INGEZONDEN Kolen voor de a.s» Winter. HAARLEM. Onthulling „Lootsbank." Tegen de Straatbelasting. Fraude. Verbreeding van den Rijksweg HaarlemDen Haag. VAN ONS KANTONGERECHT. Faillissementen. Tuinbouw- en Plantkunde. Burgerlijke Stand. Priesterfeest Pater v. Veen. Kruisverbond. BLOEMEND AAL. ZANDVOORT. IJMUIDEN. LISSE. BEVERWIJK. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt és Reéaoti» zieh Diet aansprakelijk. Belgische Anhtraciet Uil NIEUWS. EIGENAARDIGE WOORDVERKLA RING. Maandag 26 dezer, des morgens te 11 uur, zal in Den Hout onthuld en aan de gemeente overgedragen worden, de bank gewijd aan de nagedachtenis van den componist en musicus Philip boots. 'Daar de voorzitter van het comité, de heer J. W. A. Beynes, wegens zijn a.s. vertrek naar 't buitenland daartoe geen gelegenheid heeft, zal daarbij het woord gevoerd worden door den secre taris, den heer J. 0. Peereboom. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen zal voor de gemeente de bank aanvaar den. 't Mannenkoor „Philip Loots", direc teur de heer Henri Pielage zal een twee tal composities van Loots ten gehoore brengen: „Mijn Hoi", „Onze Duinen". De bank is o'ntworpen en geleverd, zooals wij reed^ eerder meldden, door de firma Troupin. Zij is van zandsteen met een hardsteenen voet en draagt de inscriptie: „In memoriam Philip Loots", met ter versiering een harp in de leu ning. Een dezer dagen gaven wij een afbeelding van het monument op de voorpagina dezer courant. Prof J. A. v.. d. Steur. Maan dagmiddag heeft prof. J. Nelemans ci. in een buitengewone vergadering van den Senaat der Techn. Hooge-chool te Delft, die werd bijgewoond door een groot auditorium, het rectoraat der T. H. overgedragen aan zijn ambtsopvolger, onzen oud-stadgenoot prof. J. A. Q-. van der Steur, b i. met een rede handelen de over de geschiedenis der T. H. ge durende het studieiaar 192 1121. Het- Iluur commissie-geschil te Am sterdam. Ged. Staten van Noord-Hol land hebben een beslissing genomen in zake het geschil tusschen het «■e-^nnte- bestuur van Amsterdam en de opgeheven huurcommi-sies der door Amsterdam ge annexeerde gemeenten. Ged. Staten heb ben het besluit van B. en W. van Am sterdam goedgekeurd. Weer vlot. De boeier „.Iet Wa terhoentje", die Zaterdag j.l. bij Wee- terschouwen was gestrand, is weer vlot gekomen en ligt thans in de haven Burghsluis. Ilooge Ea-'.d. De Procureur-generaal bij den Hoogen Baad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van 0. 0., door het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep van een vonnis der Rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens diefstal ran i/2 E.G. cacao. Er trekken een tweetal reclamebor den rond, tegen de straatbelasting. Gistermiddag tusschen 12-2 uur stond een bord bij 't Stadhuis en bij de poort, op de plaats waar de raads leden moeten passeeren. 't Gaat uit van de verschillende Straatvereenigm.- gen als Groote Houtstraat-Ver.. Bar tel joriss'rn at-Ver., Kruisstraat-Ver. enz. En van de drie Haarlemscïie Middcn- stands vereent gingen. Op den voorkant van 't bord staat: „H.H. Raadsleden, stemt tegen de as- phaltbelasting, zijnde onrechtvaardig! De Straatvereenigingen, Haarl. Han dels-Ver., Ver. „De Hanze", Christ. Middenstands-Ver." Op de achterzijde staat: „Stemt tegen de asphaltbelasting". Men deelt ons mede, dat zich in de laatste dagen bij enkele personen, die een Vrijwillige Verzekering bij den Raad van Arbeid, alhier, hebben ge sloten, aan hunne woning iemand heeft vervoegd, voorgevende Agent van den Raad van Arbeid te zijn en als zoo danig te zijn belast met het incas- seeren der premiën, terwijl de be trokken persoon geenerloi opdracht daartoe bezit en zich bedriegelijk als ambtenaar van den Raad van Arbeid uitgeeft. Hij vraagt de premiekaart ter in zage, doet alsof hij die afstempelt, terwijl zulks in werkelijkheid niet het geval is en de verzekerden, die de zaak volkomen