. goed te maken. Niet bet minst aan onze Rechtbank. Dat is wei het hechtsfc bolwerk in Haarlem waar geen Katholiek een schijn van kans ooit had benoemd te worden, tenzij in ondergeschikte functie. Welke betreurenswaardige uitwerking' dat heeft op den gedaahtergar.R van de massa, blijkt wel hieruit dat in R. Kaft. kringen geen gangbare opinie deze is: dat voor R. K. aan de Haarlem sche Rechtbank moeilijk recht is te ver' kriieen. Wij sipreken geen oordeel uit over de al of niet juistheid dezer opvatting. Zij bestaat en wij signalcoren ze. o.:n aan te toonen dat zelfs het vertrouwen in onze Haarlemsdhe Rechtbank onder de R. K. wankelt. Dat Ls zeer ernstig. Behalve dat door de benoeming van een R. K. in de bestaande vacature, een achterstand voor de R. K. wordt inge haald, zal daarvan ook een weldadige in vloed uitgaan op de psyche van de R.-K., wat van veel belamg is, want hun aantel in Haarlem en vooral in de dorpen, die onder dit arrondissement behooren is buitengewoon groot. Moge de Minister van Justitie daaraan bij de benoeming eenis denken! H. P. Zwetsloot ©en wedstrijd gehouden met scherp. In ldasse A verwierven P. J. v. d. Hulst G. Tlhz. de lste en P. L. v. d. Hulst G. Thz. de 2de prijs. In klasse B: J. de Groot Pz. die lste en W. v. Kempen de 2de prijs. In de hierop nog gehouden ouderlingen wedstrijd kreeg J. L. Nij?sen den lslen, P L. v. d. Hulst G. THz. d-en 2den en G. M Prins den 3den prijs.. Zaterdagavond zal onize burgerwacht ook deel-n-em-en aan den dSstrictswedstrijd, eveneens op de schiet banen te Katwijk. Wegbrengen van schepen. Inzake het wegbrengen van den sleepboottrawler Adriana IJ.M. 3415 is nog door do recherche aangehouden F. Z. alhier, des tijds schipper op dit vaartuig. Aangehouden. Dcor de marechaus see te Yeenendaal is aldaar aangehou den M. van O., verdacht van diefstal van schoenen enz., alhier gepleegd. Zij is ter beschikking van den Com missaris alhier gesteld. N. V. Lissesche Bankoereeniginj. Naar de directie ons mededeelt, erd we gens een aan den d-irenteur, den heer G. Pitte), op zijn verzoek, verleend buiten- landsch verlof, in de op 13 dezer gehou den algemeene vergadering van aandeel houders tot derden directeur benoemd! de heer J. L. Wissenburgh. Aanbesteding Lijkenhuisje. B. en W. dezer gemeente hebben aanbesteed' bel bouwen van een I-ijkerihuisje op de Nieu we Alg. Begraafplaats alhier. De uitslag was als volgt:: J. Bruin f 13,778; Schel vis en Berghuis 13,210; A. Schelvis 12,780; firma Langendijk 12.567; Smit en Hoogland f 11,900; W. F. Nij- man f 11.575; Ph. Schram 11.445; fir ma Braun 10.989; firma Dijkstra en Ouddhoorn f 10.475. Aan deze laatste is het weik gegund. Concert. Dinsdagavond' van 8 tot 10 zal de Beverwijlksche Hanm-o-nidkapel een concert geven in de Breestraat, nabij het Raadhuis. Vertrek van vreemde kinderen. De secretaresse van den kring Beverwijk van het R. K- Ned. H-ui-sve-sting-Gomité be richt ons dat de O-ostenrijksche kinderen, die o-pgegeven waren voor het transport van 4 October, ni-ert voor d-en 20 October zullen kunen vertrekken. Huur commissie. Mej. M. M. Kmper alhier is door B. en V^r. benoemd als plaatsvervangend secretaris der Huurconr- missie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1