vertrouwen, verzuimen te controleeren of de afstempeling in derdaad heeft plaats gehad. Naderhand komt dan de werkelijke agent en dan moet men voor de tweede maal betalen. .Veter zij das op zijn hoede. Concerten in het seizoen 19211922. Men schrijft ons: De Hollandsche Conoertdirectie Dr. G. de Koos te Scheveningen, welke het af- geloopen seizoen met zeer groot succes in verschillende steden van ons land se ries abonnements-concerten heeft inge steld. heeft, aangemoedigd 4oot het be haalde succes besloten ook dit jaar in het a.s. seizoen onze stad een abonnement van vijf concerten te openen, waarbij de inschrijving kan geschieden bij de firma A. Vernout, Warmoesstraat 10, alhier. De concerten zijn vastgesteld op de na- Volgende data met ne navolgende solis ten: 18 October, onze beroemde tenor Jac. Urlus. 25 November, Sonaten^ond; Carl Flesch, de bekende violist en Carl Friedberg, de gevierde pianist. 9 December, de geliefde Hongaarsohe violoneelliste Judith Bokor. 2 Februari, Bona Kabos, Hongarije's grootste pianiste, welke het afgeloopen seizoen met enorm succes is opgetreden «net het Concertgebouw-orkest, onder lei ding van Willem Mengelberg. 25 Februari, het alom gevierde Capet Kwartet, hetwelk sinds jaren niet meer in Holland concerteerde. Met zeer veel moeite en opofferingen is het de Holland sche concert-directie mogen gelukken döt kwartet, hetwelk boven elk ander kwartet uitblinkt, voor een toumée door Holland te engageeren, en kunnen wij het niet anders dan op prijs stellen, dat ook ons de gelegenheid wordt geboden 'n kamer- muziekavond van zoo zekteaam genot kii te wonen. Floralia-tentoonsteUing. Onder de- zenen die op deze tentoonstelling een 5s gewonnen hadden, stond vermekh Lethof, le prijs (Buitengewone Schooi, Van zompelstraat). Diit laatste is niet juist Zij is leerlinge van de Ma- riaschool Jacob ijnestraat). Ten einde zoo mogelijk in der minne eenigen eigendom te kunnen aanknopen aanstonds na het tot stand komen der betrekkelijke onteigeningswet, wordt ten behoeve van de voowsenomen verbete ring van den weg van de Haagsche Schouw naar de grens met Noord-Hol land een bedrag van 25.000 op de Staatshegrooting uitgetrokken. Subsidie. Voor het Museum van Kunst nijverheid alhier wordt op de Staatsibe- grooting 1000 meer subsidie aange vraagd. Programma voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 22 September a.s., des na middags van 23 uur, door den heéï George Robert. 1. Fantasia c kl. t., J. S. Bach; 2. Tweede Sonate,F. Mende I ssobn - Bar th ol- dy, Grave, Adagio, Allegro maestoso, Fuga; 3. Prière, Jos Jongen; 4. Andante grazioso, G. Detbier; 5 Bénédiction nup tiale, C. Saint-Saëns; 6. Grand Cboeur, A. Hollms. Het auto-ongeluk op den Rijksstraatweg. De kantonrechter deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den Amsterdammer H. R., beschuldigd van overtreding der Mo tor- en Rijwielwet. 13 Juni 1.1. heeft hij tusschen Halfweg en Haarlem bijzonder woest gereden. Daarbij had hij den Am sterdammer Van W. aangereden, die ge dood werd. Bekl. werd veroordeeld lot 100 boete of 10 dagen hechtenis, terwijl zijn rijbewijs 6 mnd. wordt ingetrokken. De eisch was 3 dagen hechtenis met 6 mnd. intrekking van het rijbewijs. Gewoonlijk heerscht er aan het Kanton gerecht een prettige, gemoedelijke stem ming. Maar van ochtend was het juist omgekeerd. Men was bijzonder prikkelbaar gestemd en telkenmale ontlastte zich een donderbui boven de hoofden der beklaag den, en van de aanwezigen op de tribune en eenmaal kreeg zelfs de pers er van langs. Zat die akelige stemming misschien in de eentonigheid der zaken, welke be handeld werden, of in het liegen van be klaagden en getuigen, of in het rumoer op de tribune? Als dit laatste het geval is, hadde deurwaarder Glaser de levenmakers dan maar wat eerder weggejaagd dan liij nu deed. De Arbeidswet. Heel wat overtredingen der Arbeidswet werden eerst berecht. Varieerende geldboe tes werden geëischt. De hoogste boete was 25.—. Uit den trein springen. 29 Juni 1.1. moest F. H. P. met den treni van Amsterdam naar Haarlem. Hij stapte echter in een trein, welke in Haarlem niet stópte. Zin, om mee doof te rijden naar den Haag had hij niet en daarom sprong hij op het perron te Haarlem uit den in volle vaart zijnden trein. Deswege liep hij een bekeuring op. De ambténaar cischte f 50 boete of 20 dagen hechtenis. Een dierenbeul. 2 Augustus reed rip. J, v. G., koopman, met een wagen met groenten, waarvoor éen hit gespannnen was, op de Amsterdam- schevaart, toen de hit plotseling stil bleef staan en weigerde verder te gaaU. v. G. werd nijdig en begon het beest met het dikke einde van den stok in den buik en in de zij te slaan. Een juffrouw stond in haar huisje achter de gordijnen versoholen en riep; „v. G., dat kun je laten." „Wie roept dat?" vroeg v. G. verwon derd, daar hij niemand zag. „Ik", antwoordde toen de juffrouw, maar v. G. bleef daardoor even wijs. „Loop dan maar naar de.repliceer de hij en gebruikte een minder parlemen taire uitdrukking. De ambtenaar eisehte f 25 boete of 25 dagen hechtenis, en hoopte, dat hem daar door de lust zou worden benomen, nog eens dieren te mishandelen. Van een glasruit en liegende getuigen. 14 Augustus heeft J. P. in een café te Heemskerk een glasruit ingegooid. Des wege moest hij nu terecht staan. De caféhouder, als getuige gehoord, verklaarde niet te weten, dat P. de glas ruit ingegooid had. Er waren slechts „ver moedens" tegen P. geweest en daarom was een aanklacht tegen hem ingediend. „Ziet u, edelachtbare, het waren maar vermoedens." Wel vier,-, vijfmaal verleide de getuige dit, tot ten slotte de kan [onrechter zei: „Ja, ja, dat weet ik nu wel." De ambtenaar vroeg, of de caféhouder gezien bad, dat P. bloed aan zijn handen gehad had, toen de ruit stuk geslagen was. Ja, dat kon getuige niet precies zeggen. Maar beikl. had na het ingooien zijn han den komen wasschen in het café en toen was de handdoek smerig geweest. „Zat er bloed aan den handdoek," vroeg de ambtenaar. „Hij was smerig," antwoordde getuige. „Dat vraag ik niet", donderde plotseling de ambtenaar. „Je moet er niet om heen draaien. Je bent natuurlijk bang, dat bekl. en zijn vrienden niet meer in je café ko men, als hij veroordeeld wordt. Je hebt rechtstreeks op mijn vraag te antwoorden. Zat er bioed aan den doek of niet?" Benepen klonk het toen: „Ja, edelacht bare". De tweede getuige wist er „heuscli niks niemendal" van, waarop de kantonrechter een destijds voor de heide veldwachters afgelegde verklaring van den getuige voor las, waaruit bleek, dat bij alles er van af wist. „O ja, dat is waar ook, nu weet ik het wel weer," was beklaagdes bescheid. De kantonrechter gaf hem een flinken uitbrander over zijn liegen. De ambtenaar hekelde in zijn requisitoir nog eens scherp de houding der getuigen en sprak er zijn spijt over uit, dat hij geen hoogere straf kon vragen dan f 15 boete of 15 dagen hechtenis, welke maxi mumstraf hij intussehen dan ook eisehte. Een glaasje jenever. A. v. d. K„ caféhouder te IJmuiden, heeft geen vergunning, doch desniettemin heeft hij aan een klant een glaasje jenever ge schonken. Hij werd juist gesnapt en na tuurlijk verbaliseerd. Nu beweerde hij, niet getapt te hebben. Misschien had een van zijn kinderen stie- kutn een glaasje ingeschonken, maar hij wist er niets van. De ambtenaar meende, dat schijnbaar alle caféhouders vanmorgen met de waarheid op gespannen voet stonden en eisehte f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Bij dat ééne borreltje moet dus een boel geld bijl In staat van faillissement werden ver klaard P. Vader .winkelier in sigaren, wo nende te Haarlem, Spaarne 70 rood. B. G. Mr. J. D. Pasteur, Ourator Mr. E.. A. Davidson'. J. Oostenbroek, candidaat Ambtenaar Indische Administratie, wonende te Haar lemmermeer, dorp Zwanenburg. B. 0. Mr. J. D. Pasteur, Ourator Mr. H.. F. Brevée. Opgeheven werden de faillissementen van: N. Th. Volwater, koopman en café houder, wonende te Purmerend, uitge sproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 9 Augustus 1821; A. M. Pinxter, wonende te Beverwijk, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank, d.d. 7 Juni 1921 H. v. Lint, te Beverwijk, uitgesproken bij vonnis dezer Bechtbank d.d. 6 Sep tember 1921; J. Groen Hzn., koopman, wonende te Zaandam, uitgesproken bij vonnis dezer Bechtbank d.d. 6 September 1921. Asphalt-visschen. Dinsdagmiddag is men weer begonnen de enkele rollen asphalt, die op den bodem van 't Spaarne lagen, aah de óppervlakte te brengen. Zooals men weet is daar een schuit met rollen asphalt gezonken. Het op halen van de natte rollen asphalt-papier viel niet mee. Stoop's bad. In aansluiting op ons vorig bericht omtrent de nieuwe over dekte zweminrichting kunnen wij thans meedeelen, dat de offic. opening plaats heeft óp Dinsdag 27 Sept. 1 October zal de inrichting voor 't publiek worden ge opend. In de Dinsdagavond gehouden verga dering der afdeding Haarlem van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde deelde de voorzitter, de heer Joh. de Breuk, mede, dat de zomer avond bloemen ten to ons le Li in g geen voortgang kon hebben wegens te wei nig belangstelling tot groote teleur stelling van het bestuur. De voorzitter sprak zijn voldoening uit over de welgeslaagde tentoonstel ling van door kinderen verzorgde planten -door „Flora 11a" en hij ver zocht den lieer v. Nederhasselt den dank van het bestuur der afdeeling Haarlem van Tuinbouw en Plantkun de over te brengen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer Van Neder hasselt, waarin deze bedankte als be stuurslid van de afdeeling Haarlem. De voorzitter kon niet anders dan het heengaan van den heer v. Neder hasselt zeer betreuren. Hij was langen tijd Vi*l van. het hoofdbestuur en bé- sfünrslid van öe afdeeling Ilaarlcrrri en als zoodanig bewees hij de Maat schappij vele belangrijke diensten. De voorzitter hoopte, dat de heer Van Nederhasselt nog langen tijd lid van de Maatschappij zou blijven en haar nog vele diensten zou bewijzen, ge lijk voorheen. De heer v. Nederhasselt verklaar de, dat het besluit hem moeilijk was gevallen, doch de vervulling van de functie van wethouder van Bloemem- daal kon hij niet wel meer vereeni gen met zijn bestuursfunctie dezer af deeling, zoodat hij hoe noode ook voor dit laatste moest bedanken. De vergadering sprak hare voldoe ning uit over de fraaie versiering van het Stadhuis op Koninginnedag en stemde in met het plan om bij gele genheid van het 50-jarig bestaan der Maatschappij in 1923 in Haarlem een balkon versiering te organiseeren. Be sloten werd pogingen in het werk te stellen om dit plan zoo grootseh mogelijk door te voeren. Het hoofdbestuur zal op de algemee- ne vergadering voorstellen ter gele genheid van het 50-jarig bestaan dei- Maatschappij een internationaal con gres te organiseeren. Als afgevaardigden naar de algemee- ne vergadering werden benoemd de heeren Joh. de Breuk en J. L. Bou wer. Een onderlinge tentoonstelling had veel succes. Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt, waarna de ver gadering werd gesloten. Jubileum „Haarl. Schaakgezelschap." Men schrijft ons: In de maand No vember a.s. is het 25 jaar geleden, dat het „Haarl. Schaakgezelschap" werd op gericht. Begrijpelijk is het, dat dze ge beurtenis niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Hef bestuur heeft dan ook, met goed vinden van de leden, het volgende pro gramma opgemaakt van heigeen in den loop der maand November ter herden king zal geschieden Dinsdag 1 Nov.: Receptie, 's Avonds voor genoodigden, leden en donateurs gongwedstrijd. Van de medespelers wordt 25 cent inleggeld geëisebt. Dinsdag 8 Nov.: Demonstratie, van den humor op probleem- en schaakgebied, te geven door den heer H. Weeninik, re dacteur der Schaak rubriek van de „Stads- Eiditie." Dinsdag 15 Nov.: Sitmu 1 taan-wedslrijd voor en door de leden en donateurs van het „Haarl. Sdivaakgezetsoliap Zatendag 26 en Zondag 27 Nov.: Twee- da ag-sche schaakwedstrijd voor hoofd, le, 2e en 3e klasse spelers in groepen van 4 spels. Voor eltke groep worden 2 prij'zen beschikbaar gesteld. Inleggeld 1. Er zal worden gespeeld Zaterdagavond van 71/5, tot Hl/2 uur en Zondag van 10 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur. Daarna prijsaiitdeettng. Zij, die wenischen deel te nemen aan dezen wedstrijd kunnen zacfh opgeven bij den secretaris van het gezelschap, den heer F, A. Duts. Hazestraat no. 9 of Dinsdagavond 810 uur in gebouw tNij- veriheid, Jansstraat. De deelneming zal beperkt blijiven tot plm. 50 spelers. Het onder de punten 1, 2, 3 en 4 ge noemde zal gehouden worden in gebouw Nijverheid, Jansstraat. De eerste drie avonden beginnen 's a/vonds 8 uur. E. F. Brugnsteen f. In den onder- dom van 60 jaar is hier ter stelde over leden de heer E. F. Bruynsteen, een be kend musicus. Hij was 35 jaar organist in de Doopsgezinde Kerk. Ondertrouwd: 21 Sept. C. J. Broers en A. Heijmans. G. J. Zondag en H. M. P. Roest. E. A. Fluijter en A. E. M. Ravensbergen. -L. Luijten en P. v. Dil len. '-L. v. Dijk en A. C. Haamans. M. Bakker en C. Peelen. Getrouwd: 21 Sept. G. Terol en A. Wal- kotte. J. H. Handgraaf en D. Rootlieb. N. P. Visser en S. Kooreman. Geboren: 19 Sept. A. Sala-v. d. Stouwe. 1d. van J. J. M. Mul-Westdorp. Overleden: 19 Sept. P. de Jong, 42 j., Kamperlaan. M. P. Nielen-Cattermolen, 73 j., Nassaustraat. J, v. Hulst, 78 j„ K. Doelstraaf. 20 Sept. T, v. d. Vis-Visser, 78 j., v. Marumstraat. C. H., 6 j„ z. v. H. Hartel, Franikestraat. G. Baas-v. Alt- veer, 58 j., Parklaan. 21 Sept. L. G. M„ 4 mnd., d. v. N. R. Assclman, Verspronck- weg. Vandaag herdenkt de WelEerw. Pater P. v. Veen den dag waarop hij vóór 121/, jaar priester werd gewijd. Zooals békend wordt 't feest a.s. Zon dag gevierd, toch had de jubilaris van verschillende zijden reed® blijlken van sym pathie in ontvangst te nemen. Hedenavond houdt het Kruisver bond rijn gewone maandeliüksdhe verga dering. Daar deze ditmaal bijzonder be langrijk is, wordt een groote opkomst der leden verwacht. Er zal namelijk mededeeling gedaan worden van belangrijke ingekomen stuk ken, terwijl als „clou" van den avond een lezing met lichtbeelden over Lourdtes door kapelaan Lühn gehouden wordt. Deze is onlangs weder in Lourde® ge weest en heeft zijn fraaie collectie licht beelden met de jongste merkwaardige genezingen in het genade-oord aangevuld. De toch reeds interessante collectie film beelden is daardoor nog aantrekkelijker geworden. Met reden mag dus op een flinke be langstelling der leden gerekend worden. De Hanze. Door de „Hanze" is een circulaire verspreid, waarin medegedeeld1 wordt, dat ook dit jaar weder een boek- houdcurssus gehouden wordt voor le den, huisgen00ten en personeel. Het ligt in de bedoeling, dezen cursus speciaal fe baseeren op biibrenging van de noodige kennis voor het inrichten en bijhouden van eenvoudige bedrijfsadmi nistratie. DE INTERNATIONALE LUCHT VAARTDIENSTEN. Naar aanleiding van het bericht van den V. D.-correspondent te Hamburg, dat met ingang van 1 October de lucht- j v aftütdxoïi^i Rotterdam, en Amsterdam— llreirTên-Ihimburg, wordt stopgezet, heb ben., wij:, onsgewend tot de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Deze bevestigde ons, dat do luchtvaartdienst op Duitsch- land 3 October a.s. zal eindigen. Wat do andere diensten betreft, werd ons medegedeeld, dat de directie der K. L. M. na rijp beraad besloten heeft de diensten op Londen, Brussel en Parijs gedurende den winter te continueerem. (V. D.) Jubileum. Op Maandag 26 September (hoopt de heer G. Kuijt, 1ste chauffeur bij de familie Stoop, 'huize „De Rijp" al hier, 'den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij genoemde familie in be trekking kwam. Te Amsterdam is voor het examen Po- titie-diploma geslaagd W. Okkenburg, alhier. Te Amsterdam is voor het examen Po- litie-diploma geslaagd A. Booze, alhier. In enkele gezinnen alhier de den zich gisteren verschijnselen van vergiftiging voor, vermoedelijk door het gebruik van worst. Bij enkelen was liet geheele gezin ongesteld. In ons verslag van de „Hahize"- vergadering laat de zetter het voor komen, als zon deze op Zondagavond gehouden zijn. Deze is echter op Maandagavond gehouden. Het verga deren op Zondag behoort hier reeds lang tot het verleden. Ongeval. In het pakhuis der R.-K. Tuindersvereenigiing „Kenneinerlanid", viel zekere S. uit Velsen, al spelende van 'den zolder. In bewusteloozen toestand en in wendig zwaar gekneusd, werd hij opge nomen en door Dr. Lijnkamp verbonden, waarna hij per rijwieObrancard naar zijn woning werd gebracht. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke vcor onderstaande een plaats je in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. In het nummer van 19 Sept. schrijft klager over duro melk. Erg zakelijk is de klager niet daar hij schrijft dat de boeren en de slijters elkaar de schuld geven. Dan weer weet hij uit betrouw bare bron dat de slijters de schuldigen zijn en zoo enorm veel verdienen. Klager heeft zeker niet gelezen dat de olieslager'jen dag en nacht gewerkt heb ben voor de koek voor bet vee iin een tijd dat de fabrieken anders stilstonden. Ieder mensch met gezond verstand, be grijpt dat de fabrikanten munt slaan uit den noodtoestand der boeren. Dat het melkslijten over het algemeen De N.V. HOENDERDOS' Brandstoffen- handel, Leidsche Plein, beschikt nog over grooten voorraad, door haar geïmporteerde van de mijn NOEL-SART-GULPART. Deze Anthraciet wordt thans nog verkocht voor f 3.75 en f 4.05 per H.L., vrij thuis. Wan neer men thans tegen dezen prijs een hoe veelheid koopt, kan desgewenscht met de bezorging nog eenigen tijd gewacht wor den. Ons telefoonnummer is 773. zoo'n winstgevend bedrijf is, ben ik zoo vrij te betwijfelen. Waarom hoeft in Amsterdam de arbeiderscoöperatie „De Dageraad" li et melkslijten er aan gegeven en het materiaal verkócht? Het is onverantwoordelijk een groot deel nijvere burgerij zoo zonder eenige gegevens te beschuldigen, dat ze oorzaak is van te dure melk. Achtend, JA0. VROLIJK. Woordenboeken bewijzen ons dagelijks onschatbare diensten. Zco vaak ontmoe ten we 'n woord, 'n uitdrukking, waar van w© niet direct de eigenlijke betee- kenis weten. Even 't woordenboek ter hand genomen - klaar! Men kan een voudig niet buiten oen woordenboek. In allerlei vorm, in allerlei soort worden ze dan ook op de boekenmarkt geworpen en vinden steeds grage koopers. Het toe val speelde ons dezer dagen, aldus do „Tel." „een proeve van een nieuw satyriek woordenboek" in banden, welke proeve ons eenige vroolijke oogenblikken bezorgd beeft. Jammer genoeg, dat het nooit tot eén heuscke uitgave gekomen is. Welk 'n aardig woordenboek liet bad kunnen worden, moge blijken uit de vol gende voorbeelden. Aesthetica. De kunst, om over dingen die elk gevoelt en ondervindt, zoo te spreken, dat niemand het begrijpen kan. Armoede. De eenige last, die zwaar der wordt, naarmate meor van de onzen daarin doelen. Deelneming. Duurt gewoonlijk slechts zoolang, als er iets te deelen valt. Idylle. Een duiventil op een mesthoop. Jubelfeesten. Gouden zerkspijkers. Koketten. Weerhanen, die niet eerder vast en onbeweegelijk worden, voor ze roestig zijn. Opera. Dramatische hutspot van kunst en onzin. Partij (een goede). Een rijke weduwe, .die men heden trouwt en die morgen sterft. Raad. De beste is de vóór-raad. Tijd. Met dit edel goed gaat de 'Eranschman galant om, bij zegt: il faut passer le temps: De Romein barbaarseh, toij" Voröcheürt lielii: té'mpua tofjeró. De üDuitscher en Nederlander lomp en dofif: •hij- verdrijft hem. Vleierij. Een zoo volkomen nagemaakte munt, dat do fijnste kenner haar voor goed geld aanneemt. Werk. In onze tijden wordt het zelden door den. meester geprezen. Vroeger.... prees het werk den meester. Zeldzaamheid. Een meisje zonder ijdel- heid. Zingen. Hooren alle menschen gaarne, vooral wanneer hun eigen lof gezongen wordt. Een aardige proeve. Ook bezit ze in zekeren zin historische waarde. Ze da teert uit het midden der vorige eeuw en leert ons dus de denkwijze kennen der menschenkinderen van toen. DE VERKWISTINGS-EILM. Een nieuw tooneel voor de verkwis- tings-film levert de Controleur: Eenigen tijd gelden, loopende langs een onzer havens, waar men bezig was aan de uitvoering van een belangrijke herstelling, die m.i. gebeel overbodig was, daar de haven die ik zeer goed ken, zich in uitmuntenden staat van onderhoud bevond, sprak ik den opzichter van 's Rijks Waterstaat (tegenwoordig heeten de heeren: technisch ambtenaar), die met het toezicht op het werk was belast, gaf hem mijn verwondering te kennen en vroeg hem, of dit werk nu zoo abso luut noodzakelijk was. Weineen, gaf de mail mij ten ant woord, maar ziet ge, op de jaarlijksche begrooting wordt voor het onderhoud van de haven een vast bedrag geplaatst en die som moet jaarlijks worden verwerkt, noodig of niet. Want, blijven we te ver beneden de uitgetrokken som, dan kan op de volgende Staatshegrooting niet we derom een zoo hoog bodrag worden ge vraagd en beeft de Regoering, wanneer later een belangrijke herstelling noodig wordt, maar moeite om in de Tweede Kamer een verhoogden post er door te krijgen. En zoo gebeurt het door het ge heele land. Onze superieuren zien 't liefst dat we de voor onze afdeeling bestemde 'Ommen jaarlijks gebeel verwerken. VAN EEN SCHROEVENDRAAIER. We geven bier ter verkwikking van het gemoed der arme belastingbetalers een staaaltje van ambtenaarlijke zuinigheids praktijken: Dezer dagen ontving een monteur bij de posterijen in een provinciestadje esn schroevendraaier p.lm. 6 c.M. lang, zoo'n dingetje uit een mecanodoos no. 0 voor onze jongens, waarde pl.m. 8 mark, m 8 cent. De betrokken ambtenaar ontving dit dingetje niet zooals iemand, die een sleutel laat nazenden, maar als... aan- geteekend stuk, maximum waar-Ie f G00, fijn in houtwol verpakt in een doos. Den volgenden dag ontving hij een ge- gesloten brief met een staafje, waarop de schroevendraaier was aangemerkt. Dit staafje moest de man terugzenden. De beer Perdok, voorzitter van de centrale van vereenigingen van nersoneel in Rijksdienst, berekent voor do „N. R. Ct." wat dit grapje kost en komt tot de volgende berekeningwaarde scbros-> vendraaier 8 cent, verpakloon 6 cent, afschrijven uit bet magazijn 3 cent, hout wol en doo3 7 cent, touw 1 oent, expe ditie aanteekenen 50 cent, enveloppe 2 cent, schrijfloon brief en staat 8 cent, port 10 oont, terugzending staat, enve loppe en port 12 cent, totaal f 1.07. En in dit alles is nog niet begrepen wat er verspeeld is aan tijdverlies. WAAROM HIJ DIENST WE [GEI: DE. Tooneel: Militiezaal to Amsterdam, waar de loting voor de lichting 1922 wordt gehouden. Elke loteling moet worden gemeten om te kunnen nagaan of hij de voor den militairen dienst vereisehte lengte heeft Aan de beurt van loting is een jong- mensch, keurig gekleed, lakschoenen, rot ting, pince-nez. Trekt een nummer, waarna hij ver zocht wordt zijn schoenen uit té trek ken om gemeten te worden. Weigert. Na herhaaldo aanmaning van den mili tie-commissaris een majoor der in fanterie, tijdelijk met deze functie belast blijft dit net jongmensch halsstarrig weigeren, waarop de militaire politie wordt ontboden, om hem tot zijn plicht to brengen. Thans verklaart onze dandy, dat hij alleen gemeten wenscht te worden, wan neer niemand in de. zaal aanwezig is. Dus geen dienstweigeraar. Een dergelijke voorwaarde kan niet worden geaccepteerd, waarna 11a op treden van de politie, niets anders over blijft, dan zich te ontschoenen. En wat blijkt? Dat onze dandy" slechts do „boven stukken" aan heeft, van wat eenmaal kou sen zijn geweest, waaraan nog eeniga draden wapperen, overschot uit betere dagen. Daarna had onder groote hilariteit de meting zonder verdere incidenten plaats. (■•Tel.") KERMIS OP HET STRAND. Waar van den zomer do kindoren uit de Indischo buurt te Amsterddam poot jes baadden, forten bouwden en tent- dorpen maakten, is nu een kermis in gericht. Het strand langs den spoor weg naar Amersfoort prijkt thans met twee draaimolens, poffertjes- en olie- koekenkramen. Na schooltijd gaat het er druk en vroolijk toe. Hebben we hier wellicht te doen met een nieuw gemeentebedrijf, een nieuwe proef van den ondernemenden wethou der voor de wasch-, bad- en zwemin richtingen èn de levensmiddelen? vraagt ondeugend het „N. v. d. D." NIEUW BLOED AAN DE ÜTEEÖHTSÖHE ALMA MATER. Het Utreeht ch Studentencorps, vertelt het „U.D.", heeft nieuw bloed aange voerd, gekregen uit de jongelui die van hier en elders de poorten van de Aca demie voor zich hebben zien ontsluiten. Het „nieuwe bloed" ziet er voorlqopig nog een beetje blöo en bloedarm fMoT" Én èen beetje komisch. De smalle jon gelui lijken in hun afleggertjes met iets te korte mouwen, lage boordjes, gemilli meterde baren en hoogo zijden petjes, te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken. Wat de kleeding toch doet! Zij waren tot nu toe allemaal kloeke knapen, keurige dandy's of on opgemerkte jonge-mensehen, thans schünt 't of ze weggeloopen zijn uit een tweederangs-revue, ze zijn iets te lang of iets te kort, iets te jong of ieta te oud, iets te bleek of iets te rood, maar tè past overal en aan ieders eigenschap Let is 't abnormale dat allen typeert. Het nieuwe bloed staat thans onder leiding en training van het oude, dat volgens den burgerlijken stand meest al slechts één jaar ouder is, maar dat minstens tien jaar vooruit is in vader lijke wijsheid en broederlijke ervaring. Het is wel waar, dat de tegenwoordige leerlingen van het gymnasium en da H.B.S. heel vaak meer weten dan hun grijze vaders, en dat zij in studenti- kositeit al niet meer voor een eeh* student onderdoen, dat neemt niet weg, dat zoodra zij ingeschreven zijn in de registers van het U.8.O., do groenheid hun uit armen en beenen bot. Het „nieuwe bloed" is nooit rood of blauw of geel, het is groen, Hard-groen, gras-groen, lente-groen, groen! Zij hebben alles te leeren en alles te vergeten, zij hebben alle3 te beamen en alles te zwijgen, zij hebben alles te ge hoorzamen en alles tè verstaan. Zij mo gen niets kunnen en moeten al'es kun nen. Zij mogen niets opmerken en moe ten alles opmerken. Zij moeten ziend© blind en hoorende doof zijn. Zij moeten bun besef van eigenwaarde vermoffelen, en toch karakter toonen. Wie is tot al deze tegenstrijdigheid in staat' In werkelijkheid geen mensch. Maar: do groen k&n het. Hij moet. On danks en dóór juist zijn groenheid. De straatjeugd heeft schik in het nieu we bloed. Loopen de groentjes alteen of met clubjes over straat, dan jouwt en schimpt de straatjeugd. Haar loopen er bijgeval eenige „beoren studenten" bij, die een klein weinigje tyranniek op treden, dan is dezelfde straatjeugd bij dt hand om 't op to nemen voor de weer* loozen en de tyrannen te beleedigen. Zoo is de groen ten prooi aan innerlij ke én aan uiterlijke tegenstrijdigheden. Het is in al zijn onbeduidendheid men ziet het een buitengewóón-inte ressant object. Het komt deze twee weken nogal 1 ed- vuldig in de Utrechtscbe straten voor. Maar daarna is het gedaan. Want da- ze „groen-te" duurt slechts luttele da gen. Zoodra de proeftijd voorbij is, zoo dra het U.S.O. het „nieuwe bloed" defi nitief beeft geëntameerd, zoodra z;jn da groene kanten verdwenen, en ontplooit de student zich in zijn schoonste, kloek- ste, ridderlijkste eigenschappen. Tot heil van wetenschap en Alma Ma ter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2